KDE 4.1 - en to hu translation catalogue (23 entries)

[ctx: use default address from control center]
en: Default
hu: Alapértelmezés

[ctx: Default name for new email accounts/identities.]
en: Unnamed
hu: Névtelen

en: Unnamed
hu: Névtelen

en: <qt>Failed to execute signature script<p><b>%1</b>:</p><p>%2</p></qt>
hu: <qt>Nem sikerült végrehajtani az aláíró szkriptet:<p><b>%1</b>:</p><p>%2</p></qt>

[ctx: Default identity]
en:  (default)
hu:  (alapértelmezett)

en: &Enable signature
hu: &Aláírás

en: Check this box if you want KMail to append a signature to mails written with this identity.
hu: Jelölje be, ha aláírást szeretne fűzni a KMailben írt levelekhez ennél az identitásnál.

en: Click on the widgets below to obtain help on the input methods.
hu: Az alábbi elemekre kattintva kapható tájékoztató a beviteli lehetőségekről.

[ctx: continuation of "obtain signature text from"]
en: Input Field Below
hu: Szöveg

[ctx: continuation of "obtain signature text from"]
en: File
hu: Fájl

[ctx: continuation of "obtain signature text from"]
en: Output of Command
hu: Parancskimenet

en: Obtain signature &text from:
hu: Az aláírás szö&vegének forrása:

en: Use this field to enter an arbitrary static signature.
hu: Itt lehet beírni a kívánt aláírást.

en: &Use HTML
hu: &HTML formátumban

en: Use this requester to specify a text file that contains your signature. It will be read every time you create a new mail or append a new signature.
hu: Az aláírás ebben a fájlban található. Minden új levélnél vagy aláírás hozzáfűzésekor be lesz olvasva.

en: S&pecify file:
hu: Fájl ki&választása:

en: Edit &File
hu: S&zerkesztés

en: Opens the specified file in a text editor.
hu: Megnyitja a kiválasztott fájlt szövegszerkesztőben.

en: You can add an arbitrary command here, either with or without path depending on whether or not the command is in your Path. For every new mail, KMail will execute the command and use what it outputs (to standard output) as a signature. Usual commands for use with this mechanism are "fortune" or "ksig -random". (Be careful, script needs a shebang line).
hu: Tetszőleges parancs megadható. Ha a parancs nem szerepel az elérési útban, az elérési útját is meg kell adni. A KMail minden új levél létrehozásánál lefuttatja a parancsot, és a standard kimenetre érkező kimenetét illeszti be aláírásként. Választható például: „fortune” vagy „ksig -random”. (Legyen óvatos,a parancsfájloknak kell egy shebang sor).

en: S&pecify command:
hu: &Parancs:

en: This text file size exceeds 1kb.
hu: A szövegfájl nagyobb, mint 1kb.

en: Text File Size
hu: Szövegfájl mérete

en: &Use HTML (disabling removes formatting)
hu: &HTML formátumban (ha le van tiltva, nincs formázás)
