kig - en to hne translation catalogue (1038 entries)

en: Circle by Center && Line
hne: केंद्र अउ लकीर से वृत्त

en: A circle constructed by its center and tangent to a given line
hne: दे गे लकीर मं स्पर्स करती एखर केंद्र मं आधार से एक वृत्त बनाव

en: Construct a circle tangent to this line
hne: ये लकीर ल स्पर्स करती वृत्त बनाव

en: Select the line that the new circle should be tangent to...
hne: वह लकीर चुनव जऊन कि नवा वृत्त के स्पर्सरेखा हो...

en: Circle by Point && Segment (as the Diameter)
hne: बिन्दु अउ खन्ड से वृत्त (व्यास के रूप में)

en: A circle defined by its center and the length of a segment as the diameter
hne: एक वृत्त एखर केंद्र अउ एक व्यास के रूप मं एक खन्ड के लम्बाई से परिभासित

en: Construct a circle with the diameter given by the length of this segment
hne: ये खन्ड के लम्बाई के व्यास से एक वृत्त बनाव

en: Select the segment whose length gives the diameter of the new circle...
hne: खन्ड ल चुनव जिसकी लंबाई नवा वृत्त के व्यास ल देखाथे ...

en: Equilateral Triangle
hne: समबाहु त्रिभुज

en: Equilateral triangle with given two vertices
hne: दे गे दो वर्टिसेस से एक समबाहु त्रिभुज.

en: Evolute
hne: केंद्रक

en: Evolute of a curve
hne: वक्र के केंद्र

en: Evolute of this curve
hne: ये वक्र के केंद्र

en: Osculating Circle
hne: मध्यवर्ती वृत्त

en: Osculating circle of a curve at a point
hne: एक बिन्दु मं एक वक्र के मध्यवर्ती वृत्त

en: Osculating circle of this curve
hne: ये वक्र के मध्यवर्ती वृत्त

en: Osculating circle at this point
hne: ये बिन्दु मं मध्यवर्ती वृत्त

en: Select the point...
hne: बिन्दु ल चुनव...

en: Square
hne: वर्ग

en: Square with two given adjacent vertices
hne: दे गे दो साथ साथ के सीर्स से एक वर्ग

en: Vector Difference
hne: सदिस अंतर

en: Construct the vector difference of two vectors.
hne: दो सदिसों के अंतर ल बनाव.

en: Construct the vector difference of this vector and another one.
hne: ये सदिस अउ दुसरा सदिस के सदिस अंतर ल बनाव.

en: Construct the vector difference of the other vector and this one.
hne: अऊ दूसर सदिस अउ एखर सदिस के सदिस अंतर ल बनाव.

en: Construct the vector difference starting at this point.
hne: ये बिंदु से चालू होता सदिस अंतर के बनाव.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the difference...
hne: दो सदिसों मं से पहिली वाले ल चुनव जऊन के अंतर ल आप मन बनाना चाह रहे हे...

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the difference...
hne: दो सदिसों मं से दूसरे वाले ल चुनव जऊन के अंतर ल आप मन बनाना चाह रहे हे...

en: Select the point to construct the difference vector in...
hne: बिन्दु ल चुनव जेमां सदिस के अंतर बनाना चाहथो ...

en: The file "%1" could not be opened. Please check if the file permissions are set correctly.
hne: फाइल "%1" ल  खोले नइ जा सकिस. किरपा करके, जांचव कि फाइल अनुमति उचित किसम सेट के गईं हे.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
hne: विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFrameCheckBox)
en: Show Extra Frame
hne: अतिरिक्त फ्रेम देखाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAxesCheckBox)
en: Show Axes
hne: अक्छ मन ल दर्साव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show Grid
hne: ग्रिड देखाव

en: This is an XFig file, not a Cabri figure.
hne: ये एक्स-फिग फाइल हे, केबरी आकृति नइ.

en: This Cabri file contains a "%1" object, which Kig does not currently support.
hne: ये केबरी फाइल मं "%1" चीज हे, जऊन ल केआईजी अभी हाल के मं समर्थित नइ करे.

en: An error was encountered at line %1 in file %2.
hne: फाइल %2 मं लकीर %1 मं गलती होइस.

en: The Dr. Geo file "%1" is a macro file so it contains no figures.
hne: डा. जिओ फाइल "%1" एक मेक्रो फाइल हे अत: ये मां कोनो आकृति नइ हे.

en: There are no figures in Dr. Geo file "%1".
hne: डा. जिओ फाइल "%1" तिर कोनो आकृति नइ हे.

en: Dr. Geo Filter
hne: डा. जिओ फिल्टर

en: The current Dr. Geo file contains more than one figure.
    Please select which to import:
hne: अभी हाल के डा. जिओ फाइल मं एक से अधिक फोटू हे.
    किरपा करके, चुनव कि कोन से आयात करना हे:

en: This Dr. Geo file contains a "%1 %2" object, which Kig does not currently support.
hne: ये डा.जिओ फाइल मं "%1 %2" चीज हे, जऊन ल केआईजी अभी हाल के मं समर्थित नइ करे.

en: This Dr. Geo file contains an intersection type, which Kig does not currently support.
hne: ये डा.जिओ फाइल मं एक परिक्छेद किसिम हे, जऊन ल केआईजी अभी हाल के मं समर्थित नइ करे.

en: &Export to image
hne: फोटू रूप मं निर्यात करव (&E)

en: &Image...
hne: फोटू... (&I)

en: Export as Image
hne: फोटू के रूप मं निर्यात करव

en: Image Options
hne: फोटू विकल्प

en: Sorry, this file format is not supported.
hne: माफ करव, ए फाइल फार्मेट समर्थित नइ हे.

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
hne: माफ करव, फोटू रूप "%1" मं सहेजते समय कुछ गलत होइस

en: &Export To
hne: को निर्यात करव (&E)

en: The file "%1" could not be opened.  This probably means that it does not exist, or that it cannot be opened due to its permissions
hne: फाइल "%1" ल  खोले नइ जा सकिस. संभवत: एखर मतलब ए हे कि ए मौजूद नइ हे, या एखर अनुमति के कारन ए  खोले नइ जा सके.

en: Parse Error
hne: व्याख्या गलती

en: Not Supported
hne: समर्थित नइ हे

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Resolution
hne: रिसाल्यूसन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepAspectRatio)
en: &Keep Aspect Ratio
hne: आस्पेक्ट रेसो बनाए रखव (&K)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
hne: ऊँचाईः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
hne: चौडाईः

en: This KSeg document uses a scaling transformation, which Kig currently cannot import.
hne: ये के-सेग कागद मं स्केलिंग रूपान्तरन उपयोग मं हे, जऊन ल केआईजी अभी हाल के मं समर्थित नइ करे.

en: This KSeg file contains a filled circle, which Kig does not currently support.
hne: ये के-सेग कागद मं भरे होय वृत्त हे, जऊन ल केआईजी अभी हाल के मं समर्थित नइ करे.

en: This KSeg file contains an arc sector, which Kig does not currently support.
hne: ये के-सेग कागद मं एक चाप त्रिज्य खन्ड हे, जऊन ल केआईजी अभी हाल के मं समर्थित नइ करे.

en: This KSeg file contains an arc segment, which Kig does not currently support.
hne: ये के-सेग कागद मं चाप खन्ड हे, जऊन ल केआईजी अभी हाल के मं समर्थित नइ करे.

en: Export to &Latex...
hne: लेटेक्स मं निर्यात करव... (&L)

en: &Latex...
hne: लेटेक्स... (&L)

en: Export as Latex
hne: लेटेक्स मं निर्यात करव

en: Latex Options
hne: लेटेक्स विकल्प

en: This file was created by Kig version "%1", which this version cannot open.
hne: फाइल ल केआईजी संस्करन "%1" के साथ बनाय रहिस, जऊन कि ए संस्करन खोल नइ सकिस.

en: This Kig file has a coordinate system that this Kig version does not support.
    A standard coordinate system will be used instead.
hne: ये केआईजी फाइल मं निर्देसांक हे जऊन केआईजी संस्करन समर्थित नइ करे.
    बदले मं एक मानक निर्देसांक तंत्र उपयोग मं ले जाही.

en: &Export to SVG...
hne: एसवीजी मं निर्यात करव... (&E)

en: &SVG...
hne: एसवीजी... (&S)

en: Export as SVG
hne: एसवीजी मं निर्यात करव

en: SVG Options
hne: एसवीजी विकल्प

en: Sorry, something went wrong while saving to SVG file "%1"
hne: खेद हे, एसवीजी फाइल "%1" मं सहेजते समय कुछ गलत होइस

en: Export to &XFig file
hne: एक्स-फिग फाइल मं निर्यात करव (&X)

en: &XFig File...
hne: एक्स-फिग फाइल... (&X)

en: Export as XFig File
hne: एक्स-फिग फाइल मं निर्यात करव

en: Kig
hne: केआईजी

en: KDE Interactive Geometry
hne: केडीई इंटरएक्टिव ज्यामिती

en: (C) 2002-2005, The Kig developers
hne: (C) 2002-2005, केआईजी बनइया मन

en: Dominique Devriese
hne: डोमिनिक डेवरिस

en: Maurizio Paolini
hne: मारिजियो पाओलिनि

en: Pino Toscano
hne: पिनो टोसकिसनो

en: Franco Pasquarelli
hne: फ्रेंको पास्क्वारेली

en: Eric Depagne
hne: एरिक देपांगे

en: Marc Bartsch
hne: मार्क बार्स

en: Author of KGeo, where I got inspiration, some source, and most of the artwork from.
hne: के-जिओ के लेखक, जऊनसे मैंने अन्त:प्रेरना पाई, कुछ स्रोत अउ प्राय: सब्बो कलाकृतियाँ जहाँ से मिलिस

en: Christophe Devriese
hne: क्रिस्टोफ देवरिस

en: Domi's brother, who he got to write the algorithm for calculating the center of the circle with three points given.
hne: डोमी के भाई, जऊन हर कि वृत्त के दे गे तीन बिन्दु के आधार मं वृत्त के केंद्र के गनना करे का एल्गोरिदम लिखिस.

en: Christophe Prud'homme
hne: क्रिस्टोफ प्रुदहोम

en: Robert Gogolok
hne: राबर्ट गोगोलोक

en: David Vignoni
hne: डेविड विग्नोनी

en: Responsible for the nice application SVG Icon.
hne: अच्छे अनुपरयोग एसवीजी चिनहा बर उत्तरदायी.

en: Danny Allen
hne: डैनी एलन

en: Responsible for the new object action icons.
hne: नवा आब्जेक्ट काम चिनहा बर उत्तरदायी.

en: Could not find the necessary Kig library, check your installation.
hne: केआईजी लाइब्रेरी नइ मिलिस. किरपा करके, अपन इंस्टालेसन जांचव.

en: &Set Coordinate System
hne: निर्देसांक सिसटम सेट करव (&S)

en: Show grid
hne: ग्रिड देखाव

en: Show axes
hne: अक्छ मन ल दर्साव

en: Invert Selection
hne: चयन लहुटाव

en: &Delete Objects
hne: चीज मेटाव (&D)

en: Delete the selected objects
hne: चुने गे चीज मन ल मेटाव

en: Cancel Construction
hne: निर्मान खारिज करव

en: Cancel the construction of the object being constructed
hne: चीज मन के निर्मान करे जाना खारिज करव

en: Repeat Construction
hne: निर्मान ल दुहराव

en: Repeat the last construction (with new data)
hne: पिछले निर्मान ल दुहराव (नवा डाटा के साथ)

en: U&nhide All
hne: सब्बो प्रकट करव (&n)

en: Show all hidden objects
hne: सब्बो लुकाय चीज देखाव

en: &New Macro...
hne: नवा मेक्रो... (&N)

en: Define a new macro
hne: नवा मेक्रो परिभासित करव

en: Manage &Types...
hne: किसिमों ल प्रबंधित करव... (&T)

en: Manage macro types.
hne: मेक्रो किसम प्रबंधित करव.

en: &Browse History...
hne: इतिहास ब्राउज करव... (&B)

en: Browse the history of the current construction.
hne: अभी हाल के निर्मान के इतिहास ल ब्राउज करव.

en: Zoom in on the document
hne: कागद मं जूम इनइ करव

en: Zoom out of the document
hne: कागद मं जूम आउट करव

en: Recenter the screen on the document
hne: कागद मं स्क्रीन फिर से केंद्रित करव

en: View this document full-screen.
hne: ये कागद पूरा स्क्रीन मोड मं देखव

en: &Select Shown Area
hne: देखाय गे छेत्र चुनव (&S)

en: Select the area that you want to be shown in the window.
hne: विंडो मं देखाय जाय वाले छेत्र ल चुनव,

en: S&elect Zoom Area
hne: जूम छेत्र चुनव (&e)

en: Show &Grid
hne: ग्रिड देखाव (&G)

en: Show or hide the grid.
hne: ग्रिड देखाव या लुकाव

en: Show &Axes
hne: अक्छ मन ल देखाव (&A)

en: Show or hide the axes.
hne: अक्छ मन ल लुकाव या देखाव.

en: Wear Infrared Glasses
hne: इन्फ्रारेड कांच पहनें

en: Repeat Construction (%1)
hne: निर्मान दुहराव (%1)

en: Repeat %1 (with new data)
hne: दुहराव %1 (नवा डाटा के साथ)

en: The file "%1" you tried to open does not exist. Please verify that you entered the correct path.
hne: फाइल "%1" जऊन आप मन खोलना चाह रहे हेवह मौजूद नइ हे. किरपा करके, जांचव कि आप मन सही रस्ता भरे हो .

en: File Not Found
hne: फाइल नइ मिलिस

en: Format Not Supported
hne: फार्मेट समर्थित नइ

en: Kig does not support saving to any other file format than its own. Save to Kig's format instead?
hne: केआईजी अपने अपन के फाइल फारमेट के अलावा अउ फारमेट मं सहेजना समर्थित नइ करे. एखर बदला मा केआईजी फारमेट मं सहेजव?

en: Save Kig Format
hne: केआईजी फारमेट सहेजव

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
hne: फाइल "%1" पहिली से ही मौजूद हे. का आप मन एखर ऊपर लिखना चाहथो ?

en: Overwrite File?
hne: फाइल ल मेटाय के लिखव?

en: Hide %1 Object | Hide %1 Objects
hne[0]: %1 चीज लुकाव
hne[1]: %1 चीज लुकाव

en: Show %1 Object | Show %1 Objects
hne[0]: %1 चीज देखाव
hne[1]: %1 चीज देखाव

en: Zoom In
hne: जूम इन

en: Zoom Out
hne: जूम आउट

en: Recenter View
hne: दृस्य फिर से केंद्रीकृत करव

en: Select the rectangle that should be shown.
hne: चतुर्भुज चुनव जऊन देखाय  जाही

en: Change Shown Part of Screen
hne: देखाय गे बदलाव स्क्रीन के हिस्सा हे

en: Select Zoom Area
hne: जूम छेत्र चुनव

en: Select the zoom area by entering the coordinates<br />of the upper left corner and the lower right corner.
hne: ऊपरी डेरी कोना अउ निचला जेवनी कोना के <br />जूम छेत्र ल निर्देसांक भर कर चुनव.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hne: फाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
hne: संपादन (&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hne: देखव (&V)

note: i18n: ectx: Menu (objects)
en: &Objects
hne: चीज (&O)

note: i18n: ectx: Menu (new_point)
en: &Points
hne: बिन्दुव (&P)

note: i18n: ectx: Menu (new_line)
en: &Lines
hne: पंक्तियाँ (&L)

note: i18n: ectx: Menu (new_circle)
en: &Circles && Arcs
hne: वृत्त अउ चाप (&C)

note: i18n: ectx: Menu (new_poligon)
en: Poly&gons
hne: बहुभुज (&g)

note: i18n: ectx: Menu (new_vector)
en: &Vectors && Segments
hne: सदिस अउ खन्ड (&V)

note: i18n: ectx: Menu (new_conic)
en: Co&nics && Cubics
hne: कोन अउ आयत (&n)

note: i18n: ectx: Menu (new_moreconics)
en: More Conics
hne: अउ कोन

note: i18n: ectx: Menu (new_cubic)
en: Cu&bics
hne: घनों (&b)

note: i18n: ectx: Menu (new_angle)
en: &Angles
hne: कोन (&A)

note: i18n: ectx: Menu (new_transformation)
en: &Transformations
hne: रूपांतरनों (&T)

note: i18n: ectx: Menu (new_differentialgeometry)
en: &Differential geometry
hne: डिफरेंसियल ज्यामिती (&D)

note: i18n: ectx: Menu (new_test)
en: T&ests
hne: परीक्छन (&e)

note: i18n: ectx: Menu (new_other)
en: &Other
hne: अऊ दूसर (&O)

note: i18n: ectx: Menu (types)
en: &Types
hne: किसम (&T)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
hne: औजार (&T)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hne: मुख्य औजार पट्टी

note: i18n: ectx: ToolBar (points_toolbar)
en: Points
hne: अंक

note: i18n: ectx: ToolBar (line_toolbar)
en: Lines
hne: पंक्तियाँ

note: i18n: ectx: ToolBar (vectseg_toolbar)
en: Vectors && Segments
hne: सदिस अउ खन्ड

note: i18n: ectx: ToolBar (circle_toolbar)
en: Circles && Arcs
hne: वृत्त अउ चाप

note: i18n: ectx: ToolBar (conic_toolbar)
en: Conics
hne: संकु

note: i18n: ectx: ToolBar (angles_toolbar)
en: Angles
hne: कोन

note: i18n: ectx: ToolBar (transformation_toolbar)
en: Transformations
hne: रूपांतरन

note: i18n: ectx: ToolBar (tests_toolbar)
en: Tests
hne: परीक्छन

note: i18n: ectx: ToolBar (rest_toolbar)
en: Other Objects
hne: अऊ दूसर चीज

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
hne: दृस्य

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hne: सेटिंग (&S)

en: Document to open
hne: कागद जऊन ल खोलना हे

en: Point by Numeric Labels
hne: न्यूमेरिक लेबल से बिन्दु

en: A point whose coordinates are given by two numeric labels
hne: एक बिन्दु जेखर निर्देसांक मन ल दो न्यूमेरिक लेबल से दे गे हे

en: Segment
hne: खन्ड

en: A segment constructed from its start and end point
hne: एखर सुरू के अउ आखरी बिंदु से एक खन्ड बनिस

en: Segment Axis
hne: खन्ड अक्छ

en: The perpendicular line through a given segment's mid point.
hne: दे गे खन्ड के मध्यबिन्दु से जात लम्ब.

en: Line by Two Points
hne: दो बिन्दु से लकीर

en: A line constructed through two points
hne: दो बिन्दु से एक लकीर बनाइस

en: Half-Line
hne: अर्ध-रेखा

en: A half-line by its start point, and another point somewhere on it.
hne: एखर सुरू बिन्दु अउ एखर मं कहीं एक अउ बिन्दु के साथ एक अर्द्ध-रेखा.

en: Perpendicular
hne: लम्ब

en: A line constructed through a point, perpendicular to another line or segment.
hne: एक बिन्दु से एक लकीर बनिस जऊन कि एक अउ लकीर या खन्ड मं लम्बवत हे.

en: Parallel
hne: समानांतर

en: A line constructed through a point, and parallel to another line or segment
hne: एक बिंदु मं से जाती अउ दुसरा लकीर या खन्ड के समानांतर एक लकीर बनिस

en: Circle by Center && Point
hne: केंद्र अउ बिन्दु से वृत्त

en: A circle constructed by its center and a point that pertains to it
hne: एक वृत्त एखर केंद्र अउ एखर परिधि के एक बिन्दु से बनाइस

en: Circle by Three Points
hne: तीन बिन्दु से वृत्त

en: A circle constructed through three points
hne: तीन बिन्दु से एक वृत्त बनिस

en: Circle by Point && Radius
hne: बिन्दु अउ त्रिज्या से वृत्त

en: A circle defined by its center and the length of the radius
hne: अपन केंद्र अउ त्रिज्या के लंबाई के रूप परिभासित एक वृत्त

en: Construct Bisector of This Angle
hne: ये कोन के द्विभाजक बनाव

en: Select the angle you want to construct the bisector of...
hne: उस कोन ल चुनव जेखर द्विभाजक बनाना हो...

en: Angle Bisector
hne: कोन द्विभाजक

en: The bisector of an angle
hne: कोन के द्विभाजक

en: Conic by Five Points
hne: पांच बिन्दु से संकु

en: A conic constructed through five points
hne: पांच बिन्दु से एक संकु बनाव

en: Hyperbola by Asymptotes && Point
hne: अनन्तस्पर्सी अउ बिन्दु से अतिपरवलय

en: A hyperbola with given asymptotes through a point
hne: एक बिन्दु से जाते हुए दे गे अनन्तस्पर्सी से अतिपरवलय

en: Ellipse by Focuses && Point
hne: संकेंद्रक अउ बिंदु से दीर्घवृत्त

en: An ellipse constructed by its focuses and a point that pertains to it
hne: एखर संकेद्रकों अउ एखर परिधि के एक बिन्दु से एक दीर्घवृत्त बनिस

en: Hyperbola by Focuses && Point
hne: संकेंद्रक अउ बिंदु से अतिपरवलय

en: A hyperbola constructed by its focuses and a point that pertains to it
hne: एखर संकेद्रकों अउ एखर परिधि के एक बिन्दु से एक अतिपरवलय बनिस

en: Conic by Directrix, Focus && Point
hne: संचालिका, संकेंद्रक अउ बिंदु से संकु

en: A conic with given directrix and focus, through a point
hne: दे गे संचालिका अउ संकेंद्रक एक बिंदु से जाते हुए संकु

en: Vertical Parabola by Three Points
hne: तीन बिन्दु से एक खड़ा परवलय

en: A vertical parabola constructed through three points
hne: तीन बिन्दु से जात होय एक खड़ा परवलय बनिस

en: Cubic Curve by Nine Points
hne: नौ बिंदु मन से घन वक्र

en: A cubic curve constructed through nine points
hne: नौ बिंदु मन से घन वक्र बनिस

en: Polar Point of a Line
hne: एक लकीर के ध्रुवीय बिंदु

en: The polar point of a line with respect to a conic.
hne: संकु के सापेक्छ एक लकीर के ध्रुवीय बिंदु

en: Polar Line of a Point
hne: एक बिंदु के ध्रुवीय लकीर

en: The polar line of a point with respect to a conic.
hne: संकु के सापेक्छ एक बिंदु के ध्रुवीय लकीर

en: Cubic Curve with Node by Six Points
hne: छः बिन्दु से नोड सहित घन वक्र

en: A cubic curve with a nodal point at the origin through six points
hne: ओरिजिन मं छ: बिन्दु से जात नोडल बिन्दु के साथ एक घन वक्र

en: Cubic Curve with Cusp by Four Points
hne: चार बिन्दु से कप्स सहित घन वक्र

en: A cubic curve with a horizontal cusp at the origin through four points
hne: ओरिजिन मं चार बिन्दु से जात आड़ा कस्प के साथ एक घन वक्र

en: Cubic Function by Four Points
hne: चार बिन्दु से घन फंक्सऩ

en: A cubic function through four points
hne: चार बिन्दु से घन फंक्सन

en: Directrix of a Conic
hne: संकु के संचालिका

en: The directrix line of a conic.
hne: संकु के संचालिका लकीर.

en: Angle by Three Points
hne: तीन बिन्दु से कोन

en: An angle defined by three points
hne: तीन बिन्दु से एक कोन परिभासित

en: Equilateral Hyperbola by Four Points
hne: चार बिन्दु से इक्विलेटरल अतिपरवलय

en: An equilateral hyperbola constructed through four points
hne: चार बिन्दु मं से एक इक्विलेटरल अतिपरवलय बनिस

en: Construct the midpoint of this segment
hne: ये खन्ड के मध्यबिंदु बनाव

en: Mid Point
hne: मध्य बिन्दु

en: The midpoint of a segment or two other points
hne: खन्ड या अउ दो बिंदु मन के मध्यबिंदु

en: Vector
hne: सदिस

en: Construct a vector from two given points.
hne: दो दे गे बिंदु मन से एक सदिस के बनाव

en: Vector Sum
hne: सदिस योग

en: Construct the vector sum of two vectors.
hne: दो सदिसों के सदिस याग बनाव.

en: Line by Vector
hne: सदिस से रेखा

en: Construct the line by a given vector though a given point.
hne: दे गे बिन्दु से चालू होवत, दे गे सदिस से एक लकीर बनाव

en: Half-Line by Vector
hne: सदिस से बनाय गे अर्ध-रेखा

en: Construct the half-line by a given vector starting at given point.
hne: दे गे बिन्दु से चालू होवत, दे गे सदिस से एक अर्द्ध-रेखा बनाव

en: Arc by Three Points
hne: तीन बिन्दु से चाप

en: Construct an arc through three points.
hne: तीन बिन्दु से एक चाप बनिस

en: Conic Arc by Center and Three Points
hne: केंद्र अउ तीन बिन्दु से संकु चाप

en: Construct a conic arc with given center through three points.
hne: दे गे केंद्र अउ तीन बिन्दु के साथ संकु चाप बनाव.

en: Conic Arc by Five Points
hne: पांच बिन्दु से एक संकु

en: Construct a conic arc through five points.
hne: पांच बिन्दु से जात होय एक संकु चाप बनाव.

en: Arc by Center, Angle && Point
hne: केंद्र, कोन अउ बिन्दु से चाप

en: Construct an arc by its center and a given angle, starting at a given point
hne: एखर केंद्र अउ दे गे कोन द्वारा, कोनो दे गे बिन्दु से चालू होता एक चाप के निर्मान करव

en: Parabola by Directrix && Focus
hne: संचालिका अउ संकेंद्रक से परवलय

en: A parabola defined by its directrix and focus
hne: दे गे संचालिका अउ संकेंद्रक से परवलय सीमांकित

en: Translate
hne: अनुवाद

en: The translation of an object by a vector
hne: एक चीज के सदिस से रूपांतरन

en: Reflect in Point
hne: बिन्दु मं परावर्तित करव

en: An object reflected in a point
hne: चीज एक बिन्दु मं परावर्तित करव

en: Reflect in Line
hne: लकीर मं परावर्तित करव

en: An object reflected in a line
hne: एक लकीर मं परावर्तित होती एक चीज

en: Rotate
hne: घुमाव

en: An object rotated by an angle around a point
hne: एक बिंदु के चहुँओर एक चीज एक कोन से घूमा

en: Scale
hne: स्केल

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of a segment
hne: एक खन्ड के अनुपात से दे गे लम्बाई के अनुसार एक चीज ल एक बिन्दु मं स्केल करव

en: Scale over Line
hne: लकीर के ऊपर स्केल करव

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of a segment
hne: एक खन्ड के अनुपात से दे गे लम्बाई के अनुसार एक चीज ल एक लकीर मं स्केल करिस

en: Scale (ratio given by two segments)
hne: स्केल (अनुपात दो खन्डों से दे गे हे)

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of two segments
hne: दो खन्डों के लम्बाई के अनुपात से दे अनुसार चीज ल एक बिन्दु मं स्केल करे जाही

en: Scale over Line (ratio given by two segments)
hne: एक लकीर मं स्केल करव (अनुपात दो खन्डों से दे गे हे)

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of two segments
hne: दो खन्डों के लम्बाई के अनुपात से दे अनुसार चीज ल एक लकीर मं स्केल करे जाही

en: Apply Similitude
hne: प्रतिरूप लगाव

en: Apply a similitude to an object (the sequence of a scaling and rotation around a center)
hne: कोनो चीज मं सिमिलिट्यूड लगाव (केंद्र के चारों तरफ घुमाना अउ स्केलिंग के अनुक्रम)

en: Harmonic Homology
hne: हार्मोनिक होमोलाजी

en: The harmonic homology with a given center and a given axis (this is a projective transformation)
hne: दे गे केंद्र अउ अक्छ के साथ हार्मोनिक होमोलाजी (ये प्रोजेक्टिव ट्रांसफार्मेसन हे)

en: Draw Projective Shadow
hne: प्रक्छेपन छइंहा ड्राइंग बनाव

en: The shadow of an object with a given light source and projection plane (indicated by a line)
hne: दे गे प्रकास स्रोत अउ प्रोजेक्सन समतल से कोनो चीज के छइंहा (एक लकीर से इंगित)

en: Asymptotes of a Hyperbola
hne: अतिपरवलय के अनन्तस्पर्सी

en: The two asymptotes of a hyperbola.
hne: अतिपरवलय के दो अनन्तस्पर्सी

en: Triangle by Its Vertices
hne: एखर सीर्सों (वर्टिसेस) से त्रिभुज

en: Construct a triangle given its three vertices.
hne: एखर तीन दे गे सीर्स से त्रिभुज बनाव.

en: Convex Hull
hne: उत्तल पेंदा

en: A polygon that corresponds to the convex hull of another polygon
hne: एक बहुभुज जऊन कि अउ बहुभुज के उत्तल पेंदे के जइसन हे

en: Parallel Test
hne: समानांतर जांच

en: Test whether two given lines are parallel
hne: जांचव कि का दे गे दो रेखाव समानांतर हे

en: Orthogonal Test
hne: ओर्थोगोनल जांच

en: Test whether two given lines are orthogonal
hne: जांचव कि का दे गे दो रेखाव ओर्थोगोनल हे

en: Collinear Test
hne: कोलिनियर जांच

en: Test whether three given points are collinear
hne: जांचव कि का तीन दे गे बिन्दु एकरेखीय हे

en: Contains Test
hne: रखे के जांच

en: Test whether a given curve contains a given point
hne: जांचव कि का दे गे बिन्दु दे गे वक्र मं हे

en: In Polygon Test
hne: बहुभुज जांच में

en: Test whether a given polygon contains a given point
hne: जांचव कि का दे गे बहुभुज मं दे गे बिन्दु हे

en: Convex Polygon Test
hne: उत्तल बहुभुज जांच

en: Test whether a given polygon is convex
hne: जांचव कि का दे गे बहुभुज उत्तल हे

en: Existence Test
hne: मौजूदगी के जांच

en: Test whether a given object is constructible
hne: जांचव कि का दे गे चीज बनाय जा सकथे

en: Distance Test
hne: दूरी जांच

en: Test whether a given point have the same distance from a given point and from another given point
hne: जांचव कि दे गे बिन्दु ह दुसर दे गे बिन्दु अउ दे गे बिन्दु से समान दूरी मं हे

en: Vector Equality Test
hne: सदिस समानता जांच

en: Test whether two vectors are equal
hne: जांचव कि का दे गे दो सदिस समान हे

en: Python Script
hne: पायथन स्क्रिप्ट

en: Construct a new Python script.
hne: नवा पायथन स्क्रिप्ट बनाव.

en: Enter coordinates in the following format: "x;y",
    where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
hne: निर्देसांक एखर फार्मेट मं भरव: "x;y",
     जहाँ x एक x निर्देसांक होही अउ y एक y निर्देसांक होही.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"x;y"</b>,<br />where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
hne: निर्देसांक ए फार्मेट मं भरव: <b>"x;y"</b>,<br /> जहाँ x एक x निर्देसांक होही अउ y एक y निर्देसांक होही.

en: Enter coordinates in the following format: "r; θ°",
    where r and θ are the polar coordinates.
hne: निर्देसांक एखर फार्मेट मं भरव: "r; θ°",
     जहाँ r अउ θ ध्रुवीय निर्देसांक होही.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"r; θ°"</b>,<br />where r and θ are the polar coordinates.
hne: निर्देसांक ए फार्मेट मं भरव: <b>"r; θ°"</b>,<br /> जहाँ r अउ θ ध्रुवीय निर्देसांक होही.

en: &Euclidean
hne: यूक्लिडियन (&E)

en: &Polar
hne: घ्रुवीय (&P)

en: Set Euclidean Coordinate System
hne: यूक्लिडियन निर्देसांक सिसटम सेट करव

en: Set Polar Coordinate System
hne: ध्रुवीय निर्देसांक सिसटम सेट करव

[ctx: Translators: Degrees]
en: Deg
hne: डिग्री

[ctx: Translators: Radians]
en: Rad
hne: रेड

[ctx: Translators: Gradians]
en: Grad
hne: ग्रेड

en: Point
hne: पाइंट

en: Construct a text label.
hne: पाठ लेबल बनाव

en: Text Label
hne: पाठ लेबल

en: Construct a Point by its Coordinates
hne: एखर निर्देसांको से एक बिन्दु बनाव

en: Point by Coordinates
hne: निर्देसांक मन से बिन्दु

en: Fixed Point
hne: स्थिर बिन्दु

en: Enter the coordinates for the new point.
hne: नवा बिन्दु बर निर्देसांक भरव

en: Construct a Numeric Value
hne: न्यूमेरिक मूल्य बनाव

en: Numeric Value
hne: न्यूमेरिक मूल्य

en: Insert the new size of this angle:
hne: ये कोन के नवा आकार भरव:

en: Use this edit field to modify the size of this angle.
hne: ये कोन के आकार सुधारे बर एखर फील्ड ल संपादित करव.

en: Could not open macro file '%1'
hne: मेक्रो फाइल  '%1' खोल नइ सकिस.

en: Kig cannot open the macro file "%1".
hne: केआईजी मेक्रो फाइल "%1" खोल नइ सकिस.

en: Unnamed Macro #%1
hne: अनाम मेक्रो #%1

en: Radical Lines for Conics
hne: संकु बर रेडिकल लाइन

en: The lines constructed through the intersections of two conics.  This is also defined for non-intersecting conics.
hne: दो संकुओं के प्रतिक्छेद से बनाय गे रेखाव. ये अ-प्रतिक्छेदित संकुओं बर घलोक परिभासित हे.

en: Moving Point
hne: खिसकती बिन्दु

en: Following Point
hne: निम्न बिन्दु

en: Locus
hne: बिन्दुपथ

en: A locus
hne: एक बिन्दुपथ

en: Dependent Point
hne: आस्रित बिन्दु

en: Polygon by Its Vertices
hne: एखर सीर्सों से बहुभुज

en: Construct a polygon by giving its vertices
hne: एखर दे गे सीर्सों के साथ बहुभुज बनाव

en: ... with this vertex (click on the first vertex to terminate construction)
hne: ... एखर सीर्स के साथ (संरचना ल रोकने बर पहिली वर्टेक्स मं किलिक करव)

en: Construct a polygon with this vertex
hne: ये सीर्स के साथ एक बहुभुज बनाव

en: Select a point to be a vertex of the new polygon...
hne: नवा बहुभुज के वर्टेक्स बनाए बर बिन्दु चुनव...

en: Polygon
hne: बहुभुज

en: Construct the vertices of this polygon...
hne: ये बहुभुज के सीर्स बनाव...

en: Vertices of a Polygon
hne: बहुभुज के सीर्स

en: The vertices of a polygon.
hne: बहुभुज के सीर्स.

en: Construct the sides of this polygon...
hne: ये बहुभुज के भुजाओं ल बनाव...

en: Sides of a Polygon
hne: बहुभुज के भुजाव

en: The sides of a polygon.
hne: बहुभुज के भुजाव.

en: Regular Polygon with Given Center
hne: दे गे केंद्र से नियमित बहुभुज

en: Construct a regular polygon with a given center and vertex
hne: दे गे केंद्र अउ सीर्स से एक नियमित बहुभुज बनाव

en: Construct a regular polygon with this center
hne: ये केंद्र के साथ एक नियमित बहुभुज बनाव

en: Construct a regular polygon with this vertex
hne: ये सीर्स के साथ नियमित बहुभुज बनाव

en: Adjust the number of sides (%1/%2)
hne: भुजाओं के संख्या एडजस्ट करव (%1/%2)

en: Adjust the number of sides (%1)
hne: भुजाओं के संख्या एडजस्ट करव (%1)

en: Select the center of the new polygon...
hne: नवा बहुभुज बर केंद्र चुनव...

en: Select a vertex for the new polygon...
hne: नवा बहुभुज बर सीर्स चुनव...

en: Move the cursor to get the desired number of sides...
hne: भुजाओं के वांछित संख्या प्राप्त करे बर संकेतक ल खिसकाव...

en: Construct the Radical Lines of This Circle
hne: ये वृत्त के रेडिकल लकीर ल बनाव

en: Construct the Radical Lines of This Conic
hne: ये संकु के रेडिकल लकीर ल बनाव

en: Generic Affinity
hne: जेनेरिक एफिनिटी

en: Generic Projective Transformation
hne: जेनेरिक प्रोजेक्टिव ट्रांसफार्मेसन

en: Inversion of Point, Line or Circle
hne: बिन्दु, लकीर या वृत्त के व्युत्क्रम

en: The inversion of a point, line or circle with respect to a circle
hne: एक वृत्त के सापेक्छ बिन्दु, लकीर या वृत्त के व्युत्क्रम

en: Measure Transport
hne: ट्रांसपोर्ट मापें

en: Transport the measure of a segment or arc over a line or circle.
hne: एक लकीर या वृत्त तिर कोनो खन्ड या चाप के ट्रांसपोर्ट मापें

en: Segment to transport
hne: ट्रांसपोर्ट बर खन्ड

en: Arc to transport
hne: ट्रांसपोर्ट बर चाप

en: Value to transport
hne: ट्रांसपोर्ट बर मूल्य

en: Transport a measure on this line
hne: ये लकीर मं एक माप ट्रांसपोर्ट करव

en: Transport a measure on this circle
hne: वृत्त मं एक माप ट्रांसपोर्ट करव

en: Start transport from this point of the circle
hne: वृत्त के एखर बिन्दु से ट्रांसपोर्ट चालू करव

en: Start transport from this point of the line
hne: लकीर के एखर बिन्दु से ट्रांसपोर्ट चालू करव

en: Start transport from this point of the curve
hne: वृत्त के एखर बिन्दु से ट्रांसपोर्ट चालू करव

en: Intersect with this conic
hne: ये संकु के साथ प्रतिक्छेद

en: Intersect with this line
hne: ये लकीर के साथ प्रतिक्छेद

en: Intersect with this cubic
hne: ये संकु के साथ प्रतिक्छेद

en: Intersect with this circle
hne: ये वृत्त के साथ प्रतिक्छेद

en: Intersect
hne: प्रतिक्छेदन

en: The intersection of two objects
hne: दो चीज मन के प्रतिक्छेदन

en: Intersect this Circle
hne: ये वृत्त के प्रतिक्छेद

en: Intersect this Conic
hne: ये संकु के प्रतिक्छेद

en: Intersect this Line
hne: ये लकीर के साथ प्रतिक्छेद

en: Intersect this Cubic Curve
hne: ये घन वक्र के साथ प्रतिक्छेद

en: Intersect this Arc
hne: ये चाप के साथ प्रतिक्छेद

en: Intersect this Polygon
hne: ये बहुभुज के प्रतिक्छेद

en: with this Circle
hne: ये वृत्त के साथ

en: with this Conic
hne: ये संकु के साथ

en: with this Line
hne: ये लकीर के साथ

en: with this Cubic Curve
hne: ये घन वक्र के साथ

en: with this Arc
hne: ये चाप के साथ

en: with this Polygon
hne: ये बहुभुज के साथ

en: Select the first of the points of which you want to construct the midpoint...
hne: बिन्दु मं से पहिली वाले ल चुनव जऊन के मध्यबिन्दु ल आप मन बनाना चाह रहे हे...

en: Construct the midpoint of this point and another one
hne: ये बिन्दु अउ एक अउ बिन्दु के मध्य बिन्दु ल बनाव

en: Select the other of the points of which to construct the midpoint...
hne: बिन्दु मं से दूसरे वाले ल चुनव जऊन के मध्यबिन्दु ल आप मन बनाना चाह रहे हे...

en: Select the first object to intersect...
hne: प्रतिक्छेद करे बर पहली चीज ल चुनव...

en: Select the second object to intersect...
hne: प्रतिक्छेद करे बर दुसरा चीज ल चुनव...

en: Tangent
hne: स्पर्सज्या

en: The line tangent to a curve
hne: कोनो वक्र मं स्पर्स रेखा

en: Tangent to This Circle
hne: ये वृत्त मं स्पर्स-रेखा

en: Tangent to This Conic
hne: ये संकु मं स्पर्स-रेखा

en: Tangent to This Arc
hne: ये चाप मं स्पर्स रेखा

en: Tangent to This Cubic Curve
hne: ये घन वक्र मं स्पर्स-रेखा

en: Tangent to This Curve
hne: ये वक्र मं स्पर्स-रेखा

en: Tangent at This Point
hne: ये बिन्दु मं स्पर्सरेखा

en: Center Of Curvature
hne: गोलाई के केंद्र

en: The center of the osculating circle to a curve
hne: एक वक्र के मध्यवर्ती वृत्त के केंद्र

en: Center of Curvature of This Conic
hne: ये संकु के गोलाई के केंद्र

en: Center of Curvature of This Cubic Curve
hne: ये घन वक्र के गोलाई के केंद्र

en: Center of Curvature of This Curve
hne: ये वक्र के गोलाई के केंद्र

en: Center of Curvature at This Point
hne: ये बिन्दु मं गोलाई के केंद्र

[ctx: Translators: Pixel]
en: pixel
hne: पिक्सेल

[ctx: Translators: Centimeter]
en: cm
hne: सेमी

[ctx: Translators: Inch]
en: in
hne: इंच

en: Which object?
hne: कोन से चीज?

en: Now select the location for the result label.
hne: परिनाम लेबल बर जगह चुनव.

en: Here you can edit the name of the current macro type.
hne: इहां आप मन अभी हाल के मेक्रो किसिम के नाम संपादित कर सकथो .

en: Use this button to change the icon of the current macro type.
hne: अभी हाल के मेक्रो किसिम के चिनहा ल बदले बर ए बटन के उपयोग करव.

en: The name of the macro can not be empty.
hne: मेक्रो के नाम खाली नइ रह सके.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Here you can modify the name, the description and the icon of this macro type.
hne: इहां आप मन एखर मेक्रो किसिम के नाम, वर्नन अउ चिनहा ल परिवर्धित कर सकथो .

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_3)
en: Name:
hne: नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_2_2)
en: Description:
hne: वर्ननः

en: Start of the construction
hne: निर्मान के सुरू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Description of the current step:
hne: अभी हाल के चरन के वर्नन:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonFirst)
en: First step
hne: पहिली चरन

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonBack)
en: One step back
hne: एक कदम पीछू

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonNext)
en: One step forward
hne: एक कदम आगू

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonLast)
en: Last step
hne: आखरी चरन

en: Name
hne: नाम

en: <unnamed object>
hne: <अनाम चीज>

en: argument %1
hne: तर्क %1'.

en: Selecting argument %1
hne: तर्क चयन %1'.

en: Change Label
hne: लेबल बदलव

en: Set Value
hne: मूल्य सेट करव

en: Enter value:
hne: मूल्य भरव:

en: Select the position for the new numeric value...
hne: नवा न्यूमेरिक मूल्य बर जगह चुनव...

en: Given Objects
hne: दे गे चीज

en: Select the "given" objects for your new macro and press "Next".
hne: अपन नवा मेक्रो बर चुनव "दे गे" अउ दबाव "अगला".

en: Final Object
hne: आखरी चीज

en: Select the final object(s) for your new macro.
hne: अपन नवा मेक्रो बर आखरी चीज चुनव.

en: Enter a name and description for your new type.
hne: आप मन के नवा किसम बर एक नाम अउ वर्नन चुनव.

en: &Name:
hne: नाम: (&N)

en: &Description:
hne: वर्ननः (&D)

en: &Icon:
hne: चिनहाः (&I)

en: Redefine Point
hne: फिर सेसीमांकन बिन्दु

en: Black
hne: काला

en: Gray
hne: धूसर

en: Red
hne: लाल

en: Green
hne: हरा

en: Cyan
hne: क्यान

en: Yellow
hne: पीला

en: Dark Red
hne: गहरा लाल

en: &Hide
hne: लुकाव (&H)

en: &Show
hne: देखाव (&S)

en: &Move
hne: खिसकाव (&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: &Delete
hne: मेटाव (&D)

en: &Custom Color
hne: मनमाफिक रंग (&C)

en: Change Object Color
hne: चीज रंग बदलव

en: Change Object Width
hne: चीज चौड़ाई बदलव

en: Change Point Style
hne: बिंदु सैली बदलव

en: Change Object Style
hne: चीज सैली बदलव

en: Set &Name...
hne: नाम सेट करव... (&N)

en: &Name
hne: नाम (&N)

en: Set Object Name
hne: चीज नाम सेट करव

en: Set Name of this Object:
hne: ये चीज के नाम सेट करव:

en: %1 Object | %1 Objects
hne[0]: %1 चीज
hne[1]: %1 चीज

en: Kig Document
hne: केआईजी कागद

en: &Transform
hne: रूपांतरन (&T)

en: T&est
hne: परीक्छन (&e)

en: Const&ruct
hne: निर्मान (&r)

en: &Start
hne: सुरू (&S)

en: Add Te&xt Label
hne: पाठ लेबल जोड़व (&x)

en: Set Co&lor
hne: रंग सेट करव (&l)

en: Set &Pen Width
hne: पेन चौड़ाई सेट करव (&P)

en: Set St&yle
hne: सैली सेट करव (&y)

en: Set Coordinate S&ystem
hne: निर्देसांक सिसटम सेट करव (&y)

en: Enter Label Text
hne: लेबल के पाठ भरव

en: Show text in a frame
hne: फ्रेम मं पाठ देखाव

en: Select Arguments
hne: आर्गुमेंट्स चुनव

en: Macro
hne: मेक्रो

en: Type
hne: किसिम

en: Description
hne: वर्नन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: &Edit...
hne: संपादन... (&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonExport)
en: E&xport...
hne: निर्यात... (&x)

en: Are you sure you want to delete this type? | Are you sure you want to delete these %1 types?
hne[0]: का आप मन सही मं %1 किसिमों ल मिटाना चाहथो ?
hne[1]: का आप मन सही मं %1 किसिमों ल मिटाना चाहथो ?

en: Are You Sure?
hne: का आप मन सुनिस्चित हो?

en: Export Types
hne: निर्यात किसिम

en: Import Types
hne: आयात करव किसम

en: More Than One Type Selected
hne: एक से अधिक किसिम चुने गे

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, typeList)
en: Select types here...
hne: इहां किसम चुनव...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, typeList)
en: This is a list of the current macro types... You can select, edit, delete, export and import them...
hne: ये अभी हाल के मेक्रो किसिमों के सूची हे... आप मन ए मन ल चुन सकथो , संपादित कर सकथो , मिटा सके  हे, आयात अउ निर्यात कर सकथो ...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: Edit the selected type.
hne: चुने गे किसिमों के संपादन करव.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: Delete all the selected types in the list.
hne: सूची मं सब्बो चुने गे किसिमों ल मेटाव.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonExport)
en: Export all the selected types to a file.
hne: सब्बो चुने गे किसिमों ल एक फाइल मं निर्यात करव.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonImport)
en: Import macros that are contained in one or more files.
hne: एक या अधिक फाइल मन स्थित मेक्रोज ल आयात करव.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonImport)
en: &Import...
hne: आयात... (&I)

en: Construct an angle through this point
hne: ये बिन्दु मं से एक कोन के बनाव

en: Select a point that the first half-line of the angle should go through...
hne: वह बिन्दु चुनव जेमां से कोन के पहली अर्द्ध-रेखा जाही...

en: Construct an angle at this point
hne: ये बिन्दु मं एक कोन के बनाव

en: Select the point to construct the angle in...
hne: कोन बनाए बर बिन्दु चुनव...

en: Select a point that the second half-line of the angle should go through...
hne: वह बिन्दु चुनव जेमां से कोन के दुसरा अर्द्ध-रेखा जाही...

en: Set Si&ze
hne: आकार सेट करव (&z)

en: Resize Angle
hne: कोन ल नवा आकार देव

en: Construct an arc starting at this point
hne: ये बिंदु से चालू होता एक चाप के बनाव

en: Select the start point of the new arc...
hne: नवा चाप के चालू बिन्दु चुनव...

en: Construct an arc through this point
hne: ये बिन्दु मं से एक चाप के बनाव

en: Select a point for the new arc to go through...
hne: नवा चाप बर बिन्दु चुनव जेमां से वो होकर जाही...

en: Construct an arc ending at this point
hne: ये बिंदु मं खतम होता एक चाप के बनाव

en: Select the end point of the new arc...
hne: नवा चाप के आखरी बिन्दु चुनव...

en: Construct an arc with this center
hne: ये केंद्र के साथ एक चाप बनाव

en: Select the center of the new arc...
hne: नवा चाप के केंद्र चुनव...

en: Construct an arc with this angle
hne: ये कोन के साथ एक चाप बनाव

en: Select the angle of the new arc...
hne: नवा चाप के कोन चुनव...

en: Construct a conic arc starting at this point
hne: ये बिंदु से चालू होता संकु चाप बनाव

en: Select the start point of the new conic arc...
hne: नवा संकु चाप के चालू बिन्दु ल चुनव...

en: Construct a conic arc through this point
hne: ये बिन्दु से एक संकु चाप बनाव

en: Select a point for the new conic arc to go through...
hne: नवा संकु चाप बर बिन्दु चुनव जऊन जाही...

en: Construct a conic arc ending at this point
hne: ये बिन्दु से आखरी होता एक संकु चाप के बनाव

en: Select the end point of the new conic arc...
hne: नवा संकु चाप बर आखरी बिन्दु चुनव...

en: Construct an conic arc with this center
hne: ये केंद्र के साथ संकु चाप बनाव

en: Select the center of the new conic arc...
hne: नवा संकु चाप के केंद्र चुनव...

en: Cartesian Equation
hne: कार्टेसियन समीकरन

en: Test Result
hne: जांच परिनाम

en: Select the curve...
hne: वक्र ल चुनव...

en: Select a point on the curve...
hne: वक्र मं एक बिन्दु चुनव...

en: Surface
hne: सतह

en: Circumference
hne: परिधि

en: Radius
hne: त्रिज्या

en: Center
hne: बीच में

en: Expanded Cartesian Equation
hne: विस्तारित कार्टेसियन समीकरन

en: Polar Equation
hne: घ्रुवीय समीकरन

en: rho = %1   [centered at %2]
hne: rho = %1   [केंद्रित हे %2 पर]

en: circle
hne: वृत्त

en: Select this circle
hne: ये वृत्त ल चुनव

en: Select circle %1
hne: वृत्त चुनव %1

en: Remove a Circle
hne: वृत्त मेटाव

en: Add a Circle
hne: वृत्त जोड़व

en: Move a Circle
hne: वृत्त खिसकाव

en: Attach to this circle
hne: ये वृत्त के साथ संलग्न करव

en: Show a Circle
hne: वृत्त देखाव

en: Hide a Circle
hne: वृत्त लुकाव

en: Construct a circle through this point
hne: ये बिन्दु मं से एक वृत्त के बनाव

en: Construct a circle with this center
hne: ये केंद्र के साथ एक वृत्त के बनाव

en: Select the center of the new circle...
hne: नवा वृत्त के केंद्र चुनव...

en: Select a point for the new circle to go through...
hne: वह बिन्दु चुनव जेमां कि नवा वृत्त होकर जाए...

en: With this radius
hne: ये त्रिज्या से

en: Select the length of the radius...
hne: त्रिज्या लंबाई चुनव...

en: Conic Type
hne: संकु किसिम

en: First Focus
hne: पहिली संकेंद्र

en: Second Focus
hne: दुसरा संकेंद्र

en: Ellipse
hne: दीर्घवृत्त

en: Hyperbola
hne: अतिपरवलय

en: Parabola
hne: परवलय

en: rho
hne: रो

en: cos theta
hne: कास थीटा

en: sin theta
hne: साए थीटा

en: [centered at %1]
hne: [केंद्रित हे %1 पर]

en: conic
hne: संकु

en: Select this conic
hne: ये संकु ल चुनव

en: Select conic %1
hne: संकु चुनव %1

en: Remove a Conic
hne: संकु मेटाव

en: Add a Conic
hne: संकु जोड़व

en: Move a Conic
hne: संकु खिसकाव

en: Attach to this conic
hne: ये संकु के साथ संलग्न करव

en: Show a Conic
hne: संकु देखाव

en: Hide a Conic
hne: संकु लुकाव

en: Supporting Conic
hne: संकु समर्थित

en: First End Point
hne: पहला आखरी बिन्दु

en: Second End Point
hne: दूसरा आखरी बिन्दु

en: conic arc
hne: संकु चाप

en: Select this conic arc
hne: ये संकु चाप ल चुनव

en: Select conic arc %1
hne: संकु चाप %1 चुनव

en: Remove a Conic Arc
hne: संकु चाप मेटाव

en: Add a Conic Arc
hne: संकु चाप जोड़व

en: Move a Conic Arc
hne: संकु चाप खिसकाव

en: Attach to this conic arc
hne: ये संकु चाप के साथ संलग्न करव

en: Show a Conic Arc
hne: संकु चाप देखाव

en: Hide a Conic Arc
hne: संकु चाप लुकाव

en: Construct a conic through this point
hne: ये बिन्दु मं से एक संकु के बनाव

en: Select a point for the new conic to go through...
hne: वह बिन्दु चुनव जेमां कि नवा संकु होकर जाए...

en: Construct a conic with this asymptote
hne: ये अनन्तस्पर्सी से एक संकु के बनाव

en: Select the first asymptote of the new conic...
hne: नवा संकु के पहिली अनन्तस्पर्सी ल चुनव...

en: Select the second asymptote of the new conic...
hne: नवा संकु के दूसरे अनन्तस्पर्सी ल चुनव...

en: Construct an ellipse with this focus
hne: ये संकेंद्र से एक दीर्घवृत्त के बनाव

en: Select the first focus of the new ellipse...
hne: नवा दीर्घवृत्त के पहिली संकेंद्र चुनव...

en: Select the second focus of the new ellipse...
hne: नवा दीर्घवृत्त के दुसरा संकेंद्र चुनव...

en: Construct an ellipse through this point
hne: ये बिन्दु मं से एक दीर्घवृत्त के बनाव

en: Select a point for the new ellipse to go through...
hne: वह बिन्दु चुनव जेमां कि नवा दीर्घवृत्त होकर जाए...

en: Construct a hyperbola with this focus
hne: ये संकेंद्र से एक अतिपरवलय के बनाव

en: Select the first focus of the new hyperbola...
hne: नवा अतिपरवलय के पहिली संकेंद्र चुनव...

en: Select the second focus of the new hyperbola...
hne: नवा अतिपरवलय के दुसरा संकेंद्र चुनव...

en: Construct a hyperbola through this point
hne: ये बिन्दु मं से एक अतिपरवलय के बनाव

en: Select a point for the new hyperbola to go through...
hne: वह बिन्दु चुनव जेमां कि नवा अतिपरवलय होकर जाए...

en: Construct a conic with this line as directrix
hne: ये लकीर ल संचालिका मानते हुए एक संकु के बनाव

en: Select the directrix of the new conic...
hne: नवा संकु के संचालिका चुनव...

en: Construct a conic with this point as focus
hne: ये बिन्दु ल फोकस मानते हुए एक संकु के बनाव

en: Select the focus of the new conic...
hne: नवा संकु के संकेंद्र चुनव...

en: Construct a parabola through this point
hne: ये बिन्दु मं से एक परवलय के बनाव

en: Select a point for the new parabola to go through...
hne: वह बिन्दु चुनव जेमां कि नवा परवलय होकर जाए...

en: Construct a polar point wrt. this conic
hne: ये संकु के सापेक्छ एक ध्रुवीय बिंदु के बनाव

en: Select the conic wrt. which you want to construct a polar point...
hne: संकु ल चुनव जेखर सापेक्छ आप मन ध्रुवीय बिन्दु बनाना चाहथो ...

en: Construct the polar point of this line
hne: ये लकीर के ध्रुवीय बिंदु के बनाव

en: Select the line of which you want to construct the polar point...
hne: ध्रुवीय बिन्दु जऊन लकीर मं आप मन बनाना चाहथो ओला चुनव...

en: Construct a polar line wrt. this conic
hne: ये संकु के सापेक्छ एक ध्रुवीय लकीर के बनाव

en: Construct the polar line of this point
hne: ये बिंदु के ध्रुवीय लकीर के बनाव

en: Construct the directrix of this conic
hne: ये संकु के संचालिका बनाव

en: Select the conic of which you want to construct the directrix...
hne: संकु चुनव जिसकी संचालिका आप मन बनाना चाहथो ...

en: Construct a parabola with this directrix
hne: ये संचालिका से एक परवलय के बनाव

en: Select the directrix of the new parabola...
hne: नवा परवलय के संचालिका चुनव...

en: Construct a parabola with this focus
hne: ये संकेंद्र से परवलय बनाव

en: Select the focus of the new parabola...
hne: नवा परवलय के संकेंद्र चुनव...

en: Construct the asymptotes of this conic
hne: ये संकु के अनन्तस्पर्सियों के बनाव

en: Select the conic of which you want to construct the asymptotes...
hne: संकु चुनव जिसकी अनन्तस्पर्सी आप मन बनाना चाहथो ...

en: Construct the radical lines of this conic
hne: ये संकु के आधारिक लकीर मन के बनाव

en: Select the first of the two conics of which you want to construct the radical line...
hne: दो संकुओं मं से पहिली वाले ल चुनव जऊन के रेडिकल रेखा ल आप मन बनाना चाहथो ...

en: Select the other of the two conic of which you want to construct the radical line...
hne: दो संकुओं मं से दूसरे वाले ल चुनव जऊन के रेडिकल रेखा ल आप मन बनाना चाहथो ...

en: Switch Radical Lines
hne: रेडिकल लकीरें स्विच करव

en: cubic curve
hne: घन वक्र

en: Select this cubic curve
hne: ये घन वक्र ल चुनव

en: Select cubic curve %1
hne: घन वक्र चुनव %1

en: Remove a Cubic Curve
hne: घन वक्र मेटाव

en: Add a Cubic Curve
hne: घन वक्र जोड़व

en: Move a Cubic Curve
hne: घन वक्र खिसकाव

en: Attach to this cubic curve
hne: ये घन वक्र के साथ संलग्न करव

en: Show a Cubic Curve
hne: घन वक्र देखाव

en: Hide a Cubic Curve
hne: घन वक्र लुकाव

en: Construct a cubic curve through this point
hne: ये बिन्दु मं से एक घन वक्र बनाव

en: Select a point for the new cubic to go through...
hne: वह बिन्दु चुनव जेमां कि नवा घन होकर जाए...

en: curve
hne: वक्र

en: Select this curve
hne: ये वक्र ल चुनव

en: Select curve %1
hne: वक्र चुनव %1

en: Remove a Curve
hne: एक वक्र मेटाव

en: Add a Curve
hne: एक वक्र जोड़व

en: Move a Curve
hne: एक वक्र खिसकाव

en: Attach to this curve
hne: ये वक्र के साथ संलग्न करव

en: Show a Curve
hne: वक्र देखाव

en: Hide a Curve
hne: वक्र लुकाव

en: Possibly trascendental curve
hne: संभावित ट्रांसडेंटल वक्र

en: Already computed intersection point
hne: इंटरसेक्सन बिन्दु पहिली ही गनना करे गे हे

en: Intersect with this cubic curve
hne: ये घन वक्र के साथ प्रतिक्छेद

en: Intersect with this arc
hne: ये चाप के साथ प्रतिक्छेद

en: Invert with respect to this circle
hne: ये वृत्त के सापेक्छ व्युत्क्रम

en: Select the circle we want to invert against...
hne: वृत्त चुनव जेखर विरुद्ध हम व्युत्क्रम चाहथो ...

en: Compute the inversion of this object
hne: ये चीज के व्युत्क्रम के गनना करव

en: Select the object to invert...
hne: जिस चीज ल व्युत्क्रम करना हे ओला चुनव...

en: Compute the inversion of this point
hne: ये बिन्दु के व्युत्क्रम के गनना करव

en: Select the point to invert...
hne: व्युत्क्रम करे बर बिन्दु चुनव...

en: Compute the inversion of this line
hne: ये लकीर के व्युत्क्रम के गनना करव

en: Select the line to invert...
hne: व्युत्क्रम करे बर लकीर चुनव...

en: Compute the inversion of this segment
hne: ये खन्ड के व्युत्क्रम के गनना करव

en: Select the segment to invert...
hne: व्युत्क्रम करे बर खन्ड चुनव...

en: Compute the inversion of this circle
hne: ये वक्र के व्युत्क्रम के गनना करव

en: Select the circle to invert...
hne: व्युत्क्रम करे बर वृत्त चुनव...

en: Compute the inversion of this arc
hne: ये चाप के व्युत्क्रम के गनना करव

en: Select the arc to invert...
hne: चाप ल चुनव जेखर व्युत्क्रम करना हे...

en: Slope
hne: ढाल

en: Equation
hne: समीकरन

en: Length
hne: लंबाई

en: Support Line
hne: समर्थित लकीर

en: End Point
hne: आखरी बिन्दु

en: line
hne: लकीर

en: Select a Line
hne: लकीर चुनव

en: Select this line
hne: ये लकीर ल चुनव

en: Select line %1
hne: लकीर चुनव %1

en: Remove a Line
hne: लकीर मेटाव

en: Add a Line
hne: एक लकीर जोड़व

en: Move a Line
hne: एक लकीर खिसकाव

en: Attach to this line
hne: ये लकीर मं संलग्न करव

en: Show a Line
hne: लकीर देखाव

en: Hide a Line
hne: लकीर लुकाव

en: segment
hne: खन्ड

en: Select this segment
hne: ये खन्ड ल चुनव

en: Select segment %1
hne: खन्ड चुनव %1

en: Remove a Segment
hne: खन्ड मेटाव

en: Add a Segment
hne: खन्ड जोड़व

en: Move a Segment
hne: खन्ड खिसकाव

en: Attach to this segment
hne: ये खन्ड के साथ संलग्न करव

en: Show a Segment
hne: खन्ड देखाव

en: Hide a Segment
hne: खन्ड लुकाव

en: half-line
hne: अर्द्ध-रेखा

en: Select this half-line
hne: ये अर्द्ध-रेखा ल चुनव

en: Select half-line %1
hne: अर्द्ध-रेखा चुनव %1

en: Remove a Half-Line
hne: अर्द्ध-रेखा मेटाव

en: Add a Half-Line
hne: अर्द्ध-रेखा जोड़व

en: Move a Half-Line
hne: अर्द्ध-रेखा खिसकाव

en: Attach to this half-line
hne: ये अर्द्ध-रेखा मं संलग्न करव

en: Show a Half-Line
hne: अर्द्ध-रेखा देखाव

en: Hide a Half-Line
hne: अर्द्ध-रेखा लुकाव

en: Construct a segment starting at this point
hne: ये बिंदु से चालू होता एक खन्ड बनाव

en: Select the start point of the new segment...
hne: नवा खन्ड के चालू बिन्दु चुनव...

en: Construct a segment ending at this point
hne: ये बिन्दु मं आखरी होता एक खन्ड बनाव

en: Select the end point of the new segment...
hne: नवा खन्ड के आखरी बिन्दु चुनव...

en: Construct a line through this point
hne: ये बिन्दु मं से एक लकीर के बनाव

en: Select a point for the line to go through...
hne: रेखा जऊन बिन्दु से जाय ओला चुनव...

en: Select another point for the line to go through...
hne: वह दूसरा बिन्दु चुनव जेमां कि लकीर होकर जाए...

en: Construct a half-line starting at this point
hne: ये बिंदु से चालू होती एक अर्द्ध-रेखा बनाव

en: Select the start point of the new half-line...
hne: नवा अर्द्ध-रेखा के चालू बिन्दु ल चुनव...

en: Construct a half-line through this point
hne: ये बिन्दु से एक अर्द्ध-रेखा बनाव

en: Select a point for the half-line to go through...
hne: वह बिन्दु चुनव जेमां कि अर्द्ध-रेखा होकर जाए...

en: Construct the axis of this segment
hne: ये खन्ड के अक्छ बनाव

en: Select the segment of which you want to draw the axis...
hne: उस खन्ड ल चुनव जेखर अक्छ आप मन बनाना चाहथो ...

en: Construct a line parallel to this line
hne: ये लकीर के समानांतर लकीर बनाव

en: Select a line parallel to the new line...
hne: नवा लकीर के समानांतर एक लकीर चुनव...

en: Construct the parallel line through this point
hne: ये बिन्दु से एक समानांतर लकीर बनाव

en: Select a point for the new line to go through...
hne: वह बिन्दु चुनव जेमां कि नवा लकीर होकर जाए...

en: Construct a line perpendicular to this line
hne: ये लकीर मं लम्ब लकीर बनाव

en: Select a line perpendicular to the new line...
hne: ये नवा लकीर मं लम्ब लकीर बनाव...

en: Construct a perpendicular line through this point
hne: ये बिन्दु से एक लम्ब लकीर बनाव

en: Set &Length...
hne: लम्बाई सेट करव... (&L)

en: Set Segment Length
hne: खन्ड के लम्बाई सेट करव

en: Choose the new length:
hne: नवा लम्बाई चुनव

en: Resize Segment
hne: खन्ड ल नवा आकार देव

en: Construct a line by this vector
hne: ये सदिस के साथ एक लकीर बनाव

en: Select a vector in the direction of the new line...
hne: नवा लकीर के दिसा मं एक सदिस चुनव...

en: Construct a half-line by this vector
hne: ये सदिस के साथ एक अर्द्ध-रेखा बनाव

en: Select a vector in the direction of the new half-line...
hne: नवा अर्द्ध-रेखा के दिसा मं एक सदिस चुनव...

en: locus
hne: बिन्दुपथ

en: Select this locus
hne: ये बिन्दुपथ ल चुनव

en: Select locus %1
hne: बिन्दुपथ चुनव %1

en: Remove a Locus
hne: बिन्दुपथ मेटाव

en: Add a Locus
hne: बिन्दुपथ जोड़व

en: Move a Locus
hne: बिन्दुपथ खिसकाव

en: Attach to this locus
hne: ये बिन्दुपथ के साथ संलग्न करव

en: Show a Locus
hne: बिन्दुपथ देखाव

en: Hide a Locus
hne: बिन्दुपथ लुकाव

en: Object Type
hne: चीज किसिम

en: Object
hne: चीज

en: Select this object
hne: ये चीज ल चुनव

en: Select object %1
hne: चीज चुनव %1

en: Remove an object
hne: चीज मेटाव

en: Add an object
hne: चीज जोड़व

en: Move an object
hne: चीज खिसकाव

en: Attach to this object
hne: ये चीज के साथ संलग्न करव

en: Show an object
hne: चीज देखाव

en: Hide an object
hne: चीज लुकाव

en: Angle in Radians
hne: रेडियन्स मं कोन

en: Angle in Degrees
hne: डिग्री मं कोन

en: Midpoint
hne: मध्य-बिन्दु

en: X length
hne: एक्स लम्बाई

en: Y length
hne: वाय लम्बाई

en: Opposite Vector
hne: उलटा सदिस

en: Angle
hne: कोन

en: Sector Surface
hne: त्रिज्य खन्ड सतह

en: Arc Length
hne: चाप लम्बाई

en: Support Circle
hne: समर्थित वृत्त

en: angle
hne: कोन

en: Select this angle
hne: ये कोन ल चुनव

en: Select angle %1
hne: कोन चुनव %1

en: Remove an Angle
hne: कोन मेटाव

en: Add an Angle
hne: कोन जोड़व

en: Move an Angle
hne: कोन मेटाव

en: Attach to this angle
hne: ये कोन के साथ संलग्न करव

en: Show an Angle
hne: कोन देखाव

en: Hide an Angle
hne: कोन लुकाव

en: vector
hne: सदिस

en: Select this vector
hne: ये सदिस ल चुनव

en: Select vector %1
hne: सदिस चुनव %1

en: Remove a Vector
hne: सदिस मेटाव

en: Add a Vector
hne: सदिस जोड़व

en: Move a Vector
hne: सदिस खिसकाव

en: Attach to this vector
hne: ये सदिस के साथ संलग्न करव

en: Show a Vector
hne: सदिस देखाव

en: Hide a Vector
hne: सदिस लुकाव

en: arc
hne: चाप

en: Select this arc
hne: ये चाप ल चुनव

en: Select arc %1
hne: चाप ल चुनव %1

en: Remove an Arc
hne: चाप मेटाव

en: Add an Arc
hne: चाप जोड़व

en: Move an Arc
hne: चाप खिसकाव

en: Attach to this arc
hne: ये चाप के साथ संलग्न करव

en: Show an Arc
hne: चाप देखाव

en: Hide an Arc
hne: चाप लुकाव

en: Coordinate
hne: निर्देसांक

en: X coordinate
hne: एक्स निर्देसांक

en: Y coordinate
hne: वाई निर्देसांक

en: point
hne: बिन्दु

en: Select this point
hne: ये बिन्दु ल चुनव

en: Select point %1
hne: बिन्दु चुनव %1

en: Remove a Point
hne: बिन्दु मेटाव

en: Add a Point
hne: बिन्दु जोड़व

en: Move a Point
hne: बिन्दु खिसकाव

en: Attach to this point
hne: ये बिन्दु के साथ संलग्न करव

en: Show a Point
hne: बिन्दु देखाव

en: Hide a Point
hne: बिन्दु लुकाव

en: Construct the midpoint of this point and another point
hne: ये बिन्दु अउ एक अउ बिन्दु के मध्यबिन्दु बनाव

en: Select the first of the two points of which you want to construct the midpoint...
hne: दो बिन्दु मं से पहिली वाले ल चुनव जऊन के मध्यबिन्दु ल आप मन बनाना चाह रहे हे...

en: Select the other of the two points of which you want to construct the midpoint...
hne: दो बिन्दु मं से दूसरे वाले ल चुनव जऊन के मध्यबिन्दु ल आप मन बनाना चाह रहे हे...

en: Set &Coordinate...
hne: निर्देसांक सेट करव... (&C)

en: Redefine
hne: सीमांकन

en: Set &Parameter...
hne: पैरामीटर सेट करव... (&P)

en: Set Coordinate
hne: निर्देसांक सेट करव

en: Enter the new coordinate.
hne: नवा निर्देसांक भरव.

en: Set Point Parameter
hne: बिन्दु पैरामीटर सेट करव

en: Choose the new parameter:
hne: नवा पैरामीटर चुनव:

en: Change Parameter of Constrained Point
hne: कान्सट्रैन्ड बिंदु के पैरामीटर बदलव

en: Select the circle on which to transport a measure...
hne: वृत्त चुनव जिसपर माप ट्रांसपोर्ट के जाना हे...

en: Select a point on the circle...
hne: वृत्त मं एक बिन्दु चुनव...

en: Select the segment to transport on the circle...
hne: वृत्त मं ट्रांसपोर्ट करे बर खन्ड चुनव...

en: Select a number/length as x coordinate of the point...
hne: बिन्दु के x निर्देसांक मन के रूप मं संख्या/लंबाई चुनव...

en: Select a number/length as y coordinate of the point...
hne: बिन्दु के y निर्देसांक मन के रूप मं संख्या/लंबाई चुनव...

en: Number of sides
hne: भुजाओं के संख्या

en: Perimeter
hne: घेरा

en: Center of Mass of the Vertices
hne: सीर्स के केंद्र के द्रव्यमान

en: Winding Number
hne: वाइंडिंग संख्या

en: polygon
hne: बहुभुज

en: Select this polygon
hne: ये बहुभुज ल चुनव

en: Select polygon %1
hne: बहुभुज %1 चुनव

en: Remove a Polygon
hne: बहुभुज मेटाव

en: Add a Polygon
hne: बहुभुज जोड़व

en: Move a Polygon
hne: बहुभुज खिसकाव

en: Attach to this polygon
hne: ये बहुभुज के साथ संलग्न करव

en: Show a Polygon
hne: बहुभुज देखाव

en: Hide a Polygon
hne: बहुभुज लुकाव

en: triangle
hne: त्रिभुज

en: Select this triangle
hne: ये त्रिभुज ल चुनव

en: Select triangle %1
hne: त्रिभुज %1 ल चुनव

en: Remove a Triangle
hne: त्रिभुज मेटाव

en: Add a Triangle
hne: त्रिभुज जोड़व

en: Move a Triangle
hne: त्रिभुज खिसकाव

en: Attach to this triangle
hne: ये त्रिभुज के साथ संलग्न करव

en: Show a Triangle
hne: त्रिभुज देखाव

en: Hide a Triangle
hne: त्रिभुज लुकाव

en: quadrilateral
hne: क्वाड्रिलेचरल

en: Select this quadrilateral
hne: ये चतुर्भुज ल चुनव

en: Select quadrilateral %1
hne: चतुर्भुज %1 ल चुनव

en: Remove a Quadrilateral
hne: चतुर्भुज मेटाव

en: Add a Quadrilateral
hne: चतुर्भुज जोड़व

en: Move a Quadrilateral
hne: चतुर्भुज खिसकाव

en: Attach to this quadrilateral
hne: ये चतुर्भुज के साथ संलग्न करव

en: Show a Quadrilateral
hne: चतुर्भुज देखाव

en: Hide a Quadrilateral
hne: चतुर्भुज लुकाव

en: Construct a triangle with this vertex
hne: ये सीर्स के साथ एक त्रिभुज बनाव

en: Select a point to be a vertex of the new triangle...
hne: नवा त्रिभुज के सीर्स बनाए बर बिन्दु चुनव...

en: Intersect this polygon with a line
hne: ये बहुभुज ल एक लकीर के साथ प्रतिक्छेदन कराव

en: Select the polygon of which you want the intersection with a line...
hne: जिस बहुभुज ल आप मन लकीर के साथ प्रतिक्छेदित करना चाहथो ओला चुनव...

en: Intersect this line with a polygon
hne: ये लकीर ल एक बहुभुज के साथ प्रतिक्छेदित करव

en: Select the line of which you want the intersection with a polygon...
hne: जिस लकीर ल आप मन बहुभुज के साथ प्रतिक्छेदित करना चाहथो ओला चुनव...

en: Intersect this polygon with another polygon
hne: ये बहुभुज ल कोनो अउ बहुभुज के साथ प्रतिक्छेदित करव

en: Select the polygon of which you want the intersection with another polygon...
hne: जिस बहुभुज ल आप मन अउ बहुभुज के साथ प्रतिक्छेदित करना चाहथो ओला चुनव...

en: Intersect with this polygon
hne: ये बहुभुज के साथ प्रतिक्छेद

en: Select the second polygon for the intersection...
hne: प्रतिक्छेदन बर दूसरा बहुभुज चुनव...

en: Construct the vertices of this polygon
hne: ये बहुभुज के सीर्स बनाव

en: Select the polygon of which you want to construct the vertices...
hne: बहुभुज चुनव जेखर सीर्स आप मन बनाना चाहथो ...

en: Construct the sides of this polygon
hne: ये बहुभुज के भुजाओं ल बनाव

en: Select the polygon of which you want to construct the sides...
hne: बहुभुज चुनव जेखर भुजाओं ल आप मन बनाना चाहथो ...

en: Construct the convex hull of this polygon
hne: ये बहुभुज के उत्तल तला बनाव

en: Select the polygon of which you want to construct the convex hull...
hne: उस बहुभुज ल चुनव जेखर उत्तल तल आप मन बनाना चाहथो ...

en: Project this point onto the circle
hne: ये बिन्दु ल वृत्त मं प्रोजेक्ट करव

en: Select the point for the tangent to go through...
hne: स्पर्स लकीर जऊन बिन्दु से जाय ओला चुनव...

en: Is this line parallel?
hne: का ए लकीर समानांतर हे?

en: Select the first of the two possibly parallel lines...
hne: दोनों संभावित समानांतर रेखा मं से पहिली ल चुनव...

en: Parallel to this line?
hne: ये के लकीर के समानांतर?

en: Select the other of the two possibly parallel lines...
hne: दोनों संभावित समानांतर रेखा मं से दुसरा ल चुनव...

en: These lines are parallel.
hne: ये रेखाव समानांतर हे.

en: These lines are not parallel.
hne: ये रेखाव समानांतर नइ हे.

en: Is this line orthogonal?
hne: का ए लकीर ओर्थोगोनल हे?

en: Select the first of the two possibly orthogonal lines...
hne: दो संभावित ओर्थोगोनल रेखा मं से पहिली ल चुनव...

en: Orthogonal to this line?
hne: ये लकीर मं ओर्थोगोनल?

en: Select the other of the two possibly orthogonal lines...
hne: दो संभावित ओर्थोगोनल रेखा मं से दूसरे ल चुनव...

en: These lines are orthogonal.
hne: ये रेखाव ओर्थोगोनल हे.

en: These lines are not orthogonal.
hne: ये रेखाव ओर्थोगोनल नइ हे.

en: Check collinearity of this point
hne: ये बिंदु के कोलिनियरिटी ल जांचव

en: Select the first of the three possibly collinear points...
hne: तीन संभावित एकरेखीय बिन्दु मं से पहिली ल चुनव...

en: and this second point
hne: तथा एखर दूसरे बिन्दु के साथ

en: Select the second of the three possibly collinear points...
hne: तीन संभावित एकरेखीय बिन्दु मं से दुसरा ल चुनव...

en: with this third point
hne: ये बिन्दु के साथ

en: Select the last of the three possibly collinear points...
hne: तीन संभावित एकरेखीय बिन्दु मं से आखरी ल चुनव...

en: These points are collinear.
hne: ये बिन्दु एक लकीर मं हे.

en: These points are not collinear.
hne: ये बिन्दु एक लकीर मं नइ हे.

en: Check whether this point is on a curve
hne: जांचव कि का ए बिन्दु वक्र मं हे

en: Select the point you want to test...
hne: बिन्दु चुनव जऊन ल आप मन जांचना चाहथो ...

en: Check whether the point is on this curve
hne: जांचव कि का ए बिन्दु एखर वक्र मं हे

en: Select the curve that the point might be on...
hne: वक्र चुनव जऊन मं बिन्दु हो सकथे ...

en: This curve contains the point.
hne: ये वक्र मं बिन्दु हे.

en: This curve does not contain the point.
hne: ये वक्र ओ बिन्दु ल नइ रखथे .

en: Check whether this point is in a polygon
hne: जांचव कि का ए बिन्दु कोनो बहुभुज मं हे

en: Check whether the point is in this polygon
hne: जांचव कि का ए बिन्दु एखर बहुभुज मं हे

en: Select the polygon that the point might be in...
hne: बहुभुज चुनव जऊन मं बिन्दु हो सकथे ...

en: This polygon contains the point.
hne: ये बहुभुज मं बिन्दु हे.

en: This polygon does not contain the point.
hne: ये बहुभुज ओ बिन्दु ल नइ रखथे .

en: Check whether this polygon is convex
hne: जांचव कि का ए बहुभुज उत्तल हे

en: Select the polygon you want to test for convexity...
hne: उस बहुभुज ल चुनव जिसकी उत्तलता आप मन जांचना चाहथो ...

en: This polygon is convex.
hne: ये बहुभुज उत्तल हे.

en: This polygon is not convex.
hne: ये बहुभुज उत्तल नइ हे.

en: Check if this point has the same distance
hne: जांचव कि का ए बिन्दु समान दूरी मं हे

en: Select the point which might have the same distance from two other points...
hne: वह बिन्दु चुनव जऊन कि दो अउ बिन्दु से समान दूरी मं हो...

en: from this point
hne: ये बिन्दु से

en: Select the first of the two other points...
hne: अऊ दूसर दो बिंदु मन मं से पहिली ल चुनव...

en: and from this second point
hne: ये दूसरे बिन्दु से

en: Select the other of the two other points...
hne: अऊ दूसर दो बिंदु मन मं से दूसरे ल चुनव...

en: The two distances are the same.
hne: दोनों दूरियाँ एक समान हे.

en: The two distances are not the same.
hne: दोनों दूरियाँ एक समान नइ हे.

en: Check whether this vector is equal to another vector
hne: जांचव कि का ए सदिस अउ सदिस के बराबर हे

en: Select the first of the two possibly equal vectors...
hne: दोनों संभावित एक जइसन वेक्टर मं से पहिली ल चुनव...

en: Check whether this vector is equal to the other vector
hne: जांचव कि का ए सदिस अउ सदिस के बराबर हे

en: Select the other of the two possibly equal vectors...
hne: दोनों संभावित एक जइसन वेक्टर मं से अउ ल चुनव...

en: The two vectors are the same.
hne: दोनों सदिस एक समान हे.

en: The two vectors are not the same.
hne: दोनों सदिस एक समान नइ हे.

en: Check whether this object exists
hne: जांचव कि का ए चीज मौजूद हे

en: Select the object for the existence check...
hne: चीज ल ओखर मौजूदगी जांच बर चुनव...

en: The object exists.
hne: चीज मौजूद हे.

en: The object does not exist.
hne: चीज अस्तित्व मं नइ हे.

en: Text
hne: पाठ

en: label
hne: लेबल

en: Select this label
hne: ये लेबल ल चुनव

en: Select label %1
hne: लेबल ल चुनव %1

en: Remove a Label
hne: लेबल मेटाव

en: Add a Label
hne: लेबल जोड़व

en: Move a Label
hne: लेबल खिसकाव

en: Attach to this label
hne: ये लेबल के साथ संलग्न करव

en: Show a Label
hne: लेबल देखाव

en: Hide a Label
hne: लेबल लुकाव

en: numeric label
hne: न्यूमेरिक लेबल

en: Select this numeric label
hne: ये न्यूमेरिक लेबल ल चुनव

en: Select numeric label %1
hne: न्यूमेरिक %1 लेबल ल चुनव

en: Remove a Numeric Label
hne: न्यूमेरिक लेबल मेटाव

en: Add a Numeric Label
hne: न्यूमेरिक लेबल जोड़व

en: Move a Numeric Label
hne: न्यूमेरिक लेबल खिसकाव

en: Attach to this numeric label
hne: ये न्यूमेरिक लेबल मं संलग्न करव

en: Show a Numeric Label
hne: न्यूमेरिक लेबल देखाव

en: Hide a Numeric Label
hne: न्यूमेरिक लेबल लुकाव

en: Numeric value
hne: न्यूमेरिक मूल्य

en: boolean label
hne: बूलिए लेबल

en: Select this boolean label
hne: ये बूलिए लेबल ल चुनव

en: Select boolean label %1
hne: बूलिए लेबल %1 चुनव

en: Remove a Boolean Label
hne: बूलिए लेबल मिटााव

en: Add a Boolean Label
hne: बूूलिए लेबल जोड़व

en: Move a Boolean Label
hne: बूलिए लेबल खिसकाव

en: Attach to this boolean label
hne: ये बूलिए लेबल मं संलग्न करव

en: Show a Boolean Label
hne: बूलिए लेबल देखाव

en: Hide a Boolean Label
hne: बूलिए लेबल लुकाव

en: &Copy Text
hne: पाठ के नकल बनाव (&C)

en: &Toggle Frame
hne: फ्रेम टागल करव (&T)

en: Set &Font...
hne: फोंट सेट करव... (&F)

en: Toggle Label Frame
hne: लेबल फरमा टागल करव

en: Change Label Font
hne: लेबल फोंट बदलव

en: &Redefine...
hne: सीमांकन... (&R)

en: Change &Value...
hne: मूल्य बदलव... (&V)

en: Enter the new value:
hne: नवा मूल्य भरव:

en: Change Displayed Value
hne: प्रदर्सित मूल्य बदलव

en: Translate this object
hne: ये चीज ल ट्रांसलेट करव

en: Select the object to translate...
hne: ट्रांसलेट करे वाले चीज ल चुनव...

en: Translate by this vector
hne: ये सदिस के साथ ट्रांसलेट करव

en: Select the vector to translate by...
hne: ट्रांसलेट करे बर वेक्टर चुनव...

en: Reflect this object
hne: ये चीज ल परावर्तित करव

en: Select the object to reflect...
hne: परावर्तित करे वाले चीज ल चुनव...

en: Reflect in this point
hne: ये बिन्दु मं परावर्तित करव

en: Select the point to reflect in...
hne: उस बिन्दु ल चुनव जेमां परावर्तित होगी...

en: Reflect in this line
hne: ये लकीर मं परावर्तित करव

en: Select the line to reflect in...
hne: उस लकीर ल चुनव जऊन परावर्तित होगी...

en: Rotate this object
hne: ये चीज ल घुमाव

en: Select the object to rotate...
hne: घुमाई जाय वाले चीज ल चुनव...

en: Rotate around this point
hne: ये बिन्दु चहुँओर घुमाव

en: Select the center point of the rotation...
hne: घुमाय के केन्द्र बिन्दु ल चुनव...

en: Rotate by this angle
hne: ये कोन मं घुमाव

en: Select the angle of the rotation...
hne: घुमाए जाय वाले कोन ल चुनव...

en: Scale this object
hne: ये चीज ल स्केल करव

en: Select the object to scale...
hne: स्केल होय वाले चीज ल चुनव...

en: Scale with this center
hne: ये केंद्र के साथ स्केल

en: Select the center point of the scaling...
hne: स्केलिंग के केंद्र बिंदु ल चुनव...

en: Scale by this length
hne: ये लम्बाई से स्केल करव

en: Select a length or a segment whose length is the factor of the scaling...
hne: वह लंबाई या खन्ड चुनव जिसकी लम्बाई स्केलिंग के फैक्टर हे...

en: Scale this length...
hne: ये लम्बाई ल स्केल करव...

en: Select the first of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
hne: दो लंबाई मं से पहिली ल चुनव जेखर अनुपात स्केलिंग के फैक्टर हे...

en: ...to this other length
hne: ये अउ लम्बाई तक...

en: Select the second of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
hne: दो लम्बाई मं से दूसरे ल चुनव जेखर अनुपात स्केलिंग के फैक्टर हे...

en: Select the object to scale
hne: स्केल होय वाले चीज ल चुनव

en: Scale over this line
hne: ये के लकीर के ऊपर स्केल करव

en: Select the line to scale over
hne: स्केल होय वाले लकीर ल चुनव

en: Projectively rotate this object
hne: ये चीज ल प्रोजेक्टिवली घुमाव

en: Select the object to rotate projectively
hne: प्रोजेक्टिवली घुमाय बर चीज चुनव

en: Projectively rotate with this half-line
hne: ये अर्द्ध लकीर मं प्रोजेक्टिवली घुमाव

en: Select the half line of the projective rotation that you want to apply to the object
hne: प्रोजेक्टिव रोटेसन के अर्द्ध-रेखा चुनव जऊन ल आप मन कोनो चीज मं लगाना चाहथो

en: Projectively rotate by this angle
hne: ये कोन मं प्रोजेक्टिवली घुमाव

en: Select the angle of the projective rotation that you want to apply to the object
hne: प्रोजेक्टिव रोटेसन के कोन चुनव जऊन ल आप मन कोनो चीज मं लगाना चाहथो

en: Harmonic Homology of this object
hne: ये चीज के हार्मोनिक होमोलाजी

en: Select the object to transform...
hne: ट्रांसफार्म करे बर चीज चुनव...

en: Harmonic Homology with this center
hne: ये केंद्र के साथ हार्मोनिक होमोलाजी

en: Select the center point of the harmonic homology...
hne: हार्मोनिक होमोलाजी के केंद्र बिन्दु ल चुनव...

en: Harmonic Homology with this axis
hne: ये अक्छ के साथ हार्मोनिक होमोलाजी

en: Select the axis of the harmonic homology...
hne: हार्मोनिक होमोलाजी के अक्छ ल चुनव...

en: Generic affinity of this object
hne: ये चीज के जेनेरिक एफिनिटी

en: Map this triangle
hne: ये त्रिभुज ल मैप करव

en: Select the triangle that has to be transformed onto a given triangle...
hne: उस त्रिभुज ल चुनव जऊन दे गे त्रिभुज के रूप मं रूपांतरित होही...

en: onto this other triangle
hne: ये अउ त्रिभुज में

en: Select the triangle that is the image by the affinity of the first triangle...
hne: उस त्रिभुज ल चुनव जऊन कि पहिली त्रिभुज तिर फोटू हे...

en: First of 3 starting points
hne: 3 चालू बिंदु मन मं से पहला

en: Select the first of the three starting points of the generic affinity...
hne: जेनेरिक एफिनिटी के तीन चालू बिन्दु मं से पहिली बिन्दु ल चुनव...

en: Second of 3 starting points
hne: 3 चालू बिंदु मन मं से दूसरा

en: Select the second of the three starting points of the generic affinity...
hne: जेनेरिक एफिनिटी के तीन चालू बिन्दु मं से दूसरे बिन्दु ल चुनव...

en: Third of 3 starting points
hne: 3 चालू बिंदु मन मं से तीसरा

en: Select the third of the three starting points of the generic affinity...
hne: जेनेरिक एफिनिटी के तीन चालू बिन्दु मं से तीसरे बिन्दु ल चुनव...

en: Transformed position of first point
hne: पहिली बिन्दु के रूपांतरित जगह

en: Select the first of the three end points of the generic affinity...
hne: जेनेरिक एफिनिटी के तीन आखरी बिन्दु मं से पहिली बिन्दु ल चुनव...

en: Transformed position of second point
hne: दूसरे बिन्दु के रूपांतरित जगह

en: Select the second of the three end points of the generic affinity...
hne: जेनेरिक एफिनिटी के तीन आखरी बिन्दु मं से दूसरे बिन्दु ल चुनव...

en: Transformed position of third point
hne: तीसर बिन्दु के ट्रांसफार्म्ड स्थिति

en: Select the third of the three end points of the generic affinity...
hne: जेनेरिक एफिनिटी के तीन आखरी बिन्दु मं से तीसरे बिन्दु ल चुनव...

en: Generic projective transformation of this object
hne: ये चीज के जेनेरिक प्रोजेक्टिव ट्रांसफार्मेसन

en: Map this quadrilateral
hne: ये चतुर्भुज ल मैप करव

en: Select the quadrilateral that has to be transformed onto a given quadrilateral...
hne: उस चतुर्भुज ल चुनव जऊन दे गे चतुर्भुज के रूप मं रूपांतरित होही...

en: onto this other quadrilateral
hne: ये अउ चतुर्भुज में

en: First of 4 starting points
hne: 4 चालू बिंदु मन मं से पहला

en: Select the first of the four starting points of the generic projectivity...
hne: जेनेरिक प्रोजेक्टिविटी के चार चालू बिन्दु मं से पहिली बिन्दु ल चुनव...

en: Second of 4 starting points
hne: 4 चालू बिंदु मन मं से दूसरा

en: Select the second of the four starting points of the generic projectivity...
hne: जेनेरिक प्रोजेक्टिविटी के चार चालू बिन्दु मं से दूसरे बिन्दु ल चुनव...

en: Third of 4 starting points
hne: 4 चालू बिंदु मन मं से तीसरा

en: Select the third of the four starting points of the generic projectivity...
hne: जेनेरिक प्रोजेक्टिविटी के चार चालू बिन्दु मं से तीसरे बिन्दु ल चुनव...

en: Fourth of 4 starting points
hne: 4 सुरू के बिंदु मन मं से चौथा

en: Select the fourth of the four starting points of the generic projectivity...
hne: जेनेरिक प्रोजेक्टिविटी के चार चालू बिन्दु मं से चौथे बिन्दु ल चुनव...

en: Select the first of the four end points of the generic projectivity...
hne: जेनेरिक प्रोजेक्टिविटी के चार आखरी बिन्दु मं से पहिली बिन्दु ल चुनव...

en: Select the second of the four end points of the generic projectivity...
hne: जेनेरिक प्रोजेक्टिविटी के चार आखरी बिन्दु मं से दूसरे बिन्दु ल चुनव...

en: Select the third of the four end points of the generic projectivity...
hne: जेनेरिक प्रोजेक्टिविटी के चार आखरी बिन्दु मं से तीसरे बिन्दु ल चुनव...

en: Transformed position of fourth point
hne: चौथे बिन्दु के रूपांतरित जगह

en: Select the fourth of the four end points of the generic projectivity...
hne: जेनेरिक प्रोजेक्टिविटी के चार बिन्दु मं से चौथे बिन्दु ल चुनव...

en: Cast the shadow of this object
hne: ये चीज के छइंहा ढालें

en: Select the object of which you want to construct the shadow...
hne: जऊन चीज मन के छइंहा बनानी हो ओ मन ल चुनव...

en: Cast a shadow from this light source
hne: ये प्रकास स्रोत से छइंहा ढालें

en: Select the light source from which the shadow should originate...
hne: प्रकास स्रोत चुनव जेमां से निकलती हो...

en: Cast a shadow on the horizon represented by this line
hne: ये लकीर से प्रतिनिधित्व करती छितिज मं छइंहा ढालें

en: Select the horizon for the shadow...
hne: छइंहा बर छितिज चुनव...

en: Transform this object
hne: ये चीज ल ट्रांसफार्म करव

en: Transform using this transformation
hne: ये ट्रांसफार्मेसन के उपयोग से ट्रांसफार्म करव

en: Apply a similitude to this object
hne: ये चीज के साथ सिमिलिट्यूड लगाव

en: Apply a similitude with this center
hne: ये केंद्र के साथ सिमिलिट्यूड लगाव

en: Select the center for the similitude...
hne: प्रतिरूप बर केंद्र चुनव...

en: Apply a similitude mapping this point onto another point
hne: ये बिन्दु बर अउ बिन्दु मं प्रतिरूप मैपिंग लगाव

en: Select the point which the similitude should map onto another point...
hne: वह बिन्दु चुनव जिसपर प्रतिरूप अउ बिन्दु मं मैप करही

en: Apply a similitude mapping a point onto this point
hne: ये बिन्दु मं एक बिन्दु के प्रतिरूप मैपिंग लगाव

en: Select the point onto which the similitude should map the first point...
hne: वह बिन्दु चुनव जिसपर प्रतिरूप पहिली बिन्दु ल मैप करही

en: Construct a vector from this point
hne: ये बिन्दु से एक सदिस के बनाव

en: Select the start point of the new vector...
hne: आप मन के नवा सदिस बर चालू बिन्दु चुनव...

en: Construct a vector to this point
hne: ये बिन्दु मं एक सदिस के बनाव

en: Select the end point of the new vector...
hne: आप मन के नवा सदिस बर आखरी बिन्दु चुनव...

en: Construct the vector sum of this vector and another one.
hne: ये सदिस के अउ एक अउ के सदिस योग बनाव.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the sum...
hne: दो सदिसों मं से पहिली वाले ल चुनव जऊन के योग ल आप मन बनाना चाह रहे हे...

en: Construct the vector sum of this vector and the other one.
hne: ये सदिस के अउ एक अउ के सदिस योग बनाव.

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the sum...
hne: दो सदिसों मं से दूसरे वाले ल चुनव जऊन के योग ल आप मन बनाना चाह रहे हे...

en: Construct the vector sum starting at this point.
hne: ये बिंदु से चालू होता एक सदिस योग के बनाव

en: Select the point to construct the sum vector in...
hne: योग सदिस बनाए बर बिन्दु चुनव...

en: Select the argument objects (if any)
    in the Kig window and press "Next".
hne: आर्गुमेंट चीज चुनव (यदि कोनो हो)
    केआईजी विंडों मं अउ दबाव "अगला".

en: Enter Code
hne: कोड भरव

en: Now fill in the code:
hne: अब कोड भरव:

en: Now fill in the Python code:
hne: अब पायथन कोड भरव:

[ctx: Note to translators: this should be a default name for an argument in a Python function. The default is "arg%1" which would become arg1, arg2, etc. Give something which seems appropriate for your language.]
en: arg%1
hne: आर्गु.%1

en: The Python Interpreter generated the following error output:
    %1
hne: पायथन इंटरप्रेटर हर नीचे वाले गलती आउटपुट जेनरेट करिस:
    %1

en: Edit Python Script
hne: पायथन स्क्रिप्ट संपादित करव
