kig - en to bs translation catalogue (1211 entries)

en: Circle by Center && Line
bs: Krug pomoću centra i prave

en: A circle constructed by its center and tangent to a given line
bs: Krug konstruisan pomoću svog centra i tangentan sa datom pravom

en: Construct a circle tangent to this line
bs: Konstruiši krug tangentan sa ovom pravom

en: Select the line that the new circle should be tangent to...
bs: Izaberite pravu koja će novom krugu biti tangenta...

en: Circle by Point && Segment (as the Diameter)
bs: Krug pomoću tačke i duži (kao prečnik)

en: A circle defined by its center and the length of a segment as the diameter
bs: Krug definisan svojim centrom i dužinom duži kao prečnikom

en: Construct a circle with the diameter given by the length of this segment
bs: Konstruiši krug prečnika koji je dat dužinom ove duži

en: Select the segment whose length gives the diameter of the new circle...
bs: Izaberite duž čija dužina daje prečnik novog kruga...

en: Equilateral Triangle
bs: Jednakostranični trougao

en: Equilateral triangle with given two vertices
bs: Jednakostranični trougao dat sa dva verteksa

en: Evolute
bs: Evoluta

en: Evolute of a curve
bs: Evoluta krive

en: Evolute of this curve
bs: Evoluta ove krive

en: Osculating Circle
bs: Oskulatorni krug

en: Osculating circle of a curve at a point
bs: Oskulatorni krug krive u tački

en: Osculating circle of this curve
bs: Oskulatorni krug ove krive

en: Osculating circle at this point
bs: Oskulatorni krug u ovoj tački

en: Select the point...
bs: Izaberite tačku...

en: Square
bs: Kvadrat

en: Square with two given adjacent vertices
bs: Kvadrat dat sa dva susjedna verteksa

en: Vector Difference
bs: Razlika vektora

en: Construct the vector difference of two vectors.
bs: Konstruiši razliku vektora od dva vektora.

en: Construct the vector difference of this vector and another one.
bs: Konstruiši razliku vektora od ovog vektora i nekog drugog.

en: Construct the vector difference of the other vector and this one.
bs: Konstruiši razliku vektora od nekog drugog i ovog vektora.

en: Construct the vector difference starting at this point.
bs: Konstruiši razliku vektora koja počinje od ove tačke.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the difference...
bs: Izaberite prvi od dva vektora kojima želite da konstruišete razliku...

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the difference...
bs: Izaberite drugi od dva vektora kojima želite da konstruišete razliku...

en: Select the point to construct the difference vector in...
bs: Izaberite tačku u kojoj će se konstruisati razlika vektora...

en: Export to &Asymptote...
bs: Izvezi u &Asymptote...

en: &Asymptote...
bs: &Asimptota...

en: Export as Asymptote script
bs: Izvezi kao Asymptote skriptu

en: Asymptote Options
bs: Opcije programa Asymptote

en: The file "%1" could not be opened. Please check if the file permissions are set correctly.
bs: Nisam mogao otvoriti datoteku "%1". Molim provjerite da li su privilegije datoteke ispravno podešene.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
bs: Opcije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFrameCheckBox)
en: Show Extra Frame
bs: Prikaži dodatni okvir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAxesCheckBox)
en: Show Axes
bs: Prikaži ose

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show Grid
bs: Prikaži mrežu

en: This is an XFig file, not a Cabri figure.
bs: Ovo je XFig datoteka, a ne Cabri slika.

en: This Cabri version (%1) is not supported yet.
    Please contact the Kig authors to help supporting this Cabri version.
bs: Ova Cabri verzija  (%1) još nije podržana.
    Konsultirajte Kig autore da podrže ovu Cabri verziju.

en: This Cabri file contains a "%1" object, which Kig does not currently support.
bs: Ovu Cabri datoteku sadrži objekat „%1“, koji Kig trenutno ne podržava.

en: An error was encountered at line %1 in file %2.
bs: Došlo je do pogreške na liniji %1 u datoteci %2

en: The Dr. Geo file "%1" is a macro file so it contains no figures.
bs: Dr. Geo datoteka „%1“ je makro datoteka tako da ne sadrži figure.

en: There are no figures in Dr. Geo file "%1".
bs: Nema figura i Dr. Geo datoteci „%1“.

en: Dr. Geo Filter
bs: Dr. Geo filter

en: The current Dr. Geo file contains more than one figure.
    Please select which to import:
bs: Trenutni Dr. Geo datoteka sadrži više od jedne figure.
    Izaberite koju treba uvesti:

en: This Dr. Geo file contains a "%1 %2" object, which Kig does not currently support.
bs: Ovaj Dr. Geo-ov datoteka sadrži „%1 %2“ objekat, koji Kig trenutno ne podržava.

en: This Dr. Geo file contains an intersection type, which Kig does not currently support.
bs: Ovaj Dr. Geo-ov datoteka sadrži tip presjeka koji Kig trenutno ne podržava.

en: &Export to image
bs: &Izvezi u sliku

en: &Image...
bs: &Slika...

en: Export as Image
bs: Izvezi kao sliku

en: Image Options
bs: Opcije slike

en: Sorry, this file format is not supported.
bs: Žalim, ovaj format datoteke nije podržan.

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
bs: Žalim, nešto se zabrljalo prilikom snimanja u sliku "%1"

en: &Export To
bs: &Izvezi u

en: The file "%1" could not be opened.  This probably means that it does not exist, or that it cannot be opened due to its permissions
bs: Nisam mogao otvoriti datoteku "%1".  Ovo vjerovatno znači da ona ne postoji ili da ne može biti otvorena zbog ograničenih privilegija

en: Parse Error
bs: Greška u obradi

en: Not Supported
bs: Nije podržan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Resolution
bs: Rezolucija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepAspectRatio)
en: &Keep Aspect Ratio
bs: &Zadrzite očekivani omjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
bs: Visina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
bs: Širina:

en: This KSeg document uses a scaling transformation, which Kig currently cannot import.
bs: Ovaj KSeg dokument koristi transformaciju skaliranja, koju Kig trenutno ne može uvesti.

en: This KSeg file contains a filled circle, which Kig does not currently support.
bs: Ovaj KSeg dokument sadži ispunjeni krug, koji Kig trenutno ne podržava.

en: This KSeg file contains an arc sector, which Kig does not currently support.
bs: Ovaj KSeg dokument sadži lučni sektor, koji Kig trenutno ne podržava.

en: This KSeg file contains an arc segment, which Kig does not currently support.
bs: Ovaj KSeg dokument sadži lučni odsječak, koji Kig trenutno ne podržava.

en: Export to &Latex...
bs: Izvezi u &Latex...

en: Export as Latex
bs: Izvezi kao Latex

en: Latex Options
bs: Opcije Latex-a

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Output format
bs: Izlazni format

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, asyRadioButton)
en: Asymptote
bs: Asimptota

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Document options
bs: Opcije dokumenta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pictureRadioButton)
en: Picture only
bs: Samo slika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, documentRadioButton)
en: Standalone document
bs: Samostalni dokument

en: This file was created by Kig version "%1", which this version cannot open.
bs: Ova datoteka je napravljena Kig verzijom "%1", koju ova verzija ne može otvoriti.

en: This file was created by Kig version "%1".
    Support for older Kig formats (pre-0.4) has been removed from Kig.
    You can try to open this file with an older Kig version (0.4 to 0.6),
    and then save it again, which will save it in the new format.
bs: Ovu datoteku je napravio Kig verzija „%1“.
    Podrška za starije Kig-ove formate (prije 0.4) je izbačena iz Kig-a.
    Možete pokušati otvoriti ovu datoteku sa starijom verzijom Kig-a (0.4 do 0.6),
    i onda opet snimiti, što će snimiti datoteka u novom formatu.

en: This Kig file has a coordinate system that this Kig version does not support.
    A standard coordinate system will be used instead.
bs: Ova Kig-ova datoteka ima koordinatni sistem koji ova verzija Kig-a ne podržava.
    Umjesto njega biće korišten standardni koordinatni sistem.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support.Perhaps you have compiled Kig without support for this object type,or perhaps you are using an older Kig version.
bs: Ova Kig-ova datoteka koristi objekat tipa „%1“, koji ova verzija Kig-a ne podržava.  Možda ste kompajlirali Kig bez podrške za ovaj tip objekta, ili možda koristite stariju verziju Kig-a.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which is obsolete, you should save the construction with a different name and check that it works as expected.
bs: Ova Kig datoteka koristi objekat tipa "%1", koji je zastario,trebao bi sacuvati rad s drugim imenom i provjerite da li radi kako očekujete.

en: &Export to SVG...
bs: Izv&ezi u SVG...

en: Export as SVG
bs: Izvezi kao SVG

en: SVG Options
bs: SVG opcije

en: Sorry, something went wrong while saving to SVG file "%1"
bs: Izvinite, došlo je do greške prilikom snimanja u SVG datoteka „%1“

en: Export to &XFig file
bs: Izvezi u &XFig datoteku

en: &XFig File...
bs: &XFig datoteka...

en: Export as XFig File
bs: Izvezi u XFig datoteku

en: KDE Interactive Geometry
bs: KDE interaktivna geometrija

en: (C) 2002-2005, The Kig developers
bs: © 2002-2005, razvijači Kig-a

en: Did a lot of important work all around Kig, including, but not limited to conics, cubics, transformations and property tests support.
bs: Uradio mnogo važnog posla oko Kig-a, uključujući, ali ne samo to, podršku za konusne krive, kubne krive, transformacije i podršku za provjeru svojstava.

en: Helped a lot with the implementation of the Locus object, there's quite some math involved in doing it right, and Franco wrote the most difficult parts.
bs: Puno pomogao pri implementaciji hodografskog objekta; treba dosta matematike da se to pravilno uradi, i Franko je u osnovi napisao najteže dijelove.

en: Responsible for the computation of the algebraic equation of a locus.
bs: Odgovorni za izračunavanje algebarske jednačine lokusa.

en: Contributed the Bézier curves and related icons.
bs: Doprinjeo razvoju Bézier krivih i vezanih datoteka

en: Contributed the 'asymptote' export filter.
bs: Doprinjeo za 'asymptote' izvozni filter.

en: Author of KGeo, where I got inspiration, some source, and most of the artwork from.
bs: Autor KGeo-a, od koga sam dobio inspiraciju, nešto izvornog kôda i većinu dizajna.

en: Domi's brother, who he got to write the algorithm for calculating the center of the circle with three points given.
bs: Domijev brat, koga je nagovorio da napiše algoritam za izračunavanje centra kruga pomoću tri date tačke.

en: Responsible for the nice application SVG Icon.
bs: Odgovoran za lijepu SVG ikonu programa.

en: Responsible for the new object action icons.
bs: Odgovoran za nove ikone akcija objekta.

en: Could not find the necessary Kig library, check your installation.
bs: Nije pronađena neophodna Kig-ova biblioteka, provjerite vašu instalaciju.

en: Remove %1 Object | Remove %1 Objects
bs[0]: Odstranite %1 objekt
bs[1]: Odstranite %1 objekta
bs[2]: Odstranite %1 objekata

en: Add %1 Object | Add %1 Objects
bs[0]: Dodajte %1 objekt
bs[1]: Dodajte %1 objekta
bs[2]: Dodajte %1 objekata

en: &Set Coordinate System
bs: &Podesi koordinatni sistem

en: Show grid
bs: Prikaži mrežu

en: Show axes
bs: Prikaži ose

en: Invert Selection
bs: Obrni izbor

en: &Delete Objects
bs: &Obriši objekte

en: Delete the selected objects
bs: Obriši izabrane objekte

en: Cancel Construction
bs: Odustani od konstruisanja

en: Cancel the construction of the object being constructed
bs: Odustani od konstruisanja objekta koji se trenutno konstruiše

en: Repeat Construction
bs: Ponovite konstrukciju

en: Repeat the last construction (with new data)
bs: Ponovite zadnju konstrukciju (sa novim podacima)

en: U&nhide All
bs: Otkrij &sve

en: Show all hidden objects
bs: Pokaži sve skrivene objekte

en: &New Macro...
bs: &Novi makro...

en: Define a new macro
bs: Definišite novi makro

en: Manage &Types...
bs: Upravljanje &tipovima...

en: Manage macro types.
bs: Upravljajte tipovima makroa.

en: &Browse History...
bs: &Historija pretraživanja...

en: Browse the history of the current construction.
bs: Historija pretraživanja trenute konstrukcije

en: Zoom in on the document
bs: Približi dokument

en: Zoom out of the document
bs: Udalji dokument

en: Recenter the screen on the document
bs: Centriraj ekran na dokumentu

en: View this document full-screen.
bs: Pogledaj ovaj dokument čitavim ekranom.

en: &Select Shown Area
bs: &Izaberite prikazanu oblast

en: Select the area that you want to be shown in the window.
bs: Izaberi oblast koja je trenutno prikazana u prozoru.

en: S&elect Zoom Area
bs: Izab&erite oblast uveličanja

note: i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) ); a->setWhatsThis( i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) );
en: Set Coordinate &Precision...
bs: Postavi koordinatnu &preciznost...

en: Set the floating point precision of coordinates in the document.
bs: Postavi preciznost u pokretnom zarezu koordinata u dokumentu.

en: Show &Grid
bs: Prikaži &mrežu

en: Show or hide the grid.
bs: Prikaži ili sakrij mrežu.

en: Show &Axes
bs: Prikaži &ose

en: Show or hide the axes.
bs: Prikaži ili sakrij ose.

en: Wear Infrared Glasses
bs: Nosi infracrvene naočale

en: Enable/disable hidden objects' visibility.
bs: Omogućiti/onemogućiti sakrivene objekte vidljivim

en: Repeat Construction (%1)
bs: Ponovite konstrukciju (%1)

en: Repeat %1 (with new data)
bs: Ponovite %1 (sa novim podacima)

en: The file "%1" you tried to open does not exist. Please verify that you entered the correct path.
bs: Datoteka „%1“, koju ste pokušali da otvorite, ne postoji. Uvjerite se da ste unijeli tačnu putanju.

en: File Not Found
bs: Datoteka nije pronađena

en: You tried to open a document of type "%1"; unfortunately, Kig does not support this format. If you think the format in question would be worth implementing support for, you can open a feature request in <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=kig&bug_severity=wishlist">KDE's bug tracking system</a>
bs: Pokušali ste otvoriti dokument tipa "%1", na žalost, Kig ne podržava ovaj format. Ako mislite da će taj format  biti vrijedan podrške, uvijek možete to tražiti koristeći <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=kig&bug_severity=wishlist">KDE sistem praćenja grešaka</a>

en: Format Not Supported
bs: Format nije podržan

en: Kig does not support saving to any other file format than its own. Save to Kig's format instead?
bs: Kig ne podržava snimanje u bilo koji format datoteke osim svog. Da li da snimim u Kig-ovom formatu?

en: Save Kig Format
bs: Snimi u Kig-ovom formatu

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
bs: Datoteka "%1" već postoji. Želite li pisati preko nje?

en: Overwrite File?
bs: Prebrisati datoteka?

en: Hide %1 Object | Hide %1 Objects
bs[0]: Sakrijte %1 objekat
bs[1]: Sakrijte %1 objekta
bs[2]: Sakrijte %1 objekata

en: Show %1 Object | Show %1 Objects
bs[0]: Prikažite %1 objekat
bs[1]: Prikažite %1 objekta
bs[2]: Prikažite %1 objekata

en: Zoom In
bs: Povećaj

en: Zoom Out
bs: Smanji

en: Recenter View
bs: Re-centriraj pogled

en: Select the rectangle that should be shown.
bs: Izaberite pravougaonu oblast koju treba prikazati.

en: Change Shown Part of Screen
bs: Promijeni prikazani dio ekrana

en: Select Zoom Area
bs: Izaberite oblast uveličanja

en: Select the zoom area by entering the coordinates<br />of the upper left corner and the lower right corner.
bs: Izaberite područje zumiranja unosom koordinata <br /> u gornjem lijevom uglu i donjem desnom uglu.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bs: &Datoteka

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
bs: &Izmijeni

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
bs: &Pogled

note: i18n: ectx: Menu (objects)
en: &Objects
bs: &Objekti

note: i18n: ectx: Menu (new_point)
en: &Points
bs: &Tačke

note: i18n: ectx: Menu (new_line)
en: &Lines
bs: &Linije

note: i18n: ectx: Menu (new_circle)
en: &Circles && Arcs
bs: &Krugovi i lukovi

note: i18n: ectx: Menu (new_poligon)
en: Poly&gons
bs: Poli&goni

note: i18n: ectx: Menu (new_vector)
en: &Vectors && Segments
bs: &Vektori i duži

note: i18n: ectx: Menu (new_conic)
en: Co&nics && Cubics
bs: Ko&nusne i kubne krive

note: i18n: ectx: Menu (new_moreconics)
en: More Conics
bs: Još konusnih krivih

note: i18n: ectx: Menu (new_cubic)
en: Cu&bics
bs: Ko&cke

note: i18n: ectx: Menu (new_bezier)
en: &Bézier curves
bs: &Bézier kriva

note: i18n: ectx: Menu (new_angle)
en: &Angles
bs: &Uglovi

note: i18n: ectx: Menu (new_transformation)
en: &Transformations
bs: &Transformacije

note: i18n: ectx: Menu (new_differentialgeometry)
en: &Differential geometry
bs: &Diferencijalna geometrija

note: i18n: ectx: Menu (new_test)
en: T&ests
bs: &Provjere

note: i18n: ectx: Menu (new_other)
en: &Other
bs: &Ostalo

note: i18n: ectx: Menu (types)
en: &Types
bs: &Vrste

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
bs: &Alati

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna alatna traka

note: i18n: ectx: ToolBar (points_toolbar)
en: Points
bs: Tačke

note: i18n: ectx: ToolBar (line_toolbar)
en: Lines
bs: Linije

note: i18n: ectx: ToolBar (vectseg_toolbar)
en: Vectors && Segments
bs: Vektori i duži

note: i18n: ectx: ToolBar (circle_toolbar)
en: Circles && Arcs
bs: Krugovi i lukovi

note: i18n: ectx: ToolBar (conic_toolbar)
en: Conics
bs: Kupe

note: i18n: ectx: ToolBar (bezier_toolbar)
en: Bézier Curves
bs: Kriva Bézier

note: i18n: ectx: ToolBar (angles_toolbar)
en: Angles
bs: Uglovi

note: i18n: ectx: ToolBar (transformation_toolbar)
en: Transformations
bs: Transformacije

note: i18n: ectx: ToolBar (tests_toolbar)
en: Tests
bs: Provjere

note: i18n: ectx: ToolBar (rest_toolbar)
en: Other Objects
bs: Ostali objekti

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
bs: Pogled

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
bs: &Postavke

en: Do not show a GUI. Convert the specified file to the native Kig format. Output goes to stdout unless --outfile is specified.
bs: Ne prikazuj grafički prozor. Konvertuj navedenu datoteku u Kig-ov format. Izlaz ide na std. izlaz osim ako nije označen izlaznu datoteku (--outfile).

en: File to output the created native file to. '-' means output to stdout. Default is stdout as well.
bs: Datoteka u koju će se upisati napravljena datoteka.  „-“ znači izlaz na std. izlaz.  Std. izlaz je podrazumijevan.

en: Document to open
bs: Dokument za otvaranje

en: Point by Numeric Labels
bs: Tačka od numeričkih oznaka

en: A point whose coordinates are given by two numeric labels
bs: Tačka čije su koordinate date kao dvije numeričke oznake

en: Segment
bs: Duž

en: A segment constructed from its start and end point
bs: Duž se konstruiše na osnovu svoje početne i krajnje tačke

en: Segment Axis
bs: Osa duži

en: The perpendicular line through a given segment's mid point.
bs: Upravna prava kroz središnju tačku date duži.

en: Line by Two Points
bs: Prava pomoću dvije tačke

en: A line constructed through two points
bs: Prava povučena kroz dvije tačke

en: Half-Line
bs: Poluprava

en: A half-line by its start point, and another point somewhere on it.
bs: Poluprava pomoću početne tačke i druge tačke bilo gdje na njoj.

en: Perpendicular
bs: Normala

en: A line constructed through a point, perpendicular to another line or segment.
bs: Prava konstruisana kroz tačku, pod pravim uglom u odnosu na drugu pravu ili duž.

en: Parallel
bs: Paralela

en: A line constructed through a point, and parallel to another line or segment
bs: Prava koja se konstruiše pomoću tačke, a paralelna je drugoj pravoj ili duži

en: Circle by Center && Point
bs: Kružnica pomoću centra i tačke

en: A circle constructed by its center and a point that pertains to it
bs: Krug konstruisan pomoću svog centra i tačke na obodu

en: Circle by Three Points
bs: Kružnica pomoću tri tačke

en: A circle constructed through three points
bs: Kružnica povučena kroz tri tačke

en: Circle by Point && Radius
bs: Krug od tačke i radijusa

en: A circle defined by its center and the length of the radius
bs: Krug definiran centrom i dužinom radijusa

en: Construct Bisector of This Angle
bs: Konstruiši simetralu ovog ugla

en: Select the angle you want to construct the bisector of...
bs: Izaberite ugao za koji želite da konstruišete simetralu...

en: Angle Bisector
bs: Simetrala ugla

en: The bisector of an angle
bs: Simetrala ugla

en: Conic by Five Points
bs: Kupa pomoću pet tačaka

en: A conic constructed through five points
bs: Kupa konstruisana pomoću pet tačaka

en: Hyperbola by Asymptotes && Point
bs: Hiperbola pomoću asimptota i tačke

en: A hyperbola with given asymptotes through a point
bs: Hiperbola sa zadatim asimptotama, povučena kroz tačku

en: Ellipse by Focuses && Point
bs: Elipsa pomoću fokusâ i tačke

en: An ellipse constructed by its focuses and a point that pertains to it
bs: Elipsa konstruisana pomoću svojih fokusa i tačke na svojoj ivici

en: Hyperbola by Focuses && Point
bs: Hiperbola pomoću fokusâ i tačke

en: A hyperbola constructed by its focuses and a point that pertains to it
bs: Hiperbola konstruisana pomoću svojih fokusa i tačke na svojoj ivici

en: Conic by Directrix, Focus && Point
bs: Kupa pomoću direktrise, fokusa i tačke

en: A conic with given directrix and focus, through a point
bs: Kupa zadana direktrisom i fokusom, kroz tačku

en: Vertical Parabola by Three Points
bs: Uspravna parabola pomoću tri tačke

en: A vertical parabola constructed through three points
bs: Uspravna parabola povučena kroz tri tačke

en: Cubic Curve by Nine Points
bs: Kubna kriva pomoću devet tačaka

en: A cubic curve constructed through nine points
bs: Kubna kriva konstruisana pomoću devet tačaka

en: Polar Point of a Line
bs: Polarna tačka prave

en: The polar point of a line with respect to a conic.
bs: Polarna tačka prave u odnosu na kupu.

en: Polar Line of a Point
bs: Polarna prava tačke

en: The polar line of a point with respect to a conic.
bs: Polarna prava tačke u odnosu na kupu.

en: Cubic Curve with Node by Six Points
bs: Kubna kriva sa stecištem pomoću šest tačaka

en: A cubic curve with a nodal point at the origin through six points
bs: Kubna kriva sa stecišnom tačkom u osnovi, kroz šest tačaka

en: Cubic Curve with Cusp by Four Points
bs: Kubna kriva sa vrhom pomoću četiri tačke

en: A cubic curve with a horizontal cusp at the origin through four points
bs: Kubna kriva sa vodoravnim vrhom u osnovi, kroz četiri tačke

en: Cubic Function by Four Points
bs: Kubična funkcija od četiri tačke

en: A cubic function through four points
bs: Kubična funkcija preko četiri tačke

en: Directrix of a Conic
bs: Direktrisa kupa

en: The directrix line of a conic.
bs: Pravac direktrise kupe.

en: Angle by Three Points
bs: Ugao pomoću tri tačke

en: An angle defined by three points
bs: Ugao definisan sa tri tačke

en: Equilateral Hyperbola by Four Points
bs: Ekvilateralna hiperbola pomoću četiri tačke

en: An equilateral hyperbola constructed through four points
bs: Ekvilateralna hiperbola konstruisana kroz četiri tačke

en: Construct the midpoint of this segment
bs: Konstruiši srednju tačku ove duži

en: Mid Point
bs: Srednja tačka

en: The midpoint of a segment or two other points
bs: Srednja tačka duži ili dvije druge tačke

en: Vector
bs: Vektor

en: Construct a vector from two given points.
bs: Konstruiši vektor iz dvije zadate tačke.

en: Vector Sum
bs: Suma vektora

en: Construct the vector sum of two vectors.
bs: Konstruiši sumu vektora od dva vektora.

en: Line by Vector
bs: Prava pomoću vektora

en: Construct the line by a given vector though a given point.
bs: Konstruiši pravu pomoću datog vektora kroz datu tačku.

en: Half-Line by Vector
bs: Poluprava pomoću vektora

en: Construct the half-line by a given vector starting at given point.
bs: Konstruiši polupravu pomoću datog vektora polazeći od date tačke.

en: Arc by Three Points
bs: Luk pomoću tri tačke

en: Construct an arc through three points.
bs: Konstruiši luk kroz tri tačke.

en: Conic Arc by Center and Three Points
bs: Luk po sredini i tri tačke

en: Construct a conic arc with given center through three points.
bs: Konstruiši konični luk sa datim centrom preko tri tačke

en: Conic Arc by Five Points
bs: Konični luk od pet tačaka

en: Construct a conic arc through five points.
bs: Konstruiši konični luk preko pet tačaka

en: Arc by Center, Angle && Point
bs: Luk pomoću centra, ugla i tačke

en: Construct an arc by its center and a given angle, starting at a given point
bs: Konstruiši luk pomoću njegovog centra i datog ugla, počinjajući od date tačke

en: Parabola by Directrix && Focus
bs: Parabola pomoću direktrise i fokusa

en: A parabola defined by its directrix and focus
bs: Parabola definisana svojom direktrisom i fokusom

en: Translate
bs: Izvrši translaciju

en: The translation of an object by a vector
bs: Translacija objekta vektorom

en: Reflect in Point
bs: Preslikaj pomoću tačke

en: An object reflected in a point
bs: Objekat preslikan pomoću tačke

en: Reflect in Line
bs: Preslikaj pomoću prave

en: An object reflected in a line
bs: Objekat preslikan pomoću prave

en: Rotate
bs: Rotiraj

en: An object rotated by an angle around a point
bs: Objekat rotiran za ugao oko tačke

en: Scale
bs: Uvećanje/umanjenje

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of a segment
bs: Uvećanje/umanjenje objekta preko tačke, u omjeru zadanom dužinom duži

en: Scale over Line
bs: Uvećanje/umanjenje preko prave

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of a segment
bs: Objekat skaliran pomoću prave, proporcionalno dužini duži

en: Scale (ratio given by two segments)
bs: Skaliraj (odnos dat pomoću dvije duži)

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of two segments
bs: Skalira objekat preko tačke, koristeći odnos dat dužinama dvije duži

en: Scale over Line (ratio given by two segments)
bs: Skaliraj preko prave (odnos dat pomoću dvije duži)

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of two segments
bs: Skalira objekat preko prave, koristeći odnos dat dužinama dvije duži

en: Apply Similitude
bs: Primijeni similitudu

en: Apply a similitude to an object (the sequence of a scaling and rotation around a center)
bs: Apliciraj slično na objekt (sekvenca od skaliranja i rotacije oko centra)

en: Harmonic Homology
bs: Harmonijska homologija

en: The harmonic homology with a given center and a given axis (this is a projective transformation)
bs: Harmonijska homologija sa datim centrom i datom osom (ovo je projektivna transformacija)

en: Draw Projective Shadow
bs: Nacrtaj projektivnu sjenku

en: The shadow of an object with a given light source and projection plane (indicated by a line)
bs: Sjenka objekta sa zadatim izvorom svjetlosti i projekcionom ravni (zadatom pomoću prave)

en: Asymptotes of a Hyperbola
bs: Asimptote hiperbole

en: The two asymptotes of a hyperbola.
bs: Dvije asimptote hiperbole.

en: Triangle by Its Vertices
bs: Trougao pomoću verteksa

en: Construct a triangle given its three vertices.
bs: Konstruiši trougao pomoću tri data verteksa.

en: Convex Hull
bs: Konveksni trup

en: A polygon that corresponds to the convex hull of another polygon
bs: Poligon koji odgovara konveksnom trupu drugog poligona

en: Bézier Quadratic by its Control Points
bs: Kvadratni Bézier od kontrolnih tačaka

en: Construct a Bézier quadratic given its three control points.
bs: Konstruiši  kvadratni Bézier ako su date tri kontrolne tačke

en: Bézier Cubic by its Control Points
bs: Kubni Bézier od kontrolnih tačaka

en: Construct a Bézier cubic given its four control points.
bs: Konstruiši  kubni Bézier ako su date pet kontrolnih tačaka

en: Rational Bézier Quadratic by its Control Points
bs: Racionalni kvadratni Bézier od kontrolnih tačaka

en: Construct a Rational Bézier quadratic given its three control points.
bs: Konstruiši  racionalni kubni Bézier ako su date tri kontrolne tačke

en: Rational Bézier Cubic by its Control Points
bs: Racionalni kubni Bézier od kontrolnih tačaka

en: Construct a Rational Bézier cubic given its four control points.
bs: Konstruiši racionalni kubni  Bézier ako su date četiri kontrolne tačke

en: Parallel Test
bs: Provjera paralelnosti

en: Test whether two given lines are parallel
bs: Provjeri da li su dvije date prave paralelne

en: Orthogonal Test
bs: Provjera upravnosti

en: Test whether two given lines are orthogonal
bs: Provjeri da li su dvije date prave upravne

en: Collinear Test
bs: Provjera kolinearnosti

en: Test whether three given points are collinear
bs: Provjeri da li su tri date tačke kolinearne

en: Contains Test
bs: Provjera sadržanosti

en: Test whether a given curve contains a given point
bs: Provjeri da li data kriva sadrži datu tačku

en: In Polygon Test
bs: Provjera u poligonu

en: Test whether a given polygon contains a given point
bs: Provjerava da li dati poligon sadrži datu tačku

en: Convex Polygon Test
bs: Provjera konveksnog trupa

en: Test whether a given polygon is convex
bs: Provjerava da li je dati poligon konveksan

en: Existence Test
bs: Postojanje teksta

en: Test whether a given object is constructible
bs: Vidite da li je dati objekat moguće konstruisati

en: Distance Test
bs: Provjera udaljenosti

en: Test whether a given point have the same distance from a given point and from another given point
bs: Provjerava da li data tačka ima istu udaljenost od date tačke i od druge date tačke

en: Vector Equality Test
bs: Provjera jednakosti vektora

en: Test whether two vectors are equal
bs: Provjeri da li su dva vektora jednaka

en: Point Projection
bs: Projekcija tačke

en: Project a point on a line
bs: Projekcij tačke na liniju

en: Python Script
bs: Python skripta

en: Construct a new Python script.
bs: Napravi novu Python skriptu.

en: Enter coordinates in the following format: "x;y",
    where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
bs: Unesite koordinate u sljedećem obliku: „x;y“,
    gdje x predstavlja x-koordinatu, a y predstavlja y-koordinatu.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"x;y"</b>,<br />where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
bs: Unesite koordinate u sljedećem obliku: <b> "x; y" </b>, <br/> gdje je x koordinata,i y  je y  koordinata.

en: Enter coordinates in the following format: "r; θ°",
    where r and θ are the polar coordinates.
bs: Unesite koordinate u sljedećem obliku: „r; θ°“,
    gdje r i θ° predstavljaju polarne koordinate.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"r; θ°"</b>,<br />where r and θ are the polar coordinates.
bs: Unesite koordinate u sljedećem obliku: <b> "r; θ °" </b>, <br/> gdje su r i θ su polarne koordinate.

en: &Euclidean
bs: &Euklidska

en: &Polar
bs: &Polarna

en: Set Euclidean Coordinate System
bs: Podesite euklidski koordinatni sistem

en: Set Polar Coordinate System
bs: Podesite polarni koordinatni sistem

[ctx: Translators: Degrees]
en: Deg
bs: deg

[ctx: Translators: Radians]
en: Rad
bs: rad

[ctx: Translators: Gradians]
en: Grad
bs: grad

en: A normal point, i.e. one that is either independent or attached to a line, circle, segment.
bs: Normalna tačka tj. tačka koja je ili nezavisna ili pripada pravoj, kružnici ili duži.

en: Point
bs: Tačka

en: Construct a text label.
bs: Konstruiši tekstualnu oznaku.

en: Text Label
bs: Tekstualna oznaka

en: Construct a Point by its Coordinates
bs: Konstruiši tačku pomoću njenih koordinata

en: Point by Coordinates
bs: Tačka pomoću koordinata

en: Fixed Point
bs: Fiksna tačka

en: Enter the coordinates for the new point.
bs: Unesite koordinate za novu tačku.

en: Construct a Numeric Value
bs: Konstruiši numeričku vrijednost

en: Numeric Value
bs: Numerička vrijednost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_defaultCheckBox)
en: &Use default coordinate precision
bs: &Koristi podrazumijevanu preciznist koordinata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_precisionLabel)
en: &Specify coordinate precision:
bs: &Navedi preciznost koordinata:

en: Insert the new size of this angle:
bs: Unesite novu veličinu ovog ugla:

en: Use this edit field to modify the size of this angle.
bs: Upotrijebite ovo polje da izmijenite veličinu ovog ugla.

en: Choose from this list the goniometric unit you want to use to modify the size of this angle.<br />
    If you switch to another unit, the value in the edit field on the left will be converted to the new selected unit.
bs: Odaberite iz ove liste geometrijsku  jedinicu koju želite koristiti za izmjenu veličine ovo ugla. <br />
    Ako se prebacite na drugu jedinicu, vrijednost za izmjenu lijevog polja će se pretvoriti u nove odabrane jedinice.

en: Could not open macro file '%1'
bs: Ne mogu otvoriti makro datoteku '%1'

en: Kig cannot open the macro file "%1".
bs: Kig ne može da otvori makro datoteka „%1“.

en: This file was created by a very old Kig version (pre-0.4). Support for this format has been removed from recent Kig versions. You can try to import this macro using a previous Kig version (0.4 to 0.6) and then export it again in the new format.
bs: Ova datoteka je napravila veoma stara verzija Kig-a (prije 0.4). Podrška za ovaj format je izbačena iz Kig-a novijih verzija Kig-a.Možete pokušati uvesti ovaj makro sa starijom verzijom Kig-a (0.4 do 0.6),i onda opet izvesti u noviji format.

en: Unnamed Macro #%1
bs: Neimenovani makro #%1

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support. Perhaps you have compiled Kig without support for this object type, or perhaps you are using an older Kig version.
bs: Ova Kig datoteka koristi objekt tipa "%1", koji ova Kig verzija ne podržava. Možda ste sastavili Kig bez potpore za ovu vrstu objekta, ili možda koristite stariju verziju Kig.

en: Radical Lines for Conics
bs: Korijene prave za konusne krive

en: The lines constructed through the intersections of two conics.  This is also defined for non-intersecting conics.
bs: Prava konstruisana presjekom dvije kupe. Ona je takođe definisana i za kupe koje se ne sijeku.

en: Moving Point
bs: Tačka pomjeranja

en: Select the moving point, which will be moved around while drawing the locus...
bs: Izaberite tačku pokreta, koja će biti pokretana dok se crta hodograf...

en: Following Point
bs: Pomijerajuća tačka

en: Select the following point, whose locations the locus will be drawn through...
bs: Izaberite pomjerajuću tačku, kroz čije će lokacije biti nacrtan hodograf...

en: Locus
bs: Lokus

en: A locus
bs: Lokus objekat

en: Dependent Point
bs: Zavisna tačka

en: Polygon by Its Vertices
bs: Poligon pomoću verteksa

en: Construct a polygon by giving its vertices
bs: Konstruiši poligon pomoću datih verteksa

en: ... with this vertex (click on the first vertex to terminate construction)
bs: ...sa ovim verteksom (kliknite na prvi verteks da obustavite konstrukciju)

en: Construct a polygon with this vertex
bs: Konstruiši poligon sa ovim verteksom

en: Select a point to be a vertex of the new polygon...
bs: Izaberite tačku koja će biti verteks za novi poligon...

en: Open Polygon (Polygonal Line)
bs: Otvoren poligon

en: Construct an open polygon
bs: Konstuiši otvoren poligon

en: ... with this vertex (click again on the last vertex to terminate construction)
bs: ... s ovim tjemenom (kliknite ponovo na zadnje tjeme da prekinete izgradnju)

en: Construct a polygonal line with this vertex
bs: Konstruiši poligonsku liniju sa ovim tjemenom

en: Select a point to be a vertex of the new polygonal line...
bs: Izaberi tačku da bude tjeme za novu poligonsku liniju

en: Polygon
bs: Poligon

en: Construct the vertices of this polygon...
bs: Konstruiši vertekse ovog poligona...

en: Vertices of a Polygon
bs: Verteksi poligona

en: The vertices of a polygon.
bs: Verteksi poligona.

en: Construct the sides of this polygon...
bs: Konstruiši stranice ovog poligona...

en: Sides of a Polygon
bs: Stranice poligona

en: The sides of a polygon.
bs: Stranice poligona.

en: Regular Polygon with Given Center
bs: Regularni poligon sa datim centrom

en: Construct a regular polygon with a given center and vertex
bs: Konstruiši regularni poligon sa datim centrom i verteksom

en: Construct a regular polygon with this center
bs: Konstruiši regularni poligon sa ovim centrom

en: Construct a regular polygon with this vertex
bs: Konstruiši regularni poligon sa ovim verteksom

en: Adjust the number of sides (%1/%2)
bs: Podesi broj stranica (%1/%2)

en: Adjust the number of sides (%1)
bs: Podesi broj stranica (%1)

en: Select the center of the new polygon...
bs: Izaberite centar novog poligona...

en: Select a vertex for the new polygon...
bs: Izaberite verteks za novi poligon...

en: Move the cursor to get the desired number of sides...
bs: Pomijerajte pokazivač da biste dobili željeni broj stranica...

en: Bézier Curve by its Control Points
bs: Bézier kriva od kontolnih tačaka

en: Construct a Bézier curve by giving its control points
bs: Konstruiši Bézier krivu od datih kontrolnih tačaka

en: ... with this control point (click again on the last control point to terminate construction)
bs: ... sa ovom kontolnom tačkom (klikni ponovo na zadnju kontrolnu tačku da završiš izgradnju)

en: Construct a Bézier curve with this control point
bs: Konstruiši Bézier krivu sa ovom kontrolnom tačkom

en: Select a point to be a control point of the new Bézier curve...
bs: Izaberi tačku koja ce biti kontrolna tačka za novu Bézier krivu...

en: Rational Bézier Curve by its Control Points
bs: Racionalna Bézier kriva od kontrolnih tačaka

en: Construct a Bézier curve by giving its control points and positive weights
bs: Konstruiši Bézier krivu sa datim kontrolnim tačkama i pozitivnim težinama

en: ... assign this weight to last selected control point
bs: ...dodjeliti ovu težinu na zadnje odabrane kontrolne tačke

en: ... with this control point (click again on the last control point or weight to terminate construction)
bs: ... sa ovom kontrolnim tačkom (kliknite na zadnju kontrolnu tačku ili težinu da završite izgradnju)

en: Construct a rational Bézier curve with this control point
bs: Konstruiši racionalnu  Bézier krivu sa ovim kontrolnim tačkama

en: Select a point to be a control point of the new rational Bézier curve...
bs: Izaberi tačku koja će biti kontrolna tačka nove racionalne Bézier krive...

en: Select a numeric label to be a weight of last selected point...
bs: Selektuj numeričku oznaku da bude težina od zadnje selektirane tačke

en: Construct the Radical Lines of This Circle
bs: Konstruiši korijenske pravih ove kružnice

en: Construct the Radical Lines of This Conic
bs: Konstruiši korijenske prave ove kupe

en: Generic Affinity
bs: Generička sličnost

en: The unique affinity that maps three points (or a triangle) onto three other points (or a triangle)
bs: Jedinstvena sličnost koja mapira tri tačke (ili trougao) na druge tri tačke (ili trougao)

en: Generic Projective Transformation
bs: Generička projektivna transformacija

en: The unique projective transformation that maps four points (or a quadrilateral) onto four other points (or a quadrilateral)
bs: Jedinstvena projektivna transformacija koja mapira četiri tačke (ili četvorougao) na druge četiri tačke (ili četvorougao)

en: Inversion of Point, Line or Circle
bs: Inverzija tačke, prave ili kruga

en: The inversion of a point, line or circle with respect to a circle
bs: Inverzija tačke, prave ili kruga prema krugu

en: Measure Transport
bs: Prijenos mjere

en: Transport the measure of a segment or arc over a line or circle.
bs: Prenesi mjeru duži ili luka preko prave ili kruga.

en: Segment to transport
bs: Duž za prenošenje

en: Arc to transport
bs: Luk za prenošenje

en: Value to transport
bs: Vrijednost za transport

en: Transport a measure on this line
bs: Prenesi mjeru na ovu pravu

en: Transport a measure on this circle
bs: Prenesi mjeru na ovaj krug

en: Start transport from this point of the circle
bs: Počni prijenos iz ove tačke na krugu

en: Start transport from this point of the line
bs: Počni prijenos iz ove tačke na pravoj

en: Start transport from this point of the curve
bs: Počni prijenos iz ove tačke na krivoj

en: Select a segment, arc or numeric label to be transported...
bs: Odaberi segment, luk ili numeričku oznaku da se prenese...

en: Select a destination line or circle...
bs: Odaberi odredišnu liniju ili krug...

en: Choose a starting point on the line/circle...
bs: Odaberi početnu tačku na liniji/krugu...

en: Intersect with this conic
bs: Presjek sa ovom kupom

en: Intersect with this line
bs: Presjek sa ovom pravom

en: Intersect with this cubic
bs: Presijeci sa ovim kubom

en: Intersect with this circle
bs: Presjeci sa ovim krugom

en: Intersect
bs: Presjeci

en: The intersection of two objects
bs: Presjek dva objekta

en: Intersect this Circle
bs: Presjeci ovaj krug

en: Intersect this Conic
bs: Presjeci ovu konusnu krivu

en: Intersect this Segment
bs: Presijeci ovaj segmenat

en: Intersect this Half-line
bs: Presijeci ove polovične linije

en: Intersect this Line
bs: Presjeci ovu pravu

en: Intersect this Cubic Curve
bs: Presjeci ovu kubnu krivu

en: Intersect this Arc
bs: Presjeci ovaj luk

en: Intersect this Polygon
bs: Presjeci ovaj poligon

en: Intersect this Polygonal
bs: Presijeci ovaj poligon

en: with this Circle
bs: ovim krugom

en: with this Conic
bs: ovom konusnom krivom

en: with this Segment
bs: sa ovim segmentom

en: with this Half-line
bs: sa ovom polovičnom linijom

en: with this Line
bs: ovom pravom

en: with this Cubic Curve
bs: ovom konusnom krivom

en: with this Arc
bs: ovim lukom

en: with this Polygon
bs: ovim poligonom

en: with this Polygonal
bs: sa ovim poligonom

en: Select the first of the points of which you want to construct the midpoint...
bs: Izaberite prvu od tački za koje želite da konstruišete srednju tačku...

en: Construct the midpoint of this point and another one
bs: Konstruiši središnju tačku ove tačke i druge tačke

en: Select the other of the points of which to construct the midpoint...
bs: Izaberite drugu od tačaka za koje želite da konstruišete srednju tačku...

en: Select the first object to intersect...
bs: Izaberite prvi objekat za presijecanje...

en: Select the second object to intersect...
bs: Izaberite drugi objekat za presijecanje...

en: Tangent
bs: Tangenta

en: The line tangent to a curve
bs: Prava tangentna na krivu

en: Tangent to This Circle
bs: Tangenta na ovaj krug

en: Tangent to This Conic
bs: Tangenta na ovu konusnu krivu

en: Tangent to This Arc
bs: Tangenta na ovaj luk

en: Tangent to This Cubic Curve
bs: Tangenta na ovu kubnu krivu

en: Tangent to This Curve
bs: Tangenta na ovu krivu

en: Tangent at This Point
bs: Tangenta u ovoj tački

en: Center Of Curvature
bs: Centar krivine

en: The center of the osculating circle to a curve
bs: Centar oskulatornog kruga krive

en: Center of Curvature of This Conic
bs: Centar krivine ove konusne krive

en: Center of Curvature of This Cubic Curve
bs: Centar krivine ove kubne krive

en: Center of Curvature of This Curve
bs: Centar krivine ove krive

en: Center of Curvature at This Point
bs: Centar krivine u ovoj tački

[ctx: Translators: Pixel]
en: pixel
bs: piksel

en: Which object?
bs: Koji objekat?

en: Click the location where you want to place the new point, or the curve that you want to attach it to...
bs: Kliknite lokaciju na koju želite da stavite novu tačku, ili krivu kojoj želite da je prikačite...

en: Now select the location for the result label.
bs: Sada izaberite lokaciju rezulujuće oznake.

en: Here you can edit the name of the current macro type.
bs: Ovdje možete urediti ime tekućeg tipa makroa.

en: Here you can edit the description of the current macro type. This field is optional, so you can also leave this empty: if you do so, then your macro type will have no description.
bs: Ovdje možete urediti opis tekućeg tipa makroa. Ovo polje je opciono, tako da ga možete ostaviti praznim; ako učinite tako, vaš makro neće imati opis.

en: Use this button to change the icon of the current macro type.
bs: Upotrijebite ovo dugme da promijenite ikonu tekućeg tipa makroa.

en: The name of the macro can not be empty.
bs: Ime makroa ne može biti prazno.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Here you can modify the name, the description and the icon of this macro type.
bs: Ovdje možete izmijeniti ime, opis i ikonu ovog tipa makroa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_3)
en: Name:
bs: Ime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_2_2)
en: Description:
bs: Opis:

en: Start of the construction
bs: Započni konstrukciju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Description of the current step:
bs: Opis trenutnog koraka:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonFirst)
en: First step
bs: Prvi korak

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonBack)
en: One step back
bs: Korak unazad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonNext)
en: One step forward
bs: Korak unaprijed

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonLast)
en: Last step
bs: Zadnji korak

en: Name
bs: Ime

en: <unnamed object>
bs: <neimenovani objekt>

en: There are '%n' parts in the text that you have not selected a value for. Please remove them or select enough arguments.
bs: U tekstu se nalazi %n dijelova za koje nise odabrali vrijednost. Molim uklonite ih ili izaberite dovoljno argumenata.

en: Selecting argument %1
bs: Biram argument %1

en: Change Label
bs: Promijeni oznaku

en: Set Value
bs: Podesi vrijednost

en: Enter value:
bs: Unesite vrijednost

en: Select the position for the new numeric value...
bs: Odaberite položaj za novu brojčanu vrijednost...

en: One of the result objects you selected cannot be calculated from the given objects. Kig cannot calculate this macro because of this. Please press Back, and construct the objects in the correct order...
bs: Jedan od rezultujućih objekata koji ste izabrali ne može biti izračunat pomoću datih objekata. Kig zbog toga ne može da izračuna ovaj makro. Pritisnite „Nazad“ i konstruišite objekte ispravnim redoslijedom...

en: One of the given objects is not used in the calculation of the resultant objects.  This probably means you are expecting Kig to do something impossible.  Please check the macro and try again.
bs: Jedan od datih objekata nije korišten za izračunavanje rezultujućih objekata.  Ovo verovatno znači da očekujete od Kig-a da uradi nešto nemoguće.  Provjerite makro i pokušajte opet.

en: Given Objects
bs: Zadati objekti

en: Select the "given" objects for your new macro and press "Next".
bs: Izaberite "zadate" objekte za vaš novi makro i kliknite na "Dalje".

en: Final Object
bs: Konačni objekat

en: Select the final object(s) for your new macro.
bs: Izaberite konačne objekte za vaš novi makro.

en: Enter a name and description for your new type.
bs: Unesite ime i opis za vašu novu vrstu.

en: &Name:
bs: &Ime:

en: &Description:
bs: &Opis:

en: &Icon:
bs: &Ikona:

en: Move %1 Object | Move %1 Objects
bs[0]: Pomjeri %1 objekt
bs[1]: Pomjeri %1 objekta
bs[2]: Pomjeri %1 objekata

en: Redefine Point
bs: Redefiniši tačku

en: Black
bs: Crna

en: Gray
bs: Siva

en: Red
bs: Crvena

en: Green
bs: Zelena

en: Cyan
bs: Cijan

en: Yellow
bs: Žuta

en: Dark Red
bs: Tamno crvena

en: &Hide
bs: &Sakrij

en: &Show
bs: &Prikaži

en: &Move
bs: &Pomjeri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: &Delete
bs: &Obriši

en: &Custom Color
bs: P&osebna boja

en: Change Object Color
bs: Promijeni boju objekta

en: Change Object Width
bs: Promijeni širinu objekta

en: Change Point Style
bs: Promijeni stil tačke

en: Change Object Style
bs: Promijeni stil objekta

en: Set &Name...
bs: Postavi &ime...

en: &Name
bs: &Ime

en: Set Object Name
bs: Postavi ime objekta

en: Set Name of this Object:
bs: Postavi ime ovog objekta:

en: %1 Object | %1 Objects
bs[0]: %1 objekt
bs[1]: %1 objekta
bs[2]: %1 objekata

en: Kig Document
bs: Kig dokument

en: &Transform
bs: &Transformiši

en: T&est
bs: &Provjeri

en: Const&ruct
bs: Konst&ruiši

en: &Start
bs: &Počni

en: Add Te&xt Label
bs: Dodaj te&kstualnu oznaku

en: Set Co&lor
bs: Izaberi bo&ju

en: Set &Pen Width
bs: Postavi &debljinu pera...

en: Set St&yle
bs: Postavi st&il

en: Set Coordinate S&ystem
bs: Podesi koordinatni s&istem

[ctx: More menu items]
en: More...
bs: Više...

en: Enter Label Text
bs: Unesite tekst oznake

en: Enter the text for your label here and press "Next".
    If you want to show variable parts, then put %1, %2, ... at the appropriate places (e.g. "This segment is %1 units long.").
bs: Ovdje unesite tekst za vašu oznaku i kliknite na "Dalje".
    Ako želite prikazati dijelove promjenljivih, upišite %1, %2, ... na odgovarajuća mjesta (npr. "Ova duž je duga %1 jedinica.").

en: Show text in a frame
bs: Prikaži tekst u okviru

en: Select Arguments
bs: Izaberite argumente

en: Now select the argument(s) you need.  For every argument, click on it, select an object and a property in the Kig window, and click finish when you are done...
bs: Sada izaberite argumente koji su vam potrebni.  Za svaki argument, kliknite na njega, izaberite objekat i svojstvo u Kig-ovom prozoru, i kliknite na „Završi“ kada završite...

en: Macro
bs: Makro

en: Type
bs: Tip

en: Description
bs: Opis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: &Edit...
bs: &Izmijeni...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonExport)
en: E&xport...
bs: I&zvezi...

en: Are you sure you want to delete this type? | Are you sure you want to delete these %1 types?
bs[0]: Da li ste sigurni da želite obrisati ovaj %1 tip?
bs[1]: Da li ste sigurni da želite obrisati ova %1 tipa?
bs[2]: Da li ste sigurni da želite obrisati ovih %1 tipova?

en: Are You Sure?
bs: Da li ste sigurni?

en: Export Types
bs: Izvezi tipove

en: Import Types
bs: Uvezi vrste

en: There is more than one type selected. You can only edit one type at a time. Please select only the type you want to edit and try again.
bs: Izabrano je više od jednog tipa. Možete uređivati samo jedan tip odjednom. Izaberite samo tip koji želite da uredite i pokušajte ponovo.

en: More Than One Type Selected
bs: Izabrano je više od jednog tipa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, typeList)
en: Select types here...
bs: Ovdje izaberite vrste...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, typeList)
en: This is a list of the current macro types... You can select, edit, delete, export and import them...
bs: Ovo je lista tekućih tipova makroa. Možete ih birati, brisati, izvoziti i uvoziti...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: Edit the selected type.
bs: Uredi izabrani tip.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: Delete all the selected types in the list.
bs: Obriši sve izabrane tipove u listi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonExport)
en: Export all the selected types to a file.
bs: Izvezi sve izabrane tipove u datoteku.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonImport)
en: Import macros that are contained in one or more files.
bs: Uvozi makroe koji su sadržani u jednom ili više datoteka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonImport)
en: &Import...
bs: &Uvezi...

en: Construct an angle through this point
bs: Konstruiši ugao kroz ovu tačku

en: Select a point that the first half-line of the angle should go through...
bs: Izaberite tačku kroz koju bi prva poluprava ugla trebalo da prođe...

en: Construct an angle at this point
bs: Konstruiši ugao u ovoj tački

en: Select the point to construct the angle in...
bs: Izaberite tačku u kojoj će se konstruisati ugao...

en: Select a point that the second half-line of the angle should go through...
bs: Izaberite tačku kroz koju bi druga poluprava ugla trebalo da prođe...

en: Set Si&ze
bs: Podesi &veličinu

en: Toggle &Right Angle Mark
bs: Preklopi oznaku &Desnog ugla

en: Resize Angle
bs: Promijeni veličinu ugla

en: Construct an arc starting at this point
bs: Konstruiši luk koji počinje u ovoj tački

en: Select the start point of the new arc...
bs: Izaberite početnu tačku novog luka...

en: Construct an arc through this point
bs: Konstruiši luk kroz ovu tačku

en: Select a point for the new arc to go through...
bs: Izaberite tačku kroz koju će prolaziti novi luk...

en: Construct an arc ending at this point
bs: Konstruiši luk koji se završava u ovoj tački

en: Select the end point of the new arc...
bs: Izaberite krajnju tačku novog luka...

en: Construct an arc with this center
bs: Konstruiši luk pomoću ovog centra

en: Select the center of the new arc...
bs: Izaberite centar novog luka...

en: Construct an arc with this angle
bs: Konstruiši luk pomoću ovog ugla

en: Select the angle of the new arc...
bs: Izaberite ugao novog luka...

en: Construct a conic arc starting at this point
bs: Konstruiši konični luk počevši od ove tačke

en: Select the start point of the new conic arc...
bs: Izaberite početnu tačku novog luka kupe...

en: Construct a conic arc through this point
bs: Kontruišite  luk kupe preko ove tačke

en: Select a point for the new conic arc to go through...
bs: Izaberite tačku za novi luk kupe kroz koju će prolaziti...

en: Construct a conic arc ending at this point
bs: Konstruišite luk kupe završen ovom tačkom

en: Select the end point of the new conic arc...
bs: Izaberite posljednju tačku novog luka kupe...

en: Construct an conic arc with this center
bs: Konstuišite luk kupe sa ovim centrom

en: Select the center of the new conic arc...
bs: Izaberite centar za novi luk kupe...

en: Number of control points
bs: Broj kontrolnih tačaka

en: Control polygon
bs: Kontrolni poligon

en: Cartesian Equation
bs: Dekartova jednačina

en: Bézier Curve
bs: Kriva Bézier

en: Select this Bézier Curve
bs: Izaberite krivu Bézier

en: Select Bézier Curve %1
bs: Izaberite krivu Bézier %1

en: Remove a Bézier Curve
bs: Odstrani krivu Bézier

en: Add a Bézier Curve
bs: Dodaj krivu Bézier

en: Move a Bézier Curve
bs: Pomjeri krivu Bézier

en: Attach to this Bézier Curve
bs: Dodaj krivu Bézier

en: Show a Bézier Curve
bs: Prikažite krivu Bézier

en: Hide a Bézier Curve
bs: Sakrijte krivu Bézier

en: Bézier Quadratic
bs: Kvadratni Bézier

en: Select this Bézier Quadratic
bs: Izaberite kvadratni Bézier

en: Select Bézier Quadratic %1
bs: Izaberite kvadratni Bézier  %1

en: Remove a Bézier Quadratic
bs: Odstranite kvadratni Bézier

en: Add a Bézier Quadratic
bs: Dodajte kvadratni Bézier

en: Move a Bézier Quadratic
bs: Odstranite kvadratni Bézier

en: Attach to this Bézier Quadratic
bs: Dodajte kvadratni Bézier

en: Show a Bézier Quadratic
bs: Prikažite kvadratni Bézier

en: Hide a Bézier Quadratic
bs: Sakrijte kvadratni  Bézier

en: Bézier Cubic
bs: Kubni  Bézier

en: Select this Bézier Cubic
bs: Izaberite kubni  Bézier

en: Select Bézier Cubic %1
bs: Izaberite kubni  Bézier %1

en: Remove a Bézier Cubic
bs: Odstranite kubni  Bézier

en: Add a Bézier Cubic
bs: Dodajte kubni  Bézier

en: Move a Bézier Cubic
bs: Odstranite kubni  Bézier

en: Attach to this Bézier Cubic
bs: Dodajte kubni  Bézier

en: Show a Bézier Cubic
bs: Prikažite kubni  Bézier

en: Hide a Bézier Cubic
bs: Sakrijte kubni  Bézier

en: Rational Bézier Curve
bs: Racionalni  Bézier kriva

en: Select this Rational Bézier Curve
bs: Izaberite racionalnu  Bézier krivu

en: Select Rational Bézier Curve %1
bs: Izaberite racionalnu  Bézier krivu %1

en: Remove a Rational Bézier Curve
bs: Odstranite racionalnu  Bézier krivu

en: Add a Rational Bézier Curve
bs: Dodajte racionalnu  Bézier krivu

en: Move a Rational Bézier Curve
bs: Pomjerite racionalnu  Bézier krivu

en: Attach to this Rational Bézier Curve
bs: Dodajte na racionalnu Bézier krivu

en: Show a Rational Bézier Curve
bs: Prikažite racionalnu Bézier krivu

en: Hide a Rational Bézier Curve
bs: Sakrijte racionalnu Bézier krivu

en: Rational Bézier Quadratic
bs: Racionalni kvadratni  Bézier

en: Select this Rational Bézier Quadratic
bs: Izaberite ovaj racionalni kvadratni Bézier

en: Select Rational Bézier Quadratic %1
bs: Izaberite racionalni kvadratni Bézier %1

en: Remove a Rational Bézier Quadratic
bs: Odstranite racionalni kvadratni Bézier

en: Add a Rational Bézier Quadratic
bs: Dodajte racionalni kvadratni Bézier

en: Move a Rational Bézier Quadratic
bs: Odstranite racionalni kvadratni Bézier

en: Attach to this Rational Bézier Quadratic
bs: Ubacite racionalni kvadratni Bézier

en: Show a Rational Bézier Quadratic
bs: Prikažite racionalni kvadratni Bézier

en: Hide a Rational Bézier Quadratic
bs: Sakrijte racionalni kvadratni Bézier

en: Rational Bézier Cubic
bs: Racionalni kubni Bézier

en: Select this Rational Bézier Cubic
bs: Izaberite racionalni kubni Bézier

en: Select Rational Bézier Cubic %1
bs: Izaberite racionalni kubni Bézier %1

en: Remove a Rational Bézier Cubic
bs: Odstranite racionalni kubni Bézier

en: Add a Rational Bézier Cubic
bs: Dodajte racionalni kubni Bézier

en: Move a Rational Bézier Cubic
bs: Pomjerite racionalni kubni Bézier

en: Attach to this Rational Bézier Cubic
bs: Ubacite racionalni kubni Bézier

en: Show a Rational Bézier Cubic
bs: Prikažite racionalni kubni Bézier

en: Hide a Rational Bézier Cubic
bs: Sakrijte racionalni kubni Bézier

en: Construct a quadratic Bézier curve with this control point
bs: Konstruišite kvadratnu Bézier krivu sa kontrolnim tačkama

en: Select a point to be a control point of the new quadratic Bézier curve...
bs: Izaberite tačku koja će biti kontolna tačka nove kvadratne Bézier krive

en: Construct a cubic Bézier curve with this control point
bs: Konstuišite kubnu Bézier krivu sa ovom kontrolnom tačkom

en: Select a point to be a control point of the new cubic Bézier curve...
bs: Izaberite tačku koja će biti kontrolna tačka nove kubne Bézier krive...

en: Construct a quadratic rational Bézier curve with this control point
bs: Konstruišite kvadratnu racionalnu Bézier krivu sa ovom kontrolnom tačkom

en: Select three points and three numeric values as weights to construct rational Bézier curve...
bs: Izaberite tri tačke i tri numeričke vrijednosti kao tegove za konstrukciju racionalne Bézier krive...

en: Select this value as weight
bs: Izaberite ovu vrijednost kao težinu

en: Construct a cubic rational Bézier curve with this control point
bs: Konstuišite kubnu racionalnu Bézier krivu sa ovom kontolnom tačkom

en: Test Result
bs: Rezultat provjere

en: Select the curve...
bs: Izaberite krivu...

en: Select a point on the curve...
bs: Izaberite tačku na krivoj...

en: Surface
bs: Površina

en: Circumference
bs: Obim

en: Radius
bs: Poluprečnik

en: Center
bs: Centralni

en: Expanded Cartesian Equation
bs: Proširena kartezijanska jednačina

en: Polar Equation
bs: Polarna jednačina

en: rho = %1   [centered at %2]
bs: rho = %1   [centriran na %2]

en: circle
bs: kružnica

en: Select this circle
bs: Izaberi ovu kružnicu

en: Select circle %1
bs: Izaberite krug %1

en: Remove a Circle
bs: Ukloni kružnicu

en: Add a Circle
bs: Dodaj kružnicu

en: Move a Circle
bs: Pomjeri kružnicu

en: Attach to this circle
bs: Dodaj ovoj kružnici

en: Show a Circle
bs: Prikaži krug

en: Hide a Circle
bs: Sakrij krug

en: Construct a circle through this point
bs: Konstruiši kružnicu kroz ovu tačku

en: Construct a circle with this center
bs: Konstruiši kružnicu sa ovim centrom

en: Select the center of the new circle...
bs: Izaberite centar novog kruga...

en: Select a point for the new circle to go through...
bs: Izaberite tačku kroz koju će prolaziti novi krug...

en: With this radius
bs: Sa ovim radijusom

en: Select the length of the radius...
bs: Izaberite dužinu radijusa...

en: Conic Type
bs: Tip konusne krive

en: First Focus
bs: Prvi fokus

en: Second Focus
bs: Drugi fokus

en: Ellipse
bs: Elipsa

en: Hyperbola
bs: Hiperbola

en: rho
bs: ro

en: [centered at %1]
bs: [centrirano na %1]

en: conic
bs: kupa

en: Select this conic
bs: Izaberi ovu kupu

en: Select conic %1
bs: Izaberite konusnu krivu %1

en: Remove a Conic
bs: Ukloni kupu

en: Add a Conic
bs: Dodaj kupu

en: Move a Conic
bs: Pomjeri kupu

en: Attach to this conic
bs: Dodaj ovoj kupi

en: Show a Conic
bs: Prikaži konusnu krivu

en: Hide a Conic
bs: Sakrij konusnu krivu

en: Supporting Conic
bs: Potpora kupom

en: First End Point
bs: Prva krajnja tačka

en: Second End Point
bs: Druga krajnja tačka

en: conic arc
bs: luk kupe

en: Select this conic arc
bs: Izaberite luk kupe

en: Select conic arc %1
bs: Izaberite luk kupe %1

en: Remove a Conic Arc
bs: Odstranite luk kupe

en: Add a Conic Arc
bs: Dodajte luk kupe

en: Move a Conic Arc
bs: Pomjerite luk kupe

en: Attach to this conic arc
bs: Ubacite ovaj luk kupe

en: Show a Conic Arc
bs: Prikažite luk kupe

en: Hide a Conic Arc
bs: Sakrijte luk kupe

en: Construct a conic through this point
bs: Konstruiši kupu kroz ovu tačku

en: Select a point for the new conic to go through...
bs: Izaberite tačku kroz koju će prolaziti nova konusna kriva...

en: Construct a conic with this asymptote
bs: Konstruiši kupu sa ovom asimptotom

en: Select the first asymptote of the new conic...
bs: Izaberite prvu asimptotu nove konusne krive...

en: Select the second asymptote of the new conic...
bs: Izaberite drugu asimptotu nove konusne krive...

en: Construct an ellipse with this focus
bs: Konstruiši elipsu sa ovim fokusom

en: Select the first focus of the new ellipse...
bs: Izaberite prvi fokus nove elipse...

en: Select the second focus of the new ellipse...
bs: Izaberite drugi fokus nove elipse...

en: Construct an ellipse through this point
bs: Konstruiši elipsu kroz ovu tačku

en: Select a point for the new ellipse to go through...
bs: Izaberite tačku kroz koju će prolaziti nova elipsa...

en: Construct a hyperbola with this focus
bs: Konstruiši hiperbolu sa ovim fokusom

en: Select the first focus of the new hyperbola...
bs: Izaberite prvi fokus nove hiperbole...

en: Select the second focus of the new hyperbola...
bs: Izaberite drugi fokus nove hiperbole...

en: Construct a hyperbola through this point
bs: Konstruiši hiperbolu kroz ovu tačku

en: Select a point for the new hyperbola to go through...
bs: Izaberite tačku kroz koju će prolaziti nova hiperbola...

en: Construct a conic with this line as directrix
bs: Konstruiši kupu sa ovom pravom kao direktrisom

en: Select the directrix of the new conic...
bs: Izaberite direktrisu nove konusne krive...

en: Construct a conic with this point as focus
bs: Konstruiši kupu sa ovom tačkom kao fokusom

en: Select the focus of the new conic...
bs: Izaberite fokus nove konusne krive...

en: Construct a parabola through this point
bs: Konstruiši parabolu kroz ovu tačku

en: Select a point for the new parabola to go through...
bs: Izaberite tačku kroz koju će prolaziti nova parabola...

en: Construct a polar point wrt. this conic
bs: Konstruiši polarnu tačku u odnosu na ovu kupu

en: Select the conic wrt. which you want to construct a polar point...
bs: Izaberite konusnu krivu kojom želite da konstruišete polarnu tačku...

en: Construct the polar point of this line
bs: Konstruiši polarnu tačku ove prave

en: Select the line of which you want to construct the polar point...
bs: Izaberite pravu čiju polarnu tačku želite da konstruišete...

en: Construct a polar line wrt. this conic
bs: Konstruiši polarnu pravu u odnosu na ovu kupu

en: Construct the polar line of this point
bs: Konstruiši polarnu pravu ove tačke

en: Construct the directrix of this conic
bs: Konstruiši direktrisu ove kupe

en: Select the conic of which you want to construct the directrix...
bs: Izaberite konusnu krivu od koje želite da konstruišete direktrisu...

en: Construct a parabola with this directrix
bs: Konstruiši parabolu sa ovom direktrisom

en: Select the directrix of the new parabola...
bs: Izaberite direktrisu nove parabole...

en: Construct a parabola with this focus
bs: Konstruiši parabolu pomoću ovog fokusa

en: Select the focus of the new parabola...
bs: Izaberite fokus nove parabole...

en: Construct the asymptotes of this conic
bs: Konstruiši asimptote ove kupe

en: Select the conic of which you want to construct the asymptotes...
bs: Izaberite konusnu krivu od koje želite da konstruišete asimptote...

en: Construct the radical lines of this conic
bs: Konstruiši korijenske prave ove kupe

en: Select the first of the two conics of which you want to construct the radical line...
bs: Izaberite prvu od dvije konusne krive od kojih želite da konstruišete korijenu pravu...

en: Select the other of the two conic of which you want to construct the radical line...
bs: Izaberite drugu od dvije konusne krive od kojih želite da konstruišete korijenu pravu...

en: Switch Radical Lines
bs: Zamijeni korijene prave

en: Switch Conic Radical Lines
bs: Preklopi korijenske linije kupe

en: cubic curve
bs: kubna kriva

en: Select this cubic curve
bs: Izaberite ovu kubnu krivu

en: Select cubic curve %1
bs: Izaberite kubnu krivu %1

en: Remove a Cubic Curve
bs: Ukloni kubnu krivu

en: Add a Cubic Curve
bs: Dodaj kubnu krivu

en: Move a Cubic Curve
bs: Pomjeri kubnu krivu

en: Attach to this cubic curve
bs: Prikači ovoj kubnoj krivoj

en: Show a Cubic Curve
bs: Prikaži kubnu krivu

en: Hide a Cubic Curve
bs: Sakrij kubnu krivu

en: Construct a cubic curve through this point
bs: Konstruiši kubnu krivu kroz ovu tačku

en: Select a point for the new cubic to go through...
bs: Izaberite tačku kroz koju će prolaziti nova kubna kriva...

en: curve
bs: kriva

en: Select this curve
bs: Izaberi ovu krivu

en: Select curve %1
bs: Izaberite krivu %1

en: Remove a Curve
bs: Ukloni krivu

en: Add a Curve
bs: Dodaj krivu

en: Move a Curve
bs: Pomjeri krivu

en: Attach to this curve
bs: Dodaj ovoj krivoj

en: Show a Curve
bs: Prikaži krivu

en: Hide a Curve
bs: Sakrij krivu

en: Possibly trascendental curve
bs: Moguća transcedentalna kriva

en: Already computed intersection point
bs: Tačka presjeka već izračunata

en: Intersect with this cubic curve
bs: Presjeci sa ovom kubnom krivom

en: Intersect with this arc
bs: Presjeci sa ovim lukom

en: Invert with respect to this circle
bs: Invertuj prema ovom krugu

en: Select the circle we want to invert against...
bs: Izaberite krug koji želite da invertujete prema...

en: Compute the inversion of this object
bs: Izračunajte inverziju ovog objekta

en: Select the object to invert...
bs: Izaberite objekat za invertovanje...

en: Compute the inversion of this point
bs: Izračunaj inverziju ove tačke

en: Select the point to invert...
bs: Izaberite tačku za invertovanje...

en: Compute the inversion of this line
bs: Izračunaj inverziju ove prave

en: Select the line to invert...
bs: Izaberite pravu za invertovanje...

en: Compute the inversion of this segment
bs: Izračunaj inverziju ove duži

en: Select the segment to invert...
bs: Izaberite duž za invertovanje...

en: Compute the inversion of this circle
bs: Izračunaj inverziju ovog kruga

en: Select the circle to invert...
bs: Izaberite krug za invertovanje...

en: Compute the inversion of this arc
bs: Izračunaj inverziju ovog luka

en: Select the arc to invert...
bs: Izaberite luk za invertovanje...

en: Slope
bs: Nagib

en: Equation
bs: Jednačina

en: Length
bs: Dužina

en: Support Line
bs: Linija podrške

en: End Point
bs: Zadnja tačka

en: line
bs: prava

en: Select a Line
bs: Izaberite pravu

en: Select this line
bs: Izaberi ovu pravu

en: Select line %1
bs: Izaberite pravu %1

en: Remove a Line
bs: Ukloni pravu

en: Add a Line
bs: Dodaj pravu

en: Move a Line
bs: Pomjeri pravu

en: Attach to this line
bs: Dodaj ovoj pravoj

en: Show a Line
bs: Prikaži pravu

en: Hide a Line
bs: Sakrij pravu

en: segment
bs: duž

en: Select this segment
bs: Izaberi ovu duž

en: Select segment %1
bs: Izaberite duž %1

en: Remove a Segment
bs: Ukloni duž

en: Add a Segment
bs: Dodaj duž

en: Move a Segment
bs: Pomjeri duž

en: Attach to this segment
bs: Dodaj ovoj duži

en: Show a Segment
bs: Prikaži duž

en: Hide a Segment
bs: Sakrij duž

en: half-line
bs: poluprava

en: Select this half-line
bs: Izaberite ovu polupravu

en: Select half-line %1
bs: Izaberite polupravu %1

en: Remove a Half-Line
bs: Ukloni polupravu

en: Add a Half-Line
bs: Dodaj polupravu

en: Move a Half-Line
bs: Pomjeri polupravu

en: Attach to this half-line
bs: Prikači ovoj polupravoj

en: Show a Half-Line
bs: Prikaži polupravu

en: Hide a Half-Line
bs: Sakrij polupravu

en: Construct a segment starting at this point
bs: Konstruiši duž koja počinje od ove tačke

en: Select the start point of the new segment...
bs: Izaberite početnu tačku nove duži...

en: Construct a segment ending at this point
bs: Konstruiši duž do ove tačke

en: Select the end point of the new segment...
bs: Izaberite krajnju tačku nove duži...

en: Construct a line through this point
bs: Konstruiši pravu kroz ovu tačku

en: Select a point for the line to go through...
bs: Izaberite tačku kroz koju će prava prolaziti...

en: Select another point for the line to go through...
bs: Izaberite drugu tačku kroz koju će prava prolaziti...

en: Construct a half-line starting at this point
bs: Konstruiši polupravu koja počinje od ove tačke

en: Select the start point of the new half-line...
bs: Izaberite početnu tačku nove poluprave...

en: Construct a half-line through this point
bs: Konstruiši polupravu kroz ovu tačku

en: Select a point for the half-line to go through...
bs: Izaberite tačku kroz koju će prolaziti poluprava...

en: Construct the axis of this segment
bs: Konstruiši osu ove duži

en: Select the segment of which you want to draw the axis...
bs: Izaberite duž kojoj hoćete da nacrtate osu...

en: Construct a line parallel to this line
bs: Konstruiši pravu paralelnu ovoj pravoj

en: Select a line parallel to the new line...
bs: Izaberite pravu paralelnu novoj pravoj...

en: Construct the parallel line through this point
bs: Konstruiši paralelnu pravu kroz ovu tačku

en: Select a point for the new line to go through...
bs: Izaberite tačku kroz koju će prolaziti nova prava...

en: Construct a line perpendicular to this line
bs: Konstruiši pravu upravnu na ovu pravu

en: Select a line perpendicular to the new line...
bs: Izaberite pravu upravnu na novu pravu...

en: Construct a perpendicular line through this point
bs: Konstruiši upravnu pravu kroz ovu tačku

en: Set &Length...
bs: Podesi &dužinu...

en: Set Segment Length
bs: Podesi dužinu duži

en: Choose the new length:
bs: Izaberite novu dužinu:

en: Resize Segment
bs: Promijeni veličinu duži

en: Construct a line by this vector
bs: Konstruiši pravu pomoću ovog vektora

en: Select a vector in the direction of the new line...
bs: Izaberite vektor u smjeru nove prave...

en: Construct a half-line by this vector
bs: Konstruiši polupravu pomoću ovog vektora

en: Select a vector in the direction of the new half-line...
bs: Izaberite vektor u smjeru nove poluprave...

en: locus
bs: lokus

en: Select this locus
bs: Izaberi ovaj lokus

en: Select locus %1
bs: Izaberite hodograf %1

en: Remove a Locus
bs: Ukloni lokus

en: Add a Locus
bs: Dodaj lokus

en: Move a Locus
bs: Pomjeri lokus

en: Attach to this locus
bs: Dodaj ovom lokusu

en: Show a Locus
bs: Pomjeri hodograf

en: Hide a Locus
bs: Sakrij hodograf

en: Object Type
bs: Tip objekta

en: Object
bs: &Objekat

en: Select this object
bs: Izaberi ovaj objekat

en: Select object %1
bs: Izaberite objekat %1

en: Remove an object
bs: Ukloni objekat

en: Add an object
bs: Dodaj objekat

en: Move an object
bs: Pomjeri objekat

en: Attach to this object
bs: Dodaj ovom objektu

en: Show an object
bs: Prikaži objekat

en: Hide an object
bs: Sakrij objekat

en: Angle in Radians
bs: Ugao u radijanima

en: Angle in Degrees
bs: Ugao u stepenima

en: Midpoint
bs: Središnja tačka

en: X length
bs: X dužina

en: Y length
bs: Y dužina

en: Opposite Vector
bs: Suprotni vektor

en: Angle
bs: Ugao

en: Sector Surface
bs: Površina sektora

en: Arc Length
bs: Dužina luka

en: Support Circle
bs: Krug podrške

en: angle
bs: ugao

en: Select this angle
bs: Izaberi ovaj ugao

en: Select angle %1
bs: Izaberite ugao %1

en: Remove an Angle
bs: Ukloni ugao

en: Add an Angle
bs: Dodaj ugao

en: Move an Angle
bs: Pomjeri ugao

en: Attach to this angle
bs: Dodaj ovom uglu

en: Show an Angle
bs: Prikaži ugao

en: Hide an Angle
bs: Sakrij ugao

en: vector
bs: vektor

en: Select this vector
bs: Izaberi ovaj vektor

en: Select vector %1
bs: Izaberite vektor %1

en: Remove a Vector
bs: Ukloni vektor

en: Add a Vector
bs: Dodaj vektor

en: Move a Vector
bs: Pomjeri vektor

en: Attach to this vector
bs: Dodaj ovom vektoru

en: Show a Vector
bs: Prikaži vektor

en: Hide a Vector
bs: Sakrij vektor

en: arc
bs: luk

en: Select this arc
bs: Izaberi ovaj luk

en: Select arc %1
bs: Izaberite luk %1

en: Remove an Arc
bs: Ukloni luk

en: Add an Arc
bs: Dodaj luk

en: Move an Arc
bs: Pomjeri luk

en: Attach to this arc
bs: Dodaj ovom luku

en: Show an Arc
bs: Prikaži luk

en: Hide an Arc
bs: Sakrij luk

en: Coordinate
bs: Koordinata

en: X coordinate
bs: X Koordinata

en: Y coordinate
bs: Y Koordinata

en: point
bs: tačka

en: Select this point
bs: Izaberi ovu tačku

en: Select point %1
bs: Izaberite tačku %1

en: Remove a Point
bs: Ukloni tačku

en: Add a Point
bs: Dodaj tačku

en: Move a Point
bs: Pomjeri tačku

en: Attach to this point
bs: Dodaj ovoj tački

en: Show a Point
bs: Prikaži tačku

en: Hide a Point
bs: Sakrij tačku

en: Construct the midpoint of this point and another point
bs: Konstruiši središnju tačku ove tačke i druge tačke

en: Select the first of the two points of which you want to construct the midpoint...
bs: Izaberite prvu od dvije tačke od kojih želite da konstruišete središnju tačku...

en: Select the other of the two points of which you want to construct the midpoint...
bs: Izaberite drugu od dvije tačke od kojih želite da konstruišete središnju tačku...

en: Set &Coordinate...
bs: Podesi &koordinatu...

en: Redefine
bs: Redefiniši

en: Set &Parameter...
bs: Podesi &parametar...

en: Set Coordinate
bs: Podesi koordinatu

en: Enter the new coordinate.
bs: Unesite novu koordinatu.

en: Set Point Parameter
bs: Podesi parametar tačke

en: Choose the new parameter:
bs: Izaberite novi parametar:

en: Change Parameter of Constrained Point
bs: Promijeni parametar ograničene tačke

en: Select the circle on which to transport a measure...
bs: Izaberite krug na koji će se prenijeti mjera...

en: Select a point on the circle...
bs: Izaberite tačku na krugu...

en: Select the segment to transport on the circle...
bs: Izaberite duž koja će se prenijeti na krug...

en: Select a number/length as x coordinate of the point...
bs: Izaberite broj/dužinu kao x koordinate tačke

en: Select a number/length as y coordinate of the point...
bs: Izaberite broj/dužinu kao y koordinate tačke

en: Select a point to project onto a line...
bs: Odaberite tačku za projekciju na liniju

en: Line where the projected point will lie...
bs: Gdje će ležati projektovana tačka

en: Number of sides
bs: Broj stranica

en: Perimeter
bs: Obim

en: Boundary Polygonal
bs: Granični poligona

en: Open Boundary Polygonal
bs: Otvorite granični poligon

en: Center of Mass of the Vertices
bs: Centar mase verteksâ

en: Winding Number
bs: Broj namotavanja

en: Inside Polygon
bs: Unutrašnji poligon

en: Open Polygonal Curve
bs: Otvorena poligona kriva

en: Associated Polygon
bs: Udruženi poligon

en: Closed Polygonal Curve
bs: Zatvorena poligona kriva

en: polygon
bs: poligon

en: Select this polygon
bs: Izaberite ovaj poligon

en: Select polygon %1
bs: Izaberite poligon %1

en: Remove a Polygon
bs: Ukloni poligon

en: Add a Polygon
bs: Dodaj poligon

en: Move a Polygon
bs: Pomjeri poligon

en: Attach to this polygon
bs: Prikači ovom poligonu

en: Show a Polygon
bs: Prikaži poligon

en: Hide a Polygon
bs: Sakrij poligon

en: closed polygonal curve
bs: zatvorena poligona kriva

en: Select this closed polygonal curve
bs: Izaberite ovu zatvorenu poligonu krivu

en: Select closed polygonal curve %1
bs: Izaberi zatvorenu poligonu krivu %1

en: Remove a closed polygonal curve
bs: Ukloni zatvorenu poligonu krivu

en: Add a closed polygonal curve
bs: Doadaj zatvorenu poligonu krivu

en: Move a closed polygonal curve
bs: Premjesti zatvorenu poligonu krivu

en: Attach to this closed polygonal curve
bs: Priloži na ovu zatvorenu poligonu krivu

en: Show a closed polygonal curve
bs: Prikaži zatvorenu poligonu krivu

en: Hide a closed polygonal curve
bs: Sakrij zatvorenu poligonu krivu

en: polygonal curve
bs: poligonalna kriva

en: Select this polygonal curve
bs: Izaberi poligonalnu krivu

en: Select polygonal curve %1
bs: Izaberite poligonalnu krivu %1

en: Remove a polygonal curve
bs: Uklonite poligonalnu krivu

en: Add a polygonal curve
bs: Dodajte poligonalnu krivu

en: Move a polygonal curve
bs: Pomjerite poligonalnu krivu

en: Attach to this polygonal curve
bs: Ubacite ovu poligonalnu krivu

en: Show a polygonal curve
bs: Prikažite poligonalnu krivu

en: Hide a polygonal curve
bs: Sakrijte poligonalnu krivu

en: triangle
bs: trougao

en: Select this triangle
bs: Izaberite ovaj trougao

en: Select triangle %1
bs: Izaberite trougao %1

en: Remove a Triangle
bs: Ukloni trougao

en: Add a Triangle
bs: Dodaj trougao

en: Move a Triangle
bs: Pomjeri trougao

en: Attach to this triangle
bs: Prikači ovom trouglu

en: Show a Triangle
bs: Prikaži trougao

en: Hide a Triangle
bs: Sakrij trougao

en: quadrilateral
bs: četvorougao

en: Select this quadrilateral
bs: Izaberite ovaj četvorougao

en: Select quadrilateral %1
bs: Izaberite četvorougao %1

en: Remove a Quadrilateral
bs: Ukloni četvorougao

en: Add a Quadrilateral
bs: Dodaj četvorougao

en: Move a Quadrilateral
bs: Pomjeri četvorougao

en: Attach to this quadrilateral
bs: Prikači ovom četvorouglu

en: Show a Quadrilateral
bs: Prikaži četvorougao

en: Hide a Quadrilateral
bs: Sakrij četvorougao

en: Construct a triangle with this vertex
bs: Konstruiši trougao pomoću ovog verteksa

en: Select a point to be a vertex of the new triangle...
bs: Izaberite tačku koja će biti verteks novog trougla...

en: Intersect this polygon with a line
bs: Presjeci ovaj poligon pravom

en: Select the polygon of which you want the intersection with a line...
bs: Izaberite poligon koji želite da presiječete pravom...

en: Intersect this line with a polygon
bs: Presjecite ovu liniju sa poligonom

en: Select the line of which you want the intersection with a polygon...
bs: Izaberite liniju koju želite presjeći sa poligonom...

en: Intersect this polygonal curve with a line
bs: Presjeci poligonu krivu s linijom

en: Select the polygonal curve of which you want the intersection with a line...
bs: Izaberi poligonu krivu za koju želite presjecanje s lnijom ...

en: Intersect this line with a polygonal curve
bs: Presjeci liniju s poligonom krivom

en: Select the line of which you want the intersection with a polygonal curve...
bs: Odaberite liniju za koju želite presjek s poligonom krivom...

en: Intersect this polygon with another polygon
bs: Presjecite poligon sa drugim poligonom

en: Select the polygon of which you want the intersection with another polygon...
bs: Izaberite poligon koji želite presjeći sa drugim poligonom...

en: Intersect with this polygon
bs: Presjecite ovaj poligon

en: Select the second polygon for the intersection...
bs: Izaberite drugi poligon za presjeći...

en: Construct the vertices of this polygon
bs: Konstruiši vertekse ovog poligona

en: Select the polygon of which you want to construct the vertices...
bs: Izaberite poligon za koji želite da konstruišete vertekse...

en: Construct the sides of this polygon
bs: Konstruiši stranice ovog poligona

en: Select the polygon of which you want to construct the sides...
bs: Izaberite poligon za koji želite da konstruišete stranice...

en: Construct the convex hull of this polygon
bs: Konstruiši konveksni trup ovog poligona

en: Select the polygon of which you want to construct the convex hull...
bs: Izaberite poligon za koji želite da konstruišete konveksni trup...

en: Project this point onto the circle
bs: Preslikaj ovu tačku na krug

en: Select the point for the tangent to go through...
bs: Izaberite tačku kroz koju tangenta treba da prođe...

en: Is this line parallel?
bs: Da li je ova prava paralelna?

en: Select the first of the two possibly parallel lines...
bs: Izaberite prvu od dvije možda paralelne prave...

en: Parallel to this line?
bs: Paralelno ovoj pravoj?

en: Select the other of the two possibly parallel lines...
bs: Izaberite drugu od dvije možda paralelne prave...

en: These lines are parallel.
bs: Ove prave su paralelne.

en: These lines are not parallel.
bs: Ove prave nisu paralelne.

en: Is this line orthogonal?
bs: Da li je ova prava upravna?

en: Select the first of the two possibly orthogonal lines...
bs: Izaberite prvu od dvije možda upravne prave...

en: Orthogonal to this line?
bs: Upravna na ovu pravu?

en: Select the other of the two possibly orthogonal lines...
bs: Izaberite drugu od dvije možda upravne prave...

en: These lines are orthogonal.
bs: Ove prave su upravne.

en: These lines are not orthogonal.
bs: Ove prave nisu upravne.

en: Check collinearity of this point
bs: Provjeri kolinearnost ove tačke

en: Select the first of the three possibly collinear points...
bs: Izaberite prvu od tri vjerovatno kolinearne tačke...

en: and this second point
bs: i drugu tačku

en: Select the second of the three possibly collinear points...
bs: Izaberite drugu od tri moguće kolinearne tačke...

en: with this third point
bs: sa ovom trećom tačkom

en: Select the last of the three possibly collinear points...
bs: Izaberite posljednju od tri vjerovatno kolinearne tačke...

en: These points are collinear.
bs: Ove tačke su kolinearne.

en: These points are not collinear.
bs: Ove tačke nisu kolinearne.

en: Check whether this point is on a curve
bs: Provjeri da li je ova tačka na krivoj

en: Select the point you want to test...
bs: Izaberite tačku koju želite da provjerite...

en: Check whether the point is on this curve
bs: Provjeri da li je tačka na krivoj

en: Select the curve that the point might be on...
bs: Izaberite krivu na kojoj bi tačka mogla biti...

en: This curve contains the point.
bs: Ova kriva sadrži tačku.

en: This curve does not contain the point.
bs: Ova kriva ne sadrži tačku.

en: Check whether this point is in a polygon
bs: Provjeri da li je ova tačka u poligonu

en: Check whether the point is in this polygon
bs: Provjeri da li je tačka u ovom poligonu

en: Select the polygon that the point might be in...
bs: Izaberite poligon u kojem bi tačka mogla biti...

en: This polygon contains the point.
bs: Ovaj poligon sadrži tačku.

en: This polygon does not contain the point.
bs: Ovaj poligon ne sadrži tačku.

en: Check whether this polygon is convex
bs: Provjeri da li je ovaj poligon konveksan

en: Select the polygon you want to test for convexity...
bs: Izaberite poligon čiju konveksnost želite da provjerite...

en: This polygon is convex.
bs: Ovaj poligon je konveksan.

en: This polygon is not convex.
bs: Ovaj poligon nije konveksan.

en: Check if this point has the same distance
bs: Provjeri da li ova tačka ima istu udaljenost

en: Select the point which might have the same distance from two other points...
bs: Izaberite tačku koja bi mogla imati istu udaljenost od dvije druge tačke...

en: from this point
bs: od ove tačke

en: Select the first of the two other points...
bs: Izaberite prvu od dvije druge tačke...

en: and from this second point
bs: i od ove druge tačke

en: Select the other of the two other points...
bs: Izaberite drugu od dvije druge tačke...

en: The two distances are the same.
bs: Dvije udaljenosti su iste.

en: The two distances are not the same.
bs: Dvije udaljenosti nisu iste.

en: Check whether this vector is equal to another vector
bs: Provjeri da li je ovaj vektor jednak drugom vektoru

en: Select the first of the two possibly equal vectors...
bs: Izaberite prvi od dva moguća jednaka vektora...

en: Check whether this vector is equal to the other vector
bs: Provjeri da li je ovaj vektor jednak drugom vektoru

en: Select the other of the two possibly equal vectors...
bs: Izaberite drugi od dva moguće jednaka vektora...

en: The two vectors are the same.
bs: Dva vektora su ista.

en: The two vectors are not the same.
bs: Dva vektora nisu ista.

en: Check whether this object exists
bs: Provjerite da li objekt postoji

en: Select the object for the existence check...
bs: Izaberite objekt za provjeru postojanja...

en: The object exists.
bs: Objekt postoji.

en: The object does not exist.
bs: Objekt ne postoji.

en: Text
bs: Tekst

en: label
bs: oznaka

en: Select this label
bs: Izaberi ovu oznaku

en: Select label %1
bs: Izaberite oznaku %1

en: Remove a Label
bs: Ukloni oznaku

en: Add a Label
bs: Dodaj oznaku

en: Move a Label
bs: Pomjeri oznaku

en: Attach to this label
bs: Dodaj ovoj oznaci

en: Show a Label
bs: Prikaži oznaku

en: Hide a Label
bs: Sakrij oznaku

en: numeric label
bs: numerička oznaka

en: Select this numeric label
bs: Izaberite numeričku oznaku

en: Select numeric label %1
bs: Izaberite numeričku oznaku %1

en: Remove a Numeric Label
bs: Uklonite numeričku oznaku

en: Add a Numeric Label
bs: Dodajte numeričku oznaku

en: Move a Numeric Label
bs: Pomjeri numeričku oznaku

en: Attach to this numeric label
bs: Poveži s ovom numeričku oznaku

en: Show a Numeric Label
bs: Prikažite numeričku oznaku

en: Hide a Numeric Label
bs: Sakrijte numeričku oznaku

en: Numeric value
bs: Numerička vrijednost

en: boolean label
bs: bulova oznaka

en: Select this boolean label
bs: Izaberite bulovu oznaku

en: Select boolean label %1
bs: Izaberite bulovu oznaku %1

en: Remove a Boolean Label
bs: Odstranite bulovu oznaku

en: Add a Boolean Label
bs: Dodajte bulovu oznaku

en: Move a Boolean Label
bs: Pomjerite bulovu oznaku

en: Attach to this boolean label
bs: Ubacite ovu bulovu oznaku

en: Show a Boolean Label
bs: Prikažite bulovu oznaku

en: Hide a Boolean Label
bs: Sakrijte bulovu oznaku

en: &Copy Text
bs: &Prenesi tekst

en: &Toggle Frame
bs: &Prekidač okvira

en: Set &Font...
bs: Postavi &font

en: Toggle Label Frame
bs: Prekidač okvira oznake

en: Change Label Font
bs: Promijeni oznaku fonta

en: &Redefine...
bs: &Redefiniši...

en: Change &Value...
bs: Promijeni &vrijednost...

en: Enter the new value:
bs: Unesi novu vrijednost:

en: Change Displayed Value
bs: Promijeni prikazane vrijednosti

en: Translate this object
bs: Transliraj ovaj objekat

en: Select the object to translate...
bs: Izaberite objekat za transliranje...

en: Translate by this vector
bs: Transliraj ovim vektorom

en: Select the vector to translate by...
bs: Izaberite vektor kojim će se translirati...

en: Reflect this object
bs: Preslikaj ovaj objekat

en: Select the object to reflect...
bs: Izaberite objekat za preslikavanje...

en: Reflect in this point
bs: Preslikaj oko ove tačke

en: Select the point to reflect in...
bs: Izaberite tačku za preslikavanje...

en: Reflect in this line
bs: Preslikaj preko ove prave

en: Select the line to reflect in...
bs: Izaberite pravu za preslikavanje...

en: Rotate this object
bs: Rotiraj ovaj objekat

en: Select the object to rotate...
bs: Izaberite objekat za rotiranje...

en: Rotate around this point
bs: Rotiraj oko ove tačke

en: Select the center point of the rotation...
bs: Izaberite središnju tačku rotacije...

en: Rotate by this angle
bs: Rotiraj za ovaj ugao

en: Select the angle of the rotation...
bs: Izaberite ugao rotacije...

en: Scale this object
bs: Skaliraj ovaj objekat

en: Select the object to scale...
bs: Izaberite objekat za skaliranje...

en: Scale with this center
bs: Skaliraj sa ovim centrom

en: Select the center point of the scaling...
bs: Izaberite središnju tačku skaliranja...

en: Scale by this length
bs: Skala za ovu dužinu

en: Select a length or a segment whose length is the factor of the scaling...
bs: Izaberite dužinu ili segment ćija je dužina mjera skaliranja...

en: Scale this length...
bs: Skala ove dužine...

en: Select the first of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
bs: Odaberite prvu od dvije dužine ćiji je omjer faktor skaliranja...

en: ...to this other length
bs: ...za ovu drugu dužinu

en: Select the second of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
bs: Odaberite drugu od dvije dužine čiji je omjer faktor skaliranja...

en: Select the object to scale
bs: Izaberite objekat za skaliranje

en: Scale over this line
bs: Skaliraj preko ove prave

en: Select the line to scale over
bs: Izaberite pravu preko koje će se skalirati

en: Projectively rotate this object
bs: Projektivno rotiraj ovaj objekat

en: Select the object to rotate projectively
bs: Izaberite objekat za projekcionu rotaciju

en: Projectively rotate with this half-line
bs: Projektivno rotiraj sa ovom polupravom

en: Select the half line of the projective rotation that you want to apply to the object
bs: Izaberite polupravu projektivne rotacije koju želite da primijenite na objekat

en: Projectively rotate by this angle
bs: Projektivno rotiraj za ovaj ugao

en: Select the angle of the projective rotation that you want to apply to the object
bs: Izaberite ugao projektivne rotacije koji želite da primijenite na objekat

en: Harmonic Homology of this object
bs: Harmonijska homologija ovog objekta

en: Select the object to transform...
bs: Izaberite objekat za transformaciju...

en: Harmonic Homology with this center
bs: Harmonijska homologija sa ovim centrom

en: Select the center point of the harmonic homology...
bs: Izaberite središnju tačku harmonijske homologije...

en: Harmonic Homology with this axis
bs: Harmonijska homologija sa ovom osom

en: Select the axis of the harmonic homology...
bs: Izaberite osu harmonijske homologije...

en: Generic affinity of this object
bs: Generička sličnost ovog objekta

en: Map this triangle
bs: Mapiraj ovaj trougao

en: Select the triangle that has to be transformed onto a given triangle...
bs: Izaberite trougao koji treba transformisati na dati trougao...

en: onto this other triangle
bs: na ovaj drugi trougao

en: Select the triangle that is the image by the affinity of the first triangle...
bs: Izaberite trougao koji je slika po sličnosti prvog trougla...

en: First of 3 starting points
bs: Prva od 3 početne tačke

en: Select the first of the three starting points of the generic affinity...
bs: Izaberite prvu od tri početne tačke generičke sličnosti...

en: Second of 3 starting points
bs: Druga od 3 početne tačke

en: Select the second of the three starting points of the generic affinity...
bs: Izaberite drugu od tri početne tačke generičke sličnosti...

en: Third of 3 starting points
bs: Treća od 3 početne tačke

en: Select the third of the three starting points of the generic affinity...
bs: Izaberite treću od tri početne tačke generičke sličnosti...

en: Transformed position of first point
bs: Transformisana pozicija prve tačke

en: Select the first of the three end points of the generic affinity...
bs: Izaberite prvu od tri završne tačke generičke sličnosti...

en: Transformed position of second point
bs: Transformisana pozicija druge tačke

en: Select the second of the three end points of the generic affinity...
bs: Izaberite drugu od tri završne tačke generičke sličnosti...

en: Transformed position of third point
bs: Transformisana pozicija treće tačke

en: Select the third of the three end points of the generic affinity...
bs: Izaberite treću od tri završne tačke generičke sličnosti...

en: Generic projective transformation of this object
bs: Generička projektivna transformacija ovog objekta

en: Map this quadrilateral
bs: Mapiraj ovaj četvorougao

en: Select the quadrilateral that has to be transformed onto a given quadrilateral...
bs: Izaberite četvorougao koji treba transformisati na dati četvorougao...

en: onto this other quadrilateral
bs: na ovaj drugi četvorougao

en: Select the quadrilateral that is the image by the projective transformation of the first quadrilateral...
bs: Izaberite četvorougao koji je slika po projektivnoj transformaciji prvog četvorougla...

en: First of 4 starting points
bs: Prva od 4 početne tačke

en: Select the first of the four starting points of the generic projectivity...
bs: Izaberite prvu od četiri početne tačke generičke projektivnosti...

en: Second of 4 starting points
bs: Druga od 4 početne tačke

en: Select the second of the four starting points of the generic projectivity...
bs: Izaberite drugu od četiri početne tačke generičke projektivnosti...

en: Third of 4 starting points
bs: Treća od 4 početne tačke

en: Select the third of the four starting points of the generic projectivity...
bs: Izaberite treću od četiri početne tačke generičke projektivnosti...

en: Fourth of 4 starting points
bs: Četvrta od 4 početne tačke

en: Select the fourth of the four starting points of the generic projectivity...
bs: Izaberite četvrtu od četiri početne generičke opšte projektivnosti...

en: Select the first of the four end points of the generic projectivity...
bs: Izaberite prvu od četiri završne tačke generičke projektivnosti...

en: Select the second of the four end points of the generic projectivity...
bs: Izaberite drugu od četiri završne tačke generičke projektivnosti...

en: Select the third of the four end points of the generic projectivity...
bs: Izaberite treću od četiri završne tačke generičke projektivnosti...

en: Transformed position of fourth point
bs: Transformisana pozicija četvrte tačke

en: Select the fourth of the four end points of the generic projectivity...
bs: Izaberite četvrtu od četiri završne tačke generičke projektivnosti...

en: Cast the shadow of this object
bs: Baci sijenku ovog objekta

en: Select the object of which you want to construct the shadow...
bs: Izaberite objekat kome želite da konstruišete sjenku...

en: Cast a shadow from this light source
bs: Baci sijenku iz ovog izvora svjetlosti

en: Select the light source from which the shadow should originate...
bs: Izaberite izvor svjetlosti od koga treba da dolazi sjenka...

en: Cast a shadow on the horizon represented by this line
bs: Baci sjenku na horizont predstavljen ovom pravom

en: Select the horizon for the shadow...
bs: Izaberite horizont za sjenku...

en: Transform this object
bs: Transformiši ovaj objekat

en: Transform using this transformation
bs: Transformiši koristeći ovu transformaciju

en: Apply a similitude to this object
bs: Primijeni similtudu na ovaj ovjekat

en: Apply a similitude with this center
bs: Primijeni similtudu sa ovim centrom

en: Select the center for the similitude...
bs: Izaberite centar similtude...

en: Apply a similitude mapping this point onto another point
bs: Primijeti similtudu mapirajući ovu tačku na drugu tačku

en: Select the point which the similitude should map onto another point...
bs: Izaberite tačku koju bi similtuda trebalo da mapira na drugu tačku...

en: Apply a similitude mapping a point onto this point
bs: Primijenite similtudu mapirajući tačku na ovu tačku

en: Select the point onto which the similitude should map the first point...
bs: Izaberite tačku na koju bi similtuda trebalo da mapira prvu tačku...

en: Construct a vector from this point
bs: Konstruiši vektor iz ove tačke

en: Select the start point of the new vector...
bs: Izaberite početnu tačku novog vektora...

en: Construct a vector to this point
bs: Konstruiši vektor do ove tačke

en: Select the end point of the new vector...
bs: Izaberite završnu tačku novog vektora...

en: Construct the vector sum of this vector and another one.
bs: Konstruiši sumu vektora od ovog vektora i nekog drugog.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the sum...
bs: Izaberite prvi od dva vektora kojima želite da konstruišete sumu...

en: Construct the vector sum of this vector and the other one.
bs: Konstruiši sumu vektora od ovog vektora i nekog drugog.

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the sum...
bs: Izaberite drugi od dva vektora kojima želite da konstruišete sumu...

en: Construct the vector sum starting at this point.
bs: Konstruiši sumu vektora koja počinje od ove tačke.

en: Select the point to construct the sum vector in...
bs: Izaberite tačku u kojoj će se konstruisati suma vektora...

en: Select the argument objects (if any)
    in the Kig window and press "Next".
bs: Izaberite argument objekt (ako postoji)
    u Kig prozoru i pritisnite "Dalje".

en: Enter Code
bs: Unesite kôd

en: Now fill in the code:
bs: Sada popunite kôd:

en: Now fill in the Python code:
bs: Sada popunite python kôd:

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script and click the Finish button again.
bs: Python interpreter je našao grešku tokom izvršavanja vaše skripte. Popravite skriptu i pritisnite opet dugme „Završi“.

en: The Python Interpreter generated the following error output:
    %1
bs: Python interpreter je generisao sljedeću grešku:
    %1

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script, and click the Finish button again.
bs: Izgleda da postoji greška u vašoj skripti. Python interpreter nije prijavio greške, ali skripta ne pravi ispravan objekat. Popravite skriptu i pritisnite opet dugme „Završi“.

en: Edit Python Script
bs: Izmijeni Python skriptu

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script.
bs: Python interpreter je uhvatio grešku tokom izvršavanja vaše skripte, stoga je ispravite.

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script.
bs: Izgleda da postoji greška u vašoj skripti. Python interpreter nije prijavio greške, ali skripta ne pravi ispravan objekat. Morate je ispraviti.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can control a kig construction by means of a "pykig" 
    python script, that can be executed with the command 
    <code>pykig.py</code>.  Here is a nice example 
    (<code>hexagons.kpy</code>) you can try:
    <code><pre>
    kigdocument.hideobjects()
    def hexagons (c, v, n):
      hexagon = PolygonBCV (c, v, 6)
      if n &lt;= 0:
        hexagon.show()
        for i in range(6): 
          PolygonSide (hexagon, i, True)
        return
      cnew = MidPoints (c, v)
      hexagons (cnew, v, n-1)
      for k in [2,4]:
        v1 = PolygonVertex (hexagon, k)
        cnew = MidPoints (c, v1)
        hexagons (cnew, v1, n-1)
    hexagons (Point(0,0), Point(1,0), 5)
    </pre></code>
bs: <p>Možete kontrolirati kig izgradnju pomoću "pykig"
    python skripta, koja se može izvesti sa naredbom
    <code>pykig.py</code>.  Ovdje je fin primjer 
    (<code>hexagons.kpy</code>) možete pokušati:
    <code><pre>
    kigdocument.hideobjects()
    def hexagons (c, v, n):
      hexagon = PolygonBCV (c, v, 6)
      if n &lt;= 0:
        hexagon.show()
        for i in range(6): 
          PolygonSide (hexagon, i, True)
        return
      cnew = MidPoints (c, v)
      hexagons (cnew, v, n-1)
      for k in [2,4]:
        v1 = PolygonVertex (hexagon, k)
        cnew = MidPoints (c, v1)
        hexagons (cnew, v1, n-1)
    hexagons (Point(0,0), Point(1,0), 5)
    </pre></code>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can repeat the latest construction simply by pressing the key
    'Z'; this comes in very handy if you need to construct a sequence
    of objects with the same construction, especially if there is
    no shortcut for that construction.</p>
bs: <p>Možete ponoviti najnoviju izgradnju jednostavnim pritiskom na tipku
    'Z', ovo je vrlo zgodno ako trebate kostruisati slijed
    objekata sa istom konstrukcijom, osobito ako ne postoji 
    prećica za tu kostrukciju. </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>One of the most powerful tools in Kig are the menus that you can
    enter by right-clicking on an object, or on some empty space in the
    document.  You can use them to give objects names, change their colors
    and line styles, and lots of other interesting things.</p>
bs: <p>Jedan od najmoćnijih alata u Kig-u su meniji kojima možete
    pristupiti ako desno kliknete na objekat ili na prazno mjesto
    u dokumentu. Možete ih koristiti da dajete imena objektima, mijenjate boje
    i stilove linija, i mnogo drugih interesantnih stvari.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can construct new points without using the menu or the toolbar, simply
    clicking somewhere on the Kig document with the <em>middle mouse
    button</em>.</p>
bs: <p>Možete napraviti nove tačke bez korištenja menija ili trake sa alatima,
    jednostavno kliknite negdje u Kig-ov dokument <em>srednjim dugmetom
    miša</em>.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig can open several file formats: its files (<code>.kig</code> files),
    <em>KGeo</em> files, <em>KSeg</em> files, and, partially, <em>Dr. Geo</em>
    and <em>Cabri&#8482;</em> files.</p>
bs: <p>Kig može otvarati nekoliko tipova datoteka: svoje datoteke (<code>.kig</code> datoteke),
    <em>KGeo</em> datoteke, <em>KSeg</em> datoteke, i, djelimično, <em>Dr. Geo</em>
    i <em>Cabri&#8482;</em> datoteke.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig has more than 20 objects and 10 transformations with more than 80 
    constructions you can use in your documents: open the <em>Objects</em> 
    menu to see them all.</p>
bs: <p> Kig ima više od 20 objekata i 10 transformacija sa više od 80
    konstrukcija koje možete koristiti u svojim dokumentima: otvori  <em> Objekti </em>
    meni da biste vidjeli sve. </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can use the selected objects to start the construction of an object
    which requires the selected objects as arguments. For example, if you have two
    points selected, you can choose <em>Start->Circle by Three Points</em> from the
    popup menu to start constructing a circle by three points.</p>
bs: <p>Možete koristiti izabrane objekte da započnete pravljenje objekta
    koji zahtjeva izabrane objekte kao argumente. Na primjer, ako imate dvije
    izabrane tačke, možete izabrati <em>Start->Krug pomoću tri tačke</em> iz
    iskačućeg menija da biste započeli pravljenje kruga pomoću tri tačke.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you have more than one object under the mouse, and you want to select any
    of them, you can click with the <em>left mouse button</em>, while holding the
    <em>Shift</em> key, to get a list of the objects under the mouse cursor which
    you can then select from.</p>
bs: <p>Ako se pod mišem nalazi više od jednog objekta, i želite da izaberete bilo koji od njih, možete kliknuti <em>lijevim dugmetom miša</em> dok držite taster <em>Shift</em>. Time ćete dobiti listu objekata pod pokazivačem miša, iz koje možete birati.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>When you construct a locus, you can click on it with the <em>right</em> mouse
    button and select <em>cartesian equation</em> to see its cartesian equation, 
    whenever it is an algebraic curve of low degree.</p>
bs: <p> Kada kostruišete mjesto, možete kliknite na to sa <em> desnim </em> miš
    dugmetom i odaberite <em> Kartezijeva jednačina </em> da biste vidjeli  Kartezijevu jednačinu,
    kad god je algebarska kriva niskog stepena. </p>
