khotkeys - en to hne translation catalogue (53 entries)

en: Conditions
hne: सर्तें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandLabel)
en: Command/URL:
hne: कमांड/यूआरएल:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, functionLabel)
en: Function:
hne: फंक्सन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, argumentsLabel)
en: Arguments:
hne: आर्गुमेंट्सः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, execButton)
en: Call
hne: काल

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, window_group)
en: Window
hne: विंडो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applicationButton)
en: Select Application ...
hne: अनुपरयोग चुनव...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: Delete
hne: मेटाव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gestures_group)
en: Gestures
hne: गेस्चर्स

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Contains
hne: रखे हुए हे

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is
hne: हे

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Matches Regular Expression
hne: मिलथे रेगुलर एक्सप्रेसन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Contain
hne: रखे हुए नइ हे

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not
hne: नइ हे

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Match Regular Expression
hne: रेगुलर एक्सप्रेसन से एक जइसन नइ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autodetect)
en: &Autodetect
hne: अपन आप पता लगिस (&A)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Types
hne: विंडो किसिम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_normal)
en: Normal
hne: सामान्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_desktop)
en: Desktop
hne: डेस्कटाप

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dialog)
en: Dialog
hne: गोठ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dock)
en: Dock
hne: डाक

en: Test
hne: जांच

en: New Group
hne: नवा समूह

en: Command/URL
hne: कमांड/यूआरएल

en: D-Bus Command
hne: डी-बस कमांड

en: K-Menu Entry
hne: के-मेन्यू एन्ट्री

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, comment_tab)
en: Comment
hne: टिप्पनी

en: New Action
hne: नवा काम

en: Type
hne: किसिम

en: KDE Hotkeys Configuration Module
hne: केडीई हाटकी कान्फिगरेसन माड्यूल

en: Copyright 2008 (c) Michael Jansen
hne: कापीराइट (c) 2008 माइकल जेनसन

en: Michael Jansen
hne: माइकल जेनसन

en: Maintainer
hne: मेंटेनर

en: Save changes
hne: बदलाव सहेजव

en: Trigger
hne: ट्रिगर

en: Action
hne: काम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcut_label)
en: &Shortcut:
hne: सार्टकट: (&S)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, when_group)
en: Trigger When
hne: ट्रिगर करव जब

en: Activate window:
hne: विंडो सक्रिय करव:

en: Command/URL :
hne: कमांड/ यूआरएल:

en: D-Bus:
hne: डी-बस:

en: Keyboard input:
hne: कुंजीपट इनपुट:

en: Menu entry:
hne: मेन्यू-एंट्री

en: Active window:
hne: सक्रिय विंडो:

[ctx: And_condition]
en: And
hne: और

en: Existing window:
hne: अभी हाल के विंडोः

[ctx: Not_condition]
en: Not
hne: नइ

[ctx: Or_condition]
en: Or
hne: या

en: Menu Editor entries
hne: मेन्यू संपादक प्रविस्टि

en: This "actions" file has already been imported before. Are you sure you want to import it again?
hne: ये "फाइल" पहिली ही आयातित कर ले गे हे. का आप मन सही मं एला फिर से आयात करना चाहथो ?

en: Shortcut trigger:
hne: सार्टकट ट्रिगरः

en: Window trigger:
hne: विंडो ट्रिगरः

en: Window simple:
hne: सरल विंडोः
