kdelibs4 - en to lt translation catalogue (41 entries)

[ctx: keyboard-key-name]
en: AltGr
lt: Lyg3

[ctx: keyboard-key-name]
en: Backspace
lt: Naikinti

[ctx: keyboard-key-name]
en: CapsLock
lt: Didž

[ctx: keyboard-key-name]
en: Control
lt: Valdymas

[ctx: keyboard-key-name]
en: Ctrl
lt: Vald

[ctx: keyboard-key-name]
en: Del
lt: Šal

[ctx: keyboard-key-name]
en: Delete
lt: Šalinti

[ctx: keyboard-key-name]
en: Down
lt: Žemyn

[ctx: keyboard-key-name]
en: End
lt: Pab

[ctx: keyboard-key-name]
en: Enter
lt: Įvesti

[ctx: keyboard-key-name]
en: Esc
lt: Gr

[ctx: keyboard-key-name]
en: Escape
lt: Grįžimas

[ctx: keyboard-key-name]
en: Home
lt: Prad

[ctx: keyboard-key-name]
en: Ins
lt: Įterpti

[ctx: keyboard-key-name]
en: Insert
lt: Įterpti

[ctx: keyboard-key-name]
en: Left
lt: Kairėn

[ctx: keyboard-key-name]
en: Menu
lt: Meniu

[ctx: keyboard-key-name]
en: NumLock
lt: Skaitm

[ctx: keyboard-key-name]
en: PageDown
lt: Psl↓

[ctx: keyboard-key-name]
en: PageUp
lt: Psl↑

[ctx: keyboard-key-name]
en: PgDown
lt: Psl↓

[ctx: keyboard-key-name]
en: PgUp
lt: Psl↑

[ctx: keyboard-key-name]
en: PauseBreak
lt: Pauzė

[ctx: keyboard-key-name]
en: PrintScreen
lt: Ekrano spausdinimas

[ctx: keyboard-key-name]
en: PrtScr
lt: Sp

[ctx: keyboard-key-name]
en: Return
lt: Įvesti

[ctx: keyboard-key-name]
en: Right
lt: Dešinėn

[ctx: keyboard-key-name]
en: ScrollLock
lt: Slinkti

[ctx: keyboard-key-name]
en: Shift
lt: Lyg2

[ctx: keyboard-key-name]
en: Space
lt: Tarpas

[ctx: keyboard-key-name]
en: SysReq
lt: Sist

[ctx: keyboard-key-name]
en: Up
lt: Aukštyn

[ctx: tag-format-pattern <note> plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: Note: %1
lt: Pastaba: %1

[ctx: tag-format-pattern <note> rich]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: <i>Note</i>: %1
lt: <i> Pastaba</i>: %1

[ctx: tag-format-pattern <warning> plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: WARNING: %1
lt: ĮSPĖJIMAS: %1

[ctx: tag-format-pattern <warning> rich]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: <b>Warning</b>: %1
lt: <b>Įspėjimas</b>: %1

[ctx: tag-format-pattern <filename> plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: ‘%1’
lt: „%1“

[ctx: tag-format-pattern <filename> rich]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: ‘<tt>%1</tt>’
lt: „<tt>%1</tt>“

[ctx: tag-format-pattern <resource> plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: “%1”
lt: „%1“

[ctx: tag-format-pattern <resource> rich]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: “%1”
lt: „%1“

[ctx: tag-format-pattern <icode> plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: “%1”
lt: „%1“
