kmail - en to ru translation catalogue (24 entries)

[ctx: use default address from control center]
en: Default
ru: Сделать основным

[ctx: Default name for new email accounts/identities.]
en: Unnamed
ru: Безымянный

[ctx: %1: name; %2: number appended to it to make it unique among a list of names]
en: %1 #%2
ru: %1 № %2

en: Unnamed
ru: Безымянный

en: <qt>Failed to execute signature script<p><b>%1</b>:</p><p>%2</p></qt>
ru: <qt>Невозможно запустить скрипт подписи<p><b>%1</b>:</p><p>%2</p></qt>

[ctx: Default identity]
en:  (default)
ru:  (по умолчанию)

en: &Enable signature
ru: &Добавлять подпись

en: Check this box if you want KMail to append a signature to mails written with this identity.
ru: Позволяет добавлять подпись в письма, отправляемые из данного профиля.

en: Click on the widgets below to obtain help on the input methods.
ru: Доступна справка по всем методам добавления подписи.

[ctx: continuation of "obtain signature text from"]
en: Input Field Below
ru: Из поля ввода ниже

[ctx: continuation of "obtain signature text from"]
en: File
ru: Из файла

[ctx: continuation of "obtain signature text from"]
en: Output of Command
ru: Из вывода программы

en: Obtain signature &text from:
ru: &Добавлять подпись:

en: Use this field to enter an arbitrary static signature.
ru: Укажите подпись, которая будет добавляться в письмо.

en: &Use HTML
ru: &Использовать HTML

en: Use this requester to specify a text file that contains your signature. It will be read every time you create a new mail or append a new signature.
ru: Укажите файл, текст из которого будет добавляться в качестве подписи в каждое создаваемое письмо.

en: S&pecify file:
ru: &Файл:

en: Edit &File
ru: &Редактировать

en: Opens the specified file in a text editor.
ru: Открыть файл в текстовом редакторе.

en: You can add an arbitrary command here, either with or without path depending on whether or not the command is in your Path. For every new mail, KMail will execute the command and use what it outputs (to standard output) as a signature. Usual commands for use with this mechanism are "fortune" or "ksig -random". (Be careful, script needs a shebang line).
ru: Здесь можно указать любую команду, с путём или без пути. Для каждого нового письма вывод этой команды будет добавляться в качестве подписи. Обычно используют программы «fortune» и «ksig -random». Внимание: в сценарии должна присутствовать строка «#!».

en: S&pecify command:
ru: &Программа:

en: This text file size exceeds 1kb.
ru: Размер этого текстового файла превышает 1 кб.

en: Text File Size
ru: Размер текстового файла

en: &Use HTML (disabling removes formatting)
ru: &Использовать HTML (отключение удаляет форматирование)
