khotkeys - en to uk translation catalogue (131 entries)

en: Conditions
uk: Умови

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandLabel)
en: Command/URL:
uk: Команда/адреса URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Remote application:
uk: Віддалена програма:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, objectLabel)
en: Remote object:
uk: Віддалений об'єкт:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, functionLabel)
en: Function:
uk: Функція:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, argumentsLabel)
en: Arguments:
uk: Аргументи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, execButton)
en: Call
uk: Виклик

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, launchButton)
en: Launch D-Bus Browser
uk: Запустити навігатор D-Bus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, window_group)
en: Window
uk: Вікно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, active_radio)
en: Active window
uk: Активне вікно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, specific_radio)
en: Specific window
uk: Певне вікно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, action_radio)
en: Action window
uk: Дія вікна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Application:
uk: Програма:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applicationButton)
en: Select Application ...
uk: Виберіть програму...

[ctx: Condition type]
en: Active Window ...
uk: Активне вікно...

[ctx: Condition type]
en: Existing Window ...
uk: Існуюче вікно...

[ctx: Condition type]
en: And
uk: Та

[ctx: Condition type]
en: Or
uk: Або

[ctx: Condition type]
en: Not
uk: Не

[ctx: Add a new condition]
en: And
uk: Та

[ctx: new condition]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: New
uk: Створити

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: Edit...
uk: Змінити...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: Delete
uk: Вилучити

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_group)
en: Input Actions Daemon
uk: Фонова служба дій з вводу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enabled)
en: Start the Input Actions daemon on login
uk: Запускати фонову службу вводу при вході

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gestures_group)
en: Gestures
uk: Жести

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_timeout_label)
en: Timeout:
uk: Час очікування:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, gestures_timeout)
en:  ms
uk:  мс

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_button_label)
en: Mouse button:
uk: Кнопка миші:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Middle button
uk: Середня кнопка

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Right button
uk: Права кнопка

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 4
uk: Кнопка 4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 5
uk: Кнопка 5

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 6
uk: Кнопка 6

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 7
uk: Кнопка 7

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 8
uk: Кнопка 8

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 9
uk: Кнопка 9

en: Edit Gesture
uk: Змінити жест

en: Draw the gesture you would like to record below. Press and hold the left mouse button while drawing, and release when you have finished.
uk: Нижче намалюйте жест, який ви бажали б записати. Натисніть і утримуйте ліву кнопку миші під час його малювання, відпустіть кнопку, коли малювання жесту буде завершено.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, menu_button)
en: Edit
uk: Змінити

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment_label)
en: Comment:
uk: Коментар:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: &Edit...
uk: &Змінити...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: &New...
uk: &Створити...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, duplicate_button)
en: &Duplicate...
uk: &Здублювати...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: &Delete
uk: &Вилучити

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Data
uk: Дані вікна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_title_label)
en: Window title:
uk: Заголовок вікна:

[ctx: window title is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo)
en: Is Not Important
uk: Не є важливим

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Contains
uk: Містить

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is
uk: Є

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Matches Regular Expression
uk: Збігається з формальним виразом

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Contain
uk: Не містить

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not
uk: Не є

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Match Regular Expression
uk: Не відповідає формальному виразу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_class_label)
en: Window class:
uk: Клас вікна:

[ctx: window class is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo)
en: Is Not Important
uk: Не є важливим

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_role_label)
en: Window role:
uk: Роль вікна:

[ctx: window role is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not Important
uk: Не є важливою

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autodetect)
en: &Autodetect
uk: &Автовизначення

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Types
uk: Типи вікон

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_normal)
en: Normal
uk: Звичайне

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_desktop)
en: Desktop
uk: Стільниця

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dialog)
en: Dialog
uk: Діалогове

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dock)
en: Dock
uk: Швартоване

en: Test
uk: Тест

en: New Group
uk: Нова група

en: Export Group...
uk: Експортувати групу...

en: Import...
uk: Імпортувати...

[ctx: @title:menu create various trigger types]
en: New
uk: Створити

en: Global Shortcut
uk: Загальне скорочення

en: Window Action
uk: Дія для вікна

en: Mouse Gesture Action
uk: Дія на жест мишею

en: Command/URL
uk: Команда/адреса URL

en: D-Bus Command
uk: Команда D-Bus

en: K-Menu Entry
uk: Пункт у K-меню

en: Send Keyboard Input
uk: Надіслати ввід з клавіатури

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, comment_tab)
en: Comment
uk: Коментар

en: New Action
uk: Нова дія

en: Export Group
uk: Експортувати групу

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, stateLabel)
en: Change the exported state for the actions.
uk: Змінити стан експортованості для дій.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateLabel)
en: Export Actions
uk: Стан експортування

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, state)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Configure in which state the actions should be exported.</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Actual State</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in their current state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Disabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in a disabled state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in an enabled state.</p></body></html>
uk: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Налаштуйте стан, у якому слід експортувати дії.</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Поточний стан</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Експортувати дії у поточному стані.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Вимкнений</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Експортувати дії у вимкненому стані.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Увімкнений</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Експортувати дії в увімкненому стані.</p></body></html>

[ctx: Don't change the state of exported hotkey actions.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Actual State
uk: Поточний стан

[ctx: Export hotkey actions in enabled state.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Enabled
uk: Увімкнений

[ctx: Export hotkey actions into disabled state]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Disabled
uk: Вимкнений

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, idLabel)
en: KHotkeys file id.
uk: Ідентифікатор файла KHotkeys.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, idLabel)
en: A khotkeys file id is used to ensure files are not imported more than once. They are mostly used for automatic updates from the KDE developers.
uk: Ідентифікатор файла khotkeys призначено для запобігання повторному імпортуванню файлів. Здебільшого, ними користуються для автоматичних оновлень, створених розробниками KDE.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idLabel)
en: Id
uk: Ідентифікатор

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, id)
en: Set import id for file, or leave empty
uk: Встановіть ідентифікатор імпортування для файла або залиште порожнім

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename
uk: Назва файла

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowMergingLabel)
en: Allow Merging
uk: Дозволити об’єднання

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Merge into existing directories on import?
uk: Об’єднати з поточними каталогами під час імпортування?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Allow merging of content if a directory with the same name exists on importing. If merging is not allowed, there will be two directories with the same name.
uk: Дозволити об’єднання вмісту, якщо під час імпортування буде виявлено каталог з тією самою назвою. Якщо ви забороните об’єднання, програма створити два каталоги з однаковими назвами.

[ctx: action name]
en: Name
uk: Назва

[ctx: action enabled]
en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Type
uk: Тип

en: KDE Hotkeys Configuration Module
uk: Модуль налаштування «гарячих» клавіш KDE

en: Copyright 2008 (c) Michael Jansen
uk: © Michael Jansen, 2008

en: Maintainer
uk: Супровід

en: The current action has unsaved changes.
    Do you want to apply the changes or discard them?
uk: У результаті дій було внесено зміни, які не збережено.
    Хочете застосувати ці зміни чи відкинути їх?

en: Save changes
uk: Зберегти зміни

en: Unable to contact khotkeys. Your changes are saved, but they could not be activated.
uk: Неможливо зв’язатися з khotkeys. Ваші зміни було збережено, але програма не змогла їх задіяти.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, settings_button)
en: Settings
uk: Параметри

en: Trigger
uk: Тригер

en: Action
uk: Дія

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcut_label)
en: &Shortcut:
uk: С&корочення:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, when_group)
en: Trigger When
uk: Задіяти, якщо

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_appears)
en: Window appears
uk: З’явиться вікно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_disappears)
en: Window disappears
uk: Вікно зникає

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_gets_focus)
en: Window gets focus
uk: Вікно отримає фокус

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_lost_focus)
en: Window loses focus
uk: Вікно втрачає фокус

en: Activate window:
uk: Активізувати вікно :

en: Command/URL :
uk: Команда/адреса URL:

en: Keyboard input:
uk: Ввід з клавіатури :

en: No service configured.
uk: Не налаштовано жодної служби.

en: Input Action: %1
uk: Дія з введення: %1

en: Failed to start service '%1'.
uk: Не вдалося запустити службу «%1».

en: Menu entry:
uk: Елемент меню :

en: Active window:
uk: Активне вікно:

[ctx: And_condition]
en: And
uk: Та

en: Existing window:
uk: Існуюче вікно:

[ctx: Not_condition]
en: Not
uk: Не

[ctx: Or_condition]
en: Or
uk: Або

en: Menu Editor entries
uk: Елементи редактора меню

en: This "actions" file has already been imported before. Are you sure you want to import it again?
uk: Цей файл з «діями» вже колись було імпортовано. Ви впевнені, що хочете його знов імпортувати?

en: This "actions" file has no ImportId field and therefore it cannot be determined whether or not it has been imported already. Are you sure you want to import it?
uk: Цей файл «дій» не має поля ImportId, і тому неможливо дізнатись чи його вже було імпортовано. Ви впевнені, що хочете його імпортувати?

en: Custom Shortcuts Service
uk: Служба нетипових клавіатурних скорочень

en: Gesture trigger
uk: Тригер жесту

en: Shortcut trigger:
uk: Тригер скорочення:

en: Window trigger:
uk: Тригер вікна:

en: Window simple:
uk: Приклад вікна:
