khotkeys - en to mk translation catalogue (114 entries)

en: Conditions
mk: Услови

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandLabel)
en: Command/URL:
mk: Наредба/адреса:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Remote application:
mk: Оддалечена апликација:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, objectLabel)
en: Remote object:
mk: Оддалечен објект:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, functionLabel)
en: Function:
mk: Функција:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, argumentsLabel)
en: Arguments:
mk: Аргументи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, execButton)
en: Call
mk: Повик

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, window_group)
en: Window
mk: Прозорец

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, active_radio)
en: Active window
mk: Активен прозорец

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, specific_radio)
en: Specific window
mk: Специфичен прозорец

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, action_radio)
en: Action window
mk: Прозорец за дејството

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Application:
mk: Апликација:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applicationButton)
en: Select Application ...
mk: Избирање апликација...

[ctx: Condition type]
en: Active Window ...
mk: Активен прозорец ...

[ctx: Condition type]
en: Existing Window ...
mk: Постоен прозорец ...

[ctx: Condition type]
en: And
mk: И

[ctx: Condition type]
en: Or
mk: Или

[ctx: Condition type]
en: Not
mk: Не

[ctx: Add a new condition]
en: And
mk: И

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: Edit...
mk: Уреди...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: Delete
mk: Избриши

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_group)
en: Input Actions Daemon
mk: Даемон за влезни дејства

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enabled)
en: Start the Input Actions daemon on login
mk: Го стартува даемонот за влезни дејства при најавување

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gestures_group)
en: Gestures
mk: Гестикулации

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_timeout_label)
en: Timeout:
mk: Истек на време:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_button_label)
en: Mouse button:
mk: Копче од глушец:

en: Edit Gesture
mk: Уреди гестикулација

en: Draw the gesture you would like to record below. Press and hold the left mouse button while drawing, and release when you have finished.
mk: Нацртајте ја подолу гестикулацијата што сакате да ја снимите. Притиснете и држете го левото копче од глушецот додека цртате и пуштете го кога ќе завршите со цртање.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, menu_button)
en: Edit
mk: Уреди

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment_label)
en: Comment:
mk: Коментар:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: &Edit...
mk: Ур&еди...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: &New...
mk: &Нов...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, duplicate_button)
en: &Duplicate...
mk: &Дуплицирај...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: &Delete
mk: Из&бриши

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Data
mk: Податоци за прозорецот

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_title_label)
en: Window title:
mk: Наслов на прозорец:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Contains
mk: Содржи

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is
mk: Е

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Matches Regular Expression
mk: Одговара на регуларен израз

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Contain
mk: Не содржи

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not
mk: Не е

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Match Regular Expression
mk: Не одговара на регуларен израз

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_class_label)
en: Window class:
mk: Класа на прозорец:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_role_label)
en: Window role:
mk: Улога на прозорец:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autodetect)
en: &Autodetect
mk: &Автом. детекција

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Types
mk: Типови прозорци

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_normal)
en: Normal
mk: Нормален

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_desktop)
en: Desktop
mk: Раб. површина

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dialog)
en: Dialog
mk: Дијалог

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dock)
en: Dock
mk: Вкотвен

en: Test
mk: Тест

en: New Group
mk: Нова група

en: Export Group...
mk: Група за изнесување...

en: Import...
mk: Внесување...

en: Global Shortcut
mk: Глобална кратенка

en: Window Action
mk: Дејство на прозорец

en: Mouse Gesture Action
mk: Дејство со гестикулација на глушец

en: Command/URL
mk: Наредба/адреса

en: D-Bus Command
mk: D-Bus наредба

en: K-Menu Entry
mk: Ставка во K-Менито

en: Send Keyboard Input
mk: Испрати внес од тастатура

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, comment_tab)
en: Comment
mk: Коментар

en: New Action
mk: Ново дејство

en: Export Group
mk: Група за изнесување

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, stateLabel)
en: Change the exported state for the actions.
mk: Ја менува изнесената состојба на дејствата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateLabel)
en: Export Actions
mk: Изнеси дејство

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, state)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Configure in which state the actions should be exported.</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Actual State</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in their current state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Disabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in a disabled state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in an enabled state.</p></body></html>
mk: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Конфигурирајте во која состојба треба да бидат изнесени дејствата.</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Тековна состојба</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ги изнесува дејствата во нивната тековна состојба.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Оневозможени</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ги изнесува дејствата во оневозможена состојба.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Овозможени</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ги изнесува дејствата во овозможена состојба.</p></body></html>

[ctx: Don't change the state of exported hotkey actions.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Actual State
mk: Активна состојба

[ctx: Export hotkey actions in enabled state.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Enabled
mk: Овозможено

[ctx: Export hotkey actions into disabled state]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Disabled
mk: Оневозможено

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, idLabel)
en: KHotkeys file id.
mk: Ид. на KHotkeys-датотека.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, idLabel)
en: A khotkeys file id is used to ensure files are not imported more than once. They are mostly used for automatic updates from the KDE developers.
mk: khotkeys-датотеката се користи за да осигури дека датотеките не се внесуваат повеќе од еднаш. Тие обично се користат за автоматски ажурирања од развивачите на KDE.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idLabel)
en: Id
mk: Ид.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, id)
en: Set import id for file, or leave empty
mk: Поставете ид. за внес за датотеката или оставете празно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename
mk: Име на датотека

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowMergingLabel)
en: Allow Merging
mk: Дозволи спојување

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Merge into existing directories on import?
mk: Дали на внес да спојам со постојните папки?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Allow merging of content if a directory with the same name exists on importing. If merging is not allowed, there will be two directories with the same name.
mk: Дозволува спојување на содржината ако при внес постои папка со исто име. Ако не е дозволено, ќе има две папки со исто име.

[ctx: action name]
en: Name
mk: Име

[ctx: action enabled]
en: Enabled
mk: Овозможено

en: Type
mk: Тип

en: KDE Hotkeys Configuration Module
mk: Модул за конфигурација на KDE Hotkeys

en: Copyright 2008 (c) Michael Jansen
mk: Авторски права 2008 (c) Michael Jansen

en: Maintainer
mk: Одржувач

en: Save changes
mk: Зачувај промени

en: Unable to contact khotkeys. Your changes are saved, but they could not be activated.
mk: Не можам да контактирам со khotkeys. Вашите промени се зачувани, но не можев да ги активирам.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, settings_button)
en: Settings
mk: Поставувања

en: Trigger
mk: Активатор

en: Action
mk: Дејство

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcut_label)
en: &Shortcut:
mk: &Кратенка:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, when_group)
en: Trigger When
mk: Активирај кога

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_appears)
en: Window appears
mk: ќе се појави прозорецот

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_disappears)
en: Window disappears
mk: прозорецот ќе исчезне

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_gets_focus)
en: Window gets focus
mk: прозорецот ќе добие фокус

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_lost_focus)
en: Window loses focus
mk: прозорецот ќе изгуби фокус

en: Activate window:
mk: Активирај прозорец:

en: Command/URL :
mk: Наредба/адреса :

en: Keyboard input:
mk: Внес од тастатура:

en: No service configured.
mk: Нема конфигуриран сервис.

en: Input Action: %1
mk: Влезно дејство: %1

en: Failed to start service '%1'.
mk: Не успеав да го стартувам сервисот „%1“.

en: Menu entry:
mk: Ставка од мени:

en: Active window:
mk: Активен прозорец:

[ctx: And_condition]
en: And
mk: И

en: Existing window:
mk: Постоечки прозорец:

[ctx: Not_condition]
en: Not
mk: Не

[ctx: Or_condition]
en: Or
mk: Или

en: Menu Editor entries
mk: Ставки во Уредувачот на мени

en: This "actions" file has already been imported before. Are you sure you want to import it again?
mk: Оваа датотека "actions" веќе е внесена претходно. Дали сте сигурни дека сакате повторно да ја внесете?

en: This "actions" file has no ImportId field and therefore it cannot be determined whether or not it has been imported already. Are you sure you want to import it?
mk: Оваа датотека "actions" нема поле ImportId и поради тоа не може да биде одредено дали не е веќе внесена. Дали сте сигурни дека сакате  да ја внесете?

en: Gesture trigger
mk: Активатор за гестикулација

en: Shortcut trigger:
mk: Активатор за кратенка:

en: Window trigger:
mk: Активатор за прозорец:

en: Window simple:
mk: Обичен прозорец:
