khotkeys - en to tg translation catalogue (20 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Remote application:
tg: Барномаи дурдаст:

[ctx: new condition]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: New
tg: Нав

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: Edit...
tg: Таҳрир кардан…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: Delete
tg: Нест кардан

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, menu_button)
en: Edit
tg: Таҳрир кардан

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment_label)
en: Comment:
tg: Шарҳ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: &Edit...
tg: &Таҳрир кардан…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: &New...
tg: &Нав...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: &Delete
tg: &Нест кардан

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_desktop)
en: Desktop
tg: Мизи корӣ

en: New Group
tg: Гурӯҳи нав

[ctx: @title:menu create various trigger types]
en: New
tg: Нав

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, comment_tab)
en: Comment
tg: Шарҳ

en: New Action
tg: Амалиёти нав

[ctx: Export hotkey actions in enabled state.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Enabled
tg: Фаъол

[ctx: Export hotkey actions into disabled state]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Disabled
tg: Ғайрифаъол

[ctx: action name]
en: Name
tg: Ном

[ctx: action enabled]
en: Enabled
tg: Фаъол

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, settings_button)
en: Settings
tg: Танзимот

en: Action
tg: Амалиёт
