khotkeys - en to ja translation catalogue (113 entries)

en: Conditions
ja: 条件

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandLabel)
en: Command/URL:
ja: コマンド/URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Remote application:
ja: リモートアプリケーション:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, objectLabel)
en: Remote object:
ja: リモートオブジェクト:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, functionLabel)
en: Function:
ja: 関数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, argumentsLabel)
en: Arguments:
ja: 引数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, execButton)
en: Call
ja: コール

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, window_group)
en: Window
ja: ウィンドウ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, active_radio)
en: Active window
ja: アクティブウィンドウ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, specific_radio)
en: Specific window
ja: 特定のウィンドウ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, action_radio)
en: Action window
ja: アクションウィンドウ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Application:
ja: アプリケーション:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applicationButton)
en: Select Application ...
ja: アプリケーションを選択...

[ctx: Condition type]
en: Active Window ...
ja: アクティブウィンドウ...

[ctx: Condition type]
en: Existing Window ...
ja: 既存のウィンドウ...

[ctx: Condition type]
en: And
ja: かつ

[ctx: Condition type]
en: Or
ja: または

[ctx: Condition type]
en: Not
ja: 等しくない

[ctx: Add a new condition]
en: And
ja: かつ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: Edit...
ja: 編集...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: Delete
ja: 削除

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_group)
en: Input Actions Daemon
ja: 入力アクションデーモン

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enabled)
en: Start the Input Actions daemon on login
ja: ログイン時に入力アクションデーモンを起動する

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gestures_group)
en: Gestures
ja: ジェスチャー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_timeout_label)
en: Timeout:
ja: タイムアウト:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_button_label)
en: Mouse button:
ja: マウスボタン:

en: Edit Gesture
ja: ジェスチャーを編集

en: Draw the gesture you would like to record below. Press and hold the left mouse button while drawing, and release when you have finished.
ja: 登録するジェスチャーを描いてください。マウスの左ボタンを押し、押したまま描いて、描き終えたらボタンを放します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, menu_button)
en: Edit
ja: 編集

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment_label)
en: Comment:
ja: コメント:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: &Edit...
ja: 編集(&E)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: &New...
ja: 新規(&N)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, duplicate_button)
en: &Duplicate...
ja: 複製(&D)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: &Delete
ja: 削除(&L)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Data
ja: ウィンドウのデータ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_title_label)
en: Window title:
ja: ウィンドウのタイトル:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Contains
ja: 含む

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is
ja: 等しい

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Matches Regular Expression
ja: 正規表現に一致

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Contain
ja: 含まない

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not
ja: 等しくない

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Match Regular Expression
ja: 正規表現と一致しない

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_class_label)
en: Window class:
ja: ウィンドウのクラス:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_role_label)
en: Window role:
ja: ウィンドウの役割:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autodetect)
en: &Autodetect
ja: 自動検出(&A)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Types
ja: ウィンドウのタイプ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_normal)
en: Normal
ja: 標準

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_desktop)
en: Desktop
ja: デスクトップ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dialog)
en: Dialog
ja: ダイアログ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dock)
en: Dock
ja: ドッキングパネル

en: Test
ja: テスト

en: New Group
ja: 新しいグループ

en: Export Group...
ja: グループをエクスポート...

en: Import...
ja: インポート...

en: Global Shortcut
ja: グローバルショートカット

en: Window Action
ja: ウィンドウアクション

en: Mouse Gesture Action
ja: マウスジェスチャーアクション

en: Command/URL
ja: コマンド/URL

en: D-Bus Command
ja: D-Bus コマンド

en: K-Menu Entry
ja: K-メニューの項目

en: Send Keyboard Input
ja: キーボード入力を送る

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, comment_tab)
en: Comment
ja: コメント

en: New Action
ja: 新しいアクション

en: Export Group
ja: グループをエクスポート

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, stateLabel)
en: Change the exported state for the actions.
ja: アクションをどの状態でエクスポートするかを設定します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateLabel)
en: Export Actions
ja: アクションをエクスポート

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, state)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Configure in which state the actions should be exported.</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Actual State</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in their current state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Disabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in a disabled state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in an enabled state.</p></body></html>
ja: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">アクションをどの状態で エクスポートするかを設定します。</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">現在の状態</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">: アクションを現在の状態のまま エクスポートします。</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">無効</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">アクションの状態を無効にして エクスポートします。</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">有効</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">アクションの状態を有効にして エクスポートします。</p></body></html>

[ctx: Don't change the state of exported hotkey actions.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Actual State
ja: 現在の状態

[ctx: Export hotkey actions in enabled state.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Enabled
ja: 有効

[ctx: Export hotkey actions into disabled state]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Disabled
ja: 無効

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, idLabel)
en: KHotkeys file id.
ja: KHotkeys ファイルの ID

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, idLabel)
en: A khotkeys file id is used to ensure files are not imported more than once. They are mostly used for automatic updates from the KDE developers.
ja: khotkeys ファイル ID は、ファイルを二回以上インポートしないために使われます。普通は KDE 開発者からの自動更新に使われます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idLabel)
en: Id
ja: ID

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, id)
en: Set import id for file, or leave empty
ja: ファイルのインポート ID を設定、または空欄

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename
ja: ファイル名

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowMergingLabel)
en: Allow Merging
ja: マージを許可する

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Merge into existing directories on import?
ja: インポート時に既存のフォルダとマージしますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Allow merging of content if a directory with the same name exists on importing. If merging is not allowed, there will be two directories with the same name.
ja: インポートの際に、同じ名前のディレクトリが存在する場合は、コンテンツの統合を許可します。統合が許可されていない場合は、同じ名前のディレクトリが二つ存在することになります。

[ctx: action name]
en: Name
ja: 名前

[ctx: action enabled]
en: Enabled
ja: 有効

en: Type
ja: タイプ

en: KDE Hotkeys Configuration Module
ja: KDE ホットキー設定モジュール

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Unable to contact khotkeys. Your changes are saved, but they could not be activated.
ja: khotkeys と交信できません。変更は保存しましたが有効にできませんでした。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, settings_button)
en: Settings
ja: 設定

en: Trigger
ja: トリガー

en: Action
ja: アクション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcut_label)
en: &Shortcut:
ja: ショートカット(&S):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, when_group)
en: Trigger When
ja: トリガーする時

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_appears)
en: Window appears
ja: ウィンドウが現れる

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_disappears)
en: Window disappears
ja: ウィンドウが消える

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_gets_focus)
en: Window gets focus
ja: ウィンドウがフォーカスを受ける

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_lost_focus)
en: Window loses focus
ja: ウィンドウがフォーカスを失う

en: Activate window:
ja: ウィンドウをアクティブに:

en: Command/URL :
ja: コマンド/URL:

en: Keyboard input:
ja: キーボード入力:

en: No service configured.
ja: サービスが設定されていません。

en: Input Action: %1
ja: 入力アクション: %1

en: Failed to start service '%1'.
ja: サービス “%1” を開始できませんでした。

en: Menu entry:
ja: メニュー項目:

en: Active window:
ja: アクティブウィンドウ:

[ctx: And_condition]
en: And
ja: かつ

en: Existing window:
ja: 既存のウィンドウ:

[ctx: Not_condition]
en: Not
ja: 等しくない

[ctx: Or_condition]
en: Or
ja: または

en: Menu Editor entries
ja: メニューエディタの項目

en: This "actions" file has already been imported before. Are you sure you want to import it again?
ja: このアクションファイルは既にインポートされています。本当にもう一度インポートしますか？

en: This "actions" file has no ImportId field and therefore it cannot be determined whether or not it has been imported already. Are you sure you want to import it?
ja: このアクションファイルには ImportId フィールドがないため、インポート済みかどうか分かりません。本当にこれをインポートしますか？

en: Gesture trigger
ja: ジェスチャートリガー

en: Shortcut trigger:
ja: ショートカットトリガー:

en: Window trigger:
ja: ウィンドウトリガー:

en: Window simple:
ja: ウィンドウ簡素:
