libkpimidentities - en to cs translation catalogue (22 entries)

[ctx: use default address from control center]
en: Default
cs: Výchozí

[ctx: Default name for new email accounts/identities.]
en: Unnamed
cs: Nepojmenované

en: Unnamed
cs: Nepojmenované

en: <qt>Failed to execute signature script<p><b>%1</b>:</p><p>%2</p></qt>
cs: <qt>Spuštění skriptu s podpisem selhalo<p><b>%1</b>:</p><p>%2</p></qt>

[ctx: Default identity]
en:  (default)
cs:  (výchozí)

en: &Enable signature
cs: &Povolit podpis

en: Check this box if you want KMail to append a signature to mails written with this identity.
cs: Zaškrtněte toto políčko pokud si přejete aby KMail přiřadil podpis poště napsané s touto identitou.

en: Click on the widgets below to obtain help on the input methods.
cs: Kliknutím na prvky umístěné níže získáte nápovědu k jednotlivým možnostem.

[ctx: continuation of "obtain signature text from"]
en: Input Field Below
cs: Vstupní pole níže

[ctx: continuation of "obtain signature text from"]
en: File
cs: Soubor

[ctx: continuation of "obtain signature text from"]
en: Output of Command
cs: Výstup z příkazu

en: Obtain signature &text from:
cs: Získa&t text podpisu z:

en: Use this field to enter an arbitrary static signature.
cs: Toto pole použijte pro zadání libovolného statického podpisu.

en: &Use HTML
cs: Po&užít HTML

en: Use this requester to specify a text file that contains your signature. It will be read every time you create a new mail or append a new signature.
cs: Použijte tento požadavek k určení textového souboru obsahujícího váš podpis. Bude přečten vždy když vytvoříte nový mail nebo připojíte nový podpis.

en: S&pecify file:
cs: Zadat sou&bor:

en: Edit &File
cs: &Upravit soubor

en: Opens the specified file in a text editor.
cs: Otevře vybraný soubor v textovém editoru.

en: You can add an arbitrary command here, either with or without path depending on whether or not the command is in your Path. For every new mail, KMail will execute the command and use what it outputs (to standard output) as a signature. Usual commands for use with this mechanism are "fortune" or "ksig -random". (Be careful, script needs a shebang line).
cs: Zde můžete přidat libovolný příkaz, s cestou nebo bez v závislosti na tom zda příkaz je nebo není ve vaší Path. Pro každý nový e-mail KMail vykoná příkaz a použije jeho výstup (do standardního výstupu) jako podpis. Obvyklé příkazy pro použití s tímto mechanismem jsou "fortune" nebo "ksig -random". (Opatrně, skript vyžaduje řádek shebang).

en: S&pecify command:
cs: Zadat &příkaz:

en: Text File Size
cs: Velikost textového souboru

en: &Use HTML (disabling removes formatting)
cs: Po&užít HTML (zakázáním vypnete formátování)
