kig - en to eu translation catalogue (1250 entries)

en: Circle by Center && Line
eu: Zirkulua zentrua eta zuzen batetik

en: A circle constructed by its center and tangent to a given line
eu: Emandako zentrua duen eta emandako zuzen batekiko tangentea den zirkulua.

en: Construct a circle tangent to this line
eu: Eraiki zuzen honekiko tangentea den zirkulua

en: Select the line that the new circle should be tangent to...
eu: Hautatu zirkulu berriarekiko tangentea izango den zuzena...

en: Circle by Point && Segment (as the Diameter)
eu: Zirkulua puntu bat eta segmentu batetik (diametroa)

en: A circle defined by its center and the length of a segment as the diameter
eu: Bere zentruaz eta diametro bezala segmentu baten luzeraz definitutako zirkulua.

en: Construct a circle with the diameter given by the length of this segment
eu: Eraiki zirkulu bat segmentu honen luzerak emandako diametrodun zirkulu bat.

en: Select the segment whose length gives the diameter of the new circle...
eu: Hautatu bere luzera zirkulu berriaren diametroa izango den segmentua...

en: Equilateral Triangle
eu: Triangelu ekilateroa

en: Equilateral triangle with given two vertices
eu: Triangelu ekilateroa emandako bi erpinetatik

en: Evolute
eu: Eboluta

en: Evolute of a curve
eu: Kurba baten eboluta

en: Evolute of this curve
eu: Kurba honen eboluta

en: Osculating Circle
eu: Zirkulu oskulatzailea

en: Osculating circle of a curve at a point
eu: Kurba baten puntu bateko zirkulu oskulatzailea

en: Osculating circle of this curve
eu: Kurba honen zirkulu oskulatzailea

en: Osculating circle at this point
eu: Zirkulu oskulatzailea puntu honetan

en: Select the point...
eu: Hautatu puntua...

en: Square
eu: Karratua

en: Square with two given adjacent vertices
eu: Karratua emandako aldameneko erpinetatik

en: Vector Difference
eu: Bektoreen diferentzia

en: Construct the vector difference of two vectors.
eu: Eraiki bi bektoreen arteko diferentzia den bektorea.

en: Construct the vector difference of this vector and another one.
eu: Eraiki bektore honen eta beste baten arteko diferentzia den bektorea.

en: Construct the vector difference of the other vector and this one.
eu: Eraiki beste baktore bateen eta honen arteko diferentzia den bektorea.

en: Construct the vector difference starting at this point.
eu: Eraiki bektoreen diferentzia puntu honetatik hasita.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the difference...
eu: Hautatu diferentzia kalkulatzeko bi bektoreetatik lehenengoa...

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the difference...
eu: Hautatu diferentzia kalkulatzeko bi bektoreetatik bigarrena...

en: Select the point to construct the difference vector in...
eu: Hautatu bektoreen arteko diferentzia eraikitzeko puntua...

en: Export to &Asymptote...
eu: Esportatu &Asymptote-ra...

en: Asymptote Documents (*.asy)
eu: Asymptote dokumentuak (*.asy)

en: Export as Asymptote script
eu: Esportatu Asymptote script gisa

en: Asymptote Options
eu: Asymptote aukerak

en: The file "%1" could not be opened. Please check if the file permissions are set correctly.
eu: "%1" fitxategia ezin izan da ireki. Egiaztatu fitxategiaren baimenak ongi ezarri diren.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
eu: Aukerak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFrameCheckBox)
en: Show Extra Frame
eu: Erakutsi marko gehigarria

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAxesCheckBox)
en: Show Axes
eu: Erakutsi ardatzak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show Grid
eu: Erakutsi sareta

en: This is an XFig file, not a Cabri figure.
eu: Hau XFig fitxategi bat da, ez Cabri irudi bat.

en: This Cabri version (%1) is not supported yet.
    Please contact the Kig authors to help supporting this Cabri version.
eu: Cabri-ren bertsio (%1) hau ez dago oraindik onartuta.
    Mesedez, jar zaitez Kig-en egileekin harremanetan Cabri bertsio honen euskarrian laguntzeko.

en: This Cabri file contains a "%1" object, which Kig does not currently support.
eu: Cabri fitxategi honek "%1" objektu bat du, eta Kig-ez ez du momentuz hau onartzen.

en: An error was encountered at line %1 in file %2.
eu: Errore bat aurkitu da %2 fitxategiko %1 lerroan.

en: The Dr. Geo file "%1" is a macro file so it contains no figures.
eu: "%1" Dr.Geo fitxategia makro fitxategi bat da, eta beraz ez du irudirik.

en: There are no figures in Dr. Geo file "%1".
eu: Ez dago irudirik "%1" Dr. Geo fitxategian.

en: Dr. Geo Filter
eu: Dr. Geo iragazkia

en: The current Dr. Geo file contains more than one figure.
    Please select which to import:
eu: Uneko Dr. Geo fitxategiak irudi bat baina gehiago du.
    Hautatu zein inportatu nahi duzun:

en: This Dr. Geo file contains a "%1 %2" object, which Kig does not currently support.
eu: Dr. Geo fitxategi honek "%1 %2" objektu bat du eta momentuz Kig-ek ez du hau onartzen.

en: This Dr. Geo file contains an intersection type, which Kig does not currently support.
eu: Dr.Geo fitxategi honek ebakidura mota bat du eta momentuz Kig-ek ez du hau onartzen.

en: &Export to image
eu: &Esportatu irudira

en: &Image...
eu: &Irudia...

en: Export as Image
eu: Esportatu irudi bezala

en: Image Options
eu: Irudiaren aukerak

en: Sorry, this file format is not supported.
eu: Fitxategi-formatu hau ez da onartzen.

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
eu: Erroreren bat gertatu da "%1" irudira gordetzean

en: &Export To
eu: &Esportatu hona

en: The file "%1" could not be opened.  This probably means that it does not exist, or that it cannot be opened due to its permissions
eu: Ezin izan da "%1" fitxategia ireki. Honek ziurrenik existitzen ez dela edo baimenengatik ireki ezin dela esan nahi du.

en: An error was encountered while parsing this file.  It cannot be opened.
eu: Errore bat aurkitu da fitxategi honen sintaxi azterketa egitean. Ezin da ireki.

en: Parse Error
eu: Errorea prozesatzean

en: Not Supported
eu: Ez da onartzen

en: Kig cannot open this file.
eu: Kig-ek ezin du fitxategi hau ireki.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Resolution
eu: Erresoluzioa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepAspectRatio)
en: &Keep Aspect Ratio
eu: &Mantendu itxuraren erlazioa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
eu: Altuera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
eu: Zabalera:

en: This KSeg document uses a scaling transformation, which Kig currently cannot import.
eu: KSeg dokumentu honek eskalatze-transformazioak erabiltzen ditu eta Kig-ek momentuz ezin ditu hauek inportatu.

en: This KSeg file contains a filled circle, which Kig does not currently support.
eu: KSeg dokumentuak zirkulu bete bat du eta Kig-ek momentuz ez du hau onartzen.

en: This KSeg file contains an arc sector, which Kig does not currently support.
eu: KSeg dokumentuak arku sektore bat du eta Kig-ek momentuz ez du hau onartzen.

en: This KSeg file contains an arc segment, which Kig does not currently support.
eu: KSeg dokumentuak arku segmentu bat du eta Kig-ek momentuz ez du hau onartzen.

en: Export to &Latex...
eu: Esportatu &Latex-era...

en: Latex Documents (*.tex)
eu: Latex dokumentuak (*.tex)

en: Export as Latex
eu: Esportatu Latex bezala

en: Latex Options
eu: Latex aukerak

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Output format
eu: Irteerako formatua

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Document options
eu: Dokumentuen aukerak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pictureRadioButton)
en: Picture only
eu: Irudia bakarrik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, documentRadioButton)
en: Standalone document
eu: Dokumentu bereizia

en: This file was created by Kig version "%1", which this version cannot open.
eu: Fitxategi hau Kig-en "%1" bertsioak sortu zuen eta bertsio honek ezin du ireki.

en: This file was created by Kig version "%1".
    Support for older Kig formats (pre-0.4) has been removed from Kig.
    You can try to open this file with an older Kig version (0.4 to 0.6),
    and then save it again, which will save it in the new format.
eu: Fitxategi hau Kig "%1" bertsioarekin sortu zen.
    Kig-en formatu zaharragoentzako euskarria (0.4 aurrekoa) Kig-etik ezabatu da.
    Fitxategi hau Kig-en bertsio zaharrago batekin (0.4 eta 0.6 bitartekoa) irekitzen
    saiatu zaitezke, eta gero berriro gorde, formatu berrian gordetzeko.

en: This Kig file has a coordinate system that this Kig version does not support.
    A standard coordinate system will be used instead.
eu: Kig fitxategi honek Kig bertsio honek onartzen ez duen koordenatu-sistema bat du.
    Koordenatu-sistema estandar bat erabiliko da horren ordez.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support.Perhaps you have compiled Kig without support for this object type,or perhaps you are using an older Kig version.
eu: Kig fitxategi honek "%1" objektu mota bat du eta Kig bertsio honek ez du onartzen. Beharbada, Kig objektu mota honen euskarririk gabe konpilatu duzu, edo beharbada, Kig bertsio zahar bat ari zara erabiltzen.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which is obsolete, you should save the construction with a different name and check that it works as expected.
eu: Kig fitxategi honek "%1" motako objektu bat darabil, zaharkitua dagoena, eraikuntza beste izen batekin gorde eta uste bezala funtzionatzen duela ziurtatu beharko zenuke.

en: &Export to SVG...
eu: &Esportatu SVG-ra...

en: Scalable Vector Graphics (*.svg)
eu: Grafiko bektorial eskalagarriak (*.svg)

en: Export as SVG
eu: Esportatu SVG bezala

en: SVG Options
eu: SVG aukerak

en: Sorry, something went wrong while saving to SVG file "%1"
eu: Errore bat gertatu da "%1" SVG fitxategia gordetzean

en: Export to &XFig file
eu: Esportatu &XFig fitxategira

en: &XFig File...
eu: &XFig fitxategia...

en: XFig Documents (*.fig)
eu: XFig dokumentuak (*.fig)

en: Export as XFig File
eu: Esportatu XFig fitxategi gisa

en: KDE Interactive Geometry
eu: KDE-ren Geometria Interaktiboa

en: (C) 2002-2005, The Kig developers
eu: (C) 2002-2005, Kig-en garatzaileak

en: Current maintainer.
eu: Egungo mantentzailea.

en: Original author, former maintainer, design and lots of code.
eu: Jatorrizko egilea, mantentzaile ohia, diseinua eta kode asko.

en: Did a lot of important work all around Kig, including, but not limited to conics, cubics, transformations and property tests support.
eu: Kig inguruan lan garrantzitsu asko egin ditu, adibidez, konikoak, kubikoak, transformazioak, eta propietate-proben euskarria.

en: Former maintainer, Dr. Geo import filter, point and line styles, Italian translation, miscellaneous stuff here and there.
eu: Mantentzaile ohia, Dr. Geo inportatze-iragazkia, puntu eta lerroen estiloak, italierazko itzulpena, eta beste hainbat gauza gehiago.

en: Helped a lot with the implementation of the Locus object, there's quite some math involved in doing it right, and Franco wrote the most difficult parts.
eu: Locus objektuaren inplementazioan asko lagundu zuen, matematika asko baitago honen inguruan eta Francok zati zailenak idatzi zituen.

en: Responsible for the computation of the algebraic equation of a locus.
eu: Leku geometriko baten ekuazio aljebraikoa konputatzearen arduraduna.

en: Contributed the Bézier curves and related icons.
eu: Bézier kurbak eta horiekin lotutako ikonoak ematen lagundu zuen.

en: Contributed the 'asymptote' export filter.
eu: «asymptote»ra esportatzeko iragazkia eman eman.

en: The French translator, who also contributed some useful feedback, like feature requests and bug reports.
eu: Frantseserako itzultzailea, gainera, iruzkin interesgarri batzuekin lagundu zuen, ezaugarri eskaerak eta akats jakinarazpenekin esaterako.

en: Author of KGeo, where I got inspiration, some source, and most of the artwork from.
eu: KGeo-ren egilea, inspirazioa hemendik hartu nuen, baita kodea eta irudiak ere.

en: Domi's brother, who he got to write the algorithm for calculating the center of the circle with three points given.
eu: Domi-ren anaia, hiru puntutatik zirkulua eraikitzeko algoritmoa idatzi zuen.

en: Contributed a patch for some bugs.
eu: Akats batzuetarako adabakia eman zuen.

en: Contributed some good feedback on Kig, some feature requests, cleanups and style fixes, and someone to chat with on irc :)
eu: Kig-i buruzko iruzkin on batzuekin lagundu zuen, ezaugarri eskaera batzuekin, garbiketak eta konponketekin, eta irc bidez berriketan arituz :)

en: Responsible for the nice application SVG Icon.
eu: Aplikazioaren SVG ikono politaren egilea.

en: Responsible for the new object action icons.
eu: Objektu berrien ekintzen ikonoen arduraduna.

en: Could not find the necessary Kig library, check your installation.
eu: Ez da beharrezkoa den Kig liburutegia aurkitu, egiaztatu zure instalazioa.

[ctx: @title:window]
en: Open File
eu: Ireki fitxategia

en: Remove %1 Object | Remove %1 Objects
eu[0]: Kendu objektu %1
eu[1]: Kendu %1 objektu

en: Add %1 Object | Add %1 Objects
eu[0]: Gehitu objektu %1
eu[1]: Gehitu %1 objektu

en: &Set Coordinate System
eu: &Ezarri koordenatu sistema

[ctx: @title:window]
en: Kig Options
eu: «Kig»en aukerak

en: Show grid
eu: Erakutsi sareta

en: Show axes
eu: Erakutsi ardatzak

en: Invert Selection
eu: Alderanztu hautapena

en: &Delete Objects
eu: &Ezabatu objektuak

en: Delete the selected objects
eu: Ezabatu hautatutako objektuak

en: Cancel Construction
eu: Ezeztatu eraikuntza

en: Cancel the construction of the object being constructed
eu: Ezeztatu objektuaren uneko eraikuntza prozesua

en: Repeat Construction
eu: Errepikatu eraikuntza

en: Repeat the last construction (with new data)
eu: Errepikatu azken eraikuntza (datu berriekin)

en: U&nhide All
eu: Erakutsi &guztiak

en: Show all hidden objects
eu: Erakutsi ezkutuko objektu guztiak

en: &New Macro...
eu: &Makro berria...

en: Define a new macro
eu: Definitu makro berria

en: Manage &Types...
eu: Kudeatu &motak...

en: Manage macro types.
eu: Kudeatu makro motak.

en: &Browse History...
eu: &Arakatu historia...

en: Browse the history of the current construction.
eu: Arakatu uneko eraikuntzaren historia.

en: Zoom in on the document
eu: Zooma handiagotu dokumentuan

en: Zoom out of the document
eu: Zooma txikiagotu dokumentuan

en: Recenter the screen on the document
eu: Pantaila dokumentuan zentratu

en: View this document full-screen.
eu: Ikusi dokumentu hau pantaila osoan.

en: &Select Shown Area
eu: &Hautatu erakutsiko den area

en: Select the area that you want to be shown in the window.
eu: Hautatu lehioan erakutsi nahi duzun area.

en: S&elect Zoom Area
eu: H&autatu zoom area

note: i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) ); a->setWhatsThis( i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) );
en: Set Coordinate &Precision...
eu: Ezarri koordenatuen &zehaztasuna...

en: Set the floating point precision of coordinates in the document.
eu: Ezarri dokumentuko koordenatuen koma higikorraren zehaztasuna.

en: Show &Grid
eu: Erakutsi &sareta

en: Show or hide the grid.
eu: Erakutsi edo ezkutatu sareta.

en: Show &Axes
eu: Erakutsi &ardatzak

en: Show or hide the axes.
eu: Erakutsi edo ezkutatu ardatzak.

en: Wear Infrared Glasses
eu: Erabili infragorri-betaurrekoak

en: Enable/disable hidden objects' visibility.
eu: Gaitu/Desgaitu ezkutuko objektuen ikusgaitasuna.

en: Repeat Construction (%1)
eu: Errepikatu eraikuntza (%1)

en: Repeat %1 (with new data)
eu: Errepikatu %1 (datu berriekin)

en: The file "%1" you tried to open does not exist. Please verify that you entered the correct path.
eu: Irekitzen saiatu zaren "%1" fitxategia ez da existitzen. Egiaztatu bide-izen zuzena sartu duzula.

en: File Not Found
eu: Fitxategia ez da aurkitu

en: You tried to open a document of type "%1"; unfortunately, Kig does not support this format. If you think the format in question would be worth implementing support for, you can open a feature request in <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=kig&bug_severity=wishlist">KDE's bug tracking system</a>
eu: «%1» motako dokumentu bat irekitzen saiatu zara. Tamalez, Kig-ek ez du formatu hau onartzen. Formatuaren euskarria garatzea merezi duela uste baduzu, ezaugarri eskaera bat ireki dezakezu <a href= "https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=kig&bug_severity=wishlist">KDEren akatsen jarraipenerako sisteman</a>

en: Format Not Supported
eu: Formatua ez da onartzen

en: Kig does not support saving to any other file format than its own. Save to Kig's format instead?
eu: Kig-ek ez du beste fitxategi-formatuetan gordetzen. Kig-en formatura gorde nahi al duzu?

en: Save Kig Format
eu: Gorde Kig formatuan

en: Kig Documents (*.kig);;Compressed Kig Documents (*.kigz)
eu: Kig dokumentuak (*.kig);;Konprimatutako Kig dokumentuak (*.kigz)

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
eu: "%1" fitxategia dagoeneko existitzen da. Gainidatzi nahi al duzu?

en: Overwrite File?
eu: Gainidatzi fitxategia?

[ctx: @title:window]
en: Print Geometry
eu: Inprimatu geometria

en: Hide %1 Object | Hide %1 Objects
eu[0]: Ezkutatu objektu %1
eu[1]: Ezkutatu %1 objektu

en: Show %1 Object | Show %1 Objects
eu[0]: Erakutsi objektu %1
eu[1]: Erakutsi %1 objektu

en: Zoom In
eu: Zooma handiagotu

en: Zoom Out
eu: Zooma txikiagotu

en: Recenter View
eu: Birzentratu ikuspegia

en: Select the rectangle that should be shown.
eu: Hautatu erakutsi beharreko errektangelua

en: Change Shown Part of Screen
eu: Aldatu ikusgai dagoen pantailaren zatia

en: Select Zoom Area
eu: Hautatu zoomaren area

en: Select the zoom area by entering the coordinates<br />of the upper left corner and the lower right corner.
eu: Hautatu zoomaren area goiko-ezkerreko eskinako <br />eta beheko-eskuineko koordenatuak sartuz.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
eu: &Fitxategia

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
eu: &Editatu

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
eu: &Ikusi

note: i18n: ectx: Menu (objects)
en: &Objects
eu: &Objektuak

note: i18n: ectx: Menu (new_point)
en: &Points
eu: &Puntuak

note: i18n: ectx: Menu (new_line)
en: &Lines
eu: &Zuzenak

note: i18n: ectx: Menu (new_circle)
en: &Circles && Arcs
eu: &Zirkuluak eta arkuak

note: i18n: ectx: Menu (new_poligon)
en: Poly&gons
eu: Poli&gonoak

note: i18n: ectx: Menu (new_vector)
en: &Vectors && Segments
eu: &Bektoreak eta segmentuak

note: i18n: ectx: Menu (new_conic)
en: Co&nics && Cubics
eu: Ko&nikoak eta kubikoak

note: i18n: ectx: Menu (new_moreconics)
en: More Conics
eu: Koniko gehiago

note: i18n: ectx: Menu (new_cubic)
en: Cu&bics
eu: Ku&bikoak

note: i18n: ectx: Menu (new_bezier)
en: &Bézier curves
eu: &Bézier kurbak

note: i18n: ectx: Menu (new_angle)
en: &Angles
eu: &Angeluak

note: i18n: ectx: Menu (new_transformation)
en: &Transformations
eu: &Transformazioak

note: i18n: ectx: Menu (new_differentialgeometry)
en: &Differential geometry
eu: Geometria &diferentziala

note: i18n: ectx: Menu (new_test)
en: T&ests
eu: &Probak

note: i18n: ectx: Menu (new_other)
en: &Other
eu: &Beste

note: i18n: ectx: Menu (types)
en: &Types
eu: &Motak

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
eu: &Tresnak

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
eu: Tresna-barra nagusia

note: i18n: ectx: ToolBar (points_toolbar)
en: Points
eu: Puntuak

note: i18n: ectx: ToolBar (line_toolbar)
en: Lines
eu: Zuzenak

note: i18n: ectx: ToolBar (vectseg_toolbar)
en: Vectors && Segments
eu: Bektoreak eta segmentuak

note: i18n: ectx: ToolBar (circle_toolbar)
en: Circles && Arcs
eu: Zirkuluak eta arkuak

note: i18n: ectx: ToolBar (conic_toolbar)
en: Conics
eu: Konikoak

note: i18n: ectx: ToolBar (bezier_toolbar)
en: Bézier Curves
eu: Bézier kurbak

note: i18n: ectx: ToolBar (angles_toolbar)
en: Angles
eu: Angeluak

note: i18n: ectx: ToolBar (transformation_toolbar)
en: Transformations
eu: Transformazioak

note: i18n: ectx: ToolBar (tests_toolbar)
en: Tests
eu: Probak

note: i18n: ectx: ToolBar (rest_toolbar)
en: Other Objects
eu: Beste objektuak

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
eu: Ikusi

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
eu: E&zarpenak

en: Do not show a GUI. Convert the specified file to the native Kig format. Output goes to stdout unless --outfile is specified.
eu: Ez erakutsi interfaze grafikorik. Bihurtu zehaztutako fitxategia Kig-en berezko. Irteera stdout-era doa --outfile zehazten ez bada.

en: File to output the created native file to. '-' means output to stdout. Default is stdout as well.
eu: Sortutako berezko fitxategia idatziko den fitxategia. '-'-ek stdout irteera esan nahi du. Lehenetsia stdout da.

en: Document to open
eu: Irekitzeko dokumentua

en: Point by Numeric Labels
eu: Puntua etiketa numerikoekin

en: A point whose coordinates are given by two numeric labels
eu: Puntu bat, bere koordenadak bi etiketa numerikoek emango dituztelarik

en: Segment
eu: Segmentua

en: A segment constructed from its start and end point
eu: Bere hasieratik amaieraraino eraikitako segmentu bat

en: Segment Axis
eu: Segmentuaren ardatza

en: The perpendicular line through a given segment's mid point.
eu: Emandako segmentu baten erdiko-puntutik mozten duen elkartzuta den zuzena.

en: Line by Two Points
eu: Zuzena bi puntutatik

en: A line constructed through two points
eu: Bi puntu bidez eraikitako zuzen bat

en: Half-Line
eu: Erdi-zuzena

en: A half-line by its start point, and another point somewhere on it.
eu: Bere hasierako puntuak eta bere barneko puntu batek definitzen duen erdi-zuzen bat.

en: Perpendicular
eu: Elkartzuta

en: A line constructed through a point, perpendicular to another line or segment.
eu: Puntu batetik eraikitako eta beste zuzen edo segmentu batekiko elkartzuta den zuzen bat.

en: Parallel
eu: Paraleloa

en: A line constructed through a point, and parallel to another line or segment
eu: Puntu batetik eraikitako eta beste zuzen edo segmentu batekiko paraleloa den zuzen bat.

en: Circle by Center && Point
eu: Zirkulua zentru eta puntu batetik

en: A circle constructed by its center and a point that pertains to it
eu: Bere zentruak eta bere ertzeko puntu batekin eraikitako zirkulu bat

en: Circle by Three Points
eu: Zirkulua hiru puntutatik

en: A circle constructed through three points
eu: Hiru puntutatik eraikitako zirkulu bat

en: Circle by Point && Radius
eu: Zirkulua puntu eta erradioarekin

en: A circle defined by its center and the length of the radius
eu: Zentrua eta erradioaren luzerarekin zehaztutako zirkulua

en: Construct Bisector of This Angle
eu: Eraiki angelu honen erdikaria

en: Select the angle you want to construct the bisector of...
eu: Hautatu bere erdikaria eraiki nahi duzun angelua...

en: Angle Bisector
eu: Angeluaren erdikaria

en: The bisector of an angle
eu: Angelu baten erdikaria

en: Conic by Five Points
eu: Konikoa bost puntutatik

en: A conic constructed through five points
eu: Bost puntuz definitutako koniko baten eraikuntza.

en: Hyperbola by Asymptotes && Point
eu: Hiperbola asintota eta puntutik

en: A hyperbola with given asymptotes through a point
eu: Emandako asintota duen eta emandako puntutik pasatzen den hiperbola bat

en: Ellipse by Focuses && Point
eu: Elipsea foku eta puntutik

en: An ellipse constructed by its focuses and a point that pertains to it
eu: Bere fokuek eta bere barneko puntu batek definitzen duten elipse bat.

en: Hyperbola by Focuses && Point
eu: Hiperbola foku eta puntutik

en: A hyperbola constructed by its focuses and a point that pertains to it
eu: Bere fokuek eta bere barneko puntu batek definitzen duten hiperbola bat.

en: Conic by Directrix, Focus && Point
eu: Konikoa zuzentzaile, foku eta puntutik

en: A conic with given directrix and focus, through a point
eu: Emandako zuzentzaileak, fokuak eta bere puntu batek definitzen duten koniko bat.

en: Vertical Parabola by Three Points
eu: Parabola bertikala hiru puntutatik

en: A vertical parabola constructed through three points
eu: Hiru puntutik pasatzen den parabola bertikal bat

en: Cubic Curve by Nine Points
eu: Kurba kubikoa bederatzi puntutatik

en: A cubic curve constructed through nine points
eu: Emandako bederatzi puntutatik sortzen den kurba kubiko bat

en: Polar Point of a Line
eu: Zuzen baten puntu polarra

en: The polar point of a line with respect to a conic.
eu: Koniko batekiko zuzen batek duen puntu polarra.

en: Polar Line of a Point
eu: Puntu baten zuzen polarra

en: The polar line of a point with respect to a conic.
eu: Koniko batekiko puntu batek duen zuzen polarra.

en: Cubic Curve with Node by Six Points
eu: Nododun kurba kubikoa sei puntutatik

en: A cubic curve with a nodal point at the origin through six points
eu: Emandako sei puntutatik, jatorrian puntu nodala duen kurba kubiko bat

en: Cubic Curve with Cusp by Four Points
eu: Goierpindun kurba kubikoa lau puntutatik

en: A cubic curve with a horizontal cusp at the origin through four points
eu: Emandako sei puntutatik, jatorrian goierpin horizontala duen kurba kubiko bat

en: Cubic Function by Four Points
eu: Funtzio kubikoa lau puntutatik

en: A cubic function through four points
eu: Lau puntuz definitutako funtzio kubikoa

en: Directrix of a Conic
eu: Koniko baten zuzentzailea

en: The directrix line of a conic.
eu: Koniko batean zuzentzailea

en: Angle by Three Points
eu: Angelua hiru puntutatik

en: An angle defined by three points
eu: Hiru puntuk definitzen duten angelu bat

en: Equilateral Hyperbola by Four Points
eu: Hiperbola ekilateroa lau puntutatik

en: An equilateral hyperbola constructed through four points
eu: Lau puntu bidez eraikitzen den hiperbola ekilatero bat

en: Construct the midpoint of this segment
eu: Eraiki segmentu honen erdiko-puntua

en: Mid Point
eu: Erdiko puntua

en: The midpoint of a segment or two other points
eu: Segmentu baten edo beste bi punturen erdiko-puntua

en: Construct the golden ratio point of this segment
eu: Eraiki segmentu honen urreko proportzioaren puntua

en: Golden Ratio Point
eu: Urrezko proportzioaren puntua

en: The golden ratio point of a segment or two other points
eu: Segmentu baten urrezko proportzioaren puntua edo beste bi puntu

en: Vector
eu: Bektorea

en: Construct a vector from two given points.
eu: Eraiki bektore bat emandako bi puntuetatik.

en: Vector Sum
eu: Bektore batuketa

en: Construct the vector sum of two vectors.
eu: Eraiki bi bektoreren batuketa den bektorea.

en: Line by Vector
eu: Bektore batek zuzendutako zuzena

en: Construct the line by a given vector though a given point.
eu: Eraiki lerroa emandako puntu eta bektore batetik.

en: Half-Line by Vector
eu: Erdi-zuzena

en: Construct the half-line by a given vector starting at given point.
eu: Eraiki emandako puntuan hasi eta emandako bektore baten araberako erdi-zuzena.

en: Arc by Three Points
eu: Arkua hiru puntutatik

en: Construct an arc through three points.
eu: Eraiki arku bat hiru puntutatik.

en: Conic Arc by Center and Three Points
eu: Arku konikoa zentrua eta hiru puntutatik

en: Construct a conic arc with given center through three points.
eu: Eraiki arku koniko bat emandako zentrua eta hiru puntukin.

en: Conic Arc by Five Points
eu: Arku konikoa bost puntutatik

en: Construct a conic arc through five points.
eu: Eraiki arku koniko bat bost puntutatik.

en: Arc by Center, Angle && Point
eu: Arkua zentru, angelu eta puntutik

en: Construct an arc by its center and a given angle, starting at a given point
eu: Eraiki arku bat emandako zentru, angelu eta hasierako puntutik

en: Parabola by Directrix && Focus
eu: Parabola zuzentzaile eta fokutik

en: A parabola defined by its directrix and focus
eu: Bere zuzentzaileak eta fokuak definitzen duen parabola

en: Translate
eu: Translazioa

en: The translation of an object by a vector
eu: Bektore baten bidezko objektu baten translazioa

en: Reflect in Point
eu: Isladatu puntu batean

en: An object reflected in a point
eu: Puntu batean isladatzen den objektu bat

en: Reflect in Line
eu: Isladatu zuzen batean

en: An object reflected in a line
eu: Zuzen batean isladatzen den objektu bat

en: Rotate
eu: Biratu

en: An object rotated by an angle around a point
eu: Puntu baten inguruan angelu batean biratzen den objektu bat

en: Scale
eu: Eskalatu

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of a segment
eu: Eskalatu objektu bat puntu batekiko, segmentu baten luzerak ematen duen eskalaren arabera.

en: Scale over Line
eu: Eskalatu zuzen batekiko

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of a segment
eu: Zuzen batekiko eskalatutako objektu bat, segmentu baten luzerak emandako eskalaren arabera

en: Scale (ratio given by two segments)
eu: Eskalatu (emandako bi segmenturen arabera)

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of two segments
eu: Eskalatu objektu bat puntu batekiko, bi segmenturen luzerak emandako eskalaren arabera

en: Scale over Line (ratio given by two segments)
eu: Eskalatu zuzen batekiko (emandako bi segmentuen arabera)

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of two segments
eu: Eskalatu objektu bat zuzen batekiko, bi segmenturen luzerak emandako eskalaren arabera

en: Apply Similitude
eu: Aplikatu antzekotasuna

en: Apply a similitude to an object (the sequence of a scaling and rotation around a center)
eu: Aplikatu antzekotasuna objektu bati (zentru batekiko eskalatze eta biraketa sekuentzia)

en: Harmonic Homology
eu: Homologia harmonikoa

en: The harmonic homology with a given center and a given axis (this is a projective transformation)
eu: Homologia harmonikoa emandako zentru eta ardatz batekin (hau transformazio proiektibo bat da)

en: Draw Projective Shadow
eu: Marraztu itzal proiektiboa

en: The shadow of an object with a given light source and projection plane (indicated by a line)
eu: Emandako argi iturburu eta proiekzio planodun (zuzen batek adierazita) objektu baten itzala

en: Asymptotes of a Hyperbola
eu: Hiperbola baten asintota

en: The two asymptotes of a hyperbola.
eu: Hiperbola baten bi asintotak

en: Triangle by Its Vertices
eu: Triangelua bere erpinetatik

en: Construct a triangle given its three vertices.
eu: Eraiki triangelu bat bere hiru erpinetatik.

en: Convex Hull
eu: Kroska ganbila

en: A polygon that corresponds to the convex hull of another polygon
eu: Beste poligono batean kroska ganbilari dagokion poligono bat

en: Bézier Quadratic by its Control Points
eu: Bézier koadratikoa bere kontrol-puntuen arabera

en: Construct a Bézier quadratic given its three control points.
eu: Bézier koadratiko bat eraiki, bere hiru kontrol-puntuak emanda.

en: Bézier Cubic by its Control Points
eu: Bézier kubikoa bere kontrol-puntuen arabera

en: Construct a Bézier cubic given its four control points.
eu: Bézier kubiko bat eraiki, bere lau kontrol-puntuak emanda.

en: Rational Bézier Quadratic by its Control Points
eu: Bézier koadratiko arrazionala bere kontrol-puntuen arabera

en: Construct a Rational Bézier quadratic given its three control points.
eu: Bézier koadratiko arrazional bat eraiki, bere hiru kontrol-puntuak emanda.

en: Rational Bézier Cubic by its Control Points
eu: Bézier kubiko arrazionala bere kontrol-puntuen arabera

en: Construct a Rational Bézier cubic given its four control points.
eu: Bézier kubiko arrazional bat eraiki, bere lau kontrol-puntuak emanda.

en: Parallel Test
eu: Probatu paralelotasuna

en: Test whether two given lines are parallel
eu: Probatu ea emandako bi lerroak paraleloak diren

en: Orthogonal Test
eu: Probatu elkartzunatsuna

en: Test whether two given lines are orthogonal
eu: Probatu ea emandako bi lerroak elkartzutak diren

en: Collinear Test
eu: Probatu lerrokidetasuna

en: Test whether three given points are collinear
eu: Probatu emandako hiru puntuak lerrokideak diren

en: Contains Test
eu: Probatu edukiera

en: Test whether a given curve contains a given point
eu: Probatu ea emandako puntua emandako kurba barruan dagoen

en: In Polygon Test
eu: Probatu poligonoan dagoela

en: Test whether a given polygon contains a given point
eu: Rpobatu ea emandako puntua emandako poligonoaren barruan dagoen

en: Convex Polygon Test
eu: Probatu poligono ganbila

en: Test whether a given polygon is convex
eu: Probatu ez emandako poligonoa ganbila den

en: Existence Test
eu: Existentzia proba

en: Test whether a given object is constructible
eu: Probatu emandako poligonoa eraiki daitekeen edo ez

en: Distance Test
eu: Probatu distantzia

en: Test whether a given point have the same distance from a given point and from another given point
eu: Probatu ea emandako puntua bi emandako puntuetatik distantzia berdinera dagoen.

en: Vector Equality Test
eu: Probatu bektoreen berdintasuna

en: Test whether two vectors are equal
eu: Probatu ea bi bektore berdinak diren

en: Point Projection
eu: Puntua proiektatzea

en: Project a point on a line
eu: Lerro batean puntu bat proiektatu

en: Python Script
eu: Python script-a

en: Construct a new Python script.
eu: Eraiki Python script berri bat.

en: Enter coordinates in the following format: "x;y",
    where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
eu: Sartu koordenatuak ondorengo moduan: "x;y",
    non x x koordenatua den eta y berriz, y koordenatua.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"x;y"</b>,<br />where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
eu: Sartu koordenatuak ondorengo moduan: <b>"x;y"</b>,<br />non x x koordenatua eta y, y koordenatua diren.

en: Enter coordinates in the following format: "r; θ°",
    where r and θ are the polar coordinates.
eu: Sartu koordenatuak ondorengo moduan: "r; θ°",
    non r eta θ koordenatu polarrak diren.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"r; θ°"</b>,<br />where r and θ are the polar coordinates.
eu: Sartu koordenatuak ondorengo moduan: <b>"r; θ°"</b>,<br />non r eta θ koordenatu polarrak diren.

en: &Euclidean
eu: &Euklidearra

en: &Polar
eu: &Polarra

en: Set Euclidean Coordinate System
eu: Ezarri koordenatu sistema euklidearra

en: Set Polar Coordinate System
eu: Ezarri koordenatu sistema polarra

[ctx: Translators: Degrees]
en: Deg
eu: Gradu

[ctx: Translators: Radians]
en: Rad
eu: Radian

[ctx: Translators: Gradians]
en: Grad
eu: Gradian

en: A normal point, i.e. one that is either independent or attached to a line, circle, segment.
eu: Puntu arrunt bat, hau da, independientea edo zuzen, zirkulu edo segmentu bati lotuta dagoena.

en: Point
eu: Puntua

en: Construct a text label.
eu: Eraiki testu-etiketa bat.

en: Text Label
eu: Testu-etiketa

en: Construct a Point by its Coordinates
eu: Eraiki puntu bat bere koordenatuetatik

en: Point by Coordinates
eu: Puntua koordenatuetatik

en: Fixed Point
eu: Puntu finkoa

en: Enter the coordinates for the new point.
eu: Sartu puntu berriaren koordenatuak.

en: Construct a Numeric Value
eu: Eraiki balio numeriko bat

en: Numeric Value
eu: Balio numerikoa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_defaultCheckBox)
en: &Use default coordinate precision
eu: Era&bili koordenatu lehenetsien zehaztasuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_precisionLabel)
en: &Specify coordinate precision:
eu: &Zehaztu koordenatuen zehaztasuna:

[ctx: @title:window]
en: Set Angle Size
eu: Ezarri angeluaren tamaina

en: Insert the new size of this angle:
eu: Sartu angelu honen tamaina berria:

en: Use this edit field to modify the size of this angle.
eu: Erabili edizio-eremu hau angelu honen tamaina aldatzeko.

en: Choose from this list the goniometric unit you want to use to modify the size of this angle.<br />
    If you switch to another unit, the value in the edit field on the left will be converted to the new selected unit.
eu: Hautatu zerrenda honetatik angelu honen tamaina aldatzeko erabili nahi duzun unitate goniometrikoa.<br />
    Beste unitate batera aldatzen baduzu, ezkerreko edizio-eremuko balioa hautatutako unitate berrira bihurtuko da.

en: Could not open macro file '%1'
eu: Ezin izan da '%1' makro fitxategia ireki

en: Kig cannot open the macro file "%1".
eu: Kig-ek ezin izan du "%1" fitxategia ireki.

en: This file was created by a very old Kig version (pre-0.4). Support for this format has been removed from recent Kig versions. You can try to import this macro using a previous Kig version (0.4 to 0.6) and then export it again in the new format.
eu: Fitxategi hau Kig bertsio oso zahar batekin sortu zen (0.4 aurrekoa). Formatu honentzako euskarria kendu egin da Kig-en bertsio berrietan. Makro hau Kig-en aurreko bertsio bat erabiliz (0.4 eta 0.6 bitartekoa) inportatu dezakezu eta ondoren formatu berrian esportatu.

en: Unnamed Macro #%1
eu: Makro izengabea #%1

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support. Perhaps you have compiled Kig without support for this object type, or perhaps you are using an older Kig version.
eu: Kig fitxategi honek "%1" objektu mota bat du eta Kig bertsio honek ez du onartzen. Beharbada, Kig objektu mota honen euskarririk gabe konpilatu duzu, edo agian Kig bertsio zahar bat ari zara erabiltzen.

en: Radical Lines for Conics
eu: Lerro radialak bi konikoentzat

en: The lines constructed through the intersections of two conics.  This is also defined for non-intersecting conics.
eu: Bi konikoen ebakiduratik sortutako zuzenak. Hau ere ebakidurarik ez duten konikoentzat definitzen da.

en: Moving Point
eu: Puntu mugikorra

en: Select the moving point, which will be moved around while drawing the locus...
eu: Hautatu puntu mugikorra, leku geometrikoa marrazten den bitartean mugitu dena...

en: Following Point
eu: Hurrengo puntua

en: Select the following point, whose locations the locus will be drawn through...
eu: Hautatu hurrengo puntua, leku geometrikoa puntu honetararte marraztuko da...

en: Locus
eu: Leku geometrikoa

en: A locus
eu: Leku geometriko bat

en: Dependent Point
eu: Menpeko puntua

en: Polygon by Its Vertices
eu: Poligonoa bere erpinetatik

en: Construct a polygon by giving its vertices
eu: Eraiki poligono bat bere erpinetatik

en: ... with this vertex (click on the first vertex to terminate construction)
eu: ...  erpin honekin (klikatu lehenengo erpina eraikuntza amaitzeko)

en: Construct a polygon with this vertex
eu: Eraiki poligono bat erpin honekin

en: Select a point to be a vertex of the new polygon...
eu: Hautatu poligono berriaren erpin bat izango den puntu bat...

en: Open Polygon (Polygonal Line)
eu: Poligono irekia (lerro poligonala)

en: Construct an open polygon
eu: Eraiki poligono ireki bat

en: ... with this vertex (click again on the last vertex to terminate construction)
eu: ... erpin honekin (klik egin berriz ere azken erpinean eraikitzen amaitzeko)

en: Construct a polygonal line with this vertex
eu: Eraiki lerro poligonal bat erpin honekin

en: Select a point to be a vertex of the new polygonal line...
eu: Hautatu lerro poligonal berriko erpin bat izateko puntu bat...

en: Polygon
eu: Poligonoa

en: Construct the vertices of this polygon...
eu: Eraiki poligono honen erpinak...

en: Vertices of a Polygon
eu: Poligono baten erpinak

en: The vertices of a polygon.
eu: Poligono baten erpinak.

en: Construct the sides of this polygon...
eu: Eraiki poligono honen aldeak...

en: Sides of a Polygon
eu: Poligono baten aldeak

en: The sides of a polygon.
eu: Poligono baten aldeak.

en: Regular Polygon with Given Center
eu: Poligono erregularra emandako zentrutik

en: Construct a regular polygon with a given center and vertex
eu: Eraiki poligono erregular bat emandako zentru eta erpinarekin

en: Construct a regular polygon with this center
eu: Eraiki poligono erregular bat zentru honekin

en: Construct a regular polygon with this vertex
eu: Eraiki poligono erregular bat erpin honekin

en: Adjust the number of sides (%1/%2)
eu: Doitu alde kopurua (%1/%2)

en: Adjust the number of sides (%1)
eu: Doitu alde kopurua (%1)

en: Select the center of the new polygon...
eu: Hautatu poligono berriaren zentrua...

en: Select a vertex for the new polygon...
eu: Hautatu poligono berriaren erpin bat...

en: Move the cursor to get the desired number of sides...
eu: Mugitu kurtsorea nahi diren alde kopuruak eskuratzeko...

en: Bézier Curve by its Control Points
eu: Bézier kurba bere kontrol-puntutatik

en: Construct a Bézier curve by giving its control points
eu: Bézier kurba bat eraikitzea bere kontrol-puntuak emanez

en: ... with this control point (click again on the last control point to terminate construction)
eu: ... kontrol-puntu honekin (azken kontrol-puntuan berriz klik egin eraikitzen amaitzeko)

en: Construct a Bézier curve with this control point
eu: Bézier kurba bat eraiki kontrol-puntu honekin

en: Select a point to be a control point of the new Bézier curve...
eu: Hautatu Bézier kurba berriaren kontrol-puntua izateko puntu bat...

en: Rational Bézier Curve by its Control Points
eu: Bézier kurba arrazionala bere kontrol-puntuen arabera

en: Construct a Bézier curve by giving its control points and positive weights
eu: Bézier kurba bat eraiki, haren kontrol-puntuak eta pisu positiboak emanez

en: ... assign this weight to last selected control point
eu: ... esleitu pisu hau hautatutako azken kontrol-puntuari

en: ... with this control point (click again on the last control point or weight to terminate construction)
eu: ... kontrol-puntu honekin (klik egin berriz azken kontrol-puntuan edo pisuan eraikitzen amaitzeko)

en: Construct a rational Bézier curve with this control point
eu: Bézier kurba bat eraiki kontrol-puntu honekin

en: Select a point to be a control point of the new rational Bézier curve...
eu: Hautatu Bézier kurba arrazional berriaren kontrol-puntua izateko puntu bat...

en: Select a numeric label to be a weight of last selected point...
eu: Hautatu, hautatutako azken puntuaren pisua izateko zenbaki-etiketa bat...

en: Construct the Radical Lines of This Circle
eu: Eraiki zirkulu honen zuzen erradialak

en: Construct the Radical Lines of This Conic
eu: Eraiki koniko honen zuzen erradialak

en: Generic Affinity
eu: Afinitate generikoa

en: The unique affinity that maps three points (or a triangle) onto three other points (or a triangle)
eu: Hiru puntu (edo triangelu bat) beste hiru puntutan (edo beste triangelu batean) mapatzen duen afinitate geometrikoa

en: Generic Projective Transformation
eu: Transformazio proiektibo generikoa

en: The unique projective transformation that maps four points (or a quadrilateral) onto four other points (or a quadrilateral)
eu: Lau puntu (edo kuadrilatero) beste lau puntutan (edo beste kuadrilatero batean) mapatzen duen transformazio proiektibo bakarra

en: Inversion of Point, Line or Circle
eu: Puntu, zuzen edo zirkulu baten inbertsioa

en: The inversion of a point, line or circle with respect to a circle
eu: Zirkulu batekiko, puntu, zuzen edo zirkulu baten inbertsioa

en: Measure Transport
eu: Neurri lekualdaketa

en: Transport the measure of a segment or arc over a line or circle.
eu: Lekualdatu segmentu edo arku baten neurria zuzen edo zirkulu batera.

en: Segment to transport
eu: Lekualdatzeko segmentua

en: Arc to transport
eu: Lekualdatzeko arkua

en: Value to transport
eu: Lekualdatzeko balioa

en: Transport a measure on this line
eu: Lekualdatu neurria zuzen honetara

en: Transport a measure on this circle
eu: Lekualdatu neurria zirkulu honetara

en: Start transport from this point of the circle
eu: Hasi lekualdaketa zirkuluaren puntu honetatik

en: Start transport from this point of the line
eu: Hasi lekualdaketa zuzenaren puntu honetatik

en: Start transport from this point of the curve
eu: Hasi lekualdaketa kurbaren puntu honetatik

en: Select a segment, arc or numeric label to be transported...
eu: Hautatu garraiatu beharreko segmentu, arku edo zenbaki-etiketa...

en: Select a destination line or circle...
eu: Hautatu helmugako zuzen edo zirkulu bat...

en: Choose a starting point on the line/circle...
eu: Hautatu abiapuntu bat zuzenean/zirkuluan...

en: Intersect with this conic
eu: Ebakidura koniko honekin

en: Intersect with this line
eu: Erdi

en: Intersect with this cubic
eu: Ebakidura kubiko honekin

en: Intersect with this circle
eu: Ebakidura zirkulu honekin

en: Intersect
eu: Ebakidura

en: The intersection of two objects
eu: Bi objektuen ebakidura

en: Intersect this Circle
eu: Ebaki zirkulu hau

en: Intersect this Conic
eu: Ebaki koniko hau

en: Intersect this Segment
eu: Ebaki segmentu hau

en: Intersect this Half-line
eu: Ebaki lerro-erdi hau

en: Intersect this Line
eu: Ebaki zuzen hau

en: Intersect this Cubic Curve
eu: Ebaki kurba kubiko hau

en: Intersect this Arc
eu: Ebaki arku hau

en: Intersect this Polygon
eu: Ebaki poligono hau

en: Intersect this Polygonal
eu: Ebaki poligono hau

en: with this Circle
eu: zirkulu honekin

en: with this Conic
eu: koniko honekin

en: with this Segment
eu: segmentu honekin

en: with this Half-line
eu: lerro-erdi honekin

en: with this Line
eu: lerro honekin

en: with this Cubic Curve
eu: kurba kubiko honekin

en: with this Arc
eu: arku honekin

en: with this Polygon
eu: poligono honekin

en: with this Polygonal
eu: poligonal honekin

en: Construct midpoint of this point and another one
eu: Eraiki puntu hau eta beste baten arteko erdiko- puntua

en: Select the first of the points of which you want to construct the midpoint...
eu: Hautatu erdiko-puntua kalkulatzeko lehenengo puntua...

en: Construct the midpoint of this point and another one
eu: Eraiki puntu hau eta beste baten arteko erdiko-puntua

en: Select the other of the points of which to construct the midpoint...
eu: Hautatu erdiko-puntua kalkulatzeko bigarren puntua...

en: Construct golden ratio point of this point and another one
eu: Eraiki puntu honen eta beste baten urrezko proportzioaren puntua

en: Select the first of the points of which you want to construct the golden ratio point...
eu: Hautatu, urrezko proportzioaren puntua kalkulatu nahi diozun puntuetako lehena...

en: Construct the golden ratio point of this point and another one
eu: Eraiki puntu honen eta beste baten urrezko proportzioaren puntua

en: Select the other of the points of which to construct the golden ratio point...
eu: Hautatu, urrezko proportzioaren puntua kalkulatu nahi diozun beste puntua...

en: Select the first object to intersect...
eu: Hautatu ebakitzeko lehen objektua...

en: Select the second object to intersect...
eu: Hautatu ebakitzeko bigarren objektua...

en: Tangent
eu: Ukitzailea

en: The line tangent to a curve
eu: Kurba batekiko ukitzailea den zuzena

en: Tangent to This Circle
eu: Zirkulu honekiko ukitzailea

en: Tangent to This Conic
eu: Koniko honekiko ukitzailea

en: Tangent to This Arc
eu: Arku honekiko ukitzailea

en: Tangent to This Cubic Curve
eu: Kurba kubiko honekiko ukitzailea

en: Tangent to This Curve
eu: Kurba honekiko ukitzailea

en: Tangent at This Point
eu: Ukitzailea puntu honetan

en: Center Of Curvature
eu: Kurbaduraren zentrua

en: The center of the osculating circle to a curve
eu: Kuba baten zirkulu oskulatzailearen zentrua

en: Center of Curvature of This Conic
eu: Koniko honen kurbadura-zentrua

en: Center of Curvature of This Cubic Curve
eu: Kurba kubiko honen kurbadura-zentroa

en: Center of Curvature of This Curve
eu: Kurba honen kurbadura-zentrua

en: Center of Curvature at This Point
eu: Puntu honen kurbadura-zentrua

en: Which object?
eu: Zein objektu?

en: Click the location where you want to place the new point, or the curve that you want to attach it to...
eu: Klikatu puntu berria kokatu nahi duzun lekuan edo atxiki nahi duzun kurban...

en: Now select the location for the result label.
eu: Hautatu emaitza-etiketaren kokalekua.

[ctx: @title:window]
en: Edit Type
eu: Editatu mota

en: Here you can edit the name of the current macro type.
eu: Hemen uneko makro motaren izena alda dezakezu.

en: Here you can edit the description of the current macro type. This field is optional, so you can also leave this empty: if you do so, then your macro type will have no description.
eu: Hemen uneko makro motaren deskribapena alda dezakezu. Eremu hau hautazkoa da, eta beraz hutsik utz dezakezu: honela egiten baduzu, zure makro motak ez du deskribapenik izango.

en: Use this button to change the icon of the current macro type.
eu: Erabili botoi hau uneko makro motaren ikonoa aldatzeko.

en: The name of the macro can not be empty.
eu: Makroaren izena bete behar da.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Here you can modify the name, the description and the icon of this macro type.
eu: Hemen makro mota honen izena, deskribapena ea ikonoa alda ditzakezu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_3)
en: Name:
eu: Izena:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_2_2)
en: Description:
eu: Deskribapena:

[ctx: @title:window]
en: History Browser
eu: Historia-arakatzailea

en: Start of the construction
eu: Eraikuntzaren hasiera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Description of the current step:
eu: Uneko urratsaren deskripzioa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonFirst)
en: First step
eu: Lehenengo urratsa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonBack)
en: One step back
eu: Urrats bat atzera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonNext)
en: One step forward
eu: Urrats bat aurrera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonLast)
en: Last step
eu: Azken urratsa

en: Name
eu: Izena

en: <unnamed object>
eu: <objektu izengabea>

en: There are '%n' parts in the text that you have not selected a value for. Please remove them or select enough arguments.
eu: Testuan ez duzu '%n' zatiren baliorik hautatu. Kendu itzau edo hautatu beharrezko argumentu kopurua.

en: argument %1
eu: %1 argumentua

en: Selecting argument %1
eu: %1 argumentua hautatzen

en: Change Label
eu: Aldatu etiketa

en: Set Value
eu: Ezarri balioa

en: Enter value:
eu: Sartu balioa:

en: Select the position for the new numeric value...
eu: Hautatu balio numeriko berriaren posizioa...

en: One of the result objects you selected cannot be calculated from the given objects. Kig cannot calculate this macro because of this. Please press Back, and construct the objects in the correct order...
eu: Hautatu duzun emaitza-objektu bat ezin da emandako objektuetatik kalkulatu. Hau dela eta, Kig-ek ezin du makro hau kalkulatu. Sakatu "Atzera" eta eraiki objektuak orden egokian...

en: One of the given objects is not used in the calculation of the resultant objects.  This probably means you are expecting Kig to do something impossible.  Please check the macro and try again.
eu: Emandako objektu bat ez da beharrezkoa hautatu dituzun emaitza-objektuak kalkulatzeko. Honek Kig-ek ezinezkoa den zerbait egitea nahi duzula esan dezake. Egiaztatu makroa eta saiatu berriro.

en: Given Objects
eu: Emandako objektuak

en: Select the "given" objects for your new macro and press "Next".
eu: Hautatu zure makro berrirako "emandako" objektuak eta sakatu "Hurrengoa".

en: Final Object
eu: Azken objektua

en: Select the final object(s) for your new macro.
eu: Hautatu zure makro berriaren azken objektua(k).

en: Enter a name and description for your new type.
eu: Sartu zure mota berriaren izena eta deskribapena.

en: &Name:
eu: &Izena:

en: &Description:
eu: &Deskribapena:

en: &Icon:
eu: I&konoa:

[ctx: @title:window]
en: Define New Macro
eu: Definitu makro berria

en: Move %1 Object | Move %1 Objects
eu[0]: Mugitu objektu %1
eu[1]: Mugitu %1 objektu

en: Redefine Point
eu: Birdefinitu puntua

en: Black
eu: Beltza

en: Gray
eu: Grisa

en: Red
eu: Gorria

en: Green
eu: Berdea

en: Cyan
eu: Cyana

en: Yellow
eu: Horia

en: Dark Red
eu: Gorri iluna

en: &Hide
eu: &Ezkutatu

en: &Show
eu: &Erakutsi

en: &Move
eu: &Mugitu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: &Delete
eu: &Ezabatu

en: &Custom Color
eu: Kolore &pertsonalizatua

en: Change Object Color
eu: Aldatu objektuaren kolorea

en: Change Object Width
eu: Aldatu objektuaren zabalera

en: Change Point Style
eu: Aldatu puntuaren estiloa

en: Change Object Style
eu: Aldatu objektuaren estiloa

en: Set &Name...
eu: Ezarri ize&na...

en: &Name
eu: Ize&na

en: Set Object Name
eu: Ezarri objektuaren izena

en: Set Name of this Object:
eu: Ezarri objektu honen izena:

en: %1 Object | %1 Objects
eu[0]: Objektu %1
eu[1]: %1 objektu

en: Kig Document
eu: Kig dokumentua

en: &Transform
eu: &Transformatu

en: T&est
eu: &Probatu

en: Const&ruct
eu: &Eraiki

en: &Start
eu: &Hasi

en: Add Te&xt Label
eu: Gehitu te&stu-etiketa

en: Set Co&lor
eu: Ezarri ko&lorea

en: Set &Pen Width
eu: Ezarri &lapitzaren luzera

en: Set St&yle
eu: Ezarri est&iloa

en: Set Coordinate S&ystem
eu: Ezarri koordenatu-s&istema

[ctx: More menu items]
en: More...
eu: Gehiago...

en: Edit Script...
eu: Editatu gidoia

en: Enter Label Text
eu: Sartu etiketaren testua

en: Enter the text for your label here and press "Next".
    If you want to show variable parts, then put %1, %2, ... at the appropriate places (e.g. "This segment is %1 units long.").
eu: Sartu zure etiketaren testua hemen eta sakatu "Hurrengoa".
    Zati aldagarriak erakutsi nahi baduzu, jarri %1, %2, ... leku egokietan (adi. "Segmentu honek %1-(e)ko luzera du").

en: Show text in a frame
eu: Erakutsi testua marko batean

en: Select Arguments
eu: Hautatu argumentuak

en: Now select the argument(s) you need.  For every argument, click on it, select an object and a property in the Kig window, and click finish when you are done...
eu: Orain hautatu beharrezko argumentuak. Argumentu bakoitzarentzat, klikatu bertan, hautatu objektu bat eta propietate bat Kig-en lehioan ea klikatu "Amaitu" bukatzen duzunean...

[ctx: @title:window]
en: Construct Label
eu: Eraiki etiketa

en: Macro
eu: Makroa

en: Type
eu: Mota

en: Description
eu: Deskribapena

[ctx: @title:window]
en: Manage Types
eu: Kudeatu motak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: &Edit...
eu: &Editatu...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonExport)
en: E&xport...
eu: E&sportatu...

en: Are you sure you want to delete this type? | Are you sure you want to delete these %1 types?
eu[0]: Ziur zaude mota hau ezabatu nahi duzula?
eu[1]: Ziur zaude %1 mota hauek ezabatu nahi dituzula?

en: Are You Sure?
eu: Ziur al zaude?

en: Export Types
eu: Esportatu motak

en: Kig Types Files (*.kigt);;All Files (*)
eu: Kig moten fitxategiak (*.kigt);;Fitxategi guztiak (*)

en: Kig Types Files (*.kigt)
eu: Kig moten fitxategiak (*.kigt)

en: Geogebra Tool Files (*.ggt)
eu: Geogebra tresnaren fitxategiak (*.ggt)

en: All Files (*)
eu: Fitxategi guztiak (*)

en: Import Types
eu: Inportatu motak

en: There is more than one type selected. You can only edit one type at a time. Please select only the type you want to edit and try again.
eu: Mota bat baina gehiago hautatu duzu. Aldi berean mota bakarra edita dezakezu. Hautatu editatu nahi duzun mota eta saiatu berriro.

en: More Than One Type Selected
eu: Mota bat baina gehiago hautatu da

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, typeList)
en: Select types here...
eu: Hautatu motak hemen...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, typeList)
en: This is a list of the current macro types... You can select, edit, delete, export and import them...
eu: Hau uneko makro moten zerrenda bat da... Hautatu, editatu, ezabatu, esportatu eta inportatu egin ditzakezu...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: Edit the selected type.
eu: Editatu hautatutako mota.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: Delete all the selected types in the list.
eu: Ezabatu zerrendan hautatutako mota guztiak.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonExport)
en: Export all the selected types to a file.
eu: Esportatu hautatutako mota guztiak fitxategi batera.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonImport)
en: Import macros that are contained in one or more files.
eu: Inportatu fitxategi bat edo gehiagotan dauden makroak.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonImport)
en: &Import...
eu: &Inportatu...

en: Construct an angle through this point
eu: Eraiki puntu honetatik pasatzen den angelu bat

en: Select a point that the first half-line of the angle should go through...
eu: Hautatu angeluaren lehen erdi-zuzenaren barruan egongo den puntu bat...

en: Construct an angle at this point
eu: Eraiki angelu bat puntu honetan

en: Select the point to construct the angle in...
eu: Eraiki angelua eraikitzeko puntua...

en: Select a point that the second half-line of the angle should go through...
eu: Eraki angeluaren bigarren erdi-zuzenaren barruan egongo den puntu bat...

en: Set Si&ze
eu: Ezarri tamai&na

en: Toggle &Right Angle Mark
eu: Txandakatu Angelu &Zuzenaren marka

en: Resize Angle
eu: Tamaina aldatu angeluari

en: Construct an arc starting at this point
eu: Eraiki puntu honetan hasten den arku bat

en: Select the start point of the new arc...
eu: Hautatu arku berri honen hasierako puntua...

en: Construct an arc through this point
eu: Eraiki puntu honetatik pasatzen den arku bat

en: Select a point for the new arc to go through...
eu: Hautatu arku berria pasa behar deneko puntu bat...

en: Construct an arc ending at this point
eu: Eraiki puntu honetan amaitzen den arku bat

en: Select the end point of the new arc...
eu: Hautatu arku berriaren amaierako puntua...

en: Construct an arc with this center
eu: Eraiki arku bat zentro honekin

en: Select the center of the new arc...
eu: Hautatu arku berriaren zentroa...

en: Construct an arc with this angle
eu: Eraiki arku bat angelu honekin

en: Select the angle of the new arc...
eu: Hautatu arku berriaren angelua...

en: Construct a conic arc starting at this point
eu: Eraiki puntu honetan hasten den arku koniko bat

en: Select the start point of the new conic arc...
eu: Hautatu arku koniko berri honen hasierako puntua...

en: Construct a conic arc through this point
eu: Eraiki puntu honetatik pasatzen den arku koniko bat

en: Select a point for the new conic arc to go through...
eu: Hautatu arku konikoa pasa behar deneko puntu bat...

en: Construct a conic arc ending at this point
eu: Eraiki puntu honetan amaitzen den arku koniko bat

en: Select the end point of the new conic arc...
eu: Hautatu arku koniko berriaren amaierako puntua...

en: Construct an conic arc with this center
eu: Eraiki arku koniko bat zentro honekin

en: Select the center of the new conic arc...
eu: Hautatu arku koniko berriaren zentroa...

en: Number of control points
eu: Kontrol-puntu kopurua

en: Control polygon
eu: Kontrolerako poligonoa

en: Cartesian Equation
eu: Ekuazio kartesiarra

en: Bézier Curve
eu: Bézier kurba

en: Select this Bézier Curve
eu: Hautatu Bézier kurba hau

en: Select Bézier Curve %1
eu: Hautatu %1 Bézier kurba

en: Remove a Bézier Curve
eu: Kendu Bézier kurba bat

en: Add a Bézier Curve
eu: Gehitu Bézier kurba bat

en: Move a Bézier Curve
eu: Mugitu Bézier kurba bat

en: Attach to this Bézier Curve
eu: Lotu Bézier kurba honetara

en: Show a Bézier Curve
eu: Erakutsi Bézier kurba bat

en: Hide a Bézier Curve
eu: Ezkutatu Bézier kurba bat

en: Bézier Quadratic
eu: Bézier koadratikoa

en: Select this Bézier Quadratic
eu: Hautatu Bézier koadratiko hau

en: Select Bézier Quadratic %1
eu: Hautatu %1 Bézier koadratikoa

en: Remove a Bézier Quadratic
eu: Kendu Bézier koadratiko bat

en: Add a Bézier Quadratic
eu: Gehitu Bézier koadratiko bat

en: Move a Bézier Quadratic
eu: Mugitu Bézier koadratiko bat

en: Attach to this Bézier Quadratic
eu: Lotu Bézier koadratiko honetara

en: Show a Bézier Quadratic
eu: Erakutsi Bézier koadratiko bat

en: Hide a Bézier Quadratic
eu: Ezkutatu Bézier koadratiko bat

en: Bézier Cubic
eu: Bézier kubikoa

en: Select this Bézier Cubic
eu: Hautatu Bézier kubiko hau

en: Select Bézier Cubic %1
eu: Hautatu %1 Bézier kubikoa

en: Remove a Bézier Cubic
eu: Kendu Bézier kubiko bat

en: Add a Bézier Cubic
eu: Gehitu Bézier kubiko bat

en: Move a Bézier Cubic
eu: Mugitu Bézier kubiko bat

en: Attach to this Bézier Cubic
eu: Lotu Bézier kubiko honetara

en: Show a Bézier Cubic
eu: Erakutsi Bézier kubiko bat

en: Hide a Bézier Cubic
eu: Ezkutatu Bézier kubiko bat

en: Rational Bézier Curve
eu: Bézier kurba arrazionala

en: Select this Rational Bézier Curve
eu: Hautatu  Bézier kurba arrazional hau

en: Select Rational Bézier Curve %1
eu: Hautatu %1 Bézier kurba arrazionala

en: Remove a Rational Bézier Curve
eu: Kendu Bézier kurba arrazional bat

en: Add a Rational Bézier Curve
eu: Gehitu Bézier kurba arrazional bat

en: Move a Rational Bézier Curve
eu: Mugitu Bézier kurba arrazional bat

en: Attach to this Rational Bézier Curve
eu: Lotu Bézier kurba arrazional honetara

en: Show a Rational Bézier Curve
eu: Erakutsi Bézier kurba arrazional bat

en: Hide a Rational Bézier Curve
eu: Ezkutatu Bézier kurba arrazional bat

en: Rational Bézier Quadratic
eu: Bézier koadratiko arrazionala

en: Select this Rational Bézier Quadratic
eu: Hautatu Bézier koadratiko arrazional hau

en: Select Rational Bézier Quadratic %1
eu: Hautatu %1 Bézier koadratiko arrazionala

en: Remove a Rational Bézier Quadratic
eu: Kendu Bézier koadratiko arrazional bat

en: Add a Rational Bézier Quadratic
eu: Gehitu Bézier koadratiko arrazional bat

en: Move a Rational Bézier Quadratic
eu: Mugitu Bézier koadratiko arrazional bat

en: Attach to this Rational Bézier Quadratic
eu: Lotu Bézier koadratiko arrazional honetara

en: Show a Rational Bézier Quadratic
eu: Erakutsi Bézier koadratiko arrazional bat

en: Hide a Rational Bézier Quadratic
eu: Ezkutatu Bézier koadratiko arrazionala

en: Rational Bézier Cubic
eu: Bézier kubiko arrazionala

en: Select this Rational Bézier Cubic
eu: Hautatu Bézier kubiko arrazional hau

en: Select Rational Bézier Cubic %1
eu: Hautatu %1 Bézier kubiko arrazionala

en: Remove a Rational Bézier Cubic
eu: Kendu Bézier kubiko arrazional bat

en: Add a Rational Bézier Cubic
eu: Gehitu Bézier kubiko arrazional bat

en: Move a Rational Bézier Cubic
eu: Mugitu Bézier kubiko arrazional bat

en: Attach to this Rational Bézier Cubic
eu: Lotu Bézier kubiko arrazional honetara

en: Show a Rational Bézier Cubic
eu: Erakutsi Bézier kubiko arrazional bat

en: Hide a Rational Bézier Cubic
eu: Ezkutatu Bézier kubiko arrazional bat

en: Construct a quadratic Bézier curve with this control point
eu: Bézier kurba koadratiko bat eraiki kontrol-puntu honekin

en: Select a point to be a control point of the new quadratic Bézier curve...
eu: Bézier kurba koadratiko berriaren kontrol-puntua izateko puntu bat hautatu...

en: Construct a cubic Bézier curve with this control point
eu: Bézier kurba kubiko bat eraiki kontrol-puntu honekin

en: Select a point to be a control point of the new cubic Bézier curve...
eu: Bézier kurba kubiko berriaren kontrol-puntua izateko puntu bat hautatu...

en: Construct a quadratic rational Bézier curve with this control point
eu: Bézier kurba arrazional koadratiko bat eraiki kontrol-puntu honekin

en: Select three points and three numeric values as weights to construct rational Bézier curve...
eu: Hautatu hiru puntu eta hiru zenbaki-balio pisu gisa, Bézier kurba arrazional bat eraikitzeko...

en: Select this value as weight
eu: Aukeratu balio hau pisu gisa

en: Construct a cubic rational Bézier curve with this control point
eu: Béziera kurba kubiko arrazional bat eraiki kontrol-puntu honekin

en: string
eu: katea

en: Test Result
eu: Probatu emaitza

en: Select the curve...
eu: Hautatu kurba...

en: Select a point on the curve...
eu: Hautatu kurbako puntu bat...

en: Surface
eu: Gainazala

en: Circumference
eu: Zirkunferentzia

en: Radius
eu: Erradioa

en: Center
eu: Zentrua

en: Expanded Cartesian Equation
eu: Hedatutako ekuazio kartesiarra

en: Polar Equation
eu: Ekuazio polarra

en: rho = %1   [centered at %2]
eu: rho = %1   [%2 puntuan zentratuta]

en: circle
eu: zirkulua

en: Select this circle
eu: Hautatu zirkulu hau

en: Select circle %1
eu: Hautatu %1 zirkulua

en: Remove a Circle
eu: Kendu zirkulu bat

en: Add a Circle
eu: Gehitu zirkulu bat

en: Move a Circle
eu: Mugitu zirkulu bat

en: Attach to this circle
eu: Lotu zirkulu honetara

en: Show a Circle
eu: Erakutsi zirkulu bat

en: Hide a Circle
eu: Ezkutatu zirkulu bat

en: Construct a circle through this point
eu: Eraiki puntu honetatik pasatzen den zirkulu bat

en: Construct a circle with this center
eu: Eraiki zentru hau duen zirkulua

en: Select the center of the new circle...
eu: Hautatu zirkulu berriaren zentrua...

en: Select a point for the new circle to go through...
eu: Hautatu zirkulu berria pasa behar deneko puntu bat...

en: With this radius
eu: Erradio honekin

en: Select the length of the radius...
eu: Hautatu erradioaren luzera...

en: Conic Type
eu: Koniko mota

en: First Focus
eu: Lehenengo fokua

en: Second Focus
eu: Bigarren fokua

en: Ellipse
eu: Elipsea

en: Hyperbola
eu: Hiperbola

en: [centered at %1]
eu: [%1-(e)n zentratuta]

en: conic
eu: konikoa

en: Select this conic
eu: Hautatu koniko hau

en: Select conic %1
eu: Hautatu %1 konikoa

en: Remove a Conic
eu: Kendu koniko bat

en: Add a Conic
eu: Gehitu koniko bat

en: Move a Conic
eu: Mugitu koniko bat

en: Attach to this conic
eu: Lotu koniko honetara

en: Show a Conic
eu: Erakutsi koniko bat

en: Hide a Conic
eu: Ezkutatu koniko bat

en: Supporting Conic
eu: Onartutako konikoa

en: First End Point
eu: Lehenengo azken puntua

en: Second End Point
eu: Bigarren azken puntua

en: conic arc
eu: arku konikoa

en: Select this conic arc
eu: Hautatu arku koniko hau

en: Select conic arc %1
eu: Hautatu %1 arku konikoa

en: Remove a Conic Arc
eu: Kendu arku koniko bat

en: Add a Conic Arc
eu: Gehitu arku koniko bat

en: Move a Conic Arc
eu: Mugitu arku koniko bat

en: Attach to this conic arc
eu: Lotu arku koniko honetara

en: Show a Conic Arc
eu: Erakutsi arku koniko bat

en: Hide a Conic Arc
eu: Ezkutatu arku koniko bat

en: Construct a conic through this point
eu: Eraiki puntu honetatik pasatzen den koniko bat

en: Select a point for the new conic to go through...
eu: Hautatu konikoa pasa behar deneko puntu bat...

en: Construct a conic with this asymptote
eu: Eraiki asintota hau duen koniko bat

en: Select the first asymptote of the new conic...
eu: Hautatu koniko berriaren lehenengo asintota...

en: Select the second asymptote of the new conic...
eu: Hautatu koniko berriaren bigarren asintota...

en: Construct an ellipse with this focus
eu: Eraiki elipse bat foku honekin

en: Select the first focus of the new ellipse...
eu: Hautatu elipse berriaren lehenengo fokua...

en: Select the second focus of the new ellipse...
eu: Hautatu elipse berriaren bigarren fokua...

en: Construct an ellipse through this point
eu: Eraiki puntu honetatik pasatzen den elipse bat

en: Select a point for the new ellipse to go through...
eu: Hautatu elipse berria pasa behar deneko puntu bat...

en: Construct a hyperbola with this focus
eu: Eraiki foku hau duen hiperbola bat

en: Select the first focus of the new hyperbola...
eu: Hautatu hiperbola berriaren lehenengo fokua...

en: Select the second focus of the new hyperbola...
eu: Hautatu hiperbola berriaren bigarren fokua...

en: Construct a hyperbola through this point
eu: Hautatu puntu honetatik pasatzen hiperbola bat...

en: Select a point for the new hyperbola to go through...
eu: Hautatu hiperbola berria pasa behar deneko puntu bat...

en: Construct a conic with this line as directrix
eu: Eraiki zuzen hau zuzentzaile bezala duen koniko bat

en: Select the directrix of the new conic...
eu: Hautatu koniko berriaren zuzentzailea...

en: Construct a conic with this point as focus
eu: Eraiki puntu hau foku bezala duen koniko bat

en: Select the focus of the new conic...
eu: Hautatu koniko berriaren fokua...

en: Construct a parabola through this point
eu: Eraiki puntu honetatik pasako den parabola bat

en: Select a point for the new parabola to go through...
eu: Hautatu parabola berria pasako deneko puntu bat...

en: Construct a polar point wrt. this conic
eu: Eraiki koniko honekiko puntu polar bat

en: Select the conic wrt. which you want to construct a polar point...
eu: Hautatu puntu polarraren konikoa...

en: Construct the polar point of this line
eu: Eraiki zuzen honen puntu polarra

en: Select the line of which you want to construct the polar point...
eu: Hautatu puntu polarraren zuzena...

en: Construct a polar line wrt. this conic
eu: Eraiki koniko honekiko zuzen polarra

en: Construct the polar line of this point
eu: Eraiki puntu honen zuzen polarra

en: Construct the directrix of this conic
eu: Eraiki koniko honen zuzentzailea

en: Select the conic of which you want to construct the directrix...
eu: Hautatu zuzentzailearen konikoa

en: Construct a parabola with this directrix
eu: Eraiki zuzentzaile hau duen parabola

en: Select the directrix of the new parabola...
eu: Hautatu parabola berriaren zuzentzailea...

en: Construct a parabola with this focus
eu: Eraiki foku hau duen parabola bat

en: Select the focus of the new parabola...
eu: Hautatu parabolaren fokua...

en: Construct the asymptotes of this conic
eu: Eraki koniko honen asintotak

en: Select the conic of which you want to construct the asymptotes...
eu: Hautatu bere asintotak eraiki nahi dituzun konikoa

en: Construct the radical lines of this conic
eu: Eraiki koniko honen zuzen erradialak

en: Select the first of the two conics of which you want to construct the radical line...
eu: Hautatu beren zuzen erradialak eraiki nahi dituzun bi konikoetatik lehenengoa...

en: Select the other of the two conic of which you want to construct the radical line...
eu: Hautatu beren zuzen erradialak eraiki nahi dituzun bi konikoetatik bigarrena...

en: Switch Radical Lines
eu: Aldatu zuzen erradialak

en: Switch Conic Radical Lines
eu: Aldatu zuzen erradial konikoak

en: cubic curve
eu: kurba kubikoa

en: Select this cubic curve
eu: Hautatu kurba kubiko hau

en: Select cubic curve %1
eu: %1 kurba kubikoa

en: Remove a Cubic Curve
eu: Kendu kurba kubiko bat

en: Add a Cubic Curve
eu: Gehitu kurba kubiko bat

en: Move a Cubic Curve
eu: Mugitu kurba kubiko bat

en: Attach to this cubic curve
eu: Lotu kurba kubiko honetara

en: Show a Cubic Curve
eu: Erakutsi kurba kubiko bat

en: Hide a Cubic Curve
eu: Ezkutatu kurba kubiko bat

en: Construct a cubic curve through this point
eu: Eraiki puntu honetatik pasako den kurba kubiko bat

en: Select a point for the new cubic to go through...
eu: Hautatu kubiko berria pasako deneko puntu bat...

en: curve
eu: kurba

en: Select this curve
eu: Hautatu kurba hau

en: Select curve %1
eu: Hautatu %1 kurba

en: Remove a Curve
eu: Kendu kurba bat

en: Add a Curve
eu: Gehitu kurba bat

en: Move a Curve
eu: Mugitu kurba bat

en: Attach to this curve
eu: Lotu kurba honetara

en: Show a Curve
eu: Erakutsi kurba bat

en: Hide a Curve
eu: Ezkutatu kurba bat

en: Possibly trascendental curve
eu: Kurba transzendental posiblea

en: Already computed intersection point
eu: Dagoeneko ebakidura puntua kalkulatu da

en: Intersect with this cubic curve
eu: Ebakidura kurba kubiko honekin

en: Intersect with this arc
eu: Ebakidura arku honekin

en: Invert with respect to this circle
eu: Inbertsioa kurba honekiko

en: Select the circle we want to invert against...
eu: Hautatu inbertsiorako zirkulua...

en: Compute the inversion of this object
eu: Kalkulatu objektu honen inbertsioa

en: Select the object to invert...
eu: Hautatu inbertsiorako objektua...

en: Compute the inversion of this point
eu: Kalkulatu puntu honen inbertsioa

en: Select the point to invert...
eu: Hautatu inbertsiorako puntua...

en: Compute the inversion of this line
eu: Kalkulatu zuzen honen inbertsioa

en: Select the line to invert...
eu: Hautatu inbertsiorako zuzena...

en: Compute the inversion of this segment
eu: Kalkulatu segmentu honen inbertsioa

en: Select the segment to invert...
eu: Hautatu alderanzteko puntua...

en: Compute the inversion of this circle
eu: Kalkulatu zuzen honen inbertsioa

en: Select the circle to invert...
eu: Hautatu inbertsiorako zirkulua...

en: Compute the inversion of this arc
eu: Kalkulatu arku honen inbertsioa

en: Select the arc to invert...
eu: Hautatu alderanzteko arkua...

en: Slope
eu: Malda

en: Equation
eu: Ekuazioa

en: Length
eu: Luzera

en: Support Line
eu: Onartu zuzena

en: End Point
eu: Amaierako puntua

en: line
eu: zuzena

en: Select a Line
eu: Hautatu zuzen bat

en: Select this line
eu: Hautatu zuzen hau

en: Select line %1
eu: Hautatu %1 zuzena

en: Remove a Line
eu: Kendu zuzen bat

en: Add a Line
eu: Gehitu zuzen bat

en: Move a Line
eu: Mugitu zuzen bat

en: Attach to this line
eu: Lotu zuzen honetara

en: Show a Line
eu: Erakutsi zuzen bat

en: Hide a Line
eu: Ezkutatu zuzen bat

en: segment
eu: segmentua

en: Select this segment
eu: Hautatu segmentu hau

en: Select segment %1
eu: Hautatu %1 segmentua

en: Remove a Segment
eu: Kendu segmentu bat

en: Add a Segment
eu: Gehitu segmentu bat

en: Move a Segment
eu: Mugitu segmentu bat

en: Attach to this segment
eu: Lotu segmentu honetara

en: Show a Segment
eu: Erakutsi segmentu bat

en: Hide a Segment
eu: Ezkutatu segmentu bat

en: half-line
eu: erdi-zuzena

en: Select this half-line
eu: Hautatu erdi-zuzen hau

en: Select half-line %1
eu: Hautatu %1 erdi-zuzena

en: Remove a Half-Line
eu: Kendu erdi-zuzen bat

en: Add a Half-Line
eu: Gehitu erdi-zuzen bat

en: Move a Half-Line
eu: Mugitu erdi-zuzen bat

en: Attach to this half-line
eu: Lotu zuzen-erdi honetara

en: Show a Half-Line
eu: Erakutsi erdi-zuzen bat

en: Hide a Half-Line
eu: Ezkutatu erdi-zuzen bat

en: Construct a segment starting at this point
eu: Eraiki puntu honetan hasten den segmentu bat

en: Select the start point of the new segment...
eu: Hautatu segmentu berriaren hasierako puntua...

en: Construct a segment ending at this point
eu: Eraiki puntu honetan amaitzen den segmentu bat

en: Select the end point of the new segment...
eu: Hautatu segmentu berriaren amaierako puntua...

en: Construct a line through this point
eu: Eraiki puntu honetatik pasatzen den zuzen bat

en: Select a point for the line to go through...
eu: Hautatu zuzen hau pasatzen deneko puntu bat...

en: Select another point for the line to go through...
eu: Hautatu zuzen hau pasatzen deneko beste puntu bat...

en: Construct a half-line starting at this point
eu: Eraiki puntu honetan hasten den erdi-zuzen bat

en: Select the start point of the new half-line...
eu: Hautatu erdi-zuzen berriaren hasierako puntua...

en: Construct a half-line through this point
eu: Eraiki puntu honetatik pasatzen den erdi-zuzen bat

en: Select a point for the half-line to go through...
eu: Hautatu erdi-zuzena pasako deneko puntu bat...

en: Construct the axis of this segment
eu: Eraiki segmentu honen ardatza

en: Select the segment of which you want to draw the axis...
eu: Hautatu bere ardaza marraztu nahi duzun segmentua...

en: Construct a line parallel to this line
eu: Eraiki zuzen honekiko paraleloa den zuzen bat

en: Select a line parallel to the new line...
eu: Eraiki zuzen berriarekiko paraleloa den zuzen bat...

en: Construct the parallel line through this point
eu: Eraiki puntu honetatik pasako den zuzen paraleloa

en: Select a point for the new line to go through...
eu: Hautatu zuzen berria pasako deneko puntu bat...

en: Construct a line perpendicular to this line
eu: Eraiki zuzen honekiko perpendikularra den lerro bat

en: Select a line perpendicular to the new line...
eu: Hautatu zuzen berriarekiko perpendikularr den zuzen bat...

en: Construct a perpendicular line through this point
eu: Eraiki puntu honetatik pasako den zuzen perpendikular bat

en: Set &Length...
eu: Ezarri &luzera...

en: Set Segment Length
eu: Ezarri segmentuaren luzera

en: Choose the new length:
eu: Hautatu luzera berria:

en: Resize Segment
eu: Tamaina aldatu segmentuari

en: Construct a line by this vector
eu: Eraiki bektore honek zuzentzen duen zuzen bat

en: Select a vector in the direction of the new line...
eu: Hautatu zuzen berria zuzenduko duen bektore bat...

en: Construct a half-line by this vector
eu: Eraiki bektore honek zuzentzen duen erdi-zuzen bat

en: Select a vector in the direction of the new half-line...
eu: Hautatu erdi-zuzen berria zuzenduko duen bektore bat...

en: locus
eu: leku geometrikoa

en: Select this locus
eu: Hautatu leku geometriko hau

en: Select locus %1
eu: Hautatu %1 leku geometrikoa

en: Remove a Locus
eu: Kendu leku geometriko bat

en: Add a Locus
eu: Gehitu leku geometriko bat

en: Move a Locus
eu: Mugitu leku geometriko bat

en: Attach to this locus
eu: Lotu leku geometriko honetara

en: Show a Locus
eu: Erakutsi leku geometriko bat

en: Hide a Locus
eu: Ezkutatu leku geometriko bat

en: Object Type
eu: Objektu mota

en: Object
eu: Objektua

en: Select this object
eu: Hautatu objektu hau

en: Select object %1
eu: Hautatu %1 objektua

en: Remove an object
eu: Kendu objektu bat

en: Add an object
eu: Gehitu objektu bat

en: Move an object
eu: Mugitu objektu bat

en: Attach to this object
eu: Lotu objektu honetara

en: Show an object
eu: Erakutsi objektu bat

en: Hide an object
eu: Ezkutatu objektu bat

en: Angle in Radians
eu: Angelua radianetan

en: Angle in Degrees
eu: Angelua gradutan

en: Midpoint
eu: Erdiko-puntua

en: X length
eu: X luzera

en: Y length
eu: Y luzera

en: Opposite Vector
eu: Aurkako bektorea

en: Angle
eu: Angelua

en: Sector Surface
eu: Sektorearen gainazala

en: Arc Length
eu: Arkuaren luzera

en: Support Circle
eu: Onartu zirkulua

en: angle
eu: angelua

en: Select this angle
eu: Hautatu angelu hau

en: Select angle %1
eu: Hautatu %1 angelua

en: Remove an Angle
eu: Kendu angelu bat

en: Add an Angle
eu: Gehitu angelu bat

en: Move an Angle
eu: Mugitu angelu bat

en: Attach to this angle
eu: Lotu angelu honetara

en: Show an Angle
eu: Erakutsi angelu bat

en: Hide an Angle
eu: Ezkutatu angelu bat

en: vector
eu: bektorea

en: Select this vector
eu: Hautatu bektore hau

en: Select vector %1
eu: Hautatu %1 bektorea

en: Remove a Vector
eu: Kendu bektore bat

en: Add a Vector
eu: Gehitu bektore bat

en: Move a Vector
eu: Mugitu bektore bat

en: Attach to this vector
eu: Lotu bektore honetara

en: Show a Vector
eu: Erakutsi bektore bat

en: Hide a Vector
eu: Ezkutatu bektore bat

en: arc
eu: arkua

en: Select this arc
eu: Hautatu arku hau

en: Select arc %1
eu: Hautatu %1 arkua

en: Remove an Arc
eu: Kendu arku bat

en: Add an Arc
eu: Gehitu arku bat

en: Move an Arc
eu: Mugitu arku bat

en: Attach to this arc
eu: Lotu arku honetara

en: Show an Arc
eu: Erakutsi arku bat

en: Hide an Arc
eu: Ezkutatu arku bat

en: Coordinate
eu: Koordenatua

en: X coordinate
eu: X koordenatua

en: Y coordinate
eu: Y koordenatua

en: point
eu: puntua

en: Select this point
eu: Hautatu puntu hau

en: Select point %1
eu: Hautatu %1 puntua

en: Remove a Point
eu: Kendu puntu bat

en: Add a Point
eu: Gehitu puntu bat

en: Move a Point
eu: Mugitu puntu bat

en: Attach to this point
eu: Lotu puntu honetara

en: Show a Point
eu: Erakutsi puntu bat

en: Hide a Point
eu: Ezkutatu puntu bat

en: Construct the midpoint of this point and another point
eu: Eraiki puntu honen eta beste baten arteko erdiko-puntua

en: Select the first of the two points of which you want to construct the midpoint...
eu: Hautatu erdiko-puntua kalkulatu nahi diozun bi puntuetako lehenena...

en: Select the other of the two points of which you want to construct the midpoint...
eu: Hautatu erdiko-puntua kalkulatzeko bi puntuetatik bigarrena...

en: Construct the golden ratio point of this point and another point
eu: Eraiki puntu honen eta beste baten urrezko proportzioaren puntua

en: Select the first of the two points of which you want to construct the golden ratio point...
eu: Hautatu, urrezko proportzioaren puntua kalkulatu nahi diozun bi puntuetako lehena...

en: Select the other of the two points of which you want to construct the golden ratio point...
eu: Hautatu, urrezko proportzioaren puntua kalkulatu nahi diozun bi puntuetako bestea...

en: Set &Coordinate...
eu: Ezarri &koordenatuak...

en: Redefine
eu: Birdefinitu

en: Set &Parameter...
eu: Ezarri &parametroa

en: Set Coordinate
eu: Ezarri koordenatua

en: Enter the new coordinate.
eu: Sartu koordenatu berria.

en: Set Point Parameter
eu: Ezarri puntuaren parametroa

en: Choose the new parameter:
eu: Hautatu parametro berria:

en: Change Parameter of Constrained Point
eu: Aldatu mugatutako puntuaren parametroa

en: Select the circle on which to transport a measure...
eu: Hautatu neurri bat lekualdatzeko zirkulua...

en: Select a point on the circle...
eu: Hautatu zirkuluaren puntu bat...

en: Select the segment to transport on the circle...
eu: Hautatu zirkuluan lekualdatzeko segmentua...

en: Select a number/length as x coordinate of the point...
eu: Hautatu zenbaki/luzera bat puntuaren X koordenatu gisa...

en: Select a number/length as y coordinate of the point...
eu: Hautatu zenbaki/luzera bat puntuaren Y koordenatu gisa...

en: Select a point to project onto a line...
eu: Hautatu zuzen batean proiektatzeko puntu bat...

en: Line where the projected point will lie...
eu: Proiektatutako puntua kokatuko den zuzena...

en: Number of sides
eu: Alde kopurua

en: Perimeter
eu: Perimetroa

en: Boundary Polygonal
eu: Muga poligonala

en: Open Boundary Polygonal
eu: Muga irekiko poligonala

en: Center of Mass of the Vertices
eu: Erpinen masa-zentroa

en: Winding Number
eu: Bira kopurua

en: Inside Polygon
eu: Poligonoaren barrua

en: Open Polygonal Curve
eu: Ireki kurba poligonala

en: Associated Polygon
eu: Elkartutako poligonoa

en: Closed Polygonal Curve
eu: Kurba poligonal itxia

en: polygon
eu: poligonoa

en: Select this polygon
eu: Hautatu poligono hau

en: Select polygon %1
eu: Hautatu %1 poligonoa

en: Remove a Polygon
eu: Kendu poligono bat

en: Add a Polygon
eu: Gehitu poligono bat

en: Move a Polygon
eu: Mugitu poligono bat

en: Attach to this polygon
eu: Lotu poligono honetara

en: Show a Polygon
eu: Erakutsi poligono bat

en: Hide a Polygon
eu: Ezkutatu poligono bat

en: closed polygonal curve
eu: kurba poligonal itxia

en: Select this closed polygonal curve
eu: Hautatu kurba poligonal itxi hau

en: Select closed polygonal curve %1
eu: Hautatu %1 kurba poligonal itxia

en: Remove a closed polygonal curve
eu: Kendu kurba poligonal itxi bat

en: Add a closed polygonal curve
eu: Gehitu kurba poligonal itxi bat

en: Move a closed polygonal curve
eu: Mugitu kurba poligonal itxi bat

en: Attach to this closed polygonal curve
eu: Lotu itxitako kurba poligonal honetara

en: Show a closed polygonal curve
eu: Erakutsi kurba poligonal itxi bat

en: Hide a closed polygonal curve
eu: Ezkutatu kurba poligonal itxi bat

en: polygonal curve
eu: Kurba poligonala

en: Select this polygonal curve
eu: Hautatu kurba poligonal hau

en: Select polygonal curve %1
eu: Hautatu %1 kurba poligonala

en: Remove a polygonal curve
eu: Kendu kurba poligonal bat

en: Add a polygonal curve
eu: Gehitu kurba poligonal bat

en: Move a polygonal curve
eu: Mugitu kurba poligonal bat

en: Attach to this polygonal curve
eu: Lotu kurba poligonal honetara

en: Show a polygonal curve
eu: Erakutsi kurba poligonal bat

en: Hide a polygonal curve
eu: Ezkutatu kurba poligonal bat

en: triangle
eu: triangelua

en: Select this triangle
eu: Hautau triangelu hau

en: Select triangle %1
eu: Hautatu %1 triangelua

en: Remove a Triangle
eu: Kendu triangelu bat

en: Add a Triangle
eu: Gehitu triangelu bat

en: Move a Triangle
eu: Mugitu triangelu bat

en: Attach to this triangle
eu: Lotu triangelu honetara

en: Show a Triangle
eu: Erakutsi triangelu bat

en: Hide a Triangle
eu: Ezkutatu triangelu bat

en: quadrilateral
eu: laukizuzena

en: Select this quadrilateral
eu: Hautatu laukizuzen hau

en: Select quadrilateral %1
eu: Hautatu %1 laukizuzena

en: Remove a Quadrilateral
eu: Kendu laukizuzen bat

en: Add a Quadrilateral
eu: Gehitu laukizuzen bat

en: Move a Quadrilateral
eu: Mugitu laukizuzen bat

en: Attach to this quadrilateral
eu: Erantsi lauki honetara

en: Show a Quadrilateral
eu: Erakutsi laukizuzen bat

en: Hide a Quadrilateral
eu: Ezkutatu laukizuzen bat

en: Construct a triangle with this vertex
eu: Eraiki erpin hau duen trianglue bat

en: Select a point to be a vertex of the new triangle...
eu: Hautatu triangelu berriaren erpina izango den puntu bat...

en: Intersect this polygon with a line
eu: Ebaki poligono hau zuzen batekin

en: Select the polygon of which you want the intersection with a line...
eu: Hautatu zuzen batekin ebakiko duzun poligonoa...

en: Intersect this line with a polygon
eu: Ebaki zuzen hau poligono batekin

en: Select the line of which you want the intersection with a polygon...
eu: Hautatu poligono batekin ebakiko duzun zuzena...

en: Intersect this polygonal curve with a line
eu: Ebaki kurba poligonal hau zuzen batekin

en: Select the polygonal curve of which you want the intersection with a line...
eu: Hautatu zuzen batekin ebakidura egin nahi duzun kurba poligonala...

en: Intersect this line with a polygonal curve
eu: Ebaki zuzen hau kurba poligonal batekin

en: Select the line of which you want the intersection with a polygonal curve...
eu: Hautatu kurba poligonal batekin ebakidura egin nahi duzun zuzena...

en: Intersect this polygon with another polygon
eu: Ebaki poligono hau beste poligono batekin

en: Select the polygon of which you want the intersection with another polygon...
eu: Hautatu beste poligono batekin ebakiko duzun poligonoa...

en: Intersect with this polygon
eu: Ebaki poligono honekin

en: Select the second polygon for the intersection...
eu: Hautatu bigarren poligonoa ebakitzeko...

en: Construct the vertices of this polygon
eu: Eraiki poligono honen erpinak

en: Select the polygon of which you want to construct the vertices...
eu: Hautatu erpinak eraiki nahi dizkiozun poligonoa..

en: Construct the sides of this polygon
eu: Eraiki poligono honen aldeak

en: Select the polygon of which you want to construct the sides...
eu: Hautatu aldeak eraiki nahi dizkiozun poligonoa...

en: Construct the convex hull of this polygon
eu: Eraiki poligono honen kroska ganbila

en: Select the polygon of which you want to construct the convex hull...
eu: Hautatu kroska ganbila eraiki nahi diozun poligonoa

en: Project this point onto the circle
eu: Proiektatu puntu hau zirkuluan

en: Select the point for the tangent to go through...
eu: Hautatu tangentea pasa behar deneko puntua...

en: Is this line parallel?
eu: Zuzen hau paraleloa al da?

en: Select the first of the two possibly parallel lines...
eu: Hautatu paraleloak izan daitezkeen zuzenetako lehenengoa...

en: Parallel to this line?
eu: Zuzen honekiko paraleloa al da?

en: Select the other of the two possibly parallel lines...
eu: Hautatu paraleloak izan daitezkeen zuzenetako bestea...

en: These lines are parallel.
eu: Zuzen Lerro hauek paraleloak dira.

en: These lines are not parallel.
eu: Zuzen hauek ez dira paraleloak.

en: Is this line orthogonal?
eu: Zuzen hau ortogonala al dira?

en: Select the first of the two possibly orthogonal lines...
eu: Hautatu ortogonalak izan daitezkeen zuzenetako lehenengoa...

en: Orthogonal to this line?
eu: Zuzen honekiko ortogonala al da?

en: Select the other of the two possibly orthogonal lines...
eu: Hautatu ortogonalak izan daitezkeen zuzenetako bestea...

en: These lines are orthogonal.
eu: Zuzen hauek ortogonalak dira.

en: These lines are not orthogonal.
eu: Zuzen hauek ez dira ortogonalak.

en: Check collinearity of this point
eu: Egiaztatu puntu honen lerrokidetasuna

en: Select the first of the three possibly collinear points...
eu: Hautatu lerrokideak izan daitezkeen hiru puntuetatik lehenengoa...

en: and this second point
eu: eta bigarren puntu hau

en: Select the second of the three possibly collinear points...
eu: Hautatu lerrokideak izan daitezkeen hiru puntuetatik bigarrena...

en: with this third point
eu: hirugarren puntu honekin

en: Select the last of the three possibly collinear points...
eu: Hautatu lerrokideak izan daitezkeen hiru puntuetatik azkena...

en: These points are collinear.
eu: Puntu hauek lerrokideak dira.

en: These points are not collinear.
eu: Puntu hauek ez dira lerrokideak.

en: Check whether this point is on a curve
eu: Egiaztatu puntu hau kurba batean dagoen

en: Select the point you want to test...
eu: Hautatu probatu nahi duzun puntua...

en: Check whether the point is on this curve
eu: Egiaztatu puntu bat kurba honetan dagoen

en: Select the curve that the point might be on...
eu: Hautatu puntua egon daitekeen kurba...

en: This curve contains the point.
eu: Puntua kurba honetan dago.

en: This curve does not contain the point.
eu: Puntua ez dago kurba honetan.

en: Check whether this point is in a polygon
eu: Egiaztatu puntu  hau poligono batean dagoen

en: Check whether the point is in this polygon
eu: Egiaztatu puntu bat poligono honetan dagoen

en: Select the polygon that the point might be in...
eu: Hautatu puntua egon daitekeen poligonoa...

en: This polygon contains the point.
eu: Puntua poligono honetan dago.

en: This polygon does not contain the point.
eu: Puntua ez dago poligono honetan.

en: Check whether this polygon is convex
eu: Egiaztatu poligono hau ganbila den

en: Select the polygon you want to test for convexity...
eu: Hautatu ganbila izan daitekeen poligonoa...

en: This polygon is convex.
eu: Poligono hau ganbila da.

en: This polygon is not convex.
eu: Poligono ez da hau ganbila.

en: Check if this point has the same distance
eu: Egiaztatu puntu honek distantzia berdina duen

en: Select the point which might have the same distance from two other points...
eu: Hautatu beste bi puntuekiko distantzia berdina izan dezakeen puntua...

en: from this point
eu: puntu honetatik

en: Select the first of the two other points...
eu: Hautatu beste bi puntuetatik lehenengoa...

en: and from this second point
eu: eta beste puntu honetatik

en: Select the other of the two other points...
eu: Hautatu beste bi puntuetatik bestea...

en: The two distances are the same.
eu: Bi distantziak berdinak dira.

en: The two distances are not the same.
eu: Bi distantziak ez dira berdinak.

en: Check whether this vector is equal to another vector
eu: Egiaztatu bektore hau beste bektore baten berdina den

en: Select the first of the two possibly equal vectors...
eu: Hautatu berdinak izan daitezkeen bi bektoreetatik lehenengoa...

en: Check whether this vector is equal to the other vector
eu: Egiaztatu bektore hau beste bektorearen berdina den

en: Select the other of the two possibly equal vectors...
eu: Hautatu berdinak izan daitezkeen bi bektoreetatik bestea...

en: The two vectors are the same.
eu: Bi bektoreak berdinak dira.

en: The two vectors are not the same.
eu: Bi bektoreak ez berdinak.

en: Check whether this object exists
eu: Egiaztatu objektu hau existitzen den edo ez

en: Select the object for the existence check...
eu: Hautatu objektua existentzia egiaztatzeko...

en: The object exists.
eu: Objektua existitzen da.

en: The object does not exist.
eu: Objektua ez da existitzen.

en: Text
eu: Testua

en: label
eu: etiketa

en: Select this label
eu: Hautatu etiketa hau

en: Select label %1
eu: Hautatu %1 etiketa

en: Remove a Label
eu: Kendu etiketa bat

en: Add a Label
eu: Gehitu etiketa bat

en: Move a Label
eu: Mugitu etiketa bat

en: Attach to this label
eu: Lotu etiketa honetara

en: Show a Label
eu: Erakutsi etiketa bat

en: Hide a Label
eu: Ezkutatu etiketa bat

en: numeric label
eu: etiketa numerikoa

en: Select this numeric label
eu: Hautatu etiketa numeriko hau.

en: Select numeric label %1
eu: Hautatu %1 etiketa numerikoa

en: Remove a Numeric Label
eu: Kendu etiketa numeriko bat

en: Add a Numeric Label
eu: Gehitu etiketa numeriko bat

en: Move a Numeric Label
eu: Mugitu etiketa numeriko bat

en: Attach to this numeric label
eu: Lotu zenbaki-etiketa honetara

en: Show a Numeric Label
eu: Erakutsi etiketa numeriko bat

en: Hide a Numeric Label
eu: Ezkutatu etiketa numeriko bat

en: Numeric value
eu: Balio numerikoa

en: boolean label
eu: etiketa boolearra

en: Select this boolean label
eu: Hautatu etiketa boolear hau

en: Select boolean label %1
eu: Hautatu %1 etiketa boolearra

en: Remove a Boolean Label
eu: Kendu etiketa boolear bat

en: Add a Boolean Label
eu: Gehitu etiketa boolear bat

en: Move a Boolean Label
eu: Mugitu etiketa boolear bat

en: Attach to this boolean label
eu: Lotu etiketa boolear honetara

en: Show a Boolean Label
eu: Erakutsi etiketa boolear bat

en: Hide a Boolean Label
eu: Ezkutatu etiketa boolear bat

en: &Copy Text
eu: &Kopiatu testua

en: &Toggle Frame
eu: &Aldatu markoa

en: Set &Font...
eu: Ezarri letra-&tipoa...

en: Toggle Label Frame
eu: Aldatu etiketaren markoa

en: Change Label Font
eu: Aldatu etiketaren letra-tipoa

en: &Redefine...
eu: &Birdefinitu...

en: Change &Value...
eu: Aldatu &balioa...

en: Enter the new value:
eu: Sartu balio berria:

en: Change Displayed Value
eu: Aldatu bistaratutako balioa

en: Translate this object
eu: Lekualdatu objektu hau

en: Select the object to translate...
eu: Hautatu lekualdatzeko objektua...

en: Translate by this vector
eu: Lekualdatu bektore honen bidez

en: Select the vector to translate by...
eu: Hautatu lekualdatzeko bektorea...

en: Reflect this object
eu: Isladatu objektu hau

en: Select the object to reflect...
eu: Hautatu isladatzeko objektua...

en: Reflect in this point
eu: Isladatu puntu honetan

en: Select the point to reflect in...
eu: Hautatu isladatzeko puntua...

en: Reflect in this line
eu: Isladatu lerro honetan

en: Select the line to reflect in...
eu: Hautatu isladatzeko lerroa...

en: Rotate this object
eu: Biratu objektu hau

en: Select the object to rotate...
eu: Hautatu biratzeo objektua...

en: Rotate around this point
eu: Biratu puntu honen inguruan

en: Select the center point of the rotation...
eu: Hautatu biraketaren erdiko puntua...

en: Rotate by this angle
eu: Biratu angelu honen arabera

en: Select the angle of the rotation...
eu: Hautatu biraketa-angelua...

en: Scale this object
eu: Eskalatu objektu hau

en: Select the object to scale...
eu: Hautatu eskalatzeko objektu hau...

en: Scale with this center
eu: Eskalatu zentru honekin

en: Select the center point of the scaling...
eu: Hautatu eskalatzearen erdiko puntua...

en: Scale by this length
eu: Eskalatu luzera honekin

en: Select a length or a segment whose length is the factor of the scaling...
eu: Hautatu bere luzeraren arabera eskalatuko den luzera edo segmentua...

en: Scale this length...
eu: Eskalatu &luzera hau...

en: Select the first of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
eu: Hautatu beren ratioa eskalatzeko faktorea izango den bi luzeratatik lehenengoa...

en: ...to this other length
eu: ...beste luzera honetan

en: Select the second of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
eu: Hautatu beren ratioa eskalatzeko faktorea izango den bi luzeratatik bigarrena...

en: Select the object to scale
eu: Hautatu eskalatuko den objektua

en: Scale over this line
eu: Zuzen honek homotezia-zentrua izango du

en: Select the line to scale over
eu: Hautatu homotezia zentrua izango duen zuzena

en: Projectively rotate this object
eu: Biratu objektu hau proiektiboki

en: Select the object to rotate projectively
eu: Hautatu proiektiboki biratuko den objektua

en: Projectively rotate with this half-line
eu: Biratu proiektiboki erdi-zuzen honekin

en: Select the half line of the projective rotation that you want to apply to the object
eu: Hautatu objektuari aplikatu nahi diozun biraketa proiektiboaren erdi-zuzena

en: Projectively rotate by this angle
eu: Biratu proiektiboki angelu honen arabera

en: Select the angle of the projective rotation that you want to apply to the object
eu: Hautatu objektuari aplikatu nahi diozun biraketa proiektiboaren angelua

en: Harmonic Homology of this object
eu: Objektu honen homologia harmonikoa

en: Select the object to transform...
eu: Hautatu transformatuko den objektua...

en: Harmonic Homology with this center
eu: Homologia harmonikoa zentru honekin

en: Select the center point of the harmonic homology...
eu: Hautatu homologia harmonikoaren zentrua...

en: Harmonic Homology with this axis
eu: Homologia harmonikoa ardatz honekin

en: Select the axis of the harmonic homology...
eu: Hautatu homologia harmonikoaren ardatza...

en: Generic affinity of this object
eu: Objektu honen afinitate generikoa

en: Map this triangle
eu: Mapatu triangelu hau

en: Select the triangle that has to be transformed onto a given triangle...
eu: Hutatu emandako triangeluan transformatuko den triangelua...

en: onto this other triangle
eu: beste triangelu honetan

en: Select the triangle that is the image by the affinity of the first triangle...
eu: Hautatu lehenengo triangeluaren afinitatearen irudia den triangelua...

en: First of 3 starting points
eu: 3 hasierako puntuetatik lehenengoa

en: Select the first of the three starting points of the generic affinity...
eu: Hautatu afinitate generikoaren 3 hasierako puntuetatik lehenengoa...

en: Second of 3 starting points
eu: 3 hasierako puntuetatik bigarrena

en: Select the second of the three starting points of the generic affinity...
eu: Hautatu afinitate generikoaren 3 hasierako puntuetatik bigarrena...

en: Third of 3 starting points
eu: 3 hasierako puntuetatik hirugarrena

en: Select the third of the three starting points of the generic affinity...
eu: Hautatu afinitate generikoaren 3 hasierako puntuetatik hirugarrena...

en: Transformed position of first point
eu: Lehenengo puntuaren posizio transformatua

en: Select the first of the three end points of the generic affinity...
eu: Hautatu afinitate generikoaren 3 amaierako puntuetatik lehenengoa...

en: Transformed position of second point
eu: Bigarren puntuaren posizio transformatua

en: Select the second of the three end points of the generic affinity...
eu: Hautatu afinitate generikoaren 3 amaierako puntuetatik bigarrena...

en: Transformed position of third point
eu: Hirugarren puntuaren posizio transformatua

en: Select the third of the three end points of the generic affinity...
eu: Hautatu afinitate generikoaren 3 amaierako puntuetatik hirugarrena...

en: Generic projective transformation of this object
eu: Objektu honen transformazio proiektibo generikoa

en: Map this quadrilateral
eu: Mapatu laukizuzen hau

en: Select the quadrilateral that has to be transformed onto a given quadrilateral...
eu: Hautatu emandako laukizuzenean transformatu beharreko laukizuzena...

en: onto this other quadrilateral
eu: laukizuzen honetan

en: Select the quadrilateral that is the image by the projective transformation of the first quadrilateral...
eu: Hautatu lehenengo laukizuzenaren transformazio proiektiboaren irudi izango den laukizuzena...

en: First of 4 starting points
eu: Hasierako 4 puntuetatik lehenengoa

en: Select the first of the four starting points of the generic projectivity...
eu: Hautatu proiekzio generikoaren 4 hasierako puntuetatik lehenengoa...

en: Second of 4 starting points
eu: Hasierako 4 puntuetatik bigarrena

en: Select the second of the four starting points of the generic projectivity...
eu: Hautatu proiekzio generikoaren 4 hasierako puntuetatik bigarrena...

en: Third of 4 starting points
eu: Hasierako 4 puntuetatik hirugarrena

en: Select the third of the four starting points of the generic projectivity...
eu: Hautatu proiekzio generikoaren 4 hasierako puntuetatik hirugarrena...

en: Fourth of 4 starting points
eu: Hasierako 4 puntuetatik laugarrena

en: Select the fourth of the four starting points of the generic projectivity...
eu: Hautatu proiekzio generikoaren 4 hasierako puntuetatik laugarrena...

en: Select the first of the four end points of the generic projectivity...
eu: Hautatu proiekzio generikoaren 4 amaierako puntuetatik lehenengoa...

en: Select the second of the four end points of the generic projectivity...
eu: Hautatu proiekzio generikoaren 4 amaierako puntuetatik bigarrena...

en: Select the third of the four end points of the generic projectivity...
eu: Hautatu proiekzio generikoaren 4 amaierako puntuetatik hirugarrena...

en: Transformed position of fourth point
eu: Laugarren puntuaren posizio transformatua

en: Select the fourth of the four end points of the generic projectivity...
eu: Hautatu proiekzio generikoaren 4 amaierako puntuetatik laugarrena...

en: Cast the shadow of this object
eu: Eraiki objektu honen itzala

en: Select the object of which you want to construct the shadow...
eu: Hautatu bere itzala eraiki nahi duzun objektua...

en: Cast a shadow from this light source
eu: Eraiki itzala argi-iturburu honetatik

en: Select the light source from which the shadow should originate...
eu: Hautatu itzalaren sorrera izango den argi-iturburua...

en: Cast a shadow on the horizon represented by this line
eu: Eraiki itzala lerro honek adierazten duen zeru-ertzean

en: Select the horizon for the shadow...
eu: Hautatu itzalaren zeru-ertza...

en: Transform this object
eu: Transformatu objektu hau

en: Transform using this transformation
eu: Transformatu transformazio hau erabiliz

en: Apply a similitude to this object
eu: Aplikatu antzekotasuna objektu honi

en: Apply a similitude with this center
eu: Aplikatu zentro hau duen antzekotasuna

en: Select the center for the similitude...
eu: Hautatu antzekotasunaren zentroa...

en: Apply a similitude mapping this point onto another point
eu: Aplikatu antzekotasuna puntu hau beste puntu batean mapatuz

en: Select the point which the similitude should map onto another point...
eu: Hautatu antzekotasuna aplikatuz beste puntu batean mapatuko den puntua...

en: Apply a similitude mapping a point onto this point
eu: Aplikatu antzekotasuna puntu bat beste puntu honetan mapatuz

en: Select the point onto which the similitude should map the first point...
eu: Hautatu antzekotasuna aplikatuz lehenengo puntua mapatuko den puntua...

en: Construct a vector from this point
eu: Eraiki bektore bat puntu honetatik

en: Select the start point of the new vector...
eu: Hautatu bektore berriaren hasierako puntua...

en: Construct a vector to this point
eu: Eraiki besktore bat puntu honetaraino

en: Select the end point of the new vector...
eu: Hautatu bektore berriaren amaierako puntua...

en: Construct the vector sum of this vector and another one.
eu: Eraiki bektore honen eta beste baten batura den bektorea.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the sum...
eu: Hautatu bektore batura eraikitzeko lehenengo bektorea...

en: Construct the vector sum of this vector and the other one.
eu: Eraiki bektore honen eta bestearen batura den bektorea.

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the sum...
eu: Hautatu bektore batura eraikitzeko beste bektorea...

en: Construct the vector sum starting at this point.
eu: Eraiki puntu honetan hasten den bektore-batura

en: Select the point to construct the sum vector in...
eu: Hautatu bektoreen batura eraikiko den hasierako puntua...

[ctx: @title:window]
en: New Script
eu: Gidoi berria

en: Select the argument objects (if any)
    in the Kig window and press "Next".
eu: Hautatu argumentu-objektuak (baldin badaude)
    Kig-en lehioan eta sakatu "Hurrengoa".

en: Enter Code
eu: Sartu kodea

en: Now fill in the code:
eu: Orain bete kodea:

en: Now fill in the Python code:
eu: Orain bete Python kodea:

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script and click the Finish button again.
eu: Python interpreteak errore bat atzitu du zure script-a exekutatzean. Konpondu script-a eta klikatu "Amaitu" botoia berriro.

en: The Python Interpreter generated the following error output:
    %1
eu: Python interpreteak honako errore-irteera sortu du:
    %1

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script, and click the Finish button again.
eu: Badirudi zure script-ak errore bat duela. Python interpreteak ez du errorerik adierazi, baina script-ak ez du baliozko objekturik sortzen. Konpondu script-a, eta klikatu "Amaitu" botoia berriro.

[ctx: @title:window 'Edit' is a verb]
en: Edit Script
eu: Editatu gidoia

en: Edit Python Script
eu: Editatu Python gidoia

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script.
eu: Python interpreteak errore bat atzitu du zure script-a exekutatzean. Konpondu script-a.

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script.
eu: Badirudi zure script-ak errore bat duela. Python interpreteak ez du errorerik adierazi, baina script-ak ez du baliozko objekturik sortzen. Konpondu script-a.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can control a kig construction by means of a "pykig" 
    python script, that can be executed with the command 
    <code>pykig.py</code>.  Here is a nice example 
    (<code>hexagons.kpy</code>) you can try:
    <code><pre>
    kigdocument.hideobjects()
    def hexagons (c, v, n):
      hexagon = PolygonBCV (c, v, 6)
      if n &lt;= 0:
        hexagon.show()
        for i in range(6): 
          PolygonSide (hexagon, i, True)
        return
      cnew = MidPoints (c, v)
      hexagons (cnew, v, n-1)
      for k in [2,4]:
        v1 = PolygonVertex (hexagon, k)
        cnew = MidPoints (c, v1)
        hexagons (cnew, v1, n-1)
    hexagons (Point(0,0), Point(1,0), 5)
    </pre></code>
eu: <p>Kig eraikuntza kontrola dezakezu python-eko "pykig" script
    baten bidez, <code>pykig.py</code> komandoarekin exekuta daitekeena.
    Hoan hemen proba dezakezun adibide bat (<code>hexagons.kpy</code>):
    <code><pre>
    kigdocument.hideobjects()
    def hexagons (c, v, n):
      hexagon = PolygonBCV (c, v, 6)
      if n &lt;= 0:
        hexagon.show()
        for i in range(6): 
          PolygonSide (hexagon, i, True)
        return
      cnew = MidPoints (c, v)
      hexagons (cnew, v, n-1)
      for k in [2,4]:
        v1 = PolygonVertex (hexagon, k)
        cnew = MidPoints (c, v1)
        hexagons (cnew, v1, n-1)
    hexagons (Point(0,0), Point(1,0), 5)
    </pre></code>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can repeat the latest construction simply by pressing the key
    'Z'; this comes in very handy if you need to construct a sequence
    of objects with the same construction, especially if there is
    no shortcut for that construction.</p>
eu: <p>Azken eraikuntza errepika dezakezu 'Z' tekla sakatuz.
    Oso erabilkorra da eraikin berdinean objektuen sekuentzi bat eraiki
    behar baduzu, batizpat ez badago lasterbiderik eraikin horrentzako.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>One of the most powerful tools in Kig are the menus that you can
    enter by right-clicking on an object, or on some empty space in the
    document.  You can use them to give objects names, change their colors
    and line styles, and lots of other interesting things.</p>
eu: <p>Kig-en tresnarik ahaltsuenetako bat objektuetan edo testuko hutsunetan
    eskuin-klika eginez agertzen diren menuak dira. Objektuei izenak emateko eta
    hauen koloreak, lerro estiloak, etb... aldatzeko erabil ditzakezu.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can construct new points without using the menu or the toolbar, simply
    clicking somewhere on the Kig document with the <em>middle mouse
    button</em>.</p>
eu: <p>Menua edo tresna-barra erabili gabe ere puntu berriak sor ditzakezu
    <em>saguaren erdiko botoiarekin</em> klikatzen baduzu.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig can open several file formats: its files (<code>.kig</code> files),
    <em>KGeo</em> files, <em>KSeg</em> files, and, partially, <em>Dr. Geo</em>
    and <em>Cabri&#8482;</em> files.</p>
eu: <p>Kig-ek hainbat fitxategi formatu ireki ditzake: bere fitxategiak (<code>.kig</code> fitxategiak),
    <em>KGeo</em> fitxategiak, <em>KSeg</em> fitxategiak, eta and, partzialki, <em>Dr. Geo</em>
    eta <em>Cabri&#8482;</em> fitxategiak.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig has more than 20 objects and 10 transformations with more than 80 
    constructions you can use in your documents: open the <em>Objects</em> 
    menu to see them all.</p>
eu: <p>Kig-ek zure dokumentuentan erabiltzeko 20 objektu eta 10 eraldaketa baino gehiago ditu 80 eraikuntzekin: ireki <em>Objektuak</em>
    menua guztiak ikusteko.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can use the selected objects to start the construction of an object
    which requires the selected objects as arguments. For example, if you have two
    points selected, you can choose <em>Start->Circle by Three Points</em> from the
    popup menu to start constructing a circle by three points.</p>
eu: <p>Hautatutako objektuak, objektu hauek argumentu bezala behar dituen objektu bat eraikitzeko erabil dezakezu. Adibidez, bi puntu hautatuta badituzu, laster-menutik <em>Hasi->Zirkulua hiru punturekin</em> hauta dezakezu hiru punturekin zirkulu bat eraikitzen hasteko.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig can extends its object set using external macros. You can find some
    interesting macros on the Kig website:
    <a href="https://edu.kde.org/kig">https://edu.kde.org/kig</a>.</p>
eu: <p>«Kig»ek, kanpoko makroak erabiliz, bere objektu-sorta heda dezake.
    «Kig»en webgunean makro interesgarri batzuk aurkituko ditzakezu:
    <a href="https://edu.kde.org/kig">https://edu.kde.org/kig</a>.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you have more than one object under the mouse, and you want to select any
    of them, you can click with the <em>left mouse button</em>, while holding the
    <em>Shift</em> key, to get a list of the objects under the mouse cursor which
    you can then select from.</p>
eu: <p>Saguaren azpian objektu bat baina gehiago baduzu, eta hauetako bat hautatu
    nahi baduzu, <em>saguaren ezker botoiarekin</em> klika dezakezu <em>Shift</em>
    tekla mantentzen duzun bitartean, saguaren azpian dauden objektuen zerrenda bat eskuratu eta hauetako bat hautatzeko.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>When you construct a locus, you can click on it with the <em>right</em> mouse
    button and select <em>cartesian equation</em> to see its cartesian equation, 
    whenever it is an algebraic curve of low degree.</p>
eu: <p>Leku geometriko bat eraikitzen duzunean, saguaren <em>eskuineko</em>
    botoiarekin egni klik bertan eta hautatu <em>ekuazio kartesiarra</em> bere
    ekuazio kartesiarra ikusteko, gradu baxuko kurba aljebraiko bat izan arren ere.</p>
