kig - en to ar translation catalogue (152 entries)

en: Equilateral Triangle
ar: مثلث متساوي الأضلاع

en: Evolute
ar: منشئ المنحنى

en: Osculating Circle
ar: دائرة تقبيل

en: Square
ar: مربع

en: &Asymptote...
ar: &خط مقارب...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
ar: خيارات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAxesCheckBox)
en: Show Axes
ar: إظهر المحاور

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show Grid
ar: اعرض الشبكة

en: &Image...
ar: &صورة...

en: Image Options
ar: خيارات الصّورة

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
ar: عذراً هناك خطأ حدث أثناء حفظ الصورة "%1"

en: Not Supported
ar: غير مدعوم

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Resolution
ar: الدقّة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepAspectRatio)
en: &Keep Aspect Ratio
ar: أ&بقِ النّسبة الباعيّة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
ar: الارتفاع:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
ar: العرض:

en: &Latex...
ar: &لاتخ...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Output format
ar: هيئة المخرجات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, asyRadioButton)
en: Asymptote
ar: خط مقارب

en: &Export to SVG...
ar: ال&تصدير إلى SVG...

en: Kig
ar: كيج

en: Current maintainer.
ar: المصين الحاليّ

[ctx: @title:window]
en: Open File
ar: افتح ملفاً

[ctx: @title:window]
en: Kig Options
ar: خيارات كيج

en: Show grid
ar: اعرض الشّبكة

en: Show axes
ar: إظهر المحاور

en: Invert Selection
ar: اعكس التّحديد

en: Manage &Types...
ar: أدِر الأ&نواع...

en: Show &Grid
ar: اعرض ال&شبكة

en: Show &Axes
ar: أ&ظهر المحاور

en: File Not Found
ar: لم يوجد الملفّ

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
ar: الملفّ ”%1“ موجود بالفعل. أتريد الكتابة فوقه؟

en: Overwrite File?
ar: أأكتب فوق الملفّ؟

en: Hide %1 Object | Hide %1 Objects
ar[0]: لا تخفي أي كائن
ar[1]: أخفِ كائن واحد
ar[2]: أخفِ كائنان
ar[3]: أخفِ %1 كائنات
ar[4]: أخفِ %1 كائنًا
ar[5]: أخفِ %1 كائن

en: Zoom In
ar: قرّب

en: Zoom Out
ar: بعّد

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملف

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ar: ت&حرير

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ar: &عرض

note: i18n: ectx: Menu (objects)
en: &Objects
ar: &كائنات

note: i18n: ectx: Menu (new_point)
en: &Points
ar: &نقاط

note: i18n: ectx: Menu (new_line)
en: &Lines
ar: &سطور

note: i18n: ectx: Menu (new_poligon)
en: Poly&gons
ar: &مضلعات

note: i18n: ectx: Menu (new_cubic)
en: Cu&bics
ar: م&كعَبات

note: i18n: ectx: Menu (new_angle)
en: &Angles
ar: &زوايا

note: i18n: ectx: Menu (new_transformation)
en: &Transformations
ar: &تحويلات

note: i18n: ectx: Menu (new_differentialgeometry)
en: &Differential geometry
ar: &هندسة تفاضلية

note: i18n: ectx: Menu (new_test)
en: T&ests
ar: الا&ختبارات

note: i18n: ectx: Menu (new_other)
en: &Other
ar: أ&خرى

note: i18n: ectx: Menu (types)
en: &Types
ar: ال&فئات

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ar: أ&دوات

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

note: i18n: ectx: ToolBar (points_toolbar)
en: Points
ar: نقاط

note: i18n: ectx: ToolBar (line_toolbar)
en: Lines
ar: سطور

note: i18n: ectx: ToolBar (conic_toolbar)
en: Conics
ar: مخروطات

note: i18n: ectx: ToolBar (angles_toolbar)
en: Angles
ar: زوايا

note: i18n: ectx: ToolBar (transformation_toolbar)
en: Transformations
ar: التحويلات

note: i18n: ectx: ToolBar (tests_toolbar)
en: Tests
ar: الاختبارات

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
ar: اعرض

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: إ&عدادات

en: Document to open
ar: المستند لفتحه

en: Segment
ar: قطعة

en: Perpendicular
ar: تعامد

en: Parallel
ar: متوازٍ

en: Vector
ar: متجه

en: Translate
ar: ترجم

en: Rotate
ar: دوّر

en: Scale
ar: حجّم

en: Convex Hull
ar: انغلاق محدب

en: Python Script
ar: سكربت بايثون

en: &Polar
ar: &قطب

[ctx: Translators: Degrees]
en: Deg
ar: درجات

[ctx: Translators: Radians]
en: Rad
ar: راديان

[ctx: Translators: Gradians]
en: Grad
ar: غراد

en: Point
ar: نقطة

en: Fixed Point
ar: نقطة ثابتة

en: Numeric Value
ar: قيمة عددية

en: Intersect
ar: قاطع

en: Tangent
ar: الظل

[ctx: Translators: Centimeter]
en: cm
ar: سم

[ctx: Translators: Inch]
en: in
ar: في

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_3)
en: Name:
ar: الاسم:

en: &Name:
ar: الا&سم:

en: &Description:
ar: الو&صف:

en: &Icon:
ar: الأي&قونة:

en: Black
ar: أسود

en: Gray
ar: الرّصاصيّ

en: Red
ar: أحمر

en: Green
ar: أخضر

en: Cyan
ar: سماوي

en: Yellow
ar: أصفر

en: Dark Red
ar: أحمر داكن

en: &Hide
ar: أ&خفِ

en: &Show
ar: ا&عرض

en: &Move
ar: ا&نقل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: &Delete
ar: ا&حذف

en: &Custom Color
ar: لون &مخصّص

en: Set &Name...
ar: &ضع الاسم...

en: &Name
ar: الا&سم:

en: %1 Object | %1 Objects
ar[0]: جرم
ar[1]: كائن واحد
ar[2]: كائنان
ar[3]: %1 كائنات
ar[4]: %1 كائنًا
ar[5]: %1 كائن

en: &Transform
ar: &تحويل

en: T&est
ar: ا&ختبر

en: &Start
ar: ا&بدأ

en: Edit Script...
ar: حرّر السّكربت...

en: Type
ar: النّوع

en: Description
ar: الوصف

[ctx: @title:window]
en: Manage Types
ar: أدِر الأنواع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: &Edit...
ar: &حرّر...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonExport)
en: E&xport...
ar: ص&در...

en: Are You Sure?
ar: هل أنت متأكد؟

en: All Files (*)
ar: كلّ الملفّات (*)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonImport)
en: &Import...
ar: ا&ستورد...

en: Bézier Curve
ar: منحنى بيزيه

en: Surface
ar: سطح

en: Circumference
ar: محيط

en: Radius
ar: نصف القطر

en: Center
ar: الوسط

en: circle
ar: دائرة

en: Ellipse
ar: بيضاوي

en: Hyperbola
ar: قطع زائد

en: Parabola
ar: قطع مكافئ

en: rho
ar: رو

en: curve
ar: منحنى

en: Select this curve
ar: حدد هذا المنحنى

en: Slope
ar: ميل

en: Equation
ar: معادلة رياضية

en: Length
ar: طول

en: Support Line
ar: خط دعم

en: End Point
ar: نقطة نهاية

en: line
ar: خطّ

en: Select a Line
ar: حدد خطاً

en: segment
ar: قطعة

en: Object Type
ar: نوع الكائن

en: Object
ar: الكائن

en: Select this object
ar: اختر هذا الجرم

en: Select object %1
ar: اختر الكائن %1 ...

en: Midpoint
ar: منتصف

en: Angle
ar: الزاوية

en: Arc Length
ar: طول قوس

en: angle
ar: الزاوية

en: Coordinate
ar: إحداثيّات

en: point
ar: نقطة

en: Perimeter
ar: محيط

en: triangle
ar: مثلّث

en: quadrilateral
ar: رباعي الأضلاع

en: Text
ar: النص

en: label
ar: اللصيقة

en: Numeric value
ar: قيمة عددية

en: &Copy Text
ar: ا&نسخ النص

en: Set &Font...
ar: &عين خطاً...

[ctx: @title:window]
en: New Script
ar: برنامج نصي جديد

[ctx: @title:window 'Edit' is a verb]
en: Edit Script
ar: حرّر السكربت
