kid3_qt - en to da translation catalogue (1252 entries)

[ctx: CliCommand|]
en: Timeout
da: Tidsudløb

[ctx: HelpCommand|]
en: Help
da: Hjælp

[ctx: HelpCommand|]
en: Command name
da: Kommandonavn

[ctx: TimeoutCommand|]
en: Overwrite timeout
da: Overskriv tidsudløb

[ctx: TimeoutCommand|]
en: Time
da: Tidspunkt

[ctx: QuitCommand|]
en: Quit application
da: Afslut programmet

[ctx: QuitCommand|]
en: The current folder has been modified.
da: Den aktuelle mappe er blevet ændret.

[ctx: QuitCommand|]
en: Type 'exit force' to quit.
da: Skriv 'exit force' for at afslutte.

[ctx: CdCommand|]
en: Change folder
da: Skift mappe

[ctx: CdCommand|]
en: %1 does not exist
da: %1 findes ikke

[ctx: PwdCommand|]
en: Print the filename of the current folder
da: Skriv filnavnet på den nuværende mappe

[ctx: LsCommand|]
en: Folder list
da: Mappeliste

[ctx: SaveCommand|]
en: Saves the changed files
da: Gem ændrede filer

[ctx: SaveCommand|]
en: Error while writing file:
da: Fejl ved skrivning af fil:

[ctx: SelectCommand|]
en: Select file
da: Vælg fil

[ctx: SelectCommand|]
en: %1 not found
da: %1 ikke fundet

[ctx: TagCommand|]
en: Select tag
da: Vælg mærke

[ctx: GetCommand|]
en: Get tag frame
da: Hent mærkefelt

[ctx: SetCommand|]
en: Set tag frame
da: Sæt mærkefelt

[ctx: SetCommand|]
en: Could not set "%1" for %2
da: Kunne ikke sætte "%1" for %2

[ctx: RevertCommand|]
en: Revert
da: Vend tilbage

[ctx: ImportCommand|]
en: Import from file
da: Importér fra fil

[ctx: ImportCommand|]
en: File path
da: fil placering

[ctx: ImportCommand|]
en: Format name
da: Formatnavn

[ctx: ImportCommand|]
en: Source
da: Kilde

[ctx: ImportCommand|]
en: Extraction
da: Udtræk

[ctx: ImportCommand|]
en: %1 not found.
da: %1 blev ikke fundet.

[ctx: ImportCommand|]
en: Available
da: Tilrådighed

[ctx: ImportCommand|]
en: Error
da: Fejl

[ctx: BatchImportCommand|]
en: Automatic import
da: Automatisk import

[ctx: BatchImportCommand|]
en: Profile name
da: Profilnavn

[ctx: BatchImportCommand|]
en: %1 not found.
da: %1 blev ikke fundet.

[ctx: BatchImportCommand|]
en: Available
da: Tilrådighed

[ctx: AlbumArtCommand|]
en: Download album cover artwork
da: Download albumomslag

[ctx: ExportCommand|]
en: Export to file
da: Eksportér til fil

[ctx: ExportCommand|]
en: Format name
da: Formatnavn

[ctx: ExportCommand|]
en: %1 not found.
da: %1 blev ikke fundet.

[ctx: ExportCommand|]
en: Available
da: Tilgængelig

[ctx: ExportCommand|]
en: Error
da: Fejl

[ctx: PlaylistCommand|]
en: Create playlist
da: Opret spilleliste

[ctx: PlaylistCommand|]
en: Error
da: Fejl

[ctx: FilenameFormatCommand|]
en: Apply filename format
da: Anvend filnavnformat

[ctx: TagFormatCommand|]
en: Apply tag format
da: Anvend mærkeformat

[ctx: TextEncodingCommand|]
en: Apply text encoding
da: Anvend Tegnsæt

[ctx: RenameDirectoryCommand|]
en: Rename folder
da: Omdøb mappe

[ctx: NumberTracksCommand|]
en: Number tracks
da: Antal spor

[ctx: NumberTracksCommand|]
en: Track number
da: Spornummer

[ctx: FilterCommand|]
en: Filter name
da: Filternavn

[ctx: FilterCommand|]
en: %1 not found.
da: %1 blev ikke fundet.

[ctx: FilterCommand|]
en: Available
da: Tilgængelig

[ctx: ToId3v24Command|]
en: Convert ID3v2.3 to ID3v2.4
da: Konvertér ID3v2.3 til ID3v2.4

[ctx: ToId3v23Command|]
en: Convert ID3v2.4 to ID3v2.3
da: Konvertér ID3v2.4 til ID3v2.3

[ctx: TagToFilenameCommand|]
en: Filename from tag
da: Filnavn fra mærke

[ctx: FilenameToTagCommand|]
en: Tag from filename
da: Mærke fra filnavn

[ctx: TagToOtherTagCommand|]
en: Tag to other tag
da: Mærke til andet mærke

[ctx: CopyCommand|]
en: Copy
da: Kopiér

[ctx: PasteCommand|]
en: Paste
da: Indsæt

[ctx: RemoveCommand|]
en: Remove
da: Fjern

[ctx: ConfigCommand|]
en: Configure Kid3
da: Indstil Kid3

[ctx: ConfigCommand|]
en: %1 does not exist
da: %1 findes ikke

[ctx: ConfigCommand|]
en: Invalid value %1
da: Ugyldig værdi %1

[ctx: JsonCliFormatter|]
en: Unknown command '%1'
da: Ukendt kommando "%1"

[ctx: JsonCliFormatter|]
en: Usage:
da: Anvendelse:

[ctx: Kid3Cli|]
en: File path
da: Sti til fil

[ctx: Kid3Cli|]
en: Tag numbers
da: Mærkenumre

[ctx: Kid3Cli|]
en: Frame name
da: Feltnavn

[ctx: Kid3Cli|]
en: Frame value
da: Feltværdi

[ctx: Kid3Cli|]
en: Command specific
da: Kommandospecifikt

[ctx: Kid3Cli|]
en: Available Commands
da: Mulige kommandoer

[ctx: Kid3Cli|]
en: Usage:
da: Anvendelse:

[ctx: Kid3Cli|]
en: %1 does not exist
da: %1 findes ikke

[ctx: Kid3Cli|]
en: Error while writing file:
da: Fejl ved skrivning af fil:

[ctx: Kid3Cli|]
en: Unknown command '%1', -h for help.
da: Ukendt kommando '%1', -h for Hjælp.

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Unknown command '%1'. Type 'help' for help.
da: Ukendt kommando '%1'. Skriv 'help' for hjælp.

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Usage:
da: Anvendelse:

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Tags
da: Mærker

[ctx: TextCliFormatter|]
en: File
da: Fil

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Name
da: Navn

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Tag %1
da: Mærke %1

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Timeout
da: Tidsudløb

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Reading Folder
da: Læser mappe

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Started
da: Begyndt

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Source
da: Kilde

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Querying
da: Forespørger

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Fetching
da: Henter

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Data received
da: Data modtaget

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Cover
da: Omslag

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Finished
da: færdig

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Aborted
da: Afbrudt

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Error
da: Fejl

[ctx: KdeConfigDialog|]
en: Tags
da: Mærker

[ctx: KdeConfigDialog|]
en: Files
da: Filer

[ctx: KdeConfigDialog|]
en: User Actions
da: Anvendelse

[ctx: KdeConfigDialog|]
en: Network
da: Netværk

[ctx: @default|]
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Open files
da: Åbn filer

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Opens a recently used folder
da: Åbner nyligt anvendt mappe

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Reverts the changes of all or the selected files
da: Fortryd ændringer af alle eller de valgte filer

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Saves the changed files
da: Gem ændrede filer

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Quits the application
da: Afslutter programmet

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Select all files
da: Vælg alle filer

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Deselect all files
da: Fravælg alle filer

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Find
da: Søg

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Find and replace
da: Søg og erstat

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Configure Shortcuts
da: Konfigurér genveje

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Configure Toolbars
da: Konfigurér værktøjslinje

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Enables/disables the statusbar
da: Aktivér/deaktivér statusbjælken

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Preferences dialog
da: Indstillinger dialog

[ctx: KdeMainWindow|]
en: O&pen Folder...
da: Å&bn mappe...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Opens a folder
da: Åbner en mappe

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Re&load
da: Ge&nindlæs

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Reload folder
da: Genindlæs mappe

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Unload
da: Fjern

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Import...
da: &Importér...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Import from file or clipboard
da: Importér fra fil eller udklipsholder

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Import from %1...
da: Importér fra %1...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Import from %1
da: Importér fra %1

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Import from Tags...
da: Importér fra mærker...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Import from Tags
da: Importér fra mærker

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Automatic I&mport...
da: Automatisk i&mport...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Automatic import
da: Automatisk import

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Browse Cover Art...
da: Søg efter omslag-&billeder...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Browse album cover artwork
da: Gennemse omslagsbilleder

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Export...
da: &Eksportér...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Export to file or clipboard
da: Importér til fil eller udklipsholder

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Create Playlist...
da: &Opret afspilningsliste...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Create M3U Playlist
da: Opret M3U-afspilningsliste

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Apply &Filename Format
da: Anvend &filformat

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Apply Filename Format
da: Anvend filnavn format

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Apply &Tag Format
da: &Anvend mærkeformat

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Apply Tag Format
da: Anvend mærkeformat

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Apply Text &Encoding
da: Anv&end tegnsæt

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Apply Text Encoding
da: Anvend tegnsæt

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Rename Folder...
da: Omdø&b mappe...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Rename Folder
da: Omdøb mappe

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Number Tracks...
da: A&ntal Spor...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Number Tracks
da: Antal Spor

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Convert ID3v2.3 to ID3v2.&4
da: Konvertér ID3v2.3 til ID3v2.&4

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Convert ID3v2.3 to ID3v2.4
da: Konvertér ID3v2.3 til ID3v2.4

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Convert ID3v2.4 to ID3v2.&3
da: Konvertér ID3v2.4 til ID3v2.&3

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Convert ID3v2.4 to ID3v2.3
da: Konvertér ID3v2.4 til ID3v2.3

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Play
da: Afs&pil

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Play
da: Afspil

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Show &Picture
da: Vis &billede

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Show Picture
da: Vil billede

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Auto &Hide Tags
da: &Skjul mærker automatisk

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Auto Hide Tags
da: Skjul mærke automatisk

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Select All in &Folder
da: Vælg alt i &mappen

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Select all files in the current folder
da: Vælg alle filer i nuværende mappe

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Invert Selection
da: &Invertér valg

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Previous File
da: &Forrige fil

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Select previous file
da: Vælg forrige fil

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Next File
da: &Næste fil

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Select next file
da: Vælg næste fil

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Tag %1
da: Mærke %1

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Filename
da: Filnavn

[ctx: KdeMainWindow|]
en: From Tag %1
da: Fra mærke %1

[ctx: KdeMainWindow|]
en: From Filename
da: Fra filnavn

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Copy
da: Kopi

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Paste
da: Indsæt

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Remove
da: Fjern

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Focus
da: Fokus

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Frames:
da: Felter:

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Edit
da: Redigér

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Add
da: Tilføj

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Delete
da: Slet

[ctx: KdeMainWindow|]
en: File List
da: Filliste

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Rename
da: &Omdøb

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Move to Trash
da: Fl&yt til papirkurv

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Folder List
da: Mappeliste

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Section
da: Sektion

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Configure - Kid3
da: Konfigurér Kid3

[ctx: @default|]
en: folder to open
da: mappe der skal åbnes

[ctx: @default|]
en: Audio Tag Editor
da: Lydmærke-editor

[ctx: BrowserDialog|]
en: &Back
da: &Tilbage

[ctx: BrowserDialog|]
en: &Forward
da: &Fremad

[ctx: BrowserDialog|]
en: &Find:
da: &Søg:

[ctx: BrowserDialog|]
en: Find Previous
da: Søg forrige

[ctx: BrowserDialog|]
en: Find Next
da: Søg næste

[ctx: BrowserDialog|]
en: &Close
da: &Luk

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Tags
da: &Mærker

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Files
da: &Filer

[ctx: ConfigDialog|]
en: &User Actions
da: &Brugerhandlinger

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Network
da: &Netværk

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Keyboard Shortcuts
da: Tastatur&genvej

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Language
da: S&prog

[ctx: ConfigDialog|]
en: Use custom app&lication font
da: Anvend brugerdefineret programskri&fttype

[ctx: ConfigDialog|]
en: A&pplication Font...
da: &Program skrifttype...

[ctx: ConfigDialog|]
en: Use custom application &style
da: Anvend brugerdefineret program&stil

[ctx: ConfigDialog|]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: ConfigDialog|]
en: Use native system file &dialogs
da: Brug systemets egne fil&dialogbokse

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Appearance
da: &Udseende

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Help
da: &Hjælp

[ctx: ConfigDialog|]
en: Restore Defaults
da: Gendan standardindstillinger

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Cancel
da: &Annullér

[ctx: ConfigDialog|]
en: The keyboard shortcut '%1' is already assigned to '%2'.
da: Tastaturgenvejen "%1" er allerede tildelt "%2".

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &File
da: &Fil

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Open files
da: Åbn filer

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Open...
da: Å&bn...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Opens a recently used folder
da: Åbner en nyligt anvendt mappe

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Open &Recent
da: Åbn &nylige

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Opens a folder
da: Åbner en mappe

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: O&pen Folder...
da: Å&bn mappe...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Reload folder
da: Genindlæs mappe

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Re&load
da: Ge&nindlæs

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Unload
da: Fjern

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Saves the changed files
da: Gem ændrede filer

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Save
da: &Gem

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Reverts the changes of all or the selected files
da: Fortryd ændringer af alle eller de valgte filer

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Re&vert
da: &Vend tilbage

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Import from file or clipboard
da: Importér fra fil eller udklipsholder

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Import...
da: &Importér...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Import from %1
da: Importér fra %1

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Import from %1...
da: Importér fra %1...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Import from Tags
da: Importér fra mærker

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Import from Tags...
da: Importér fra mærker...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Automatic import
da: Automatisk import

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Automatic I&mport...
da: Automatisk i&mport...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Browse album cover artwork
da: Gennemse omslagsbilleder

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Browse Cover Art...
da: &Gennemse omslagsbilleder...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Export to file or clipboard
da: Importér til fil eller udklipsholder

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Export...
da: &Eksportér...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Create M3U Playlist
da: Opret M3U-afspilningsliste

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Create Playlist...
da: &Opret afspilningsliste...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Quits the application
da: Afslutter programmet

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Quit
da: A&fslut

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Edit
da: &Redigér

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Select all files
da: Vælg alle filer

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Select &All
da: Vælg a&lle

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Deselect all files
da: Fravælg alle filer

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Dese&lect
da: Fra&vælg

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Select all files in the current folder
da: Vælg alle filer i den aktuelle mappe

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Select All in &Folder
da: Vælg alle i &mappen

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Invert Selection
da: &Invertér valg

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Select previous file
da: Vælg forrige fil

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Previous File
da: &Forrige fil

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Select next file
da: Vælg næste fil

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Next File
da: &Næste fil

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Find
da: Søg

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Find...
da: &Søg...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Find and replace
da: Søg og erstat

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Replace...
da: &Erstat...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Tools
da: &Værktøjer

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Apply Filename Format
da: Anvend filnavnformat

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Apply &Filename Format
da: Anvend &filformat

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Apply Tag Format
da: Anvend mærkeformat

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Apply &Tag Format
da: &Anvend mærkeformat

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Apply Text Encoding
da: Anvend tegnsæt

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Apply Text &Encoding
da: Anv&end tegnsæt

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Rename Folder
da: Omdøb mappe

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Rename Folder...
da: Omdø&b mappe...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Number Tracks
da: Antal Spor

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Number Tracks...
da: A&ntal Spor...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Convert ID3v2.3 to ID3v2.4
da: Konvertér ID3v2.3 til ID3v2.4

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Convert ID3v2.3 to ID3v2.&4
da: Konvertér ID3v2.3 til ID3v2.&4

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Convert ID3v2.4 to ID3v2.3
da: Konvertér ID3v2.4 til ID3v2.3

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Convert ID3v2.4 to ID3v2.&3
da: Konvertér ID3v2.4 til ID3v2.&3

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Play
da: Afspil

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Play
da: Afs&pil

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Settings
da: &Indstillinger

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Enables/disables the toolbar
da: Aktivér/deaktivér værktøjslinje

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Show &Toolbar
da: Vis &værktøjslinje

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Enables/disables the statusbar
da: Aktivér/deaktivér statusbar

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Show St&atusbar
da: Vis &statusbjælke

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Show Picture
da: Vil billede

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Show &Picture
da: Vis &billede

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Auto Hide Tags
da: Skjul mærker automatisk

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Auto &Hide Tags
da: &Skjul mærker automatisk

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Configure Kid3
da: Konfigurér Kid3

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Configure Kid3...
da: &Konfigurér Kid3...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Help
da: &Hjælp

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Kid3 Handbook
da: Kid3-håndbogen

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Kid3 &Handbook
da: Kid3-&håndbogen

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: About Kid3
da: Om Kid3

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &About Kid3
da: &Om Kid3

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: About Qt
da: Om Qt

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: About &Qt
da: Om &Qt

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Filename
da: Filnavn

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: From Tag %1
da: Fra mærke %1

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Focus
da: Fokus

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Tag %1
da: Mærke %1

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: From Filename
da: Fra filnavn

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Copy
da: Kopi

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Paste
da: Indsæt

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Remove
da: Fjern

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Edit
da: Redigér

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Add
da: Tilføj

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Delete
da: Slet

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: File List
da: Filliste

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Rename
da: &Omdøb

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Move to Trash
da: Fl&yt til papirkurv

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Folder List
da: Mappeliste

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Section
da: Sektion

[ctx: Kid3MainWindow|]
en:  [modified]
da:  [redigeret]

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Audio Tag Editor
da: Lydmærke-editor

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: License
da: Licens

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Configure - Kid3
da: Konfigurér Kid3

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: User Actions
da: Anvendelse

[ctx: @default|]
en: Kid3 Handbook
da: Kid3 Håndbog

[ctx: RecentFilesMenu|]
en: &Clear List
da: &Ryd liste

[ctx: ShortcutsDelegateEditor|]
en: Clear
da: Ryd

[ctx: ShortcutsDelegateEditor|]
en: Reset
da: Nulstil

[ctx: ShortcutsModel|]
en: Press F2 or double click to edit cell contents.
da: Tryk F2 eller dobbeltklik for at redigere celle indholdet.

[ctx: ShortcutsModel|]
en: Action
da: Handling

[ctx: ShortcutsModel|]
en: Shortcut
da: Genvej

[ctx: BatchImportSourcesModel|]
en: Accuracy
da: Nøjagtighed

[ctx: BatchImportSourcesModel|]
en: Standard Tags
da: Standardmærker

[ctx: BatchImportSourcesModel|]
en: Additional Tags
da: Supplerende mærker

[ctx: BatchImportSourcesModel|]
en: Cover Art
da: Omslagsbilleder

[ctx: Kid3Application|]
en: All Supported Files
da: Alle supporterede filer

[ctx: @default|]
en: No changes
da: Ingen ændringer

[ctx: @default|]
en: All lowercase
da: Alle ord med småt

[ctx: @default|]
en: All uppercase
da: Alle ord med stort

[ctx: @default|]
en: First letter uppercase
da: Første bogstav med stort

[ctx: @default|]
en: All first letters uppercase
da: Alle første bogstaver med stort

[ctx: FormatConfig|]
en: None
da: Ingen

[ctx: StarRatingMappingsModel|]
en: Name
da: Navn

[ctx: BatchImporter|]
en: Accuracy
da: Nøjagtighed

[ctx: BatchImporter|]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: BatchImporter|]
en: Invalid File
da: Ugyldig fil

[ctx: @default|]
en: Data received: %1
da: Data modtaget: %1

[ctx: HttpClient|]
en: Ready.
da: Klar.

[ctx: HttpClient|]
en: Error
da: Fejl

[ctx: HttpClient|]
en: Data received: %1
da: Data modtaget: %1

[ctx: HttpClient|]
en: Request sent...
da: Forespørgsel sendt...

[ctx: @default|]
en: Title
da: Titel

[ctx: @default|]
en: Artist
da: Kunstner

[ctx: @default|]
en: Comment
da: Kommentar

[ctx: @default|]
en: Year
da: År

[ctx: @default|]
en: Track
da: Spor

[ctx: @default|]
en: Length
da: Længde

[ctx: @default|]
en: Drive
da: Drev

[ctx: @default|]
note: %1 is a file name suffix, for example txt
en: %1 File
da: %1-fil

[ctx: @default|]
en: File
da: Fil

[ctx: @default|]
en: Folder
da: Mappe

[ctx: @default|]
en: Shortcut
da: Genvej

[ctx: @default|]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: @default|]
en: Filename
da: Filnavn

[ctx: @default|]
en: Filenames
da: Filnavne

[ctx: @default|]
en: Folder name
da: Mappenavn

[ctx: @default|]
en: QML base folder
da: QML Base-mappe

[ctx: @default|]
en: Encode as URL
da: Indkod som URL

[ctx: @default|]
en: --- separator ---
da: --- adskiller ---

[ctx: @default|]
en: Begin of submenu
da: Begyndelse af undermenu

[ctx: @default|]
en: End of submenu
da: Slut på undermenu

[ctx: CommandsTableModel|]
en: Confirm
da: Bekræft

[ctx: CommandsTableModel|]
en: Name
da: Navn

[ctx: CommandsTableModel|]
en: Command
da: Kommando

[ctx: @default|]
en: Create folder %1 failed
da: Oprettelse af mappen %1 mislykkedes

[ctx: DirRenamer|]
en: Create folder %1 failed
da: Oprettelse af mappen %1 mislykkedes

[ctx: @default|]
en: File %1 already exists
da: Filen %1 findes allerede

[ctx: @default|]
en: %1 is not a folder
da: %1 er ikke en mappe

[ctx: @default|]
en: Rename %1 to %2 failed
da: Omdøbning af %1 til %2 fejlede

[ctx: DirRenamer|]
en: File %1 already exists
da: Filen %1 findes allerede

[ctx: DirRenamer|]
en: %1 is not a folder
da: %1 er ikke en mappe

[ctx: DirRenamer|]
en: Rename %1 to %2 failed
da: Omdøbning af %1 til %2 fejlede

[ctx: @default|]
en: %1 already exists
da: %1 findes allerede

[ctx: @default|]
en: %1 is not a file
da: %1 er ikke en fil

[ctx: DirRenamer|]
en: %1 already exists
da: %1 findes allerede

[ctx: DirRenamer|]
en: %1 is not a file
da: %1 er ikke en fil

[ctx: DirRenamer|]
en: New folder name is too different
da: Det ny mappenavn er for forskelligt

[ctx: @default|]
en: Create folder
da: Opret mappe

[ctx: @default|]
en: Rename folder
da: Omdøb mappe

[ctx: @default|]
en: Rename file
da: Omdøb fil

[ctx: @default|]
en: Error
da: Fejl

[ctx: DownloadClient|]
en: Ready.
da: Klar.

[ctx: @default|]
en: padding (has no meaning)
da: Fyld (har ingen betydning)

[ctx: @default|]
en: end of initial silence
da: Slut på indledende stilhed

[ctx: @default|]
en: main part start
da: Hovedpart start

[ctx: @default|]
en: outro end
da: Outro slut

[ctx: @default|]
en: verse start
da: Anfang des Verses

[ctx: @default|]
en: refrain start
da: Start af omkvæd

[ctx: @default|]
en: interlude start
da: Start på mellemspil

[ctx: @default|]
en: theme start
da: Tema start

[ctx: @default|]
en: variation start
da: Start på variation

[ctx: @default|]
en: key change
da: Skift af toneart

[ctx: @default|]
en: time change
da: taktændring

[ctx: @default|]
en: momentary unwanted noise (Snap, Crackle & Pop)
da: Kortvarig uønsket støj (Klikken, Knistern & Knagen)

[ctx: @default|]
en: sustained noise
da: Vedvarende støj

[ctx: @default|]
en: sustained noise end
da: Slut på vedvarende støj

[ctx: @default|]
en: intro end
da: Intro slut

[ctx: @default|]
en: main part end
da: Hovedpart slut

[ctx: @default|]
en: verse end
da: Slut på vers

[ctx: @default|]
en: refrain end
da: Slut på omkvæd

[ctx: @default|]
en: theme end
da: Tema slut

[ctx: @default|]
en: profanity
da: Bandeord

[ctx: @default|]
en: profanity end
da: Slut på bandeord

[ctx: @default|]
en: not predefined synch 0
da: Synkronisering 0 ikke predefineret

[ctx: @default|]
en: not predefined synch 1
da: Synkronisering 1 ikke predefineret

[ctx: @default|]
en: not predefined synch 2
da: Synkronisering 2 ikke predefineret

[ctx: @default|]
en: not predefined synch 3
da: Synkronisering 3 ikke predefineret

[ctx: @default|]
en: not predefined synch 4
da: Synkronisering 4 ikke predefineret

[ctx: @default|]
en: not predefined synch 5
da: Synkronisering 5 ikke predefineret

[ctx: @default|]
en: not predefined synch 6
da: Synkronisering 6 ikke predefineret

[ctx: @default|]
en: not predefined synch 7
da: Synkronisering 7 ikke predefineret

[ctx: @default|]
en: not predefined synch 8
da: Synkronisering 8 ikke predefineret

[ctx: @default|]
en: not predefined synch 9
da: Synkronisering 9 ikke predefineret

[ctx: @default|]
en: not predefined synch A
da: Synkronisering A ikke predefineret

[ctx: @default|]
en: not predefined synch B
da: Synkronisering B ikke predefineret

[ctx: @default|]
en: not predefined synch C
da: Synkronisering C ikke predefineret

[ctx: @default|]
en: not predefined synch D
da: Synkronisering D ikke predefineret

[ctx: @default|]
en: not predefined synch E
da: Synkronisering E ikke predefineret

[ctx: @default|]
en: not predefined synch F
da: Synkronisering F ikke predefineret

[ctx: @default|]
en: audio end (start of silence)
da: Audio slut (start af stilhed)

[ctx: @default|]
en: audio file ends
da: Slut på audio fil

[ctx: @default|]
en: reserved for future use %1
da: Reserveret til fremtidig brug %1

[ctx: @default|]
en: Tag 1
da: Mærke 1

[ctx: @default|]
en: Tag 2
da: Mærke 2

[ctx: @default|]
en: True if strings are equal
da: Sand hvis strenge er ens

[ctx: @default|]
en: True if string contains substring
da: Sand hvis streng indeholder substreng

[ctx: @default|]
en: True if string matches regexp
da: Sandt hvis strengen matcher regexp

[ctx: @default|]
en: Logical AND
da: Logiske OG

[ctx: @default|]
en: Logical OR
da: Logiske ELLER

[ctx: @default|]
en: Logical negation
da: Logiske NEGATION

[ctx: FileProxyModel|]
en: All Supported Files
da: Alle supporterede filer

[ctx: FileProxyModel|]
en: All Files
da: Alle filer

[ctx: FileSystemModel|]
en: Name
da: Navn

[ctx: FileSystemModel|]
en: Size
da: Størrelse

[ctx: FileSystemModel|Match OS X Finder]
en: Kind
da: Art

[ctx: FileSystemModel|]
en: Date Modified
da: Redigeringsdato

[ctx: FileSystemModel|]
en: My Computer
da: Min computer

[ctx: FrameFieldObject|]
en: Text
da: Tekst

[ctx: FrameTableModel|]
en: Volume
da: Lydstyrke

[ctx: FrameTableModel|]
en: File ID
da: Fil ID

[ctx: FrameTableModel|]
en: Name
da: Navn

[ctx: Kid3Application|]
en: Saving folder...
da: Gemmer mappe...

[ctx: Kid3Application|]
en: Selection
da: Valg

[ctx: Kid3Application|]
en: All Files
da: Alle filer

[ctx: QFileSystemModel|]
en: Name
da: Navn

[ctx: QFileSystemModel|]
en: Size
da: Størrelse

[ctx: QFileSystemModel|]
en: Kind
da: Art

[ctx: QFileSystemModel|]
en: Date Modified
da: Redigeringsdato

[ctx: TagSearcher|]
en: Search finished
da: Søgning afsluttet

[ctx: TagSearcher|]
en: Filename
da: Filnavn

[ctx: TagSearcher|]
en: Tag %1
da: Mærke %1

[ctx: TimeEventModel|]
en: Time
da: Tidspunkt

[ctx: TimeEventModel|]
en: Event Code
da: Hændelseskode

[ctx: TimeEventModel|]
en: Text
da: Tekst

[ctx: TrackDataModel|]
en: Track
da: Spor

[ctx: TrackDataModel|]
en: Absolute path to file
da: Absolut sti til fil

[ctx: TrackDataModel|]
en: Filename
da: Filnavn

[ctx: TrackDataModel|]
en: Duration
da: Varighed

[ctx: TrackDataModel|]
en: Length
da: Længde

[ctx: @default|]
en: Text Encoding
da: Tegnsæt

[ctx: @default|]
en: Text
da: Tekst

[ctx: @default|]
en: Description
da: Beskrivelse

[ctx: @default|]
en: Owner
da: Ejer

[ctx: @default|]
en: Email
da: E-Mail

[ctx: @default|]
en: Rating
da: Bedømmelse

[ctx: @default|]
en: Language
da: Sprog

[ctx: @default|]
en: Picture Type
da: Billedetype

[ctx: @default|]
en: Image format
da: Billede format

[ctx: @default|]
en: Mimetype
da: MIME-Type

[ctx: @default|]
en: Counter
da: Tæller

[ctx: @default|]
en: Identifier
da: Identifikation

[ctx: @default|]
en: Volume Adjustment
da: Tilpasning af lydstyrke

[ctx: @default|]
en: Number of Bits
da: Antal Bits

[ctx: @default|]
en: Volume Change Right
da: Lydstyrkeændring højre

[ctx: @default|]
en: Volume Change Left
da: Lydstyrkeændring venstre

[ctx: @default|]
en: Peak Volume Right
da: Maks lydstyrke højre

[ctx: @default|]
en: Peak Volume Left
da: Maks lydstyrke venstre

[ctx: @default|]
en: Timestamp Format
da: Format til tidsstempling

[ctx: @default|]
en: Content Type
da: Stil

[ctx: @default|]
en: Price
da: Pris

[ctx: @default|]
en: Date
da: Dato

[ctx: @default|]
en: Seller
da: Sælger

[ctx: @default|]
en: Other
da: Andet

[ctx: @default|]
en: MPEG frames as unit
da: MPEG-billedstrømme som enhed

[ctx: @default|]
en: Milliseconds as unit
da: Millisekunder som enhed

[ctx: @default|]
en: Lyrics
da: Sangtekster

[ctx: @default|]
en: Text transcription
da: Tekst transskription

[ctx: @default|]
en: Movement/part name
da: Sats/part navn

[ctx: @default|]
en: Events
da: Hændelser

[ctx: @default|]
en: Chord
da: Akkord

[ctx: @default|]
en: Trivia/pop up
da: Trivia/Popup

[ctx: @default|]
en: Track Number
da: Spornummer

[ctx: @default|]
en: Album Artist
da: Album kunstner

[ctx: @default|]
en: Arranger
da: Arrangør

[ctx: @default|]
en: Author
da: Ophavsmand

[ctx: @default|]
en: Catalog Number
da: Katalognummer

[ctx: @default|]
en: Compilation
da: Kompilation

[ctx: @default|]
en: Composer
da: Komponist

[ctx: @default|]
en: Conductor
da: Dirigent

[ctx: @default|]
en: Copyright
da: Ophavsret

[ctx: @default|]
en: Disc Number
da: CD-Nummer

[ctx: @default|]
en: Encoded-by
da: Indkodet af

[ctx: @default|]
en: Encoder Settings
da: Indkodning-Indstillinger

[ctx: @default|]
en: Encoding Time
da: Encoding tidspunkt

[ctx: @default|]
en: Grouping
da: Gruppering

[ctx: @default|]
en: Initial Key
da: Indledende toneart

[ctx: @default|]
en: Lyricist
da: Tekstforfatter

[ctx: @default|]
en: Media
da: Medie

[ctx: @default|]
en: Mood
da: Stemning

[ctx: @default|]
en: Original Album
da: Originalalbum

[ctx: @default|]
en: Original Artist
da: Original kunstner

[ctx: @default|]
en: Original Date
da: Original dato

[ctx: @default|]
en: Picture
da: Billede

[ctx: @default|]
en: Publisher
da: Udgiver

[ctx: @default|]
en: Release Country
da: Udgiverland

[ctx: @default|]
en: Sort Album
da: Sortér Album

[ctx: @default|]
en: Sort Album Artist
da: Sortér Album Kunstner

[ctx: @default|]
en: Sort Artist
da: Sortér Kunstner

[ctx: @default|]
en: Sort Composer
da: Sortér Komponist

[ctx: @default|]
en: Sort Name
da: Sortér Navn

[ctx: @default|]
en: Subtitle
da: Undertitel

[ctx: @default|]
en: Website
da: Websted

[ctx: @default|]
en: WWW Audio File
da: WWW Audio fil

[ctx: @default|]
en: WWW Audio Source
da: WWW Audio-Kilde

[ctx: @default|]
en: Release Date
da: Udgivelsesdato

[ctx: @default|]
en: Work
da: Forløb

[ctx: @default|]
en: Audio Encryption
da: Audio kryptering

[ctx: @default|]
en: Audio Seek Point
da: Audio-søgepunkt

[ctx: @default|]
en: Chapter
da: Kapitel

[ctx: @default|]
en: Commercial
da: Kommercielt

[ctx: @default|]
en: Table of Contents
da: Indholdfortegnelse

[ctx: @default|]
en: Encryption Method
da: Krypteringsmetode

[ctx: @default|]
en: Equalization
da: Udligning

[ctx: @default|]
en: Event Timing Codes
da: Tidskoder for hændelser

[ctx: @default|]
en: General Object
da: Generelt objekt

[ctx: @default|]
en: Group Identification
da: Gruppeidentifikaton

[ctx: @default|]
en: Linked Information
da: Linket information

[ctx: @default|]
en: Music CD Identifier
da: Musik-cd-identifikation

[ctx: @default|]
en: MPEG Lookup Table
da: MPEG-opslagstabel

[ctx: @default|]
en: Movement Number
da: Satsnummer

[ctx: @default|]
en: Movement Name
da: Satsnavn

[ctx: @default|]
en: Ownership
da: Ejerskab

[ctx: @default|]
en: Play Counter
da: Afspilningstæller

[ctx: @default|]
en: Popularimeter
da: Popularitetsmåling

[ctx: @default|]
en: Position Synchronisation
da: Positionssynkronisering

[ctx: @default|]
en: Private
da: Privat

[ctx: @default|]
en: Recommended Buffer Size
da: Anbefalet buffer-størrelse

[ctx: @default|]
en: Reverb
da: Rumklang

[ctx: @default|]
en: Seek
da: Søge

[ctx: @default|]
en: Signature
da: Signatur

[ctx: @default|]
en: Synchronized Lyrics
da: Synkroniseret tekster

[ctx: @default|]
en: Synchronized Tempo Codes
da: Synkroniserede tempo koder

[ctx: @default|]
en: Podcast Category
da: Podcast-kategori

[ctx: @default|]
en: Podcast Description
da: Podcast beskrivelse

[ctx: @default|]
en: Playlist Delay
da: Afspilningsliste forsinkelse

[ctx: @default|]
en: Original Release Time
da: Original udgivelsestidspunkt

[ctx: @default|]
en: Recording Time
da: Indspilningstidspunkt

[ctx: @default|]
en: Release Time
da: Udgivelsestidspunkt

[ctx: @default|]
en: Tagging Time
da: Mærkningstidspunkt

[ctx: @default|]
en: File Type
da: Filtype

[ctx: @default|]
en: Podcast Identifier
da: Podcast Identifikation

[ctx: @default|]
en: Time
da: Tidspunkt

[ctx: @default|]
en: Podcast Keywords
da: Nøgleord for podcast

[ctx: @default|]
en: Original Filename
da: Originalt filnavn

[ctx: @default|]
en: File Owner
da: Ejer af fil

[ctx: @default|]
en: Produced Notice
da: Produktions bekendtgørelse

[ctx: @default|]
en: Recording Date
da: Optagelsesdato

[ctx: @default|]
en: Radio Station Name
da: Navn på radiostation

[ctx: @default|]
en: Radio Station Owner
da: Ejer af radiostation

[ctx: @default|]
en: Size
da: Størrelse

[ctx: @default|]
en: User-defined Text
da: Brugerdefineret tekst

[ctx: @default|]
en: Unique File Identifier
da: Unik fil identifikation

[ctx: @default|]
en: Terms of Use
da: Betingelser for brug

[ctx: @default|]
en: Commercial URL
da: Kommerciel URL

[ctx: @default|]
en: Copyright URL
da: Ophavsret URL

[ctx: @default|]
en: Official Radio Station
da: Officiel radiostation

[ctx: @default|]
en: Payment
da: Betaling

[ctx: @default|]
en: Official Publisher
da: Officielle udgiver

[ctx: @default|]
en: User-defined URL
da: Brugerdefineret URL

[ctx: @default|]
en: Contact
da: Kontakt

[ctx: @default|]
en: Total Discs
da: CD ialt

[ctx: @default|]
en: Encoder
da: Indkoder

[ctx: @default|]
en: Encoding
da: Tegnsæt

[ctx: @default|]
en: Engineer
da: Tekniker

[ctx: @default|]
en: Guest Artist
da: Gæste kunstner

[ctx: @default|]
en: Gapless Playback
da: Afspilning uden pauser

[ctx: @default|]
en: Label
da: Etiket

[ctx: @default|]
en: Label Number
da: Label nummer

[ctx: @default|]
en: License
da: Licens

[ctx: @default|]
en: Location
da: Beliggenhed

[ctx: @default|]
en: Organization
da: Organisation

[ctx: @default|]
en: Part Number
da: Part nummer

[ctx: @default|]
en: Producer
da: Producent

[ctx: @default|]
en: Product Number
da: Produktnummer

[ctx: @default|]
en: Total Tracks
da: Spor ialt

[ctx: @default|]
en: Volume
da: Lydstyrke

[ctx: @default|]
en: Original Lyricist
da: Original tekstforfatter

[ctx: @default|]
en: User Rating
da: Bruger bedømmelse

[ctx: @default|]
en: Account Type
da: Kontotype

[ctx: @default|]
en: Purchase Account
da: Købskonto

[ctx: @default|]
en: Artist ID
da: Kunstner ID

[ctx: @default|]
en: Category
da: Kategori

[ctx: @default|]
en: Catalog ID
da: Katalog ID

[ctx: @default|]
en: Keyword
da: Nøgleord

[ctx: @default|]
en: Long Description
da: Lang beskrivelse

[ctx: @default|]
en: Purchase Date
da: Købsdato

[ctx: @default|]
en: Rating/Advisory
da: Vurdering/rådgivende

[ctx: @default|]
en: Country Code
da: Landekode

[ctx: @default|]
en: Sort Show
da: Sortér Show

[ctx: @default|]
en: Media Type
da: Medietype

[ctx: @default|]
en: TV Episode Number
da: TV Episode nummer

[ctx: @default|]
en: TV Network Name
da: TV Netværk

[ctx: @default|]
en: TV Show Name
da: TV Show

[ctx: @default|]
en: TV Season
da: TV Sæson

[ctx: @default|]
en: Movement Count
da: Sats antal

[ctx: @default|]
en: Show Work & Movement
da: Vis Forløb & Sats

[ctx: @default|]
en: Composer ID
da: Komponist ID

[ctx: @default|]
en: Archival Location
da: Arkiv placering

[ctx: @default|]
en: Commissioned
da: Frigivet

[ctx: @default|]
en: Cropped
da: Tilpasset

[ctx: @default|]
en: Dimensions
da: Dimensioner

[ctx: @default|]
en: Dots Per Inch
da: Punkter pr. tomme

[ctx: @default|]
en: Keywords
da: Nøgleord

[ctx: @default|]
en: Lightness
da: Lethed

[ctx: @default|]
en: Number of Colors
da: Antal farver

[ctx: @default|]
en: Subject
da: Emne

[ctx: @default|]
en: Sharpness
da: Skarphed

[ctx: @default|]
en: Source Form
da: Kilde form

[ctx: @default|]
en: Tag %1
da: Mærke %1

[ctx: @default|]
en: Tag 1 and Tag 2
da: Mærke 1 og mærke 2

[ctx: @default|]
en: All Tags
da: Alle mærker

[ctx: @default|]
en: Prepend t1/append t2 if not empty
da: Forord t1/tilføj t2 hvis ikke tom

[ctx: @default|]
en: Truncated
da: Afbrudte

[ctx: @default|]
en: Size is too large
da: Antal byte er for stort

[ctx: @default|]
en: Must be unique
da: Skal være unikt

[ctx: @default|]
en: New line is forbidden
da: Linjeskift er forbudt

[ctx: @default|]
en: Carriage return is forbidden
da: Vognretur er forbudt

[ctx: @default|]
en: Owner must be non-empty
da: Ejer kan ikke være tom

[ctx: @default|]
en: Must be numeric
da: Skal være numerisk

[ctx: @default|]
en: Must be numeric or number/total
da: Skal være numerisk eller nummer/total

[ctx: @default|]
en: Format is DDMM
da: Formatering er DDMM

[ctx: @default|]
en: Format is HHMM
da: Formatering er HHMM

[ctx: @default|]
en: Format is YYYY
da: Formatering er YYYY

[ctx: @default|]
en: Must begin with a year and a space character
da: Skal begynde med et år og et mellemrum

[ctx: @default|]
en: Must be ISO 8601 date/time
da: Skal være dato/klokkeslæt i ISO 8601-format

[ctx: @default|]
en: Must be musical key, 3 characters, A-G, b, #, m, o
    or Camelot wheel value 1A-12A, 1B-12B
da: Skal indtaste, 3 karakterer, A-G, B, #, m, o
    eller Camelot Wheel værdi 1A-12A, 1B-12B

[ctx: @default|]
en: Must have ISO 639-2 language code, 3 lowercase characters
da: Skal være ISO 639-2-sprogkode på tre bogstaver

[ctx: @default|]
en: Must be ISRC code, 12 characters
da: Skal være ISRC kode, 12 tegn

[ctx: @default|]
en: Must be list of strings separated by '|'
da: Skal være lister af strenge adskilt af '|'

[ctx: @default|]
en: Has excess white space
da: Har overflødige blanktegn

[ctx: @default|]
en: 32x32 pixels PNG file icon
da: 32x32 Pixel PNG-fil ikon

[ctx: @default|]
en: Other file icon
da: Anden fil ikon

[ctx: @default|]
en: Cover (front)
da: Omslag (forside)

[ctx: @default|]
en: Cover (back)
da: Omslag (bagside)

[ctx: @default|]
en: Leaflet page
da: Indlægsside

[ctx: @default|]
en: Lead artist/lead performer/soloist
da: Lead kunstner / lead performer / solist

[ctx: @default|]
en: Artist/performer
da: Kunstner/performer

[ctx: @default|]
en: Band/Orchestra
da: Band/Orkester

[ctx: @default|]
en: Lyricist/text writer
da: Sangskriver

[ctx: @default|]
en: Recording Location
da: Indspilningssted

[ctx: @default|]
en: During recording
da: Under optagelse

[ctx: @default|]
en: During performance
da: Under performance

[ctx: @default|]
en: Movie/video screen capture
da: Film/Video skærmklip

[ctx: @default|]
en: A bright coloured fish
da: En lysfarvet fisk

[ctx: @default|]
en: Band/artist logotype
da: Band-/Kunstnerlogo

[ctx: @default|]
en: Publisher/Studio logotype
da: Udgiver-/Studielogo

[ctx: @default|]
en: Absolute path to file
da: Absolut sti til fil

[ctx: @default|]
en: Modification date
da: Redigeringsdato

[ctx: @default|]
en: Creation date
da: Oprettelsesdato

[ctx: @default|]
en: Directory name
da: Biblioteksnavn

[ctx: @default|]
en: Number of tracks
da: Antal spor

[ctx: @default|]
en: Extension
da: Udvidelse

[ctx: @default|]
en: Channels
da: Kanaler

[ctx: @default|]
en: Marked
da: Markeret

[ctx: @default|]
en: Escape for HTML
da: Escape til HTML

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Automatic Import
da: Automatisk import

[ctx: BatchImportDialog|]
en: &Profile:
da: &Profil:

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Add
da: Tilføj

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Remove
da: Fjern

[ctx: BatchImportDialog|]
en: &Help
da: &Hjælp

[ctx: BatchImportDialog|]
en: &Save Settings
da: Ge&m indstillinger

[ctx: BatchImportDialog|]
en: &Close
da: &Luk

[ctx: BatchImportDialog|]
en: New
da: Ny

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Reading Folder
da: Læser mappe

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Started
da: Begyndt

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Source
da: Kilde

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Querying
da: Forespørger

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Fetching
da: Henter

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Data received
da: Data modtaget

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Cover
da: Omslag

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Finished
da: færdig

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Aborted
da: Afbrudt

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Error
da: Fejl

[ctx: BatchImportDialog|]
en: A&bort
da: Af&bryd

[ctx: BatchImportDialog|]
en: S&tart
da: St&art

[ctx: BatchImportSourceDialog|]
en: Import Source
da: Import kilde

[ctx: BatchImportSourceDialog|]
en: &Accuracy:
da: Nøja&gtighed:

[ctx: BatchImportSourceDialog|]
en: &Standard Tags
da: &Standardmærker

[ctx: BatchImportSourceDialog|]
en: &Additional Tags
da: S&upplerende mærker

[ctx: BatchImportSourceDialog|]
en: C&over Art
da: &Omslagsbilleder

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: Browse Cover Art
da: Gennemse omslagsbilleder

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &Artist/Album
da: &Kunstner/album

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &Source
da: &Kilde

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: Source:
da: Kilde:

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &URL extraction
da: &URL-udtræk

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: Picture URL
da: Billede URL

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &Help
da: &Hjælp

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &Save Settings
da: Ge&m indstillinger

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &Browse
da: &Gennemse

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &Cancel
da: &Annullér

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: Click Browse to start
da: Klik gennemse for at starte

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: Then drag the picture from the browser to Kid3.
da: Så træk billedet fra browseren til Kid3.

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Mark truncated fields
da: &Markér afkortede områder

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Text &encoding:
da: T&egnsæt:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Use &track/total number of tracks format
da: Brug "spornummer./spornummer. ial&t" som format

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Track number &digits:
da: Sp&ornummer:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Genre as text instead of numeric string
da: &Genre som tekst istedet for numerisk streng

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &WAV files with lowercase id3 chunk
da: &WAV-filer med id3 stumper med må bogstaver

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Mar&k standard violations
da: Mar&ker overtrædelser af standarden

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Version used for new tags:
da: &Version til nye mærker:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Co&mment field name:
da: Feltnavn for ko&mmentar:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Picture field name:
da: Feltnavn &for billede:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Picture
da: Billede

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Mark if &larger than (bytes):
da: Marker hvis st&ørre end (bytes):

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Show only custom genres
da: Vi&s kun brugerdefinerede genrer

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Use drag and drop to reorder the items
da: Anvend træk og slip til at omarrangere felterne

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Quick Access Frames
da: S&tandard felter

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Track nu&mber field name:
da: Felt for spornu&mmer:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Tag Format
da: &Mærkeformat

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Rating
da: Bedømmelse

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Tag &1
da: Mærke &1

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Tag &2
da: Mærke &2

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Tag &3
da: Mærke &3

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: All Ta&gs
da: Alle mær&ker

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Startup
da: Programstart

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Load last-opened files
da: Ind&læs sidst åbnede filer

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Save
da: Gem

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Preserve file timestamp
da: Bibehold tidsstem&pling af filer

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Mark changes
da: &Markér ændringer

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: F&ilename for cover:
da: Omslagets f&ilnavn:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Text &encoding (Export, Playlist):
da: T&egnsæt (Eksportér, Afspilningsliste):

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: File List
da: Filliste

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Filte&r:
da: &Filter:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Inclu&de folders:
da: Me&dtag mapper:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: E&xclude folders:
da: U&ndtag mapper:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Show hidden files
da: Vis &skjulte filer

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Filename from tag
da: Filnavn fra mærke

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Tag from filename
da: Mærke fra filnavn

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Filename Format
da: &Format på filnavn

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Filename from Tag
da: Filnavn fra mærke

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Tag from Filename
da: Mærke fra filnavn

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Web &browser:
da: Web&browser:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Context &Menu Commands
da: Kontekst&menu kommandoer

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Play on double click
da: Afs&pil ved dobbeltklik

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Use authentication with proxy
da: Br&ug godkendelse (login) med proxy

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Proxy user &name:
da: Proxy bruger&navn:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Proxy pass&word:
da: Pro&xy kodeord:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Metadata Plugins && Priority
da: &Metadata Plugins && Prioritet

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: A&vailable Plugins
da: Plugins til r&ådighed

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Changes take only effect after a restart!
da: Ændringerne får først effekt efter genstart af programmet!

[ctx: @default|]
en: Images
da: Billeder

[ctx: @default|]
en: All Files
da: Alle filer

[ctx: BinaryOpenSave|]
en: From Clip&board
da: Fra udklips&holder

[ctx: BinaryOpenSave|]
en: &To Clipboard
da: Til &udklipsholder

[ctx: BinaryOpenSave|]
en: &Import...
da: &Importér...

[ctx: BinaryOpenSave|]
en: &Export...
da: &Eksportér...

[ctx: BinaryOpenSave|]
en: &View...
da: &Vis...

[ctx: EditFrameFieldsDialog|]
en: &Cancel
da: &Annullér

[ctx: ExportDialog|]
en: Export
da: Eksportér

[ctx: ExportDialog|]
en: H&eader:
da: &Header:

[ctx: ExportDialog|]
en: &Tracks:
da: &Spor:

[ctx: ExportDialog|]
en: F&ooter:
da: F&odnote:

[ctx: ExportDialog|]
en: To F&ile...
da: Til f&il...

[ctx: ExportDialog|]
en: To Clip&board
da: Til udklips&holder

[ctx: ExportDialog|]
en: &Source:
da: &Kilde:

[ctx: ExportDialog|]
en: Tag %1
da: Mærke %1

[ctx: ExportDialog|]
en: &Help
da: &Hjælp

[ctx: ExportDialog|]
en: &Save Settings
da: Ge&m indstillinger

[ctx: ExportDialog|]
en: &Close
da: &Luk

[ctx: ExportDialog|]
en: File Error
da: Filfejl

[ctx: ExportDialog|]
en: Error while writing file:
da: Fejl ved skrivning af fil:

[ctx: FilterDialog|]
en: &Preview
da: Forhån&dsvisning

[ctx: FilterDialog|]
en: &Expression:
da: &Udtryk:

[ctx: FilterDialog|]
en: &Help
da: &Hjælp

[ctx: FilterDialog|]
en: &Save Settings
da: Ge&m indstillinger

[ctx: FilterDialog|]
en: &Close
da: &Luk

[ctx: FilterDialog|]
en: Started
da: Begyndt

[ctx: FilterDialog|]
en: Finished
da: færdig

[ctx: FilterDialog|]
en: Aborted
da: Afbrudt

[ctx: FilterDialog|]
en: A&bort
da: Af&bryd

[ctx: FilterDialog|]
en: &Apply
da: &Anvend

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Find and Replace
da: Søg og Erstat

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: F&ind:
da: Sø&g:

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Find
da: S&øg

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Re&place:
da: E&rstat:

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Replace
da: &Erstat

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Replace &all
da: E&rstat alle

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Options
da: Muligheder

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Backwards
da: &Baglængs

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Regular &expression
da: Re&gular expression

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Tags
da: &Mærker

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Select a&ll
da: &Vælg alle

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Filename
da: Filnavn

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Help
da: &Hjælp

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Save Settings
da: Ge&m indstillinger

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Close
da: &Luk

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Find
da: Søg

[ctx: ImportDialog|]
en: Accuracy:
da: Nøjagtighed:

[ctx: ImportDialog|]
en: Cover Art:
da: Omslagsbillede:

[ctx: ImportDialog|]
en: From F&ile/Clipboard...
da: Fra f&il/udklipsholder...

[ctx: ImportDialog|]
en: From T&ags...
da: Fra mæ&rker...

[ctx: ImportDialog|]
en: &From Server...
da: &Fra server...

[ctx: ImportDialog|]
en: Revert
da: Vend tilbage

[ctx: ImportDialog|]
en: Check maximum allowable time &difference (sec):
da: Check maksimum tilla&dte tids differnce (sec):

[ctx: ImportDialog|]
en: Match with:
da: Match med:

[ctx: ImportDialog|]
en: &Length
da: &Længde

[ctx: ImportDialog|]
en: T&rack
da: &Spor

[ctx: ImportDialog|]
en: &Title
da: &Titel

[ctx: ImportDialog|]
en: &Help
da: &Hjælp

[ctx: ImportDialog|]
en: &Save Settings
da: Ge&m indstillinger

[ctx: ImportDialog|]
en: &Cancel
da: &Annullér

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Number Tracks
da: Antal Spor

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Start &number:
da: Start&nummer:

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: &Reset counter for each folder
da: Nulstil &tæller for hver mappe

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: &Total number of tracks:
da: An&tal spor ialt:

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: &Help
da: &Hjælp

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: &Save Settings
da: Ge&m indstillinger

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: &Cancel
da: &Annullér

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Create Playlist
da: Opret spilleliste

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Playlist File Name
da: Filnavn på afspilningsliste

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Same as &folder name
da: Samme som &mappenavnet

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Create ne&w empty playlist:
da: &Opret ny tom spilleliste:

[ctx: PlaylistDialog|]
en: New
da: Ny

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Cr&eate in:
da: &Opret i:

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Current folder
da: Aktuel mappe

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Every folder
da: Hver mappe

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Top-level folder
da: Mappe på øverste niveau

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Playlist Content
da: Indhold af afspilningslisten

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Incl&ude only the selected files
da: Inkludér k&un de valgte filer

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Sort by file &name
da: Sortér efter fil&navn

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Sort by &tag field
da: Sortér efter &mærkefelt

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Use &relative path for files in playlist
da: Brug den &relative sti på filer i afspilningslisten

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Use full p&ath for files in playlist
da: Brug den absolutte sti på filer i &afspilningslisten

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Write only &list of files
da: Skriv kun &liste over filer

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Write &info using
da: Skriv &info med

[ctx: PlaylistDialog|]
en: &Help
da: &Hjælp

[ctx: PlaylistDialog|]
en: &Save Settings
da: Ge&m indstillinger

[ctx: PlaylistDialog|]
en: &Cancel
da: &Annullér

[ctx: PlaylistEditDialog|]
en: Playlist
da: Afspilningsliste

[ctx: PlaylistEditDialog|]
en:  [modified]
da:  [redigeret]

[ctx: PlaylistEditDialog|]
en: Warning
da: Advarsel

[ctx: PlaylistEditDialog|]
en: A playlist has been modified.
    Do you want to save it?
da: En afspilningsliste er blevet ændret.
    Ønsker du at gemme det?

[ctx: RenDirDialog|]
en: Rename Folder
da: Omdøb mappe

[ctx: RenDirDialog|]
en: Preview
da: Forhåndsvisning

[ctx: RenDirDialog|]
en: &Save Settings
da: Ge&m indstillinger

[ctx: RenDirDialog|]
en: Create Folder
da: Opret mappe

[ctx: RenDirDialog|]
en: &Action:
da: H&andling:

[ctx: RenDirDialog|]
en: &Source:
da: &Kilde:

[ctx: RenDirDialog|]
en: &Edit...
da: &Redigér...

[ctx: RenDirDialog|]
en: From:
da: Fra:

[ctx: RenDirDialog|]
en: To:
da: Til:

[ctx: RenDirDialog|]
en: Folder Name from Tag
da: Mappenavn fra mærke

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Find
da: S&øg

[ctx: ServerImportDialog|]
en: C&GI Path:
da: C&GI-sti:

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Token:
da: &Polet:

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Standard Tags
da: &Standardmærker

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Additional Tags
da: S&upplerende mærker

[ctx: ServerImportDialog|]
en: C&over Art
da: &Omslagsbilleder

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Help
da: &Hjælp

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Save Settings
da: Ge&m indstillinger

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Close
da: &Luk

[ctx: ServerImportDialog|]
en: Ready.
da: Klar.

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: Track Title/Artist - Album
da: Spor Titel/kunstner - Album

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: State
da: Status

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: &Help
da: &Hjælp

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: &Save Settings
da: Ge&m indstillinger

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: &Apply
da: &Anvend

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: &Cancel
da: &Annullér

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: No result
da: Intet resultat

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: No result selected
da: Resultat er ikke valgt

[ctx: TagImportDialog|]
en: Import from Tags
da: Importér fra mærker

[ctx: TagImportDialog|]
en: Source:
da: Kilde:

[ctx: TagImportDialog|]
en: Extraction:
da: Udtræk:

[ctx: TagImportDialog|]
en: &Help
da: &Hjælp

[ctx: TagImportDialog|]
en: &Save Settings
da: Ge&m indstillinger

[ctx: TagImportDialog|]
en: &Apply
da: &Anvend

[ctx: TagImportDialog|]
en: &Close
da: &Luk

[ctx: TextImportDialog|]
en: Import from File/Clipboard
da: Importér fra fil/udklipsholder

[ctx: TextImportDialog|]
en: Tracks:
da: Spor:

[ctx: TextImportDialog|]
en: &Help
da: &Hjælp

[ctx: TextImportDialog|]
en: &Save Settings
da: Ge&m indstillinger

[ctx: TextImportDialog|]
en: From F&ile...
da: Fra f&il...

[ctx: TextImportDialog|]
en: From Clip&board
da: Fra udklips&holder

[ctx: TextImportDialog|]
en: &Close
da: &Luk

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Opening folder...
da: Åbner mappe...

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Abort
da: Afbryd

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: %1 is not writable
da: %1 er ikke skrivebar

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Error while writing file:
da: Fejl ved skrivning af fil:

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: File Error
da: Filfejl

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Error while writing file. Do you want to change the permissions?
da: Fejl ved skrivning af fil. Ønsker du at ændre rettighederne?

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: The current folder has been modified.
    Do you want to save it?
da: Den aktuelle mappe er blevet ændret.
    Vil du gemme den?

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Warning
da: Advarsel

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: A playlist has been modified.
    Do you want to save it?
da: En afspilningsliste er blevet ændret.
    Ønsker du at gemme det?

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Exiting...
da: Afslutter...

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: %n folders | %n folders
da[0]: %n mappe
da[1]: %n mapper

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: %n files | %n files
da[0]: %n fil
da[1]: %n filer

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: %n selected | %n selected
da[0]: %n markeret
da[1]: %n markeret

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Ready.
da: Klar.

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Creating playlist...
da: Opretter afspilningsliste...

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Files not found
da: Filer ikke fundet

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Error
da: Fejl

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Import
da: Importér

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Error while renaming:
da: Fejl ved omdøbning:

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Retry after closing directories?
da: Prøv igen efter lukning af mapper?

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en:  [filtered %1/%2]
da:  [filtreret %1/%2]

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Add Frame
da: Tilføj felt

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Select the frame ID
da: Vælg felt-ID

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Rename File
da: Omdøb fil

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Enter new file name:
da: Angiv nyt filnavn:

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Rename %1 to %2 failed
da: Omdøbning af %1 til %2 fejlede

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Retry after closing folders?
da: Prøv igen efter lukning af mapper?

[ctx: @default|]
en: Do you really want to move these %1 items to the trash?
da: Ønsker du at flytte disse %1 emner til papirkurv?

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Do you really want to move these %1 items to the trash?
da: Ønsker du at flytte disse %1 emner til papirkurv?

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Do you really want to move this item to the trash?
da: Ønsker du at flytte dette emne til papirkurv?

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Move to Trash
da: Flyt til papirkurv

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Folder must be empty.
da: Mappen skal være tom.

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Could not move these files to the Trash
da: Kunne ikke flytte disse filer til papirkurv

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Expand All
da: Udvid alle

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: A&bort
da: Af&bryd

[ctx: ConfigurableTreeView|]
en: Automatic Column Widths
da: Automatisk kolonnebredde

[ctx: ConfigurableTreeView|]
en: Custom Column Widths
da: Brugerdefinerede kolonnebredder

[ctx: FileList|]
en: C&lear
da: &Rens

[ctx: FileList|]
en: &Close
da: &Luk

[ctx: FileList|]
en: &Expand all
da: Udvid all&e

[ctx: FileList|]
en: &Collapse all
da: &Kollaps alle

[ctx: FileList|]
en: &Play
da: Afs&pil

[ctx: FileList|]
en: E&dit
da: &Redigér

[ctx: FileList|]
en: &Open
da: &Åbn

[ctx: FileList|]
en: Open Containing &Folder
da: Åbn indeholdende &mappe

[ctx: FileList|]
en: Execute
da: Iværksæt

[ctx: FileList|]
en: Could not execute
da: Kunne ikke iværksætte

[ctx: Kid3Form|]
en: F&ile
da: F&il

[ctx: Kid3Form|]
en: Name:
da: Navn:

[ctx: Kid3Form|]
en: From:
da: Fra:

[ctx: Kid3Form|]
en: Tag %1
da: Mærke %1

[ctx: Kid3Form|]
en: Filename from Tag %1
da: Filnavn fra mærke %1

[ctx: Kid3Form|]
en: To:
da: Til:

[ctx: Kid3Form|]
en: Tag %1 from Filename
da: Mærke %1 fra filnavn

[ctx: Kid3Form|]
en: Tag &%1
da: Mærke &%1

[ctx: Kid3Form|]
en: From Tag %1
da: Fra mærke %1

[ctx: Kid3Form|]
en: Copy
da: Kopi

[ctx: Kid3Form|]
en: Paste
da: Indsæt

[ctx: Kid3Form|]
en: From
da: Fra

[ctx: Kid3Form|]
en: Filename
da: Filnavn

[ctx: Kid3Form|]
en: To
da: Til

[ctx: Kid3Form|]
en: Remove
da: Fjern

[ctx: Kid3Form|]
en: Edit...
da: Rediger...

[ctx: Kid3Form|]
en: Add...
da: Tilføj...

[ctx: Kid3Form|]
en: Delete
da: Slet

[ctx: SectionActions|]
en: Previous
da: Forrige

[ctx: SectionActions|]
en: Next
da: Næste

[ctx: SectionActions|]
en: Transfer
da: Overfør

[ctx: SectionActions|]
en: Copy
da: Kopiér

[ctx: SectionActions|]
en: Paste
da: Indsæt

[ctx: SectionActions|]
en: Remove
da: Fjern

[ctx: SectionActions|]
en: Edit
da: Redigér

[ctx: SectionActions|]
en: Add
da: Tilføj

[ctx: SectionActions|]
en: Delete
da: Slet

[ctx: SectionActions|]
en: Open Parent Folder
da: Åbn overmappe

[ctx: SectionActions|]
en: Open Current Folder
da: Åbn aktuel mappe

[ctx: AbstractListEdit|]
en: &Add...
da: &Tilføj...

[ctx: AbstractListEdit|]
en: Move &Up
da: Flyt &op

[ctx: AbstractListEdit|]
en: Move &Down
da: Flyt &ned

[ctx: AbstractListEdit|]
en: &Edit...
da: &Redigér...

[ctx: AbstractListEdit|]
en: &Remove
da: &Fjern

[ctx: ChapterEditor|]
en: Start time
da: Starttidspunkt

[ctx: ChapterEditor|]
en: End time
da: Sluttidspunkt

[ctx: ChapterEditor|]
en: Start offset
da: Start-offset

[ctx: ChapterEditor|]
en: End offset
da: Slut-offset

[ctx: ConfigTable|]
en: &Add
da: &Tilføj

[ctx: ConfigTable|]
en: &Insert row
da: &Indsæt række

[ctx: ConfigTable|]
en: &Delete row
da: &Slet række

[ctx: ConfigTable|]
en: &Clear row
da: R&ens række

[ctx: FilenameFormatBox|]
en: Maximum length:
da: Maksimal længde:

[ctx: FormatBox|]
en: Automatically apply format
da: Anvend format automatisk

[ctx: FormatBox|]
en: String replacement:
da: Streng erstatning:

[ctx: FormatBox|]
en: From
da: Fra

[ctx: FormatBox|]
en: To
da: Til

[ctx: FormatBox|]
en: Case conversion:
da: Case konvertering:

[ctx: FormatBox|]
en: Locale:
da: Sprog:

[ctx: FormatListEdit|]
en: &Add
da: &Tilføj

[ctx: FormatListEdit|]
en: &Remove
da: &Fjern

[ctx: FormatListEdit|]
en: New
da: Ny

[ctx: FrameTable|]
en: WWW Audio Source
da: WWW Audio-Kilde

[ctx: FrameTable|]
en: &Select all
da: V&ælg alle

[ctx: FrameTable|]
en: &Deselect all
da: Fra&vælg alle

[ctx: ImageViewer|]
en: View Picture
da: Vis billede

[ctx: ImageViewer|]
en: &Close
da: &Luk

[ctx: @default|]
en: Drag album
    artwork
    here
da: Træk billede til
    album herind

[ctx: PlayToolBar|]
en: Play
da: Afspil

[ctx: PlayToolBar|]
en: Play/Pause
da: Afspil/Pause

[ctx: PlayToolBar|]
en: Stop playback
da: Stop afspilning

[ctx: PlayToolBar|]
en: Previous Track
da: Forrige Spor

[ctx: PlayToolBar|]
en: Next Track
da: Næste Spor

[ctx: PlayToolBar|]
en: Close
da: Luk

[ctx: PlayToolBar|]
en: Volume: %1%
da: Lydstyrke: %1%

[ctx: ProgressWidget|]
en: &Cancel
da: &Annullér

[ctx: StringListEdit|]
en: Add Item
da: Tilføj emne

[ctx: StringListEdit|]
en: Edit Item
da: Rediger emne

[ctx: SubframesEditor|]
en: Edit...
da: Rediger...

[ctx: SubframesEditor|]
en: Add...
da: Tilføj...

[ctx: SubframesEditor|]
en: Delete
da: Slet

[ctx: SubframesEditor|]
en: Add Frame
da: Tilføj felt

[ctx: SubframesEditor|]
en: Select the frame ID
da: Vælg felt-ID

[ctx: TableModelEdit|]
en: &Add
da: &Tilføj

[ctx: TableOfContentsEditor|]
en: Top level
da: Højeste niveau

[ctx: TableOfContentsEditor|]
en: Ordered
da: Ordnet

[ctx: TagFormatBox|]
en: Validation
da: Validering

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Add
da: &Tilføj

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Delete
da: S&let

[ctx: TimeEventEditor|]
en: From Clip&board
da: Fra udklips&holder

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Import...
da: &Importér...

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Export...
da: &Eksportér...

[ctx: TimeEventEditor|]
en: Help
da: Hjælp

[ctx: TimeEventEditor|]
en: Events
da: Hændelser

[ctx: TimeEventEditor|]
en: Lyrics
da: Sangtekster

[ctx: TimeEventEditor|]
en: Milliseconds
da: Millisekunder

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Insert row
da: &Indsæt række

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Delete rows
da: Slet r&ækker

[ctx: TimeEventEditor|]
en: C&lear
da: &Rens

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Add offset...
da: Tilf&øj offset...

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Seek to position
da: &Spring til position

[ctx: @default|]
en: MusicBrainz Fingerprint
da: MusicBrainz-Fingeraftryk

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: Unrecognized
da: Ukendt

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: Recognized
da: Genkendt

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: User Selection
da: Brugervalg

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: ID Lookup
da: ID-opslag

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: Error
da: Fejl

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: Fingerprint
da: Fingeraftryk

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: Metadata Lookup
da: Metadata opslag

[ctx: @default|]
en: AENC - Audio encryption
da: AENC - Audio kryptering

[ctx: @default|]
en: APIC - Attached picture
da: APIC - Vedhæftet billede

[ctx: @default|]
en: COMM - Comments
da: COMM - Kommentarer

[ctx: @default|]
en: ENCR - Encryption method registration
da: ENCR - Krypteringsmetode

[ctx: @default|]
en: EQUA - Equalization
da: EQUA - Udligning

[ctx: @default|]
en: ETCO - Event timing codes
da: ETCO - Tidskoder for hændelser

[ctx: @default|]
en: GEOB - General encapsulated object
da: GEOB - Generelt indkapslet objekt

[ctx: @default|]
en: GRID - Group identification registration
da: GRID - Gruppe identifikation registrering

[ctx: @default|]
en: LINK - Linked information
da: LINK - Linket information

[ctx: @default|]
en: MCDI - Music CD identifier
da: MCDI - Musik-cd-identifikation

[ctx: @default|]
en: MLLT - MPEG location lookup table
da: MLLT - MPEG-position - Opslagstabel

[ctx: @default|]
en: OWNE - Ownership frame
da: OWNE - Ejerskab

[ctx: @default|]
en: PRIV - Private frame
da: PRIV - Privat

[ctx: @default|]
en: PCNT - Play counter
da: PCNT - Afspilningstæller

[ctx: @default|]
en: POPM - Popularimeter
da: POPM - Popularitetsmåling

[ctx: @default|]
en: POSS - Position synchronisation frame
da: POSS - Positionssynkronisering

[ctx: @default|]
en: RBUF - Recommended buffer size
da: RBUF - Anbefalet buffer størrelse

[ctx: @default|]
en: RVAD - Relative volume adjustment
da: RVAD - Relativ lydstyrketilpasning

[ctx: @default|]
en: RVRB - Reverb
da: RVRB - Efterklang

[ctx: @default|]
en: TALB - Album/Movie/Show title
da: TALB - Album-/Film-/Showtitel

[ctx: @default|]
en: TBPM - BPM (beats per minute)
da: TBPM - BPM (beats pr. minut)

[ctx: @default|]
en: TCOM - Composer
da: TCOM - Komponist

[ctx: @default|]
en: TCON - Content type
da: TCON - Indholdstype

[ctx: @default|]
en: TCOP - Copyright message
da: TCOP - Ophavsret-Information

[ctx: @default|]
en: TDAT - Date
da: TDAT - Dato

[ctx: @default|]
en: TDLY - Playlist delay
da: TDLY - Afspilningsliste forsinkelse

[ctx: @default|]
en: TENC - Encoded by
da: TENC - Indkodet af

[ctx: @default|]
en: TEXT - Lyricist/Text writer
da: TEXT - Lyriker/sangskriver

[ctx: @default|]
en: TFLT - File type
da: TFLT - Filtype

[ctx: @default|]
en: TIME - Time
da: TIME - Tidspunkt

[ctx: @default|]
en: TIT1 - Content group description
da: TIT1 - Indholds gruppebeskrivelse

[ctx: @default|]
en: TIT2 - Title/songname/content description
da: TIT2 - Titel/Navn/Indholds beskrivelse

[ctx: @default|]
en: TIT3 - Subtitle/Description refinement
da: TIT3 - Undertitel / Præciseret beskrivelse

[ctx: @default|]
en: TKEY - Initial key
da: TKEY - Anfangstoneart

[ctx: @default|]
en: TLAN - Language(s)
da: TLAN - Sprog

[ctx: @default|]
en: TLEN - Length
da: TLEN - Længde

[ctx: @default|]
en: TMED - Media type
da: TMED - Medie type

[ctx: @default|]
en: TOAL - Original album/movie/show title
da: TOAL - Original album/film/show titel

[ctx: @default|]
en: TOFN - Original filename
da: TOFN - Originalt filnavn

[ctx: @default|]
en: TOLY - Original lyricist(s)/text writer(s)
da: TOLY - Original lyriker/sangskriver

[ctx: @default|]
en: TOPE - Original artist(s)/performer(s)
da: TOPE - Originalr kunstner/performer

[ctx: @default|]
en: TORY - Original release year
da: TORY - Originalt udgivelsesår

[ctx: @default|]
en: TOWN - File owner/licensee
da: TOWN - Fil-ejer/licens

[ctx: @default|]
en: TPE1 - Lead performer(s)/Soloist(s)
da: TPE1 - Lead performer /-solist

[ctx: @default|]
en: TPE2 - Band/orchestra/accompaniment
da: TPE2 - Gruppe/Orkester/Akkompagnement

[ctx: @default|]
en: TPE3 - Conductor/performer refinement
da: TPE3 - Dirigent/performer forfining

[ctx: @default|]
en: TPE4 - Interpreted, remixed, or otherwise modified by
da: TPE4 - Fortolket, remixet eller på anden måde modificeret af

[ctx: @default|]
en: TPOS - Part of a set
da: TPOS - Del af et sæt

[ctx: @default|]
en: TPUB - Publisher
da: TPUB - Udgiver

[ctx: @default|]
en: TRCK - Track number/Position in set
da: TRCK - Spornummer/Positionen i sæt

[ctx: @default|]
en: TRSN - Internet radio station name
da: TRSN - Transmission radio station name

[ctx: @default|]
en: TRSO - Internet radio station owner
da: TRSO - Ejer af internet radio station

[ctx: @default|]
en: TSIZ - Size
da: TSIZ - Størrelse

[ctx: @default|]
en: TSRC - ISRC (international standard recording code)
da: TSRC - ISRC (International standard recording code)

[ctx: @default|]
en: TSSE - Software/Hardware and settings used for encoding
da: TSSE - Software/Hardware og indstillinger anvendt til encoding

[ctx: @default|]
en: TXXX - User defined text information
da: TXXX - Brugerdefineret tekstinformation

[ctx: @default|]
en: TYER - Year
da: TYER - År

[ctx: @default|]
en: UFID - Unique file identifier
da: UFID - Unik fil identifikation

[ctx: @default|]
en: USER - Terms of use
da: USER - Betingelser for brug

[ctx: @default|]
en: USLT - Unsynchronized lyric/text transcription
da: USLT - Usynkroniseret tekst / tekst afskrift

[ctx: @default|]
en: WCOM - Commercial information
da: WCOM - Kommerciel information

[ctx: @default|]
en: WCOP - Copyright/Legal information
da: WCOP - Ophavsret / Juridisk information

[ctx: @default|]
en: WOAF - Official audio file webpage
da: WOAF - Officiel audio fil websted

[ctx: @default|]
en: WOAR - Official artist/performer webpage
da: WOAR - Officiel kunstner / performer webside

[ctx: @default|]
en: WOAS - Official audio source webpage
da: WOAS - Officielt websted for audio kilde

[ctx: @default|]
en: WORS - Official internet radio station homepage
da: WORS - Officiel internet radiostation hjemmeside

[ctx: @default|]
en: WPAY - Payment
da: WPAY - Betaling

[ctx: @default|]
en: WPUB - Official publisher webpage
da: WPUB - Udgivers officielle webside

[ctx: @default|]
en: WXXX - User defined URL link
da: WXXX - Brugerdefineret URL

[ctx: @default|]
en: MusicBrainz Release
da: MusicBrainz-udgivelse

[ctx: @default|]
en: ASPI - Audio seek point index
da: ASPI - Audio-søgepunkt-indeks

[ctx: @default|]
en: CHAP - Chapter
da: CHAP - Kapitel

[ctx: @default|]
en: CTOC - Table of contents
da: CTOC - Indholdsfortegnelse

[ctx: @default|]
en: EQU2 - Equalisation (2)
da: EQU2 - Udligning (2)

[ctx: @default|]
en: GRP1 - Grouping
da: GRP1 - Gruppering

[ctx: @default|]
en: MVIN - Movement Number
da: MVIN - Sats antal

[ctx: @default|]
en: MVNM - Movement Name
da: MVNM - Sats navn

[ctx: @default|]
en: RVA2 - Relative volume adjustment (2)
da: RVA2 - Relativ lydstyrketilpasning (2)

[ctx: @default|]
en: SEEK - Seek frame
da: SEEK - Søgefelt

[ctx: @default|]
en: SIGN - Signature frame
da: SIGN - Signatur

[ctx: @default|]
en: TCAT - Podcast category
da: TCAT - Podcast-kategori

[ctx: @default|]
en: TCMP - iTunes compilation flag
da: TCMP - iTunes kompilering

[ctx: @default|]
en: TDEN - Encoding time
da: TDEN - Encoding tidspunkt

[ctx: @default|]
en: TDES - Podcast description
da: TDES - Podcast beskrivelse

[ctx: @default|]
en: TDOR - Original release time
da: TDOR - Original udgivelsestidspunkt

[ctx: @default|]
en: TDRC - Recording time
da: TDRC - Indspilningstidspunkt

[ctx: @default|]
en: TDRL - Release time
da: TDRL - Udgivelsestidspunkt

[ctx: @default|]
en: TDTG - Tagging time
da: TDTG - Mærkningstidspunkt

[ctx: @default|]
en: TIPL - Involved people list
da: TIPL - Liste over involverede personer

[ctx: @default|]
en: TKWD - Podcast keywords
da: TKWD - Podcast-nøgleord

[ctx: @default|]
en: TMCL - Musician credits list
da: TMCL - Musiker kreditliste

[ctx: @default|]
en: TMOO - Mood
da: TMOO - Stemning

[ctx: @default|]
en: TPRO - Produced notice
da: TPRO - Produktions-bekendtgørelse

[ctx: @default|]
en: TSO2 - Album artist sort order
da: TSO2 - Album kunstner sorteringsrækkefølge

[ctx: @default|]
en: TSOA - Album sort order
da: TSOA - Album sorteringsrækkefølge

[ctx: @default|]
en: TSOC - Composer sort order
da: TSOC - Komponist sorteringsrækkefølge

[ctx: @default|]
en: TSOP - Performer sort order
da: TSOP - Musiker sorteringsrækkefølge

[ctx: @default|]
en: TSOT - Title sort order
da: TSOT - Titel sorteringsrækkefølge

[ctx: @default|]
en: TSST - Set subtitle
da: TSST - Sæt undertitel

[ctx: @default|]
en: WFED - Podcast feed
da: WFED - Podcast Feed

[ctx: @default|]
en: Rating Information
da: Vurdering information

[ctx: AboutDialog|]
en: About Kid3
da: Om Kid3

[ctx: AboutDialog|]
en: Audio Tag Editor
da: Lydmærke-editor

[ctx: AboutDialog|]
en: License
da: Licens

[ctx: AboutDialog|]
en: This program uses <a href="http://www.qt.io/">Qt</a> version %1.
da: Dette program bruger <a href="http://www.qt.io/">Qt</a> version %1.

[ctx: BatchImportPage|]
en: Automatic Import
da: Automatisk import

[ctx: BatchImportPage|]
en: Reading Folder
da: Læser mappe

[ctx: BatchImportPage|]
en: Started
da: Begyndt

[ctx: BatchImportPage|]
en: Source
da: Kilde

[ctx: BatchImportPage|]
en: Querying
da: Forespørger

[ctx: BatchImportPage|]
en: Fetching
da: Henter

[ctx: BatchImportPage|]
en: Data received
da: Data modtaget

[ctx: BatchImportPage|]
en: Cover
da: Omslag

[ctx: BatchImportPage|]
en: Finished
da: færdig

[ctx: BatchImportPage|]
en: Aborted
da: Afbrudt

[ctx: BatchImportPage|]
en: Error
da: Fejl

[ctx: BatchImportPage|]
en: Tag 1
da: Mærke 1

[ctx: BatchImportPage|]
en: Tag 2
da: Mærke 2

[ctx: BatchImportPage|]
en: Tag 1 and Tag 2
da: Mærke 1 og mærke 2

[ctx: BatchImportPage|]
en: Profile:
da: Profil:

[ctx: FileCollapsible|]
en: File
da: Fil

[ctx: FileSelectDialog|]
en: Open
da: Åbn

[ctx: FileSelectDialog|]
en: Folder
da: Mappe

[ctx: FileSelectDialog|]
en: File
da: Fil

[ctx: FilterPage|]
en: Started
da: Begyndt

[ctx: FilterPage|]
en: Finished
da: færdig

[ctx: FilterPage|]
en: Aborted
da: Afbrudt

[ctx: FilterPage|]
en: Expression:
da: Udtryk:

[ctx: FrameEditDialog|]
en: Warning
da: Advarsel

[ctx: FrameEditDialog|]
en: File already exists. Overwrite?
da: Filen findes allerede. Vil du overskrive den?

[ctx: FrameEditDialog|]
en: Export
da: Eksportér

[ctx: FrameEditDialog|]
en: Import
da: Importér

[ctx: FrameSelectDialog|]
en: Add Frame
da: Tilføj felt

[ctx: FrameSelectDialog|]
en: Select the frame ID
da: Vælg felt-ID

[ctx: ImportProfilesEditPage|]
en: Profiles
da: Profiler

[ctx: ImportProfilesEditPage|]
en: Profile
da: Profil

[ctx: ImportProfilesEditPage|]
en: Accuracy
da: Nøjagtighed

[ctx: ImportProfilesEditPage|]
en: Standard Tags
da: Standardmærker

[ctx: ImportProfilesEditPage|]
en: Additional Tags
da: Supplerende mærker

[ctx: ImportProfilesEditPage|]
en: Cover Art
da: Omslagsbilleder

[ctx: Main|]
en: Warning
da: Advarsel

[ctx: Main|]
en: The current folder has been modified.
    Do you want to save it?
da: Den aktuelle mappe er blevet ændret.
    Vil du gemme den?

[ctx: Main|]
en: File Error
da: Filfejl

[ctx: Main|]
en: Error while writing file:
da: Fejl ved skrivning af fil:

[ctx: Main|]
en: SD card is only writable in %1
da: SD-kort kan kun skrives i %1

[ctx: Main|]
en: Error while writing file. Do you want to change the permissions?
da: Fejl ved skrivning af fil. Ønsker du at ændre rettighederne?

[ctx: Main|]
en: %1 is not writable
da: %1 er ikke skrivebar

[ctx: MainPage|]
en:  [modified]
da:  [redigeret]

[ctx: MainPage|]
en:  [filtered %1/%2]
da:  [filtreret %1/%2]

[ctx: MainPage|]
en: Open
da: Åbn

[ctx: MainPage|]
en: About
da: Om

[ctx: MainPage|]
en: Save
da: Gem

[ctx: MainPage|]
en: Settings
da: Indstillinger

[ctx: MainPage|]
en: Automatic Import
da: Automatisk import

[ctx: MainPage|]
en: Create Playlist
da: Opret afspilningsliste

[ctx: MainPage|]
en: Rename Folder
da: Omdøb mappe

[ctx: MainPage|]
en: Number Tracks
da: Antal Spor

[ctx: MainPage|]
en: Apply Filename Format
da: Anvend filnavn format

[ctx: MainPage|]
en: Apply Tag Format
da: Anvend mærkeformat

[ctx: MainPage|]
en: Apply Text Encoding
da: Anvend tegnsæt

[ctx: MainPage|]
en: Convert ID3v2.3 to ID3v2.4
da: Konvertér ID3v2.3 til ID3v2.4

[ctx: MainPage|]
en: Convert ID3v2.4 to ID3v2.3
da: Konvertér ID3v2.4 til ID3v2.3

[ctx: MainPage|]
en: Revert
da: Vend tilbage

[ctx: MainPage|]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Start number:
da: Startnummer:

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Tag 1
da: Mærke 1

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Tag 2
da: Mærke 2

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Tag 1 and Tag 2
da: Mærke 1 og mærke 2

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Reset counter for each folder
da: Nulstil tæller for hver mappe

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Total number of tracks
da: Antal spor ialt

[ctx: PictureCollapsible|]
en: Picture
da: Billede

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Rename Folder
da: Omdøb mappe

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Error
da: Fejl

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Action:
da: Handling:

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Create Folder
da: Opret mappe

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Source:
da: Kilde:

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: From Tag 2 and Tag 1
da: Fra mærke 2 og mærke 1

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: From Tag 1
da: Fra mærke 1

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: From Tag 2
da: Fra mærke 2

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Folder Name from Tag
da: Mappenavn fra mærke

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Preview
da: Forhåndsvisning

[ctx: SettingsPage|]
en: Settings
da: Indstillinger

[ctx: SettingsPage|]
en: Tags
da: Mærker

[ctx: SettingsPage|]
en: Files
da: Filer

[ctx: SettingsPage|]
en: Appearance
da: Udseende

[ctx: SettingsPage|]
en: Mark truncated fields
da: Markér afbrudte områder

[ctx: SettingsPage|]
en: ID3v1 text encoding
da: ID3v1 Tegnsæt

[ctx: SettingsPage|]
en: ID3v2 text encoding
da: ID3v2 Tegnsæt

[ctx: SettingsPage|]
en: Use track/total number of tracks format
da: Anvend spor/spornumre ialt format

[ctx: SettingsPage|]
en: Genre as text instead of numeric string
da: Genre som tekst istedet for numerisk streng

[ctx: SettingsPage|]
en: WAV files with lowercase id3 chunk
da: WAV-filer med små bogstavs id3 stumper

[ctx: SettingsPage|]
en: Version used for new ID3v2 tags
da: Version anvendt til nye ID3v2-mærker

[ctx: SettingsPage|]
en: Track number digits
da: Spornummer

[ctx: SettingsPage|]
en: Ogg/Vorbis comment field name
da: Navn på Ogg/Vorbis kommentar felt

[ctx: SettingsPage|]
en: Ogg/Vorbis picture field name
da: Ogg/Vorbis navn på billedefelt

[ctx: SettingsPage|]
en: RIFF track number field name
da: RIFF spornummer feltnavn

[ctx: SettingsPage|]
en: Mark if picture larger than maximum size
da: Markér hvis billede overskrider maksimal størrelse

[ctx: SettingsPage|]
en: Picture maximum size (bytes)
da: Maksimum størrelse på billeder (Bytes)

[ctx: SettingsPage|]
en: Show only custom genres
da: Vis kun brugerdefinerede genrer

[ctx: SettingsPage|]
en: Custom Genres
da: Brugerdefinerede genre

[ctx: SettingsPage|]
en: Case conversion
da: Store/små bogstavskonvertering

[ctx: SettingsPage|]
en: Locale
da: Sprog

[ctx: SettingsPage|]
en: String replacement
da: Streng erstatning

[ctx: SettingsPage|]
en: String Replacement
da: Streng erstatning

[ctx: SettingsPage|]
en: Load last-opened files
da: Indlæs sidst åbnede filer

[ctx: SettingsPage|]
en: Preserve file timestamp
da: Behold fil tidsstempling

[ctx: SettingsPage|]
en: Mark changes
da: Markér ændringer

[ctx: SettingsPage|]
en: Automatically apply format
da: Anvend format automatisk

[ctx: SettingsPage|]
en: Use maximum length
da: Brug maksimal længde

[ctx: SettingsPage|]
en: Maximum length
da: Maksimal længde

[ctx: SettingsPage|]
en: Filename for cover
da: Omslagets filnavn

[ctx: SettingsPage|]
en: Playlist text encoding
da: Tegnsæt for afspilningsliste

[ctx: SettingsPage|]
en: To filename format
da: Til filnavn format

[ctx: SettingsPage|]
en: Filename from Tag
da: Filnavn fra mærke

[ctx: SettingsPage|]
en: From filename format
da: Fra filnavn format

[ctx: SettingsPage|]
en: Tag from Filename
da: Mærke fra filnavn

[ctx: SettingsPage|]
en: Language
da: Sprog

[ctx: SettingsPage|]
en: Theme
da: Tema

[ctx: StringListEditPage|]
en: Edit
da: Redigér

[ctx: TagCollapsible|]
en: Tag %1
da: Mærke %1

[ctx: TagCollapsible|]
en: To Filename
da: Til filnavn

[ctx: TagCollapsible|]
en: From Filename
da: Fra filnavn

[ctx: TagCollapsible|]
en: To Tag %1
da: Til mærke %1

[ctx: TagCollapsible|]
en: From Tag %1
da: Fra mærke %1

[ctx: TagCollapsible|]
en: Copy
da: Kopi

[ctx: TagCollapsible|]
en: Paste
da: Indsæt

[ctx: TagCollapsible|]
en: Remove
da: Fjern
