kig - en to el translation catalogue (1245 entries)

en: Circle by Center && Line
el: Κύκλος από κέντρο && ευθεία

en: A circle constructed by its center and tangent to a given line
el: Ένας κύκλος κατασκευασμένος από το κέντρο του και είναι εφαπτόμενος σε μια δοσμένη ευθεία

en: Construct a circle tangent to this line
el: Κατασκευή ενός κύκλου εφαπτόμενου σε αυτή την ευθεία

en: Select the line that the new circle should be tangent to...
el: Επιλέξτε την ευθεία στην οποία ο νέος κύκλος θα εφάπτεται...

en: Circle by Point && Segment (as the Diameter)
el: Κύκλος από σημείο && ευθύγραμμο τμήμα (ως διάμετρο)

en: A circle defined by its center and the length of a segment as the diameter
el: Ένας κύκλος ορισμένος από το κέντρο του και το μήκος ενός ευθύγραμμου τμήματος ως τη διάμετρο

en: Construct a circle with the diameter given by the length of this segment
el: Κατασκευή ενός κύκλου με διάμετρο δοσμένη από το μήκος ενός ευθύγραμμου τμήματος

en: Select the segment whose length gives the diameter of the new circle...
el: Επιλέξτε το ευθύγραμμο τμήμα το μήκος του οποίο ορίζει τη διάμετρο του νέου κύκλου...

en: Equilateral Triangle
el: Ισόπλευρο τρίγωνο

en: Equilateral triangle with given two vertices
el: Ισόπλευρο τρίγωνο με δοσμένες τις δύο κορυφές

en: Evolute
el: Εξέλιξη

en: Evolute of a curve
el: Εξέλιξη μιας καμπύλης

en: Evolute of this curve
el: Η εξέλιξη αυτής της καμπύλης

en: Osculating Circle
el: Συνεφαπτόμενος κύκλος

en: Osculating circle of a curve at a point
el: Συνεφαπτόμενος κύκλος μιας καμπύλης σε ένα σημείο

en: Osculating circle of this curve
el: Συνεφαπτόμενος κύκλος αυτής της καμπύλης

en: Osculating circle at this point
el: Συνεφαπτόμενος κύκλος σε αυτό το σημείο

en: Select the point...
el: Επιλέξτε το σημείο...

en: Square
el: Τετράγωνο

en: Square with two given adjacent vertices
el: Τετράγωνο με δοσμένες δύο γειτονικές κορυφές

en: Vector Difference
el: Διαφορά διανυσμάτων

en: Construct the vector difference of two vectors.
el: Κατασκευή της διανυσματικής διαφοράς δύο διανυσμάτων.

en: Construct the vector difference of this vector and another one.
el: Κατασκευή της διανυσματικής διαφοράς αυτού του διανύσματος και ενός άλλου.

en: Construct the vector difference of the other vector and this one.
el: Κατασκευή της διανυσματικής διαφοράς του άλλου διανύσματος και αυτού.

en: Construct the vector difference starting at this point.
el: Κατασκευή της διανυσματικής διαφοράς ξεκινώντας από αυτό το σημείο.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the difference...
el: Επιλέξτε το πρώτο από τα δύο διανύσματα για τα οποία επιθυμείτε την κατασκευή της διαφοράς...

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the difference...
el: Επιλέξτε το δεύτερο από τα δύο διανύσματα για τα οποία επιθυμείτε την κατασκευή της διαφοράς...

en: Select the point to construct the difference vector in...
el: Επιλέξτε το σημείο για την κατασκευή σε αυτό του διανύσματος διαφοράς...

en: Export to &Asymptote...
el: Εξαγωγή σε &Asymptote...

en: Asymptote Documents (*.asy)
el: Asymptote έγγραφα (*.asy)

en: Export as Asymptote script
el: Εξαγωγή ως σενάριο Asymptote

en: Asymptote Options
el: Επιλογές Asymptote

en: The file "%1" could not be opened. Please check if the file permissions are set correctly.
el: Το αρχείο "%1" δεν μπορεί να ανοιχτεί. Παρακαλώ ελέγξτε ότι οι άδειες χρήσης του αρχείου είναι σωστά ορισμένες.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
el: Επιλογές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFrameCheckBox)
en: Show Extra Frame
el: Εμφάνιση επιπλέον πλαισίου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAxesCheckBox)
en: Show Axes
el: Εμφάνιση αξόνων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show Grid
el: Εμφάνιση καννάβου

en: This is an XFig file, not a Cabri figure.
el: Αυτό είναι ένα αρχείο XFig, και όχι ένα σχήμα Cabri.

en: This Cabri version (%1) is not supported yet.
    Please contact the Kig authors to help supporting this Cabri version.
el: Η έκδοση Cabri (%1) δεν υποστηρίζεται ακόμη.
    Παρακαλώ επικοινωνήστε με τους συγγραφείς του Kig για να βοηθήσετε στην υποστήριξη αυτής της έκδοσης Cabri.

en: This Cabri file contains a "%1" object, which Kig does not currently support.
el: Αυτό το αρχείο Cabri περιέχει ένα αντικείμενο "%1", το οποίο αυτή τη στιγμή το Kig δεν το υποστηρίζει.

en: An error was encountered at line %1 in file %2.
el: Συνέβη ένα σφάλμα στη γραμμή %1 στο αρχείο %2.

en: The Dr. Geo file "%1" is a macro file so it contains no figures.
el: Το αρχείο Dr. Geo "%1" είναι ένα αρχείο μακροεντολών, γι' αυτόν το λόγο δε περιέχει σχήματα.

en: There are no figures in Dr. Geo file "%1".
el: Δεν υπάρχουν σχήματα στο αρχείο Dr. Geo "%1".

en: Dr. Geo Filter
el: Φίλτρο Dr. Geo

en: The current Dr. Geo file contains more than one figure.
    Please select which to import:
el: Το τρέχον αρχείο Dr. Geo περιέχει περισσότερα από ένα σχήματα.
    Παρακαλώ επιλέξτε ποιο θα εισαχθεί:

en: This Dr. Geo file contains a "%1 %2" object, which Kig does not currently support.
el: Αυτό το αρχείο Dr. Geo περιέχει ένα αντικείμενο "%1 %2", το οποίο το Kig δεν υποστηρίζει αυτή τη στιγμή.

en: This Dr. Geo file contains an intersection type, which Kig does not currently support.
el: Αυτό το αρχείο Dr. Geo περιέχει έναν τύπο τομής, τον οποίο το Kig δεν υποστηρίζει αυτή τη στιγμή.

en: &Export to image
el: &Εξαγωγή σε εικόνα

en: &Image...
el: &Εικόνα...

en: Export as Image
el: Εξαγωγή ως εικόνα

en: Image Options
el: Επιλογές εικόνας

en: Sorry, this file format is not supported.
el: Δυστυχώς, αυτή η μορφή αρχείου δεν υποστηρίζεται.

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
el: Δυστυχώς, κάτι πήγε στραβά κατά την αποθήκευση της εικόνας "%1"

en: &Export To
el: &Εξαγωγή σε

en: The file "%1" could not be opened.  This probably means that it does not exist, or that it cannot be opened due to its permissions
el: Το αρχείο "%1" δεν μπορεί να ανοιχτεί. Αυτό πιθανότατα σημαίνει ότι αυτό δεν υπάρχει, ή ότι δεν μπορεί να ανοιχτεί εξαιτίας των αδειών χρήσης του

en: An error was encountered while parsing this file.  It cannot be opened.
el: ΠΑρουσιάστηκε σφάλμα κατά την ανάλυση αυτού του αρχείου.  Δεν είναι δυνατό να ανοιχτεί.

en: Parse Error
el: Σφάλμα ανάλυσης

en: Not Supported
el: Μη υποστηριζόμενο

en: Kig cannot open this file.
el: Το Kig αδυνατεί να ανοίξει αυτό το αρχείο.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Resolution
el: Ανάλυση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepAspectRatio)
en: &Keep Aspect Ratio
el: &Διατήρηση αναλογίας διαστάσεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
el: Ύψος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
el: Πλάτος:

en: This KSeg document uses a scaling transformation, which Kig currently cannot import.
el: Αυτό το έγγραφο KSeg χρησιμοποιεί ένα μετασχηματισμό κλίμακας, τον οποίο το Kig για την ώρα δεν μπορεί να εισάγει.

en: This KSeg file contains a filled circle, which Kig does not currently support.
el: Αυτό το έγγραφο KSeg περιέχει έναν κυκλικό δίσκο, τον οποίο το Kig για την ώρα δεν υποστηρίζει.

en: This KSeg file contains an arc sector, which Kig does not currently support.
el: Αυτό το έγγραφο KSeg περιέχει έναν τομέα τόξου, τον οποίο το Kig για την ώρα δεν υποστηρίζει.

en: This KSeg file contains an arc segment, which Kig does not currently support.
el: Αυτό το έγγραφο KSeg περιέχει ένα τμήμα τόξου, το οποίο το Kig για την ώρα δεν υποστηρίζει.

en: Export to &Latex...
el: Εξαγωγή σε &Latex...

en: Latex Documents (*.tex)
el: Latex έγγραφα (*.tex)

en: Export as Latex
el: Εξαγωγή ως Latex

en: Latex Options
el: Επιλογές Latex

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Output format
el: Μορφή εξόδου

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Document options
el: Επιλογές εγγράφου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pictureRadioButton)
en: Picture only
el: Μόνο εικόνα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, documentRadioButton)
en: Standalone document
el: Ανεξάρτητο έγγραφο

en: This file was created by Kig version "%1", which this version cannot open.
el: Αυτό το αρχείο δημιουργήθηκε με την έκδοση Kig "%1", το οποίο η τρέχουσα έκδοση δεν μπορεί να ανοίξει.

en: This file was created by Kig version "%1".
    Support for older Kig formats (pre-0.4) has been removed from Kig.
    You can try to open this file with an older Kig version (0.4 to 0.6),
    and then save it again, which will save it in the new format.
el: Αυτό το αρχείο δημιουργήθηκε με την έκδοση Kig "%1".
    Η υποστήριξη παλαιότερων μορφών Kig (πριν την 0.4) αφαιρέθηκε από το Kig.
    Μπορείτε να δοκιμάσετε να ανοίξετε το αρχείο με κάποια παλαιότερη έκδοση Kig (0.4 με 0.6),
    και έπειτα να το αποθηκεύσετε ξανά, έτσι ώστε να το μετατρέψετε στη νέα μορφή.

en: This Kig file has a coordinate system that this Kig version does not support.
    A standard coordinate system will be used instead.
el: Αυτό το αρχείο Kig έχει ένα σύστημα συντεταγμένων το οποίο δεν υποστηρίζεται από την τρέχουσα έκδοση Kig.
    Θα χρησιμοποιηθεί ένα τυπικό σύστημα συντεταγμένων.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support.Perhaps you have compiled Kig without support for this object type,or perhaps you are using an older Kig version.
el: Αυτό το αρχείο Kig χρησιμοποιεί ένα αντικείμενο με τύπο "%1", τον οποίο η τρέχουσα έκδοση Kig δεν υποστηρίζει. Πιθανότατα μεταγλωττίσατε το Kig χωρίς υποστήριξη για το συγκεκριμένο τύπο αντικειμένου, ή ίσως να χρησιμοποιείτε μια παλιά έκδοση του Kig.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which is obsolete, you should save the construction with a different name and check that it works as expected.
el: Αυτό το αρχείο Kig χρησιμοποιεί ένα αντικείμενο με τύπο "%1", ο οποίος είναι πεπαλαιωμένος, προτείνεται η αποθήκευση της κατασκευή με διαφορετικό όνομα και ο έλεγχος ότι το νέο αρχείο λειτουργεί κανονικά.

en: &Export to SVG...
el: &Εξαγωγή σε SVG...

en: Scalable Vector Graphics (*.svg)
el: Κλιμακούμενα διανυσματικά γραφικά (*.svg)

en: Export as SVG
el: Εξαγωγή ως SVG

en: SVG Options
el: Επιλογές SVG

en: Sorry, something went wrong while saving to SVG file "%1"
el: Δυστυχώς, κάτι πήγε στραβά κατά την αποθήκευση στο αρχείο SVG "%1"

en: Export to &XFig file
el: Εξαγωγή σε αρχείο &XFig

en: &XFig File...
el: Αρχείο &XFig...

en: XFig Documents (*.fig)
el: XFig έγγραφα (*.fig)

en: Export as XFig File
el: Εξαγωγή ως αρχείο XFig

en: KDE Interactive Geometry
el: Διαδραστική Γεωμετρία του KDE

en: (C) 2002-2005, The Kig developers
el: (C) 2002-2005, Οι προγραμματιστές του Kig

en: Current maintainer.
el: Τρέχων συντηρητής.

en: Original author, former maintainer, design and lots of code.
el: Αρχικός συγγραφέας, πρώην συντηρητής, σχεδιασμός και αρκετός κώδικας.

en: Did a lot of important work all around Kig, including, but not limited to conics, cubics, transformations and property tests support.
el: Έκανε σημαντική δουλειά στο Kig, περιλαμβάνοντας, αλλά όχι περιορίζοντας τη δουλεία στις κωνικές τομές, στις κυβικές παρεμβολές, τους μετασχηματισμούς και την υποστήριξη ελέγχων ιδιοτήτων.

en: Former maintainer, Dr. Geo import filter, point and line styles, Italian translation, miscellaneous stuff here and there.
el: Πρώην συντηρητής, φίλτρο εισαγωγής Dr. Geo, στιλ σημείων και γραμμών, μετάφραση στα Ιταλικά, διάφορα πράγματα εδώ και εκεί.

en: Helped a lot with the implementation of the Locus object, there's quite some math involved in doing it right, and Franco wrote the most difficult parts.
el: Βοήθησε πολύ με την υλοποίηση του αντικειμένου του γεωμετρικού τόπου, όπου χρειάζονταν αρκετά μαθηματικά για τη σωστή υλοποίησή του, και ο Franco έγραψε τα πιο δύσκολα κομμάτια.

en: Responsible for the computation of the algebraic equation of a locus.
el: Υπεύθυνος για τον υπολογισμό της αλγεβρικής εξίσωσης του τόπου.

en: Contributed the Bézier curves and related icons.
el: Συνεισφορά με καπύλες Bézier και τα σχετικά εικονίδια.

en: Contributed the 'asymptote' export filter.
el: Συνεισφορά με το φίλτρο εξαγωγής 'asymptote'.

en: The French translator, who also contributed some useful feedback, like feature requests and bug reports.
el: Ο Γάλλος μεταφραστής, ο οποίος επίσης συνεισέφερε με χρήσιμες πληροφορίες, όπως αιτήσεις νέων χαρακτηριστικών και αναφορές σφαλμάτων.

en: Author of KGeo, where I got inspiration, some source, and most of the artwork from.
el: Συγγραφέας του KGeo, από το οποίο εμπνεύστηκα, κάποιος κώδικας, και τα περισσότερα από τα γραφικά του.

en: Domi's brother, who he got to write the algorithm for calculating the center of the circle with three points given.
el: Ο αδερφός του Domi, ο οποίος έγραψε τον αλγόριθμο υπολογισμού του κέντρου ενός κύκλου που ορίζεται από τρία δοσμένα σημεία.

en: Contributed a patch for some bugs.
el: Συνεισφορά με μια διόρθωση για κάποια σφάλματα.

en: Contributed some good feedback on Kig, some feature requests, cleanups and style fixes, and someone to chat with on irc :)
el: Συνεισφορά με κάποιες καλές πληροφορίες για το Kig, κάποιες αιτήσεις χαρακτηριστικών, διορθώσεις στιλ και ξεκαθάρισμα κώδικα, και κάποιον να συνομιλώ στο irc :)

en: Responsible for the nice application SVG Icon.
el: Υπεύθυνος για το όμορφο εικονίδιο SVG της εφαρμογής.

en: Responsible for the new object action icons.
el: Υπεύθυνος για τα εικονίδια των ενεργειών των νέων αντικειμένων.

en: Could not find the necessary Kig library, check your installation.
el: Αδυναμία εύρεσης της απαραίτητης βιβλιοθήκης Kig, ελέγξτε την εγκατάστασή σας.

[ctx: @title:window]
en: Open File
el: Άνοιγμα αρχείου

en: Remove %1 Object | Remove %1 Objects
el[0]: Αφαίρεση %1 αντικειμένου
el[1]: Αφαίρεση %1 αντικειμένων

en: Add %1 Object | Add %1 Objects
el[0]: Προσθήκη %1 αντικειμένου
el[1]: Προσθήκη %1 αντικειμένων

en: &Set Coordinate System
el: &Ορισμός συστήματος συντεταγμένων

[ctx: @title:window]
en: Kig Options
el: Επιλογές του Kig

en: Show grid
el: Εμφάνιση καννάβου

en: Show axes
el: Εμφάνιση αξόνων

en: Invert Selection
el: Αντιστροφή επιλογής

en: &Delete Objects
el: &Διαγραφή αντικειμένων

en: Delete the selected objects
el: Διαγραφή των επιλεγμένων αντικειμένων

en: Cancel Construction
el: Ακύρωση κατασκευής

en: Cancel the construction of the object being constructed
el: Ακύρωση του υπό κατασκευή αντικειμένου

en: Repeat Construction
el: Επανάληψη κατασκευής

en: Repeat the last construction (with new data)
el: Επανάληψη της τελευταίας κατασκευής (με νέα δεδομένα)

en: U&nhide All
el: Αναίρεση απόκρυ&ψης όλων

en: Show all hidden objects
el: Εμφάνιση όλων των κρυφών αντικειμένων

en: &New Macro...
el: &Νέα μακροεντολή...

en: Define a new macro
el: Ορισμός μιας νέας μακροεντολής

en: Manage &Types...
el: Διαχείριση &τύπων...

en: Manage macro types.
el: Διαχείριση τύπων μακροεντολών.

en: &Browse History...
el: &Περιήγηση ιστορικού...

en: Browse the history of the current construction.
el: Περιήγηση του ιστορικού της τρέχουσας κατασκευής.

en: Zoom in on the document
el: Μεγέθυνση του εγγράφου

en: Zoom out of the document
el: Σμίκρυνση του εγγράφου

en: Recenter the screen on the document
el: Επαναφορά στο κέντρο της οθόνης του εγγράφου

en: View this document full-screen.
el: Προβολή αυτού του εγγράφου σε πλήρη οθόνη.

en: &Select Shown Area
el: &Επιλογή εμφανιζόμενης περιοχής

en: Select the area that you want to be shown in the window.
el: Επιλέξτε την περιοχή που επιθυμείτε να εμφανίζεται στο παράθυρο.

en: S&elect Zoom Area
el: Ε&πιλογή περιοχής εστίασης

note: i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) ); a->setWhatsThis( i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) );
en: Set Coordinate &Precision...
el: Ορισμός ακρίβειας &συντεταγμένης...

en: Set the floating point precision of coordinates in the document.
el: Ρυθμιση της ακρίβειας υποδιαστολής των συντεταγμένων στο έγγραφο.

en: Show &Grid
el: Εμφάνιση &καννάβου

en: Show or hide the grid.
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη του καννάβου.

en: Show &Axes
el: Εμφάνιση α&ξόνων

en: Show or hide the axes.
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη των αξόνων.

en: Wear Infrared Glasses
el: Ενεργοποίηση υπέρυθρης όρασης

en: Enable/disable hidden objects' visibility.
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση ορατότητας κρυφών αντικειμένων.

en: Repeat Construction (%1)
el: Επανάληψη κατασκευής (%1)

en: Repeat %1 (with new data)
el: Επανάληψη %1 (με νέα δεδομένα)

en: The file "%1" you tried to open does not exist. Please verify that you entered the correct path.
el: Το αρχείο "%1" που προσπαθήσατε να ανοίξετε δεν υπάρχει. Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι εισάγατε τη σωστή διαδρομή.

en: File Not Found
el: Το αρχείο δε βρέθηκε

en: You tried to open a document of type "%1"; unfortunately, Kig does not support this format. If you think the format in question would be worth implementing support for, you can open a feature request in <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=kig&bug_severity=wishlist">KDE's bug tracking system</a>
el: Προσπαθήσατε να ανοίξετε ένα έγγραφο τύπου "%1": δυστυχώς, το Kig δεν υποστηρίζει αυτή τη μορφή. Αν νομίζετε ότι η μορφή αυτή αξίζει να υλοποιηθεί για το Kig, πάντα μπορείτε να ανοίξετε ένα αίτημα στο <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=kig&bug_severity=wishlist">σύστημα ιχνηλάτησης σφαλμάτων του KDE</a>

en: Format Not Supported
el: Μη υποστηριζόμενη μορφή

en: Kig does not support saving to any other file format than its own. Save to Kig's format instead?
el: Το Kig δεν υποστηρίζει την αποθήκευση σε οποιαδήποτε άλλη μορφή αρχείου εκτός της δικής του. Αποθήκευση στη μορφή του Kig;

en: Save Kig Format
el: Αποθήκευση μορφής Kig

en: Kig Documents (*.kig);;Compressed Kig Documents (*.kigz)
el: Kig έγγραφα (*.kig);;Συμπιεσμένα kig έγγραφα (*.kigz)

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
el: Το αρχείο "%1" υπάρχει ήδη. Επιθυμείτε την αντικατάστασή του;

en: Overwrite File?
el: Αντικατάσταση του αρχείου;

[ctx: @title:window]
en: Print Geometry
el: Εκτύπωση γεωμετρίας

en: Hide %1 Object | Hide %1 Objects
el[0]: Απόκρυψη %1 αντικειμένου
el[1]: Απόκρυψη %1 αντικειμένων

en: Show %1 Object | Show %1 Objects
el[0]: Εμφάνιση %1 αντικειμένου
el[1]: Εμφάνιση %1 αντικειμένων

en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

en: Recenter View
el: Προβολή στο κέντρο

en: Select the rectangle that should be shown.
el: Επιλέξτε το ορθογώνιο το οποίο θα εμφανιστεί.

en: Change Shown Part of Screen
el: Τροποποίηση του εμφανιζόμενου τμήματος της οθόνης

en: Select Zoom Area
el: Επιλογή περιοχής εστίασης

en: Select the zoom area by entering the coordinates<br />of the upper left corner and the lower right corner.
el: Επιλέξτε την περιοχή εστίασης εισάγοντας τις συντεταγμένες <br />της πάνω αριστερής και της κάτω δεξιάς γωνίας.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
el: &Επεξεργασία

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
el: Π&ροβολή

note: i18n: ectx: Menu (objects)
en: &Objects
el: &Αντικείμενα

note: i18n: ectx: Menu (new_point)
en: &Points
el: &Σημεία

note: i18n: ectx: Menu (new_line)
en: &Lines
el: &Ευθείες

note: i18n: ectx: Menu (new_circle)
en: &Circles && Arcs
el: &Κύκλοι && Τόξα

note: i18n: ectx: Menu (new_poligon)
en: Poly&gons
el: Πολύ&γωνα

note: i18n: ectx: Menu (new_vector)
en: &Vectors && Segments
el: &Διανύσματα && Ευθύγραμμα τμήματα

note: i18n: ectx: Menu (new_conic)
en: Co&nics && Cubics
el: &Κωνικές && Κυβικές

note: i18n: ectx: Menu (new_moreconics)
en: More Conics
el: Περισσότερες κωνικές τομές

note: i18n: ectx: Menu (new_cubic)
en: Cu&bics
el: &Κυβικές καμπύλες

note: i18n: ectx: Menu (new_bezier)
en: &Bézier curves
el: Καμπύλες &Bézier

note: i18n: ectx: Menu (new_angle)
en: &Angles
el: &Γωνίες

note: i18n: ectx: Menu (new_transformation)
en: &Transformations
el: &Μετασχηματισμοί

note: i18n: ectx: Menu (new_differentialgeometry)
en: &Differential geometry
el: &Διαφορική γεωμετρία

note: i18n: ectx: Menu (new_test)
en: T&ests
el: Έ&λεγχοι

note: i18n: ectx: Menu (new_other)
en: &Other
el: Άλλ&α

note: i18n: ectx: Menu (types)
en: &Types
el: &Τύποι

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
el: Ερ&γαλεία

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

note: i18n: ectx: ToolBar (points_toolbar)
en: Points
el: Σημεία

note: i18n: ectx: ToolBar (line_toolbar)
en: Lines
el: Ευθείες

note: i18n: ectx: ToolBar (vectseg_toolbar)
en: Vectors && Segments
el: Διανύσματα && Ευθύγραμμα τμήματα

note: i18n: ectx: ToolBar (circle_toolbar)
en: Circles && Arcs
el: Κύκλοι && Τόξα

note: i18n: ectx: ToolBar (conic_toolbar)
en: Conics
el: Κωνικές τομές

note: i18n: ectx: ToolBar (bezier_toolbar)
en: Bézier Curves
el: Καμπύλες Bézier

note: i18n: ectx: ToolBar (angles_toolbar)
en: Angles
el: Γωνίες

note: i18n: ectx: ToolBar (transformation_toolbar)
en: Transformations
el: Μετασχηματισμοί

note: i18n: ectx: ToolBar (tests_toolbar)
en: Tests
el: Έλεγχοι

note: i18n: ectx: ToolBar (rest_toolbar)
en: Other Objects
el: Άλλα αντικείμενα

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
el: Προβολή

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
el: Ρ&υθμίσεις

en: Do not show a GUI. Convert the specified file to the native Kig format. Output goes to stdout unless --outfile is specified.
el: Να μην εμφανιστεί το γραφικό περιβάλλον. Μετατροπή του καθορισμένου αρχείου σε μορφή Kig. Η έξοδος κατευθύνεται στο stdout εκτός αν ορισθεί το --outfile.

en: File to output the created native file to. '-' means output to stdout. Default is stdout as well.
el: Αρχείο εξόδου της δημιουργημένης μορφή. Το '-' υποδηλώνει έξοδο στο stdout. Προκαθορισμένα είναι επίσης το stdout.

en: Document to open
el: Έγγραφο για άνοιγμα

en: Point by Numeric Labels
el: Σημείο από αριθμητικές ετικέτες

en: A point whose coordinates are given by two numeric labels
el: Ένα σημείο του οποίο οι συντεταγμένες δίνονται από δύο αριθμητικές ετικέτες

en: Segment
el: Ευθύγραμμο τμήμα

en: A segment constructed from its start and end point
el: Ένα ευθύγραμμο τμήμα κατασκευασμένο από τα σημεία αρχής και τέλους

en: Segment Axis
el: Μεσοκάθετος

en: The perpendicular line through a given segment's mid point.
el: Η κάθετη ευθεία σε ένα ευθύγραμμο τμήμα που περνά από το μέσο του.

en: Line by Two Points
el: Ευθεία από δύο σημεία

en: A line constructed through two points
el: Μια ευθεία κατασκευασμένη να περνά από δύο σημεία

en: Half-Line
el: Ημιευθεία

en: A half-line by its start point, and another point somewhere on it.
el: Μια ημιευθεία από το αρχικό της σημείο, και κάποιο άλλο σημείο πάνω της.

en: Perpendicular
el: Κάθετη

en: A line constructed through a point, perpendicular to another line or segment.
el: Μια ευθεία που περνά από ένα σημείο, και είναι κάθετη σε κάποια άλλη ευθεία ή ευθύγραμμο τμήμα.

en: Parallel
el: Παράλληλη

en: A line constructed through a point, and parallel to another line or segment
el: Μια ευθεία που περνά από ένα σημείο, και είναι παράλληλη σε κάποια άλλη ευθεία ή ευθύγραμμο τμήμα

en: Circle by Center && Point
el: Κύκλος από κέντρο && σημείο

en: A circle constructed by its center and a point that pertains to it
el: Ένας κύκλος ορισμένος από το κέντρο του και ένα σημείο της περιμέτρου του

en: Circle by Three Points
el: Κύκλος από τρία σημεία

en: A circle constructed through three points
el: Ένας κύκλος κατασκευασμένος από τρία σημεία του

en: Circle by Point && Radius
el: Κύκλος από σημείο && ακτίνα

en: A circle defined by its center and the length of the radius
el: Ένας κύκλος ορισμένος από το κέντρο του και το μήκος της ακτίνας

en: Construct Bisector of This Angle
el: Κατασκευή διχοτόμου αυτής της γωνίας

en: Select the angle you want to construct the bisector of...
el: Επιλέξτε τη γωνία που επιθυμείτε την κατασκευή της διχοτόμου της...

en: Angle Bisector
el: Διχοτόμος γωνίας

en: The bisector of an angle
el: Η διχοτόμος μιας γωνίας

en: Conic by Five Points
el: Κωνική τομή από πέντε σημεία

en: A conic constructed through five points
el: Κατασκευή μιας κωνικής τομής με πέντε σημεία

en: Hyperbola by Asymptotes && Point
el: Υπερβολή από τις ασύμπτωτες && σημείο

en: A hyperbola with given asymptotes through a point
el: Μια υπερβολή με δοσμένες τις ασύμπτωτες ευθείες τις και ένα σημείο

en: Ellipse by Focuses && Point
el: Έλλειψη από τις εστίες && σημείο

en: An ellipse constructed by its focuses and a point that pertains to it
el: Μια έλλειψη με δοσμένες τις εστίες της και ένα σημείο της

en: Hyperbola by Focuses && Point
el: Υπερβολή από τις εστίες && σημείο

en: A hyperbola constructed by its focuses and a point that pertains to it
el: Μια υπερβολή με δοσμένες τις εστίες της και ένα σημείο της

en: Conic by Directrix, Focus && Point
el: Κωνική τομή από διευθύνουσα, εστία && σημείο

en: A conic with given directrix and focus, through a point
el: Μια κωνική τομή με δοσμένη τη διευθύνουσα και την εστία, και ένα της σημείο

en: Vertical Parabola by Three Points
el: Κατακόρυφη παραβολή από τρία σημεία

en: A vertical parabola constructed through three points
el: Μια κατακόρυφη παραβολή ορισμένη από τρία σημεία

en: Cubic Curve by Nine Points
el: Κυβική καμπύλη από εννιά σημεία

en: A cubic curve constructed through nine points
el: Μια κυβική καμπύλη ορισμένη από εννιά σημεία

en: Polar Point of a Line
el: Πολικό σημείο μιας ευθείας

en: The polar point of a line with respect to a conic.
el: Το πολικό σημείο μιας ευθείας σε σχέση με μια κωνική τομή.

en: Polar Line of a Point
el: Πολική ευθεία ενός σημείου

en: The polar line of a point with respect to a conic.
el: Η πολική ευθεία ενός σημείου σε σχέση με μια κωνική τομή.

en: Cubic Curve with Node by Six Points
el: Κυβική καμπύλη με τομή από έξι σημεία

en: A cubic curve with a nodal point at the origin through six points
el: Μια κυβική καμπύλη με σημείο τομής στην αρχή των αξόνων διαμέσου έξι σημείων

en: Cubic Curve with Cusp by Four Points
el: Κυβική καμπύλη με συμβολή από τέσσερα σημεία

en: A cubic curve with a horizontal cusp at the origin through four points
el: Μια κυβική καμπύλη με οριζόντια συμβολή στην αρχή των αξόνων διαμέσου τεσσάρων σημείων

en: Cubic Function by Four Points
el: Κυβική καμπύλη από τέσσερα σημεία

en: A cubic function through four points
el: Μια κυβική συνάρτηση που περνά από τέσσερα σημεία

en: Directrix of a Conic
el: Διευθύνουσα μια κωνικής τομής

en: The directrix line of a conic.
el: Η διευθύνουσα ευθεία μια κωνικής τομής.

en: Angle by Three Points
el: Γωνία από τρία σημεία

en: An angle defined by three points
el: Μια γωνία ορισμένη από τρία σημεία

en: Equilateral Hyperbola by Four Points
el: Ισοσκελής υπερβολή από τέσσερα σημεία

en: An equilateral hyperbola constructed through four points
el: Μια ισοσκελής υπερβολή που περνά από τέσσερα σημεία

en: Construct the midpoint of this segment
el: Κατασκευή του μέσου αυτού του ευθύγραμμου τμήματος

en: Mid Point
el: Μέσο

en: The midpoint of a segment or two other points
el: Το μέσο ενός ευθύγραμμου τμήματος ή δύο άλλων σημείων

en: Construct the golden ratio point of this segment
el: Κατασκευή της χρυσής τομής αυτού του ευθύγραμμου τμήματος

en: Golden Ratio Point
el: Χρυσή τομή

en: The golden ratio point of a segment or two other points
el: Η χρυσή τομή ενός ευθύγραμμου τμήματος ή δύο άλλων σημείων

en: Vector
el: Διάνυσμα

en: Construct a vector from two given points.
el: Κατασκευή ενός διανύσματος από δύο δοσμένα σημεία.

en: Vector Sum
el: Άθροισμα διανυσμάτων

en: Construct the vector sum of two vectors.
el: Κατασκευή του αθροίσματος δύο διανυσμάτων.

en: Line by Vector
el: Ευθεία από διάνυσμα

en: Construct the line by a given vector though a given point.
el: Κατασκευή της ευθείας με δοσμένο το διάνυσμα μέσω ενός δοσμένου σημείου.

en: Half-Line by Vector
el: Ημιευθεία από διάνυσμα

en: Construct the half-line by a given vector starting at given point.
el: Κατασκευή της ημιευθείας με δοσμένο το διάνυσμα ξεκινώντας από ένα δοσμένο σημείο.

en: Arc by Three Points
el: Τόξο από τρία σημεία

en: Construct an arc through three points.
el: Κατασκευή του τόξου που περνά από τρία σημεία.

en: Conic Arc by Center and Three Points
el: Κωνικό τόξο από κέντρο και τρία σημεία

en: Construct a conic arc with given center through three points.
el: Κατασκευή ενός κωνικού τόξου με δοσμένο το κέντρο και τρία σημεία.

en: Conic Arc by Five Points
el: Κωνική τομή από πέντε σημεία

en: Construct a conic arc through five points.
el: Κατασκευή κωνικού τόξου που περνά από πέντε σημεία.

en: Arc by Center, Angle && Point
el: Τόξο από κέντρο, γωνία && σημείο

en: Construct an arc by its center and a given angle, starting at a given point
el: Κατασκευή ενός τόξου από το κέντρο του και μια δοσμένη γωνία, ξεκινώντας από ένα δοσμένο σημείο

en: Parabola by Directrix && Focus
el: Παραβολή από διευθύνουσα && εστία

en: A parabola defined by its directrix and focus
el: Μια παραβολή ορισμένη από τη διευθύνουσα και την εστία της

en: Translate
el: Μετατόπιση

en: The translation of an object by a vector
el: Η μετατόπιση ενός αντικειμένου από ένα διάνυσμα

en: Reflect in Point
el: Αντανάκλαση σε σημείο

en: An object reflected in a point
el: Ένα αντικείμενο αντανακλώμενο σε ένα σημείο

en: Reflect in Line
el: Αντανάκλαση σε ευθεία

en: An object reflected in a line
el: Ένα αντικείμενο αντανακλώμενο σε μια ευθεία

en: Rotate
el: Περιστροφή

en: An object rotated by an angle around a point
el: Ένα αντικείμενο περιστραμμένο κατά μια γωνία γύρω από ένα σημείο

en: Scale
el: Κλιμάκωση

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of a segment
el: Κλιμάκωση ενός αντικειμένου σε ένα σημείο, με αναλογία δοσμένη από το μήκος του ευθύγραμμου τμήματος

en: Scale over Line
el: Κλιμάκωση σε ευθεία

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of a segment
el: Κλιμάκωση ενός αντικειμένου σε μια ευθεία, με αναλογία δοσμένη από το μήκος του ευθύγραμμου τμήματος

en: Scale (ratio given by two segments)
el: Κλιμάκωση (αναλογία από δύο ευθύγραμμα τμήματα)

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of two segments
el: Κλιμάκωση ενός αντικειμένου σε ένα σημείο, με αναλογία δοσμένη από το μήκος δύο ευθύγραμμων τμημάτων

en: Scale over Line (ratio given by two segments)
el: Κλιμάκωση σε ευθεία (αναλογία από δύο ευθύγραμμα τμήματα)

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of two segments
el: Κλιμάκωση ενός αντικειμένου σε μια ευθεία, με αναλογία δοσμένη από το μήκος δύο ευθύγραμμων τμημάτων

en: Apply Similitude
el: Εφαρμογή ομοιότητας

en: Apply a similitude to an object (the sequence of a scaling and rotation around a center)
el: Εφαρμογή μιας ομοιότητας σε ένα αντικείμενο (η ακολουθία μιας κλιμάκωσης και μιας περιστροφής γύρω από ένα κέντρο)

en: Harmonic Homology
el: Αρμονική ομολογία

en: The harmonic homology with a given center and a given axis (this is a projective transformation)
el: Η αρμονική ομολογία με ένα δοσμένο κέντρο και ένα δοσμένο άξονα (αυτός είναι μετασχηματισμός προβολής)

en: Draw Projective Shadow
el: Σχεδίαση σκιάς προβολής

en: The shadow of an object with a given light source and projection plane (indicated by a line)
el: Η σκιά ενός αντικειμένου με δοσμένη την πηγή του φωτός και ένα επίπεδο προβολής (ορισμένο με μια ευθεία)

en: Asymptotes of a Hyperbola
el: Ασύμπτωτες μιας υπερβολής

en: The two asymptotes of a hyperbola.
el: Οι δύο ασύμπτωτες μιας υπερβολής.

en: Triangle by Its Vertices
el: Τρίγωνο από τις κορυφές του

en: Construct a triangle given its three vertices.
el: Κατασκευή ενός τριγώνου με δοσμένες τις τρεις κορυφές του.

en: Convex Hull
el: Κυρτό σχήμα

en: A polygon that corresponds to the convex hull of another polygon
el: Ένα πολύγωνο που αντιστοιχεί στο κυρτό σχήμα κάποιου άλλου πολυγώνου

en: Bézier Quadratic by its Control Points
el: Τετραγωνική καμπύλη Bezier με τα σημεία ελέγχου

en: Construct a Bézier quadratic given its three control points.
el: Κατασκευή μιας τετραγωνικής Bezier με δοσμένα τρία σημεία.

en: Bézier Cubic by its Control Points
el: Κυβική καμπύλη Bezier με τα σημεία ελέγχου

en: Construct a Bézier cubic given its four control points.
el: Κατασκευή μιας κυβικής καμπύλης με δοσμένα τέσσερα σημεία.

en: Rational Bézier Quadratic by its Control Points
el: Rational καμπύλη Bezier με τα σημεία ελέγχου

en: Construct a Rational Bézier quadratic given its three control points.
el: Κατασκευή μιας Rational Bezier με δοσμένrα τρία σημεία.

en: Rational Bézier Cubic by its Control Points
el: Κυβική rational Bezier με τα σημεία ελέγχου

en: Construct a Rational Bézier cubic given its four control points.
el: Κατασκευή μιας Rational κυβικής Bezier με δοσμένrα τέσσερα σημεία.

en: Parallel Test
el: Έλεγχος παραλληλότητας

en: Test whether two given lines are parallel
el: Ελέγχει αν δύο δοσμένες ευθείες είναι παράλληλες

en: Orthogonal Test
el: Ορθογώνιος έλεγχος

en: Test whether two given lines are orthogonal
el: Ελέγχει αν δύο δοσμένες ευθείες σχηματίζουν ορθή γωνία

en: Collinear Test
el: Συνευθειακός έλεγχος

en: Test whether three given points are collinear
el: Ελέγχει αν τρία δοσμένα σημεία είναι συνευθειακά

en: Contains Test
el: Έλεγχος περιεχόμενου

en: Test whether a given curve contains a given point
el: Έλεγχος αν μια δοσμένη καμπύλη περιέχει ένα δοσμένο σημείο

en: In Polygon Test
el: Έλεγχος εντός πολυγώνου

en: Test whether a given polygon contains a given point
el: Ελέγχει αν ένα δοσμένο πολύγωνο περιέχει ένα δοσμένο σημείο

en: Convex Polygon Test
el: Έλεγχος κυρτού σχήματος

en: Test whether a given polygon is convex
el: Ελέγχει αν ένα δοσμένο πολύγωνο είναι κυρτό

en: Existence Test
el: Έλεγχος ύπαρξης

en: Test whether a given object is constructible
el: Ελέγχει αν ένα δοσμένο αντικείμενο είναι κατασκευάσιμο

en: Distance Test
el: Έλεγχος απόστασης

en: Test whether a given point have the same distance from a given point and from another given point
el: Έλεγχος αν ένα δοσμένο σημείο ισαπέχει από δύο σημεία

en: Vector Equality Test
el: Έλεγχος ισότητας διανυσμάτων

en: Test whether two vectors are equal
el: Ελέγχει αν δύο διανύσματα είναι ίσα

en: Point Projection
el: Προβολή σημείου

en: Project a point on a line
el: Προβολή σημείου πάνω σε γραμμή

en: Python Script
el: Σενάριο Python

en: Construct a new Python script.
el: Κατασκευή ενός νέου σεναρίου Python.

en: Enter coordinates in the following format: "x;y",
    where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
el: Εισάγετε συντεταγμένες με την παρακάτω μορφή: "x;y",
    όπου x είναι η συντεταγμένη x, και y είναι η συντεταγμένη y.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"x;y"</b>,<br />where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
el: Εισάγετε συντεταγμένες με την παρακάτω μορφή: <b>"x;y"</b>,<br /> όπου x είναι η συντεταγμένη x, και y είναι η συντεταγμένη y.

en: Enter coordinates in the following format: "r; θ°",
    where r and θ are the polar coordinates.
el: Εισάγετε συντεταγμένες με την παρακάτω μορφή: "ρ;θ°",
    όπου τα ρ και θ είναι οι πολικές συντεταγμένες.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"r; θ°"</b>,<br />where r and θ are the polar coordinates.
el: Εισάγετε συντεταγμένες με την παρακάτω μορφή: <b>"ρ;θ°"</b>,<br /> όπου τα ρ και θ είναι οι πολικές συντεταγμένες.

en: &Euclidean
el: &Ευκλείδειο

en: &Polar
el: Πολι&κό

en: Set Euclidean Coordinate System
el: Ορισμός του Ευκλείδειου συστήματος συντεταγμένων

en: Set Polar Coordinate System
el: Ορισμός του πολικού συστήματος συντεταγμένων

[ctx: Translators: Degrees]
en: Deg
el: Μοίρες

[ctx: Translators: Radians]
en: Rad
el: Ακτίνια

[ctx: Translators: Gradians]
en: Grad
el: Βαθμοί

en: A normal point, i.e. one that is either independent or attached to a line, circle, segment.
el: Ένα κανονικό σημείο, δηλαδή ένα σημείο που είναι είτε ανεξάρτητο είτε συνδεδεμένο με μια ευθεία, κύκλο, ευθύγραμμο τμήμα.

en: Point
el: Σημείο

en: Construct a text label.
el: Κατασκευή μιας ετικέτας κειμένου.

en: Text Label
el: Ετικέτα κειμένου

en: Construct a Point by its Coordinates
el: Κατασκευή ενός σημείου από τις συντεταγμένες του

en: Point by Coordinates
el: Σημείο από συντεταγμένες

en: Fixed Point
el: Σταθερό σημείο

en: Enter the coordinates for the new point.
el: Εισάγετε τις συντεταγμένες για το νέο σημείο.

en: Construct a Numeric Value
el: Κατασκευή μιας αριθμητικής τιμής

en: Numeric Value
el: Αριθμητική τιμή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_defaultCheckBox)
en: &Use default coordinate precision
el: &Χρήση προκαθορισμένης ακρίβειας συντεταγμένης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_precisionLabel)
en: &Specify coordinate precision:
el: Ορι&σμός ακρίβειας συντεταγμένης:

[ctx: @title:window]
en: Set Angle Size
el: Ορισμός μεγέθους γωνίας

en: Insert the new size of this angle:
el: Εισάγετε το νέο μέγεθος αυτής της γωνίας:

en: Use this edit field to modify the size of this angle.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το πεδίο επεξεργασίας για την τροποποίηση του μεγέθους αυτής της γωνίας.

en: Choose from this list the goniometric unit you want to use to modify the size of this angle.<br />
    If you switch to another unit, the value in the edit field on the left will be converted to the new selected unit.
el: Επιλέξτε από αυτήν τη λίστα τη μονάδα μέτρησης γωνίας που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε για την τροποποίηση του μεγέθους αυτής της γωνίας. <br />
    Αν μεταβείτε σε κάποια άλλη μονάδα, η τιμή στο πεδίο επεξεργασίας στα αριστερά θα μετατραπεί στη νέα επιλεγμένη μονάδα.

en: Could not open macro file '%1'
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου μακροεντολών '%1'

en: Kig cannot open the macro file "%1".
el: Το Kig αδυνατεί να ανοίξει το αρχείο μακροεντολών "%1".

en: This file was created by a very old Kig version (pre-0.4). Support for this format has been removed from recent Kig versions. You can try to import this macro using a previous Kig version (0.4 to 0.6) and then export it again in the new format.
el: Αυτό το αρχείο δημιουργήθηκε με μια πολύ παλιά έκδοση Kig (πριν την 0.4). Η υποστήριξη αυτής της μορφής αφαιρέθηκε από τις πρόσφατες εκδόσεις του Kig. Μπορείτε να δοκιμάσετε να ανοίξετε το αρχείο με κάποια προηγούμενη έκδοση Kig (0.4 με 0.6), και έπειτα να το αποθηκεύσετε ξανά, έτσι ώστε να το μετατρέψετε στη νέα μορφή.

en: Unnamed Macro #%1
el: Ανώνυμη μακροεντολή #%1

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support. Perhaps you have compiled Kig without support for this object type, or perhaps you are using an older Kig version.
el: Αυτό το αρχείο Kig χρησιμοποιεί ένα αντικείμενο με τύπο "%1", τον οποίο η τρέχουσα έκδοση Kig δεν υποστηρίζει. Πιθανότατα μεταγλωττίσατε το Kig χωρίς υποστήριξη για το συγκεκριμένο τύπο αντικειμένου, ή ίσως να χρησιμοποιείτε μια παλιά έκδοση του Kig.

en: Radical Lines for Conics
el: Ριζικές ευθείες για κωνικές τομές

en: The lines constructed through the intersections of two conics.  This is also defined for non-intersecting conics.
el: Η ευθείες που ορίζονται από την τομή δύο κωνικών τομών. Αυτό ορίζεται επίσης και για μη τεμνόμενες κωνικές τομές.

en: Moving Point
el: Κινητό σημείο

en: Select the moving point, which will be moved around while drawing the locus...
el: Επιλέξτε το κινητό σημείο, το οποίο θα μετακινείται κατά τη σχεδίαση του γεωμετρικού τόπου...

en: Following Point
el: Σημείο ακόλουθος

en: Select the following point, whose locations the locus will be drawn through...
el: Επιλέξτε το σημείο ακόλουθο, του οποίο οι θέσεις ορίζουν το γεωμετρικό τόπο...

en: Locus
el: Γεωμετρικός τόπος

en: A locus
el: Ένας γεωμετρικός τόπος

en: Dependent Point
el: Εξαρτημένο σημείο

en: Polygon by Its Vertices
el: Πολύγωνο από τις κορυφές του

en: Construct a polygon by giving its vertices
el: Κατασκευή ενός πολυγώνου με δοσμένες τις κορυφές του

en: ... with this vertex (click on the first vertex to terminate construction)
el: ... με αυτήν την κορυφή (κλικ στην πρώτη κορυφή για τερματισμό της κατασκευής)

en: Construct a polygon with this vertex
el: Κατασκευή ενός πολυγώνου με αυτή την κορυφή

en: Select a point to be a vertex of the new polygon...
el: Επιλέξτε ένα σημείο ως κορυφή του νέου πολυγώνου...

en: Open Polygon (Polygonal Line)
el: Άνοιγμα πολυγώνου (πολυγωνική γραμμή)

en: Construct an open polygon
el: Κατασκευή ανοιχτού πολυγώνου

en: ... with this vertex (click again on the last vertex to terminate construction)
el: ... με αυτήν την κορυφή (κλικ ξανά στην τελευταία κορυφή για τερματισμό της κατασκευής)

en: Construct a polygonal line with this vertex
el: Κατασκευή μιας πολυγωνικής γραμμής με αυτήν την κορυφή

en: Select a point to be a vertex of the new polygonal line...
el: Επιλέξτε ένα σημείο ως κορυφή της νέας πολυγωνικής γραμής...

en: Polygon
el: Πολύγωνο

en: Construct the vertices of this polygon...
el: Κατασκευή των κορυφών αυτού του πολυγώνου...

en: Vertices of a Polygon
el: Κορυφές ενός πολυγώνου

en: The vertices of a polygon.
el: Οι κορυφές ενός πολυγώνου.

en: Construct the sides of this polygon...
el: Κατασκευή των πλευρών ενός πολυγώνου...

en: Sides of a Polygon
el: Πλευρές ενός πολυγώνου

en: The sides of a polygon.
el: Οι πλευρές ενός πολυγώνου.

en: Regular Polygon with Given Center
el: Κανονικό πολύγωνο με δοσμένο κέντρο

en: Construct a regular polygon with a given center and vertex
el: Κατασκευή ενός κανονικού πολυγώνου με ένα δοσμένο κέντρο και κορυφή

en: Construct a regular polygon with this center
el: Κατασκευή ενός κανονικού πολυγώνου με αυτό το κέντρο

en: Construct a regular polygon with this vertex
el: Κατασκευή ενός κανονικού πολυγώνου με αυτή την κορυφή

en: Adjust the number of sides (%1/%2)
el: Ρύθμιση του αριθμού των πλευρών (%1/%2)

en: Adjust the number of sides (%1)
el: Ρύθμιση του αριθμού των πλευρών (%1)

en: Select the center of the new polygon...
el: Επιλέξτε το κέντρο του νέου πολυγώνου...

en: Select a vertex for the new polygon...
el: Επιλέξτε μια κορυφή του νέου πολυγώνου...

en: Move the cursor to get the desired number of sides...
el: Μετακινήστε το δρομέα έτσι ώστε να έχετε τον επιθυμητό αριθμό πλευρών...

en: Bézier Curve by its Control Points
el: Καμπύλη Bezier με τα σημεία ελέγχου

en: Construct a Bézier curve by giving its control points
el: Κατασκευή καμπύλης Bezier με δοσμένα τα σημεία ελέγχου

en: ... with this control point (click again on the last control point to terminate construction)
el: ... με αυτό το σημείο (κλικ ξανά στο τελευταίο σημείο για τερματισμό της κατασκευής)

en: Construct a Bézier curve with this control point
el: Κατασκευή καμπύλης Bezier με αυτό το κέντρο

en: Select a point to be a control point of the new Bézier curve...
el: Επιλέξτε ένα σημείο ως σημείο ελέγχου της νέας καμπύλης Bezier...

en: Rational Bézier Curve by its Control Points
el: Ratinal καμπύλη Bezier με σημεία ελέγχου

en: Construct a Bézier curve by giving its control points and positive weights
el: Κατασκευή μιας καμπύλης Bezier με δοσμένα τα σημεία της και θετικά βάρη

en: ... assign this weight to last selected control point
el: ... ανάθεση αυτού του βάρους στο τελευταία επιλεγμένο σημείο ελέγχου

en: ... with this control point (click again on the last control point or weight to terminate construction)
el: ... με αυτό το σημείο ελέγχου (κλικ ξανά στο τελευταίο σημείο ή βάρος για τερματισμό της κατασκευής)

en: Construct a rational Bézier curve with this control point
el: Κατασκευή μιας rational καμπύλης Bezier με αυτό το σημείο

en: Select a point to be a control point of the new rational Bézier curve...
el: Επιλέξτε ένα σημείο ως σημείο ελέγχου της νέας rational καμπύλης Bezier...

en: Select a numeric label to be a weight of last selected point...
el: Επιλέξτε ένα αριθμητικό ως βάρος του τελευταία επιλεγμένου σημείου...

en: Construct the Radical Lines of This Circle
el: Κατασκευή των ριζικών ευθειών αυτού του κύκλου

en: Construct the Radical Lines of This Conic
el: Κατασκευή των ριζικών ευθειών αυτής της κωνικής τομής

en: Generic Affinity
el: Γενικευμένη συνάφεια

en: The unique affinity that maps three points (or a triangle) onto three other points (or a triangle)
el: Η μοναδική συνάφεια που αντιστοιχεί τρία σημεία (ή ένα τρίγωνο) σε άλλα τρία σημεία (ή ένα τρίγωνο)

en: Generic Projective Transformation
el: Γενικευμένος μετασχηματισμός προβολής

en: The unique projective transformation that maps four points (or a quadrilateral) onto four other points (or a quadrilateral)
el: Ο γενικευμένος μετασχηματισμός προβολής που αντιστοιχεί τέσσερα σημεία (ή ένα τετράπλευρο) σε άλλα τέσσερα σημεία (ή ένα τετράπλευρο)

en: Inversion of Point, Line or Circle
el: Αντιστροφή σημείου, ευθείας ή κύκλου

en: The inversion of a point, line or circle with respect to a circle
el: Η αντιστροφή ενός σημείου, ευθείας ή κύκλου σε σχέση με έναν κύκλο

en: Measure Transport
el: Μεταφορά μεγέθους

en: Transport the measure of a segment or arc over a line or circle.
el: Μεταφορά του μεγέθους ενός ευθύγραμμου τμήματος ή τόξου πάνω σε μια ευθεία ή κύκλο.

en: Segment to transport
el: Ευθύγραμμο τμήμα για μεταφορά

en: Arc to transport
el: Τόξο για μεταφορά

en: Value to transport
el: Τιμή για μεταφορά

en: Transport a measure on this line
el: Μεταφορά ενός μεγέθους σε αυτή την ευθεία

en: Transport a measure on this circle
el: Μεταφορά ενός μεγέθους σε αυτόν τον κύκλο

en: Start transport from this point of the circle
el: Έναρξη μεταφοράς από αυτό το σημείο του κύκλου

en: Start transport from this point of the line
el: Έναρξη μεταφοράς από αυτό το σημείο της ευθείας

en: Start transport from this point of the curve
el: Έναρξη μεταφοράς από αυτό το σημείο της καμπύλης

en: Select a segment, arc or numeric label to be transported...
el: Επιλέξτε ένα ευθύγραμμο τμήμα ή αριθμητικό για να μεταφερθεί...

en: Select a destination line or circle...
el: Επιλέξτε για προορισμό μια γραμμή ή κύκλο...

en: Choose a starting point on the line/circle...
el: Επιλέξτε ένα σημείο έναρξης πάνω στη γραμμή/κύκλο...

en: Intersect with this conic
el: Τομή με αυτή την κωνική τομή

en: Intersect with this line
el: Τομή με αυτή την ευθεία

en: Intersect with this cubic
el: Τομή με αυτή την κυβική καμπύλη

en: Intersect with this circle
el: Τομή με αυτόν τον κύκλο

en: Intersect
el: Τομή

en: The intersection of two objects
el: Η τομή δύο αντικειμένων

en: Intersect this Circle
el: Τομή αυτού του κύκλου

en: Intersect this Conic
el: Τομή αυτής της κωνικής τομής

en: Intersect this Segment
el: Τομή αυτού του ευθύγραμμου τμήματος

en: Intersect this Half-line
el: Τομή αυτής της ημι-ευθείας

en: Intersect this Line
el: Τομή αυτής της ευθείας

en: Intersect this Cubic Curve
el: Τομή αυτής της κυβικής καμπύλης

en: Intersect this Arc
el: Τομή αυτού του τόξου

en: Intersect this Polygon
el: Τομή αυτού του πολυγώνου

en: Intersect this Polygonal
el: Τομή αυτού του πολυγωνικού

en: with this Circle
el: με αυτόν τον κύκλο

en: with this Conic
el: με αυτήν την κωνική τομή

en: with this Segment
el: με αυτό το ευθύγραμμο τμήμα

en: with this Half-line
el: με αυτήn την ημιευθεία

en: with this Line
el: με αυτή την ευθεία

en: with this Cubic Curve
el: με αυτή την κυβική καμπύλη

en: with this Arc
el: με αυτό το τόξο

en: with this Polygon
el: με αυτό το πολύγωνο

en: with this Polygonal
el: με αυτό το πολυγωνικό

en: Construct midpoint of this point and another one
el: Κατασκευή του μέσου σημείου αυτού του σημείου και ενός άλλου

en: Select the first of the points of which you want to construct the midpoint...
el: Επιλέξτε το πρώτο από τα σημεία για την κατασκευή του μέσου σημείου...

en: Construct the midpoint of this point and another one
el: Κατασκευή του μέσου σημείου αυτού του σημείου και ενός άλλου

en: Select the other of the points of which to construct the midpoint...
el: Επιλέξτε το δεύτερο από τα σημεία για την κατασκευή του μέσου σημείου...

en: Construct golden ratio point of this point and another one
el: Κατασκευή της χρυσής τομής αυτού του σημείου και ενός άλλου

en: Select the first of the points of which you want to construct the golden ratio point...
el: Επιλέξτε το πρώτο από τα σημεία για την κατασκευή της χρυσής τομής...

en: Construct the golden ratio point of this point and another one
el: Κατασκευή της χρυσής τομής αυτού του σημείου και ενός άλλου

en: Select the other of the points of which to construct the golden ratio point...
el: Επιλέξτε το δεύτερο από τα σημεία για την κατασκευή της χρυσής τομής...

en: Select the first object to intersect...
el: Επιλέξτε το πρώτο αντικείμενο για την τομή...

en: Select the second object to intersect...
el: Επιλέξτε το δεύτερο αντικείμενο για την τομή...

en: Tangent
el: Εφαπτόμενη

en: The line tangent to a curve
el: Η εφαπτόμενη ευθεία σε μια καμπύλη

en: Tangent to This Circle
el: Εφαπτόμενη σε αυτόν τον κύκλο

en: Tangent to This Conic
el: Εφαπτόμενη σε αυτή την κωνική τομή

en: Tangent to This Arc
el: Εφαπτόμενη σε αυτό το τόξο

en: Tangent to This Cubic Curve
el: Εφαπτόμενη σε αυτή την κυβική καμπύλη

en: Tangent to This Curve
el: Εφαπτόμενη σε αυτή την καμπύλη

en: Tangent at This Point
el: Εφαπτόμενη σε αυτό το σημείο

en: Center Of Curvature
el: Κέντρο καμπυλότητας

en: The center of the osculating circle to a curve
el: Το κέντρο του συνεφαπτόμενου κύκλου σε μια καμπύλη

en: Center of Curvature of This Conic
el: Κέντρο καμπυλότητας αυτής της κωνικής τομής

en: Center of Curvature of This Cubic Curve
el: Κέντρο καμπυλότητας αυτής της κυβικής καμπύλης

en: Center of Curvature of This Curve
el: Κέντρο καμπυλότητας αυτής της καμπύλης

en: Center of Curvature at This Point
el: Κέντρο καμπυλότητας σε αυτό το σημείο

[ctx: Translators: Pixel]
en: pixel
el: εικονοστοιχείο

[ctx: Translators: Centimeter]
en: cm
el: εκ

en: Which object?
el: Ποιό αντικείμενο;

en: Click the location where you want to place the new point, or the curve that you want to attach it to...
el: Κάντε κλικ στη θέση που επιθυμείτε να τοποθετήσετε το νέο σημείο, ή την καμπύλη στην οποία επιθυμείτε να το συνδέσετε...

en: Now select the location for the result label.
el: Τώρα επιλέξτε τη θέση της ετικέτας αποτελέσματος.

[ctx: @title:window]
en: Edit Type
el: Επεξεργασία τύπου

en: Here you can edit the name of the current macro type.
el: Εδώ μπορείτε να επεξεργαστείτε το όνομα του τρέχοντος τύπου μακροεντολής.

en: Here you can edit the description of the current macro type. This field is optional, so you can also leave this empty: if you do so, then your macro type will have no description.
el: Εδώ μπορείτε να επεξεργαστείτε την περιγραφή του τρέχοντος τύπου μακροεντολής. Αυτό το πεδίο είναι προαιρετικό, οπότε μπορείτε να το αφήσετε κενό: Αν κάνετε κάτι τέτοιο τότε ο τύπου μακροεντολής σας δε θα περιέχει περιγραφή.

en: Use this button to change the icon of the current macro type.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το κουμπί για την τροποποίηση του εικονιδίου του τρέχοντος τύπου μακροεντολής.

en: The name of the macro can not be empty.
el: Το όνομα της μακροεντολής δεν μπορεί να είναι κενό.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Here you can modify the name, the description and the icon of this macro type.
el: Εδώ μπορείτε να τροποποιήσετε το όνομα, την περιγραφή και το εικονίδιο αυτού του τύπου μακροεντολής.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_3)
en: Name:
el: Όνομα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_2_2)
en: Description:
el: Περιγραφή:

[ctx: @title:window]
en: History Browser
el: Περιηγητής ιστορικού

en: Start of the construction
el: Έναρξη της κατασκευής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Description of the current step:
el: Περιγραφή του τρέχοντος βήματος:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonFirst)
en: First step
el: Πρώτο βήμα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonBack)
en: One step back
el: Ένα βήμα πίσω

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonNext)
en: One step forward
el: Ένα βήμα μπροστά

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonLast)
en: Last step
el: Τελευταίο βήμα

en: Name
el: Όνομα

en: <unnamed object>
el: <ανώνυμο αντικείμενο>

en: There are '%n' parts in the text that you have not selected a value for. Please remove them or select enough arguments.
el: Υπάρχουν '%n' τμήματα στο κείμενο για τα οποία δεν επιλέξατε μια τιμή. Παρακαλώ αφαιρέστε τα ή επιλέξτε επαρκείς παραμέτρους.

en: argument %1
el: παράμετρος %1

en: Selecting argument %1
el: Επιλογή παραμέτρου %1

en: Change Label
el: Τροποποίηση ετικέτας

en: Set Value
el: Ορισμός τιμής

en: Enter value:
el: Εισάγετε τιμή:

en: Select the position for the new numeric value...
el: Επιλέξτε τη θέση της νέας αριθμητικής τιμής...

en: One of the result objects you selected cannot be calculated from the given objects. Kig cannot calculate this macro because of this. Please press Back, and construct the objects in the correct order...
el: Ένα από τα αντικείμενα αποτελέσματος που επιλέξατε δεν μπορούν να υπολογιστούν από τα δοσμένα αντικείμενα. Έτσι το Kig δεν μπορεί να υπολογίσει την μακροεντολή. Παρακαλώ πατήστε το 'Πίσω' και κατασκευάστε τα αντικείμενα με τη σωστή σειρά...

en: One of the given objects is not used in the calculation of the resultant objects.  This probably means you are expecting Kig to do something impossible.  Please check the macro and try again.
el: Ένα από τα δοσμένα αντικείμενα δε χρησιμοποιείται στον υπολογισμό των αντικειμένων του αποτελέσματος. Αυτό πιθανότατα σημαίνει ότι περιμένετε από το Kig κάτι αδύνατο. Παρακαλώ ελέγξτε την μακροεντολή και δοκιμάστε ξανά.

en: Given Objects
el: Δοσμένα αντικείμενα

en: Select the "given" objects for your new macro and press "Next".
el: Επιλέξτε τα "δοσμένα" αντικείμενα για τη νέα σας μακροεντολή και πατήστε το "Επόμενο".

en: Final Object
el: Τελικό αντικείμενο

en: Select the final object(s) for your new macro.
el: Επιλέξτε το τελικό αντικείμενο(α) για τη νέα σας μακροεντολή.

en: Enter a name and description for your new type.
el: Εισάγετε ένα όνομα και περιγραφή για το νέο σας τύπο.

en: &Name:
el: Ό&νομα:

en: &Description:
el: &Περιγραφή:

en: &Icon:
el: Ε&ικονίδιο:

[ctx: @title:window]
en: Define New Macro
el: Ορισμός νέας μακροεντολής

en: Move %1 Object | Move %1 Objects
el[0]: Μετακίνηση %1 αντικειμένου
el[1]: Μετακίνηση %1 αντικειμένων

en: Redefine Point
el: Επανορισμός σημείου

en: Black
el: Μαύρο

en: Gray
el: Γκρι

en: Red
el: Κόκκινο

en: Green
el: Πράσινο

en: Cyan
el: Κυανό

en: Yellow
el: Κίτρινο

en: Dark Red
el: Σκούρο κόκκινο

en: &Hide
el: &Απόκρυψη

en: &Show
el: &Εμφάνιση

en: &Move
el: &Μετακίνηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: &Delete
el: &Διαγραφή

en: &Custom Color
el: &Προσαρμοσμένο χρώμα

en: Change Object Color
el: Τροποποίηση χρώματος αντικειμένου

en: Change Object Width
el: Τροποποίηση πλάτους αντικειμένου

en: Change Point Style
el: Τροποποίηση στυλ σημείου

en: Change Object Style
el: Τροποποίηση στυλ αντικειμένου

en: Set &Name...
el: Ορισμός ο&νόματος...

en: &Name
el: Ό&νομα

en: Set Object Name
el: Ορισμός ονόματος αντικειμένου

en: Set Name of this Object:
el: Ορισμός ονόματος του αντικειμένου:

en: %1 Object | %1 Objects
el[0]: %1 αντικείμενο
el[1]: %1 αντικείμενα

en: Kig Document
el: Έγγραφο Kig

en: &Transform
el: &Μετασχηματισμός

en: T&est
el: Έ&λεγχος

en: Const&ruct
el: &Κατασκευή

en: &Start
el: Έναρ&ξη

en: Add Te&xt Label
el: Προσθήκη ετικέ&τας κειμένου

en: Set Co&lor
el: Ορισμός &χρώματος

en: Set &Pen Width
el: Ορισμός &πάχους πένας

en: Set St&yle
el: Ορισμός στ&υλ

en: Set Coordinate S&ystem
el: Ορισμός συστήματος συντετα&γμένων

[ctx: More menu items]
en: More...
el: Περισσότερα...

en: Edit Script...
el: Επεξεργασία σεναρίου...

en: Enter Label Text
el: Εισάγετε κείμενο ετικέτας

en: Enter the text for your label here and press "Next".
    If you want to show variable parts, then put %1, %2, ... at the appropriate places (e.g. "This segment is %1 units long.").
el: Εισάγετε εδώ το κείμενο για την ετικέτα σας και πατήστε το "Επόμενο".
    Αν επιθυμείτε να εμφανίζονται τμήματα μεταβλητών, μπορείτε να εισάγετε τα %1, %2, ... στις κατάλληλες θέσεις (π.χ. "Αυτό το ευθύγραμμο τμήμα είναι %1 μονάδες μακρύ.").

en: Show text in a frame
el: Εμφάνιση κειμένου σε ένα πλαίσιο

en: Select Arguments
el: Επιλογή παραμέτρων

en: Now select the argument(s) you need.  For every argument, click on it, select an object and a property in the Kig window, and click finish when you are done...
el: Τώρα επιλέξτε τις παραμέτρους που χρειάζεστε. Για κάθε παράμετρο, κάντε κλικ σε αυτή, επιλέξτε ένα αντικείμενο και μια ιδιότητα στο παράθυρο του Kig, και κάντε κλικ στο τέλος μόλις είστε έτοιμοι...

[ctx: @title:window]
en: Construct Label
el: Κατασκευή ετικέτας

en: Macro
el: Μακροεντολή

en: Type
el: Τύπος

en: Description
el: Περιγραφή

[ctx: @title:window]
en: Manage Types
el: Διαχείριση τύπων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: &Edit...
el: &Επεξεργασία...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonExport)
en: E&xport...
el: Ε&ξαγωγή...

en: Are you sure you want to delete this type? | Are you sure you want to delete these %1 types?
el[0]: Επιθυμείτε σίγουρα τη διαγραφή αυτού του τύπου;
el[1]: Επιθυμείτε σίγουρα τη διαγραφή αυτών των %1 τύπων;

en: Are You Sure?
el: Είσαστε σίγουροι;

en: Export Types
el: Εξαγωγή τύπων

en: Kig Types Files (*.kigt);;All Files (*)
el: Αρχεία τύπων Kig (*.kigt);;Όλα τα αρχεία (*)

en: Kig Types Files (*.kigt)
el: Αρχεία τύπων Kig (*.kigt)

en: Geogebra Tool Files (*.ggt)
el: Αρχεία εργαλείων Geogebra (*ggt)

en: All Files (*)
el: Όλα τα αρχεία (*)

en: Import Types
el: Εισαγωγή τύπων

en: There is more than one type selected. You can only edit one type at a time. Please select only the type you want to edit and try again.
el: Είναι επιλεγμένος παραπάνω από ένας τύπος. Μπορείτε να επεξεργαστείτε μόνο έναν τύπο κάθε φορά. Παρακαλώ επιλέξτε τον τύπο που επιθυμείτε να επεξεργαστείτε και δοκιμάστε ξανά.

en: More Than One Type Selected
el: Επιλεγμένος παραπάνω από ένας τύπος

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, typeList)
en: Select types here...
el: Επιλέξτε εδώ τύπους...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, typeList)
en: This is a list of the current macro types... You can select, edit, delete, export and import them...
el: Αυτή είναι μια λίστα με τους τρέχοντες τύπους μακροεντολών... Μπορείτε να τους επιλέξετε, επεξεργαστείτε, διαγράψετε, εξάγετε και να τους εισάγετε...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: Edit the selected type.
el: Επεξεργασία του επιλεγμένου τύπου.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: Delete all the selected types in the list.
el: Διαγραφή όλων των επιλεγμένων τύπων της λίστας.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonExport)
en: Export all the selected types to a file.
el: Εξαγωγή όλων των επιλεγμένων τύπων σε ένα αρχείο.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonImport)
en: Import macros that are contained in one or more files.
el: Εισαγωγή μακροεντολών που περιέχονται σε ένα ή περισσότερα αρχεία.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonImport)
en: &Import...
el: Εισαγ&ωγή...

en: Construct an angle through this point
el: Κατασκευή μιας γωνίας διαμέσου αυτού του σημείου

en: Select a point that the first half-line of the angle should go through...
el: Επιλέξτε ένα σημείο από το οποία θα περνά η πρώτη ημιευθεία της γωνίας...

en: Construct an angle at this point
el: Κατασκευή μιας γωνίας σε αυτό το σημείο

en: Select the point to construct the angle in...
el: Επιλέξτε το σημείο στο οποίο θα κατασκευαστεί η γωνία...

en: Select a point that the second half-line of the angle should go through...
el: Επιλέξτε ένα σημείο από το οποία θα περνά η δεύτερη ημιευθεία της γωνίας...

en: Set Si&ze
el: Ορισμός μεγέ&θους

en: Toggle &Right Angle Mark
el: Εναλλαγή ένδειξης &δεξιάς γωνίας

en: Resize Angle
el: Αλλαγή μεγέθους γωνίας

en: Construct an arc starting at this point
el: Κατασκευή ενός τόξου ξεκινώντας από αυτό το σημείο

en: Select the start point of the new arc...
el: Επιλέξτε το σημείο αρχής του νέου τόξου...

en: Construct an arc through this point
el: Κατασκευή ενός τόξου διαμέσου αυτού του σημείου

en: Select a point for the new arc to go through...
el: Επιλέξτε ένα σημείο από το οποίο θα περνά το νέο τόξο...

en: Construct an arc ending at this point
el: Κατασκευή ενός τόξου με τέλος αυτό το σημείο

en: Select the end point of the new arc...
el: Επιλέξτε το σημείο τέλους του νέου τόξου...

en: Construct an arc with this center
el: Κατασκευή ενός τόξου με αυτό το κέντρο

en: Select the center of the new arc...
el: Επιλέξτε το κέντρο του νέου τόξου...

en: Construct an arc with this angle
el: Κατασκευή ενός τόξου με αυτήν τη γωνία

en: Select the angle of the new arc...
el: Επιλέξτε τη γωνία του νέου τόξου...

en: Construct a conic arc starting at this point
el: Κατασκευή ενός κωνικού τόξου ξεκινώντας από αυτό το σημείο

en: Select the start point of the new conic arc...
el: Επιλέξτε το σημείο αρχής του νέου κωνικού τόξου...

en: Construct a conic arc through this point
el: Κατασκευή ενός κωνικού τόξου διαμέσου αυτού του σημείου

en: Select a point for the new conic arc to go through...
el: Επιλέξτε ένα σημείο από το οποίο περνά το νέο κωνικό τόξο...

en: Construct a conic arc ending at this point
el: Κατασκευή ενός κωνικού τόξου με τέλος αυτό το σημείο

en: Select the end point of the new conic arc...
el: Επιλέξτε το σημείο τέλους του νέου κωνικού τόξου...

en: Construct an conic arc with this center
el: Κατασκευή ενός κωνικού τόξου με αυτό το κέντρο

en: Select the center of the new conic arc...
el: Επιλέξτε το κέντρο του νέου κωνικού τόξου...

en: Number of control points
el: Αριθμός σημείων ελέγχου

en: Control polygon
el: Πολύγωνο ελέγχου

en: Cartesian Equation
el: Καρτεσιανή εξίσωση

en: Bézier Curve
el: Καμπύλη Bezier

en: Select this Bézier Curve
el: Επιλέξτε αυτήν την καμπύλη Bezier

en: Select Bézier Curve %1
el: Επιλέξτε την καμπύλη Bezier %1

en: Remove a Bézier Curve
el: Αφαίρεση μιας καμπύλης Bezier

en: Add a Bézier Curve
el: Προσθήκη μιας καμπύλης Bezier

en: Move a Bézier Curve
el: Μετακίνηση μιας καμπύλης Bezier

en: Attach to this Bézier Curve
el: Σύνδεση σε αυτή την καμπύλη Bezier

en: Show a Bézier Curve
el: Εμφάνιση μιας καμπύλης Bezier

en: Hide a Bézier Curve
el: Απόκρυψη μιας καμπύλης Bezier

en: Bézier Quadratic
el: Τετραγωνική Bezier

en: Select this Bézier Quadratic
el: Επιλέξτε αυτήν την τετραγωνική Bezier

en: Select Bézier Quadratic %1
el: Επιλέξτε την τετραγωνική Bezier %1

en: Remove a Bézier Quadratic
el: Αφαίρεση τετραγωνικής Bezier

en: Add a Bézier Quadratic
el: Προσθήκη μιας τετραγωνικής Bezier

en: Move a Bézier Quadratic
el: Μετακίνηση μιας τετραγωνικής Bezier

en: Attach to this Bézier Quadratic
el: Σύνδεση σε αυτήν την τετραγωνική Bezier

en: Show a Bézier Quadratic
el: Εμφάνιση μιας τετραγωνικής Bezier

en: Hide a Bézier Quadratic
el: Απόκρυψη μιας τετραγωνικής Bezier

en: Bézier Cubic
el: Κυβική Bezier

en: Select this Bézier Cubic
el: Επιλέξτε αυτήν την κυβική Bezier

en: Select Bézier Cubic %1
el: Επιλέξτε την κυβική Bezier %1

en: Remove a Bézier Cubic
el: Αφαίρεση μιας κυβικής Bezier

en: Add a Bézier Cubic
el: Προσθήκη μιας κυβικής Bezier

en: Move a Bézier Cubic
el: Μετακίνηση μιας κυβικής Bezier

en: Attach to this Bézier Cubic
el: Σύνδεση σε αυτήν την κυβική Bezier

en: Show a Bézier Cubic
el: Εμφάνιση μιας κυβικής Bezier

en: Hide a Bézier Cubic
el: Απόκρυψη μιας κυβικής Bezier

en: Rational Bézier Curve
el: Rational καμπύλη Bezier

en: Select this Rational Bézier Curve
el: Επιλέξτε αυτήν την Rational Bezier

en: Select Rational Bézier Curve %1
el: Επιλέξτε την Rational Bezier %1

en: Remove a Rational Bézier Curve
el: Αφαίρεση μιας Rational Bezier

en: Add a Rational Bézier Curve
el: Προσθήκη μιας Rational Bezier

en: Move a Rational Bézier Curve
el: Μετακίνηση μιας Rational Bezier

en: Attach to this Rational Bézier Curve
el: Σύνδεση σε αυτην την Rational Bezier

en: Show a Rational Bézier Curve
el: Εμφάνιση μιας Rational Bezier

en: Hide a Rational Bézier Curve
el: Απόκρυψη μιας Rational Bezier

en: Rational Bézier Quadratic
el: Τετραγωνική Rational Bezier

en: Select this Rational Bézier Quadratic
el: Επιλέξτε αυτήν την τετραγωνική Rational Bezier

en: Select Rational Bézier Quadratic %1
el: Επιλέξτε αυτήν την τετραγωνική Rational Bezier %1

en: Remove a Rational Bézier Quadratic
el: Αφαίρεση μιας τετραγωνικής Rational Bezier

en: Add a Rational Bézier Quadratic
el: Προσθήκη μιας τετραγωνικής Rational Bezier

en: Move a Rational Bézier Quadratic
el: Μετακίνηση μιας τετραγωνικής Rational Bezier

en: Attach to this Rational Bézier Quadratic
el: Σύνδεση σε αυτήν την τετραγωνική Rational Bezier

en: Show a Rational Bézier Quadratic
el: Εμφάνιση μιας τετραγωνικής Rational Bezier

en: Hide a Rational Bézier Quadratic
el: Απόκρυψη μιας τετραγωνικής Rational Bezier

en: Rational Bézier Cubic
el: Κυβική Rational Bezier

en: Select this Rational Bézier Cubic
el: Επιλέξτε αυτήν την κυβική Rational Bezier

en: Select Rational Bézier Cubic %1
el: Επιλέξτε την κυβική Rational Bezier %1

en: Remove a Rational Bézier Cubic
el: Αφαίρεση μιας κυβικής Rational Bezier

en: Add a Rational Bézier Cubic
el: Προσθήκη μιας κυβικής Rational Bezier

en: Move a Rational Bézier Cubic
el: Μετακίνηση μιας κυβικής Rational Bezier

en: Attach to this Rational Bézier Cubic
el: Σύνδεση σε αυτήν την κυβική Rational Bezier

en: Show a Rational Bézier Cubic
el: Εμφάνιση μιας κυβικής Rational Bezier

en: Hide a Rational Bézier Cubic
el: Απόκρυψη μιας κυβικής Rational Bezier

en: Construct a quadratic Bézier curve with this control point
el: Κατασκευή μιας τετραγωνικής Bezier με αυτό το σημείο

en: Select a point to be a control point of the new quadratic Bézier curve...
el: Επιλέξτε ένα σημείο ως σημείο ελέγχου της νέας τετραγωνικής Bezier...

en: Construct a cubic Bézier curve with this control point
el: Κατασκευή μιας κυβικής Bezier με αυτό το σημείο

en: Select a point to be a control point of the new cubic Bézier curve...
el: Επιλέξτε ένα σημείο ως σημείο ελέγχου της νέας κυβικής Bezier...

en: Construct a quadratic rational Bézier curve with this control point
el: Κατασκευή μιας τετραγωνικής rational Bezier με αυτό το κέντρο

en: Select three points and three numeric values as weights to construct rational Bézier curve...
el: Επιλέξτε τρία σημεία και τρεις αριθμητικές τιμές για την κατασκευή της rational Bezier...

en: Select this value as weight
el: Επιλέξτε αυτήν την τιμή ως βάρος

en: Construct a cubic rational Bézier curve with this control point
el: Κατασκευή μιας κυβικής rational Bezier με αυτό το σημείο

en: Test Result
el: Αποτέλεσμα δοκιμής

en: Select the curve...
el: Επιλέξτε την καμπύλη...

en: Select a point on the curve...
el: Επιλέξτε ένα σημείο πάνω στην καμπύλη...

en: Surface
el: Επιφάνεια

en: Circumference
el: Περίμετρος

en: Radius
el: Ακτίνα

en: Center
el: Κέντρο

en: Expanded Cartesian Equation
el: Ανεπτυγμένη καρτεσιανή εξίσωση

en: Polar Equation
el: Πολική εξίσωση

en: rho = %1   [centered at %2]
el: ρ = %1   [με κέντρο στο %2]

en: circle
el: κύκλος

en: Select this circle
el: Επιλέξτε αυτόν τον κύκλο

en: Select circle %1
el: Επιλέξτε τον κύκλο %1

en: Remove a Circle
el: Αφαίρεση ενός κύκλου

en: Add a Circle
el: Προσθήκη ενός κύκλου

en: Move a Circle
el: Μετακίνηση ενός κύκλου

en: Attach to this circle
el: Σύνδεση με αυτόν τον κύκλο

en: Show a Circle
el: Εμφάνιση ενός κύκλου

en: Hide a Circle
el: Απόκρυψη ενός κύκλου

en: Construct a circle through this point
el: Κατασκευή ενός κύκλου διαμέσου αυτού του σημείου

en: Construct a circle with this center
el: Κατασκευή ενός κύκλου με αυτό το κέντρο

en: Select the center of the new circle...
el: Επιλέξτε το κέντρο του νέου κύκλου...

en: Select a point for the new circle to go through...
el: Επιλέξτε ένα σημείο από το οποίο περνά ο νέος κύκλος...

en: With this radius
el: Με αυτήν την ακτίνα

en: Select the length of the radius...
el: Επιλέξτε το μήκος της ακτίνας...

en: Conic Type
el: Τύπος κωνικής τομής

en: First Focus
el: Πρώτη εστία

en: Second Focus
el: Δεύτερη εστία

en: Ellipse
el: Έλλειψη

en: Hyperbola
el: Υπερβολή

en: Parabola
el: Παραβολή

en: rho
el: ρο

en: cos theta
el: συν(θήτα)

en: sin theta
el: ημ(θήτα)

en: [centered at %1]
el: [με κέντρο στο %1]

en: conic
el: κωνική τομή

en: Select this conic
el: Επιλέξτε αυτή την κωνική τομή

en: Select conic %1
el: Επιλέξτε την κωνική τομή %1

en: Remove a Conic
el: Αφαίρεση μιας κωνικής τομής

en: Add a Conic
el: Προσθήκη μιας κωνικής τομής

en: Move a Conic
el: Μετακίνηση μιας κωνικής τομής

en: Attach to this conic
el: Σύνδεση σε αυτή την κωνική τομή

en: Show a Conic
el: Εμφάνιση μιας κωνικής τομής

en: Hide a Conic
el: Απόκρυψη μιας κωνικής τομής

en: Supporting Conic
el: Υποστήριξη κωνικής τομής

en: First End Point
el: Πρώτο άκρο

en: Second End Point
el: Δεύτερο άκρο

en: conic arc
el: κωνικό τόξο

en: Select this conic arc
el: Επιλέξτε αυτό το κωνικό τόξο

en: Select conic arc %1
el: Επιλέξτε το κωνικό τόξο %1

en: Remove a Conic Arc
el: Αφαίρεση ενός κωνικού τόξου

en: Add a Conic Arc
el: Προσθήκη ενός κωνικού τόξου

en: Move a Conic Arc
el: Μετακίνηση ενός κωνικού τόξου

en: Attach to this conic arc
el: Σύνδεση σε αυτό το κωνικό τόξο

en: Show a Conic Arc
el: Εμφάνιση ενός κωνικού τόξου

en: Hide a Conic Arc
el: Απόκρυψη ενός κωνικού τόξου

en: Construct a conic through this point
el: Κατασκευή μιας κωνικής τομής διαμέσου αυτού του σημείου

en: Select a point for the new conic to go through...
el: Επιλέξτε ένα σημεία από το οποίο περνά η νέα κωνική τομή...

en: Construct a conic with this asymptote
el: Κατασκευή μιας κωνικής τομής με αυτή την ασύμπτωτη

en: Select the first asymptote of the new conic...
el: Επιλέξτε την πρώτη ασύμπτωτη της νέας κωνικής τομής...

en: Select the second asymptote of the new conic...
el: Επιλέξτε τη δεύτερη ασύμπτωτη της νέας κωνικής τομής...

en: Construct an ellipse with this focus
el: Κατασκευή μιας έλλειψης με αυτή την εστία

en: Select the first focus of the new ellipse...
el: Επιλέξτε την πρώτη εστία της νέας έλλειψης...

en: Select the second focus of the new ellipse...
el: Επιλέξτε τη δεύτερη εστία της νέας έλλειψης...

en: Construct an ellipse through this point
el: Κατασκευή μιας έλλειψης διαμέσου αυτού του σημείου

en: Select a point for the new ellipse to go through...
el: Επιλέξτε ένα σημείο από το οποίο θα περνά η νέα έλλειψη...

en: Construct a hyperbola with this focus
el: Κατασκευή μιας υπερβολής με αυτή την εστία

en: Select the first focus of the new hyperbola...
el: Επιλέξτε την πρώτη εστία της νέας υπερβολής...

en: Select the second focus of the new hyperbola...
el: Επιλέξτε τη δεύτερη εστία της νέας υπερβολής...

en: Construct a hyperbola through this point
el: Κατασκευή μιας υπερβολής διαμέσου αυτού του σημείου

en: Select a point for the new hyperbola to go through...
el: Επιλέξτε ένα σημείο από το οποίο θα περνά η νέα υπερβολή...

en: Construct a conic with this line as directrix
el: Κατασκευή μιας κωνικής τομής με αυτή την ευθεία ως διευθύνουσα

en: Select the directrix of the new conic...
el: Επιλέξτε τη διευθύνουσα της νέας κωνικής τομής...

en: Construct a conic with this point as focus
el: Κατασκευή μιας κωνικής τομής με αυτό το σημείο ως εστία

en: Select the focus of the new conic...
el: Επιλέξτε την εστία της νέας κωνικής τομής...

en: Construct a parabola through this point
el: Κατασκευή μιας παραβολής διαμέσου αυτού του σημείου

en: Select a point for the new parabola to go through...
el: Επιλέξτε ένα σημείο από το οποίο θα περνά η νέα παραβολή...

en: Construct a polar point wrt. this conic
el: Κατασκευή ενός πολικού σημείου σε συμμόρφωση με αυτή την κωνική τομή

en: Select the conic wrt. which you want to construct a polar point...
el: Επιλέξτε την κωνική τομή σε συμμόρφωση με την οποία επιθυμείτε να κατασκευάσετε ένα πολικό σημείο...

en: Construct the polar point of this line
el: Κατασκευή του πολικού σημείου αυτής της ευθείας

en: Select the line of which you want to construct the polar point...
el: Επιλέξτε την ευθεία για την οποία επιθυμείτε την κατασκευή του πολικού σημείου...

en: Construct a polar line wrt. this conic
el: Κατασκευή μιας πολικής ευθείας σε συμμόρφωση με αυτή την κωνική τομή

en: Construct the polar line of this point
el: Κατασκευή της πολικής ευθείας αυτού του σημείου

en: Construct the directrix of this conic
el: Κατασκευή της διευθύνουσας αυτής της κωνικής τομής

en: Select the conic of which you want to construct the directrix...
el: Επιλέξτε την κωνική τομή για την οποία επιθυμείτε την κατασκευή της διευθύνουσας...

en: Construct a parabola with this directrix
el: Κατασκευή μιας παραβολής με αυτήν τη διευθύνουσα

en: Select the directrix of the new parabola...
el: Επιλέξτε τη διευθύνουσα της νέας παραβολής...

en: Construct a parabola with this focus
el: Κατασκευή μιας παραβολής με αυτή την εστία

en: Select the focus of the new parabola...
el: Επιλέξτε την εστία της νέας παραβολής...

en: Construct the asymptotes of this conic
el: Κατασκευή των ασύμπτωτων ευθειών αυτής της κωνικής τομής

en: Select the conic of which you want to construct the asymptotes...
el: Επιλέξτε την κωνική τομή για την οποία επιθυμείτε την κατασκευή των ασύμπτωτων ευθειών...

en: Construct the radical lines of this conic
el: Κατασκευή των ριζικών ευθειών αυτής της κωνικής τομής

en: Select the first of the two conics of which you want to construct the radical line...
el: Επιλέξτε την πρώτη από τις δύο κωνικές τομές για τις οποίες επιθυμείτε την κατασκευή της ριζικής ευθείας...

en: Select the other of the two conic of which you want to construct the radical line...
el: Επιλέξτε τη δεύτερη από τις δύο κωνικές τομές για τις οποίες επιθυμείτε την κατασκευή της ριζικής ευθείας...

en: Switch Radical Lines
el: Εναλλαγή ριζικών ευθειών

en: Switch Conic Radical Lines
el: Εναλλαγή κωνικών ριζικών ευθειών

en: cubic curve
el: κυβική καμπύλη

en: Select this cubic curve
el: Επιλέξτε αυτή την κυβική καμπύλη

en: Select cubic curve %1
el: Επιλέξτε την κυβική καμπύλη %1

en: Remove a Cubic Curve
el: Αφαίρεση μιας κυβικής καμπύλης

en: Add a Cubic Curve
el: Προσθήκη μιας κυβικής καμπύλης

en: Move a Cubic Curve
el: Μετακίνηση μιας κυβικής καμπύλης

en: Attach to this cubic curve
el: Σύνδεση σε αυτή την κυβική καμπύλη

en: Show a Cubic Curve
el: Εμφάνιση μιας κυβικής καμπύλης

en: Hide a Cubic Curve
el: Απόκρυψη μιας κυβικής καμπύλης

en: Construct a cubic curve through this point
el: Κατασκευή μιας κυβικής καμπύλης διαμέσου αυτού του σημείου

en: Select a point for the new cubic to go through...
el: Επιλέξτε ένα σημείο από το οποίο θα περνά η νέα κυβική καμπύλη...

en: curve
el: καμπύλη

en: Select this curve
el: Επιλέξτε αυτή την καμπύλη

en: Select curve %1
el: Επιλέξτε την καμπύλη %1

en: Remove a Curve
el: Αφαίρεση μιας καμπύλης

en: Add a Curve
el: Προσθήκη μιας καμπύλης

en: Move a Curve
el: Μετακίνηση μιας καμπύλης

en: Attach to this curve
el: Σύνδεση σε αυτή την καμπύλη

en: Show a Curve
el: Εμφάνιση μιας καμπύλης

en: Hide a Curve
el: Απόκρυψη μιας καμπύλης

en: Already computed intersection point
el: Ήδη υπολογισμένο το σημείο τομής

en: Intersect with this cubic curve
el: Τομή με αυτή την κυβική καμπύλη

en: Intersect with this arc
el: Τομή με αυτό το τόξο

en: Invert with respect to this circle
el: Αντιστροφή σε σχέση με αυτόν τον κύκλο

en: Select the circle we want to invert against...
el: Επιλέξτε τον κύκλο σε σχέση με τον οποίο επιθυμείτε την αντιστροφή...

en: Compute the inversion of this object
el: Υπολογισμός της αντιστροφής αυτού του αντικειμένου

en: Select the object to invert...
el: Επιλέξτε το αντικείμενο για αντιστροφή...

en: Compute the inversion of this point
el: Υπολογισμός της αντιστροφής αυτού του σημείου

en: Select the point to invert...
el: Επιλέξτε το σημείο για αντιστροφή...

en: Compute the inversion of this line
el: Υπολογισμός της αντιστροφής αυτής της ευθείας

en: Select the line to invert...
el: Επιλέξτε την ευθεία για αντιστροφή...

en: Compute the inversion of this segment
el: Υπολογισμός της αντιστροφής αυτού του ευθύγραμμου τμήματος

en: Select the segment to invert...
el: Επιλέξτε το ευθύγραμμο τμήμα για αντιστροφή...

en: Compute the inversion of this circle
el: Υπολογισμός της αντιστροφής αυτού του κύκλου

en: Select the circle to invert...
el: Επιλέξτε τον κύκλο για αντιστροφή...

en: Compute the inversion of this arc
el: Υπολογισμός της αντιστροφής αυτού του τόξου

en: Select the arc to invert...
el: Επιλέξτε το τόξο για αντιστροφή...

en: Slope
el: Κλίση

en: Equation
el: Εξίσωση

en: Length
el: Μήκος

en: Support Line
el: Υποστήριξη γραμμής

en: End Point
el: Σημείο τέλους

en: line
el: ευθεία

en: Select a Line
el: Επιλέξτε μια ευθεία

en: Select this line
el: Επιλέξτε αυτή την ευθεία

en: Select line %1
el: Επιλέξτε την ευθεία %1

en: Remove a Line
el: Αφαίρεση μιας ευθείας

en: Add a Line
el: Προσθήκη μιας ευθείας

en: Move a Line
el: Μετακίνηση μιας ευθείας

en: Attach to this line
el: Σύνδεση σε αυτή την ευθεία

en: Show a Line
el: Εμφάνιση μιας ευθείας

en: Hide a Line
el: Απόκρυψη μιας ευθείας

en: segment
el: ευθύγραμμο τμήμα

en: Select this segment
el: Επιλέξτε αυτό το ευθύγραμμο τμήμα

en: Select segment %1
el: Επιλέξτε το ευθύγραμμο τμήμα %1

en: Remove a Segment
el: Αφαίρεση ενός ευθύγραμμου τμήματος

en: Add a Segment
el: Προσθήκη ενός ευθύγραμμου τμήματος

en: Move a Segment
el: Μετακίνηση ενός ευθύγραμμου τμήματος

en: Attach to this segment
el: Σύνδεση σε αυτό το ευθύγραμμο τμήμα

en: Show a Segment
el: Εμφάνιση ενός ευθύγραμμου τμήματος

en: Hide a Segment
el: Απόκρυψη ενός ευθύγραμμου τμήματος

en: half-line
el: ημιευθεία

en: Select this half-line
el: Επιλέξτε αυτή την ημιευθεία

en: Select half-line %1
el: Επιλέξτε την ημιευθεία %1

en: Remove a Half-Line
el: Αφαίρεση μιας ημιευθείας

en: Add a Half-Line
el: Προσθήκη μιας ημιευθείας

en: Move a Half-Line
el: Μετακίνηση μιας ημιευθείας

en: Attach to this half-line
el: Σύνδεση σε αυτή την ημιευθεία

en: Show a Half-Line
el: Εμφάνιση μιας ημιευθείας

en: Hide a Half-Line
el: Απόκρυψη μιας ημιευθείας

en: Construct a segment starting at this point
el: Κατασκευή ενός ευθύγραμμου τμήματος με αρχή αυτό το σημείο

en: Select the start point of the new segment...
el: Επιλέξτε το σημείο έναρξης του νέου ευθύγραμμου τμήματος...

en: Construct a segment ending at this point
el: Κατασκευή ενός ευθύγραμμου τμήματος με τέλος αυτό το σημείο

en: Select the end point of the new segment...
el: Επιλέξτε το σημείο τέλους του νέου ευθύγραμμου τμήματος...

en: Construct a line through this point
el: Κατασκευή μιας ευθείας διαμέσου αυτού του σημείου

en: Select a point for the line to go through...
el: Επιλέξτε ένα σημείο από το οποίο θα περνά η ευθεία...

en: Select another point for the line to go through...
el: Επιλέξτε ένα δεύτερο σημείο από το οποίο θα περνά η ευθεία...

en: Construct a half-line starting at this point
el: Κατασκευή μιας ημιευθείας με αρχή αυτό το σημείο

en: Select the start point of the new half-line...
el: Επιλέξτε το σημείο έναρξης της νέας ημιευθείας...

en: Construct a half-line through this point
el: Κατασκευή μιας ημιευθείας διαμέσου αυτού του σημείου

en: Select a point for the half-line to go through...
el: Επιλέξτε ένα σημείο από το οποίο θα περνά η ημιευθεία...

en: Construct the axis of this segment
el: Κατασκευάζει τη μεσοκάθετο αυτού του ευθύγραμμου τμήματος

en: Select the segment of which you want to draw the axis...
el: Επιλέξτε το ευθύγραμμο τμήμα του οποίο επιθυμείτε τη μεσοκάθετο...

en: Construct a line parallel to this line
el: Κατασκευή μιας ευθείας παράλληλης σε αυτή την ευθεία

en: Select a line parallel to the new line...
el: Επιλέξτε μια ευθεία παράλληλη στη νέα ευθεία...

en: Construct the parallel line through this point
el: Κατασκευή της παράλληλης ευθείας διαμέσου αυτού του σημείου

en: Select a point for the new line to go through...
el: Επιλέξτε ένα σημείο από το οποίο θα περνά η νέα ευθεία...

en: Construct a line perpendicular to this line
el: Κατασκευή μιας ευθείας κάθετης σε αυτή την ευθεία

en: Select a line perpendicular to the new line...
el: Επιλέξτε μια ευθεία κάθετη με την νέα ευθεία...

en: Construct a perpendicular line through this point
el: Κατασκευή μιας κάθετης ευθείας διαμέσου αυτού του σημείου

en: Set &Length...
el: Ορισμός &μήκους...

en: Set Segment Length
el: Ορισμός μήκους ευθύγραμμου τμήματος

en: Choose the new length:
el: Επιλέξτε το νέο μήκος:

en: Resize Segment
el: Αλλαγή μεγέθους ευθύγραμμου τμήματος

en: Construct a line by this vector
el: Κατασκευή μιας ευθείας από αυτό το διάνυσμα

en: Select a vector in the direction of the new line...
el: Επιλέξτε ένα διάνυσμα με διεύθυνση της νέας ευθείας...

en: Construct a half-line by this vector
el: Κατασκευή μιας ημιευθείας από αυτό το διάνυσμα

en: Select a vector in the direction of the new half-line...
el: Επιλέξτε ένα διάνυσμα με διεύθυνση της νέας ημιευθείας...

en: locus
el: γεωμετρικός τόπος

en: Select this locus
el: Επιλέξτε αυτόν το γεωμετρικό τόπο

en: Select locus %1
el: Επιλέξτε το γεωμετρικό τόπο %1

en: Remove a Locus
el: Αφαίρεση ενός γεωμετρικού τόπου

en: Add a Locus
el: Προσθήκη ενός γεωμετρικού τόπου

en: Move a Locus
el: Μετακίνηση ενός γεωμετρικού τόπου

en: Attach to this locus
el: Σύνδεση σε αυτόν το γεωμετρικό τόπο

en: Show a Locus
el: Εμφάνιση ενός γεωμετρικού τόπου

en: Hide a Locus
el: Απόκρυψη ενός γεωμετρικού τόπου

en: Object Type
el: Τύπος αντικειμένου

en: Object
el: Αντικείμενο

en: Select this object
el: Επιλέξτε αυτό το αντικείμενο

en: Select object %1
el: Επιλέξτε το αντικείμενο %1

en: Remove an object
el: Αφαίρεση ενός αντικειμένου

en: Add an object
el: Προσθήκη ενός αντικειμένου

en: Move an object
el: Μετακίνηση ενός αντικειμένου

en: Attach to this object
el: Σύνδεση σε αυτό το αντικείμενο

en: Show an object
el: Εμφάνιση ενός αντικειμένου

en: Hide an object
el: Απόκρυψη ενός αντικειμένου

en: Angle in Radians
el: Γωνία σε ακτίνια

en: Angle in Degrees
el: Γωνία σε μοίρες

en: Midpoint
el: Μέσο

en: X length
el: Μήκος X

en: Y length
el: Μήκος Y

en: Opposite Vector
el: Αντίθετο διάνυσμα

en: Angle
el: Γωνία

en: Sector Surface
el: Επιφάνεια τομέα

en: Arc Length
el: Μήκος τόξου

en: Support Circle
el: Υποστήριξη κύκλου

en: angle
el: γωνία

en: Select this angle
el: Επιλέξτε αυτήν τη γωνία

en: Select angle %1
el: Επιλέξτε τη γωνία %1

en: Remove an Angle
el: Αφαίρεση μιας γωνίας

en: Add an Angle
el: Προσθήκη μιας γωνίας

en: Move an Angle
el: Μετακίνηση μιας γωνίας

en: Attach to this angle
el: Σύνδεση σε αυτήν τη γωνία

en: Show an Angle
el: Εμφάνιση μιας γωνίας

en: Hide an Angle
el: Απόκρυψη μιας γωνίας

en: vector
el: διάνυσμα

en: Select this vector
el: Επιλέξτε αυτό το διάνυσμα

en: Select vector %1
el: Επιλέξτε το διάνυσμα %1

en: Remove a Vector
el: Αφαίρεση ενός διανύσματος

en: Add a Vector
el: Προσθήκη ενός διανύσματος

en: Move a Vector
el: Μετακίνηση ενός διανύσματος

en: Attach to this vector
el: Σύνδεση σε αυτό το διάνυσμα

en: Show a Vector
el: Εμφάνιση ενός διανύσματος

en: Hide a Vector
el: Απόκρυψη ενός διανύσματος

en: arc
el: τόξο

en: Select this arc
el: Επιλέξτε αυτό το τόξο

en: Select arc %1
el: Επιλέξτε το τόξο %1

en: Remove an Arc
el: Αφαίρεση ενός τόξου

en: Add an Arc
el: Προσθήκη ενός τόξου

en: Move an Arc
el: Μετακίνηση ενός τόξου

en: Attach to this arc
el: Σύνδεση σε αυτό το τόξο

en: Show an Arc
el: Εμφάνιση ενός τόξου

en: Hide an Arc
el: Απόκρυψη ενός τόξου

en: Coordinate
el: Συντεταγμένη

en: X coordinate
el: Συντεταγμένη Χ

en: Y coordinate
el: Συντεταγμένη Υ

en: point
el: σημείο

en: Select this point
el: Επιλέξτε αυτό το σημείο

en: Select point %1
el: Επιλέξτε το σημείο %1

en: Remove a Point
el: Αφαίρεση ενός σημείου

en: Add a Point
el: Προσθήκη ενός σημείου

en: Move a Point
el: Μετακίνηση ενός σημείου

en: Attach to this point
el: Σύνδεση σε αυτό το σημείο

en: Show a Point
el: Εμφάνιση ενός σημείου

en: Hide a Point
el: Απόκρυψη ενός σημείου

en: Construct the midpoint of this point and another point
el: Κατασκευή του μέσου αυτού του σημείο και ενός δεύτερου σημείου

en: Select the first of the two points of which you want to construct the midpoint...
el: Επιλέξτε το πρώτο από τα δύο σημεία για τα οποία επιθυμείτε την κατασκευή του μέσου...

