khotkeys - en to pa translation catalogue (109 entries)

en: Conditions
pa: ਸ਼ਰਤਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandLabel)
en: Command/URL:
pa: ਕਮਾਂਡ/URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Remote application:
pa: ਰਿਮੋਟ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, objectLabel)
en: Remote object:
pa: ਰਿਮੋਟ ਆਬਜੈਕਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, functionLabel)
en: Function:
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, argumentsLabel)
en: Arguments:
pa: ਆਰਗੂਮੈਂਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, execButton)
en: Call
pa: ਕਾਲ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, window_group)
en: Window
pa: ਵਿੰਡੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, active_radio)
en: Active window
pa: ਸਰਗਰਮ ਵਿੰਡੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, specific_radio)
en: Specific window
pa: ਖਾਸ ਵਿੰਡੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, action_radio)
en: Action window
pa: ਐਕਸ਼ਨ ਵਿੰਡੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Application:
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applicationButton)
en: Select Application ...
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੁਣੋ...

[ctx: Condition type]
en: Active Window ...
pa: ਸਰਗਰਮ ਵਿੰਡੋ...

[ctx: Condition type]
en: Existing Window ...
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਵਿੰਡੋ...

[ctx: Condition type]
en: And
pa: ਅਤੇ

[ctx: Condition type]
en: Or
pa: ਜਾਂ

[ctx: Condition type]
en: Not
pa: ਨਹੀਂ

[ctx: Add a new condition]
en: And
pa: ਅਤੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: 1
pa: ੧

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: Edit...
pa: ਸੋਧ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_group)
en: Input Actions Daemon
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਐਕਸ਼ਨ ਡੈਮਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enabled)
en: Start the Input Actions daemon on login
pa: ਲਾਗਇਨ ਸਮੇਂ ਇੰਪੁੱਟ ਐਕਸ਼ਨ ਡੈਮਨ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gestures_group)
en: Gestures
pa: ਜੈਸਚਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_timeout_label)
en: Timeout:
pa: ਟਾਈਮ-ਆਉਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_button_label)
en: Mouse button:
pa: ਮਾਊਸ ਬਟਨ:

en: Edit Gesture
pa: ਜੈਸਚਰ ਸੋਧ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, menu_button)
en: Edit
pa: ਸੋਧ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment_label)
en: Comment:
pa: ਟਿੱਪਣੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: &Edit...
pa: ਸੋਧ(&E)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: &New...
pa: ਨਵਾਂ(&N)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, duplicate_button)
en: &Duplicate...
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ(&D)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: &Delete
pa: ਹਟਾਓ(&D)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Data
pa: ਵਿੰਡੋ ਡਾਟਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_title_label)
en: Window title:
pa: ਵਿੰਡੋ ਟਾਈਟਲ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Contains
pa: ਰੱਖਦੀ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is
pa: ਹੈ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Matches Regular Expression
pa: ਨਿਯਮਤ ਸਮੀਕਰਨ ਰਲਦਾ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Contain
pa: ਨਹੀਂ ਰੱਖਦਾ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not
pa: ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_class_label)
en: Window class:
pa: ਵਿੰਡੋ ਕਲਾਸ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_role_label)
en: Window role:
pa: ਵਿੰਡੋ ਰੋਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autodetect)
en: &Autodetect
pa: ਆਟੋ-ਖੋਜ(&A)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Types
pa: ਵਿੰਡੋ ਟਾਈਪ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_normal)
en: Normal
pa: ਆਮ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_desktop)
en: Desktop
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dialog)
en: Dialog
pa: ਡਾਈਲਾਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dock)
en: Dock
pa: ਡੌਕ

en: Test
pa: ਟੈਸਟ

en: New Group
pa: ਨਵਾਂ ਗਰੁੱਪ

en: Export Group...
pa: ਗਰੁੱਪ ਐਕਸਪੋਰਟ...

en: Import...
pa: ਇੰਪੋਰਟ...

en: Global Shortcut
pa: ਗਲੋਬਲ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: Window Action
pa: ਵਿੰਡੋ ਐਕਸ਼ਨ

en: Mouse Gesture Action
pa: ਮਾਊਸ ਜੈਸਚਰ ਐਕਸ਼ਨ

en: Command/URL
pa: ਕਮਾਂਡ/URL

en: D-Bus Command
pa: ਡੀ-ਬੱਸ ਕਮਾਂਡ

en: K-Menu Entry
pa: K-ਮੇਨੂ ਐਂਟਰੀ

en: Send Keyboard Input
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਇੰਪੁੱਟ ਭੇਜੋ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, comment_tab)
en: Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ

en: New Action
pa: ਨਵਾਂ ਐਕਸ਼ਨ

en: Export Group
pa: ਗਰੁੱਪ ਐਕਸਪੋਰਟ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, stateLabel)
en: Change the exported state for the actions.
pa: ਐਕਸ਼ਨਾਂ ਲਈ ਐਕਸਪੋਰਟ ਹਾਲਤ ਬਦਲੋ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateLabel)
en: Export Actions
pa: ਐਕਸ਼ਨ ਐਕਸਪੋਰਟ

[ctx: Don't change the state of exported hotkey actions.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Actual State
pa: ਅਸਲ ਹਾਲਤ

[ctx: Export hotkey actions in enabled state.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Enabled
pa: ਚਾਲੂ ਹੈ

[ctx: Export hotkey actions into disabled state]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Disabled
pa: ਆਯੋਗ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, idLabel)
en: KHotkeys file id.
pa: KHotkeys ਫਾਈਲ id

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, id)
en: Set import id for file, or leave empty
pa: ਫਾਈਲ ਲਈ ਇੰਪੋਰਟ id ਦਿਓ ਜਾਂ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename
pa: ਫਾਈਲ-ਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowMergingLabel)
en: Allow Merging
pa: ਮਿਲਾਉਣਾ ਮਨਜ਼ੂਰ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Merge into existing directories on import?
pa: ਇੰਪੋਰਟ ਦੌਰਾਨ ਮੌਜੂਦਾ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀਆਂ ਵਿੱਚ ਮਿਲਾਉਣਾ ਹੈ?

[ctx: action name]
en: Name
pa: ਨਾਂ

[ctx: action enabled]
en: Enabled
pa: ਚਾਲੂ ਹੈ

en: Type
pa: ਟਾਈਪ

en: KDE Hotkeys Configuration Module
pa: KDE ਹਾਟ-ਕੀ ਸੰਰਚਨਾ ਮੋਡੀਊਲ

en: Copyright 2008 (c) Michael Jansen
pa: Copyright ੨੦੦੮ (c) Michael Jansen

en: Michael Jansen
pa: ਮਾਈਕਲ ਜਾਨਸਨ

en: Maintainer
pa: ਪਰਬੰਧਕ

en: Save changes
pa: ਬਦਲਾਅ ਸੰਭਾਲੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, settings_button)
en: Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ

en: Trigger
pa: ਟਰਿੱਗਰ

en: Action
pa: ਐਕਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcut_label)
en: &Shortcut:
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ(&S):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, when_group)
en: Trigger When
pa: ਟਰਿੱਗਰ ਜਦੋਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_appears)
en: Window appears
pa: ਵਿੰਡੋ ਦਿੱਸੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_disappears)
en: Window disappears
pa: ਵਿੰਡੋ ਗੁਆਚੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_gets_focus)
en: Window gets focus
pa: ਵਿੰਡੋ ਫੋਕਸ ਲਵੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_lost_focus)
en: Window loses focus
pa: ਵਿੰਡੋ ਫੋਕਸ ਗੁਆਏ

en: Activate window:
pa: ਸਰਗਰਮ ਹੋਈ ਵਿੰਡੋ:

en: Command/URL :
pa: ਕਮਾਂਡ/URL :

en: D-Bus:
pa: ਡੀ-ਬੱਸ:

en: Keyboard input:
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਇੰਪੁੱਟ:

en: No service configured.
pa: ਕੋਈ ਸਰਵਿਸ ਸੰਰਚਿਤ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Input Action: %1
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਐਕਸ਼ਨ: %1

en: Failed to start service '%1'.
pa: ਸਰਵਿਸ '%1' ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ।

en: Menu entry:
pa: ਮੇਨੂ ਐਂਟਰੀ:

en: Active window:
pa: ਸਰਗਰਮ ਵਿੰਡੋ:

[ctx: And_condition]
en: And
pa: ਅਤੇ

en: Existing window:
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਵਿੰਡੋ:

[ctx: Not_condition]
en: Not
pa: ਨਹੀਂ

[ctx: Or_condition]
en: Or
pa: ਜਾਂ

en: Menu Editor entries
pa: ਮੇਨੂ ਐਡੀਟਰ ਐਂਟਰੀਆਂ

en: This "actions" file has already been imported before. Are you sure you want to import it again?
pa: ਇਹ "ਐਕਸ਼ਨ" ਫਾਈਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ, ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਮੁੜ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Gesture trigger
pa: ਜੈਸਚਰ ਟਰਿੱਗਰ

en: Shortcut trigger:
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਟਰਿੱਗਰ:

en: Window trigger:
pa: ਵਿੰਡੋ ਟਰਿੱਗਰ:

en: Window simple:
pa: ਵਿੰਡੋ ਸੈਂਪਲ:
