khotkeys - en to mr translation catalogue (111 entries)

en: Conditions
mr: परिस्थिती

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandLabel)
en: Command/URL:
mr: आदेश/URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Remote application:
mr: दूरस्थ अनुप्रयोग :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, objectLabel)
en: Remote object:
mr: दूरस्थ घटक :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, functionLabel)
en: Function:
mr: कार्यपद्धती :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, argumentsLabel)
en: Arguments:
mr: बाबी :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, execButton)
en: Call
mr: कॉल

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, window_group)
en: Window
mr: चौकट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, active_radio)
en: Active window
mr: सक्रिय चौकट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, specific_radio)
en: Specific window
mr: निर्देशीत चौकट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, action_radio)
en: Action window
mr: क्रिया चौकट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Application:
mr: अनुप्रयोग :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applicationButton)
en: Select Application ...
mr: अनुप्रयोग सुरु करा ...

[ctx: Condition type]
en: Active Window ...
mr: सक्रिय चौकट ...

[ctx: Condition type]
en: Existing Window ...
mr: अस्तित्वातील चौकट ...

[ctx: Condition type]
en: And
mr: व

[ctx: Condition type]
en: Or
mr: किंवा

[ctx: Condition type]
en: Not
mr: नाही

[ctx: Add a new condition]
en: And
mr: व

[ctx: new condition]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: New
mr: नवीन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: Edit...
mr: संपादित करा...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: Delete
mr: काढून टाका

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_group)
en: Input Actions Daemon
mr: इनपुट कृति डीमन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enabled)
en: Start the Input Actions daemon on login
mr: प्रवेश करताना इनपुट कृति डीमन सुरु करा

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gestures_group)
en: Gestures
mr: इशारे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_timeout_label)
en: Timeout:
mr: वेळेचे बंधन :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_button_label)
en: Mouse button:
mr: माऊस बटन :

en: Edit Gesture
mr: इशारा संपादित करा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, menu_button)
en: Edit
mr: संपादित करा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment_label)
en: Comment:
mr: टीप :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: &Edit...
mr: संपादित करा (&E)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: &New...
mr: नवीन (&N)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, duplicate_button)
en: &Duplicate...
mr: प्रतिरूप (&D)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: &Delete
mr: काढून टाका (&D)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Data
mr: चौकट डेटा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_title_label)
en: Window title:
mr: चौकट शिर्षक :

[ctx: window title is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo)
en: Is Not Important
mr: महत्वपूर्ण नाही

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Contains
mr: समाविष्टीत आहे

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is
mr: आहे

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Matches Regular Expression
mr: नियमित अभिव्यक्तिस जुळते

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Contain
mr: समाविष्टीत नाही

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not
mr: नाही

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Match Regular Expression
mr: नियमित अभिव्यक्तिस जुळत नाही

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_class_label)
en: Window class:
mr: चौकट वर्ग :

[ctx: window class is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo)
en: Is Not Important
mr: महत्वपूर्ण नाही

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_role_label)
en: Window role:
mr: चौकट भूमिका :

[ctx: window role is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not Important
mr: महत्वपूर्ण नाही

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autodetect)
en: &Autodetect
mr: स्वयंचलितरित्या शोधा (&A)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Types
mr: चौकट प्रकार :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_normal)
en: Normal
mr: सामान्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_desktop)
en: Desktop
mr: डेस्कटॉप

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dialog)
en: Dialog
mr: संवाद

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dock)
en: Dock
mr: डॉक

en: Test
mr: चाचणी

en: New Group
mr: नवीन समूह

en: Export Group...
mr: समूह निर्यात करा...

en: Import...
mr: आयात करा...

[ctx: @title:menu create various trigger types]
en: New
mr: नवीन

en: Global Shortcut
mr: जागतिक शॉर्टकट

en: Window Action
mr: चौकट क्रिया

en: Mouse Gesture Action
mr: माऊस इशारा क्रिया

en: Command/URL
mr: आदेश/URL

en: D-Bus Command
mr: D-Bus आदेश

en: K-Menu Entry
mr: K-मेन्यू नोंदणी

en: Send Keyboard Input
mr: कळफलक इनपुट पाठवा

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, comment_tab)
en: Comment
mr: टीप

en: New Action
mr: नवीन क्रिया

en: Export Group
mr: समूह निर्यात करा

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, stateLabel)
en: Change the exported state for the actions.
mr: या क्रियेसाठी निर्यात स्थिती बदला.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateLabel)
en: Export Actions
mr: निर्यात क्रिया

[ctx: Don't change the state of exported hotkey actions.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Actual State
mr: वास्तविक स्थिति

[ctx: Export hotkey actions in enabled state.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Enabled
mr: कार्यान्वित

[ctx: Export hotkey actions into disabled state]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Disabled
mr: अकार्यान्वित

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, idLabel)
en: KHotkeys file id.
mr: के-हॉटकिज फाईल id.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, id)
en: Set import id for file, or leave empty
mr: फाईल करिता आयात id निश्चित करा, किंवा रिकामे सोडा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename
mr: फाईलनाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowMergingLabel)
en: Allow Merging
mr: एकत्रीकरणाची अनुमति द्या

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Merge into existing directories on import?
mr: आयात केल्यावर अस्तित्वातील संचयीकेत एकत्रीकरण करायचे का?

[ctx: action name]
en: Name
mr: नाव

[ctx: action enabled]
en: Enabled
mr: कार्यान्वित

en: Type
mr: प्रकार

en: KDE Hotkeys Configuration Module
mr: केडीई हॉटकिज संयोजना विभाग

en: Copyright 2008 (c) Michael Jansen
mr: Copyright 2008 (c) माइकेल जेन्सन

en: Michael Jansen
mr: माइकेल जेन्सन

en: Maintainer
mr: पालक

en: Save changes
mr: बदल साठवा

en: Unable to contact khotkeys. Your changes are saved, but they could not be activated.
mr: के-हॉटकिज सह संपर्क साधू शकत नाही. तुमचे बदल साठवले परंतु सक्रिय करण्यास अपयशी ठरले.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, settings_button)
en: Settings
mr: संयोजना

en: Trigger
mr: ट्रिगर

en: Action
mr: क्रिया

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcut_label)
en: &Shortcut:
mr: शॉर्टकट (&S):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, when_group)
en: Trigger When
mr: ट्रिगर जेव्हा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_appears)
en: Window appears
mr: चौकट दर्शनीय आहे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_disappears)
en: Window disappears
mr: चौकट दर्शनीय नाही

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_gets_focus)
en: Window gets focus
mr: चौकटीवर लक्ष केंद्रीत आहे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_lost_focus)
en: Window loses focus
mr: चौकटीवर लक्ष केंद्रीत नाही

en: Activate window:
mr: सक्रिय चौकट:

en: Command/URL :
mr: आदेश/URL :

en: Keyboard input:
mr: कळफलक इनपुट:

en: No service configured.
mr: कोणतीही सेवा संयोजीत नाही

en: Input Action: %1
mr: इनपुट क्रिया : %1

en: Failed to start service '%1'.
mr: '%1' ही सेवा सुरु करण्यास अपयश.

en: Menu entry:
mr: मेन्यू नोंदणी :

en: Active window:
mr: सक्रिय चौकट:

en: Existing window:
mr: अस्तित्वातील चौकट:

en: Menu Editor entries
mr: मेन्यू संपादक नोंदणी

en: This "actions" file has already been imported before. Are you sure you want to import it again?
mr: ही "actions" फाईल आधीपासूनच पूर्वीच आयात केले गेले आहे. तुम्हाला नक्की पुन्हा आयात करायचे आहे का?

en: Gesture trigger
mr: इशारा ट्रीगर

en: Shortcut trigger:
mr: शॉर्टकट ट्रीगर :

en: Window trigger:
mr: विंडा ट्रीगर:

en: Window simple:
mr: सोपी चौकट:
