khotkeys - en to ne translation catalogue (31 entries)

en: Conditions
ne: अवस्था

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, argumentsLabel)
en: Arguments:
ne: तर्क:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, window_group)
en: Window
ne: सञ्झ्याल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: Delete
ne: मेट्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gestures_group)
en: Gestures
ne: गेस्चर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Contains
ne: समाविष्ट गर्दछ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is
ne: छ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Matches Regular Expression
ne: नियमित अभिव्यक्ति मिल्दछन्

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Contain
ne: समाविष्ट गर्दैन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not
ne: छैन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Match Regular Expression
ne: नियमित अभिव्यक्ति मिल्दैन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autodetect)
en: &Autodetect
ne: स्वत: पत्ता लगाउनुहोस्

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Types
ne: सञ्झ्याल प्रकार

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_normal)
en: Normal
ne: साधारण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_desktop)
en: Desktop
ne: डेस्कटप

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dialog)
en: Dialog
ne: संवाद

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dock)
en: Dock
ne: डक

en: New Action
ne: नयाँ कार्य

en: Maintainer
ne: मर्मतकर्ता

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, when_group)
en: Trigger When
ne: ट्रिजर गर्दा

en: Active window:
ne: सक्रिय सञ्झ्याल:

[ctx: And_condition]
en: And
ne: र

en: Existing window:
ne: अवस्थित सञ्झ्याल:

[ctx: Not_condition]
en: Not
ne: होइन

[ctx: Or_condition]
en: Or
ne: अथवा

en: Menu Editor entries
ne: मेनु सम्पादक प्रविष्टि

en: This "actions" file has already been imported before. Are you sure you want to import it again?
ne: यो "कार्य"फाइल पहिल्यै आयात गरिएको छ । तपाईँले यसलाई पुन: आयात गर्न यकीन हुनुहुन्छ ?

en: This "actions" file has no ImportId field and therefore it cannot be determined whether or not it has been imported already. Are you sure you want to import it?
ne: यो "कार्य" फाइलसँग आयात आईडी फिल्ड छैन त्यसकारण यसलाई पहिल्यै आयात गरेको छ वा छैन निर्धारण गर्न सकिन्छ । तपाईँले यसलाई आयात गर्न यकीन हुनुहुन्छ ?

en: Shortcut trigger:
ne: सर्टकट ट्रिगर:

en: Window trigger:
ne: सञ्झ्याल ट्रिगर:

en: Window simple:
ne: साधारण सञ्झ्याल:
