khotkeys - en to sv translation catalogue (128 entries)

en: Conditions
sv: Villkor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandLabel)
en: Command/URL:
sv: Kommando/webbadress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Remote application:
sv: Fjärrprogram:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, objectLabel)
en: Remote object:
sv: Fjärrobjekt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, functionLabel)
en: Function:
sv: Funktion:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, argumentsLabel)
en: Arguments:
sv: Argument:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, execButton)
en: Call
sv: Anrop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, launchButton)
en: Launch D-Bus Browser
sv: Starta D-Bus-bläddrare

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, window_group)
en: Window
sv: Fönster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, active_radio)
en: Active window
sv: Aktivt fönster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, specific_radio)
en: Specific window
sv: Specifikt fönster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, action_radio)
en: Action window
sv: Åtgärdsfönster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Application:
sv: Program:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applicationButton)
en: Select Application ...
sv: Välj program...

[ctx: Condition type]
en: Active Window ...
sv: Aktivt fönster...

[ctx: Condition type]
en: Existing Window ...
sv: Befintligt fönster...

[ctx: Condition type]
en: And
sv: Och

[ctx: Condition type]
en: Or
sv: Eller

[ctx: Condition type]
en: Not
sv: Inte

[ctx: Add a new condition]
en: And
sv: Och

[ctx: new condition]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: New
sv: Nytt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: Edit...
sv: Redigera...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: Delete
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_group)
en: Input Actions Daemon
sv: Demonen för inmatningsåtgärder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enabled)
en: Start the Input Actions daemon on login
sv: Starta demonen för inmatningsåtgärder vid inloggning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gestures_group)
en: Gestures
sv: Gester

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_timeout_label)
en: Timeout:
sv: Tidsgräns:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_button_label)
en: Mouse button:
sv: Musknapp:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Middle button
sv: Mittenknappen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Right button
sv: Högerknappen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 4
sv: Knapp 4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 5
sv: Knapp 5

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 6
sv: Knapp 6

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 7
sv: Knapp 7

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 8
sv: Knapp 8

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 9
sv: Knapp 9

en: Edit Gesture
sv: Redigera gest

en: Draw the gesture you would like to record below. Press and hold the left mouse button while drawing, and release when you have finished.
sv: Rita gesten du vill spela in nedan. Tryck och håll nere vänster musknapp medan du ritar, och släpp den när du är klar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, menu_button)
en: Edit
sv: Redigera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment_label)
en: Comment:
sv: Kommentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: &Edit...
sv: &Redigera...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: &New...
sv: &Ny...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, duplicate_button)
en: &Duplicate...
sv: &Duplicera...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: &Delete
sv: &Ta bort

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Data
sv: Fönsterdata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_title_label)
en: Window title:
sv: Fönsterrubrik:

[ctx: window title is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo)
en: Is Not Important
sv: Är inte viktig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Contains
sv: Innehåller

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is
sv: Är

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Matches Regular Expression
sv: Matchar reguljärt uttryck

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Contain
sv: Innehåller inte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not
sv: Är inte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Match Regular Expression
sv: Matchar inte reguljärt uttryck

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_class_label)
en: Window class:
sv: Fönsterklass:

[ctx: window class is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo)
en: Is Not Important
sv: Är inte viktig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_role_label)
en: Window role:
sv: Fönsterroll:

[ctx: window role is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not Important
sv: Är inte viktig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autodetect)
en: &Autodetect
sv: Detektera &automatiskt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Types
sv: Fönstertyper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_desktop)
en: Desktop
sv: Skrivbord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dialog)
en: Dialog
sv: Dialogruta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dock)
en: Dock
sv: Dockning

en: Test
sv: Prova

en: New Group
sv: Ny grupp

en: Export Group...
sv: Exportera grupp...

en: Import...
sv: Importera...

[ctx: @title:menu create various trigger types]
en: New
sv: Ny

en: Global Shortcut
sv: Global snabbtangent

en: Window Action
sv: Fönsteråtgärd

en: Mouse Gesture Action
sv: Musgeståtgärd

en: Command/URL
sv: Kommando/webbadress

en: D-Bus Command
sv: D-Bus kommando

en: K-Menu Entry
sv: Post i K-meny

en: Send Keyboard Input
sv: Skicka tangentbordsinmatning

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, comment_tab)
en: Comment
sv: Kommentar

en: New Action
sv: Ny åtgärd

en: Export Group
sv: Exportera grupp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, stateLabel)
en: Change the exported state for the actions.
sv: Ändra åtgärdernas exporttillstånd.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateLabel)
en: Export Actions
sv: Exportera åtgärder

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, state)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Configure in which state the actions should be exported.</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Actual State</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in their current state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Disabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in a disabled state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in an enabled state.</p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Anpassa det tillstånd som åtgärderna ska exporteras med.</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Nuvarande tillstånd.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Exportera åtgärderna med nuvarande tillstånd.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Inaktiverade</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Exportera åtgärderna med inaktiverat tillstånd.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Aktiverade</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Exportera åtgärderna med aktiverat tillstånd.</p></body></html>

[ctx: Don't change the state of exported hotkey actions.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Actual State
sv: Nuvarande tillstånd

[ctx: Export hotkey actions in enabled state.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Enabled
sv: Aktiverade

[ctx: Export hotkey actions into disabled state]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Disabled
sv: Inaktiverade

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, idLabel)
en: KHotkeys file id.
sv: Filidentifikation

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, idLabel)
en: A khotkeys file id is used to ensure files are not imported more than once. They are mostly used for automatic updates from the KDE developers.
sv: Filidentifikationer används för att försäkra att filer inte importeras mer än en gång. De används oftast för automatiska uppdateringar från KDE:s utvecklare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idLabel)
en: Id
sv: Identifikation

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, id)
en: Set import id for file, or leave empty
sv: Ange importidentifikation för filen eller lämna den tom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename
sv: Filnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowMergingLabel)
en: Allow Merging
sv: Tillåt sammanfogning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Merge into existing directories on import?
sv: Sammanfoga med befintliga kataloger vid import?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Allow merging of content if a directory with the same name exists on importing. If merging is not allowed, there will be two directories with the same name.
sv: Tillåt sammanfogning av innehåll om en katalog med samma namn finns vid import. Om sammanfogning inte tillåts får du två kataloger med samma namn.

[ctx: action name]
en: Name
sv: Namn

[ctx: action enabled]
en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Type
sv: Typ

en: KDE Hotkeys Configuration Module
sv: Inställningsmodul av KDE Hotkeys

en: Maintainer
sv: Utvecklare

en: The current action has unsaved changes.
    Do you want to apply the changes or discard them?
sv: Aktuell åtgärd har ändringar som inte sparats.
    Vill du verkställa ändringarna eller kasta dem?

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Unable to contact khotkeys. Your changes are saved, but they could not be activated.
sv: Kan inte kontakta khotkeys. Dina ändringar har sparats, men kunde inte aktiveras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, settings_button)
en: Settings
sv: Inställningar

en: Trigger
sv: Utlösare

en: Action
sv: Åtgärd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcut_label)
en: &Shortcut:
sv: &Snabbtangent:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, when_group)
en: Trigger When
sv: Utlös när

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_appears)
en: Window appears
sv: Fönster visas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_disappears)
en: Window disappears
sv: Fönster försvinner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_gets_focus)
en: Window gets focus
sv: Fönster får fokus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_lost_focus)
en: Window loses focus
sv: Fönster förlorar fokus

en: Activate window:
sv: Aktivera fönster:

en: Command/URL :
sv: Kommando/webbadress:

en: Keyboard input:
sv: Tangentbordsinmatning:

en: No service configured.
sv: Ingen tjänst inställd.

en: Input Action: %1
sv: Inmatningsåtgärd: %1

en: Failed to start service '%1'.
sv: Misslyckades starta tjänsten '%1'.

en: Menu entry:
sv: Menyalternativ:

en: Active window:
sv: Aktivt fönster:

[ctx: And_condition]
en: And
sv: Och

en: Existing window:
sv: Befintligt fönster:

[ctx: Not_condition]
en: Not
sv: Inte

[ctx: Or_condition]
en: Or
sv: Eller

en: Menu Editor entries
sv: Poster i menyeditorn

en: This "actions" file has already been imported before. Are you sure you want to import it again?
sv: Den här filen med "åtgärder" har redan tidigare importerats. Är du säker på att du vill importera den igen?

en: This "actions" file has no ImportId field and therefore it cannot be determined whether or not it has been imported already. Are you sure you want to import it?
sv: Den här filen med "åtgärder" har inget fält för importidentifikation. Därför går det inte att kontrollera om den redan har importerats. Är du säker på att du vill importera den?

en: Custom Shortcuts Service
sv: Egen genvägstjänst

en: Gesture trigger
sv: Utlösning med gest

en: Shortcut trigger:
sv: Utlösning med genväg:

en: Window trigger:
sv: Utlösning med fönster:

en: Window simple:
sv: Enkelt fönster:
