kig - en to fr translation catalogue (1228 entries)

en: Circle by Center && Line
fr: Cercle par centre et point

en: A circle constructed by its center and tangent to a given line
fr: Un cercle construit par son centre et tangent à une droite donnée

en: Construct a circle tangent to this line
fr: Construire un cercle tangent à cette droite

en: Select the line that the new circle should be tangent to...
fr: Choisissez la droite à laquelle le nouveau cercle devrait être tangent...

en: Circle by Point && Segment (as the Diameter)
fr: Cercle par point et segment (comme diamètre)

en: A circle defined by its center and the length of a segment as the diameter
fr: Un cercle défini par son centre et la longueur du segment représentant son diamètre

en: Construct a circle with the diameter given by the length of this segment
fr: Construire un cercle dont le diamètre est donné par la longueur de ce segment

en: Select the segment whose length gives the diameter of the new circle...
fr: Choisissez le segment dont la longueur donne le diamètre du cercle...

en: Equilateral Triangle
fr: Triangle équilatéral

en: Equilateral triangle with given two vertices
fr: Triangle équilatéral avec deux sommets donnés

en: Evolute
fr: Développée

en: Evolute of a curve
fr: Développée d'une courbe

en: Evolute of this curve
fr: Développée de cette courbe

en: Osculating Circle
fr: Cercle osculateur

en: Osculating circle of a curve at a point
fr: Cercle osculateur à une courbe en un point

en: Osculating circle of this curve
fr: Cercle osculateur à cette courbe

en: Osculating circle at this point
fr: Cercle osculateur en ce point

en: Select the point...
fr: Sélectionnez le point...

en: Square
fr: Rectangle

en: Square with two given adjacent vertices
fr: Rectangle avec deux sommets adjacents donnés

en: Vector Difference
fr: Différence de vecteur

en: Construct the vector difference of two vectors.
fr: Construire la différence vectorielle de deux vecteurs.

en: Construct the vector difference of this vector and another one.
fr: Construire le vecteur différence de ce vecteur et d'un autre.

en: Construct the vector difference of the other vector and this one.
fr: Construire le vecteur différence de ce vecteur et d'un autre.

en: Construct the vector difference starting at this point.
fr: Construire le vecteur différence commençant à ce point.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the difference...
fr: Choisissez le premier des deux vecteurs dont vous souhaitez faire la différence...

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the difference...
fr: Choisissez le second des deux vecteurs dont vous souhaitez faire la différence...

en: Select the point to construct the difference vector in...
fr: Choisissez le point de départ du vecteur différence...

en: Export to &Asymptote...
fr: Exporter vers Asymptote...

en: Asymptote Documents (*.asy)
fr: Documents Asymptote (*.asy)

en: Export as Asymptote script
fr: Exporter sous forme de script Asymptote

en: Asymptote Options
fr: Options d'asymptote

en: The file "%1" could not be opened. Please check if the file permissions are set correctly.
fr: Le fichier « %1 » ne peut être ouvert. Vérifiez que les permissions du fichier sont correctes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFrameCheckBox)
en: Show Extra Frame
fr: Afficher un cadre supplémentaire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAxesCheckBox)
en: Show Axes
fr: Afficher les axes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show Grid
fr: Afficher le quadrillage

en: This is an XFig file, not a Cabri figure.
fr: Ceci est un fichier XFig, et non une figure Cabri.

en: This Cabri version (%1) is not supported yet.
    Please contact the Kig authors to help supporting this Cabri version.
fr: Cette version de Cabri (%1) n'est pas encore prise en charge.
    Prenez contact avec les auteurs de Kig pour les aider à implémenter
    la prise en charge de cette version de Cabri

en: This Cabri file contains a "%1" object, which Kig does not currently support.
fr: Ce fichier Cabri contient un objet « %1 », que Kig ne gère pas actuellement.

en: An error was encountered at line %1 in file %2.
fr: Une erreur a été rencontrée à la ligne %1 du fichier « %2 ».

en: The Dr. Geo file "%1" is a macro file so it contains no figures.
fr: Le fichier Dr. Geo « %1 » est un fichier macro donc il ne contient aucune figure.

en: There are no figures in Dr. Geo file "%1".
fr: Il n'y a pas de figures dans le fichier Dr. Geo « %1 ».

en: Dr. Geo Filter
fr: Filtre Dr. Geo

en: The current Dr. Geo file contains more than one figure.
    Please select which to import:
fr: Le fichier Dr. Geo actuel contient plus d'une figure.
    Veuillez choisir celle que vous souhaitez importer :

en: This Dr. Geo file contains a "%1 %2" object, which Kig does not currently support.
fr: Ce fichier Dr. Geo contient un objet « %1 %2 », que Kig ne gère pas actuellement.

en: This Dr. Geo file contains an intersection type, which Kig does not currently support.
fr: Ce fichier Dr. Geo contient une intersection, que Kig ne gère pas actuellement.

en: &Export to image
fr: &Exporter vers une image

en: Export as Image
fr: Exporter vers une image

en: Image Options
fr: Options de l'image

en: Sorry, this file format is not supported.
fr: Désolé, ce format de fichier n'est pas géré.

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
fr: Désolé, quelque chose n'a pas fonctionné lors de l'enregistrement de l'image « %1 ».

en: &Export To
fr: &Exporter vers

en: The file "%1" could not be opened.  This probably means that it does not exist, or that it cannot be opened due to its permissions
fr: Impossible d'ouvrir le fichier « %1 ». Cela signifie probablement qu'il n'existe pas ou que les permissions qui lui sont associées ne nous autorisent pas à l'ouvrir.

en: An error was encountered while parsing this file.  It cannot be opened.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'analyse de ce fichier. Il ne peut être ouvert.

en: Parse Error
fr: Erreur d'analyse

en: Not Supported
fr: Non géré

en: Kig cannot open this file.
fr: Kig ne peut pas ouvrir ce fichier.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Resolution
fr: Résolution

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepAspectRatio)
en: &Keep Aspect Ratio
fr: &Conserver les proportions

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
fr: Hauteur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
fr: Largeur :

en: This KSeg document uses a scaling transformation, which Kig currently cannot import.
fr: Ce document KSeg utilise une homothétie, que Kig ne peut pas importer actuellement.

en: This KSeg file contains a filled circle, which Kig does not currently support.
fr: Ce fichier KSeg contient un disque, que Kig ne gère pas actuellement.

en: This KSeg file contains an arc sector, which Kig does not currently support.
fr: Ce fichier KSeg contient un arc de cercle, que Kig ne gère pas actuellement.

en: This KSeg file contains an arc segment, which Kig does not currently support.
fr: Ce fichier KSeg contient une corde, que Kig ne gère pas actuellement.

en: Export to &Latex...
fr: Exporter en &LaTeX...

en: &Latex...
fr: &LaTeX...

en: Latex Documents (*.tex)
fr: Documents LaTeX (*.tex)

en: Export as Latex
fr: Exporter en LaTeX

en: Latex Options
fr: Options LaTeX

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Output format
fr: Format de sortie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tikzRadioButton)
en: Tikz/PGF
fr: Tikz / PGF

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Document options
fr: Options du document

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pictureRadioButton)
en: Picture only
fr: Image seulement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, documentRadioButton)
en: Standalone document
fr: Document indépendant

en: This file was created by Kig version "%1", which this version cannot open.
fr: Ce fichier a été créé avec la version « %1 » de Kig et la version actuelle ne peut l'ouvrir.

en: This file was created by Kig version "%1".
    Support for older Kig formats (pre-0.4) has been removed from Kig.
    You can try to open this file with an older Kig version (0.4 to 0.6),
    and then save it again, which will save it in the new format.
fr: Ce fichier a été créé par la version « %1 » de Kig. 
    Kig ne prend plus en charge les anciens formats Kig (antérieurs à la version 0.4).
    Vous pouvez essayer d'ouvrir ce fichier avec une version plus ancienne de Kig (de 0.4 à 0.6),
    ce qui l'enregistrera dans le nouveau format.

en: This Kig file has a coordinate system that this Kig version does not support.
    A standard coordinate system will be used instead.
fr: Ce fichier Kig utilise un système de coordonnées que ne gère pas la version actuelle de Kig.
    Un système standard de coordonnées sera utilisé à la place.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support.Perhaps you have compiled Kig without support for this object type,or perhaps you are using an older Kig version.
fr: Ce fichier Kig utilise un objet de type « %1 », que cette version de Kig ne gère pas. Vous avez peut-être compilé Kig sans la prise en charge de ce type d'objet, ou alors vous utilisez une version plus ancienne de Kig.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which is obsolete, you should save the construction with a different name and check that it works as expected.
fr: Ce fichier Kig utilise un objet de type « %1 » qui est obsolète ; vous devriez enregistrer la construction sous un nom différent et vérifier qu'elle fonctionne comme attendu.

en: &Export to SVG...
fr: &Exporter en SVG...

en: Scalable Vector Graphics (*.svg)
fr: Images SVG (*.svg)

en: Export as SVG
fr: Exporter en SVG

en: SVG Options
fr: Options SVG

en: Sorry, something went wrong while saving to SVG file "%1"
fr: Désolé, quelque chose n'a pas fonctionné lors de l'enregistrement du fichier SVG « %1 ».

en: Export to &XFig file
fr: Exporter vers un fichier &XFig

en: &XFig File...
fr: Fichier &XFig...

en: XFig Documents (*.fig)
fr: Documents XFig (*.fig)

en: Export as XFig File
fr: Exporter vers un fichier XFig

en: KDE Interactive Geometry
fr: Géométrie Interactive de KDE

en: (C) 2002-2005, The Kig developers
fr: (C) 2002-2005, Les développeurs de Kig

en: Current maintainer.
fr: Mainteneur actuel.

en: Original author, former maintainer, design and lots of code.
fr: Auteur original, ex-mainteneur, conception et beaucoup de code.

en: Did a lot of important work all around Kig, including, but not limited to conics, cubics, transformations and property tests support.
fr: A effectué beaucoup de travail important partout dans Kig, dont notamment la gestion des coniques, des cubiques, des transformations et la gestion des tests de propriétés.

en: Former maintainer, Dr. Geo import filter, point and line styles, Italian translation, miscellaneous stuff here and there.
fr: Mainteneur actuel, filtre d'importation Dr. Geo, les styles de points et de lignes et la traduction italienne et plein d'autres choses ici et là.

en: Helped a lot with the implementation of the Locus object, there's quite some math involved in doing it right, and Franco wrote the most difficult parts.
fr: A beaucoup aidé l'implémentation de l'objet Lieu, qui nécessite des connaissances en mathématiques pour être réalisée correctement et Franco a écrit les parties les plus difficiles.

en: Responsible for the computation of the algebraic equation of a locus.
fr: En charge du traitement de l'équation algébrique d'un locus.

en: Contributed the Bézier curves and related icons.
fr: A contribué aux courbes de Bézier et icônes associées.

en: Contributed the 'asymptote' export filter.
fr: A contribué au filtre d'export « Asymptote ».

en: The French translator, who also contributed some useful feedback, like feature requests and bug reports.
fr: Le traducteur français, qui m'a aussi apporté de bons retours d'information, comme des demandes de fonctionnalités ou des rapports de bogue.

en: Author of KGeo, where I got inspiration, some source, and most of the artwork from.
fr: Auteur de KGeo, qui m'a servi d'inspiration, quelques sources et la plus grande partie du graphisme.

en: Domi's brother, who he got to write the algorithm for calculating the center of the circle with three points given.
fr: Le frère de Domi, que Domi a obligé à écrire l'algorithme pour calculer le centre du cercle avec trois points donnés.

en: Contributed a patch for some bugs.
fr: M'a envoyé un correctif pour quelques bogues.

en: Contributed some good feedback on Kig, some feature requests, cleanups and style fixes, and someone to chat with on irc :)
fr: M'a apporté de bons retours d'information sur Kig, quelques demandes de fonctionnalités, des nettoyages et des corrections et un bon interlocuteur sur le réseau « IRC » :)

en: Responsible for the nice application SVG Icon.
fr: Créateur de la belle icône SVG de l'application.

en: Responsible for the new object action icons.
fr: Responsable des nouvelles icônes d'actions d'objets

en: Could not find the necessary Kig library, check your installation.
fr: Impossible de trouver la bibliothèque Kig nécessaire, veuillez vérifier votre installation.

[ctx: @title:window]
en: Open File
fr: Ouvrir un fichier

en: Remove %1 Object | Remove %1 Objects
fr[0]: Supprimer %1 objet
fr[1]: Supprimer %1 objets

en: Add %1 Object | Add %1 Objects
fr[0]: Ajouter %1 objet
fr[1]: Ajouter %1 objets

en: &Set Coordinate System
fr: Définir le &système de coordonnées

[ctx: @title:window]
en: Kig Options
fr: Options de Kig

en: Show grid
fr: Afficher le quadrillage

en: Show axes
fr: Afficher les axes

en: Invert Selection
fr: Inverser la sélection

en: &Delete Objects
fr: &Supprimer des objets

en: Delete the selected objects
fr: Supprimer les objets sélectionnés

en: Cancel Construction
fr: Abandonner la construction

en: Cancel the construction of the object being constructed
fr: Abandonner la construction de l'objet en cours de construction

en: Repeat Construction
fr: Répéter la construction

en: Repeat the last construction (with new data)
fr: Répéter la dernière construction (avec de nouvelles données)

en: U&nhide All
fr: Tout re&ndre visible

en: Show all hidden objects
fr: Afficher tous les objets cachés

en: &New Macro...
fr: &Nouvelle macro...

en: Define a new macro
fr: Définir une nouvelle macro

en: Manage &Types...
fr: &Gérer les types...

en: Manage macro types.
fr: Gérer les types de macros.

en: &Browse History...
fr: Parcourir l'historique...

en: Browse the history of the current construction.
fr: Parcourir l'historique de la construction courante.

en: Zoom in on the document
fr: Zoom avant sur le document

en: Zoom out of the document
fr: Zoom arrière sur le document

en: Recenter the screen on the document
fr: Recentrer l'écran sur le document

en: View this document full-screen.
fr: Afficher le document en plein écran.

en: &Select Shown Area
fr: &Sélectionner la zone affichée

en: Select the area that you want to be shown in the window.
fr: Sélectionner la zone que vous voulez afficher dans la fenêtre.

en: S&elect Zoom Area
fr: Sélectionner la zone à a&grandir

note: i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) ); a->setWhatsThis( i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) );
en: Set Coordinate &Precision...
fr: Définir la &précision des coordonnées...

en: Set the floating point precision of coordinates in the document.
fr: Définir la précision en virgule flottante des coordonnées dans le document.

en: Show &Grid
fr: Afficher le &quadrillage

en: Show or hide the grid.
fr: Afficher ou masquer le quadrillage.

en: Show &Axes
fr: Afficher les &axes

en: Show or hide the axes.
fr: Afficher ou masquer les axes.

en: Wear Infrared Glasses
fr: Porter des lunettes infrarouges

en: Enable/disable hidden objects' visibility.
fr: Activer / désactiver la visibilité des objets cachés.

en: Repeat Construction (%1)
fr: Répéter la construction (%1)

en: Repeat %1 (with new data)
fr: Répéter %1 (avec de nouvelles données)

en: The file "%1" you tried to open does not exist. Please verify that you entered the correct path.
fr: Le fichier « %1 » que vous avez tenté d'ouvrir n'existe pas. Veuillez vérifier que vous avec correctement indiqué son emplacement.

en: File Not Found
fr: Fichier introuvable

en: You tried to open a document of type "%1"; unfortunately, Kig does not support this format. If you think the format in question would be worth implementing support for, you can open a feature request in <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=kig&bug_severity=wishlist">KDE's bug tracking system</a>
fr: Vous avez tenté d'ouvrir un document de type « %1 ». Malheureusement, Kig ne gère pas ce format. Si vous pensez qu'implémenter la prise en charge de ce format vaudrait le coup, vous pouvez ouvrir une demande de fonctionnalité dans le <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=kig&bug_severity=wishlist">système de gestion d'anomalies de KDE</a>

en: Format Not Supported
fr: Format non géré

en: Kig does not support saving to any other file format than its own. Save to Kig's format instead?
fr: Kig ne gère pas l'enregistrement dans un format autre que le sien. Enregistrer dans le format de Kig à la place ?

en: Save Kig Format
fr: Enregistrer au format Kig

en: Kig Documents (*.kig);;Compressed Kig Documents (*.kigz)
fr: Documents Kig (*.kig);;Documents Kig compressés (*.kigz)

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
fr: Le fichier « %1 » existe déjà. Voulez-vous le remplacer ?

en: Overwrite File?
fr: Écraser le fichier ?

[ctx: @title:window]
en: Print Geometry
fr: Imprimer la géométrie

en: Hide %1 Object | Hide %1 Objects
fr[0]: Cacher %1 objet
fr[1]: Cacher %1 objets

en: Show %1 Object | Show %1 Objects
fr[0]: Afficher %1 objet
fr[1]: Afficher %1 objets

en: Zoom In
fr: Zoom avant

en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

en: Recenter View
fr: Recentrer l'affichage

en: Select the rectangle that should be shown.
fr: Sélectionnez le rectangle qui devrait être affiché.

en: Change Shown Part of Screen
fr: Modifier les parties visibles à l'écran

en: Select Zoom Area
fr: Sélectionner la zone à agrandir

en: Select the zoom area by entering the coordinates<br />of the upper left corner and the lower right corner.
fr: Choisissez la zone à agrandir en saisissant les coordonnées
    du coin supérieur gauche et du coin inférieur droit.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fr: &Fichier

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fr: Édit&er...

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fr: &Vue

note: i18n: ectx: Menu (objects)
en: &Objects
fr: &Objets

note: i18n: ectx: Menu (new_line)
en: &Lines
fr: &Droites

note: i18n: ectx: Menu (new_circle)
en: &Circles && Arcs
fr: &Cercles et arcs

note: i18n: ectx: Menu (new_poligon)
en: Poly&gons
fr: Poly&gones

note: i18n: ectx: Menu (new_vector)
en: &Vectors && Segments
fr: &Vecteurs et segments

note: i18n: ectx: Menu (new_conic)
en: Co&nics && Cubics
fr: Co&niques et cubiques

note: i18n: ectx: Menu (new_moreconics)
en: More Conics
fr: Plus de coniques

note: i18n: ectx: Menu (new_cubic)
en: Cu&bics
fr: Cu&biques

note: i18n: ectx: Menu (new_bezier)
en: &Bézier curves
fr: Courbes de Bézier

note: i18n: ectx: Menu (new_differentialgeometry)
en: &Differential geometry
fr: Géométrie &différentielle

note: i18n: ectx: Menu (new_other)
en: &Other
fr: A&utres

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fr: &Outils

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale

note: i18n: ectx: ToolBar (line_toolbar)
en: Lines
fr: Droites

note: i18n: ectx: ToolBar (vectseg_toolbar)
en: Vectors && Segments
fr: Vecteurs et segments

note: i18n: ectx: ToolBar (circle_toolbar)
en: Circles && Arcs
fr: Cercles et arcs

note: i18n: ectx: ToolBar (conic_toolbar)
en: Conics
fr: Coniques

note: i18n: ectx: ToolBar (bezier_toolbar)
en: Bézier Curves
fr: Courbes de Bézier

note: i18n: ectx: ToolBar (rest_toolbar)
en: Other Objects
fr: Autres objets

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
fr: Vue

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fr: &Configuration

en: Do not show a GUI. Convert the specified file to the native Kig format. Output goes to stdout unless --outfile is specified.
fr: Ne pas afficher d'interface graphique. Convertir le fichier donné dans le format natif de Kig. Le résultat est dirigé vers la sortie standard (stdout) à moins de préciser --outfile.

en: File to output the created native file to. '-' means output to stdout. Default is stdout as well.
fr: Le fichier dans lequel enregistrer le fichier natif généré. « - » signifie que le résultat est dirigé vers la sortie standard (stdout). La valeur par défaut est également la sortie standard.

en: Document to open
fr: Document à ouvrir

en: Point by Numeric Labels
fr: Point par champs numériques

en: A point whose coordinates are given by two numeric labels
fr: Un point dont les coordonnées sont indiquées par deux champs numériques

en: A segment constructed from its start and end point
fr: Un segment construit à partir de son point de départ et de son point d'arrivée

en: Segment Axis
fr: Médiatrice du segment

en: The perpendicular line through a given segment's mid point.
fr: La droite perpendiculaire à un segment et passant par son milieu.

en: Line by Two Points
fr: Droite par deux points

en: A line constructed through two points
fr: Une droite construite à partir de deux points

en: Half-Line
fr: Demi-droite

en: A half-line by its start point, and another point somewhere on it.
fr: Une demi-droite par son point de départ et un autre de ses points.

en: Perpendicular
fr: Perpendiculaire

en: A line constructed through a point, perpendicular to another line or segment.
fr: Une droite passant par un point et perpendiculaire à une autre droite ou à un segment.

en: Parallel
fr: Parallèle

en: A line constructed through a point, and parallel to another line or segment
fr: Une droite passant par un point et parallèle à une autre droite ou à un segment

en: Circle by Center && Point
fr: Cercle par centre et point

en: A circle constructed by its center and a point that pertains to it
fr: Un cercle construit par son centre et un point sur sa circonférence

en: Circle by Three Points
fr: Cercle par trois points

en: A circle constructed through three points
fr: Un cercle construit à partir de trois points

en: Circle by Point && Radius
fr: Cercle par point et rayon

en: A circle defined by its center and the length of the radius
fr: Un cercle défini par son centre et la longueur de son rayon

en: Construct Bisector of This Angle
fr: Construire la bissectrice de cet angle

en: Select the angle you want to construct the bisector of...
fr: Choisissez l'angle dont vous voulez construire la bissectrice...

en: Angle Bisector
fr: Bissectrice de l'angle

en: The bisector of an angle
fr: La bissectrice d'un angle

en: Conic by Five Points
fr: Conique par cinq points

en: A conic constructed through five points
fr: Une conique construite à partir de cinq points

en: Hyperbola by Asymptotes && Point
fr: Hyperbole avec asymptotes et un point

en: A hyperbola with given asymptotes through a point
fr: Une hyperbole construite à partir de ses asymptotes et passant par un point

en: Ellipse by Focuses && Point
fr: Ellipse par ses foyers et un point

en: An ellipse constructed by its focuses and a point that pertains to it
fr: Une ellipse construite à partir de ses foyers et d'un point sur sa circonférence

en: Hyperbola by Focuses && Point
fr: Hyperbole par ses foyers et un point

en: A hyperbola constructed by its focuses and a point that pertains to it
fr: Une hyperbole construite à partir de ses foyers et d'un point sur sa circonférence

en: Conic by Directrix, Focus && Point
fr: Conique avec directrice, foyer et point

en: A conic with given directrix and focus, through a point
fr: Une conique construite à partir d'une directrice et d'un foyer et passant par un point

en: Vertical Parabola by Three Points
fr: Parabole verticale par trois points

en: A vertical parabola constructed through three points
fr: Une parabole verticale passant par trois points

en: Cubic Curve by Nine Points
fr: Cubique par neuf points

en: A cubic curve constructed through nine points
fr: Une cubique passant par neuf points

en: Polar Point of a Line
fr: Point polaire d'une droite

en: The polar point of a line with respect to a conic.
fr: Le point polaire d'une droite par rapport à une conique.

en: Polar Line of a Point
fr: Droite polaire d'un point

en: The polar line of a point with respect to a conic.
fr: La droite polaire d'un point par rapport à une conique.

en: Cubic Curve with Node by Six Points
fr: Cubique avec point nodal par six points

en: A cubic curve with a nodal point at the origin through six points
fr: Une cubique construite avec un point nodal à l'origine et passant par six points

en: Cubic Curve with Cusp by Four Points
fr: Cubique avec point de rebroussement par quatre points

en: A cubic curve with a horizontal cusp at the origin through four points
fr: Une cubique passant par quatre points et avec un point de rebroussement horizontal à l'origine

en: Cubic Function by Four Points
fr: Fonction cubique avec quatre points

en: A cubic function through four points
fr: Une fonction cubique à travers quatre points

en: Directrix of a Conic
fr: Directrice d'une conique

en: The directrix line of a conic.
fr: La droite directrice d'une conique.

en: Angle by Three Points
fr: Angle par trois points

en: An angle defined by three points
fr: Un angle défini par trois points

en: Equilateral Hyperbola by Four Points
fr: Hyperbole équilatère par quatre points

en: An equilateral hyperbola constructed through four points
fr: Une parabole équilatère construite à partir de quatre points

en: Construct the midpoint of this segment
fr: Construire le milieu de ce segment

en: Mid Point
fr: Milieu

en: The midpoint of a segment or two other points
fr: Le milieu d'un segment ou de deux autres points

en: Construct the golden ratio point of this segment
fr: Construire le point de rapport parfait de ce segment

en: Golden Ratio Point
fr: Point de rapport parfait

en: The golden ratio point of a segment or two other points
fr: Le point de rapport parfait de ce segment ou deux autres points

en: Vector
fr: Vecteur

en: Construct a vector from two given points.
fr: Construire un vecteur à partir de deux points.

en: Vector Sum
fr: Somme de vecteurs

en: Construct the vector sum of two vectors.
fr: Construire la somme vectorielle de deux vecteurs.

en: Line by Vector
fr: Droite à partir d'un vecteur

en: Construct the line by a given vector though a given point.
fr: Construire la droite avec un vecteur directeur donné passant par un point donné.

en: Half-Line by Vector
fr: Demi-droite à partir d'un vecteur

en: Construct the half-line by a given vector starting at given point.
fr: Construire une demi-droite dirigée par un vecteur donné à partir d'un point donné.

en: Arc by Three Points
fr: Arc par trois points

en: Construct an arc through three points.
fr: Construire un arc à partir de trois points.

en: Conic Arc by Center and Three Points
fr: Arc conique par Centre et Trois Points

en: Construct a conic arc with given center through three points.
fr: Construire un arc conique à travers trois points et le centre indiqué.

en: Conic Arc by Five Points
fr: Arc Conique par Cinq Points

en: Construct a conic arc through five points.
fr: Construire un arc conique à travers cinq points

en: Arc by Center, Angle && Point
fr: Arc par centre, angle et point

en: Construct an arc by its center and a given angle, starting at a given point
fr: Construire un arc selon son centre et un angle donné et qui commence à un point donné

en: Parabola by Directrix && Focus
fr: Parabole avec directrice et foyer

en: A parabola defined by its directrix and focus
fr: Une parabole définie par sa directrice et son foyer.

en: Translate
fr: Translation

en: The translation of an object by a vector
fr: La translation d'un objet selon un vecteur

en: Reflect in Point
fr: Symétrie centrale

en: An object reflected in a point
fr: Le symétrique d'un objet par rapport à un point

en: Reflect in Line
fr: Symétrie axiale

en: An object reflected in a line
fr: Le symétrique d'un objet par rapport à une droite

en: Rotate
fr: Rotation

en: An object rotated by an angle around a point
fr: La rotation d'un objet d'un certain angle autour d'un point

en: Scale
fr: Homothétie

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of a segment
fr: Homothétie d'un objet par rapport à un point selon un rapport indiqué par la longueur d'un segment

en: Scale over Line
fr: Affinité par rapport à une droite

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of a segment
fr: L'image d'un objet par une affinité selon une droite, selon une proportion donnée par la longueur d'un segment

en: Scale (ratio given by two segments)
fr: Échelle (rapport donné par deux segments)

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of two segments
fr: Mettre à l'échelle un objet sur un point, par le rapport donné par la longueur des deux segments

en: Scale over Line (ratio given by two segments)
fr: Échelle sur une ligne (rapport donné par deux segments)

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of two segments
fr: Un objet mis à l'échelle sur une droite, par le rapport donné par la longueur des deux segments

en: Apply Similitude
fr: Appliquer la similitude

en: Apply a similitude to an object (the sequence of a scaling and rotation around a center)
fr: Appliquer une similitude à un objet (l'enchaînement d'une homothétie et d'une rotation autour d'un centre)

en: Harmonic Homology
fr: Homologie harmonique

en: The harmonic homology with a given center and a given axis (this is a projective transformation)
fr: L'homologie harmonique avec un centre et un axe donnés (il s'agit d'une transformation projective)

en: Draw Projective Shadow
fr: Dessiner l'ombre par projection

en: The shadow of an object with a given light source and projection plane (indicated by a line)
fr: L'ombre d'un objet avec une source de lumière et un plan de projection donnés (indiqué par une droite)

en: Asymptotes of a Hyperbola
fr: Asymptotes d'une hyperbole

en: The two asymptotes of a hyperbola.
fr: Les deux asymptotes d'une hyperbole.

en: Triangle by Its Vertices
fr: Triangle par ses sommets

en: Construct a triangle given its three vertices.
fr: Construire un triangle avec ses trois sommets donnés.

en: Convex Hull
fr: Enveloppe convexe

en: A polygon that corresponds to the convex hull of another polygon
fr: Un polygone correspondant à l'enveloppe convexe d'un autre

en: Bézier Quadratic by its Control Points
fr: Quadrique de Bézier par ses points de contrôle

en: Construct a Bézier quadratic given its three control points.
fr: Construire un quadrique de Bézier à partir de ses trois points de contrôle.

en: Bézier Cubic by its Control Points
fr: Cube de Bézier à partir de ses points de contrôle

en: Construct a Bézier cubic given its four control points.
fr: Construire un cube de Bézier à partir de ses quatre points de contrôle.

en: Rational Bézier Quadratic by its Control Points
fr: Quadrique de Bézier rationnel à partir de ses points de contrôle

en: Construct a Rational Bézier quadratic given its three control points.
fr: Construire un quadrique de Bézier rationnel à partir de ces trois points de contrôle.

en: Rational Bézier Cubic by its Control Points
fr: Courbe de Bézier rationnelle à partir de ses points de contrôle

en: Construct a Rational Bézier cubic given its four control points.
fr: Construire un cube de Bézier rationnel à partir de ses quatre points de contrôle.

en: Parallel Test
fr: Test de parallélisme

en: Test whether two given lines are parallel
fr: Tester si deux droites données sont parallèles

en: Orthogonal Test
fr: Test d'orthogonalité

en: Test whether two given lines are orthogonal
fr: Tester si deux droites données sont orthogonales

en: Collinear Test
fr: Test d'alignement

en: Test whether three given points are collinear
fr: Tester si trois points donnés sont alignés

en: Contains Test
fr: Test d'appartenance

en: Test whether a given curve contains a given point
fr: Tester si une courbe donnée contient un point donné

en: In Polygon Test
fr: Test d'appartenance à un polygone

en: Test whether a given polygon contains a given point
fr: Tester si un polygone donné contient un point donné

en: Convex Polygon Test
fr: Test de courbure d'un polygone

en: Test whether a given polygon is convex
fr: Tester si un polygone donné est courbe

en: Existence Test
fr: Test d'existence

en: Test whether a given object is constructible
fr: Tester si un objet donné est constructible

en: Distance Test
fr: Test d'équidistance

en: Test whether a given point have the same distance from a given point and from another given point
fr: Vérifier si un point donné est équidistant de deux autres points donnés

en: Vector Equality Test
fr: Test d'égalité vectorielle

en: Test whether two vectors are equal
fr: Tester si deux vecteurs sont égaux

en: Point Projection
fr: Projection de point

en: Project a point on a line
fr: Projeter un point sur une droite

en: Python Script
fr: Script Python

en: Construct a new Python script.
fr: Construire un nouveau script Python.

en: Enter coordinates in the following format: "x;y",
    where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
fr: Saisissez les coordonnées sous la forme suivante : « x ; y »,
    où « x » correspond à l'abscisse et « y » à l'ordonnée.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"x;y"</b>,<br />where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
fr: Saisissez les coordonnées sous la forme suivante : « <b>x ; y</b> », où « x » correspond à l'abscisse et « y » à l'ordonnée.

en: Enter coordinates in the following format: "r; θ°",
    where r and θ are the polar coordinates.
fr: Saisissez les coordonnées sous la forme suivante : « r ; θ° »,
    où « r » et « θ » correspondent aux coordonnées polaires.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"r; θ°"</b>,<br />where r and θ are the polar coordinates.
fr: Saisissez les coordonnées sous la forme suivante : « <b>r, θ°</b> », où « r » et « θ » correspondent aux coordonnées polaires.

en: &Euclidean
fr: &Cartésien

en: &Polar
fr: &Polaire

en: Set Euclidean Coordinate System
fr: Utiliser les coordonnées cartésiennes

en: Set Polar Coordinate System
fr: Utiliser les coordonnées polaires

en: A normal point, i.e. one that is either independent or attached to a line, circle, segment.
fr: Un point normal, c'est-à-dire un point qui est soit indépendant, soit lié à une droite, un cercle, un segment.

en: Construct a text label.
fr: Construire une étiquette

en: Text Label
fr: Étiquette

en: Construct a Point by its Coordinates
fr: Construire un point à partir de ses coordonnées

en: Point by Coordinates
fr: Point par ses coordonnées

en: Fixed Point
fr: Point fixe

en: Enter the coordinates for the new point.
fr: Donnez les coordonnées du nouveau point.

en: Construct a Numeric Value
fr: Construire une Valeur Numérique

en: Numeric Value
fr: Valeur Numérique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_defaultCheckBox)
en: &Use default coordinate precision
fr: &Utiliser la précision par défaut des coordonnées

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_precisionLabel)
en: &Specify coordinate precision:
fr: Indiquer la préci&sion des coordonnées :

[ctx: @title:window]
en: Set Angle Size
fr: Définir la mesure de l'angle

en: Insert the new size of this angle:
fr: Saisissez la nouvelle mesure de cet angle :

en: Use this edit field to modify the size of this angle.
fr: Utilisez ce champ d'édition pour modifier la mesure de cet angle.

en: Choose from this list the goniometric unit you want to use to modify the size of this angle.<br />
    If you switch to another unit, the value in the edit field on the left will be converted to the new selected unit.
fr: Choisissez depuis cette liste d'unité goniométrique que vous souhaitez utiliser pour modifier la mesure de cet angle.<br />
    Si vous passez d'une unité à une autre, la valeur dans le champ à gauche sera automatiquement convertie vers la nouvelle unité.

en: Could not open macro file '%1'
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de macro « %1 »

en: Kig cannot open the macro file "%1".
fr: Kig ne peut pas ouvrir le fichier macro « %1 ».

en: This file was created by a very old Kig version (pre-0.4). Support for this format has been removed from recent Kig versions. You can try to import this macro using a previous Kig version (0.4 to 0.6) and then export it again in the new format.
fr: Ce fichier a été créé par une version très ancienne (pre-0.4) de Kig. Les versions récentes de Kig ne prennent plus en charge ce format. Vous pouvez essayer d'importer cette macro avec une ancienne version de Kig (de 0.4 à 0.6), puis de l'exporter dans le nouveau format.

en: Unnamed Macro #%1
fr: Macro sans nom #%1

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support. Perhaps you have compiled Kig without support for this object type, or perhaps you are using an older Kig version.
fr: Ce fichier Kig utilise un objet de type « %1 », que cette version de Kig ne gère pas. Vous avez peut-être compilé Kig sans la prise en charge de ce type d'objet, ou alors vous utilisez une version plus ancienne de Kig.

en: Radical Lines for Conics
fr: Droites radicales de coniques

en: The lines constructed through the intersections of two conics.  This is also defined for non-intersecting conics.
fr: Les droites construites à partir de l'intersection de deux coniques. Ceci est aussi défini pour deux coniques ne se coupant pas.

en: Moving Point
fr: Point mobile

en: Select the moving point, which will be moved around while drawing the locus...
fr: Choisissez le point mobile, qui sera déplacé lors de la construction du lieu géométrique...

en: Following Point
fr: Point contraint

en: Select the following point, whose locations the locus will be drawn through...
fr: Choisissez le point contraint, dont les positions détermineront le tracé du lieu...

en: Locus
fr: Lieu

en: A locus
fr: Un lieu

en: Dependent Point
fr: Point dépendant

en: Polygon by Its Vertices
fr: Polygone par ses sommets

en: Construct a polygon by giving its vertices
fr: Construire un polygone en donnant ses sommets

en: ... with this vertex (click on the first vertex to terminate construction)
fr: ... avec ce sommet (cliquez sur le premier sommet pour terminer la construction)

en: Construct a polygon with this vertex
fr: Construire un polygone avec ce sommet

en: Select a point to be a vertex of the new polygon...
fr: Choisissez un point servant de sommet au nouveau polygone...

en: Open Polygon (Polygonal Line)
fr: Polygone ouvert (ligne polygonale)

en: Construct an open polygon
fr: Construire un polygone ouvert

en: ... with this vertex (click again on the last vertex to terminate construction)
fr: ... avec ce sommet (cliquez à nouveau sur le dernier sommet pour terminer la construction)

en: Construct a polygonal line with this vertex
fr: Construire une ligne polygonale avec ce sommet

en: Select a point to be a vertex of the new polygonal line...
fr: Sélectionnez un point pour en faire un sommet de la nouvelle ligne polygonale...

en: Polygon
fr: Polygone

en: Construct the vertices of this polygon...
fr: Construire les sommets de ce polygone...

en: Vertices of a Polygon
fr: Sommets d'un polygone

en: The vertices of a polygon.
fr: Les sommets d'un polygone.

en: Construct the sides of this polygon...
fr: Construire les côtés de ce polygone...

en: Sides of a Polygon
fr: Côtés d'un polygone

en: The sides of a polygon.
fr: Les côtés d'un polygone.

en: Regular Polygon with Given Center
fr: Polygone régulier avec le centre donné

en: Construct a regular polygon with a given center and vertex
fr: Construire un polygone régulier avec le centre et le sommet donnés

en: Construct a regular polygon with this center
fr: Construire un polygone régulier avec ce centre

en: Construct a regular polygon with this vertex
fr: Construire un polygone régulier avec ce sommet

en: Adjust the number of sides (%1/%2)
fr: Ajuster le nombre de côtés (%1 / %2)

en: Adjust the number of sides (%1)
fr: Ajuster le nombre de côtés (%1)

en: Select the center of the new polygon...
fr: Choisissez le centre du nouveau polygone...

en: Select a vertex for the new polygon...
fr: Choisissez un sommet pour le nouveau polygone...

en: Move the cursor to get the desired number of sides...
fr: Déplacer le curseur pour obtenir le nombre de côtés souhaité...

en: Bézier Curve by its Control Points
fr: Courbe de Bézier par ses points de contrôle

en: Construct a Bézier curve by giving its control points
fr: Construire une courbe de Bézier en donnant ses points de contrôle

en: ... with this control point (click again on the last control point to terminate construction)
fr: ... avec ce point de contrôle (cliquez à nouveau sur le dernier point de contrôle pour terminer la construction)

en: Construct a Bézier curve with this control point
fr: Construire une courbe de Bézier avec ce point de contrôle

en: Select a point to be a control point of the new Bézier curve...
fr: Sélectionnez un point servant de point de contrôle pour la nouvelle courbe de Bézier...

en: Rational Bézier Curve by its Control Points
fr: Courbe de Bézier rationnelle par ses points de contrôle

en: Construct a Bézier curve by giving its control points and positive weights
fr: Construire une courbe de Bézier en donnant ses points de contrôle et poids positifs

en: ... assign this weight to last selected control point
fr: ... assigner un poids au dernier point de contrôle sélectionné

en: ... with this control point (click again on the last control point or weight to terminate construction)
fr: ... avec ce point de contrôle (cliquez de nouveau sur le dernier point de contrôle ou poids pour terminer la construction)

en: Construct a rational Bézier curve with this control point
fr: Construire une courbe de Bézier rationnelle avec ce point de contrôle

en: Select a point to be a control point of the new rational Bézier curve...
fr: Sélectionnez un point à utiliser comme point de contrôle pour cette nouvelle courbe de Bézier rationnelle...

en: Select a numeric label to be a weight of last selected point...
fr: Sélectionnez un libellé numérique servant de poids au dernier point sélectionné...

en: Construct the Radical Lines of This Circle
fr: Construire les droites radicales de ce cercle

en: Construct the Radical Lines of This Conic
fr: Construire les droites radicales de cette conique

en: Generic Affinity
fr: Affinité générique

en: The unique affinity that maps three points (or a triangle) onto three other points (or a triangle)
fr: L'affinité unique qui transforme trois points donnés (ou un triangle) en trois autres points (ou un triangle)

en: Generic Projective Transformation
fr: Projection générique

en: The unique projective transformation that maps four points (or a quadrilateral) onto four other points (or a quadrilateral)
fr: La projection unique qui transforme quatre points donnés (ou un quadrilatère) en quatre autres points (ou un quadrilatère)

en: Inversion of Point, Line or Circle
fr: Inversion d'un point, d'une ligne ou d'un cercle

en: The inversion of a point, line or circle with respect to a circle
fr: L'inversion d'un point, d'une ligne ou d'un cercle par rapport à un cercle

en: Measure Transport
fr: Report de la longueur

en: Transport the measure of a segment or arc over a line or circle.
fr: Reporter la longueur du segment ou de l'arc sur une droite ou un cercle.

en: Segment to transport
fr: Segment à reporter

en: Arc to transport
fr: Arc à reporter

en: Value to transport
fr: Valeurs à reporter

en: Transport a measure on this line
fr: Reporter la longueur sur cette droite

en: Transport a measure on this circle
fr: Reporter la longueur sur ce cercle

en: Start transport from this point of the circle
fr: Démarrer le report de ce point sur ce cercle

en: Start transport from this point of the line
fr: Démarrer le report de ce point sur cette droite

en: Start transport from this point of the curve
fr: Démarrer le report de ce point sur cette courbe

en: Select a segment, arc or numeric label to be transported...
fr: Sélectionnez un segment, un arc ou une étiquette numérique à transporter...

en: Select a destination line or circle...
fr: Sélectionnez une droite ou un cercle de destination...

en: Choose a starting point on the line/circle...
fr: Sélectionnez un point de départ sur la droite / le cercle...

en: Intersect with this conic
fr: Intersection avec cette conique

en: Intersect with this line
fr: Intersection avec cette droite

en: Intersect with this cubic
fr: Intersection avec cette cubique

en: Intersect with this circle
fr: Intersection avec ce cercle

en: Intersect
fr: Intersection

en: The intersection of two objects
fr: L'intersection de deux objets

en: Intersect this Circle
fr: Intersection avec ce cercle

en: Intersect this Conic
fr: Intersection avec cette conique

en: Intersect this Segment
fr: Intersection avec ce segment

en: Intersect this Half-line
fr: Intersection avec cette demi-droite

en: Intersect this Line
fr: Intersection avec cette droite

en: Intersect this Cubic Curve
fr: Intersection avec cette cubique

en: Intersect this Arc
fr: Intersection avec cet arc

en: Intersect this Polygon
fr: Intersection avec ce polygone

en: Intersect this Polygonal
fr: Intersection avec ce polygone

en: with this Circle
fr: avec ce cercle

en: with this Conic
fr: avec cette conique

en: with this Segment
fr: avec ce segment

en: with this Half-line
fr: avec cette demi-droite

en: with this Line
fr: avec cette droite

en: with this Cubic Curve
fr: avec cette cubique

en: with this Arc
fr: avec cet arc

en: with this Polygon
fr: avec ce polygone

en: with this Polygonal
fr: avec ce polygone

en: Construct midpoint of this point and another one
fr: Construire le point médian et un autre

en: Select the first of the points of which you want to construct the midpoint...
fr: Choisissez le premier des points dont vous voulez construire le milieu...

en: Construct the midpoint of this point and another one
fr: Construire le milieu de ce point et d'un autre

en: Select the other of the points of which to construct the midpoint...
fr: Choisissez le second des points dont vous voulez construire le milieu...

en: Construct golden ratio point of this point and another one
fr: Construire le point de rapport parfait de ce point et un autre

en: Select the first of the points of which you want to construct the golden ratio point...
fr: Sélectionnez le premier des points pour lesquels vous voulez construire le point de rapport parfait...

en: Construct the golden ratio point of this point and another one
fr: Construire le point de rapport parfait de ce point et un autre

en: Select the other of the points of which to construct the golden ratio point...
fr: Sélectionnez un autre des points avec lequel vous voulez construire le point de rapport parfait...

en: Select the first object to intersect...
fr: Choisissez le premier objet dont vous voulez construire l'intersection...

en: Select the second object to intersect...
fr: Choisissez le second objet dont vous voulez construire l'intersection...

en: Tangent
fr: Tangente

en: The line tangent to a curve
fr: La droite tangente à une courbe

en: Tangent to This Circle
fr: Tangente à ce cercle

en: Tangent to This Conic
fr: Tangente à cette conique

en: Tangent to This Arc
fr: Tangente à cet arc

en: Tangent to This Cubic Curve
fr: Tangente à cette cubique

en: Tangent to This Curve
fr: Tangente à cette courbe

en: Tangent at This Point
fr: Tangente à ce point

en: Center Of Curvature
fr: Centre de courbure

en: The center of the osculating circle to a curve
fr: Le centre du cercle osculateur vers une courbe

en: Center of Curvature of This Conic
fr: Centre de courbure de cette conique

en: Center of Curvature of This Cubic Curve
fr: Centre de courbure de cette cubique

en: Center of Curvature of This Curve
fr: Centre de courbure de cette courbe

en: Center of Curvature at This Point
fr: Centre de courbure en ce point

[ctx: Translators: Pixel]
en: pixel
fr: pixels

[ctx: Translators: Inch]
en: in
fr: pouces

en: Which object?
fr: Quel objet ?

en: Click the location where you want to place the new point, or the curve that you want to attach it to...
fr: Cliquez sur l'emplacement du nouveau point, ou sur la courbe à laquelle vous souhaitez le lier...

en: Now select the location for the result label.
fr: Veuillez maintenant choisir l'emplacement de la nouvelle étiquette.

[ctx: @title:window]
en: Edit Type
fr: Modifier un type

en: Here you can edit the name of the current macro type.
fr: Vous pouvez modifier ici le nom du type courant de macro.

en: Here you can edit the description of the current macro type. This field is optional, so you can also leave this empty: if you do so, then your macro type will have no description.
fr: Vous pouvez modifier ici la description du type courant de macro. Ce champ est optionnel, vous pouvez donc le laisser vide : cependant, si vous le faites, le type de votre macro n'aura pas de description.

en: Use this button to change the icon of the current macro type.
fr: Utilisez ce bouton pour changer l'icône du type courant de macro.

en: The name of the macro can not be empty.
fr: La macro doit avoir un nom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Here you can modify the name, the description and the icon of this macro type.
fr: Vous pouvez modifier ici le nom, la description et l'icône de ce type de macro.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_3)
en: Name:
fr: Nom :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_2_2)
en: Description:
fr: Description :

[ctx: @title:window]
en: History Browser
fr: Navigateur d'historique

en: Start of the construction
fr: Début de la construction

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Description of the current step:
fr: Description du pas courant :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonFirst)
en: First step
fr: Premier pas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonBack)
en: One step back
fr: Un pas en arrière

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonNext)
en: One step forward
fr: Un pas en avant

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonLast)
en: Last step
fr: Dernier pas

en: Name
fr: Nom

en: <unnamed object>
fr: <objet sans nom>

en: There are '%n' parts in the text that you have not selected a value for. Please remove them or select enough arguments.
fr: Il y a %n parties dans le texte pour lesquelles vous n'avez pas sélectionné de valeurs. Veuillez les enlever ou sélectionner suffisamment d'arguments.

en: Selecting argument %1
fr: Choix de l'argument %1

en: Change Label
fr: Modifier l'étiquette

en: Set Value
fr: Définir la valeur

en: Enter value:
fr: Saisissez la valeur

en: Select the position for the new numeric value...
fr: Choisissez la position pour la nouvelle valeur numérique

en: One of the result objects you selected cannot be calculated from the given objects. Kig cannot calculate this macro because of this. Please press Back, and construct the objects in the correct order...
fr: Un des objets résultats que vous avez sélectionnés ne peut être calculé à partir des objets de départ. Kig ne peut pas calculer cette macro à cause de cela. Veuillez appuyez sur « Précédent » et construire les objets dans le bon ordre...

en: One of the given objects is not used in the calculation of the resultant objects.  This probably means you are expecting Kig to do something impossible.  Please check the macro and try again.
fr: Un des objets de départ n'est pas utilisé pour le calcul des objets résultats. Cela veut probablement dire que vous vous attendiez à ce que Kig fasse quelque chose d'impossible. Veuillez vérifier votre macro et recommencer.

en: Given Objects
fr: Objets de départ

en: Select the "given" objects for your new macro and press "Next".
fr: Sélectionnez les objets de départ pour votre nouvelle macro puis cliquez sur « Suivant ».

en: Final Object
fr: Objet final

en: Select the final object(s) for your new macro.
fr: Sélectionnez le ou les objets finaux de votre nouvelle macro.

en: Enter a name and description for your new type.
fr: Veuillez donner un nom et une description pour votre nouveau type.

en: &Name:
fr: Nom :

en: &Description:
fr: Description :

en: &Icon:
fr: Icône

[ctx: @title:window]
en: Define New Macro
fr: Définir une nouvelle macro

en: Move %1 Object | Move %1 Objects
fr[0]: Déplacer %1 objet
fr[1]: Déplacer %1 objets

en: Redefine Point
fr: Redéfinir un point

en: Black
fr: Noir

en: Gray
fr: Gris

en: Red
fr: Rouge

en: Green
fr: Vert

en: Yellow
fr: Jaune

en: Dark Red
fr: Rouge Foncé

en: &Hide
fr: &Cacher

en: &Show
fr: &Afficher

en: &Move
fr: &Déplacer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: &Delete
fr: &Supprimer des objets

en: &Custom Color
fr: Couleur &personnalisée

en: Change Object Color
fr: Modifier la couleur de l'objet

en: Change Object Width
fr: Modifier la largeur de l'objet

en: Change Point Style
fr: Modifier le style du point

en: Change Object Style
fr: Modifier le style de l'objet

en: Set &Name...
fr: &Nommer...

en: &Name
fr: &Nom

en: Set Object Name
fr: Nommer l'objet

en: Set Name of this Object:
fr: Nommer cet objet

en: %1 Object | %1 Objects
fr[0]: %1 objet
fr[1]: %1 objets

en: Kig Document
fr: Document Kig

en: &Transform
fr: &Transformation

en: T&est
fr: T&ester

en: Const&ruct
fr: Const&ruire

en: &Start
fr: &Début

en: Add Te&xt Label
fr: Ajouter une éti&quette

en: Set Co&lor
fr: Définir la cou&leur

en: Set &Pen Width
fr: Définir l'é&paisseur du crayon

en: Set St&yle
fr: Définir le st&yle

en: Set Coordinate S&ystem
fr: Définir le s&ystème de coordonnées

[ctx: More menu items]
en: More...
fr: Plus...

en: Edit Script...
fr: Modifier le script...

en: Enter Label Text
fr: Saisissez le libellé de l'étiquette

en: Enter the text for your label here and press "Next".
    If you want to show variable parts, then put %1, %2, ... at the appropriate places (e.g. "This segment is %1 units long.").
fr: Saisissez le libellé de votre étiquette ici, puis appuyez sur « Suivant ».
    Si vous désirez afficher des parties variables, mettez %1, %2... aux endroits appropriés (par exemple « Ce segment a une longueur de %1 unités. »).

en: Show text in a frame
fr: Afficher le texte dans un cadre

en: Select Arguments
fr: Sélectionner les arguments

en: Now select the argument(s) you need.  For every argument, click on it, select an object and a property in the Kig window, and click finish when you are done...
fr: Maintenant, choisissez le(s) argument(s) dont vous avez besoin. Pour chaque argument, cliquez dessus, puis sélectionnez un objet et une propriété dans la fenêtre de Kig, et enfin cliquez sur « Terminer » lorsque vous avez terminé...

[ctx: @title:window]
en: Construct Label
fr: Construire une étiquette

en: Type
fr: &Types

[ctx: @title:window]
en: Manage Types
fr: Gérer les types

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: &Edit...
fr: Édit&er...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonExport)
en: E&xport...
fr: E&xporter...

en: Are you sure you want to delete this type? | Are you sure you want to delete these %1 types?
fr[0]: Voulez-vous vraiment effacer ce type ?
fr[1]: Voulez-vous vraiment effacer ces %1 types ?

en: Are You Sure?
fr: Confirmez-vous ?

en: Export Types
fr: Exporter les types

en: Kig Types Files (*.kigt);;All Files (*)
fr: Fichiers de types Kig (*.kigt);;Tous les fichiers (*)

en: Kig Types Files (*.kigt)
fr: Fichiers de types Kig (*.kigt)

en: Geogebra Tool Files (*.ggt)
fr: Fichiers d'outils Geogebra (*.ggt)

en: All Files (*)
fr: Tous les fichiers (*)

en: Import Types
fr: Importer des types

en: There is more than one type selected. You can only edit one type at a time. Please select only the type you want to edit and try again.
fr: Il y a plus d'un type sélectionné. Vous ne pouvez éditer qu'un type à la fois. Veuillez ne sélectionner que le type que vous voulez éditer et recommencer.

en: More Than One Type Selected
fr: Plus d'un type sélectionné

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, typeList)
en: Select types here...
fr: Sélectionnez les types ici...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, typeList)
en: This is a list of the current macro types... You can select, edit, delete, export and import them...
fr: Voici une liste des types actuels de macro... Vous pouvez les sélectionner, les supprimer, les exporter ou les importer...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: Edit the selected type.
fr: Modifier le type sélectionné.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: Delete all the selected types in the list.
fr: Supprimer tous les types sélectionnés dans la liste.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonExport)
en: Export all the selected types to a file.
fr: Exporter tous les types sélectionnés dans un fichier.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonImport)
en: Import macros that are contained in one or more files.
fr: Importer les macros contenues dans un ou plusieurs fichiers.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonImport)
en: &Import...
fr: &Importer...

en: Construct an angle through this point
fr: Construire un angle passant par ce point

en: Select a point that the first half-line of the angle should go through...
fr: Choisissez un point par lequel passera la première demi-droite de l'angle...

en: Construct an angle at this point
fr: Construire un angle en ce point

en: Select the point to construct the angle in...
fr: Choisissez le point où construire l'angle...

en: Select a point that the second half-line of the angle should go through...
fr: Choisissez un point par lequel passera la seconde demi-droite de l'angle...

en: Set Si&ze
fr: Définir la t&aille

en: Toggle &Right Angle Mark
fr: Change&r le marquage de l'angle

en: Resize Angle
fr: Redimensionner l'angle

en: Construct an arc starting at this point
fr: Construire un arc à partir de ce point

en: Select the start point of the new arc...
fr: Choisissez le point de départ du nouvel arc...

en: Construct an arc through this point
fr: Construire un arc passant par ce point

en: Select a point for the new arc to go through...
fr: Choisissez un point par lequel le nouvel arc passera...

en: Construct an arc ending at this point
fr: Construire un arc terminant à ce point

en: Select the end point of the new arc...
fr: Choisissez le point final du nouvel arc...

en: Construct an arc with this center
fr: Construire un arc avec ce centre

en: Select the center of the new arc...
fr: Choisissez le centre du nouvel arc...

en: Construct an arc with this angle
fr: Construire un arc avec cet angle

en: Select the angle of the new arc...
fr: Choisissez l'angle du nouvel arc...

en: Construct a conic arc starting at this point
fr: Construire un arc conique à partir de ce point

en: Select the start point of the new conic arc...
fr: Choisissez le point de départ du nouvel arc conique...

en: Construct a conic arc through this point
fr: Construire un arc conique passant par ce point

en: Select a point for the new conic arc to go through...
fr: Choisissez un point par lequel passera le nouvel arc conique...

en: Construct a conic arc ending at this point
fr: Construire un arc conique terminant à ce point

en: Select the end point of the new conic arc...
fr: Choisissez le point final du nouvel arc conique...

en: Construct an conic arc with this center
fr: Construire un arc conique avec ce centre

en: Select the center of the new conic arc...
fr: Choisissez le centre du nouvel arc conique...

en: Number of control points
fr: Nombre de points de contrôle

en: Control polygon
fr: Polygone de contrôle

en: Cartesian Equation
fr: Équation cartésienne

en: Bézier Curve
fr: Courbe de Bézier

en: Select this Bézier Curve
fr: Sélectionner cette courbe de Bézier

en: Select Bézier Curve %1
fr: Sélectionner la courbe de Bézier %1

en: Remove a Bézier Curve
fr: Supprimer une courbe de Bézier

en: Add a Bézier Curve
fr: Ajouter une courbe de Bézier

en: Move a Bézier Curve
fr: Déplacer une courbe de Bézier

en: Attach to this Bézier Curve
fr: Lier à cette courbe de Bézier

en: Show a Bézier Curve
fr: Afficher une courbe de Bézier

en: Hide a Bézier Curve
fr: Cacher une courbe de Bézier

en: Bézier Quadratic
fr: Quadrique de Bézier

en: Select this Bézier Quadratic
fr: Sélectionner ce quadrique de Bézier

en: Select Bézier Quadratic %1
fr: Sélectionner le quadrique de Bézier %1

en: Remove a Bézier Quadratic
fr: Supprimer un quadrique de Bézier

en: Add a Bézier Quadratic
fr: Ajouter un quadrique de Bézier

en: Move a Bézier Quadratic
fr: Déplacer un quadrique de Bézier

en: Attach to this Bézier Quadratic
fr: Lier à ce quadrique de Bézier

en: Show a Bézier Quadratic
fr: Afficher un quadrique de Bézier

en: Hide a Bézier Quadratic
fr: Cacher un quadrique de Bézier

en: Bézier Cubic
fr: Cube de Bézier

en: Select this Bézier Cubic
fr: Sélectionner ce cube de Bézier

en: Select Bézier Cubic %1
fr: Sélectionner le cube de Bézier %1

en: Remove a Bézier Cubic
fr: Supprimer une cube de Bézier

en: Add a Bézier Cubic
fr: Ajouter une cube de Bézier

en: Move a Bézier Cubic
fr: Déplacer une cube de Bézier

en: Attach to this Bézier Cubic
fr: Lier à ce cube de Bézier

en: Show a Bézier Cubic
fr: Afficher une cube Bézier

en: Hide a Bézier Cubic
fr: Cacher une cube de Bézier

en: Rational Bézier Curve
fr: Courbe de Bézier rationnelle

en: Select this Rational Bézier Curve
fr: Sélectionner cette courbe de Bézier rationnelle

en: Select Rational Bézier Curve %1
fr: Sélectionner la courbe de Bézier rationnelle %1

en: Remove a Rational Bézier Curve
fr: Supprimer une courbe de Bézier rationnelle

en: Add a Rational Bézier Curve
fr: Ajouter une courbe de Bézier rationnelle

en: Move a Rational Bézier Curve
fr: Déplacer une courbe de Bézier rationnelle

en: Attach to this Rational Bézier Curve
fr: Lier à cette courbe de Bézier rationnelle

en: Show a Rational Bézier Curve
fr: Afficher une courbe de Bézier rationnelle

en: Hide a Rational Bézier Curve
fr: Cacher une courbe de Bézier rationnelle

en: Rational Bézier Quadratic
fr: Quadrique de Bézier rationnel

en: Select this Rational Bézier Quadratic
fr: Sélectionner ce quadrique de Bézier rationnel

en: Select Rational Bézier Quadratic %1
fr: Sélectionner le quadrique de Bézier rationnel %1

en: Remove a Rational Bézier Quadratic
fr: Supprimer un quadrique de Bézier rationnel

en: Add a Rational Bézier Quadratic
fr: Ajouter un quadrique de Bézier rationnel

en: Move a Rational Bézier Quadratic
fr: Déplacer un quadrique de Bézier rationnel

en: Attach to this Rational Bézier Quadratic
fr: Lier à ce quadrique de Bézier rationnel

en: Show a Rational Bézier Quadratic
fr: Afficher un quadrique de Bézier rationnel

en: Hide a Rational Bézier Quadratic
fr: Cacher un quadrique de Bézier rationnel

en: Rational Bézier Cubic
fr: Cube de Bézier rationnel

en: Select this Rational Bézier Cubic
fr: Sélectionner ce cube de Bézier rationnel

en: Select Rational Bézier Cubic %1
fr: Sélectionner le cube de Bézier rationnel %1

en: Remove a Rational Bézier Cubic
fr: Supprimer un cube de Bézier rationnel

en: Add a Rational Bézier Cubic
fr: Ajouter un cube de Bézier rationnel

en: Move a Rational Bézier Cubic
fr: Déplacer un cube de Bézier rationnel

en: Attach to this Rational Bézier Cubic
fr: Lier à ce cube de Bézier rationnel

en: Show a Rational Bézier Cubic
fr: Afficher un cube de Bézier rationnel

en: Hide a Rational Bézier Cubic
fr: Cacher un cube de Bézier rationnel

en: Construct a quadratic Bézier curve with this control point
fr: Construire une courbe de Bézier quadrique rationnelle avec ce point de contrôle

en: Select a point to be a control point of the new quadratic Bézier curve...
fr: Sélectionner un point à utiliser comme point de contrôle pour cette nouvelle courbe de Bézier quadrique rationnelle...

en: Construct a cubic Bézier curve with this control point
fr: Construire une courbe de Bézier cubique avec ce point de contrôle

en: Select a point to be a control point of the new cubic Bézier curve...
fr: Sélectionner un point servant de point de contrôle pour la nouvelle courbe de Bézier cubique...

en: Construct a quadratic rational Bézier curve with this control point
fr: Construire une courbe de Bézier quadrique rationnelle avec ce point de contrôle

en: Select three points and three numeric values as weights to construct rational Bézier curve...
fr: Sélectionner trois points et trois nombres comme poids pour construire une courbe de Bézier rationnelle...

en: Select this value as weight
fr: Sélectionner cette valeur comme poids

en: Construct a cubic rational Bézier curve with this control point
fr: Construire une courbe de Bézier cubique rationnelle avec ce point de contrôle

en: string
fr: chaîne

en: int
fr: entier

en: Test Result
fr: Résultat du test

en: Select the curve...
fr: Sélectionnez la courbe...

en: Select a point on the curve...
fr: Sélectionnez un point sur la courbe...

en: Circumference
fr: Circonférence

en: Radius
fr: Rayon

en: Center
fr: Centre

en: Expanded Cartesian Equation
fr: Équation cartésienne développée

en: Polar Equation
fr: Équation polaire

en: rho = %1   [centered at %2]
fr: rho = %1 [centré en %2]

en: circle
fr: cercle

en: Select this circle
fr: Sélectionner ce cercle

en: Select circle %1
fr: Sélectionner le cercle %1

en: Remove a Circle
fr: Supprimer un cercle

en: Add a Circle
fr: Ajouter un cercle

en: Move a Circle
fr: Déplacer un cercle

en: Attach to this circle
fr: Lier à ce cercle

en: Show a Circle
fr: Afficher un cercle

en: Hide a Circle
fr: Cacher un cercle

en: Construct a circle through this point
fr: Construire un cercle passant par ce point

en: Construct a circle with this center
fr: Construire un cercle avec ce centre

en: Select the center of the new circle...
fr: Choisissez le centre de ce nouveau cercle...

en: Select a point for the new circle to go through...
fr: Choisissez un point par lequel passera le nouveau cercle...

en: With this radius
fr: Avec ce rayon

en: Select the length of the radius...
fr: Choisissez la longueur du rayon...

en: Conic Type
fr: Type de conique

en: First Focus
fr: Premier foyer

en: Second Focus
fr: Second foyer

en: Hyperbola
fr: Hyperbole

en: Parabola
fr: Parabole

en: [centered at %1]
fr: [centré en %1]

en: conic
fr: conique

en: Select this conic
fr: Sélectionner cette conique

en: Select conic %1
fr: Sélectionner la conique %1

en: Remove a Conic
fr: Supprimer une conique

en: Add a Conic
fr: Ajouter une conique

en: Move a Conic
fr: Déplacer une conique

en: Attach to this conic
fr: Lier à cette conique

en: Show a Conic
fr: Afficher une conique

en: Hide a Conic
fr: Cacher une conique

en: Supporting Conic
fr: Conique de base

en: First End Point
fr: Première extrémité

en: Second End Point
fr: Seconde extrémité

en: conic arc
fr: arc conique

en: Select this conic arc
fr: Sélectionner cet arc conique

en: Select conic arc %1
fr: Sélectionner l'arc conique %1

en: Remove a Conic Arc
fr: Supprimer un arc conique

en: Add a Conic Arc
fr: Ajouter un arc conique

en: Move a Conic Arc
fr: Déplacer un arc conique

en: Attach to this conic arc
fr: Lier à cet arc conique

en: Show a Conic Arc
fr: Afficher un arc conique

en: Hide a Conic Arc
fr: Cacher un arc conique

en: Construct a conic through this point
fr: Construire une conique passant par ce point

en: Select a point for the new conic to go through...
fr: Choisissez un point par lequel passera la nouvelle conique...

en: Construct a conic with this asymptote
fr: Construire une conique avec cette asymptote

en: Select the first asymptote of the new conic...
fr: Choisissez la première asymptote de la nouvelle conique...

en: Select the second asymptote of the new conic...
fr: Choisissez la seconde asymptote de la nouvelle conique...

en: Construct an ellipse with this focus
fr: Construire une ellipse avec ce foyer

en: Select the first focus of the new ellipse...
fr: Choisissez le premier foyer de la nouvelle ellipse...

en: Select the second focus of the new ellipse...
fr: Choisissez le second foyer de la nouvelle ellipse...

en: Construct an ellipse through this point
fr: Construire une ellipse passant par ce point

en: Select a point for the new ellipse to go through...
fr: Choisissez un point par lequel passera la nouvelle ellipse...

en: Construct a hyperbola with this focus
fr: Construire une hyperbole avec ce foyer

en: Select the first focus of the new hyperbola...
fr: Choisissez le premier foyer de la nouvelle hyperbole...

en: Select the second focus of the new hyperbola...
fr: Choisissez le second foyer de la nouvelle hyperbole...

en: Construct a hyperbola through this point
fr: Construire une hyperbole passant par ce point

en: Select a point for the new hyperbola to go through...
fr: Choisissez un point par lequel passera la nouvelle hyperbole...

en: Construct a conic with this line as directrix
fr: Construire une conique avec cette droite comme directrice

en: Select the directrix of the new conic...
fr: Choisissez la directrice de la nouvelle conique...

en: Construct a conic with this point as focus
fr: Construire une conique avec ce point comme foyer

en: Select the focus of the new conic...
fr: Choisissez le foyer de la nouvelle conique...

en: Construct a parabola through this point
fr: Construire une parabole passant par ce point

en: Select a point for the new parabola to go through...
fr: Choisissez un point par lequel passera la nouvelle parabole...

en: Construct a polar point wrt. this conic
fr: Construire un point polaire par rapport à cette conique

en: Select the conic wrt. which you want to construct a polar point...
fr: Choisissez la conique par rapport à laquelle vous souhaitez construire un point polaire...

en: Construct the polar point of this line
fr: Construire le point polaire de cette droite

en: Select the line of which you want to construct the polar point...
fr: Choisissez la droite dont vous souhaitez construire le point polaire...

en: Construct a polar line wrt. this conic
fr: Construire une droite polaire par rapport à cette conique

en: Construct the polar line of this point
fr: Construire la droite polaire de ce point

en: Construct the directrix of this conic
fr: Construire la directrice de cette conique

en: Select the conic of which you want to construct the directrix...
fr: Choisissez la conique dont vous souhaitez construire la directrice...

en: Construct a parabola with this directrix
fr: Construire une parabole avec cette directrice

en: Select the directrix of the new parabola...
fr: Choisissez la directrice de la nouvelle parabole...

en: Construct a parabola with this focus
fr: Construire une parabole avec ce foyer

en: Select the focus of the new parabola...
fr: Choisissez le foyer de la nouvelle parabole...

en: Construct the asymptotes of this conic
fr: Construire les asymptotes de cette conique

en: Select the conic of which you want to construct the asymptotes...
fr: Choisissez la conique dont vous souhaitez construire les asymptotes...

en: Construct the radical lines of this conic
fr: Construire les droites radicales de cette conique

en: Select the first of the two conics of which you want to construct the radical line...
fr: Choisissez la première des deux coniques dont vous souhaitez construire la droite radicale...

en: Select the other of the two conic of which you want to construct the radical line...
fr: Choisissez la deuxième des deux coniques dont vous souhaitez construire la droite radicale...

en: Switch Radical Lines
fr: Échanger les droites radicales

en: Switch Conic Radical Lines
fr: Échanger les droites radicales

en: cubic curve
fr: cubique

en: Select this cubic curve
fr: Sélectionner cette cubique

en: Select cubic curve %1
fr: Sélectionner la cubique %1

en: Remove a Cubic Curve
fr: Supprimer une cubique

en: Add a Cubic Curve
fr: Ajouter une cubique

en: Move a Cubic Curve
fr: Déplacer une cubique

en: Attach to this cubic curve
fr: Lier à cette cubique

en: Show a Cubic Curve
fr: Afficher une cubique

en: Hide a Cubic Curve
fr: Cacher une cubique

en: Construct a cubic curve through this point
fr: Construire une cubique passant par ce point

en: Select a point for the new cubic to go through...
fr: Choisissez un point par lequel passera la nouvelle cubique...

en: curve
fr: courbe

en: Select this curve
fr: Sélectionner cette courbe

en: Select curve %1
fr: Sélectionner la courbe %1

en: Remove a Curve
fr: Supprimer une courbe

en: Add a Curve
fr: Ajouter une courbe

en: Move a Curve
fr: Déplacer une courbe

en: Attach to this curve
fr: Lier à cette courbe

en: Show a Curve
fr: Afficher une courbe

en: Hide a Curve
fr: Cacher une courbe

en: Possibly trascendental curve
fr: Courbe potentiellement transcendante

en: Already computed intersection point
fr: Point d'intersection déjà calculé

en: Intersect with this cubic curve
fr: Intersection avec cette cubique

en: Intersect with this arc
fr: Intersection avec cet arc

en: Invert with respect to this circle
fr: Inverser par rapport à ce cercle

en: Select the circle we want to invert against...
fr: Choisissez le cercle que vous souhaitez utiliser pour inverser...

en: Compute the inversion of this object
fr: Calculer l'inversion de cet objet

en: Select the object to invert...
fr: Choisissez l'objet à inverser...

en: Compute the inversion of this point
fr: Calculer l'inversion de ce point

en: Select the point to invert...
fr: Choisissez le point à inverser...

en: Compute the inversion of this line
fr: Calculer l'inversion de cette ligne

en: Select the line to invert...
fr: Choisissez la ligne à inverser...

en: Compute the inversion of this segment
fr: Calculer l'inversion de ce segment

en: Select the segment to invert...
fr: Choisissez le segment à inverser...

en: Compute the inversion of this circle
fr: Calculer l'inversion de ce cercle

en: Select the circle to invert...
fr: Choisissez le cercle à inverser...

en: Compute the inversion of this arc
fr: Calculer l'inversion de cet arc

en: Select the arc to invert...
fr: Choisissez l'arc à inverser...

en: Slope
fr: Pente

en: Equation
fr: Équation

en: Length
fr: Longueur

en: Support Line
fr: Ligne de base

en: End Point
fr: Point final

en: line
fr: droite

en: Select a Line
fr: Sélectionner une droite

en: Select this line
fr: Sélectionner cette droite

en: Select line %1
fr: Sélectionner la droite %1

en: Remove a Line
fr: Supprimer une droite

en: Add a Line
fr: Ajouter une droite

en: Move a Line
fr: Déplacer une droite

en: Attach to this line
fr: Lier à cette droite

en: Show a Line
fr: Afficher une droite

en: Hide a Line
fr: Cacher une droite

en: Select this segment
fr: Sélectionner ce segment

en: Select segment %1
fr: Sélectionner le segment %1

en: Remove a Segment
fr: Supprimer un segment

en: Add a Segment
fr: Ajouter un segment

en: Move a Segment
fr: Déplacer un segment

en: Attach to this segment
fr: Lier à ce segment

en: Show a Segment
fr: Afficher un segment

en: Hide a Segment
fr: Cacher un segment

en: half-line
fr: demi-droite

en: Select this half-line
fr: Sélectionner cette demi-droite

en: Select half-line %1
fr: Sélectionner la demi-droite %1

en: Remove a Half-Line
fr: Supprimer une demi-droite

en: Add a Half-Line
fr: Ajouter une demi-droite

en: Move a Half-Line
fr: Déplacer une demi-droite

en: Attach to this half-line
fr: Lier à cette demi-droite

en: Show a Half-Line
fr: Afficher une demi-droite

en: Hide a Half-Line
fr: Cacher une demi-droite

en: Construct a segment starting at this point
fr: Construire un segment à partir de ce point

en: Select the start point of the new segment...
fr: Choisissez le point de départ du nouveau segment...

en: Construct a segment ending at this point
fr: Construire un segment allant à ce point

en: Select the end point of the new segment...
fr: Choisissez le point final du nouveau segment...

en: Construct a line through this point
fr: Construire une droite passant par ce point

en: Select a point for the line to go through...
fr: Choisissez un point par lequel passera la nouvelle droite...

en: Select another point for the line to go through...
fr: Choisissez un autre point par lequel passera la nouvelle droite...

en: Construct a half-line starting at this point
fr: Construire une demi-droite à partir de ce point

en: Select the start point of the new half-line...
fr: Choisissez le point de départ de la nouvelle demi-droite...

en: Construct a half-line through this point
fr: Construire une demi-droite passant par ce point

en: Select a point for the half-line to go through...
fr: Choisissez un point par lequel passera la nouvelle demi-droite...

en: Construct the axis of this segment
fr: Construire la médiatrice de ce segment

en: Select the segment of which you want to draw the axis...
fr: Choisissez le segment dont vous souhaitez construire la médiatrice...

en: Construct a line parallel to this line
fr: Construire une droite parallèle à cette droite

en: Select a line parallel to the new line...
fr: Choisissez une droite parallèle à la nouvelle droite...

en: Construct the parallel line through this point
fr: Construire la droite parallèle passant par ce point

en: Select a point for the new line to go through...
fr: Choisissez un point par lequel passera la nouvelle droite...

en: Construct a line perpendicular to this line
fr: Construire une droite perpendiculaire à cette droite

en: Select a line perpendicular to the new line...
fr: Choisissez une droite perpendiculaire à la nouvelle droite...

en: Construct a perpendicular line through this point
fr: Construire la droite perpendiculaire passant par ce point

en: Set &Length...
fr: Définir la &longueur...

en: Set Segment Length
fr: Définir la longueur du segment

en: Choose the new length:
fr: Choisissez la nouvelle longueur du segment :

en: Resize Segment
fr: Redimensionner le segment

en: Construct a line by this vector
fr: Construire une droite dirigée par ce vecteur

en: Select a vector in the direction of the new line...
fr: Choisissez un vecteur donnant la direction de la nouvelle droite...

en: Construct a half-line by this vector
fr: Construire une demi-droite dirigée par ce vecteur

en: Select a vector in the direction of the new half-line...
fr: Choisissez un vecteur donnant la direction de la nouvelle demi-droite...

en: locus
fr: lieu

en: Select this locus
fr: Sélectionner ce lieu

en: Select locus %1
fr: Sélectionner le lieu %1

en: Remove a Locus
fr: Supprimer un lieu

en: Add a Locus
fr: Ajouter un lieu

en: Move a Locus
fr: Déplacer un lieu

en: Attach to this locus
fr: Lier à ce lieu

en: Show a Locus
fr: Afficher un lieu

en: Hide a Locus
fr: Cacher un lieu

en: Object Type
fr: Type d'objet

en: Object
fr: Objet

en: Select this object
fr: Sélectionner cet objet

en: Select object %1
fr: Sélectionner l'objet %1

en: Remove an object
fr: Supprimer un objet

en: Add an object
fr: Ajouter un objet

en: Move an object
fr: Déplacer un objet

en: Attach to this object
fr: Lier à cet objet

en: Show an object
fr: Afficher un objet

en: Hide an object
fr: Cacher un objet

en: Angle in Radians
fr: Angle en radians

en: Angle in Degrees
fr: Angle en degrés

en: Midpoint
fr: Milieu

en: X length
fr: longueur en abscisses

en: Y length
fr: longueur en ordonnées

en: Opposite Vector
fr: Vecteur opposé

en: Sector Surface
fr: Surface de secteur

en: Arc Length
fr: Longueur de l'arc

en: Support Circle
fr: Cercle de base

en: Select this angle
fr: Sélectionner cet angle

en: Select angle %1
fr: Sélectionner l'angle %1

en: Remove an Angle
fr: Supprimer un angle

en: Add an Angle
fr: Ajouter un angle

en: Move an Angle
fr: Déplacer un angle

en: Attach to this angle
fr: Lier à cet angle

en: Show an Angle
fr: Afficher un angle

en: Hide an Angle
fr: Cacher un angle

en: vector
fr: vecteur

en: Select this vector
fr: Sélectionner ce vecteur

en: Select vector %1
fr: Sélectionner le vecteur %1

en: Remove a Vector
fr: Supprimer un vecteur

en: Add a Vector
fr: Ajouter un vecteur

en: Move a Vector
fr: Déplacer un vecteur

en: Attach to this vector
fr: Lier à ce vecteur

en: Show a Vector
fr: Afficher un vecteur

en: Hide a Vector
fr: Cacher un vecteur

en: Select this arc
fr: Sélectionner cet arc

en: Select arc %1
fr: Sélectionner l'arc %1

en: Remove an Arc
fr: Supprimer un arc

en: Add an Arc
fr: Ajouter un arc

en: Move an Arc
fr: Déplacer un arc

en: Attach to this arc
fr: Lier à cet arc

en: Show an Arc
fr: Afficher un arc

en: Hide an Arc
fr: Cacher un arc

en: Coordinate
fr: Coordonnées

en: X coordinate
fr: Abscisse

en: Y coordinate
fr: Ordonnée

en: Select this point
fr: Sélectionner ce point

en: Select point %1
fr: Sélectionner le point %1

en: Remove a Point
fr: Supprimer un point

en: Add a Point
fr: Ajouter un point

en: Move a Point
fr: Déplacer un point

en: Attach to this point
fr: Lier à ce point

en: Show a Point
fr: Afficher un point

en: Hide a Point
fr: Cacher un point

en: Construct the midpoint of this point and another point
fr: Construire le milieu de ce point et d'un autre point

en: Select the first of the two points of which you want to construct the midpoint...
fr: Choisissez le premier des deux points dont vous souhaitez construire le milieu...

en: Select the other of the two points of which you want to construct the midpoint...
fr: Choisissez le second des deux points dont vous souhaitez construire le milieu...

en: Construct the golden ratio point of this point and another point
fr: Construire le point de rapport parfait de ce point et un autre

en: Select the first of the two points of which you want to construct the golden ratio point...
fr: Sélectionnez le premier des deux points avec lequel vous voulez construire le point de rapport parfait...

en: Select the other of the two points of which you want to construct the golden ratio point...
fr: Sélectionnez un autre des deux points avec lequel vous voulez construire le point de rapport parfait...

en: Set &Coordinate...
fr: Définir les &coordonnées...

en: Redefine
fr: Redéfinir

en: Set &Parameter...
fr: Définir le &paramètre...

en: Set Coordinate
fr: Définir les coordonnées

en: Enter the new coordinate.
fr: Donnez les nouvelles coordonnées

en: Set Point Parameter
fr: Définir le paramètre du point

en: Choose the new parameter:
fr: Choisissez le nouveau paramètre :

en: Change Parameter of Constrained Point
fr: Modifier le paramètre d'un point contraint

en: Select the circle on which to transport a measure...
fr: Choisissez le cercle sur lequel vous souhaitez reporter une longueur...

en: Select a point on the circle...
fr: Sélectionnez un point sur le cercle...

en: Select the segment to transport on the circle...
fr: Choisissez le segment que vous souhaitez reporter sur le cercle...

en: Select a number/length as x coordinate of the point...
fr: Choisissez un nombre/longueur pour la coordonnée x de ce point...

en: Select a number/length as y coordinate of the point...
fr: Choisissez un nombre/longueur pour la coordonnée x de ce point...

en: Select a point to project onto a line...
fr: Choisissez un point à projeter sur une droite...

en: Line where the projected point will lie...
fr: Droite sur laquelle le point sera placé...

en: Number of sides
fr: Nombre de côtés

en: Perimeter
fr: Périmètre

en: Boundary Polygonal
fr: Polygone pondéré

en: Open Boundary Polygonal
fr: Polygone pondéré ouvert

en: Center of Mass of the Vertices
fr: Centre de gravité des sommets

en: Winding Number
fr: Indice

en: Inside Polygon
fr: Polygone interne

en: Open Polygonal Curve
fr: Polygone ouvert

en: Associated Polygon
fr: Polygone lié

en: Closed Polygonal Curve
fr: Polygone fermé

en: polygon
fr: polygone

en: Select this polygon
fr: Sélectionner ce polygone

en: Select polygon %1
fr: Sélectionner le point %1

en: Remove a Polygon
fr: Supprimer un polygone

en: Add a Polygon
fr: Ajouter un polygone

en: Move a Polygon
fr: Déplacer un polygone

en: Attach to this polygon
fr: Lier à ce polygone

en: Show a Polygon
fr: Afficher un polygone

en: Hide a Polygon
fr: Cacher un polygone

en: closed polygonal curve
fr: polygone fermé

en: Select this closed polygonal curve
fr: Sélectionner ce polygone fermé

en: Select closed polygonal curve %1
fr: Sélectionner le polygone fermé %1

en: Remove a closed polygonal curve
fr: Supprimer un polygone fermé

en: Add a closed polygonal curve
fr: Ajouter un polygone fermé

en: Move a closed polygonal curve
fr: Déplacer un polygone fermé

en: Attach to this closed polygonal curve
fr: Lier à ce polygone fermé

en: Show a closed polygonal curve
fr: Afficher un polygone fermé

en: Hide a closed polygonal curve
fr: Cacher un polygone fermé

en: polygonal curve
fr: courbe polygonale

en: Select this polygonal curve
fr: Sélectionner cette courbe polygonale

en: Select polygonal curve %1
fr: Sélectionner la courbe polygonale %1

en: Remove a polygonal curve
fr: Supprimer une courbe polygonale

en: Add a polygonal curve
fr: Ajouter une courbe polygonale

en: Move a polygonal curve
fr: Déplacer une courbe polygonale

en: Attach to this polygonal curve
fr: Lier à cette courbe polygonale

en: Show a polygonal curve
fr: Afficher une courbe polygonale

en: Hide a polygonal curve
fr: Cacher une courbe polygonale

en: Select this triangle
fr: Sélectionner ce triangle

en: Select triangle %1
fr: Sélectionner le triangle %1

en: Remove a Triangle
fr: Supprimer un triangle

en: Add a Triangle
fr: Ajouter un triangle

en: Move a Triangle
fr: Déplacer un triangle

en: Attach to this triangle
fr: Lier à ce triangle

en: Show a Triangle
fr: Afficher un triangle

en: Hide a Triangle
fr: Cacher un triangle

en: quadrilateral
fr: quadrilatère

en: Select this quadrilateral
fr: Sélectionner ce quadrilatère

en: Select quadrilateral %1
fr: Sélectionner le quadrilatère %1

en: Remove a Quadrilateral
fr: Supprimer un quadrilatère

en: Add a Quadrilateral
fr: Ajouter un quadrilatère

en: Move a Quadrilateral
fr: Déplacer un quadrilatère

en: Attach to this quadrilateral
fr: Lier à ce quadrilatère

en: Show a Quadrilateral
fr: Afficher un quadrilatère

en: Hide a Quadrilateral
fr: Cacher un quadrilatère

en: Construct a triangle with this vertex
fr: Construire un triangle avec ce sommet

en: Select a point to be a vertex of the new triangle...
fr: Choisissez un point servant de sommet au nouveau triangle...

en: Intersect this polygon with a line
fr: Intersection de ce polygone avec une droite

en: Select the polygon of which you want the intersection with a line...
fr: Choisissez le polygone dont vous souhaitez l'intersection avec une droite...

en: Intersect this line with a polygon
fr: Intersection de cette droite avec un polygone

en: Select the line of which you want the intersection with a polygon...
fr: Choisissez le polygone dont vous souhaitez l'intersection avec une droite...

en: Intersect this polygonal curve with a line
fr: Intersection de ce polygone avec une droite

en: Select the polygonal curve of which you want the intersection with a line...
fr: Sélectionnez le polygone dont vous souhaitez l'intersection avec une droite...

en: Intersect this line with a polygonal curve
fr: Intersection de cette droite avec un polygone

en: Select the line of which you want the intersection with a polygonal curve...
fr: Sélectionnez la ligne dont vous souhaitez l'intersection avec un polygone...

en: Intersect this polygon with another polygon
fr: Intersection de ce polygone avec un autre polygone

en: Select the polygon of which you want the intersection with another polygon...
fr: Choisissez le polygone dont vous souhaitez l'intersection avec un autre polygone...

en: Intersect with this polygon
fr: Intersection avec ce polygone

en: Select the second polygon for the intersection...
fr: Choisissez le second polygone dont vous voulez construire l'intersection...

en: Construct the vertices of this polygon
fr: Construire les sommets de ce polygone

en: Select the polygon of which you want to construct the vertices...
fr: Choisissez le polygone dont vous souhaitez construire les sommets...

en: Construct the sides of this polygon
fr: Construire les côtés de ce polygone

en: Select the polygon of which you want to construct the sides...
fr: Choisissez le polygone dont vous souhaitez construire les côtés...

en: Construct the convex hull of this polygon
fr: Construire l'enveloppe convexe de ce polygone

en: Select the polygon of which you want to construct the convex hull...
fr: Choisissez le polygone dont vous souhaitez construire l'enveloppe convexe...

en: Project this point onto the circle
fr: Projeter ce point sur ce cercle

en: Select the point for the tangent to go through...
fr: Choisissez un point par lequel passera la tangente...

en: Is this line parallel?
fr: Cette droite est-elle parallèle ?

en: Select the first of the two possibly parallel lines...
fr: Choisissez la première des deux droites éventuellement parallèles...

en: Parallel to this line?
fr: Parallèle à cette droite ?

en: Select the other of the two possibly parallel lines...
fr: Choisissez la seconde des deux droites éventuellement parallèles...

en: These lines are parallel.
fr: Ces droites sont parallèles.

en: These lines are not parallel.
fr: Ces droites ne sont pas parallèles.

en: Is this line orthogonal?
fr: Cette droite est-elle orthogonale ?

en: Select the first of the two possibly orthogonal lines...
fr: Choisissez la première des deux droites éventuellement perpendiculaires...

en: Orthogonal to this line?
fr: Orthogonale à cette droite ?

en: Select the other of the two possibly orthogonal lines...
fr: Choisissez la seconde des deux droites éventuellement perpendiculaires...

en: These lines are orthogonal.
fr: Ces droites sont orthogonales.

en: These lines are not orthogonal.
fr: Ces droites ne sont pas orthogonales.

en: Check collinearity of this point
fr: Vérifier l'alignement de ce point

en: Select the first of the three possibly collinear points...
fr: Choisissez le premier des trois points éventuellement alignés...

en: and this second point
fr: et de ce deuxième point

en: Select the second of the three possibly collinear points...
fr: Choisissez le second des trois points éventuellement alignés...

en: with this third point
fr: avec ce troisième point

en: Select the last of the three possibly collinear points...
fr: Choisissez le dernier des trois points éventuellement alignés...

en: These points are collinear.
fr: Ces points sont alignés.

en: These points are not collinear.
fr: Ces points ne sont pas alignés.

en: Check whether this point is on a curve
fr: Vérifier si ce point appartient à une courbe

en: Select the point you want to test...
fr: Choisissez le point que vous souhaitez tester...

en: Check whether the point is on this curve
fr: Vérifier si le point appartient à cette courbe

en: Select the curve that the point might be on...
fr: Choisissez la courbe à laquelle le point pourrait appartenir...

en: This curve contains the point.
fr: La courbe contient le point.

en: This curve does not contain the point.
fr: La courbe ne contient pas le point.

en: Check whether this point is in a polygon
fr: Vérifier si ce point est dans un polygone

en: Check whether the point is in this polygon
fr: Vérifier si le point est dans ce polygone

en: Select the polygon that the point might be in...
fr: Choisissez le polygone dans lequel le point pourrait être...

en: This polygon contains the point.
fr: Ce polygone contient le point.

en: This polygon does not contain the point.
fr: Ce polygone ne contient pas le point.

en: Check whether this polygon is convex
fr: Vérifier si ce polygone est courbe

en: Select the polygon you want to test for convexity...
fr: Choisissez le polygone sur lequel vous souhaitez tester la courbure...

en: This polygon is convex.
fr: Ce polygone est convexe.

en: This polygon is not convex.
fr: Ce polygone n'est pas courbe.

en: Check if this point has the same distance
fr: Vérifier l'équidistance de ce point

en: Select the point which might have the same distance from two other points...
fr: Choisissez le point qui pourrait être équidistant de deux autres points...

en: from this point
fr: avec ce point

en: Select the first of the two other points...
fr: Choisissez le premier des deux autres points...

en: and from this second point
fr: et avec ce second point

en: Select the other of the two other points...
fr: Choisissez le second des deux autres points...

en: The two distances are the same.
fr: Les deux distances sont identiques.

en: The two distances are not the same.
fr: Les deux distances ne sont pas identiques.

en: Check whether this vector is equal to another vector
fr: Vérifier si ce vecteur est égal à un autre vecteur

en: Select the first of the two possibly equal vectors...
fr: Choisissez le premier des deux vecteurs éventuellement égaux...

en: Check whether this vector is equal to the other vector
fr: Vérifier si ce vecteur est égal à un autre vecteur

en: Select the other of the two possibly equal vectors...
fr: Choisissez le second des deux vecteurs éventuellement égaux...

en: The two vectors are the same.
fr: Les deux vecteurs sont égaux.

en: The two vectors are not the same.
fr: Les deux vecteurs ne sont pas égaux.

en: Check whether this object exists
fr: Vérifier si cet objet existe

en: Select the object for the existence check...
fr: Choisissez l'objet qui doit subir un test d'existence...

en: The object exists.
fr: L'objet existe.

en: The object does not exist.
fr: L'objet n'existe pas.

en: Text
fr: Texte

en: label
fr: étiquette

en: Select this label
fr: Sélectionner cette étiquette

en: Select label %1
fr: Sélectionner l'étiquette %1

en: Remove a Label
fr: Supprimer une étiquette

en: Add a Label
fr: Ajouter une étiquette

en: Move a Label
fr: Déplacer une étiquette

en: Attach to this label
fr: Lier à cette étiquette

en: Show a Label
fr: Afficher une étiquette

en: Hide a Label
fr: Cacher une étiquette

en: numeric label
fr: valeur numérique

en: Select this numeric label
fr: Sélectionner cette valeur numérique

en: Select numeric label %1
fr: Sélectionner la valeur numérique %1

en: Remove a Numeric Label
fr: Supprimer une valeur numérique

en: Add a Numeric Label
fr: Ajouter une valeur numérique

en: Move a Numeric Label
fr: Déplacer une valeur numérique

en: Attach to this numeric label
fr: Lier à cette valeur numérique

en: Show a Numeric Label
fr: Afficher une valeur numérique

en: Hide a Numeric Label
fr: Cacher une valeur numérique

en: Numeric value
fr: Valeur numérique

en: boolean label
fr: Valeur booléenne

en: Select this boolean label
fr: Sélectionner cette valeur booléenne

en: Select boolean label %1
fr: Sélectionner la valeur booléenne %1

en: Remove a Boolean Label
fr: Supprimer une valeur booléenne

en: Add a Boolean Label
fr: Ajouter une valeur booléenne

en: Move a Boolean Label
fr: Déplacer une valeur booléenne

en: Attach to this boolean label
fr: Lier à cette valeur booléenne

en: Show a Boolean Label
fr: Afficher une valeur booléenne

en: Hide a Boolean Label
fr: Cacher une valeur booléenne

en: &Copy Text
fr: &Copier le texte

en: &Toggle Frame
fr: (Dés)Activer le &cadre

en: Set &Font...
fr: Définir la &police...

en: Toggle Label Frame
fr: (Dés)Activer le cadre de l'étiquette

en: Change Label Font
fr: Modifier la police de la valeur

en: &Redefine...
fr: &Redéfinir...

en: Change &Value...
fr: Modifier la valeur

en: Enter the new value:
fr: Donnez les nouvelles valeurs :

en: Change Displayed Value
fr: Changer la valeur affichée

en: Translate this object
fr: Translation de cet objet

en: Select the object to translate...
fr: Sélectionnez l'objet à translater...

en: Translate by this vector
fr: Translation selon ce vecteur

en: Select the vector to translate by...
fr: Choisissez le vecteur de la translation...

en: Reflect this object
fr: Symétrique de cet objet

en: Select the object to reflect...
fr: Choisissez l'objet dont vous souhaitez construire le symétrique...

en: Reflect in this point
fr: Symétrie par rapport à ce point

en: Select the point to reflect in...
fr: Choisissez le centre de la symétrie...

en: Reflect in this line
fr: Symétrie par rapport à cette droite

en: Select the line to reflect in...
fr: Choisissez l'axe de la réflexion...

en: Rotate this object
fr: Rotation de cet objet

en: Select the object to rotate...
fr: Choisissez l'objet qui doit subir la rotation...

en: Rotate around this point
fr: Rotation autour de ce point

en: Select the center point of the rotation...
fr: Choisissez le centre de la rotation...

en: Rotate by this angle
fr: Rotation de cet angle

en: Select the angle of the rotation...
fr: Choisissez l'angle de la rotation...

en: Scale this object
fr: Homothétie sur cet objet

en: Select the object to scale...
fr: Choisissez l'objet qui doit subir l'homothétie...

en: Scale with this center
fr: Homothétie avec ce centre

en: Select the center point of the scaling...
fr: Choisissez le centre de l'homothétie...

en: Scale by this length
fr: Homothétie avec ce centre

en: Select a length or a segment whose length is the factor of the scaling...
fr: Choisissez un segment dont la longueur sera le rapport de l'homothétie...

en: Scale this length...
fr: Mettre cette longueur à l'échelle...

en: Select the first of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
fr: Choisissez un des deux segments dont le rapport sera le facteur de l'échelle...

en: ...to this other length
fr: ...à cette autre longueur

en: Select the second of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
fr: Choisissez le second segment dont le rapport sera le facteur de l'échelle...

en: Select the object to scale
fr: Choisissez l'objet qui doit subir l'homothétie

en: Scale over this line
fr: Affinité par rapport à cette droite

en: Select the line to scale over
fr: Choisissez l'axe de l'homothétie

en: Projectively rotate this object
fr: Rotation de cet objet avec projection

en: Select the object to rotate projectively
fr: Choisissez l'objet qui doit subir une rotation avec projection

en: Projectively rotate with this half-line
fr: Rotation avec projection et cette demi-droite

en: Select the half line of the projective rotation that you want to apply to the object
fr: Choisissez la demi-droite de la rotation avec projection que vous souhaitez appliquer à l'objet

en: Projectively rotate by this angle
fr: Rotation avec projection de cet angle

en: Select the angle of the projective rotation that you want to apply to the object
fr: Choisissez l'angle de la rotation avec projection que vous souhaitez appliquer à l'objet

en: Harmonic Homology of this object
fr: Homologie harmonique sur cet objet

en: Select the object to transform...
fr: Choisissez l'objet qui doit subir la transformation...

en: Harmonic Homology with this center
fr: Homologie harmonique avec ce centre

en: Select the center point of the harmonic homology...
fr: Choisissez le centre de l'homologie harmonique...

en: Harmonic Homology with this axis
fr: Homologie harmonique avec cet axe

en: Select the axis of the harmonic homology...
fr: Choisissez l'axe de l'homologie harmonique...

en: Generic affinity of this object
fr: Affinité générique sur cet objet

en: Map this triangle
fr: Lier à ce triangle

en: Select the triangle that has to be transformed onto a given triangle...
fr: Choisissez le triangle que vous souhaitez reporter sur le triangle donné...

en: onto this other triangle
fr: sur cet autre triangle

en: Select the triangle that is the image by the affinity of the first triangle...
fr: Choisissez le triangle étant l'image de l'affinité du premier triangle...

en: First of 3 starting points
fr: Premier des 3 points de départ

en: Select the first of the three starting points of the generic affinity...
fr: Choisissez le premier des trois points de départ de l'affinité générique...

en: Second of 3 starting points
fr: Deuxième des 3 points de départ

en: Select the second of the three starting points of the generic affinity...
fr: Choisissez le deuxième des trois points de départ de l'affinité générique...

en: Third of 3 starting points
fr: Troisième des 3 points de départ

en: Select the third of the three starting points of the generic affinity...
fr: Choisissez le dernier des trois points de départ de l'affinité générique...

en: Transformed position of first point
fr: Image du premier point

en: Select the first of the three end points of the generic affinity...
fr: Choisissez le premier des trois points image de l'affinité générique...

en: Transformed position of second point
fr: Image du deuxième point

en: Select the second of the three end points of the generic affinity...
fr: Choisissez le deuxième des trois points image de l'affinité générique...

en: Transformed position of third point
fr: Image du troisième point

en: Select the third of the three end points of the generic affinity...
fr: Choisissez le dernier des trois points image de l'affinité générique...

en: Generic projective transformation of this object
fr: Projection générique sur cet objet

en: Map this quadrilateral
fr: Lier ce quadrilatère

en: Select the quadrilateral that has to be transformed onto a given quadrilateral...
fr: Choisissez le quadrilatère que vous souhaitez reporter sur le quadrilatère donné...

en: onto this other quadrilateral
fr: sur cet autre quadrilatère

en: Select the quadrilateral that is the image by the projective transformation of the first quadrilateral...
fr: Choisissez le quadrilatère étant l'image de la transformation projective du premier quadrilatère...

en: First of 4 starting points
fr: Premier des 4 points de départ

en: Select the first of the four starting points of the generic projectivity...
fr: Choisissez le premier des quatre points de départ de la projection générique...

en: Second of 4 starting points
fr: Deuxième des 4 points de départ

en: Select the second of the four starting points of the generic projectivity...
fr: Choisissez le deuxième des quatre points de départ de la projection générique...

en: Third of 4 starting points
fr: Troisième des 4 points de départ

en: Select the third of the four starting points of the generic projectivity...
fr: Choisissez le troisième des quatre points de départ de la projection générique...

en: Fourth of 4 starting points
fr: Quatrième des 4 points de départ

en: Select the fourth of the four starting points of the generic projectivity...
fr: Choisissez le dernier des quatre points de départ de la projection générique...

en: Select the first of the four end points of the generic projectivity...
fr: Choisissez le premier des quatre points image de la projection générique...

en: Select the second of the four end points of the generic projectivity...
fr: Choisissez le deuxième des quatre points image de la projection générique...

en: Select the third of the four end points of the generic projectivity...
fr: Choisissez le troisième des quatre points image de la projection générique...

en: Transformed position of fourth point
fr: Image du quatrième point

en: Select the fourth of the four end points of the generic projectivity...
fr: Choisissez le dernier des quatre points image de la projection générique...

en: Cast the shadow of this object
fr: Construire l'ombre de cet objet

en: Select the object of which you want to construct the shadow...
fr: Choisissez l'objet dont vous souhaitez construire l'ombre...

en: Cast a shadow from this light source
fr: Construire une ombre à partir de cette source de lumière

en: Select the light source from which the shadow should originate...
fr: Choisissez la source de lumière à l'origine de l'ombre...

en: Cast a shadow on the horizon represented by this line
fr: Construire une ombre sur l'horizon défini par cette droite

en: Select the horizon for the shadow...
fr: Choisissez l'horizon pour l'ombre...

en: Transform this object
fr: Transformer cet objet

en: Transform using this transformation
fr: Image en utilisant cette transformation

en: Apply a similitude to this object
fr: Appliquer une similitude à cet objet

en: Apply a similitude with this center
fr: Appliquer une similitude avec ce centre

en: Select the center for the similitude...
fr: Choisissez le centre de la similitude...

en: Apply a similitude mapping this point onto another point
fr: Appliquer une similitude qui envoie ce point sur un autre point

en: Select the point which the similitude should map onto another point...
fr: Choisissez le point que la similitude devrait envoyer sur un autre point...

en: Apply a similitude mapping a point onto this point
fr: Appliquer une similitude envoyant un point sur ce point

en: Select the point onto which the similitude should map the first point...
fr: Choisissez le point sur lequel la similitude devrait envoyer le premier point...

en: Construct a vector from this point
fr: Construire un vecteur à partir de ce point

en: Select the start point of the new vector...
fr: Choisissez le point de départ du nouveau vecteur...

en: Construct a vector to this point
fr: Construire un vecteur allant à ce point

en: Select the end point of the new vector...
fr: Choisissez le point final du nouveau vecteur...

en: Construct the vector sum of this vector and another one.
fr: Construire le vecteur somme de ce vecteur et d'un autre.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the sum...
fr: Choisissez le premier des deux vecteurs dont vous souhaitez faire la somme...

en: Construct the vector sum of this vector and the other one.
fr: Construire la vecteur somme de ce vecteur et de l'autre.

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the sum...
fr: Choisissez le second vecteur des deux vecteurs dont vous souhaitez faire la somme...

en: Construct the vector sum starting at this point.
fr: Construire le vecteur somme commençant à ce point.

en: Select the point to construct the sum vector in...
fr: Choisissez le point de départ du vecteur somme...

[ctx: @title:window]
en: New Script
fr: Nouveau script

en: Select the argument objects (if any)
    in the Kig window and press "Next".
fr: Sélectionnez les objets d'arguments (s'il y en a)
     dans la fenêtre de Kig puis appuyez sur « Suivant ».

en: Enter Code
fr: Saisir le code

en: Now fill in the code:
fr: Saisissez maintenant le code :

en: Now fill in the Python code:
fr: Saisissez maintenant le code Python :

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script and click the Finish button again.
fr: L'interpréteur Python a détecté une erreur lors de l'exécution de votre script. Veuillez corriger le script et appuyer de nouveau sur le bouton « Terminer ».

en: The Python Interpreter generated the following error output:
    %1
fr: L'interpréteur Python a généré le message d'erreur suivant : 
    %1

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script, and click the Finish button again.
fr: Votre script semble contenir une erreur. L'interpréteur Python n'a pas rapporté d'erreur, mais le script ne forme pas d'objet valable. Veuillez corriger le script, puis appuyer à nouveau sur le bouton « Terminer ».

[ctx: @title:window 'Edit' is a verb]
en: Edit Script
fr: Modifier un script

en: Edit Python Script
fr: Modifier le script Python

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script.
fr: L'interpréteur Python a détecté une erreur lors de l'exécution de votre script. Veuillez corriger le script.

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script.
fr: Votre script semble contenir une erreur. L'interpréteur Python n'a pas rapporté d'erreur, mais le script ne forme pas d'objet valable. Veuillez corriger le script.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can control a kig construction by means of a "pykig" 
    python script, that can be executed with the command 
    <code>pykig.py</code>.  Here is a nice example 
    (<code>hexagons.kpy</code>) you can try:
    <code><pre>
    kigdocument.hideobjects()
    def hexagons (c, v, n):
      hexagon = PolygonBCV (c, v, 6)
      if n &lt;= 0:
        hexagon.show()
        for i in range(6): 
          PolygonSide (hexagon, i, True)
        return
      cnew = MidPoints (c, v)
      hexagons (cnew, v, n-1)
      for k in [2,4]:
        v1 = PolygonVertex (hexagon, k)
        cnew = MidPoints (c, v1)
        hexagons (cnew, v1, n-1)
    hexagons (Point(0,0), Point(1,0), 5)
    </pre></code>
fr: <p>Vous pouvez contrôler une construction kig via un script python « pykig » 
    qui peut être exécuté avec la commande <code>pykig.py</code>. Voici un bon exemple 
    (<code>hexagons.kpy</code>) que vous pouvez essayer :
    <code><pre>
    kigdocument.hideobjects()
    def hexagons (c, v, n) :
      hexagon = PolygonBCV (c, v, 6)
      if n &lt;= 0 :
        hexagon.show()
        for i in range(6) : 
          PolygonSide (hexagon, i, True)
        return
      cnew = MidPoints (c, v)
      hexagons (cnew, v, n-1)
      for k in [2,4] :
        v1 = PolygonVertex (hexagon, k)
        cnew = MidPoints (c, v1)
        hexagons (cnew, v1, n-1)
    hexagons (Point(0,0), Point(1,0), 5)
    </pre></code>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can repeat the latest construction simply by pressing the key
    'Z'; this comes in very handy if you need to construct a sequence
    of objects with the same construction, especially if there is
    no shortcut for that construction.</p>
fr: <p>Vous pouvez répéter la dernière construction simplement en pressant la
    touche « Z » ; ceci est très utile si vous devez construire une séquence
    d'objets avec la même construction, en particulier s'il n'y a pas de
    raccourci pour cette construction</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>One of the most powerful tools in Kig are the menus that you can
    enter by right-clicking on an object, or on some empty space in the
    document.  You can use them to give objects names, change their colors
    and line styles, and lots of other interesting things.</p>
fr: <p>Un des outils les plus puissants dans Kig sont les menus que vous pouvez
    afficher en faisant un clic droit sur un objet, ou dans un espace vide du
    document. Vous pouvez les utiliser pour nommer des objets, modifier leurs couleurs
    et leurs styles de ligne, et beaucoup d'autres choses intéressantes.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can construct new points without using the menu or the toolbar, simply
    clicking somewhere on the Kig document with the <em>middle mouse
    button</em>.</p>
fr: <p>Vous pouvez construire des nouveau points sans utiliser le menu ou la barre d'outils, 
    cliquez simplement quelque part dans le document Kig avec le <em>bouton central de la souris</em>.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig can open several file formats: its files (<code>.kig</code> files),
    <em>KGeo</em> files, <em>KSeg</em> files, and, partially, <em>Dr. Geo</em>
    and <em>Cabri&#8482;</em> files.</p>
fr: <p>Kig peut ouvrir plusieurs formats de fichiers : ses propres fichiers (les fichiers <code>.kig</code>),
    les fichiers <em>KGeo</em>, les fichiers <em>KSeg</em>, et, en partie, les fichiers <em>Dr. Geo</em> ainsi que les fichiers <em>Cabri&#8482;</em>.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig has more than 20 objects and 10 transformations with more than 80 
    constructions you can use in your documents: open the <em>Objects</em> 
    menu to see them all.</p>
fr: <p>Kig possède plus de 20 objets et 10 transformations avec plus de 80
    constructions que vous pouvez utiliser dans vos documents : ouvrez le
    menu <em>Objets</em> pour tous les voir.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can use the selected objects to start the construction of an object
    which requires the selected objects as arguments. For example, if you have two
    points selected, you can choose <em>Start->Circle by Three Points</em> from the
    popup menu to start constructing a circle by three points.</p>
fr: <p>Vous pouvez utiliser les objets sélectionnés pour démarrer la
    construction d'un objet qui requiert les objets sélectionnés comme
    arguments. Par exemple, si vous avez deux points sélectionnés, vous
    pouvez choisir <em>Démarrer / Cercle par trois points</em> depuis
    le menu contextuel pour démarrer la construction d'un cercle par trois
    points.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig can extends its object set using external macros. You can find some
    interesting macros on the Kig website:
    <a href="https://edu.kde.org/kig">https://edu.kde.org/kig</a>.</p>
fr: <p>Kig peut étendre son ensemble d'objets grâce à des macros externes. Vous pouvez trouver quelques
    macros intéressantes sur le site Internet de Kig :
    <a href="http://edu.kde.org/kig">http://edu.kde.org/kig</a>.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you have more than one object under the mouse, and you want to select any
    of them, you can click with the <em>left mouse button</em>, while holding the
    <em>Shift</em> key, to get a list of the objects under the mouse cursor which
    you can then select from.</p>
fr: <p>Si vous avez plus d'un objet sous la souris, et que vous souhaitez sélectionner
     l'un d'entre eux, vous pouvez cliquez sur le <em>bouton gauche de la souris</em>, tout en conservant la touche <em>Maj.</em> ou <em>Ctrl</em> appuyée, afin d'obtenir la liste des objets sous le pointeur de la souris, et enfin sélectionner celui que vous désirez.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>When you construct a locus, you can click on it with the <em>right</em> mouse
    button and select <em>cartesian equation</em> to see its cartesian equation, 
    whenever it is an algebraic curve of low degree.</p>
fr: <p>Lorsque vous construisez un locus, vous pouvez cliquer dessus avec le bouton <em>droit</em>
     de la souris et sélectionner <em>équation cartésienne</em> pour voir son équation cartésienne,
     dès qu'il s'agit d'une courbe algébrique de faible degré.</p>
