khotkeys - en to fa translation catalogue (32 entries)

en: Conditions
fa: شرایط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, argumentsLabel)
en: Arguments:
fa: نشانوندها:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, window_group)
en: Window
fa: پنجره

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: Delete
fa: حذف

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gestures_group)
en: Gestures
fa: حرکات

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Contains
fa: محتویات

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is
fa: هست

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Matches Regular Expression
fa: عبارت منظم تطبیق می‌کند

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Contain
fa: شامل نمی‌شود

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not
fa: نیست

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Match Regular Expression
fa: عبارت منظم تطبیق نمی‌کند

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autodetect)
en: &Autodetect
fa: &آشکارسازی خودکار‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Types
fa: انواع پنجره

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_normal)
en: Normal
fa: عادی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_desktop)
en: Desktop
fa: رومیزی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dialog)
en: Dialog
fa: محاوره

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dock)
en: Dock
fa: پیوند زدن

en: New Action
fa: کنش جدید

en: Maintainer
fa: نگه‌دارنده

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, when_group)
en: Trigger When
fa: راه‌اندازی هنگامی که

en: Command/URL :
fa: فرمان/نشانی وب :

en: Active window:
fa: پنجره فعال:

[ctx: And_condition]
en: And
fa: و

en: Existing window:
fa: پنجره موجود:

[ctx: Not_condition]
en: Not
fa: نه

[ctx: Or_condition]
en: Or
fa: یا

en: Menu Editor entries
fa: مدخلهای ویرایشگر گزینگان

en: This "actions" file has already been imported before. Are you sure you want to import it again?
fa: این پرونده »کنشها« قبلاً وارد شده است. مطمئن هستید که می‌خواهید دوباره آن را وارد کنید؟

en: This "actions" file has no ImportId field and therefore it cannot be determined whether or not it has been imported already. Are you sure you want to import it?
fa: این پرونده »کنشها« دارای حوزه شناسه واردات نیست، و بنابراین نمی‌توان تعیین کرد که آیا قبلاً وارد شده یا نه. مطمئن هستید که می‌خواهید آن را وارد کنید؟

en: Shortcut trigger:
fa: راه‌اندازی میان‌بر:

en: Window trigger:
fa: راه‌اندازی پنجره:

en: Window simple:
fa: ساده کردن پنجره:
