kig - en to ca@valencia translation catalogue (1237 entries)

en: Circle by Center && Line
ca@valencia: Cercle per centre i recta

en: A circle constructed by its center and tangent to a given line
ca@valencia: Un cercle construït pel seu centre i tangent amb una recta donada

en: Construct a circle tangent to this line
ca@valencia: Construïx un cercle tangent a esta recta

en: Select the line that the new circle should be tangent to...
ca@valencia: Seleccioneu la recta a la qual el nou cercle ha de ser tangent...

en: Circle by Point && Segment (as the Diameter)
ca@valencia: Cercle pel punt i segment (com a diàmetre)

en: A circle defined by its center and the length of a segment as the diameter
ca@valencia: Un cercle definit pel seu centre i la llargària d'un segment com a diàmetre

en: Construct a circle with the diameter given by the length of this segment
ca@valencia: Construïx un cercle amb el diàmetre donat per la llargària d'este segment

en: Select the segment whose length gives the diameter of the new circle...
ca@valencia: Seleccioneu el segment que dona la llargària del diàmetre del nou cercle...

en: Equilateral Triangle
ca@valencia: Triangle equilàter

en: Equilateral triangle with given two vertices
ca@valencia: Triangle equilàter amb dos vèrtexs donats

en: Evolute
ca@valencia: Evoluta

en: Evolute of a curve
ca@valencia: Evoluta d'una corba

en: Evolute of this curve
ca@valencia: Evoluta d'esta corba

en: Osculating Circle
ca@valencia: Cercle osculador

en: Osculating circle of a curve at a point
ca@valencia: Cercle osculador d'una corba a un punt

en: Osculating circle of this curve
ca@valencia: Cercle osculador d'esta corba

en: Osculating circle at this point
ca@valencia: Cercle osculador en este punt

en: Select the point...
ca@valencia: Seleccioneu el punt...

en: Square
ca@valencia: Quadrat

en: Square with two given adjacent vertices
ca@valencia: Quadrat amb dos vèrtexs adjacents donats

en: Vector Difference
ca@valencia: Vector diferència

en: Construct the vector difference of two vectors.
ca@valencia: Construïx el vector diferència de dos vectors.

en: Construct the vector difference of this vector and another one.
ca@valencia: Construïx el vector diferència d'este vector i un altre.

en: Construct the vector difference of the other vector and this one.
ca@valencia: Construïx el vector diferència de l'altre vector i d'este.

en: Construct the vector difference starting at this point.
ca@valencia: Construïx el vector diferència començant en este punt.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the difference...
ca@valencia: Seleccioneu el primer dels dos vectors dels quals voleu construir la diferència...

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the difference...
ca@valencia: Seleccioneu el segon dels dos vectors dels quals voleu construir la diferència...

en: Select the point to construct the difference vector in...
ca@valencia: Seleccioneu el punt on construir el vector diferència...

en: Export to &Asymptote...
ca@valencia: Exporta a &Asymptote...

en: Asymptote Documents (*.asy)
ca@valencia: Documents d'Asymptote (*.asy)

en: Export as Asymptote script
ca@valencia: Exporta com a script d'Asymptote

en: Asymptote Options
ca@valencia: Opcions d'Asymptote

en: The file "%1" could not be opened. Please check if the file permissions are set correctly.
ca@valencia: El fitxer «%1» no s'ha pogut obrir. Comproveu que els permisos estiguen establits correctament.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
ca@valencia: Opcions

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFrameCheckBox)
en: Show Extra Frame
ca@valencia: Mostra el marc addicional

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAxesCheckBox)
en: Show Axes
ca@valencia: Mostra els eixos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show Grid
ca@valencia: Mostra la quadrícula

en: This is an XFig file, not a Cabri figure.
ca@valencia: Açò és un fitxer XFig, no una figura Cabri.

en: This Cabri version (%1) is not supported yet.
    Please contact the Kig authors to help supporting this Cabri version.
ca@valencia: La versió del Cabri (%1) encara no està admesa.
    Contacteu els autors de Kig per tal d'ajudar a implementar-la.

en: This Cabri file contains a "%1" object, which Kig does not currently support.
ca@valencia: Este fitxer del Cabri conté un objecte «%1» que Kig no permet de moment.

en: An error was encountered at line %1 in file %2.
ca@valencia: S'ha trobat un error en la línia %1 en el fitxer %2.

en: The Dr. Geo file "%1" is a macro file so it contains no figures.
ca@valencia: El fitxer Dr. Geo «%1» és un fitxer de macro i, per tant, no conté cap figura.

en: There are no figures in Dr. Geo file "%1".
ca@valencia: No hi ha cap figura en el fitxer Dr. Geo «%1».

en: Dr. Geo Filter
ca@valencia: Filtre Dr. Geo

en: The current Dr. Geo file contains more than one figure.
    Please select which to import:
ca@valencia: El fitxer Dr. Geo actual conté més d'una figura.
    Seleccioneu quina voleu importar:

en: This Dr. Geo file contains a "%1 %2" object, which Kig does not currently support.
ca@valencia: Este fitxer del Dr. Geo conté un objecte «%1 %2» que Kig no permet de moment.

en: This Dr. Geo file contains an intersection type, which Kig does not currently support.
ca@valencia: Este fitxer del Dr. Geo conté un tipus intersecció que Kig no permet de moment.

en: &Export to image
ca@valencia: &Exporta a imatge

en: &Image...
ca@valencia: &Imatge...

en: Export as Image
ca@valencia: Exporta com una imatge

en: Image Options
ca@valencia: Opcions d'imatge

en: Sorry, this file format is not supported.
ca@valencia: Este format de fitxer no està permés.

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
ca@valencia: Alguna cosa ha anat malament en guardar a la imatge «%1»

en: &Export To
ca@valencia: &Exporta a

en: The file "%1" could not be opened.  This probably means that it does not exist, or that it cannot be opened due to its permissions
ca@valencia: El fitxer «%1» no s'ha pogut obrir. Açò probablement significa que no existix o que no s'ha pogut obrir a causa dels seus permisos

en: An error was encountered while parsing this file.  It cannot be opened.
ca@valencia: S'ha trobat un error en interpretar este fitxer. No es pot obrir.

en: Parse Error
ca@valencia: S'ha produït un error d'interpretació

en: Not Supported
ca@valencia: No està permés

en: Kig cannot open this file.
ca@valencia: Kig no pot obrir este fitxer.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Resolution
ca@valencia: Resolució

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepAspectRatio)
en: &Keep Aspect Ratio
ca@valencia: Man&tín la relació d'aspecte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
ca@valencia: Alçària:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
ca@valencia: Amplària:

en: This KSeg document uses a scaling transformation, which Kig currently cannot import.
ca@valencia: Este document del KSeg utilitza transformacions d'escalat que Kig no pot importar de moment.

en: This KSeg file contains a filled circle, which Kig does not currently support.
ca@valencia: Este fitxer del KSeg conté un cercle omplit que Kig no permet de moment.

en: This KSeg file contains an arc sector, which Kig does not currently support.
ca@valencia: Este fitxer del KSeg conté un sector d'arc que Kig no permet de moment.

en: This KSeg file contains an arc segment, which Kig does not currently support.
ca@valencia: Este fitxer del KSeg conté un segment d'arc que Kig no permet de moment.

en: Export to &Latex...
ca@valencia: Exporta a &LaTeX...

en: &Latex...
ca@valencia: &LaTeX...

en: Latex Documents (*.tex)
ca@valencia: Documents LaTeX (*.tex)

en: Export as Latex
ca@valencia: Exporta com a LaTeX

en: Latex Options
ca@valencia: Opcions de LaTeX

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Output format
ca@valencia: Format d'eixida

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Document options
ca@valencia: Opcions del document

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pictureRadioButton)
en: Picture only
ca@valencia: Només la imatge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, documentRadioButton)
en: Standalone document
ca@valencia: Document autònom

en: This file was created by Kig version "%1", which this version cannot open.
ca@valencia: Este fitxer s'ha creat amb la versió de Kig «%1» i no pot ser obert amb esta versió.

en: This file was created by Kig version "%1".
    Support for older Kig formats (pre-0.4) has been removed from Kig.
    You can try to open this file with an older Kig version (0.4 to 0.6),
    and then save it again, which will save it in the new format.
ca@valencia: Este fitxer s'ha creat amb la versió «%1» de Kig.
    S'ha eliminat el funcionament amb formats més antics de Kig (anteriors a 0.4).
    Podeu intentar obrir este fitxer amb una versió més antiga de Kig (0.4 a 0.6),
    i després guardar-lo de nou, així es guardarà en el format nou.

en: This Kig file has a coordinate system that this Kig version does not support.
    A standard coordinate system will be used instead.
ca@valencia: Este fitxer de Kig té un sistema de coordenades que esta versió de Kig no accepta.
    S'utilitzarà un sistema de coordenades estàndard.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support.Perhaps you have compiled Kig without support for this object type,or perhaps you are using an older Kig version.
ca@valencia: Este fitxer de Kig utilitza un objecte del tipus «%1», que esta versió de Kig no permet. Potser heu compilat Kig sense implementació per a este tipus d'objecte o potser esteu utilitzant una versió antiga de Kig.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which is obsolete, you should save the construction with a different name and check that it works as expected.
ca@valencia: Este fitxer de Kig utilitza un objecte de tipus «%1», el qual ha quedat obsolet. Hauríeu de guardar la construcció amb un nom diferent i comprovar que funciona com espereu.

en: &Export to SVG...
ca@valencia: &Exporta a SVG...

en: Scalable Vector Graphics (*.svg)
ca@valencia: Gràfics vectorials escalables (*.svg)

en: Export as SVG
ca@valencia: Exporta com a SVG

en: SVG Options
ca@valencia: Opcions SVG

en: Sorry, something went wrong while saving to SVG file "%1"
ca@valencia: Alguna cosa ha anat malament en guardar en el fitxer SVG «%1»

en: Export to &XFig file
ca@valencia: Exporta a un fitxer &XFig

en: &XFig File...
ca@valencia: Fitxer &XFig...

en: XFig Documents (*.fig)
ca@valencia: Documents XFig (*.fig)

en: Export as XFig File
ca@valencia: Exporta com a fitxer XFig

en: KDE Interactive Geometry
ca@valencia: Geometria interactiva KDE

en: (C) 2002-2005, The Kig developers
ca@valencia: (C) 2002-2005, Els desenvolupadors de Kig

en: Current maintainer.
ca@valencia: Mantenidor actual.

en: Original author, former maintainer, design and lots of code.
ca@valencia: Autor original, mantenidor anterior, disseny i molt codi.

en: Did a lot of important work all around Kig, including, but not limited to conics, cubics, transformations and property tests support.
ca@valencia: Ha fet molta faena important a Kig, inclòs però no limitat a còniques, cúbiques, transformacions i ajuda de proves de propietats.

en: Former maintainer, Dr. Geo import filter, point and line styles, Italian translation, miscellaneous stuff here and there.
ca@valencia: Mantenidor anterior, filtre d'importació de Dr. Geo, estils de punt i línia, traduccions a l'italià i coses vàries ací i allà.

en: Helped a lot with the implementation of the Locus object, there's quite some math involved in doing it right, and Franco wrote the most difficult parts.
ca@valencia: Ha ajudat molt amb la implementació de l'objecte lloc geomètric, es necessita molta matemàtica per a fer-ho bé i Franco n'ha escrit les parts més difícils.

en: Responsible for the computation of the algebraic equation of a locus.
ca@valencia: Responsable del càlcul de l'equació algèbrica d'un lloc geomètric.

en: Contributed the Bézier curves and related icons.
ca@valencia: Ha aportat les corbes de Bézier i les icones relacionades.

en: Contributed the 'asymptote' export filter.
ca@valencia: Ha contribuït amb el filtre d'exportació «asymptote».

en: The French translator, who also contributed some useful feedback, like feature requests and bug reports.
ca@valencia: El traductor de francés, que també ha col·laborat amb molts comentaris útils com ara peticions de característiques i informes d'error.

en: Author of KGeo, where I got inspiration, some source, and most of the artwork from.
ca@valencia: Autoria de KGeo, d'on s'ha obtingut inspiració, una mica de codi i la majoria de l'art.

en: Domi's brother, who he got to write the algorithm for calculating the center of the circle with three points given.
ca@valencia: El germà de Domi, que ha escrit l'algorisme per a calcular el centre d'un cercle donant tres punts.

en: Contributed a patch for some bugs.
ca@valencia: Ha col·laborat amb un pedaç per a alguns errors.

en: Contributed some good feedback on Kig, some feature requests, cleanups and style fixes, and someone to chat with on irc :)
ca@valencia: Ha col·laborat amb alguns comentaris bons sobre Kig, algunes peticions de característiques, neteja i correccions d'estil, a més és algú amb qui xatejar a l'irc :)

en: Responsible for the nice application SVG Icon.
ca@valencia: Responsable de la bonica icona SVG.

en: Responsible for the new object action icons.
ca@valencia: Responsable de les noves icones d'acció d'objecte.

en: Could not find the necessary Kig library, check your installation.
ca@valencia: No s'ha pogut trobar la biblioteca de Kig necessària, comproveu la instal·lació.

[ctx: @title:window]
en: Open File
ca@valencia: Obri un fitxer

en: Remove %1 Object | Remove %1 Objects
ca@valencia[0]: Elimina %1 objecte
ca@valencia[1]: Elimina %1 objectes

en: Add %1 Object | Add %1 Objects
ca@valencia[0]: Afig %1 objecte
ca@valencia[1]: Afig %1 objectes

en: &Set Coordinate System
ca@valencia: Establix el &sistema de coordenades

[ctx: @title:window]
en: Kig Options
ca@valencia: Opcions de Kig

en: Show grid
ca@valencia: Mostra la quadrícula

en: Show axes
ca@valencia: Mostra els eixos

en: Invert Selection
ca@valencia: Invertix la selecció

en: &Delete Objects
ca@valencia: Sup&rimix els objectes

en: Delete the selected objects
ca@valencia: Elimina els objectes seleccionats

en: Cancel Construction
ca@valencia: Cancel·la la construcció

en: Cancel the construction of the object being constructed
ca@valencia: Cancel·la la construcció de l'objecte que s'està construint

en: Repeat Construction
ca@valencia: Repetix la construcció

en: Repeat the last construction (with new data)
ca@valencia: Repetix l'última construcció (amb noves dades)

en: U&nhide All
ca@valencia: &Mostra-ho tot

en: Show all hidden objects
ca@valencia: Mostra tots els objectes ocults

en: &New Macro...
ca@valencia: Macro &nova...

en: Define a new macro
ca@valencia: Definix una macro nova

en: Manage &Types...
ca@valencia: &Gestiona els tipus...

en: Manage macro types.
ca@valencia: Gestiona els tipus de macro.

en: &Browse History...
ca@valencia: &Navega per l'historial...

en: Browse the history of the current construction.
ca@valencia: Navega per l'historial de la construcció actual.

en: Zoom in on the document
ca@valencia: Acosta el document

en: Zoom out of the document
ca@valencia: Allunya el document

en: Recenter the screen on the document
ca@valencia: Torna a centrar la pantalla en el document

en: View this document full-screen.
ca@valencia: Mostra el document a pantalla completa.

en: &Select Shown Area
ca@valencia: &Selecciona l'àrea mostrada

en: Select the area that you want to be shown in the window.
ca@valencia: Seleccioneu l'àrea que voleu que es mostre en la finestra.

en: S&elect Zoom Area
ca@valencia: S&elecciona l'àrea de zoom

note: i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) ); a->setWhatsThis( i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) );
en: Set Coordinate &Precision...
ca@valencia: Establix la &precisió de les coordenades...

en: Set the floating point precision of coordinates in the document.
ca@valencia: Establix la precisió de les coordenades en coma flotant del document.

en: Show &Grid
ca@valencia: Mostra la &quadrícula

en: Show or hide the grid.
ca@valencia: Mostra o oculta la quadrícula.

en: Show &Axes
ca@valencia: Mostra els ei&xos

en: Show or hide the axes.
ca@valencia: Mostra o oculta els eixos.

en: Wear Infrared Glasses
ca@valencia: Posa les ulleres d'infrarojos

en: Enable/disable hidden objects' visibility.
ca@valencia: Activa/desactiva la visibilitat d'objectes ocults.

en: Repeat Construction (%1)
ca@valencia: Repetix la construcció (%1)

en: Repeat %1 (with new data)
ca@valencia: Repetix %1 (amb noves dades)

en: The file "%1" you tried to open does not exist. Please verify that you entered the correct path.
ca@valencia: El fitxer «%1» que heu intentat obrir no existix. Verifiqueu que el camí que heu introduït és correcte.

en: File Not Found
ca@valencia: No s'ha trobat el fitxer

en: You tried to open a document of type "%1"; unfortunately, Kig does not support this format. If you think the format in question would be worth implementing support for, you can open a feature request in <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=kig&bug_severity=wishlist">KDE's bug tracking system</a>
ca@valencia: Heu intentat obrir un document del tipus «%1»; malauradament, Kig no reconeix este format. Si creieu que valdria la pena implementar l'adaptació per al format en qüestió, podeu obrir una sol·licitud de característica en el <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=kig&bug_severity=wishlist">sistema de seguiment d'errors de KDE</a>

en: Format Not Supported
ca@valencia: Format no admés

en: Kig does not support saving to any other file format than its own. Save to Kig's format instead?
ca@valencia: Kig no permet guardar a cap altre format que no siga el seu propi. Voleu guardar amb el format de Kig?

en: Save Kig Format
ca@valencia: Guarda en el format de Kig

en: Kig Documents (*.kig);;Compressed Kig Documents (*.kigz)
ca@valencia: Documents de Kig (*.kig);;Documents de Kig comprimits (*.kigz)

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
ca@valencia: El fitxer «%1» ja existix. Voleu sobreescriure'l?

en: Overwrite File?
ca@valencia: Voleu sobreescriure el fitxer?

[ctx: @title:window]
en: Print Geometry
ca@valencia: Impressió de la geometria

en: Hide %1 Object | Hide %1 Objects
ca@valencia[0]: Oculta %1 objecte
ca@valencia[1]: Oculta %1 objectes

en: Show %1 Object | Show %1 Objects
ca@valencia[0]: Mostra %1 objecte
ca@valencia[1]: Mostra %1 objectes

en: Zoom In
ca@valencia: Acosta

en: Zoom Out
ca@valencia: Allunya

en: Recenter View
ca@valencia: Torna a centrar la vista

en: Select the rectangle that should be shown.
ca@valencia: Seleccioneu el rectangle que voleu que es mostre.

en: Change Shown Part of Screen
ca@valencia: Canvia la part mostrada a la pantalla

en: Select Zoom Area
ca@valencia: Seleccioneu àrea de zoom

en: Select the zoom area by entering the coordinates<br />of the upper left corner and the lower right corner.
ca@valencia: Seleccioneu l'àrea de zoom introduint les coordenades<br />del cantó superior esquerre i del cantó inferior dret.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ca@valencia: Fi&txer

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ca@valencia: &Edita

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ca@valencia: &Mostra

note: i18n: ectx: Menu (objects)
en: &Objects
ca@valencia: &Objectes

note: i18n: ectx: Menu (new_point)
en: &Points
ca@valencia: &Punts

note: i18n: ectx: Menu (new_line)
en: &Lines
ca@valencia: &Rectes

note: i18n: ectx: Menu (new_circle)
en: &Circles && Arcs
ca@valencia: &Cercles i arcs

note: i18n: ectx: Menu (new_poligon)
en: Poly&gons
ca@valencia: Polí&gons

note: i18n: ectx: Menu (new_vector)
en: &Vectors && Segments
ca@valencia: &Vectors i segments

note: i18n: ectx: Menu (new_conic)
en: Co&nics && Cubics
ca@valencia: Cò&niques i cúbiques

note: i18n: ectx: Menu (new_moreconics)
en: More Conics
ca@valencia: Més còniques

note: i18n: ectx: Menu (new_cubic)
en: Cu&bics
ca@valencia: Cú&biques

note: i18n: ectx: Menu (new_bezier)
en: &Bézier curves
ca@valencia: Corbes de &Bézier

note: i18n: ectx: Menu (new_transformation)
en: &Transformations
ca@valencia: &Transformacions

note: i18n: ectx: Menu (new_differentialgeometry)
en: &Differential geometry
ca@valencia: &Geometria diferencial

note: i18n: ectx: Menu (new_test)
en: T&ests
ca@valencia: &Proves

note: i18n: ectx: Menu (new_other)
en: &Other
ca@valencia: Al&tres

note: i18n: ectx: Menu (types)
en: &Types
ca@valencia: T&ipus

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ca@valencia: &Eines

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ca@valencia: Barra d'eines principal

note: i18n: ectx: ToolBar (points_toolbar)
en: Points
ca@valencia: Punts

note: i18n: ectx: ToolBar (line_toolbar)
en: Lines
ca@valencia: Rectes

note: i18n: ectx: ToolBar (vectseg_toolbar)
en: Vectors && Segments
ca@valencia: Vectors i segments

note: i18n: ectx: ToolBar (circle_toolbar)
en: Circles && Arcs
ca@valencia: Cercles i arcs

note: i18n: ectx: ToolBar (conic_toolbar)
en: Conics
ca@valencia: Còniques

note: i18n: ectx: ToolBar (bezier_toolbar)
en: Bézier Curves
ca@valencia: Corbes de Bézier

note: i18n: ectx: ToolBar (transformation_toolbar)
en: Transformations
ca@valencia: Transformacions

note: i18n: ectx: ToolBar (tests_toolbar)
en: Tests
ca@valencia: Proves

note: i18n: ectx: ToolBar (rest_toolbar)
en: Other Objects
ca@valencia: Altres objectes

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
ca@valencia: Vista

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ca@valencia: Con&figuració

en: Do not show a GUI. Convert the specified file to the native Kig format. Output goes to stdout unless --outfile is specified.
ca@valencia: No mostres una IGU. Convertix el fitxer especificat al format nadiu de Kig. L'eixida va cap a stdout llevat que s'especifique --outfile.

en: File to output the created native file to. '-' means output to stdout. Default is stdout as well.
ca@valencia: Fitxer on escriure el fitxer nadiu creat. «-» significa eixida cap a stdout. L'opció predeterminada també és stdout.

en: Document to open
ca@valencia: Document que s'ha d'obrir

en: Point by Numeric Labels
ca@valencia: Punt per les etiquetes numèriques

en: A point whose coordinates are given by two numeric labels
ca@valencia: Un punt amb coordenades donades per dues etiquetes numèriques

en: A segment constructed from its start and end point
ca@valencia: Un segment construït pels seus punts d'inici i d'acabament

en: Segment Axis
ca@valencia: Mediatriu

en: The perpendicular line through a given segment's mid point.
ca@valencia: La recta perpendicular a través del punt mitjà d'un segment donat.

en: Line by Two Points
ca@valencia: Recta per dos punts

en: A line constructed through two points
ca@valencia: Una recta construïda a través de dos punts

en: Half-Line
ca@valencia: Semirecta

en: A half-line by its start point, and another point somewhere on it.
ca@valencia: Una semirecta pel seu punt d'inici i un altre punt en algun lloc d'esta.

en: A line constructed through a point, perpendicular to another line or segment.
ca@valencia: Una recta construïda a través d'un punt, perpendicular a una altra recta o segment.

en: Parallel
ca@valencia: Paral·lela

en: A line constructed through a point, and parallel to another line or segment
ca@valencia: Una recta construïda a través d'un punt, paral·lela a una altra recta o segment

en: Circle by Center && Point
ca@valencia: Cercle per centre i punt

en: A circle constructed by its center and a point that pertains to it
ca@valencia: Un cercle construït pel seu centre i un punt que hi pertany

en: Circle by Three Points
ca@valencia: Cercle per tres punts

en: A circle constructed through three points
ca@valencia: Un cercle construït a través de tres punts

en: Circle by Point && Radius
ca@valencia: Cercle pel punt i radi

en: A circle defined by its center and the length of the radius
ca@valencia: Un cercle definit pel seu centre i la llargària d'un segment com a radi

en: Construct Bisector of This Angle
ca@valencia: Construïx la bisectriu d'este angle

en: Select the angle you want to construct the bisector of...
ca@valencia: Seleccioneu l'angle del qual voleu construir la bisectriu...

en: Angle Bisector
ca@valencia: Bisectriu d'un angle

en: The bisector of an angle
ca@valencia: La bisectriu d'un angle

en: Conic by Five Points
ca@valencia: Cònica per cinc punts

en: A conic constructed through five points
ca@valencia: Una cònica construïda a través de cinc punts

en: Hyperbola by Asymptotes && Point
ca@valencia: Hipèrbola per asímptotes i punt

en: A hyperbola with given asymptotes through a point
ca@valencia: Una hipèrbola amb asímptotes donades a través d'un punt

en: Ellipse by Focuses && Point
ca@valencia: El·lipse per focus i punt

en: An ellipse constructed by its focuses and a point that pertains to it
ca@valencia: Una el·lipse construïda a partir dels seus focus i un punt que hi pertany

en: Hyperbola by Focuses && Point
ca@valencia: Hipèrbola per focus i punt

en: A hyperbola constructed by its focuses and a point that pertains to it
ca@valencia: Una hipèrbola construïda a partir dels seus focus i un punt que hi pertany

en: Conic by Directrix, Focus && Point
ca@valencia: Cònica per directriu, focus i punt

en: A conic with given directrix and focus, through a point
ca@valencia: Una cònica amb directriu i focus donats, a través d'un punt

en: Vertical Parabola by Three Points
ca@valencia: Paràbola vertical per tres punts

en: A vertical parabola constructed through three points
ca@valencia: Una paràbola vertical construïda a través de tres punts

en: Cubic Curve by Nine Points
ca@valencia: Corba cúbica per nou punts

en: A cubic curve constructed through nine points
ca@valencia: Una corba cúbica construïda a través de nou punts

en: Polar Point of a Line
ca@valencia: Punt polar d'una recta

en: The polar point of a line with respect to a conic.
ca@valencia: El punt polar d'una recta respecte a una cònica.

en: Polar Line of a Point
ca@valencia: Recta polar d'un punt

en: The polar line of a point with respect to a conic.
ca@valencia: La recta polar d'un punt respecte a una cònica.

en: Cubic Curve with Node by Six Points
ca@valencia: Corba cúbica amb node per sis punts

en: A cubic curve with a nodal point at the origin through six points
ca@valencia: Una corba cúbica amb un punt nodal a l'origen a través de sis punts

en: Cubic Curve with Cusp by Four Points
ca@valencia: Corba cúbica amb vèrtex per quatre punts

en: A cubic curve with a horizontal cusp at the origin through four points
ca@valencia: Una corba cúbica amb un vèrtex horitzontal a l'origen a través de quatre punts

en: Cubic Function by Four Points
ca@valencia: Corba cúbica per quatre punts

en: A cubic function through four points
ca@valencia: Una funció cúbica que passa per quatre punts

en: Directrix of a Conic
ca@valencia: Directriu d'una cònica

en: The directrix line of a conic.
ca@valencia: La recta directriu d'una cònica.

en: Angle by Three Points
ca@valencia: Angle per tres punts

en: An angle defined by three points
ca@valencia: Un angle definit per tres punts

en: Equilateral Hyperbola by Four Points
ca@valencia: Hipèrbola equilateral per quatre punts

en: An equilateral hyperbola constructed through four points
ca@valencia: Una hipèrbola equilateral construïda a través de quatre punts

en: Construct the midpoint of this segment
ca@valencia: Construïx el punt mitjà d'este segment

en: Mid Point
ca@valencia: Punt mitjà

en: The midpoint of a segment or two other points
ca@valencia: El punt mitjà d'un segment o de dos punts

en: Construct the golden ratio point of this segment
ca@valencia: Construïx el punt de la raó àuria d'este segment

en: Golden Ratio Point
ca@valencia: Punt de la raó àuria

en: The golden ratio point of a segment or two other points
ca@valencia: El punt de la raó àuria d'un segment o de dos altres punts

en: Construct a vector from two given points.
ca@valencia: Construïx un vector a partir de dos punts donats.

en: Vector Sum
ca@valencia: Vector suma

en: Construct the vector sum of two vectors.
ca@valencia: Construïx el vector suma de dos vectors.

en: Line by Vector
ca@valencia: Recta per vector

en: Construct the line by a given vector though a given point.
ca@valencia: Construïx una recta amb un vector donat a través d'un punt donat.

en: Half-Line by Vector
ca@valencia: Semirecta per vector

en: Construct the half-line by a given vector starting at given point.
ca@valencia: Construïx la semirecta amb un vector donat començant en un punt donat.

en: Arc by Three Points
ca@valencia: Arc per tres punts

en: Construct an arc through three points.
ca@valencia: Construïx un arc a través de tres punts.

en: Conic Arc by Center and Three Points
ca@valencia: Arc de cònica per centre i tres punts

en: Construct a conic arc with given center through three points.
ca@valencia: Construïx un arc de cònica a través de tres punts donat un centre.

en: Conic Arc by Five Points
ca@valencia: Arc de cònica per cinc punts

en: Construct a conic arc through five points.
ca@valencia: Construïx un arc de cònica a través de cinc punts.

en: Arc by Center, Angle && Point
ca@valencia: Arc per centre, angle i punt

en: Construct an arc by its center and a given angle, starting at a given point
ca@valencia: Construïx un arc pel seu centre i un angle donat que comence en un punt donat

en: Parabola by Directrix && Focus
ca@valencia: Paràbola per directriu i focus

en: A parabola defined by its directrix and focus
ca@valencia: Una paràbola definida per la seua directriu i focus

en: Translate
ca@valencia: Translació

en: The translation of an object by a vector
ca@valencia: La translació d'un objecte segons un vector

en: Reflect in Point
ca@valencia: Reflectix al punt

en: An object reflected in a point
ca@valencia: Un objecte reflectit a un punt

en: Reflect in Line
ca@valencia: Reflectix en la recta

en: An object reflected in a line
ca@valencia: Un objecte reflectit a una recta

en: Rotate
ca@valencia: Gira

en: An object rotated by an angle around a point
ca@valencia: Un objecte girat un angle al voltant d'un punt

en: Scale
ca@valencia: Escala

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of a segment
ca@valencia: Escala un objecte sobre un punt per la relació donada per la llargària d'un segment

en: Scale over Line
ca@valencia: Escala sobre una recta

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of a segment
ca@valencia: Escala un objecte sobre una recta per la relació donada per la llargària d'un segment

en: Scale (ratio given by two segments)
ca@valencia: Escala (relació donada per dos segments)

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of two segments
ca@valencia: Escala un objecte sobre un punt per la relació donada per la llargària de dos segments

en: Scale over Line (ratio given by two segments)
ca@valencia: Escala sobre una recta (relació donada per dos segments)

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of two segments
ca@valencia: Un objecte escalat sobre una recta per la relació donada per la llargària de dos segments

en: Apply Similitude
ca@valencia: Aplica similitud

en: Apply a similitude to an object (the sequence of a scaling and rotation around a center)
ca@valencia: Aplica una similitud a un objecte (la seqüència d'un escalat i una rotació al voltant d'un centre)

en: Harmonic Homology
ca@valencia: Homologia harmònica

en: The harmonic homology with a given center and a given axis (this is a projective transformation)
ca@valencia: L'homologia harmònica amb un centre donat i un eix donat (és una transformació projectiva)

en: Draw Projective Shadow
ca@valencia: Traça ombra projectiva

en: The shadow of an object with a given light source and projection plane (indicated by a line)
ca@valencia: L'ombra d'un objecte amb una font de llum donada i un pla de projecció (indicat per una recta)

en: Asymptotes of a Hyperbola
ca@valencia: Asímptotes d'una hipèrbola

en: The two asymptotes of a hyperbola.
ca@valencia: Les dues asímptotes d'una hipèrbola.

en: Triangle by Its Vertices
ca@valencia: Triangle pels seus vèrtexs

en: Construct a triangle given its three vertices.
ca@valencia: Construïx un triangle donats els seus tres vèrtexs.

en: Convex Hull
ca@valencia: Envolupant convexa

en: A polygon that corresponds to the convex hull of another polygon
ca@valencia: Un polígon que correspon a l'envolupant convexa d'un altre polígon

en: Bézier Quadratic by its Control Points
ca@valencia: Quadràtica de Bézier pels seus punts de control

en: Construct a Bézier quadratic given its three control points.
ca@valencia: Construïx una quadràtica de Bézier donats els seus tres punts de control.

en: Bézier Cubic by its Control Points
ca@valencia: Cúbica de Bézier pels seus punts de control

en: Construct a Bézier cubic given its four control points.
ca@valencia: Construïx una cúbica de Bézier donats els seus quatre punts de control.

en: Rational Bézier Quadratic by its Control Points
ca@valencia: Quadràtica racional de Bézier pels seus punts de control

en: Construct a Rational Bézier quadratic given its three control points.
ca@valencia: Construïx una quadràtica racional de Bézier donats els seus tres punts de control.

en: Rational Bézier Cubic by its Control Points
ca@valencia: Cúbica racional de Bézier pels seus punts de control

en: Construct a Rational Bézier cubic given its four control points.
ca@valencia: Construïx una cúbica racional de Bézier donats els seus quatre punts de control.

en: Parallel Test
ca@valencia: Test de paral·lelisme

en: Test whether two given lines are parallel
ca@valencia: Comprova si dues rectes donades són paral·leles

en: Orthogonal Test
ca@valencia: Prova d'ortogonalitat

en: Test whether two given lines are orthogonal
ca@valencia: Comprova si dues rectes donades són ortogonals

en: Collinear Test
ca@valencia: Prova de col·linealitat

en: Test whether three given points are collinear
ca@valencia: Comprova si tres punts donats són col·lineals

en: Contains Test
ca@valencia: Prova de conteniment

en: Test whether a given curve contains a given point
ca@valencia: Comprova si una corba donada conté un punt donat

en: In Polygon Test
ca@valencia: Prova de conteniment en polígon

en: Test whether a given polygon contains a given point
ca@valencia: Comprova si un polígon donat conté un punt donat

en: Convex Polygon Test
ca@valencia: Prova de convexitat de polígon

en: Test whether a given polygon is convex
ca@valencia: Comprova si un polígon donat és convex

en: Existence Test
ca@valencia: Prova d'existència

en: Test whether a given object is constructible
ca@valencia: Comprova si un objecte donat és construïble

en: Distance Test
ca@valencia: Prova de distància

en: Test whether a given point have the same distance from a given point and from another given point
ca@valencia: Comprova si un punt donat té la mateixa distància des d'un punt donat que des d'un altre punt donat

en: Vector Equality Test
ca@valencia: Prova d'igualtat de vectors

en: Test whether two vectors are equal
ca@valencia: Comprova si dos vectors són iguals

en: Point Projection
ca@valencia: Projecció de punt

en: Project a point on a line
ca@valencia: Projecta un punt sobre una línia

en: Python Script
ca@valencia: Script en Python

en: Construct a new Python script.
ca@valencia: Construïx un script en Python nou.

en: Enter coordinates in the following format: "x;y",
    where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
ca@valencia: Introduïu les coordenades de la manera següent: «x;y»,
    on x és la coordenada x i y és la coordenada y.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"x;y"</b>,<br />where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
ca@valencia: Introduïu les coordenades de la manera següent: <b>«x;y»</b>,<br />on x és la coordenada x i y és la coordenada y.

en: Enter coordinates in the following format: "r; θ°",
    where r and θ are the polar coordinates.
ca@valencia: Introduïu les coordenades de la manera següent: «r; θ°»,
    on r i θ són les coordenades polars.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"r; θ°"</b>,<br />where r and θ are the polar coordinates.
ca@valencia: Introduïu les coordenades de la manera següent: <b>«r; θ°»</b>,<br />on r i θ són les coordenades polars.

en: &Euclidean
ca@valencia: &Euclidià

en: Set Euclidean Coordinate System
ca@valencia: Establix sistema de coordenades euclidià

en: Set Polar Coordinate System
ca@valencia: Establix sistema de coordenades polar

[ctx: Translators: Degrees]
en: Deg
ca@valencia: Graus

en: A normal point, i.e. one that is either independent or attached to a line, circle, segment.
ca@valencia: Un punt normal, és a dir, un punt que és independent o que està adscrit a una recta, cercle, segment.

en: Point
ca@valencia: Punt

en: Construct a text label.
ca@valencia: Construïx una etiqueta de text.

en: Text Label
ca@valencia: Etiqueta de text

en: Construct a Point by its Coordinates
ca@valencia: Construïx un punt per les seues coordenades

en: Point by Coordinates
ca@valencia: Punt per coordenades

en: Fixed Point
ca@valencia: Punt fix

en: Enter the coordinates for the new point.
ca@valencia: Introduïu les coordenades per al punt nou.

en: Construct a Numeric Value
ca@valencia: Construïx un valor numèric

en: Numeric Value
ca@valencia: Valor numèric

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_defaultCheckBox)
en: &Use default coordinate precision
ca@valencia: &Utilitzeu la precisió predeterminada de les coordenades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_precisionLabel)
en: &Specify coordinate precision:
ca@valencia: &Especifiqueu la precisió de les coordenades:

[ctx: @title:window]
en: Set Angle Size
ca@valencia: Establix la mida de l'angle

en: Insert the new size of this angle:
ca@valencia: Introduïu la nova mida d'este angle:

en: Use this edit field to modify the size of this angle.
ca@valencia: Utilitzeu este camp d'edició per a modificar la mida d'este angle.

en: Choose from this list the goniometric unit you want to use to modify the size of this angle.<br />
    If you switch to another unit, the value in the edit field on the left will be converted to the new selected unit.
ca@valencia: Escolliu d'esta llista la unitat goniomètrica que voleu utilitzar per a modificar la mida d'este angle.<br />
    Si canvieu a una altra unitat, el valor que hi haja al camp d'edició de l'esquerra es convertirà a la nova unitat seleccionada.

en: Could not open macro file '%1'
ca@valencia: No s'ha pogut obrir el fitxer de macro «%1»

en: Kig cannot open the macro file "%1".
ca@valencia: Kig no pot obrir el fitxer macro «%1».

en: This file was created by a very old Kig version (pre-0.4). Support for this format has been removed from recent Kig versions. You can try to import this macro using a previous Kig version (0.4 to 0.6) and then export it again in the new format.
ca@valencia: Este fitxer s'ha creat amb una versió molt antiga de Kig (anterior a 0.4). El funcionament per a este format s'ha eliminat de les versions recents de Kig. Podeu intentar importar esta macro utilitzant una versió anterior de Kig (0.4 a 0.6) i després exportar-la al format nou.

en: Unnamed Macro #%1
ca@valencia: Macro #%1 sense nom

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support. Perhaps you have compiled Kig without support for this object type, or perhaps you are using an older Kig version.
ca@valencia: Este fitxer de Kig utilitza un objecte del tipus «%1», que esta versió de Kig no permet. Potser heu compilat Kig sense implementació per a este tipus d'objecte o potser esteu utilitzant una versió antiga de Kig.

en: Radical Lines for Conics
ca@valencia: Rectes radicals per a còniques

en: The lines constructed through the intersections of two conics.  This is also defined for non-intersecting conics.
ca@valencia: Les rectes construïdes a través de la intersecció de dues còniques. També està definit per a còniques no intersecades.

en: Moving Point
ca@valencia: Punt que s'ha de moure

en: Select the moving point, which will be moved around while drawing the locus...
ca@valencia: Escolliu el punt que s'ha de moure que es canviarà de lloc mentre es traça el lloc geomètric...

en: Following Point
ca@valencia: Punt següent

en: Select the following point, whose locations the locus will be drawn through...
ca@valencia: Seleccioneu el següent dels punts a través dels quals es dibuixarà el lloc geomètric...

en: Locus
ca@valencia: Lloc geomètric

en: A locus
ca@valencia: Un lloc geomètric

en: Dependent Point
ca@valencia: Punt depenent

en: Polygon by Its Vertices
ca@valencia: Polígon pels seus vèrtexs

en: Construct a polygon by giving its vertices
ca@valencia: Construïx un polígon donant els seus vèrtexs

en: ... with this vertex (click on the first vertex to terminate construction)
ca@valencia: ... amb este vèrtex (feu clic damunt del primer vèrtex per a acabar la construcció)

en: Construct a polygon with this vertex
ca@valencia: Construïx un polígon amb este vèrtex

en: Select a point to be a vertex of the new polygon...
ca@valencia: Seleccioneu un punt que serà un vèrtex del nou polígon...

en: Open Polygon (Polygonal Line)
ca@valencia: Polígon obert (línia poligonal)

en: Construct an open polygon
ca@valencia: Construïx un polígon obert

en: ... with this vertex (click again on the last vertex to terminate construction)
ca@valencia: ... amb este vèrtex (torneu a clicar sobre l'últim vèrtex per a acabar la construcció)

en: Construct a polygonal line with this vertex
ca@valencia: Construïx una línia poligonal amb este vèrtex

en: Select a point to be a vertex of the new polygonal line...
ca@valencia: Seleccioneu un punt que serà un vèrtex de la nova línia poligonal...

en: Polygon
ca@valencia: Polígon

en: Construct the vertices of this polygon...
ca@valencia: Construïx els vèrtexs d'este polígon...

en: Vertices of a Polygon
ca@valencia: Vèrtexs d'un polígon

en: The vertices of a polygon.
ca@valencia: Els vèrtexs d'un polígon.

en: Construct the sides of this polygon...
ca@valencia: Construïx els costats d'este polígon...

en: Sides of a Polygon
ca@valencia: Costats d'un polígon

en: The sides of a polygon.
ca@valencia: Els costats d'un polígon.

en: Regular Polygon with Given Center
ca@valencia: Polígon regular amb un centre donat

en: Construct a regular polygon with a given center and vertex
ca@valencia: Construïx un polígon regular amb un centre i vèrtex donats

en: Construct a regular polygon with this center
ca@valencia: Construïx un polígon regular amb este centre

en: Construct a regular polygon with this vertex
ca@valencia: Construïx un polígon regular amb este vèrtex

en: Adjust the number of sides (%1/%2)
ca@valencia: Ajusta el nombre de costats (%1/%2)

en: Adjust the number of sides (%1)
ca@valencia: Ajusta el nombre de costats (%1)

en: Select the center of the new polygon...
ca@valencia: Seleccioneu el centre del nou polígon...

en: Select a vertex for the new polygon...
ca@valencia: Seleccioneu un vèrtex per al nou polígon...

en: Move the cursor to get the desired number of sides...
ca@valencia: Moveu el cursor per a obtindre el nombre desitjat de costats...

en: Bézier Curve by its Control Points
ca@valencia: Corba de Bézier pels seus punts de control

en: Construct a Bézier curve by giving its control points
ca@valencia: Construïx una corba de Bézier donats els seus punts de control

en: ... with this control point (click again on the last control point to terminate construction)
ca@valencia: ... amb este punt de control (torneu a clicar sobre l'últim punt de control per a acabar la construcció)

en: Construct a Bézier curve with this control point
ca@valencia: Construïx una corba de Bézier amb este punt de control

en: Select a point to be a control point of the new Bézier curve...
ca@valencia: Seleccioneu un punt que serà un punt de control de la nova corba de Bézier...

en: Rational Bézier Curve by its Control Points
ca@valencia: Corba racional de Bézier pels seus punts de control

en: Construct a Bézier curve by giving its control points and positive weights
ca@valencia: Construïx una corba de Bézier donats els seus punts de control i pesos positius

en: ... assign this weight to last selected control point
ca@valencia: ... assigna este pes al últim punt de control seleccionat

en: ... with this control point (click again on the last control point or weight to terminate construction)
ca@valencia: ... amb este punt de control (torneu a clicar sobre l'últim punt de control o pes per a acabar la construcció)

en: Construct a rational Bézier curve with this control point
ca@valencia: Construïx una corba racional de Bézier amb este punt de control

en: Select a point to be a control point of the new rational Bézier curve...
ca@valencia: Seleccioneu un punt que serà un punt de control de la nova corba racional de Bézier...

en: Select a numeric label to be a weight of last selected point...
ca@valencia: Seleccioneu una etiqueta numèrica que serà un pes de l'últim punt seleccionat...

en: Construct the Radical Lines of This Circle
ca@valencia: Construïx les rectes radicals d'este cercle

en: Construct the Radical Lines of This Conic
ca@valencia: Construïx les rectes radicals d'esta cònica

en: Generic Affinity
ca@valencia: Afinitat genèrica

en: The unique affinity that maps three points (or a triangle) onto three other points (or a triangle)
ca@valencia: L'afinitat única que traça tres punts (o un triangle) sobre altres tres punts (o un triangle)

en: Generic Projective Transformation
ca@valencia: Transformació projectiva genèrica

en: The unique projective transformation that maps four points (or a quadrilateral) onto four other points (or a quadrilateral)
ca@valencia: L'única transformació projectiva que traça quatre punts (o un quadrilàter) sobre altres quatre punts (o un quadrilàter)

en: Inversion of Point, Line or Circle
ca@valencia: Inversió d'un punt, recta o cercle

en: The inversion of a point, line or circle with respect to a circle
ca@valencia: La inversió d'un punt, recta o cercle respecte a un cercle

en: Measure Transport
ca@valencia: Transport de mida

en: Transport the measure of a segment or arc over a line or circle.
ca@valencia: Transporta la mida d'un segment o un arc sobre una recta o cercle.

en: Segment to transport
ca@valencia: Segment que s'ha de transportar

en: Arc to transport
ca@valencia: Arc que s'ha de transportar

en: Value to transport
ca@valencia: Valor que s'ha de transportar

en: Transport a measure on this line
ca@valencia: Transporta una mida sobre esta recta

en: Transport a measure on this circle
ca@valencia: Transporta una mida sobre este cercle

en: Start transport from this point of the circle
ca@valencia: Comença el transport a partir d'este punt del cercle

en: Start transport from this point of the line
ca@valencia: Comença el transport a partir d'este punt de la recta

en: Start transport from this point of the curve
ca@valencia: Comença el transport a partir d'este punt de la corba

en: Select a segment, arc or numeric label to be transported...
ca@valencia: Seleccioneu un segment, arc o etiqueta numèrica per a transportar...

en: Select a destination line or circle...
ca@valencia: Seleccioneu una línia o cercle de destinació...

en: Choose a starting point on the line/circle...
ca@valencia: Seleccioneu un punt inicial sobre la línia/cercle...

en: Intersect with this conic
ca@valencia: Interseca amb esta cònica

en: Intersect with this line
ca@valencia: Interseca amb esta recta

en: Intersect with this cubic
ca@valencia: Interseca amb esta cúbica

en: Intersect with this circle
ca@valencia: Interseca amb este cercle

en: Intersect
ca@valencia: Interseca

en: The intersection of two objects
ca@valencia: La intersecció de dos objectes

en: Intersect this Circle
ca@valencia: Interseca este cercle

en: Intersect this Conic
ca@valencia: Interseca esta cònica

en: Intersect this Segment
ca@valencia: Interseca este segment

en: Intersect this Half-line
ca@valencia: Interseca esta semirecta

en: Intersect this Line
ca@valencia: Interseca esta recta

en: Intersect this Cubic Curve
ca@valencia: Interseca esta corba cúbica

en: Intersect this Arc
ca@valencia: Interseca este arc

en: Intersect this Polygon
ca@valencia: Interseca este polígon

en: Intersect this Polygonal
ca@valencia: Interseca este poligonal

en: with this Circle
ca@valencia: amb este cercle

en: with this Conic
ca@valencia: amb esta cònica

en: with this Segment
ca@valencia: amb este segment

en: with this Half-line
ca@valencia: amb esta semirecta

en: with this Line
ca@valencia: amb esta recta

en: with this Cubic Curve
ca@valencia: amb esta corba cúbica

en: with this Arc
ca@valencia: amb este arc

en: with this Polygon
ca@valencia: amb este polígon

en: with this Polygonal
ca@valencia: amb este poligonal

en: Construct midpoint of this point and another one
ca@valencia: Construïx el punt mitjà d'este punt i un altre

en: Select the first of the points of which you want to construct the midpoint...
ca@valencia: Seleccioneu el primer dels punts dels quals voleu calcular el punt mitjà...

en: Construct the midpoint of this point and another one
ca@valencia: Construïx el punt mitjà d'este punt i un altre

en: Select the other of the points of which to construct the midpoint...
ca@valencia: Seleccioneu l'altre dels punts dels quals voleu construir el punt mitjà...

en: Construct golden ratio point of this point and another one
ca@valencia: Construïx el punt de la raó àuria d'este punt i un altre

en: Select the first of the points of which you want to construct the golden ratio point...
ca@valencia: Seleccioneu el primer dels punts dels quals voleu construir el punt de la raó àuria...

en: Construct the golden ratio point of this point and another one
ca@valencia: Construïx el punt de la raó àuria d'este punt i un altre

en: Select the other of the points of which to construct the golden ratio point...
ca@valencia: Seleccioneu l'altre dels punts dels quals voleu construir el punt de la raó àuria...

en: Select the first object to intersect...
ca@valencia: Seleccioneu el primer objecte a intersecar...

en: Select the second object to intersect...
ca@valencia: Seleccioneu el segon objecte a intersecar...

en: The line tangent to a curve
ca@valencia: La recta tangent a una corba

en: Tangent to This Circle
ca@valencia: Tangent a este cercle

en: Tangent to This Conic
ca@valencia: Tangent a esta cònica

en: Tangent to This Arc
ca@valencia: Tangent a este arc

en: Tangent to This Cubic Curve
ca@valencia: Tangent a esta corba cúbica

en: Tangent to This Curve
ca@valencia: Tangent a esta corba

en: Tangent at This Point
ca@valencia: Tangent a este punt

en: Center Of Curvature
ca@valencia: Centre d'una curvatura

en: The center of the osculating circle to a curve
ca@valencia: El centre del cercle osculador a una corba

en: Center of Curvature of This Conic
ca@valencia: Centre de curvatura d'esta cònica

en: Center of Curvature of This Cubic Curve
ca@valencia: Centre de curvatura d'esta corba cúbica

en: Center of Curvature of This Curve
ca@valencia: Centre de curvatura d'esta corba

en: Center of Curvature at This Point
ca@valencia: Centre de curvatura en este punt

[ctx: Translators: Pixel]
en: pixel
ca@valencia: píxel

en: Which object?
ca@valencia: Quin objecte?

en: Click the location where you want to place the new point, or the curve that you want to attach it to...
ca@valencia: Feu clic on voleu situar el punt nou o en la corba en la qual voleu adjuntar-lo...

en: Now select the location for the result label.
ca@valencia: Ara seleccioneu el lloc per a l'etiqueta resultant.

[ctx: @title:window]
en: Edit Type
ca@valencia: Editeu el tipus

en: Here you can edit the name of the current macro type.
ca@valencia: Ací podeu editar el nom del tipus de macro actual.

en: Here you can edit the description of the current macro type. This field is optional, so you can also leave this empty: if you do so, then your macro type will have no description.
ca@valencia: Ací podeu editar la descripció del tipus de macro actual. Este camp és opcional, per tant, podeu deixar-lo en blanc: si ho feu, el vostre tipus de macro no tindrà descripció.

en: Use this button to change the icon of the current macro type.
ca@valencia: Utilitzeu este botó per a canviar la icona del tipus de macro actual.

en: The name of the macro can not be empty.
ca@valencia: El nom de la macro no pot estar buit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Here you can modify the name, the description and the icon of this macro type.
ca@valencia: Ací podeu modificar el nom, la descripció i la icona d'este tipus de macro.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_3)
en: Name:
ca@valencia: Nom:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_2_2)
en: Description:
ca@valencia: Descripció:

[ctx: @title:window]
en: History Browser
ca@valencia: Navegador de l'historial

en: Start of the construction
ca@valencia: Inicia la construcció

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Description of the current step:
ca@valencia: Descripció del pas actual:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonFirst)
en: First step
ca@valencia: Primer pas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonBack)
en: One step back
ca@valencia: Un pas arrere

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonNext)
en: One step forward
ca@valencia: Un pas avant

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonLast)
en: Last step
ca@valencia: Últim pas

en: Name
ca@valencia: Nom

en: <unnamed object>
ca@valencia: <objecte sense nom>

en: There are '%n' parts in the text that you have not selected a value for. Please remove them or select enough arguments.
ca@valencia: Hi ha «%n» parts al text per a les quals no heu seleccionat cap valor. Per favor, elimineu-les o seleccioneu arguments suficients.

en: Selecting argument %1
ca@valencia: S'està seleccionant l'argument %1

en: Change Label
ca@valencia: Canvia l'etiqueta

en: Set Value
ca@valencia: Establix valor

en: Enter value:
ca@valencia: Introduïu el valor:

en: Select the position for the new numeric value...
ca@valencia: Seleccioneu la posició per al valor numèric nou...

en: One of the result objects you selected cannot be calculated from the given objects. Kig cannot calculate this macro because of this. Please press Back, and construct the objects in the correct order...
ca@valencia: Un dels objectes resultants que heu seleccionat no es pot calcular a partir dels objectes donats. Per açò, Kig no pot calcular esta macro. Per favor, premeu Arrere i construïu els objectes en l'ordre correcte...

en: One of the given objects is not used in the calculation of the resultant objects.  This probably means you are expecting Kig to do something impossible.  Please check the macro and try again.
ca@valencia: Un dels objectes donats no s'utilitza en el càlcul dels objectes resultants. Açò significa probablement que espereu que Kig faça alguna cosa impossible. Comproveu la macro i proveu una altra vegada.

en: Given Objects
ca@valencia: Objectes donats

en: Select the "given" objects for your new macro and press "Next".
ca@valencia: Seleccioneu els objectes «donats» per a la vostra nova macro i premeu «Següent».

en: Final Object
ca@valencia: Objecte final

en: Select the final object(s) for your new macro.
ca@valencia: Seleccioneu l'objecte o objectes finals per a la vostra nova macro.

en: Enter a name and description for your new type.
ca@valencia: Introduïu un nom i una descripció per al nou tipus.

en: &Name:
ca@valencia: &Nom:

en: &Description:
ca@valencia: &Descripció:

en: &Icon:
ca@valencia: &Icona:

[ctx: @title:window]
en: Define New Macro
ca@valencia: Definició d'una macro nova

en: Move %1 Object | Move %1 Objects
ca@valencia[0]: Mou %1 objecte
ca@valencia[1]: Mou %1 objectes

en: Redefine Point
ca@valencia: Redefinix punt

en: Black
ca@valencia: Negre

en: Gray
ca@valencia: Gris

en: Red
ca@valencia: Roig

en: Green
ca@valencia: Verd

en: Cyan
ca@valencia: Cian

en: Yellow
ca@valencia: Groc

en: Dark Red
ca@valencia: Roig fosc

en: &Hide
ca@valencia: &Oculta

en: &Show
ca@valencia: &Mostra

en: &Move
ca@valencia: &Mou

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: &Delete
ca@valencia: Sup&rimix

en: &Custom Color
ca@valencia: &Color a mida

en: Change Object Color
ca@valencia: Canvia el color de l'objecte

en: Change Object Width
ca@valencia: Canvia l'amplària d'este objecte

en: Change Point Style
ca@valencia: Canvia l'estil del punt

en: Change Object Style
ca@valencia: Canvia l'estil de l'objecte

en: Set &Name...
ca@valencia: Establix el &nom...

en: &Name
ca@valencia: &Nom

en: Set Object Name
ca@valencia: Establix el nom de l'objecte

en: Set Name of this Object:
ca@valencia: Establix el nom d'este objecte:

en: %1 Object | %1 Objects
ca@valencia[0]: %1 objecte
ca@valencia[1]: %1 objectes

en: Kig Document
ca@valencia: Document de Kig

en: &Transform
ca@valencia: &Transforma

en: T&est
ca@valencia: Compr&ova

en: Const&ruct
ca@valencia: Constr&uix

en: &Start
ca@valencia: &Inicia

en: Add Te&xt Label
ca@valencia: Afig una etiqueta de te&xt

en: Set Co&lor
ca@valencia: Establix el co&lor

en: Set &Pen Width
ca@valencia: Establix l'amplària del lla&pis

en: Set St&yle
ca@valencia: Establix l'&estil

en: Set Coordinate S&ystem
ca@valencia: Establix el &sistema de coordenades

[ctx: More menu items]
en: More...
ca@valencia: Més...

en: Edit Script...
ca@valencia: Edita l'script...

en: Enter Label Text
ca@valencia: Introduïu el text de l'etiqueta

en: Enter the text for your label here and press "Next".
    If you want to show variable parts, then put %1, %2, ... at the appropriate places (e.g. "This segment is %1 units long.").
ca@valencia: Introduïu el text per a l'etiqueta i premeu «Següent».
    Si voleu mostrar parts variables, llavors poseu %1, %2,... als llocs apropiats (p. ex. «Este segment té una llargària de %1 unitats»).

en: Show text in a frame
ca@valencia: Mostra el text en un marc

en: Select Arguments
ca@valencia: Seleccioneu els arguments

en: Now select the argument(s) you need.  For every argument, click on it, select an object and a property in the Kig window, and click finish when you are done...
ca@valencia: Ara seleccioneu els arguments que necessiteu. Per a cada argument, premeu sobre seu, seleccioneu un objecte i una propietat en la finestra de Kig i premeu Acaba quan hàgeu acabat...

[ctx: @title:window]
en: Construct Label
ca@valencia: Construcció d'una etiqueta

en: Type
ca@valencia: Tipus

en: Description
ca@valencia: Descripció

[ctx: @title:window]
en: Manage Types
ca@valencia: Gestioneu els tipus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: &Edit...
ca@valencia: &Edita...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonExport)
en: E&xport...
ca@valencia: E&xporta...

en: Are you sure you want to delete this type? | Are you sure you want to delete these %1 types?
ca@valencia[0]: Segur que voleu suprimir este tipus?
ca@valencia[1]: Segur que voleu suprimir estos %1 tipus?

en: Are You Sure?
ca@valencia: N'esteu segur?

en: Export Types
ca@valencia: Exporta tipus

en: Kig Types Files (*.kigt);;All Files (*)
ca@valencia: Fitxers de tipus de Kig (*.kigt);;Tots els fitxers (*)

en: Kig Types Files (*.kigt)
ca@valencia: Fitxers de tipus de Kig (*.kigt)

en: Geogebra Tool Files (*.ggt)
ca@valencia: Fitxers de l'eina Geogebra (*.ggt)

en: All Files (*)
ca@valencia: Tots els fitxers (*)

en: Import Types
ca@valencia: Importa tipus

en: There is more than one type selected. You can only edit one type at a time. Please select only the type you want to edit and try again.
ca@valencia: Hi ha més d'un tipus seleccionat. Només podeu editar un tipus alhora. Seleccioneu només el tipus que voleu editar i intenteu-ho de nou.

en: More Than One Type Selected
ca@valencia: Més d'un tipus seleccionat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, typeList)
en: Select types here...
ca@valencia: Seleccioneu els tipus ací...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, typeList)
en: This is a list of the current macro types... You can select, edit, delete, export and import them...
ca@valencia: Esta és una llista dels tipus de macro actuals... Podeu seleccionar-los, editar-los, suprimir-los, exportar-los i importar-los...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: Edit the selected type.
ca@valencia: Edita el tipus seleccionat.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: Delete all the selected types in the list.
ca@valencia: Suprimix tots els tipus seleccionats en la llista.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonExport)
en: Export all the selected types to a file.
ca@valencia: Exporta tots els fitxers seleccionats a un fitxer.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonImport)
en: Import macros that are contained in one or more files.
ca@valencia: Importa macros contingudes a un o més fitxers.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonImport)
en: &Import...
ca@valencia: &Importa...

en: Construct an angle through this point
ca@valencia: Construïx un angle a través d'este punt

en: Select a point that the first half-line of the angle should go through...
ca@valencia: Seleccioneu un punt per on haja de passar la primera semirecta de l'angle...

en: Construct an angle at this point
ca@valencia: Construïx un angle a este punt

en: Select the point to construct the angle in...
ca@valencia: Seleccioneu el punt on construir l'angle...

en: Select a point that the second half-line of the angle should go through...
ca@valencia: Seleccioneu un punt per on haja de passar la segona semirecta de l'angle...

en: Set Si&ze
ca@valencia: Establix la &mida

en: Toggle &Right Angle Mark
ca@valencia: Canvia la marca d'angle &recte

en: Resize Angle
ca@valencia: Canvia la mida d'un angle

en: Construct an arc starting at this point
ca@valencia: Construïx un arc que comence en este punt

en: Select the start point of the new arc...
ca@valencia: Seleccioneu el punt inicial del nou arc...

en: Construct an arc through this point
ca@valencia: Construïx un arc a través d'este punt

en: Select a point for the new arc to go through...
ca@valencia: Seleccioneu un punt pel qual ha de passar el nou arc...

en: Construct an arc ending at this point
ca@valencia: Construïx un arc que acabe en este punt

en: Select the end point of the new arc...
ca@valencia: Seleccioneu el punt d'acabament del nou arc...

en: Construct an arc with this center
ca@valencia: Construïx un arc amb este centre

en: Select the center of the new arc...
ca@valencia: Selecciona el centre del nou arc...

en: Construct an arc with this angle
ca@valencia: Construïx un arc amb este angle

en: Select the angle of the new arc...
ca@valencia: Selecciona l'angle del nou arc...

en: Construct a conic arc starting at this point
ca@valencia: Construïx un arc de cònica que comence en este punt

en: Select the start point of the new conic arc...
ca@valencia: Seleccioneu el punt inicial del nou arc de cònica...

en: Construct a conic arc through this point
ca@valencia: Construïx un arc de cònica a través d'este punt

en: Select a point for the new conic arc to go through...
ca@valencia: Selecciona un punt per on ha de passar el nou arc de cònica...

en: Construct a conic arc ending at this point
ca@valencia: Construïx un arc de cònica que acabe en este punt

en: Select the end point of the new conic arc...
ca@valencia: Seleccioneu el punt final del nou arc de cònica...

en: Construct an conic arc with this center
ca@valencia: Construïx un arc de cònica amb este centre

en: Select the center of the new conic arc...
ca@valencia: Selecciona el centre del nou arc de cònica...

en: Number of control points
ca@valencia: Nombre de punts de control

en: Control polygon
ca@valencia: Polígon de control

en: Cartesian Equation
ca@valencia: Equació cartesiana

en: Bézier Curve
ca@valencia: Corba de Bézier

en: Select this Bézier Curve
ca@valencia: Selecciona esta corba de Bézier

en: Select Bézier Curve %1
ca@valencia: Selecciona la corba de Bézier %1

en: Remove a Bézier Curve
ca@valencia: Elimina una corba de Bézier

en: Add a Bézier Curve
ca@valencia: Afig una corba de Bézier

en: Move a Bézier Curve
ca@valencia: Mou una corba de Bézier

en: Attach to this Bézier Curve
ca@valencia: Adjunta a esta corba de Bézier

en: Show a Bézier Curve
ca@valencia: Mostra una corba de Bézier

en: Hide a Bézier Curve
ca@valencia: Oculta una corba de Bézier

en: Bézier Quadratic
ca@valencia: Quadràtica de Bézier

en: Select this Bézier Quadratic
ca@valencia: Selecciona esta quadràtica de Bézier

en: Select Bézier Quadratic %1
ca@valencia: Selecciona la quadràtica de Bézier %1

en: Remove a Bézier Quadratic
ca@valencia: Elimina una quadràtica de Bézier

en: Add a Bézier Quadratic
ca@valencia: Afig una quadràtica de Bézier

en: Move a Bézier Quadratic
ca@valencia: Mou una quadràtica de Bézier

en: Attach to this Bézier Quadratic
ca@valencia: Adjunta a esta quadràtica de Bézier

en: Show a Bézier Quadratic
ca@valencia: Mostra una quadràtica de Bézier

en: Hide a Bézier Quadratic
ca@valencia: Oculta una quadràtica de Bézier

en: Bézier Cubic
ca@valencia: Cúbica de Bézier

en: Select this Bézier Cubic
ca@valencia: Selecciona esta cúbica de Bézier

en: Select Bézier Cubic %1
ca@valencia: Selecciona la cúbica de Bézier %1

en: Remove a Bézier Cubic
ca@valencia: Elimina una cúbica de Bézier

en: Add a Bézier Cubic
ca@valencia: Afig una cúbica de Bézier

en: Move a Bézier Cubic
ca@valencia: Mou una cúbica de Bézier

en: Attach to this Bézier Cubic
ca@valencia: Adjunta a esta cúbica de Bézier

en: Show a Bézier Cubic
ca@valencia: Mostra una cúbica de Bézier

en: Hide a Bézier Cubic
ca@valencia: Oculta una cúbica de Bézier

en: Rational Bézier Curve
ca@valencia: Corba racional de Bézier

en: Select this Rational Bézier Curve
ca@valencia: Selecciona esta corba racional de Bézier

en: Select Rational Bézier Curve %1
ca@valencia: Selecciona la corba racional de Bézier %1

en: Remove a Rational Bézier Curve
ca@valencia: Elimina una corba racional de Bézier

en: Add a Rational Bézier Curve
ca@valencia: Afig una corba racional de Bézier

en: Move a Rational Bézier Curve
ca@valencia: Mou una corba racional de Bézier

en: Attach to this Rational Bézier Curve
ca@valencia: Adjunta a esta corba racional de Bézier

en: Show a Rational Bézier Curve
ca@valencia: Mostra una corba racional de Bézier

en: Hide a Rational Bézier Curve
ca@valencia: Oculta una corba racional de Bézier

en: Rational Bézier Quadratic
ca@valencia: Quadràtica racional de Bézier

en: Select this Rational Bézier Quadratic
ca@valencia: Selecciona esta quadràtica racional de Bézier

en: Select Rational Bézier Quadratic %1
ca@valencia: Selecciona la quadràtica racional de Bézier %1

en: Remove a Rational Bézier Quadratic
ca@valencia: Elimina una quadràtica racional de Bézier

en: Add a Rational Bézier Quadratic
ca@valencia: Afig una quadràtica racional de Bézier

en: Move a Rational Bézier Quadratic
ca@valencia: Mou una quadràtica racional de Bézier

en: Attach to this Rational Bézier Quadratic
ca@valencia: Adjunta a esta quadràtica racional de Bézier

en: Show a Rational Bézier Quadratic
ca@valencia: Mostra una quadràtica racional de Bézier

en: Hide a Rational Bézier Quadratic
ca@valencia: Oculta una quadràtica racional de Bézier

en: Rational Bézier Cubic
ca@valencia: Cúbica racional de Bézier

en: Select this Rational Bézier Cubic
ca@valencia: Selecciona esta cúbica racional de Bézier

en: Select Rational Bézier Cubic %1
ca@valencia: Selecciona la cúbica racional de Bézier %1

en: Remove a Rational Bézier Cubic
ca@valencia: Elimina una cúbica racional de Bézier

en: Add a Rational Bézier Cubic
ca@valencia: Afig una cúbica racional de Bézier

en: Move a Rational Bézier Cubic
ca@valencia: Mou una cúbica racional de Bézier

en: Attach to this Rational Bézier Cubic
ca@valencia: Adjunta a esta cúbica racional de Bézier

en: Show a Rational Bézier Cubic
ca@valencia: Mostra una cúbica racional de Bézier

en: Hide a Rational Bézier Cubic
ca@valencia: Oculta una cúbica racional de Bézier

en: Construct a quadratic Bézier curve with this control point
ca@valencia: Construïx una corba quadràtica de Bézier amb este punt de control

en: Select a point to be a control point of the new quadratic Bézier curve...
ca@valencia: Seleccioneu un punt que serà un punt de control de la nova corba quadràtica de Bézier...

en: Construct a cubic Bézier curve with this control point
ca@valencia: Construïx una corba cúbica de Bézier amb este punt de control

en: Select a point to be a control point of the new cubic Bézier curve...
ca@valencia: Seleccioneu un punt que serà un punt de control de la nova corba cúbica de Bézier...

en: Construct a quadratic rational Bézier curve with this control point
ca@valencia: Construïx una corba quadràtica racional de Bézier amb este punt de control

en: Select three points and three numeric values as weights to construct rational Bézier curve...
ca@valencia: Seleccioneu tres punts i tres valors numèrics com a pesos per a construir la corba racional de Bézier...

en: Select this value as weight
ca@valencia: Selecciona este valor com a pes

en: Construct a cubic rational Bézier curve with this control point
ca@valencia: Construïx una corba cúbica racional de Bézier amb este punt de control

en: string
ca@valencia: cadena

en: double
ca@valencia: doble

en: Test Result
ca@valencia: Resultat de la prova

en: Select the curve...
ca@valencia: Seleccioneu la corba...

en: Select a point on the curve...
ca@valencia: Seleccioneu un punt de la corba...

en: Surface
ca@valencia: Superfície

en: Circumference
ca@valencia: Circumferència

en: Radius
ca@valencia: Radi

en: Center
ca@valencia: Centre

en: Expanded Cartesian Equation
ca@valencia: Equació cartesiana expandida

en: Polar Equation
ca@valencia: Equació polar

en: rho = %1   [centered at %2]
ca@valencia: rho = %1   [centrat a %2]

en: circle
ca@valencia: cercle

en: Select this circle
ca@valencia: Seleccioneu este cercle

en: Select circle %1
ca@valencia: Selecciona el cercle %1

en: Remove a Circle
ca@valencia: Elimina un cercle

en: Add a Circle
ca@valencia: Afig un cercle

en: Move a Circle
ca@valencia: Mou un cercle

en: Attach to this circle
ca@valencia: Adjunta a este cercle

en: Show a Circle
ca@valencia: Mostra un cercle

en: Hide a Circle
ca@valencia: Oculta un cercle

en: Construct a circle through this point
ca@valencia: Construïx un cercle a través d'este punt

en: Construct a circle with this center
ca@valencia: Construïx un cercle amb este centre

en: Select the center of the new circle...
ca@valencia: Seleccioneu el centre del nou cercle...

en: Select a point for the new circle to go through...
ca@valencia: Seleccioneu un punt pel qual ha de passar el nou cercle...

en: With this radius
ca@valencia: Amb este radi

en: Select the length of the radius...
ca@valencia: Seleccioneu la llargària del radi...

en: Conic Type
ca@valencia: Tipus de cònica

en: First Focus
ca@valencia: Primer focus

en: Second Focus
ca@valencia: Segon focus

en: Ellipse
ca@valencia: El·lipse

en: Hyperbola
ca@valencia: Hipèrbola

en: Parabola
ca@valencia: Paràbola

en: rho
ca@valencia: ro

en: [centered at %1]
ca@valencia: [centrat a %1]

en: conic
ca@valencia: cònica

en: Select this conic
ca@valencia: Selecciona esta cònica

en: Select conic %1
ca@valencia: Selecciona la cònica %1

en: Remove a Conic
ca@valencia: Elimina una cònica

en: Add a Conic
ca@valencia: Afig una cònica

en: Move a Conic
ca@valencia: Mou una cònica

en: Attach to this conic
ca@valencia: Adjunta a esta cònica

en: Show a Conic
ca@valencia: Mostra una cònica

en: Hide a Conic
ca@valencia: Oculta una cònica

en: Supporting Conic
ca@valencia: Cònica de suport

en: First End Point
ca@valencia: Primer punt d'acabament

en: Second End Point
ca@valencia: Segon punt d'acabament

en: conic arc
ca@valencia: arc de cònica

en: Select this conic arc
ca@valencia: Selecciona este arc de cònica

en: Select conic arc %1
ca@valencia: Selecciona l'arc de cònica %1

en: Remove a Conic Arc
ca@valencia: Elimina un arc de cònica

en: Add a Conic Arc
ca@valencia: Afig un arc de cònica

en: Move a Conic Arc
ca@valencia: Mou un arc de cònica

en: Attach to this conic arc
ca@valencia: Adjunta a este arc de cònica

en: Show a Conic Arc
ca@valencia: Mostra un arc de cònica

en: Hide a Conic Arc
ca@valencia: Oculta un arc de cònica

en: Construct a conic through this point
ca@valencia: Construïx una cònica a través d'este punt

en: Select a point for the new conic to go through...
ca@valencia: Selecciona un punt on ha de passar la nova cònica...

en: Construct a conic with this asymptote
ca@valencia: Construïx una cònica amb esta asímptota

en: Select the first asymptote of the new conic...
ca@valencia: Selecciona la primera asímptota d'esta cònica nova...

en: Select the second asymptote of the new conic...
ca@valencia: Selecciona la segona asímptota d'esta cònica nova...

en: Construct an ellipse with this focus
ca@valencia: Construïx una el·lipse amb este focus

en: Select the first focus of the new ellipse...
ca@valencia: Selecciona el primer focus d'esta el·lipse nova...

en: Select the second focus of the new ellipse...
ca@valencia: Selecciona el segon focus d'esta nova el·lipse...

en: Construct an ellipse through this point
ca@valencia: Construïx una el·lipse a través d'este punt

en: Select a point for the new ellipse to go through...
ca@valencia: Selecciona un punt a través del qual vaja l'el·lipse nova...

en: Construct a hyperbola with this focus
ca@valencia: Construïx una hipèrbola amb este focus

en: Select the first focus of the new hyperbola...
ca@valencia: Selecciona el primer focus de la hipèrbola nova...

en: Select the second focus of the new hyperbola...
ca@valencia: Selecciona el segon focus de la hipèrbola nova...

en: Construct a hyperbola through this point
ca@valencia: Construïx una hipèrbola a través d'este punt

en: Select a point for the new hyperbola to go through...
ca@valencia: Selecciona un punt a través del qual vaja la hipèrbola nova...

en: Construct a conic with this line as directrix
ca@valencia: Construïx una cònica amb esta recta com a directriu

en: Select the directrix of the new conic...
ca@valencia: Seleccioneu la directriu de la nova cònica...

en: Construct a conic with this point as focus
ca@valencia: Construïx una cònica amb este punt com a focus

en: Select the focus of the new conic...
ca@valencia: Seleccioneu el focus de la nova cònica...

en: Construct a parabola through this point
ca@valencia: Construïx una paràbola a través d'este punt

en: Select a point for the new parabola to go through...
ca@valencia: Seleccioneu un punt a través del qual vaja la paràbola nova...

en: Construct a polar point wrt. this conic
ca@valencia: Construïx un punt polar respecte a esta cònica

en: Select the conic wrt. which you want to construct a polar point...
ca@valencia: Seleccioneu la cònica respecte a la qual voleu construir un punt polar...

en: Construct the polar point of this line
ca@valencia: Construïx el punt polar d'esta recta

en: Select the line of which you want to construct the polar point...
ca@valencia: Seleccioneu la recta de la qual voleu construir el punt polar...

en: Construct a polar line wrt. this conic
ca@valencia: Construïx una recta polar respecte a esta cònica

en: Construct the polar line of this point
ca@valencia: Construïx la recta polar d'este punt

en: Construct the directrix of this conic
ca@valencia: Construïx la directriu d'esta cònica

en: Select the conic of which you want to construct the directrix...
ca@valencia: Seleccioneu la cònica de la qual voleu construir la directriu...

en: Construct a parabola with this directrix
ca@valencia: Construïx una paràbola amb esta directriu

en: Select the directrix of the new parabola...
ca@valencia: Seleccioneu la directriu de la paràbola nova...

en: Construct a parabola with this focus
ca@valencia: Construïx una paràbola amb este focus

en: Select the focus of the new parabola...
ca@valencia: Seleccioneu el focus de la paràbola nova...

en: Construct the asymptotes of this conic
ca@valencia: Construïx les asímptotes d'esta cònica

en: Select the conic of which you want to construct the asymptotes...
ca@valencia: Seleccioneu la cònica de la qual voleu construir les asímptotes...

en: Construct the radical lines of this conic
ca@valencia: Construïx les rectes radicals d'esta cònica

en: Select the first of the two conics of which you want to construct the radical line...
ca@valencia: Seleccioneu la primera de les dues còniques de les quals voleu construir la recta radical...

en: Select the other of the two conic of which you want to construct the radical line...
ca@valencia: Seleccioneu la segona de les dues còniques de les quals voleu construir la recta radical...

en: Switch Radical Lines
ca@valencia: Canvia les rectes radicals

en: Switch Conic Radical Lines
ca@valencia: Canvia les línies radicals còniques

en: cubic curve
ca@valencia: corba cúbica

en: Select this cubic curve
ca@valencia: Selecciona esta corba cúbica

en: Select cubic curve %1
ca@valencia: Selecciona la corba cúbica %1

en: Remove a Cubic Curve
ca@valencia: Elimina una corba cúbica

en: Add a Cubic Curve
ca@valencia: Afig una corba cúbica

en: Move a Cubic Curve
ca@valencia: Mou una corba cúbica

en: Attach to this cubic curve
ca@valencia: Adjunta a esta corba cúbica

en: Show a Cubic Curve
ca@valencia: Mostra una corba cúbica

en: Hide a Cubic Curve
ca@valencia: Oculta una corba cúbica

en: Construct a cubic curve through this point
ca@valencia: Construïx una corba cúbica a través d'este punt

en: Select a point for the new cubic to go through...
ca@valencia: Seleccioneu un punt a través del qual vaja la cúbica nova...

en: curve
ca@valencia: corba

en: Select this curve
ca@valencia: Selecciona esta corba

en: Select curve %1
ca@valencia: Selecciona la corba %1

en: Remove a Curve
ca@valencia: Elimina una corba

en: Add a Curve
ca@valencia: Afig una corba

en: Move a Curve
ca@valencia: Mou una corba

en: Attach to this curve
ca@valencia: Adjunta a esta corba

en: Show a Curve
ca@valencia: Mostra una corba

en: Hide a Curve
ca@valencia: Oculta una corba

en: Possibly trascendental curve
ca@valencia: La corba possiblement és transcendent

en: Already computed intersection point
ca@valencia: Punt d'intersecció ja calculat

en: Intersect with this cubic curve
ca@valencia: Interseca amb esta corba cúbica

en: Intersect with this arc
ca@valencia: Interseca amb este arc

en: Invert with respect to this circle
ca@valencia: Invertix respecte a este cercle

en: Select the circle we want to invert against...
ca@valencia: Seleccioneu el cercle contra el qual volem invertir-lo...

en: Compute the inversion of this object
ca@valencia: Calcula la inversió d'este objecte

en: Select the object to invert...
ca@valencia: Seleccioneu l'objecte que voleu invertir...

en: Compute the inversion of this point
ca@valencia: Calcula la inversió d'este punt

en: Select the point to invert...
ca@valencia: Seleccioneu el punt que voleu invertir...

en: Compute the inversion of this line
ca@valencia: Calcula la inversió d'esta recta

en: Select the line to invert...
ca@valencia: Seleccioneu la recta que voleu invertir...

en: Compute the inversion of this segment
ca@valencia: Calcula la inversió d'este segment

en: Select the segment to invert...
ca@valencia: Seleccioneu el segment que voleu invertir...

en: Compute the inversion of this circle
ca@valencia: Calcula la inversió d'este cercle

en: Select the circle to invert...
ca@valencia: Seleccioneu el cercle que voleu invertir...

en: Compute the inversion of this arc
ca@valencia: Calcula la inversió d'este arc

en: Select the arc to invert...
ca@valencia: Seleccioneu l'arc que voleu invertir...

en: Slope
ca@valencia: Desnivell

en: Equation
ca@valencia: Equació

en: Length
ca@valencia: Llargària

en: Support Line
ca@valencia: Línia de suport

en: End Point
ca@valencia: Punt final

en: line
ca@valencia: recta

en: Select a Line
ca@valencia: Selecciona una recta

en: Select this line
ca@valencia: Selecciona esta recta

en: Select line %1
ca@valencia: Selecciona la recta %1

en: Remove a Line
ca@valencia: Elimina una recta

en: Add a Line
ca@valencia: Afig una recta

en: Move a Line
ca@valencia: Mou una recta

en: Attach to this line
ca@valencia: Adjunta a esta recta

en: Show a Line
ca@valencia: Mostra una recta

en: Hide a Line
ca@valencia: Oculta una recta

en: Select this segment
ca@valencia: Selecciona este segment

en: Select segment %1
ca@valencia: Selecciona el segment %1

en: Remove a Segment
ca@valencia: Elimina un segment

en: Add a Segment
ca@valencia: Afig un segment

en: Move a Segment
ca@valencia: Mou un segment

en: Attach to this segment
ca@valencia: Adjunta a este segment

en: Show a Segment
ca@valencia: Mostra un segment

en: Hide a Segment
ca@valencia: Oculta un segment

en: half-line
ca@valencia: semirecta

en: Select this half-line
ca@valencia: Seleccioneu esta semirecta

en: Select half-line %1
ca@valencia: Seleccioneu la semirecta %1

en: Remove a Half-Line
ca@valencia: Elimina una semirecta

en: Add a Half-Line
ca@valencia: Afig una semirecta

en: Move a Half-Line
ca@valencia: Mou una semirecta

en: Attach to this half-line
ca@valencia: Adjunta a esta semirecta

en: Show a Half-Line
ca@valencia: Mostra una semirecta

en: Hide a Half-Line
ca@valencia: Oculta una semirecta

en: Construct a segment starting at this point
ca@valencia: Construïx un segment que comence en este punt

en: Select the start point of the new segment...
ca@valencia: Seleccioneu el punt d'inici del nou segment...

en: Construct a segment ending at this point
ca@valencia: Construïx un segment que acabe en este punt

en: Select the end point of the new segment...
ca@valencia: Seleccioneu el punt d'acabament del nou segment...

en: Construct a line through this point
ca@valencia: Construïx una recta a través d'este punt

en: Select a point for the line to go through...
ca@valencia: Seleccioneu un punt a través del qual vaja la recta...

en: Select another point for the line to go through...
ca@valencia: Seleccioneu un altre punt a través del qual vaja la recta...

en: Construct a half-line starting at this point
ca@valencia: Construïx una semirecta començant en este punt

en: Select the start point of the new half-line...
ca@valencia: Seleccioneu el punt d'inici de la nova semirecta...

en: Construct a half-line through this point
ca@valencia: Construïx una semirecta a través d'este punt

en: Select a point for the half-line to go through...
ca@valencia: Seleccioneu un punt per on vaja la semirecta...

en: Construct the axis of this segment
ca@valencia: Construïx la mediatriu d'este segment

en: Select the segment of which you want to draw the axis...
ca@valencia: Seleccioneu el segment del qual voleu dibuixar la mediatriu...

en: Construct a line parallel to this line
ca@valencia: Construïx una recta paral·lela a esta recta

en: Select a line parallel to the new line...
ca@valencia: Seleccioneu una recta paral·lela a la recta nova...

en: Construct the parallel line through this point
ca@valencia: Construïx la recta paral·lela a través d'este punt

en: Select a point for the new line to go through...
ca@valencia: Seleccioneu un punt a través del qual vaja la recta nova...

en: Construct a line perpendicular to this line
ca@valencia: Construïx una recta perpendicular a esta recta

en: Select a line perpendicular to the new line...
ca@valencia: Seleccioneu una recta perpendicular a la recta nova...

en: Construct a perpendicular line through this point
ca@valencia: Construïx una recta perpendicular a través d'este punt

en: Set &Length...
ca@valencia: Establix la &llargària...

en: Set Segment Length
ca@valencia: Establix la llargària del segment

en: Choose the new length:
ca@valencia: Escolliu la nova llargària:

en: Resize Segment
ca@valencia: Canvia la mida d'un segment

en: Construct a line by this vector
ca@valencia: Construïx una recta per a este vector

en: Select a vector in the direction of the new line...
ca@valencia: Seleccioneu un vector en la direcció de la recta nova...

en: Construct a half-line by this vector
ca@valencia: Construïx una semirecta per a este vector

en: Select a vector in the direction of the new half-line...
ca@valencia: Seleccioneu un vector en la direcció de la nova semirecta...

en: locus
ca@valencia: lloc geomètric

en: Select this locus
ca@valencia: Selecciona este lloc geomètric

en: Select locus %1
ca@valencia: Selecciona el lloc geomètric %1

en: Remove a Locus
ca@valencia: Elimina un lloc geomètric

en: Add a Locus
ca@valencia: Afig un lloc geomètric

en: Move a Locus
ca@valencia: Mou un lloc geomètric

en: Attach to this locus
ca@valencia: Adjunta a este lloc geomètric

en: Show a Locus
ca@valencia: Mostra un lloc geomètric

en: Hide a Locus
ca@valencia: Oculta un lloc geomètric

en: Object Type
ca@valencia: Tipus d'objecte

en: Object
ca@valencia: Objecte

en: Select this object
ca@valencia: Selecciona este objecte

en: Select object %1
ca@valencia: Selecciona l'objecte %1

en: Remove an object
ca@valencia: Elimina un objecte

en: Add an object
ca@valencia: Afig un objecte

en: Move an object
ca@valencia: Mou un objecte

en: Attach to this object
ca@valencia: Adjunta a este objecte

en: Show an object
ca@valencia: Mostra un objecte

en: Hide an object
ca@valencia: Oculta un objecte

en: Angle in Radians
ca@valencia: Angle en radians

en: Angle in Degrees
ca@valencia: Angle en graus

en: Midpoint
ca@valencia: Punt mitjà

en: X length
ca@valencia: llargària X

en: Y length
ca@valencia: llargària Y

en: Opposite Vector
ca@valencia: Vector oposat

en: Sector Surface
ca@valencia: Superfície del sector

en: Arc Length
ca@valencia: Llargària d'arc

en: Support Circle
ca@valencia: Cercle de suport

en: Select this angle
ca@valencia: Selecciona este angle

en: Select angle %1
ca@valencia: Selecciona l'angle %1

en: Remove an Angle
ca@valencia: Elimina un angle

en: Add an Angle
ca@valencia: Afig un angle

en: Move an Angle
ca@valencia: Mou un angle

en: Attach to this angle
ca@valencia: Adjunta a este angle

en: Show an Angle
ca@valencia: Mostra un angle

en: Hide an Angle
ca@valencia: Oculta un angle

en: Select this vector
ca@valencia: Selecciona este vector

en: Select vector %1
ca@valencia: Selecciona el vector %1

en: Remove a Vector
ca@valencia: Elimina un vector

en: Add a Vector
ca@valencia: Afig un vector

en: Move a Vector
ca@valencia: Mou un vector

en: Attach to this vector
ca@valencia: Adjunta a este vector

en: Show a Vector
ca@valencia: Mostra un vector

en: Hide a Vector
ca@valencia: Oculta un vector

en: Select this arc
ca@valencia: Selecciona este arc

en: Select arc %1
ca@valencia: Selecciona l'arc %1

en: Remove an Arc
ca@valencia: Elimina un arc

en: Add an Arc
ca@valencia: Afig un arc

en: Move an Arc
ca@valencia: Mou un arc

en: Attach to this arc
ca@valencia: Adjunta a este arc

en: Show an Arc
ca@valencia: Mostra un arc

en: Hide an Arc
ca@valencia: Oculta un arc

en: Coordinate
ca@valencia: Coordenades

en: X coordinate
ca@valencia: Coordenada X

en: Y coordinate
ca@valencia: Coordenada Y

en: point
ca@valencia: punt

en: Select this point
ca@valencia: Selecciona este punt

en: Select point %1
ca@valencia: Selecciona el punt %1

en: Remove a Point
ca@valencia: Elimina un punt

en: Add a Point
ca@valencia: Afig un punt

en: Move a Point
ca@valencia: Mou un punt

en: Attach to this point
ca@valencia: Adjunta a este punt

en: Show a Point
ca@valencia: Mostra un punt

en: Hide a Point
ca@valencia: Oculta un punt

en: Construct the midpoint of this point and another point
ca@valencia: Construïx el punt mitjà d'este i un altre punt

en: Select the first of the two points of which you want to construct the midpoint...
ca@valencia: Seleccioneu el primer dels dos punts dels quals voleu construir el punt mitjà...

en: Select the other of the two points of which you want to construct the midpoint...
ca@valencia: Seleccioneu el segon dels dos punts dels quals voleu construir el punt mitjà...

en: Construct the golden ratio point of this point and another point
ca@valencia: Construïx el punt de la raó àuria d'este i un altre punt

en: Select the first of the two points of which you want to construct the golden ratio point...
ca@valencia: Seleccioneu el primer dels dos punts dels quals voleu construir el punt de la raó àuria...

en: Select the other of the two points of which you want to construct the golden ratio point...
ca@valencia: Seleccioneu el segon dels dos punts dels quals voleu construir el punt de la raó àuria...

en: Set &Coordinate...
ca@valencia: Establix les &coordenades...

en: Redefine
ca@valencia: Redefinix

en: Set &Parameter...
ca@valencia: Establix el &paràmetre...

en: Set Coordinate
ca@valencia: Establix les coordenades

en: Enter the new coordinate.
ca@valencia: Introduïu la nova coordenada.

en: Set Point Parameter
ca@valencia: Establix el paràmetre punt

en: Choose the new parameter:
ca@valencia: Escolliu el nou paràmetre:

en: Change Parameter of Constrained Point
ca@valencia: Canvia el paràmetre del punt restringit

en: Select the circle on which to transport a measure...
ca@valencia: Seleccioneu el cercle al qual transportar una mida...

en: Select a point on the circle...
ca@valencia: Seleccioneu un punt del cercle...

en: Select the segment to transport on the circle...
ca@valencia: Seleccioneu el segment que voleu transportar al cercle...

en: Select a number/length as x coordinate of the point...
ca@valencia: Seleccioneu un nombre llargària com a coordenada x del punt...

en: Select a number/length as y coordinate of the point...
ca@valencia: Seleccioneu un nombre/llargària com a coordenada y del punt...

en: Select a point to project onto a line...
ca@valencia: Seleccioneu el punt que s'ha de projectar sobre una línia...

en: Line where the projected point will lie...
ca@valencia: Línia on raurà el punt projectat...

