khotkeys - en to hi translation catalogue (94 entries)

en: Conditions
hi: हालात

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandLabel)
en: Command/URL:
hi: कमांड/ यूआरएलः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Remote application:
hi: रिमोट अनुप्रयोग:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, objectLabel)
en: Remote object:
hi: रिमोट ऑब्जेक्ट:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, functionLabel)
en: Function:
hi: फंक्शनः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, argumentsLabel)
en: Arguments:
hi: आर्गुमेंट्सः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, execButton)
en: Call
hi: कॉल

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, window_group)
en: Window
hi: विंडो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, active_radio)
en: Active window
hi: सक्रिय विंडो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, specific_radio)
en: Specific window
hi: निश्चित विंडो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, action_radio)
en: Action window
hi: क्रिया विंडो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Application:
hi: अनुप्रयोग:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applicationButton)
en: Select Application ...
hi: अनुप्रयोग चुनें ...

[ctx: Condition type]
en: Active Window ...
hi: सक्रिय विंडो...

[ctx: Condition type]
en: Existing Window ...
hi: मौज़ूदा विंडो...

[ctx: Condition type]
en: And
hi: और

[ctx: Condition type]
en: Or
hi: या

[ctx: Condition type]
en: Not
hi: नहीं

[ctx: Add a new condition]
en: And
hi: और

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: Edit...
hi: संपादन...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: Delete
hi: मिटाएँ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gestures_group)
en: Gestures
hi: संकेत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_timeout_label)
en: Timeout:
hi: समयसीमा:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_button_label)
en: Mouse button:
hi: माउस बटन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, menu_button)
en: Edit
hi: संपादन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment_label)
en: Comment:
hi: टिप्पणी:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: &Edit...
hi: संपादन...(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: &New...
hi: नया... (&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: &Delete
hi: मिटाएँ (&D)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Data
hi: विंडो डॉटा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_title_label)
en: Window title:
hi: विंडो शीर्षक:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Contains
hi: में है

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is
hi: है

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Contain
hi: में नहीं है

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not
hi: नहीं है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_class_label)
en: Window class:
hi: विंडो वर्ग:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_role_label)
en: Window role:
hi: विंडो भाग:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Types
hi: विंडो प्रकार

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_normal)
en: Normal
hi: सामान्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_desktop)
en: Desktop
hi: डेस्कटॉर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dialog)
en: Dialog
hi: डायलॉग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dock)
en: Dock
hi: डॉक

en: Test
hi: जांच

en: New Group
hi: नया समूह

en: Export Group...
hi: समूह निर्यात...

en: Import...
hi: आयात...

en: Global Shortcut
hi: वैश्विक शॉर्टकट

en: Window Action
hi: क्रिया विंडो

en: Command/URL
hi: कमांड/ यूआरएलः

en: D-Bus Command
hi: डी-बस कमांड

en: K-Menu Entry
hi: के-मेन्यू प्रविष्टि

en: Send Keyboard Input
hi: कुंजीपट इनपुट भेजें

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, comment_tab)
en: Comment
hi: टिप्पणी

en: New Action
hi: नयी क्रिया

en: Export Group
hi: समूह निर्यात

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateLabel)
en: Export Actions
hi: क्रिया भेजें

[ctx: Don't change the state of exported hotkey actions.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Actual State
hi: असल स्थिति

[ctx: Export hotkey actions in enabled state.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Enabled
hi: सक्षम

[ctx: Export hotkey actions into disabled state]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Disabled
hi: अक्षम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename
hi: फ़ाईलनाम

[ctx: action name]
en: Name
hi: नाम

[ctx: action enabled]
en: Enabled
hi: सक्षम

en: Type
hi: क़िस्म

en: KDE Hotkeys Configuration Module
hi: केडीई हॉट-की कॉन्फ़िगरेशन मॉड्यूल

en: Copyright 2008 (c) Michael Jansen
hi: सर्वाधिकार (c) 2008 माइकल जानसन

en: Michael Jansen
hi: माइकल जानसन

en: Maintainer
hi: मेंटेनर

en: Save changes
hi: परिवर्तन सहेजें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, settings_button)
en: Settings
hi: सेटिंग

en: Trigger
hi: ट्रिगर

en: Action
hi: क्रिया

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcut_label)
en: &Shortcut:
hi: शॉर्टकट: (&S)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, when_group)
en: Trigger When
hi: ट्रिगर करें जब

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_appears)
en: Window appears
hi: विंडो दिखा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_disappears)
en: Window disappears
hi: विंडो छुपा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_gets_focus)
en: Window gets focus
hi: विंडो उभार

en: Activate window:
hi: विंडो सक्रिय करें:

en: Command/URL :
hi: कमांड/ यूआरएलः

en: D-Bus:
hi: डी-बस:

en: Keyboard input:
hi: कुंजीपट इनपुट:

en: Input Action: %1
hi: इन्पुट क्रिया: %1

en: Failed to start service '%1'.
hi: सेवा चालू करने में विफल '%1'.

en: Menu entry:
hi: मेन्यू प्रविष्टि:

en: Active window:
hi: सक्रिय विंडो:

[ctx: And_condition]
en: And
hi: और

en: Existing window:
hi: मौज़ूदा विंडोः

[ctx: Not_condition]
en: Not
hi: नहीं

[ctx: Or_condition]
en: Or
hi: या

en: Menu Editor entries
hi: मेन्यू संपादक प्रविष्टियाँ

en: This "actions" file has already been imported before. Are you sure you want to import it again?
hi: यह "फ़ाइल" पहले ही आयातित कर लिया गया है. क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप इसे फिर से आयात करना चाहते हैं?

en: Gesture trigger
hi: गेस्चर ट्रिगर

en: Shortcut trigger:
hi: शॉर्टकट ट्रिगरः

en: Window trigger:
hi: विंडो ट्रिगरः

en: Window simple:
hi: सरल विंडोः
