khotkeys - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (123 entries)

en: Conditions
sr@ijekavianlatin: Uslovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandLabel)
en: Command/URL:
sr@ijekavianlatin: Naredba/URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Remote application:
sr@ijekavianlatin: Udaljeni program:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, objectLabel)
en: Remote object:
sr@ijekavianlatin: Udaljeni objekat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, functionLabel)
en: Function:
sr@ijekavianlatin: Funkcija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, argumentsLabel)
en: Arguments:
sr@ijekavianlatin: Argumenti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, execButton)
en: Call
sr@ijekavianlatin: Poziv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, launchButton)
en: Launch D-Bus Browser
sr@ijekavianlatin: Pokreni D‑Bus pregledač

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, window_group) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window
sr@ijekavianlatin: Prozor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, active_radio)
en: Active window
sr@ijekavianlatin: aktivni prozor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, specific_radio)
en: Specific window
sr@ijekavianlatin: određeni prozor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, action_radio)
en: Action window
sr@ijekavianlatin: prozor radnje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Application:
sr@ijekavianlatin: Program:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, applicationButton)
en: Select Application ...
sr@ijekavianlatin: Izaberi program...

[ctx: Condition type]
en: Active Window ...
sr@ijekavianlatin: aktivni prozor ...

[ctx: Condition type]
en: Existing Window ...
sr@ijekavianlatin: postojeći prozor ...

[ctx: Condition type]
en: And
sr@ijekavianlatin: i

[ctx: Condition type]
en: Or
sr@ijekavianlatin: ili

[ctx: Condition type]
en: Not
sr@ijekavianlatin: ne

[ctx: Add a new condition]
en: And
sr@ijekavianlatin: i

[ctx: new condition]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: New
sr@ijekavianlatin: Novi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: Edit...
sr@ijekavianlatin: Uredi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: Delete
sr@ijekavianlatin: Obriši

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_group)
en: Input Actions Daemon
sr@ijekavianlatin: Demon radnji unosa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enabled)
en: Start the Input Actions daemon on login
sr@ijekavianlatin: Pokreni demon radnji unosa na prijavljivanju

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gestures_group)
en: Gestures
sr@ijekavianlatin: Gestovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_timeout_label)
en: Timeout:
sr@ijekavianlatin: Prekovrijeme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_button_label)
en: Mouse button:
sr@ijekavianlatin: Dugme miša:

en: Edit Gesture
sr@ijekavianlatin: Uređivanje gesta

en: Draw the gesture you would like to record below. Press and hold the left mouse button while drawing, and release when you have finished.
sr@ijekavianlatin: Iscrtajte ispod gest koji želite da snimite. Pritisnite i držite lijevo dugme miša dok crtate, otpustite ga kad završite.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, menu_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: Edit
sr@ijekavianlatin: Uredi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment_label)
en: Comment:
sr@ijekavianlatin: Komentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: &Edit...
sr@ijekavianlatin: &Uredi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: &New...
sr@ijekavianlatin: &Novo...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, duplicate_button)
en: &Duplicate...
sr@ijekavianlatin: &Udvostruči...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: &Delete
sr@ijekavianlatin: &Obriši

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Data
sr@ijekavianlatin: Podaci prozora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_title_label)
en: Window title:
sr@ijekavianlatin: Naslov prozora:

[ctx: window title is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo)
en: Is Not Important
sr@ijekavianlatin: nije bitan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Contains
sr@ijekavianlatin: sadrži

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is
sr@ijekavianlatin: jeste

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Matches Regular Expression
sr@ijekavianlatin: poklapa regularni izraz

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Contain
sr@ijekavianlatin: ne sadrži

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not
sr@ijekavianlatin: nije

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Match Regular Expression
sr@ijekavianlatin: ne poklapa regularni izraz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_class_label)
en: Window class:
sr@ijekavianlatin: Klasa prozora:

[ctx: window class is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo)
en: Is Not Important
sr@ijekavianlatin: nije bitna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_role_label)
en: Window role:
sr@ijekavianlatin: Uloga prozora:

[ctx: window role is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not Important
sr@ijekavianlatin: nije bitna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autodetect)
en: &Autodetect
sr@ijekavianlatin: &Automatski otkrij

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Types
sr@ijekavianlatin: Tipovi prozora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_normal)
en: Normal
sr@ijekavianlatin: običan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_desktop)
en: Desktop
sr@ijekavianlatin: površ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dialog)
en: Dialog
sr@ijekavianlatin: dijalog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dock)
en: Dock
sr@ijekavianlatin: sidrište

en: Test
sr@ijekavianlatin: Proba

en: New Group
sr@ijekavianlatin: Nova grupa

en: Export Group...
sr@ijekavianlatin: Izvezi grupu...

en: Import...
sr@ijekavianlatin: Uvezi...

[ctx: @title:menu create various trigger types]
en: New
sr@ijekavianlatin: Novo

en: Global Shortcut
sr@ijekavianlatin: Globalna prečica

en: Window Action
sr@ijekavianlatin: Radnja prozora

en: Mouse Gesture Action
sr@ijekavianlatin: Radnja gesta mišem

en: Command/URL
sr@ijekavianlatin: Naredba/URL

en: D-Bus Command
sr@ijekavianlatin: D‑Bus naredba

en: K-Menu Entry
sr@ijekavianlatin: Stavka K‑menija

en: Send Keyboard Input
sr@ijekavianlatin: Pošalji unos s tastature

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, comment_tab)
en: Comment
sr@ijekavianlatin: Komentar

en: New Action
sr@ijekavianlatin: Nova radnja

en: Export Group
sr@ijekavianlatin: Izvoz grupe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, stateLabel)
en: Change the exported state for the actions.
sr@ijekavianlatin: Izmijenite stanje izvoza za radnje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateLabel)
en: Export Actions
sr@ijekavianlatin: Izvezi radnje:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, state)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Configure in which state the actions should be exported.</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Actual State</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in their current state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Disabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in a disabled state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in an enabled state.</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><p>Podesite u kojem stanju treba izvesti radnje:</p><ul><li><i>prema tekućem stanju</i>: radnje se izvoze u stanju u kojem su</li><li><i>isključene</i>: radnje se izvoze u isključenom stanju</li><li><i>uključene</i>: radnje se izvoze u uključenom stanju</li></ul></html>

[ctx: Don't change the state of exported hotkey actions.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Actual State
sr@ijekavianlatin: prema tekućem stanju

[ctx: Export hotkey actions in enabled state.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Enabled
sr@ijekavianlatin: uključene

[ctx: Export hotkey actions into disabled state]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Disabled
sr@ijekavianlatin: isključene

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, idLabel)
en: KHotkeys file id.
sr@ijekavianlatin: ID fajla radnji.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, idLabel)
en: A khotkeys file id is used to ensure files are not imported more than once. They are mostly used for automatic updates from the KDE developers.
sr@ijekavianlatin: ID fajla radnji služi da se osigura da se fajl ne uveze više od jedanput. Uglavnom se koriste pri automatskim ažuriranjima.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idLabel)
en: Id
sr@ijekavianlatin: ID:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, id)
en: Set import id for file, or leave empty
sr@ijekavianlatin: Postavite uvozni ID fajla, ili ga ostavite praznog.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename
sr@ijekavianlatin: Ime fajla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowMergingLabel)
en: Allow Merging
sr@ijekavianlatin: Stapanje dozvoljeno:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Merge into existing directories on import?
sr@ijekavianlatin: Da li pri uvozu stopiti u postojeće fascikli?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Allow merging of content if a directory with the same name exists on importing. If merging is not allowed, there will be two directories with the same name.
sr@ijekavianlatin: Dozvolite stapanje sadržaja pri uvozu ako istoimena fascikla već postoji. Ako stapanje se stapanje ne dozvoli, dobiće se dve fascikle sa istim imenom.

[ctx: action name]
en: Name
sr@ijekavianlatin: ime

[ctx: action enabled]
en: Enabled
sr@ijekavianlatin: uključena

en: Type
sr@ijekavianlatin: tip

en: KDE Hotkeys Configuration Module
sr@ijekavianlatin: Postavni modul K‑prečica|/|$[svojstva dat 'Postavnom modulu K‑prečica']

en: Copyright 2008 (c) Michael Jansen
sr@ijekavianlatin: © 2008, Mihael Jansen

en: Michael Jansen
sr@ijekavianlatin: Mihael Jansen

en: Maintainer
sr@ijekavianlatin: održavalac

en: Save changes
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj izmjene

en: Unable to contact khotkeys. Your changes are saved, but they could not be activated.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da kontaktiram K‑prečice. Izmjene su sačuvane, ali se ne mogu aktivirati.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, settings_button)
en: Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke

en: Trigger
sr@ijekavianlatin: Okidač

en: Action
sr@ijekavianlatin: Radnja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcut_label)
en: &Shortcut:
sr@ijekavianlatin: &Prečica:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, when_group)
en: Trigger When
sr@ijekavianlatin: Okini kada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_appears)
en: Window appears
sr@ijekavianlatin: prozor se pojavi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_disappears)
en: Window disappears
sr@ijekavianlatin: prozor nestane

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_gets_focus)
en: Window gets focus
sr@ijekavianlatin: prozor dobije fokus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_lost_focus)
en: Window loses focus
sr@ijekavianlatin: prozor izgubi fokus

en: Activate window:
sr@ijekavianlatin: Aktiviraj prozor:

en: Command/URL :
sr@ijekavianlatin: Naredba/URL:

en: D-Bus:
sr@ijekavianlatin: D‑Bus:

en: Keyboard input:
sr@ijekavianlatin: Unos sa tastature:

en: No service configured.
sr@ijekavianlatin: Nije podešen nijedan servis.

en: Input Action: %1
sr@ijekavianlatin: Radnja unosa: %1

en: Failed to start service '%1'.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem servis „%1“.

en: Menu entry:
sr@ijekavianlatin: Stavka menija:

en: Active window:
sr@ijekavianlatin: Aktivni prozor:

[ctx: And_condition]
en: And
sr@ijekavianlatin: i

en: Existing window:
sr@ijekavianlatin: Postojeći prozor:

[ctx: Not_condition]
en: Not
sr@ijekavianlatin: ne

[ctx: Or_condition]
en: Or
sr@ijekavianlatin: ili

en: Menu Editor entries
sr@ijekavianlatin: Stavke uređivača menija

en: This "actions" file has already been imported before. Are you sure you want to import it again?
sr@ijekavianlatin: Ovaj fajl sa radnjama je već uvožen ranije. Želite li zaista ponovo da ga uvezete?

en: This "actions" file has no ImportId field and therefore it cannot be determined whether or not it has been imported already. Are you sure you want to import it?
sr@ijekavianlatin: Ovaj fajl sa radnjama nema polje „ImportId“ i zato se ne zna da li je već bio uvožen. Želite li zaista da ga uvezete?

en: Gesture trigger
sr@ijekavianlatin: Okidač gestom

en: Shortcut trigger:
sr@ijekavianlatin: Okidač prečicom:

en: Voice trigger:
sr@ijekavianlatin: Okidač glasom:

en: Window trigger:
sr@ijekavianlatin: Okidač prozorom:

en: Window simple:
sr@ijekavianlatin: Jednostavno na prozoru:
