khotkeys - en to nl translation catalogue (127 entries)

en: Conditions
nl: Voorwaarden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandLabel)
en: Command/URL:
nl: Commando/URL-adres:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Remote application:
nl: Programma op afstand:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, objectLabel)
en: Remote object:
nl: Object op afstand:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, functionLabel)
en: Function:
nl: Functie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, argumentsLabel)
en: Arguments:
nl: Argumenten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, execButton)
en: Call
nl: Aanroep

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, launchButton)
en: Launch D-Bus Browser
nl: D-Bus-browser starten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, window_group)
en: Window
nl: Venster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, active_radio)
en: Active window
nl: Actief venster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, specific_radio)
en: Specific window
nl: Specifiek venster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, action_radio)
en: Action window
nl: Actievenster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Application:
nl: Toepassing:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applicationButton)
en: Select Application ...
nl: Programma selecteren ...

[ctx: Condition type]
en: Active Window ...
nl: Actief venster ...

[ctx: Condition type]
en: Existing Window ...
nl: Bestaand venster ...

[ctx: Condition type]
en: And
nl: En

[ctx: Condition type]
en: Or
nl: Of

[ctx: Condition type]
en: Not
nl: Niet

[ctx: Add a new condition]
en: And
nl: En

[ctx: new condition]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: New
nl: Nieuw

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: Edit...
nl: Bewerken...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: Delete
nl: Verwijderen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_group)
en: Input Actions Daemon
nl: Invoeractie-daemon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enabled)
en: Start the Input Actions daemon on login
nl: De invoeractie-daemon bij het aanmelden laten starten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gestures_group)
en: Gestures
nl: Gebaren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_timeout_label)
en: Timeout:
nl: Tijdslimiet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_button_label)
en: Mouse button:
nl: Muisknop:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Middle button
nl: Middelste muisknop

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Right button
nl: Rechter muisknop

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 4
nl: Knop 4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 5
nl: Knop 5

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 6
nl: Knop 6

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 7
nl: Knop 7

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 8
nl: Knop 8

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 9
nl: Knop 9

en: Edit Gesture
nl: Gebaar bewerken

en: Draw the gesture you would like to record below. Press and hold the left mouse button while drawing, and release when you have finished.
nl: Teken een gebaar dat u onderstaand wilt vastleggen. Druk de linker muisknop in en blijf dat doen terwijl u tekent, laat dan los als u klaar bent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, menu_button)
en: Edit
nl: Bewerken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment_label)
en: Comment:
nl: Commentaar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: &Edit...
nl: B&ewerken...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: &New...
nl: &Nieuw...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, duplicate_button)
en: &Duplicate...
nl: &Kopiëren...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: &Delete
nl: Verwij&deren

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Data
nl: Venstergegevens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_title_label)
en: Window title:
nl: Venstertitel:

[ctx: window title is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo)
en: Is Not Important
nl: Is niet belangrijk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Contains
nl: Bevat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Matches Regular Expression
nl: Komt overeen met reguliere expressie

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Contain
nl: Bevat niet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not
nl: Is niet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Match Regular Expression
nl: Komt niet overeen met reguliere expressie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_class_label)
en: Window class:
nl: Vensterklasse:

[ctx: window class is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo)
en: Is Not Important
nl: Is niet belangrijk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_role_label)
en: Window role:
nl: Vensterrol:

[ctx: window role is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not Important
nl: Is niet belangrijk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autodetect)
en: &Autodetect
nl: &Autodetecteren

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Types
nl: Venstertype

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_normal)
en: Normal
nl: Normaal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_desktop)
en: Desktop
nl: Bureaublad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dialog)
en: Dialog
nl: Dialoog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dock)
en: Dock
nl: Vastzetten

en: Test
nl: Testen

en: New Group
nl: Nieuwe groep

en: Export Group...
nl: Groep exporteren...

en: Import...
nl: Importeren...

[ctx: @title:menu create various trigger types]
en: New
nl: Nieuw

en: Global Shortcut
nl: Globale sneltoets

en: Window Action
nl: Vensteractie

en: Mouse Gesture Action
nl: Muisgebaaractie

en: Command/URL
nl: Commando/URL-adres

en: D-Bus Command
nl: D-Bus-commando

en: K-Menu Entry
nl: K-Menu-item

en: Send Keyboard Input
nl: Verzendt toetsenbordinvoer

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, comment_tab)
en: Comment
nl: Commentaar

en: New Action
nl: Nieuwe actie

en: Export Group
nl: Groep exporteren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, stateLabel)
en: Change the exported state for the actions.
nl: De geëxporteerde status voor de acties wijzigen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateLabel)
en: Export Actions
nl: Acties exporteren

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, state)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Configure in which state the actions should be exported.</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Actual State</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in their current state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Disabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in a disabled state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in an enabled state.</p></body></html>
nl: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Configureer in welke status de acties geëxporteerd zouden moeten worden.</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Actuele status</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Exporteer de acties in hun huidige status.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Uitgeschakeld</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Exporteer de acties in een uitgeschakelde status.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ingeschakeld</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Exporteer de acties in een ingeschakelde status.</p></body></html>

[ctx: Don't change the state of exported hotkey actions.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Actual State
nl: Actuele status

[ctx: Export hotkey actions in enabled state.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Enabled
nl: Ingeschakeld

[ctx: Export hotkey actions into disabled state]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, idLabel)
en: KHotkeys file id.
nl: File-id voor khotkeys

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, idLabel)
en: A khotkeys file id is used to ensure files are not imported more than once. They are mostly used for automatic updates from the KDE developers.
nl: De file-id van khotkeys wordt gebruikt om te verzekeren dat bestanden niet meer dan één keer worden geïmporteerd. Zij worden meestal gebruikt voor automatische opwaardering door de KDE ontwikkelaars.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, id)
en: Set import id for file, or leave empty
nl: Stel de file-id in voor het importeren of laat deze leeg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename
nl: Bestandsnaam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowMergingLabel)
en: Allow Merging
nl: Sta samenvoegen toe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Merge into existing directories on import?
nl: In bestaande mappen samenvoegen of importeren?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Allow merging of content if a directory with the same name exists on importing. If merging is not allowed, there will be two directories with the same name.
nl: Sta samenvoegen van de inhoud toe als er een map met dezelfde naam bestaat bij het importeren. Als samenvoegen niet is toegestaan, dan zullen er twee mappen bestaan met dezelfde naam.

[ctx: action name]
en: Name
nl: Naam

[ctx: action enabled]
en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: KDE Hotkeys Configuration Module
nl: KDE Hotkeys Configuratiemodule

en: Copyright 2008 (c) Michael Jansen
nl: Copyright 2008 © Michael Jansen

en: Maintainer
nl: Onderhouder

en: The current action has unsaved changes.
    Do you want to apply the changes or discard them?
nl: De huidige actie bevat niet-opgeslagen wijzigingen.
    Wilt u deze wijzigingen toepassen of ze verwerpen?

en: Save changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Unable to contact khotkeys. Your changes are saved, but they could not be activated.
nl: Kon geen contact maken met khotkeys. Uw wijzigingen zijn opgeslagen, maar deze activeren is mislukt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, settings_button)
en: Settings
nl: Instellingen

en: Trigger
nl: Starter

en: Action
nl: Actie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcut_label)
en: &Shortcut:
nl: &Sneltoets:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, when_group)
en: Trigger When
nl: Starter wanneer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_appears)
en: Window appears
nl: Venster verschijnt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_disappears)
en: Window disappears
nl: Venster verdwijnt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_gets_focus)
en: Window gets focus
nl: Venster krijgt focus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_lost_focus)
en: Window loses focus
nl: Venster verliest focus

en: Activate window:
nl: Venster activeren:

en: Command/URL :
nl: Commando/URL-adres:

en: Keyboard input:
nl: Toetsenbordinvoer:

en: No service configured.
nl: Geen dienst geconfigureerd.

en: Input Action: %1
nl: Invoeractie: %1

en: Failed to start service '%1'.
nl: Dienst '%1' opstarten is mislukt.

en: Menu entry:
nl: Menuoptie:

en: Active window:
nl: Actief venster:

[ctx: And_condition]
en: And
nl: En

en: Existing window:
nl: Bestaand venster:

[ctx: Not_condition]
en: Not
nl: Niet

[ctx: Or_condition]
en: Or
nl: Of

en: Menu Editor entries
nl: Items van menubewerker

en: This "actions" file has already been imported before. Are you sure you want to import it again?
nl: Dit "acties"-bestand is al eens eerder geïmporteerd. Wilt u het nogmaals importeren?

en: This "actions" file has no ImportId field and therefore it cannot be determined whether or not it has been imported already. Are you sure you want to import it?
nl: In dit "acties"-bestand ontbreekt het veld "ImportId". Hierdoor kan niet worden bepaald of het niet al eens eerder is geïmporteerd. Wilt u het desondanks toch importeren?

en: Custom Shortcuts Service
nl: Aangepaste service voor sneltoetsen

en: Gesture trigger
nl: Gebaarstarter

en: Shortcut trigger:
nl: Sneltoetsstarter:

en: Window trigger:
nl: Vensterstarter:

en: Window simple:
nl: Venster eenvoudig:
