libkpimidentities - en to sv translation catalogue (24 entries)

[ctx: use default address from control center]
en: Default
sv: Förval

[ctx: Default name for new email accounts/identities.]
en: Unnamed
sv: Namnlös

[ctx: %1: name; %2: number appended to it to make it unique among a list of names]
en: %1 #%2
sv: %1 - %2

en: Unnamed
sv: Namnlös

en: <qt>Failed to execute signature script<p><b>%1</b>:</p><p>%2</p></qt>
sv: <qt>Misslyckades med att köra brevfotsskript<p><b>%1</b>:</p><p>%2</p></qt>

[ctx: Default identity]
en:  (default)
sv:  (förval)

en: &Enable signature
sv: Aktiv&era brevfot

en: Check this box if you want KMail to append a signature to mails written with this identity.
sv: Markera rutan om du vill att Kmail ska lägga till en brevfot i brev som skrivs med den här identiteten.

en: Click on the widgets below to obtain help on the input methods.
sv: Klicka på komponenterna nedan för att få hjälp om inmatningsmetoderna.

[ctx: continuation of "obtain signature text from"]
en: Input Field Below
sv: Inmatningsfält nedan

[ctx: continuation of "obtain signature text from"]
en: File
sv: Fil

[ctx: continuation of "obtain signature text from"]
en: Output of Command
sv: Utdata från kommando

en: Obtain signature &text from:
sv: Hämta brevfots&text från:

en: Use this field to enter an arbitrary static signature.
sv: Använd det här fältet för att skriva in en godtycklig statisk brevfot.

en: &Use HTML
sv: An&vänd HTML

en: Use this requester to specify a text file that contains your signature. It will be read every time you create a new mail or append a new signature.
sv: Använd den här begäran för att ange en textfil som innehåller brevfoten. Den läses varje gång du skapar ett nytt brev eller lägger till en ny brevfot.

en: S&pecify file:
sv: An&ge fil:

en: Edit &File
sv: Redigera &fil

en: Opens the specified file in a text editor.
sv: Öppnar angiven fil i en texteditor.

en: You can add an arbitrary command here, either with or without path depending on whether or not the command is in your Path. For every new mail, KMail will execute the command and use what it outputs (to standard output) as a signature. Usual commands for use with this mechanism are "fortune" or "ksig -random". (Be careful, script needs a shebang line).
sv: Du kan lägga till ett godtyckligt kommando här, antingen med eller utan sökväg beroende på om kommandot finns i din sökväg eller inte. För varje nytt brev, kör Kmail kommandot och använder vad det matar ut (på standardutmatningen) som en brevfot. Vanliga kommandon att använda med mekanismen är "fortune" eller "ksig-random" (var försiktig, skriptet behöver en rad med #!).

en: S&pecify command:
sv: An&ge kommando:

en: This text file size exceeds 1kb.
sv: Textfilens storlek överskrider 1 Kibyte.

en: Text File Size
sv: Textfilens storlek

en: &Use HTML (disabling removes formatting)
sv: An&vänd HTML (inaktivera tar bort formatering)
