khotkeys - en to nds translation catalogue (117 entries)

en: Conditions
nds: Bedingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandLabel)
en: Command/URL:
nds: Befehl/URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Remote application:
nds: Programm op de Güntsiet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, objectLabel)
en: Remote object:
nds: Objekt op de Güntsiet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, functionLabel)
en: Function:
nds: Funkschoon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, argumentsLabel)
en: Arguments:
nds: Argumenten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, execButton)
en: Call
nds: Oproop

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, window_group)
en: Window
nds: Finster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, active_radio)
en: Active window
nds: Aktiev Finster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, specific_radio)
en: Specific window
nds: Besünner Finster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, action_radio)
en: Action window
nds: Akschoonfinster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Application:
nds: Programm:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applicationButton)
en: Select Application ...
nds: Programm utsöken...

[ctx: Condition type]
en: Active Window ...
nds: Aktiev Finster...

[ctx: Condition type]
en: Existing Window ...
nds: Vörhannen Finster...

[ctx: Condition type]
en: And
nds: un

[ctx: Condition type]
en: Or
nds: oder

[ctx: Condition type]
en: Not
nds: nich

[ctx: Add a new condition]
en: And
nds: un

[ctx: new condition]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: New
nds: Nieg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: Edit...
nds: Bewerken...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: Delete
nds: Wegdoon

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_group)
en: Input Actions Daemon
nds: Ingaavakschonen-Dämoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enabled)
en: Start the Input Actions daemon on login
nds: Ingaavakschonen-Dämoon bi't Anmellen opropen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gestures_group)
en: Gestures
nds: Muustekens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_timeout_label)
en: Timeout:
nds: Tietgrenz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_button_label)
en: Mouse button:
nds: Muusknoop:

en: Edit Gesture
nds: Muusteken bewerken

en: Draw the gesture you would like to record below. Press and hold the left mouse button while drawing, and release when you have finished.
nds: Maal nerrn mit de Muus dat Teken, dat Du opstellen wullt. Holl bi't Malen den linken Muusknoop daal un laat em eerst loos, wenn Du dat Teken afslaten hest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, menu_button)
en: Edit
nds: Bewerken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment_label)
en: Comment:
nds: Kommentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: &Edit...
nds: &Bewerken...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: &New...
nds: &Nieg...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, duplicate_button)
en: &Duplicate...
nds: &Verdubbeln...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: &Delete
nds: &Wegdoon

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Data
nds: Finster-Informatschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_title_label)
en: Window title:
nds: Finstertitel:

[ctx: window title is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo)
en: Is Not Important
nds: Is nich wichtig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Contains
nds: bargt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is
nds: is

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Matches Regular Expression
nds: Reguleer Utdruck passt dor op

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Contain
nds: bargt nich

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not
nds: is nich

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Match Regular Expression
nds: Reguleer Utdruck passt dor nich op

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_class_label)
en: Window class:
nds: Finsterklass:

[ctx: window class is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo)
en: Is Not Important
nds: Is nich wichtig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_role_label)
en: Window role:
nds: Finsterfunkschoon:

[ctx: window role is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not Important
nds: Is nich wichtig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autodetect)
en: &Autodetect
nds: &Automaatsch faststellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Types
nds: Finstertypen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_normal)
en: Normal
nds: Normaal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_desktop)
en: Desktop
nds: Schriefdisch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dialog)
en: Dialog
nds: Dialoog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dock)
en: Dock
nds: Indockt

en: New Group
nds: Nieg Koppel

en: Export Group...
nds: Koppel exporteren...

en: Import...
nds: Importeren...

[ctx: @title:menu create various trigger types]
en: New
nds: Nieg

en: Global Shortcut
nds: Globaal Tastkombinatschoon

en: Window Action
nds: Finster-Akschoon

en: Mouse Gesture Action
nds: Muusteken

en: Command/URL
nds: Befehl/URL

en: D-Bus Command
nds: D-Bus-Befehl

en: K-Menu Entry
nds: K-Menü-Indrag

en: Send Keyboard Input
nds: Tastatuuringaav loosstüern

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, comment_tab)
en: Comment
nds: Kommentar

en: New Action
nds: Nieg Akschoon

en: Export Group
nds: Koppel exporteren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, stateLabel)
en: Change the exported state for the actions.
nds: Den Exporteert-Status för de Akschonen wesseln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateLabel)
en: Export Actions
nds: Akschonen exporteren

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, state)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Configure in which state the actions should be exported.</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Actual State</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in their current state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Disabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in a disabled state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in an enabled state.</p></body></html>
nds: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Den Status instellen, mit den de Akschonen exporteert warrt</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Aktuell Status</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">De Akschonen mit ehr aktuell Status exporteren</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Utmaakt</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">De Akschonen as utmaakt exporteren</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Anmaakt</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">De Akschonen as anmaakt exporteren</p></body></html>

[ctx: Don't change the state of exported hotkey actions.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Actual State
nds: Aktuell Status

[ctx: Export hotkey actions in enabled state.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Enabled
nds: Anmaakt

[ctx: Export hotkey actions into disabled state]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Disabled
nds: Utmaakt

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, idLabel)
en: KHotkeys file id.
nds: KHotkeys-Datei-ID

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, idLabel)
en: A khotkeys file id is used to ensure files are not imported more than once. They are mostly used for automatic updates from the KDE developers.
nds: Mit de KHotkeys-Datei-ID warrt besekert, de Dateien warrt nich mehr as eenmaal importeert. Se warrt tomehrst vun de KDE-Schrievers bi't automaatsche Opfrischen bruukt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idLabel)
en: Id
nds: ID

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, id)
en: Set import id for file, or leave empty
nds: Import-ID för Datei fastleggen oder leddig laten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename
nds: Dateinaam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowMergingLabel)
en: Allow Merging
nds: Tosamenföhren tolaten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Merge into existing directories on import?
nds: Bi't Importeren mit vörhannen Ornern tosamenföhren?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Allow merging of content if a directory with the same name exists on importing. If merging is not allowed, there will be two directories with the same name.
nds: Dat Tosamenföhren vun den Inholt verlöven, wenn dat bi't Importeren al en Orner mit den sülven Naam gifft. Lettst Du dat nich to, hest Du twee Ornern mit den sülven Naam.

[ctx: action name]
en: Name
nds: Naam

[ctx: action enabled]
en: Enabled
nds: Anmaakt

en: Type
nds: Typ

en: KDE Hotkeys Configuration Module
nds: Instellenmoduul för de KDE-Tastkombinatschonen

en: Maintainer
nds: Pleger

en: Save changes
nds: Ännern sekern

en: Unable to contact khotkeys. Your changes are saved, but they could not be activated.
nds: "khotkeys" lett sik nich faatkriegen. De ännern sünd sekert, man laat sik nich anmaken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, settings_button)
en: Settings
nds: Instellen

en: Trigger
nds: Utlöser

en: Action
nds: Akschoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcut_label)
en: &Shortcut:
nds: &Tastkombinatschoon:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, when_group)
en: Trigger When
nds: Utlösen wenn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_appears)
en: Window appears
nds: Finster opdukt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_disappears)
en: Window disappears
nds: Finster weggeiht

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_gets_focus)
en: Window gets focus
nds: Finster den Fokus kriggt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_lost_focus)
en: Window loses focus
nds: Finster de Fokus wegkummt

en: Activate window:
nds: Finster aktiev maken:

en: Command/URL :
nds: Befehl/URL:

en: Keyboard input:
nds: Tastatuuringaav:

en: No service configured.
nds: Keen Deenst instellt.

en: Input Action: %1
nds: Ingaavakschoon: %1

en: Failed to start service '%1'.
nds: De Deenst "%1" lett sik nich opropen.

en: Menu entry:
nds: Menüindrag:

en: Active window:
nds: Aktiv Finster:

[ctx: And_condition]
en: And
nds: un

en: Existing window:
nds: Vörhannen Finster:

[ctx: Not_condition]
en: Not
nds: nich

[ctx: Or_condition]
en: Or
nds: oder

en: Menu Editor entries
nds: Menüeditor-Indrääg

en: This "actions" file has already been imported before. Are you sure you want to import it again?
nds: Disse "Akschonen"-Datei is al maal importeert worrn. Büst Du seker, wat Du ehr nochmaal importeren wullt?

en: This "actions" file has no ImportId field and therefore it cannot be determined whether or not it has been imported already. Are you sure you want to import it?
nds: Disse "Akschonen"-Datei bargt keen "ImportID"-Feld. Dat lett sik nich fastslaan, wat se al maal importeert wöör. Büst Du seker, wat Du ehr importeren wullt?

en: Gesture trigger
nds: Muusteken

en: Shortcut trigger:
nds: Tastkombinatschoon:

en: Window trigger:
nds: Finsterakschoon:

en: Window simple:
nds: Eenfach Finster:
