khotkeys - en to is translation catalogue (128 entries)

en: Conditions
is: Skilyrði

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandLabel)
en: Command/URL:
is: Skipun/slóð:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Remote application:
is: Fjarlægt forrit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, objectLabel)
en: Remote object:
is: Fjarlægur hlutur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, functionLabel)
en: Function:
is: Fall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, argumentsLabel)
en: Arguments:
is: Breytur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, execButton)
en: Call
is: Kall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, launchButton)
en: Launch D-Bus Browser
is: Ræsa D-Bus vafra

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, window_group)
en: Window
is: Gluggi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, active_radio)
en: Active window
is: Virkur gluggi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, specific_radio)
en: Specific window
is: Sérstakur glugga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, action_radio)
en: Action window
is: Aðgerðargluggi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Application:
is: Forrit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applicationButton)
en: Select Application ...
is: Velja forrit...

[ctx: Condition type]
en: Active Window ...
is: Virkur gluggi ...

[ctx: Condition type]
en: Existing Window ...
is: Gluggi sem er til staðar...

[ctx: Condition type]
en: And
is: Og

[ctx: Condition type]
en: Or
is: Eða

[ctx: Condition type]
en: Not
is: Ekki

[ctx: Add a new condition]
en: And
is: Og

[ctx: new condition]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: New
is: Nýtt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: Edit...
is: Breyta...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: Delete
is: Eyða

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_group)
en: Input Actions Daemon
is: Inntaksaðgerðamiðlari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enabled)
en: Start the Input Actions daemon on login
is: Ræsa inntaksaðgerðamiðlarann við innskráningu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gestures_group)
en: Gestures
is: Bendingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_timeout_label)
en: Timeout:
is: Tímamörk:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, gestures_timeout)
en:  ms
is:  msek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_button_label)
en: Mouse button:
is: Músarhnappur:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Middle button
is: Mið-hnappur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Right button
is: Hægri-hnappur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 4
is: Hnappur 4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 5
is: Hnappur 5

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 6
is: Hnappur 6

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 7
is: Hnappur 7

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 8
is: Hnappur 8

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 9
is: Hnappur 9

en: Edit Gesture
is: Breyta bendingu

en: Draw the gesture you would like to record below. Press and hold the left mouse button while drawing, and release when you have finished.
is: Teiknaðu hreyfinguna sem þú ætlar að taka upp hér fyrir neðan. Ýttu niður oh haltu inni vinstri músarhnappnum á meðan þú teiknar, slepptu síðan þegar þú ert búin(n).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, menu_button)
en: Edit
is: Breyta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment_label)
en: Comment:
is: Athugasemd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: &Edit...
is: Br&eyta...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: &New...
is: &Nýtt...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, duplicate_button)
en: &Duplicate...
is: &Klóna...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: &Delete
is: E&yða

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Data
is: Gögn glugga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_title_label)
en: Window title:
is: Gluggatitill:

[ctx: window title is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo)
en: Is Not Important
is: Er ekki mikilvægt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Contains
is: Inniheldur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is
is: Er

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Matches Regular Expression
is: Fellur að reglulegu segðinni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Contain
is: Inniheldur ekki

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not
is: Er ekki

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Match Regular Expression
is: Fellur ekki að reglulegu segðinni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_class_label)
en: Window class:
is: Flokkur glugga (class):

[ctx: window class is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo)
en: Is Not Important
is: Er ekki mikilvægt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_role_label)
en: Window role:
is: Tilgangur glugga:

[ctx: window role is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not Important
is: Er ekki mikilvægt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autodetect)
en: &Autodetect
is: &Finna sjálfkrafa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Types
is: Gluggategundir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_normal)
en: Normal
is: Venjulegur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_desktop)
en: Desktop
is: Skjáborð

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dialog)
en: Dialog
is: Samtalsgluggi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dock)
en: Dock
is: Á spjald

en: Test
is: Prófa

en: New Group
is: Nýr hópur

en: Export Group...
is: Flytja út hóp...

en: Import...
is: Flytja inn...

[ctx: @title:menu create various trigger types]
en: New
is: Nýtt

en: Global Shortcut
is: Víðvær flýtilykill

en: Window Action
is: Gluggaaðgerð

en: Mouse Gesture Action
is: Músarbendingaraðgerð

en: Command/URL
is: Skipun/slóð

en: D-Bus Command
is: D-Bus skipun

en: K-Menu Entry
is: K-Valmyndarfærsla

en: Send Keyboard Input
is: Senda lyklaborðsinntak

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, comment_tab)
en: Comment
is: Athugasemd

en: New Action
is: Ný aðgerð

en: Export Group
is: Flytja út hóp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, stateLabel)
en: Change the exported state for the actions.
is: Breyta stöðu útflutnings fyrir aðgerðirnar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateLabel)
en: Export Actions
is: Flytja út aðgerðir

[ctx: Don't change the state of exported hotkey actions.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Actual State
is: Núverandi staða

[ctx: Export hotkey actions in enabled state.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Enabled
is: Virkt

[ctx: Export hotkey actions into disabled state]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Disabled
is: Óvirkt

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, idLabel)
en: KHotkeys file id.
is: Auðkenni KHotkeys skráar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idLabel)
en: Id
is: Auðkenni

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, id)
en: Set import id for file, or leave empty
is: Setja sem auðkenni innflutnings á skrá , eða skilja eftir autt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename
is: Skráarheiti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowMergingLabel)
en: Allow Merging
is: Leyfa sameiningu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Merge into existing directories on import?
is: Sameina inn í fyrirliggjandi möppur við innflutning?

[ctx: action name]
en: Name
is: Heiti

[ctx: action enabled]
en: Enabled
is: Virkt

en: Type
is: Tegund

en: KDE Hotkeys Configuration Module
is: KDE Hotkeys stillingaeining

en: Copyright 2008 (c) Michael Jansen
is: Höfundarréttur 2008 (c) Michael Jansen

en: Maintainer
is: Umsjónarmaður

en: The current action has unsaved changes.
    Do you want to apply the changes or discard them?
is: Núverandi aðgerð er með óvistaðar breytingar.
    Viltu virkja breytingarnar eða henda þeim?

en: Save changes
is: Vista breytingar

en: Unable to contact khotkeys. Your changes are saved, but they could not be activated.
is: Ekki náðist samband við khotkeys. Breytingarnar þínar voru vistaðar en ekki tókst að virkja þær.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, settings_button)
en: Settings
is: Stillingar

en: Trigger
is: Vekjari

en: Action
is: Aðgerð

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcut_label)
en: &Shortcut:
is: &Flýtilykill:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, when_group)
en: Trigger When
is: Vekja þegar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_appears)
en: Window appears
is: Gluggi birtist

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_disappears)
en: Window disappears
is: Gluggi hverfur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_gets_focus)
en: Window gets focus
is: Gluggi fær fókus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_lost_focus)
en: Window loses focus
is: Gluggi missir fókus

en: Activate window:
is: Virkja glugga:

en: Command/URL :
is: Skipun/Slóð :

en: Keyboard input:
is: Lyklaborðsinntak:

en: No service configured.
is: Engin þjónusta stillt

en: Input Action: %1
is: Inntaksaðgerð: %1

en: Failed to start service '%1'.
is: Mistókst að ræsa þjónustuna '%1'.

en: Menu entry:
is: Valmyndarfærsla:

en: Active window:
is: Virkur gluggi:

[ctx: And_condition]
en: And
is: Og

en: Existing window:
is: Núverandi gluggi:

[ctx: Not_condition]
en: Not
is: Ekki

[ctx: Or_condition]
en: Or
is: Eða

en: Menu Editor entries
is: Valmyndaritilsfærslur

en: This "actions" file has already been imported before. Are you sure you want to import it again?
is: Það er þegar búið að flytja inn þessa "aðgerðir" skrá. Ertu viss um að þú viljir flytja hana inn aftur?

en: This "actions" file has no ImportId field and therefore it cannot be determined whether or not it has been imported already. Are you sure you want to import it?
is: Þessi "aðgerðir" skrá er ekki með neitt 'ImportId' gildi og því ekki hægt að vita hvort það sé búið að flytja hana inn áður. Ertu viss um að þú viljir flytja hana inn?

en: Custom Shortcuts Service
is: Þjónusta fyrir sérsniðna flýtilykla

en: Gesture trigger
is: Bendingavekjari...

en: Shortcut trigger:
is: Flýtilyklavekjari :

en: Window trigger:
is: Gluggavekjari :

en: Window simple:
is: Einfaldur gluggi :
