khotkeys - en to ro translation catalogue (127 entries)

en: Conditions
ro: Condiții

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandLabel)
en: Command/URL:
ro: Comandă/URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Remote application:
ro: Aplicație distantă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, objectLabel)
en: Remote object:
ro: Obiect distant:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, functionLabel)
en: Function:
ro: Funcție:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, argumentsLabel)
en: Arguments:
ro: Argumente:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, execButton)
en: Call
ro: Apel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, launchButton)
en: Launch D-Bus Browser
ro: Lansează navigatorul D-Bus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, window_group)
en: Window
ro: Fereastră

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, active_radio)
en: Active window
ro: Fereastră activă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, specific_radio)
en: Specific window
ro: Fereastra specifică

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, action_radio)
en: Action window
ro: Fereastra acțiune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Application:
ro: Aplicație:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applicationButton)
en: Select Application ...
ro: Alegere aplicație...

[ctx: Condition type]
en: Active Window ...
ro: Fereastră activă ...

[ctx: Condition type]
en: Existing Window ...
ro: Fereastră existentă ...

[ctx: Condition type]
en: And
ro: Și

[ctx: Condition type]
en: Or
ro: Sau

[ctx: Condition type]
en: Not
ro: Nu

[ctx: Add a new condition]
en: And
ro: Și

[ctx: new condition]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: New
ro: Nouă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: Edit...
ro: Modifică...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: Delete
ro: Șterge

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_group)
en: Input Actions Daemon
ro: Demon Acțiuni de intrare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enabled)
en: Start the Input Actions daemon on login
ro: Pornește demonul acțiunilor de intrare la autentificare

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gestures_group)
en: Gestures
ro: Gesturi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_timeout_label)
en: Timeout:
ro: Expirare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_button_label)
en: Mouse button:
ro: Buton maus:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Middle button
ro: Buton mijlociu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Right button
ro: Buton drept

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 4
ro: Buton 4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 5
ro: Buton 5

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 6
ro: Buton 6

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 7
ro: Buton 7

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 8
ro: Buton 8

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 9
ro: Buton 9

en: Edit Gesture
ro: Modifică gest

en: Draw the gesture you would like to record below. Press and hold the left mouse button while drawing, and release when you have finished.
ro: Desenați mai jos gestul pe care doriți să-l înregistrați. Apăsați și țineți butonul stâng al mausului în timpul desenării și eliberați-l când terminați.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, menu_button)
en: Edit
ro: Modifică

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment_label)
en: Comment:
ro: Comentariu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: &Edit...
ro: &Editare...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: &New...
ro: &Nou...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, duplicate_button)
en: &Duplicate...
ro: &Duplicare...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: &Delete
ro: Ș&terge

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Data
ro: Datele ferestrei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_title_label)
en: Window title:
ro: Titlul ferestrei:

[ctx: window title is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo)
en: Is Not Important
ro: Nu este important

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Contains
ro: Conține

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is
ro: Este

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Matches Regular Expression
ro: Se potrivește cu expresia regulată

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Contain
ro: Nu conține

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not
ro: Nu este

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Match Regular Expression
ro: Nu se potrivește cu expresia regulată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_class_label)
en: Window class:
ro: Clasa ferestrei:

[ctx: window class is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo)
en: Is Not Important
ro: Nu este importantă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_role_label)
en: Window role:
ro: Rolul ferestrei:

[ctx: window role is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not Important
ro: Nu este important

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autodetect)
en: &Autodetect
ro: Detectează &automat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Types
ro: Tipuri de fereastră

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_desktop)
en: Desktop
ro: Birou

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dock)
en: Dock
ro: Doc

en: Test
ro: Testează

en: New Group
ro: Grup nou

en: Export Group...
ro: Export grup...

[ctx: @title:menu create various trigger types]
en: New
ro: Nou

en: Global Shortcut
ro: Accelerator global

en: Window Action
ro: Acțiune pentru fereastră

en: Mouse Gesture Action
ro: Acțiune pentru gest maus

en: Command/URL
ro: Comandă/URL

en: D-Bus Command
ro: Comandă D-Bus

en: K-Menu Entry
ro: Înregistrare meniu K

en: Send Keyboard Input
ro: Trimite intrare de tastatură

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, comment_tab)
en: Comment
ro: Comentariu

en: New Action
ro: Acțiune nouă

en: Export Group
ro: Export grup

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, stateLabel)
en: Change the exported state for the actions.
ro: Schimbă starea exportată pentru acțiuni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateLabel)
en: Export Actions
ro: Export acțiuni

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, state)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Configure in which state the actions should be exported.</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Actual State</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in their current state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Disabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in a disabled state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in an enabled state.</p></body></html>
ro: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Configurează în ce stare să fie exportate acțiunile.</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Starea actuală</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Exportă acțiunile în starea lor actuală.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Dezactivate</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Exportă acțiunile în stare dezactivată.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Activate</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Exportă acțiunile în stare activată.</p></body></html>

[ctx: Don't change the state of exported hotkey actions.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Actual State
ro: Starea actuală

[ctx: Export hotkey actions in enabled state.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Enabled
ro: Activate

[ctx: Export hotkey actions into disabled state]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Disabled
ro: Dezactivate

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, idLabel)
en: KHotkeys file id.
ro: Identificator fișier KHotkeys.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, idLabel)
en: A khotkeys file id is used to ensure files are not imported more than once. They are mostly used for automatic updates from the KDE developers.
ro: Indentificatorul de fișier KHotkeys este folosit pentru a asigura importul fișierelor o singură dată. Sunt folosiți de cele mai multe ori pentru actualizările automate din partea dezvoltatorilor KDE.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idLabel)
en: Id
ro: Identificator

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, id)
en: Set import id for file, or leave empty
ro: Setați identificatorul de import pentru fișier sau lăsați gol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename
ro: Denumire fișier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowMergingLabel)
en: Allow Merging
ro: Permite fuziunea

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Merge into existing directories on import?
ro: Fuzionați în dosarele existente la import?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Allow merging of content if a directory with the same name exists on importing. If merging is not allowed, there will be two directories with the same name.
ro: Permite fuzionarea conținutului dacă există un dosar cu aceeași denumire în momentul importului. Dacă fuzionarea nu este permisă, vor rezulta două dosare cu aceeași denumire.

[ctx: action name]
en: Name
ro: Denumire

[ctx: action enabled]
en: Enabled
ro: Activată

en: Type
ro: Tip

en: KDE Hotkeys Configuration Module
ro: Modul de configurare acceleratori KDE

en: Copyright 2008 (c) Michael Jansen
ro: Drept de autor 2008 (c) Michael Jansen

en: Maintainer
ro: Responsabil

en: The current action has unsaved changes.
    Do you want to apply the changes or discard them?
ro: Acțiunea curentă are modificări nesalvate.
    Doriți să aplicați modificările sau să le aruncați?

en: Save changes
ro: Salvează modificările

en: Unable to contact khotkeys. Your changes are saved, but they could not be activated.
ro: Imposibil de contactat khotkeys. Modificările sunt salvate, dar nu au putut fi activate.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, settings_button)
en: Settings
ro: Configurări

en: Trigger
ro: Declanșator

en: Action
ro: Acțiune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcut_label)
en: &Shortcut:
ro: &Scurtătură:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, when_group)
en: Trigger When
ro: Declanșează când

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_appears)
en: Window appears
ro: Fereastra apare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_disappears)
en: Window disappears
ro: Fereastra dispare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_gets_focus)
en: Window gets focus
ro: Fereastra primește focalizare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_lost_focus)
en: Window loses focus
ro: Fereastra pierde focalizarea

en: Activate window:
ro: Activare fereastră:

en: Command/URL :
ro: Comandă/URL :

en: Keyboard input:
ro: Intrare tastatură:

en: No service configured.
ro: Niciun serviciu configurat.

en: Input Action: %1
ro: Acțiune de intrare: %1

en: Failed to start service '%1'.
ro: Pornirea serviciului „%1” a eșuat.

en: Menu entry:
ro: Înregistrare meniu:

en: Active window:
ro: Fereastră activă:

[ctx: And_condition]
en: And
ro: Și

en: Existing window:
ro: Fereastră existentă:

[ctx: Not_condition]
en: Not
ro: Nu

[ctx: Or_condition]
en: Or
ro: Sau

en: Menu Editor entries
ro: Înregistrări editor de meniuri

en: This "actions" file has already been imported before. Are you sure you want to import it again?
ro: Acest fișier „actions” a mai fost deja importat. Sigur doriți să-l importați din nou?

en: This "actions" file has no ImportId field and therefore it cannot be determined whether or not it has been imported already. Are you sure you want to import it?
ro: Acest fișier „actions” nu are un câmp ImportId și de aceea nu pot determina dacă a mai fost importat anterior. Sigur doriți să-l importați?

en: Custom Shortcuts Service
ro: Serviciu de scurtături personalizate

en: Gesture trigger
ro: Declanșator gest

en: Shortcut trigger:
ro: Accelerator declanșator:

en: Window trigger:
ro: Declanșator fereastră:

en: Window simple:
ro: Simplu fereastră:
