kig - en to da translation catalogue (1189 entries)

en: Circle by Center && Line
da: Cirkel ved centrum og linje

en: A circle constructed by its center and tangent to a given line
da: En cirkel konstrueret ved dens centrum og tangerende en given linje

en: Construct a circle tangent to this line
da: Konstruér cirkel der tangerer denne linje

en: Select the line that the new circle should be tangent to...
da: Vælg den linje som den nye cirkel skal tangere...

en: Circle by Point && Segment (as the Diameter)
da: Cirkel ved punkt && linjestykke (som diameter)

en: A circle defined by its center and the length of a segment as the diameter
da: En cirkel defineret ved sit centrum og længden af et linjestykke som diameter

en: Construct a circle with the diameter given by the length of this segment
da: Konstruér en cirkel med diameter givet af længden af dette linjestykke

en: Select the segment whose length gives the diameter of the new circle...
da: Vælg det linjestykke hvis længde giver diameteren i den ny cirkel...

en: Equilateral Triangle
da: Ligesidet trekant

en: Equilateral triangle with given two vertices
da: Ligesidet trekant med to givne hjørner

en: Evolute
da: Evolut

en: Evolute of a curve
da: Evolut for en kurve

en: Evolute of this curve
da: Evolut for denne kurve

en: Osculating Circle
da: Osculerende cirkel

en: Osculating circle of a curve at a point
da: Osculerende cirkel for en kurve ved et punkt

en: Osculating circle of this curve
da: Osculerende cirkel for denne kurve

en: Osculating circle at this point
da: Osculerende cirkel ved dette punkt

en: Select the point...
da: Vælg punktet...

en: Square
da: Kvadrat

en: Square with two given adjacent vertices
da: Kvadrat med to givne hjørner ved siden af hinanden

en: Vector Difference
da: Vektorforskel

en: Construct the vector difference of two vectors.
da: Konstruér vektorforskellen af to vektorer.

en: Construct the vector difference of this vector and another one.
da: Konstruér vektorforskellen af denne vektor og en anden.

en: Construct the vector difference of the other vector and this one.
da: Konstruér vektorforskellen af den anden vektor og denne.

en: Construct the vector difference starting at this point.
da: Konstruér en vektorforskellen startende ved dette punkt.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the difference...
da: Vælg den første af de to vektorer forhvilke du ønsker at konstruere differencen...

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the difference...
da: Vælg den anden af de to vektorer forhvilke du ønsker at konstruere differencen...

en: Select the point to construct the difference vector in...
da: Vælg punktet hvor vektorforskellen skal konstrueres...

en: Export to &Asymptote...
da: Eksportér til &Asymptote...

en: Export as Asymptote script
da: Eksportér som script til Asymptote

en: Asymptote Options
da: Tilvalg til Asymptote

en: The file "%1" could not be opened. Please check if the file permissions are set correctly.
da: Filen "%1" kunne ikke åbnes. Undersøg venligst om filens tilladelser er sat rigtigt.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
da: Indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFrameCheckBox)
en: Show Extra Frame
da: Vis ekstra ramme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAxesCheckBox)
en: Show Axes
da: Vis akser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show Grid
da: Vis gitter

en: This is an XFig file, not a Cabri figure.
da: Dette er en XFig-fil, ikke en Cabri-figur.

en: This Cabri version (%1) is not supported yet.
    Please contact the Kig authors to help supporting this Cabri version.
da: Denne Cabri-version (%1) er endnu ikke understøttet.
    Kontakt venligst Kig-udviklerne for at hjælpe med understøttelse af denne Cabri-version.

en: This Cabri file contains a "%1" object, which Kig does not currently support.
da: Denne Cabri-fil indeholder et "%1"-objekt, som Kig ikke understøtter for øjeblikket.

en: An error was encountered at line %1 in file %2.
da: Der opstod en fejl ved linje %1 i filen %2.

en: The Dr. Geo file "%1" is a macro file so it contains no figures.
da: Dr. Geo filen "%1" er en makrofil så den indeholder ingen figurer.

en: There are no figures in Dr. Geo file "%1".
da: Der er ingen figurer i Dr. Geo filen "%1".

en: Dr. Geo Filter
da: Dr. Geo filter

en: The current Dr. Geo file contains more than one figure.
    Please select which to import:
da: Denne Dr. Geo fil indeholder mere end en figur.
    Vælg venligst hvilken der skal importeres:

en: This Dr. Geo file contains a "%1 %2" object, which Kig does not currently support.
da: Denne Dr. Geo fil indeholder et "%1 %2"-objekt, som Kig ikke understøtter for øjeblikket.

en: This Dr. Geo file contains an intersection type, which Kig does not currently support.
da: Denne Dr. Geo fil indeholder en snit-type, som Kig ikke understøtter for øjeblikket.

en: &Export to image
da: &Eksportér til billede

en: &Image...
da: &Billede...

en: Export as Image
da: Eksportér til billede

en: Image Options
da: Billedindstillinger

en: Sorry, this file format is not supported.
da: Dette filformat er desværre ikke understøttet.

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
da: Der var noget der gik galt med at gemme til billedet "%1"

en: &Export To
da: &Eksportér til

en: The file "%1" could not be opened.  This probably means that it does not exist, or that it cannot be opened due to its permissions
da: Filen "%1" kunne  ikke åbnes. Det betyder formodenlig at den ikke eksisterer, eller at denne ikke kan åbnes på grund af dens tilladelser

en: Parse Error
da: Fortolkningsfejl

en: Not Supported
da: Ikke understøttet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Resolution
da: Opløsning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepAspectRatio)
en: &Keep Aspect Ratio
da: &Behold aspektratio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
da: Højde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
da: Bredde:

en: This KSeg document uses a scaling transformation, which Kig currently cannot import.
da: Dette KSeg-dokument bruger en skaleringstransformation, som Kig ikke kan importere for nuværende.

en: This KSeg file contains a filled circle, which Kig does not currently support.
da: Denne KSeg-fil indeholder en udfyldt cirkel, som Kig ikke understøtter for øjeblikket.

en: This KSeg file contains an arc sector, which Kig does not currently support.
da: Denne KSeg-fil indeholder et bue-udsnit, som Kig ikke understøtter for øjeblikket.

en: This KSeg file contains an arc segment, which Kig does not currently support.
da: Denne KSeg-fil indeholder et buestykke, som Kig ikke understøtter for øjeblikket.

en: Export to &Latex...
da: Eksportér til &Latex...

en: Export as Latex
da: Eksportér som Latex

en: Latex Options
da: Latex indstillinger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Output format
da: Outputformat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Document options
da: Dokumentindstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pictureRadioButton)
en: Picture only
da: Kun billede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, documentRadioButton)
en: Standalone document
da: Fritstående dokument

en: This file was created by Kig version "%1", which this version cannot open.
da: Denne fil blev lavet af Kig version "%1", som denne version ikke kan åbne.

en: This file was created by Kig version "%1".
    Support for older Kig formats (pre-0.4) has been removed from Kig.
    You can try to open this file with an older Kig version (0.4 to 0.6),
    and then save it again, which will save it in the new format.
da: Denne fil er lavet af Kig version "%1".
    Støtte for ældre Kig-formater ( pre-0.4 ) er blevet fjernet fra Kig.
    Du kan forsøge at åbne denne fil med en ældre udgave af Kig ( 0.4 til 0.6)
    og så gemme den igen, hvilket vil overføre den til det nye format.

en: This Kig file has a coordinate system that this Kig version does not support.
    A standard coordinate system will be used instead.
da: Denne Kig-fil har et koordinatsystem som denne version af Kig ikke understøtter.
    Et standard-koordinatsystem vil blive brugt i stedet for.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support.Perhaps you have compiled Kig without support for this object type,or perhaps you are using an older Kig version.
da: Denne Kig-fil bruger et objekt af type "%1", som denne version af Kig ikke understøtter. Måske har du kompileret Kig uden støtte for denne objekttype, eller måske bruger du en ældre udgave af Kig.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which is obsolete, you should save the construction with a different name and check that it works as expected.
da: Denne Kig-fil bruger et objekt af typen "%1", som er forældet, du bør gemme konstruktionen med et andet navn og tjekke at den virker som forventet.

en: &Export to SVG...
da: &Eksportér til SVG...

en: Export as SVG
da: Eksportér som SVG

en: SVG Options
da: SVG indstillinger

en: Sorry, something went wrong while saving to SVG file "%1"
da: Der var noget der gik galt med at gemme til SVG-filen "%1"

en: Export to &XFig file
da: Eksportér til &XFig-fil

en: &XFig File...
da: &XFig-fil...

en: Export as XFig File
da: Eksportér som XFig-fil

en: KDE Interactive Geometry
da: KDE Interaktiv geometri

en: (C) 2002-2005, The Kig developers
da: (C) 2002-2005, Kig-udviklerne

en: Current maintainer.
da: Nuværende vedligeholder.

en: Did a lot of important work all around Kig, including, but not limited to conics, cubics, transformations and property tests support.
da: Udførte en masse vigtigt arbejde omkring Kig, herunder, men ikke begrænset til understøttelse af tredjegradskurver, keglesnit, transformationer og understøttelse af egenskabstest.

en: Helped a lot with the implementation of the Locus object, there's quite some math involved in doing it right, and Franco wrote the most difficult parts.
da: Hjalp en masse med at implementere geometrisk sted-objektet, der er en del matematik involveret i at gøre dette rigtigt, og Franco skrev de vanskelige dele.

en: Responsible for the computation of the algebraic equation of a locus.
da: Ansvarlig for beregningen af den algebraiske ligning for et geometrisk sted.

en: Contributed the Bézier curves and related icons.
da: Bidrog med Bézierkurver og relaterede ikoner.

en: Contributed the 'asymptote' export filter.
da: Bidrog med eksportfilteret "asymptote".

en: Author of KGeo, where I got inspiration, some source, and most of the artwork from.
da: Forfatter af KGeo, hvorfra jeg fik inspiration, noget kildekode, og det meste af grafikken.

en: Domi's brother, who he got to write the algorithm for calculating the center of the circle with three points given.
da: Domi's bror, som han fik til at skrive algoritmen til beregning af centrum for cirklen ud fra tre givne punkter.

en: Responsible for the nice application SVG Icon.
da: Ansvarlig for den dejlige SVG-ikon for programmet.

en: Responsible for the new object action icons.
da: Ansvarlig for de nye handlingsikoner for objekter.

en: Could not find the necessary Kig library, check your installation.
da: Kunne ikke finde det nødvendige Kig-bibliotek, tjek din installation.

en: Remove %1 Object | Remove %1 Objects
da[0]: Fjern %1 objekt
da[1]: Fjern %1 objekter

en: Add %1 Object | Add %1 Objects
da[0]: Tilføj %1 objekt
da[1]: Tilføj %1 objekter

en: &Set Coordinate System
da: Sæt koordinats&ystem

en: Show grid
da: Vis gitter

en: Show axes
da: Vis akser

en: Invert Selection
da: Invertér markering

en: &Delete Objects
da: S&let objekter

en: Delete the selected objects
da: Slet valgte objekter

en: Cancel Construction
da: Annullér konstruktion

en: Cancel the construction of the object being constructed
da: Annullér konstruktionen af objektet der er ved at blive konstrueret

en: Repeat Construction
da: Gentag konstruktion

en: Repeat the last construction (with new data)
da: Gentag den seneste konstruktion (med ny data)

en: U&nhide All
da: Skjul &intet

en: Show all hidden objects
da: Vis alle skjulte objekter

en: &New Macro...
da: &Ny makro...

en: Define a new macro
da: Definér en ny makro

en: Manage &Types...
da: Håndtér &typer...

en: Manage macro types.
da: Håndtér makrotyper.

en: &Browse History...
da: &Gennemse historik...

en: Browse the history of the current construction.
da: Gennemse den nuværende konstruktions historik.

en: Zoom in on the document
da: Zoom ind på dokumentet

en: Zoom out of the document
da: Zoom ud fra dokumentet

en: Recenter the screen on the document
da: Flyt dokumentet til centrum på skærmen

en: View this document full-screen.
da: Vis dette dokument fuldskærm.

en: &Select Shown Area
da: &Vælg vist område

en: Select the area that you want to be shown in the window.
da: Markér det område du ønsker skal vises i vinduet.

en: S&elect Zoom Area
da: Vælg &forstørrelsesområde

note: i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) ); a->setWhatsThis( i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) );
en: Set Coordinate &Precision...
da: Sæt koordinat&præcision...

en: Set the floating point precision of coordinates in the document.
da: Sæt præcisionen af koordinater i dokumentet som et kommatal.

en: Show &Grid
da: Vis &gitter

en: Show or hide the grid.
da: Vis eller skjul gitteret.

en: Show &Axes
da: Vis &akser

en: Show or hide the axes.
da: Vis eller skjul akser.

en: Wear Infrared Glasses
da: Bær infrarøde briller

en: Enable/disable hidden objects' visibility.
da: Aktivér/deaktivér skjulte objekters synlighed.

en: Repeat Construction (%1)
da: Gentag konstruktionen (%1)

en: Repeat %1 (with new data)
da: Gentag %1 (med ny data)

en: The file "%1" you tried to open does not exist. Please verify that you entered the correct path.
da: Filen "%1" du prøvede eksisterer ikke. Undersøg venligst om indskrev den rigtige sti.

en: File Not Found
da: Fil ikke fundet

en: You tried to open a document of type "%1"; unfortunately, Kig does not support this format. If you think the format in question would be worth implementing support for, you can open a feature request in <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=kig&bug_severity=wishlist">KDE's bug tracking system</a>
da: Du prøvede at åbne et dokument af typen "%1". Kig understøtter desværre ikke dette format. Hvis du mener formatet det drejer sig om ville være værd at implementere understøttelse af, kan du åbne en funktionsanmodning på <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=kig&bug_severity=wishlist">KDE's fejlrapporteringssystem</a>

en: Format Not Supported
da: Format ikke understøttet

en: Kig does not support saving to any other file format than its own. Save to Kig's format instead?
da: Kig understøtter ikke at gemme til andre filformater end sit eget. Gem til Kig's format i stedet?

en: Save Kig Format
da: Gem med Kigs format

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
da: Filen "%1" findes allerede. Ønsker du at overskrive den?

en: Overwrite File?
da: Overskriv fil?

en: Hide %1 Object | Hide %1 Objects
da[0]: Skjul %1 objekt
da[1]: Skjul %1 objekter

en: Show %1 Object | Show %1 Objects
da[0]: Vis %1 objekt
da[1]: Vis %1 objekter

en: Zoom In
da: Forstør

en: Zoom Out
da: Formindsk

en: Recenter View
da: Gencentrér visning

en: Select the rectangle that should be shown.
da: Vælg rektanglet der skal vises.

en: Change Shown Part of Screen
da: Ændr den viste del af skærm

en: Select Zoom Area
da: Vælg forstørrelsesområde

en: Select the zoom area by entering the coordinates<br />of the upper left corner and the lower right corner.
da: Vælg forstørrelsesområdet ved at indtaste koordinaterne<br />for det øverste venstre hjørne og det nederste højre hjørne.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (objects)
en: &Objects
da: &Objekter

note: i18n: ectx: Menu (new_point)
en: &Points
da: &Punkter

note: i18n: ectx: Menu (new_line)
en: &Lines
da: &Linjer

note: i18n: ectx: Menu (new_circle)
en: &Circles && Arcs
da: &Cirkler && buer

note: i18n: ectx: Menu (new_poligon)
en: Poly&gons
da: Poly&goner

note: i18n: ectx: Menu (new_vector)
en: &Vectors && Segments
da: &Vektorer && linjestykker

note: i18n: ectx: Menu (new_conic)
en: Co&nics && Cubics
da: Keglesnit og tredjegradskurver

note: i18n: ectx: Menu (new_moreconics)
en: More Conics
da: Flere keglesnit

note: i18n: ectx: Menu (new_cubic)
en: Cu&bics
da: Tredjegrads&kurve

note: i18n: ectx: Menu (new_bezier)
en: &Bézier curves
da: &Bézierkurver

note: i18n: ectx: Menu (new_angle)
en: &Angles
da: &Vinkler

note: i18n: ectx: Menu (new_transformation)
en: &Transformations
da: &Transformationer

note: i18n: ectx: Menu (new_differentialgeometry)
en: &Differential geometry
da: &Differentialgeometri

note: i18n: ectx: Menu (new_test)
en: T&ests
da: T&ester

note: i18n: ectx: Menu (new_other)
en: &Other
da: &Andet

note: i18n: ectx: Menu (types)
en: &Types
da: &Typer

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (points_toolbar)
en: Points
da: Point

note: i18n: ectx: ToolBar (line_toolbar)
en: Lines
da: Linjer

note: i18n: ectx: ToolBar (vectseg_toolbar)
en: Vectors && Segments
da: Vektorer && linjestykker

note: i18n: ectx: ToolBar (circle_toolbar)
en: Circles && Arcs
da: Cirkler && buer

note: i18n: ectx: ToolBar (conic_toolbar)
en: Conics
da: Kegler

note: i18n: ectx: ToolBar (bezier_toolbar)
en: Bézier Curves
da: Bézierkurver

note: i18n: ectx: ToolBar (angles_toolbar)
en: Angles
da: Vinkler

note: i18n: ectx: ToolBar (transformation_toolbar)
en: Transformations
da: Transformationer

note: i18n: ectx: ToolBar (tests_toolbar)
en: Tests
da: Tester

note: i18n: ectx: ToolBar (rest_toolbar)
en: Other Objects
da: Andre objekter

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
da: Vis

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

en: Do not show a GUI. Convert the specified file to the native Kig format. Output goes to stdout unless --outfile is specified.
da: Vis ikke en GUI. Konvertér den angivne fil til indfødt Kig-format. Uddata går til stdout medmindre --outfile er angivet.

en: File to output the created native file to. '-' means output to stdout. Default is stdout as well.
da: Fil som uddata der laver indfødte data skal skrives til. '-' betyder uddata til stdout. Standard er også stdout.

en: Document to open
da: Dokument at åbne

en: Point by Numeric Labels
da: Punkt efter taletiketter

en: A point whose coordinates are given by two numeric labels
da: Et punkt hvis koordinater er givet ved to taletiketter

en: Segment
da: Linjestykke

en: A segment constructed from its start and end point
da: Et linjestykke konstrueret ud fra start- og slutpunkt

en: Segment Axis
da: Linjestykke-akser

en: The perpendicular line through a given segment's mid point.
da: Linjen vinkelret gennem et givet linjestykkes midtpunkt.

en: Line by Two Points
da: Linje ved to punkter

en: A line constructed through two points
da: En linje konstrueret gennem to punkter

en: Half-Line
da: Halvlinje

en: A half-line by its start point, and another point somewhere on it.
da: En halvlinje ud fra dens begyndelsespunkt og endnu et punkt.

en: Perpendicular
da: Vinkelret

en: A line constructed through a point, perpendicular to another line or segment.
da: En linje konstrueret gennem et punkt, som er vinkelret på en anden linje eller linjestykke.

en: A line constructed through a point, and parallel to another line or segment
da: En linje konstrueret gennem et punkt, som er parallel til en anden linje eller linjestykke

en: Circle by Center && Point
da: Cirkel ved centrum og punkt

en: A circle constructed by its center and a point that pertains to it
da: En cirkel konstrueret ved dens center og et punkt på cirklen

en: Circle by Three Points
da: Cirkel ved tre punkter

en: A circle constructed through three points
da: En cirkel konstrueret gennem tre punkter

en: Circle by Point && Radius
da: Cirkel ved punkt && radius

en: A circle defined by its center and the length of the radius
da: En cirkel defineret ved sit centrum og længden af radius

en: Construct Bisector of This Angle
da: Konstruér halveringslinje for denne vinkel

en: Select the angle you want to construct the bisector of...
da: Vælg den vinkel du ønsker at konstruere halveringsvinkel for...

en: Angle Bisector
da: Vinklens halveringslinje

en: The bisector of an angle
da: Vinkelhalveringslinjen

en: Conic by Five Points
da: Keglesnit ved fem punkter

en: A conic constructed through five points
da: Et keglesnit konstrueret gennem fem punkter

en: Hyperbola by Asymptotes && Point
da: Hyperbel ved asymptoter && punkt

en: A hyperbola with given asymptotes through a point
da: En hyperbel med given asymptoter gennem et punkt

en: Ellipse by Focuses && Point
da: Ellipse ved fokusser og punkt

en: An ellipse constructed by its focuses and a point that pertains to it
da: En ellipse konstrueret ved dens fokusser og et punkt på ellipsen

en: Hyperbola by Focuses && Point
da: Hyperbel ved fokusser og punkt

en: A hyperbola constructed by its focuses and a point that pertains to it
da: En hyperbel konstrueret ved dens fokusser og et punkt på hyperblen

en: Conic by Directrix, Focus && Point
da: Keglesnit ved directrix, fokus og punkt

en: A conic with given directrix and focus, through a point
da: Et keglesnit med given directrix og fokus, gennem et punkt

en: Vertical Parabola by Three Points
da: Lodret parabel ved tre punkter

en: A vertical parabola constructed through three points
da: En lodret parabel konstrueret gennem tre punkter

en: Cubic Curve by Nine Points
da: Tredjegradskurve ved ni punkter

en: A cubic curve constructed through nine points
da: En tredjegradskurve gennem ni punkter

en: Polar Point of a Line
da: Polært punkt på en linje

en: The polar point of a line with respect to a conic.
da: Det polære punkt for en linje mht. et keglesnit.

en: Polar Line of a Point
da: Polær linje for et punkt

en: The polar line of a point with respect to a conic.
da: Den polære linje for et punkt mht. et keglesnit.

en: Cubic Curve with Node by Six Points
da: Tredjegradskurve med knude givet ved seks punkter

en: A cubic curve with a nodal point at the origin through six points
da: En tredjegradskurve med knudepunkt i begyndelsespunktet gennem seks punkter

en: Cubic Curve with Cusp by Four Points
da: Tredjegradskurve med cusp givet ved fire punkter

en: A cubic curve with a horizontal cusp at the origin through four points
da: En tredjegradskurve med en vandret cusp ved begyndelsespunktet gennem fire punkter

en: Cubic Function by Four Points
da: Kubisk funktion ved  fire punkter

en: A cubic function through four points
da: En kubisk funktion gennem fire punkter

en: Directrix of a Conic
da: Directrix for et keglesnit

en: The directrix line of a conic.
da: Directrix-linjen for et keglesnit.

en: Angle by Three Points
da: Vinkel ved tre punkter

en: An angle defined by three points
da: En vinkel defineret ved tre punkter

en: Equilateral Hyperbola by Four Points
da: Ligesidet hyperbel ved fire punkter

en: An equilateral hyperbola constructed through four points
da: En ligesidet hyperbel konstrueret gennem fire punkter

en: Construct the midpoint of this segment
da: Konstruér midtpunktet for dette linjestykke

en: Mid Point
da: Midtpunkt

en: The midpoint of a segment or two other points
da: Midtpunktet for et linjestykke eller to andre punkter

en: Vector
da: Vektor

en: Construct a vector from two given points.
da: Konstruér en vektor ud fra to givne punkter.

en: Vector Sum
da: Vektorsum

en: Construct the vector sum of two vectors.
da: Konstruér vektorsummen af to vektorer.

en: Line by Vector
da: Linje ved vektor

en: Construct the line by a given vector though a given point.
da: Konstruér linjen ud fra en vektor gennem et givet punkt.

en: Half-Line by Vector
da: Halvlinje ved vektor

en: Construct the half-line by a given vector starting at given point.
da: Konstruér en halvlinje ved en given vektor der starter i et givet punkt.

en: Arc by Three Points
da: Bue ved tre punkter

en: Construct an arc through three points.
da: Konstruér en bue igennem tre punkter.

en: Conic Arc by Center and Three Points
da: Konisk bue ved centrum og tre punkter

en: Construct a conic arc with given center through three points.
da: Konstruér en keglesnitsbue med givet centrum gennem tre punkter.

en: Conic Arc by Five Points
da: Konisk bue ved fem punkter

en: Construct a conic arc through five points.
da: Konstruér en konisk bue gennem fem punkter.

en: Arc by Center, Angle && Point
da: Bue ved centrum, vinkel && punkt

en: Construct an arc by its center and a given angle, starting at a given point
da: Konstruér en bue ved dens centrum, en given vinkel, startende i et givet punkt

en: Parabola by Directrix && Focus
da: Parabel ved directrix og fokus

en: A parabola defined by its directrix and focus
da: En parabol defineret ved sin ledelinje og fokus

en: Translate
da: Translatér

en: The translation of an object by a vector
da: Translation af et objekt mht. en vektor

en: Reflect in Point
da: Reflektér i punkt

en: An object reflected in a point
da: Et objekt reflekteret med hensyn til et punkt

en: Reflect in Line
da: Reflektér i linje

en: An object reflected in a line
da: Et objekt reflekteret med hensyn til en linje

en: Rotate
da: Rotér

en: An object rotated by an angle around a point
da: Et objekt roteret ved en vinkel omkring et punkt

en: Scale
da: Skalér

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of a segment
da: Skalér et objekt over et punkt, ved ratioen givet ved længden af linjestykket

en: Scale over Line
da: Skalér mht. linje

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of a segment
da: Et objekt skaleret over en linje, med ratioen givet ved længden af et linjestykke

en: Scale (ratio given by two segments)
da: Skalér (ratio givet ved længden af to linjestykker)

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of two segments
da: Skalér et objekt over et punkt, ved ratioen givet ved længden af to linjestykker

en: Scale over Line (ratio given by two segments)
da: Skalér over en linje, (ratioen givet ved to linjestykker)

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of two segments
da: Et objekt skaleret over en linje, med ratioen givet ved længden af to linjestykker

en: Apply Similitude
da: Anvend lighed

en: Apply a similitude to an object (the sequence of a scaling and rotation around a center)
da: Anvend en lighed på et objekt (en sekvens af en skalering og rotation omkring et center)

en: Harmonic Homology
da: Harmonisk homologi

en: The harmonic homology with a given center and a given axis (this is a projective transformation)
da: Harmonisk homologi med et givet centrum og en given akse (dette er en projektiv transformation)

en: Draw Projective Shadow
da: Tegn projektiv skygge

en: The shadow of an object with a given light source and projection plane (indicated by a line)
da: Skyggen af et objekt med en given lyskilde og projektionsplan (indikeret ved en linje)

en: Asymptotes of a Hyperbola
da: Asymptoter for en hyperbel

en: The two asymptotes of a hyperbola.
da: De to asymptoter for en hyperbel.

en: Triangle by Its Vertices
da: Trekant ved sine hjørner

en: Construct a triangle given its three vertices.
da: Konstruér en trekant givet ved sine tre hjørner.

en: Convex Hull
da: Konvekst hylster

en: A polygon that corresponds to the convex hull of another polygon
da: En polygon der svarer til det konvekse hylster af en anden polygon

en: Bézier Quadratic by its Control Points
da: Kvadratisk Bézierkurve givet ved dens kontrolpunkter

en: Construct a Bézier quadratic given its three control points.
da: Konstruér en kvadratisk Bézierkurve givet ved dens tre kontrolpunkter.

en: Bézier Cubic by its Control Points
da: Kubisk Bézierkurve givet ved dens kontrolpunkter

en: Construct a Bézier cubic given its four control points.
da: Konstruér en kubisk Bézierkurve ud fra dens fire kontrolpunkter.

en: Rational Bézier Quadratic by its Control Points
da: Rationel kvadratisk Bézierkurve givet ved kontrolpunkter

en: Construct a Rational Bézier quadratic given its three control points.
da: Konstruér en rationel kvadratisk Bézierkurve ud fra dens tre kontrolpunkter.

en: Rational Bézier Cubic by its Control Points
da: Rationel kubisk Bézierkurve givet ved sine kontrolpunkter

en: Construct a Rational Bézier cubic given its four control points.
da: Konstruér en rationel kubisk Bézierkurve ud fra dens fire kontrolpunkter.

en: Parallel Test
da: Test for parallel

en: Test whether two given lines are parallel
da: Tester om to givne linjer er parallelle

en: Orthogonal Test
da: Test for vinkelret

en: Test whether two given lines are orthogonal
da: Tester om to givne linjer er vinkelrette

en: Collinear Test
da: Kolineær test

en: Test whether three given points are collinear
da: Tester om tre punkter er på samme linje

en: Contains Test
da: Indeholder test

en: Test whether a given curve contains a given point
da: Test om en given kurve indeholder et givet punkt

en: In Polygon Test
da: I poly&gontest

en: Test whether a given polygon contains a given point
da: Test om en given polygon indeholder et givet punkt

en: Convex Polygon Test
da: Konveks poly&gontest

en: Test whether a given polygon is convex
da: Test om en given polygon er konveks

en: Existence Test
da: Eksistenstest

en: Test whether a given object is constructible
da: Test om et givet objekt er konstruerbart

en: Distance Test
da: Afstandstest

en: Test whether a given point have the same distance from a given point and from another given point
da: Test om en given kurve har samme afstand fra et givet punkt og et andet givet punkt

en: Vector Equality Test
da: Vektor lighedstest

en: Test whether two vectors are equal
da: Tester om to vektorer er ens

en: Point Projection
da: Punktprojektion

en: Project a point on a line
da: Projicér et punkt på en linje

en: Python Script
da: Python-script

en: Construct a new Python script.
da: Konstruér et nyt Python-script.

en: Enter coordinates in the following format: "x;y",
    where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
da: Indtast koordinater i formatet: "x,y",
    hvor x er x-koordinaten, og y er y-koordinaten.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"x;y"</b>,<br />where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
da: Indtast koordinater i formatet: <b>"x;y"</b>,<br />hvor x er x-koordinaten, og y er y-koordinaten.

en: Enter coordinates in the following format: "r; θ°",
    where r and θ are the polar coordinates.
da: Indtast koordinater i følgende format: "r;  θ°",
    hvor r og  θ er de polære koordinater.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"r; θ°"</b>,<br />where r and θ are the polar coordinates.
da: Indtast koordinater i følgende format: <b>"r;  θ°"</b>,<br /> hvor r og  θ er de polære koordinater.

en: &Euclidean
da: &Euklidisk

en: &Polar
da: &Polær

en: Set Euclidean Coordinate System
da: Sæt euklidisk koordinatsystem

en: Set Polar Coordinate System
da: Sæt polært koordinatsystem

[ctx: Translators: Degrees]
en: Deg
da: Grader

[ctx: Translators: Radians]
en: Rad
da: Radianer

[ctx: Translators: Gradians]
en: Grad
da: Nygrader

en: A normal point, i.e. one that is either independent or attached to a line, circle, segment.
da: Et normal punkt, altså et der enten uafhængigt eller tilknyttet en linje, cirkel eller linjestykke.

en: Point
da: Punkt

en: Construct a text label.
da: Konstruér en tekstetiket.

en: Text Label
da: Tekstetikette

en: Construct a Point by its Coordinates
da: Konstruér et punkt ud fra dets koordinater

en: Point by Coordinates
da: Punkt ved koordinater

en: Fixed Point
da: Fixpunkt

en: Enter the coordinates for the new point.
da: Indtast koordinaterne for det nye punkt.

en: Construct a Numeric Value
da: Konstruér en talværdi

en: Numeric Value
da: Talværdi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_defaultCheckBox)
en: &Use default coordinate precision
da: Br&ug standard-koordinatnøjagtighed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_precisionLabel)
en: &Specify coordinate precision:
da: Angiv koordinatpræci&sion:

en: Insert the new size of this angle:
da: Indsæt den nye størrelse for denne vinkel:

en: Use this edit field to modify the size of this angle.
da: Brug dette redigeringsfelt til at ændre størrelsen af denne vinkel.

en: Choose from this list the goniometric unit you want to use to modify the size of this angle.<br />
    If you switch to another unit, the value in the edit field on the left will be converted to the new selected unit.
da: Vælg den vinkelenhed du ønsker at bruge til at ændre størrelsen af denne vinkel fra denne liste.<br />
    Hvis du skifter til en anden enhed, så vil værdien i redigeringsfeltet til venstre blive konverteret til den nyvalgte enhed.

en: Could not open macro file '%1'
da: Kunne ikke åbne makrofilen '%1'

en: Kig cannot open the macro file "%1".
da: Kig kan ikke åbne makrofilen "%1".

en: This file was created by a very old Kig version (pre-0.4). Support for this format has been removed from recent Kig versions. You can try to import this macro using a previous Kig version (0.4 to 0.6) and then export it again in the new format.
da: Denne fil er lavet af en meget gammel udgave af Kig (præ-0.4 ). Støtte for dette format er blevet fjernet fra nye udgaver af Kig. Du kan forsøge at importere denne makro ved brug af en ældre udgave af Kig ( 0.4 to 0.6 ) og så eksportere den igen til det nye format.

en: Unnamed Macro #%1
da: Unavngiven makro #%1

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support. Perhaps you have compiled Kig without support for this object type, or perhaps you are using an older Kig version.
da: Denne Kig-fil bruger et objekt af typen "%1", som denne version af Kig ikke understøtter. Måske har du oversat Kig uden understøttelse for denne objekttype, eller måske bruger du en ældre udgave af Kig.

en: Radical Lines for Conics
da: Radikallinjer for keglesnit

en: The lines constructed through the intersections of two conics.  This is also defined for non-intersecting conics.
da: Linjerne konstrueret gennem skæringspunkterne for to keglesnit. Dette er også defineret for ikke-skærende keglesnit.

en: Moving Point
da: Bevægende punkt

en: Select the moving point, which will be moved around while drawing the locus...
da: Vælg det bevægende punkt der vil blive flyttet rundt mens det geometriske sted tegnes...

en: Following Point
da: Efterfølgende punkt

en: Select the following point, whose locations the locus will be drawn through...
da: Vælg det efterfølgende punkt, hvis position det geometriske sted vil blive tegnet igennem...

en: Locus
da: Geometrisk sted

en: A locus
da: Et geometrisk sted

en: Dependent Point
da: Afhængigt objekt

en: Polygon by Its Vertices
da: Polygon ved sine hjørner

en: Construct a polygon by giving its vertices
da: Konstruér en polygon ved at give dens hjørner

en: ... with this vertex (click on the first vertex to terminate construction)
da: ... med dette hjørne (klik på det første hjørne for at afslutte konstruktionen)

en: Construct a polygon with this vertex
da: Konstruér en polygon med denne hjørne

en: Select a point to be a vertex of the new polygon...
da: Vælg et punkt til at være et hjørne for en ny polygon...

en: Open Polygon (Polygonal Line)
da: Åben polygonrand

en: Construct an open polygon
da: Konstruér en åben polygon

en: ... with this vertex (click again on the last vertex to terminate construction)
da: ... med dette hjørne (klik igen på det sidste hjørne for at afslutte konstruktionen)

en: Construct a polygonal line with this vertex
da: Konstruér en polygonrand med dette hjørne

en: Select a point to be a vertex of the new polygonal line...
da: Vælg et punkt til at være et hjørne for en ny polygonrand...

en: Construct the vertices of this polygon...
da: Konstruér hjørnerne for denne polygon...

en: Vertices of a Polygon
da: Hjørner for en polygon

en: The vertices of a polygon.
da: Hjørnerne for en polygon.

en: Construct the sides of this polygon...
da: Konstruér siderne for denne polygon...

en: Sides of a Polygon
da: Sider for en polygon

en: The sides of a polygon.
da: Siderne for en polygon.

en: Regular Polygon with Given Center
da: Regulær polygon med givet centrum

en: Construct a regular polygon with a given center and vertex
da: Konstruér en regulær polygon med givet centrum og hjørne

en: Construct a regular polygon with this center
da: Konstruér en regulær polygon med dette centrum

en: Construct a regular polygon with this vertex
da: Konstruér en regulær polygon med denne hjørne

en: Adjust the number of sides (%1/%2)
da: Justér antallet af sider (%1/%2)

en: Adjust the number of sides (%1)
da: Justér antallet af sider (%1)

en: Select the center of the new polygon...
da: Vælg centrum for den nye polygon...

en: Select a vertex for the new polygon...
da: Vælg et hjørne for den nye polygon...

en: Move the cursor to get the desired number of sides...
da: Flyt markøren for at få det ønskede antal sider...

en: Bézier Curve by its Control Points
da: Bézierkurve givet ved sine kontrolpunkter

en: Construct a Bézier curve by giving its control points
da: Konstruér en Bézierkurve ved at give dens kontrolpunkter

en: ... with this control point (click again on the last control point to terminate construction)
da: ... med dette kontrolpunkt (klik igen på det sidste kontrolpunkt for at afslutte konstruktionen)

en: Construct a Bézier curve with this control point
da: Konstruér en Bézierkurve med dette kontrolpunkt

en: Select a point to be a control point of the new Bézier curve...
da: Vælg et punkt til at være kontrolpunkt for en ny Bézierkurve...

en: Rational Bézier Curve by its Control Points
da: Rationel Bézierkurve givet ved dens kontrolpunkter

en: Construct a Bézier curve by giving its control points and positive weights
da: Konstruér en Bézierkurve ved at give dens kontrolpunkter og positive vægte

en: ... assign this weight to last selected control point
da: ... tildel denne vægt til det sidst valgte kontrolpunkt

en: ... with this control point (click again on the last control point or weight to terminate construction)
da: ... med dette kontrolpunkt (klik igen på sidste kontrolpunkt eller vægt for at afslutte konstruktionen)

en: Construct a rational Bézier curve with this control point
da: Konstruér en rationel Bézierkurve med dette kontrolpunkt

en: Select a point to be a control point of the new rational Bézier curve...
da: Vælg et punkt til at være kontrolpunkt for den nye rationelle Bézierkurve...

en: Select a numeric label to be a weight of last selected point...
da: Vælg en taletiket til at være vægten af det sidst valgte punkt...

en: Construct the Radical Lines of This Circle
da: Konstruér radikallinje for denne cirkel

en: Construct the Radical Lines of This Conic
da: Konstruér radikallinje for dette keglesnit

en: Generic Affinity
da: Generisk affinitet

en: The unique affinity that maps three points (or a triangle) onto three other points (or a triangle)
da: Den entydige affinitet der afbilder tre givne punkter (eller en trekant) til tre andre givne punkter (eller en trekant)

en: Generic Projective Transformation
da: Generisk projektiv transformation

en: The unique projective transformation that maps four points (or a quadrilateral) onto four other points (or a quadrilateral)
da: Den entydige projektive transformation der afbilder fire givne punkter (eller en firkant) til fire andre givne punkter (eller en firkant)

en: Inversion of Point, Line or Circle
da: Inversion af punkt, linje eller cirkel

en: The inversion of a point, line or circle with respect to a circle
da: Inversion af et punkt, linje eller cirkel med hensyn til en cirkel

en: Measure Transport
da: Transport af måling

en: Transport the measure of a segment or arc over a line or circle.
da: Transportér målingen af et linjestykke eller et buestykke over en linje eller cirkel.

en: Segment to transport
da: Linjestykke der skal transporteres

en: Arc to transport
da: Buestykke der skal transporteres

en: Value to transport
da: Værdi der skal transporteres

en: Transport a measure on this line
da: Transportér et mål på denne linje

en: Transport a measure on this circle
da: Transportér et mål på denne cirkel

en: Start transport from this point of the circle
da: Start transport ud fra dette punkt på cirklen

en: Start transport from this point of the line
da: Start transport ud fra dette punkt på linjen

en: Start transport from this point of the curve
da: Start transport ud fra dette punkt på kurven

en: Select a segment, arc or numeric label to be transported...
da: Vælg et segment, en bue eller en taletiket til at blive transporteret...

en: Select a destination line or circle...
da: Vælg en cirkel eller linje som mål...

en: Choose a starting point on the line/circle...
da: Vælg et startpunkt på linjen eller cirklen...

en: Intersect with this conic
da: Skæringspunkter med dette keglesnit

en: Intersect with this line
da: Skæringspunkter med denne linje

en: Intersect with this cubic
da: Skæringspunkter med denne tredjegradskurve

en: Intersect with this circle
da: Skæringspunkter med denne cirkel

en: Intersect
da: Skæringspunkt

en: The intersection of two objects
da: Gennemsnit af to objekter

en: Intersect this Circle
da: Skær denne cirkel

en: Intersect this Conic
da: Skær dette keglesnit

en: Intersect this Segment
da: Skær dette segment

en: Intersect this Half-line
da: Skær denne halvlinje

en: Intersect this Line
da: Skær denne linje

en: Intersect this Cubic Curve
da: Skær denne tredjegradskurve

en: Intersect this Arc
da: Skær denne bue

en: Intersect this Polygon
da: Skær denne polygon

en: Intersect this Polygonal
da: Skær dette åbne polygon

en: with this Circle
da: med denne cirkel

en: with this Conic
da: med dette keglesnit

en: with this Segment
da: med dette segment

en: with this Half-line
da: med denne halvlinje

en: with this Line
da: med denne linje

en: with this Cubic Curve
da: med denne tredjegradskurve

en: with this Arc
da: med denne bue

en: with this Polygon
da: med denne polygon

en: with this Polygonal
da: med polygonrand

en: Select the first of the points of which you want to construct the midpoint...
da: Vælg det første af de punkter hvis midtpunkt du vil konstruere...

en: Construct the midpoint of this point and another one
da: Konstruér midtpunktet for dette punkt og et andet

en: Select the other of the points of which to construct the midpoint...
da: Vælg det andet af de punkter hvis midtpunkt du vil konstruere...

en: Select the first object to intersect...
da: Vælg det første objekt at gennemskære...

en: Select the second object to intersect...
da: Vælg det andet objekt at gennemskære...

en: The line tangent to a curve
da: Linjen der er tangent for en kurve

en: Tangent to This Circle
da: Tangent til denne cirkel

en: Tangent to This Conic
da: Tangenten til dette keglesnit

en: Tangent to This Arc
da: Tangenten til denne bue

en: Tangent to This Cubic Curve
da: Tangent til denne kubiske kurver

en: Tangent to This Curve
da: Tangent til denne kurve

en: Tangent at This Point
da: Tangenten ved dette punkt

en: Center Of Curvature
da: Krumningscentrum

en: The center of the osculating circle to a curve
da: Centret for den osculerende cirkel for en kurve

en: Center of Curvature of This Conic
da: Krumningscentrum for dette keglesnit

en: Center of Curvature of This Cubic Curve
da: Krumningscentrum for denne kubiske kurver

en: Center of Curvature of This Curve
da: Krumningscentrum for denne kurve

en: Center of Curvature at This Point
da: Krumningscentrum ved dette punkt

[ctx: Translators: Inch]
en: in
da: tom.

en: Which object?
da: Hvilket objekt?

en: Click the location where you want to place the new point, or the curve that you want to attach it to...
da: Klik på det sted hvor du ønsker at placere det nye punkt, eller kurven som du ønsker at knytte det til...

en: Now select the location for the result label.
da: Vælg nu stedet for den resulterende etiket.

en: Here you can edit the name of the current macro type.
da: Her kan du ændre navnet for denne makrotype.

en: Here you can edit the description of the current macro type. This field is optional, so you can also leave this empty: if you do so, then your macro type will have no description.
da: Her kan du redigere beskrivelsen af denne makro-type. Dette felt er frivilligt, så du kan altså også lade det være tomt: hvis du gør det, så vil din makrotype ikke have nogen beskrivelse.

en: Use this button to change the icon of the current macro type.
da: Brug denne knap til at ændre ikonet for den nuværende makrotype.

en: The name of the macro can not be empty.
da: Navnet på makroen kan ikke være tomt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Here you can modify the name, the description and the icon of this macro type.
da: Her kan du ændre navnet, beskrivelsen og ikonet for denne makrotype.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_3)
en: Name:
da: Navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_2_2)
en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Start of the construction
da: Konstruktionens start

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Description of the current step:
da: Beskrivelse af det nuværende trin:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonFirst)
en: First step
da: Første trin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonBack)
en: One step back
da: Et trin tilbage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonNext)
en: One step forward
da: Et trin fremad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonLast)
en: Last step
da: Sidste trin

en: Name
da: Navn

en: <unnamed object>
da: <unavngivet objekt>

en: There are '%n' parts in the text that you have not selected a value for. Please remove them or select enough arguments.
da: Der er '%n' dele i teksten som du ikke har valgt en værdi for. Fjern dem venligst eller vælg nok argumenter.

en: Selecting argument %1
da: Vælg argument %1

en: Change Label
da: Ændr etiket

en: Set Value
da: Sæt værdi

en: Enter value:
da: Indtast værdi:

en: Select the position for the new numeric value...
da: Vælg den nye talværdis position...

en: One of the result objects you selected cannot be calculated from the given objects. Kig cannot calculate this macro because of this. Please press Back, and construct the objects in the correct order...
da: Et af de resulterende objekter du valgte kan ikke beregnes ud fra de givne objekter. Kig kan derfor ikke beregne denne  makro. Tryk venligst på 'Tilbage' og konstruér objekterne i den rigtige rækkefølge...

en: One of the given objects is not used in the calculation of the resultant objects.  This probably means you are expecting Kig to do something impossible.  Please check the macro and try again.
da: Et af de givne objekter bruges ikke i beregningen af de resulterende objekter. Dette betyder formodentlig at du forventer at Kig skal gøre noget der er umuligt. Tjek venligst makroen og prøv igen.

en: Given Objects
da: Givne objekter

en: Select the "given" objects for your new macro and press "Next".
da: Vælg de "givne" objekter for din nye makro og tryk på "Næste".

en: Final Object
da: Slutobjekt

en: Select the final object(s) for your new macro.
da: Vælg de endelige objekter for din nye makro.

en: Enter a name and description for your new type.
da: Indtast navn og beskrivelse for din nye type.

en: &Name:
da: &Navn:

en: &Description:
da: &Beskrivelse:

en: &Icon:
da: &Ikon:

en: Move %1 Object | Move %1 Objects
da[0]: Flyt %1 objekt
da[1]: Flyt %1 objekter

en: Redefine Point
da: Omdefinér punkt

en: Black
da: Sort

en: Gray
da: Grå

en: Red
da: Rød

en: Green
da: Grøn

en: Yellow
da: Gul

en: Dark Red
da: Mørkerød

en: &Hide
da: S&kjul

en: &Show
da: &Vis

en: &Move
da: &Flyt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: &Delete
da: &Slet

en: &Custom Color
da: Egen &farve

en: Change Object Color
da: Ændr objektfarve

en: Change Object Width
da: Ændr objektvidde

en: Change Point Style
da: Ændr punktstil

en: Change Object Style
da: Ændr objektstil

en: Set &Name...
da: Sæt &navn...

en: &Name
da: &Navn

en: Set Object Name
da: Sæt objektnavn

en: Set Name of this Object:
da: Navnet for dette objekt:

en: %1 Object | %1 Objects
da[0]: %1 objekt
da[1]: %1 objekter

en: Kig Document
da: Kig-dokument

en: &Transform
da: &Transformér

en: Const&ruct
da: Konst&ruér

en: Add Te&xt Label
da: Tilføj &tekstetikette

en: Set Co&lor
da: Sæt &farve

en: Set &Pen Width
da: Sæt &penbredde

en: Set St&yle
da: Sæt s&til

en: Set Coordinate S&ystem
da: Sæt koordinats&ystem

[ctx: More menu items]
en: More...
da: Mere...

en: Enter Label Text
da: Indtast etikettekst

en: Enter the text for your label here and press "Next".
    If you want to show variable parts, then put %1, %2, ... at the appropriate places (e.g. "This segment is %1 units long.").
da: Indtast teksten for din etiket her og tryk på "Næste".
    Hvis du ønsker at vise variable dele, så put %1, %2, ... på de passende steder (f.eks. "Dette linjestykker er %1 enheder langt.").

en: Show text in a frame
da: Vis tekst i en ramme

en: Select Arguments
da: Vælg argumenter

en: Now select the argument(s) you need.  For every argument, click on it, select an object and a property in the Kig window, and click finish when you are done...
da: Vælg nu de argumenter du har brug for.  Klik på hvert argument, vælg et objekt og en egenskab i Kig-vinduet, og klik så på afslut når du er færdig...

en: Macro
da: Makro

en: Description
da: Beskrivelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: &Edit...
da: R&edigér...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonExport)
en: E&xport...
da: &Eksportér...

en: Are you sure you want to delete this type? | Are you sure you want to delete these %1 types?
da[0]: Er du sikker på at du ønsker at slette denne type?
da[1]: Er du sikker på at du ønsker at slette disse %1 typer?

en: Are You Sure?
da: Er du sikker?

en: Export Types
da: Eksportér typer

en: Import Types
da: Importér typer

en: There is more than one type selected. You can only edit one type at a time. Please select only the type you want to edit and try again.
da: Der er valgt mere end én type. Du kan kun redigere en type af gangen. Vælg venligst kun den type du ønsker at ændre og prøv igen.

en: More Than One Type Selected
da: Mere end én type valgt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, typeList)
en: Select types here...
da: Vælg typer her...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, typeList)
en: This is a list of the current macro types... You can select, edit, delete, export and import them...
da: Dette er en liste af de aktuelle makrotyper... Du kan markere, redigere, slette, eksportere og importere dem...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: Edit the selected type.
da: Redigér den valgte type.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: Delete all the selected types in the list.
da: Slet alle de valgte typer på listen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonExport)
en: Export all the selected types to a file.
da: Eksportér alle de valgte typer til en fil.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonImport)
en: Import macros that are contained in one or more files.
da: Importér makroer der er indeholdt i en eller flere filer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonImport)
en: &Import...
da: &Importér...

en: Construct an angle through this point
da: Konstruér en vinkel gennem dette punkt

en: Select a point that the first half-line of the angle should go through...
da: Vælg et punkt som den første halvlinje for vinklen skal gå igennem...

en: Construct an angle at this point
da: Konstruér en vinkel der starter i dette punkt

en: Select the point to construct the angle in...
da: Vælg punktet at konstruere vinklen i...

en: Select a point that the second half-line of the angle should go through...
da: Vælg et punkt som den anden halvlinje for vinklen skal gå igennem...

en: Set Si&ze
da: Sæt s&tørrelse

en: Toggle &Right Angle Mark
da: Slå &retvinkelmærke til/fra

en: Resize Angle
da: Ændr størrelse på vinkel

en: Construct an arc starting at this point
da: Konstruér en bue der starter i dette punkt

en: Select the start point of the new arc...
da: Vælg startpunktet for den nye bue...

en: Construct an arc through this point
da: Konstruér en bue gennem dette punkt

en: Select a point for the new arc to go through...
da: Vælg et punkt som den nye bue skal gå gennem...

en: Construct an arc ending at this point
da: Konstruér en bue der ender i dette punkt

en: Select the end point of the new arc...
da: Vælg et endepunkt for den nye bue...

en: Construct an arc with this center
da: Konstruér en bue med dette centrum

en: Select the center of the new arc...
da: Vælg centrum for den nye bue...

en: Construct an arc with this angle
da: Konstruér bue med denne vinkel

en: Select the angle of the new arc...
da: Vælg vinklen for den nye bue...

en: Construct a conic arc starting at this point
da: Konstruér en konisk bue der starter i dette punkt

en: Select the start point of the new conic arc...
da: Vælg startpunktet for den nye koniske bue...

en: Construct a conic arc through this point
da: Konstruér et keglesnit gennem dette punkt

en: Select a point for the new conic arc to go through...
da: Vælg et punkt som det nye keglesnit skal gå igennem...

en: Construct a conic arc ending at this point
da: Konstruér et keglesnit der ender i dette punkt

en: Select the end point of the new conic arc...
da: Vælg et endepunkt for den nye koniske bue...

en: Construct an conic arc with this center
da: Konstruér en konisk bue med dette centrum

en: Select the center of the new conic arc...
da: Vælg centrum for den nye koniske bue...

en: Number of control points
da: Antal kontrolpunkter

en: Control polygon
da: Kontrolpolygon

en: Cartesian Equation
da: Cartesisk ligning

en: Bézier Curve
da: Bézierkurve

en: Select this Bézier Curve
da: Vælg denne Bézierkurve

en: Select Bézier Curve %1
da: Vælg Bézierkurven %1

en: Remove a Bézier Curve
da: Fjern en Bézierkurve

en: Add a Bézier Curve
da: Tilføj en Bézierkurve

en: Move a Bézier Curve
da: Flyt en Bézierkurve

en: Attach to this Bézier Curve
da: Knyt til denne Bézierkurve

en: Show a Bézier Curve
da: Vis en Bézierkurve

en: Hide a Bézier Curve
da: Skjul en Bézierkurve

en: Bézier Quadratic
da: Kvadratisk Bézierkurve

en: Select this Bézier Quadratic
da: Vælg denne kvadratiske Bézierkurve

en: Select Bézier Quadratic %1
da: Vælg den kvadratiske Bézierkurve %1

en: Remove a Bézier Quadratic
da: Fjern en kvadratisk Bézierkurve

en: Add a Bézier Quadratic
da: Tilføj en kvadratisk Bézierkurve

en: Move a Bézier Quadratic
da: Flyt en kvadratisk Bézierkurve

en: Attach to this Bézier Quadratic
da: Knyt til denne kvadratiske Bézierkurve

en: Show a Bézier Quadratic
da: Vis en kvadratisk Bézierkurve

en: Hide a Bézier Quadratic
da: Skjul en kvadratisk Bézierkurve

en: Bézier Cubic
da: Kubisk Bézierkurve

en: Select this Bézier Cubic
da: Vælg denne kubisk Bézierkurve

en: Select Bézier Cubic %1
da: Vælg kubisk Bézierkurve %1

en: Remove a Bézier Cubic
da: Fjern en kubisk Bézierkurve

en: Add a Bézier Cubic
da: Tilføj en kubisk Bézierkurve

en: Move a Bézier Cubic
da: Flyt en kubisk Bézierkurve

en: Attach to this Bézier Cubic
da: Knyt til denne kubiske Bézierkurve

en: Show a Bézier Cubic
da: Vis en kubisk Bézierkurve

en: Hide a Bézier Cubic
da: Skjul en kubisk Bézierkurve

en: Rational Bézier Curve
da: Rationel Bézierkurve

en: Select this Rational Bézier Curve
da: Vælg denne rationelle Bézierkurve

en: Select Rational Bézier Curve %1
da: Vælg den rationelle Bézierkurve %1

en: Remove a Rational Bézier Curve
da: Fjern en rationel Bézierkurve

en: Add a Rational Bézier Curve
da: Tilføj en rationel Bézierkurve

en: Move a Rational Bézier Curve
da: Flyt en rationel Bézierkurve

en: Attach to this Rational Bézier Curve
da: Knyt til denne rationelle Bézierkurve

en: Show a Rational Bézier Curve
da: Vis en rationel Bézierkurve

en: Hide a Rational Bézier Curve
da: Skjul en rationel Bézierkurve

en: Rational Bézier Quadratic
da: Rationel kvadratisk Bézierkurve

en: Select this Rational Bézier Quadratic
da: Vælg denne rationelle kvadratiske Bézierkurve

en: Select Rational Bézier Quadratic %1
da: Vælg den rationelle kvadratiske Bézierkurve %1

en: Remove a Rational Bézier Quadratic
da: Fjern en rationel kvadratisk Bézierkurve

en: Add a Rational Bézier Quadratic
da: Tilføj en rationel kvadratisk Bézierkurve

en: Move a Rational Bézier Quadratic
da: Flyt en rationel kvadratisk Bézierkurve

en: Attach to this Rational Bézier Quadratic
da: Knyt til denne rationelle kvadratiske Bézierkurve

en: Show a Rational Bézier Quadratic
da: Vis en rationel kvadratisk Bézierkurve

en: Hide a Rational Bézier Quadratic
da: Skjul en rationel kvadratisk Bézierkurve

en: Rational Bézier Cubic
da: Rationel kubisk Bézierkurve

en: Select this Rational Bézier Cubic
da: Vælg denne rationelle kubiske Bézierkurve

en: Select Rational Bézier Cubic %1
da: Vælg den rationelle kubiske Bézierkurve %1

en: Remove a Rational Bézier Cubic
da: Fjern en rationel kubisk Bézierkurve

en: Add a Rational Bézier Cubic
da: Tilføj en rationel kubisk Bézierkurve

en: Move a Rational Bézier Cubic
da: Flyt en rationel kubisk Bézierkurve

en: Attach to this Rational Bézier Cubic
da: Knyt til denne rationelle kubiske Bézierkurve

en: Show a Rational Bézier Cubic
da: Vis en rationel kubisk Bézierkurve

en: Hide a Rational Bézier Cubic
da: Skjul en rationel kubisk Bézierkurve

en: Construct a quadratic Bézier curve with this control point
da: Konstruér en kvadratisk Bézierkurve med dette kontrolpunkt

en: Select a point to be a control point of the new quadratic Bézier curve...
da: Vælg et punkt til at være kontrolpunkt for den nye kvadratiske Bézierkurve...

en: Construct a cubic Bézier curve with this control point
da: Konstruér en kubisk Bézierkurve med dette kontrolpunkt

en: Select a point to be a control point of the new cubic Bézier curve...
da: Vælg et punkt til at være kontrolpunkt for den nye kubiske Bézierkurve...

en: Construct a quadratic rational Bézier curve with this control point
da: Konstruér en rationel kvadratisk Bézierkurve med dette kontrolpunkt

en: Select three points and three numeric values as weights to construct rational Bézier curve...
da: Vælg tre punkter og tre talværdier som vægte til at konstruere en rationel Bézierkurve...

en: Select this value as weight
da: Vælg denne værdi som vægt

en: Construct a cubic rational Bézier curve with this control point
da: Konstruér en rationel kubisk Bézierkurve med dette kontrolpunkt

en: Test Result
da: Testerresultater

en: Select the curve...
da: Vælg kurven...

en: Select a point on the curve...
da: Vælg et punkt på kurven...

en: Surface
da: Flade

en: Circumference
da: Omkreds

en: Expanded Cartesian Equation
da: Udvidet cartesisk ligning

en: Polar Equation
da: Polær ligning

en: rho = %1   [centered at %2]
da: rho = %1   [centreret i %2]

en: circle
da: cirkel

en: Select this circle
da: Vælg denne cirkel

en: Select circle %1
da: Vælg cirklen %1

en: Remove a Circle
da: Fjern en cirkel

en: Add a Circle
da: Tilføj en cirkel

en: Move a Circle
da: Flyt en cirkel

en: Attach to this circle
da: Knyt til denne cirkel

en: Show a Circle
da: Vis en cirkel

en: Hide a Circle
da: Skjul en cirkel

en: Construct a circle through this point
da: Konstruér cirkel gennem dette punkt

en: Construct a circle with this center
da: Konstruér cirkel med dette centrum

en: Select the center of the new circle...
da: Vælg centrum for den nye cirkel...

en: Select a point for the new circle to go through...
da: Vælg et punkt som den nye cirkel skal gå gennem...

en: With this radius
da: Med denne bue

en: Select the length of the radius...
da: Vælg længde for radius...

en: Conic Type
da: Kegletype

en: First Focus
da: Første fokus

en: Second Focus
da: Anden fokus

en: Hyperbola
da: Hyperbel

en: Parabola
da: Parabel

en: [centered at %1]
da: [centreret ved %1]

en: conic
da: keglesnit

en: Select this conic
da: Vælg dette keglesnit

en: Select conic %1
da: Vælg keglesnittet %1

en: Remove a Conic
da: Fjern et keglesnit

en: Add a Conic
da: Tilføj et keglesnit

en: Move a Conic
da: Flyt et keglesnit

en: Attach to this conic
da: Knyt til dette keglesnit

en: Show a Conic
da: Vis et keglesnit

en: Hide a Conic
da: Skjul et keglesnit

en: Supporting Conic
da: Støttende keglesnit

en: First End Point
da: Første endepunkt

en: Second End Point
da: Andet endepunkt

en: conic arc
da: konisk bue

en: Select this conic arc
da: Vælg denne koniske bue

en: Select conic arc %1
da: Vælg konisk bue %1

en: Remove a Conic Arc
da: Fjern en konisk bue

en: Add a Conic Arc
da: Tilføj en konisk bue

en: Move a Conic Arc
da: Flyt en konisk bue

en: Attach to this conic arc
da: Knyt til denne koniske bue

en: Show a Conic Arc
da: Vis en konisk bue

en: Hide a Conic Arc
da: Skjul en konisk bue

en: Construct a conic through this point
da: Konstruér et keglesnit gennem dette punkt

en: Select a point for the new conic to go through...
da: Vælg et punkt som det nye keglesnit skal gå igennem...

en: Construct a conic with this asymptote
da: Konstruér et keglesnit med denne asymptote

en: Select the first asymptote of the new conic...
da: Vælg den først asymptote for det nye keglesnit...

en: Select the second asymptote of the new conic...
da: Vælg den anden asymptote for det nye keglesnit...

en: Construct an ellipse with this focus
da: Konstruér en ellipse med denne fokus

en: Select the first focus of the new ellipse...
da: Vælg det første fokuspunkt for den nye ellipse...

en: Select the second focus of the new ellipse...
da: Vælg det andet fokuspunkt for den nye ellipse...

en: Construct an ellipse through this point
da: Konstruér en ellipse gennem dette punkt

en: Select a point for the new ellipse to go through...
da: Vælg et punkt den nye ellipse skal gå igennem...

en: Construct a hyperbola with this focus
da: Konstruér en hyperbel med denne fokus

en: Select the first focus of the new hyperbola...
da: Vælg det første fokuspunkt for den nye hyperbel...

en: Select the second focus of the new hyperbola...
da: Vælg det andet fokuspunkt for den nye hyperbel...

en: Construct a hyperbola through this point
da: Konstruér en hyperbel gennem dette punkt

en: Select a point for the new hyperbola to go through...
da: Vælg et punkt som den nye hyperbel skal gå igennem...

en: Construct a conic with this line as directrix
da: Konstruér et keglesnit med denne linje som ledelinje

en: Select the directrix of the new conic...
da: Vælg retningslinjen for det nye keglesnit...

en: Construct a conic with this point as focus
da: Konstruér et keglesnit med dette punkt som fokus

en: Select the focus of the new conic...
da: Vælg fokuspunkt for det nye keglesnit...

en: Construct a parabola through this point
da: Konstruér en parabel gennem dette punkt

en: Select a point for the new parabola to go through...
da: Vælg et punkt som den nye parabel skal gå igennem...

en: Construct a polar point wrt. this conic
da: Konstruér et polært punkt mht. dette keglesnit

en: Select the conic wrt. which you want to construct a polar point...
da: Vælg det keglesnit mht. hvilket du ønsker at konstruere et polært punkt...

en: Construct the polar point of this line
da: Konstruér et polært punkt for denne linje

en: Select the line of which you want to construct the polar point...
da: Vælg den linje for hvilken du ønsker at konstruere det polære punkt...

en: Construct a polar line wrt. this conic
da: Konstruér en polær linje mht. dette keglesnit

en: Construct the polar line of this point
da: Konstruér en polær linje for dette punkt

en: Construct the directrix of this conic
da: Konstruér direktrix for dette keglesnit

en: Select the conic of which you want to construct the directrix...
da: Vælg det keglesnit for hvilket du ønsker at konstruere retningslinjen...

en: Construct a parabola with this directrix
da: Konstruér en parabel med denne directrix

en: Select the directrix of the new parabola...
da: Vælg retningslinjen for den nye parabel...

en: Construct a parabola with this focus
da: Konstruér en parabel med denne fokus

en: Select the focus of the new parabola...
da: Vælg fokuspunkt for den nye parabel...

en: Construct the asymptotes of this conic
da: Konstruér asymptoterne for dette keglesnit

en: Select the conic of which you want to construct the asymptotes...
da: Vælg det keglesnit for hvilket du ønsker at konstruere asymptoterne...

en: Construct the radical lines of this conic
da: Konstruér radikallinje for dette keglesnit

en: Select the first of the two conics of which you want to construct the radical line...
da: Vælg det første af de to keglesnit for hvilke du ønsker at konstruere radikallinjen...

en: Select the other of the two conic of which you want to construct the radical line...
da: Vælg det andet af de to keglesnit for hvilke du ønsker at konstruere radikallinjen...

en: Switch Radical Lines
da: Skift radikallinjer

en: Switch Conic Radical Lines
da: Skift koniske radikallinjer

en: cubic curve
da: tredjegradskurve

en: Select this cubic curve
da: Vælg denne kurve

en: Select cubic curve %1
da: Vælg kubisk kurve %1

en: Remove a Cubic Curve
da: Fjern en kurve

en: Add a Cubic Curve
da: Tilføj en kurve

en: Move a Cubic Curve
da: Flyt en tredjegradskurve

en: Attach to this cubic curve
da: Knyt til denne kurve

en: Show a Cubic Curve
da: Vis en tredjegradskurve

en: Hide a Cubic Curve
da: Skjul en tredjegradskurve

en: Construct a cubic curve through this point
da: Konstruér en tredjegradskurve gennem dette punkt

en: Select a point for the new cubic to go through...
da: Vælg et punkt det nye keglesnit skal gå igennem...

en: curve
da: kurve

en: Select this curve
da: Vælg denne kurve

en: Select curve %1
da: Vælg kurven %1

en: Remove a Curve
da: Fjern en kurve

en: Add a Curve
da: Tilføj en kurve

en: Move a Curve
da: Flyt en kurve

en: Attach to this curve
da: Knyt til denne kurve

en: Show a Curve
da: Vis en kurve

en: Hide a Curve
da: Skjul en kurve

en: Already computed intersection point
da: Allerede beregnet skæringspunkt

en: Intersect with this cubic curve
da: Skæringspunkter med denne tredjegradskurve

en: Intersect with this arc
da: Skæringspunkter med denne bue

en: Invert with respect to this circle
da: Invertér  med hensyn til denne cirkel

en: Select the circle we want to invert against...
da: Vælg den cirkel vi ønsker at invertere mod...

en: Compute the inversion of this object
da: Beregn inverteringen af dette objekt

en: Select the object to invert...
da: Vælg objektet der skal inverteres...

en: Compute the inversion of this point
da: Beregn inverteringen af dette punkt

en: Select the point to invert...
da: Vælg punktet at invertere i...

en: Compute the inversion of this line
da: Beregn inverteringen af denne linje

en: Select the line to invert...
da: Vælg linjen at invertere...

en: Compute the inversion of this segment
da: Beregn inverteringen af dette linjestykke

en: Select the segment to invert...
da: Vælg linjestykket at invertere i...

en: Compute the inversion of this circle
da: Beregn inverteringen af denne cirkel

en: Select the circle to invert...
da: Vælg cirklen at invertere...

en: Compute the inversion of this arc
da: Beregn inverteringen af denne bue

en: Select the arc to invert...
da: Vælg buen at invertere...

en: Slope
da: Hældning

en: Equation
da: Ligning

en: Length
da: Længde

en: Support Line
da: Støttelinje

en: End Point
da: Endepunkt

en: line
da: linje

en: Select a Line
da: Vælg en linje

en: Select this line
da: Vælg denne linje

en: Select line %1
da: Vælg linjen %1

en: Remove a Line
da: Fjern en linje

en: Add a Line
da: Tilføj en linje

en: Move a Line
da: Flyt en linje

en: Attach to this line
da: Knyt til denne linje

en: Show a Line
da: Vis en linje

en: Hide a Line
da: Skjul en linje

en: segment
da: linjestykke

en: Select this segment
da: Vælg dette linjestykke

en: Select segment %1
da: Vælg linjestykket %1

en: Remove a Segment
da: Fjern et linjestykke

en: Add a Segment
da: Tilføj et linjestykke

en: Move a Segment
da: Flyt et linjestykke

en: Attach to this segment
da: Knyt til dette linjestykke

en: Show a Segment
da: Vis et linjestykke

en: Hide a Segment
da: Skjul et linjestykke

en: half-line
da: halvlinje

en: Select this half-line
da: Vælg denne halvlinje

en: Select half-line %1
da: Vælg halvlinjen %1

en: Remove a Half-Line
da: Fjern en halvlinje

en: Add a Half-Line
da: Tilføj en halvlinje

en: Move a Half-Line
da: Flyt en halvlinje

en: Attach to this half-line
da: Knyt til denne halvlinje

en: Show a Half-Line
da: Vis en halvlinje

en: Hide a Half-Line
da: Skjul en halvlinje

en: Construct a segment starting at this point
da: Konstruér et linjestykke der starter ved dette punkt

en: Select the start point of the new segment...
da: Vælg startpunktet for det nye linjestykke...

en: Construct a segment ending at this point
da: Konstruér et linjestykke der ender ved dette punkt

en: Select the end point of the new segment...
da: Vælg endepunktet for det nye linjestykke...

en: Construct a line through this point
da: Konstruér en linje gennem dette punkt

en: Select a point for the line to go through...
da: Vælg et punkt linjen skal gå igennem...

en: Select another point for the line to go through...
da: Vælg et andet punkt linjen skal gå igennem...

en: Construct a half-line starting at this point
da: Konstruér en halvlinje der starter i dette punkt

en: Select the start point of the new half-line...
da: Vælg startpunktet for nye halvlinje...

en: Construct a half-line through this point
da: Konstruér en halvlinje gennem dette punkt

en: Select a point for the half-line to go through...
da: Vælg et punkt halvlinjen skal gå igennem...

en: Construct the axis of this segment
da: Konstruér aksen for dette linjestykke

en: Select the segment of which you want to draw the axis...
da: Markér det linjestykke på hvilket du ønsker at tegne den nye akse...

en: Construct a line parallel to this line
da: Konstruér en linje parallel med denne linje

en: Select a line parallel to the new line...
da: Vælg en linje parallel med den nye linje...

en: Construct the parallel line through this point
da: Konstruér den parallelle linje gennem dette punkt

en: Select a point for the new line to go through...
da: Vælg et punkt den nye linje skal gå igennem...

en: Construct a line perpendicular to this line
da: Konstruér en linje vinkelret på denne linje

en: Select a line perpendicular to the new line...
da: Vælg en linje vinkelret på den nye linje...

en: Construct a perpendicular line through this point
da: Konstruér en vinkelret linje gennem dette punkt

en: Set &Length...
da: Sæt &længde...

en: Set Segment Length
da: Sæt linjestykkets længde

en: Choose the new length:
da: Vælg den nye længde:

en: Resize Segment
da: Ændr størrelse på linjestykke

en: Construct a line by this vector
da: Konstruér linje ved denne vektor

en: Select a vector in the direction of the new line...
da: Vælg en vektor i retning af den nye linje...

en: Construct a half-line by this vector
da: Konstruér en halvlinje ved denne vektor

en: Select a vector in the direction of the new half-line...
da: Vælg en vektor i retning af den nye halvlinje...

en: locus
da: geometrisk sted

en: Select this locus
da: Vælg dette geometriske sted

en: Select locus %1
da: Vælg det geometriske sted %1

en: Remove a Locus
da: Fjern et geometrisk sted

en: Add a Locus
da: Tilføj et geometrisk sted

en: Move a Locus
da: Flyt et geometrisk sted

en: Attach to this locus
da: Knyt til dette geometriske sted

en: Show a Locus
da: Vis et geometrisk sted

en: Hide a Locus
da: Skjul et geometrisk sted

en: Object Type
da: Objekttype

en: Object
da: Objekt

en: Select this object
da: Vælg dette objekt

en: Select object %1
da: Vælg objektet %1

en: Remove an object
da: Fjern et objekt

en: Add an object
da: Tilføj et objekt

en: Move an object
da: Flyt et objekt

en: Attach to this object
da: Knyt til dette objekt

en: Show an object
da: Vis et objekt

en: Hide an object
da: Skjul et objekt

en: Angle in Radians
da: Vinkel i radianer

en: Angle in Degrees
da: Vinkel i grader

en: Midpoint
da: Midtpunkt

en: X length
da: X-Længde

en: Y length
da: Y-Længde

en: Opposite Vector
da: Modsat vektor

en: Angle
da: Vinkel

en: Sector Surface
da: Sektor-overflade

en: Arc Length
da: Buelængde

en: Support Circle
da: Støttecirkel

en: angle
da: vinkel

en: Select this angle
da: Vælg denne vinkel

en: Select angle %1
da: Vælg vinklen %1

en: Remove an Angle
da: Fjern en vinkel

en: Add an Angle
da: Tilføj en vinkel

en: Move an Angle
da: Flyt en vinkel

en: Attach to this angle
da: Knyt til denne vinkel

en: Show an Angle
da: Vis en vinkel

en: Hide an Angle
da: Skjul en vinkel

en: vector
da: vektor

en: Select this vector
da: Vælg denne vektor

en: Select vector %1
da: Vælg vektor %1

en: Remove a Vector
da: Fjern en vektor

en: Add a Vector
da: Tilføj en vektor

en: Move a Vector
da: Flyt en vektor

en: Attach to this vector
da: Knyt til denne vektor

en: Show a Vector
da: Vis en vektor

en: Hide a Vector
da: Skjul en vektor

en: arc
da: bue

en: Select this arc
da: Vælg denne bue

en: Select arc %1
da: Vælg buen %1

en: Remove an Arc
da: Fjern en bue

en: Add an Arc
da: Tilføj en bue

en: Move an Arc
da: Flyt en bue

en: Attach to this arc
da: Knyt til denne bue

en: Show an Arc
da: Vis en bue

en: Hide an Arc
da: Skjul en bue

en: Coordinate
da: Koordinat

en: X coordinate
da: X-koordinat

en: Y coordinate
da: Y-koordinat

en: point
da: punkt

en: Select this point
da: Vælg dette punkt

en: Select point %1
da: Vælg punktet %1

en: Remove a Point
da: Fjern et punkt

en: Add a Point
da: Tilføj et punkt

en: Move a Point
da: Flyt et punkt

en: Attach to this point
da: Knyt til dette punkt

en: Show a Point
da: Vis et punkt

en: Hide a Point
da: Skjul et punkt

en: Construct the midpoint of this point and another point
da: Konstruér midtpunktet for dette punkt og et andet punkt

en: Select the first of the two points of which you want to construct the midpoint...
da: Vælg det første af de to punkter for hvilke du vil konstruere midtpunktet...

en: Select the other of the two points of which you want to construct the midpoint...
da: Vælg det andet af de to punkter for hvilke du vil konstruere midtpunktet...

en: Set &Coordinate...
da: Sæt &koordinat...

en: Redefine
da: Omdefinér

en: Set &Parameter...
da: Sæt &parameter...

en: Set Coordinate
da: Sæt koordinat

en: Enter the new coordinate.
da: Indtast den nye koordinat.

en: Set Point Parameter
da: Sæt punktparameter

en: Choose the new parameter:
da: Vælg den nye parameter:

en: Change Parameter of Constrained Point
da: Ændr parameter på begrænset punkt

en: Select the circle on which to transport a measure...
da: Vælg cirklen til hvilken et mål skal transporteres...

en: Select a point on the circle...
da: Vælg et punkt på cirklen...

en: Select the segment to transport on the circle...
da: Vælg linjestykket at overføre til cirklen...

en: Select a number/length as x coordinate of the point...
da: Vælg et tal/længde som x-koordinat for punktet...

en: Select a number/length as y coordinate of the point...
da: Vælg et tal/længde som y-koordinat for punktet...

en: Select a point to project onto a line...
da: Vælg et punkt der skal projiceres på en linje...

en: Line where the projected point will lie...
da: Linjen hvor det projicerede punkt skal ligge...

en: Number of sides
da: Antal sider

en: Perimeter
da: Omkreds

en: Boundary Polygonal
da: Polygonrand

en: Open Boundary Polygonal
da: Åben polygonrand

en: Center of Mass of the Vertices
da: Tyngdepunkt for hjørnerne

en: Winding Number
da: Omløbstal

en: Inside Polygon
da: Inde i polygon

en: Open Polygonal Curve
da: Åben polygonrand

en: Associated Polygon
da: Tilhørende polygon

en: Closed Polygonal Curve
da: Lukket polygonrand

en: Select this polygon
da: Vælg denne polygon

en: Select polygon %1
da: Vælg polygon %1

en: Remove a Polygon
da: Fjern en polygon

en: Add a Polygon
da: Tilføj en polygon

en: Move a Polygon
da: Flyt en polygon

en: Attach to this polygon
da: Knyt til denne polygon

en: Show a Polygon
da: Vis en polygon

en: Hide a Polygon
da: Skjul en polygon

en: closed polygonal curve
da: lukket polygonrand

en: Select this closed polygonal curve
da: Vælg denne lukkede polygonrand

en: Select closed polygonal curve %1
da: Vælg den lukkede polygonrand %1

en: Remove a closed polygonal curve
da: Fjern en lukket polygonrand

en: Add a closed polygonal curve
da: Tilføj en lukket polygonrand

en: Move a closed polygonal curve
da: Flyt en lukket polygonrand

en: Attach to this closed polygonal curve
da: Knyt til denne lukkede polygonal

en: Show a closed polygonal curve
da: Vis en lukket polygonrand

en: Hide a closed polygonal curve
da: Skjul en lukket polygonrand

en: polygonal curve
da: polygonrand

en: Select this polygonal curve
da: Vælg denne polygonrand

en: Select polygonal curve %1
da: Vælg polygonranden %1

en: Remove a polygonal curve
da: Fjern en polygonrand

en: Add a polygonal curve
da: Tilføj en polygonrand

en: Move a polygonal curve
da: Flyt en polygonrand

en: Attach to this polygonal curve
da: Knyt til denne polygonrand

en: Show a polygonal curve
da: Vis en polygonrand

en: Hide a polygonal curve
da: Skjul en polygonrand

en: triangle
da: trekant

en: Select this triangle
da: Vælg denne trekant

en: Select triangle %1
da: Vælg trekanten %1

en: Remove a Triangle
da: Fjern en trekant

en: Add a Triangle
da: Tilføj en trekant

en: Move a Triangle
da: Flyt en trekant

en: Attach to this triangle
da: Knyt til denne trekant

en: Show a Triangle
da: Vis en trekant

en: Hide a Triangle
da: Skjul en trekant

en: quadrilateral
da: firkant

en: Select this quadrilateral
da: Vælg denne firkant

en: Select quadrilateral %1
da: Vælg firkanten %1

en: Remove a Quadrilateral
da: Fjern en firkant

en: Add a Quadrilateral
da: Tilføj en firkant

en: Move a Quadrilateral
da: Flyt en firkant

en: Attach to this quadrilateral
da: Knyt til denne firkant

en: Show a Quadrilateral
da: Vis en firkant

en: Hide a Quadrilateral
da: Skjul en firkant

en: Construct a triangle with this vertex
da: Konstruér en trekant med dette hjørne

en: Select a point to be a vertex of the new triangle...
da: Vælg et punkt til at være et hjørne for en ny trekant...

en: Intersect this polygon with a line
da: Gennemskær denne polygonen med en linje

en: Select the polygon of which you want the intersection with a line...
da: Vælg polygonen for hvilken du ønsker skæringspunkterne med en linje...

en: Intersect this line with a polygon
da: Gennemskær denne linje med en polygon

en: Select the line of which you want the intersection with a polygon...
da: Vælg linjen for hvilken du ønsker skæringspunkterne med en polygon...

en: Intersect this polygonal curve with a line
da: Gennemskær denne polygonrand med en linje

en: Select the polygonal curve of which you want the intersection with a line...
da: Vælg polygonranden for hvilken du ønsker skæringspunkterne med en linje...

en: Intersect this line with a polygonal curve
da: Gennemskær denne linje med en polygonrand

en: Select the line of which you want the intersection with a polygonal curve...
da: Vælg linjen for hvilken du ønsker skæringspunkterne med en polygonrand...

en: Intersect this polygon with another polygon
da: Gennemskær denne polygon med en anden polygon

en: Select the polygon of which you want the intersection with another polygon...
da: Vælg polygonen for hvilken du ønsker skæringspunkterne med en anden polygon...

en: Intersect with this polygon
da: Gennemskær med denne polygon

en: Select the second polygon for the intersection...
da: Vælg den anden polygon til gennemskæringen...

en: Construct the vertices of this polygon
da: Konstruér hjørnerne for denne polygon

en: Select the polygon of which you want to construct the vertices...
da: Vælg polygonen for hvilken du ønsker at konstruere hjørnerne...

en: Construct the sides of this polygon
da: Konstruér siderne for denne polygon

en: Select the polygon of which you want to construct the sides...
da: Vælg polygonen for hvilken du ønsker at konstruere siderne...

en: Construct the convex hull of this polygon
da: Konstruér det konvekse hylster for denne polygon

en: Select the polygon of which you want to construct the convex hull...
da: Vælg polygonen for hvilken du ønsker at konstruere det konvekse hylster...

en: Project this point onto the circle
da: Projicér dette punkt på cirklen

en: Select the point for the tangent to go through...
da: Vælg punktet tangenten skal gå igennem...

en: Is this line parallel?
da: Er denne linje parallel?

en: Select the first of the two possibly parallel lines...
da: Vælg den første af de to mulige parallelle linjer...

en: Parallel to this line?
da: Parallel med denne linje?

en: Select the other of the two possibly parallel lines...
da: Vælg den anden af de to mulige parallelle linjer...

en: These lines are parallel.
da: Disse linjer er parallelle.

en: These lines are not parallel.
da: Disse linjer er ikke parallelle.

en: Is this line orthogonal?
da: Er denne linje vinkelret?

en: Select the first of the two possibly orthogonal lines...
da: Vælg den første af de to mulige ortogonale linjer...

en: Orthogonal to this line?
da: Vinkelret på denne linje?

en: Select the other of the two possibly orthogonal lines...
da: Vælg den anden af de to mulige ortogonale linjer...

en: These lines are orthogonal.
da: Disse linjer er vinkelrette.

en: These lines are not orthogonal.
da: Disse linjer er ikke vinkelrette.

en: Check collinearity of this point
da: Tjek om dette punkt er på samme linje

en: Select the first of the three possibly collinear points...
da: Vælg det første af de tre mulige kolineære punkter...

en: and this second point
da: og dette andet punkt

en: Select the second of the three possibly collinear points...
da: Vælg det andet af de tre mulige kolineære punkter...

en: with this third point
da: med dette tredje punkt

en: Select the last of the three possibly collinear points...
da: Vælg det tredje af de tre mulige kolineære punkter...

en: These points are collinear.
da: Disse punkter er kolineære.

en: These points are not collinear.
da: Disse punkter er ikke kolineære.

en: Check whether this point is on a curve
da: Tjek om dette punkt er på en kurve

en: Select the point you want to test...
da: Vælg punktet du ønsker at teste...

en: Check whether the point is on this curve
da: Tjek om dette punkt er på denne kurve

en: Select the curve that the point might be on...
da: Vælg den kurve som punktet måske er på...

en: This curve contains the point.
da: Denne kurve indeholder punktet.

en: This curve does not contain the point.
da: Denne kurve indeholder ikke punktet.

en: Check whether this point is in a polygon
da: Tjek om dette punkt er i en polygon

en: Check whether the point is in this polygon
da: Tjek om dette punkt er i denne polygon

en: Select the polygon that the point might be in...
da: Vælg den polygon som punktet måske er på...

en: This polygon contains the point.
da: Denne polygon indeholder punktet.

en: This polygon does not contain the point.
da: Denne polygon indeholder ikke punktet.

en: Check whether this polygon is convex
da: Tjek om denne polygon er konveks

en: Select the polygon you want to test for convexity...
da: Vælg polygonen for hvilken du ønsker at teste for konveksitet...

en: This polygon is convex.
da: Denne polygon er konveks.

en: This polygon is not convex.
da: Denne polygon er ikke konveks.

en: Check if this point has the same distance
da: Tjek om dette punkt har den samme afstand

en: Select the point which might have the same distance from two other points...
da: Vælg punktet der måske har samme afstand fra to andre punkter...

en: from this point
da: fra dette punkt

en: Select the first of the two other points...
da: Vælg det første af de to andre punkter...

en: and from this second point
da: og fra dette andet punkt

en: Select the other of the two other points...
da: Vælg det andet af de to andre punkter...

en: The two distances are the same.
da: De to afstande er ens.

en: The two distances are not the same.
da: De to afstande er ikke ens.

en: Check whether this vector is equal to another vector
da: Tjek om denne vektor er lig med en anden vektor

en: Select the first of the two possibly equal vectors...
da: Vælg den første af de to mulige ens vektorer...

en: Check whether this vector is equal to the other vector
da: Tjek om denne vektor er lig med den anden vektor

en: Select the other of the two possibly equal vectors...
da: Vælg den anden af de to mulige ens vektorer...

en: The two vectors are the same.
da: De to vektorer er ens.

en: The two vectors are not the same.
da: De to vektorer er ikke ens.

en: Check whether this object exists
da: Tjek om dette objekt findes

en: Select the object for the existence check...
da: Vælg objektet til eksistenstjek...

en: The object exists.
da: Objektet eksisterer.

en: The object does not exist.
da: Objektet eksisterer ikke.

en: Text
da: Tekst

en: label
da: etikette

en: Select this label
da: Vælg denne etikette

en: Select label %1
da: Vælg etiketten %1

en: Remove a Label
da: Fjern en etikette

en: Add a Label
da: Tilføj en etikette

en: Move a Label
da: Flyt en etikette

en: Attach to this label
da: Knyt til denne etikette

en: Show a Label
da: Vis en etikette

en: Hide a Label
da: Skjul en etikette

en: numeric label
da: taletiket

en: Select this numeric label
da: Vælg denne taletiket

en: Select numeric label %1
da: Vælg taletiket %1

en: Remove a Numeric Label
da: Fjern en taletiket

en: Add a Numeric Label
da: Tilføj en taletiket

en: Move a Numeric Label
da: Flyt en taletiket

en: Attach to this numeric label
da: Knyt til denne taletiket

en: Show a Numeric Label
da: Vis en taletiket

en: Hide a Numeric Label
da: Skjul en taletiket

en: Numeric value
da: Talværdi

en: boolean label
da: boolesk etikette

en: Select this boolean label
da: Vælg denne boolesk etikette

en: Select boolean label %1
da: Vælg boolesk etikette %1

en: Remove a Boolean Label
da: Fjern en boolesk etikette

en: Add a Boolean Label
da: Tilføj en boolesk etikette

en: Move a Boolean Label
da: Flyt en boolesk etikette

en: Attach to this boolean label
da: Knyt til denne booleske etikette

en: Show a Boolean Label
da: Vis en boolesk etikette

en: Hide a Boolean Label
da: Skjul en boolesk etikette

en: &Copy Text
da: K&opiér tekst

en: &Toggle Frame
da: Slå &ramme til og fra

en: Set &Font...
da: Sæt &skrifttype...

en: Toggle Label Frame
da: Slå etiketramme til og fra

en: Change Label Font
da: Skift etiketskrifttype

en: &Redefine...
da: &Omdefinér...

en: Change &Value...
da: Ændr &værdi...

en: Enter the new value:
da: Indtast den nye værdi:

en: Change Displayed Value
da: Ændr vist værdi

en: Translate this object
da: Translatér dette objekt

en: Select the object to translate...
da: Vælg det objekt der skal translateres...

en: Translate by this vector
da: Translatér mht. denne vektor

en: Select the vector to translate by...
da: Vælg vektoren der skal translateres med...

en: Reflect this object
da: Reflektér dette objekt

en: Select the object to reflect...
da: Vælg objektet der skal reflekteres...

en: Reflect in this point
da: Reflektér i dette punkt

en: Select the point to reflect in...
da: Vælg punktet at reflektere i...

en: Reflect in this line
da: Reflektér i denne linje

en: Select the line to reflect in...
da: Vælg linjen at reflektere i...

en: Rotate this object
da: Rotér dette punkt

en: Select the object to rotate...
da: Vælg objektet at rotere...

en: Rotate around this point
da: Rotér omkring dette punkt

en: Select the center point of the rotation...
da: Vælg centerpunktet for rotationen...

note: i18n( "Rotate by this angle" ), kli18n( "Select the angle of the rotation..." ), false }
en: Rotate by this angle
da: Rotér med denne vinkel

en: Select the angle of the rotation...
da: Vælg vinklen for rotationen...

en: Scale this object
da: Skalér dette objekt

en: Select the object to scale...
da: Vælg objektet at skalere...

en: Scale with this center
da: Skalér med dette centrum

en: Select the center point of the scaling...
da: Vælg centerpunkt for skaleringen...

note: i18n( "Scale by the length of this segment" ), kli18n( "Select a segment whose length is the factor of the scaling..." ), false } i18n( "Scale by the length of this segment" ), kli18n( "Select a segment whose length is the factor for the scaling" ), false }
en: Scale by this length
da: Skalér efter denne længde

en: Select a length or a segment whose length is the factor of the scaling...
da: Vælg et linjestykke eller et segment hvis længde er faktoren i skaleringen...

en: Scale this length...
da: Skalér dette linjestykke...

en: Select the first of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
da: Vælg det første af to linjestykker hvis ratio er faktoren i skaleringen...

en: ...to this other length
da: ...til dette andet linjestykke

en: Select the second of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
da: Vælg det andet af to linjestykker hvis ratio er faktoren i skaleringen...

en: Select the object to scale
da: Vælg objektet at skalere

en: Scale over this line
da: Skalér mht. denne linje

en: Select the line to scale over
da: Vælg linjen at skalere over

en: Projectively rotate this object
da: Rotér dette objekt projektivt

en: Select the object to rotate projectively
da: Vælg objektet at rotere projektivt

en: Projectively rotate with this half-line
da: Rotér projektivt med denne halvlinje

en: Select the half line of the projective rotation that you want to apply to the object
da: Vælg halvlinjen for den projektive rotationsom du ønsker at anvende på objektet

en: Projectively rotate by this angle
da: Rotér projektivt med denne vinkel

en: Select the angle of the projective rotation that you want to apply to the object
da: Vælg vinklen for den projektive rotation som du ønsker at anvende på objektet

en: Harmonic Homology of this object
da: Harmonisk homologi af dette objekt

en: Select the object to transform...
da: Vælg objektet der skal transformere...

en: Harmonic Homology with this center
da: Harmonisk homolog med dette centrum

en: Select the center point of the harmonic homology...
da: Vælg centerpunktet for den harmoniske homologi...

en: Harmonic Homology with this axis
da: Harmonisk homologi med denne akse

en: Select the axis of the harmonic homology...
da: Vælg akserne for den harmoniske homologi...

en: Generic affinity of this object
da: Generisk affinitet for dette objekt

en: Map this triangle
da: Afbild denne trekant

en: Select the triangle that has to be transformed onto a given triangle...
da: Vælg trekanten der skal overføres til en given trekant...

en: onto this other triangle
da: til denne anden trekant

en: Select the triangle that is the image by the affinity of the first triangle...
da: Vælg trekanten som er billedet ved affiniteten af den første trekant...

en: First of 3 starting points
da: Første af 3 startpunkter

en: Select the first of the three starting points of the generic affinity...
da: Vælg det første af de tre startpunkter for den generiske affinitet...

en: Second of 3 starting points
da: Andet af 3 startpunkter

en: Select the second of the three starting points of the generic affinity...
da: Vælg det andet af de tre startpunkter for den generiske affinitet...

en: Third of 3 starting points
da: Tredje af 3 startpunkter

en: Select the third of the three starting points of the generic affinity...
da: Vælg det tredje af de tre startpunkter for den generiske affinitet...

en: Transformed position of first point
da: Transformeret position af første punkt

en: Select the first of the three end points of the generic affinity...
da: Vælg det første af de tre endepunkter for den generiske affinitet...

en: Transformed position of second point
da: Transformeret position af andet punkt

en: Select the second of the three end points of the generic affinity...
da: Vælg det andet af de tre endepunkter for den generiske affinitet...

en: Transformed position of third point
da: Transformeret position for tredje punkt

en: Select the third of the three end points of the generic affinity...
da: Vælg det tredje af de tre endepunkter for den generiske affinitet...

en: Generic projective transformation of this object
da: Generisk projektiv transformation af dette objekt

en: Map this quadrilateral
da: Afbild denne firkant

en: Select the quadrilateral that has to be transformed onto a given quadrilateral...
da: Vælg firkanten som skal overføres til den givne firkant...

en: onto this other quadrilateral
da: til denne anden firkant

en: Select the quadrilateral that is the image by the projective transformation of the first quadrilateral...
da: Vælg den firkant der er billedet ved den projektive transformation af den første firkant...

en: First of 4 starting points
da: Første af 4 startpunkter

en: Select the first of the four starting points of the generic projectivity...
da: Vælg det første af de fire startpunkter for den generiske projektivitet...

en: Second of 4 starting points
da: Andet af 4 startpunkter

en: Select the second of the four starting points of the generic projectivity...
da: Vælg det andet af de fire startpunkter for den generiske projektivitet...

en: Third of 4 starting points
da: Tredje af 4 startpunkter

en: Select the third of the four starting points of the generic projectivity...
da: Vælg det tredje af de fire startpunkter for den generiske projektivitet...

en: Fourth of 4 starting points
da: Fjerde af 4 startpunkter

en: Select the fourth of the four starting points of the generic projectivity...
da: Vælg det fjerde af de fire startpunkter for den generiske projektivitet...

en: Select the first of the four end points of the generic projectivity...
da: Vælg det første af de fire endepunkter for den generiske projektivitet...

en: Select the second of the four end points of the generic projectivity...
da: Vælg det andet af de fire endepunkter for den generiske projektivitet...

en: Select the third of the four end points of the generic projectivity...
da: Vælg det tredje af de fire endepunkter for den generiske projektivitet...

en: Transformed position of fourth point
da: Transformeret position af fjerde punkt

en: Select the fourth of the four end points of the generic projectivity...
da: Vælg det fjerde af de fire endepunkter for den generiske projektivitet...

en: Cast the shadow of this object
da: Kast skyggen af dette objekt

en: Select the object of which you want to construct the shadow...
da: Vælg objektet for hvilket du ønsker at konstruere skyggen...

en: Cast a shadow from this light source
da: Kast en skygge fra denne lyskilde

en: Select the light source from which the shadow should originate...
da: Vælg lyskilden ud fra hvilken skyggen skal opstå...

en: Cast a shadow on the horizon represented by this line
da: Kast en skygge på horisonten defineret ved denne linje

en: Select the horizon for the shadow...
da: Vælg horisonten for skyggen...

en: Transform this object
da: Transformér dette objekt

en: Transform using this transformation
da: Transformér ved brug af elementær transformation

en: Apply a similitude to this object
da: Anvend en lighed på dette objekt

en: Apply a similitude with this center
da: Anvend en lighed med dette centrum

en: Select the center for the similitude...
da: Vælg centret for ligheden...

en: Apply a similitude mapping this point onto another point
da: Anvend en lighed der afbilder dette punkt til et andet punkt

en: Select the point which the similitude should map onto another point...
da: Vælg punktet som ligheden skal afbilde til et andet punkt...

en: Apply a similitude mapping a point onto this point
da: Anvend en lighed der afbilder et punkt til dette punkt

en: Select the point onto which the similitude should map the first point...
da: Vælg punktet som ligheden skal afbilde til det første punkt...

en: Construct a vector from this point
da: Konstruér en vektor ud fra dette punkt

en: Select the start point of the new vector...
da: Vælg startpunktet for den nye vektor...

en: Construct a vector to this point
da: Konstruér en vektor til dette punkt

en: Select the end point of the new vector...
da: Vælg slutpunktet for den nye vektor...

en: Construct the vector sum of this vector and another one.
da: Konstruér vektorsummen af denne vektor og en anden.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the sum...
da: Vælg den første af de to vektorer forhvilke du ønsker at konstruere summen...

en: Construct the vector sum of this vector and the other one.
da: Konstruér vektorsummen af denne vektor og den anden.

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the sum...
da: Vælg den anden af de to vektorer forhvilke du ønsker at konstruere summen...

en: Construct the vector sum starting at this point.
da: Konstruér en vektorsum der starter ved dette punkt.

en: Select the point to construct the sum vector in...
da: Vælg punktet hvor vektorsummen skal konstrueres...

en: Select the argument objects (if any)
    in the Kig window and press "Next".
da: Vælg argumentobjekterne (om nogen)
    i Kig-vinduet og tryk på "Næste".

en: Enter Code
da: Indtast koden

en: Now fill in the code:
da: Fyld nu koden ind:

en: Now fill in the Python code:
da: Fyld nu Python-koden ind:

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script and click the Finish button again.
da: Python-fortolkeren fangede en fejl under kørslen af dit script. Ret venligst scriptet og klik på Afslut-knappen igen.

en: The Python Interpreter generated the following error output:
    %1
da: Python-fortolkeren genererede følgende fejl-uddata:
    %1

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script, and click the Finish button again.
da: Der synes at være en fejl i dit script. Python-fortolkeren rapporterede ingen fejl, men scriptet genererer ikke  et gyldigt objekt. Ordn venligst scriptet, og klik på Afslut-knappen igen.

en: Edit Python Script
da: Redigér Python-script

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script.
da: Python-fortolkeren fangede en fejl under kørslen af dit script. Ret venligst scriptet.

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script.
da: Der synes at være en fejl i dit script. Python-fortolkeren rapporterede ingen fejl, men scriptet genererer ikke  et gyldigt objekt. Ordn venligst scriptet.