en: Number of sides
ca@valencia: Nombre de costats

en: Perimeter
ca@valencia: Perímetre

en: Boundary Polygonal
ca@valencia: Poligonal límit

en: Open Boundary Polygonal
ca@valencia: Poligonal de límit obert

en: Center of Mass of the Vertices
ca@valencia: Centre de massa dels vèrtexs

en: Winding Number
ca@valencia: Nombre de voltes

en: Inside Polygon
ca@valencia: Dins del polígon

en: Open Polygonal Curve
ca@valencia: Corba poligonal oberta

en: Associated Polygon
ca@valencia: Polígon associat

en: Closed Polygonal Curve
ca@valencia: Corba poligonal tancada

en: polygon
ca@valencia: polígon

en: Select this polygon
ca@valencia: Selecciona este polígon

en: Select polygon %1
ca@valencia: Selecciona el polígon %1

en: Remove a Polygon
ca@valencia: Elimina un polígon

en: Add a Polygon
ca@valencia: Afig un polígon

en: Move a Polygon
ca@valencia: Mou un polígon

en: Attach to this polygon
ca@valencia: Adjunta a este polígon

en: Show a Polygon
ca@valencia: Mostra un polígon

en: Hide a Polygon
ca@valencia: Oculta un polígon

en: closed polygonal curve
ca@valencia: corba poligonal tancada

en: Select this closed polygonal curve
ca@valencia: Selecciona esta corba poligonal tancada

en: Select closed polygonal curve %1
ca@valencia: Selecciona la corba poligonal tancada %1

en: Remove a closed polygonal curve
ca@valencia: Elimina una corba poligonal tancada

en: Add a closed polygonal curve
ca@valencia: Afig una corba poligonal tancada

en: Move a closed polygonal curve
ca@valencia: Mou una corba poligonal tancada

en: Attach to this closed polygonal curve
ca@valencia: Adjunta a esta corba poligonal tancada

en: Show a closed polygonal curve
ca@valencia: Mostra una corba poligonal tancada

en: Hide a closed polygonal curve
ca@valencia: Oculta una corba poligonal tancada

en: polygonal curve
ca@valencia: corba poligonal

en: Select this polygonal curve
ca@valencia: Selecciona esta corba poligonal

en: Select polygonal curve %1
ca@valencia: Selecciona la corba poligonal %1

en: Remove a polygonal curve
ca@valencia: Elimina una corba poligonal

en: Add a polygonal curve
ca@valencia: Afig una corba poligonal

en: Move a polygonal curve
ca@valencia: Mou una corba poligonal

en: Attach to this polygonal curve
ca@valencia: Adjunta a esta corba poligonal

en: Show a polygonal curve
ca@valencia: Mostra una corba poligonal

en: Hide a polygonal curve
ca@valencia: Oculta una corba poligonal

en: Select this triangle
ca@valencia: Selecciona este triangle

en: Select triangle %1
ca@valencia: Selecciona el triangle %1

en: Remove a Triangle
ca@valencia: Elimina un triangle

en: Add a Triangle
ca@valencia: Afig un triangle

en: Move a Triangle
ca@valencia: Mou un triangle

en: Attach to this triangle
ca@valencia: Adjunta a este triangle

en: Show a Triangle
ca@valencia: Mostra un triangle

en: Hide a Triangle
ca@valencia: Oculta un triangle

en: quadrilateral
ca@valencia: quadrilàter

en: Select this quadrilateral
ca@valencia: Selecciona este quadrilàter

en: Select quadrilateral %1
ca@valencia: Selecciona el quadrilàter %1

en: Remove a Quadrilateral
ca@valencia: Elimina un quadrilàter

en: Add a Quadrilateral
ca@valencia: Afig un quadrilàter

en: Move a Quadrilateral
ca@valencia: Mou un quadrilàter

en: Attach to this quadrilateral
ca@valencia: Adjunta a este quadrilàter

en: Show a Quadrilateral
ca@valencia: Mostra un quadrilàter

en: Hide a Quadrilateral
ca@valencia: Oculta un quadrilàter

en: Construct a triangle with this vertex
ca@valencia: Construïx un triangle amb este vèrtex

en: Select a point to be a vertex of the new triangle...
ca@valencia: Seleccioneu un punt que serà el vèrtex del nou triangle...

en: Intersect this polygon with a line
ca@valencia: Interseca este polígon amb una recta

en: Select the polygon of which you want the intersection with a line...
ca@valencia: Seleccioneu el polígon del qual voleu la intersecció amb una recta...

en: Intersect this line with a polygon
ca@valencia: Interseca esta recta amb un polígon

en: Select the line of which you want the intersection with a polygon...
ca@valencia: Seleccioneu la recta que voleu intersecar amb un polígon...

en: Intersect this polygonal curve with a line
ca@valencia: Interseca esta corba poligonal amb una recta

en: Select the polygonal curve of which you want the intersection with a line...
ca@valencia: Seleccioneu la corba poligonal que voleu intersecar amb una recta...

en: Intersect this line with a polygonal curve
ca@valencia: Interseca esta recta amb una corba poligonal

en: Select the line of which you want the intersection with a polygonal curve...
ca@valencia: Seleccioneu la recta que voleu intersecar amb una corba poligonal...

en: Intersect this polygon with another polygon
ca@valencia: Interseca este polígon amb un altre polígon

en: Select the polygon of which you want the intersection with another polygon...
ca@valencia: Seleccioneu el polígon que voleu intersecar amb un altre polígon...

en: Intersect with this polygon
ca@valencia: Interseca amb este polígon

en: Select the second polygon for the intersection...
ca@valencia: Seleccioneu el segon polígon a intersecar...

en: Construct the vertices of this polygon
ca@valencia: Construïx els vèrtexs d'este polígon

en: Select the polygon of which you want to construct the vertices...
ca@valencia: Seleccioneu el polígon del qual voleu construir els vèrtexs...

en: Construct the sides of this polygon
ca@valencia: Construïx els costats d'este polígon

en: Select the polygon of which you want to construct the sides...
ca@valencia: Seleccioneu el polígon del qual voleu construir els costats...

en: Construct the convex hull of this polygon
ca@valencia: Construïx l'envolupant convexa d'este polígon

en: Select the polygon of which you want to construct the convex hull...
ca@valencia: Seleccioneu el polígon del qual voleu construir l'envolupant convexa...

en: Project this point onto the circle
ca@valencia: Projecta este punt sobre el cercle

en: Select the point for the tangent to go through...
ca@valencia: Seleccioneu el punt pel qual ha de passar la tangent...

en: Is this line parallel?
ca@valencia: Esta recta és paral·lela?

en: Select the first of the two possibly parallel lines...
ca@valencia: Seleccioneu la primera de les dues rectes possiblement paral·leles...

en: Parallel to this line?
ca@valencia: És paral·lela a esta recta?

en: Select the other of the two possibly parallel lines...
ca@valencia: Seleccioneu la segona de les dues rectes possiblement paral·leles...

en: These lines are parallel.
ca@valencia: Estes rectes són paral·leles.

en: These lines are not parallel.
ca@valencia: Estes rectes no són paral·leles.

en: Is this line orthogonal?
ca@valencia: Esta recta és ortogonal?

en: Select the first of the two possibly orthogonal lines...
ca@valencia: Seleccioneu la primera de les dues rectes possiblement ortogonals...

en: Orthogonal to this line?
ca@valencia: És ortogonal a esta recta?

en: Select the other of the two possibly orthogonal lines...
ca@valencia: Seleccioneu la segona de les dues rectes possiblement ortogonals...

en: These lines are orthogonal.
ca@valencia: Estes rectes són ortogonals.

en: These lines are not orthogonal.
ca@valencia: Estes rectes no són ortogonals.

en: Check collinearity of this point
ca@valencia: Comprova la col·linealitat d'este punt

en: Select the first of the three possibly collinear points...
ca@valencia: Seleccioneu el primer dels tres punts possiblement col·lineals...

en: and this second point
ca@valencia: i este segon punt

en: Select the second of the three possibly collinear points...
ca@valencia: Seleccioneu el segon dels tres punts possiblement col·lineals...

en: with this third point
ca@valencia: amb este tercer punt

en: Select the last of the three possibly collinear points...
ca@valencia: Seleccioneu l'últim dels tres punts possiblement col·lineals...

en: These points are collinear.
ca@valencia: Estos punts són col·lineals.

en: These points are not collinear.
ca@valencia: Estos punts no són col·lineals.

en: Check whether this point is on a curve
ca@valencia: Comprova si este punt està a una corba

en: Select the point you want to test...
ca@valencia: Seleccioneu el punt que voleu comprovar...

en: Check whether the point is on this curve
ca@valencia: Comprova si el punt està a esta corba

en: Select the curve that the point might be on...
ca@valencia: Seleccioneu la corba sobre la qual podria estar el punt...

en: This curve contains the point.
ca@valencia: Esta corba conté el punt.

en: This curve does not contain the point.
ca@valencia: Esta corba no conté el punt.

en: Check whether this point is in a polygon
ca@valencia: Comprova si este punt està a un polígon

en: Check whether the point is in this polygon
ca@valencia: Comprova si el punt està en este polígon

en: Select the polygon that the point might be in...
ca@valencia: Seleccioneu el polígon on podria estar el punt...

en: This polygon contains the point.
ca@valencia: Este polígon conté el punt.

en: This polygon does not contain the point.
ca@valencia: Este polígon no conté el punt.

en: Check whether this polygon is convex
ca@valencia: Comprova si este polígon és convex

en: Select the polygon you want to test for convexity...
ca@valencia: Seleccioneu el polígon del qual voleu comprovar la convexitat...

en: This polygon is convex.
ca@valencia: Este polígon és convex.

en: This polygon is not convex.
ca@valencia: Este polígon no és convex.

en: Check if this point has the same distance
ca@valencia: Comprova si este punt té la mateixa distància

en: Select the point which might have the same distance from two other points...
ca@valencia: Seleccioneu el punt que podria tindre la mateixa distància des d'altres dos punts...

en: from this point
ca@valencia: des d'este punt

en: Select the first of the two other points...
ca@valencia: Seleccioneu el primer dels dos altres punts...

en: and from this second point
ca@valencia: i des d'este segon punt

en: Select the other of the two other points...
ca@valencia: Seleccioneu el segon dels altres dos punts...

en: The two distances are the same.
ca@valencia: Les dues distàncies són iguals.

en: The two distances are not the same.
ca@valencia: Les dues distàncies no són iguals.

en: Check whether this vector is equal to another vector
ca@valencia: Comprova si este vector és igual que un altre vector

en: Select the first of the two possibly equal vectors...
ca@valencia: Seleccioneu el primer dels dos vectors possiblement iguals...

en: Check whether this vector is equal to the other vector
ca@valencia: Comprova si este vector és igual que l'altre vector

en: Select the other of the two possibly equal vectors...
ca@valencia: Seleccioneu el segon dels dos vectors possiblement iguals...

en: The two vectors are the same.
ca@valencia: Els dos vectors són iguals.

en: The two vectors are not the same.
ca@valencia: Els dos vectors no són iguals.

en: Check whether this object exists
ca@valencia: Comprova si este objecte existix

en: Select the object for the existence check...
ca@valencia: Seleccioneu l'objecte per a comprovar-ne l'existència...

en: The object exists.
ca@valencia: L'objecte existix.

en: The object does not exist.
ca@valencia: L'objecte no existix.

en: label
ca@valencia: etiqueta

en: Select this label
ca@valencia: Selecciona esta etiqueta

en: Select label %1
ca@valencia: Selecciona l'etiqueta %1

en: Remove a Label
ca@valencia: Elimina una etiqueta

en: Add a Label
ca@valencia: Afig una etiqueta

en: Move a Label
ca@valencia: Mou una etiqueta

en: Attach to this label
ca@valencia: Adjunta a esta etiqueta

en: Show a Label
ca@valencia: Mostra una etiqueta

en: Hide a Label
ca@valencia: Oculta una etiqueta

en: numeric label
ca@valencia: etiqueta numèrica

en: Select this numeric label
ca@valencia: Selecciona esta etiqueta numèrica

en: Select numeric label %1
ca@valencia: Selecciona l'etiqueta numèrica %1

en: Remove a Numeric Label
ca@valencia: Elimina una etiqueta numèrica

en: Add a Numeric Label
ca@valencia: Afig una etiqueta numèrica

en: Move a Numeric Label
ca@valencia: Mou una etiqueta numèrica

en: Attach to this numeric label
ca@valencia: Adjunta a esta etiqueta numèrica

en: Show a Numeric Label
ca@valencia: Mostra una etiqueta numèrica

en: Hide a Numeric Label
ca@valencia: Oculta una etiqueta numèrica

en: Numeric value
ca@valencia: Valor numèric

en: boolean label
ca@valencia: etiqueta booleana

en: Select this boolean label
ca@valencia: Selecciona esta etiqueta booleana

en: Select boolean label %1
ca@valencia: Selecciona l'etiqueta booleana %1

en: Remove a Boolean Label
ca@valencia: Elimina una etiqueta booleana

en: Add a Boolean Label
ca@valencia: Afig una etiqueta booleana

en: Move a Boolean Label
ca@valencia: Mou una etiqueta booleana

en: Attach to this boolean label
ca@valencia: Adjunta a esta etiqueta booleana

en: Show a Boolean Label
ca@valencia: Mostra una etiqueta booleana

en: Hide a Boolean Label
ca@valencia: Oculta una etiqueta booleana

en: &Copy Text
ca@valencia: &Copia el text

en: &Toggle Frame
ca@valencia: &Canvia el marc

en: Set &Font...
ca@valencia: Establix el &tipus de lletra...

en: Toggle Label Frame
ca@valencia: Canvia el marc de l'etiqueta

en: Change Label Font
ca@valencia: Canvia el tipus de lletra de l'etiqueta

en: &Redefine...
ca@valencia: &Redefinix...

en: Change &Value...
ca@valencia: Canvia el &valor...

en: Enter the new value:
ca@valencia: Introduïu el valor nou:

en: Change Displayed Value
ca@valencia: Canvia el valor mostrat

en: Translate this object
ca@valencia: Trasllada este objecte

en: Select the object to translate...
ca@valencia: Seleccioneu l'objecte que voleu traslladar...

en: Translate by this vector
ca@valencia: Trasllada per este vector

en: Select the vector to translate by...
ca@valencia: Seleccioneu el vector per on voleu traslladar...

en: Reflect this object
ca@valencia: Reflectix este objecte

en: Select the object to reflect...
ca@valencia: Seleccioneu l'objecte que voleu reflectir...

en: Reflect in this point
ca@valencia: Reflectix en este punt

en: Select the point to reflect in...
ca@valencia: Seleccioneu el punt on reflectir...

en: Reflect in this line
ca@valencia: Reflectix en esta recta

en: Select the line to reflect in...
ca@valencia: Seleccioneu la recta on reflectir...

en: Rotate this object
ca@valencia: Gira este objecte

en: Select the object to rotate...
ca@valencia: Seleccioneu l'objecte que voleu girar...

en: Rotate around this point
ca@valencia: Gira respecte a este punt

en: Select the center point of the rotation...
ca@valencia: Seleccioneu el punt central de la rotació...

en: Rotate by this angle
ca@valencia: Gira este angle

en: Select the angle of the rotation...
ca@valencia: Seleccioneu l'angle de la rotació...

en: Scale this object
ca@valencia: Escala este objecte

en: Select the object to scale...
ca@valencia: Seleccioneu l'objecte que voleu escalar...

en: Scale with this center
ca@valencia: Escala amb este centre

en: Select the center point of the scaling...
ca@valencia: Seleccioneu el punt central de l'escalat...

en: Scale by this length
ca@valencia: Escala per esta llargària

en: Select a length or a segment whose length is the factor of the scaling...
ca@valencia: Seleccioneu una llargària o segment la llargària del qual és el factor d'escalat...

en: Scale this length...
ca@valencia: Escala esta llargària...

en: Select the first of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
ca@valencia: Seleccioneu la primera de dues longituds la relació de les quals és el factor de l'escalat...

en: ...to this other length
ca@valencia: ...a esta altra llargària

en: Select the second of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
ca@valencia: Seleccioneu la segona de dues longituds la relació de les quals és el factor de l'escalat...

en: Select the object to scale
ca@valencia: Seleccioneu l'objecte que voleu escalar

en: Scale over this line
ca@valencia: Escala sobre esta recta

en: Select the line to scale over
ca@valencia: Seleccioneu la recta sobre la qual voleu escalar

en: Projectively rotate this object
ca@valencia: Gira este objecte projectivament

en: Select the object to rotate projectively
ca@valencia: Seleccioneu l'objecte que voleu girar projectivament

en: Projectively rotate with this half-line
ca@valencia: Gira projectivament amb esta semirecta

en: Select the half line of the projective rotation that you want to apply to the object
ca@valencia: Seleccioneu la semirecta de la rotació projectiva que voleu aplicar a l'objecte

en: Projectively rotate by this angle
ca@valencia: Gira este angle projectivament

en: Select the angle of the projective rotation that you want to apply to the object
ca@valencia: Seleccioneu l'angle de la rotació projectiva que voleu aplicar a l'objecte

en: Harmonic Homology of this object
ca@valencia: Homologia harmònica d'este objecte

en: Select the object to transform...
ca@valencia: Seleccioneu l'objecte que voleu transformar...

en: Harmonic Homology with this center
ca@valencia: Homologia harmònica amb este centre

en: Select the center point of the harmonic homology...
ca@valencia: Seleccioneu el punt central de l'homologia harmònica...

en: Harmonic Homology with this axis
ca@valencia: Homologia harmònica amb este eix

en: Select the axis of the harmonic homology...
ca@valencia: Seleccioneu l'eix de l'homologia harmònica...

en: Generic affinity of this object
ca@valencia: Afinitat genèrica d'este objecte

en: Map this triangle
ca@valencia: Traça este triangle

en: Select the triangle that has to be transformed onto a given triangle...
ca@valencia: Seleccioneu el triangle que s'ha de transformar en un triangle donat...

en: onto this other triangle
ca@valencia: en este altre triangle

en: Select the triangle that is the image by the affinity of the first triangle...
ca@valencia: Seleccioneu el triangle que és la imatge per l'afinitat del primer triangle...

en: First of 3 starting points
ca@valencia: Primer de 3 punts de començament

en: Select the first of the three starting points of the generic affinity...
ca@valencia: Seleccioneu el primer dels tres punts de començament de l'afinitat genèrica...

en: Second of 3 starting points
ca@valencia: Segon de 3 punts de començament

en: Select the second of the three starting points of the generic affinity...
ca@valencia: Seleccioneu el segon dels tres punts de començament de l'afinitat genèrica...

en: Third of 3 starting points
ca@valencia: Tercer de 3 punts de començament

en: Select the third of the three starting points of the generic affinity...
ca@valencia: Seleccioneu el tercer dels tres punts de començament de l'afinitat genèrica...

en: Transformed position of first point
ca@valencia: Posició transformada del primer punt

en: Select the first of the three end points of the generic affinity...
ca@valencia: Seleccioneu el primer dels tres punts d'acabament de l'afinitat genèrica...

en: Transformed position of second point
ca@valencia: Posició transformada del segon punt

en: Select the second of the three end points of the generic affinity...
ca@valencia: Seleccioneu el segon dels tres punts d'acabament de l'afinitat genèrica...

en: Transformed position of third point
ca@valencia: Posició transformada del tercer punt

en: Select the third of the three end points of the generic affinity...
ca@valencia: Seleccioneu el tercer dels tres punts d'acabament de l'afinitat genèrica...

en: Generic projective transformation of this object
ca@valencia: Transformació projectiva genèrica d'este objecte

en: Map this quadrilateral
ca@valencia: Traça este quadrilàter

en: Select the quadrilateral that has to be transformed onto a given quadrilateral...
ca@valencia: Seleccioneu el quadrilàter que s'ha de transformar en un quadrilàter donat...

en: onto this other quadrilateral
ca@valencia: en este altre quadrilàter

en: Select the quadrilateral that is the image by the projective transformation of the first quadrilateral...
ca@valencia: Seleccioneu el quadrilàter que és la imatge de la transformació projectiva del primer quadrilàter...

en: First of 4 starting points
ca@valencia: Primer de 4 punts d'inici

en: Select the first of the four starting points of the generic projectivity...
ca@valencia: Seleccioneu el primer dels quatre punts d'inici de la projectivitat genèrica...

en: Second of 4 starting points
ca@valencia: Segon de 4 punts d'inici

en: Select the second of the four starting points of the generic projectivity...
ca@valencia: Seleccioneu el segon dels quatre punts d'inici de la projectivitat genèrica...

en: Third of 4 starting points
ca@valencia: Tercer de 4 punts d'inici

en: Select the third of the four starting points of the generic projectivity...
ca@valencia: Seleccioneu el tercer dels quatre punts d'inici de la projectivitat genèrica...

en: Fourth of 4 starting points
ca@valencia: Quart de 4 punts d'inici

en: Select the fourth of the four starting points of the generic projectivity...
ca@valencia: Seleccioneu el quart dels quatre punts d'inici de la projectivitat genèrica...

en: Select the first of the four end points of the generic projectivity...
ca@valencia: Seleccioneu el primer dels quatre punts d'acabament de la projectivitat genèrica...

en: Select the second of the four end points of the generic projectivity...
ca@valencia: Seleccioneu el segon dels quatre punts d'acabament de la projectivitat genèrica...

en: Select the third of the four end points of the generic projectivity...
ca@valencia: Seleccioneu el tercer dels quatre punts d'acabament de la projectivitat genèrica...

en: Transformed position of fourth point
ca@valencia: Posició transformada del quart punt

en: Select the fourth of the four end points of the generic projectivity...
ca@valencia: Seleccioneu el quart dels quatre punts d'acabament de la projectivitat genèrica...

en: Cast the shadow of this object
ca@valencia: Projecta l'ombra d'este objecte

en: Select the object of which you want to construct the shadow...
ca@valencia: Seleccioneu l'objecte del qual voleu construir l'ombra...

en: Cast a shadow from this light source
ca@valencia: Projecta una ombra des d'esta font de llum

en: Select the light source from which the shadow should originate...
ca@valencia: Seleccioneu la font de llum des de la qual s'ha d'originar l'ombra...

en: Cast a shadow on the horizon represented by this line
ca@valencia: Projecta una ombra en l'horitzó definit per esta recta

en: Select the horizon for the shadow...
ca@valencia: Seleccioneu l'horitzó per a l'ombra...

en: Transform this object
ca@valencia: Transforma este objecte

en: Transform using this transformation
ca@valencia: Transforma utilitzant esta transformació

en: Apply a similitude to this object
ca@valencia: Aplica una similitud a este objecte

en: Apply a similitude with this center
ca@valencia: Aplica una similitud amb este centre

en: Select the center for the similitude...
ca@valencia: Seleccioneu el centre per a la similitud...

en: Apply a similitude mapping this point onto another point
ca@valencia: Aplica una similitud traçant este punt sobre un altre punt

en: Select the point which the similitude should map onto another point...
ca@valencia: Seleccioneu el punt que la similitud ha de traçar sobre un altre punt...

en: Apply a similitude mapping a point onto this point
ca@valencia: Aplica una similitud traçant un punt sobre este punt

en: Select the point onto which the similitude should map the first point...
ca@valencia: Seleccioneu el punt sobre el qual la similitud ha de traçar el primer punt...

en: Construct a vector from this point
ca@valencia: Construïx un vector des d'este punt

en: Select the start point of the new vector...
ca@valencia: Seleccioneu el punt d'inici del nou vector...

en: Construct a vector to this point
ca@valencia: Construïx un vector a este punt

en: Select the end point of the new vector...
ca@valencia: Seleccioneu el punt d'acabament del nou vector...

en: Construct the vector sum of this vector and another one.
ca@valencia: Construïx el vector suma d'este vector i un altre.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the sum...
ca@valencia: Seleccioneu el primer dels dos vectors dels quals voleu construir la suma...

en: Construct the vector sum of this vector and the other one.
ca@valencia: Construïx el vector suma d'este vector i de l'altre.

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the sum...
ca@valencia: Seleccioneu el segon dels dos vectors dels quals voleu construir la suma...

en: Construct the vector sum starting at this point.
ca@valencia: Construïx el vector suma començant en este punt.

en: Select the point to construct the sum vector in...
ca@valencia: Seleccioneu el punt on construir el vector suma...

[ctx: @title:window]
en: New Script
ca@valencia: Script nou

en: Select the argument objects (if any)
    in the Kig window and press "Next".
ca@valencia: Seleccioneu els objectes argument (si n'hi ha)
    en la finestra de Kig i premeu «Següent».

en: Enter Code
ca@valencia: Introduïu el codi

en: Now fill in the code:
ca@valencia: Ara introduïu el codi:

en: Now fill in the Python code:
ca@valencia: Ara empleneu el codi Python:

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script and click the Finish button again.
ca@valencia: L'intèrpret de Python ha detectat un error durant l'execució del vostre script. Corregiu el guió i premeu el botó Acaba una altra vegada.

en: The Python Interpreter generated the following error output:
    %1
ca@valencia: L'intèrpret de Python ha generat la següent eixida d'error:
    %1

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script, and click the Finish button again.
ca@valencia: Pareix que hi ha un error al vostre script. L'intèrpret de Python no ha informat de cap error, però el guió no genera cap objecte vàlid. Corregiu el guió i premeu el botó Acaba una altra vegada.

[ctx: @title:window 'Edit' is a verb]
en: Edit Script
ca@valencia: Editeu un script

en: Edit Python Script
ca@valencia: Edita un script en Python

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script.
ca@valencia: L'intèrpret de Python ha detectat un error durant l'execució del vostre script. Corregiu l'script.

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script.
ca@valencia: Pareix que hi ha un error al vostre script. L'intèrpret de Python no ha informat de cap error, però l'script no genera cap objecte vàlid. Corregiu l'script.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can control a kig construction by means of a "pykig" 
    python script, that can be executed with the command 
    <code>pykig.py</code>.  Here is a nice example 
    (<code>hexagons.kpy</code>) you can try:
    <code><pre>
    kigdocument.hideobjects()
    def hexagons (c, v, n):
      hexagon = PolygonBCV (c, v, 6)
      if n &lt;= 0:
        hexagon.show()
        for i in range(6): 
          PolygonSide (hexagon, i, True)
        return
      cnew = MidPoints (c, v)
      hexagons (cnew, v, n-1)
      for k in [2,4]:
        v1 = PolygonVertex (hexagon, k)
        cnew = MidPoints (c, v1)
        hexagons (cnew, v1, n-1)
    hexagons (Point(0,0), Point(1,0), 5)
    </pre></code>
ca@valencia: <p>Podeu controlar una construcció de Kig a través d'un script en Python «pykig», 
    que pot executar-se amb l'ordre
    <code>pykig.py</code>. Seguidament en teniu un xicotet exemple 
    (<code>hexagons.kpy</code>) que podeu intentar:
    <code><pre>
    kigdocument.hideobjects()
    def hexagons (c, v, n):
      hexagon = PolygonBCV (c, v, 6)
      if n &lt;= 0:
        hexagon.show()
        for i in range(6): 
          PolygonSide (hexagon, i, True)
        return
      cnew = MidPoints (c, v)
      hexagons (cnew, v, n-1)
      for k in [2,4]:
        v1 = PolygonVertex (hexagon, k)
        cnew = MidPoints (c, v1)
        hexagons (cnew, v1, n-1)
    hexagons (Point(0,0), Point(1,0), 5)
    </pre></code>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can repeat the latest construction simply by pressing the key
    'Z'; this comes in very handy if you need to construct a sequence
    of objects with the same construction, especially if there is
    no shortcut for that construction.</p>
ca@valencia: <p>Podeu repetir l'última construcció prement senzillament la tecla
    «Z»; açò esdevé molt útil si necessiteu construir una seqüència d'objectes
    emprant la mateixa construcció, especialment si no hi ha cap drecera
    associada a esta construcció.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>One of the most powerful tools in Kig are the menus that you can
    enter by right-clicking on an object, or on some empty space in the
    document.  You can use them to give objects names, change their colors
    and line styles, and lots of other interesting things.</p>
ca@valencia: <p>Una de les eines més poderoses de Kig són els menús, als que podeu
    accedir fent clic amb el botó dret sobre un objecte o sobre l'espai buit
    del document. Podeu utilitzar-los per a posar noms als objectes, canviar-los el color
    i els estils de línia, així com moltes altres coses interessants.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can construct new points without using the menu or the toolbar, simply
    clicking somewhere on the Kig document with the <em>middle mouse
    button</em>.</p>
ca@valencia: <p>Podeu construir punts nous sense utilitzar les barres de menú o d'eines,
    senzillament fent clic on estiga el document de Kig amb el <em>botó central del ratolí</em>.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig can open several file formats: its files (<code>.kig</code> files),
    <em>KGeo</em> files, <em>KSeg</em> files, and, partially, <em>Dr. Geo</em>
    and <em>Cabri&#8482;</em> files.</p>
ca@valencia: <p>Kig pot obrir diversos formats de fitxer: els seus fitxers (fitxers <code>.kig</code>),
    fitxers <em>KGeo</em>, fitxers <em>KSeg</em>, i parcialment fitxers <em>Dr. Geo</em>
    i <em>Cabri&#8482;</em>.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig has more than 20 objects and 10 transformations with more than 80 
    constructions you can use in your documents: open the <em>Objects</em> 
    menu to see them all.</p>
ca@valencia: <p>Kig té més de 20 objectes i 10 transformacions amb més de 80
    construccions que podeu utilitzar als vostres documents: obriu el menú <em>Objectes</em> per a veure'ls tots.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can use the selected objects to start the construction of an object
    which requires the selected objects as arguments. For example, if you have two
    points selected, you can choose <em>Start->Circle by Three Points</em> from the
    popup menu to start constructing a circle by three points.</p>
ca@valencia: <p>Podeu utilitzar els objectes seleccionats per a començar la construcció d'un objecte,
    el qual requerix els objectes seleccionats com a arguments. Per exemple, si teniu dos
    punts seleccionats, podeu escollir <em>Inicia -> Cercle per tres punts</em> del
    menú emergent per a començar a construir un cercle per tres punts.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig can extends its object set using external macros. You can find some
    interesting macros on the Kig website:
    <a href="https://edu.kde.org/kig">https://edu.kde.org/kig</a>.</p>
ca@valencia: <p>Kig pot ampliar la seua col·lecció d'objectes mitjançant macros externes.
    Trobareu algunes macros interessants en la pàgina web de Kig:
    <a href="https://edu.kde.org/kig">https://edu.kde.org/kig</a>.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you have more than one object under the mouse, and you want to select any
    of them, you can click with the <em>left mouse button</em>, while holding the
    <em>Shift</em> key, to get a list of the objects under the mouse cursor which
    you can then select from.</p>
ca@valencia: <p>Si teniu més d'un objecte davall el ratolí, i voleu seleccionar-ne algun,
    podeu clicar amb el <em>botó esquerre</em> mentre manteniu polsada la
    tecla <em>Maj</em>, per tal d'obtindre una llista d'objectes baix el cursor
    del ratolí des d'on podreu escollir.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>When you construct a locus, you can click on it with the <em>right</em> mouse
    button and select <em>cartesian equation</em> to see its cartesian equation, 
    whenever it is an algebraic curve of low degree.</p>
ca@valencia: <p>Quan construïu un lloc, podeu clicar damunt seu amb el botó <em>dret</em> del ratolí
    i escollir <em>equació cartesiana</em> per a veure la seua equació cartesiana, 
    sempre que siga una corba algèbrica de grau baix.</p>
