KDE 4.2 - en to hu translation catalogue (129 entries)

en: Conditions
hu: Feltételek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandLabel)
en: Command/URL:
hu: Parancs/URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Remote application:
hu: Távoli alkalmazás:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, objectLabel)
en: Remote object:
hu: Távoli objektum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, functionLabel)
en: Function:
hu: Függvény:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, argumentsLabel)
en: Arguments:
hu: Argumentumok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, execButton)
en: Call
hu: Függvényhívás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, launchButton)
en: Launch D-Bus Browser
hu: D-Bus-böngésző indítása

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, window_group)
en: Window
hu: Ablak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, active_radio)
en: Active window
hu: Aktív ablak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, specific_radio)
en: Specific window
hu: Specifikus ablak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, action_radio)
en: Action window
hu: Művelet ablak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Application:
hu: &Alkalmazás:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applicationButton)
en: Select Application ...
hu: Alkalmazás...

[ctx: Condition type]
en: Active Window ...
hu: Aktív ablak: ...

[ctx: Condition type]
en: Existing Window ...
hu: Létező ablak ...

[ctx: Condition type]
en: And
hu: És

[ctx: Condition type]
en: Or
hu: Vagy

[ctx: Condition type]
en: Not
hu: Nem

[ctx: Add a new condition]
en: And
hu: És

[ctx: new condition]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: New
hu: Új

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: Edit...
hu: Szerkesztés...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: Delete
hu: Törlés

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_group)
en: Input Actions Daemon
hu: Beviteli művelet démon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enabled)
en: Start the Input Actions daemon on login
hu: A beviteli művelet démon elindítása bejelentkezéskor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gestures_group)
en: Gestures
hu: Gesztusok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_timeout_label)
en: Timeout:
hu: Időtúllépés:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_button_label)
en: Mouse button:
hu: Egér gomb:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Middle button
hu: Középső gomb

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Right button
hu: Jobb gomb

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 4
hu: 4. gomb

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 5
hu: 5. gomb

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 6
hu: 6. gomb

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 7
hu: 7. gomb

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 8
hu: 8. gomb

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 9
hu: 9. gomb

en: Edit Gesture
hu: Gesztus szerkesztése

en: Draw the gesture you would like to record below. Press and hold the left mouse button while drawing, and release when you have finished.
hu: Rajzolja meg azt a gesztust, amelyet lent rögzíteni szeretne. Rajzolás közben nyomja le és tartsa nyomva az egér bal gombját és akkor engedje el, amikor végzett.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, menu_button)
en: Edit
hu: Szerkesztés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment_label)
en: Comment:
hu: Megjegyzés:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: &Edit...
hu: &Szerkesztés...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: &New...
hu: &Új...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, duplicate_button)
en: &Duplicate...
hu: &Duplikálás...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: &Delete
hu: &Törlés...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Data
hu: Ablak adat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_title_label)
en: Window title:
hu: Ablak cím:

[ctx: window title is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo)
en: Is Not Important
hu: Nem fontos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Contains
hu: Tartalmazza

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is
hu: Van

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Matches Regular Expression
hu: Reguláris kifejezések egyezése

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Contain
hu: Nem tartalmazza

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not
hu: Nem

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Match Regular Expression
hu: A reguláris kifejezések nem egyeznek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_class_label)
en: Window class:
hu: Ablak osztály:

[ctx: window class is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo)
en: Is Not Important
hu: Nem fontos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_role_label)
en: Window role:
hu: Ablak szabály:

[ctx: window role is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not Important
hu: Nem fontos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autodetect)
en: &Autodetect
hu: &Automatikus detektálás

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Types
hu: Ablak típus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_normal)
en: Normal
hu: Normális

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_desktop)
en: Desktop
hu: Asztal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dialog)
en: Dialog
hu: Párbeszéd ablak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dock)
en: Dock
hu: Dokk

en: Test
hu: Próba

en: New Group
hu: Új csoport

en: Export Group...
hu: Csoport exportálása...

en: Import...
hu: Importálás...

[ctx: @title:menu create various trigger types]
en: New
hu: Új

en: Global Shortcut
hu: Globális gyorsbillentyű

en: Window Action
hu: Ablak művelet

en: Mouse Gesture Action
hu: Egér gesztus művelet

en: Command/URL
hu: Parancs/URL

en: D-Bus Command
hu: D-Bus-parancs

en: K-Menu Entry
hu: KDE-s menübejegyzés

en: Send Keyboard Input
hu: Billentyűleütések küldése

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, comment_tab)
en: Comment
hu: Megjegyzés

en: New Action
hu: Új művelet

en: Export Group
hu: Csoport exportálása

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, stateLabel)
en: Change the exported state for the actions.
hu: A műveletek export helyzetének megváltoztatása.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateLabel)
en: Export Actions
hu: Export Műveletek

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, state)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Configure in which state the actions should be exported.</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Actual State</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in their current state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Disabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in a disabled state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in an enabled state.</p></body></html>
hu: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Konfigurálás, hogy melyik a műveleteket melyik állapotba kellene exportálni..</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Aktuális állapot</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A műveletek jelenlegi állapotukba exportálja.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Tiltva</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in a disabled state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Engedélyezve</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A műveletek exportolása egy engedélyezett állapotba.</p></body></html>

[ctx: Don't change the state of exported hotkey actions.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Actual State
hu: Aktuális helyzet

[ctx: Export hotkey actions in enabled state.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Enabled
hu: Engedélyezve

[ctx: Export hotkey actions into disabled state]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Disabled
hu: Tiltva

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, idLabel)
en: KHotkeys file id.
hu: KHotkeys fájl azonosító.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, idLabel)
en: A khotkeys file id is used to ensure files are not imported more than once. They are mostly used for automatic updates from the KDE developers.
hu: A khotkeys fájl azonosító arra használható, hogy biztosítsa, hogy a fájlok ne legyenek egynél többször importálva. Legtöbbször automatikus frissítésekhez használják a KDE fejlesztőitől.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, id)
en: Set import id for file, or leave empty
hu: Import id beállítása a fájlra, vagy üresen hagyása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename
hu: Fájlnév

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowMergingLabel)
en: Allow Merging
hu: Mergelés engedélyezése

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Merge into existing directories on import?
hu: Létező könyvtárakba mergelés importkor?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Allow merging of content if a directory with the same name exists on importing. If merging is not allowed, there will be two directories with the same name.
hu: A tartalom egyesítésének lehetővé tétele, ha importáláskor létezik hasonló nevű könyvtár. Ha az egyesítés nem engedélyezett, két könyvtár lesz ugyanazzal a névvel.

[ctx: action name]
en: Name
hu: Név

[ctx: action enabled]
en: Enabled
hu: Engedélyezve

en: Type
hu: Típus

en: KDE Hotkeys Configuration Module
hu: KDE billentyűparancs-beállító modul

en: Copyright 2008 (c) Michael Jansen
hu: (c) Michael Jansen, 2008.

en: Maintainer
hu: Karbantartó

en: The current action has unsaved changes.
    Do you want to apply the changes or discard them?
hu: A jelenlegi művelet beállításai nincsenek elmentve.
    Alkalmazza a változtatásokat, vagy eldobja azokat?

en: Save changes
hu: A módosítások mentése

en: Unable to contact khotkeys. Your changes are saved, but they could not be activated.
hu: Nem sikerült elérni a KHotKeys szolgáltatást. A módosításokat sikerült elmenteni, de aktiválni nem sikerült őket.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, settings_button)
en: Settings
hu: Beállítások

en: Trigger
hu: Eseménykezelők

en: Action
hu: Művelet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcut_label)
en: &Shortcut:
hu: Billentyű&parancs:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, when_group)
en: Trigger When
hu: Előidézés, mikor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_appears)
en: Window appears
hu: Ablak megjelenés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_disappears)
en: Window disappears
hu: Ablak eltűnés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_gets_focus)
en: Window gets focus
hu: Ablakra fókuszálás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_lost_focus)
en: Window loses focus
hu: Az ablak elvesztette a fókuszt

en: Activate window:
hu: Ablak aktiválása:

en: Command/URL :
hu: Parancs/URL:

en: Keyboard input:
hu: Billentyűleütések:

en: No service configured.
hu: Nincs beállítva szolgáltatás.

en: Input Action: %1
hu: Beviteli művelet: %1

en: Failed to start service '%1'.
hu: Nem sikerült elindítani ezt a szolgáltatást: "%1".

en: Menu entry:
hu: Menübejegyzés:

en: Active window:
hu: Aktív ablak:

[ctx: And_condition]
en: And
hu: ÉS

en: Existing window:
hu: Létező ablak:

[ctx: Not_condition]
en: Not
hu: NEM

[ctx: Or_condition]
en: Or
hu: VAGY

en: Menu Editor entries
hu: Menübejegyzések

en: This "actions" file has already been imported before. Are you sure you want to import it again?
hu: Ezt a műveletfájlt egyszer már beimportálta. Biztos benne, hogy még egyszer importálni kell?

en: This "actions" file has no ImportId field and therefore it cannot be determined whether or not it has been imported already. Are you sure you want to import it?
hu: Ennek a műveletfájlnak nincs ImportId mezője, ezért nem lehet megállapítani, hogy korábban be lett-e már importálva. Biztosan importálni szeretné a fájlt?

en: Custom Shortcuts Service
hu: Egyéni gyorsbillentyűk szolgáltatás

en: Gesture trigger
hu: Gesztus előidéző

en: Shortcut trigger:
hu: Billentyűparancs-kezelő:

en: Window trigger:
hu: Ablakesemény-kezelő:

en: Window simple:
hu: Egyszerű ablak:
