khotkeys - en to ug translation catalogue (68 entries)

en: Conditions
ug: شەرتلەر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandLabel)
en: Command/URL:
ug: بۇيرۇق/URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, functionLabel)
en: Function:
ug: فۇنكسىيە:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, argumentsLabel)
en: Arguments:
ug: ئەركىن ئۆزگەرگۈچى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, execButton)
en: Call
ug: چاقىر

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, window_group)
en: Window
ug: كۆزنەك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, active_radio)
en: Active window
ug: ئاكتىپ كۆزنەك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, specific_radio)
en: Specific window
ug: بەلگىلەنگەن كۆزنەك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, action_radio)
en: Action window
ug: مەشغۇلات كۆزنىكى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Application:
ug: پروگرامما:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applicationButton)
en: Select Application ...
ug: پروگرامما تاللا…

[ctx: Condition type]
en: Active Window ...
ug: ئاكتىپ كۆزنەك

[ctx: Condition type]
en: And
ug: ۋە

[ctx: Condition type]
en: Or
ug: ياكى

[ctx: Add a new condition]
en: And
ug: ۋە

[ctx: new condition]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: New
ug: يېڭى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: Edit...
ug: تەھرىر…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: Delete
ug: ئۆچۈر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_timeout_label)
en: Timeout:
ug: مۆھلەت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, menu_button)
en: Edit
ug: تەھرىرلەش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment_label)
en: Comment:
ug: ئىزاھات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: &Edit...
ug: تەھرىر(&E)…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: &New...
ug: يېڭى(&N)…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, duplicate_button)
en: &Duplicate...
ug: كۆپەيت(&D)…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: &Delete
ug: ئۆچۈر(&D)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Data
ug: كۆزنەك سانلىق-مەلۇماتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_title_label)
en: Window title:
ug: كۆزنەك ماۋزۇسى

[ctx: window title is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo)
en: Is Not Important
ug: مۇھىم ئەمەس

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Contains
ug: ئۆز ئىچىگە ئالغان

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Matches Regular Expression
ug: مۇنتىزىم ئىپادە بويىچە ماسلاشتۇرۇش

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Contain
ug: ئىچىدە ئەمەس

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not
ug: ئەمەس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_class_label)
en: Window class:
ug: كۆزنەك تىپى:

[ctx: window class is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo)
en: Is Not Important
ug: مۇھىم ئەمەس

[ctx: window role is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not Important
ug: مۇھىم ئەمەس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autodetect)
en: &Autodetect
ug: ئاپتوماتىك بايقا(&A)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Types
ug: كۆزنەك تىپلىرى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_normal)
en: Normal
ug: نورمال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_desktop)
en: Desktop
ug: ئۈستەلئۈستى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dialog)
en: Dialog
ug: سۆزلەشكۈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dock)
en: Dock
ug: مۇقىملاشتۇر

en: Test
ug: سىنا

en: New Group
ug: يېڭى گۇرۇپپا

en: Import...
ug: ئەكىر…

[ctx: @title:menu create various trigger types]
en: New
ug: يېڭى

en: Window Action
ug: كۆزنەك مەشغۇلاتى

en: Command/URL
ug: بۇيرۇق/URL

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, comment_tab)
en: Comment
ug: ئىزاھات

en: Export Group
ug: گۇرۇپپا ئېكسپورت قىل

[ctx: Don't change the state of exported hotkey actions.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Actual State
ug: ئەمەلىي ھالىتى

[ctx: Export hotkey actions in enabled state.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Enabled
ug: ئىناۋەتلىك قىلىنغان

[ctx: Export hotkey actions into disabled state]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Disabled
ug: ئىناۋەتسىز قىلىنغان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename
ug: ھۆججەت ئاتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowMergingLabel)
en: Allow Merging
ug: بىرىكىشكە ئىجازەت

[ctx: action name]
en: Name
ug: ئاتى

[ctx: action enabled]
en: Enabled
ug: ئىناۋەتلىك قىلىنغان

en: Type
ug: تىپى

en: Maintainer
ug: مەسئۇل كىشى

en: Save changes
ug: ئۆزگەرتكەننى ساقلا

en: Unable to contact khotkeys. Your changes are saved, but they could not be activated.
ug: khotkeys بىلەن ئالاقە قىلغىلى بولمىدى. ئۆزگەرتىشلەر ساقلاندى، بىراق ئاكتىپلىغىلى بولمىدى.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, settings_button)
en: Settings
ug: تەڭشەكلەر

en: Action
ug: مەشغۇلات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcut_label)
en: &Shortcut:
ug: تېزلەتمە(&S):

en: Activate window:
ug: كۆزنەكنى ئاكتىپلا:

en: Command/URL :
ug: بۇيرۇق/URL :

en: Active window:
ug: ئاكتىپ كۆزنەك:

[ctx: And_condition]
en: And
ug: ۋە

[ctx: Or_condition]
en: Or
ug: ياكى
