kid3_qt - en to ja translation catalogue (1389 entries)

[ctx: CliCommand|]
en: Timeout
ja: タイムアウト

[ctx: HelpCommand|]
en: Help
ja: ヘルプ

[ctx: HelpCommand|]
en: Command name
ja: コマンド名

[ctx: TimeoutCommand|]
en: Overwrite timeout
ja: 上書きタイムアウト

[ctx: TimeoutCommand|]
en: Time
ja: 時間

[ctx: QuitCommand|]
en: Quit application
ja: 終了

[ctx: QuitCommand|]
en: The current folder has been modified.
ja: 現在のフォルダーが変更されました。

[ctx: QuitCommand|]
en: Type 'exit force' to quit.
ja: 終了するには「exit force」と入力します。

[ctx: CdCommand|]
en: Change folder
ja: フォルダーを変更

[ctx: CdCommand|]
en: %1 does not exist
ja: %1は存在しません

[ctx: PwdCommand|]
en: Print the filename of the current folder
ja: 現在のフォルダーのファイル名を印刷

[ctx: LsCommand|]
en: Folder list
ja: フォルダー一覧

[ctx: SaveCommand|]
en: Saves the changed files
ja: 変更されたファイルを保存

[ctx: SaveCommand|]
en: Error while writing file:
ja: ファイルの書き込み中にエラーが発生しました :

[ctx: SelectCommand|]
en: Select file
ja: ファイルを選択

[ctx: SelectCommand|]
en: %1 not found
ja: %1 が見つかりません

[ctx: TagCommand|]
en: Select tag
ja: タグを選択

[ctx: GetCommand|]
en: Get tag frame
ja: タグフレームを取得

[ctx: SetCommand|]
en: Set tag frame
ja: タグフレームを設定

[ctx: SetCommand|]
en: Could not set "%1" for %2
ja: %2 に "%1" を設定できませんでした

[ctx: RevertCommand|]
en: Revert
ja: 元に戻す

[ctx: ImportCommand|]
en: Import from file
ja: ファイルからインポート

[ctx: ImportCommand|]
en: File path
ja: ファイルパス

[ctx: ImportCommand|]
en: Format name
ja: フォーマット名

[ctx: ImportCommand|]
en: Source
ja: ソース

[ctx: ImportCommand|]
en: Extraction
ja: 抽出

[ctx: ImportCommand|]
en: %1 not found.
ja: %1 が見つかりません。

[ctx: ImportCommand|]
en: Available
ja: 利用可能

[ctx: ImportCommand|]
en: Error
ja: エラー

[ctx: BatchImportCommand|]
en: Automatic import
ja: 自動インポート

[ctx: BatchImportCommand|]
en: Profile name
ja: プロファイル名

[ctx: BatchImportCommand|]
en: %1 not found.
ja: %1 が見つかりません。

[ctx: BatchImportCommand|]
en: Available
ja: 利用可能

[ctx: AlbumArtCommand|]
en: Download album cover artwork
ja: アルバムカバーアートワークをダウンロード

[ctx: ExportCommand|]
en: Export to file
ja: ファイルへエクスポート

[ctx: ExportCommand|]
en: Format name
ja: フォーマット名

[ctx: ExportCommand|]
en: %1 not found.
ja: %1 が見つかりません。

[ctx: ExportCommand|]
en: Available
ja: 利用可能

[ctx: ExportCommand|]
en: Error
ja: エラー

[ctx: PlaylistCommand|]
en: Create playlist
ja: 再生リストを作成

[ctx: PlaylistCommand|]
en: Error
ja: エラー

[ctx: FilenameFormatCommand|]
en: Apply filename format
ja: ファイル名フォーマットを適用

[ctx: TagFormatCommand|]
en: Apply tag format
ja: タグフォーマットを適用

[ctx: TextEncodingCommand|]
en: Apply text encoding
ja: テキストエンコーディングを適用

[ctx: RenameDirectoryCommand|]
en: Rename folder
ja: フォルダー名を変更

[ctx: NumberTracksCommand|]
en: Number tracks
ja: トラック番号を付ける

[ctx: NumberTracksCommand|]
en: Track number
ja: トラック番号

[ctx: FilterCommand|]
en: Filter
ja: フィルター

[ctx: FilterCommand|]
en: Filter name
ja: フィルター名

[ctx: FilterCommand|]
en: %1 not found.
ja: %1 が見つかりません。

[ctx: FilterCommand|]
en: Available
ja: 利用可能

[ctx: ToId3v24Command|]
en: Convert ID3v2.3 to ID3v2.4
ja: ID3v2.3 を ID3v2.4 に変換

[ctx: ToId3v23Command|]
en: Convert ID3v2.4 to ID3v2.3
ja: ID3v2.4 を ID3v2.3 に変換

[ctx: TagToFilenameCommand|]
en: Filename from tag
ja: タグからファイル名

[ctx: FilenameToTagCommand|]
en: Tag from filename
ja: ファイル名からタグ

[ctx: TagToOtherTagCommand|]
en: Tag to other tag
ja: タグから別のタグへ

[ctx: CopyCommand|]
en: Copy
ja: コピー

[ctx: PasteCommand|]
en: Paste
ja: 貼り付け

[ctx: RemoveCommand|]
en: Remove
ja: 削除

[ctx: ConfigCommand|]
en: Configure Kid3
ja: Kid3 の設定

[ctx: ConfigCommand|]
en: Group.Option Value
ja: Group.Option 値

[ctx: ConfigCommand|]
en: %1 does not exist
ja: %1 は存在しません

[ctx: ConfigCommand|]
en: Invalid value %1
ja: 無効な値 %1

[ctx: ExecuteCommand|]
en: Execute command
ja: コマンドを実行

[ctx: ExecuteCommand|]
en: Executable [arguments]
ja: 実行ファイル [引数]

[ctx: ExecuteCommand|]
en: Could not execute
ja: 実行できませんでした

[ctx: JsonCliFormatter|]
en: Unknown command '%1'
ja: 不明なコマンド '%1'

[ctx: JsonCliFormatter|]
en: Usage:
ja: 使用法 :

[ctx: Kid3Cli|]
en: Parameter
ja: パラメータ

[ctx: Kid3Cli|]
en: File path
ja: ファイルパス

[ctx: Kid3Cli|]
en: Tag numbers
ja: タグ番号

[ctx: Kid3Cli|]
en: Frame name
ja: フレーム名

[ctx: Kid3Cli|]
en: Frame value
ja: フレーム値

[ctx: Kid3Cli|]
en: Format
ja: フォーマット

[ctx: Kid3Cli|]
en: Command specific
ja: コマンド固有

[ctx: Kid3Cli|]
en: Available Commands
ja: 使用可能なコマンド

[ctx: Kid3Cli|]
en: Usage:
ja: 使用法 :

[ctx: Kid3Cli|]
en: %1 does not exist
ja: %1 は存在しません

[ctx: Kid3Cli|]
en: Error while writing file:
ja: ファイルの書き込み中にエラーが発生しました :

[ctx: Kid3Cli|]
en: Unknown command '%1', -h for help.
ja: 不明なコマンド '%1'。ヘルプは -h を指定してください。

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Unknown command '%1'. Type 'help' for help.
ja: 不明なコマンド '%1'。ヘルプを見るには 'help' と入力してください。

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Usage:
ja: 使用法 :

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Tags
ja: タグ

[ctx: TextCliFormatter|]
en: File
ja: ファイル

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Name
ja: 名前

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Tag %1
ja: タグ %1

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Timeout
ja: タイムアウト

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Reading Folder
ja: フォルダーを読み込み中

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Started
ja: 開始しました

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Source
ja: ソース

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Querying
ja: 問い合わせ中

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Fetching
ja: 取得中

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Data received
ja: データを受信しました

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Cover
ja: カバー

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Finished
ja: 完了

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Aborted
ja: 中止しました

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Error
ja: エラー

[ctx: KdeConfigDialog|]
en: Tags
ja: タグ

[ctx: KdeConfigDialog|]
en: Files
ja: ファイル

[ctx: KdeConfigDialog|]
en: User Actions
ja: ユーザーアクション

[ctx: KdeConfigDialog|]
en: Network
ja: ネットワーク

[ctx: KdeConfigDialog|]
en: Plugins
ja: プラグイン

[ctx: @default|]
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Open files
ja: ファイルを開く

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Opens a recently used folder
ja: 最近使ったフォルダーを開く

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Reverts the changes of all or the selected files
ja: すべてまたは選択したファイルの変更を元に戻す

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Saves the changed files
ja: 変更されたファイルを保存

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Quits the application
ja: アプリケーションを終了

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Select all files
ja: すべてのファイルを選択

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Deselect all files
ja: すべてのファイルの選択を解除

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Find
ja: 検索

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Find and replace
ja: 検索と置換

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Configure Shortcuts
ja: ショートカットの設定

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Configure Toolbars
ja: ツールバーの設定

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Enables/disables the statusbar
ja: ステータスバーの表示/非表示

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Preferences dialog
ja: 設定ダイアログ

[ctx: KdeMainWindow|]
en: O&pen Folder...
ja: フォルダーを開く(&P)...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Opens a folder
ja: フォルダーを開きます

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Re&load
ja: 再読み込み(&L)

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Reload folder
ja: フォルダーを再読み込み

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Unload
ja: アンロード

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Import...
ja: インポート(&I)...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Import from file or clipboard
ja: ファイルまたはクリップボードからインポート

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Import from %1...
ja: %1 からインポート...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Import from %1
ja: %1 からインポート

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Import from Tags...
ja: タグからインポート...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Import from Tags
ja: タグからインポート

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Automatic I&mport...
ja: 自動インポート(&M)...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Automatic import
ja: 自動インポート

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Browse Cover Art...
ja: カバーアートを参照(&B)...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Browse album cover artwork
ja: アルバムカバーアートワークを参照

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Export...
ja: エクスポート(&E)...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Export to file or clipboard
ja: ファイルまたはクリップボードへエクスポート

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Create Playlist...
ja: 再生リストを作成(&C)...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Create M3U Playlist
ja: M3U 再生リストを作成

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Apply &Filename Format
ja: ファイル名フォーマットを適用(&F)

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Apply Filename Format
ja: ファイル名フォーマットを適用

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Apply &Tag Format
ja: タグフォーマットを適用(&T)

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Apply Tag Format
ja: タグフォーマットを適用

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Apply Text &Encoding
ja: テキストエンコーディングを適用(&E)

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Apply Text Encoding
ja: テキストエンコーディングを適用

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Rename Folder...
ja: フォルダー名を変更(&R)...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Rename Folder
ja: フォルダー名を変更

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Number Tracks...
ja: トラック番号を付ける(&N)...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Number Tracks
ja: トラック番号を付ける

[ctx: KdeMainWindow|]
en: F&ilter...
ja: フィルター(&I)...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Filter
ja: フィルター

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Convert ID3v2.3 to ID3v2.&4
ja: ID3v2.3 を ID3v2.&4 に変換

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Convert ID3v2.3 to ID3v2.4
ja: ID3v2.3 を ID3v2.4 に変換

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Convert ID3v2.4 to ID3v2.&3
ja: ID3v2.4 を ID3v2.&3 に変換

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Convert ID3v2.4 to ID3v2.3
ja: ID3v2.4 を ID3v2.3 に変換

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Play
ja: 再生(&P)

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Play
ja: 再生

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Show &Picture
ja: 画像を表示(&P)

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Show Picture
ja: 画像を表示

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Auto &Hide Tags
ja: タグを自動的に隠す(&H)

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Auto Hide Tags
ja: タグを自動的に隠す

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Select All in &Folder
ja: フォルダー内をすべて選択(&F)

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Select all files in the current folder
ja: 現在のフォルダー内のすべてのファイルを選択

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Invert Selection
ja: 選択を反転(&I)

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Previous File
ja: 前のファイル(&P)

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Select previous file
ja: 前のファイルを選択

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Next File
ja: 次のファイル(&N)

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Select next file
ja: 次のファイルを選択

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Tag %1
ja: タグ %1

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Filename
ja: ファイル名

[ctx: KdeMainWindow|]
en: From Tag %1
ja: タグ %1 から

[ctx: KdeMainWindow|]
en: From Filename
ja: ファイル名から

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Copy
ja: コピー

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Paste
ja: 貼り付け

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Remove
ja: 削除

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Focus
ja: フォーカス

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Frames:
ja: フレーム :

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Edit
ja: 編集

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Add
ja: 追加

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: KdeMainWindow|]
en: File List
ja: ファイル一覧

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Rename
ja: 名前を変更(&R)

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Move to Trash
ja: ごみ箱に移動(&M)

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Folder List
ja: フォルダー一覧

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Section
ja: セクション

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Player
ja: プレーヤー

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Configure - Kid3
ja: 設定 - Kid3

[ctx: @default|]
en: &Yes
ja: はい(&Y)

[ctx: @default|]
en: &No
ja: いいえ(&N)

[ctx: @default|]
en: folder to open
ja: フォルダーを開く

[ctx: @default|]
en: Audio Tag Editor
ja: オーディオ タグエディタ

[ctx: BrowserDialog|]
en: &Back
ja: 戻る(&B)

[ctx: BrowserDialog|]
en: &Forward
ja: 進む(&F)

[ctx: BrowserDialog|]
en: &Find:
ja: 検索(&F) :

[ctx: BrowserDialog|]
en: Find Previous
ja: 前を検索

[ctx: BrowserDialog|]
en: Find Next
ja: 次を検索

[ctx: BrowserDialog|]
en: &Close
ja: 閉じる(&C)

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Tags
ja: タグ(&T)

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Files
ja: ファイル(&F)

[ctx: ConfigDialog|]
en: &User Actions
ja: ユーザーアクション(&U)

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Network
ja: ネットワーク(&N)

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Plugins
ja: プラグイン(&P)

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(&K)

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Language
ja: 言語(&L)

[ctx: ConfigDialog|]
en: System
ja: システム

[ctx: ConfigDialog|]
en: Use custom app&lication font
ja: カスタムアプリケーションフォントを使用(&L)

[ctx: ConfigDialog|]
en: A&pplication Font...
ja: アプリケーションフォント(&P)...

[ctx: ConfigDialog|]
en: Use custom application &style
ja: カスタムアプリケーションスタイルを使用(&S)

[ctx: ConfigDialog|]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: ConfigDialog|]
en: Use native system file &dialogs
ja: ネイティブなシステムファイルダイアログを使用(&D)

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Appearance
ja: 外観(&A)

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

[ctx: ConfigDialog|]
en: Restore Defaults
ja: 既定値に戻す

[ctx: ConfigDialog|]
en: &OK
ja: OK(&O)

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

[ctx: ConfigDialog|]
en: The keyboard shortcut '%1' is already assigned to '%2'.
ja: キーボードショートカット '%1' は既に '%2' に割り当てられています。

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &File
ja: ファイル(&F)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Open files
ja: ファイルを開く

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Open...
ja: 開く(&O)...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Opens a recently used folder
ja: 最近使ったフォルダーを開く

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Open &Recent
ja: 最近使った項目(&R)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Opens a folder
ja: フォルダーを開く

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: O&pen Folder...
ja: フォルダーを開く(&P)...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Reload folder
ja: フォルダーを再読み込み

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Re&load
ja: 再読み込み(&L)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Unload
ja: アンロード

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Saves the changed files
ja: 変更されたファイルを保存

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Save
ja: 保存(&S)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Reverts the changes of all or the selected files
ja: すべてまたは選択したファイルの変更を元に戻す

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Re&vert
ja: 元に戻す(&V)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Import from file or clipboard
ja: ファイルまたはクリップボードからインポート

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Import...
ja: インポート(&I)...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Import from %1
ja: %1 からインポート

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Import from %1...
ja: %1 からインポート...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Import from Tags
ja: タグからインポート

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Import from Tags...
ja: タグからインポート...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Automatic import
ja: 自動インポート

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Automatic I&mport...
ja: 自動インポート(&M)...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Browse album cover artwork
ja: アルバムカバーアートワークを参照

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Browse Cover Art...
ja: カバーアートを参照(&B)...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Export to file or clipboard
ja: ファイルまたはクリップボードへエクスポート

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Export...
ja: エクスポート(&E)...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Create M3U Playlist
ja: M3U 再生リストを作成

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Create Playlist...
ja: 再生リストを作成(&C)...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Quits the application
ja: アプリケーションを終了

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Quit
ja: 終了(&Q)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Edit
ja: 編集(&E)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Select all files
ja: すべてのファイルを選択

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Select &All
ja: すべて選択(&A)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Deselect all files
ja: すべてのファイルの選択を解除

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Dese&lect
ja: 選択解除(&L)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Select all files in the current folder
ja: 現在のフォルダー内のすべてのファイルを選択

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Select All in &Folder
ja: フォルダー内をすべて選択(&F)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Invert Selection
ja: 選択を反転(&I)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Select previous file
ja: 前のファイルを選択

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Previous File
ja: 前のファイル(&P)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Select next file
ja: 次のファイルを選択

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Next File
ja: 次のファイル(&N)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Find
ja: 検索

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Find...
ja: 検索(&F)...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Find and replace
ja: 検索と置換

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Replace...
ja: 置換(&R)...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Tools
ja: ツール(&T)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Apply Filename Format
ja: ファイル名フォーマットを適用

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Apply &Filename Format
ja: ファイル名フォーマットを適用(&F)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Apply Tag Format
ja: タグフォーマットを適用

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Apply &Tag Format
ja: タグフォーマットを適用(&T)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Apply Text Encoding
ja: テキストエンコーディングを適用

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Apply Text &Encoding
ja: テキストエンコーディングを適用(&E)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Rename Folder
ja: フォルダー名を変更

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Rename Folder...
ja: フォルダー名を変更(&R)...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Number Tracks
ja: トラック番号を付ける

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Number Tracks...
ja: トラック番号を付ける(&N)...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Filter
ja: フィルター

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: F&ilter...
ja: フィルター(&I)...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Convert ID3v2.3 to ID3v2.4
ja: ID3v2.3 を ID3v2.4 に変換

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Convert ID3v2.3 to ID3v2.&4
ja: ID3v2.3 を ID3v2.4 に変換(&4)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Convert ID3v2.4 to ID3v2.3
ja: ID3v2.4 を ID3v2.3 に変換

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Convert ID3v2.4 to ID3v2.&3
ja: ID3v2.4 を ID3v2.3 に変換(&3)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Play
ja: 再生

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Play
ja: 再生(&P)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Settings
ja: 設定(&S)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Enables/disables the toolbar
ja: ツールバーの表示/非表示

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Show &Toolbar
ja: ツールバーを表示(&T)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Enables/disables the statusbar
ja: ステータスバーの表示/非表示

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Show St&atusbar
ja: ステータスバーを表示(&A)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Show Picture
ja: 画像を表示

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Show &Picture
ja: 画像を表示(&P)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Auto Hide Tags
ja: タグを自動的に隠す

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Auto &Hide Tags
ja: タグを自動的に隠す(&H)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Configure Kid3
ja: Kid3 の設定

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Configure Kid3...
ja: Kid3 の設定(&C)...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Kid3 Handbook
ja: Kid3 ハンドブック

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Kid3 &Handbook
ja: Kid3 ハンドブック(&H)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: About Kid3
ja: Kid3 について

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &About Kid3
ja: Kid3 について(&A)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: About Qt
ja: Qt について

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: About &Qt
ja: Qt について(&Q)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Player
ja: プレーヤー

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Filename
ja: ファイル名

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: From Tag %1
ja: タグ %1 から

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Focus
ja: フォーカス

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Tag %1
ja: タグ %1

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: From Filename
ja: ファイル名から

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Copy
ja: コピー

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Paste
ja: 貼り付け

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Remove
ja: 削除

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Edit
ja: 編集

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Add
ja: 追加

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: File List
ja: ファイル一覧

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Rename
ja: 名前を変更(&R)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Move to Trash
ja: ごみ箱に移動(&M)

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Folder List
ja: フォルダー一覧

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Section
ja: セクション

[ctx: Kid3MainWindow|]
en:  [modified]
ja:  [変更済み]

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Audio Tag Editor
ja: オーディオ タグエディタ

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: License
ja: ライセンス

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Configure - Kid3
ja: 設定 - Kid3

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: User Actions
ja: ユーザーアクション

[ctx: @default|]
en: Kid3 Handbook
ja: Kid3 ハンドブック

[ctx: RecentFilesMenu|]
en: &Clear List
ja: 一覧をクリア(&C)

[ctx: ShortcutsDelegateEditor|]
en: Clear
ja: クリア

[ctx: ShortcutsDelegateEditor|]
en: Reset
ja: リセット

[ctx: ShortcutsModel|]
en: Press F2 or double click to edit cell contents.
ja: F2 キーを押すか、セルをダブルクリックして内容を編集してください。

[ctx: ShortcutsModel|]
en: Action
ja: アクション

[ctx: ShortcutsModel|]
en: Shortcut
ja: ショートカット

[ctx: BatchImportSourcesModel|]
en: Server
ja: サーバー

[ctx: BatchImportSourcesModel|]
en: Accuracy
ja: 精度

[ctx: BatchImportSourcesModel|]
en: Standard Tags
ja: 標準タグ

[ctx: BatchImportSourcesModel|]
en: Additional Tags
ja: 追加タグ

[ctx: BatchImportSourcesModel|]
en: Cover Art
ja: カバーアート

[ctx: Kid3Application|]
en: All Supported Files
ja: すべての対応ファイル

[ctx: @default|]
en: No changes
ja: 変更なし

[ctx: @default|]
en: All lowercase
ja: すべて小文字

[ctx: @default|]
en: All uppercase
ja: すべて大文字

[ctx: @default|]
en: First letter uppercase
ja: 先頭文字のみ大文字

[ctx: @default|]
en: All first letters uppercase
ja: すべての単語の先頭文字を大文字

[ctx: FormatConfig|]
en: None
ja: なし

[ctx: StarRatingMappingsModel|]
en: Name
ja: 名前

[ctx: BatchImporter|]
en: Accuracy
ja: 精度

[ctx: BatchImporter|]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: BatchImporter|]
en: Invalid File
ja: 無効なファイル

[ctx: @default|]
en: Data received: %1
ja: データを受信しました : %1

[ctx: HttpClient|]
en: Ready.
ja: 準備完了。

[ctx: HttpClient|]
en: Error
ja: エラー

[ctx: HttpClient|]
en: Data received: %1
ja: データを受信しました : %1

[ctx: HttpClient|]
en: Request sent...
ja: リクエストを送信...

[ctx: @default|]
en: Title
ja: タイトル

[ctx: @default|]
en: Album
ja: アルバム

[ctx: @default|]
en: Artist
ja: アーティスト

[ctx: @default|]
en: Comment
ja: コメント

[ctx: @default|]
en: Year
ja: 年

[ctx: @default|]
en: Track
ja: トラック

[ctx: @default|]
en: Genre
ja: ジャンル

[ctx: @default|]
en: Length
ja: 長さ

[ctx: @default|]
en: Drive
ja: ドライブ

[ctx: @default|]
note: %1 is a file name suffix, for example txt
en: %1 File
ja: %1 ファイル

[ctx: @default|]
en: File
ja: ファイル

[ctx: @default|]
en: Folder
ja: フォルダー

[ctx: @default|]
en: Shortcut
ja: ショートカット

[ctx: @default|]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: @default|]
en: Filename
ja: ファイル名

[ctx: @default|]
en: Filenames
ja: ファイル名

[ctx: @default|]
en: URLs
ja: URL

[ctx: @default|]
en: Folder name
ja: フォルダー名

[ctx: @default|]
en: Browser
ja: ブラウザ

[ctx: @default|]
en: QML base folder
ja: QML ベースフォルダー

[ctx: @default|]
en: Encode as URL
ja: URL としてエンコード

[ctx: @default|]
en: --- separator ---
ja: --- 区切り ---

[ctx: @default|]
en: Begin of submenu
ja: サブメニューの開始

[ctx: @default|]
en: End of submenu
ja: サブメニューの終了

[ctx: CommandsTableModel|]
en: Confirm
ja: 確認

[ctx: CommandsTableModel|]
en: Output
ja: 出力

[ctx: CommandsTableModel|]
en: Name
ja: 名前

[ctx: CommandsTableModel|]
en: Command
ja: コマンド

[ctx: @default|]
en: Create folder %1 failed
ja: フォルダー %1 の作成に失敗しました

[ctx: DirRenamer|]
en: Create folder %1 failed
ja: フォルダー %1 の作成に失敗しました

[ctx: @default|]
en: File %1 already exists
ja: ファイル %1 は既に存在します

[ctx: @default|]
en: %1 is not a folder
ja: %1 はフォルダーではありません

[ctx: @default|]
en: Rename %1 to %2 failed
ja: %1 を %2 に名前変更できませんでした

[ctx: DirRenamer|]
en: File %1 already exists
ja: ファイル %1 は既に存在します

[ctx: DirRenamer|]
en: %1 is not a folder
ja: %1 はフォルダーではありません

[ctx: DirRenamer|]
en: Rename %1 to %2 failed
ja: %1 を %2 に名前変更できませんでした

[ctx: @default|]
en: %1 already exists
ja: %1 は既に存在します

[ctx: @default|]
en: %1 is not a file
ja: %1 はファイルではありません

[ctx: DirRenamer|]
en: %1 already exists
ja: %1 は既に存在します

[ctx: DirRenamer|]
en: %1 is not a file
ja: %1 はファイルではありません

[ctx: DirRenamer|]
en: New folder name is too different
ja: 新しいフォルダー名の変更内容が大きすぎます

[ctx: @default|]
en: Create folder
ja: フォルダーを作成

[ctx: @default|]
en: Rename folder
ja: フォルダー名を変更

[ctx: @default|]
en: Rename file
ja: ファイル名を変更

[ctx: @default|]
en: Error
ja: エラー

[ctx: DownloadClient|]
en: Ready.
ja: 準備完了。

[ctx: @default|]
en: padding (has no meaning)
ja: パディング (意味はありません)

[ctx: @default|]
en: end of initial silence
ja: 初期無音の終了

[ctx: @default|]
en: intro start
ja: イントロ開始

[ctx: @default|]
en: main part start
ja: メインパート開始

[ctx: @default|]
en: outro start
ja: アウトロ開始

[ctx: @default|]
en: outro end
ja: アウトロ終了

[ctx: @default|]
en: verse start
ja: ヴァース開始

[ctx: @default|]
en: refrain start
ja: リフレイン開始

[ctx: @default|]
en: interlude start
ja: 間奏開始

[ctx: @default|]
en: theme start
ja: テーマ開始

[ctx: @default|]
en: variation start
ja: バリエーション開始

[ctx: @default|]
en: key change
ja: キー変更

[ctx: @default|]
en: time change
ja: 拍子変更

[ctx: @default|]
en: momentary unwanted noise (Snap, Crackle & Pop)
ja: 瞬間的な不要ノイズ (Snap, Crackle & Pop)

[ctx: @default|]
en: sustained noise
ja: 持続ノイズ

[ctx: @default|]
en: sustained noise end
ja: 持続ノイズ終了

[ctx: @default|]
en: intro end
ja: イントロ終了

[ctx: @default|]
en: main part end
ja: メインパート終了

[ctx: @default|]
en: verse end
ja: ヴァース終了

[ctx: @default|]
en: refrain end
ja: リフレイン終了

[ctx: @default|]
en: theme end
ja: テーマ終了

[ctx: @default|]
en: profanity
ja: 不適切な表現

[ctx: @default|]
en: profanity end
ja: 不適切な表現終了

[ctx: @default|]
en: not predefined synch 0
ja: 未定義の同期 0

[ctx: @default|]
en: not predefined synch 1
ja: 未定義の同期 1

[ctx: @default|]
en: not predefined synch 2
ja: 未定義の同期 2

[ctx: @default|]
en: not predefined synch 3
ja: 未定義の同期 3

[ctx: @default|]
en: not predefined synch 4
ja: 未定義の同期 4

[ctx: @default|]
en: not predefined synch 5
ja: 未定義の同期 5

[ctx: @default|]
en: not predefined synch 6
ja: 未定義の同期 6

[ctx: @default|]
en: not predefined synch 7
ja: 未定義の同期 7

[ctx: @default|]
en: not predefined synch 8
ja: 未定義の同期 8

[ctx: @default|]
en: not predefined synch 9
ja: 未定義の同期 9

[ctx: @default|]
en: not predefined synch A
ja: 未定義の同期 A

[ctx: @default|]
en: not predefined synch B
ja: 未定義の同期 B

[ctx: @default|]
en: not predefined synch C
ja: 未定義の同期 C

[ctx: @default|]
en: not predefined synch D
ja: 未定義の同期 D

[ctx: @default|]
en: not predefined synch E
ja: 未定義の同期 E

[ctx: @default|]
en: not predefined synch F
ja: 未定義の同期 F

[ctx: @default|]
en: audio end (start of silence)
ja: オーディオ終了 (無音開始)

[ctx: @default|]
en: audio file ends
ja: オーディオファイル終了

[ctx: @default|]
en: reserved for future use %1
ja: 将来使用のため予約 %1

[ctx: @default|]
en: Tag 1
ja: タグ 1

[ctx: @default|]
en: Tag 2
ja: タグ 2

[ctx: @default|]
en: True if strings are equal
ja: 文字列が等しい場合に真

[ctx: @default|]
en: True if string contains substring
ja: 文字列が部分文字列を含む場合に真

[ctx: @default|]
en: True if string matches regexp
ja: 文字列が正規表現に一致する場合に真

[ctx: @default|]
en: Logical AND
ja: 論理 AND

[ctx: @default|]
en: Logical OR
ja: 論理 OR

[ctx: @default|]
en: Logical negation
ja: 論理否定

[ctx: FileProxyModel|]
en: All Supported Files
ja: すべての対応ファイル

[ctx: FileProxyModel|]
en: All Files
ja: すべてのファイル

[ctx: FileSystemModel|]
en: %1 bytes
ja: %1 バイト

[ctx: FileSystemModel|]
en: Name
ja: 名前

[ctx: FileSystemModel|]
en: Size
ja: サイズ

[ctx: FileSystemModel|Match OS X Finder]
en: Kind
ja: 種類

[ctx: FileSystemModel|All other platforms]
en: Type
ja: タイプ

[ctx: FileSystemModel|]
en: Date Modified
ja: 更新日時

[ctx: FileSystemModel|]
en: My Computer
ja: マイ コンピューター

[ctx: FileSystemModel|]
en: Computer
ja: コンピューター

[ctx: FrameFieldObject|]
en: Text
ja: テキスト

[ctx: FrameTableModel|]
en: Volume
ja: 音量

[ctx: FrameTableModel|]
en: File ID
ja: ファイル ID

[ctx: FrameTableModel|]
en: Name
ja: 名前

[ctx: FrameTableModel|]
en: Data
ja: データ

[ctx: Kid3Application|]
en: Saving folder...
ja: フォルダーを保存中...

