khotkeys - en to fi translation catalogue (130 entries)

en: Conditions
fi: Ehdot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandLabel)
en: Command/URL:
fi: Komento/verkko-osoite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Remote application:
fi: Etäsovellus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, objectLabel)
en: Remote object:
fi: Etäobjekti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, functionLabel)
en: Function:
fi: Toiminto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, argumentsLabel)
en: Arguments:
fi: Argumentit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, execButton)
en: Call
fi: Kutsu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, launchButton)
en: Launch D-Bus Browser
fi: Käynnistä D-Bus-selain

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, window_group)
en: Window
fi: Ikkuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, active_radio)
en: Active window
fi: Aktiivinen ikkuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, specific_radio)
en: Specific window
fi: Tietty ikkuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, action_radio)
en: Action window
fi: Toimintoikkuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Application:
fi: Sovellus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applicationButton)
en: Select Application ...
fi: Valitse sovellus …

[ctx: Condition type]
en: Active Window ...
fi: Aktiivinen ikkuna …

[ctx: Condition type]
en: Existing Window ...
fi: Olemassa oleva ikkuna …

[ctx: Condition type]
en: And
fi: Ja

[ctx: Condition type]
en: Or
fi: Tai

[ctx: Condition type]
en: Not
fi: Ei

[ctx: Add a new condition]
en: And
fi: Ja

[ctx: new condition]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: New
fi: Uusi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: Edit...
fi: Muokkaa…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: Delete
fi: Poista

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_group)
en: Input Actions Daemon
fi: Syöttötoimintojen taustaprosessi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enabled)
en: Start the Input Actions daemon on login
fi: Käynnistä syöttötoimintojen taustaprosessi kirjautumisen yhteydessä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gestures_group)
en: Gestures
fi: Hiirieleet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_timeout_label)
en: Timeout:
fi: Aikakatkaisu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_button_label)
en: Mouse button:
fi: Hiiren painike:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Middle button
fi: Keskipainike

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Right button
fi: Oikea painike

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 4
fi: Painike 4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 5
fi: Painike 5

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 6
fi: Painike 6

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 7
fi: Painike 7

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 8
fi: Painike 8

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 9
fi: Painike 9

en: Edit Gesture
fi: Muokkaa hiirieleitä

en: Draw the gesture you would like to record below. Press and hold the left mouse button while drawing, and release when you have finished.
fi: Piirrä alla ne hiirieleet, jotka haluat tallentaa. Paina ja pidä hiiren vasen painike piirtämisen aikana ja vapauta se kun lopetat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, menu_button)
en: Edit
fi: Muokkaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment_label)
en: Comment:
fi: Kommentti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: &Edit...
fi: &Muokkaa…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: &New...
fi: &Uusi…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, duplicate_button)
en: &Duplicate...
fi: &Monista…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: &Delete
fi: P&oista

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Data
fi: Ikkunatiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_title_label)
en: Window title:
fi: Ikkunan otsikko:

[ctx: window title is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo)
en: Is Not Important
fi: Ei ole tärkeä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Contains
fi: Sisältää

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is
fi: On

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Matches Regular Expression
fi: Täsmää säännölliseen lausekkeeseen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Contain
fi: Ei sisällä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not
fi: Ei ole

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Match Regular Expression
fi: Ei täsmää säännölliseen lausekkeeseen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_class_label)
en: Window class:
fi: Ikkunaluokka:

[ctx: window class is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo)
en: Is Not Important
fi: Ei ole tärkeä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_role_label)
en: Window role:
fi: Ikkunan rooli:

[ctx: window role is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not Important
fi: Ei ole tärkeä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autodetect)
en: &Autodetect
fi: &Tunnista automaattisesti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Types
fi: Ikkunatyypit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_normal)
en: Normal
fi: Normaali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_desktop)
en: Desktop
fi: Työpöytä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dialog)
en: Dialog
fi: Valintaikkuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dock)
en: Dock
fi: Ankkuroitu

en: Test
fi: Testi

en: New Group
fi: Uusi ryhmä

en: Export Group...
fi: Vie ryhmä…

en: Import...
fi: Tuo…

[ctx: @title:menu create various trigger types]
en: New
fi: Uusi

en: Global Shortcut
fi: Työpöydänlaajuinen pikanäppäin

en: Window Action
fi: Uusi toiminto

en: Mouse Gesture Action
fi: Hiirieletoiminto

en: Command/URL
fi: Komento/verkko-osoite

en: D-Bus Command
fi: D-Bus-komento

en: K-Menu Entry
fi: K-valikon tietue

en: Send Keyboard Input
fi: Lähetä näppäimistösyöte

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, comment_tab)
en: Comment
fi: Kommentti

en: New Action
fi: Uusi toiminto

en: Export Group
fi: Vie ryhmä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, stateLabel)
en: Change the exported state for the actions.
fi: Vaihda toimintojen vientitila.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateLabel)
en: Export Actions
fi: Vientitoiminnot

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, state)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Configure in which state the actions should be exported.</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Actual State</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in their current state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Disabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in a disabled state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in an enabled state.</p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Muokkaa, missä tilassa toiminnot pitäisi viedä.</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Todellinen tila</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Vie toiminnot niiden nykyisessä tilassa.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Pois käytöstä</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Vie toiminnot tilassa, jossa ne ovat pois käytöstä.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Käytössä</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Vie toiminnot tilassa, jossa ne ovat käytössä.</p></body></html>

[ctx: Don't change the state of exported hotkey actions.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Actual State
fi: Todellinen tila

[ctx: Export hotkey actions in enabled state.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Enabled
fi: Käytössä

[ctx: Export hotkey actions into disabled state]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Disabled
fi: Poissa käytöstä

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, idLabel)
en: KHotkeys file id.
fi: KHotkeys-tiedoston tunniste.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, idLabel)
en: A khotkeys file id is used to ensure files are not imported more than once. They are mostly used for automatic updates from the KDE developers.
fi: Khotkeys-tiedostotunnistetta käytetään varmistamaan, että tiedostot tuodaan vain kerran. Niitä käytetään enimmäkseen automaattisiin päivityksiin KDE-kehittäjiltä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idLabel)
en: Id
fi: Tunniste

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, id)
en: Set import id for file, or leave empty
fi: Aseta tuontitunniste tiedostolle tai jätä tyhjäksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename
fi: Tiedostonimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowMergingLabel)
en: Allow Merging
fi: Salli yhdistäminen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Merge into existing directories on import?
fi: Yhdistetäänkö tuonti olemassa olevaan hakemistoon?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Allow merging of content if a directory with the same name exists on importing. If merging is not allowed, there will be two directories with the same name.
fi: Salli sisällön yhdistäminen, jos tuonnin yhteydessä on jo olemassa saman niminen hakemisto. Ellei yhdistämistä sallita, syntyy kaksi saman nimistä hakemistoa.

[ctx: action name]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: action enabled]
en: Enabled
fi: Käytössä

en: Type
fi: Tyyppi

en: KDE Hotkeys Configuration Module
fi: KDE:n Hotkeys-asetusosio

en: Copyright 2008 (c) Michael Jansen
fi: Tekijänoikeudet 2008 © Michael Jansen

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: The current action has unsaved changes.
    Do you want to apply the changes or discard them?
fi: Toimintoa on muutettu tallentamatta.
    Haluatko ottaa muutokset käyttöön vai hylätä ne?

en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

en: Unable to contact khotkeys. Your changes are saved, but they could not be activated.
fi: khotkeys-palveluun ei saada yhteyttä. Muutokset tallennetaan, mutta niitä ei voitu aktivoida.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, settings_button)
en: Settings
fi: Asetukset

en: Trigger
fi: Laukaisin

en: Action
fi: Toiminto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcut_label)
en: &Shortcut:
fi: Pika&näppäin:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, when_group)
en: Trigger When
fi: Laukaise, kun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_appears)
en: Window appears
fi: ikkuna ilmestyy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_disappears)
en: Window disappears
fi: ikkuna katoaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_gets_focus)
en: Window gets focus
fi: ikkuna saa kohdistuksen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_lost_focus)
en: Window loses focus
fi: ikkuna menettää kohdistuksen

en: Activate window:
fi: Aktivoi ikkuna:

en: Command/URL :
fi: Komento/verkko-osoite:

en: Keyboard input:
fi: Näppäimistösyöte:

en: No service configured.
fi: Palvelua ei ole asetettu.

en: Input Action: %1
fi: Syötetoiminto: %1

en: Failed to start service '%1'.
fi: Palvelun ”%1” käynnistäminen epäonnistui.

en: Menu entry:
fi: Valikkotietue:

en: Active window:
fi: Aktiivinen ikkuna:

[ctx: And_condition]
en: And
fi: Ja

en: Existing window:
fi: Olemassa oleva ikkuna:

[ctx: Not_condition]
en: Not
fi: Ei

[ctx: Or_condition]
en: Or
fi: Tai

en: Menu Editor entries
fi: Valikkomuokkaimen tietueet

en: This "actions" file has already been imported before. Are you sure you want to import it again?
fi: Tämä ”toiminnot” -tiedosto on tuotu jo aiemmin. Haluatko varmasti tuoda sen uudelleen?

en: This "actions" file has no ImportId field and therefore it cannot be determined whether or not it has been imported already. Are you sure you want to import it?
fi: Tässä ”toiminnot” -tiedostossa ei ole ImportId-tuontitunnistekenttiä ja siksi ei tiedetä, onko sitä tuotu aiemmin vai ei. Haluatko varmasti tuoda sen?

en: Custom Shortcuts Service
fi: Mukautettu pikanäppäinpalvelu

en: Gesture trigger
fi: Hiirielelaukaisin

en: Shortcut trigger:
fi: Pikanäppäinlaukaisin:

en: Window trigger:
fi: Ikkunalaukaisin:

en: Window simple:
fi: Yksinkertainen ikkuna:
