libkpimidentities - en to da translation catalogue (23 entries)

[ctx: use default address from control center]
en: Default
da: Standard

[ctx: Default name for new email accounts/identities.]
en: Unnamed
da: Unavngivet

en: Unnamed
da: Unavngivet

en: <qt>Failed to execute signature script<p><b>%1</b>:</p><p>%2</p></qt>
da: <qt>Fejl under kørsel af signaturscript<p><b>%1</b>:</p><p>%2</p></qt>

[ctx: Default identity]
en:  (default)
da:  (standard)

en: &Enable signature
da: &Aktivér signatur

en: Check this box if you want KMail to append a signature to mails written with this identity.
da: Aktivér denne indstilling, hvis du vil have KMail til at føje en signatur til e-mail, der er skrevet med denne identitet.

en: Click on the widgets below to obtain help on the input methods.
da: Klik på kontrollerne nedenfor for at få hjælp med inputmetoderne.

[ctx: continuation of "obtain signature text from"]
en: Input Field Below
da: Inputfeltet nedenfor

[ctx: continuation of "obtain signature text from"]
en: File
da: Fil

[ctx: continuation of "obtain signature text from"]
en: Output of Command
da: Kommandooutput

en: Obtain signature &text from:
da: Hent signatur&tekst fra:

en: Use this field to enter an arbitrary static signature.
da: Brug dette felt til at angive en fastlagt statisk signatur.

en: &Use HTML
da: &Brug HTML

en: Use this requester to specify a text file that contains your signature. It will be read every time you create a new mail or append a new signature.
da: Angiv her en tekstfil, der indeholder din signatur. Den anvendes, hver gang du opretter en ny e-mail eller tilføjer en ny signatur.

en: S&pecify file:
da: &Angiv fil:

en: Edit &File
da: Redigér &fil

en: Opens the specified file in a text editor.
da: Åbner den angivne fil i en teksteditor.

en: You can add an arbitrary command here, either with or without path depending on whether or not the command is in your Path. For every new mail, KMail will execute the command and use what it outputs (to standard output) as a signature. Usual commands for use with this mechanism are "fortune" or "ksig -random". (Be careful, script needs a shebang line).
da: Her kan du angive en kommando med eller uden sti afhængig om den er i dinsøgesti eller ej. For hver ny e-mail vil KMail eksekvere kommandoen og brugehvad den udskriver (til standard-output) som din signatur. Ofte anvendtekommandoer med denne mekanisme er "fortune" eller "ksig -random" (vær forsigtig, scriptet kræver en shebang-linje).

en: S&pecify command:
da: &Angiv kommando:

en: This text file size exceeds 1kb.
da: Denne tekstfils størrelse overstiger 1 kb.

en: Text File Size
da: Tekstfilens størrelse

en: &Use HTML (disabling removes formatting)
da: &Brug HTML (deaktivering fjerner formatering)