en: Select the other of the two points of which you want to construct the midpoint...
el: Επιλέξτε το δεύτερο από τα δύο σημεία για τα οποία επιθυμείτε την κατασκευή του μέσου...

en: Construct the golden ratio point of this point and another point
el: Κατασκευή της χρυσής τομής αυτού του σημείο και ενός δεύτερου σημείου

en: Select the first of the two points of which you want to construct the golden ratio point...
el: Επιλέξτε το πρώτο από τα δύο σημεία για τα οποία επιθυμείτε την κατασκευή της χρυσής τομής...

en: Select the other of the two points of which you want to construct the golden ratio point...
el: Επιλέξτε το δεύτερο από τα δύο σημεία για τα οποία επιθυμείτε την κατασκευή της χρυσής τομής...

en: Set &Coordinate...
el: Ορισμός &συντεταγμένης...

en: Redefine
el: Επανορισμός

en: Set &Parameter...
el: Ορισμός &παραμέτρου...

en: Set Coordinate
el: Ορισμός συντεταγμένης

en: Enter the new coordinate.
el: Εισάγετε τη νέα συντεταγμένη.

en: Set Point Parameter
el: Ορισμός παραμέτρου σημείου

en: Choose the new parameter:
el: Επιλέξτε τη νέα παράμετρο:

en: Change Parameter of Constrained Point
el: Τροποποίηση παραμέτρου του περιορισμένου σημείου

en: Select the circle on which to transport a measure...
el: Επιλέξτε τον κύκλο για τη μεταφορά ενός μεγέθους...

en: Select a point on the circle...
el: Επιλέξτε ένα σημείο στον κύκλο...

en: Select the segment to transport on the circle...
el: Επιλέξτε το ευθύγραμμο τμήμα για τη μεταφορά του στον κύκλο...

en: Select a number/length as x coordinate of the point...
el: Επιλέξτε έναν αριθμό/μήκος ως x συντεταγμένη του σημείου...

en: Select a number/length as y coordinate of the point...
el: Επιλέξτε έναν αριθμό/μήκος ως y συντεταγμένη του σημείου...

en: Select a point to project onto a line...
el: Επιλέξτε ενα σημείο για προβολή πάνω σε μια γραμμή...

en: Line where the projected point will lie...
el: Η γραμμή πάνω στην οποία θα προβληθεί το σημείο...

en: Number of sides
el: Αριθμός πλευρών

en: Perimeter
el: Περίμετρος

en: Boundary Polygonal
el: Πολυγωνικό όριο

en: Open Boundary Polygonal
el: Άνοιγμα πολυγωνικού ορίου

en: Center of Mass of the Vertices
el: Κέντρο μάζας των κορυφών

en: Winding Number
el: Αριθμός περιελίξεων

en: Inside Polygon
el: Μέσα στο πολύgωνο

en: Open Polygonal Curve
el: Άνοιγμα πολυγωνικής καμπύλης

en: Associated Polygon
el: Συνδεδεμένο πολύγωνο

en: Closed Polygonal Curve
el: Κλείσιμο πολυγωνικής καμπύλης

en: polygon
el: πολύγωνο

en: Select this polygon
el: Επιλέξτε αυτό το πολύγωνο

en: Select polygon %1
el: Επιλέξτε το πολύγωνο %1

en: Remove a Polygon
el: Αφαίρεση ενός πολυγώνου

en: Add a Polygon
el: Προσθήκη ενός πολυγώνου

en: Move a Polygon
el: Μετακίνηση ενός πολυγώνου

en: Attach to this polygon
el: Σύνδεση σε αυτό το πολύγωνο

en: Show a Polygon
el: Εμφάνιση ενός πολυγώνου

en: Hide a Polygon
el: Απόκρυψη ενός πολυγώνου

en: closed polygonal curve
el: κλειστή πολυγωνική καμπύλη

en: Select this closed polygonal curve
el: Επιλέξτε αυτήν την κλειστή πολυγωνική καμπύλη

en: Select closed polygonal curve %1
el: Επιλέξτε την κλειστή πολυγωνική καμπύλη %1

en: Remove a closed polygonal curve
el: Αφαίρεση μιας κλειστής πολυγωνικής καμπύλης

en: Add a closed polygonal curve
el: Προσθήκη μιας κλειστής πολυγωνικής καμπύλης

en: Move a closed polygonal curve
el: Μετακίνηση μιας κλειστής πολυγωνικής καμπύλης

en: Attach to this closed polygonal curve
el: Σύνδεση σε μια κλειστή πολυγωνική καμπύλη

en: Show a closed polygonal curve
el: Εμφάνιση μιας κλειστής πολυγωνικής καμπύλης

en: Hide a closed polygonal curve
el: Απόκρυψη μιας κλειστής πολυγωνικής καμπύλης

en: polygonal curve
el: πολυγωνική καμπύλη

en: Select this polygonal curve
el: Επιλέξτε αυτήν την πολυγωνική καμπύλη

en: Select polygonal curve %1
el: Επιλέξτε την πολυγωνική καμπύλη %1

en: Remove a polygonal curve
el: Αφαίρεση μιας πολυγωνικής καμπύλης

en: Add a polygonal curve
el: Προσθήκη μιας πολυγωνικής καμπύλης

en: Move a polygonal curve
el: Μετακίνηση μιας πολυγωνικής καμπύλης

en: Attach to this polygonal curve
el: Σύνδεση σε αυτήν την πολυγωνική καμπύλη

en: Show a polygonal curve
el: Εμφάνιση μιας πολυγωνικής καμπύλης

en: Hide a polygonal curve
el: Απόκρυψη μιας πολυγωνικής καμπύλης

en: triangle
el: τρίγωνο

en: Select this triangle
el: Επιλέξτε αυτό το τρίγωνο

en: Select triangle %1
el: Επιλέξτε το τρίγωνο %1

en: Remove a Triangle
el: Αφαίρεση ενός τριγώνου

en: Add a Triangle
el: Προσθήκη ενός τριγώνου

en: Move a Triangle
el: Μετακίνηση ενός τριγώνου

en: Attach to this triangle
el: Σύνδεση σε αυτό το τρίγωνο

en: Show a Triangle
el: Εμφάνιση ενός τριγώνου

en: Hide a Triangle
el: Απόκρυψη ενός τριγώνου

en: quadrilateral
el: τετράπλευρο

en: Select this quadrilateral
el: Επιλέξτε αυτό το τετράπλευρο

en: Select quadrilateral %1
el: Επιλέξτε το τετράπλευρο %1

en: Remove a Quadrilateral
el: Αφαίρεση ενός τετράπλευρου

en: Add a Quadrilateral
el: Προσθήκη ενός τετράπλευρου

en: Move a Quadrilateral
el: Μετακίνηση ενός τετράπλευρου

en: Attach to this quadrilateral
el: Σύνδεση σε αυτό το τετράπλευρο

en: Show a Quadrilateral
el: Εμφάνιση ενός τετράπλευρου

en: Hide a Quadrilateral
el: Απόκρυψη ενός τετράπλευρου

en: Construct a triangle with this vertex
el: Κατασκευή ενός τριγώνου με αυτή την κορυφή

en: Select a point to be a vertex of the new triangle...
el: Επιλέξτε ένα σημείο ως κορυφή του νέου τριγώνου...

en: Intersect this polygon with a line
el: Τομή αυτού του πολυγώνου με μια ευθεία

en: Select the polygon of which you want the intersection with a line...
el: Επιλέξτε το πολύγωνο για το οποίο επιθυμείτε την τομή του με μια ευθεία...

en: Intersect this line with a polygon
el: Τομή αυτής της ευθείας με ένα πολύγωνο

en: Select the line of which you want the intersection with a polygon...
el: Επιλέξτε την ευθεία για την οποία επιθυμείτε την τομή της με ένα πολύγωνο...

en: Intersect this polygonal curve with a line
el: Τομή αυτής της πολυγωνικής καμπύλης με μια ευθεία

en: Select the polygonal curve of which you want the intersection with a line...
el: Επιλέξτε την πολυγωνική καμπύλη για την οποία επιθυμείτε την τομή της με μια ευθεία...

en: Intersect this line with a polygonal curve
el: Τομή αυτής της ευθείας με μια πολυγωνική καμπύλη

en: Select the line of which you want the intersection with a polygonal curve...
el: Επιλέξτε την ευθεία για την οποία επιθυμείτε την τομή της με μια πολυγωνική καμπύλη...

en: Intersect this polygon with another polygon
el: Τομή αυτού του πολυγώνου με άλλο πολύγωνο

en: Select the polygon of which you want the intersection with another polygon...
el: Επιλέξτε το πολύγωνο για το οποίο επιθυμείτε την τομή του με άλλο πολύγωνο...

en: Intersect with this polygon
el: Τομή με αυτό το πολύγωνο

en: Select the second polygon for the intersection...
el: Επιλέξτε το δεύτερο πολύγωνο για την τομή...

en: Construct the vertices of this polygon
el: Κατασκευή των κορυφών αυτού του πολυγώνου

en: Select the polygon of which you want to construct the vertices...
el: Επιλέξτε το πολύγωνο για το οποίο επιθυμείτε την κατασκευή των κορυφών του...

en: Construct the sides of this polygon
el: Κατασκευή των πλευρών αυτού του πολυγώνου

en: Select the polygon of which you want to construct the sides...
el: Επιλέξτε το πολύγωνο για το οποίο επιθυμείτε την κατασκευή των πλευρών του...

en: Construct the convex hull of this polygon
el: Κατασκευή του κυρτού σχήματος αυτού του πολυγώνου

en: Select the polygon of which you want to construct the convex hull...
el: Επιλέξτε το πολύγωνο για το οποίο επιθυμείτε την κατασκευή του κυρτού του σχήματος...

en: Project this point onto the circle
el: Προβολή αυτού του σημείου πάνω στον κύκλο

en: Select the point for the tangent to go through...
el: Επιλέξτε το σημείο από το οποίο θα περνά η εφαπτόμενη...

en: Is this line parallel?
el: Είναι αυτή η ευθεία παράλληλη;

en: Select the first of the two possibly parallel lines...
el: Επιλέξτε την πρώτη από τις δύο πιθανών παράλληλες ευθείες...

en: Parallel to this line?
el: Παράλληλη σε αυτή την ευθεία;

en: Select the other of the two possibly parallel lines...
el: Επιλέξτε τη δεύτερη από τις δύο πιθανών παράλληλες ευθείες...

en: These lines are parallel.
el: Αυτές οι ευθείες είναι παράλληλες.

en: These lines are not parallel.
el: Αυτές οι ευθείες δεν είναι παράλληλες.

en: Is this line orthogonal?
el: Σχηματίζει αυτή η ευθεία ορθή γωνία;

en: Select the first of the two possibly orthogonal lines...
el: Επιλέξτε την πρώτη από τις δύο πιθανών κάθετες μεταξύ τους ευθείες...

en: Orthogonal to this line?
el: Ορθή γωνία με αυτή την ευθεία;

en: Select the other of the two possibly orthogonal lines...
el: Επιλέξτε τη δεύτερη από τις δύο πιθανών κάθετες μεταξύ τους ευθείες...

en: These lines are orthogonal.
el: Οι ευθείες σχηματίζουν ορθή γωνία.

en: These lines are not orthogonal.
el: Οι ευθείες δε σχηματίζουν ορθή γωνία.

en: Check collinearity of this point
el: Συνευθειακός έλεγχος αυτού του σημείου

en: Select the first of the three possibly collinear points...
el: Επιλέξτε το πρώτο από τα τρία πιθανών συνευθειακά σημεία...

en: and this second point
el: και αυτό το δεύτερο σημείο

en: Select the second of the three possibly collinear points...
el: Επιλέξτε το δεύτερο από τα τρία πιθανών συνευθειακά σημεία...

en: with this third point
el: με αυτό το τρίτο σημείο

en: Select the last of the three possibly collinear points...
el: Επιλέξτε το τελευταίο από τα τρία πιθανών συνευθειακά σημεία...

en: These points are collinear.
el: Αυτά τα σημεία είναι συνευθειακά.

en: These points are not collinear.
el: Αυτά τα σημεία δεν είναι συνευθειακά.

en: Check whether this point is on a curve
el: Έλεγχος αν αυτό το σημείο βρίσκεται πάνω σε μια καμπύλη

en: Select the point you want to test...
el: Επιλέξτε το σημείο που επιθυμείτε να ελέγξετε...

en: Check whether the point is on this curve
el: Έλεγχος αν αυτό το σημείο βρίσκεται πάνω σε αυτή την καμπύλη

en: Select the curve that the point might be on...
el: Επιλέξτε την καμπύλη πάνω στην οποία πιθανώς να βρίσκεται το σημείο...

en: This curve contains the point.
el: Αυτή η καμπύλη περιέχει το σημείο.

en: This curve does not contain the point.
el: Αυτή η καμπύλη δεν περιέχει το σημείο.

en: Check whether this point is in a polygon
el: Έλεγχος αν αυτό το σημείο βρίσκεται μέσα σε ένα πολύγωνο

en: Check whether the point is in this polygon
el: Έλεγχος αν αυτό το σημείο βρίσκεται μέσα σε αυτό το πολύγωνο

en: Select the polygon that the point might be in...
el: Επιλέξτε το πολύγωνο στο οποίο πιθανώς να βρίσκεται το σημείο...

en: This polygon contains the point.
el: Αυτό το πολύγωνο περιέχει το σημείο.

en: This polygon does not contain the point.
el: Αυτό το πολύγωνο δεν περιέχει το σημείο.

en: Check whether this polygon is convex
el: Έλεγχος αν αυτό το πολύγωνο είναι κυρτό

en: Select the polygon you want to test for convexity...
el: Επιλέξτε το πολύγωνο το οποίο επιθυμείτε να ελέγξετε για κυρτότητα...

en: This polygon is convex.
el: Αυτό το πολύγωνο είναι κυρτό.

en: This polygon is not convex.
el: Αυτό το πολύγωνο δεν είναι κυρτό.

en: Check if this point has the same distance
el: Έλεγχος αν αυτό το σημείο ισαπέχει

en: Select the point which might have the same distance from two other points...
el: Επιλέξτε το σημείο το οποίο πιθανώς να ισαπέχει από δύο άλλα σημεία...

en: from this point
el: από αυτό το σημείο

en: Select the first of the two other points...
el: Επιλέξτε το πρώτο από τα δύο άλλα σημεία...

en: and from this second point
el: και από αυτό το δεύτερο σημείο

en: Select the other of the two other points...
el: Επιλέξτε το δεύτερο από τα δύο άλλα σημεία...

en: The two distances are the same.
el: Οι δύο αποστάσεις είναι ίσες.

en: The two distances are not the same.
el: Οι δύο αποστάσεις δεν είναι ίσες.

en: Check whether this vector is equal to another vector
el: Έλεγχος ισότητας αυτού του διανύσματος με ένα άλλο διάνυσμα

en: Select the first of the two possibly equal vectors...
el: Επιλέξτε το πρώτο από τα δύο πιθανώς ίσα διανύσματα...

en: Check whether this vector is equal to the other vector
el: Έλεγχος ισότητας αυτού του διανύσματος με το άλλο διάνυσμα

en: Select the other of the two possibly equal vectors...
el: Επιλέξτε το δεύτερο από τα δύο πιθανώς ίσα διανύσματα...

en: The two vectors are the same.
el: Τα δύο διανύσματα είναι ίσα.

en: The two vectors are not the same.
el: Τα δύο διανύσματα δεν είναι ίσα.

en: Check whether this object exists
el: Έλεγχος αν αυτό το αντικείμενο υπάρχει

en: Select the object for the existence check...
el: Επιλέξτε το αντικείμενο για τον έλεγχο ύπαρξης...

en: The object exists.
el: Το αντικείμενο υπάρχει.

en: The object does not exist.
el: Το αντικείμενο δεν υπάρχει.

en: Text
el: Κείμενο

en: label
el: ετικέτα

en: Select this label
el: Επιλέξτε αυτή την ετικέτα

en: Select label %1
el: Επιλέξτε την ετικέτα %1

en: Remove a Label
el: Αφαίρεση μιας ετικέτας

en: Add a Label
el: Προσθήκη μιας ετικέτας

en: Move a Label
el: Μετακίνηση μιας ετικέτας

en: Attach to this label
el: Σύνδεση σε αυτή την ετικέτα

en: Show a Label
el: Εμφάνιση μιας ετικέτας

en: Hide a Label
el: Απόκρυψη μιας ετικέτας

en: numeric label
el: αριθμητική ετικέτα

en: Select this numeric label
el: Επιλέξτε αυτή την αριθμητική ετικέτα

en: Select numeric label %1
el: Επιλέξτε την αριθμητική ετικέτα %1

en: Remove a Numeric Label
el: Αφαίρεση μιας αριθμητικής ετικέτας

en: Add a Numeric Label
el: Προσθήκη μιας αριθμητικής ετικέτας

en: Move a Numeric Label
el: Μετακίνηση μιας αριθμητικής ετικέτας

en: Attach to this numeric label
el: Σύνδεση σε αυτή την αριθμητική ετικέτα

en: Show a Numeric Label
el: Εμφάνιση μιας αριθμητικής ετικέτας

en: Hide a Numeric Label
el: Απόκρυψη μιας αριθμητικής ετικέτας

en: Numeric value
el: Αριθμητική τιμή

en: boolean label
el: δυαδική ετικέτα

en: Select this boolean label
el: Επιλέξτε αυτή τη δυαδική ετικέτα

en: Select boolean label %1
el: Επιλέξτε τη δυαδική ετικέτα %1

en: Remove a Boolean Label
el: Αφαίρεση μιας δυαδικής ετικέτας

en: Add a Boolean Label
el: Προσθήκη μιας δυαδικής ετικέτας

en: Move a Boolean Label
el: Μετακίνηση μιας δυαδικής ετικέτας

en: Attach to this boolean label
el: Σύνδεση σε αυτή τη δυαδική ετικέτα

en: Show a Boolean Label
el: Εμφάνιση μιας δυαδικής ετικέτας

en: Hide a Boolean Label
el: Απόκρυψη μιας δυαδικής ετικέτας

en: &Copy Text
el: &Αντιγραφή κειμένου

en: &Toggle Frame
el: &Εναλλαγή πλαισίου

en: Set &Font...
el: Ορισμός &γραμματοσειράς...

en: Toggle Label Frame
el: Εναλλαγή πλαισίου ετικέτας

en: Change Label Font
el: Τροποποίηση γραμματοσειράς ετικέτας

en: &Redefine...
el: &Επανορισμός...

en: Change &Value...
el: Τροποποίηση &τιμής...

en: Enter the new value:
el: Εισάγετε τη νέα τιμή:

en: Change Displayed Value
el: Τροποποίηση εμφανιζόμενης τιμής

en: Translate this object
el: Μετατόπιση αυτού του αντικειμένου

en: Select the object to translate...
el: Επιλέξτε το αντικείμενο για μετατόπιση...

en: Translate by this vector
el: Μετατόπιση κατά το διάνυσμα αυτό

en: Select the vector to translate by...
el: Επιλέξτε το διάνυσμα για τη μετατόπιση...

en: Reflect this object
el: Αντανάκλαση αυτού του αντικειμένου

en: Select the object to reflect...
el: Επιλέξτε το αντικείμενο για αντανάκλαση...

en: Reflect in this point
el: Αντανάκλαση σε αυτό το σημείο

en: Select the point to reflect in...
el: Επιλέξτε το σημείο αντανάκλασης...

en: Reflect in this line
el: Αντανάκλαση σε αυτή την ευθεία

en: Select the line to reflect in...
el: Επιλέξτε την ευθεία αντανάκλασης...

en: Rotate this object
el: Περιστροφή αυτού του αντικειμένου

en: Select the object to rotate...
el: Επιλέξτε το αντικείμενο για περιστροφή...

en: Rotate around this point
el: Περιστροφή γύρω από αυτό το σημείο

en: Select the center point of the rotation...
el: Επιλέξτε το σημείο του κέντρου περιστροφής...

note: i18n( "Rotate by this angle" ), kli18n( "Select the angle of the rotation..." ), false }
en: Rotate by this angle
el: Περιστροφή κατά τη γωνία αυτή

en: Select the angle of the rotation...
el: Επιλέξτε τη γωνία της περιστροφής...

en: Scale this object
el: Κλιμάκωση αυτού του αντικειμένου

en: Select the object to scale...
el: Επιλέξτε το αντικείμενο για κλιμάκωση...

en: Scale with this center
el: Κλιμάκωση με αυτό το κέντρο

en: Select the center point of the scaling...
el: Επιλέξτε το σημείο του κέντρου κλιμάκωσης...

note: i18n( "Scale by the length of this segment" ), kli18n( "Select a segment whose length is the factor of the scaling..." ), false } i18n( "Scale by the length of this segment" ), kli18n( "Select a segment whose length is the factor for the scaling" ), false }
en: Scale by this length
el: Κλιμάκωση κατά αυτό το μήκος

en: Select a length or a segment whose length is the factor of the scaling...
el: Επιλέξτε ένα μήκος ή ευθύγραμμο τμήμα του οποίο το μήκος είναι ο συντελεστής της κλιμάκωσης...

en: Scale this length...
el: Κλιμάκωση κατ' αυτό το μήκος...

en: Select the first of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
el: Επιλέξτε το πρώτο από τα δύο μήκη των οποίων η αναλογία αποτελεί το συντελεστή της κλιμάκωσης...

en: ...to this other length
el: ...σε αυτό το άλλο μήκος

en: Select the second of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
el: Επιλέξτε το δεύτερο από τα δύο μήκη των οποίων η αναλογία αποτελεί το συντελεστή της κλιμάκωσης...

en: Select the object to scale
el: Επιλέξτε το αντικείμενο για κλιμάκωση

en: Scale over this line
el: Κλιμάκωση πάνω σε αυτή την ευθεία

en: Select the line to scale over
el: Επιλέξτε την ευθεία για κλιμάκωση πάνω της

en: Projectively rotate this object
el: Προβολική περιστροφή αυτού του αντικειμένου

en: Select the object to rotate projectively
el: Επιλέξτε το αντικείμενο για προβολική περιστροφή

en: Projectively rotate with this half-line
el: Προβολική περιστροφή με αυτή την ημιευθεία

en: Select the half line of the projective rotation that you want to apply to the object
el: Επιλέξτε την ημιευθεία της προβολικής περιστροφής που επιθυμείτε να εφαρμόσετε στο αντικείμενο

en: Projectively rotate by this angle
el: Προβολική περιστροφή κατά τη γωνία αυτή

en: Select the angle of the projective rotation that you want to apply to the object
el: Επιλέξτε τη γωνία προβολικής περιστροφής που επιθυμείτε να εφαρμόσετε στο αντικείμενο

en: Harmonic Homology of this object
el: Αρμονική ομολογία αυτού του αντικειμένου

en: Select the object to transform...
el: Επιλέξτε το αντικείμενο για μετασχηματισμό...

en: Harmonic Homology with this center
el: Αρμονική ομολογία με αυτό το κέντρο

en: Select the center point of the harmonic homology...
el: Επιλέξτε το σημείο του κέντρου της αρμονικής ομολογίας...

en: Harmonic Homology with this axis
el: Αρμονική ομολογία με αυτόν τον άξονα

en: Select the axis of the harmonic homology...
el: Επιλέξτε τον άξονα της αρμονικής ομολογίας...

en: Generic affinity of this object
el: Γενικευμένη συνάφεια αυτού του αντικειμένου

en: Map this triangle
el: Αντιστοίχηση αυτού του τριγώνου

en: Select the triangle that has to be transformed onto a given triangle...
el: Επιλέξτε το τρίγωνο το οποίο θα μετασχηματιστεί σε ένα δοσμένο τρίγωνο...

en: onto this other triangle
el: σε αυτό το άλλο τρίγωνο

en: Select the triangle that is the image by the affinity of the first triangle...
el: Επιλέξτε το τρίγωνο το οποίο είναι εικόνα από συνάφεια με το πρώτο τρίγωνο...

en: First of 3 starting points
el: Πρώτο από 3 σημεία αρχής

en: Select the first of the three starting points of the generic affinity...
el: Επιλέξτε το πρώτο από τα τρία σημεία αρχής της γενικευμένης συνάφειας...

en: Second of 3 starting points
el: Δεύτερο από 3 σημεία αρχής

en: Select the second of the three starting points of the generic affinity...
el: Επιλέξτε το δεύτερο από τα τρία σημεία αρχής της γενικευμένης συνάφειας...

en: Third of 3 starting points
el: Τρίτο από 3 σημεία αρχής

en: Select the third of the three starting points of the generic affinity...
el: Επιλέξτε το τρίτο από τα τρία σημεία αρχής της γενικευμένης συνάφειας...

en: Transformed position of first point
el: Μετασχηματισμένη θέση του πρώτου σημείου

en: Select the first of the three end points of the generic affinity...
el: Επιλέξτε το πρώτο από τα τρία σημεία τέλους της γενικευμένης συνάφειας...

en: Transformed position of second point
el: Μετασχηματισμένη θέση του δευτέρου σημείου

en: Select the second of the three end points of the generic affinity...
el: Επιλέξτε το δεύτερο από τα τρία σημεία τέλους της γενικευμένης συνάφειας...

en: Transformed position of third point
el: Μετασχηματισμένη θέση του τρίτου σημείου

en: Select the third of the three end points of the generic affinity...
el: Επιλέξτε το τρίτο από τα τρία σημεία τέλους της γενικευμένης συνάφειας...

en: Generic projective transformation of this object
el: Γενικευμένος μετασχηματισμός προβολής αυτού του αντικειμένου

en: Map this quadrilateral
el: Αντιστοίχηση αυτού του τετραπλεύρου

en: Select the quadrilateral that has to be transformed onto a given quadrilateral...
el: Επιλέξτε το τετράπλευρο το οποίο θα μετασχηματιστεί σε ένα δοσμένο τετράπλευρο...

en: onto this other quadrilateral
el: σε αυτό το άλλο τετράπλευρο

en: Select the quadrilateral that is the image by the projective transformation of the first quadrilateral...
el: Επιλέξτε το τετράπλευρο το οποίο είναι εικόνα από μετασχηματισμό προβολής με το πρώτο τετράπλευρο...

en: First of 4 starting points
el: Πρώτο από 4 σημεία αρχής

en: Select the first of the four starting points of the generic projectivity...
el: Επιλέξτε το πρώτο από τα τέσσερα σημεία αρχής της γενικευμένης προβολής...

en: Second of 4 starting points
el: Δεύτερο από 4 σημεία αρχής

en: Select the second of the four starting points of the generic projectivity...
el: Επιλέξτε το δεύτερο από τα τέσσερα σημεία αρχής της γενικευμένης προβολής...

en: Third of 4 starting points
el: Τρίτο από 4 σημεία αρχής

en: Select the third of the four starting points of the generic projectivity...
el: Επιλέξτε το τρίτο από τα τέσσερα σημεία αρχής της γενικευμένης προβολής...

en: Fourth of 4 starting points
el: Τέταρτο από 4 σημεία αρχής

en: Select the fourth of the four starting points of the generic projectivity...
el: Επιλέξτε το τέταρτο από τα τέσσερα σημεία αρχής της γενικευμένης προβολής...

en: Select the first of the four end points of the generic projectivity...
el: Επιλέξτε το πρώτο από τα τέσσερα σημεία τέλους της γενικευμένης προβολής...

en: Select the second of the four end points of the generic projectivity...
el: Επιλέξτε το δεύτερο από τα τέσσερα σημεία τέλους της γενικευμένης προβολής...

en: Select the third of the four end points of the generic projectivity...
el: Επιλέξτε το τρίτο από τα τέσσερα σημεία τέλους της γενικευμένης προβολής...

en: Transformed position of fourth point
el: Μετασχηματισμένη θέση του τέταρτου σημείου

en: Select the fourth of the four end points of the generic projectivity...
el: Επιλέξτε το τέταρτο από τα τέσσερα σημεία τέλους της γενικευμένης προβολής...

en: Cast the shadow of this object
el: Δημιουργία σκιάς αυτού του αντικειμένου

en: Select the object of which you want to construct the shadow...
el: Επιλέξτε το αντικείμενο για το οποίο επιθυμείτε την κατασκευή της σκιάς του...

en: Cast a shadow from this light source
el: Δημιουργία μιας σκιάς από αυτή την πηγή φωτός

en: Select the light source from which the shadow should originate...
el: Επιλέξτε την πηγή φωτός από την οποία θα προέρχεται η σκιά...

en: Cast a shadow on the horizon represented by this line
el: Δημιουργία μιας σκιάς στον ορίζοντα που ορίζεται από αυτή την ευθεία

en: Select the horizon for the shadow...
el: Επιλέξτε τον ορίζοντα για τη σκιά...

en: Transform this object
el: Μετασχηματισμός αυτού του αντικειμένου

en: Transform using this transformation
el: Χρήση αυτού του μετασχηματισμού

en: Apply a similitude to this object
el: Εφαρμογή μιας ομοιότητας σε αυτό το αντικείμενο

en: Apply a similitude with this center
el: Εφαρμογή μιας ομοιότητας με αυτό το κέντρο

en: Select the center for the similitude...
el: Επιλέξτε το κέντρο για την ομοιότητα...

en: Apply a similitude mapping this point onto another point
el: Εφαρμογή μιας ομοιότητας αντιστοίχησης αυτού του σημείου σε ένα άλλο σημείο

en: Select the point which the similitude should map onto another point...
el: Επιλέξτε το σημείο το οποίο η ομοιότητα θα αντιστοιχίσει σε κάποιο άλλο σημείο...

en: Apply a similitude mapping a point onto this point
el: Εφαρμογή μιας ομοιότητας αντιστοίχησης ενός σημείου σε αυτό το σημείο

en: Select the point onto which the similitude should map the first point...
el: Επιλέξτε το σημείο το οποίο η ομοιότητα θα αντιστοιχίσει στο πρώτο σημείο...

en: Construct a vector from this point
el: Κατασκευή ενός διανύσματος από αυτό το σημείο

en: Select the start point of the new vector...
el: Επιλέξτε το σημείο αρχής του νέου διανύσματος...

en: Construct a vector to this point
el: Κατασκευή ενός διανύσματος σε αυτό το σημείο

en: Select the end point of the new vector...
el: Επιλέξτε το σημείο τέλους του νέου διανύσματος...

en: Construct the vector sum of this vector and another one.
el: Κατασκευή του διανυσματικού αθροίσματος αυτού του διανύσματος και ενός άλλου.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the sum...
el: Επιλέξτε το πρώτο από τα δύο διανύσματα για τα οποία επιθυμείτε την κατασκευή του αθροίσματος...

en: Construct the vector sum of this vector and the other one.
el: Κατασκευή του διανυσματικού αθροίσματος αυτού του διανύσματος και του άλλου.

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the sum...
el: Επιλέξτε το δεύτερο από τα δύο διανύσματα για τα οποία επιθυμείτε την κατασκευή του αθροίσματος...

en: Construct the vector sum starting at this point.
el: Κατασκευή του διανυσματικού αθροίσματος ξεκινώντας με αυτό το σημείο.

en: Select the point to construct the sum vector in...
el: Επιλέξτε το σημείο κατασκευής του διανυσματικού αθροίσματος...

[ctx: @title:window]
en: New Script
el: Νέο σενάριο

en: Select the argument objects (if any)
    in the Kig window and press "Next".
el: Επιλέξτε τα αντικείμενα παραμέτρους (αν υπάρχουν)
    στο παράθυρο του Kig και πατήστε το "Επόμενο".

en: Enter Code
el: Εισαγωγή κώδικα

en: Now fill in the code:
el: Τώρα συμπληρώστε τον κώδικα:

en: Now fill in the Python code:
el: Τώρα συμπληρώστε τον κώδικα Python:

[ctx: Note to translators: this should be a default name for an argument in a Python function. The default is "arg%1" which would become arg1, arg2, etc. Give something which seems appropriate for your language.]
en: arg%1
el: παράμ%1

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script and click the Finish button again.
el: Ο μεταγλωττιστής Python εντόπισε ένα σφάλμα κατά την εκτέλεση του σεναρίου σας. Παρακαλώ διορθώστε το σενάριο και κάντε κλικ ξανά στο κουμπί 'Τέλος'.

en: The Python Interpreter generated the following error output:
    %1
el: Ο μεταγλωττιστής Python επέστρεψε την ακόλουθη έξοδο σφάλματος:
    %1

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script, and click the Finish button again.
el: Φαίνεται να υπάρχει ένα σφάλμα στο σενάριό σας. Ο μεταγλωττιστής Python δεν ανέφερε σφάλματα, αλλά το σενάριο δε δημιούργησε ένα έγκυρο αντικείμενο. Παρακαλώ διορθώστε το σενάριο, και κάντε κλικ ξανά στο κουμπί 'Τέλος'.

[ctx: @title:window 'Edit' is a verb]
en: Edit Script
el: Επεξεργασία σεναρίου

en: Edit Python Script
el: Επεξεργασία σεναρίου Python

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script.
el: Ο μεταγλωττιστής Python εντόπισε ένα σφάλμα κατά την εκτέλεση του σεναρίου σας. Παρακαλώ διορθώστε το σενάριο.

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script.
el: Φαίνεται να υπάρχει ένα σφάλμα στο σενάριό σας. Ο μεταγλωττιστής Python δεν ανέφερε σφάλματα, αλλά το σενάριο δε δημιούργησε ένα έγκυρο αντικείμενο. Παρακαλώ διορθώστε το σενάριο.
