kdelibs4 - en to mk translation catalogue (243 entries)

en: Call Stack
mk: Стек за повик

en: Call
mk: Повик

en: Line
mk: Линија

en: Console
mk: Конзола

en: Unable to find the Kate editor component;
    please check your KDE installation.
mk: Не е најдена компонентата Kate за уредување текст.
    Проверете ја вашата инсталација на KDE.

en: Breakpoint
mk: Точка на прекин

en: JavaScript Debugger
mk: JavaScript-чистач

en: &Break at Next Statement
mk: &Запри на следната наредба

en: Break at Next
mk: Запри на следната наредба

en: Continue
mk: Продолжи

en: Step Over
mk: Чекор преку

en: Step Into
mk: Чекор во

en: Step Out
mk: Чекор надвор

en: Report Exceptions
mk: Извести за исклучоци

en: &Settings
mk: По&ставувања

en: Close source
mk: Затвори извор

en: Ready
mk: Подготвен

en: An error occurred while attempting to run a script on this page.
    
    %1 line %2:
    %3
mk: Се случи грешка при обидот за активирање на скрипта на оваа страница..
    
    %1 линија %2:
    %3

en: Do not know where to evaluate the expression. Please pause a script or open a source file.
mk: Не знам каде да го евалуирам изразот. Молам запрете ја скриптата или отворете ја изворната датотека.

en: Evaluation threw an exception %1
mk: Евалуацијата исфрли исклучок %1

en: JavaScript Error
mk: JavaScript-грешка

en: &Do not show this message again
mk: Не &ја прикажувај поракава повторно

en: Local Variables
mk: Локални променливи

en: Reference
mk: Референца

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _headers)
en: Value
mk: Вредност

en: Loaded Scripts
mk: Вчитани скрипти

en: A script on this page is causing KHTML to freeze. If it continues to run, other applications may become less responsive.
    Do you want to stop the script?
mk: Скрипта на оваа страница причинува замрзнување на KHTML. Ако продолжи да работи скриптата, другите апликации може да станат непристапни.
    Дали сакате да ја прекинете скриптата?

en: &Stop Script
mk: &Запри скрипта

en: Parse error at %1 line %2
mk: Грешка при анализа на %1 линија %2

en: Confirmation: JavaScript Popup
mk: Потврда: JavaScript-скок

en: This site is submitting a form which will open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow the form to be submitted?
mk: Оваа страница предава формулар што ќе отвори нов разгледувач користејќи JavaScript.
    Дали дозволувате да биде предаден формуларот?

en: <qt>This site is submitting a form which will open <p>%1</p> in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow the form to be submitted?</qt>
mk: <qt>Оваа страница предава формулар кој ќе го отвори <p>%1</p> во нов разгледувач користејќи JavaScript.<br />Дали дозволувате да биде предаден формуларот?</qt>

en: Allow
mk: Дозволи

en: Do Not Allow
mk: Не дозволувај

en: This site is requesting to open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow this?
mk: Оваа страница бара да отвори нов разгледувач користејќи JavaScript.
    Дали го дозволувате тоа?

en: <qt>This site is requesting to open<p>%1</p>in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow this?</qt>
mk: <qt>Оваа страница бара да го отвори <p>%1</p>во нов разгледувач користејќи JavaScript.<br />Дали го дозволувате тоа?</qt>

en: Close window?
mk: Затвори прозорец?

en: Confirmation Required
mk: Потребна е потврда

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" to be added to your collection?
mk: Дали сакате во вашата колекција да биде додаден обележувач кој покажува кон локацијата „%1“?

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" titled "%2" to be added to your collection?
mk: Дали сакате во вашата колекција да биде додаден обележувач кој покажува кон локацијата „%1“ насловена како „%2“?

en: JavaScript Attempted Bookmark Insert
mk: JavaScript се обиде да внесе обележувач

en: Insert
mk: Вметни

en: Disallow
mk: Забрани

en: The following files will not be uploaded because they could not be found.
    Do you want to continue?
mk: Следните датотеки нема да бидат качени затоа што не беа пронајдени.
    Дали сакате да продолжите?

en: Submit Confirmation
mk: Испрати потврда

en: &Submit Anyway
mk: И&спрати сепак

en: You are about to transfer the following files from your local computer to the Internet.
    Do you really want to continue?
mk: Ќе ги испратите следните датотеки од Вашиот локален компјутер на Интернет.
    Дали навистина сакате да продолжите?

en: Send Confirmation
mk: Испрати потврда

en: &Send File | &Send Files
mk[0]: &Испрати датотека
mk[1]: &Испрати датотеки
mk[2]: &Испрати датотеки

en: Submit
mk: Испрати

en: Reset
mk: Ресетирај

en: Key Generator
mk: Генератор на клучеви

en: No plugin found for '%1'.
    Do you want to download one from %2?
mk: Не е најден приклучок за „%1“.
    Дали сакате да симнете таков од %2?

en: Missing Plugin
mk: Недостига приклучок

en: Download
mk: Симни

en: Do Not Download
mk: Не симнувај

en: This is a searchable index. Enter search keywords:
mk: Ова е пребарлив индекс. Внесете зборови за барање:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KHTMLInfoDlg)
en: Document Information
mk: Информација за документот

[ctx: @title:group Document information]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: General
mk: Општо

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
mk: Наслов:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _lmLabel)
en: Last modified:
mk: Последно изменето:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _eLabel)
en: Document encoding:
mk: Кодирање на документот:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: HTTP Headers
mk: HTTP-заглавија

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _headers)
en: Property
mk: Својство

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
mk: &Уредување

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
mk: &Датотека

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
mk: П&риказ

note: i18n: ectx: ToolBar (htmlToolBar)
en: HTML Toolbar
mk: HTML-алатник

en: &Copy Text
mk: &Копирај текст

en: Open '%1'
mk: Отвори „%1“

en: &Copy Email Address
mk: &Копирај е-пошт. адреса

en: &Save Link As...
mk: &Зачувај врска како...

en: &Copy Link Address
mk: Копирај ја &адресата на врската

[ctx: @title:menu HTML frame/iframe]
en: Frame
mk: Рамка

en: Open in New &Window
mk: Отвори во &нов прозорец

en: Open in &This Window
mk: Отвори во &овој прозорец

en: Open in &New Tab
mk: Отвори во ново &ливче

en: Reload Frame
mk: Превчитај рамка

en: Print Frame...
mk: Печати рамка...

en: Save &Frame As...
mk: Зачувај ја &рамката како...

en: View Frame Source
mk: Види го изворниот код на рамката

en: View Frame Information
mk: Информации за рамката

en: Block IFrame...
mk: Блокирај IFrame...

en: Save Image As...
mk: Зачувај ја сликата како...

en: Send Image...
mk: Испрати слика...

en: Copy Image
mk: Копирај ја сликата

en: Copy Image Location
mk: Копирај ја локацијата на сликата

en: View Image (%1)
mk: Прегледај ја сликата (%1)

en: Block Image...
mk: Блокирај слика...

en: Block Images From %1
mk: Блокирај слики од %1

en: Stop Animations
mk: Запри анимации

en: Search for '%1' with %2
mk: Барај за „%1“ на %2

en: Search for '%1' with
mk: Барај за „%1“ на

en: Save Link As
mk: Зачувај ја врската како

en: Save Image As
mk: Зачувај ја сликата како

en: Add URL to Filter
mk: Додавање URL на филтер

en: Enter the URL:
mk: Внесете ја адресата:

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
mk: Веќе постои датотека со името „%1“ . Дали сте сигурни дека сакате да запишете врз неа?

en: Overwrite File?
mk: Да запишам врз датотеката?

en: The Download Manager (%1) could not be found in your $PATH
mk: Менаџерот за симнувања (%1) не можеше да се најде во Вашиот $PATH

en: Try to reinstall it  
    
    The integration with Konqueror will be disabled.
mk: Обидете се да го реинсталирате  
    
    Интеграцијата со Konqueror ќе биде оневозможена!

en: Default Font Size (100%)
mk: Стандардна големина на фонт (100%)

en: Embeddable HTML component
mk: Вгнездлива HTML-компонента

en: View Do&cument Source
mk: Види го изворниот &код на документот

en: View Document Information
mk: Види ја информацијата за документот

en: Save &Background Image As...
mk: &Зачувај ја сликата во позадината како...

en: Print Rendering Tree to STDOUT
mk: Испечати го исцртувачкото стебло на STDOUT

en: Print DOM Tree to STDOUT
mk: Испечати го DOM-стеблото на STDOUT

en: Stop Animated Images
mk: Запри ги анимираните слики

en: Set &Encoding
mk: Постави &кодирање

en: Use S&tylesheet
mk: Користи с&траница со дизајни

en: Enlarge Font
mk: Зголеми ги буквите

en: <qt>Enlarge Font<br /><br />Make the font in this window bigger. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
mk: <qt>Зголеми го фонтот<br /><br />Ги прави знаците во овој прозорец поголеми. Кликнете и држете го копчето од глушецот за мени со сите можни големини.</qt>

en: Shrink Font
mk: Намали ги буквите

en: <qt>Shrink Font<br /><br />Make the font in this window smaller. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
mk: <qt>Намали го фонтот<br /><br />Ги прави знаците во овој прозорец помали. Кликнете и држете го копчето од глушецот за мени со сите можни големини.</qt>

en: <qt>Find text<br /><br />Shows a dialog that allows you to find text on the displayed page.</qt>
mk: <qt>Пронајди текст<br /><br />Покажува дијалог кој ви овозможува да пронајдете текст на прикажаната страница.</qt>

en: <qt>Find next<br /><br />Find the next occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
mk: <qt>Пронајди следен<br /><br />Го бара следното појавување на текстот што сте го нашле со функцијата <b>Пронајди текст</b></qt>

en: <qt>Find previous<br /><br />Find the previous occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
mk: <qt>Пронајди претходен<br /><br />Го бара претходното појавување на текстот што сте го нашле со функцијата <b>Пронајди текст</b></qt>

en: Find Text as You Type
mk: Почнувам да барам текст како што пишувате

en: Find Links as You Type
mk: Почнувам да барам врски како што пишувате

en: <qt>Print Frame<br /><br />Some pages have several frames. To print only a single frame, click on it and then use this function.</qt>
mk: <qt>Испечати рамка<br /><br />Некои страници имаат неколку рамки. За да испечатите посебна рамка, кликнете на неа и активирајте ја оваа функција.</qt>

en: Toggle Caret Mode
mk: Смени режим на покажувач

en: The fake user-agent '%1' is in use.
mk: Во употреба е лажниот кориснички агент „%1“.

en: This web page contains coding errors.
mk: Оваа веб-страница содржи грешки во кодирањето.

en: &Hide Errors
mk: Скриј &грешки

en: &Disable Error Reporting
mk: О&невозможи известување за грешки

en: <qt><b>Error</b>: %1: %2</qt>
mk: <qt><b>Грешка</b>: %1: %2</qt>

en: <qt><b>Error</b>: node %1: %2</qt>
mk: <qt><b>Грешка</b>: јазол %1: %2</qt>

en: Display Images on Page
mk: Прикажи ги сликите на страницата

en: Error: %1 - %2
mk: Грешка: %1 - %2

en: The requested operation could not be completed
mk: Бараната операција не можеше да се доврши

en: Technical Reason:
mk: Техничка причина:

en: Details of the Request:
mk: Детали за барањето:

en: Protocol: %1
mk: Протокол: %1

en: Date and Time: %1
mk: Датум и време : %1

en: Additional Information: %1
mk: Дополнителна информација: %1

en: Description:
mk: Опис:

en: Possible Causes:
mk: Можни причини:

en: Possible Solutions:
mk: Можни решенија:

en: Page loaded.
mk: Страницата е вчитана.

