libkpimidentities - en to et translation catalogue (22 entries)

[ctx: use default address from control center]
en: Default
et: Vaikimisi

[ctx: Default name for new email accounts/identities.]
en: Unnamed
et: Nimetu

en: Unnamed
et: Nimetu

en: <qt>Failed to execute signature script<p><b>%1</b>:</p><p>%2</p></qt>
et: <qt>Allkirjaskripti <p><b>%1</b></p>käivitamine nurjus:<p>%2</p></qt>

en: &Enable signature
et: Allkirja lubamin&e

en: Check this box if you want KMail to append a signature to mails written with this identity.
et: Märkimisel lisab KMail selle identiteediga saadetavatele kirjadele allkirja.

en: Click on the widgets below to obtain help on the input methods.
et: Klõpsa allpool olevatele elementidele nende kohta abi nägemiseks.

[ctx: continuation of "obtain signature text from"]
en: Input Field Below
et: Allolevast tekstikastist

[ctx: continuation of "obtain signature text from"]
en: File
et: Failist

[ctx: continuation of "obtain signature text from"]
en: Output of Command
et: Käsu väljundist

en: Obtain signature &text from:
et: Allkirja &tekst hangitakse

en: Use this field to enter an arbitrary static signature.
et: Sellele väljale saab sisestada just sellise allkirja, nagu ise tahad.

en: &Use HTML
et: HTML-i kas&utamine

en: Use this requester to specify a text file that contains your signature. It will be read every time you create a new mail or append a new signature.
et: Selle abil saab määrata sinu allkirja sisaldava tekstifaili. Seda faili loetakse iga kord, kui lood uue kirja või lisad uue allkirja.

en: S&pecify file:
et: &Fail:

en: Edit &File
et: Muuda &faili

en: Opens the specified file in a text editor.
et: Avab määratud faili tekstiredaktoris.

en: You can add an arbitrary command here, either with or without path depending on whether or not the command is in your Path. For every new mail, KMail will execute the command and use what it outputs (to standard output) as a signature. Usual commands for use with this mechanism are "fortune" or "ksig -random". (Be careful, script needs a shebang line).
et: Siia saab sisestada mis tahes käsu koos konkreetse asukohaga või ka ilma sõltuvalt sellest, kas käsk asub sinu otsinguteel (PATH) või mitte. Iga uue kirja korral käivitab KMail käsu ja saadab selle väljundi allkirjana standardväljundisse. Väga tavaline on siin määrata näiteks käsk "fortune" või "ksig -random".

en: S&pecify command:
et: &Käsk:

en: This text file size exceeds 1kb.
et: Tekstifaili suurus ületab 1kb.

en: Text File Size
et: Tekstifaili suurus

en: &Use HTML (disabling removes formatting)
et: HTML-i kas&utamine (keelamine eemaldab vorminduse)
