libkpimidentities - en to ar translation catalogue (23 entries)

[ctx: use default address from control center]
en: Default
ar: المبدئيّ

[ctx: Default name for new email accounts/identities.]
en: Unnamed
ar: غير معنون

en: Unnamed
ar: غير معنون

en: <qt>Failed to execute signature script<p><b>%1</b>:</p><p>%2</p></qt>
ar: <qt>فشل تنفيذ سكربت التّوقيع <p><b>%1</b>:</p><p>%2</p></qt>

[ctx: Default identity]
en:  (default)
ar:  (المبدئيّ)

en: &Enable signature
ar: &فعّل التّوقيع

en: Check this box if you want KMail to append a signature to mails written with this identity.
ar: أشّر على هذا المربّع إن أردت أن يُلحق «بريدك» توقيعًا بالرّسائل المكتوبة بهذه الهويّة.

en: Click on the widgets below to obtain help on the input methods.
ar: انقر على الودجات أدناه لترى مساعدة لطرق الدّخل.

[ctx: continuation of "obtain signature text from"]
en: Input Field Below
ar: حقل الدّخل أدناه

[ctx: continuation of "obtain signature text from"]
en: File
ar: ملفّ

[ctx: continuation of "obtain signature text from"]
en: Output of Command
ar: خرج النّصّ

en: Obtain signature &text from:
ar: خُذ ن&صّ التّوقيع من:

en: Use this field to enter an arbitrary static signature.
ar: استخدم هذا الحقل لإدخال توقيع ثابت اعتباطيّ.

en: &Use HTML
ar: ا&ستخدم HTML

en: Use this requester to specify a text file that contains your signature. It will be read every time you create a new mail or append a new signature.
ar: استخدم أداة الطّلب ههذ لتحديد ملفّ نصّيّ يحتوي التّوقيع. سيُقرأ الملفّ في كلّ مرّة تُنشئ فيها بريدًا جديدًا أو تُلحق توقيعًا جديدًا.

en: S&pecify file:
ar: &حدّد الملفّ:

en: Edit &File
ar: حرّر المل&فّ

en: Opens the specified file in a text editor.
ar: يفتح الملفّ المحدّد في محرّر نصّيّ.

en: You can add an arbitrary command here, either with or without path depending on whether or not the command is in your Path. For every new mail, KMail will execute the command and use what it outputs (to standard output) as a signature. Usual commands for use with this mechanism are "fortune" or "ksig -random". (Be careful, script needs a shebang line).
ar: يمكنك إضافة أمر اعتباطيّ هنا، إمّا مع أو بدون المسار وذلك حسب كون الأمر في المسار من عدمه. سينفّذ «بريدك» لكلّ بريد جديد الأمر وسيستخدم ما يُخرجه (إلى الخرج القياسيّ) كتوقيع. الأوامر غالبة الاستخدام مع هذه الآليّة هي ”fortune“ أو ”ksig -random“. (كن حذراً السكربت يحتاج إلى شابنج #! )

en: S&pecify command:
ar: &حدّد الأمر:

en: This text file size exceeds 1kb.
ar: حجم الملف النصي تجاوز ١ كيلوبت

en: Text File Size
ar: حجم الملف النصي

en: &Use HTML (disabling removes formatting)
ar: ا&ستخدم HTML (يعطّل إزالة التّنسيق)