en: %1 Image of %2 loaded. | %1 Images of %2 loaded.
mk[0]: Вчитана е %1 слика од %2.
mk[1]: Вчитани се %1 слики од %2.
mk[2]: Вчитани се %1 слики од %2.

en: Automatic Detection
mk: Автоматско откривање

en:  (In new window)
mk:  (во нов прозорец)

en: Symbolic Link
mk: Симболичка врска

en: %1 (Link)
mk: %1 (врска)

en: %2 (%1 byte) | %2 (%1 bytes)
mk[0]: %2 (%1 бајт)
mk[1]: %2 (%1 бајти)
mk[2]: %2 (%1 бајти)

en: %2 (%1 K)
mk: %1 (%2 K)

en:  (In other frame)
mk:  (во друга рамка)

en: Email to:
mk: Е-пошта до:

en:  - Subject:
mk:  - Тема:

en: Save As
mk: Зачувај како

en: <qt>This untrusted page links to<br /><b>%1</b>.<br />Do you want to follow the link?</qt>
mk: <qt>Оваа недоверлива страница содржи врска до<br /><b>%1</b>.<br />Дали сакате да ја следите врската?</qt>

en: Follow
mk: Следи

en: Frame Information
mk: Информации за рамка

en:    <a href="%1">[Properties]</a>
mk:    <a href="%1">[Својства]</a>

en: Save Background Image As
mk: Зачувај ја сликата во позадината како

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
mk: Синџирот на SSL-сертификати од другата страна е најверојатно расипан.

en: Save Frame As
mk: Зачувај ја рамката како

en: &Find in Frame...
mk: &Најди во рамка...

en: &Find...
mk: &Најди...

en: Warning:  This is a secure form but it is attempting to send your data back unencrypted.
    A third party may be able to intercept and view this information.
    Are you sure you wish to continue?
mk: Внимание:  Ова е безбеден формулар, но се обидува да ги испрати Вашите податоци некриптирани.
    Трето лице може да ги пресретне и да ги види овие информации.
    Дали сте сигурни дека сакате да продолжите?

en: Network Transmission
mk: Мрежен пренос

en: &Send Unencrypted
mk: &Прати некриптирано

en: Warning: Your data is about to be transmitted across the network unencrypted.
    Are you sure you wish to continue?
mk: Внимание: Вашите податоци ќе се пратат преку мрежа некриптирани.
    Дали сте сигурни дека сакате да продолжите?

en: This site is attempting to submit form data via email.
    Do you want to continue?
mk: Оваа страница се обидува да поднесе податоци од формуларот преку е-пошта.
    Дали сакате да продолжите?

en: &Send Email
mk: &Испрати е-пошта

en: <qt>The form will be submitted to <br /><b>%1</b><br />on your local filesystem.<br />Do you want to submit the form?</qt>
mk: <qt>Формуларот ќе биде испратен до <br /><b>%1</b><br />на Вашиот локален датотечен систем.<br />Дали сакате да го испратите?</qt>

en: This site attempted to attach a file from your computer in the form submission. The attachment was removed for your protection.
mk: Оваа страница се обиде да прикачи датотека од Вашиот компјутер при поднесување на формуларот. Приклучокот е отстранет за Ваша заштита.

en: Security Warning
mk: Безбедносно предупредување

en: <qt>Access by untrusted page to<br /><b>%1</b><br /> denied.</qt>
mk: <qt>Пристапот од недоверливата страница до<br /><b>%1</b><br /> е одбиен.</qt>

en: Security Alert
mk: Безбедносен аларм

en: The wallet '%1' is open and being used for form data and passwords.
mk: Паричникот „%1“ е отворен и се користи за податоци од форми и за лозинки.

en: &Close Wallet
mk: &Затвори паричник

en: &Allow storing passwords for this site
mk: Д&озволи зачувување лозинки за оваа страница

en: Remove password for form %1
mk: Отстрани лозинка за формуларот %1

en: This page was prevented from opening a new window via JavaScript.
mk: оваа страница беше оневозможена да отвори нов прозорец преку JavaScript.

en: Popup Window Blocked
mk: Скок-прозорецот е блокиран

en: This page has attempted to open a popup window but was blocked.
    You can click on this icon in the status bar to control this behavior
    or to open the popup.
mk: Оваа страница се обиде да отвори скок-прозорец, но беше блокирана.
    Може да кликнете на оваа икона во статусната лента за да го
    контролирате ова однесување или да го отворите скок-прозорецот.

en: &Show Blocked Popup Window | &Show %1 Blocked Popup Windows
mk[0]: При&кажи %1 блокиран скок-прозорец
mk[1]: При&кажи %1 блокирани скок-прозорци
mk[2]: При&кажи %1 блокирани скок-прозорци

en: Show Blocked Window Passive Popup &Notification
mk: Прикажи пасивно скок-&известување за блокиран прозорец

en: &Configure JavaScript New Window Policies...
mk: &Конфигурирај политики за нов прозорец од JavaScript...

en: <qt><p><strong>'Print images'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, images contained in the HTML page will be printed. Printing may take longer and use more ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, only the text of the HTML page will be printed, without the included images. Printing will be faster and use less ink or toner.</p> </qt>
mk: <qt><p><strong>„Печати слики“</strong></p><p>Ако е обележано ова поле, ќе бидат испечатени сликите содржани во HTML-страницата. Печатењето може да потрае подолго и да потроши повеќе мастило или тонер.</p> <p>Ако ова поле не е обележано, тогаш ќе биде испечатен само текстот на HTML-страницата, без вклучените слики. Печатењето ќе биде побрзо и ќе троши помалку мастило или тонер.</p> </qt>

en: <qt><p><strong>'Print header'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will contain a header line at the top of each page. This header contains the current date, the location URL of the printed page and the page number.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will not contain such a header line.</p> </qt>
mk: <qt><p><strong>„Печати заглавие“</strong></p><p>Ако е обележано ова поле, отпечатокот на HTML-документот ќе содржи заглавие на врвот на секоја страница. Ова заглавие го содржи тековниот датум, URL на локацијата на испечатената страница и бројот на страницата.</p><p>Ако ова поле не е обележано, отпечатокот на HTML-документот нема да има такво заглавие.</p> </qt>

en: <qt><p><strong>'Printerfriendly mode'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will be black and white only, and all colored background will be converted into white. Printout will be faster and use less ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will happen in the original color settings as you see in your application. This may result in areas of full-page color (or grayscale, if you use a black+white printer). Printout will possibly happen more slowly and will probably use more toner or ink.</p> </qt>
mk: <qt><p><strong>„Пријателско за печатачот“</strong></p><p>Ако е обележано ова поле, отпечатокот на HTML-документот ќе биде црнобел, а обоената позадина ќе биде претворена во бело. Печатењето ќе биде побрзо и ќе троши помалку мастило или тонер.</p><p>Ако ова поле не е обележано, отпечатокот на HTML-документот ќе биде направен во оригиналните поставувања за бои како што го гледате во вашата апликација. Ова може да доведе до површини со целосни бои (или сиви нијанси, ако користите црнобел печатач). Печатењето веројатно ќе трае поспоро и сигурно ќе потроши повеќе тонер или мастило.</p> </qt>

en: HTML Settings
mk: Поставувања за HTML

en: Printer friendly mode (black text, no background)
mk: Облик за печатење (црни букви, без позадина)

en: Print images
mk: Печати слики

en: Print header
mk: Печати заглавие

en: Filter error
mk: Грешка во филтерот

en: Inactive
mk: Неактивно

en: %1 (%2 - %3x%4 Pixels)
mk: %1 (%2 - %3x%4 пиксели)

en: %1 - %2x%3 Pixels
mk: %1 - %2x%3 пиксели

en: %1 (%2x%3 Pixels)
mk: %1 (%2x%3 пиксели)

en: Image - %1x%2 Pixels
mk: Слика - %1x%2 пиксели

en: Done.
mk: Готово.

en: Access Keys activated
mk: Тастерите за пристап се активирани

en: C&lear
mk: &Исчисти

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KJSErrorDlgBase)
en: JavaScript Errors
mk: Грешки во JavaScript

en: Embeddable component for multipart/mixed
mk: Вгнездлива компонента за multipart/mixed

en: No handler found for %1.
mk: Не е најден ракувач за %1.

[ctx: @item Text character set]
en: Unicode
mk: Уникод

[ctx: @item Text character set]
en: Cyrillic
mk: Кириличен

[ctx: @item Text character set]
en: Western European
mk: Западноевропски

[ctx: @item Text character set]
en: Central European
mk: Централноевропски

[ctx: @item Text character set]
en: Greek
mk: Грчки

[ctx: @item Text character set]
en: Hebrew
mk: Еврејски

[ctx: @item Text character set]
en: Turkish
mk: Турски

[ctx: @item Text character set]
en: Japanese
mk: Јапонски

[ctx: @item Text character set]
en: Baltic
mk: Балтички

[ctx: @item Text character set]
en: Arabic
mk: Арапски

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Traditional
mk: Традиционален кинески

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Simplified
mk: Поедноставен кинески

[ctx: @item Text character set]
en: Korean
mk: Корејски

[ctx: @item Text character set]
en: Thai
mk: Тајландски

en: Play
mk: Пушти

en: Pause
mk: Пауза

en: New Web Shortcut
mk: Нова веб-кратенка

en: %1 is already assigned to %2
mk: %1 е веќе доделено на %2

en: Search &provider name:
mk: Име на &машина за пребарување:

en: New search provider
mk: Нова машина за пребарување

en: UR&I shortcuts:
mk: URI-кратенк&и:

en: Clear &History
mk: Исчисти &историја

en: Create Web Shortcut
mk: Креирај веб-кратенка

en: C&ase sensitive
mk: &Осетливост на големина на букви

en: &Whole words only
mk: Само &цели зборови

en: From c&ursor
mk: Од по&кажувачот натаму

en: &Selected text
mk: Из&бран текст

en: Regular e&xpression
mk: &Регуларен израз

en: Not found
mk: Не е најдено

en: No more matches for this search direction.
mk: Нема повеќе совпаѓања за оваа насока на пребарување

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: F&ind:
mk: Најд&и:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_next)
en: &Next
mk: &Следно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_previous)
en: &Previous
mk: &Претходно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_options)
en: Opt&ions
mk: Опц&ии

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_label)
en: Do you want to store this password?
mk: Дали сакате да ја зачувате лозинката?

en: Do you want to store this password for %1?
mk: Дали сакате да ја зачувате лозинката за „%1“?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_store)
en: &Store
mk: &Зачувај

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_neverForThisSite)
en: Ne&ver store for this site
mk: Ни&когаш за оваа локација

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_doNotStore)
en: Do &not store this time
mk: &Не зачувувај овој пат

en: Basic Page Style
mk: Обичен стил на страница

en: the document is not in the correct file format
mk: документот не е во правилниот датотечен формат

en: fatal parsing error: %1 in line %2, column %3
mk: фатална грешка при анализа: %1 на ред %2, колона %3

en: XML parsing error
mk: Грешка при анализа на XML