[ctx: Kid3Application|]
en: Selection
ja: 選択

[ctx: Kid3Application|]
en: All Files
ja: すべてのファイル

[ctx: QFileSystemModel|]
en: Name
ja: 名前

[ctx: QFileSystemModel|]
en: Size
ja: サイズ

[ctx: QFileSystemModel|]
en: Type
ja: タイプ

[ctx: QFileSystemModel|]
en: Kind
ja: 種類

[ctx: QFileSystemModel|]
en: Date Modified
ja: 更新日時

[ctx: TagSearcher|]
en: Search finished
ja: 検索が完了しました

[ctx: TagSearcher|]
en: Filename
ja: ファイル名

[ctx: TagSearcher|]
en: Tag %1
ja: タグ %1

[ctx: TimeEventModel|]
en: Time
ja: 時間

[ctx: TimeEventModel|]
en: Event Code
ja: イベントコード

[ctx: TimeEventModel|]
en: Text
ja: テキスト

[ctx: TrackDataModel|]
en: Track
ja: トラック

[ctx: TrackDataModel|]
en: Absolute path to file
ja: ファイルの絶対パス

[ctx: TrackDataModel|]
en: Filename
ja: ファイル名

[ctx: TrackDataModel|]
en: Duration
ja: 再生時間

[ctx: TrackDataModel|]
en: Length
ja: 長さ

[ctx: @default|]
en: Text Encoding
ja: テキストエンコーディング

[ctx: @default|]
en: Text
ja: テキスト

[ctx: @default|]
en: Data
ja: データ

[ctx: @default|]
en: Description
ja: 説明

[ctx: @default|]
en: Owner
ja: 所有者

[ctx: @default|]
en: Email
ja: メール

[ctx: @default|]
en: Rating
ja: 評価

[ctx: @default|]
en: Language
ja: 言語

[ctx: @default|]
en: Picture Type
ja: 画像タイプ

[ctx: @default|]
en: Image format
ja: 画像フォーマット

[ctx: @default|]
en: Mimetype
ja: MIME タイプ

[ctx: @default|]
en: Counter
ja: カウンター

[ctx: @default|]
en: Identifier
ja: 識別子

[ctx: @default|]
en: Volume Adjustment
ja: 音量調整

[ctx: @default|]
en: Number of Bits
ja: ビット数

[ctx: @default|]
en: Volume Change Right
ja: 右チャンネル音量変化

[ctx: @default|]
en: Volume Change Left
ja: 左チャンネル音量変化

[ctx: @default|]
en: Peak Volume Right
ja: 右チャンネルピーク音量

[ctx: @default|]
en: Peak Volume Left
ja: 左チャンネルピーク音量

[ctx: @default|]
en: Timestamp Format
ja: タイムスタンプ形式

[ctx: @default|]
en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

[ctx: @default|]
en: Price
ja: 価格

[ctx: @default|]
en: Date
ja: 日付

[ctx: @default|]
en: Seller
ja: 販売者

[ctx: @default|]
en: Target Type
ja: ターゲットタイプ

[ctx: @default|]
en: Default
ja: 既定

[ctx: @default|]
en: Other
ja: その他

[ctx: @default|]
en: MPEG frames as unit
ja: 単位を MPEG フレームとする

[ctx: @default|]
en: Milliseconds as unit
ja: 単位をミリ秒とする

[ctx: @default|]
en: Lyrics
ja: 歌詞

[ctx: @default|]
en: Text transcription
ja: テキスト書き起こし

[ctx: @default|]
en: Movement/part name
ja: 楽章/パート名

[ctx: @default|]
en: Events
ja: イベント

[ctx: @default|]
en: Chord
ja: コード

[ctx: @default|]
en: Trivia/pop up
ja: トリビア/ポップアップ

[ctx: @default|]
en: None
ja: なし

[ctx: @default|]
en: Shot
ja: ショット

[ctx: @default|]
en: Subtrack
ja: サブトラック

[ctx: @default|]
en: Part
ja: パート

[ctx: @default|]
en: Edition
ja: エディション

[ctx: @default|]
en: Collection
ja: コレクション

[ctx: @default|]
en: Track Number
ja: トラック番号

[ctx: @default|]
en: Album Artist
ja: アルバムアーティスト

[ctx: @default|]
en: Arranger
ja: 編曲者

[ctx: @default|]
en: Author
ja: 作者

[ctx: @default|]
en: Catalog Number
ja: カタログ番号

[ctx: @default|]
en: Compilation
ja: コンピレーション

[ctx: @default|]
en: Composer
ja: 作曲者

[ctx: @default|]
en: Conductor
ja: 指揮者

[ctx: @default|]
en: Copyright
ja: 著作権

[ctx: @default|]
en: Disc Number
ja: ディスク番号

[ctx: @default|]
en: Encoded-by
ja: エンコード者

[ctx: @default|]
en: Encoder Settings
ja: エンコーダー設定

[ctx: @default|]
en: Encoding Time
ja: エンコード日時

[ctx: @default|]
en: Grouping
ja: グループ化

[ctx: @default|]
en: Initial Key
ja: 初期キー

[ctx: @default|]
en: Lyricist
ja: 作詞者

[ctx: @default|]
en: Media
ja: メディア

[ctx: @default|]
en: Mood
ja: ムード

[ctx: @default|]
en: Original Album
ja: オリジナルアルバム

[ctx: @default|]
en: Original Artist
ja: オリジナルアーティスト

[ctx: @default|]
en: Original Date
ja: オリジナル日付

[ctx: @default|]
en: Performer
ja: 演奏者

[ctx: @default|]
en: Picture
ja: 画像

[ctx: @default|]
en: Publisher
ja: 出版社

[ctx: @default|]
en: Release Country
ja: 発売国

[ctx: @default|]
en: Remixer
ja: リミキサー

[ctx: @default|]
en: Sort Album
ja: アルバムで並び替え

[ctx: @default|]
en: Sort Album Artist
ja: アルバムアーティストで並び替え

[ctx: @default|]
en: Sort Artist
ja: アーティストで並び替え

[ctx: @default|]
en: Sort Composer
ja: 作曲者で並び替え

[ctx: @default|]
en: Sort Name
ja: 名前で並び替え

[ctx: @default|]
en: Subtitle
ja: サブタイトル

[ctx: @default|]
en: Website
ja: ウェブサイト

[ctx: @default|]
en: WWW Audio File
ja: WWW オーディオファイル

[ctx: @default|]
en: WWW Audio Source
ja: WWW オーディオソース

[ctx: @default|]
en: Release Date
ja: 発売日

[ctx: @default|]
en: Work
ja: 作品

[ctx: @default|]
en: Audio Encryption
ja: オーディオ暗号化

[ctx: @default|]
en: Audio Seek Point
ja: オーディオシークポイント

[ctx: @default|]
en: Chapter
ja: チャプター

[ctx: @default|]
en: Commercial
ja: コマーシャル

[ctx: @default|]
en: Table of Contents
ja: 目次

[ctx: @default|]
en: Encryption Method
ja: 暗号化方式

[ctx: @default|]
en: Equalization
ja: イコライゼーション

[ctx: @default|]
en: Event Timing Codes
ja: イベントタイミングコード

[ctx: @default|]
en: General Object
ja: 一般オブジェクト

[ctx: @default|]
en: Group Identification
ja: グループ識別

[ctx: @default|]
en: Linked Information
ja: リンク情報

[ctx: @default|]
en: Music CD Identifier
ja: 音楽 CD 識別子

[ctx: @default|]
en: MPEG Lookup Table
ja: MPEG ルックアップテーブル

[ctx: @default|]
en: Movement Number
ja: 楽章番号

[ctx: @default|]
en: Movement Name
ja: 楽章名

[ctx: @default|]
en: Ownership
ja: 所有権

[ctx: @default|]
en: Play Counter
ja: 再生回数

[ctx: @default|]
en: Podcast
ja: ポッドキャスト

[ctx: @default|]
en: Popularimeter
ja: 人気度

[ctx: @default|]
en: Position Synchronisation
ja: 位置同期

[ctx: @default|]
en: Private
ja: プライベート

[ctx: @default|]
en: Recommended Buffer Size
ja: 推奨バッファサイズ

[ctx: @default|]
en: Reverb
ja: リバーブ

[ctx: @default|]
en: Seek
ja: シーク

[ctx: @default|]
en: Signature
ja: 署名

[ctx: @default|]
en: Synchronized Lyrics
ja: 同期歌詞

[ctx: @default|]
en: Synchronized Tempo Codes
ja: 同期テンポコード

[ctx: @default|]
en: Podcast Category
ja: ポッドキャストカテゴリ

[ctx: @default|]
en: Podcast Description
ja: ポッドキャスト説明

[ctx: @default|]
en: Playlist Delay
ja: 再生リスト遅延

[ctx: @default|]
en: Original Release Time
ja: オリジナル発売時刻

[ctx: @default|]
en: Recording Time
ja: 録音時刻

[ctx: @default|]
en: Release Time
ja: 発売時刻

[ctx: @default|]
en: Tagging Time
ja: タグ付け時刻

[ctx: @default|]
en: File Type
ja: ファイルタイプ

[ctx: @default|]
en: Podcast Identifier
ja: ポッドキャスト識別子

[ctx: @default|]
en: Time
ja: 時刻

[ctx: @default|]
en: Podcast Keywords
ja: ポッドキャストキーワード

[ctx: @default|]
en: Original Filename
ja: 元のファイル名

[ctx: @default|]
en: File Owner
ja: ファイル所有者

[ctx: @default|]
en: Produced Notice
ja: 制作通知

[ctx: @default|]
en: Recording Date
ja: 録音日

[ctx: @default|]
en: Radio Station Name
ja: ラジオ局名

[ctx: @default|]
en: Radio Station Owner
ja: ラジオ局所有者

[ctx: @default|]
en: Size
ja: サイズ

[ctx: @default|]
en: User-defined Text
ja: ユーザー定義テキスト

[ctx: @default|]
en: Unique File Identifier
ja: 一意のファイル識別子

[ctx: @default|]
en: Terms of Use
ja: 利用規約

[ctx: @default|]
en: Commercial URL
ja: 商用 URL

[ctx: @default|]
en: Copyright URL
ja: 著作権 URL

[ctx: @default|]
en: Podcast Feed
ja: ポッドキャストフィード

[ctx: @default|]
en: Official Radio Station
ja: 公式ラジオ局

[ctx: @default|]
en: Payment
ja: 支払い

[ctx: @default|]
en: Official Publisher
ja: 公式出版社

[ctx: @default|]
en: User-defined URL
ja: ユーザー定義 URL

[ctx: @default|]
en: Contact
ja: 連絡先

[ctx: @default|]
en: Total Discs
ja: 総ディスク数

[ctx: @default|]
en: Encoder
ja: エンコーダー

[ctx: @default|]
en: Encoding
ja: エンコーディング

[ctx: @default|]
en: Engineer
ja: エンジニア

[ctx: @default|]
en: Ensemble
ja: アンサンブル

[ctx: @default|]
en: Guest Artist
ja: ゲストアーティスト

[ctx: @default|]
en: Gapless Playback
ja: ギャップレス再生

[ctx: @default|]
en: Label
ja: レーベル

[ctx: @default|]
en: Label Number
ja: レーベル番号

[ctx: @default|]
en: License
ja: ライセンス

[ctx: @default|]
en: Location
ja: 場所

[ctx: @default|]
en: Opus
ja: オーパス

[ctx: @default|]
en: Organization
ja: 組織

[ctx: @default|]
en: Part Number
ja: パート番号

[ctx: @default|]
en: Producer
ja: プロデューサー

[ctx: @default|]
en: Product Number
ja: 製品番号

[ctx: @default|]
en: Total Tracks
ja: 総トラック数

[ctx: @default|]
en: Version
ja: バージョン

[ctx: @default|]
en: Volume
ja: 音量

[ctx: @default|]
en: Director
ja: 監督

[ctx: @default|]
en: Duration
ja: 再生時間

[ctx: @default|]
en: Summary
ja: 概要

[ctx: @default|]
en: Synopsis
ja: あらすじ

[ctx: @default|]
en: Total Parts
ja: 総パート数

[ctx: @default|]
en: Original Lyricist
ja: オリジナル作詞者

[ctx: @default|]
en: User Rating
ja: ユーザー評価

[ctx: @default|]
en: Account Type
ja: アカウントタイプ

[ctx: @default|]
en: Purchase Account
ja: 購入アカウント

[ctx: @default|]
en: Artist ID
ja: アーティスト ID

[ctx: @default|]
en: Category
ja: カテゴリ

[ctx: @default|]
en: Catalog ID
ja: カタログ ID

[ctx: @default|]
en: Genre ID
ja: ジャンル ID

[ctx: @default|]
en: HD Video
ja: HD ビデオ

[ctx: @default|]
en: Keyword
ja: キーワード

[ctx: @default|]
en: Long Description
ja: 詳細説明

[ctx: @default|]
en: Album ID
ja: アルバム ID

[ctx: @default|]
en: Purchase Date
ja: 購入日

[ctx: @default|]
en: Rating/Advisory
ja: 評価/注意

[ctx: @default|]
en: Country Code
ja: 国コード

[ctx: @default|]
en: Sort Show
ja: 番組で並び替え

[ctx: @default|]
en: Media Type
ja: メディアタイプ

[ctx: @default|]
en: TV Episode
ja: TV エピソード

[ctx: @default|]
en: TV Episode Number
ja: TV エピソード番号

[ctx: @default|]
en: TV Network Name
ja: TV ネットワーク名

[ctx: @default|]
en: TV Show Name
ja: TV 番組名

[ctx: @default|]
en: TV Season
ja: TV シーズン

[ctx: @default|]
en: Movement Count
ja: 楽章数

[ctx: @default|]
en: Show Work & Movement
ja: 作品と楽章を表示

[ctx: @default|]
en: Podcast URL
ja: ポッドキャスト URL

[ctx: @default|]
en: Podcast GUID
ja: ポッドキャスト GUID

[ctx: @default|]
en: Composer ID
ja: 作曲者 ID

[ctx: @default|]
en: Chapters
ja: チャプター

[ctx: @default|]
en: Archival Location
ja: 保管場所

[ctx: @default|]
en: Commissioned
ja: 委託制作

[ctx: @default|]
en: Cropped
ja: トリミング済み

[ctx: @default|]
en: Dimensions
ja: 寸法

[ctx: @default|]
en: Dots Per Inch
ja: DPI

[ctx: @default|]
en: Keywords
ja: キーワード

[ctx: @default|]
en: Lightness
ja: 明るさ

[ctx: @default|]
en: Number of Colors
ja: 色数

[ctx: @default|]
en: Subject
ja: 件名

[ctx: @default|]
en: Sharpness
ja: シャープネス

[ctx: @default|]
en: Source Form
ja: ソース形式

[ctx: @default|]
en: Tag %1
ja: タグ %1

[ctx: @default|]
en: Tag 1 and Tag 2
ja: タグ 1 と タグ 2

[ctx: @default|]
en: All Tags
ja: すべてのタグ

[ctx: @default|]
en: Prepend t1/append t2 if not empty
ja: 空でなければ t1 を前に付け、t2 を後ろに付ける

[ctx: @default|]
en: Truncated
ja: 切り詰め

[ctx: @default|]
en: Size is too large
ja: サイズが大きすぎます

[ctx: @default|]
en: Must be unique
ja: 一意でなければなりません

[ctx: @default|]
en: New line is forbidden
ja: 改行は使用できません

[ctx: @default|]
en: Carriage return is forbidden
ja: キャリッジリターンは使用できません

[ctx: @default|]
en: Owner must be non-empty
ja: 所有者は空にできません

[ctx: @default|]
en: Must be numeric
ja: 数値でなければなりません

[ctx: @default|]
en: Must be numeric or number/total
ja: 数値または 数値/合計 でなければなりません

[ctx: @default|]
en: Format is DDMM
ja: 形式は DDMM です

[ctx: @default|]
en: Format is HHMM
ja: 形式は HHMM です

[ctx: @default|]
en: Format is YYYY
ja: 形式は YYYY です

[ctx: @default|]
en: Must begin with a year and a space character
ja: 年で始まり、その後に半角スペースが必要です

[ctx: @default|]
en: Must be ISO 8601 date/time
ja: ISO 8601 の日付/時刻でなければなりません

[ctx: @default|]
en: Must be musical key, 3 characters, A-G, b, #, m, o
    or Camelot wheel value 1A-12A, 1B-12B
ja: 音楽のキーは A～G、b、#、m、o の3文字でなければなりません
    または Camelot ホイールの値は 1A～12A、1B～12B です

[ctx: @default|]
en: Must have ISO 639-2 language code, 3 lowercase characters
ja: ISO 639-2 の言語コード (小文字3文字) でなければなりません

[ctx: @default|]
en: Must be ISRC code, 12 characters
ja: ISRC コード (12 文字) でなければなりません

[ctx: @default|]
en: Must be list of strings separated by '|'
ja: '|' で区切られた文字列の一覧でなければなりません

[ctx: @default|]
en: Has excess white space
ja: 余分な空白があります

[ctx: @default|]
en: 32x32 pixels PNG file icon
ja: 32x32 ピクセルの PNG ファイルアイコン

[ctx: @default|]
en: Other file icon
ja: その他のファイルアイコン

[ctx: @default|]
en: Cover (front)
ja: カバー (表)

[ctx: @default|]
en: Cover (back)
ja: カバー (裏)

[ctx: @default|]
en: Leaflet page
ja: リーフレットページ

[ctx: @default|]
en: Lead artist/lead performer/soloist
ja: 主なアーティスト/主な演奏者/ソリスト

[ctx: @default|]
en: Artist/performer
ja: アーティスト/演奏者

[ctx: @default|]
en: Band/Orchestra
ja: バンド/オーケストラ

[ctx: @default|]
en: Lyricist/text writer
ja: 作詞者/テキスト作成者

[ctx: @default|]
en: Recording Location
ja: 録音場所

[ctx: @default|]
en: During recording
ja: 録音中

[ctx: @default|]
en: During performance
ja: 演奏中

[ctx: @default|]
en: Movie/video screen capture
ja: 映画/ビデオのスクリーンキャプチャ

[ctx: @default|]
en: A bright coloured fish
ja: 鮮やかな色の魚

[ctx: @default|]
en: Illustration
ja: イラスト

[ctx: @default|]
en: Band/artist logotype
ja: バンド/アーティストのロゴタイプ

[ctx: @default|]
en: Publisher/Studio logotype
ja: 出版社/スタジオのロゴタイプ

[ctx: @default|]
en: Absolute path to file
ja: ファイルの絶対パス

[ctx: @default|]
en: Modification date
ja: 更新日時

[ctx: @default|]
en: Creation date
ja: 作成日時

[ctx: @default|]
en: Directory name
ja: ディレクトリ名

[ctx: @default|]
en: Number of tracks
ja: トラック数

[ctx: @default|]
en: Extension
ja: 拡張子

[ctx: @default|]
en: Bitrate
ja: ビットレート

[ctx: @default|]
en: Samplerate
ja: サンプルレート

[ctx: @default|]
en: Channels
ja: チャンネル数

[ctx: @default|]
en: Codec
ja: コーデック

[ctx: @default|]
en: Marked
ja: マーク済み

[ctx: @default|]
en: Escape for HTML
ja: HTML 用にエスケープ

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Automatic Import
ja: 自動インポート

[ctx: BatchImportDialog|]
en: D&estination:
ja: 保存先(&E) :

[ctx: BatchImportDialog|]
en: &Profile:
ja: プロファイル(&P) :

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Add
ja: 追加

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Remove
ja: 削除

[ctx: BatchImportDialog|]
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

[ctx: BatchImportDialog|]
en: &Save Settings
ja: 設定を保存(&S)

[ctx: BatchImportDialog|]
en: &Close
ja: 閉じる(&C)

[ctx: BatchImportDialog|]
en: New
ja: 新規

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Reading Folder
ja: フォルダーを読み込み中

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Started
ja: 開始しました

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Source
ja: ソース

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Querying
ja: 問い合わせ中

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Fetching
ja: 取得中

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Data received
ja: データを受信しました

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Cover
ja: カバー

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Finished
ja: 完了

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Aborted
ja: 中止しました

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Error
ja: エラー

[ctx: BatchImportDialog|]
en: A&bort
ja: 中止(&B)

[ctx: BatchImportDialog|]
en: S&tart
ja: 開始(&T)

[ctx: BatchImportSourceDialog|]
en: Import Source
ja: インポート元

[ctx: BatchImportSourceDialog|]
en: &Server:
ja: サーバー(&S) :

[ctx: BatchImportSourceDialog|]
en: &Accuracy:
ja: 精度(&A) :

[ctx: BatchImportSourceDialog|]
en: &Standard Tags
ja: 標準タグ(&S)

[ctx: BatchImportSourceDialog|]
en: &Additional Tags
ja: 追加タグ(&A)

[ctx: BatchImportSourceDialog|]
en: C&over Art
ja: カバーアート(&O)

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: Browse Cover Art
ja: カバーアートを参照

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &Artist/Album
ja: アーティスト/アルバム(&A)

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &Source
ja: ソース(&S)

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: Source:
ja: ソース :

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: URL:
ja: URL :

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &URL extraction
ja: URL 抽出(&U)

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: Match
ja: 一致

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: Picture URL
ja: 画像 URL

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &Save Settings
ja: 設定を保存(&S)

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &Browse
ja: 参照(&B)

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: Click Browse to start
ja: 参照をクリックして開始してください

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: Then drag the picture from the browser to Kid3.
ja: その後、ブラウザから画像を Kid3 にドラッグしてください。

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Mark truncated fields
ja: 切り詰められたフィールドをマーク(&M)

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Text &encoding:
ja: テキストエンコーディング(&E) :

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Use &track/total number of tracks format
ja: トラック数/総トラック数形式を使用(&T)

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Track number &digits:
ja: トラック番号の桁数(&D) :

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Genre as text instead of numeric string
ja: 数値文字列ではなくジャンルをテキストとして使用(&G)

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &WAV files with lowercase id3 chunk
ja: 小文字の id3 チャンクを持つ WAV ファイル(&W)

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Mar&k standard violations
ja: 標準違反をマーク(&K)

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Version used for new tags:
ja: 新規タグに使用するバージョン(&V) :

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Co&mment field name:
ja: コメントフィールド名(&M) :

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Picture field name:
ja: 画像フィールド名(&P) :

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Picture
ja: 画像

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Mark if &larger than (bytes):
ja: 次のサイズを超える場合にマーク (バイト) (&L) :

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Show only custom genres
ja: カスタムジャンルのみ表示(&S)

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Cu&stom Genres
ja: カスタムジャンル(&S)

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Custom F&rames
ja: カスタムフレーム(&R)

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Use drag and drop to reorder the items
ja: ドラッグ＆ドロップで項目の順序を変更できます

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Quick Access Frames
ja: クイックアクセスフレーム(&Q)

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Track nu&mber field name:
ja: トラック番号フィールド名(&M) :

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Tag Format
ja: タグ形式(&T)

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Rating
ja: 評価

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Tag &1
ja: タグ 1(&1)

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Tag &2
ja: タグ 2(&2)

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Tag &3
ja: タグ 3(&3)

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: All Ta&gs
ja: すべてのタグ(&G)

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Startup
ja: 起動時

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Load last-opened files
ja: 最後に開いたファイルを読み込む(&L)

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Save
ja: 保存

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Preserve file timestamp
ja: ファイルのタイムスタンプを保持(&P)

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Mark changes
ja: 変更をマーク(&M)

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: F&ilename for cover:
ja: カバー用ファイル名(&I) :

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Text &encoding (Export, Playlist):
ja: テキストエンコーディング (エクスポート、再生リスト) (&E) :

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: File List
ja: ファイル一覧

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Filte&r:
ja: フィルター(&R) :

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Inclu&de folders:
ja: フォルダーを含める(&D) :

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: E&xclude folders:
ja: フォルダーを除外(&X) :

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Show hidden files
ja: 隠しファイルを表示(&S)

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Format
ja: 形式

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Filename from tag
ja: タグからファイル名

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Tag from filename
ja: ファイル名からタグ

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Playlist
ja: 再生リスト

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Filename Format
ja: ファイル名形式(&F)

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Filename from Tag
ja: タグからファイル名

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Tag from Filename
ja: ファイル名からタグ

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Browser
ja: ブラウザ

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Web &browser:
ja: Web ブラウザ(&B) :

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Context &Menu Commands
ja: コンテキストメニューのコマンド(&M)

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Play on double click
ja: ダブルクリックで再生(&P)

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Select file on play
ja: 再生時にファイルを選択(&S)

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: A&udio output:
ja: オーディオ出力(&U) :

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: System
ja: システム

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Proxy
ja: プロキシ

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Proxy:
ja: プロキシ(&P) :

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Use authentication with proxy
ja: プロキシで認証を使用(&U)

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Proxy user &name:
ja: プロキシのユーザー名(&N) :

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Proxy pass&word:
ja: プロキシのパスワード(&W) :

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Metadata Plugins && Priority
ja: メタデータプラグインと優先順位(&M)

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: A&vailable Plugins
ja: 利用可能なプラグイン(&V)

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Changes take only effect after a restart!
ja: 変更は再起動後にのみ有効になります!

[ctx: @default|]
en: Images
ja: 画像

[ctx: @default|]
en: All Files
ja: すべてのファイル

[ctx: BinaryOpenSave|]
en: From Clip&board
ja: クリップボードから(&B)

[ctx: BinaryOpenSave|]
en: &To Clipboard
ja: クリップボードへ(&T)

[ctx: BinaryOpenSave|]
en: &Import...
ja: インポート(&I)...

[ctx: BinaryOpenSave|]
en: &Export...
ja: エクスポート(&E)...

[ctx: BinaryOpenSave|]
en: &View...
ja: 表示(&V)...

[ctx: EditFrameFieldsDialog|]
en: &OK
ja: OK(&O)

[ctx: EditFrameFieldsDialog|]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

[ctx: ExportDialog|]
en: Export
ja: エクスポート

[ctx: ExportDialog|]
en: &Format:
ja: 形式(&F) :

[ctx: ExportDialog|]
en: H&eader:
ja: ヘッダ(&E) :

[ctx: ExportDialog|]
en: &Tracks:
ja: トラック(&T) :

[ctx: ExportDialog|]
en: F&ooter:
ja: フッタ(&O) :

[ctx: ExportDialog|]
en: To F&ile...
ja: ファイルへ(&I)...

[ctx: ExportDialog|]
en: To Clip&board
ja: クリップボードへ(&B)

[ctx: ExportDialog|]
en: &Source:
ja: ソース(&S) :

[ctx: ExportDialog|]
en: Tag %1
ja: タグ %1

[ctx: ExportDialog|]
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

[ctx: ExportDialog|]
en: &Save Settings
ja: 設定を保存(&S)

[ctx: ExportDialog|]
en: &Close
ja: 閉じる(&C)

[ctx: ExportDialog|]
en: File Error
ja: ファイルエラー

[ctx: ExportDialog|]
en: Error while writing file:
ja: ファイルの書き込み中にエラーが発生しました :

[ctx: FilterDialog|]
en: Filter
ja: フィルター

[ctx: FilterDialog|]
en: &Preview
ja: プレビュー(&P)

[ctx: FilterDialog|]
en: &Filter:
ja: フィルター(&F) :

[ctx: FilterDialog|]
en: &Expression:
ja: 式(&E) :

[ctx: FilterDialog|]
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

[ctx: FilterDialog|]
en: &Save Settings
ja: 設定を保存(&S)

[ctx: FilterDialog|]
en: &Close
ja: 閉じる(&C)

[ctx: FilterDialog|]
en: Started
ja: 開始

[ctx: FilterDialog|]
en: Finished
ja: 完了

[ctx: FilterDialog|]
en: Aborted
ja: 中止

[ctx: FilterDialog|]
en: A&bort
ja: 中止(&B)

[ctx: FilterDialog|]
en: &Apply
ja: 適用(&A)

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Find and Replace
ja: 検索と置換

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: F&ind:
ja: 検索(&I) :

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Find
ja: 検索(&F)

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Re&place:
ja: 置換(&P) :

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Replace
ja: 置換(&R)

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Replace &all
ja: すべて置換(&A)

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Options
ja: オプション

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Match case
ja: 大文字と小文字を区別(&M)

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Backwards
ja: 後方検索(&B)

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Regular &expression
ja: 正規表現(&E)

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Tags
ja: タグ(&T)

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Select a&ll
ja: すべて選択(&L)

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Filename
ja: ファイル名

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Save Settings
ja: 設定を保存(&S)

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Close
ja: 閉じる(&C)

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Find
ja: 検索

[ctx: ImportDialog|]
en: Accuracy:
ja: 精度 :

[ctx: ImportDialog|]
en: Cover Art:
ja: カバーアート :

[ctx: ImportDialog|]
en: From F&ile/Clipboard...
ja: ファイル/クリップボードから(&I)...

[ctx: ImportDialog|]
en: From T&ags...
ja: タグから(&A)...

[ctx: ImportDialog|]
en: &From Server...
ja: サーバーから(&F)...

[ctx: ImportDialog|]
en: D&estination:
ja: 宛先(&E) :

[ctx: ImportDialog|]
en: Revert
ja: 元に戻す

[ctx: ImportDialog|]
en: Check maximum allowable time &difference (sec):
ja: 許容される最大時間差をチェック(&D) (秒) :

[ctx: ImportDialog|]
en: Match with:
ja: 一致条件 :

[ctx: ImportDialog|]
en: &Length
ja: 長さ(&L)

[ctx: ImportDialog|]
en: T&rack
ja: トラック(&R)

[ctx: ImportDialog|]
en: &Title
ja: タイトル(&T)

[ctx: ImportDialog|]
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

[ctx: ImportDialog|]
en: &Save Settings
ja: 設定を保存(&S)

[ctx: ImportDialog|]
en: &OK
ja: OK(&O)

[ctx: ImportDialog|]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Number Tracks
ja: トラック番号を付与

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Start &number:
ja: 開始番号(&N) :

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: &Destination:
ja: 宛先(&D) :

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: &Reset counter for each folder
ja: フォルダーごとにカウンターをリセット(&R)

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: &Total number of tracks:
ja: 総トラック数(&T) :

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: &Save Settings
ja: 設定を保存(&S)

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: &OK
ja: OK(&O)

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Create Playlist
ja: 再生リストを作成

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Playlist File Name
ja: 再生リストファイル名

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Same as &folder name
ja: フォルダー名と同じ(&F)

[ctx: PlaylistDialog|]
en: &Format:
ja: 形式(&F) :

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Create ne&w empty playlist:
ja: 新しい空の再生リストを作成(&W) :

[ctx: PlaylistDialog|]
en: New
ja: 新規

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Cr&eate in:
ja: 作成先(&E) :

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Current folder
ja: 現在のフォルダー

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Every folder
ja: すべてのフォルダー

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Top-level folder
ja: 最上位フォルダー

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Playlist Content
ja: 再生リスト内容

[ctx: PlaylistDialog|]
en: For&mat:
ja: 形式(&M) :

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Incl&ude only the selected files
ja: 選択したファイルのみ含める(&U)

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Sort by file &name
ja: ファイル名で並べ替え(&N)

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Sort by &tag field
ja: タグフィールドで並べ替え(&T)

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Use &relative path for files in playlist
ja: 再生リスト内のファイルに相対パスを使用(&R)

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Use full p&ath for files in playlist
ja: 再生リスト内のファイルに完全パスを使用(&A)

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Write only &list of files
ja: ファイル一覧のみを書き込む(&L)

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Write &info using
ja: 情報の書き込み方法(&I)

[ctx: PlaylistDialog|]
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

[ctx: PlaylistDialog|]
en: &Save Settings
ja: 設定を保存(&S)

[ctx: PlaylistDialog|]
en: &OK
ja: OK(&O)

[ctx: PlaylistDialog|]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

[ctx: PlaylistEditDialog|]
en: Playlist
ja: 再生リスト

[ctx: PlaylistEditDialog|]
en:  [modified]
ja:  [変更あり]

[ctx: PlaylistEditDialog|]
en: Warning
ja: 警告

[ctx: PlaylistEditDialog|]
en: A playlist has been modified.
    Do you want to save it?
ja: 再生リストが変更されました。
    保存しますか？

[ctx: RenDirDialog|]
en: Rename Folder
ja: フォルダー名の変更

[ctx: RenDirDialog|]
en: Format
ja: 形式

[ctx: RenDirDialog|]
en: Preview
ja: プレビュー

[ctx: RenDirDialog|]
en: &Save Settings
ja: 設定を保存(&S)

[ctx: RenDirDialog|]
en: Create Folder
ja: フォルダーを作成

[ctx: RenDirDialog|]
en: &Action:
ja: 操作(&A) :

[ctx: RenDirDialog|]
en: &Source:
ja: ソース(&S) :

[ctx: RenDirDialog|]
en: &Edit...
ja: 編集(&E)...

[ctx: RenDirDialog|]
en: &Format:
ja: 形式(&F) :

[ctx: RenDirDialog|]
en: From:
ja: 元 :

[ctx: RenDirDialog|]
en: To:
ja: 先 :

[ctx: RenDirDialog|]
en: Folder Name from Tag
ja: タグからフォルダー名

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Find
ja: 検索(&F)

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Server:
ja: サーバー(&S) :

[ctx: ServerImportDialog|]
en: C&GI Path:
ja: CGI パス(&G) :

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Token:
ja: トークン(&T) :

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Standard Tags
ja: 標準タグ(&S)

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Additional Tags
ja: 追加タグ(&A)

[ctx: ServerImportDialog|]
en: C&over Art
ja: カバーアート(&O)

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Save Settings
ja: 設定を保存(&S)

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Close
ja: 閉じる(&C)

[ctx: ServerImportDialog|]
en: Ready.
ja: 準備完了。

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: &Server:
ja: サーバー(&S) :

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: Track Title/Artist - Album
ja: トラックタイトル/アーティスト - アルバム

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: State
ja: 状態

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: &Save Settings
ja: 設定を保存(&S)

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: &OK
ja: OK(&O)

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: &Apply
ja: 適用(&A)

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: No result
ja: 結果なし

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: No result selected
ja: 結果が選択されていません

[ctx: TagImportDialog|]
en: Import from Tags
ja: タグからインポート

[ctx: TagImportDialog|]
en: Format:
ja: 形式 :

[ctx: TagImportDialog|]
en: Source:
ja: ソース :

[ctx: TagImportDialog|]
en: Extraction:
ja: 抽出 :

[ctx: TagImportDialog|]
en: D&estination:
ja: 宛先(&E) :

[ctx: TagImportDialog|]
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

[ctx: TagImportDialog|]
en: &Save Settings
ja: 設定を保存(&S)

[ctx: TagImportDialog|]
en: &Apply
ja: 適用(&A)

[ctx: TagImportDialog|]
en: &Close
ja: 閉じる(&C)

[ctx: TextImportDialog|]
en: Import from File/Clipboard
ja: ファイル/クリップボードからインポート

[ctx: TextImportDialog|]
en: Format:
ja: 形式 :

[ctx: TextImportDialog|]
en: Header:
ja: ヘッダ :

[ctx: TextImportDialog|]
en: Tracks:
ja: トラック :

[ctx: TextImportDialog|]
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

[ctx: TextImportDialog|]
en: &Save Settings
ja: 設定を保存(&S)

[ctx: TextImportDialog|]
en: From F&ile...
ja: ファイルから(&F)...

[ctx: TextImportDialog|]
en: From Clip&board
ja: クリップボードから(&B)

[ctx: TextImportDialog|]
en: &Close
ja: 閉じる(&C)

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Download
ja: ダウンロード

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Opening folder...
ja: フォルダーを開いています...

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Abort
ja: 中止

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: %1 is not writable
ja: %1 は書き込みできません

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Error while writing file:
ja: ファイル書き込み中にエラーが発生しました :

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: File Error
ja: ファイルエラー

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Error while writing file. Do you want to change the permissions?
ja: ファイル書き込み中にエラーが発生しました。権限を変更しますか？

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: The current folder has been modified.
    Do you want to save it?
ja: 現在のフォルダーは変更されています。
    保存しますか？

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Warning
ja: 警告

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: A playlist has been modified.
    Do you want to save it?
ja: 再生リストが変更されました。
    保存しますか？

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Exiting...
ja: 終了しています...

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: %n folders | %n folders
ja[0]: %n 個のフォルダー

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: %n files | %n files
ja[0]: %n 個のファイル

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: %n selected | %n selected
ja[0]: %n 個選択

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Ready.
ja: 準備完了。

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Creating playlist...
ja: 再生リストを作成しています...

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Files not found
ja: ファイルが見つかりません

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Error
ja: エラー

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Import
ja: インポート

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Error while renaming:
ja: 名前変更中にエラーが発生しました :

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Retry after closing directories?
ja: ディレクトリを閉じてから再試行しますか？

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Filter
ja: フィルター

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en:  [filtered %1/%2]
ja:  [フィルター済み %1/%2]

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Add Frame
ja: フレームを追加

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Select the frame ID
ja: フレーム ID を選択してください

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Rename File
ja: ファイル名の変更

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Enter new file name:
ja: 新しいファイル名を入力してください :

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Rename %1 to %2 failed
ja: %1 を %2 に変更できませんでした

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Retry after closing folders?
ja: フォルダーを閉じてから再試行しますか？

[ctx: @default|]
en: Do you really want to move these %1 items to the trash?
ja: これら %1 個の項目をごみ箱に移動しますか？

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Do you really want to move these %1 items to the trash?
ja: これら %1 個の項目をごみ箱に移動しますか？

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Do you really want to move this item to the trash?
ja: この項目をごみ箱に移動しますか？

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Move to Trash
ja: ごみ箱に移動

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Folder must be empty.
ja: フォルダーは空である必要があります。

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Could not move these files to the Trash
ja: これらのファイルをごみ箱に移動できませんでした

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Expand All
ja: すべて展開

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: A&bort
ja: 中止(&A)

[ctx: ConfigurableTreeView|]
en: Automatic Column Widths
ja: 列幅を自動調整

[ctx: ConfigurableTreeView|]
en: Custom Column Widths
ja: 列幅をカスタム

[ctx: FileList|]
en: C&lear
ja: クリア(&L)

[ctx: FileList|]
en: &Close
ja: 閉じる(&C)

[ctx: FileList|]
en: &Expand all
ja: すべて展開(&E)

[ctx: FileList|]
en: &Collapse all
ja: すべて折りたたむ(&C)

[ctx: FileList|]
en: &Play
ja: 再生(&P)

[ctx: FileList|]
en: E&dit
ja: 編集(&D)

[ctx: FileList|]
en: &Open
ja: 開く(&O)

[ctx: FileList|]
en: Open Containing &Folder
ja: 含まれるフォルダーを開く(&F)

[ctx: FileList|]
en: Execute
ja: 実行

[ctx: FileList|]
en: Could not execute
ja: 実行できません

[ctx: Kid3Form|]
en: F&ile
ja: ファイル(&I)

[ctx: Kid3Form|]
en: Name:
ja: 名前 :

[ctx: Kid3Form|]
en: Format:
ja: 形式 :

[ctx: Kid3Form|]
en: From:
ja: 元 :

[ctx: Kid3Form|]
en: Tag %1
ja: タグ %1

[ctx: Kid3Form|]
en: Filename from Tag %1
ja: タグ %1 からファイル名

[ctx: Kid3Form|]
en: To:
ja: 先 :

[ctx: Kid3Form|]
en: Tag %1 from Filename
ja: ファイル名からタグ %1

[ctx: Kid3Form|]
en: Tag &%1
ja: タグ &%1

[ctx: Kid3Form|]
en: From Tag %1
ja: タグ %1 から

[ctx: Kid3Form|]
en: Copy
ja: コピー

[ctx: Kid3Form|]
en: Paste
ja: 貼り付け

[ctx: Kid3Form|]
en: From
ja: 元

[ctx: Kid3Form|]
en: Filename
ja: ファイル名

[ctx: Kid3Form|]
en: To
ja: 先

[ctx: Kid3Form|]
en: Remove
ja: 削除

[ctx: Kid3Form|]
en: Edit...
ja: 編集...

[ctx: Kid3Form|]
en: Add...
ja: 追加...

[ctx: Kid3Form|]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: SectionActions|]
en: Previous
ja: 前へ

[ctx: SectionActions|]
en: Next
ja: 次へ

[ctx: SectionActions|]
en: Transfer
ja: 転送

[ctx: SectionActions|]
en: Copy
ja: コピー

[ctx: SectionActions|]
en: Paste
ja: 貼り付け

[ctx: SectionActions|]
en: Remove
ja: 削除

[ctx: SectionActions|]
en: Edit
ja: 編集

[ctx: SectionActions|]
en: Add
ja: 追加

[ctx: SectionActions|]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: SectionActions|]
en: Open Parent Folder
ja: 親フォルダーを開く

[ctx: SectionActions|]
en: Open Current Folder
ja: 現在のフォルダーを開く

[ctx: AbstractListEdit|]
en: &Add...
ja: 追加(&A)...

[ctx: AbstractListEdit|]
en: Move &Up
ja: 上へ移動(&U)

[ctx: AbstractListEdit|]
en: Move &Down
ja: 下へ移動(&D)

[ctx: AbstractListEdit|]
en: &Edit...
ja: 編集(&E)...

[ctx: AbstractListEdit|]
en: &Remove
ja: 削除(&R)

[ctx: ChapterEditor|]
en: Start time
ja: 開始時刻

[ctx: ChapterEditor|]
en: End time
ja: 終了時刻

[ctx: ChapterEditor|]
en: Start offset
ja: 開始オフセット

[ctx: ChapterEditor|]
en: End offset
ja: 終了オフセット

[ctx: ConfigTable|]
en: &Add
ja: 追加(&A)

[ctx: ConfigTable|]
en: &Insert row
ja: 行を挿入(&I)

[ctx: ConfigTable|]
en: &Delete row
ja: 行を削除(&D)

[ctx: ConfigTable|]
en: &Clear row
ja: 行をクリア(&C)

[ctx: FilenameFormatBox|]
en: Use for playlist and folder names
ja: 再生リストおよびフォルダー名に使用

[ctx: FilenameFormatBox|]
en: Maximum length:
ja: 最大長 :

[ctx: FormatBox|]
en: Automatically apply format
ja: 形式を自動的に適用

[ctx: FormatBox|]
en: String replacement:
ja: 文字列の置換 :

[ctx: FormatBox|]
en: From
ja: 置換元

[ctx: FormatBox|]
en: To
ja: 置換先

[ctx: FormatBox|]
en: Case conversion:
ja: 大文字/小文字変換 :

[ctx: FormatBox|]
en: Locale:
ja: ロケール :

[ctx: FormatListEdit|]
en: &Add
ja: 追加(&A)

[ctx: FormatListEdit|]
en: &Remove
ja: 削除(&R)

[ctx: FormatListEdit|]
en: New
ja: 新規

[ctx: FrameTable|]
en: WWW Audio Source
ja: WWW オーディオソース

[ctx: FrameTable|]
en: &Select all
ja: すべて選択(&S)

[ctx: FrameTable|]
en: &Deselect all
ja: すべて選択解除(&D)

[ctx: ImageViewer|]
en: View Picture
ja: 画像を表示

[ctx: ImageViewer|]
en: &Close
ja: 閉じる(&C)

[ctx: PictureLabel|]
en: Previous
ja: 前へ

[ctx: PictureLabel|]
en: Next
ja: 次へ

[ctx: @default|]
en: Drag album
    artwork
    here
ja: アルバムの
    アートワークを
    ここにドラッグ

[ctx: PlayToolBar|]
en: Play
ja: 再生

[ctx: PlayToolBar|]
en: Play/Pause
ja: 再生/一時停止

[ctx: PlayToolBar|]
en: Stop playback
ja: 再生を停止

[ctx: PlayToolBar|]
en: Previous Track
ja: 前のトラック

[ctx: PlayToolBar|]
en: Next Track
ja: 次のトラック

[ctx: PlayToolBar|]
en: Close
ja: 閉じる

[ctx: PlayToolBar|]
en: Mute
ja: ミュート

[ctx: PlayToolBar|]
en: Volume: %1%
ja: 音量 : %1%

[ctx: ProgressWidget|]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

[ctx: StringListEdit|]
en: Add Item
ja: 項目を追加

[ctx: StringListEdit|]
en: Edit Item
ja: 項目を編集

[ctx: SubframesEditor|]
en: Edit...
ja: 編集...

[ctx: SubframesEditor|]
en: Add...
ja: 追加...

[ctx: SubframesEditor|]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: SubframesEditor|]
en: Add Frame
ja: フレームを追加

[ctx: SubframesEditor|]
en: Select the frame ID
ja: フレーム ID を選択

[ctx: TableModelEdit|]
en: &Add
ja: 追加(&A)

[ctx: TableOfContentsEditor|]
en: Top level
ja: 最上位

[ctx: TableOfContentsEditor|]
en: Ordered
ja: 順序付き

[ctx: TagFormatBox|]
en: Validation
ja: 検証

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Add
ja: 追加(&A)

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Delete
ja: 削除(&D)

[ctx: TimeEventEditor|]
en: From Clip&board
ja: クリップボードから(&B)

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Import...
ja: インポート(&I)...

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Export...
ja: エクスポート(&E)...

[ctx: TimeEventEditor|]
en: Help
ja: ヘルプ

[ctx: TimeEventEditor|]
en: Events
ja: イベント

[ctx: TimeEventEditor|]
en: Lyrics
ja: 歌詞

[ctx: TimeEventEditor|]
en: Offset
ja: オフセット

[ctx: TimeEventEditor|]
en: Milliseconds
ja: ミリ秒

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Insert row
ja: 行を挿入(&I)

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Delete rows
ja: 行を削除(&D)

[ctx: TimeEventEditor|]
en: C&lear
ja: クリア(&L)

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Add offset...
ja: オフセットを追加(&A)...

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Seek to position
ja: 指定位置へシーク(&S)

[ctx: @default|]
en: MusicBrainz Fingerprint
ja: MusicBrainz フィンガープリント

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: Unrecognized
ja: 未認識

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: Recognized
ja: 認識済み

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: User Selection
ja: ユーザー選択

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: ID Lookup
ja: ID 参照

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: Error
ja: エラー

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: Fingerprint
ja: フィンガープリント

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: Metadata Lookup
ja: メタデータ検索

[ctx: @default|]
en: AENC - Audio encryption
ja: AENC - オーディオ暗号化

[ctx: @default|]
en: APIC - Attached picture
ja: APIC - 添付画像

[ctx: @default|]
en: COMM - Comments
ja: COMM - コメント

[ctx: @default|]
en: COMR - Commercial
ja: COMR - 商用

[ctx: @default|]
en: ENCR - Encryption method registration
ja: ENCR - 暗号化方式登録

[ctx: @default|]
en: EQUA - Equalization
ja: EQUA - イコライゼーション

[ctx: @default|]
en: ETCO - Event timing codes
ja: ETCO - イベントタイミングコード

[ctx: @default|]
en: GEOB - General encapsulated object
ja: GEOB - 一般カプセル化オブジェクト

[ctx: @default|]
en: GRID - Group identification registration
ja: GRID - グループ識別子登録

[ctx: @default|]
en: IPLS - Involved people list
ja: IPLS - 関係者リスト

[ctx: @default|]
en: LINK - Linked information
ja: LINK - 関連情報

[ctx: @default|]
en: MCDI - Music CD identifier
ja: MCDI - 音楽 CD 識別子

[ctx: @default|]
en: MLLT - MPEG location lookup table
ja: MLLT - MPEG 位置検索テーブル

[ctx: @default|]
en: OWNE - Ownership frame
ja: OWNE - 所有権フレーム

[ctx: @default|]
en: PRIV - Private frame
ja: PRIV - プライベートフレーム

[ctx: @default|]
en: PCNT - Play counter
ja: PCNT - 再生回数カウンタ

[ctx: @default|]
en: POPM - Popularimeter
ja: POPM - 評価

[ctx: @default|]
en: POSS - Position synchronisation frame
ja: POSS - 位置同期フレーム

[ctx: @default|]
en: RBUF - Recommended buffer size
ja: RBUF - 推奨バッファサイズ

[ctx: @default|]
en: RVAD - Relative volume adjustment
ja: RVAD - 相対音量調整

[ctx: @default|]
en: RVRB - Reverb
ja: RVRB - リバーブ

[ctx: @default|]
en: SYLT - Synchronized lyric/text
ja: SYLT - 同期歌詞/テキスト

[ctx: @default|]
en: SYTC - Synchronized tempo codes
ja: SYTC - 同期テンポコード

[ctx: @default|]
en: TALB - Album/Movie/Show title
ja: TALB - アルバム/映画/番組タイトル

[ctx: @default|]
en: TBPM - BPM (beats per minute)
ja: TBPM - BPM (毎分ビート数)

[ctx: @default|]
en: TCOM - Composer
ja: TCOM - 作曲者

[ctx: @default|]
en: TCON - Content type
ja: TCON - コンテンツ種別

[ctx: @default|]
en: TCOP - Copyright message
ja: TCOP - 著作権表示

[ctx: @default|]
en: TDAT - Date
ja: TDAT - 日付

[ctx: @default|]
en: TDLY - Playlist delay
ja: TDLY - 再生リスト遅延

[ctx: @default|]
en: TENC - Encoded by
ja: TENC - エンコード者

[ctx: @default|]
en: TEXT - Lyricist/Text writer
ja: TEXT - 作詞者/テキスト作成者

[ctx: @default|]
en: TFLT - File type
ja: TFLT - ファイル形式

[ctx: @default|]
en: TIME - Time
ja: TIME - 時刻

[ctx: @default|]
en: TIT1 - Content group description
ja: TIT1 - コンテンツグループ説明

[ctx: @default|]
en: TIT2 - Title/songname/content description
ja: TIT2 - タイトル/曲名/コンテンツ説明

[ctx: @default|]
en: TIT3 - Subtitle/Description refinement
ja: TIT3 - サブタイトル/詳細説明

[ctx: @default|]
en: TKEY - Initial key
ja: TKEY - 初期キー

[ctx: @default|]
en: TLAN - Language(s)
ja: TLAN - 言語

[ctx: @default|]
en: TLEN - Length
ja: TLEN - 長さ

[ctx: @default|]
en: TMED - Media type
ja: TMED - メディア種別

[ctx: @default|]
en: TOAL - Original album/movie/show title
ja: TOAL - 元のアルバム/映画/番組タイトル

[ctx: @default|]
en: TOFN - Original filename
ja: TOFN - 元のファイル名

[ctx: @default|]
en: TOLY - Original lyricist(s)/text writer(s)
ja: TOLY - 元の作詞者/テキスト作成者

[ctx: @default|]
en: TOPE - Original artist(s)/performer(s)
ja: TOPE - 元のアーティスト/演奏者

[ctx: @default|]
en: TORY - Original release year
ja: TORY - 元のリリース年

[ctx: @default|]
en: TOWN - File owner/licensee
ja: TOWN - ファイル所有者/ライセンシー

[ctx: @default|]
en: TPE1 - Lead performer(s)/Soloist(s)
ja: TPE1 - 主演奏者/ソリスト

[ctx: @default|]
en: TPE2 - Band/orchestra/accompaniment
ja: TPE2 - バンド/オーケストラ/伴奏

[ctx: @default|]
en: TPE3 - Conductor/performer refinement
ja: TPE3 - 指揮者/演奏者の補足

[ctx: @default|]
en: TPE4 - Interpreted, remixed, or otherwise modified by
ja: TPE4 - 解釈、リミックス、その他の変更者

[ctx: @default|]
en: TPOS - Part of a set
ja: TPOS - セット内の位置

[ctx: @default|]
en: TPUB - Publisher
ja: TPUB - 出版社

[ctx: @default|]
en: TRCK - Track number/Position in set
ja: TRCK - トラック番号/セット内の位置

[ctx: @default|]
en: TRDA - Recording dates
ja: TRDA - 録音日

[ctx: @default|]
en: TRSN - Internet radio station name
ja: TRSN - インターネットラジオ局名

[ctx: @default|]
en: TRSO - Internet radio station owner
ja: TRSO - インターネットラジオ局所有者

[ctx: @default|]
en: TSIZ - Size
ja: TSIZ - サイズ

[ctx: @default|]
en: TSRC - ISRC (international standard recording code)
ja: TSRC - ISRC (国際標準レコーディングコード)

[ctx: @default|]
en: TSSE - Software/Hardware and settings used for encoding
ja: TSSE - エンコードに使用したソフト/ハードウェアおよび設定

[ctx: @default|]
en: TXXX - User defined text information
ja: TXXX - ユーザー定義テキスト情報

[ctx: @default|]
en: TYER - Year
ja: TYER - 年

[ctx: @default|]
en: UFID - Unique file identifier
ja: UFID - 一意のファイル識別子

[ctx: @default|]
en: USER - Terms of use
ja: USER - 利用条件

[ctx: @default|]
en: USLT - Unsynchronized lyric/text transcription
ja: USLT - 非同期歌詞/テキスト書き起こし

[ctx: @default|]
en: WCOM - Commercial information
ja: WCOM - 商用情報

[ctx: @default|]
en: WCOP - Copyright/Legal information
ja: WCOP - 著作権/法的情報

[ctx: @default|]
en: WOAF - Official audio file webpage
ja: WOAF - 公式オーディオファイル Web ページ

[ctx: @default|]
en: WOAR - Official artist/performer webpage
ja: WOAR - 公式アーティスト/演奏者 Web ページ

[ctx: @default|]
en: WOAS - Official audio source webpage
ja: WOAS - 公式オーディオソース Web ページ

[ctx: @default|]
en: WORS - Official internet radio station homepage
ja: WORS - 公式インターネットラジオ局ホームページ

[ctx: @default|]
en: WPAY - Payment
ja: WPAY - 支払い

[ctx: @default|]
en: WPUB - Official publisher webpage
ja: WPUB - 公式出版社 Web ページ

[ctx: @default|]
en: WXXX - User defined URL link
ja: WXXX - ユーザー定義 URL リンク

[ctx: @default|]
en: MusicBrainz Release
ja: MusicBrainz リリース

[ctx: @default|]
en: Rating Information
ja: 評価情報

[ctx: @default|]
en: ASPI - Audio seek point index
ja: ASPI - オーディオシークポイントインデックス

[ctx: @default|]
en: CHAP - Chapter
ja: CHAP - チャプター

[ctx: @default|]
en: CTOC - Table of contents
ja: CTOC - 目次

[ctx: @default|]
en: EQU2 - Equalisation (2)
ja: EQU2 - イコライゼーション (2)

[ctx: @default|]
en: GRP1 - Grouping
ja: GRP1 - グループ化

[ctx: @default|]
en: MVIN - Movement Number
ja: MVIN - 楽章番号

[ctx: @default|]
en: MVNM - Movement Name
ja: MVNM - 楽章名

[ctx: @default|]
en: PCST - Podcast
ja: PCST - ポッドキャスト

[ctx: @default|]
en: RVA2 - Relative volume adjustment (2)
ja: RVA2 - 相対音量調整 (2)

[ctx: @default|]
en: SEEK - Seek frame
ja: SEEK - シークフレーム

[ctx: @default|]
en: SIGN - Signature frame
ja: SIGN - 署名フレーム

[ctx: @default|]
en: TCAT - Podcast category
ja: TCAT - ポッドキャストカテゴリ

[ctx: @default|]
en: TCMP - iTunes compilation flag
ja: TCMP - iTunes コンピレーションフラグ

[ctx: @default|]
en: TDEN - Encoding time
ja: TDEN - エンコード時刻

[ctx: @default|]
en: TDES - Podcast description
ja: TDES - ポッドキャスト説明

[ctx: @default|]
en: TDOR - Original release time
ja: TDOR - 元のリリース時刻

[ctx: @default|]
en: TDRC - Recording time
ja: TDRC - 録音時刻

[ctx: @default|]
en: TDRL - Release time
ja: TDRL - リリース時刻

[ctx: @default|]
en: TDTG - Tagging time
ja: TDTG - タグ付け時刻

[ctx: @default|]
en: TGID - Podcast identifier
ja: TGID - ポッドキャスト識別子

[ctx: @default|]
en: TIPL - Involved people list
ja: TIPL - 関与した人物リスト

[ctx: @default|]
en: TKWD - Podcast keywords
ja: TKWD - ポッドキャストキーワード

[ctx: @default|]
en: TMCL - Musician credits list
ja: TMCL - 演奏者クレジット一覧

[ctx: @default|]
en: TMOO - Mood
ja: TMOO - ムード

[ctx: @default|]
en: TPRO - Produced notice
ja: TPRO - 制作通知

[ctx: @default|]
en: TSO2 - Album artist sort order
ja: TSO2 - アルバムアーティストの並び替え順

[ctx: @default|]
en: TSOA - Album sort order
ja: TSOA - アルバムの並び替え順

[ctx: @default|]
en: TSOC - Composer sort order
ja: TSOC - 作曲者の並び替え順

[ctx: @default|]
en: TSOP - Performer sort order
ja: TSOP - 演奏者の並び替え順

[ctx: @default|]
en: TSOT - Title sort order
ja: TSOT - タイトルの並び替え順

[ctx: @default|]
en: TSST - Set subtitle
ja: TSST - セットのサブタイトル

[ctx: @default|]
en: WFED - Podcast feed
ja: WFED - ポッドキャストフィード

[ctx: AboutDialog|]
en: About Kid3
ja: Kid3 について

[ctx: AboutDialog|]
en: Audio Tag Editor
ja: オーディオ タグエディタ

[ctx: AboutDialog|]
en: License
ja: ライセンス

[ctx: AboutDialog|]
en: This program uses <a href="http://www.qt.io/">Qt</a> version %1.
ja: このプログラムは <a href="http://www.qt.io/">Qt</a> バージョン %1 を使用しています。

[ctx: BatchImportPage|]
en: Automatic Import
ja: 自動インポート

[ctx: BatchImportPage|]
en: Reading Folder
ja: フォルダーを読み込み中

[ctx: BatchImportPage|]
en: Started
ja: 開始

[ctx: BatchImportPage|]
en: Source
ja: ソース

[ctx: BatchImportPage|]
en: Querying
ja: 問い合わせ中

[ctx: BatchImportPage|]
en: Fetching
ja: 取得中

[ctx: BatchImportPage|]
en: Data received
ja: データを受信しました

[ctx: BatchImportPage|]
en: Cover
ja: カバー

[ctx: BatchImportPage|]
en: Finished
ja: 完了

[ctx: BatchImportPage|]
en: Aborted
ja: 中止

[ctx: BatchImportPage|]
en: Error
ja: エラー

[ctx: BatchImportPage|]
en: Start
ja: 開始

[ctx: BatchImportPage|]
en: Destination:
ja: 保存先 :

[ctx: BatchImportPage|]
en: Tag 1
ja: タグ 1

[ctx: BatchImportPage|]
en: Tag 2
ja: タグ 2

[ctx: BatchImportPage|]
en: Tag 3
ja: タグ 3

[ctx: BatchImportPage|]
en: Tag 1 and Tag 2
ja: タグ 1 と タグ 2

[ctx: BatchImportPage|]
en: All Tags
ja: すべてのタグ

[ctx: BatchImportPage|]
en: Profile:
ja: プロファイル :

[ctx: FileCollapsible|]
en: File
ja: ファイル

[ctx: FileSelectDialog|]
en: Open
ja: 開く

[ctx: FileSelectDialog|]
en: Folder
ja: フォルダー

[ctx: FileSelectDialog|]
en: File
ja: ファイル

[ctx: FilterPage|]
en: Filter
ja: フィルター

[ctx: FilterPage|]
en: Started
ja: 開始

[ctx: FilterPage|]
en: Finished
ja: 完了

[ctx: FilterPage|]
en: Aborted
ja: 中止

[ctx: FilterPage|]
en: Start
ja: 開始

[ctx: FilterPage|]
en: Filter:
ja: フィルター :

[ctx: FilterPage|]
en: Expression:
ja: 式 :

[ctx: FrameEditDialog|]
en: Warning
ja: 警告

[ctx: FrameEditDialog|]
en: File already exists. Overwrite?
ja: ファイルはすでに存在します。上書きしますか？

[ctx: FrameEditDialog|]
en: Export
ja: エクスポート

[ctx: FrameEditDialog|]
en: Import
ja: インポート

[ctx: FrameSelectDialog|]
en: Add Frame
ja: フレームを追加

[ctx: FrameSelectDialog|]
en: Select the frame ID
ja: フレーム ID を選択

[ctx: ImportProfilesEditPage|]
en: Profiles
ja: プロファイル

[ctx: ImportProfilesEditPage|]
en: Profile
ja: プロファイル

[ctx: ImportProfilesEditPage|]
en: Accuracy
ja: 精度

[ctx: ImportProfilesEditPage|]
en: Standard Tags
ja: 標準タグ

[ctx: ImportProfilesEditPage|]
en: Additional Tags
ja: 追加タグ

[ctx: ImportProfilesEditPage|]
en: Cover Art
ja: カバーアート

[ctx: ImportProfilesEditPage|]
en: Server
ja: サーバー

[ctx: Main|]
en: Warning
ja: 警告

[ctx: Main|]
en: The current folder has been modified.
    Do you want to save it?
ja: 現在のフォルダーは変更されています。
    保存しますか？

[ctx: Main|]
en: File Error
ja: ファイルエラー

[ctx: Main|]
en: Error while writing file:
ja: ファイルの書き込み中にエラーが発生しました :

[ctx: Main|]
en: SD card is only writable in %1
ja: SD カードは %1 でのみ書き込み可能です

[ctx: Main|]
en: Error while writing file. Do you want to change the permissions?
ja: ファイルの書き込み中にエラーが発生しました。アクセス権を変更しますか？

[ctx: Main|]
en: %1 is not writable
ja: %1 は書き込み不可です

[ctx: MainPage|]
en:  [modified]
ja:  [変更済み]

[ctx: MainPage|]
en:  [filtered %1/%2]
ja:  [フィルター %1/%2]

[ctx: MainPage|]
en: Open
ja: 開く

[ctx: MainPage|]
en: About
ja: Kid3 について

[ctx: MainPage|]
en: Save
ja: 保存

[ctx: MainPage|]
en: Settings
ja: 設定

[ctx: MainPage|]
en: Automatic Import
ja: 自動インポート

[ctx: MainPage|]
en: Create Playlist
ja: 再生リストを作成

[ctx: MainPage|]
en: Rename Folder
ja: フォルダー名の変更

[ctx: MainPage|]
en: Number Tracks
ja: トラック番号付け

[ctx: MainPage|]
en: Filter
ja: フィルター

[ctx: MainPage|]
en: Apply Filename Format
ja: ファイル名フォーマットを適用

[ctx: MainPage|]
en: Apply Tag Format
ja: タグフォーマットを適用

[ctx: MainPage|]
en: Apply Text Encoding
ja: テキストエンコーディングを適用

[ctx: MainPage|]
en: Convert ID3v2.3 to ID3v2.4
ja: ID3v2.3 を ID3v2.4 に変換

[ctx: MainPage|]
en: Convert ID3v2.4 to ID3v2.3
ja: ID3v2.4 を ID3v2.3 に変換

[ctx: MainPage|]
en: Revert
ja: 元に戻す

[ctx: MainPage|]
en: Quit
ja: 終了

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Start number:
ja: 開始番号 :

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Destination:
ja: 保存先 :

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Tag 1
ja: タグ 1

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Tag 2
ja: タグ 2

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Tag 3
ja: タグ 3

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Tag 1 and Tag 2
ja: タグ 1 と タグ 2

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: All Tags
ja: すべてのタグ

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Reset counter for each folder
ja: フォルダーごとにカウンターをリセット

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Total number of tracks
ja: 総トラック数

[ctx: PictureCollapsible|]
en: Picture
ja: 画像

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Rename Folder
ja: フォルダー名の変更

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Start
ja: 開始

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Error
ja: エラー

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Action:
ja: 操作 :

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Create Folder
ja: フォルダーを作成

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Source:
ja: ソース :

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: From Tag 2 and Tag 1
ja: タグ 2 と タグ 1 から

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: From Tag 1
ja: タグ 1 から

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: From Tag 2
ja: タグ 2 から

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: From Tag 3
ja: タグ 3 から

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: All Tags
ja: すべてのタグ

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Format:
ja: 形式 :

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Folder Name from Tag
ja: タグからフォルダー名

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Preview
ja: プレビュー

[ctx: SettingsPage|]
en: Settings
ja: 設定

[ctx: SettingsPage|]
en: Tags
ja: タグ

[ctx: SettingsPage|]
en: Files
ja: ファイル

[ctx: SettingsPage|]
en: Plugins
ja: プラグイン

[ctx: SettingsPage|]
en: Appearance
ja: 外観

[ctx: SettingsPage|]
en: Mark truncated fields
ja: 切り捨てられたフィールドをマーク

[ctx: SettingsPage|]
en: ID3v1 text encoding
ja: ID3v1 テキストエンコーディング

[ctx: SettingsPage|]
en: ID3v2 text encoding
ja: ID3v2 テキストエンコーディング

[ctx: SettingsPage|]
en: Use track/total number of tracks format
ja: トラック/総トラック数形式を使用

[ctx: SettingsPage|]
en: Genre as text instead of numeric string
ja: ジャンルを数値文字列ではなくテキストとして扱う

[ctx: SettingsPage|]
en: WAV files with lowercase id3 chunk
ja: 小文字の id3 チャンクを持つ WAV ファイル

[ctx: SettingsPage|]
en: Version used for new ID3v2 tags
ja: 新しい ID3v2 タグに使用するバージョン

[ctx: SettingsPage|]
en: Track number digits
ja: トラック番号の桁数

[ctx: SettingsPage|]
en: Ogg/Vorbis comment field name
ja: Ogg/Vorbis コメントフィールド名

[ctx: SettingsPage|]
en: Ogg/Vorbis picture field name
ja: Ogg/Vorbis 画像フィールド名

[ctx: SettingsPage|]
en: RIFF track number field name
ja: RIFF トラック番号フィールド名

[ctx: SettingsPage|]
en: Mark if picture larger than maximum size
ja: 画像が最大サイズを超えた場合にマーク

[ctx: SettingsPage|]
en: Picture maximum size (bytes)
ja: 画像の最大サイズ (バイト)

[ctx: SettingsPage|]
en: Show only custom genres
ja: カスタムジャンルのみ表示

[ctx: SettingsPage|]
en: Custom Genres
ja: カスタムジャンル

[ctx: SettingsPage|]
en: Case conversion
ja: 大文字小文字の変換

[ctx: SettingsPage|]
en: Locale
ja: ロケール

[ctx: SettingsPage|]
en: String replacement
ja: 文字列置換

[ctx: SettingsPage|]
en: String Replacement
ja: 文字列置換

[ctx: SettingsPage|]
en: Custom frames
ja: カスタムフレーム

[ctx: SettingsPage|]
en: Custom Frames
ja: カスタムフレーム

[ctx: SettingsPage|]
en: Quick access frames
ja: クイックアクセスフレーム

[ctx: SettingsPage|]
en: Load last-opened files
ja: 最後に開いたファイルを読み込む

[ctx: SettingsPage|]
en: Preserve file timestamp
ja: ファイルのタイムスタンプを保持

[ctx: SettingsPage|]
en: Mark changes
ja: 変更をマーク

[ctx: SettingsPage|]
en: Automatically apply format
ja: 形式を自動的に適用

[ctx: SettingsPage|]
en: Use for playlist and folder names
ja: 再生リストおよびフォルダー名に使用

[ctx: SettingsPage|]
en: Use maximum length
ja: 最大長を使用

[ctx: SettingsPage|]
en: Maximum length
ja: 最大長

[ctx: SettingsPage|]
en: Filename for cover
ja: カバー用ファイル名

[ctx: SettingsPage|]
en: Playlist text encoding
ja: 再生リストのテキストエンコーディング

[ctx: SettingsPage|]
en: To filename format
ja: ファイル名形式へ

[ctx: SettingsPage|]
en: Filename from Tag
ja: タグからファイル名

[ctx: SettingsPage|]
en: From filename format
ja: ファイル名形式から

[ctx: SettingsPage|]
en: Tag from Filename
ja: ファイル名からタグ

[ctx: SettingsPage|]
en: Language
ja: 言語

[ctx: SettingsPage|]
en: System
ja: システム

[ctx: SettingsPage|]
en: Theme
ja: テーマ

[ctx: SettingsPage|]
en: Quick Access Frames
ja: クイックアクセスフレーム

[ctx: StringListEditPage|]
en: Edit
ja: 編集

[ctx: TagCollapsible|]
en: Tag %1
ja: タグ %1

[ctx: TagCollapsible|]
en: To Filename
ja: ファイル名へ

[ctx: TagCollapsible|]
en: From Filename
ja: ファイル名から

[ctx: TagCollapsible|]
en: To Tag %1
ja: タグ %1 へ

[ctx: TagCollapsible|]
en: From Tag %1
ja: タグ %1 から

[ctx: TagCollapsible|]
en: Copy
ja: コピー

[ctx: TagCollapsible|]
en: Paste
ja: 貼り付け

[ctx: TagCollapsible|]
en: Remove
ja: 削除
