libkpimidentities - en to nl translation catalogue (23 entries)

[ctx: use default address from control center]
en: Default
nl: Standaard

[ctx: Default name for new email accounts/identities.]
en: Unnamed
nl: Naamloos

en: Unnamed
nl: Naamloos

en: <qt>Failed to execute signature script<p><b>%1</b>:</p><p>%2</p></qt>
nl: <qt>Kon het handtekeningscript niet uitvoeren<p><b>%1</b>:</p><p>%2</p></qt>

[ctx: Default identity]
en:  (default)
nl:  (standaard)

en: &Enable signature
nl: Ondertekening activ&eren

en: Check this box if you want KMail to append a signature to mails written with this identity.
nl: Selecteer dit vakje wanneer u wilt dat KMail een handtekening toevoegt aan e-mailberichten die met deze identiteit opgesteld worden.

en: Click on the widgets below to obtain help on the input methods.
nl: Klik op de onderstaande elementen om hulp te verkrijgen over de invoermethodes.

[ctx: continuation of "obtain signature text from"]
en: Input Field Below
nl: onderstaand invoerveld

[ctx: continuation of "obtain signature text from"]
en: File
nl: Bestand

[ctx: continuation of "obtain signature text from"]
en: Output of Command
nl: uitvoer van commando

en: Obtain signature &text from:
nl: Onder&tekening halen uit:

en: Use this field to enter an arbitrary static signature.
nl: Gebruik dit veld om een willekeurige statische handtekening in te voeren.

en: &Use HTML
nl: HTML gebr&uiken

en: Use this requester to specify a text file that contains your signature. It will be read every time you create a new mail or append a new signature.
nl: Gebruik dit veld om een tekstbestand te kiezen dat uw handtekening bevat. Het zal iedere keer gelezen worden wanneer u een nieuw bericht aanmaakt of wanneer u een nieuwe handtekening wilt invoegen.

en: S&pecify file:
nl: Bestand &specificeren:

en: Edit &File
nl: Bestand be&werken

en: Opens the specified file in a text editor.
nl: Opent het opgegeven bestand in een tekstprogramma.

en: You can add an arbitrary command here, either with or without path depending on whether or not the command is in your Path. For every new mail, KMail will execute the command and use what it outputs (to standard output) as a signature. Usual commands for use with this mechanism are "fortune" or "ksig -random". (Be careful, script needs a shebang line).
nl: U kunt hier een willekeurig commando invoeren, met of zonder pad afhankelijk of het commando zich in $PATH bevindt. Bij ieder nieuw bericht zal KMail het commando uitvoeren en de (standaard) uitvoer gebruiken als handtekening. Normaal worden commando's gebruikt als "fortune" of "ksig-random". (Wees voorzichtig, script heeft een shebang regel nodig).

en: S&pecify command:
nl: Commando s&pecificeren:

en: This text file size exceeds 1kb.
nl: De grootte van dit tekstbestand in meer dan 1kb.

en: Text File Size
nl: Grootte tekstbestand

en: &Use HTML (disabling removes formatting)
nl: HTML gebr&uiken (deactiveren verwijdert opmaak)
