khotkeys - en to tr translation catalogue (129 entries)

en: Conditions
tr: Koşullar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandLabel)
en: Command/URL:
tr: Komut/URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Remote application:
tr: Uzak uygulama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, objectLabel)
en: Remote object:
tr: Uzak nesne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, functionLabel)
en: Function:
tr: İşlev:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, argumentsLabel)
en: Arguments:
tr: Parametreler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, execButton)
en: Call
tr: Çağır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, launchButton)
en: Launch D-Bus Browser
tr: D-Bus Tarayıcısını Başlat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, window_group)
en: Window
tr: Pencere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, active_radio)
en: Active window
tr: Etkin pencere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, specific_radio)
en: Specific window
tr: Belirli bir pencere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, action_radio)
en: Action window
tr: Eylem penceresi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Application:
tr: Uygulama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applicationButton)
en: Select Application ...
tr: Uygulama Seç...

[ctx: Condition type]
en: Active Window ...
tr: Etkin Pencere ...

[ctx: Condition type]
en: Existing Window ...
tr: Var Olan Pencere ...

[ctx: Condition type]
en: And
tr: Ve

[ctx: Condition type]
en: Or
tr: Veya

[ctx: Condition type]
en: Not
tr: Değil

[ctx: Add a new condition]
en: And
tr: Ve

[ctx: new condition]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: New
tr: Yeni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: Edit...
tr: Düzenle...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: Delete
tr: Sil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_group)
en: Input Actions Daemon
tr: Giriş Eylemleri Hizmeti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enabled)
en: Start the Input Actions daemon on login
tr: Giriş Eylemleri ardalan sürecini oturum açılırken başlat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gestures_group)
en: Gestures
tr: Hareketler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_timeout_label)
en: Timeout:
tr: Zaman aşımı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_button_label)
en: Mouse button:
tr: Fare düğmesi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Middle button
tr: Orta düğme

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Right button
tr: Sağ düğme

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 4
tr: Düğme 4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 5
tr: Düğme 5

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 6
tr: Düğme 6

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 7
tr: Düğme 7

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 8
tr: Düğme 8

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 9
tr: Düğme 9

en: Edit Gesture
tr: Hareketi Düzenle

en: Draw the gesture you would like to record below. Press and hold the left mouse button while drawing, and release when you have finished.
tr: Kaydetmek istediğiniz hareketli eylemi aşağıya çiziniz. Çizerken sol fare tuşunu basılı tutun ve çizimi tamamladığınızda tuşu bırakın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, menu_button)
en: Edit
tr: Düzenle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment_label)
en: Comment:
tr: Açıklama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: &Edit...
tr: Dü&zenle...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: &New...
tr: &Yeni...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, duplicate_button)
en: &Duplicate...
tr: Çoğal&t...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: &Delete
tr: &Sil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Data
tr: Pencere Verileri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_title_label)
en: Window title:
tr: Pencere başlığı:

[ctx: window title is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo)
en: Is Not Important
tr: Önemli Değil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Contains
tr: İçerir

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is
tr: Eşit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Matches Regular Expression
tr: Düzenli İfadeyle Eşleşir

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Contain
tr: İçermez

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not
tr: Değil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Match Regular Expression
tr: Düzenli İfadeyle Eşleşmez

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_class_label)
en: Window class:
tr: Pencere sınıfı:

[ctx: window class is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo)
en: Is Not Important
tr: Önemli Değil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_role_label)
en: Window role:
tr: Pencere rolü:

[ctx: window role is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not Important
tr: Önemli Değil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autodetect)
en: &Autodetect
tr: &Otomatik Algıla

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Types
tr: Pencere Türleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_desktop)
en: Desktop
tr: Masaüstü

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dialog)
en: Dialog
tr: İletişim Kutusu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dock)
en: Dock
tr: Rıhtım

en: Test
tr: Dene

en: New Group
tr: Yeni Grup

en: Export Group...
tr: Grubu Dışa Aktar...

en: Import...
tr: İçe Aktar...

[ctx: @title:menu create various trigger types]
en: New
tr: Yeni

en: Global Shortcut
tr: Genel Kısayol

en: Window Action
tr: Pencere Eylemi

en: Mouse Gesture Action
tr: Fare Hareketi Eylemi

en: Command/URL
tr: Komut/URL

en: D-Bus Command
tr: D-Bus Komutu

en: K-Menu Entry
tr: K-Menü Girdisi

en: Send Keyboard Input
tr: Klavye Girişi Gönder

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, comment_tab)
en: Comment
tr: Açıklama

en: New Action
tr: Yeni Eylem

en: Export Group
tr: Grubu Dışa Aktar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, stateLabel)
en: Change the exported state for the actions.
tr: Eylemler için dışa aktarılmış durumunu değiştir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateLabel)
en: Export Actions
tr: Eylemleri Dışa Aktar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, state)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Configure in which state the actions should be exported.</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Actual State</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in their current state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Disabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in a disabled state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in an enabled state.</p></body></html>
tr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Eylemlerin hangi durumda dışa aktarılacağını ayarla.</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Asıl Durum</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Eylemleri mevcut durumlarında dışa aktar.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kapalı</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Eylemleri kapalı olarak dışa aktar.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Etkin</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Eylemleri etkin olarak dışa aktar.</p></body></html>

[ctx: Don't change the state of exported hotkey actions.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Actual State
tr: Geçerli Durum

[ctx: Export hotkey actions in enabled state.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Enabled
tr: Etkin

[ctx: Export hotkey actions into disabled state]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Disabled
tr: Devre Dışı

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, idLabel)
en: KHotkeys file id.
tr: KHotkeys dosya kimliği.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, idLabel)
en: A khotkeys file id is used to ensure files are not imported more than once. They are mostly used for automatic updates from the KDE developers.
tr: Aynı dosyanın birden çok içe aktarılmasını engellemek için khotkeys dosya bilgisi sistemi kullanılmaktadır. Bu özellik genellikle otomatik güncellemeler için kullanılmaktadır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idLabel)
en: Id
tr: Kimlik

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, id)
en: Set import id for file, or leave empty
tr: Dosya için içe aktarma kimliğini belirleyin veya boş bırakın

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename
tr: Dosya adı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowMergingLabel)
en: Allow Merging
tr: Birleştirmeye İzin Ver

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Merge into existing directories on import?
tr: İçe aktarma sırasında mevcut dizine birleştirilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Allow merging of content if a directory with the same name exists on importing. If merging is not allowed, there will be two directories with the same name.
tr: İçe aktarma sırasında aynı adlı bir dizin varken bilgilerin birleştirilmesine izin ver. Birleştirmeye izin verilmediğinde aynı adda iki dizin oluşmaktadır.

[ctx: action name]
en: Name
tr: Ad

[ctx: action enabled]
en: Enabled
tr: Etkin

en: Type
tr: Tür

en: KDE Hotkeys Configuration Module
tr: KDE Hotkeys Yapılandırma Modülü

en: Copyright 2008 (c) Michael Jansen
tr: Telif Hakları 2008 (c) Michael Jansen

en: Maintainer
tr: Projeyi Yürüten

en: The current action has unsaved changes.
    Do you want to apply the changes or discard them?
tr: Geçerli eylemin kaydedilmemiş değişiklikleri var.
    Değişiklikleri uygulamak mı yoksa atmak mı istiyorsunuz?

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Unable to contact khotkeys. Your changes are saved, but they could not be activated.
tr: Khotkeys uygulaması ile iletişim kurulamadı. Değişiklikleriniz kaydedilecek ancak etkinleştirilemeyecek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, settings_button)
en: Settings
tr: Ayarlar

en: Trigger
tr: Tetikleyici

en: Action
tr: Eylem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcut_label)
en: &Shortcut:
tr: &Kısayol:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, when_group)
en: Trigger When
tr: Tetikle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_appears)
en: Window appears
tr: Pencere göründüğünde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_disappears)
en: Window disappears
tr: Pencere kaybolduğunda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_gets_focus)
en: Window gets focus
tr: Pencere odaklandığında

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_lost_focus)
en: Window loses focus
tr: Pencere odağı kaybedince

en: Activate window:
tr: Pencereyi etkinleştir:

en: Command/URL :
tr: Komut/URL :

en: Keyboard input:
tr: Klavye girişi:

en: No service configured.
tr: Servis yapılandırılmamış.

en: Input Action: %1
tr: Giriş Eylemi : %1

en: Failed to start service '%1'.
tr: '%1' servisi başlatılamadı.

en: Menu entry:
tr: Menü girdisi :

en: Active window:
tr: Etkin pencere:

[ctx: And_condition]
en: And
tr: Ve

en: Existing window:
tr: Mevcut pencere:

[ctx: Not_condition]
en: Not
tr: Değil

[ctx: Or_condition]
en: Or
tr: Ya da

en: Menu Editor entries
tr: Menü Düzenleyici girdileri

en: This "actions" file has already been imported before. Are you sure you want to import it again?
tr: Bu "eylemler" dosyası daha önce içe aktarıldı. Yeniden içe aktarmak istediğinizden emin misiniz?

en: This "actions" file has no ImportId field and therefore it cannot be determined whether or not it has been imported already. Are you sure you want to import it?
tr: Bu "eylemler" dosyasının ImportId alanı yok bu nedenle daha önce içe aktarılıp aktarılmadığı belirlenemiyor. Yeniden içe aktarmak istediğinizden emin misiniz?

en: Custom Shortcuts Service
tr: Özel Kısayollar Hizmeti

en: Gesture trigger
tr: Hareket tetikleyicisi

en: Shortcut trigger:
tr: Kısayol tetikleyicisi:

en: Window trigger:
tr: Pencere tetikleyicisi:

en: Window simple:
tr: Basit pencere:
