khotkeys - en to id translation catalogue (124 entries)

en: Conditions
id: Kondisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandLabel)
en: Command/URL:
id: Perintah/URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Remote application:
id: Aplikasi jarak jauh:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, objectLabel)
en: Remote object:
id: Objek jarak jauh:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, functionLabel)
en: Function:
id: Fungsi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, argumentsLabel)
en: Arguments:
id: Argumen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, execButton)
en: Call
id: Panggil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, launchButton)
en: Launch D-Bus Browser
id: Jalankan Penelusur D-Bus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, window_group)
en: Window
id: Jendela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, active_radio)
en: Active window
id: Jendela aktif

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, specific_radio)
en: Specific window
id: Jendela spesifik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, action_radio)
en: Action window
id: Jendela aksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Application:
id: Aplikasi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applicationButton)
en: Select Application ...
id: Pilih Aplikasi ...

[ctx: Condition type]
en: Active Window ...
id: Jendela Aktif...

[ctx: Condition type]
en: Existing Window ...
id: Jendela Yang Ada...

[ctx: Condition type]
en: And
id: Dan

[ctx: Condition type]
en: Or
id: Atau

[ctx: Condition type]
en: Not
id: Bukan

[ctx: Add a new condition]
en: And
id: Dan

[ctx: new condition]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: New
id: Baru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: Delete
id: Hapus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_group)
en: Input Actions Daemon
id: Daemon Aksi Input

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enabled)
en: Start the Input Actions daemon on login
id: Jalankan daemon Aksi Input saat login

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gestures_group)
en: Gestures
id: Gestur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_timeout_label)
en: Timeout:
id: Batas waktu:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, gestures_timeout)
en:  ms
id:  md

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_button_label)
en: Mouse button:
id: Tombol mouse:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Middle button
id: Tombol tengah

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Right button
id: Tombol kanan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 4
id: Tombol 4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 5
id: Tombol 5

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 6
id: Tombol 6

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 7
id: Tombol 7

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 8
id: Tombol 8

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 9
id: Tombol 9

en: Edit Gesture
id: Edit Gestur

en: Draw the gesture you would like to record below. Press and hold the left mouse button while drawing, and release when you have finished.
id: Gambar gestur yang ingin kamu rekam di bawah. Tekan dan tahan tombol mouse ketika menggambar, lalu lepaskan ketika kamu sudah selesai.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment_label)
en: Comment:
id: Komentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: &New...
id: &Baru...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, duplicate_button)
en: &Duplicate...
id: &Duplikat...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: &Delete
id: &Hapus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Data
id: Data Jendela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_title_label)
en: Window title:
id: Judul jendela:

[ctx: window title is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo)
en: Is Not Important
id: Tidaklah Penting

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Contains
id: Berisi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is
id: Adalah

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Matches Regular Expression
id: Cocok Dengan Ekspresi Reguler

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Contain
id: Tidak Berisi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not
id: Bukan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Match Regular Expression
id: Tidak Cocok Dengan Ekspresi Reguler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_class_label)
en: Window class:
id: Kelas jendela:

[ctx: window class is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo)
en: Is Not Important
id: Tidaklah Penting

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_role_label)
en: Window role:
id: Peran jendela:

[ctx: window role is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not Important
id: Tidaklah Penting

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autodetect)
en: &Autodetect
id: &Deteksi Otomatis

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Types
id: Tipe Jendela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dock)
en: Dock
id: Dok

en: Test
id: Uji

en: New Group
id: Grup Baru

en: Export Group...
id: Ekspor Grup...

en: Import...
id: Impor...

[ctx: @title:menu create various trigger types]
en: New
id: Baru

en: Global Shortcut
id: Pintasan Global

en: Window Action
id: Aksi Jendela

en: Mouse Gesture Action
id: Aksi Gestur Mouse

en: Command/URL
id: Perintah/URL

en: D-Bus Command
id: Perintah D-Bus

en: K-Menu Entry
id: Entri K-Menu

en: Send Keyboard Input
id: Kirim Input Keyboard

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, comment_tab)
en: Comment
id: Komentar

en: New Action
id: Aksi Baru

en: Export Group
id: Ekspor Grup

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, stateLabel)
en: Change the exported state for the actions.
id: Ubah kondisi yang diekspor untuk aksi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateLabel)
en: Export Actions
id: Ekspor Aksi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, state)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Configure in which state the actions should be exported.</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Actual State</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in their current state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Disabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in a disabled state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in an enabled state.</p></body></html>
id: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Konfigurasikan dalam kondisi apa aksi harus diekspor.</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kondisi Sebenarnya</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ekspor aksi dalam kondisi mereka saat ini.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Dinonfungsikan</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ekspor aksi dalam kondisi dinonfungsikan.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Difungsikan</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ekspor aksi dalam kondisi difungsikan.</p></body></html>

[ctx: Don't change the state of exported hotkey actions.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Actual State
id: Kondisi Sebenarnya

[ctx: Export hotkey actions in enabled state.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Enabled
id: Difungsikan

[ctx: Export hotkey actions into disabled state]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Disabled
id: Dinonfungsikan

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, idLabel)
en: KHotkeys file id.
id: Id file KHotkeys.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, idLabel)
en: A khotkeys file id is used to ensure files are not imported more than once. They are mostly used for automatic updates from the KDE developers.
id: Id file khotkeys digunakan untuk menjamin file tidak diimpor lebih dari sekali. Mereka kebanyakan digunakan untuk pembaruan otomatis dari pengembang KDE.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, id)
en: Set import id for file, or leave empty
id: Set id impor untuk file, atau biarkan kosongkan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename
id: Nama File

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowMergingLabel)
en: Allow Merging
id: Izinkan Penggabungan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Merge into existing directories on import?
id: Gabung ke direktori yang telah ada saat impor?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Allow merging of content if a directory with the same name exists on importing. If merging is not allowed, there will be two directories with the same name.
id: Izinkan penggabungan konten jika direktori bernama sama telah ada saat pengimporan. Jika penggabungan tidak diizinkan, akan ada dua direktori dengan yang sama.

[ctx: action name]
en: Name
id: Nama

[ctx: action enabled]
en: Enabled
id: Difungsikan

en: Type
id: Tipe

en: KDE Hotkeys Configuration Module
id: Modul Konfigurasi Tombol Panas KDE

en: Copyright 2008 (c) Michael Jansen
id: Hak Cipta (c) 2008 Michael Jansen

en: Maintainer
id: Pemelihara

en: The current action has unsaved changes.
    Do you want to apply the changes or discard them?
id: Aksi saat ini memiliki perubahan yang tidak tersimpan.
    Apakah kamu ingin menerapkan perubahan atau membuangnya?

en: Save changes
id: Simpan perubahan

en: Unable to contact khotkeys. Your changes are saved, but they could not be activated.
id: Tak dapat menghubungi khotkeys. Perubahan anda tersimpan, tapi tidak dapat difungsikan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, settings_button)
en: Settings
id: Pengaturan

en: Trigger
id: Pemicu

en: Action
id: Aksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcut_label)
en: &Shortcut:
id: &Pintasan:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, when_group)
en: Trigger When
id: Picu Ketika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_appears)
en: Window appears
id: Jendela muncul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_disappears)
en: Window disappears
id: Jendela menghilang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_gets_focus)
en: Window gets focus
id: Jendela mendapatkan fokus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_lost_focus)
en: Window loses focus
id: Jendela kehilangan fokus

en: Activate window:
id: Aktifkan jendela:

en: Command/URL :
id: Perintah/URL :

en: Keyboard input:
id: Input keyboard:

en: No service configured.
id: Tidak ada layanan yang dikonfigurasikan.

en: Input Action: %1
id: Aksi Input: %1

en: Failed to start service '%1'.
id: Gagal menjalankan layanan '%1'.

en: Menu entry:
id: Entri menu:

en: Active window:
id: Jendela aktif:

[ctx: And_condition]
en: And
id: Dan

en: Existing window:
id: Jendela yang ada:

[ctx: Not_condition]
en: Not
id: Tidak

[ctx: Or_condition]
en: Or
id: Atau

en: Menu Editor entries
id: Entri Pengedit Menu

en: This "actions" file has already been imported before. Are you sure you want to import it again?
id: File "aksi" ini pernah diimpor sebelumnya. Apakah anda yakin ingin mengimpornya lagi?

en: This "actions" file has no ImportId field and therefore it cannot be determined whether or not it has been imported already. Are you sure you want to import it?
id: File "aksi" ini tidak memiliki ruang ImportId sehingga tidak dapat ditentukan apakah sebelumnya pernah diimpor. Apakah anda yakin ingin mengimpornya lagi?

en: Custom Shortcuts Service
id: Layanan Pintasan Kustom

en: Gesture trigger
id: Pemicu gestur

en: Shortcut trigger:
id: Pemicu pintasan:

en: Window trigger:
id: Pemicu jendela:

en: Window simple:
id: Jendela sederhana:
