kig - en to fi translation catalogue (1258 entries)

en: Circle by Center && Line
fi: Ympyrä keskipisteen && tangentin mukaan

en: A circle constructed by its center and tangent to a given line
fi: Ympyrä, joka on muodostettu sen keskipisteen ja annetun janan muodostaman tangentin mukaan

en: Construct a circle tangent to this line
fi: Muodosta tämän janan tangenttina oleva ympyrä

en: Select the line that the new circle should be tangent to...
fi: Valitse jana, joka toimii uuden ympyrän tangenttina…

en: Circle by Point && Segment (as the Diameter)
fi: Ympyrä pisteen ja janan mukaan (halkaisijana)

en: A circle defined by its center and the length of a segment as the diameter
fi: Ympyrä, joka on määritelty sen keskipisteen ja säteen mukaisen janan pituuden mukaan

en: Construct a circle with the diameter given by the length of this segment
fi: Muodosta ympyrä, jonka säde on tämän janan pituinen

en: Select the segment whose length gives the diameter of the new circle...
fi: Valitse jana, jonka pituus määrittelee uuden ympyrän säteen…

en: Equilateral Triangle
fi: Tasasivuinen kolmio

en: Equilateral triangle with given two vertices
fi: Tasasivuinen kolmio annettuine kaksine sivuineen

en: Evolute
fi: Evoluutio

en: Evolute of a curve
fi: Kaaren keskipisteiden ura

en: Evolute of this curve
fi: Tämän kaaren keskipisteiden ura

en: Osculating Circle
fi: Oskuloiva ympyrä

en: Osculating circle of a curve at a point
fi: Käyrän oskuloiva ympyrä pisteessä

en: Osculating circle of this curve
fi: Oskuloi tämän käyrän ympyrä

en: Osculating circle at this point
fi: Tämän pisteen oskuloiva ympyrä

en: Select the point...
fi: Valitse piste…

en: Square
fi: Neliö

en: Square with two given adjacent vertices
fi: Neliö annetuilla kahdella vierekkäisellä sivulla

en: Vector Difference
fi: Vektorierotus

en: Construct the vector difference of two vectors.
fi: Muodosta kahden vektorin vektorierotus.

en: Construct the vector difference of this vector and another one.
fi: Muodosta tämän ja annetun toisen vektorin erotus.

en: Construct the vector difference of the other vector and this one.
fi: Muodosta annetun toisen ja tämän vektorin erotus.

en: Construct the vector difference starting at this point.
fi: Muodosta vektorien erotus alkaen tästä pisteestä.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the difference...
fi: Valitse ensimmäinen kahdesta vektorista, joiden erotuksen haluat muodostaa…

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the difference...
fi: Valitse toinen kahdesta vektorista, joiden erotuksen haluat muodostaa…

en: Select the point to construct the difference vector in...
fi: Valitse piste, johon erotusvektori muodostetaan…

en: Export to &Asymptote...
fi: Vie &Asymptote-ohjelmana…

en: &Asymptote...
fi: &Asymptote…

en: Asymptote Documents (*.asy)
fi: Asymptote-tiedostot (*.asy)

en: Export as Asymptote script
fi: Vie Asymptote-ohjelmana

en: Asymptote Options
fi: Asymptote-valinnat

en: The file "%1" could not be opened. Please check if the file permissions are set correctly.
fi: Tiedostoa "%1" ei saa avattua. Tarkista, että tiedoston oikeudet on asetettu oikein.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
fi: Valinnat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFrameCheckBox)
en: Show Extra Frame
fi: Näytä ylimääräinen kehys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAxesCheckBox)
en: Show Axes
fi: Näytä akselit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show Grid
fi: Näytä ruudukko

en: This is an XFig file, not a Cabri figure.
fi: Tämä on XFig-tiedosto, ei Cabri-kaavio.

en: This Cabri version (%1) is not supported yet.
    Please contact the Kig authors to help supporting this Cabri version.
fi: Tätä Cabrin versiota (%1) ei vielä tueta.
    Auta sen tukemisessa ottamalla yhteyttä Kigin tekijöihin.

en: This Cabri file contains a "%1" object, which Kig does not currently support.
fi: Tämä Cabri-tiedosto sisältää olion ”%1”, jota Kig ei tue.

en: An error was encountered at line %1 in file %2.
fi: Tiedoston %2 rivillä %1 tapahtui virhe.

en: The Dr. Geo file "%1" is a macro file so it contains no figures.
fi: Dr. Geo -tiedosto "%1" on makrotiedosto, joten se ei sisällä kaavioita.

en: There are no figures in Dr. Geo file "%1".
fi: Dr. Geo -tiedosto "%1" ei sisällä kaavioita.

en: Dr. Geo Filter
fi: Dr. Geo -suodatin

en: The current Dr. Geo file contains more than one figure.
    Please select which to import:
fi: Valittu Dr. Geo -tiedosto sisältää useampia kaavioita.
    Valitse tuotava kaavio:

en: This Dr. Geo file contains a "%1 %2" object, which Kig does not currently support.
fi: Dr. Geo -tiedosto sisältää olion ”%1 %2”, jota Kig ei tue.

en: This Dr. Geo file contains an intersection type, which Kig does not currently support.
fi: Dr. Geo -tiedosto sisältää leikkaustyypin, jota Kig ei tue.

en: &Export to image
fi: &Vie kuvana

en: &Image...
fi: &Kuvana…

en: Export as Image
fi: Vie kuvana

en: Image Options
fi: Kuvan asetukset

en: Sorry, this file format is not supported.
fi: Tätä tiedostomuotoa ei tueta.

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
fi: Tallennettaessa kuvana tiedostoon "%1" tapahtui virhe.

en: &Export To
fi: &Vie

en: The file "%1" could not be opened.  This probably means that it does not exist, or that it cannot be opened due to its permissions
fi: Tiedostoa "%1" ei saa avattua. Tämä todennäköisesti tarkoittaa, että sitä joko ei ole olemassa tai että sitä ei voida avata puuttuvien oikeuksien vuoksi.

en: An error was encountered while parsing this file.  It cannot be opened.
fi: Tätä tiedostoa luettaessa tapahtui virhe.  Sitä ei voida avata.

en: Parse Error
fi: Jäsennysvirhe

en: Not Supported
fi: Ei tuettu

en: Kig cannot open this file.
fi: Kig ei voi avata tätä tiedostoa.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Resolution
fi: Kuvatarkkuus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepAspectRatio)
en: &Keep Aspect Ratio
fi: Säilytä muoto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
fi: Korkeus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
fi: Leveys:

en: This KSeg document uses a scaling transformation, which Kig currently cannot import.
fi: Tuotava KSeg-kaavio käyttää skaalausmuunnosta, jota Kig ei tue.

en: This KSeg file contains a filled circle, which Kig does not currently support.
fi: Tuotava KSeg-tiedosto sisältää täytetyn ympyrän, jota Kig ei tue.

en: This KSeg file contains an arc sector, which Kig does not currently support.
fi: Tuotava KSeg-tiedosto sisältää kaarisektorin, jota Kig ei tue.

en: This KSeg file contains an arc segment, which Kig does not currently support.
fi: Tuotava KSeg-tiedosto sisältää kaarisegmentin, jota Kig ei tue.

en: Export to &Latex...
fi: Vie &Latexina…

en: &Latex...
fi: &Latex…

en: Latex Documents (*.tex)
fi: LaTeX-tiedostot (*.tex)

en: Export as Latex
fi: Vie Latexina

en: Latex Options
fi: Latex-asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Output format
fi: Tulostemuoto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Document options
fi: Kaavion valinnat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pictureRadioButton)
en: Picture only
fi: Vain kuva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, documentRadioButton)
en: Standalone document
fi: Itsenäinen kaavio

en: This file was created by Kig version "%1", which this version cannot open.
fi: Tiedosto on luotu Kigin versiolla "%1", jota tämä versio ei kykene lukemaan.

en: This file was created by Kig version "%1".
    Support for older Kig formats (pre-0.4) has been removed from Kig.
    You can try to open this file with an older Kig version (0.4 to 0.6),
    and then save it again, which will save it in the new format.
fi: Tämä tiedosto on luotu Kigin versiolla "%1".
    Kigistä on poistettu tuki vanhemmille (versiota 0.4 varhaisemmille) tiedostomuodoille.
    Voit yrittää avata tämän tiedoston vanhemmalla Kigin versiolla (0.4:sta 0.6:een),
    ja sitten tallentaa sen uudelleen, jolloin se tallennetaan uudessa tiedostomuodossa.

en: This Kig file has a coordinate system that this Kig version does not support.
    A standard coordinate system will be used instead.
fi: Kig-tiedostossa käytetään koordinaattijärjestelmää, jota tämä Kig-versio ei tue.
    Se korvataan käyttämällä tavallista koordinaattijärjestelmää.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support.Perhaps you have compiled Kig without support for this object type,or perhaps you are using an older Kig version.
fi: Kig-tiedostossa on ”%1”-tyypin olio, jota tämä Kig-versio ei tue. Kig on saatettu kääntää ilman tämän oliotyypin tukea tai käytössä on Kigin vanha versio.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which is obsolete, you should save the construction with a different name and check that it works as expected.
fi: Kig-tiedostossa on tyypin %1 olio, joka on vanhentunut. Tallenna muodostelma eri nimellä ja tarkista, että se toimii odotetusti.

en: &Export to SVG...
fi: &Vie SVG:nä…

en: &SVG...
fi: &SVG…

en: Scalable Vector Graphics (*.svg)
fi: SVG-tiedostot (*.svg)

en: Export as SVG
fi: Vie SVG:nä

en: SVG Options
fi: SVG-asetukset

en: Sorry, something went wrong while saving to SVG file "%1"
fi: Tallennettaessa SVG-tiedostoon "%1" tapahtui virhe.

en: Export to &XFig file
fi: Vie kaavio &XFig-tiedostona

en: &XFig File...
fi: &XFig-tiedostona…

en: XFig Documents (*.fig)
fi: XFig-tiedostot (*.fig)

en: Export as XFig File
fi: Vie kaavio XFig-tiedostona

en: KDE Interactive Geometry
fi: KDE:n vuorovaikutteinen geometria

en: (C) 2002-2005, The Kig developers
fi: © 2002–2005 Kigin kehittäjät

en: Current maintainer.
fi: Nykyinen ylläpitäjä.

en: Original author, former maintainer, design and lots of code.
fi: Alkuperäinen tekijä, aiempi ylläpitäjä, suunnittelu ja paljon koodia.

en: Did a lot of important work all around Kig, including, but not limited to conics, cubics, transformations and property tests support.
fi: Teki paljon tärkeää työtä ympäri Kigiä, kuten kartioleikkaukset, kolmannen asteen käyrät, transformaatiot ja ominaisuuksien testaustuen.

en: Former maintainer, Dr. Geo import filter, point and line styles, Italian translation, miscellaneous stuff here and there.
fi: Aiempi ylläpitäjä, Dr. Geo -tuontisuodatin, piste- ja suoratyylit, italian käännös, sekalaisia asioita sinne tänne.

en: Helped a lot with the implementation of the Locus object, there's quite some math involved in doing it right, and Franco wrote the most difficult parts.
fi: Auttoi paljon Paikka-olion toteutuksessa, joka vaatii melkoisesti matematiikkaa. Franco kirjoitti vaikeimmat osat.

en: Responsible for the computation of the algebraic equation of a locus.
fi: Vastaa uran algebrallisen yhtälön laskennasta.

en: Contributed the Bézier curves and related icons.
fi: Bézier-käyrät ja niihin liittyvät kuvakkeet.

en: Contributed the 'asymptote' export filter.
fi: Teki asymptote-vientisuodattimen.

en: The French translator, who also contributed some useful feedback, like feature requests and bug reports.
fi: Ranskan kielen kääntäjä, joka lähetti hyödyllistä palautetta, kuten pyyntöjä ominaisuuksista ja vikailmoituksia.

en: Author of KGeo, where I got inspiration, some source, and most of the artwork from.
fi: KGeon tekijä, jolta sain idean, hiukan koodia ja suurimman osan kuvituksesta.

en: Domi's brother, who he got to write the algorithm for calculating the center of the circle with three points given.
fi: Domin veli, jonka hän sai toteuttamaan algoritmin joka laskee ympyrän keskipisteen, kun kolme pistettä on annettu.

en: Christophe Prud'homme
fi: Christophe Prud’homme

en: Contributed a patch for some bugs.
fi: Lähetti korjauksia joihinkin ohjelmavirheisiin.

en: Contributed some good feedback on Kig, some feature requests, cleanups and style fixes, and someone to chat with on irc :)
fi: Lähetti hyvää Kigiä koskevaa palautetta, joitain pyyntöjä ominaisuuksista, siistimistä ja tyylikorjauksia, ja jutusteli ircissä :)

en: Responsible for the nice application SVG Icon.
fi: Vastaa hienosta SVG-kuvakkeesta.

en: Responsible for the new object action icons.
fi: Vastaa kohteiden hienoista toimintokuvakkeista.

en: Could not find the necessary Kig library, check your installation.
fi: Tarvittavaa Kig-ohjelmakirjastoa ei löytynyt. Tarkista asennuksesi.

[ctx: @title:window]
en: Open File
fi: Avaa tiedosto

en: Remove %1 Object | Remove %1 Objects
fi[0]: Poista %1 olio
fi[1]: Poista %1 oliota

en: Add %1 Object | Add %1 Objects
fi[0]: Lisää %1 olio
fi[1]: Lisää %1 oliota

en: &Set Coordinate System
fi: &Aseta koordinaattijärjestelmä

[ctx: @title:window]
en: Kig Options
fi: Kig-asetukset

en: Show grid
fi: Näytä ruudukko

en: Show axes
fi: Näytä akselit

en: Invert Selection
fi: Käännä valinta

en: &Delete Objects
fi: &Poista oliot

en: Delete the selected objects
fi: Poista valitut oliot

en: Cancel Construction
fi: Peru muodostaminen

en: Cancel the construction of the object being constructed
fi: Peru olio muodostaminen

en: Repeat Construction
fi: Toista muodostaminen

en: Repeat the last construction (with new data)
fi: Toista viimeisin muodostaminen (uudella datalla)

en: U&nhide All
fi: &Näytä kaikki

en: Show all hidden objects
fi: Näytä kaikki piilo-oliot

en: &New Macro...
fi: &Uusi makro

en: Define a new macro
fi: Määrittele uusi makro

en: Manage &Types...
fi: &Makrojen hallinta…

en: Manage macro types.
fi: Makrojen hallinta.

en: &Browse History...
fi: &Selaa historiaa…

en: Browse the history of the current construction.
fi: Selaa nykyisen muodostelman historiaa.

en: Zoom in on the document
fi: Lähennä kaaviota

en: Zoom out of the document
fi: Loitonna kaaviota

en: Recenter the screen on the document
fi: Keskitä näyttö kaavioon

en: View this document full-screen.
fi: Näytä kaavio koko näytössä.

en: &Select Shown Area
fi: &Valitse näytettävä alue

en: Select the area that you want to be shown in the window.
fi: Valitse alue, jonka haluat näytettävän ikkunassa.

en: S&elect Zoom Area
fi: &Määritä näytettävä alue

note: i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) ); a->setWhatsThis( i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) );
en: Set Coordinate &Precision...
fi: Aseta &koordinaattien tarkkuus…

en: Set the floating point precision of coordinates in the document.
fi: Aseta kaavion koordinaattien liukulukutarkkuus.

en: Show &Grid
fi: Näytä &ruudukko

en: Show or hide the grid.
fi: Näytä tai piilota ruudukko.

en: Show &Axes
fi: Näytä &akselit

en: Show or hide the axes.
fi: Näytä tai piilota akselit.

en: Wear Infrared Glasses
fi: Käytä infrapunalaseja

en: Enable/disable hidden objects' visibility.
fi: Salli/estä piilotettujen olioiden näkyminen.

en: Repeat Construction (%1)
fi: Toista muodostaminen (%1)

en: Repeat %1 (with new data)
fi: Toista %1 (uudella datalla)

en: The file "%1" you tried to open does not exist. Please verify that you entered the correct path.
fi: Tiedostoa ”%1”, jota yritit avata, ei ole olemassa. Tarkista, että antamasi polku oli oikea.

en: File Not Found
fi: Tiedostoa ei löydy

en: You tried to open a document of type "%1"; unfortunately, Kig does not support this format. If you think the format in question would be worth implementing support for, you can open a feature request in <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=kig&bug_severity=wishlist">KDE's bug tracking system</a>
fi: Yritit avata ”%1”-tyyppisen tiedoston. Kig ei valitettavasti tue tätä tiedostomuotoa. Jos sille kannattaisi mielestäsi toteuttaa tuki, voit tehdä pyynnön ominaisuuden toteuttamiseksi <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=kig&bug_severity=wishlist">KDE:n vianseurantajärjestelmään</a>

en: Format Not Supported
fi: Tiedostomuotoa ei tueta

en: Kig does not support saving to any other file format than its own. Save to Kig's format instead?
fi: Kig ei tue tallennusta mihinkään muuhun kuin omaan tiedostomuotoonsa. Tallennetaanko Kigin tiedostomuodossa?

en: Save Kig Format
fi: Talleta Kigin muodossa

en: Kig Documents (*.kig);;Compressed Kig Documents (*.kigz)
fi: Kig-tiedostot (*.kig);;Pakatut Kig-tiedostot (*.kigz)

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
fi: Tiedosto "%1" on jo olemassa. Haluatko kirjoittaa sen yli?

en: Overwrite File?
fi: Korvataanko tiedosto?

[ctx: @title:window]
en: Print Geometry
fi: Tulostusgeometria

en: Hide %1 Object | Hide %1 Objects
fi[0]: Piilota %1 olio
fi[1]: Piilota %1 oliota

en: Show %1 Object | Show %1 Objects
fi[0]: Näytä %1 olio
fi[1]: Näytä %1 oliota

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Recenter View
fi: Keskitä näyttö

en: Select the rectangle that should be shown.
fi: Valitse näytettävä suorakaide.

en: Change Shown Part of Screen
fi: Muuta kuvaruudun näytettävää osaa

en: Select Zoom Area
fi: Valitse näytettävä alue

en: Select the zoom area by entering the coordinates<br />of the upper left corner and the lower right corner.
fi: Valitse suurennusalue antamalla vasemman yläkulman<br /> ja oikean alakulman koordinaatit.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fi: &Näytä

note: i18n: ectx: Menu (objects)
en: &Objects
fi: &Oliot

note: i18n: ectx: Menu (new_point)
en: &Points
fi: P&isteet

note: i18n: ectx: Menu (new_line)
en: &Lines
fi: &Suorat

note: i18n: ectx: Menu (new_circle)
en: &Circles && Arcs
fi: &Ympyrät ja kaaret

note: i18n: ectx: Menu (new_poligon)
en: Poly&gons
fi: &Monikulmiot

note: i18n: ectx: Menu (new_vector)
en: &Vectors && Segments
fi: &Vektorit ja janat

note: i18n: ectx: Menu (new_conic)
en: Co&nics && Cubics
fi: Kartioleikkaukset ja kolmannen asteen käyrät

note: i18n: ectx: Menu (new_moreconics)
en: More Conics
fi: Lisää kartioleikkauksia

note: i18n: ectx: Menu (new_cubic)
en: Cu&bics
fi: K&olmannen asteen käyrät

note: i18n: ectx: Menu (new_bezier)
en: &Bézier curves
fi: &Bézier-käyrät

note: i18n: ectx: Menu (new_angle)
en: &Angles
fi: Kulm&at

note: i18n: ectx: Menu (new_transformation)
en: &Transformations
fi: &Muunnokset

note: i18n: ectx: Menu (new_differentialgeometry)
en: &Differential geometry
fi: &Differentiaaligeometria

note: i18n: ectx: Menu (new_test)
en: T&ests
fi: T&estit

note: i18n: ectx: Menu (new_other)
en: &Other
fi: M&uut

note: i18n: ectx: Menu (types)
en: &Types
fi: Ma&krot

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fi: T&yökalut

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (points_toolbar)
en: Points
fi: Pisteet

note: i18n: ectx: ToolBar (line_toolbar)
en: Lines
fi: Suorat

note: i18n: ectx: ToolBar (vectseg_toolbar)
en: Vectors && Segments
fi: Vektorit && janat

note: i18n: ectx: ToolBar (circle_toolbar)
en: Circles && Arcs
fi: Ympyrät && kaaret

note: i18n: ectx: ToolBar (conic_toolbar)
en: Conics
fi: Kartioleikkaukset

note: i18n: ectx: ToolBar (bezier_toolbar)
en: Bézier Curves
fi: Bézier-käyrät

note: i18n: ectx: ToolBar (angles_toolbar)
en: Angles
fi: Kulmat

note: i18n: ectx: ToolBar (transformation_toolbar)
en: Transformations
fi: Muunnokset

note: i18n: ectx: ToolBar (tests_toolbar)
en: Tests
fi: Testit

note: i18n: ectx: ToolBar (rest_toolbar)
en: Other Objects
fi: Muut oliot

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
fi: Näkymä

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: &Asetukset

en: Do not show a GUI. Convert the specified file to the native Kig format. Output goes to stdout unless --outfile is specified.
fi: Älä näytä graafista käyttöliittymää. Muunna annettu tiedosto Kigin omaan tiedostomuotoon. Tulostus tehdään oletustulosteeseen, paitsi jos --outfile on annettu.

en: File to output the created native file to. '-' means output to stdout. Default is stdout as well.
fi: Tiedosto, johon luotu Kig-muotoinen tiedosto kirjoitetaan. '-' tarkoittaa tulostusta oletustulosteeseen, joka on myös oletuksena.

en: Document to open
fi: Avattava kaavio

en: Point by Numeric Labels
fi: Piste numerokenttien mukaan

en: A point whose coordinates are given by two numeric labels
fi: Piste, jonka koordinaatit määräytyvät kahden numerokentän mukaan

en: Segment
fi: Jana

en: A segment constructed from its start and end point
fi: Alku- ja päätepisteestä muodostettu jana

en: Segment Axis
fi: Janan akseli

en: The perpendicular line through a given segment's mid point.
fi: Annetun janan keskipisteen läpi kulkeva kohtisuora suora.

en: Line by Two Points
fi: Suora kahden pisteen mukaan

en: A line constructed through two points
fi: Kahden pisteen läpi kulkevaksi muodostettu suora

en: Half-Line
fi: Puolisuora

en: A half-line by its start point, and another point somewhere on it.
fi: Alkupisteen ja suoralla olevan toisen pisteen mukaan muodostettu puolisuora.

en: Perpendicular
fi: Kohtisuora

en: A line constructed through a point, perpendicular to another line or segment.
fi: Toisen suoran tai janan kanssa kohtisuora ja pisteen läpi kulkeva suora.

en: Parallel
fi: Yhdensuuntaissuora

en: A line constructed through a point, and parallel to another line or segment
fi: Pisteen kautta kulkeva, toisen suoran tai janan kanssa yhdensuuntainen suora.

en: Circle by Center && Point
fi: Ympyrä keskipisteen ja pisteen mukaan

en: A circle constructed by its center and a point that pertains to it
fi: Keskipisteen ja kehällä olevan pisteen mukaan muodostettu ympyrä.

en: Circle by Three Points
fi: Ympyrä kolmen pisteen mukaan

en: A circle constructed through three points
fi: Kolmen kehäpisteen läpi kulkevaksi muodostettu ympyrä

en: Circle by Point && Radius
fi: Ympyrä pisteen && säteen mukaan

en: A circle defined by its center and the length of the radius
fi: Ympyrä, joka on määritelty sen keskipisteen ja säteen pituuden mukaan

en: Construct Bisector of This Angle
fi: Muodosta tämän kulman puolittaja

en: Select the angle you want to construct the bisector of...
fi: Valitse kulma, jolle haluat muodostaa puolittajan…

en: Angle Bisector
fi: Kulman puolittaja

en: The bisector of an angle
fi: Kulman puolittaja

en: Conic by Five Points
fi: Kartioleikkaus viiden pisteen mukaan

en: A conic constructed through five points
fi: Kartioleikkaus, joka on muodostettu viiden pisteen läpi kulkevaksi

en: Hyperbola by Asymptotes && Point
fi: Hyperbeli asymptoottien && pisteen mukaan

en: A hyperbola with given asymptotes through a point
fi: Hyperbeli, joka on muodostettu pisteen läpi kulkevien asymptoottien väliin

en: Ellipse by Focuses && Point
fi: Ellipsi polttopisteiden && pisteen mukaan

en: An ellipse constructed by its focuses and a point that pertains to it
fi: Ellipsi, joka on muodostettu sen polttopisteiden ja kehällä olevan pisteen mukaan

en: Hyperbola by Focuses && Point
fi: Hyperbeli polttopisteiden && pisteen mukaan

en: A hyperbola constructed by its focuses and a point that pertains to it
fi: Hyperbeli, joka on muodostettu sen polttopisteiden ja kehällä olevan pisteen mukaan

en: Conic by Directrix, Focus && Point
fi: Kartioleikkaus johtosuoran, polttopisteen && pisteen mukaan

en: A conic with given directrix and focus, through a point
fi: Pisteen läpi kulkeva kartioleikkaus annetulla johtosuoralla ja polttopisteellä

en: Vertical Parabola by Three Points
fi: Pystysuuntainen paraabeli kolmen pisteen mukaan

en: A vertical parabola constructed through three points
fi: Kolmen pisteen läpi kulkevaksi muodostettu pystysuuntainen paraabeli

en: Cubic Curve by Nine Points
fi: Kolmannen asteen käyrä yhdeksän pisteen mukaan

en: A cubic curve constructed through nine points
fi: Kolmannen asteen käyrä, joka on muodostettu sen yhdeksän pisteen mukaan

en: Polar Point of a Line
fi: Suoran polaaripiste

en: The polar point of a line with respect to a conic.
fi: Suoran polaaripiste suhteessa kartioleikkaukseen.

en: Polar Line of a Point
fi: Pisteen polaarisuora

en: The polar line of a point with respect to a conic.
fi: Pisteen polaarisuora suhteessa kartioleikkaukseen.

en: Cubic Curve with Node by Six Points
fi: Kolmannen asteen käyrä solmulla kuuden pisteen mukaan

en: A cubic curve with a nodal point at the origin through six points
fi: Kuuden pisteen läpi kulkeva kolmannen asteen käyrä, jolla on solmun muodostava piste origossa

en: Cubic Curve with Cusp by Four Points
fi: Kolmannen asteen käyrä sakaralla neljän pisteen mukaan

en: A cubic curve with a horizontal cusp at the origin through four points
fi: Neljän pisteen läpi kulkeva kolmannen asteen käyrä, jossa on vaakasuuntainen sakara origossa

en: Cubic Function by Four Points
fi: Kolmannen asteen käyrä neljän pisteen mukaan

en: A cubic function through four points
fi: Kolmannen asteen käyrä, joka on muodostettu neljän pisteen läpi kulkevaksi

en: Directrix of a Conic
fi: Kartioleikkauksen johtosuora

en: The directrix line of a conic.
fi: Kartioleikkauksen johtosuora

en: Angle by Three Points
fi: Kulma kolmen pisteen mukaan

en: An angle defined by three points
fi: Kulma, joka on määritelty kolmen pisteen mukaan

en: Equilateral Hyperbola by Four Points
fi: Tasasivuinen hyperbeli neljän pisteen mukaan

en: An equilateral hyperbola constructed through four points
fi: Tasasivuinen hyperbeli, joka on muodostettu kulkemaan neljän annetun pisteen läpi

en: Construct the midpoint of this segment
fi: Muodosta tämän janan keskipiste

en: Mid Point
fi: Keskipiste

en: The midpoint of a segment or two other points
fi: Janan tai kahden muun pisteen keskipiste

en: Construct the golden ratio point of this segment
fi: Muodosta tämän janan kultaisen leikkauksen piste

en: Golden Ratio Point
fi: Kultaisen leikkauksen piste

en: The golden ratio point of a segment or two other points
fi: Janan tai kahden muun pisteen kultaisen leikkauksen piste

en: Vector
fi: Vektori

en: Construct a vector from two given points.
fi: Muodosta vektori kahden annetun pisteen mukaan.

en: Vector Sum
fi: Vektorisumma

en: Construct the vector sum of two vectors.
fi: Muodosta kahden vektorin vektorisumma.

en: Line by Vector
fi: Vektorin suuntainen suora

en: Construct the line by a given vector though a given point.
fi: Muodosta annetun pisteen läpi kulkeva, annetun vektorin suuntainen suora.

en: Half-Line by Vector
fi: Vektorin suuntainen puolisuora

en: Construct the half-line by a given vector starting at given point.
fi: Muodosta annetusta pisteestä alkava, annetun vektorin suuntainen puolisuora.

en: Arc by Three Points
fi: Kaari kolmen pisteen mukaan

en: Construct an arc through three points.
fi: Muodosta kolmen annetun pisteen läpi kulkeva kaari

en: Conic Arc by Center and Three Points
fi: Kartioleikkauksen kaari keskipisteen ja kolmen pisteen mukaan

en: Construct a conic arc with given center through three points.
fi: Muodosta kolmen annetun pisteen läpi kulkeva kartioleikkauksen kaari annetulla keskuspisteellä.

en: Conic Arc by Five Points
fi: Kartioleikkauksen kaari viiden pisteen mukaan

en: Construct a conic arc through five points.
fi: Muodosta viiden annetun pisteen läpi kulkeva kartioleikkauksen kaari.

en: Arc by Center, Angle && Point
fi: Kaari keskipisteen, kulman && pisteen mukaan

en: Construct an arc by its center and a given angle, starting at a given point
fi: Muodosta kaari antamalla sen keskipiste, kulma ja alkupiste

en: Parabola by Directrix && Focus
fi: Paraabeli johtosuoran && polttopisteen mukaan

en: A parabola defined by its directrix and focus
fi: Johtosuoran ja polttopisteen perusteella määritelty paraabeli

en: Translate
fi: Siirrä

en: The translation of an object by a vector
fi: Olion siirto vektorin mukaan

en: Reflect in Point
fi: Peilaa pisteen mukaan

en: An object reflected in a point
fi: Pisteen mukaan peilattu olio

en: Reflect in Line
fi: Peilaa suoran mukaan

en: An object reflected in a line
fi: Suoran mukaan peilattu olio

en: Rotate
fi: Kierrä

en: An object rotated by an angle around a point
fi: Pisteen ympäri kulman mukaan kierretty olio

en: Scale
fi: Skaalaa

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of a segment
fi: Skaalaa oliota pisteeseen nähden janan pituuden määrittämän suhteen verran

en: Scale over Line
fi: Skaalaa suoran yli

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of a segment
fi: Suoran yli janan pituuden määrittämän suhteen verran skaalattu olio

en: Scale (ratio given by two segments)
fi: Skaalaa (suhde annettu kahdella segmentillä)

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of two segments
fi: Skaalaa oliota pisteeseen nähden kahden segmentin pituuden määrittämän suhteen verran

en: Scale over Line (ratio given by two segments)
fi: Skaalaa oliota suoraan nähden (suhde annettu kahdella segmentillä)

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of two segments
fi: Suoran yli kahden segmentin pituuden määrittämän suhteen verran skaalattu olio

en: Apply Similitude
fi: Yhdenmuotoisuuskuvaus

en: Apply a similitude to an object (the sequence of a scaling and rotation around a center)
fi: Sovella olioon yhdenmuotoisuuskuvausta (keskipisteen ympäri tapahtuvaa skaalausta ja kiertoa)

en: Harmonic Homology
fi: Harmoninen homologia

en: The harmonic homology with a given center and a given axis (this is a projective transformation)
fi: Harmoninen homologia annetulla keskipisteellä ja akselilla (tämä on projektiivinen kuvaus)

en: Draw Projective Shadow
fi: Piirrä projektiivinen varjo

en: The shadow of an object with a given light source and projection plane (indicated by a line)
fi: Olion varjo annetulla valonlähteellä ja (suoran määrittelemällä) projektiotasolla

en: Asymptotes of a Hyperbola
fi: Hyperbelin asymptootit

en: The two asymptotes of a hyperbola.
fi: Hyperbelin kaksi asymptoottia

en: Triangle by Its Vertices
fi: Kolmio kärkipisteiden mukaan

en: Construct a triangle given its three vertices.
fi: Muodosta kolmio annetuista kolmesta kärkipisteestä.

en: Convex Hull
fi: Konveksinen verho

en: A polygon that corresponds to the convex hull of another polygon
fi: Monikulmio, joka vastaa toisen monikulmion konveksista verhoa

en: Bézier Quadratic by its Control Points
fi: Kvadraattinen Bézier-käyrä ohjauspisteiden mukaan

en: Construct a Bézier quadratic given its three control points.
fi: Muodosta kvadraattinen Bézier-käyrä kolmen ohjauspisteen mukaan

en: Bézier Cubic by its Control Points
fi: Kuutiollinen Bézier-käyrä ohjauspisteiden mukaan

en: Construct a Bézier cubic given its four control points.
fi: Muodosta kuutiollinen Bézier-käyrä neljän ohjauspisteen mukaan

en: Rational Bézier Quadratic by its Control Points
fi: Rationaalinen kvadraattinen Bézier-käyrä ohjauspisteiden mukaan

en: Construct a Rational Bézier quadratic given its three control points.
fi: Muodosta rationaalinen kvadraattinen Bézier-käyrä kolmen ohjauspisteen mukaan

en: Rational Bézier Cubic by its Control Points
fi: Rationaalinen kuutiollinen Bézier-käyrä ohjauspisteiden mukaan

en: Construct a Rational Bézier cubic given its four control points.
fi: Muodosta rationaalinen kuutiollinen Bézier-käyrä neljän ohjauspisteen mukaan

en: Parallel Test
fi: Yhdensuuntaisuustesti

en: Test whether two given lines are parallel
fi: Testaa, ovatko kaksi annettua suoraa yhdensuuntaiset

en: Orthogonal Test
fi: Kohtisuoruustesti

en: Test whether two given lines are orthogonal
fi: Testaa, ovatko kaksi annettua suoraa kohtisuorat

en: Collinear Test
fi: Samasuoraisuustesti

en: Test whether three given points are collinear
fi: Testaa, ovatko kolme annettua pistettä samalla suoralla

en: Contains Test
fi: Sisällystesti

en: Test whether a given curve contains a given point
fi: Testaa, sisältääko annettu käyrä annetun pisteen

en: In Polygon Test
fi: Monikulmiotesti

en: Test whether a given polygon contains a given point
fi: Testaa, sisältääko annettu monikulmio annetun pisteen

en: Convex Polygon Test
fi: Konveksinen monikulmiotesti

en: Test whether a given polygon is convex
fi: Testaa, onko annettu monikulmio konveksi

en: Existence Test
fi: Olemassaolotesti

en: Test whether a given object is constructible
fi: Testaa, onko annettu olio muodostettavissa

en: Distance Test
fi: Etäisyystesti

en: Test whether a given point have the same distance from a given point and from another given point
fi: Testaa, onko pisteellä sama etäisyys toisesta pisteestä kuin kolmannella pisteellä

en: Vector Equality Test
fi: Vektorien yhtäsuuruustesti

en: Test whether two vectors are equal
fi: Testaa, ovatko kaksi vektoria yhtäsuuret

en: Point Projection
fi: Pisteen projektio

en: Project a point on a line
fi: Projisoi piste suoralle

en: Python Script
fi: Python-ohjelma

en: Construct a new Python script.
fi: Luo uusi Python-ohjelma

en: Enter coordinates in the following format: "x;y",
    where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
fi: Anna koordinaatit seuraavassa muodossa: "x;y",
    jossa x on x-koordinaatti ja y on y-koordinaatti.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"x;y"</b>,<br />where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
fi: Anna koordinaatit seuraavassa muodossa: <b>”x;y”</b>,<br /> jossa x on x-koordinaatti ja y on y-koordinaatti.

en: Enter coordinates in the following format: "r; θ°",
    where r and θ are the polar coordinates.
fi: Anna koordinaatit seuraavassa muodossa: ”r; θ°”,
    jossa r ja θ ovat polaarikoordinaatit.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"r; θ°"</b>,<br />where r and θ are the polar coordinates.
fi: Anna koordinaatit seuraavassa muodossa: <b>"r; θ°"</b>,<br />jossa r ja θ ovat polaarikoordinaatit.

en: &Euclidean
fi: &Euklidinen

en: &Polar
fi: &Polaarinen

en: Set Euclidean Coordinate System
fi: Aseta euklidinen koordinaattijärjestelmä

en: Set Polar Coordinate System
fi: Aseta polaarinen koordinaattijärjestelmä

[ctx: Translators: Degrees]
en: Deg
fi: astetta

[ctx: Translators: Radians]
en: Rad
fi: radiaania

[ctx: Translators: Gradians]
en: Grad
fi: goonia

en: A normal point, i.e. one that is either independent or attached to a line, circle, segment.
fi: Normaalipiste, eli piste, joka on joko riippumaton tai kiinnitetty suoraan, ympyrään tai janaan.

en: Point
fi: Piste

en: Construct a text label.
fi: Luo tekstikenttä

en: Text Label
fi: Tekstikenttä

en: Construct a Point by its Coordinates
fi: Luo piste sen koordinaattien perusteella

en: Point by Coordinates
fi: Piste koordinaattien mukaan

en: Fixed Point
fi: Kiintopiste

en: Enter the coordinates for the new point.
fi: Anna uuden pisteen koordinaatit.

en: Construct a Numeric Value
fi: Luo numerokenttä

en: Numeric Value
fi: Numerokenttä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_defaultCheckBox)
en: &Use default coordinate precision
fi: &Käytä koordinaattien oletustarkkuutta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_precisionLabel)
en: &Specify coordinate precision:
fi: &Määritä koordinaattien tarkkuus:

[ctx: @title:window]
en: Set Angle Size
fi: Aseta kulman suuruus

en: Insert the new size of this angle:
fi: Anna kulman uusi suuruus:

en: Use this edit field to modify the size of this angle.
fi: Käytä tätä kenttää muuttaaksesi kulman suuruutta.

en: Choose from this list the goniometric unit you want to use to modify the size of this angle.<br />
    If you switch to another unit, the value in the edit field on the left will be converted to the new selected unit.
fi: Valitse tästä luettelosta geometrinen yksikkö, jota haluat käyttää tämän kulman suuruuden muokkauksessa.<br />
    Jos vaihdat toiseen yksikköön, arvo muokkauskentässä vasemmalla muunnetaan uudelle valitulle yksikölle.

en: Could not open macro file '%1'
fi: Makrotiedostoa '%1' ei voitu avata

en: Kig cannot open the macro file "%1".
fi: Kig ei pysty avaamaan makrotiedostoa "%1".

en: This file was created by a very old Kig version (pre-0.4). Support for this format has been removed from recent Kig versions. You can try to import this macro using a previous Kig version (0.4 to 0.6) and then export it again in the new format.
fi: Tiedosto on luotu hyvin vanhalla Kigin versiolla (vanhempi kuin 0.4). Tuki tälle tiedostomuodolle on poistettu nykyisistä Kig-versioista. Voit yrittää tuoda tämän makron käyttämällä varhaisempaa Kig-versiota (0.4:stä 0.6:een) ja sitten viemällä sen uudelleen uuteen tiedostomuotoon.

en: Unnamed Macro #%1
fi: Nimeämätön makro #%1

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support. Perhaps you have compiled Kig without support for this object type, or perhaps you are using an older Kig version.
fi: Kig-tiedostossa on tyypin ”%1” olio, jota tämä Kig-versio ei tue. Kig on saatettu kääntää ilman tämän oliotyypin tukea tai käytössä olla Kigin vanha versio.

en: Radical Lines for Conics
fi: Kahden kartioleikkauksen juurisuorat

en: The lines constructed through the intersections of two conics.  This is also defined for non-intersecting conics.
fi: Suorat, jotka on muodostettu kahden kartioleikkauksen leikkauksesta. Toiminto on määritelty myös muille kuin leikkaaville kartioleikkauksille.

en: Moving Point
fi: Liikkuva piste

en: Select the moving point, which will be moved around while drawing the locus...
fi: Valitse liikkuva piste, jota liikutetaan kun uraa piirretään…

en: Following Point
fi: Seuraava piste

en: Select the following point, whose locations the locus will be drawn through...
fi: Valitse seuraava piste, jonka sijaintien läpi ura piirretään…

en: Locus
fi: Ura

en: A locus
fi: Ura

en: Dependent Point
fi: Riippuva piste

en: Polygon by Its Vertices
fi: Monikulmio kärkipisteiden mukaan

en: Construct a polygon by giving its vertices
fi: Muodosta monikulmio antamalla sen kärkipisteet

en: ... with this vertex (click on the first vertex to terminate construction)
fi: … tällä kärkipisteellä (lopeta muodostaminen napsauttamalla ensimmäistä kärkipistettä)

en: Construct a polygon with this vertex
fi: Muodosta monikulmio tällä kärkipisteellä

en: Select a point to be a vertex of the new polygon...
fi: Valitse uuden monikulmion kärkipiste…

en: Open Polygon (Polygonal Line)
fi: Avonainen monikulmio (murtoviiva)

en: Construct an open polygon
fi: Muodosta avonainen monikulmio

en: ... with this vertex (click again on the last vertex to terminate construction)
fi: … tällä kärkipisteellä (lopeta muodostaminen napsauttamalla viimeistä kärkipistettä)

en: Construct a polygonal line with this vertex
fi: Muodosta murtoviiva tällä kärkipisteellä

en: Select a point to be a vertex of the new polygonal line...
fi: Valitse uuden murtoviivan kärkipiste…

en: Polygon
fi: Monikulmio

en: Construct the vertices of this polygon...
fi: Muodosta tämän monikulmion kärkipisteet…

en: Vertices of a Polygon
fi: Monikulmion kärkipisteet

en: The vertices of a polygon.
fi: Monikulmion kärkipisteet.

en: Construct the sides of this polygon...
fi: Muodosta tämän monikulmion sivut…

en: Sides of a Polygon
fi: Monikulmion sivut

en: The sides of a polygon.
fi: Monikulmion sivut.

en: Regular Polygon with Given Center
fi: Säännöllinen monikulmio annetulla keskipisteellä

en: Construct a regular polygon with a given center and vertex
fi: Muodosta säännöllinen monikulmio annetuilla keskipisteellä ja kärkipisteellä

en: Construct a regular polygon with this center
fi: Muodosta säännöllinen monikulmio annetulla keskipisteellä

en: Construct a regular polygon with this vertex
fi: Muodosta säännöllinen monikulmio tällä kärkipisteellä

en: Adjust the number of sides (%1/%2)
fi: Säädä sivujen lukumäärää (%1/%2)

en: Adjust the number of sides (%1)
fi: Säädä sivujen lukumäärää (%1)

en: Select the center of the new polygon...
fi: Valitse uuden monikulmion keskipiste…

en: Select a vertex for the new polygon...
fi: Valitse uuden monikulmion kärkipiste…

en: Move the cursor to get the desired number of sides...
fi: Siirrä kursoria saadaksesi halutun määrän sivuja…

en: Bézier Curve by its Control Points
fi: Bézier-käyrä ohjauspisteiden mukaan

en: Construct a Bézier curve by giving its control points
fi: Muodosta Bézier-käyrä antamalla sen ohjauspisteet

en: ... with this control point (click again on the last control point to terminate construction)
fi: … tällä ohjauspisteellä (lopeta muodostaminen napsauttamalla viimeistä ohjauspistettä)

en: Construct a Bézier curve with this control point
fi: Muodosta Bézier-käyrä tällä ohjauspisteellä

en: Select a point to be a control point of the new Bézier curve...
fi: Valitse uuden Bézier-käyrän ohjauspiste…

en: Rational Bézier Curve by its Control Points
fi: Rationaalinen Bézier-käyrä ohjauspisteiden mukaan

en: Construct a Bézier curve by giving its control points and positive weights
fi: Muodosta Bézier-käyrä antamalla sen ohjauspisteet ja positiiviset painot

en: ... assign this weight to last selected control point
fi: … sijoita tämä paino viimeksi valittuun ohjauspisteeseen

en: ... with this control point (click again on the last control point or weight to terminate construction)
fi: … tällä ohjauspisteellä (lopeta muodostaminen napsauttamalla viimeistä ohjauspistettä tai painoa)

en: Construct a rational Bézier curve with this control point
fi: Muodosta rationaalinen Bézier-käyrä tällä ohjauspisteellä

en: Select a point to be a control point of the new rational Bézier curve...
fi: Valitse uuden rationaalisen Bézier-käyrän ohjauspiste…

en: Select a numeric label to be a weight of last selected point...
fi: Valitse numerokenttä viimeksi valitun pisteen painoksi…

en: Construct the Radical Lines of This Circle
fi: Muodosta tämän ympyrän juurisuorat

en: Construct the Radical Lines of This Conic
fi: Muodosta tämän kartioleikkauksen juurisuorat

en: Generic Affinity
fi: Affiini muunnos

en: The unique affinity that maps three points (or a triangle) onto three other points (or a triangle)
fi: Yksikäsitteinen affiini muunnos, joka kuvaa kolme annettua pistettä (tai kolmion) kolmeksi muuksi annetuksi pisteeksi (tai kolmioksi)

en: Generic Projective Transformation
fi: Yleinen projektiivinen kuvaus

en: The unique projective transformation that maps four points (or a quadrilateral) onto four other points (or a quadrilateral)
fi: Yksikäsitteinen projektiivinen kuvaus, joka kuvaa neljä annettua pistettä (tai nelikulmion) neljään muuhun pisteeseen (tai nelikulmioon)

en: Inversion of Point, Line or Circle
fi: Peilaa pisteen, suoran tai ympyrän mukaan

en: The inversion of a point, line or circle with respect to a circle
fi: Pisteen, suoran tai ympyrän käänteismuunnos suhteessa ympyrään

en: Measure Transport
fi: Mitan siirto

en: Transport the measure of a segment or arc over a line or circle.
fi: Siirtää janan tai kaaren mitan suoralle tai ympyrälle

en: Segment to transport
fi: Siirrettävä jana

en: Arc to transport
fi: Siirrettävä kaari

en: Value to transport
fi: Siirrettävä arvo

en: Transport a measure on this line
fi: Siirrä mitta tällä suoralla

en: Transport a measure on this circle
fi: Siirrä mitta tähän ympyrään

en: Start transport from this point of the circle
fi: Aloita siirto ympyrän tästä pisteestä

en: Start transport from this point of the line
fi: Aloita siirto tästä suoran pisteestä

en: Start transport from this point of the curve
fi: Aloita siirto tästä käyrän pisteestä

en: Select a segment, arc or numeric label to be transported...
fi: Valitse siirrettävä jana, kaari tai numerokenttä…

en: Select a destination line or circle...
fi: Valitse kohdesuora tai -ympyrä…

en: Choose a starting point on the line/circle...
fi: Valitse alkupiste suoralla tai ympyrän kehällä…

en: Intersect with this conic
fi: Leikkaa tämän kartioleikkauksen kanssa

en: Intersect with this line
fi: Leikkaa tämän suoran kanssa

en: Intersect with this cubic
fi: Leikkaa tämän kolmannen asteen käyrän kanssa

en: Intersect with this circle
fi: Leikkaa tämän ympyrän kanssa

en: Intersect
fi: Leikkaus

en: The intersection of two objects
fi: Luo kahden olion leikkauspisteet

en: Intersect this Circle
fi: Leikkaa tämä ympyrä

en: Intersect this Conic
fi: Leikkaa tämä kartioleikkaus

en: Intersect this Segment
fi: Leikkaa tämä jana

en: Intersect this Half-line
fi: Leikkaa tämä puolisuora

en: Intersect this Line
fi: Leikkaa tämä suora

en: Intersect this Cubic Curve
fi: Leikkaa tämä kolmannen asteen käyrä

en: Intersect this Arc
fi: Leikkaa tämä kaari

en: Intersect this Polygon
fi: Leikkaa tämä monikulmio

en: Intersect this Polygonal
fi: Leikkaa tämä murtoviiva

en: with this Circle
fi: tällä ympyrällä

en: with this Conic
fi: tällä kartioleikkauksella

en: with this Segment
fi: tällä janalla

en: with this Half-line
fi: tällä puolisuoralla

en: with this Line
fi: tällä suoralla

en: with this Cubic Curve
fi: tällä kolmannen asteen käyrällä

en: with this Arc
fi: tällä kaarella

en: with this Polygon
fi: tällä monikulmiolla

en: with this Polygonal
fi: tällä murtoviivalla

en: Construct midpoint of this point and another one
fi: Muodosta tämän ja toisen pisteen keskipiste

en: Select the first of the points of which you want to construct the midpoint...
fi: Valitse ensimmäinen piste, jonka mukaan haluat muodostaa keskipisteen…

en: Construct the midpoint of this point and another one
fi: Muodosta tämän ja toisen pisteen keskipiste

en: Select the other of the points of which to construct the midpoint...
fi: Valitse toinen piste, jonka mukaan keskipiste muodostetaan…

en: Construct golden ratio point of this point and another one
fi: Muodosta tämän ja toisen pisteen kultaisen leikkauksen piste

en: Select the first of the points of which you want to construct the golden ratio point...
fi: Valitse ensimmäinen pisteistä, jonka mukaan haluat muodostaa kultaisen leikkauksen pisteen…

en: Construct the golden ratio point of this point and another one
fi: Muodosta tämän ja toisen pisteen kultaisen leikkauksen piste

en: Select the other of the points of which to construct the golden ratio point...
fi: Valitse toinen pisteistä, jonka mukaan kultaisen leikkauksen piste muodostetaan…

en: Select the first object to intersect...
fi: Valitse ensimmäinen leikkaava olio…

en: Select the second object to intersect...
fi: Valitse toinen leikkaava olio…

en: Tangent
fi: Tangentti

en: The line tangent to a curve
fi: Käyrän tangenttisuora

en: Tangent to This Circle
fi: Tämän ympyrän tangetti

en: Tangent to This Conic
fi: Tämän kartioleikkauksen tangentti

en: Tangent to This Arc
fi: Tämän kaaren tangentti

en: Tangent to This Cubic Curve
fi: Tangentti tälle kolmannen asteen käyrälle

en: Tangent to This Curve
fi: Tämän kaaren tangetti

en: Tangent at This Point
fi: Tämän pisteen tangentti

en: Center Of Curvature
fi: Kaarevuuskeskipiste

en: The center of the osculating circle to a curve
fi: Käyrän oskuloivan ympyrän keskipiste

en: Center of Curvature of This Conic
fi: Tämän kartioleikkauksen kaarevuuskeskipiste

en: Center of Curvature of This Cubic Curve
fi: Tämän kolmannen asteen käyrän kaarevuuskeskipiste

en: Center of Curvature of This Curve
fi: Tämän käyrän kaarevuuskeskipiste

en: Center of Curvature at This Point
fi: Tämän pisteen kaarevuuskeskipiste

[ctx: Translators: Pixel]
en: pixel
fi:  kuvapistettä

en: Which object?
fi: Mikä näistä kohteista?

en: Click the location where you want to place the new point, or the curve that you want to attach it to...
fi: Napsauta paikkaa, johon haluat sijoittaa uuden pisteen, tai käyrää, johon haluat kiinnittää sen…

en: Now select the location for the result label.
fi: Merkitse tuloskentän sijainti.

[ctx: @title:window]
en: Edit Type
fi: Muokkaa tyyppiä

en: Here you can edit the name of the current macro type.
fi: Tästä voit muuttaa nykyisen makrotyypin nimeä.

en: Here you can edit the description of the current macro type. This field is optional, so you can also leave this empty: if you do so, then your macro type will have no description.
fi: Tässä voit muokata nykyisen makrotyypin kuvausta. Tämä kenttä on lisäominaisuus, voit jättää sen tyhjäksi: Jos jätät tyhjäksi, silloin makrotyypillä ei ole kuvausta.

en: Use this button to change the icon of the current macro type.
fi: Käytä tätä painiketta vaihtaaksesi nykyisen makrotyypin kuvakke.

en: The name of the macro can not be empty.
fi: Makron nimi ei voi olla tyhjä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Here you can modify the name, the description and the icon of this macro type.
fi: Tästä voit muuttaa makron nimeä, kuvausta ja kuvaketta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_3)
en: Name:
fi: Nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_2_2)
en: Description:
fi: Kuvaus:

[ctx: @title:window]
en: History Browser
fi: Historiaselain

en: Start of the construction
fi: Muodostelman aloitus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Description of the current step:
fi: Nykyisen askeleen kuvaus:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonFirst)
en: First step
fi: Ensimmäinen askel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonBack)
en: One step back
fi: Askel taaksepäin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonNext)
en: One step forward
fi: Askel eteenpäin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonLast)
en: Last step
fi: Viimeinen askel

en: Name
fi: Nimi

en: <unnamed object>
fi: <nimetön kohde>

en: There are '%n' parts in the text that you have not selected a value for. Please remove them or select enough arguments.
fi: Tekstissä on "%n" osaa, joille et ole valinnut arvoa. Ole hyvä ja poista ne, tai valitse riittävä määrä argumentteja.

en: argument %1
fi: argumentti %1

en: Selecting argument %1
fi: Valitaan argumenttia %1

en: Change Label
fi: Muuta kenttää

en: Set Value
fi: Aseta arvo

en: Enter value:
fi: Anna arvo:

en: Select the position for the new numeric value...
fi: Valitse uuden numerokentän sijainti..

en: One of the result objects you selected cannot be calculated from the given objects. Kig cannot calculate this macro because of this. Please press Back, and construct the objects in the correct order...
fi: Yhtä valitsemistasi tulosolioista ei voida laskea annetuista olioista. Kig ei tämän vuoksi kykene laskemaan tätä makroa. Napsauta ”Takaisin” ja muodosta oliot kelvollisessa järjestyksessä…

en: One of the given objects is not used in the calculation of the resultant objects.  This probably means you are expecting Kig to do something impossible.  Please check the macro and try again.
fi: Yhtä annetuista olioista ei käytetä tulosolioiden laskentaan. Tämä tarkoittaa todennäköisesti, että Kigin odotetaan tekevän jotakin mahdotonta. Tarkista makro ja yritä uudelleen.

en: Given Objects
fi: Annetut oliot

en: Select the "given" objects for your new macro and press "Next".
fi: Valitse parametreina toimivat "annetut" oliot uudelle makrollesi ja paina "Seuraava".

en: Final Object
fi: Lopullinen olio

en: Select the final object(s) for your new macro.
fi: Valitse lopullinen kohde/kohteet uudelle makrollesi.

en: Enter a name and description for your new type.
fi: Anna uudelle makrollesi nimi ja kuvaus.

en: &Name:
fi: &Nimi:

en: &Description:
fi: &Kuvaus:

en: &Icon:
fi: K&uvake:

[ctx: @title:window]
en: Define New Macro
fi: Määrittele uusi makro:

en: Move %1 Object | Move %1 Objects
fi[0]: Siirrä %1 olio
fi[1]: Siirrä %1 olioa

en: Redefine Point
fi: Määritä piste uudelleen

en: Black
fi: Musta

en: Gray
fi: Harmaa

en: Red
fi: Punainen

en: Green
fi: Vihreä

en: Cyan
fi: Syaani

en: Yellow
fi: Keltainen

en: Dark Red
fi: Tummanpunainen

en: &Hide
fi: &Piilota

en: &Show
fi: &Näytä

en: &Move
fi: &Siirrä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: &Delete
fi: &Poista

en: &Custom Color
fi: &Mukautettu väri

en: Change Object Color
fi: Muuta olion väriä

en: Change Object Width
fi: Muuta olion paksuutta

en: Change Point Style
fi: Muuta pistetyyliä

en: Change Object Style
fi: Muuta oliotyyliä

en: Set &Name...
fi: Aseta &nimi…

en: &Name
fi: &Nimi

en: Set Object Name
fi: Aseta olion nimi

en: Set Name of this Object:
fi: Aseta tämän olion nimi:

en: %1 Object | %1 Objects
fi[0]: %1 olio
fi[1]: %1 olioa

en: Kig Document
fi: Kig-kaavio

en: &Transform
fi: &Muunna

en: T&est
fi: &Testi

en: Const&ruct
fi: M&uodosta

en: &Start
fi: &Aloita

en: Add Te&xt Label
fi: Lisää te&kstikenttä

en: Set Co&lor
fi: Aseta &väri

en: Set &Pen Width
fi: Aseta kynän &leveys

en: Set St&yle
fi: Aseta t&yyli

en: Set Coordinate S&ystem
fi: Aseta koordinaatti&järjestelmä

[ctx: More menu items]
en: More...
fi: Lisää…

en: Edit Script...
fi: Muokkaa skriptiä…

en: Enter Label Text
fi: Anna kentän teksti

en: Enter the text for your label here and press "Next".
    If you want to show variable parts, then put %1, %2, ... at the appropriate places (e.g. "This segment is %1 units long.").
fi: Kirjoita tekstikentän teksti tähän ja paina "Seuraava".
    Jos haluat käyttää kentässä muuttujia, kirjoita %1, %2, … haluamiisi kohtiin (esim. "Tämä jana on %1 yksikköä pitkä.").

en: Show text in a frame
fi: Näytä teksti kehyksessä

en: Select Arguments
fi: Argumenttien valinta

en: Now select the argument(s) you need.  For every argument, click on it, select an object and a property in the Kig window, and click finish when you are done...
fi: Valitse tarvitsemasi argumentit. Napsauta kutakin argumenttia vuorotellen,valitse argumentille olio Kig-ikkunasta ja olion jokin ominaisuus. Valitse lopuksi "Valmis"…

[ctx: @title:window]
en: Construct Label
fi: Luo nimiö

en: Macro
fi: Makro

en: Type
fi: Tyyppi

en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: @title:window]
en: Manage Types
fi: Hallitse tyyppejä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: &Edit...
fi: &Muokkaa…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonExport)
en: E&xport...
fi: &Vie…

en: Are you sure you want to delete this type? | Are you sure you want to delete these %1 types?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa tämän tyypin?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa nämä %1 tyyppiä?

en: Are You Sure?
fi: Oletko varma?

en: Export Types
fi: Vie makroja

en: Kig Types Files (*.kigt);;All Files (*)
fi: Kig-tyyppitiedostot (*.kigt);;Kaikki tiedostot (*)

en: Kig Types Files (*.kigt)
fi: Kig-tyyppitiedostot (*.kigt)

en: Geogebra Tool Files (*.ggt)
fi: Geogebran työkalutiedostot (*.ggt)

en: All Files (*)
fi: Kaikki tiedostot (*)

en: Import Types
fi: Tuo makroja

en: There is more than one type selected. You can only edit one type at a time. Please select only the type you want to edit and try again.
fi: Olet valinnut useampia kuin yhden makron. Voit muokata vain yhtä makroa kerrallaan. Ole hyvä ja valitse vain makro, jota haluat muokata, ja yritä uudelleen.

en: More Than One Type Selected
fi: Useampi kuin yksi makro valittu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, typeList)
en: Select types here...
fi: Valitse tyypit tästä…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, typeList)
en: This is a list of the current macro types... You can select, edit, delete, export and import them...
fi: Tämä on luettelo nykyisistä makrotyypeistä… Voit valita, muokata, poistaa, viedä ja tuoda niitä…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: Edit the selected type.
fi: Muokkaa valittua tyyppiä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: Delete all the selected types in the list.
fi: Poista kaikki valitut tyypit luetelosta.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonExport)
en: Export all the selected types to a file.
fi: Vie kaikki valitut tyypit tiedostoon.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonImport)
en: Import macros that are contained in one or more files.
fi: Tuo makrot, jotka sisältyvät yhteen tai useampaan tiedostoon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonImport)
en: &Import...
fi: &Tuo…

en: Construct an angle through this point
fi: Muodosta kulma tämän pisteen läpi

en: Select a point that the first half-line of the angle should go through...
fi: Valitse piste, jonka läpi kulman ensimmäisen puolisuoran tulisi kulkea…

en: Construct an angle at this point
fi: Muodosta kulma tästä pisteestä

en: Select the point to construct the angle in...
fi: Valitse piste, josta kulma muodostetaan…

en: Select a point that the second half-line of the angle should go through...
fi: Valitse piste, jonka läpi kulman toisen puolisuoran tulisi kulkea…

en: Set Si&ze
fi: Aseta &suuruus

en: Toggle &Right Angle Mark
fi: N&äytä tai piilota suoran kulman merkintä

en: Resize Angle
fi: Muuta kulman suuruutta

en: Construct an arc starting at this point
fi: Muodosta tästä pisteestä alkava kaari

en: Select the start point of the new arc...
fi: Valitse uuden kaaren alkupiste…

en: Construct an arc through this point
fi: Muodosta tämän pisteen läpi kulkeva kaari

en: Select a point for the new arc to go through...
fi: Valitse piste, jonka läpi uuden kaaren tulee kulkea…

en: Construct an arc ending at this point
fi: Muodosta tähän pisteeseen päättyvä kaari

en: Select the end point of the new arc...
fi: Valitse uuden kaaren päätepiste…

en: Construct an arc with this center
fi: Muodosta kaari tällä keskipisteellä

en: Select the center of the new arc...
fi: Valitse uuden kaaren keskipiste…

en: Construct an arc with this angle
fi: Muodosta kaari tällä kulmalla

en: Select the angle of the new arc...
fi: Valitse uuden kaaren kulma…

en: Construct a conic arc starting at this point
fi: Muodosta tästä pisteestä alkava kartioleikkauksen kaari

en: Select the start point of the new conic arc...
fi: Valitse uuden kartioleikkauksen kaaren alkupiste…

en: Construct a conic arc through this point
fi: Muodosta tämän pisteen läpi kulkeva kartioleikkauksen kaari

en: Select a point for the new conic arc to go through...
fi: Valitse piste, jonka läpi uusi kartioleikkauksen kaari kulkee…

en: Construct a conic arc ending at this point
fi: Muodosta tähän pisteeseen päättyvä kartioleikkauksen kaari

en: Select the end point of the new conic arc...
fi: Valitse uuden kartioleikkauksen kaaren päätepiste…

en: Construct an conic arc with this center
fi: Muodosta kartioleikkauksen kaari tällä keskipisteellä

en: Select the center of the new conic arc...
fi: Valitse uuden kartioleikkauksen kaaren keskipiste…

en: Number of control points
fi: Ohjauspisteiden lukumäärä

en: Control polygon
fi: Ohjausmonikulmio

en: Cartesian Equation
fi: Karteesinen yhtälö

en: Bézier Curve
fi: Bézier-käyrä

en: Select this Bézier Curve
fi: Valitse tämä Bézier-käyrä

en: Select Bézier Curve %1
fi: Valitse Bézier-käyrä %1

en: Remove a Bézier Curve
fi: Poista Bézier-käyrä

en: Add a Bézier Curve
fi: Lisää Bézier-käyrä

en: Move a Bézier Curve
fi: Siirrä Bézier-käyrää

en: Attach to this Bézier Curve
fi: Liitä tähän Bézier-käyrään

en: Show a Bézier Curve
fi: Näytä Bézier-käyrä

en: Hide a Bézier Curve
fi: Piilota Bézier-käyrä

en: Bézier Quadratic
fi: Kvadraattinen Bézier-käyrä

en: Select this Bézier Quadratic
fi: Valitse tämä kvadraattinen Bézier-käyrä

en: Select Bézier Quadratic %1
fi: Valitse kvadraattinen Bézier-käyrä %1

en: Remove a Bézier Quadratic
fi: Poista kvadraattinen Bézier-käyrä

en: Add a Bézier Quadratic
fi: Lisää kvadraattinen Bézier-käyrä

en: Move a Bézier Quadratic
fi: Siirrä kvadraattista Bézier-käyrää

en: Attach to this Bézier Quadratic
fi: Liitä tähän kvadraattiseen Bézier-käyrään

en: Show a Bézier Quadratic
fi: Näytä kvadraattinen Bézier-käyrä

en: Hide a Bézier Quadratic
fi: Piilota kvadraattinen Bézier-käyrä

en: Bézier Cubic
fi: Kuutiollinen Bézier-käyrä

en: Select this Bézier Cubic
fi: Valitse tämä kuutiollinen Bézier-käyrä

en: Select Bézier Cubic %1
fi: Valitse kuutiollinen Bézier-käyrä %1

en: Remove a Bézier Cubic
fi: Poista kuutiollinen Bézier-käyrä

en: Add a Bézier Cubic
fi: Lisää kuutiollinen Bézier-käyrä

en: Move a Bézier Cubic
fi: Siirrä kuutiollista Bézier-käyrää

en: Attach to this Bézier Cubic
fi: Liitä tähän kuutiolliseen Bézier-käyrään

en: Show a Bézier Cubic
fi: Näytä kuutiollinen Bézier-käyrä

en: Hide a Bézier Cubic
fi: Piilota kuutiollinen Bézier-käyrä

en: Rational Bézier Curve
fi: Rationaalinen Bézier-käyrä

en: Select this Rational Bézier Curve
fi: Valitse tämä rationaalinen Bézier-käyrä

en: Select Rational Bézier Curve %1
fi: Valitse rationaalinen Bézier-käyrä %1

en: Remove a Rational Bézier Curve
fi: Poista rationaalinen Bézier-käyrä

en: Add a Rational Bézier Curve
fi: Lisää rationaalinen Bézier-käyrä

en: Move a Rational Bézier Curve
fi: Siirrä rationaalista Bézier-käyrää

en: Attach to this Rational Bézier Curve
fi: Liitä tähän rationaaliseen Bézier-käyrään

en: Show a Rational Bézier Curve
fi: Näytä rationaalinen Bézier-käyrä

en: Hide a Rational Bézier Curve
fi: Piilota rationaalinen Bézier-käyrä

en: Rational Bézier Quadratic
fi: Rationaalinen kvadraattinen Bézier-käyrä

en: Select this Rational Bézier Quadratic
fi: Valitse tämä rationaalinen kvadraattinen Bézier-käyrä

en: Select Rational Bézier Quadratic %1
fi: Valitse rationaalinen kvadraattinen Bézier-käyrä %1

en: Remove a Rational Bézier Quadratic
fi: Poista rationaalinen kvadraattinen Bézier-käyrä

en: Add a Rational Bézier Quadratic
fi: Lisää rationaalinen kvadraattinen Bézier-käyrä

en: Move a Rational Bézier Quadratic
fi: Siirrä rationaalista kvadraattista Bézier-käyrää

en: Attach to this Rational Bézier Quadratic
fi: Kiinnitä tähän rationaaliseen kvadraattiseen Bézier-käyrään

en: Show a Rational Bézier Quadratic
fi: Näytä rationaalinen kvadraattinen Bézier-käyrä

en: Hide a Rational Bézier Quadratic
fi: Piilota rationaalinen kvadraattinen Bézier-käyrä

en: Rational Bézier Cubic
fi: Rationaalinen kuutiollinen Bézier-käyrä

en: Select this Rational Bézier Cubic
fi: Valitse tämä rationaalinen kuutiollinen Bézier-käyrä

en: Select Rational Bézier Cubic %1
fi: Valitse rationaalinen kuutiollinen Bézier-käyrä %1

en: Remove a Rational Bézier Cubic
fi: Poista rationaalinen kuutiollinen Bézier-käyrä

en: Add a Rational Bézier Cubic
fi: Lisää rationaalinen kuutiollinen Bézier-käyrä

en: Move a Rational Bézier Cubic
fi: Siirrä rationaalista kuutiollista Bézier-käyrää

en: Attach to this Rational Bézier Cubic
fi: Liitä tähän rationaaliseen kuutiolliseen Bézier-käyrään

en: Show a Rational Bézier Cubic
fi: Näytä rationaalinen kuutiollinen Bézier-käyrä

en: Hide a Rational Bézier Cubic
fi: Piilota rationaalinen kuutiollinen Bézier-käyrä

en: Construct a quadratic Bézier curve with this control point
fi: Muodosta kvadraattinen Bézier-käyrä tällä ohjauspisteellä

en: Select a point to be a control point of the new quadratic Bézier curve...
fi: Valitse uuden kvadraattisen Bézier-käyrän ohjauspiste…

en: Construct a cubic Bézier curve with this control point
fi: Muodosta kuutiollinen Bézier-käyrä tällä ohjauspisteellä

en: Select a point to be a control point of the new cubic Bézier curve...
fi: Valitse uuden kuutiollisen Bézier-käyrän ohjauspiste…

en: Construct a quadratic rational Bézier curve with this control point
fi: Muodosta rationaalinen kvadraattinen Bézier-käyrä tällä ohjauspisteellä

en: Select three points and three numeric values as weights to construct rational Bézier curve...
fi: Valitse kolme pistettä ja kolme numerokenttää muodostettavan rationaalisen Bézier-käyrän painoiksi…

en: Select this value as weight
fi: Valitse tämä arvo painoksi

en: Construct a cubic rational Bézier curve with this control point
fi: Muodosta rationaalinen kuutiollinen Bézier-käyrä tällä ohjauspisteellä

en: Test Result
fi: Testin tulos

en: Select the curve...
fi: Valitse käyrä…

en: Select a point on the curve...
fi: Valitse piste kaarella…

en: Surface
fi: Pinta-ala

en: Circumference
fi: Ympärysmitta

en: Radius
fi: Säde

en: Center
fi: Keskipiste

en: Expanded Cartesian Equation
fi: Karteesinen yhtälö laajennettuna

en: Polar Equation
fi: Polaarinen yhtälö

en: rho = %1   [centered at %2]
fi: rho = %1   [keskitetty kohtaan %2]

en: circle
fi: ympyrä

en: Select this circle
fi: Valitse tämä ympyrä

en: Select circle %1
fi: Valitse ympyrä %1

en: Remove a Circle
fi: Poista ympyrä

en: Add a Circle
fi: Lisää ympyrä

en: Move a Circle
fi: Siirrä ympyrää

en: Attach to this circle
fi: Kiinnitä tähän ympyrään

en: Show a Circle
fi: Näytä ympyrä

en: Hide a Circle
fi: Piilota ympyrä

en: Construct a circle through this point
fi: Muodosta tämän pisteen läpi kulkeva ympyrä

en: Construct a circle with this center
fi: Muodosta ympyrä, jolla on tämä keskipiste

en: Select the center of the new circle...
fi: Aseta uuden ympyrän keskipiste…

en: Select a point for the new circle to go through...
fi: Valitse piste, jonka läpi uusi ympyrä kulkee…

en: With this radius
fi: Tällä säteellä

en: Select the length of the radius...
fi: Valitse säteen pituus…

en: Conic Type
fi: Kartioleikkauksen tyyppi

en: First Focus
fi: Ensimmäinen polttopiste

en: Second Focus
fi: Toinen polttopiste

en: Ellipse
fi: Ellipsi

en: Hyperbola
fi: Hyperbeli

en: Parabola
fi: Paraabeli

en: rho
fi: rhoo

en: cos theta
fi: kosini theeta

en: sin theta
fi: sini theeta

en: [centered at %1]
fi: [keskitetty kohtaan %1]

en: conic
fi: kartioleikkaus

en: Select this conic
fi: Valitse tämä kartioleikkaus

en: Select conic %1
fi: Valitse kartioleikkaus %1

en: Remove a Conic
fi: Poista kartioleikkaus

en: Add a Conic
fi: Lisää kartioleikkaus

en: Move a Conic
fi: Siirrä kartioleikkausta

en: Attach to this conic
fi: Kiinnitä tähän kartioleikkaukseen

en: Show a Conic
fi: Näytä kartioleikkaus

en: Hide a Conic
fi: Piilota kartioleikkaus

en: Supporting Conic
fi: Apukartioleikkaus

en: First End Point
fi: Ensimmäinen päätepiste

en: Second End Point
fi: Toinen päätepiste

en: conic arc
fi: kartioleikkauksen kaari

en: Select this conic arc
fi: Valitse tämä kartioleikkauksen kaari

en: Select conic arc %1
fi: Valitse kartioleikkauksen kaari %1

en: Remove a Conic Arc
fi: Poista kartioleikkauksen kaari

en: Add a Conic Arc
fi: Lisää kartioleikkauksen kaari

en: Move a Conic Arc
fi: Siirrä kartioleikkauksen kaarta

en: Attach to this conic arc
fi: Kiinnitä tähän kartioleikkauksen kaareen

en: Show a Conic Arc
fi: Näytä kartioleikkauken kaari

en: Hide a Conic Arc
fi: Piilota kartioleikkauksen kaari

en: Construct a conic through this point
fi: Muodosta tämän pisteen läpi kulkeva kartioleikkaus

en: Select a point for the new conic to go through...
fi: Valitse piste, jonka läpi uusi kartioleikkaus kulkee…

en: Construct a conic with this asymptote
fi: Muodosta kartioleikkaus tällä asymptootilla

en: Select the first asymptote of the new conic...
fi: Valitse uuden kartioleikkauksen ensimmäinen asymptootti…

en: Select the second asymptote of the new conic...
fi: Valitse uuden kartioleikkauksen toinen asymptootti…

en: Construct an ellipse with this focus
fi: Muodosta ellipsi tällä polttopisteellä

en: Select the first focus of the new ellipse...
fi: Valitse uuden ellipsin ensimmäinen polttopiste…

en: Select the second focus of the new ellipse...
fi: Valitse uuden ellipsin toinen polttopiste…

en: Construct an ellipse through this point
fi: Muodosta tämän pisteen läpi kulkeva ellipsi

en: Select a point for the new ellipse to go through...
fi: Valitse piste, jonka läpi uusi ellipsi kulkee…

en: Construct a hyperbola with this focus
fi: Muodosta hyperbeli tällä polttopisteellä

en: Select the first focus of the new hyperbola...
fi: Valitse uuden hyperbelin ensimmäinen polttopiste…

en: Select the second focus of the new hyperbola...
fi: Valitse uuden hyperbelin toinen polttopiste…

en: Construct a hyperbola through this point
fi: Muodosta tämän pisteen läpi kulkeva hyperbeli

en: Select a point for the new hyperbola to go through...
fi: Valitse piste, jonka läpi uusi hyperbeli kulkee…

en: Construct a conic with this line as directrix
fi: Muodosta kartioleikkaus tällä johtosuoralla

en: Select the directrix of the new conic...
fi: Valitse uuden kartioleikkauksen johtosuora…

en: Construct a conic with this point as focus
fi: Muodosta kartioleikkaus tällä polttopisteellä

en: Select the focus of the new conic...
fi: Valitse uuden kartioleikkauksen polttopiste…

en: Construct a parabola through this point
fi: Muodosta tämän pisteen läpi kulkeva paraabeli

en: Select a point for the new parabola to go through...
fi: Valitse piste, jonka läpi uusi paraabeli kulkee…

en: Construct a polar point wrt. this conic
fi: Muodosta polaarinen piste suhteessa tähän kartioleikkaukseen

en: Select the conic wrt. which you want to construct a polar point...
fi: Valitse kartioleikkaus, johon suhteessa haluat muodostaa polaarisen pisteen

en: Construct the polar point of this line
fi: Muodosta tämän suoran polaarinen piste

en: Select the line of which you want to construct the polar point...
fi: Valitse suora, josta haluat muodostaa polaarisen pisteen…

en: Construct a polar line wrt. this conic
fi: Muodosta polaarinen suora tämän kartioleikkauksen suhteen

en: Construct the polar line of this point
fi: Muodosta tämän pisteen polaarinen suora

en: Construct the directrix of this conic
fi: Muodosta tämän kartioleikkauksen johtosuora

en: Select the conic of which you want to construct the directrix...
fi: Valitse kartioleikkaus, jolle haluat muodostaa johtosuoran…

en: Construct a parabola with this directrix
fi: Muodosta paraabeli tällä johtosuoralla

en: Select the directrix of the new parabola...
fi: Valitse uuden paraabelin johtosuora…

en: Construct a parabola with this focus
fi: Muodosta paraabeli tällä polttopisteellä

en: Select the focus of the new parabola...
fi: Valitse uuden paraabelin polttopiste…

en: Construct the asymptotes of this conic
fi: Muodosta tämän kartioleikkauksen asymptootit

en: Select the conic of which you want to construct the asymptotes...
fi: Valitse kartioleikkaus, jonka asymptootit haluat muodostaa…

en: Construct the radical lines of this conic
fi: Muodosta tämän kartioleikkauksen juurisuorat

en: Select the first of the two conics of which you want to construct the radical line...
fi: Valitse ensimmäinen kahdesta kartioleikkauksesta, joille haluat muodostaa juurisuorat…

en: Select the other of the two conic of which you want to construct the radical line...
fi: Valitse toinen kahdesta kartioleikkauksesta, joille haluat muodostaa juurisuorat…

en: Switch Radical Lines
fi: Vaihda juurisuorat

en: Switch Conic Radical Lines
fi: Vaihda kartioleikkauksen juurisuorat

en: cubic curve
fi: kolmannen asteen käyrä

en: Select this cubic curve
fi: Valitse tämä kolmannen asteen käyrä

en: Select cubic curve %1
fi: Valitse kolmannen asteen käyrä %1

en: Remove a Cubic Curve
fi: Poista kolmannen asteen käyrä

en: Add a Cubic Curve
fi: Lisää kolmannen asteen käyrä

en: Move a Cubic Curve
fi: Siirrä kolmannen asteen käyrää

en: Attach to this cubic curve
fi: Liitä tähän kolmannen asteen käyrään

en: Show a Cubic Curve
fi: Näytä kolmannen asteen käyrä

en: Hide a Cubic Curve
fi: Piilota kolmannen asteen käyrä

en: Construct a cubic curve through this point
fi: Muodosta kolmannen asteen käyrä tämän pisteen läpi

en: Select a point for the new cubic to go through...
fi: Valitse piste, jonka läpi kolmannen asteen käyrä kulkee…

en: curve
fi: käyrä

en: Select this curve
fi: Valitse tämä käyrä

en: Select curve %1
fi: Valitse käyrä %1

en: Remove a Curve
fi: Poista käyrä

en: Add a Curve
fi: Lisää käyrä

en: Move a Curve
fi: Siirrä käyrää

en: Attach to this curve
fi: Liitä tähän käyrään

en: Show a Curve
fi: Näytä käyrä

en: Hide a Curve
fi: Piilota käyrä

en: Possibly trascendental curve
fi: Mahdollisesti transkendenttikäyrä

en: Already computed intersection point
fi: Ennestään laskettu leikkauspiste

en: Intersect with this cubic curve
fi: Leikkaa tällä kolmannen asteen käyrällä

en: Intersect with this arc
fi: Leikkaa tällä kaarella

en: Invert with respect to this circle
fi: Käännä tämän ympyrän suhteen

en: Select the circle we want to invert against...
fi: Valitse ympyrä, jota vasten käänteismuunnos tehdään…

en: Compute the inversion of this object
fi: Muodosta tämän olion käänteismuunnos

en: Select the object to invert...
fi: Valitse olio, josta käänteismuunnos lasketaan…

en: Compute the inversion of this point
fi: Muodosta tämän pisteen käänteismuunnos

en: Select the point to invert...
fi: Valitse piste, josta lasketaan käänteismuunnos…

en: Compute the inversion of this line
fi: Muodosta tämän suoran käänteismuunnos

en: Select the line to invert...
fi: Valitse suora, jonka suhteen käänteismuunnos

en: Compute the inversion of this segment
fi: Muodosta tämän segmentin käänteismuunnos

en: Select the segment to invert...
fi: Valitse segmentti, josta lasketaan käänteismuunnos…

en: Compute the inversion of this circle
fi: Muodosta tämän ympyrän käänteismuunnos

en: Select the circle to invert...
fi: Valitse ympyrä, josta tehdään käänteismuunnos…

en: Compute the inversion of this arc
fi: Muodosta tämän kaaren käänteismuunnos

en: Select the arc to invert...
fi: Valitse kaari, josta tehdään käänteismuunnos…

en: Slope
fi: Tangentin kulmakerroin

en: Equation
fi: Yhtälö

en: Length
fi: Pituus

en: Support Line
fi: Apusuora

en: End Point
fi: Päätepiste

en: line
fi: suora

en: Select a Line
fi: Valitse suora

en: Select this line
fi: Valitse tämä suora

en: Select line %1
fi: Valitse suora %1

en: Remove a Line
fi: Poista suora

en: Add a Line
fi: Lisää suora

en: Move a Line
fi: Siirrä suoraa

en: Attach to this line
fi: Liitä tähän suoraan

en: Show a Line
fi: Näytä suora

en: Hide a Line
fi: Piilota suora

en: segment
fi: jana

en: Select this segment
fi: Valitse tämä jana

en: Select segment %1
fi: Valitse jana %1

en: Remove a Segment
fi: Poista jana

en: Add a Segment
fi: Lisää jana

en: Move a Segment
fi: Siirrä janaa

en: Attach to this segment
fi: Liitä tähän janaan

en: Show a Segment
fi: Näytä jana

en: Hide a Segment
fi: Piilota jana

en: half-line
fi: puolisuora

en: Select this half-line
fi: Valitse tämä puolisuora

en: Select half-line %1
fi: Valitse puolisuora %1

en: Remove a Half-Line
fi: Poista puolisuora

en: Add a Half-Line
fi: Lisää puolisuora

en: Move a Half-Line
fi: Siirrä puolisuoraa

en: Attach to this half-line
fi: Liitä tähän puolisuoraan

en: Show a Half-Line
fi: Näytä puolisuora

en: Hide a Half-Line
fi: Piilota puolisuora

en: Construct a segment starting at this point
fi: Muodosta tästä pisteestä lähtevä jana

en: Select the start point of the new segment...
fi: Valitse uuden janan alkupiste…

en: Construct a segment ending at this point
fi: Muodosta tähän pisteeseen päättyvä jana

en: Select the end point of the new segment...
fi: Valitse uuden janan päätepiste…

en: Construct a line through this point
fi: Muodosta suora tämän pisteen läpi

en: Select a point for the line to go through...
fi: Valitse piste, jonka läpi suora kulkee…

en: Select another point for the line to go through...
fi: Valitse toinen piste, jonka läpi suora kulkee…

en: Construct a half-line starting at this point
fi: Muodosta tästä pisteestä alkava puolisuora

en: Select the start point of the new half-line...
fi: Valitse uuden puolisuoran alkupiste…

en: Construct a half-line through this point
fi: Muodosta tämän pisteen läpi kulkeva puolisuora

en: Select a point for the half-line to go through...
fi: Valitse piste, jonka läpi puolisuora kulkee…

en: Construct the axis of this segment
fi: Muodosta tämän janan akseli

en: Select the segment of which you want to draw the axis...
fi: Valitse jana, josta haluat piirtää akselin…

en: Construct a line parallel to this line
fi: Modosta tämän suoran kanssa yhdensuuntainen suora

en: Select a line parallel to the new line...
fi: Valitse uuden suoran kanssa yhdensuuntainen suora…

en: Construct the parallel line through this point
fi: Muodosta tämän pisteen läpi kulkeva yhdensuuntainen suora

en: Select a point for the new line to go through...
fi: Valitse piste, jonka läpi uusi suora kulkee…

en: Construct a line perpendicular to this line
fi: Muodosta tämän suoran kanssa kohtisuora

en: Select a line perpendicular to the new line...
fi: Valitse uuden suoran kanssa kohtisuora suora…

en: Construct a perpendicular line through this point
fi: Muodosta tämän pisteen läpi kulkeva kohtisuora

en: Set &Length...
fi: Aseta &pituus…

en: Set Segment Length
fi: Aseta janan pituus

en: Choose the new length:
fi: Valitse uusi pituus:

en: Resize Segment
fi: Muuta janan pituutta

en: Construct a line by this vector
fi: Muodosta tämän vektorin mukainen suora

en: Select a vector in the direction of the new line...
fi: Valitse uuden suoran suuntainen vektori…

en: Construct a half-line by this vector
fi: Muodosta tämän vektorin mukainen puolisuora

en: Select a vector in the direction of the new half-line...
fi: Valitse uuden puolisuoran suuntainen vektori…

en: locus
fi: ura

en: Select this locus
fi: Valitse tämä ura

en: Select locus %1
fi: Valitse ura %1

en: Remove a Locus
fi: Poista ura

en: Add a Locus
fi: Lisää ura

en: Move a Locus
fi: Siirrä uraa

en: Attach to this locus
fi: Liitä tähän uraan

en: Show a Locus
fi: Näytä ura

en: Hide a Locus
fi: Piilota ura

en: Object Type
fi: Oliotyyppi

en: Object
fi: Olio

en: Select this object
fi: Valitse tämä olio

en: Select object %1
fi: Valitse olio %1

en: Remove an object
fi: Poista olio

en: Add an object
fi: Lisää olio

en: Move an object
fi: Siirrä oliota

en: Attach to this object
fi: Kiinnitä tähän olioon

en: Show an object
fi: Näytä olio

en: Hide an object
fi: Piilota olio

en: Angle in Radians
fi: Kulma radiaaneina

en: Angle in Degrees
fi: Kulma asteina

en: Midpoint
fi: Keskipiste

en: X length
fi: X-pituus

en: Y length
fi: Y-pituus

en: Opposite Vector
fi: Vastavektori

en: Angle
fi: Kulma

en: Sector Surface
fi: Sektorin pinta

en: Arc Length
fi: Kaaren pituus

en: Support Circle
fi: Apuympyrä

en: angle
fi: kulma

en: Select this angle
fi: Valitse tämä kulma

en: Select angle %1
fi: Valitse kulma %1

en: Remove an Angle
fi: Poista kulma

en: Add an Angle
fi: Lisää kulma

en: Move an Angle
fi: Siirrä kulmaa

en: Attach to this angle
fi: Liitä tähän kulmaan

en: Show an Angle
fi: Näytä kulma

en: Hide an Angle
fi: Piilota kulma

en: vector
fi: vektori

en: Select this vector
fi: Valitse tämä vektori

en: Select vector %1
fi: Valitse vektori %1

en: Remove a Vector
fi: Poista vektori

en: Add a Vector
fi: Lisää vektori

en: Move a Vector
fi: Siirrä vektoria

en: Attach to this vector
fi: Liitä tähän vektoriin

en: Show a Vector
fi: Näytä vektori

en: Hide a Vector
fi: Piilota vektori

en: arc
fi: kaari

en: Select this arc
fi: Valitse tämä kaari

en: Select arc %1
fi: Valitse kaari %1

en: Remove an Arc
fi: Poista kaari

en: Add an Arc
fi: Lisää kaari

en: Move an Arc
fi: Siirrä kaarta

en: Attach to this arc
fi: Liitä tähän kaareen

en: Show an Arc
fi: Näytä kaari

en: Hide an Arc
fi: Piilota kaari

en: Coordinate
fi: Koordinaatti

en: X coordinate
fi: X-koordinaatti

en: Y coordinate
fi: Y-koordinaatti

en: point
fi: piste

en: Select this point
fi: Valitse tämä piste

en: Select point %1
fi: Valitse piste %1

en: Remove a Point
fi: Poista piste

en: Add a Point
fi: Lisää piste

en: Move a Point
fi: Siirrä pistettä

en: Attach to this point
fi: Liitä tähän pisteeseen

en: Show a Point
fi: Näytä piste

en: Hide a Point
fi: Piilota piste

en: Construct the midpoint of this point and another point
fi: Muodosta tämän ja toisen pisteen keskipiste

en: Select the first of the two points of which you want to construct the midpoint...
fi: Valitse ensimmäinen kahdesta pisteesta, joille haluat muodostaa keskipisteen…

en: Select the other of the two points of which you want to construct the midpoint...
fi: Valitse toinen kahdesta pisteesta, joille haluat muodostaa keskipisteen…

en: Construct the golden ratio point of this point and another point
fi: Muodosta tämän ja toisen pisteen kultaisen leikkauksen piste

en: Select the first of the two points of which you want to construct the golden ratio point...
fi: Valitse ensimmäinen kahdesta pisteesta, joille haluat muodostaa kultaisen leikkauksen pisteen…

en: Select the other of the two points of which you want to construct the golden ratio point...
fi: Valitse toinen kahdesta pisteesta, joille haluat muodostaa kultaisen leikkauksen pisteen…

en: Set &Coordinate...
fi: Aseta &koordinaatti…

en: Redefine
fi: Määrittele uudelleen

en: Set &Parameter...
fi: Aseta &parametri…

en: Set Coordinate
fi: Aseta koordinaatti

en: Enter the new coordinate.
fi: Anna uusi koordinaatti.

en: Set Point Parameter
fi: Aseta pisteen parametri

en: Choose the new parameter:
fi: Valitse uusi parametri:

en: Change Parameter of Constrained Point
fi: Muuta rajoitetun pisteen parametria

en: Select the circle on which to transport a measure...
fi: Valitse ympyrä, johon mitta siirretään…

en: Select a point on the circle...
fi: Valitse piste ympyrällä…

en: Select the segment to transport on the circle...
fi: Valitse ympyrälle siirrettävä suora…

en: Select a number/length as x coordinate of the point...
fi: Valitse numero/pituus pisteen x-koordinaatiksi…

en: Select a number/length as y coordinate of the point...
fi: Valitse numero/pituus pisteen y-koordinaatiksi…

en: Select a point to project onto a line...
fi: Valitse piste, joka projisoidaan suoralle…

en: Line where the projected point will lie...
fi: Suora, jolla projisoitu piste tulee olemaan…

en: Number of sides
fi: Sivujen lukumäärä

en: Perimeter
fi: Kehä

en: Boundary Polygonal
fi: Rajaava murtoviiva

en: Open Boundary Polygonal
fi: Avonainen rajaava murtoviiva

en: Center of Mass of the Vertices
fi: Kärkipisteiden massakeskipiste

en: Winding Number
fi: Kierrosluku

en: Inside Polygon
fi: Sisämonikulmio

en: Open Polygonal Curve
fi: Avonainen murtoviiva

en: Associated Polygon
fi: Murtoviivaan liittyvä monikulmio

en: Closed Polygonal Curve
fi: Umpinainen murtoviiva

en: polygon
fi: monikulmio

en: Select this polygon
fi: Valitse tämä monikulmio

en: Select polygon %1
fi: Valitse monikulmio %1

en: Remove a Polygon
fi: Poista monikulmio

en: Add a Polygon
fi: Lisää monikulmio

en: Move a Polygon
fi: Siirrä monikulmio

en: Attach to this polygon
fi: Liitä tähän monikulmioon

en: Show a Polygon
fi: Näytä monikulmio

en: Hide a Polygon
fi: Piilota monikulmio

en: closed polygonal curve
fi: umpinainen murtoviiva

en: Select this closed polygonal curve
fi: Valitse tämä umpinainen murtoviiva

en: Select closed polygonal curve %1
fi: Valitse umpinainen murtoviiva %1

en: Remove a closed polygonal curve
fi: Poista umpinainen murtoviiva

en: Add a closed polygonal curve
fi: Lisää umpinainen murtoviiva

en: Move a closed polygonal curve
fi: Siirrä umpinaista murtoviivaa

en: Attach to this closed polygonal curve
fi: Liitä tähän umpinaiseen murtoviivaan

en: Show a closed polygonal curve
fi: Näytä umpinainen murtoviiva

en: Hide a closed polygonal curve
fi: Piilota umpinainen murtoviiva

en: polygonal curve
fi: murtoviiva

en: Select this polygonal curve
fi: Valitse tämä murtoviiva

en: Select polygonal curve %1
fi: Valitse murtoviiva %1

en: Remove a polygonal curve
fi: Poista murtoviiva

en: Add a polygonal curve
fi: Lisää murtoviiva

en: Move a polygonal curve
fi: Siirrä murtoviivaa

en: Attach to this polygonal curve
fi: Liitä tähän murtoviivaan

en: Show a polygonal curve
fi: Näytä murtoviiva

en: Hide a polygonal curve
fi: Piilota murtoviiva

en: triangle
fi: kolmio

en: Select this triangle
fi: Valitse tämä kolmio

en: Select triangle %1
fi: Valitse kolmio %1

en: Remove a Triangle
fi: Poista kolmio

en: Add a Triangle
fi: Lisää kolmio

en: Move a Triangle
fi: Siirrä kolmio

en: Attach to this triangle
fi: Liitä tähän kolmioon

en: Show a Triangle
fi: Näytä kolmio

en: Hide a Triangle
fi: Piilota kolmio

en: quadrilateral
fi: nelikulmio

en: Select this quadrilateral
fi: Valitse tämä nelikulmio

en: Select quadrilateral %1
fi: Valitse nelikulmio %1

en: Remove a Quadrilateral
fi: Poista nelikulmio

en: Add a Quadrilateral
fi: Lisää nelikulmio

en: Move a Quadrilateral
fi: Siirrä nelikulmio

en: Attach to this quadrilateral
fi: Liitä tähän nelikulmioon

en: Show a Quadrilateral
fi: Näytä nelikulmio

en: Hide a Quadrilateral
fi: Piilota nelikulmio

en: Construct a triangle with this vertex
fi: Muodosta kolmio tällä kärkipisteellä

en: Select a point to be a vertex of the new triangle...
fi: Valitse uuden kolmion kärkipiste…

en: Intersect this polygon with a line
fi: Leikkaa tämä monikulmio suoralla

en: Select the polygon of which you want the intersection with a line...
fi: Valitse monikulmio, jonka haluat leikata suoralla…

en: Intersect this line with a polygon
fi: Leikkaa tämä suora monikulmiolla

en: Select the line of which you want the intersection with a polygon...
fi: Valitse suora, jonka haluat leikata monikulmiolla…

en: Intersect this polygonal curve with a line
fi: Leikkaa tämä murtoviiva suoralla

en: Select the polygonal curve of which you want the intersection with a line...
fi: Valitse murtoviiva, jonka haluat leikata suoralla…

en: Intersect this line with a polygonal curve
fi: Leikkaa tämä suora murtoviivalla

en: Select the line of which you want the intersection with a polygonal curve...
fi: Valitse suora, jonka haluat leikata murtoviivalla…

en: Intersect this polygon with another polygon
fi: Leikkaa tämä monikulmio toisella monikulmiolla

en: Select the polygon of which you want the intersection with another polygon...
fi: Valitse monikulmio, jonka haluat leikata toisella monikulmiolla…

en: Intersect with this polygon
fi: Leikkaa tällä monikulmiolla

en: Select the second polygon for the intersection...
fi: Valitse toinen monikulmio leikkaukseen…

en: Construct the vertices of this polygon
fi: Muodosta tämän monikulmion kärkipisteet

en: Select the polygon of which you want to construct the vertices...
fi: Valitse monikulmio, jolle haluat luoda kärkipisteet…

en: Construct the sides of this polygon
fi: Muodosta tämän monikulmion sivut

en: Select the polygon of which you want to construct the sides...
fi: Valitse monikulmio, jolle haluat muodostaa sivut…

en: Construct the convex hull of this polygon
fi: Muodosta tämän monikulmion konveksinen verho

en: Select the polygon of which you want to construct the convex hull...
fi: Valitse monikulmio, jolle haluat muodostaa konveksinen verho…

en: Project this point onto the circle
fi: Projisoi tämä piste ympyrälle

en: Select the point for the tangent to go through...
fi: Valitse piste, jonka läpi tangentti kulkee…

en: Is this line parallel?
fi: Onko tämä suora yhdensuuntainen?

en: Select the first of the two possibly parallel lines...
fi: Valitse ensimmäinen kahdesta mahdollisesti yhdensuuntaisesta suorasta…

en: Parallel to this line?
fi: Yhdensuuntainen tämän suoran kanssa?

en: Select the other of the two possibly parallel lines...
fi: Valitse toinen kahdesta mahdollisesti yhdensuuntaisesta suorasta…

en: These lines are parallel.
fi: Nämä suorat ovat yhdensuuntaiset.

en: These lines are not parallel.
fi: Nämä suorat eivät ole yhdensuuntaiset.

en: Is this line orthogonal?
fi: Onko tämä suora kohtisuora?

en: Select the first of the two possibly orthogonal lines...
fi: Valitse ensimmäinen kahdesta mahdollisesti kohtisuorasta suorasta…

en: Orthogonal to this line?
fi: Kohtisuora tämän suoran kanssa?

en: Select the other of the two possibly orthogonal lines...
fi: Valitse toinen kahdesta mahdollisesti kohtisuorasta suorasta…

en: These lines are orthogonal.
fi: Nämä suorat ovat kohtisuorassa.

en: These lines are not orthogonal.
fi: Nämä suorat eivät kohtisuorassa.

en: Check collinearity of this point
fi: Selvitä onko tämä piste samalla suoralla

en: Select the first of the three possibly collinear points...
fi: Valitse ensimmäinen kolmesta mahdollisesti samalla suoralla olevasta pisteestä…

en: and this second point
fi: ja tämä toinen piste

en: Select the second of the three possibly collinear points...
fi: Valitse toinen kolmesta mahdollisesti samalla suoralla olevasta pisteestä…

en: with this third point
fi: tällä kolmannella pisteellä

en: Select the last of the three possibly collinear points...
fi: Valitse viimeinen kolmesta mahdollisesti samalla suoralla olevasta pisteestä…

en: These points are collinear.
fi: Nämä pisteet ovat samalla suoralla.

en: These points are not collinear.
fi: Nämä pisteet eivät ole samalla suoralla.

en: Check whether this point is on a curve
fi: Selvitä onko tämä piste käyrällä

en: Select the point you want to test...
fi: Valitse piste jonka haluat selvittää…

en: Check whether the point is on this curve
fi: Selvitä onko piste tällä käyrällä

en: Select the curve that the point might be on...
fi: Valitse käyrä, jolla piste saattaisi olla…

en: This curve contains the point.
fi: Tämä käyrä sisältää annetun pisteen.

en: This curve does not contain the point.
fi: Tämä käyrä ei sisällä annettua pistettä.

en: Check whether this point is in a polygon
fi: Selvitä onko tämä piste monikulmiolla

en: Check whether the point is in this polygon
fi: Selvitä onko piste tällä monikulmiolla

en: Select the polygon that the point might be in...
fi: Valitse monikulmio, jolla piste saattaisi olla…

en: This polygon contains the point.
fi: Tämä monikulmio sisältää annetun pisteen.

en: This polygon does not contain the point.
fi: Tämä monikulmio ei sisällä annettua pistettä.

en: Check whether this polygon is convex
fi: Selvitä onko tämä monikulmio konveksi

en: Select the polygon you want to test for convexity...
fi: Valitse monikulmio jonka konveksisuuden haluat selvittää…

en: This polygon is convex.
fi: Tämä monikulmio on konveksi.

en: This polygon is not convex.
fi: Tämä käyrä ei ole konveksi.

en: Check if this point has the same distance
fi: Selvitä onko tällä pisteellä sama etäisyys

en: Select the point which might have the same distance from two other points...
fi: Valitse piste, joka saattaa olla samalla etäisyydellä kahdesta muusta pisteestä…

en: from this point
fi: tästä pisteestä

en: Select the first of the two other points...
fi: Valitse ensimmäinen kahdesta muusta pisteestä…

en: and from this second point
fi: ja tästä toisesta pisteestä

en: Select the other of the two other points...
fi: Valitse toinen kahdesta muusta pisteestä…

en: The two distances are the same.
fi: Kaksi etäisyyttä ovat samat.

en: The two distances are not the same.
fi: Kaksi etäisyyttä eivät ole samat.

en: Check whether this vector is equal to another vector
fi: Selvitä onko tämä vektori yhtä suuri kuin toinen vektori

en: Select the first of the two possibly equal vectors...
fi: Valitse ensimmäinen kahdesta mahdollisesti yhtä suuresta vektorista…

en: Check whether this vector is equal to the other vector
fi: Selvitä onko tämä vektori yhtä suuri kuin toinen vektori

en: Select the other of the two possibly equal vectors...
fi: Valitse toinen kahdesta mahdollisesti yhtä suuresta vektorista…

en: The two vectors are the same.
fi: Kaksi vektoria ovat samat.

en: The two vectors are not the same.
fi: Kaksi vektoria eivät ole samat.

en: Check whether this object exists
fi: Selvitä onko tämä olio olemassa

en: Select the object for the existence check...
fi: Valitse olemassaolotestattava olio…

en: The object exists.
fi: Olio on olemassa.

en: The object does not exist.
fi: Oliota ei ole olemassa.

en: Text
fi: Teksti

en: label
fi: kenttä

en: Select this label
fi: Valitse tämä kenttä

en: Select label %1
fi: Valitse kenttä %1

en: Remove a Label
fi: Poista kenttä

en: Add a Label
fi: Lisää kenttä

en: Move a Label
fi: Siirrä kenttää

en: Attach to this label
fi: Liitä tähän kenttään

en: Show a Label
fi: Näytä kenttä

en: Hide a Label
fi: Piilota kenttä

en: numeric label
fi: numerokenttä

en: Select this numeric label
fi: Valitse tämä numerokenttä

en: Select numeric label %1
fi: Valitse numerokenttä %1

en: Remove a Numeric Label
fi: Poista numerokenttä

en: Add a Numeric Label
fi: Lisää numerokenttä

en: Move a Numeric Label
fi: Siirrä numerokenttää

en: Attach to this numeric label
fi: Liitä tähän numerokenttään

en: Show a Numeric Label
fi: Näytä numerokenttä

en: Hide a Numeric Label
fi: Piilota numerokenttä

en: Numeric value
fi: Numerokenttä

en: boolean label
fi: totuuskenttä

en: Select this boolean label
fi: Valitse tämä totuuskenttä

en: Select boolean label %1
fi: Valitse totuuskenttä %1

en: Remove a Boolean Label
fi: Poista totuuskenttä

en: Add a Boolean Label
fi: Lisää totuuskenttä

en: Move a Boolean Label
fi: Siirrä totuuskenttää

en: Attach to this boolean label
fi: Liitä tähän totuuskenttään

en: Show a Boolean Label
fi: Näytä totuuskenttä

en: Hide a Boolean Label
fi: Piilota totuuskenttä

en: &Copy Text
fi: &Kopioi teksti

en: &Toggle Frame
fi: N&äytä tai piilota kehys

en: Set &Font...
fi: Aseta &fontti…

en: Toggle Label Frame
fi: Näytä tai piilota kentän kehys

en: Change Label Font
fi: Muuta kentän fonttia

en: &Redefine...
fi: &Määrittele uudelleen…

en: Change &Value...
fi: Muuta &arvoa…

en: Enter the new value:
fi: Anna uusi arvo:

en: Change Displayed Value
fi: Muuta näytettyä arvoa

en: Translate this object
fi: Siirrä tätä oliota

en: Select the object to translate...
fi: Valitse siirrettävä olio…

en: Translate by this vector
fi: Siirrä tämän vektorin verran

en: Select the vector to translate by...
fi: Valitse vektori jonka mukaan siirretään…

en: Reflect this object
fi: Peilaa tämä olio

en: Select the object to reflect...
fi: Valitse peilattava olio…

en: Reflect in this point
fi: Peilaa tämän pisteen mukaan

en: Select the point to reflect in...
fi: Valitse piste, jonka suhteen peilaus tehdään…

en: Reflect in this line
fi: Peilaa tämän suoran mukaan

en: Select the line to reflect in...
fi: Valitse suora, jonka suhteen peilaus tehdään

en: Rotate this object
fi: Kierrä tätä olioa

en: Select the object to rotate...
fi: Valitse kierrettävä olio…

en: Rotate around this point
fi: Kierrä tämän pisteen ympäri

en: Select the center point of the rotation...
fi: Valitse kierron keskipiste…

en: Rotate by this angle
fi: Kierrä tämän kulman verran

en: Select the angle of the rotation...
fi: Valitse kierron kulma…

en: Scale this object
fi: Skaalaa tätä oliota

en: Select the object to scale...
fi: Valitse skaalattava olio…

en: Scale with this center
fi: Skaalaa tämän keskipisteen mukaan

en: Select the center point of the scaling...
fi: Valitse skaalauksen keskipiste…

en: Scale by this length
fi: Skaalaa tällä pituudella

en: Select a length or a segment whose length is the factor of the scaling...
fi: Valitse pituus tai jana, jonka pituus määrää skaalauskertoimen…

en: Scale this length...
fi: Skaalaa tätä pituutta…

en: Select the first of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
fi: Valitse ensimmäinen kahdesta pituudesta, joiden suhde määrää skaalauskertoimen…

en: ...to this other length
fi: …tähän toiseen pituuteen

en: Select the second of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
fi: Valitse toinen kahdesta pituudesta, joiden suhde määrää skaalauskertoimen…

en: Select the object to scale
fi: Valitse skaalattava olio

en: Scale over this line
fi: Skaalaa tälle suoralle

en: Select the line to scale over
fi: Valitse suora jolle skaalataan

en: Projectively rotate this object
fi: Kierrä tätä oliota projektiivisesti

en: Select the object to rotate projectively
fi: Valitse projektiivisesti kierrettävä olio

en: Projectively rotate with this half-line
fi: Kierrä tätä puolisuoraa projektiivisesti

en: Select the half line of the projective rotation that you want to apply to the object
fi: Valitse olioon sovellettavan projektiivisen kierron puolisuora

en: Projectively rotate by this angle
fi: Kierrä tätä kulmaa projektiivisesti

en: Select the angle of the projective rotation that you want to apply to the object
fi: Valitse olioon sovellettavan projektiivisen kierron kulma

en: Harmonic Homology of this object
fi: Tämän olion harmoninen homologia

en: Select the object to transform...
fi: Valitse muunnettava olio…

en: Harmonic Homology with this center
fi: Harmoninen homologia tällä keskipisteellä

en: Select the center point of the harmonic homology...
fi: Valitse harmonisen homologian keskipiste…

en: Harmonic Homology with this axis
fi: Harmoninen homologia tällä akselille

en: Select the axis of the harmonic homology...
fi: Valitse harmonisen homologian akseli…

en: Generic affinity of this object
fi: Tämän olion affiini muunnos

en: Map this triangle
fi: Kuvaa tämä kolmio

en: Select the triangle that has to be transformed onto a given triangle...
fi: Valitse kolmio, joka pitäisi muuntaa annetuksi kolmioksi…

en: onto this other triangle
fi: tälle toiselle kolmiolle

en: Select the triangle that is the image by the affinity of the first triangle...
fi: Valitse kolmio, joka on ensimmäisen kolmion affiininen kuvaus…

en: First of 3 starting points
fi: Ensimmäinen kolmesta alkupisteestä

en: Select the first of the three starting points of the generic affinity...
fi: Valitse ensimmäinen affiinin muunnoksen kolmesta alkupisteestä…

en: Second of 3 starting points
fi: Toinen kolmesta alkupisteestä

en: Select the second of the three starting points of the generic affinity...
fi: Valitse toinen affiinin muunnoksen kolmesta alkupisteestä…

en: Third of 3 starting points
fi: Kolmas kolmesta alkupisteestä

en: Select the third of the three starting points of the generic affinity...
fi: Valitse kolmas affiinin muunnoksen kolmesta alkupisteestä…

en: Transformed position of first point
fi: Ensimmäisen pisteen kuvauspiste

en: Select the first of the three end points of the generic affinity...
fi: Valitse ensimmäinen affiinin muunnoksen kolmesta päätepisteestä…

en: Transformed position of second point
fi: Toisen pisteen kuvauspiste

en: Select the second of the three end points of the generic affinity...
fi: Valitse toinen affiinin muunnoksen kolmesta päätepisteestä…

en: Transformed position of third point
fi: Kolmannen pisteen kuvauspiste

en: Select the third of the three end points of the generic affinity...
fi: Valitse kolmas affiinin muunnoksen kolmesta päätepisteestä…

en: Generic projective transformation of this object
fi: Tämän olion yleinen projektiivinen muunnos

en: Map this quadrilateral
fi: Kuvaa tämä nelikulmio

en: Select the quadrilateral that has to be transformed onto a given quadrilateral...
fi: Valitse nelikulmio, joka pitäisi muuntaa annetuksi nelikulmioksi…

en: onto this other quadrilateral
fi: tähän toiseen nelikulmioon

en: Select the quadrilateral that is the image by the projective transformation of the first quadrilateral...
fi: Valitse nelikulmio, joka on projektiivisen transformaation kuva ensimmäiselle nelikulmiolle…

en: First of 4 starting points
fi: Ensimmäinen neljästä alkupisteestä

en: Select the first of the four starting points of the generic projectivity...
fi: Valitse ensimmäinen yleisen projektion neljästä alkupisteestä…

en: Second of 4 starting points
fi: Toinen neljästä alkupisteestä

en: Select the second of the four starting points of the generic projectivity...
fi: Valitse toinen yleisen projektion neljästä alkupisteestä…

en: Third of 4 starting points
fi: Kolmas neljästä alkupisteestä

en: Select the third of the four starting points of the generic projectivity...
fi: Valitse kolmas yleisen projektion neljästä alkupisteestä…

en: Fourth of 4 starting points
fi: Neljäs neljästä alkupisteestä

en: Select the fourth of the four starting points of the generic projectivity...
fi: Valitse neljäs yleisen projektion neljästä alkupisteestä…

en: Select the first of the four end points of the generic projectivity...
fi: Valitse ensimmäinen yleisen projektion neljästä päätepisteestä…

en: Select the second of the four end points of the generic projectivity...
fi: Valitse toinen yleisen projektion neljästä päätepisteestä…

en: Select the third of the four end points of the generic projectivity...
fi: Valitse kolmas yleisen projektion neljästä päätepisteestä…

en: Transformed position of fourth point
fi: Neljännen pisteen muunnettu paikka

en: Select the fourth of the four end points of the generic projectivity...
fi: Valitse neljäs yleisen projektion neljästä päätepisteestä…

en: Cast the shadow of this object
fi: Luo varjo tälle oliolle

en: Select the object of which you want to construct the shadow...
fi: Valitse olio, jonka varjon haluat muodostaa…

en: Cast a shadow from this light source
fi: Luo tämän valonlähteen muodostama varjo

en: Select the light source from which the shadow should originate...
fi: Valitse valonlähde, josta varjon tulisi muodostua…

en: Cast a shadow on the horizon represented by this line
fi: Luo varjo tämän suoran esittämälle horisontille

en: Select the horizon for the shadow...
fi: Valitse varjolle horisontti…

en: Transform this object
fi: Muunna tämä olio

en: Transform using this transformation
fi: Muunna käyttäen tätä muunnosta

en: Apply a similitude to this object
fi: Sovella yhdenmuotoisuuskuvausta tähän olioin

en: Apply a similitude with this center
fi: Sovella yhdenmuotoisuuskuvausta käyttäen tätä keskipistettä

en: Select the center for the similitude...
fi: Valitse yhdenmuotoisuuskuvauksen keskipiste…

en: Apply a similitude mapping this point onto another point
fi: Sovella yhdenmuotoisuuskuvausta tästä pisteestä toiseen pisteeseen

en: Select the point which the similitude should map onto another point...
fi: Valitse piste, jonka yhdenmuotoisuuskuvaus kuvaa toiseen pisteeseen…

en: Apply a similitude mapping a point onto this point
fi: Sovella yhdenmuotoisuuskuvausta tähän pisteeseen

en: Select the point onto which the similitude should map the first point...
fi: Valitse piste, johon yhdenmuotoisuuskuvaus kuvaa ensimmäisen pisteen…

en: Construct a vector from this point
fi: Muodosta vektori tästä pisteestä

en: Select the start point of the new vector...
fi: Valitse uuden vektorin alkupiste…

en: Construct a vector to this point
fi: Muodosta vektori tähän pisteeseen

en: Select the end point of the new vector...
fi: Valitse uuden vektorin loppupiste…

en: Construct the vector sum of this vector and another one.
fi: Muodosta tämän ja toisen vektorin summa.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the sum...
fi: Valitse ensimmäinen kahdesta vektorista, joiden summan haluat muodostaa…

en: Construct the vector sum of this vector and the other one.
fi: Muodosta tämän ja annetun toisen vektorin summa.

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the sum...
fi: Valitse toinen kahdesta vektorista, joiden summan haluat muodostaa…

en: Construct the vector sum starting at this point.
fi: Muodosta vektorien summa alkaen tästä pisteestä.

en: Select the point to construct the sum vector in...
fi: Valitse piste, johon summavektori muodostetaan…

[ctx: @title:window]
en: New Script
fi: Uusi skripti

en: Select the argument objects (if any)
    in the Kig window and press "Next".
fi: Valitse (mahdolliset) argumenttioliot
    Kig-ikkunassa ja paina ”Seuraava”.

en: Enter Code
fi: Kirjoita ohjelman lähdekoodi

en: Now fill in the code:
fi: Anna nyt koodi:

en: Now fill in the Python code:
fi: Anna nyt Python-koodi:

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script and click the Finish button again.
fi: Python-tulkki kohtasi ohjelman suorituksen aikana poikkeuksen. Korjaa ohjelma ja napsauta ”Valmis”-painiketta uudelleen.

en: The Python Interpreter generated the following error output:
    %1
fi: Python-tulkki tulosti seuraavan virhetulosteen:
    %1

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script, and click the Finish button again.
fi: Ohjelmassa vaikuttaa olevan virhe. Python-tulkki ei ilmoittanut virheitä, mutta ohjelmasi ei luo kelvollisia olioita. Korjaa ohjelma ja napsauta Valmis-painiketta uudelleen.

[ctx: @title:window 'Edit' is a verb]
en: Edit Script
fi: Muokkaa skriptiä

en: Edit Python Script
fi: Muokkaa Python-ohjelmaa

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script.
fi: Python-tulkki kohtasi virheen suorittaessaan ohjelmaa. Korjaa ohjelma.

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script.
fi: Ohjelmassa vaikuttaa olevan virhe. Python-tulkki ei ilmoittanut virheitä, mutta ohjelma ei luo kelvollisia olioita. Korjaa ohjelma.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can control a kig construction by means of a "pykig" 
    python script, that can be executed with the command 
    <code>pykig.py</code>.  Here is a nice example 
    (<code>hexagons.kpy</code>) you can try:
    <code><pre>
    kigdocument.hideobjects()
    def hexagons (c, v, n):
      hexagon = PolygonBCV (c, v, 6)
      if n &lt;= 0:
        hexagon.show()
        for i in range(6): 
          PolygonSide (hexagon, i, True)
        return
      cnew = MidPoints (c, v)
      hexagons (cnew, v, n-1)
      for k in [2,4]:
        v1 = PolygonVertex (hexagon, k)
        cnew = MidPoints (c, v1)
        hexagons (cnew, v1, n-1)
    hexagons (Point(0,0), Point(1,0), 5)
    </pre></code>
fi: <p>Kig-muodostelmaa voi ohjata pykig.py-nimisellä 
    Python-ohjelmalla, joka käynnistetään komennolla 
    <code>pykig.py</code>. Seuraavassa on hyvä esimerkki 
    (<code>hexagons.kpy</code>) kokeiltavaksi:
    <code><pre>
    kigdocument.hideobjects()
    def hexagons (c, v, n):
      hexagon = PolygonBCV (c, v, 6)
      if n &lt;= 0:
        hexagon.show()
        for i in range(6): 
          PolygonSide (hexagon, i, True)
        return
      cnew = MidPoints (c, v)
      hexagons (cnew, v, n-1)
      for k in [2,4]:
        v1 = PolygonVertex (hexagon, k)
        cnew = MidPoints (c, v1)
        hexagons (cnew, v1, n-1)
    hexagons (Point(0,0), Point(1,0), 5)
    </pre></code>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can repeat the latest construction simply by pressing the key
    'Z'; this comes in very handy if you need to construct a sequence
    of objects with the same construction, especially if there is
    no shortcut for that construction.</p>
fi: <p>Viimeisimmän muodostuksen voi toistaa Z-näppäimellä.
    Tästä on apua, jos haluaa luoda samoin muodostettava olioiden,
    sarjan, varsinkin ellei niiden muodostamiseen ole oikotietä.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>One of the most powerful tools in Kig are the menus that you can
    enter by right-clicking on an object, or on some empty space in the
    document.  You can use them to give objects names, change their colors
    and line styles, and lots of other interesting things.</p>
fi: <p>Ponnahdusvalikot, joihin pääset napsauttamalla olioa
    oikealla hiiripainikkeella tai tyhjää tilaa piirrosalueella, ovat eräs
    Kigin käyttökelpoisimmista työkaluista. Niiden avulla voit määrittää
    olioen nimiä, muuttaa niiden värejä ja viivatyylejä ja tehdä monia
    muita asioita.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can construct new points without using the menu or the toolbar, simply
    clicking somewhere on the Kig document with the <em>middle mouse
    button</em>.</p>
fi: <p>Uusia pisteitä voi määrittää käyttämättä valikkoa tai työkaluriviä
    yksinkertaisesti napsauttamalla <em>keskimmäisellä hiiripainikkeella</em>
    jotakin kohtaa Kig-kaaviossa.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig can open several file formats: its files (<code>.kig</code> files),
    <em>KGeo</em> files, <em>KSeg</em> files, and, partially, <em>Dr. Geo</em>
    and <em>Cabri&#8482;</em> files.</p>
fi: <p>Kig osaa avata monia tiedostomuotoja: omia tiedostojaan (<code>.kig</code>-tiedostoja),
    <em>KGeo</em>-tiedostoja, <em>KSeg</em>-tiedostoja sekä osittain <em>Dr. Geo</em>-
    ja <em>Cabri&#8482;</em>-tiedostoja.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig has more than 20 objects and 10 transformations with more than 80 
    constructions you can use in your documents: open the <em>Objects</em> 
    menu to see them all.</p>
fi: <p>Kigissä on yli 20 oliotyyppiä, 10 muunnosta sekä yli 80 muodostelmaa, joita voit käyttää omissa
    kaavioissasi: avaa <em>oliot</em>-valikko nähdäksesi ne kaikki.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can use the selected objects to start the construction of an object
    which requires the selected objects as arguments. For example, if you have two
    points selected, you can choose <em>Start->Circle by Three Points</em> from the
    popup menu to start constructing a circle by three points.</p>
fi: <p>Valittuja olioita voi käyttää alettaessa luoda oliota, joka tarvitsee
    ne argumenteikseen. Esimerkiksi, jos on kaksi valittua pistettä, voi
    valita ponnahdusvalikosta <em>Aloita → Ympyrä kolmen pisteen mukaan</em>,
    jolloin aletaan luoda ympyrää kolmesta pisteestä.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig can extends its object set using external macros. You can find some
    interesting macros on the Kig website:
    <a href="https://edu.kde.org/kig">https://edu.kde.org/kig</a>.</p>
fi: <p>Kig voi laajentaa olioitaan ulkoisin makroin. Joitakin kiintoisia
    makroja löytyy Kigin sivustolta:
    <a href="https://edu.kde.org/kig">https://edu.kde.org/kig</a>.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you have more than one object under the mouse, and you want to select any
    of them, you can click with the <em>left mouse button</em>, while holding the
    <em>Shift</em> key, to get a list of the objects under the mouse cursor which
    you can then select from.</p>
fi: <p>Jos osoittimen alla on useampi kohde ja haluat valita jonkun
    niistä, voit napsauttaa <em>hiiren vasemmalla painikkeella</em> samaan aikaan kun pidät
    <em>vaihto</em>näppäintä alaspainettuna saadaksesi luettelon osoittimen alla olevista kohteista.
    Voit valita niistä haluamasi.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>When you construct a locus, you can click on it with the <em>right</em> mouse
    button and select <em>cartesian equation</em> to see its cartesian equation, 
    whenever it is an algebraic curve of low degree.</p>
fi: <p>Muodostaessasi uraa voit napsauttaa sitä hiiren <em>oikealla</em> painikkeella
    ja valita <em>katseerinen yhtälö</em> nähdäksesi sen karteesisen yhtälön, 
    jos se on alhaisen asteen algebrallinen käyrä.</p>
