kig - en to it translation catalogue (1244 entries)

en: Circle by Center && Line
it: Cerchio dato il centro e una retta

en: A circle constructed by its center and tangent to a given line
it: Un cerchio costruito a partire dal suo centro e tangente ad una retta data

en: Construct a circle tangent to this line
it: Costruisci un cerchio tangente a questa retta

en: Select the line that the new circle should be tangent to...
it: Seleziona la retta alla quale il nuovo cerchio dovrebbe essere tangente...

en: Circle by Point && Segment (as the Diameter)
it: Cerchio secondo punto e un segmento (come diametro)

en: A circle defined by its center and the length of a segment as the diameter
it: Un cerchio definito dal suo centro e dalla lunghezza di un segmento come diametro

en: Construct a circle with the diameter given by the length of this segment
it: Costruisci un cerchio con il diametro dato dalla lunghezza di questo segmento

en: Select the segment whose length gives the diameter of the new circle...
it: Seleziona il segmento la cui lunghezza rappresenta il diametro del nuovo cerchio...

en: Equilateral Triangle
it: Triangolo equilatero

en: Equilateral triangle with given two vertices
it: Triangolo equilatero dati due vertici

en: Evolute
it: Evoluta

en: Evolute of a curve
it: Evoluta di una curva

en: Evolute of this curve
it: Evoluta di questa curva

en: Osculating Circle
it: Cerchio osculatore

en: Osculating circle of a curve at a point
it: Cerchio osculatore di una curva rispetto ad un punto

en: Osculating circle of this curve
it: Cerchio osculatore di questa curva

en: Osculating circle at this point
it: Cerchio osculatore rispetto a questo punto

en: Select the point...
it: Seleziona il punto...

en: Square
it: Quadrato

en: Square with two given adjacent vertices
it: Quadrato con due vertici adiacenti dati

en: Vector Difference
it: Differenza di vettori

en: Construct the vector difference of two vectors.
it: Costruisci il vettore differenza di due vettori.

en: Construct the vector difference of this vector and another one.
it: Costruisci il vettore differenza di questo vettore e di un altro.

en: Construct the vector difference of the other vector and this one.
it: Costruisci il vettore differenza dell'altro vettore e di questo.

en: Construct the vector difference starting at this point.
it: Costruisci il vettore differenza che parte da questo punto.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the difference...
it: Seleziona il primo dei due vettori dei quali vuoi costruire la differenza...

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the difference...
it: Seleziona l'altro dei due vettori dei quali vuoi costruire la differenza...

en: Select the point to construct the difference vector in...
it: Seleziona il punto a partire dal quale costruire il vettore differenza...

en: Export to &Asymptote...
it: Esporta come &Asymptote...

en: Asymptote Documents (*.asy)
it: *Documenti Asymptote (*.asy)

en: Export as Asymptote script
it: Esporta come script Asymptote

en: Asymptote Options
it: Opzioni Asymptote

en: The file "%1" could not be opened. Please check if the file permissions are set correctly.
it: Impossibile aprire il file "%1". Controllare se i permessi del file sono impostati correttamente.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
it: Opzioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFrameCheckBox)
en: Show Extra Frame
it: Mostra cornice aggiuntiva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAxesCheckBox)
en: Show Axes
it: Mostra gli assi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show Grid
it: Mostra la griglia

en: This is an XFig file, not a Cabri figure.
it: Questo è un file di XFig, non una figura di Cabri.

en: This Cabri version (%1) is not supported yet.
    Please contact the Kig authors to help supporting this Cabri version.
it: Questa versione di Cabri (%1) non è ancora supportata.
    Per favore, contatta gli autori di Kig per aiutare a supportare questa versione di Cabri.

en: This Cabri file contains a "%1" object, which Kig does not currently support.
it: Questo file di Cabri contiene un oggetto "%1", che Kig al momento non supporta.

en: An error was encountered at line %1 in file %2.
it: Si è verificato un errore alla riga %1 nel file %2.

en: The Dr. Geo file "%1" is a macro file so it contains no figures.
it: Il file di Dr. Geo "%1" è un file di macro e per questo non contiene figure.

en: There are no figures in Dr. Geo file "%1".
it: Non ci sono figure nel file di Dr. Geo "%1".

en: Dr. Geo Filter
it: Filtro di Dr. Geo

en: The current Dr. Geo file contains more than one figure.
    Please select which to import:
it: L'attuale file di Dr. Geo file contiene più di una figura.
    Selezionare quale importare:

en: This Dr. Geo file contains a "%1 %2" object, which Kig does not currently support.
it: Questo file di Dr. Geo contiene un oggetto "%1 %2", che Kig al momento non supporta.

en: This Dr. Geo file contains an intersection type, which Kig does not currently support.
it: Questo file di Dr. Geo contiene un tipo di intersezione, che Kig al momento non supporta.

en: &Export to image
it: Es&porta come immagine

en: &Image...
it: &Immagine...

en: Export as Image
it: Esporta come immagine

en: Image Options
it: Opzioni delle immagini

en: Sorry, this file format is not supported.
it: Spiacente, questo formato di file non è supportato.

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
it: Spiacente, qualcosa è andato storto durante il salvataggio dell'immagine "%1"

en: &Export To
it: Es&porta come

en: The file "%1" could not be opened.  This probably means that it does not exist, or that it cannot be opened due to its permissions
it: Impossibile aprire il file "%1". Ciò probabilmente significa che non esiste, o non può essere aperto per i suoi permessi

en: An error was encountered while parsing this file.  It cannot be opened.
it: Si è verificato un errore durante l'analisi di questo file. Impossibile aprirlo.

en: Parse Error
it: Errore

en: Not Supported
it: Non supportato

en: Kig cannot open this file.
it: Kig non può aprire questo file.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Resolution
it: Risoluzione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepAspectRatio)
en: &Keep Aspect Ratio
it: &Mantieni proporzioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
it: Altezza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
it: Larghezza:

en: This KSeg document uses a scaling transformation, which Kig currently cannot import.
it: Questo documento KSeg usa una trasformazione di scala, che Kig al momento non importa.

en: This KSeg file contains a filled circle, which Kig does not currently support.
it: Questo file KSeg contiene un cerchio riempito, che Kig al momento non supporta.

en: This KSeg file contains an arc sector, which Kig does not currently support.
it: Questo file KSeg contiene un settore circolare, che Kig al momento non supporta.

en: This KSeg file contains an arc segment, which Kig does not currently support.
it: Questo file KSeg contiene un segmento circolare, che Kig al momento non supporta.

en: Export to &Latex...
it: Esporta come &LaTeX...

en: &Latex...
it: &LaTeX...

en: Latex Documents (*.tex)
it: Documenti LaTeX (*.tex)

en: Export as Latex
it: Esporta come LaTeX

en: Latex Options
it: Opzioni di LaTeX

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Output format
it: Formato del risultato

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Document options
it: Opzioni del documento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pictureRadioButton)
en: Picture only
it: Solo immagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, documentRadioButton)
en: Standalone document
it: Documento indipendente

en: This file was created by Kig version "%1", which this version cannot open.
it: Questo file è stato creato da Kig versione "%1", e questa versione non può aprirlo.

en: This file was created by Kig version "%1".
    Support for older Kig formats (pre-0.4) has been removed from Kig.
    You can try to open this file with an older Kig version (0.4 to 0.6),
    and then save it again, which will save it in the new format.
it: Questo file è stato creato da Kig versione "%1".
    Il supporto per il formato di Kig precedente alla versione 0.4 è stato rimosso.
    Puoi provare ad aprire questo file con una vecchia versione di Kig (0.4 - 0.6),
    e a salvarlo di nuovo, salvandolo così nel nuovo formato.

en: This Kig file has a coordinate system that this Kig version does not support.
    A standard coordinate system will be used instead.
it: Questo file di Kig ha un sistema di coordinate che questa versione di Kig non supporta.
    Sarà utilizzato un sistema di coordinate standard.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support.Perhaps you have compiled Kig without support for this object type,or perhaps you are using an older Kig version.
it: Questo file di Kig usa un oggetto del tipo "%1", che questa versione di Kig non supporta. Forse hai compilato Kig senza il supporto per questo tipo di oggetto, o forse stai usando una vecchia versione di Kig.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which is obsolete, you should save the construction with a different name and check that it works as expected.
it: Questo file di Kig usa un oggetto del tipo "%1", che è obsoleto, dovresti salvare la costruzione con un nome diverso e controllare che funzioni in modo corretto.

en: &Export to SVG...
it: Esporta come &SVG...

en: Scalable Vector Graphics (*.svg)
it: Grafica vettoriale riscalabile (*.svg)

en: Export as SVG
it: Esporta come SVG

en: SVG Options
it: Opzioni di SVG

en: Sorry, something went wrong while saving to SVG file "%1"
it: Spiacente, qualcosa è andato storto durante il salvataggio del file SVG "%1"

en: Export to &XFig file
it: Esporta come file di &XFig

en: &XFig File...
it: File di &XFig...

en: XFig Documents (*.fig)
it: Documenti XFig (*.fig)

en: Export as XFig File
it: Esporta come file di XFig

en: KDE Interactive Geometry
it: Geometria interattiva per KDE

en: (C) 2002-2005, The Kig developers
it: (C) 2002-2005, gli sviluppatori di Kig

en: Current maintainer.
it: Responsabile attuale.

en: Original author, former maintainer, design and lots of code.
it: Autore originale, responsabile precedente, design e moltissimo codice.

en: Did a lot of important work all around Kig, including, but not limited to conics, cubics, transformations and property tests support.
it: Ha svolto molto lavoro importante su Kig, incluso, tra le altre cose, il supporto a coniche, cubiche, trasformazioni e test di proprietà.

en: Former maintainer, Dr. Geo import filter, point and line styles, Italian translation, miscellaneous stuff here and there.
it: Responsabile precedente, filtro d'importazione di Dr. Geo, stili per rette e punti, traduzione italiana, varie cose qua e là.

en: Helped a lot with the implementation of the Locus object, there's quite some math involved in doing it right, and Franco wrote the most difficult parts.
it: Ha aiutato molto con l'implementazione dei luoghi, il che implicava della matematica per farlo bene, e Franco ha scritto le parti più difficili.

en: Responsible for the computation of the algebraic equation of a locus.
it: Responsabile del calcolo dell'equazione algebrica di un luogo.

en: Contributed the Bézier curves and related icons.
it: Ha contribuito con le curve di Bézier e relative icone.

en: Contributed the 'asymptote' export filter.
it: Ha contribuito con l'esportazione per «asymptote».

en: The French translator, who also contributed some useful feedback, like feature requests and bug reports.
it: Il traduttore francese, che mi ha anche inviato segnalazioni utili, come richieste di funzionalità e segnalazioni di bug.

en: Author of KGeo, where I got inspiration, some source, and most of the artwork from.
it: Autore di KGeo, da cui ho preso ispirazione, del codice, e la maggior parte della grafica.

en: Domi's brother, who he got to write the algorithm for calculating the center of the circle with three points given.
it: Fratello di Domi, il quale gli ha fatto scrivere l'algoritmo per calcolare il centro del cerchio passante per tre punti dati.

en: Contributed a patch for some bugs.
it: Ha contribuito con una patch per alcuni bug.

en: Contributed some good feedback on Kig, some feature requests, cleanups and style fixes, and someone to chat with on irc :)
it: Mi ha dato delle buone segnalazioni su Kig, alcune richieste di funzionalità, revisioni e correzioni dello stile, e qualcuno con cui scambiare messaggi su irc :)

en: Responsible for the nice application SVG Icon.
it: Responsabile della bella icona SVG.

en: Responsible for the new object action icons.
it: Responsabile delle nuove icone per le azioni legate agli oggetti.

en: Could not find the necessary Kig library, check your installation.
it: Impossibile trovare la libreria di Kig necessaria, controlla l'installazione.

[ctx: @title:window]
en: Open File
it: Apri file

en: Remove %1 Object | Remove %1 Objects
it[0]: Rimuovi %1 oggetto
it[1]: Rimuovi %1 oggetti

en: Add %1 Object | Add %1 Objects
it[0]: Aggiungi %1 oggetto
it[1]: Aggiungi %1 oggetti

en: &Set Coordinate System
it: Imposta il &sistema di coordinate

[ctx: @title:window]
en: Kig Options
it: Opzioni di Kig

en: Show grid
it: Mostra la griglia

en: Show axes
it: Mostra gli assi

en: Invert Selection
it: Inverti la selezione

en: &Delete Objects
it: &Elimina oggetti

en: Delete the selected objects
it: Elimina gli oggetti selezionati

en: Cancel Construction
it: Annulla costruzione

en: Cancel the construction of the object being constructed
it: Annulla la costruzione dell'oggetto in corso

en: Repeat Construction
it: Ripeti costruzione

en: Repeat the last construction (with new data)
it: Ripeti l'ultima costruzione (con nuovi oggetti)

en: U&nhide All
it: Mostra &tutti

en: Show all hidden objects
it: Mostra tutti gli oggetti nascosti

en: &New Macro...
it: &Nuova macro...

en: Define a new macro
it: Definisci una nuova macro

en: Manage &Types...
it: Gestisci &tipi...

en: Manage macro types.
it: Gestisci i tipi delle macro.

en: &Browse History...
it: &Naviga nella cronologia...

en: Browse the history of the current construction.
it: Naviga nella cronologia della costruzione corrente.

en: Zoom in on the document
it: Ingrandisci nel documento

en: Zoom out of the document
it: Rimpicciolisci nel documento

en: Recenter the screen on the document
it: Ricentra lo schermo nel documento

en: View this document full-screen.
it: Visualizza questo documento a tutto schermo.

en: &Select Shown Area
it: &Seleziona l'area mostrata

en: Select the area that you want to be shown in the window.
it: Seleziona l'area che vuoi mostrare nella finestra.

en: S&elect Zoom Area
it: S&eleziona area d'ingrandimento

note: i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) ); a->setWhatsThis( i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) );
en: Set Coordinate &Precision...
it: Imposta la &precisione delle coordinate...

en: Set the floating point precision of coordinates in the document.
it: Imposta la precisione a virgola mobile delle coordinate nel documento.

en: Show &Grid
it: Mostra la &griglia

en: Show or hide the grid.
it: Mostra o nascondi la griglia.

en: Show &Axes
it: Mostra gli &assi

en: Show or hide the axes.
it: Mostra o nascondi gli assi.

en: Wear Infrared Glasses
it: Indossa gli occhiali a infrarossi

en: Enable/disable hidden objects' visibility.
it: Abilita/disabilita la visibilità degli oggetti nascosti.

en: Repeat Construction (%1)
it: Ripeti costruzione (%1)

en: Repeat %1 (with new data)
it: Ripeti %1 (con nuovi oggetti)

en: The file "%1" you tried to open does not exist. Please verify that you entered the correct path.
it: Il file da aprire "%1" non esiste. Verifica di aver inserito il percorso corretto.

en: File Not Found
it: File non trovato

en: You tried to open a document of type "%1"; unfortunately, Kig does not support this format. If you think the format in question would be worth implementing support for, you can open a feature request in <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=kig&bug_severity=wishlist">KDE's bug tracking system</a>
it: Hai provato ad aprire un documento del tipo "%1"; sfortunatamente, Kig non supporta questo formato. Se pensi che sia bene implementare il supporto per il formato in questione, puoi inviare una richiesta di funzionalità nel <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=kig&bug_severity=wishlist">sistema dei gestione dei bug di KDE</a>

en: Format Not Supported
it: Formato non supportato

en: Kig does not support saving to any other file format than its own. Save to Kig's format instead?
it: Kig non supporta il salvataggio su un formato di file diverso dal proprio. Salvare invece nel formato di Kig?

en: Save Kig Format
it: Salva in formato di Kig

en: Kig Documents (*.kig);;Compressed Kig Documents (*.kigz)
it: Documenti Kig (*.kig);;Documenti Kig compressi (*.kigz)

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
it: Il file "%1" esiste già. Vuoi sovrascriverlo?

en: Overwrite File?
it: Sovrascrivere il file?

[ctx: @title:window]
en: Print Geometry
it: Stampa geometria

en: Hide %1 Object | Hide %1 Objects
it[0]: Nascondi %1 oggetto
it[1]: Nascondi %1 oggetti

en: Show %1 Object | Show %1 Objects
it[0]: Mostra %1 oggetto
it[1]: Mostra %1 oggetti

en: Zoom In
it: Ingrandisci

en: Zoom Out
it: Rimpicciolisci

en: Recenter View
it: Ricentra la vista

en: Select the rectangle that should be shown.
it: Seleziona il rettangolo da mostrare.

en: Change Shown Part of Screen
it: Cambia la parte mostrata dello schermo

en: Select Zoom Area
it: Seleziona area d'ingrandimento

en: Select the zoom area by entering the coordinates<br />of the upper left corner and the lower right corner.
it: Seleziona l'area d'ingrandimento inserendo le coordinate<br />dell'angolo in alto a sinistra e di quello in basso a destra.

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
it: &Modifica

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
it: &Visualizza

note: i18n: ectx: Menu (objects)
en: &Objects
it: O&ggetti

note: i18n: ectx: Menu (new_point)
en: &Points
it: &Punti

note: i18n: ectx: Menu (new_line)
en: &Lines
it: &Rette

note: i18n: ectx: Menu (new_circle)
en: &Circles && Arcs
it: &Cerchi && archi

note: i18n: ectx: Menu (new_poligon)
en: Poly&gons
it: Poli&goni

note: i18n: ectx: Menu (new_vector)
en: &Vectors && Segments
it: &Vettori && segmenti

note: i18n: ectx: Menu (new_conic)
en: Co&nics && Cubics
it: Co&niche && cubiche

note: i18n: ectx: Menu (new_moreconics)
en: More Conics
it: Altre coniche

note: i18n: ectx: Menu (new_cubic)
en: Cu&bics
it: Cu&biche

note: i18n: ectx: Menu (new_bezier)
en: &Bézier curves
it: Curve di &Bézier

note: i18n: ectx: Menu (new_angle)
en: &Angles
it: &Angoli

note: i18n: ectx: Menu (new_transformation)
en: &Transformations
it: &Trasformazioni

note: i18n: ectx: Menu (new_differentialgeometry)
en: &Differential geometry
it: Geometria &differenziale

note: i18n: ectx: Menu (new_test)
en: T&ests
it: T&est

note: i18n: ectx: Menu (new_other)
en: &Other
it: Alt&ri

note: i18n: ectx: Menu (types)
en: &Types
it: &Tipi

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
it: S&trumenti

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

note: i18n: ectx: ToolBar (points_toolbar)
en: Points
it: Punti

note: i18n: ectx: ToolBar (line_toolbar)
en: Lines
it: Rette

note: i18n: ectx: ToolBar (vectseg_toolbar)
en: Vectors && Segments
it: Vettori && segmenti

note: i18n: ectx: ToolBar (circle_toolbar)
en: Circles && Arcs
it: Cerchi && archi

note: i18n: ectx: ToolBar (conic_toolbar)
en: Conics
it: Coniche

note: i18n: ectx: ToolBar (bezier_toolbar)
en: Bézier Curves
it: Curve di Bézier

note: i18n: ectx: ToolBar (angles_toolbar)
en: Angles
it: Angoli

note: i18n: ectx: ToolBar (transformation_toolbar)
en: Transformations
it: Trasformazioni

note: i18n: ectx: ToolBar (tests_toolbar)
en: Tests
it: Test

note: i18n: ectx: ToolBar (rest_toolbar)
en: Other Objects
it: Altri oggetti

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
it: Visualizza

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
it: &Impostazioni

en: Do not show a GUI. Convert the specified file to the native Kig format. Output goes to stdout unless --outfile is specified.
it: Non mostra interfaccia grafica. Converte il file specificato nel formato nativo di Kig. Il risultato è inviato su stdout a meno che non è specificato --outfile.

en: File to output the created native file to. '-' means output to stdout. Default is stdout as well.
it: File su cui scrivere il file in formato nativo. '-' manda il risultato su stdout. Il risultato viene inviato in modo predefinito su stdout.

en: Document to open
it: Documento da aprire

en: Point by Numeric Labels
it: Punto date due valori

en: A point whose coordinates are given by two numeric labels
it: Un punto le cui coordinate sono specificare da due valori

en: Segment
it: Segmento

en: A segment constructed from its start and end point
it: Un segmento costruito a partire dal punto iniziale e da quello finale

en: Segment Axis
it: Asse di un segmento

en: The perpendicular line through a given segment's mid point.
it: La perpendicolare passante per il punto medio di un segmento dato.

en: Line by Two Points
it: Retta per due punti

en: A line constructed through two points
it: Una retta passante per due punti

en: Half-Line
it: Semiretta

en: A half-line by its start point, and another point somewhere on it.
it: Una semiretta dato il punto di partenza, e un altro punto su di essa.

en: Perpendicular
it: Perpendicolare

en: A line constructed through a point, perpendicular to another line or segment.
it: Una retta passante per un punto, e perpendicolare ad un'altra retta o ad un segmento.

en: Parallel
it: Parallela

en: A line constructed through a point, and parallel to another line or segment
it: Una retta passante per un punto, e parallela ad un'altra retta o ad un segmento

en: Circle by Center && Point
it: Cerchio dato il centro &e un punto

en: A circle constructed by its center and a point that pertains to it
it: Un cerchio costruito a partire dal suo centro e da un punto che vi appartiene

en: Circle by Three Points
it: Cerchio dati tre punti

en: A circle constructed through three points
it: Un cerchio passante per tre punti

en: Circle by Point && Radius
it: Cerchio secondo punto e raggio

en: A circle defined by its center and the length of the radius
it: Un cerchio definito dal suo centro e dalla lunghezza del raggio

en: Construct Bisector of This Angle
it: Costruisci la bisettrice di questo angolo

en: Select the angle you want to construct the bisector of...
it: Seleziona l'angolo del quale vuoi costruire la bisettrice...

en: Angle Bisector
it: Bisettrice dell'angolo

en: The bisector of an angle
it: La bisettrice di un angolo

en: Conic by Five Points
it: Conica dati cinque punti

en: A conic constructed through five points
it: Una conica passante per cinque punti

en: Hyperbola by Asymptotes && Point
it: Iperbole dati gli asintoti e un punto

en: A hyperbola with given asymptotes through a point
it: Un'iperbole con asintoti dati, e passante per un punto

en: Ellipse by Focuses && Point
it: Ellisse dati i fuochi e un punto

en: An ellipse constructed by its focuses and a point that pertains to it
it: Un'ellisse costruita dati i fuochi e con un punto che vi appartiene

en: Hyperbola by Focuses && Point
it: Iperbole dati i fuochi e un punto

en: A hyperbola constructed by its focuses and a point that pertains to it
it: Un'iperbole costruita a partire dai suoi fuochi e con un punto che vi appartiene

en: Conic by Directrix, Focus && Point
it: Conica dati la direttrice, il fuoco e un punto

en: A conic with given directrix and focus, through a point
it: Una conica con direttrice e fuoco dati, e passante per un punto

en: Vertical Parabola by Three Points
it: Parabola verticale dati tre punti

en: A vertical parabola constructed through three points
it: Una parabola verticale passante per tre punti

en: Cubic Curve by Nine Points
it: Cubica dati nove punti

en: A cubic curve constructed through nine points
it: Una cubica passante per nove punti

en: Polar Point of a Line
it: Punto polare di una retta

en: The polar point of a line with respect to a conic.
it: Il punto polare di una retta rispetto ad una conica.

en: Polar Line of a Point
it: Retta polare di un punto

en: The polar line of a point with respect to a conic.
it: La retta polare di un punto rispetto ad una conica.

en: Cubic Curve with Node by Six Points
it: Cubica con nodo dati sei punti

en: A cubic curve with a nodal point at the origin through six points
it: Una cubica con un punto nodale all'origine, e passante per sei punti

en: Cubic Curve with Cusp by Four Points
it: Cubica con cuspide dati quattro punti

en: A cubic curve with a horizontal cusp at the origin through four points
it: Una cubica con una cuspide orizzontale all'origine, e passante per quattro punti

en: Cubic Function by Four Points
it: Funzione cubica dati quattro punti

en: A cubic function through four points
it: Una funzione cubica passante per quattro punti

en: Directrix of a Conic
it: Direttrice di una conica

en: The directrix line of a conic.
it: La direttrice di una conica.

en: Angle by Three Points
it: Angolo per tre punti

en: An angle defined by three points
it: Un angolo definito da tre punti

en: Equilateral Hyperbola by Four Points
it: Iperbole equilatera per quattro punti

en: An equilateral hyperbola constructed through four points
it: Un'iperbole equilatera passante per quattro punti

en: Construct the midpoint of this segment
it: Costruisci il punto medio di questo segmento

en: Mid Point
it: Punto medio

en: The midpoint of a segment or two other points
it: Il punto medio di un segmento o di due altri punti

en: Construct the golden ratio point of this segment
it: Costruisci il punto della seziona aurea di questo segmento

en: Golden Ratio Point
it: Punto della sezione aurea

en: The golden ratio point of a segment or two other points
it: Il punto della sezione aurea di un segmento o di due altri punti

en: Vector
it: Vettore

en: Construct a vector from two given points.
it: Costruisci un vettore da due punti dati.

en: Vector Sum
it: Somma di vettori

en: Construct the vector sum of two vectors.
it: Costruisci il vettore somma di due vettori.

en: Line by Vector
it: Retta secondo vettore

en: Construct the line by a given vector though a given point.
it: Costruisci la retta secondo un vettore dato da un punto dato.

en: Half-Line by Vector
it: Semiretta secondo vettore

en: Construct the half-line by a given vector starting at given point.
it: Costruisci la semiretta secondo un vettore dato che parte da un punto dato.

en: Arc by Three Points
it: Arco dati tre punti

en: Construct an arc through three points.
it: Costruisci un arco passante per tre punti.

en: Conic Arc by Center and Three Points
it: Arco di conica dati centro e tre punti

en: Construct a conic arc with given center through three points.
it: Costruisci un arco di conica dato il centro, e passante per tre punti.

en: Conic Arc by Five Points
it: Arco di conica dati cinque punti

en: Construct a conic arc through five points.
it: Costruisci un arco di conica passante per cinque punti.

en: Arc by Center, Angle && Point
it: Arco dati il centro, un angolo e un punto

en: Construct an arc by its center and a given angle, starting at a given point
it: Costruisci un arco secondo il suo centro e un angolo dato, e che parte da un punto dato

en: Parabola by Directrix && Focus
it: Parabola secondo direttrice e fuoco

en: A parabola defined by its directrix and focus
it: Una parabola definita secondo la sua direttrice e il suo fuoco

en: Translate
it: Trasla

en: The translation of an object by a vector
it: La traslazione di un oggetto secondo un vettore

en: Reflect in Point
it: Rifletti rispetto ad un punto

en: An object reflected in a point
it: Un oggetto riflesso rispetto a un punto

en: Reflect in Line
it: Rifletti rispetto ad una retta

en: An object reflected in a line
it: Un oggetto riflesso rispetto a una retta

en: Rotate
it: Ruota

en: An object rotated by an angle around a point
it: Un oggetto ruotato secondo un angolo attorno ad un punto

en: Scale
it: Scala

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of a segment
it: Scala un oggetto rispetto ad un punto, secondo il rapporto dato dalla lunghezza di un segmento

en: Scale over Line
it: Scala rispetto ad una retta

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of a segment
it: Un oggetto scalato rispetto a una retta, secondo il rapporto dato dalla lunghezza di un segmento

en: Scale (ratio given by two segments)
it: Scala (rapporto dato da due segmenti)

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of two segments
it: Scala un oggetto rispetto ad un punto, secondo il rapporto dato dalla lunghezza di due segmenti

en: Scale over Line (ratio given by two segments)
it: Scala rispetto ad una retta (rapporto dato da due segmenti)

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of two segments
it: Un oggetto scalato rispetto a una retta, secondo il rapporto dato dalla lunghezza di due segmenti

en: Apply Similitude
it: Applica similitudine

en: Apply a similitude to an object (the sequence of a scaling and rotation around a center)
it: Applica una similitudine a un oggetto (la sequenza di una trasformazione di scala e di una rotazione attorno a un punto)

en: Harmonic Homology
it: Omologia armonica

en: The harmonic homology with a given center and a given axis (this is a projective transformation)
it: L'omologia armonica con un centro ed un asse dati (è una trasformazione proiettiva)

en: Draw Projective Shadow
it: Disegna ombra di proiezione

en: The shadow of an object with a given light source and projection plane (indicated by a line)
it: L'ombra di un oggetto dati una sorgente luminosa e un piano di proiezione (indicato da una retta)

en: Asymptotes of a Hyperbola
it: Asintoti di un'iperbole

en: The two asymptotes of a hyperbola.
it: I due asintoti di un'iperbole.

en: Triangle by Its Vertices
it: Triangolo dati i vertici

en: Construct a triangle given its three vertices.
it: Costruisci un triangolo dati i suoi tre vertici.

en: Convex Hull
it: Inviluppo convesso

en: A polygon that corresponds to the convex hull of another polygon
it: Un poligono che corrisponde all'inviluppo convesso di un altro poligono

en: Bézier Quadratic by its Control Points
it: Quadratica di Bézier dati i punti di controllo

en: Construct a Bézier quadratic given its three control points.
it: Costruisci una curva di Bézier quadratica dati i suoi tre punti di controllo.

en: Bézier Cubic by its Control Points
it: Cubica di Bézier dati i punti di controllo

en: Construct a Bézier cubic given its four control points.
it: Costruisci una curva di Bézier cubica dati i suoi quattro punti di controllo.

en: Rational Bézier Quadratic by its Control Points
it: Quadratica razionale di Bézier dati i punti di controllo

en: Construct a Rational Bézier quadratic given its three control points.
it: Costruisci una curva di Bézier razionale quadratica dati i suoi tre punti di controllo.

en: Rational Bézier Cubic by its Control Points
it: Cubica di Bézier razionale dati i punti di controllo

en: Construct a Rational Bézier cubic given its four control points.
it: Costruisci una curva di Bézier razionale cubica dati i suoi quattro punti di controllo.

en: Parallel Test
it: Test di parallelismo

en: Test whether two given lines are parallel
it: Controlla se due rette date sono parallele

en: Orthogonal Test
it: Test di perpendicolarità

en: Test whether two given lines are orthogonal
it: Controlla se due rette date sono perpendicolari

en: Collinear Test
it: Test di allineamento

en: Test whether three given points are collinear
it: Controlla se tre punti dati sono allineati

en: Contains Test
it: Test di contenenza

en: Test whether a given curve contains a given point
it: Controlla se una curva data contiene un punto dato

en: In Polygon Test
it: Test di appartenenza ad un poligono

en: Test whether a given polygon contains a given point
it: Controlla se un poligono dato contiene un punto dato

en: Convex Polygon Test
it: Test di convessità di un poligono

en: Test whether a given polygon is convex
it: Controlla se un poligono dato è convesso

en: Existence Test
it: Test di esistenza

en: Test whether a given object is constructible
it: Controlla se un oggetti dato è costruibile

en: Distance Test
it: Test di distanza

en: Test whether a given point have the same distance from a given point and from another given point
it: Controlla se un punto dato ha la stessa distanza da un punto dato e da un altro punto dato

en: Vector Equality Test
it: Test di eguaglianza di vettori

en: Test whether two vectors are equal
it: Controlla se due vettori sono uguali

en: Point Projection
it: Proiezione del punto

en: Project a point on a line
it: Proietta questo punto su una retta

en: Python Script
it: Script Python

en: Construct a new Python script.
it: Costruisci un nuovo script Python.

en: Enter coordinates in the following format: "x;y",
    where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
it: Inserisci le coordinate nella forma seguente: "x;y",
    dove x è la coordinata x, e y è la coordinata y.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"x;y"</b>,<br />where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
it: Inserisci le coordinate nella forma seguente: <b>"x;y"</b>,<br />dove x è la coordinata x, e y è la coordinata y.

en: Enter coordinates in the following format: "r; θ°",
    where r and θ are the polar coordinates.
it: Inserisci le coordinate nella forma seguente: "r; θ°",
    dove r e θ sono le coordinate polari.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"r; θ°"</b>,<br />where r and θ are the polar coordinates.
it: Inserisci le coordinate nella forma seguente: <b>"r; θ°"</b>,<br />dove r e θ sono le coordinate polari.

en: &Euclidean
it: &Euclidee

en: &Polar
it: &Polari

en: Set Euclidean Coordinate System
it: Imposta il sistema di coordinate euclidee

en: Set Polar Coordinate System
it: Imposta il sistema di coordinate polari

en: A normal point, i.e. one that is either independent or attached to a line, circle, segment.
it: Un punto normale, che può essere sia indipendente sia associato ad una retta, ad un cerchio, ad un segmento.

en: Point
it: Punto

en: Construct a text label.
it: Costruisci un'etichetta di testo.

en: Text Label
it: Etichetta di testo

en: Construct a Point by its Coordinates
it: Costruisci un punto inserendo le sue coordinate

en: Point by Coordinates
it: Punto date le coordinate

en: Fixed Point
it: Punto fisso

en: Enter the coordinates for the new point.
it: Inserisci le coordinate per il nuovo punto.

en: Construct a Numeric Value
it: Costruisci un valore

en: Numeric Value
it: Valore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_defaultCheckBox)
en: &Use default coordinate precision
it: &Usa la precisione predefinita delle coordinate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_precisionLabel)
en: &Specify coordinate precision:
it: &Specifica precisione delle coordinate:

[ctx: @title:window]
en: Set Angle Size
it: Imposta dimensione dell'angolo

en: Insert the new size of this angle:
it: Inserisci la nuova dimensione di questo angolo:

en: Use this edit field to modify the size of this angle.
it: Usa questo campo di inserimento per modificare la dimensione di questo angolo.

en: Choose from this list the goniometric unit you want to use to modify the size of this angle.<br />
    If you switch to another unit, the value in the edit field on the left will be converted to the new selected unit.
it: Scegli da questa lista l'unità goniometrica che vuoi usare per modificare la dimensione di questo angolo.<br />
    Se passi ad un'altra unità, il valore nel campo di inserimento a sinistra sarà convertito nella nuova unità selezionata.

en: Could not open macro file '%1'
it: Impossibile aprire il file macro '%1'

en: Kig cannot open the macro file "%1".
it: Kig non può aprire il file macro "%1".

en: This file was created by a very old Kig version (pre-0.4). Support for this format has been removed from recent Kig versions. You can try to import this macro using a previous Kig version (0.4 to 0.6) and then export it again in the new format.
it: Questo file è stato creato da una versione molto vecchia di Kig (precedente alla versione 0.4). Il supporto per questo formato è stato rimosso dalle recenti versioni di Kig. Puoi provare ad importare questa macro usando una precedente versione di Kig (0.4 - 0.6) e quindi esportandola nuovamente nel nuovo formato.

en: Unnamed Macro #%1
it: Macro senza nome #%1

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support. Perhaps you have compiled Kig without support for this object type, or perhaps you are using an older Kig version.
it: Questo file di Kig usa un oggetto del tipo "%1", che questa versione di Kig non supporta. Forse hai compilato Kig senza il supporto per questo tipo di oggetto, o forse stai usando una vecchia versione di Kig.

en: Radical Lines for Conics
it: Assi radicali per le coniche

en: The lines constructed through the intersections of two conics.  This is also defined for non-intersecting conics.
it: La retta costruita dall'intersezione di due coniche. È anche definita per coniche che non si intersecano.

en: Moving Point
it: Punto mobile

en: Select the moving point, which will be moved around while drawing the locus...
it: Seleziona il punto mobile, che sarà spostato durante il disegno del luogo...

en: Following Point
it: Punto seguente

en: Select the following point, whose locations the locus will be drawn through...
it: Seleziona il punto seguente, dalla cui posizione sarà disegnato il luogo...

en: Locus
it: Luogo

en: A locus
it: Un luogo

en: Dependent Point
it: Punto dipendente

en: Polygon by Its Vertices
it: Poligono dati i vertici

en: Construct a polygon by giving its vertices
it: Costruisci un poligono specificando i suoi vertici

en: ... with this vertex (click on the first vertex to terminate construction)
it: ... con questo vertice (fai clic sul primo vertice per finire la costruzione)

en: Construct a polygon with this vertex
it: Costruisci un poligono con questo vertice

en: Select a point to be a vertex of the new polygon...
it: Seleziona un punto come vertice del nuovo poligono...

en: Open Polygon (Polygonal Line)
it: Poligono aperto (linea poligonale)

en: Construct an open polygon
it: Costruisci un poligono aperto

en: ... with this vertex (click again on the last vertex to terminate construction)
it: ... con questo vertice (fai clic sull'ultimo vertice per finire la costruzione)

en: Construct a polygonal line with this vertex
it: Costruisci una linea poligonale con questo vertice

en: Select a point to be a vertex of the new polygonal line...
it: Seleziona un punto come vertice della nuova linea poligonale...

en: Polygon
it: Poligono

en: Construct the vertices of this polygon...
it: Costruisci i vertici di questo poligono...

en: Vertices of a Polygon
it: Vertici di un poligono

en: The vertices of a polygon.
it: I vertici di un poligono.

en: Construct the sides of this polygon...
it: Costruisci i lati di questo poligono...

en: Sides of a Polygon
it: Lati di un poligono

en: The sides of a polygon.
it: I lati di un poligono.

en: Regular Polygon with Given Center
it: Poligono regolare con centro dato

en: Construct a regular polygon with a given center and vertex
it: Costruisci un poligono regolare con un centro ed un vertice dati

en: Construct a regular polygon with this center
it: Costruisci un poligono regolare con questo centro

en: Construct a regular polygon with this vertex
it: Costruisci un poligono regolare con questo vertice

en: Adjust the number of sides (%1/%2)
it: Regola il numero di lati (%1/%2)

en: Adjust the number of sides (%1)
it: Regola il numero di lati (%1)

en: Select the center of the new polygon...
it: Seleziona il centro del nuovo poligono...

en: Select a vertex for the new polygon...
it: Seleziona un vertice per il nuovo poligono...

en: Move the cursor to get the desired number of sides...
it: Sposta il puntatore per avere il numero di lati desiderato...

en: Bézier Curve by its Control Points
it: Curva di Bézier dati i punti di controllo

en: Construct a Bézier curve by giving its control points
it: Costruisci una curva di Bézier specificando i suoi punti di controllo

en: ... with this control point (click again on the last control point to terminate construction)
it: ... con questo punto di controllo (fai nuovamente clic sull'ultimo punto di controllo per finire la costruzione)

en: Construct a Bézier curve with this control point
it: Costruisci una curva di Bézier con questo punto di controllo

en: Select a point to be a control point of the new Bézier curve...
it: Seleziona un punto come punto di controllo della nuova curva di Bézier...

en: Rational Bézier Curve by its Control Points
it: Curva di Bézier razionale dati i punti di controllo

en: Construct a Bézier curve by giving its control points and positive weights
it: Costruisci una curva di Bézier specificando i suoi punti di controllo e i pesi positivi

en: ... assign this weight to last selected control point
it: ... assegna questo peso all'ultimo punto di controllo selezionato

en: ... with this control point (click again on the last control point or weight to terminate construction)
it: ... con questo punto di controllo (fai nuovamente clic sull'ultimo punto di controllo o su un peso per finire la costruzione)

en: Construct a rational Bézier curve with this control point
it: Costruisci una curva di Bézier razionale con questo punto di controllo

en: Select a point to be a control point of the new rational Bézier curve...
it: Seleziona un punto come punto di controllo della nuova curva di Bézier razionale...

en: Select a numeric label to be a weight of last selected point...
it: Seleziona un valore come peso dell'ultimo punto selezionato...

en: Construct the Radical Lines of This Circle
it: Costruisci gli assi radicali di questo cerchio

en: Construct the Radical Lines of This Conic
it: Costruisci gli assi radicali di questa conica

en: Generic Affinity
it: Affinità generica

en: The unique affinity that maps three points (or a triangle) onto three other points (or a triangle)
it: L'affinità unica che mappa 3 punti (o un triangolo) su altri 3 punti (o su un triangolo)

en: Generic Projective Transformation
it: Trasformazione proiettiva generica

en: The unique projective transformation that maps four points (or a quadrilateral) onto four other points (or a quadrilateral)
it: La trasformazione proiettiva unica che mappa 4 punti (o un quadrilatero) su altri 4 punti (o su un quadrilatero)

en: Inversion of Point, Line or Circle
it: Inversione di un punto, di una retta o di un cerchio

en: The inversion of a point, line or circle with respect to a circle
it: L'inversione di un punto, di una retta o di un cerchio rispetto ad un cerchio

en: Measure Transport
it: Trasporto di misura

en: Transport the measure of a segment or arc over a line or circle.
it: Trasporta la misura di un segmento o di un arco su una rette o un cerchio.

en: Segment to transport
it: Segmento da trasportare

en: Arc to transport
it: Arco da trasportare

en: Value to transport
it: Valore da trasportare

en: Transport a measure on this line
it: Trasporta una misura su questa retta

en: Transport a measure on this circle
it: Trasporta una misura su questo cerchio

en: Start transport from this point of the circle
it: Inizia a trasportare da questo punto del cerchio

en: Start transport from this point of the line
it: Inizia a trasportare da questo punto della retta

en: Start transport from this point of the curve
it: Inizia a trasportare da questo punto della curva

en: Select a segment, arc or numeric label to be transported...
it: Seleziona un segmento, un arco o un valore da transportare...

en: Select a destination line or circle...
it: Seleziona una linea o un cerchio di destinazione...

en: Choose a starting point on the line/circle...
it: Seleziona un punto iniziale sulla linea o sul cerchio...

en: Intersect with this conic
it: Interseca con questa conica

en: Intersect with this line
it: Interseca con questa retta

en: Intersect with this cubic
it: Interseca con questa cubica

en: Intersect with this circle
it: Interseca con questo cerchio

en: Intersect
it: Interseca

en: The intersection of two objects
it: L'intersezione di due oggetti

en: Intersect this Circle
it: Interseca questo cerchio

en: Intersect this Conic
it: Interseca questa conica

en: Intersect this Segment
it: Interseca questo segmento

en: Intersect this Half-line
it: Interseca questa semiretta

en: Intersect this Line
it: Interseca questa retta

en: Intersect this Cubic Curve
it: Interseca questa cubica

en: Intersect this Arc
it: Interseca questo arco

en: Intersect this Polygon
it: Interseca questo poligono

en: Intersect this Polygonal
it: Interseca questa linea poligonale

en: with this Circle
it: con questo cerchio

en: with this Conic
it: con questa conica

en: with this Segment
it: con questo segmento

en: with this Half-line
it: con questa semiretta

en: with this Line
it: con questa retta

en: with this Cubic Curve
it: con questa cubica

en: with this Arc
it: con questo arco

en: with this Polygon
it: con questo poligono

en: with this Polygonal
it: con questa linea poligonale

en: Construct midpoint of this point and another one
it: Costruisci punto medio di questo punto e di un altro

en: Select the first of the points of which you want to construct the midpoint...
it: Seleziona il primo dei punti fra i quali vuoi costruire il punto medio...

en: Construct the midpoint of this point and another one
it: Costruisci il punto medio di questo punto e dell'altro

en: Select the other of the points of which to construct the midpoint...
it: Seleziona l'altro dei punti fra i quali vuoi costruire il punto medio...

en: Construct golden ratio point of this point and another one
it: Costruisci punto di sezione aurea di questo punto e di un altro

en: Select the first of the points of which you want to construct the golden ratio point...
it: Seleziona il primo dei punti fra i quali vuoi costruire il punto della sezione aurea...

en: Construct the golden ratio point of this point and another one
it: Costruisci il punto della sezione aurea di questo punto e di un altro

en: Select the other of the points of which to construct the golden ratio point...
it: Seleziona l'altro dei punti fra i quali vuoi costruire il punto della sezione aurea...

en: Select the first object to intersect...
it: Seleziona il primo oggetto da intersecare...

en: Select the second object to intersect...
it: Seleziona il secondo oggetto da intersecare...

en: Tangent
it: Tangente

en: The line tangent to a curve
it: La tangente ad una curva

en: Tangent to This Circle
it: Tangente a questo cerchio

en: Tangent to This Conic
it: Tangente a questa conica

en: Tangent to This Arc
it: Tangente a questo arco

en: Tangent to This Cubic Curve
it: Tangente a questa cubica

en: Tangent to This Curve
it: Tangente a questa curva

en: Tangent at This Point
it: Tangente rispetto a questo punto

en: Center Of Curvature
it: Centro di curvatura

en: The center of the osculating circle to a curve
it: Il centro del cerchio osculatore rispetto ad una curva

en: Center of Curvature of This Conic
it: Centro di curvatura di questa conica

en: Center of Curvature of This Cubic Curve
it: Centro di curvatura di questa cubica

en: Center of Curvature of This Curve
it: Centro di curvatura di questa curva

en: Center of Curvature at This Point
it: Centro di curvatura rispetto a questo punto

en: Which object?
it: Quale oggetto?

en: Click the location where you want to place the new point, or the curve that you want to attach it to...
it: Fai clic sul punto dove vuoi posizionare il nuovo punto, o sulla curva alla quale vuoi associarlo...

en: Now select the location for the result label.
it: Ora seleziona la posizione dell'etichetta risultante.

[ctx: @title:window]
en: Edit Type
it: Modifica tipo

en: Here you can edit the name of the current macro type.
it: Qui puoi modificare il nome del tipo macro corrente.

en: Here you can edit the description of the current macro type. This field is optional, so you can also leave this empty: if you do so, then your macro type will have no description.
it: Qui puoi modificare la descrizione del tipo macro corrente. Questo campo è opzionale, così puoi anche lasciarlo vuoto: se fai così il tipo macro non avrà alcuna descrizione.

en: Use this button to change the icon of the current macro type.
it: Usa questo pulsante per cambiare l'icona del tipo macro corrente.

en: The name of the macro can not be empty.
it: Il nome della macro non può essere vuoto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Here you can modify the name, the description and the icon of this macro type.
it: Qui puoi modificare il nome, la descrizione e l'icona di questo tipo macro.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_3)
en: Name:
it: Nome:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_2_2)
en: Description:
it: Descrizione:

[ctx: @title:window]
en: History Browser
it: Navigatore della cronologia

en: Start of the construction
it: Inizio della costruzione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Description of the current step:
it: Descrizione del passo corrente:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonFirst)
en: First step
it: Primo passo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonBack)
en: One step back
it: Un passo indietro

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonNext)
en: One step forward
it: Un passo avanti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonLast)
en: Last step
it: Ultimo passo

en: Name
it: Nome

en: <unnamed object>
it: <oggetto senza nome>

en: There are '%n' parts in the text that you have not selected a value for. Please remove them or select enough arguments.
it: Ci sono '%n' parti nel testo per le quali non è stato selezionato un valore. Rimuoverle o selezionare abbastanza argomenti.

en: argument %1
it: argomento %1

en: Selecting argument %1
it: Selezione argomento %1

en: Change Label
it: Modifica etichetta

en: Set Value
it: Imposta valore

en: Enter value:
it: Inserisci il valore:

en: Select the position for the new numeric value...
it: Seleziona la posizione del nuovo valore...

en: One of the result objects you selected cannot be calculated from the given objects. Kig cannot calculate this macro because of this. Please press Back, and construct the objects in the correct order...
it: Uno degli oggetti risultanti selezionati non può essere calcolato dagli oggetti dati. Per questo Kig non può eseguire questa macro. Premere Indietro, e costruire gli oggetti nell'ordine corretto...

en: One of the given objects is not used in the calculation of the resultant objects.  This probably means you are expecting Kig to do something impossible.  Please check the macro and try again.
it: Uno degli oggetti dati non è usato nel calcolo degli oggetti risultanti. Ciò probabilmente significa che vuoi che Kig faccia qualcosa che non può essere fatta. Controlla la macro e riprova.

en: Given Objects
it: Oggetti dati

en: Select the "given" objects for your new macro and press "Next".
it: Seleziona gli oggetti "dati" per la nuova macro e premi "Successivo".

en: Final Object
it: Oggetto finale

en: Select the final object(s) for your new macro.
it: Seleziona l'oggetto finale (o anche più di uno) per la nuova macro.

en: Enter a name and description for your new type.
it: Inserisci un nome e una descrizione per il nuovo tipo.

en: &Name:
it: &Nome:

en: &Description:
it: &Descrizione:

en: &Icon:
it: &Icona:

[ctx: @title:window]
en: Define New Macro
it: Definisci una nuova macro

en: Move %1 Object | Move %1 Objects
it[0]: Sposta %1 oggetto
it[1]: Sposta %1 oggetti

en: Redefine Point
it: Ridefinisci un punto

en: Black
it: Nero

en: Gray
it: Grigio

en: Red
it: Rosso

en: Green
it: Verde

en: Cyan
it: Ciano

en: Yellow
it: Giallo

en: Dark Red
it: Rosso scuro

en: &Hide
it: &Nascondi

en: &Show
it: Mo&stra

en: &Move
it: &Sposta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: &Delete
it: &Elimina

en: &Custom Color
it: &Colore personalizzato

en: Change Object Color
it: Cambia il colore dell'oggetto

en: Change Object Width
it: Cambia lo spessore dell'oggetto

en: Change Point Style
it: Cambia lo stile del punto

en: Change Object Style
it: Cambia lo stile dell'oggetto

en: Set &Name...
it: Imposta &nome...

en: &Name
it: &Nome

en: Set Object Name
it: Imposta il nome di un oggetto

en: Set Name of this Object:
it: Imposta il nome di questo oggetto:

en: %1 Object | %1 Objects
it[0]: %1 oggetto
it[1]: %1 oggetti

en: Kig Document
it: Documento Kig

en: &Transform
it: &Trasforma

en: Const&ruct
it: Cost&ruisci

en: &Start
it: &Avvia

en: Add Te&xt Label
it: Aggiungi e&tichetta di testo

en: Set Co&lor
it: Imposta co&lore

en: Set &Pen Width
it: Imposta s&pessore

en: Set St&yle
it: &Imposta stile

en: Set Coordinate S&ystem
it: Imposta il &sistema di coordinate

[ctx: More menu items]
en: More...
it: Altri...

en: Edit Script...
it: Modifica script...

en: Enter Label Text
it: Inserisci il testo dell'etichetta

en: Enter the text for your label here and press "Next".
    If you want to show variable parts, then put %1, %2, ... at the appropriate places (e.g. "This segment is %1 units long.").
it: Inserisci qui il testo per l'etichetta e premi "Successivo".
    Se vuoi mostrare parti variabili, allora inserisci %1, %2, ... nei posti giusti (ad es. "Questo segmento è lungo %1 unità.").

en: Show text in a frame
it: Mostra testo in una cornice

en: Select Arguments
it: Seleziona gli argomenti

en: Now select the argument(s) you need.  For every argument, click on it, select an object and a property in the Kig window, and click finish when you are done...
it: Adesso seleziona l'argomento/i di cui hai bisogno. Per ogni argomento fai clic su di esso, seleziona l'oggetto e una proprietà nella finestra di Kig, e fai clic su «Fine» quando sei pronto...

[ctx: @title:window]
en: Construct Label
it: Costruisci etichetta

en: Type
it: Tipo

en: Description
it: Descrizione

[ctx: @title:window]
en: Manage Types
it: Gestisci tipi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: &Edit...
it: &Modifica...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonExport)
en: E&xport...
it: E&sporta...

en: Are you sure you want to delete this type? | Are you sure you want to delete these %1 types?
it[0]: Sei sicuro di voler eliminare questo tipo?
it[1]: Sei sicuro di voler eliminare questi %1 tipi?

en: Are You Sure?
it: Sei sicuro?

en: Export Types
it: Esporta tipi

en: Kig Types Files (*.kigt);;All Files (*)
it: File di tipo di Kig (*.kigt);;Tutti i file (*)

en: Kig Types Files (*.kigt)
it: File di tipo di Kig (*.kigt)

en: Geogebra Tool Files (*.ggt)
it: File di strumento di Geogebra (*.ggt)

en: All Files (*)
it: Tutti i file (*)

en: Import Types
it: Importa tipi

en: There is more than one type selected. You can only edit one type at a time. Please select only the type you want to edit and try again.
it: C'è più di un tipo selezionato. Puoi modificare solo un tipo per volta. Seleziona solo il tipo che vuoi modificare e riprova.

en: More Than One Type Selected
it: Più di un tipo selezionato

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, typeList)
en: Select types here...
it: Seleziona i tipi qui...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, typeList)
en: This is a list of the current macro types... You can select, edit, delete, export and import them...
it: Questa è una lista dei tipi macro correnti... Puoi selezionarli, modificarli, eliminarli, esportarli ed importarli...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: Edit the selected type.
it: Modifica il tipo selezionato.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: Delete all the selected types in the list.
it: Elimina tutti i tipi selezionati nella lista.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonExport)
en: Export all the selected types to a file.
it: Esporta su file tutti i tipi selezionati nella lista.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonImport)
en: Import macros that are contained in one or more files.
it: Importa le macro contenute in uno o più file.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonImport)
en: &Import...
it: &Importa...

en: Construct an angle through this point
it: Costruisci un angolo in questo punto

en: Select a point that the first half-line of the angle should go through...
it: Seleziona un punto dal quale passa la prima semiretta dell'angolo...

en: Construct an angle at this point
it: Costruisci un angolo su questo punto

en: Select the point to construct the angle in...
it: Seleziona il punto nel quale costruire l'angolo...

en: Select a point that the second half-line of the angle should go through...
it: Seleziona un punto dal quale passa la seconda semiretta dell'angolo...

en: Set Si&ze
it: Imposta &dimensione

en: Toggle &Right Angle Mark
it: Commuta segno di angolo &retto

en: Resize Angle
it: Ridimensiona angolo

en: Construct an arc starting at this point
it: Costruisci un arco che parte da questo punto

en: Select the start point of the new arc...
it: Seleziona il punto di partenza del nuovo arco...

en: Construct an arc through this point
it: Costruisci un arco in questo punto

en: Select a point for the new arc to go through...
it: Seleziona un punto dal quale passa il nuovo arco...

en: Construct an arc ending at this point
it: Costruisci un arco che finisce su questo punto

en: Select the end point of the new arc...
it: Seleziona il punto finale del nuovo arco...

en: Construct an arc with this center
it: Costruisci un arco con questo centro

en: Select the center of the new arc...
it: Seleziona il centro del nuovo arco...

en: Construct an arc with this angle
it: Costruisci un arco con questo angolo

en: Select the angle of the new arc...
it: Seleziona l'angolo del nuovo arco...

en: Construct a conic arc starting at this point
it: Costruisci un arco di conica che parte da questo punto

en: Select the start point of the new conic arc...
it: Seleziona il punto di partenza del nuovo arco di conica...

en: Construct a conic arc through this point
it: Costruisci un arco di conica passante per questo punto

en: Select a point for the new conic arc to go through...
it: Seleziona un punto dal quale passa il nuovo arco di conica...

en: Construct a conic arc ending at this point
it: Costruisci un arco di conica che finisce su questo punto

en: Select the end point of the new conic arc...
it: Seleziona il punto finale del nuovo arco di conica...

en: Construct an conic arc with this center
it: Costruisci un arco di conica con questo centro

en: Select the center of the new conic arc...
it: Seleziona il centro del nuovo arco di conica...

en: Number of control points
it: Numero di punti di controllo

en: Control polygon
it: Poligono di controllo

en: Cartesian Equation
it: Equazione cartesiana

en: Bézier Curve
it: Curva di Bézier

en: Select this Bézier Curve
it: Seleziona questa curva di Bézier

en: Select Bézier Curve %1
it: Seleziona la curva di Bézier %1

en: Remove a Bézier Curve
it: Rimuovi una curva di Bézier

en: Add a Bézier Curve
it: Aggiungi una curva di Bézier

en: Move a Bézier Curve
it: Sposta una curva di Bézier

en: Attach to this Bézier Curve
it: Associa a questa curva di Bézier

en: Show a Bézier Curve
it: Mostra una curva di Bézier

en: Hide a Bézier Curve
it: Nascondi una curva di Bézier

en: Bézier Quadratic
it: Quadratica di Bézier

en: Select this Bézier Quadratic
it: Seleziona questa quadratica di Bézier

en: Select Bézier Quadratic %1
it: Seleziona la quadratica di Bézier %1

en: Remove a Bézier Quadratic
it: Rimuovi una quadratica di Bézier

en: Add a Bézier Quadratic
it: Aggiungi una quadratica di Bézier

en: Move a Bézier Quadratic
it: Sposta una quadratica di Bézier

en: Attach to this Bézier Quadratic
it: Associa a questa quadratica di Bézier

en: Show a Bézier Quadratic
it: Mostra una quadratica di Bézier

en: Hide a Bézier Quadratic
it: Nascondi una quadratica di Bézier

en: Bézier Cubic
it: Cubica di Bézier

en: Select this Bézier Cubic
it: Seleziona questa cubica di Bézier

en: Select Bézier Cubic %1
it: Seleziona la cubica di Bézier %1

en: Remove a Bézier Cubic
it: Rimuovi una cubica di Bézier

en: Add a Bézier Cubic
it: Aggiungi una cubica di Bézier

en: Move a Bézier Cubic
it: Sposta una cubica di Bézier

en: Attach to this Bézier Cubic
it: Associa a questa cubica di Bézier

en: Show a Bézier Cubic
it: Mostra una cubica di Bézier

en: Hide a Bézier Cubic
it: Nascondi una cubica di Bézier

en: Rational Bézier Curve
it: Curva di Bézier razionale

en: Select this Rational Bézier Curve
it: Seleziona questa curva di Bézier razionale

en: Select Rational Bézier Curve %1
it: Seleziona la curva di Bézier razionale %1

en: Remove a Rational Bézier Curve
it: Rimuovi una curva di Bézier razionale

en: Add a Rational Bézier Curve
it: Aggiungi una curva di Bézier razionale

en: Move a Rational Bézier Curve
it: Sposta una curva di Bézier razionale

en: Attach to this Rational Bézier Curve
it: Associa a questa curva di Bézier razionale

en: Show a Rational Bézier Curve
it: Mostra una curva di Bézier razionale

en: Hide a Rational Bézier Curve
it: Nascondi una curva di Bézier razionale

en: Rational Bézier Quadratic
it: Quadratica di Bézier razionale

en: Select this Rational Bézier Quadratic
it: Seleziona questa quadratica di Bézier razionale

en: Select Rational Bézier Quadratic %1
it: Seleziona la quadratica di Bézier razionale %1

en: Remove a Rational Bézier Quadratic
it: Rimuovi una quadratica di Bézier razionale

en: Add a Rational Bézier Quadratic
it: Aggiungi una quadratica di Bézier razionale

en: Move a Rational Bézier Quadratic
it: Sposta una quadratica di Bézier razionale

en: Attach to this Rational Bézier Quadratic
it: Associa a questa quadratica di Bézier razionale

en: Show a Rational Bézier Quadratic
it: Mostra una quadratica di Bézier razionale

en: Hide a Rational Bézier Quadratic
it: Nascondi una quadratica di Bézier razionale

en: Rational Bézier Cubic
it: Cubica di Bézier razionale

en: Select this Rational Bézier Cubic
it: Seleziona questa cubica di Bézier razionale

en: Select Rational Bézier Cubic %1
it: Seleziona la cubica di Bézier razionale %1

en: Remove a Rational Bézier Cubic
it: Rimuovi una cubica di Bézier razionale

en: Add a Rational Bézier Cubic
it: Aggiungi una cubica di Bézier razionale

en: Move a Rational Bézier Cubic
it: Sposta una cubica di Bézier razionale

en: Attach to this Rational Bézier Cubic
it: Associa a questa cubica di Bézier razionale

en: Show a Rational Bézier Cubic
it: Mostra una cubica di Bézier razionale

en: Hide a Rational Bézier Cubic
it: Nascondi una cubica di Bézier razionale

en: Construct a quadratic Bézier curve with this control point
it: Costruisci una curva di Bézier quadratica con questo punto di controllo

en: Select a point to be a control point of the new quadratic Bézier curve...
it: Seleziona un punto come punto di controllo della nuova curva di Bézier quadratica...

en: Construct a cubic Bézier curve with this control point
it: Costruisci una curva di Bézier cubica con questo punto di controllo

en: Select a point to be a control point of the new cubic Bézier curve...
it: Seleziona un punto come punto di controllo della nuova curva di Bézier cubica...

en: Construct a quadratic rational Bézier curve with this control point
it: Costruisci una curva di Bézier razionale quadratica con questo punto di controllo

en: Select three points and three numeric values as weights to construct rational Bézier curve...
it: Scegli tre punti e tre valori come pesi per costruire una curva di Bézier razionale...

en: Select this value as weight
it: Seleziona questo valore come peso

en: Construct a cubic rational Bézier curve with this control point
it: Costruisci una curva di Bézier razionale cubica con questo punto di controllo

en: Test Result
it: Risultato del test

en: Select the curve...
it: Seleziona la curva...

en: Select a point on the curve...
it: Seleziona un punto sulla curva...

en: Surface
it: Superficie

en: Circumference
it: Circonferenza

en: Radius
it: Raggio

en: Center
it: Centro

en: Expanded Cartesian Equation
it: Equazione cartesiana espansa

en: Polar Equation
it: Equazione polare

en: rho = %1   [centered at %2]
it: rho = %1   [centrato su %2]

en: circle
it: cerchio

en: Select this circle
it: Seleziona questo cerchio

en: Select circle %1
it: Seleziona il cerchio %1

en: Remove a Circle
it: Rimuovi un cerchio

en: Add a Circle
it: Aggiungi un cerchio

en: Move a Circle
it: Sposta un cerchio

en: Attach to this circle
it: Associa a questo cerchio

en: Show a Circle
it: Mostra un cerchio

en: Hide a Circle
it: Nascondi un cerchio

en: Construct a circle through this point
it: Costruisci un cerchio passante per questo punto

en: Construct a circle with this center
it: Costruisci un cerchio con questo centro

en: Select the center of the new circle...
it: Seleziona il centro del nuovo cerchio...

en: Select a point for the new circle to go through...
it: Seleziona un punto dal quale passa il nuovo cerchio...

en: With this radius
it: Con questo raggio

en: Select the length of the radius...
it: Seleziona la lunghezza del raggio...

en: Conic Type
it: Tipo di conica

en: First Focus
it: Primo fuoco

en: Second Focus
it: Secondo fuoco

en: Ellipse
it: Ellisse

en: Hyperbola
it: Iperbole

en: sin theta
it: sen theta

en: [centered at %1]
it: [centrato su %1]

en: conic
it: conica

en: Select this conic
it: Seleziona questa conica

en: Select conic %1
it: Seleziona la conica %1

en: Remove a Conic
it: Rimuovi una conica

en: Add a Conic
it: Aggiungi una conica

en: Move a Conic
it: Sposta una conica

en: Attach to this conic
it: Associa a questa conica

en: Show a Conic
it: Mostra una conica

en: Hide a Conic
it: Nascondi una conica

en: Supporting Conic
it: Conica di supporto

en: First End Point
it: Primo estremo

en: Second End Point
it: Secondo estremo

en: conic arc
it: arco di conica

en: Select this conic arc
it: Seleziona questo arco di conica

en: Select conic arc %1
it: Seleziona l'arco di conica %1

en: Remove a Conic Arc
it: Rimuovi un arco di conica

en: Add a Conic Arc
it: Aggiungi un arco di conica

en: Move a Conic Arc
it: Sposta un arco di conica

en: Attach to this conic arc
it: Associa a questo arco di conica

en: Show a Conic Arc
it: Mostra un arco di conica

en: Hide a Conic Arc
it: Nascondi un arco conica

en: Construct a conic through this point
it: Costruisci un arco di conica passante per questo punto

en: Select a point for the new conic to go through...
it: Seleziona un punto dal quale passa la nuova conica...

en: Construct a conic with this asymptote
it: Costruisci una conica con questo asintoto

en: Select the first asymptote of the new conic...
it: Seleziona il primo asintoto della nuova conica...

en: Select the second asymptote of the new conic...
it: Seleziona il secondo asintoto della nuova conica...

en: Construct an ellipse with this focus
it: Costruisci un'ellisse con questo fuoco

en: Select the first focus of the new ellipse...
it: Seleziona il primo fuoco della nuova ellisse...

en: Select the second focus of the new ellipse...
it: Seleziona il secondo fuoco della nuova ellisse...

en: Construct an ellipse through this point
it: Costruisci un'ellisse passante per questo punto

en: Select a point for the new ellipse to go through...
it: Seleziona un punto dal quale passa la nuova ellisse...

en: Construct a hyperbola with this focus
it: Costruisci un'iperbole con questo fuoco

en: Select the first focus of the new hyperbola...
it: Seleziona il primo fuoco della nuova iperbole...

en: Select the second focus of the new hyperbola...
it: Seleziona il secondo fuoco della nuova iperbole...

en: Construct a hyperbola through this point
it: Costruisci un'iperbole passante per questo punto

en: Select a point for the new hyperbola to go through...
it: Seleziona un punto dal quale passa la nuova iperbole...

en: Construct a conic with this line as directrix
it: Costruisci una conica con questa retta come direttrice

en: Select the directrix of the new conic...
it: Seleziona la direttrice della nuova conica...

en: Construct a conic with this point as focus
it: Costruisci una conica con questo punto come fuoco

en: Select the focus of the new conic...
it: Seleziona il fuoco della nuova conica...

en: Construct a parabola through this point
it: Costruisci una parabola passante per questo punto

en: Select a point for the new parabola to go through...
it: Seleziona un punto dal quale passa la nuova parabola...

en: Construct a polar point wrt. this conic
it: Costruisci un punto polare in relazione a questa conica

en: Select the conic wrt. which you want to construct a polar point...
it: Seleziona la conica rispetto alla quale vuoi costruire un punto polare...

en: Construct the polar point of this line
it: Costruisci il punto polare di questa retta

en: Select the line of which you want to construct the polar point...
it: Seleziona la retta della quale vuoi costruire il punto polare...

en: Construct a polar line wrt. this conic
it: Costruisci una retta polare in relazione a questa conica

en: Construct the polar line of this point
it: Costruisci la retta polare di questo punto

en: Construct the directrix of this conic
it: Costruisci la direttrice di questa conica

en: Select the conic of which you want to construct the directrix...
it: Seleziona la conica della quale vuoi costruire la direttrice...

en: Construct a parabola with this directrix
it: Costruisci una parabola con questa direttrice

en: Select the directrix of the new parabola...
it: Seleziona la direttrice della nuova parabola...

en: Construct a parabola with this focus
it: Costruisci una parabola con questo fuoco

en: Select the focus of the new parabola...
it: Seleziona il fuoco della nuova parabola...

en: Construct the asymptotes of this conic
it: Costruisci gli asintoti di questa conica

en: Select the conic of which you want to construct the asymptotes...
it: Seleziona la conica della quale vuoi costruire gli asintoti...

en: Construct the radical lines of this conic
it: Costruisci l'asse radicale di questa conica

en: Select the first of the two conics of which you want to construct the radical line...
it: Seleziona la prima delle due coniche delle quali vuoi costruire l'asse radicale...

en: Select the other of the two conic of which you want to construct the radical line...
it: Seleziona l'altra delle due coniche delle quali vuoi costruire l'asse radicale...

en: Switch Radical Lines
it: Cambia assi radicali

en: Switch Conic Radical Lines
it: Cambia assi radicali della conica

en: cubic curve
it: cubica

en: Select this cubic curve
it: Seleziona questa cubica

en: Select cubic curve %1
it: Seleziona la cubica %1

en: Remove a Cubic Curve
it: Rimuovi una cubica

en: Add a Cubic Curve
it: Aggiungi una cubica

en: Move a Cubic Curve
it: Sposta una cubica

en: Attach to this cubic curve
it: Associa a questa cubica

en: Show a Cubic Curve
it: Mostra una cubica

en: Hide a Cubic Curve
it: Nascondi una cubica

en: Construct a cubic curve through this point
it: Costruisci una cubica passante per questo punto

en: Select a point for the new cubic to go through...
it: Seleziona un punto per il quale passa la nuova cubica...

en: curve
it: curva

en: Select this curve
it: Seleziona questa curva

en: Select curve %1
it: Seleziona la curva %1

en: Remove a Curve
it: Rimuovi una curva

en: Add a Curve
it: Aggiungi una curva

en: Move a Curve
it: Sposta una curva

en: Attach to this curve
it: Associa a questa curva

en: Show a Curve
it: Mostra una curva

en: Hide a Curve
it: Nascondi una curva

en: Possibly trascendental curve
it: Possibilmente una curva trascendentale

en: Already computed intersection point
it: Punto d'intersezione già calcolato

en: Intersect with this cubic curve
it: Interseca con questa cubica

en: Intersect with this arc
it: Interseca con questo arco

en: Invert with respect to this circle
it: Inverti rispetto a questo cerchio

en: Select the circle we want to invert against...
it: Seleziona il cerchio rispetto al quale vuoi invertire...

en: Compute the inversion of this object
it: Calcola l'inversione di questo oggetto

en: Select the object to invert...
it: Seleziona l'oggetto da invertire...

en: Compute the inversion of this point
it: Calcola l'inversione di questo punto

en: Select the point to invert...
it: Seleziona il punto da invertire...

en: Compute the inversion of this line
it: Calcola l'inversione di questa retta

en: Select the line to invert...
it: Seleziona la retta da invertire...

en: Compute the inversion of this segment
it: Calcola l'inversione di questo segmento

en: Select the segment to invert...
it: Seleziona il segmento da invertire...

en: Compute the inversion of this circle
it: Calcola l'inversione di questo cerchio

en: Select the circle to invert...
it: Seleziona il cerchio da invertire...

en: Compute the inversion of this arc
it: Calcola l'inversione di questo arco

en: Select the arc to invert...
it: Seleziona l'arco da invertire...

en: Slope
it: Pendenza

en: Equation
it: Equazione

en: Length
it: Lunghezza

en: Support Line
it: Retta di supporto

en: End Point
it: Punto finale

en: line
it: retta

en: Select a Line
it: Seleziona una retta

en: Select this line
it: Seleziona questa retta

en: Select line %1
it: Seleziona la retta %1

en: Remove a Line
it: Rimuovi una retta

en: Add a Line
it: Aggiungi una retta

en: Move a Line
it: Sposta una retta

en: Attach to this line
it: Associa a questa retta

en: Show a Line
it: Mostra una retta

en: Hide a Line
it: Nascondi una retta

en: segment
it: segmento

en: Select this segment
it: Seleziona questo segmento

en: Select segment %1
it: Seleziona il segmento %1

en: Remove a Segment
it: Rimuovi un segmento

en: Add a Segment
it: Aggiungi un segmento

en: Move a Segment
it: Sposta un segmento

en: Attach to this segment
it: Associa a questo segmento

en: Show a Segment
it: Mostra un segmento

en: Hide a Segment
it: Nascondi un segmento

en: half-line
it: semiretta

en: Select this half-line
it: Seleziona questa semiretta

en: Select half-line %1
it: Seleziona la semiretta %1

en: Remove a Half-Line
it: Rimuovi una semiretta

en: Add a Half-Line
it: Aggiungi una semiretta

en: Move a Half-Line
it: Sposta una semiretta

en: Attach to this half-line
it: Associa a questa semiretta

en: Show a Half-Line
it: Mostra una semiretta

en: Hide a Half-Line
it: Nascondi una semiretta

en: Construct a segment starting at this point
it: Costruisci un segmento che parte da questo punto

en: Select the start point of the new segment...
it: Seleziona il punto di partenza del nuovo segmento...

en: Construct a segment ending at this point
it: Costruisci un segmento fino a questo punto

en: Select the end point of the new segment...
it: Seleziona il punto finale del nuovo segmento...

en: Construct a line through this point
it: Costruisci una retta passante per questo punto

en: Select a point for the line to go through...
it: Seleziona un punto dal quale passa la retta...

en: Select another point for the line to go through...
it: Seleziona un altro punto per il quale passa la retta...

en: Construct a half-line starting at this point
it: Costruisci una semiretta che parte da questo punto

en: Select the start point of the new half-line...
it: Seleziona il punto polare di partenza della nuova semiretta...

en: Construct a half-line through this point
it: Costruisci una semiretta passante per questo punto

en: Select a point for the half-line to go through...
it: Seleziona un punto dal quale passa la semiretta...

en: Construct the axis of this segment
it: Costruisci l'asse di questo segmento

en: Select the segment of which you want to draw the axis...
it: Seleziona il segmento del quale vuoi disegnare l'asse...

en: Construct a line parallel to this line
it: Costruisci una parallela di questa retta

en: Select a line parallel to the new line...
it: Seleziona una parallela di una nuova retta...

en: Construct the parallel line through this point
it: Costruisci la parallela passante per questo punto

en: Select a point for the new line to go through...
it: Seleziona un punto dal quale passa la nuova retta...

en: Construct a line perpendicular to this line
it: Costruisci una perpendicolare di questa retta

en: Select a line perpendicular to the new line...
it: Seleziona una perpendicolare alla nuova retta...

en: Construct a perpendicular line through this point
it: Costruisci una retta perpendicolare passante per questo punto

en: Set &Length...
it: Imposta &lunghezza...

en: Set Segment Length
it: Imposta lunghezza del segmento

en: Choose the new length:
it: Scegli la nuova lunghezza:

en: Resize Segment
it: Ridimensiona segmento

en: Construct a line by this vector
it: Costruisci una retta secondo questo vettore

en: Select a vector in the direction of the new line...
it: Seleziona un vettore nella direzione della nuova retta...

en: Construct a half-line by this vector
it: Costruisci una semiretta secondo questo vettore

en: Select a vector in the direction of the new half-line...
it: Seleziona un vettore nella direzione della nuova semiretta...

en: locus
it: luogo

en: Select this locus
it: Seleziona questo luogo

en: Select locus %1
it: Seleziona il luogo %1

en: Remove a Locus
it: Rimuovi un luogo

en: Add a Locus
it: Aggiungi un luogo

en: Move a Locus
it: Sposta un luogo

en: Attach to this locus
it: Associa a questo luogo

en: Show a Locus
it: Mostra un luogo

en: Hide a Locus
it: Nascondi un luogo

en: Object Type
it: Tipo di oggetto

en: Object
it: Oggetto

en: Select this object
it: Seleziona questo oggetto

en: Select object %1
it: Seleziona l'oggetto %1

en: Remove an object
it: Rimuovi un oggetto

en: Add an object
it: Aggiungi un oggetto

en: Move an object
it: Sposta un oggetto

en: Attach to this object
it: Associa a questo oggetto

en: Show an object
it: Mostra un oggetto

en: Hide an object
it: Nascondi un oggetto

en: Angle in Radians
it: Angolo in radianti

en: Angle in Degrees
it: Angolo in gradi

en: Midpoint
it: Punto medio

en: X length
it: Lunghezza in X

en: Y length
it: Lunghezza in Y

en: Opposite Vector
it: Vettore opposto

en: Angle
it: Angolo

en: Sector Surface
it: Superficie del settore

en: Arc Length
it: Lunghezza dell'arco

en: Support Circle
it: Cerchio di supporto

en: angle
it: angolo

en: Select this angle
it: Seleziona questo angolo

en: Select angle %1
it: Seleziona l'angolo %1

en: Remove an Angle
it: Rimuovi un angolo

en: Add an Angle
it: Aggiungi un angolo

en: Move an Angle
it: Sposta un angolo

en: Attach to this angle
it: Associa a questo angolo

en: Show an Angle
it: Mostra un angolo

en: Hide an Angle
it: Nascondi un angolo

en: vector
it: vettore

en: Select this vector
it: Seleziona questo vettore

en: Select vector %1
it: Seleziona il vettore %1

en: Remove a Vector
it: Rimuovi un vettore

en: Add a Vector
it: Aggiungi un vettore

en: Move a Vector
it: Sposta un vettore

en: Attach to this vector
it: Associa a questo vettore

en: Show a Vector
it: Mostra un vettore

en: Hide a Vector
it: Nascondi un vettore

en: arc
it: arco

en: Select this arc
it: Seleziona questo arco

en: Select arc %1
it: Seleziona l'arco %1

en: Remove an Arc
it: Rimuovi un arco

en: Add an Arc
it: Aggiungi un arco

en: Move an Arc
it: Sposta un arco

en: Attach to this arc
it: Associa a questo arco

en: Show an Arc
it: Mostra un arco

en: Hide an Arc
it: Nascondi un arco

en: X coordinate
it: Coordinata X

en: Y coordinate
it: Coordinata Y

en: point
it: punto

en: Select this point
it: Seleziona questo punto

en: Select point %1
it: Seleziona il punto %1

en: Remove a Point
it: Rimuovi un punto

en: Add a Point
it: Aggiungi un punto

en: Move a Point
it: Sposta un punto

en: Attach to this point
it: Associa a questo punto

en: Show a Point
it: Mostra un punto

en: Hide a Point
it: Nascondi un punto

en: Construct the midpoint of this point and another point
it: Costruisci il punto medio di questo punto e di un altro punto

en: Select the first of the two points of which you want to construct the midpoint...
it: Seleziona il primo dei due punti tra i quali vuoi costruire il punto medio...

en: Select the other of the two points of which you want to construct the midpoint...
it: Seleziona l'altro dei due punti tra i quali vuoi costruire il punto medio...

en: Construct the golden ratio point of this point and another point
it: Costruisci il punto della sezione aurea di questo punto e di un altro punto

en: Select the first of the two points of which you want to construct the golden ratio point...
it: Seleziona il primo dei due punti tra i quali vuoi costruire il punto della sezione aurea...

en: Select the other of the two points of which you want to construct the golden ratio point...
it: Seleziona l'altro dei due punti tra i quali vuoi costruire il punto della sezione aurea...

en: Set &Coordinate...
it: Imposta &coordinate...

en: Redefine
it: Ridefinisci

en: Set &Parameter...
it: Imposta &parametro...

en: Set Coordinate
it: Imposta coordinate

en: Enter the new coordinate.
it: Inserisci le nuove coordinate.

en: Set Point Parameter
it: Imposta parametro del punto

en: Choose the new parameter:
it: Scegli il nuovo parametro:

en: Change Parameter of Constrained Point
it: Cambia il parametro di un punto vincolato

en: Select the circle on which to transport a measure...
it: Seleziona il cerchio sul quale trasportare una misura...

en: Select a point on the circle...
it: Seleziona un punto sul cerchio...

en: Select the segment to transport on the circle...
it: Seleziona il segmento da trasportare sul cerchio...

en: Select a number/length as x coordinate of the point...
it: Seleziona un numero/lunghezza come coordinata x del punto...

en: Select a number/length as y coordinate of the point...
it: Seleziona un numero/lunghezza come coordinata y del punto...

en: Select a point to project onto a line...
it: Seleziona un punto da proiettare su una retta...

en: Line where the projected point will lie...
it: Retta su cui giacerà il punto proiettato...

en: Number of sides
it: Numero di lati

en: Perimeter
it: Perimetro

en: Boundary Polygonal
it: Poligonale di confine

en: Open Boundary Polygonal
it: Poligonale aperta di confine

en: Center of Mass of the Vertices
it: Centro di massa dei vertici

en: Winding Number
it: Numero di winding

en: Inside Polygon
it: Interno del poligono

en: Open Polygonal Curve
it: Poligonale aperta

en: Associated Polygon
it: Poligono associato

en: Closed Polygonal Curve
it: Poligonale chiusa

en: polygon
it: poligono

en: Select this polygon
it: Seleziona questo poligono

en: Select polygon %1
it: Seleziona il poligono %1

en: Remove a Polygon
it: Rimuovi un poligono

en: Add a Polygon
it: Aggiungi un poligono

en: Move a Polygon
it: Sposta un poligono

en: Attach to this polygon
it: Associa a questo poligono

en: Show a Polygon
it: Mostra un poligono

en: Hide a Polygon
it: Nascondi un poligono

en: closed polygonal curve
it: poligonale chiusa

en: Select this closed polygonal curve
it: Seleziona questa poligonale chiusa

en: Select closed polygonal curve %1
it: Seleziona la poligonale chiusa %1

en: Remove a closed polygonal curve
it: Rimuovi una poligonale chiusa

en: Add a closed polygonal curve
it: Aggiungi una poligonale chiusa

en: Move a closed polygonal curve
it: Sposta una poligonale chiusa

en: Attach to this closed polygonal curve
it: Associa a questa poligonale chiusa

en: Show a closed polygonal curve
it: Mostra una poligonale chiusa

en: Hide a closed polygonal curve
it: Nascondi una poligonale chiusa

en: polygonal curve
it: poligonale aperta

en: Select this polygonal curve
it: Seleziona questa poligonale aperta

en: Select polygonal curve %1
it: Seleziona la poligonale aperta %1

en: Remove a polygonal curve
it: Rimuovi una poligonale aperta

en: Add a polygonal curve
it: Aggiungi una poligonale aperta

en: Move a polygonal curve
it: Sposta una poligonale aperta

en: Attach to this polygonal curve
it: Associa a questa poligonale aperta

en: Show a polygonal curve
it: Mostra una poligonale aperta

en: Hide a polygonal curve
it: Nascondi una poligonale aperta

en: triangle
it: triangolo

en: Select this triangle
it: Seleziona questo triangolo

en: Select triangle %1
it: Seleziona il triangolo %1

en: Remove a Triangle
it: Rimuovi un triangolo

en: Add a Triangle
it: Aggiungi un triangolo

en: Move a Triangle
it: Sposta un triangolo

en: Attach to this triangle
it: Associa a questo triangolo

en: Show a Triangle
it: Mostra un triangolo

en: Hide a Triangle
it: Nascondi un triangolo

en: quadrilateral
it: quadrilatero

en: Select this quadrilateral
it: Seleziona questo quadrilatero

en: Select quadrilateral %1
it: Seleziona il quadrilatero %1

en: Remove a Quadrilateral
it: Rimuovi un quadrilatero

en: Add a Quadrilateral
it: Aggiungi un quadrilatero

en: Move a Quadrilateral
it: Sposta un quadrilatero

en: Attach to this quadrilateral
it: Associa a questo quadrilatero

en: Show a Quadrilateral
it: Mostra un quadrilatero

en: Hide a Quadrilateral
it: Nascondi un quadrilatero

en: Construct a triangle with this vertex
it: Costruisci un triangolo con questo vertice

en: Select a point to be a vertex of the new triangle...
it: Seleziona un punto come vertice del nuovo triangolo...

en: Intersect this polygon with a line
it: Interseca questo poligono con una retta

en: Select the polygon of which you want the intersection with a line...
it: Seleziona il poligono del quale vuoi l'intersezione con una retta...

en: Intersect this line with a polygon
it: Interseca questa retta con un poligono

en: Select the line of which you want the intersection with a polygon...
it: Seleziona la retta della quale vuoi l'intersezione con un poligono...

en: Intersect this polygonal curve with a line
it: Interseca questa poligonale con una retta

en: Select the polygonal curve of which you want the intersection with a line...
it: Seleziona la poligonale della quale vuoi l'intersezione con una retta...

en: Intersect this line with a polygonal curve
it: Interseca questa retta con una poligonale

en: Select the line of which you want the intersection with a polygonal curve...
it: Seleziona la retta della quale vuoi l'intersezione con una poligonale...

en: Intersect this polygon with another polygon
it: Interseca questo poligono con un altro poligono

en: Select the polygon of which you want the intersection with another polygon...
it: Seleziona il poligono del quale vuoi l'intersezione con un altro poligono...

en: Intersect with this polygon
it: Interseca con questo poligono

en: Select the second polygon for the intersection...
it: Seleziona il secondo poligono da intersecare...

en: Construct the vertices of this polygon
it: Costruisci i vertici di questo poligono

en: Select the polygon of which you want to construct the vertices...
it: Seleziona il poligono del quale vuoi costruire i vertici...

en: Construct the sides of this polygon
it: Costruisci i lati di questo poligono

en: Select the polygon of which you want to construct the sides...
it: Seleziona il poligono del quale vuoi costruire i lati...

en: Construct the convex hull of this polygon
it: Costruisci l'inviluppo convesso di questo poligono

en: Select the polygon of which you want to construct the convex hull...
it: Seleziona il poligono del quale vuoi costruire l'inviluppo convesso...

en: Project this point onto the circle
it: Proietta questo punto sul cerchio

en: Select the point for the tangent to go through...
it: Seleziona il punto per il quale passa la tangente...

en: Is this line parallel?
it: È questa retta parallela?

en: Select the first of the two possibly parallel lines...
it: Seleziona la prima delle due possibili linee parallele...

en: Parallel to this line?
it: Parallela a questa retta?

en: Select the other of the two possibly parallel lines...
it: Seleziona l'altra delle due possibili rette parallele...

en: These lines are parallel.
it: Queste rette sono parallele.

en: These lines are not parallel.
it: Queste rette non sono parallele.

en: Is this line orthogonal?
it: È questa retta perpendicolare?

en: Select the first of the two possibly orthogonal lines...
it: Seleziona la prima delle due possibili rette perpendicolari...

en: Orthogonal to this line?
it: Perpendicolare a questa retta?

en: Select the other of the two possibly orthogonal lines...
it: Seleziona l'altra delle due possibili rette perpendicolari...

en: These lines are orthogonal.
it: Queste rette sono perpendicolari.

en: These lines are not orthogonal.
it: Queste rette non sono perpendicolari.

en: Check collinearity of this point
it: Verifica l'allineamento di questo punto

en: Select the first of the three possibly collinear points...
it: Seleziona il primo dei tre punti che forse sono allineati...

en: and this second point
it: e di questo secondo punto

en: Select the second of the three possibly collinear points...
it: Seleziona il secondo dei tre punti che forse sono allineati...

en: with this third point
it: con questo terzo punto

en: Select the last of the three possibly collinear points...
it: Seleziona l'ultimo dei tre punti che forse sono allineati...

en: These points are collinear.
it: Questi punti sono allineati.

en: These points are not collinear.
it: Questi punti non sono allineati.

en: Check whether this point is on a curve
it: Controlla se questo punto è su una curva

en: Select the point you want to test...
it: Seleziona il punto per il test...

en: Check whether the point is on this curve
it: Controlla se il punto è su questa curva

en: Select the curve that the point might be on...
it: Seleziona la curva sulla quale potrebbe essere il punto...

en: This curve contains the point.
it: Questa curva contiene il punto.

en: This curve does not contain the point.
it: Questa curva non contiene il punto.

en: Check whether this point is in a polygon
it: Controlla se questo punto è su un poligono

en: Check whether the point is in this polygon
it: Controlla se il punto è in questo poligono

en: Select the polygon that the point might be in...
it: Seleziona il poligono nel quale potrebbe essere il punto...

en: This polygon contains the point.
it: Questo poligono contiene il punto.

en: This polygon does not contain the point.
it: Questo poligono non contiene il punto.

en: Check whether this polygon is convex
it: Controlla se questo poligono è convesso

en: Select the polygon you want to test for convexity...
it: Seleziona il poligono di cui vuoi controllare la convessità...

en: This polygon is convex.
it: Questo poligono è convesso.

en: This polygon is not convex.
it: Questo poligono non è convesso.

en: Check if this point has the same distance
it: Controlla se questo punto ha la stessa distanza

en: Select the point which might have the same distance from two other points...
it: Seleziona il punto che potrebbe avere la stessa distanza da due altri punti...

en: from this point
it: da questo punto

en: Select the first of the two other points...
it: Seleziona il primo degli altri due punti...

en: and from this second point
it: e da questo secondo punto

en: Select the other of the two other points...
it: Seleziona l'altro degli altri due punti...

en: The two distances are the same.
it: Le due distanze sono uguali.

en: The two distances are not the same.
it: Le due distanze non sono uguali.

en: Check whether this vector is equal to another vector
it: Controlla se questo vettore è uguale ad un altro vettore

en: Select the first of the two possibly equal vectors...
it: Seleziona il primo dei due possibili vettori uguali...

en: Check whether this vector is equal to the other vector
it: Controlla se questo vettore è uguale all'altro vettore

en: Select the other of the two possibly equal vectors...
it: Seleziona l'altro dei due possibili vettori uguali...

en: The two vectors are the same.
it: I due vettori sono uguali.

en: The two vectors are not the same.
it: I due vettori non sono uguali.

en: Check whether this object exists
it: Controlla se questo oggetto esiste

en: Select the object for the existence check...
it: Seleziona l'oggetto per il test di esistenza...

en: The object exists.
it: L'oggetto esiste.

en: The object does not exist.
it: L'oggetto non esiste.

en: Text
it: Testo

en: label
it: etichetta

en: Select this label
it: Seleziona questa etichetta

en: Select label %1
it: Seleziona l'etichetta %1

en: Remove a Label
it: Rimuovi un'etichetta

en: Add a Label
it: Aggiungi un'etichetta

en: Move a Label
it: Sposta un'etichetta

en: Attach to this label
it: Associa a questa etichetta

en: Show a Label
it: Mostra un'etichetta

en: Hide a Label
it: Nascondi un'etichetta

en: numeric label
it: valore

en: Select this numeric label
it: Seleziona questo valore

en: Select numeric label %1
it: Seleziona il valore %1

en: Remove a Numeric Label
it: Rimuovi un valore

en: Add a Numeric Label
it: Aggiungi un valore

en: Move a Numeric Label
it: Sposta un valore

en: Attach to this numeric label
it: Associa a questo valore

en: Show a Numeric Label
it: Mostra un valore

en: Hide a Numeric Label
it: Nascondi un valore

en: Numeric value
it: Valore

en: boolean label
it: etichetta booleana

en: Select this boolean label
it: Seleziona questa etichetta booleana

en: Select boolean label %1
it: Seleziona l'etichetta booleana %1

en: Remove a Boolean Label
it: Rimuovi un'etichetta booleana

en: Add a Boolean Label
it: Aggiungi un'etichetta booleana

en: Move a Boolean Label
it: Sposta un'etichetta booleana

en: Attach to this boolean label
it: Associa a questa etichetta booleana

en: Show a Boolean Label
it: Mostra un'etichetta booleana

en: Hide a Boolean Label
it: Nascondi un'etichetta booleana

en: &Copy Text
it: &Copia testo

en: &Toggle Frame
it: &Attiva/disattiva cornice

en: Set &Font...
it: Imposta &tipo di carattere...

en: Toggle Label Frame
it: Attiva/disattiva cornice dell'etichetta

en: Change Label Font
it: Cambia il tipo di carattere dell'etichetta

en: &Redefine...
it: &Ridefinisci...

en: Change &Value...
it: Cambia il &valore...

en: Enter the new value:
it: Inserisci il nuovo valore:

en: Change Displayed Value
it: Cambia il valore mostrato

en: Translate this object
it: Trasla questo oggetto

en: Select the object to translate...
it: Seleziona l'oggetto da traslare...

en: Translate by this vector
it: Trasla secondo questo vettore

en: Select the vector to translate by...
it: Seleziona il vettore secondo il quale traslare...

en: Reflect this object
it: Rifletti questo oggetto

en: Select the object to reflect...
it: Seleziona l'oggetto da riflettere...

en: Reflect in this point
it: Rifletti rispetto a questo punto

en: Select the point to reflect in...
it: Seleziona il punto rispetto al quale riflettere...

en: Reflect in this line
it: Rifletti rispetto a questa retta

en: Select the line to reflect in...
it: Seleziona la retta rispetto alla quale riflettere...

en: Rotate this object
it: Ruota questo oggetto

en: Select the object to rotate...
it: Seleziona l'oggetto da ruotare...

en: Rotate around this point
it: Ruota attorno a questo punto

en: Select the center point of the rotation...
it: Seleziona il punto centrale della rotazione...

en: Rotate by this angle
it: Ruota di questo angolo

en: Select the angle of the rotation...
it: Seleziona l'angolo della rotazione...

en: Scale this object
it: Scala questo oggetto

en: Select the object to scale...
it: Seleziona l'oggetto da scalare...

en: Scale with this center
it: Scala con questo centro

en: Select the center point of the scaling...
it: Seleziona il punto centrale della trasformazione di scala...

en: Scale by this length
it: Scala secondo questa lunghezza

en: Select a length or a segment whose length is the factor of the scaling...
it: Seleziona una lunghezza o un segmento la lunghezza del quale è il fattore di scala...

en: Scale this length...
it: Scala questa lunghezza...

en: Select the first of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
it: Seleziona la prima delle due lunghezze il cui rapporto è il fattore di scala...

en: ...to this other length
it: ... rispetto a quest'altra lunghezza

en: Select the second of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
it: Seleziona la seconda delle due lunghezze il cui rapporto è il fattore di scala...

en: Select the object to scale
it: Seleziona l'oggetto da scalare

en: Scale over this line
it: Scala rispetto a questa retta

en: Select the line to scale over
it: Seleziona la retta rispetto alla quale scalare

en: Projectively rotate this object
it: Ruota proiettivamente questo oggetto

en: Select the object to rotate projectively
it: Seleziona l'oggetto da ruotare proiettivamente

en: Projectively rotate with this half-line
it: Ruota proiettivamente con questa semiretta

en: Select the half line of the projective rotation that you want to apply to the object
it: Seleziona la semiretta della rotazione proiettiva che vuoi applicare all'oggetto

en: Projectively rotate by this angle
it: Ruota proiettivamente secondo questo angolo

en: Select the angle of the projective rotation that you want to apply to the object
it: Seleziona l'angolo della rotazione proiettiva che vuoi applicare all'oggetto

en: Harmonic Homology of this object
it: Omologia armonica di questo oggetto

en: Select the object to transform...
it: Seleziona l'oggetto da trasformare...

en: Harmonic Homology with this center
it: Omologia armonica con questo centro

en: Select the center point of the harmonic homology...
it: Seleziona il punto centrale dell'omologia armonica...

en: Harmonic Homology with this axis
it: Omologia armonica con questo asse

en: Select the axis of the harmonic homology...
it: Seleziona l'asse dell'omologia armonica...

en: Generic affinity of this object
it: Affinità generica di questo oggetto

en: Map this triangle
it: Mappa questo triangolo

en: Select the triangle that has to be transformed onto a given triangle...
it: Seleziona il triangolo che deve essere trasformato in un triangolo dato...

en: onto this other triangle
it: su questo altro triangolo

en: Select the triangle that is the image by the affinity of the first triangle...
it: Seleziona il triangolo che è l'immagine secondo l'affinità del primo triangolo...

en: First of 3 starting points
it: Primo di 3 punti iniziali

en: Select the first of the three starting points of the generic affinity...
it: Seleziona il primo dei tre punti iniziali dell'affinità generica...

en: Second of 3 starting points
it: Secondo di 3 punti iniziali

en: Select the second of the three starting points of the generic affinity...
it: Seleziona il secondo dei tre punti iniziali dell'affinità generica...

en: Third of 3 starting points
it: Terzo di 3 punti iniziali

en: Select the third of the three starting points of the generic affinity...
it: Seleziona il terzo dei tre punti iniziali dell'affinità generica...

en: Transformed position of first point
it: Posizione trasformata del primo punto

en: Select the first of the three end points of the generic affinity...
it: Seleziona il primo dei tre punti finali dell'affinità generica...

en: Transformed position of second point
it: Posizione trasformata del secondo punto

en: Select the second of the three end points of the generic affinity...
it: Seleziona il secondo dei tre punti finali dell'affinità generica...

en: Transformed position of third point
it: Posizione trasformata del terzo punto

en: Select the third of the three end points of the generic affinity...
it: Seleziona il terzo dei tre punti finali dell'affinità generica...

en: Generic projective transformation of this object
it: Trasformazione proiettiva generica di questo oggetto

en: Map this quadrilateral
it: Mappa questo quadrilatero

en: Select the quadrilateral that has to be transformed onto a given quadrilateral...
it: Seleziona il quadrilatero che deve essere trasformato in un quadrilatero dato...

en: onto this other quadrilateral
it: su questo altro quadrilatero

en: Select the quadrilateral that is the image by the projective transformation of the first quadrilateral...
it: Seleziona il quadrilatero che è l'immagine secondo la trasformazione proiettiva del primo quadrilatero...

en: First of 4 starting points
it: Primo di 4 punti iniziali

en: Select the first of the four starting points of the generic projectivity...
it: Seleziona il primo dei quattro punti iniziali della proiettività generica...

en: Second of 4 starting points
it: Secondo di 4 punti iniziali

en: Select the second of the four starting points of the generic projectivity...
it: Seleziona il secondo dei quattro punti iniziali della proiettività generica...

en: Third of 4 starting points
it: Terzo di 4 punti iniziali

en: Select the third of the four starting points of the generic projectivity...
it: Seleziona il terzo dei quattro punti iniziali della proiettività generica...

en: Fourth of 4 starting points
it: Quarto di 4 punti iniziali

en: Select the fourth of the four starting points of the generic projectivity...
it: Seleziona il quarto dei quattro punti iniziali della proiettività generica...

en: Select the first of the four end points of the generic projectivity...
it: Seleziona il primo dei quattro punti finali della proiettività generica...

en: Select the second of the four end points of the generic projectivity...
it: Seleziona il secondo dei quattro punti finali della proiettività generica...

en: Select the third of the four end points of the generic projectivity...
it: Seleziona il terzo dei quattro punti finali della proiettività generica...

en: Transformed position of fourth point
it: Posizione trasformata del quarto punto

en: Select the fourth of the four end points of the generic projectivity...
it: Seleziona il quarto dei quattro punti finali della proiettività generica...

en: Cast the shadow of this object
it: Getta l'ombra di questo oggetto

en: Select the object of which you want to construct the shadow...
it: Seleziona l'oggetto del quale vuoi costruire l'ombra...

en: Cast a shadow from this light source
it: Getta un'ombra da questa sorgente luminosa

en: Select the light source from which the shadow should originate...
it: Seleziona la sorgente luminosa dalla quale si origina l'ombra...

en: Cast a shadow on the horizon represented by this line
it: Getta un'ombra sull'orizzonte rappresentato da questa retta

en: Select the horizon for the shadow...
it: Seleziona l'orizzonte dell'ombra...

en: Transform this object
it: Trasforma questo oggetto

en: Transform using this transformation
it: Trasforma usando questa trasformazione

en: Apply a similitude to this object
it: Applica una similitudine a questo oggetto

en: Apply a similitude with this center
it: Applica una similitudine con questo centro

en: Select the center for the similitude...
it: Seleziona il centro della similitudine...

en: Apply a similitude mapping this point onto another point
it: Applica una similitudine mappando questo punto su un altro punto

en: Select the point which the similitude should map onto another point...
it: Seleziona il punto che la similitudine dovrebbe mappare in un altro punto...

en: Apply a similitude mapping a point onto this point
it: Applica una similitudine mappando un punto su questo punto

en: Select the point onto which the similitude should map the first point...
it: Seleziona il punto nel quale la similitudine dovrebbe mappare il primo punto...

en: Construct a vector from this point
it: Costruisci un vettore da questo punto

en: Select the start point of the new vector...
it: Seleziona il punto di partenza del nuovo vettore...

en: Construct a vector to this point
it: Costruisci un vettore fino a questo punto

en: Select the end point of the new vector...
it: Seleziona il punto finale del nuovo vettore...

en: Construct the vector sum of this vector and another one.
it: Costruisci il vettore somma di questo vettore e di un altro.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the sum...
it: Seleziona il primo dei due vettori dei quali vuoi costruire la somma...

en: Construct the vector sum of this vector and the other one.
it: Costruisci il vettore somma di questo vettore e dell'altro.

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the sum...
it: Seleziona l'altro dei due vettori dei quali vuoi costruire la somma...

en: Construct the vector sum starting at this point.
it: Costruisci il vettore somma che parte da questo punto.

en: Select the point to construct the sum vector in...
it: Seleziona il punto a partire dal quale costruire il vettore somma...

[ctx: @title:window]
en: New Script
it: Nuovo script

en: Select the argument objects (if any)
    in the Kig window and press "Next".
it: Seleziona gli oggetti argomenti (se ce ne sono)
    nella finestra di Kig e premi «Successivo».

en: Enter Code
it: Inserisci il codice

en: Now fill in the code:
it: Ora inserisci il codice:

en: Now fill in the Python code:
it: Ora inserisci il codice Python:

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script and click the Finish button again.
it: L'interprete Python ha trovato un errore durante l'esecuzione dello script. Correggi lo script e premi di nuovo il pulsante «Fine».

en: The Python Interpreter generated the following error output:
    %1
it: L'interprete Python ha generato il seguente errore:
    %1

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script, and click the Finish button again.
it: Sembra che ci sia un errore nello script. L'interprete Python non ha trovato alcun errore, ma lo script non genera un oggetto valido. Correggi lo script e premi di nuovo il pulsante «Fine».

[ctx: @title:window 'Edit' is a verb]
en: Edit Script
it: Modifica script

en: Edit Python Script
it: Script script Python

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script.
it: L'interprete Python ha trovato un errore durante l'esecuzione dello script. Correggilo.

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script.
it: Sembra che ci sia un errore nello script. L'interprete Python non ha trovato alcun errore, ma lo script non genera un oggetto valido. Correggilo.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can control a kig construction by means of a "pykig" 
    python script, that can be executed with the command 
    <code>pykig.py</code>.  Here is a nice example 
    (<code>hexagons.kpy</code>) you can try:
    <code><pre>
    kigdocument.hideobjects()
    def hexagons (c, v, n):
      hexagon = PolygonBCV (c, v, 6)
      if n &lt;= 0:
        hexagon.show()
        for i in range(6): 
          PolygonSide (hexagon, i, True)
        return
      cnew = MidPoints (c, v)
      hexagons (cnew, v, n-1)
      for k in [2,4]:
        v1 = PolygonVertex (hexagon, k)
        cnew = MidPoints (c, v1)
        hexagons (cnew, v1, n-1)
    hexagons (Point(0,0), Point(1,0), 5)
    </pre></code>
it: <p>Puoi controllare una costruzione di Kig con lo script Python «pykig»,
    che può essere eseguito con il comando <code>pykig.py</code>.
    Ecco un simpatico esempio (<code>hexagons.kpy</code>) che puoi provare:
    <code><pre>
    kigdocument.hideobjects()
    def hexagons (c, v, n):
      hexagon = PolygonBCV (c, v, 6)
      if n &lt;= 0:
        hexagon.show()
        for i in range(6): 
          PolygonSide (hexagon, i, True)
        return
      cnew = MidPoints (c, v)
      hexagons (cnew, v, n-1)
      for k in [2,4]:
        v1 = PolygonVertex (hexagon, k)
        cnew = MidPoints (c, v1)
        hexagons (cnew, v1, n-1)
    hexagons (Point(0,0), Point(1,0), 5)
    </pre></code>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can repeat the latest construction simply by pressing the key
    'Z'; this comes in very handy if you need to construct a sequence
    of objects with the same construction, especially if there is
    no shortcut for that construction.</p>
it: <p>Puoi ripetere l'ultima costruzione premendo semplicemente il tasto «Z»:
    è molto comodo se devi costruire una sequenza di oggetti con la stessa
    costruzione, specialmente se non c'è una scorciatoia da tastiera per essa</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>One of the most powerful tools in Kig are the menus that you can
    enter by right-clicking on an object, or on some empty space in the
    document.  You can use them to give objects names, change their colors
    and line styles, and lots of other interesting things.</p>
it: <p>Uno degli strumenti più potenti in Kig è costituito dai menu che puoi
    attivare premendo il tasto destro del mouse su un oggetto, o nello spazio
    vuoto del documento. Puoi usarli per dare nomi agli oggetti, per cambiare i
    loro i colori e lo stile del loro tratto, e per fare molte altre cose interessanti.
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can construct new points without using the menu or the toolbar, simply
    clicking somewhere on the Kig document with the <em>middle mouse
    button</em>.</p>
it: <p>Puoi costruire nuovi punti senza usare il menu o la barra degli strumenti:
    premi semplicemente il <em>tasto centrale del mouse</em>
    nel documento di Kig.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig can open several file formats: its files (<code>.kig</code> files),
    <em>KGeo</em> files, <em>KSeg</em> files, and, partially, <em>Dr. Geo</em>
    and <em>Cabri&#8482;</em> files.</p>
it: <p>Kig può aprire diversi formati di file: i file propri (file
    <code>.kig</code>), quelli di <em>KGeo</em>, quelli di <em>KSeg</em> e,
    parzialmente, i file di <em>Dr. Geo</em> e di <em>Cabri&#8482;</em>.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig has more than 20 objects and 10 transformations with more than 80 
    constructions you can use in your documents: open the <em>Objects</em> 
    menu to see them all.</p>
it: <p>Kig ha più di 20 oggetti e di 10 trasformazioni con più di 80 costruzioni 
    che puoi usare nei documenti: apri il menu <em>Oggetti</em> 
    per scoprirli tutti.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can use the selected objects to start the construction of an object
    which requires the selected objects as arguments. For example, if you have two
    points selected, you can choose <em>Start->Circle by Three Points</em> from the
    popup menu to start constructing a circle by three points.</p>
it: <p>Puoi usare gli oggetti selezionati per avviare la costruzione di un
    oggetto che richiede gli oggetti selezionati come argomenti. Per esempio, se
    hai due punti selezionati, puoi scegliere <em>Avvia->Cerchio dati tre
    punti</em> dal menu a comparsa per avviare la costruzione di un cerchio passante
    per tre punti.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig can extends its object set using external macros. You can find some
    interesting macros on the Kig website:
    <a href="https://edu.kde.org/kig">https://edu.kde.org/kig</a>.</p>
it: <p>Kig può estendere il suo insieme di oggetti usando delle macro esterne. Nel sito web di Kig puoi trovare delle macro interessanti:
    <a href="https://edu.kde.org/kig">https://edu.kde.org/kig</a>.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you have more than one object under the mouse, and you want to select any
    of them, you can click with the <em>left mouse button</em>, while holding the
    <em>Shift</em> key, to get a list of the objects under the mouse cursor which
    you can then select from.</p>
it: <p>Se hai più di un oggetto sotto il mouse e vuoi selezionarne uno
    qualsiasi, puoi fare clic con il <em>tasto sinistro del mouse</em> mentre
    tieni premuto il tasto <em>Maiusc</em>, così da avere una lista degli oggetti
    sotto il puntatore del mouse tra cui puoi scegliere.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>When you construct a locus, you can click on it with the <em>right</em> mouse
    button and select <em>cartesian equation</em> to see its cartesian equation, 
    whenever it is an algebraic curve of low degree.</p>
it: <p>Quando costruisci un luogo, puoi farci clic con il pulsante <em>destro</em>
    del mouse e selezionare <em>Equazione cartesiana</em> per vedere la sua equazione cartesiana, 
    nel caso in cui sia una curva algebrica di grado basso.</p>
