khotkeys - en to mai translation catalogue (89 entries)

en: Conditions
mai: परिस्थिति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandLabel)
en: Command/URL:
mai: कमांड /URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Remote application:
mai: दूरस्थ अनुप्रयोगः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, objectLabel)
en: Remote object:
mai: दूरस्थ अनुप्रयोगः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, functionLabel)
en: Function:
mai: फंक्शन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, argumentsLabel)
en: Arguments:
mai: आर्गुमेंट्स:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, execButton)
en: Call
mai: कॉल

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, window_group)
en: Window
mai: विंडो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, active_radio)
en: Active window
mai: सक्रिय विंडो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, specific_radio)
en: Specific window
mai: विंडो विशेष

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, action_radio)
en: Action window
mai: सक्रिय विंडो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Application:
mai: अनुप्रयोग:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applicationButton)
en: Select Application ...
mai: चुनू अनुप्रयोग.

[ctx: Condition type]
en: Active Window ...
mai: सक्रिय विंडो.

[ctx: Condition type]
en: Existing Window ...
mai: मोजुदा विंडो...

[ctx: Condition type]
en: And
mai: आओर

[ctx: Condition type]
en: Or
mai: अथवा

[ctx: Add a new condition]
en: And
mai: आओर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: Edit...
mai: संपादन...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: Delete
mai: मेटाबू

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_group)
en: Input Actions Daemon
mai: इनपुट क्रियासभ डेमन

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gestures_group)
en: Gestures
mai: मुद्रा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_timeout_label)
en: Timeout:
mai: टाइम-आउटः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_button_label)
en: Mouse button:
mai: माउस बटन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, menu_button)
en: Edit
mai: संपादन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment_label)
en: Comment:
mai: टिप्पणीः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: &Edit...
mai: संपादित करु (&E)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: &New...
mai: नया... (&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, duplicate_button)
en: &Duplicate...
mai: नकल.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: &Delete
mai: मेटाबू (&D)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Data
mai: विंडो आँकड़ा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_title_label)
en: Window title:
mai: विंडो शीर्षक:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Contains
mai: समाहित करैछ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Matches Regular Expression
mai: मिलान नियमित अभिव्यक्ति

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not
mai: Not

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_class_label)
en: Window class:
mai: विंडो वर्ग:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_role_label)
en: Window role:
mai: विंडो भूमिका:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autodetect)
en: &Autodetect
mai: अपने जाँचू

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Types
mai: विंडो प्रकार

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_normal)
en: Normal
mai: सामान्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_desktop)
en: Desktop
mai: डेस्कटाप

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dialog)
en: Dialog
mai: समाद

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dock)
en: Dock
mai: डॉक

en: Test
mai: जाँच

en: New Group
mai: नवीन समूह

en: Export Group...
mai: निर्यात समूह...

en: Import...
mai: आयात...

en: Global Shortcut
mai: वैश्विक शार्टकट

en: Window Action
mai: विंडो क्रिया

en: Mouse Gesture Action
mai: माउस मुद्रा क्रिया

en: Command/URL
mai: कमांड URL

en: D-Bus Command
mai: D बस कमांड

en: K-Menu Entry
mai: K मेनू  प्रविष्टि

en: Send Keyboard Input
mai: पठाबू कुँजीपटल इनपुट

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, comment_tab)
en: Comment
mai: टिप्पणी

en: New Action
mai: नया क्रिया

en: Export Group
mai: निर्यात समूह

[ctx: Export hotkey actions in enabled state.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Enabled
mai: सक्षम

[ctx: Export hotkey actions into disabled state]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Disabled
mai: अक्षम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename
mai: फाइलनाम

[ctx: action name]
en: Name
mai: नाम

[ctx: action enabled]
en: Enabled
mai: सक्षम

en: Type
mai: प्रकार

en: KDE Hotkeys Configuration Module
mai: केडीई हॉटकी बिन्यास मोड्यूल

en: Maintainer
mai: अनुरक्षक

en: Save changes
mai: बदलाव सहेजू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, settings_button)
en: Settings
mai: जमावट

en: Trigger
mai: ट्रिगर

en: Action
mai: क्रिया

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcut_label)
en: &Shortcut:
mai: शार्टकट (&S):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, when_group)
en: Trigger When
mai: ट्रिगर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_appears)
en: Window appears
mai: विंडो प्रकट होइछ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_disappears)
en: Window disappears
mai: विंडो प्रकट नहि होइछ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_gets_focus)
en: Window gets focus
mai: विंडो फोकस पाबैछ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_lost_focus)
en: Window loses focus
mai: विंडो फोकस नहि अछि

en: Activate window:
mai: सक्रिय करू विंडो

en: Command/URL :
mai: कमांड URL

en: D-Bus:
mai: D बस

en: Keyboard input:
mai: कुँजीपटल इनपुट

en: Input Action: %1
mai: इनपुट क्रिया %1

en: Menu entry:
mai: मेनू  प्रविष्टि

en: Active window:
mai: सक्रिय विंडो

[ctx: And_condition]
en: And
mai: आओर

en: Existing window:
mai: मोजुदा विंडो

[ctx: Or_condition]
en: Or
mai: अथवा

en: Menu Editor entries
mai: मेनू संपादक प्रविष्टि

en: Shortcut trigger:
mai: शार्टकट ट्रिगर

en: Window trigger:
mai: विंडो ट्र्गिर

en: Window simple:
mai: विंडो सरल
