kig 0 - en to hr translation catalogue (80 entries)

en: &Image...
hr: &Slika …

en: Not Supported
hr: Nije podržano

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Resolution
hr: Rezolucija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
hr: Visina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
hr: Širina:

en: &Latex...
hr: &Latex …

en: &SVG...
hr: &SVG …

en: KDE Interactive Geometry
hr: KDE interaktivna geometrija

en: (C) 2002-2005, The Kig developers
hr: © 2002–2005 Kig razvijatelji

en: Invert Selection
hr: Odaberi obrnuto

en: File Not Found
hr: Datoteka nije pronađena

en: Overwrite File?
hr: Prepisati datoteku?

en: Zoom In
hr: Približi

en: Zoom Out
hr: Udalji

note: i18n: ectx: Menu (objects)
en: &Objects
hr: &Objekti

note: i18n: ectx: Menu (new_point)
en: &Points
hr: &Točke

note: i18n: ectx: Menu (new_line)
en: &Lines
hr: &Linije

note: i18n: ectx: Menu (new_transformation)
en: &Transformations
hr: &Transformacije

note: i18n: ectx: Menu (new_other)
en: &Other
hr: &Ostalo

note: i18n: ectx: Menu (types)
en: &Types
hr: &Vrste

note: i18n: ectx: ToolBar (points_toolbar)
en: Points
hr: Točke

note: i18n: ectx: ToolBar (line_toolbar)
en: Lines
hr: Linije

en: A line constructed through two points
hr: Linija zadana pomoću dvije točke

en: Parallel
hr: Paralelno

en: A line constructed through a point, and parallel to another line or segment
hr: Linija zadana točkom i paralelnom s drugom linijom ili segmentom

en: A circle constructed through three points
hr: Kružnica zadana pomoću tri točke

en: A conic constructed through five points
hr: Stožac zadan pomoću pet točaka

en: A hyperbola with given asymptotes through a point
hr: Hiperbola s asimptotama kroz točku

en: A conic with given directrix and focus, through a point
hr: Stožac s datim smjerom i žarištem, kroz točku

en: Vector
hr: Vektor

en: Translate
hr: Translacija

en: Rotate
hr: Rotacija

en: Scale
hr: Razmjer

en: &Polar
hr: &Polarno

en: Point
hr: Točka

en: Intersect
hr: Presjecište

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_3)
en: Name:
hr: Naziv:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_2_2)
en: Description:
hr: Opis:

en: Name
hr: Naziv

en: &Hide
hr: &Sakrij

en: &Move
hr: &Pomakni

en: &Custom Color
hr: &Prilagođena boja

en: &Transform
hr: &Transformacija

en: T&est
hr: &Provjera

en: Add Te&xt Label
hr: Dodaj tekst&ualnu oznaku

en: Select Arguments
hr: Odabir argumenata

en: Are You Sure?
hr: Jeste li sigurni?

en: Set Si&ze
hr: &Zadaj veličinu

en: Test Result
hr: Rezultat provjere

en: Surface
hr: Plošno

en: Radius
hr: Polumjer

en: circle
hr: kružnica

en: Add a Circle
hr: Dodaj kružnicu

en: Ellipse
hr: Elipsa

en: Hyperbola
hr: Hiperbola

en: conic
hr: stožast

en: Add a Conic
hr: Dodaj stožac

en: curve
hr: krivulja

en: Add a Curve
hr: Dodaj krivulju

en: Slope
hr: Kosina

en: Equation
hr: Jednadžba

en: Length
hr: Duljina

en: line
hr: linija

en: Add a Line
hr: Dodaj liniju

en: Add a Segment
hr: Dodaj segment

en: Object
hr: Objekt

en: Add an object
hr: Dodaj objekt

en: Move an object
hr: Pomakni objekt

en: angle
hr: kut

en: Add an Angle
hr: Dodaj kut

en: vector
hr: vektor

en: Add a Vector
hr: Dodaj vektor

en: arc
hr: luk

en: Add an Arc
hr: Dodaj luk

en: Coordinate
hr: Koordinata

en: point
hr: točka

en: Add a Point
hr: Dodaj točku

en: Text
hr: Tekst

en: label
hr: oznaka

en: Add a Label
hr: Dodaj oznaku
