kig - en to km translation catalogue (1210 entries)

en: Circle by Center && Line
km: រង្វង់​ដោយប្រើ​​ចំណុច​កណ្ដាល និង បន្ទាត់

en: A circle constructed by its center and tangent to a given line
km: រង្វង់​មួយ​ដែល​បាន​បង្កើត​ដោយ​ចំណុច​កណ្ដាល​របស់វា ហើយ​ប៉ះ​ទៅនឹង​បន្ទាត់​ដែលបាន​ផ្ដល់ឲ្យ

en: Construct a circle tangent to this line
km: បង្កើត​រង្វង់​ដែល​ប៉ះ​ទៅ​នឹង​បន្ទាត់​នេះ

en: Select the line that the new circle should be tangent to...
km: ជ្រើស​បន្ទាត់​ដែល​ដាក់​ប៉ះ​នឹង​​រង្វង់​ថ្មី...

en: Circle by Point && Segment (as the Diameter)
km: រង្វង់​ដោយប្រើ​ចំណុច និង ចម្រៀក (ជា​អង្កត់​ផ្ចិត)

en: A circle defined by its center and the length of a segment as the diameter
km: រង្វង់​ដែលបាន​កំណត់​ដោយ​ចំណុច​កណ្ដាល​របស់វា និង ប្រវែង​នៃ​ចម្រៀក​ជា​អង្កត់​ផ្ចិត

en: Construct a circle with the diameter given by the length of this segment
km: បង្កើត​រង្វង់​ដែល​មាន​អង្កត់​ផ្ចិត​​ជា​ប្រវែង​នៃ​ចម្រៀក

en: Select the segment whose length gives the diameter of the new circle...
km: ជ្រើស​​ចម្រៀក​ដែល​ប្រវែង​របស់វា​ផ្ដល់ជា​អង្កត់​ផ្ចិត​នៃ​រង្វង់ថ្មី...

en: Equilateral Triangle
km: ត្រី​កោណ​សមបាត

en: Equilateral triangle with given two vertices
km: ត្រីកោណ​សមបាត ដែលបាន​ផ្ដល់​កំពូល​ពីរ

en: Evolute
km: ប្រែប្រួល

en: Evolute of a curve
km: បម្រែបម្រួល​ខ្សែកោង

en: Evolute of this curve
km: បម្រែបម្រួល​របស់​ខ្សែកោង​នេះ

en: Osculating Circle
km: រង្វង់​ប៉ះ

en: Osculating circle of a curve at a point
km: រង្វង់​ប៉ះ​នៃ​ខ្សែកោង នៅចំណុច​មួយ

en: Osculating circle of this curve
km: រង្វង់​ប៉ះ​នៃ​ខ្សែកោងនេះ

en: Osculating circle at this point
km: រង្វង់ប៉ះ​នៅត្រង់ចំណុច​នេះ

en: Select the point...
km: ជ្រើស​ចំណុច...

en: Square
km: ការ៉េ

en: Square with two given adjacent vertices
km: ការេ​ដែលមាន​កំពូល​ជាប់គ្នា​ដែលបាន​ផ្ដល់ឲ្យ​ពីរ

en: Vector Difference
km: ផល​ដក​វ៉ិចទ័រ

en: Construct the vector difference of two vectors.
km: សង់​​ផល​ដក​វ៉ិចទ័រ​នៃ​វ៉ិចទ័រ​ពីរ ។

en: Construct the vector difference of this vector and another one.
km: សង់​ផល​ដក​វ៉ិចទ័រ​នៃ​វ៉ិចទ័រ​នេះ​និង​វ៉ិចទ័រ​មួយ​ផ្សេង​ទៀត ។

en: Construct the vector difference of the other vector and this one.
km: សង់​ផល​ដក​វ៉ិចទ័រ​នៃ​វ៉ិចទ័រ​ផ្សេង​ទៀត​និង​វ៉ិចទ័រ​នេះ ។

en: Construct the vector difference starting at this point.
km: សង់​ផល​ដក​វ៉ិចទ័រ​ដែល​ចាប់​ផ្ដើម​នៅ​ចំណុច​នេះ ។

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the difference...
km: ជ្រើស​វ៉ិចទ័រ​ទីមួយ​នៃ​វ៉ិចទ័រ​ទាំង​ពីរ​ដែល​អ្នក​ចង់​សង់​ផល​ដក...

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the difference...
km: ជ្រើស​ផ្សេង​ក្រៅ​ពី​វ៉ិចទ័រ​ទាំង​ពីរ​ដែល​អ្នក​ចង់​សង់​ផល​ដក...

en: Select the point to construct the difference vector in...
km: ជ្រើស​ចំណុច​សម្រាប់​សង់​វ៉ិចទ័រ​ផល​ដក​ក្នុង...

en: Export to &Asymptote...
km: នាំ​ចេញ​ទៅកាន់​អាស៊ីមតូត...

en: &Asymptote...
km: អាស៊ីមតូត

en: Export as Asymptote script
km: នាំចេញ​ជា​ស្គ្រីប​អាស៊ីមតូត

en: Asymptote Options
km: ជម្រើស​អាស៊ីមតូត

en: The file "%1" could not be opened. Please check if the file permissions are set correctly.
km: ឯកសារ "%1" មិន​អាច​ត្រូវ​បាន​បើក ។ សូម​ពិនិត្យ​ថា​តើ​សិទ្ធិ​ឯកសារ​ត្រូវ​បាន​កំណត់​យ៉ាង​ត្រឹមត្រូវ ។

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
km: ជម្រើស​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFrameCheckBox)
en: Show Extra Frame
km: បង្ហាញ​ស៊ុម​បន្ថែម

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAxesCheckBox)
en: Show Axes
km: បង្ហាញ​អ័ក្ស​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show Grid
km: បង្ហាញ​ក្រឡាចត្រង្គ

en: This is an XFig file, not a Cabri figure.
km: នេះ​គឺ​ជា​ឯកសារ XFig ដែល​មិនមែន​ជា​រូប​ពន្យល់ Cabri ។

en: This Cabri version (%1) is not supported yet.
    Please contact the Kig authors to help supporting this Cabri version.
km: កំនែ​របស់ Cabri (%1) នេះ​មិន​ត្រូវ​បានគាំទ្រ​នៅ​ឡើយ​ទេ ។
    សូម​ទាក់ទង​អ្នក​និពន្ធ Kig ដើម្បីជួយ​គាំទ្រ​កំណែ​របស់ Cabri នេះ ។

en: This Cabri file contains a "%1" object, which Kig does not currently support.
km: ឯកសារ Cabri នេះ​មាន​វត្ថុ "%1", ដែល Kig បច្ចុប្បន្ន​មិន​គាំទ្រ ។

en: An error was encountered at line %1 in file %2.
km: បានជួប​កំហុស​មួយ​នៅ​​បន្ទាត់ %1 នៅ​ក្នុង​ឯកសារ %2 ។

en: The Dr. Geo file "%1" is a macro file so it contains no figures.
km: ឯកសារ Dr. Geo "%1" គឺ​ជា​ឯកសារ​ម៉ាក្រូ ដូច្នេះ​វា​មិន​មាន​រូប​ពន្យល់​ទេ ។

en: There are no figures in Dr. Geo file "%1".
km: គ្មាន​រូប​ពន្យល់​នៅ​ក្នុង​ឯកសារ Dr. Geo "%1" ទេ ។

en: Dr. Geo Filter
km: តម្រង Dr. Geo

en: The current Dr. Geo file contains more than one figure.
    Please select which to import:
km: ឯកសារ Dr. Geo បច្ចុប្បន្ន​មាន​​រូបភាព​ពន្យល់​ច្រើនជាងមួយ ។
    សូម​ជ្រើសរើស​មួយ​ដើម្បី​បញ្ចូល ៖

en: This Dr. Geo file contains a "%1 %2" object, which Kig does not currently support.
km: ឯកសារ Dr. Geo នេះ​មាន​វត្ថុ "%1 %2", ដែល Kig បច្ចុប្បន្ន​មិន​គាំទ្រ ។

en: This Dr. Geo file contains an intersection type, which Kig does not currently support.
km: ឯកសារ Dr. Geo នេះ​មាន​ប្រភេទ​ចំណុច​ប្រសព្វ, ដែល Kig បច្ចុប្បន្ន​មិន​គាំទ្រ ។

en: &Export to image
km: នាំ​ចេញ​ជា​រូបភាព

en: &Image...
km: រូបភាព...

en: Export as Image
km: នាំ​ចេញ​ជា​រូបភាព

en: Image Options
km: ជម្រើស​រូបភាព

en: Sorry, this file format is not supported.
km: សូម​ទោស, មិន​បាន​គាំទ្រ​ទ្រង់ទ្រាយ​ឯកសារ​នេះ​ទេ ។

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
km: សូម​ទោស, មាន​កំហុស​ខណៈ​ពេល​រក្សា​ទុក​រូបភាព "%1"

en: &Export To
km: នាំ​ចេញ​ជា

en: The file "%1" could not be opened.  This probably means that it does not exist, or that it cannot be opened due to its permissions
km: ឯកសារ "%1" មិន​អាច​ត្រូវ​បាន​បើក​ទេ ។  នេះ​ប្រហែល​ជា​មាន​ន័យ​ថា វា​មិន​មាន, ឬ ថា​មិន​អាច​បើក​វា​ដោយ​សា​សិទ្ធិ​របស់​វា

en: Parse Error
km: ញែក​កំហុស

en: Not Supported
km: មិន​បាន​គាំទ្រ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Resolution
km: គុណភាព​បង្ហាញ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepAspectRatio)
en: &Keep Aspect Ratio
km: រក្សា​សមាមាត្រ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
km: កម្ពស់​ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
km: ​ទទឹង ៖

en: This KSeg document uses a scaling transformation, which Kig currently cannot import.
km: ឯកសារ​ KSeg នេះ​ប្រើ​ការបម្លែង​មាត្រដ្ឋាន​ ដែល​Kig បច្ចុប្បន្ន​មិន​អាច​នាំចូល​បាន​ ។

en: This KSeg file contains a filled circle, which Kig does not currently support.
km: ​ឯកសារ​ KSeg នេះ​បាន​បំពេញ​ដោយ​រង្វង់​ ដែល​ Kig បច្ចុប្បន្ន​មិន​បាន​គាំទ្រ​ ។

en: This KSeg file contains an arc sector, which Kig does not currently support.
km: ឯកសារ​ KSeg នេះ​មាន​ចម្រៀក​ធ្នូ ដែល​Kig បច្ចុប្បន្ន​មិន​បាន​គាំទ្រ

en: This KSeg file contains an arc segment, which Kig does not currently support.
km: ឯកសារ​ KSeg នេះ​មានធ្នូ​ច្រៀក​ ដែល​Kig បច្ចុប្បន្ន​មិន​បាន​គាំទ្រ​ ។

en: Export to &Latex...
km: នាំ​ចេញ​ជា Latex...

en: &Latex...
km: Latex...

en: Export as Latex
km: នាំ​ចេញ​ជា Latex

en: Latex Options
km: ជម្រើស Latex

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Output format
km: ទ្រង់ទ្រាយ​លទ្ធផល

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, asyRadioButton)
en: Asymptote
km: អាស៊ីមតូត

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Document options
km: ជម្រើស​ឯកសារ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pictureRadioButton)
en: Picture only
km: តែ​រូបភាព​ប៉ុណ្ណោះ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, documentRadioButton)
en: Standalone document
km: ឯកសារ​ឈរ​តែឯង​

en: This file was created by Kig version "%1", which this version cannot open.
km: ឯកសារ​នេះ​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ដោយ​កំណែ Kig "%1", ដែល​កំណែ​នេះ​មិន​អាច​ត្រូវ​បាន​បើក​ទេ ។

en: This file was created by Kig version "%1".
    Support for older Kig formats (pre-0.4) has been removed from Kig.
    You can try to open this file with an older Kig version (0.4 to 0.6),
    and then save it again, which will save it in the new format.
km: ឯកសារ​នេះ​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ដោយ​កំណែ Kig "%1" ។
    គាំទ្រ​ទ្រង់ទ្រាយ​ចាស់​របស់ Kig (មុន 0.4) ត្រូវ​បាន​យក​ចេញ​ពី Kig ។
    អ្នក​អាច​សាកល្បង​បើក​ឯកសារ​នេះ​ជាមួយ​នឹង​កំណែ​ចាស់​របស់ Kig  (0.4 to 0.6),
    ហើយ​រក្សា​ទុក​វា​ម្ដង​ទៀត, ដែល​នឹង​រក្សា​ទុក​វា​ក្នុង​ទ្រង់ទ្រាយ​ថ្មី ។

en: This Kig file has a coordinate system that this Kig version does not support.
    A standard coordinate system will be used instead.
km: ឯកសារ Kig នេះ​បាន​ប្រព័ន្ធ​កូអរដោនេ​ដែល​កំណែ Kig នេះ​មិន​គាំទ្រ ។
    ខ្នាត​គំរូ​ប្រពន្ធ​កូអរដោនេ​នឹង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ជំនួស ។

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support.Perhaps you have compiled Kig without support for this object type,or perhaps you are using an older Kig version.
km: ឯកសារ Kig នេះ​ប្រើ​វត្ថុ​នៃ​ប្រភេទ "%1", ដែល​កំណែ Kig នេះ​មិន​គាំទ្រ ។ ប្រហែល​ជា​អ្នក​បាន​ចងក្រង Kig ដោយ​មិន​គាំទ្រ​ចំពោះ​ប្រភេទ​វត្ថុ​នេះ, ឬ ប្រហែល​ជា​អ្នក​កំពុង​ប្រើ​កំណែ​ចាស់​ជាង​របស់ Kig ។

en: This Kig file uses an object of type "%1", which is obsolete, you should save the construction with a different name and check that it works as expected.
km: ឯកសារ​របស់ Kig នេះ​ប្រើ​វត្ថុ​ប្រភេទ "%1" ដែល​​លែង​ប្រើ អ្នក​គួរ​រក្សាទុក​ការសាងសង់​​​ដោយ​ដាក់​ឈ្មោះ​ផ្សេង និង​ពិនិត្យ​ថាតើ​វា​ដំណើរការ​តាម​​អ្វីដែល​រំពឹង​ទុកដែរឬទេ ។

en: &Export to SVG...
km: នាំ​ចេញ​ជា SVG...

en: &SVG...
km: SVG...

en: Export as SVG
km: នាំ​ចេញ​ជា SVG

en: SVG Options
km: ជម្រើស SVG

en: Sorry, something went wrong while saving to SVG file "%1"
km: សូម​ទោស, មាន​កំហុស​ខ្លះ​ខណៈ​ពេល​រក្សា​ទុក​ទៅ​ឯកសារ SVG  "%1"

en: Export to &XFig file
km: នាំ​ចេញ​ជា​ឯកសារ XFig

en: &XFig File...
km: ឯកសារ XFig...

en: Export as XFig File
km: នាំ​ចេញ​ជា​ឯកសារ XFig

en: KDE Interactive Geometry
km: ធរណីមាត្រ​អន្តរកម្ម​របស់ KDE

en: (C) 2002-2005, The Kig developers
km: រក្សាសិទ្ធិ​ឆ្នាំ ២០០២-២០០៥ ដោយអ្នក​អភិវឌ្ឍន៍ Kig

en: Did a lot of important work all around Kig, including, but not limited to conics, cubics, transformations and property tests support.
km: ធ្វើការងារ​សំខាន់ៗ​ជាច្រើន​ដែលទាក់ទង​នឹង Kig ដែល​រួម​បញ្ចូល​វា ប៉ុន្តែ​មិន​កំណត់​ជា​សាជី គូប ការបម្លែង និង ការគាំទ្រ​ការពិសោធ​លក្ខណៈសម្បត្តិ​ឡើយ ។

en: Helped a lot with the implementation of the Locus object, there's quite some math involved in doing it right, and Franco wrote the most difficult parts.
km: បាន​ជួយ​យ៉ាង​ច្រើន​ជាមួយ​និង​ការ​ប្រតិបត្តិ​នៃ​វត្ថុ​ស្ថានរេខាណិត មានការ​គណនា​ដែល​ជាប់​ទាក់ទង​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ឲ្យ​វា​ត្រឹមត្រូវ ហើយ Franco សរសេរ​ផ្នែក​ដែល​ពិបាក​បំផុត ។

en: Responsible for the computation of the algebraic equation of a locus.
km: ទទួល​ខុសត្រូវ​ចំពោះ​ការ​គណនា​សមីការ​ពីជគណិត​របស់​ទីតាំង ។

en: Contributed the Bézier curves and related icons.
km: បាន​ផ្ដល់​ខ្សែ​កោង Bézier និង​រូបតំណាង​ដែល​ទាក់ទង ។

en: Contributed the 'asymptote' export filter.
km: បាន​ផ្ដល់​តម្រង​នាំចេញ 'អាស៊ីមតូត'

en: Author of KGeo, where I got inspiration, some source, and most of the artwork from.
km: អ្នក​និពន្ធ​របស់ KGeo, ដែល​ខ្ញុំ​ទទួល​បាន​ការ​ទូន្មាន, ប្រភព​ខ្លះ, និង ការងារ​សិល្បៈ​ភាគ​ច្រើន ។

en: Domi's brother, who he got to write the algorithm for calculating the center of the circle with three points given.
km: បង​ប្រុស​របស់ ដូមី ដែល​គាត់​បាន​សរសេរ​ក្បួន​ដោះស្រាយ​​ការគណនា​ចំណុច​កណ្តាល​នៃ​រង្វង់​ដែល​មាន​ជ្រុង​បី​ ។​

en: Responsible for the nice application SVG Icon.
km: ដែល​ទទួល​ខុស​ត្រូវ​ចំពោះ​រូប​តំណាង​កម្មវិធី SVG ដ៏​ស្រស់​ស្អាត ។

en: Responsible for the new object action icons.
km: ដែល​ទទួល​ខុស​ត្រូវ​ចំពោះ​រូប​តំណាង​សកម្មភាព​វត្ថុ​ថ្មី ។

en: Could not find the necessary Kig library, check your installation.
km: មិន​អាច​រក​បណ្ណាល័យ​ចាំបាច់​របស់​ Kig បានឡើយ​ ពិនិត្យ​ការ​ដំឡើង​របស់​អ្នក ។

en: Remove %1 Object | Remove %1 Objects
km[0]: យក​វត្ថុ %1 ចេញ​

en: Add %1 Object | Add %1 Objects
km[0]: បន្ថែម​វត្ថុ %1

en: &Set Coordinate System
km: កំណត់​ប្រព័ន្ធ​កូអរដោនេ

en: Show grid
km: បង្ហាញ​ក្រឡា​​​​ចត្រង្គ

en: Show axes
km: បង្ហាញា​អ័ក្ស

en: Invert Selection
km: បញ្ច្រាស​ការ​ជ្រើស

en: &Delete Objects
km: លុប​វត្ថុ​

en: Delete the selected objects
km: លុប​វត្ថុ​ដែល​បាន​ជ្រើស​

en: Cancel Construction
km: បោះបង់​ការ​សាងសង់​

en: Cancel the construction of the object being constructed
km: បោះបង់​ការសាងសង់​នៃ​វត្ថុ​ដែល​កំពុង​ចាប់​ផ្តើម​សាងសង់​

en: Repeat Construction
km: ធ្វើការ​សង់​ម្ដង​ទៀត

en: Repeat the last construction (with new data)
km: ធ្វើ​ការ​សាងសង់​ចុង​ក្រោយ​ម្ដង​ទៀត (ជាមួយ​ទិន្នន័យ​ថ្មី)

en: U&nhide All
km: មិន​លាក់​ទាំងអស់​

en: Show all hidden objects
km: បង្ហាញ​វត្ថុ​ដែល​លាក់​ទាំងអស់

en: &New Macro...
km: ម៉ាក្រូ​ថ្មី​...

en: Define a new macro
km: កំណត់​ម៉ាក្រូ​ថ្មី​

en: Manage &Types...
km: គ្រប់គ្រង​ប្រភេទ...

en: Manage macro types.
km: គ្រប់គ្រង​ប្រភេទ​ម៉ាក្រូ​ ។

en: &Browse History...
km: រុករក​ប្រវត្តិ...

en: Browse the history of the current construction.
km: រុករក​ប្រវត្តិ​នៃ​ការ​សាងសង់​ថ្មីៗ ។

en: Zoom in on the document
km: ពង្រីក​ឯកសារ​

en: Zoom out of the document
km: បង្រួម​ឯកសារ​

en: Recenter the screen on the document
km: ដាក់​ចំណុច​កណ្ដាល​ឡើង​វិញ​ទៅ​លើ​ឯកសារ

en: View this document full-screen.
km: មើល​ឯកសារ​នេះ​ពេញ​អេក្រង់​ ។

en: &Select Shown Area
km: ជ្រើស​ផ្ទៃ​ដែល​បង្ហាញ

en: Select the area that you want to be shown in the window.
km: ជ្រើស​ផ្ទៃ​ដែល​អ្នក​ចង់​ឲ្យ​បង្ហាញ​ក្នុង​បង្អួច ។

en: S&elect Zoom Area
km: ជ្រើស​ផ្ទៃ​ពង្រីក

note: i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) ); a->setWhatsThis( i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) );
en: Set Coordinate &Precision...
km: កំណត់​ចំនួន​ខ្ទង់​កូអរដោណេ...

en: Set the floating point precision of coordinates in the document.
km: កំណត់​ចំនួន​ខ្ទង់​ទសភាគ​របស់​កូអរដោណេ​នៅ​ក្នុង​ឯកសារ ។

en: Show &Grid
km: បង្ហាញ​ក្រឡាចត្រង្គ

en: Show or hide the grid.
km: បង្ហាញ ឬ លាក់​ក្រឡាចត្រង្គ​ ។

en: Show &Axes
km: បង្ហាញ​អ័ក្ស​

en: Show or hide the axes.
km: បង្ហាញ ឬ លាក់​អ័ក្ស​ ។

en: Wear Infrared Glasses
km: ពាក់​កញ្ចក់​អ៊ីនហ្វ្រារ៉េដ

en: Enable/disable hidden objects' visibility.
km: បើក/បិទ​វត្ថុ​ដែល​លាក់​ឲ្យ​មើល​ឃើញ ។

en: Repeat Construction (%1)
km: ធ្វើការ​សង់​ម្ដង​ទៀត (%1)

en: Repeat %1 (with new data)
km: ធ្វើ %1 ម្ដងទៀត (ជាមូយ​ទិន្នន័យ​ថ្មី)

en: The file "%1" you tried to open does not exist. Please verify that you entered the correct path.
km: ឯកសារ​ "%1" ដែល​អ្នក​ព្យាយាម​បើក​មិន​ទាន់​មាន​នូវ​ឡើយ​ទេ​ ។ សូម​ផ្ទៀងផ្ទាត់​ថា​អ្នក​បាន​បញ្ចូល​ផ្លូវ​ត្រឹមត្រូវ​  ។​

en: File Not Found
km: រក​មិន​ឃើញ​ឯកសារ​

en: Format Not Supported
km: មិន​បាន​គាំទ្រ​ទ្រង់ទ្រាយ​

en: Kig does not support saving to any other file format than its own. Save to Kig's format instead?
km: Kig មិន​គាំទ្រ​ការរក្សាទុក​ជា​ទ្រង់ទ្រាយ​ឯកសារ​ផ្សេង​ទៀត​ជាង​ទ្រង់ទ្រាយ​ផ្ទាល់​របស់​វា​ឡើយ​ ។ រក្សា​ទុក​ទៅ​ទ្រង់ទ្រាយ​របស់  Kig ជំនួស​វិញ​ឬ?

en: Save Kig Format
km: រក្សា​ទ្រង់ទ្រាយ​របស់​​ Kig

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
km: ឯកសារ​ "%1" មានរួចហើយ​ ។ តើ​អ្នក​ពិតជាចង់​សរសេរពីលើ​ឬ​?

en: Overwrite File?
km: សរសេរ​ជាន់​លើ​ឯកសារឬ?

en: Hide %1 Object | Hide %1 Objects
km[0]: លាក់វត្ថុ​ %1

en: Show %1 Object | Show %1 Objects
km[0]: បង្ហាញ​វត្ថុ​ %1

en: Zoom In
km: ពង្រីក

en: Zoom Out
km: បង្រួម

en: Recenter View
km: ដាក់​ចំណុច​កណ្ដាល​ការ​មើល​ឡើង​វិញ

en: Select the rectangle that should be shown.
km: ជ្រើស​ចតុកោណកែង​ដែល​ត្រូវ​បង្ហាញ​ ។

en: Change Shown Part of Screen
km: ផ្លាស់ប្ដូរ​ផ្នែក​ដែល​បង្ហាញ​នៃ​អេក្រង់

en: Select Zoom Area
km: ជ្រើស​ផ្ទៃ​ពង្រីក​

en: Select the zoom area by entering the coordinates<br />of the upper left corner and the lower right corner.
km: ជ្រើស​ផ្ទៃ​ពង្រីក​ដោយ​បញ្ចូល​កូអោដោណេ<br />របស់​ជ្រុង​ខាង​ឆ្វេង​ផ្នែកខាង​លើ​ និង​ជ្រុង​ខាង​ស្ដាំ​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម ។

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
km: ឯកសារ

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
km: កែសម្រួល

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
km: មើល

note: i18n: ectx: Menu (objects)
en: &Objects
km: វត្ថុ

note: i18n: ectx: Menu (new_point)
en: &Points
km: ចំណុច

note: i18n: ectx: Menu (new_line)
en: &Lines
km: បន្ទាត់

note: i18n: ectx: Menu (new_circle)
en: &Circles && Arcs
km: រង្វង់ និង អ័ក្ស

note: i18n: ectx: Menu (new_poligon)
en: Poly&gons
km: ​ពហុកោណ

note: i18n: ectx: Menu (new_vector)
en: &Vectors && Segments
km: វ៉ិចទ័រ និង ចម្រៀក

note: i18n: ectx: Menu (new_conic)
en: Co&nics && Cubics
km: សាជី និង គូប

note: i18n: ectx: Menu (new_moreconics)
en: More Conics
km: សាជី​បន្ថែម​

note: i18n: ectx: Menu (new_cubic)
en: Cu&bics
km: គូប

note: i18n: ectx: Menu (new_bezier)
en: &Bézier curves
km: ខ្សែ​កោង Bézier

note: i18n: ectx: Menu (new_angle)
en: &Angles
km: មុំ

note: i18n: ectx: Menu (new_transformation)
en: &Transformations
km: ការ​បម្លែង

note: i18n: ectx: Menu (new_differentialgeometry)
en: &Differential geometry
km: ឌីផេរ៉ងស្យែល​ធរណីមាត្រ

note: i18n: ectx: Menu (new_test)
en: T&ests
km: ពិសោធ​

note: i18n: ectx: Menu (new_other)
en: &Other
km: ផ្សេងៗ

note: i18n: ectx: Menu (types)
en: &Types
km: ប្រភេទ

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
km: ឧបករណ៍

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
km: របារ​ឧបករណ៍​មេ

note: i18n: ectx: ToolBar (points_toolbar)
en: Points
km: ចំណុច​

note: i18n: ectx: ToolBar (line_toolbar)
en: Lines
km: បន្ទាត់

note: i18n: ectx: ToolBar (vectseg_toolbar)
en: Vectors && Segments
km: វ៉ិចទ័រ និង ចម្រៀក

note: i18n: ectx: ToolBar (circle_toolbar)
en: Circles && Arcs
km: រង្វង់ និង អ័ក្ស

note: i18n: ectx: ToolBar (conic_toolbar)
en: Conics
km: សាជី

note: i18n: ectx: ToolBar (bezier_toolbar)
en: Bézier Curves
km: ខ្សែ​កោង Bézier

note: i18n: ectx: ToolBar (angles_toolbar)
en: Angles
km: មុំ

note: i18n: ectx: ToolBar (transformation_toolbar)
en: Transformations
km: ការ​ប្លែង​ភាព

note: i18n: ectx: ToolBar (tests_toolbar)
en: Tests
km: ពិសោធ

note: i18n: ectx: ToolBar (rest_toolbar)
en: Other Objects
km: វត្ថុ​ផ្សេងទៀត

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
km: ទិដ្ឋភាព

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
km: ការ​កំណត់

en: Do not show a GUI. Convert the specified file to the native Kig format. Output goes to stdout unless --outfile is specified.
km: កុំ​បង្ហាញ​ GUI ។​ បម្លែង​ឯកសារ​ដែល​បាន​បញ្ជាក់​ទៅ​ជា​ទ្រង់ទ្រាយ​ដើម​របស់​Kig  ។  ការ​បញ្ចេញ​នឹង​ទៅ​កាន់ stdout បើ --outfile មិន​បាន​បញ្ជាក់ ។

en: File to output the created native file to. '-' means output to stdout. Default is stdout as well.
km: ឯកសារ​ដែល​ត្រូវ​បញ្ចេញ​ឯកសារ​ដើម​ដែល​បាន​បង្កើត​ទៅ ។ '-' មាន​ន័យ​ថា​បញ្ចេញ​ទៅ​ stdout ។ លំនាំ​ដើម​គឺ stdout ផង​ដែរ ។

en: Document to open
km: ឯកសារ​ត្រូវ​បើក

en: Point by Numeric Labels
km: បង្ហាញ​ដោយ​ស្លាក​លេខ

en: A point whose coordinates are given by two numeric labels
km: ចំណុច​ដែល​កូអរដោនេ​របស់​វា​ត្រូវ​បាន​ផ្ដល់​ដោយ​ស្លាក​ជាលេខ​ពីរ

en: Segment
km: ចម្រៀក​

en: A segment constructed from its start and end point
km: ចម្រៀក​ត្រូវ​បាន​បង្កើតឡើង​ពី​រាងផ្កាយ​និង ចុងចំណុច​របស់​វា​

en: Segment Axis
km: អ័ក្ស​ចម្រៀក

en: The perpendicular line through a given segment's mid point.
km: បន្ទាត់​កាត់​កែង​​ត្រង់​ចំណុច​កណ្ដាល​របស់​ចម្រៀក​ដែលបាន​ផ្ដល់ឲ្យ ។

en: Line by Two Points
km: បន្ទាត់​តាម​ពី​ចំណុច​

en: A line constructed through two points
km: បង្កើត​បន្ទាត់​តាម​ពីរ​ចំណុច​

en: Half-Line
km: បន្ទាត់​ពាក់កណ្តាល​

en: A half-line by its start point, and another point somewhere on it.
km: ពាក់កណ្តាល​បន្ទាត់​តាម​ចំណុច​ចាប់​ផ្តើម​របស់​វា​ និង ចំណុច​ផ្សេង​ទៀត​នៅ​កន្លែង​ណាមួយ​លើ​វា​ ។

en: Perpendicular
km: បន្ទាត់​កាត់កែង​

en: A line constructed through a point, perpendicular to another line or segment.
km: បន្ទាត់​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​កាត់តាម​ចំណុច​ បន្ទាត់​កាត់កែង​ជាមួយ​បន្ទាត់​ឬ ចម្រៀក​ផ្សេង​ទៀត​ ។

en: Parallel
km: ប៉ារ៉ាឡែល

en: A line constructed through a point, and parallel to another line or segment
km: បន្ទាត់​ត្រូវ​បាន​សង់​កាត់តាម​ចំណុច ហើយ​ ប៉ារ៉ាឡែលសង់​តាម​បន្ទាត់​ឬ ចម្រៀក​ផ្សេងទៀត​

en: Circle by Center && Point
km: គូស​រង្វង់​តាម​ចំណុច​កណ្តាល

en: A circle constructed by its center and a point that pertains to it
km: រង្វង់​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​តាម​ចំណុច​កណ្តាល​របស់​វា​​និង ចំណុច​ដែល​ជាប់​ទាក់ទង​ជាមួយ​វា​

en: Circle by Three Points
km: គូស​រង្វង់​តាម​បី​ចំណុច​

en: A circle constructed through three points
km: បង្កើត​រង្វង់​តាម​បី​ចំណុច

en: Circle by Point && Radius
km: គូស​រង្វង់​ដោយ​ចំណុច និង​កាំ

en: A circle defined by its center and the length of the radius
km: រង្វង់​បានកំណត់​ដោយ​ចំណុច​កណ្ដាល​របស់​វា និង​ប្រវែង​របស់​កាំ

en: Construct Bisector of This Angle
km: សង់​មុំ​ស្មើ​គ្នា

en: Select the angle you want to construct the bisector of...
km: ជ្រើស​យក​មុំ​ស្មើគ្នា​​ដែល​អ្នក​ចង់​បង្កើត​ជា...

en: Angle Bisector
km: មុំ​ស្មើ​គ្នា​

en: The bisector of an angle
km: មុំ​ស្មើ​គ្នា

en: Conic by Five Points
km: គូស​សាជី​តាម​ប្រាំ​ចំណុច​

en: A conic constructed through five points
km: បង្កើត​សាជី​តាម​ប្រាំ​ចំណុច​

en: Hyperbola by Asymptotes && Point
km: គូស​អ៊ីពែបូល​តាម​អាស៊ីមតូត​និង ចំណុច​

en: A hyperbola with given asymptotes through a point
km: អ៊ីពែបូល​មាន​អាស៊ីមតូត​កាត់តាម​ចំណុច​

en: Ellipse by Focuses && Point
km: គូស​រាង​ពងក្រពើ​តាម​ចំណុច​រួម​ និង ចំណុច

en: An ellipse constructed by its focuses and a point that pertains to it
km: រាងពងក្រពើ​ត្រូវ​បានបង្កើត​តាម​ចំណុច​រួម​និ ចំណុច​ដែល​ជាប់ទាក់ទង​របស់​វា​

en: Hyperbola by Focuses && Point
km: គូស​អ៊ីពែបូល​តាម​ចំណុច​រួម និង ចំណុច

en: A hyperbola constructed by its focuses and a point that pertains to it
km: អ៊ីពែបូល​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ដោយ​ចំណុច​រួម​ និង ចំណុច​ដែល​ជាប់​ទាក់ទង់​របស់​វា​

en: Conic by Directrix, Focus && Point
km: គូស​សាជី​តាម​ដាយរិចដ្រីច​ ចំណុច​រួម​និង ជ្រុង​

en: A conic with given directrix and focus, through a point
km: សាជី​​មាន​ដាយរិចដ្រីច​និង ចំណុច​រួម​កាត់តាម​ជ្រុង​

en: Vertical Parabola by Three Points
km: គូស​ប៉ារ៉ាបូល​បញ្ឈរ​តាម​បី​ចំណុច

en: A vertical parabola constructed through three points
km: សង់​ប៉ារ៉ាបូល​បញ្ឈរ​តាម​បី​ចំណុច

en: Cubic Curve by Nine Points
km: គូស​ខ្សែកោង​គីប​តាម​ប្រាំបួន​ចំណុច​

en: A cubic curve constructed through nine points
km: ខ្សែកោង​គូប​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​តាម​ប្រាំបួន​ចំណុច​

en: Polar Point of a Line
km: បន្ទាត់​ចំណុច​រាង​ប៉ូល​

en: The polar point of a line with respect to a conic.
km: បន្ទាត់​រាង​ប៉ូល​នៃ​ចំណុច​ត្រូវ​មាន​រាង​ជា​សាជី

en: Polar Line of a Point
km: បន្ទាត់​រាង​ប៉ូល​នៃ​ចំណុច​

en: The polar line of a point with respect to a conic.
km: បន្ទាត់​រាង​ប៉ូល​នៃ​ចំណុច​ត្រូវ​មាន​រាង​ជា​សាជី​ ។

en: Cubic Curve with Node by Six Points
km: គូស​ថ្នាំង​​ខ្សែងកោង​គីប​តាម​៦​ចំណុច​

en: A cubic curve with a nodal point at the origin through six points
km: ខ្សែកោង​គូប​មាន​ចំណុច​ថ្នាំង​នៅ​ខាង​ដើម​កាត់តាម​៦ ចំណុច​

en: Cubic Curve with Cusp by Four Points
km: ខ្សែកោង​គូប​ដែល​មាន​ចុង​ស្រួច​កាត់តាម​​បួន​ចំណុច​

en: A cubic curve with a horizontal cusp at the origin through four points
km: ខ្សែកោង​គូប​មាន​ចុងស្រួច​ផ្តេក​ នៅ​ខាងដើម​កាត់​តាម​បួន​ចំណុច​

en: Cubic Function by Four Points
km: អនុគមន៍​គូប​មាន​បួន​ចំណុច

en: A cubic function through four points
km: អនុគមន៍​គូប​តាមរ​យៈ​បួន​ចំណុច

en: Directrix of a Conic
km: ដាយរិចដ្រីច​នៃ​សាជី​

en: The directrix line of a conic.
km: បន្ទាត់​ដាយរិចដ្រីច​នៃ​សាជី​ ។​

en: Angle by Three Points
km: គូស​មុំ​តាម​បី​ចំណុច

en: An angle defined by three points
km: មុំ​ដែល​បាន​កំណត់​ដោយ​បី​ចំណុច

en: Equilateral Hyperbola by Four Points
km: គូស​អ៊ីពែបូលសមបាត​កាត់តាម​ចំណុច​បួន

en: An equilateral hyperbola constructed through four points
km: អ៊ីពែបូល​សមបាត​ត្រូវ​បាន​សង់​ឡើង​ដោយ​កាត់តាម​ចំណុច​បួន

en: Construct the midpoint of this segment
km: បង្កើត​ចំណុច​កណ្តាល​នៃ​ចម្រៀក​នេះ​

en: Mid Point
km: ចំណុច​កណ្តាល​

en: The midpoint of a segment or two other points
km: ចំណុច​កណ្តាល​នៃ​ចម្រៀក​ឬ ចំណុច​ពីរ​ផ្សេងទៀត​

en: Vector
km: វ៉ិចទ័រ​

en: Construct a vector from two given points.
km: បង្កើត​វ៉ិចទ័រ​​តាម​ពីរ​ចំណុច​ដែល​បាន​ផ្តល់​ឲ្យ​ ។

en: Vector Sum
km: ផល​បូក​វ៉ិចទ័រ​

en: Construct the vector sum of two vectors.
km: សង់​ផលបូក​នៃ​វ៉ិចទ័រ​ពីរ​

en: Line by Vector
km: គូស​បន្ទាត់​តាម​វ៉ិចទ័រ​

en: Construct the line by a given vector though a given point.
km: សង់​បន្ទាត់​ដោយ​វ៉ិចទ័រ​ដែល​ផ្ដល់​ឲ្យ​តាម​ចំណុច​ដែល​ផ្ដល់​ឲ្យ ។

en: Half-Line by Vector
km: គូស​បន្ទាត់​ពាក់កណ្តាលតាម​វ៉ិចទ័រ​

en: Construct the half-line by a given vector starting at given point.
km: សង់​បន្ទាត់​ពាក់​កណ្ដាល​ដោយ​វ៉ិចទ័រ​ដែល​ផ្ដល់​ឲ្យ​ដែល​ចាប់ផ្ដើម​ពី​ចំណុច​ដែល​ផ្ដល់​ឲ្យ ។

en: Arc by Three Points
km: គូស​ធ្នូ​តាម​បីចំណុច​

en: Construct an arc through three points.
km: សង់​ធ្នូ​តាម​បី​ចំណុច ។

en: Conic Arc by Center and Three Points
km: ធ្នូ Conic នៅ​កណ្ដាល និង​មាន​ចំណុច​បី

en: Construct a conic arc with given center through three points.
km: សង់ធ្នូសា​ជី​ជា​មួយនឹង​ចំណុច​កណ្ដាល​ដែល​បានផ្ដល់​តាមរយៈ​ចំណុច​បី ។

en: Conic Arc by Five Points
km: ធ្នូ Conic មាន​ប្រាំ​ចំណុច

en: Construct a conic arc through five points.
km: សង់​ធ្នូ​សាជី​តាមរយៈ​ប្រាំ​ចំណុច ។

en: Arc by Center, Angle && Point
km: គូស​ធ្នូ​តាម​ចំណុច​កណ្ដាល មុំ និង ចំណុច

en: Construct an arc by its center and a given angle, starting at a given point
km: សង់​ធ្នូរ​តាម​ចំណុច​កណ្តាល​របស់​វា​ និង មុំ​ដែល​បាន​ផ្តល់​ឲ្យ​ ដោយ​​ចាប់ផ្តើម​នៅ​ចំណុច​ដែល​ផ្ដល់​ឲ្យ

en: Parabola by Directrix && Focus
km: គូស​ប៉ារ៉ាបូល​តាម​ដាយរិចដ្រីច​ និង ចំណុច​រួម

en: A parabola defined by its directrix and focus
km: ប៉ារ៉ាបូល​បាន​កំណត់​តាម​ដាយរិចដ្រីច​និង ចំណុច​រួម​របស់​វា​

en: Translate
km: បកប្រែ​

en: The translation of an object by a vector
km: ការបកប្រែ​វត្ថុ​តាម​វ៉ិចទ័រ​

en: Reflect in Point
km: ឆ្លុះ​និង​ចំណុច

en: An object reflected in a point
km: វត្ថុ​ត្រូវ​បាន​ឆ្លុះ​និង​ចំណុច​

en: Reflect in Line
km: ឆ្លុះ​ក្នុង​បន្ទាត់

en: An object reflected in a line
km: វត្ថុ​ត្រូវ​បាន​ជះត្រឡប់​ជា​បន្ទាត់​

en: Rotate
km: បង្វិល

en: An object rotated by an angle around a point
km: វត្ថុ​ត្រូវ​បាន​បង្វិល​តាម​មុំ​ជុំវិញ​ចំណុច​

en: Scale
km: មាត្រដ្ឋាន

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of a segment
km: ធ្វើ មាត្រដ្ឋាន​វត្ថុ​លើ​ជ្រុង​ តាម​សមាមាត្រ​ដែល​បាន​ផ្តល់​ឲ្យ​តាម​ប្រវែង​នៃ​ចម្រៀក​

en: Scale over Line
km: ធ្វើ​មាត្រដ្ឋាន​លើ​បន្ទាត់​

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of a segment
km: វត្ថុ​ដែល​បាន​ធ្វើ​មាត្រដ្ឋាន​លើ​បន្ទាត់​ តាម​សមាមាត្រ​ដែល​បាន​ផ្តល់​ឲ្យ​ដោយ​ប្រវែង​ចម្រៀក​

en: Scale (ratio given by two segments)
km: មាត្រដ្ឋាន​ (សមាមាត្រ​ដែល​បាន​ផ្តល់​ឲ្យ​តាម​ពីរ​ចម្រៀក​)

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of two segments
km: មាត្រដ្ឋាន​វត្ថុ​លើ​ជ្រុង​ តាម​សមាមាត្រ​ដែល​បាន​ផ្តល់​ឲ្យ​តាម​ប្រវែង​នៃ​ចម្រៀក​ពីរ​

en: Scale over Line (ratio given by two segments)
km: ធ្វើ​មាត្រដ្ឋាន​លើ​បន្ទាត់​  (សមាមាត្រ​ដែល​បាន​ផ្តល់​ឲ្យ​តាម​ពីរ​ចម្រៀក​)

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of two segments
km: វត្ថុ​ដែល​បាន​ធ្វើ​មាត្រដ្ឋាន​លើ​បន្ទាត់​ តាម​សមាមាត្រ​ដែល​បាន​ផ្តល់​ឲ្យ​តាម​ពីរ​ចម្រៀក​

en: Apply Similitude
km: អនុវត្ត​ភាព​ដូច​គ្នា​

en: Apply a similitude to an object (the sequence of a scaling and rotation around a center)
km: អនុវត្ត​ដំណាលៗគ្នា​ទៅ​វត្ថុ​មួយ (លំដាប់​ធ្វើមាត្រដ្ឋាន និង​បង្វិលជុំវិញ​ចំណុច​កណ្ដាល)

en: Harmonic Homology
km: ភាព​ដូច​គ្នា​​ដែល​រលាយ​ចូល​គ្នា​

en: The harmonic homology with a given center and a given axis (this is a projective transformation)
km: ភាពដូច​គ្នា​ដែល​រលាយ​ចូល​គ្នា​តាម​ចំណុចកណ្តាល​និង អ័ក្ស​ដែល​បាន ​ផ្តល​ឲ្យ​ នេះ​ជា​ការ​បម្លែង​ដែ​បញ្ចាំង​)

en: Draw Projective Shadow
km: គូស​ស្រមោល​ដែល​បញ្ចាំង​

en: The shadow of an object with a given light source and projection plane (indicated by a line)
km: ស្រមោល​វត្ថុ​បាន​ផ្តល់​នូវប្រភព​ពន្លឺ​និង ការបញ្ចាំង​ដែល​មាន​ផ្ទៃ​រាបស្មើ (បង្ហាញ​តាម​បន្ទាត់​)

en: Asymptotes of a Hyperbola
km: អាស៊ីមតូត​នៃ​អ៊ីពែបូល​

en: The two asymptotes of a hyperbola.
km: អាស៊ីមតូត​ពីរ​នៃ​អ៊ីពែបូល​មួយ​ ។

en: Triangle by Its Vertices
km: គូស​ត្រីកោណ​តាម​ចំណុច​នៃ​មុំ​របស់​វា​

en: Construct a triangle given its three vertices.
km: សង់​ត្រីកោណ​ដែល​មាន​កំពូល​បី​

en: Convex Hull
km: សំបក​ប៉ោង

en: A polygon that corresponds to the convex hull of another polygon
km: ពហុកោណ​ដែល​ត្រូវគ្នា​ទៅនឹង ពហុកោណប៉ោង​ខាងក្រៅ​ផ្សេងទៀត​

en: Bézier Quadratic by its Control Points
km: Bézier បួន​ជ្រុង​តាម​ចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ​របស់​វា

en: Construct a Bézier quadratic given its three control points.
km: សង់ Bézier បួន​ជ្រុង​ដែល​បាន​ផ្ដល់​ជាមួយ​ចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ​ទាំង​បី​របស់​វា ។

en: Bézier Cubic by its Control Points
km: Bézier បួន​ជ្រុង​ដោយ​ចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ​របស់​វា

en: Construct a Bézier cubic given its four control points.
km: សង់ Bézier បួន​ជ្រុង​ជាមួយ​ចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ​ទាំងបួន​របស់​វា ។

en: Rational Bézier Quadratic by its Control Points
km: Bézier បួន​ជ្រុង​សមស្រប​ដោយ​ចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ​​របស់​វា

en: Construct a Rational Bézier quadratic given its three control points.
km: សង់ Bézier បួន​ជ្រុង​សមស្រប​ដែល​បាន​ផ្ដល់​ជាមួយ​ចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ​ទាំង​បី​របស់​វា ។

en: Rational Bézier Cubic by its Control Points
km: Bézier បួន​ជ្រុង​សមស្រប​ដោយ​ចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ​​របស់​វា

en: Construct a Rational Bézier cubic given its four control points.
km: សង់ Bézier បួន​ជ្រុង​សមស្រប​ដែល​បាន​ផ្ដល់​ជាមួយ​ចំណុច​ទាំង​បួន​របស់វា ។

en: Parallel Test
km: ពិសោធ ប៉ារ៉ាឡែល

en: Test whether two given lines are parallel
km: ពិសោធ​ថា​តើ​បន្ទាត់​ដែល​ផ្ដល់​ឲ្យ​ទាំង​ពីរ​ប៉ារ៉ាឡែល​ឬ​ទេ

en: Orthogonal Test
km: ពិសោធ​អរតូកូណាល់

en: Test whether two given lines are orthogonal
km: ពិសោធ​ថា​តើ​បន្ទាត់​ដែល​ផ្ដល់​ឲ្យ​ទាំង​ពីរ​អរតូកូណាល់​ឬ​ទេ

en: Collinear Test
km: ពិសោធ កូលីនេអ៊ែរ

en: Test whether three given points are collinear
km: ពិសោធ​ថា​តើ​ចំណុច​បី​ដែល​បាន​ផ្តល់​ឲ្យ​​​កូលីនេអ៊ែរ​ឬ​ទេ

en: Contains Test
km: ពិសោធ ការ​មាន

en: Test whether a given curve contains a given point
km: ពិសោធ​ថាតើ​ខ្សែកោង​មាន​ចំណុច​ដែល​ផ្ដល់​ឲ្យ​ឬ​ទេ

en: In Polygon Test
km: ពិសោធ នៅ​ក្នុង​ពហុកោណ

en: Test whether a given polygon contains a given point
km: ពិសោធ​ថាតើ​ពហុកោណ​ដែល​ផ្តល់​ឲ្យ​មាន​ចំណុច​ដែល​ផ្ដល់​ឲ្យ​ឬ​ទេ

en: Convex Polygon Test
km: ពិសោធ ពហុកោណ​ប៉ោង

en: Test whether a given polygon is convex
km: ពិសោធ​គូស​ពហុកោណ​ដែល​បាន​ផ្តល់​ឲ្យ​ជាពហុកោណ​ប៉ោង​​ឬ​ទេ

en: Existence Test
km: ការ​សាកល្បង​ដែលស្ថិតស្ថេរ

en: Test whether a given object is constructible
km: សាកល្បង​ថាតើ​វត្ថុដែលបានផ្ដល់​អាច​សាងសង់​​បានដែរ​ឬទេ

en: Distance Test
km: ពិសោធ ចម្ងាយ​

en: Test whether a given point have the same distance from a given point and from another given point
km: ពិសោធ​ថាតើជ្រុង​ដែល​បានផ្តល់ឲ្យ​មាន​ចំងាយ​ដូចគ្នា​ពី​ជ្រុង​ដែល​មាន​និង ជ្រុង​ផ្សេង​ទៀត​ដែល​បាន​ផ្តល់​ឲ្យ​ឬ

en: Vector Equality Test
km: ពិសោធ ភាពស្មើគ្នា​នៃ​វ៉ិចទ័រ​

en: Test whether two vectors are equal
km: ពិសោធ គូស​វ៉ិចទ័រ​ពីរ​ស្មើគ្នា​

en: Python Script
km: ស្គ្រីប​ Python

en: Construct a new Python script.
km: បង្កើត​ស្គ្រីប​  Python ថ្មីមួយ​ ។

en: Enter coordinates in the following format: "x;y",
    where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
km: បញ្ចូល​អរកូដោនេ​ក្នុង​ទ្រង់ទ្រាយ​ដូចខាងក្រោម​ ៖  "x;y",
     x នៅ​ទីណា​ កូអរដោនេ​ x ​នៅ​ទី​នោះ​ ហើយ​  y ជា​កូអរដោនេ​នៃ​ y  ។​

en: Enter coordinates in the following format: <b>"x;y"</b>,<br />where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
km: បញ្ចូល​កូអោដោណេ​នៅ​ក្នុងទ្រង់ទ្រាយ​ដូច​ខាងក្រោម ៖ <b>"x;y"</b>,<br />ដែល x គឺ​ជា​កូអោដោណេ x និង​ y ជា​កូអោដោណេ y ។

en: Enter coordinates in the following format: "r; θ°",
    where r and θ are the polar coordinates.
km: បញ្ចូល​កូអរដោនេ​តាម​ទ្រង់ទ្រាយ​ដូច​ខាងក្រោម​ ៖  "r; θ°",
     ទីតាំង​ r និង  θ ជា​កូអរដោនេ​នៃ​បន្ទាត់​រាង​ប៉ូល​ ។​

en: Enter coordinates in the following format: <b>"r; θ°"</b>,<br />where r and θ are the polar coordinates.
km: បញ្ចូល​កូអរដោនេ​តាម​ទ្រង់ទ្រាយ​ដូច​ខាងក្រោម​ ៖  <b>"r; θ°"</b> ដែល r នឹង  θ ជា​កូអរដោនេ​​របស់​​ប៉ូល​ ។​

en: &Euclidean
km: រាង​ជាក្រឡា​

en: &Polar
km: រាងជា​ប៉ូល​

en: Set Euclidean Coordinate System
km: កំណត់​ប្រព័ន្ធ​កូអរដោនេ​រាងជាក្រឡា​

en: Set Polar Coordinate System
km: កំណត់​ប្រព័ន្ធ​កូអរដោនេ​រាងជា​ប៉ូល​

[ctx: Translators: Gradians]
en: Grad
km: ក្រាដ

en: A normal point, i.e. one that is either independent or attached to a line, circle, segment.
km: ចំណុច​ធម្មតា មាន​ន័យ​ថា ចំណុច​មួយ​ដែល​នៅ​តែ​ឯង ឬ ភ្ជាប់​ទៅ​និង​បន្ទាត់ រង្វង់ ចម្រៀក ។

en: Point
km: ចំណុច

en: Construct a text label.
km: សង់​ស្លាក​អត្ថបទ​ ។

en: Text Label
km: ស្លាក​អត្ថបទ

en: Construct a Point by its Coordinates
km: សង់​ចំណុច​តាម​កូអដោនេរបស់​វា​

en: Point by Coordinates
km: គូស​ចំណុច​តាម​កូអរដោនេ

en: Fixed Point
km: ចំណុច​ថេរ

en: Enter the coordinates for the new point.
km: បញ្ចូល​កូអរដោនេ​សម្រាប់​ចំណុច​ថ្មី ។

en: Construct a Numeric Value
km: សាងសង់​តម្លៃ​ជាលេខ

en: Numeric Value
km: តម្លៃ​ជាលេខ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_defaultCheckBox)
en: &Use default coordinate precision
km: ប្រើ​ចំនួន​ខ្ទង់​កូអរដោណេ​លំនាំដើម

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_precisionLabel)
en: &Specify coordinate precision:
km: បញ្ជាក់​ចំនួន​ខ្ទង់​កូអរដោណេ ៖

en: Insert the new size of this angle:
km: បញ្ចូល​ទំហំ​មុំ​នេះ​ថ្មី ៖

en: Use this edit field to modify the size of this angle.
km: ប្រើ​វាល​កែ​សម្រួល​នេះ​ដើម្បី​កែប្រែ​ទំហំ​មុំ ។

en: Choose from this list the goniometric unit you want to use to modify the size of this angle.<br />
    If you switch to another unit, the value in the edit field on the left will be converted to the new selected unit.
km: ជ្រើស​ពី​បញ្ជី​​ឯកតា​រង្វាស់​មុំ​ដែល​អ្នក​ចង់​ប្រើ​ដើម្បីកែប្រែ​ទំហំ​របស់​មុំ​នេះ ។<br />
    ប្រសិនបើ​អ្នក​ប្ដូរ​ទៅ​ឯកសារ​ផ្សេង តម្លៃ​នៅ​ក្នុង​វាល​កែសម្រួល​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​នឹង​ត្រូវ​បានបម្លែង​ទៅ​ឯកសារ​ដែល​បាន​ជ្រើស​ថ្មី ។

en: Could not open macro file '%1'
km: មិន​អាច​បើក​ឯកសារ​ម៉ាក្រូ '%1'

en: Kig cannot open the macro file "%1".
km: Kig មិន​អាច​បើក​ឯកសារ​ម៉ាក្រូ "%1" ។

en: This file was created by a very old Kig version (pre-0.4). Support for this format has been removed from recent Kig versions. You can try to import this macro using a previous Kig version (0.4 to 0.6) and then export it again in the new format.
km: ឯកសារ​នេះ​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ដោយ​កម្មវិធី​ Kig កំណែរ​ (pre-0.​4) ដែល​ជា​កំណែចាស់​ ។ កំណែ​ Kig បច្ចុប្បន្ន​ ដែល​គាំទ្រ​ទ្រង់ទ្រាយ​នេះ​ត្រូវ​បាន​យក​ចេញ​ ។ អ្នក​អាច​ព្យាយាម​នាំចូល​ម៉ាក្រូ​ដោយ​ប្រើ​កំណែ​ Kig ពីមុន (0.4 ទៅ​ 0. 6) ហើយ​បន្ទាប់​មកនាំវា​ចេញ​ទៅ​ជា​ទ្រង់ទ្រាយ​ថ្មី​ម្តងទៀត​ ។

en: Unnamed Macro #%1
km: ម៉ាក្រូ​គ្មាន​ឈ្មោះ #%1

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support. Perhaps you have compiled Kig without support for this object type, or perhaps you are using an older Kig version.
km: ឯកសារ Kig នេះ​ប្រើ​វត្ថុ​នៃ​ប្រភេទ "%1" ដែល​កំណែ Kig នេះ​មិន​គាំទ្រ ។ ប្រហែល​ជា​អ្នក​បាន​ចងក្រង Kig ដោយ​មិន​គាំទ្រ​ចំពោះ​ប្រភេទ​វត្ថុ​នេះ ឬ​ប្រហែល​ជា​អ្នក​កំពុង​ប្រើ​កំណែ​ចាស់​ជាង​របស់ Kig ។

en: Radical Lines for Conics
km: បន្ទាត់​រ៉ាឌីកាល់​សម្រាប់​សាជី

en: The lines constructed through the intersections of two conics.  This is also defined for non-intersecting conics.
km: បន្ទាត់​ជាច្រើន​ត្រូវ​បាន​បង្កើ​តតាម​ការប្រសព្វ​នៃ​សាជី​ពី​រ ។  នេះ​ជា​ការកំណត់​សម្រាប់​សាជី​ដែល​គ្មាន​ចំណុច​ប្រសព្វផង​ដែរ​ ។​

en: Moving Point
km: ចំណុច​រំកិល

en: Select the moving point, which will be moved around while drawing the locus...
km: ជ្រើស​ចំណុច​រំកិល​ដែល​នឹង​ត្រូវ​បាន​ផ្លាស់ទី​ជុំវិញ​ខណៈ​គូស​ស្ថានរេខាណិត...

en: Following Point
km: ចំណុច​ខាង​ក្រោម

en: Select the following point, whose locations the locus will be drawn through...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ខាង​ក្រោម ដែល​ទីតាំង​របស់​វា​ត្រូវ​បាន​ស្ថានរេខាណិត​នឹង​គូស​តាម...

en: Locus
km: ស្ថានរេខាណិត

en: A locus
km: ស្ថានរេខាណិត

en: Dependent Point
km: ចំណុច​អាស្រ័យ

en: Polygon by Its Vertices
km: គូស​ពហុកោណ​តាម​កំពូល​របស់​វា​

en: Construct a polygon by giving its vertices
km: សង់​ពហុកោណ​តាម​កំពូល​ដែល​វា​កំពុង​ផ្តល់​ឲ្យ​

en: ... with this vertex (click on the first vertex to terminate construction)
km: ... ជាមួយ​កំពូល​នេះ  (ចុចលើ​កំពូល​ដំបូង​គេ​ដើម្បី​បញ្ចប់​ដំណើរការ​ការសាងសង់​)

en: Construct a polygon with this vertex
km: បង្កើត​ពហុកោណ​តាម​កំពូល​នេះ

en: Select a point to be a vertex of the new polygon...
km: ជ្រើស​ចំណុច​កំពូល​នៃ​ពហុកោណថ្មី​...

en: Open Polygon (Polygonal Line)
km: ពហុកោណ​ចំហ (បន្ទាត់​ពហុកោណ)

en: Construct an open polygon
km: សង់​ពហុកោណ​ចំហ

en: ... with this vertex (click again on the last vertex to terminate construction)
km: ... ជាមួយ​កំពូល​នេះ  (ចុច​ម្ដងទៀត​លើ​កំពូល​ចុងក្រោយ​ដើម្បី​បញ្ចប់​ការសាងសង់​)

en: Construct a polygonal line with this vertex
km: សង់​បន្ទាត់​ពហុកោណ​ជាមួយ​កំពូល​នេះ

en: Select a point to be a vertex of the new polygonal line...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ដើម្បី​ធ្វើជា​កំពូល​របស់​បន្ទាត់​ពហុកោណ​ថ្មី​...

en: Polygon
km: ពហុកោណ

en: Construct the vertices of this polygon...
km: សង់​កំពូល​ពហុកោណ​នេះ​...

en: Vertices of a Polygon
km: កំពូល​ពហុកោណ​

en: The vertices of a polygon.
km: កំពូល​ពហុកោណ

en: Construct the sides of this polygon...
km: បង្កើត​ជ្រុង​ពហុកោណនេះ​...

en: Sides of a Polygon
km: ជ្រុ​ងពហុកោណ​

en: The sides of a polygon.
km: ជ្រុង​ពហុកោណ​

en: Regular Polygon with Given Center
km: គូស​ពហុកោណ​និយ័ត​តាម​ចំណុច​កណ្តាល​ដែល​បាន​ផ្តល់​ឲ្យ​

en: Construct a regular polygon with a given center and vertex
km: សង់​ពហុកោណ​និយ័ត​ជាមួយ​ចំណុច​កណ្តាល​និង ចំណុច​កំពូល​ដែល​បាន​ផ្តល់​ឲ្យ​

en: Construct a regular polygon with this center
km: សង់​ពហុកោណ​និយ័ត​ជាមួយ​ចំណុច​កណ្តាល​នេះ​

en: Construct a regular polygon with this vertex
km: សង់​ពហុកោណ​និយ័ត​ជាមួយ​កំពូល​នេះ

en: Adjust the number of sides (%1/%2)
km: លៃតម្រូវ​ចំនួន​ជ្រុង​ (%1/%2)

en: Adjust the number of sides (%1)
km: លៃតម្រូវ​ចំនួន​ជ្រុង​ (%1)

en: Select the center of the new polygon...
km: ជ្រើស​ចំណុច​កណ្តាល​នៃ​ពហុកោណ​ថ្មី​...

en: Select a vertex for the new polygon...
km: ជ្រើស​កំពូល​សម្រាប់​ពហុកោណ​ថ្មី​...

en: Move the cursor to get the desired number of sides...
km: ផ្លាស់ទី​ទស្សទ្រនិចដើម្បី​ទទួល​បាន​លេខ​ដែល​អ្នក​ចង់​បាន​...

en: Bézier Curve by its Control Points
km: ខ្សែ​កោង Bézier តាម​ចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ​របស់​វា

en: Construct a Bézier curve by giving its control points
km: សង​ខ្សែ​កោង Bézier ដោយ​ការ​ផ្ដល់​ចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ​របស់​វា

en: ... with this control point (click again on the last control point to terminate construction)
km: ... ជាមួយ​ចំណុច​ត្រួត​ពិនិត្យ​នេះ (ចុច​ម្ដងទៀត​លើ​ចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ​ចុងក្រោយ​ដើម្បី​បញ្ចប់​​ការសាងសង់​)

en: Construct a Bézier curve with this control point
km: បង្កើត​ខ្សែ​កោង Bézier ជាមួយ​ចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ​នេះ

en: Select a point to be a control point of the new Bézier curve...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ដើម្បី​ធ្វើជា​ចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ​របស់​ខ្សែ​កោង Bézier ថ្មី​...

en: Rational Bézier Curve by its Control Points
km: ខ្សែ​កោង Bézier សមស្រប​តាម​ចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ​របស់​វា

en: Construct a Bézier curve by giving its control points and positive weights
km: សង់​ខ្សែ​កោង Bézier ដោយ​ការ​ផ្ដល់​ចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ​របស់​វា និង​ភាព​សំខាន់​វិជ្ជមាន

en: ... assign this weight to last selected control point
km: ...កំណត់​ភាព​សំខាន់​នេះ​ទៅកាន់​ចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ​ដែល​បាន​ជ្រើស​ចុងក្រោយ

en: ... with this control point (click again on the last control point or weight to terminate construction)
km: ... ជាមួយ​ចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ​នេះ (ចុច​ម្ដងទៀត​លើ​ចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ ឬ​ភាព​សំខាន់​ដែល​បាន​ជ្រើស​ចុងក្រោយ​ដើម្បី​បញ្ចប់​ការសាងសង់​)

en: Construct a rational Bézier curve with this control point
km: សង់​ខ្សែ​កោង Bézier សមស្រប​ជាមួយ​ចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ​ទាំងនេះ

en: Select a point to be a control point of the new rational Bézier curve...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ដើម្បី​ធ្វើជា​ចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ​របស់​ខ្សែ​កោង Bézier សមស្រប​ថ្មី...

en: Select a numeric label to be a weight of last selected point...
km: ជ្រើស​ស្លាក​លេខ​ដើម្បី​ធ្វើជា​ភាព​សំខាន់​របស់​ចំណុច​ដែល​បាន​ជ្រើស...

en: Construct the Radical Lines of This Circle
km: សង់​បន្ទាត់​រ៉ាឌីកាល់​នៃ​រង្វង់​នេះ​

en: Construct the Radical Lines of This Conic
km: សង់បន្ទាត់​រ៉ាឌីកាល់​នៃ​សាជី​នេះ

en: Generic Affinity
km: ភាព​ដូច​គ្នា​នៃ​ប្រភេទ

en: The unique affinity that maps three points (or a triangle) onto three other points (or a triangle)
km: មាន​ភាពដូចគ្នា​តែមួយ​គត់​ដែល​ផ្គូរផ្គង​ទៅ​នឹង ជ្រុង​ទាំងបី​ (ឬ ត្រីកោណ​) លើ​ជ្រុង​បី​ផ្សេង​ទៀត​ (ឬ ត្រីកោណ​)

en: Generic Projective Transformation
km: កាបម្លែង​នៃ​ប្រភេទដែល​បញ្ជាំង

en: The unique projective transformation that maps four points (or a quadrilateral) onto four other points (or a quadrilateral)
km: ការបម្លែង​ដែល​បញ្ជាំង​តែ​មួយ​ផ្គួរផ្គង​ទៅ​បួន​ចំណុច​ (ឬ ចតុរ័ង្ស​) លើ​បួន​ចំណុច​ផ្សេង​ទៀត​ (ឬ ចតុរ័ង្ស​)

en: Inversion of Point, Line or Circle
km: ការ​ដាក់​បញ្ច្រាស់​នៃ​ចំណុច បន្ទាត់​ ឬ រង្វង់​

en: The inversion of a point, line or circle with respect to a circle
km: ការ​ដាក់​បញ្ច្រាស់​នៃ​ចំណុច​ បន្ទាត់​ឬ រង្វង់​ ដែល​គោរព​ទៅតាម​រង្វង់

en: Measure Transport
km: រង្វាស់​បញ្ជូន​

en: Transport the measure of a segment or arc over a line or circle.
km: បញ្ជូន​រង្វាស់​នៃ​ចម្រៀក​ឬ ធ្នូលើ​បន្ទាត់​ឬ រង្វង់​ ។​

en: Segment to transport
km: ចម្រៀក​សម្រាប់​បញ្ជូន​

en: Arc to transport
km: ធ្នូ​សម្រាប់​បញ្ជូន​

en: Value to transport
km: តម្លៃ​ត្រូវ​បញ្ជូន

en: Transport a measure on this line
km: បញ្ជូន​រង្វាស់​លើ​បន្ទាត់​នេះ

en: Transport a measure on this circle
km: បញ្ជូន​រង្វាស់​លើ​រង្វង់​នេះ​

en: Start transport from this point of the circle
km: ចាប់​ផ្តើម​បញ្ជូន​ពី​ចំណុច​នៃ​រង្វង់​នេះ

en: Start transport from this point of the line
km: ចាប់​ផ្តើម​បញ្ជូន​ពី​ចំណុច​នៃ​បន្ទាត់​នេះ

en: Start transport from this point of the curve
km: ចាប់​ផ្តើម​បញ្ជូន​ពី​ចំណុច​នៃ​ខ្សែកោង​នេះ

en: Select a segment, arc or numeric label to be transported...
km: ជ្រើស​អង្កត់ ធ្នូ ឬ​ស្លាក​លេខ​ដែល​ត្រូវ​ដឹកជញ្ជូន...

en: Select a destination line or circle...
km: ជ្រើស​បន្ទាត់​ទិសដៅ ឬ​រង្វង់​...

en: Choose a starting point on the line/circle...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម​នៅ​លើ​រង្វង់/បន្ទាត់...

en: Intersect with this conic
km: ប្រសព្វ​ជាមួយ​សាជី​នេះ

en: Intersect with this line
km: ប្រសព្វ​ជាមួយ​បន្ទាត់​នេះ​

en: Intersect with this cubic
km: ប្រសព្វ​ជាមួយ​គូប​នេះ

en: Intersect with this circle
km: ប្រសព្វ​ជាមួយ​រង្វង់​នេះ​

en: Intersect
km: ប្រសព្វ

en: The intersection of two objects
km: ការ​ប្រសព្វ​នៃ​​វត្ថុ​ពីរ​

en: Intersect this Circle
km: ប្រសព្វ​តាម​​រង្វង់​នេះ​

en: Intersect this Conic
km: ប្រសព្វ​តាម​​សាជី​នេះ​

en: Intersect this Segment
km: ប្រសព្វ​​បន្ទាត់​នេះ​

en: Intersect this Half-line
km: ប្រសព្វ​កន្លះ​បន្ទាត់​នេះ​

en: Intersect this Line
km: ប្រសព្វ​តាម​​បន្ទាត់​នេះ​

en: Intersect this Cubic Curve
km: ប្រសព្វ​ខ្សែកោ​ង​គូប​នេះ

en: Intersect this Arc
km: ប្រសព្វ​ធ្នូរ​នេះ​

en: Intersect this Polygon
km: ប្រសព្វ​ពហុកោណ​នេះ​

en: Intersect this Polygonal
km: ប្រសព្វ​ពហុកោណ​នេះ

en: with this Circle
km: ជាមួយ​រង្វង់​នេះ

en: with this Conic
km: ជាមួយ​កំពូល​នេះ​

en: with this Segment
km: ជាមួយ​អង្កត់​នេះ

en: with this Half-line
km: ជាមួយ​កន្លះ​បន្ទាត់​នេះ

en: with this Line
km: ជាមួយ​បន្ទាត់​

en: with this Cubic Curve
km: ជាមួយ​ខ្សែកោង​គូប​នេះ

en: with this Arc
km: ជាមួយ​ធ្នូ​នេះ​

en: with this Polygon
km: ជាមួយ​ពហុកោណ​នេះ

en: with this Polygonal
km: ជាមួយ​ពហុកោណ​នេះ

en: Select the first of the points of which you want to construct the midpoint...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ដំបូង​គេ​ដែល​អ្នក​ចង់​សង់​ចំណុច​កណ្តាល​...

en: Construct the midpoint of this point and another one
km: សង់​ចំណុច​កណ្តាល​នៃ​ជ្រុង​និង ជ្រុង​មួយ​ផ្សេងទៀត​

en: Select the other of the points of which to construct the midpoint...
km: ជ្រើស​ជ្រុង​មួយ​ផ្សេងទៀត​សម្រាប់​សង់​ចំណុច​កណ្តាល​...

en: Select the first object to intersect...
km: ជ្រើស​វត្ថុ​ដំបូង​សម្រាប់​ប្រសព្វ​...

en: Select the second object to intersect...
km: ជ្រើស​វត្ថុ​លើក​ទី​ពីរ​ដើម្បី​ប្រសព្វ​...

en: Tangent
km: តង់ហ្សង់

en: The line tangent to a curve
km: បន្ទាត់​តង់ហ្សង់​សម្រាប់​ខ្សែកោង​

en: Tangent to This Circle
km: តង់ហ្សង់​រង្វង់​នេះ​

en: Tangent to This Conic
km: តង់ហ្សង់​សាជីនេះ

en: Tangent to This Arc
km: តង់ហ្សង់​ធ្នូ​នេះ​

en: Tangent to This Cubic Curve
km: តង់ហ្សង់​ខ្សែកោង​គូប​នេះ

en: Tangent to This Curve
km: តង់ហ្សង់​ខ្សែកោង​នេះ​

en: Tangent at This Point
km: តង់ហ្សង់​ជ្រុង​នេះ

en: Center Of Curvature
km: ចំណុច​កណ្តាល​នៃ​កំណោង​

en: The center of the osculating circle to a curve
km: ចំណុច​កណ្តាល​នៃ​រង្វង់​ប៉ះ​ទៅ​និង ខ្សែកោង​

en: Center of Curvature of This Conic
km: ចំណុច​កណ្តាល​នៃ​កំណោង​របស់​សាជីនេះ​

en: Center of Curvature of This Cubic Curve
km: ចំណុច​កណ្តាល​នៃខ្សែកោង​គូបនេះ

en: Center of Curvature of This Curve
km: ចំណុច​កណ្តាល​នៃកំណោង​ខ្សែកោង​នេះ​

en: Center of Curvature at This Point
km: ចំណុច​កណ្តាល​នៃកំណោង​របស់​ចំណុច​នេះ

[ctx: Translators: Pixel]
en: pixel
km:  ភីកសែល

[ctx: Translators: Centimeter]
en: cm
km: ស.ម.

[ctx: Translators: Inch]
en: in
km: អ៊ិន្ឈ៍

en: Which object?
km: វត្ថុ​មួយ​ណា​?

en: Click the location where you want to place the new point, or the curve that you want to attach it to...
km: ចុចលើ​ទីតាំង​មួយ​ណា​ដែល​អ្នក​ចង់​ដាក់​ចំណុច​ថ្មី​ ឬ ខ្សែកោង​ដែល​អ្នក​ចង់​ភ្ជាប់​ជាមួយ​ទៅ​កាន់...

en: Now select the location for the result label.
km: ឥឡូវ​នេះ​ជ្រើស​ទីតាំង​សម្រាប់​ទុក​លទ្ធផល​ស្លាក​ ។​

en: Here you can edit the name of the current macro type.
km: នៅត្រង់នេះ អ្នកអាច​កែសម្រួល​ឈ្មោះ​ប្រភេទម៉ាក្រូ​បច្ចុប្បន្ន​បាន ។

en: Here you can edit the description of the current macro type. This field is optional, so you can also leave this empty: if you do so, then your macro type will have no description.
km: នៅទីនេះ​ អ្នកអាច​កែសម្រួល​សេចក្ដី​ពិពណ៌នា​របស់ប្រភេទ​ម៉ាក្រូ​បច្ចុប្បន្ន​បាន ។ វាល​នេះ​គឺ​ជា​ជម្រើស ដូច្នេះ អ្នកអាច​​មិនបំពេញ​វាបាន ៖ ប្រសិន​បើអ្នក​ធ្វើ​ដូច្នេះ នៅពេលនោះ ប្រភេទ​ម៉ាក្រូ​របស់អ្នក​នឹង​គ្មាន​សេចក្ដី​ពិពណ៌នា ។

en: Use this button to change the icon of the current macro type.
km: ចុច​ប៊ូតុង​នេះ ដើម្បី​ផ្លាស់ប្ដូរ​រូបតំណាងប្រភេទម៉ាក្រូ​បច្ចុប្បន្ន ។

en: The name of the macro can not be empty.
km: ឈ្មោះ​ម៉ាក្រូ​មិន​អាច​ទទេ​បាន​ឡើយ​ ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Here you can modify the name, the description and the icon of this macro type.
km: ត្រង់នេះ​អ្នក​អាច​កែប្រែ​ឈ្មោះ សេចក្ដី​ពិពណ៌នា និង រូបតំណាង​របស់ប្រភេទ​ម៉ាក្រូ ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_3)
en: Name:
km: ឈ្មោះ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_2_2)
en: Description:
km: ការ​ពិពណ៌នា ៖

en: Start of the construction
km: ចាប់ផ្ដើម​ការ​សាងសង់

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Description of the current step:
km: ការ​ពិពណ៌នា​សម្រាប់​ជំហាន​បច្ចុប្បន្ន ៖

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonFirst)
en: First step
km: ជំហាន​ទី ១

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonBack)
en: One step back
km: មួយ​ជំហាន​ថយ​ក្រោយ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonNext)
en: One step forward
km: មួយ​ជំហាន​ទៅ​មុខ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonLast)
en: Last step
km: ជំហាន​ចុង​ក្រោយ

en: Name
km: ឈ្មោះ

en: <unnamed object>
km: <វត្ថុ​ដែល​គ្មាន​ឈ្មោះ>

en: There are '%n' parts in the text that you have not selected a value for. Please remove them or select enough arguments.
km: មាន​ផ្នែក​ '%n' ​ក្នុង​អត្ថបទ​ដែល​អ្នក​មិនទាន់​បានជ្រើស​តម្លៃ​សម្រាប់​ ។សូម​យក​ពួក​វា​ចេញ​ ឬ យក​អាគុយម៉ង់​មួយ​គ្រប់គ្រាន់​ហើយ​​ ។

en: argument %1
km: អាគុយម៉ង់​ %1

en: Selecting argument %1
km: កំពុង​ជ្រើស​អាគុយម៉ង់  %1

en: Change Label
km: ផ្លាស់ប្តូរ​ស្លាក​

en: Set Value
km: កំណត់​តម្លៃ

en: Enter value:
km: បញ្ចូល​តម្លៃ ៖

en: Select the position for the new numeric value...
km: ជ្រើស​ទីតាំង​សម្រាប់​តម្លៃ​ជា​លេខ​ថ្មី...

en: One of the result objects you selected cannot be calculated from the given objects. Kig cannot calculate this macro because of this. Please press Back, and construct the objects in the correct order...
km: លទ្ធផលមួយ​នៃ​​វត្ថុជាច្រើន​​ដែល​អ្នក​បាន​ជ្រើស​មិន​អាច​ត្រូវ​បាន​គណនា​ពី​វត្ថុ​ដែល​បាន​ផ្តល់​ឲ្យ​ឡើយ​ ។  Kig មិន​អាច​គណនា​ម៉ាក្រូនេះបាន​ឡើយ​​ដោយ​សារតែ​បញ្ហានេះ​ ។ សូមចុច ត្រឡប់​ បន្ទាប់​មក​បង្កើត​វត្ថុ​ដែល​ត្រឹមត្រូវ​មួយ​...

en: One of the given objects is not used in the calculation of the resultant objects.  This probably means you are expecting Kig to do something impossible.  Please check the macro and try again.
km: វត្ថុ​មួយ​ក្នុង​ចំណោម​វត្ថុ​ដែល​បាន​ផ្ដល់​ឲ្យ​មិន​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ក្នុង​ការ​គណនា​នៃ​វត្ថុ​លទ្ធិផល​ទេ ។  វា​ប្រហែល​ជា​មាន​ន័យ​ថា​អ្នក​កំពុង​រំពឹង​ឲ្យ Kig ធ្វើ​អ្វី​ដែល​មិន​អាច​ទៅ​រួច ។  សូម​ពិនិត្យ​ម៉ាក្រូ និង​ព្យាយាម​ម្ដង​ទៀត ។

en: Given Objects
km: វត្ថុ​ដែល​បានផ្ដល់ឲ្យ

en: Select the "given" objects for your new macro and press "Next".
km: ជ្រើស​វត្ថុ"ដែល​បាន​ផ្ដល់​ឲ្យ" សម្រាប់​ម៉ាក្រូថ្មីរបស់អ្នក ហើយ ចុច "បន្ទាប់" ។

en: Final Object
km: វត្ថុ​ចុង​បញ្ចប់

en: Select the final object(s) for your new macro.
km: ជ្រើស​វត្ថុ​ចុង​បញ្ចប់​សម្រាប់​ម៉ាក្រូថ្មីរបស់អ្នក ។

en: Enter a name and description for your new type.
km: បញ្ចូល​ឈ្មោះ និង សេចក្ដី​ពិពណ៌នា​សម្រាប់​ប្រភេទ​ថ្មី​របស់អ្នក ។

en: &Name:
km: ឈ្មោះ ៖

en: &Description:
km: ការ​ពិពណ៌នា ៖

en: &Icon:
km: ​រូប​តំណាង ៖

en: Move %1 Object | Move %1 Objects
km[0]: ផ្លាស់ទី​ វត្ថុ​ %1​

en: Redefine Point
km: កំណត់​ជ្រុង​ឡើង​វិញ​

en: Black
km: ខ្មៅ

en: Gray
km: ប្រផេះ

en: Red
km: ក្រហម

en: Green
km: បៃតង

en: Cyan
km: ផ្ទៃមេឃ

en: Yellow
km: លឿង

en: Dark Red
km: ក្រហម​ទុំ

en: &Hide
km: លាក់

en: &Show
km: បង្ហាញ

en: &Move
km: ផ្លាស់ទី

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: &Delete
km: លុប

en: &Custom Color
km: ពណ៌​ផ្ទាល់ខ្លួន​

en: Change Object Color
km: ផ្លាស់ប្តូរ​ពណ៌​វត្ថុ​

en: Change Object Width
km: ផ្លាស់ប្តូរ​ទទឹង​វត្ថុ​

en: Change Point Style
km: ផ្លាស់ប្តូរ​រចនាប័ទ្ម​ចំណុច​

en: Change Object Style
km: ផ្លាស់ប្តូរ​រចនាប័ទ្ម​វត្ថុ​

en: Set &Name...
km: កំណត់​ឈ្មោះ​...

en: &Name
km: ឈ្មោះ

en: Set Object Name
km: កំណត់​ឈ្មោះ​វត្ថុ​

en: Set Name of this Object:
km: កំណត់​ឈ្មោះ​វត្ថុ​នេះ ៖

en: %1 Object | %1 Objects
km[0]: %1 វត្ថុ​

en: Kig Document
km: ឯកសារ​Kig

en: &Transform
km: ការ​ប្លែង​ភាព

en: T&est
km: ពិសោធ​

en: Const&ruct
km: សង់​

en: &Start
km: ចាប់ផ្ដើម

en: Add Te&xt Label
km: បន្ថែម​ស្លាក​អត្ថបទ

en: Set Co&lor
km: កំណត់​ពណ៌

en: Set &Pen Width
km: កំណត់​ទទឹង​ប៉ិច​

en: Set St&yle
km: កំណត់​រចនាប័ទ្ម​

en: Set Coordinate S&ystem
km: កំណត់​ប្រព័ន្ធ​កូអរដោនេ

[ctx: More menu items]
en: More...
km: ច្រើន​ទៀត...

en: Enter Label Text
km: បញ្ចូល​អត្ថបទ​សម្រាប់​ស្លាក

en: Enter the text for your label here and press "Next".
    If you want to show variable parts, then put %1, %2, ... at the appropriate places (e.g. "This segment is %1 units long.").
km: បញ្ចូល​អត្ថបទ​សម្រាប់​ស្លាករបស់អ្នកនៅទីនេះ ហើយចុច "បន្ទាប់" ។
    ប្រសិនបើអ្នក​ចង់បង្ហាញ​ផ្នែក​វ៉ារ្យ៉ង់ នោះអ្នកដាក់ %1 %2 ... នៅទីដែល​សមស្រប (ឧ. "ចម្រៀក​នេះគឺមានប្រវែង %1 ​ឯកតា") ។

en: Show text in a frame
km: បង្ហាញ​អត្ថបទ​នៅក្នុង​ស៊ុម

en: Select Arguments
km: ជ្រើស​អាគុយម៉ង់

en: Now select the argument(s) you need.  For every argument, click on it, select an object and a property in the Kig window, and click finish when you are done...
km: ឥឡូវ ចូរជ្រើស​អាគុយម៉ង់​ដែលអ្នក​ត្រូវការ ។  ចំពោះ​អាគុយម៉ង់​ទាំងអស់ គឺ​ត្រូវចុច​លើវាជ្រើស​វត្ថុ​មួយ និង លក្ខណៈសម្បត្តិ​មួយ​នៅក្នុងបង្អួច Kig  រួចហើយចុច​ បញ្ចប់ នៅពេលដែលអ្នក​បាន​ធ្វើរួច...

en: Macro
km: ម៉ាក្រូ​

en: Type
km: ប្រភេទ

en: Description
km: ការពិពណ៌នា

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: &Edit...
km: កែ​សម្រួល...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonExport)
en: E&xport...
km: នាំចេញ...

en: Are you sure you want to delete this type? | Are you sure you want to delete these %1 types?
km[0]: តើ​អ្នក​ពិតជា​ចង់លុប​ប្រភេទ​ %1 ទាំងនេះ​ចោល​ឬ ?

en: Are You Sure?
km: តើ​អ្នក​ប្រាកដ​ហើយ​ឬ ?

en: Export Types
km: នាំ​ចេញ​ប្រភេទ

en: Import Types
km: នាំ​ចូល​ប្រភេទ

en: There is more than one type selected. You can only edit one type at a time. Please select only the type you want to edit and try again.
km: មាន​ប្រភេទ​ច្រើន​ជាងមួយ​ដែល​ត្រូវ​បាន​ជ្រើស​ ។  អ្នក​អាច​កែសម្រួល​ប្រភេទ​មួយ​ក្នុង​ពេល​តែ​មួយ​ ។ សូម​ជ្រើស​បាន​តែ​ប្រភេទ​មួយ​ដែល​អ្នក​ចង់​កែសម្រួល​ ហើយ​ព្យាយាម​ម្តងទៀត​ ។

en: More Than One Type Selected
km: បាន​ជ្រើស​ប្រភេទ​ច្រើន​ជាង​មួយ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, typeList)
en: Select types here...
km: ជ្រើស​ប្រភេទ​នៅទីនេះ...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, typeList)
en: This is a list of the current macro types... You can select, edit, delete, export and import them...
km: នេះ​ជា​បញ្ជី​ប្រភេទ​ម៉ាក្រូ​បច្ចុប្បន្ន... អ្នកអាចជ្រើស កែសម្រួល លុប នាំ​ចេញ និង នាំចូលពួកវាបាន...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: Edit the selected type.
km: កែសម្រួល​ប្រភេទ​ដែល​បាន​ជ្រើស ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: Delete all the selected types in the list.
km: លុប​ប្រភេទ​ដែល​បានជ្រើលស​ចេញពី​បញ្ជី​ទាំងអស់ ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonExport)
en: Export all the selected types to a file.
km: នាំ​ប្រភេទ​ឯកសារ​ដែល​បានជ្រើស​ចេញ​ទៅ​កាន់​ឯកសារ​ទាំងអស់ ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonImport)
en: Import macros that are contained in one or more files.
km: នាំ​ចូល​ម៉ាក្រូ​ដែល​មាន​នៅក្នុង​ឯកសារ​មួយ​ឬ​ច្រើន ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonImport)
en: &Import...
km: នាំចូល...

en: Construct an angle through this point
km: សង់​មុំ​តាម​ចំណុច​នេះ​

en: Select a point that the first half-line of the angle should go through...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ដែល​មុំ​ពាក់កណ្តាល​បន្ទាត់​ដំបូង​ត្រូវ​កាត់​តាម​...

en: Construct an angle at this point
km: សង់​មុំ​តាម​ចំណុច​នេះ

en: Select the point to construct the angle in...
km: ជ្រើស​ចំណុច​សម្រាប់​សង់​មុំ​ក្នុង​...

en: Select a point that the second half-line of the angle should go through...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ដែល​មុំ​ពាក់​កណ្តាល​បន្ទាត់​ទីពីរ​ត្រូវ​កាត់​តាម​...

en: Set Si&ze
km: កំណត់​ទំហំ​

en: Resize Angle
km: ប្តូរ​ទំហំ​មុំ​

en: Construct an arc starting at this point
km: សង់​ធ្នូ​ដោយ​ចាប់ផ្ដើម​នៅ​ចំណុច​នេះ

en: Select the start point of the new arc...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម​នៃ​ធ្នូ​ថ្មី...

en: Construct an arc through this point
km: សង់​ធ្នូ​កាត់តាម​ចំណុច​នេះ​

en: Select a point for the new arc to go through...
km: ជ្រើស​ចំណុច​សម្រាប់​ធ្នូ​ថ្មី​សម្រាប់​កាត់តាម​...

en: Construct an arc ending at this point
km: សង់​ចុង​ធ្នូ​កាត់តាម​ចំណុច​នេះ​

en: Select the end point of the new arc...
km: ជ្រើស​ចុង​ចំណុច​នៃ​ធ្នូ​ថ្មី ...

en: Construct an arc with this center
km: សង់​ធ្នូ​ជាមួយ​ចំណុច​កណ្តាល​

en: Select the center of the new arc...
km: ជ្រើស​ចំណុច​កណ្តាល​នៃ​ធ្នូ​ថ្មី...

en: Construct an arc with this angle
km: សង់​ធ្នូ​ជាមួយ​មុំ​នេះ​

en: Select the angle of the new arc...
km: ជ្រើស​មុំ​នៃ​ធ្នូ​ថ្មី​...

en: Construct a conic arc starting at this point
km: សង់​ធ្នូ​ដោយ​ចាប់ផ្ដើម​នៅ​ចំណុច​នេះ

en: Select the start point of the new conic arc...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម​របស់​ធ្នូ​ថ្មី...

en: Construct a conic arc through this point
km: សង់​សាជី​កាត់តាម​ចំណុច​នេះ​

en: Select a point for the new conic arc to go through...
km: ជ្រើស​ចំណុច​សម្រាប់​ធ្នូ​​សាជី​ថ្មី​ដែលត្រូវ​កាត់តាម...​

en: Construct a conic arc ending at this point
km: សង់​ចុង​ធ្នូសាជី​​នៅ​ចំណុច​នេះ

en: Select the end point of the new conic arc...
km: ជ្រើស​ចុង​ចំណុច​របស់​ធ្នូ​សាជី​ថ្មី...

en: Construct an conic arc with this center
km: សង់​ធ្នូ​ជាមួយ​ចំណុច​កណ្តាល​

en: Select the center of the new conic arc...
km: ជ្រើស​ចំណុច​កណ្ដាល​របស់​ធ្នូ​សាជី​ថ្មី...

en: Number of control points
km: ចំនួន​ចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ

en: Control polygon
km: ត្រួតពិនិត្យ​ពហុកោណ

en: Cartesian Equation
km: សមីការ Cartesian

en: Bézier Curve
km: ខ្សែ​កោង Bézier

en: Select this Bézier Curve
km: ជ្រើស​ខ្សែ​កោង Bézier នេះ

en: Select Bézier Curve %1
km: ជ្រើស​ខ្សែ​កោង Bézier %1

en: Remove a Bézier Curve
km: យក​ខ្សែ​កោង Bézier ចេញ

en: Add a Bézier Curve
km: បន្ថែម​ខ្សែ​កោង Bézier

en: Move a Bézier Curve
km: ផ្លាស់ទី​ខ្សែ​កោង Bézier

en: Attach to this Bézier Curve
km: ភ្ជាប់​ជាមួយ​ខ្សែ​កោង Bézier នេះ

en: Show a Bézier Curve
km: បង្ហាញ​ខ្សែ​កោង Bézier

en: Hide a Bézier Curve
km: លាក់​ខ្សែ​កោង Bézier

en: Bézier Quadratic
km: Bézier បួន​ជ្រុង

en: Select this Bézier Quadratic
km: ជ្រើស Bézier បួន​ជ្រុង​នេះ

en: Select Bézier Quadratic %1
km: ជ្រើស Bézier បួន​ជ្រុង %1

en: Remove a Bézier Quadratic
km: យក Bézier បួន​ជ្រុង​ចេញ

en: Add a Bézier Quadratic
km: បន្ថែម Bézier បួន​ជ្រុង

en: Move a Bézier Quadratic
km: ផ្លាស់ទី Bézier បួន​ជ្រុង

en: Attach to this Bézier Quadratic
km: ភ្ជាប់​ជាមួយ​ទៅកាន់ Bézier នេះ

en: Show a Bézier Quadratic
km: បង្ហាញ Bézier នេះ

en: Hide a Bézier Quadratic
km: លាក់ Bézier បួន​ជ្រុង

en: Bézier Cubic
km: គូប Bézier

en: Select this Bézier Cubic
km: ជ្រើស​គូប Bézier នេះ

en: Select Bézier Cubic %1
km: ជ្រើស​គូប Bézier %1

en: Remove a Bézier Cubic
km: យក​គូប Bézier ចេញ

en: Add a Bézier Cubic
km: បន្ថែម​គូប Bézier

en: Move a Bézier Cubic
km: ផ្លាស់ទី​គូប Bézier

en: Attach to this Bézier Cubic
km: ភ្ជាប់​ជាមួយ​ទៅកាន់​គូប Bézier នេះ

en: Show a Bézier Cubic
km: បង្ហាញ​គូប​ Bézier

en: Hide a Bézier Cubic
km: លាក់​គូប Bézier

en: Rational Bézier Curve
km: ខ្សែ​កោង Bézier សមស្រប

en: Select this Rational Bézier Curve
km: ជ្រើស​ខ្សែ​កោង Bézier សមស្រប

en: Select Rational Bézier Curve %1
km: ជ្រើស​ខ្សែ​កោង Bézier សមស្រប %1

en: Remove a Rational Bézier Curve
km: យក​ខ្សែ​កោង Bézier សមស្រប​ចេញ

en: Add a Rational Bézier Curve
km: បន្ថែម​ខ្សែ​កោង Bézier សមស្រប

en: Move a Rational Bézier Curve
km: ផ្លាស់ទី​ខ្សែ​កោង Bézier សមស្រប

en: Attach to this Rational Bézier Curve
km: ភ្ជាប់​ជាមួយ​ទៅកាន់​ខ្សែ​កោង Bézier នេះ

en: Show a Rational Bézier Curve
km: បង្ហាញ​ខ្សែ​កោង Bézier សមស្រប

en: Hide a Rational Bézier Curve
km: លាក់​ខ្សែ​កោង Bézier សមស្រប

en: Rational Bézier Quadratic
km: Bézier បួន​ជ្រុង​សមស្រប

en: Select this Rational Bézier Quadratic
km: ជ្រើស Bézier បួន​ជ្រុង​សមស្រប

en: Select Rational Bézier Quadratic %1
km: ជ្រើស Bézier បួន​ជ្រុង​សមស្រប %1

en: Remove a Rational Bézier Quadratic
km: យក Bézier បួន​ជ្រុង​សមស្រនបចេញ

en: Add a Rational Bézier Quadratic
km: បន្ថែម Bézier បួន​ជ្រុង​សមស្រប

en: Move a Rational Bézier Quadratic
km: ផ្លាស់ទី Bézier បួន​ជ្រុង​សមស្រប

en: Attach to this Rational Bézier Quadratic
km: ភ្ជាប់​ជាមួយ​ទៅកាន់ Bézier បួនជ្រុង​សមស្រប​នេះ

en: Show a Rational Bézier Quadratic
km: បង្ហាញ Bézier បួន​ជ្រុង​សមស្រប

en: Hide a Rational Bézier Quadratic
km: លាក់ Bézier បួន​ជ្រុង​សមស្រប

en: Rational Bézier Cubic
km: គូប Bézier សមស្រប

en: Select this Rational Bézier Cubic
km: ជ្រើស​គូប Bézier សមស្រប​នេះ

en: Select Rational Bézier Cubic %1
km: ជ្រើស​គូប Bézier សមស្រប %1

en: Remove a Rational Bézier Cubic
km: យក​គូប Bézier សមស្រប​ចេញ

en: Add a Rational Bézier Cubic
km: បន្ថែម​គូប Bézier សមស្រប

en: Move a Rational Bézier Cubic
km: យក​គូប Bézier សមស្រប​ចេញ

en: Attach to this Rational Bézier Cubic
km: ភ្ជាប់​ជាមួយ​គូប Bézier សមស្រប​នេះ

en: Show a Rational Bézier Cubic
km: បង្ហាញ​គូប Bézier សមស្រប

en: Hide a Rational Bézier Cubic
km: លាក់​គូប Bézier សមស្រប

en: Construct a quadratic Bézier curve with this control point
km: សង់​ខ្សែ​កោង Bézier បួន​ជ្រុង​ជាមួយ​ចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ​នេះ

en: Select a point to be a control point of the new quadratic Bézier curve...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ដើម្បី​ធ្វើជា​ចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ​របស់​ខ្សែ​កោង Bézier បួន​ជ្រុង​ថ្មី...

en: Construct a cubic Bézier curve with this control point
km: សង់​ខ្សែ​កោង Bézier គូប​ជាមួយ​ចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ​នេះ

en: Select a point to be a control point of the new cubic Bézier curve...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ដើម្បី​ធ្វើជា​ចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ​របស់​ខ្សែ​កោង Bézier គូប​ថ្មី...

en: Construct a quadratic rational Bézier curve with this control point
km: សង​ខ្សែ​កោង Bézier សមស្រប​បួន​ជ្រុង​ជាមួយ​ចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ​នេះ

en: Select three points and three numeric values as weights to construct rational Bézier curve...
km: ជ្រើស​ចំណុច​បី និង​តម្លៃ​លេខ​បី​ជា​ភាព​សំខាន់​ដើម្បី​សង់​ខ្សែ​កោង Bézier សមស្រប...

en: Select this value as weight
km: ជ្រើស​តម្លៃ​នេះ​ជា​ភាព​សំខាន់

en: Construct a cubic rational Bézier curve with this control point
km: សង​ខ្សែ​កោង Bézier គូប​សមស្រប​ជាមួយ​ចំណុច​ត្រួតពិនិត្យ​នេះ

en: Test Result
km: ពិសោធ​លទ្ធផល​

en: Select the curve...
km: ជ្រើស​ខ្សែកោង...

en: Select a point on the curve...
km: ជ្រើស​ចំណុច​មួយ​លើ​​ខ្សែកោង​...

en: Surface
km: ផ្ទៃ​ខាងក្រៅ

en: Circumference
km: បរិវេណ​

en: Radius
km: កាំ

en: Center
km: កណ្ដាល

en: Expanded Cartesian Equation
km: សមីការ Cartesian ដែល​បាន​ពង្រីក

en: Polar Equation
km: សមីការ​ប៉ូល

en: rho = %1   [centered at %2]
km: rho = %1   [បាន​ដាក់​ចំណុច​កណ្ដាល​នៅ %2]

en: circle
km: រង្វង់​

en: Select this circle
km: ជ្រើស​រង្វង់​នេះ​

en: Select circle %1
km: ជ្រើស​រង្វង់​ %1

en: Remove a Circle
km: យក​រង្វង់​ចេញ​

en: Add a Circle
km: បន្ថែម​រង្វង់​

en: Move a Circle
km: ផ្លាស់ទី​រង្វង់​

en: Attach to this circle
km: ភ្ជាប់​ជាមួយ​រង្វង់​នេះ​

en: Show a Circle
km: បង្ហាញ​រង្វង់​

en: Hide a Circle
km: លាក់​រង្វង់

en: Construct a circle through this point
km: សង់​រង្វង់​តាម​រយះ​ចំណុច​នេះ

en: Construct a circle with this center
km: បង្កើត​រង្វង់​ដោយ​ចំណុច​កណ្ដាល​នេះ

en: Select the center of the new circle...
km: ជ្រើស​ចំណុច​កណ្ដាល​របស់​រង្វង់​ថ្មី...

en: Select a point for the new circle to go through...
km: ជ្រើស​ចំណុច​សម្រាប់​រង្វង់ថ្មី​កាត់តាម​...

en: With this radius
km: ជា​មួយកាំ​នេះ

en: Select the length of the radius...
km: ជ្រើស​ប្រវែង​របស់​កាំ...

en: Conic Type
km: ប្រភេទ​សាជី​

en: First Focus
km: កំណុំ​ទីមួយ

en: Second Focus
km: កំណុំ​ទីពីរ

en: Ellipse
km: ពង​ក្រពើ

en: Hyperbola
km: អ៊ីពែបូល​

en: Parabola
km: ប៉ារ៉ាបូល​

en: cos theta
km: កូស តេតា

en: sin theta
km: ស៊ីន តេតា

en: [centered at %1]
km: [បាន​ដាក់​ចំណុច​កណ្ដាល​នៅ %1]

en: conic
km: សាជី​

en: Select this conic
km: ជ្រើស​សាជី​នេះ​

en: Select conic %1
km: ជ្រើស​សាជី​ %1

en: Remove a Conic
km: យក​សាជី​ចេញ​

en: Add a Conic
km: បន្ថែម​សាជី​

en: Move a Conic
km: ផ្លាស់ទី​សាជី​

en: Attach to this conic
km: ភ្ជាប់​ជាមួយ​សាជី​នេះ​

en: Show a Conic
km: បង្ហាញ​សាជី​

en: Hide a Conic
km: លាក់​សាជី​

en: Supporting Conic
km: គាំទ្រ​សាជី

en: First End Point
km: ចុង​បន្ទាត់​ដំបូង​

en: Second End Point
km: ចុង​បន្ទាត់​ទីពីរ​

en: conic arc
km: ធ្នូ​សាជី​

en: Select this conic arc
km: ជ្រើស​ធ្នូ​សាជី​នេះ​

en: Select conic arc %1
km: ជ្រើស​ធ្នូ​សាជី​ %1

en: Remove a Conic Arc
km: យក​ធ្នូ​សាជី​ចេញ​

en: Add a Conic Arc
km: បន្ថែម​ធ្នូ​សាជី​

en: Move a Conic Arc
km: ផ្លាស់ទី​ធ្នូ​សាជី​

en: Attach to this conic arc
km: ភ្ជាប់​ជាមួយ​ធ្នូ​សាជី​នេះ​

en: Show a Conic Arc
km: បង្ហាញ​ធ្នូ​សាជី​

en: Hide a Conic Arc
km: លាក់​ធ្នូ​សាជី​

en: Construct a conic through this point
km: សង់​សាជី​កាត់តាម​ចំណុច​នេះ​

en: Select a point for the new conic to go through...
km: ជ្រើស​ចំណុច​សម្រាប់​សាជី​ថ្មី​កាត់តាម​...

en: Construct a conic with this asymptote
km: សង់​សាជី​ជាមួយ​អាស៊ីមតូត​នេះ​

en: Select the first asymptote of the new conic...
km: ជ្រើស​អាស៊ីមតូត​ដំបូង​នៃ​សាជីថ្មី​...

en: Select the second asymptote of the new conic...
km: ជ្រើស​អាស៊ីមតូត​ទីពីរ​នៃ​សាជី​ថ្មី​...

en: Construct an ellipse with this focus
km: សង់​រាង​ពង​ក្រពើ​ជាមួយ​ចំណុច​រូម​នេះ

en: Select the first focus of the new ellipse...
km: ជ្រើស​ចំណុច​រួម​ដំបូង​នៃ​រាង​ពង​ក្រពើ​នេះ ...

en: Select the second focus of the new ellipse...
km: ជ្រើស​ចំណុច​រួម​ទីពីរ​នៃ​រាង​ពង​ក្រពើ​ថ្មី​នេះ ...

en: Construct an ellipse through this point
km: សង់​រាង​ពង​ក្រពើ​កាត់តាម​ចំណុច​នេះ​

en: Select a point for the new ellipse to go through...
km: ជ្រើស​ជ្រុង​សម្រាប់​រាង​ពង​ក្រពើ​ថ្មី​កាត់តាម​...

en: Construct a hyperbola with this focus
km: សង់​អ៊ីពែបូល​ជាមួយ​ចំណុច​រួម​នេះ

en: Select the first focus of the new hyperbola...
km: ជ្រើស​ចំណុច​រូម​ដំបូង​នៃ​អ៊ីពែបូល​ថ្មី​...

en: Select the second focus of the new hyperbola...
km: ជ្រើស​ចំណុចរួម​ទីពីរ​នៃ​អ៊ីពែបូល​ថ្មី​មួយ​...

en: Construct a hyperbola through this point
km: សង់​អ៊ីពែបូល​កាត់តាម​ជ្រុង​នេះ

en: Select a point for the new hyperbola to go through...
km: ជ្រើស​ជ្រុង​សម្រាប់​អ៊ីពែបូល​កាត់តាម​...

en: Construct a conic with this line as directrix
km: សង់​សាជី​ជាមួយ​បន្ទាត់​នេះ ជា​ directrix

en: Select the directrix of the new conic...
km: ជ្រើស​ដាយរិចដ្រីច​នៃ​សាជី​ថ្មី ...

en: Construct a conic with this point as focus
km: សង់​សាជី​ជាមួយ​ចំណុច​នេះ​ជា​ចំណុច​រួម​

en: Select the focus of the new conic...
km: ជ្រើស​ចំណុច​រួម​របស់​សាជី​ថ្មី​មួយ​...

en: Construct a parabola through this point
km: សង់​ប៉ារ៉បូល​កាត់តាម​ជ្រុង​នេះ​

en: Select a point for the new parabola to go through...
km: ជ្រើស​ជ្រុង​សម្រាប់​ប៉ារ៉ាបូល​ថ្មី​ដោយ​កាត់តាម​...

en: Construct a polar point wrt. this conic
km: សង់​ជ្រុង​បន្ទាត់​រាង​ប៉ូល​ wrt. សាជី​នេះ​

en: Select the conic wrt. which you want to construct a polar point...
km: ជ្រើស​សាជី​ wrt. ដែល​អ្នក​ចង់​សង់​ជ្រុង​ដែល​មាន​រាង​ជា​ប៉ូល​...

en: Construct the polar point of this line
km: សង់​បន្ទាត់​នេះ​ជា​បន្ទាត់​រាង​ប៉ូល​នេះ

en: Select the line of which you want to construct the polar point...
km: ជ្រើស​បន្ទាត់​ដែល​អ្នក​ចង់​សង់តាម​ជ្រុង​បន្ទាត់​រាង​ប៉ូល​...

en: Construct a polar line wrt. this conic
km: សង់​បន្ទាត់ូល​  រាង​ប៉ូល​t. នៃ​សាជី​នេះ​

en: Construct the polar line of this point
km: សង់​ជ្រុង​នេះ​ជា​រាង​បន្ទាត់​ប៉ូល​

en: Construct the directrix of this conic
km: សង់​ដាយរិចដ្រីច​នៃ​សាជី​នេះ​

en: Select the conic of which you want to construct the directrix...
km: ជ្រើស​សាជី​ដែល​អ្នក​ចង់​សង់​ដាយរិចដ្រីច​...

en: Construct a parabola with this directrix
km: សង់​ប៉ារ៉ាបូល​ជាមួយ​ដារិចដ្រីច​នេះ​

en: Select the directrix of the new parabola...
km: ជ្រើស​ដាយរិចដ្រីច​នៃ​ប៉ារ៉បូល​ថ្មី...

en: Construct a parabola with this focus
km: សង់​ប៉ារ៉ាបូល​ជាមួយ​ចំណុច​រួម​

en: Select the focus of the new parabola...
km: ជ្រើស​ចំណុច​រួម​នៃ​ប៉ារ៉ាបូល​ថ្មី​...

en: Construct the asymptotes of this conic
km: សង់​អាស៊ីមតូត​នៃ​សាជី​នេះ

en: Select the conic of which you want to construct the asymptotes...
km: ជ្រើស​សាជី​ដែល​អ្នក​ចង់​សង់​ជា​អាស៊ីមតូត​...

en: Construct the radical lines of this conic
km: សង់​បន្ទាត់​រ៉ាឌីកាល់​នៃ​សាជីនេះ​

en: Select the first of the two conics of which you want to construct the radical line...
km: ជ្រើស​សាជី​ទីមួយ​ក្នុង​ចំណោម​សាជី​ទាំងពីរ​ដែល​អ្នក​ចង់​សង់​បន្ទាត់​រ៉ាឌីកាល់...

en: Select the other of the two conic of which you want to construct the radical line...
km: ជ្រើស​សាជី​ពីរ​ផ្សេងគ្នា​ដែល​អ្នក​ចង់​សង់​បន្ទាត់​រ៉ាឌីកាល់​...

en: Switch Radical Lines
km: ប្តូរ​កាំ​បន្ទាត់​

en: Switch Conic Radical Lines
km: ប្ដូរ​បន្ទាត់​កាំ​របស់​កោណ

en: cubic curve
km: ខ្សែកោង​គូប​

en: Select this cubic curve
km: ជ្រើស​ខ្សែកោង​គូប​នេះ​

en: Select cubic curve %1
km: ជ្រើស​ខ្សែកោង​គូប​ %1

en: Remove a Cubic Curve
km: យក​ខ្សែកោង​គូប​ចេញ

en: Add a Cubic Curve
km: បន្ថែម​ខ្សែកោង​គូប​

en: Move a Cubic Curve
km: ផ្លាស់ទី​ខ្សែគូប​

en: Attach to this cubic curve
km: ភ្ជាប់​ជាមួយ​ខ្សែកោង​គូប​

en: Show a Cubic Curve
km: បង្ហាញ​ខ្សែកោង​គូប​

en: Hide a Cubic Curve
km: លាក់​ខ្សែកោង​គូប​

en: Construct a cubic curve through this point
km: សង់​ខ្សែកោង​គូប​កាត់តាម​ចំណុច​នេះ​

en: Select a point for the new cubic to go through...
km: ជ្រើសជ្រុង​គូប​ថ្មី​កាត់​តាម​...

en: curve
km: ខ្សែកោង​

en: Select this curve
km: ជ្រើស​ខ្សែកោង​នេះ

en: Select curve %1
km: ជ្រើស​ខ្សែកោង​ %1 នេះ​

en: Remove a Curve
km: យក​ខ្សែកោង​ចេញ

en: Add a Curve
km: បន្ថែម​ខ្សែកោង​

en: Move a Curve
km: ផ្លាស់ទី​ខ្សែកោង​

en: Attach to this curve
km: ភ្ជាប់ជាមួយ​ខ្សែកោង​

en: Show a Curve
km: បង្ហាញ​ខ្សែកោង​

en: Hide a Curve
km: លាក់ខ្សែកោង​

en: Possibly trascendental curve
km: ប្រហែល​ជា​ខ្សែកោង​របស់ trascendental

en: Already computed intersection point
km: បាន​គណនា​ចំណុច​ប្រសព្វ​រួច​ហើយ

en: Intersect with this cubic curve
km: ប្រសព្វ​ជាមួយ​​ខ្សែកោង​គូប​

en: Intersect with this arc
km: ប្រសព្វ​ជាមួយ​ធ្នូ​នេះ​

en: Invert with respect to this circle
km: ដាក់​បញ្ច្រាស​ដោយ​គោរពតាម​រង្វង់​នេះ​

en: Select the circle we want to invert against...
km: ជ្រើស​រង្វង់​ដែល​អ្នក​ចង់​ដាក់បញ្ច្រាស​ម្តងទៀត​...

en: Compute the inversion of this object
km: គណនា​បញ្ច្រាស​របស់​វត្ថុ​នេះ

en: Select the object to invert...
km: ជ្រើស​វត្ថុ​ត្រូវ​បម្លែង...

en: Compute the inversion of this point
km: គណនា​ការរៀបបញ្ច្រាស​នៃ​ជ្រុង​នេះ​

en: Select the point to invert...
km: ជ្រើស​ជ្រុង​ដើម្បី​ដាក់​បញ្ច្រាស...

en: Compute the inversion of this line
km: គណនា​ការរៀប​បញ្ច្រាស​នៃ​បន្ទាត់​នេះ

en: Select the line to invert...
km: ជ្រើស​បន្ទាត់​សម្រាប់​ដាក់​បញ្ច្រាស...

en: Compute the inversion of this segment
km: គណបា​ការរៀប​បញ្ច្រាស​នៃ​បម្រៀក​នេះ

en: Select the segment to invert...
km: ជ្រើស​ចម្រៀក​សម្រាប់​ដាក់​បញ្ច្រាស...

en: Compute the inversion of this circle
km: គណនា​ការរៀប​បញ្ច្រាស​នៃ​រង្វង់​នេះ​

en: Select the circle to invert...
km: ជ្រើស​រង្វង់​សម្រាប់​ដាក់​បញ្ច្រាស...

en: Compute the inversion of this arc
km: គណនា​ការ​រៀប​បញ្ច្រាស​នៃ​ធ្នូ​នេះ​

en: Select the arc to invert...
km: ជ្រើស​ធ្នូ​សម្រាប់​ដាក់​បញ្ច្រាស...

en: Slope
km: ជ្រាល​

en: Equation
km: សមីការ

en: Length
km: ប្រវែង

en: Support Line
km: គាំទ្រ​បន្ទាត់

en: End Point
km: ចំណុច​ចុង

en: line
km: បន្ទាត់​

en: Select a Line
km: ជ្រើស​បន្ទាត់​

en: Select this line
km: ជ្រើស​បន្ទាត់​នេះ​

en: Select line %1
km: ជ្រើស​បន្ទាត់​ %1

en: Remove a Line
km: យក​បន្ទាត់​ចេញ​

en: Add a Line
km: បន្ថែម​បន្ទាត់​

en: Move a Line
km: ផ្លាស់ទី​បន្ទាត់​

en: Attach to this line
km: ភ្ជាប់​ជាមួយ​បន្ទាត់​

en: Show a Line
km: បង្ហាញ​បន្ទាត់​

en: Hide a Line
km: លាក់​បន្ទាត់​

en: segment
km: ចម្រៀក​

en: Select this segment
km: ជ្រើស​ចម្រៀក​នេះ​

en: Select segment %1
km: ជ្រើស​ចម្រៀក​ %1

en: Remove a Segment
km: យក​ចម្រៀក​ចេញ​

en: Add a Segment
km: បន្ថែម​ចម្រៀក​

en: Move a Segment
km: ផ្លាស់ទី​ចម្រៀក​

en: Attach to this segment
km: ភ្ជាប់​ជាមួយ​ចម្រៀក​នេះ​

en: Show a Segment
km: បង្ហាញ​ចម្រៀក​

en: Hide a Segment
km: លាក់​ចម្រៀក​

en: half-line
km: បន្ទាត់​ពាក់​កណ្តាល​

en: Select this half-line
km: ជ្រើស​បន្ទាត់​ពាក់​កណ្តាល​នេះ​

en: Select half-line %1
km: ជ្រើស​បន្ទាត់​ពាក់​កណ្តាល​ %1

en: Remove a Half-Line
km: យក​បន្ទាត់​ពាក់​កណ្តាល​ចេញ

en: Add a Half-Line
km: បន្ថែម​បន្ទាត់​ពាក់​កណ្តាល​

en: Move a Half-Line
km: ផ្លាស់ទី​បន្ទាត់​ពាក់កណ្តាល​

en: Attach to this half-line
km: ភ្ជាប់​ជាមួយ​បន្ទាត់​ពាក់​កណ្តាល​នេះ

en: Show a Half-Line
km: បង្ហាញ​បន្ទាត់​ពាក់​កណ្តាល​

en: Hide a Half-Line
km: លាក់​បន្ទាត់​ពាក់​កណ្តាល

en: Construct a segment starting at this point
km: កំពុង​ចាប់​ផ្តើម​បង្កើត​ចម្រៀក​តាម​ចំណុច​នេះ

en: Select the start point of the new segment...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ចាប់​ផ្តើម​នស​ចម្រៀក​ថ្មី​...

en: Construct a segment ending at this point
km: សង់​ចុង​ចម្រៀក​តាម​ចំណុច​នេះ​

en: Select the end point of the new segment...
km: ជ្រើស​ចុង​ចំណុច​នៃ​ចម្រៀក​ថ្មី ....

en: Construct a line through this point
km: សង់​បន្ទាត់​កាត់តាម​ចំណុច​នេះ​

en: Select a point for the line to go through...
km: ជ្រើស​ចំណុច​សម្រាប់​បន្ទាត់​ដើម្បីកាត់តាម​...

en: Select another point for the line to go through...
km: ជ្រើសចំណុច​ផ្សេងទៀត​សម្រាប់​បន្ទាត់​ដើម្បីកាត់​តាម​...

en: Construct a half-line starting at this point
km: សង់​បន្ទាត់​ពាក់​កណ្ដាល​ដោយ​ចាប់ផ្ដើម​នៅ​ចំណុច

en: Select the start point of the new half-line...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ចាប់​ផ្តើម​នៃ​បន្ទាត់​ពាក់កណ្តាល​ថ្មី​នេះ​...

en: Construct a half-line through this point
km: សង់​បន្ទាត់​ពាក់កណ្តាល​កាត់តាម​ចំណុច​នេះ​

en: Select a point for the half-line to go through...
km: ជ្រើស​ចំណុច​សម្រាប់​រាប់​បន្ទាត់​ពាក់កណ្តាល​តាម​...

en: Construct the axis of this segment
km: បង្កើត​អ័ក្ស​នៃ​ចម្រៀក​នេះ

en: Select the segment of which you want to draw the axis...
km: ជ្រើស​ចម្រៀក​ណាមួយ​ដែលអ្នក​ចង់ គូរ​អ័ក្ស...

en: Construct a line parallel to this line
km: សង់​បន្ទាត់​ប៉ារ៉ាឡែល​និង​បន្ទាត់​នេះ

en: Select a line parallel to the new line...
km: ជ្រើស​បន្ទាត់​ប៉ារ៉ាឡែល​​សម្រាប់​បន្ទាត់​ថ្មី​...

en: Construct the parallel line through this point
km: សង់​បន្ទាត់​ប៉ារ៉ាឡែល​កាត់​តាម​ចំណុច​នេះ

en: Select a point for the new line to go through...
km: ជ្រើស​ចំណុច​សម្រាប់​បន្ទាត់​ថ្មី​កាត់​តាម​...

en: Construct a line perpendicular to this line
km: សង់​បន្ទាត់​កាត់កែង​ទៅ​នឹង បន្ទាត់​នេះ​

en: Select a line perpendicular to the new line...
km: ជ្រើស​បន្ទាត់​កាត់កែង​ទៅ​នឹង បន្ទាត់​ថ្មី​...

en: Construct a perpendicular line through this point
km: សង់​បន្ទាត់​កាត់កែង​កាត់​តាម​ចំណុច​នេះ

en: Set &Length...
km: កំណត់​ប្រវែង​...

en: Set Segment Length
km: កំណត់​ប្រវែង​ចម្រៀក​

en: Choose the new length:
km: ជ្រើស​ប្រវែង​ថ្មី​ ៖​

en: Resize Segment
km: ប្តូរ​ទំហំ​ចម្រៀក​

en: Construct a line by this vector
km: សង់​បន្ទាត់​តាម​វ៉ិចទ័រ​នេះ

en: Select a vector in the direction of the new line...
km: ជ្រើស​វ៉ិចទ័រ​ក្នុង​ការ​កំណត់​ទិស​នៃ​បន្ទាត់​ថ្មី​...

en: Construct a half-line by this vector
km: សង់​បន្ទាត់​ពាក់កណ្តាល​តាម​វ៉ិចទ័រ​នេះ

en: Select a vector in the direction of the new half-line...
km: ជ្រើស​វ៉ិចទ័រ​ក្នុង​ទិសដៅ​នៃ​បន្ទាត់​ពាក់​កណ្តាល​ថ្មី​...ចំណុច

en: locus
km: ស្ថានរេខាណិត

en: Select this locus
km: ស្ថានរេខាណិត

en: Select locus %1
km: ជ្រើស​ស្ថានរេខាណិត %1

en: Remove a Locus
km: យក​ស្ថានរេខាណិត​ចេញ

en: Add a Locus
km: បន្ថែម​ស្ថានរេខាណិត

en: Move a Locus
km: ផ្លាស់ទី​ស្ថានរេខាណិត

en: Attach to this locus
km: ភ្ជាប់​ជាមួយ​ស្ថានរេខាណិត​នេះ

en: Show a Locus
km: បង្ហាញ​ស្ថានរេខាណិត

en: Hide a Locus
km: លាក់​ស្ថានរេខាណិត

en: Object Type
km: ប្រភេទ​វត្ថុ​

en: Object
km: វត្ថុ​

en: Select this object
km: ជ្រើស​វត្ថុ​នេះ

en: Select object %1
km: ជ្រើស​វត្ថុ​ %1

en: Remove an object
km: យក​វត្ថុ​ចេញ​

en: Add an object
km: បន្ថែម​វត្ថុ​

en: Move an object
km: ផ្លាស់ទី​វត្ថុ​មួយ

en: Attach to this object
km: ភ្ជាប់ជាមួយ​វត្ថុ​នេះ​

en: Show an object
km: បង្ហាញ​វត្ថុ​

en: Hide an object
km: លាក់​វត្ថុ​

en: Angle in Radians
km: មុំ​គិត​ជា​រាដ្យ៉ង់​

en: Angle in Degrees
km: មុំ​គិត​ជា​ដឺក្រេ​

en: Midpoint
km: ពាក់​កណ្តាល​ចំណុច​

en: X length
km: ប្រវែង​ X

en: Y length
km: ប្រវែង Y

en: Opposite Vector
km: វ៉ិចទ័រ​ផ្ទុយ​

en: Angle
km: មុំ

en: Sector Surface
km: ចម្រៀក​ផ្ទៃខាងក្រៅ​

en: Arc Length
km: ប្រវែង​ធ្នូ

en: Support Circle
km: គាំទ្រ​រង្វង់

en: angle
km: មុំ​

en: Select this angle
km: ជ្រើស​មុំ​នេះ​

en: Select angle %1
km: ជ្រើស​មុំ​ %1

en: Remove an Angle
km: យក​មុំ​ចេញ

en: Add an Angle
km: បន្ថែម​មុំ​

en: Move an Angle
km: ផ្លាស់ទី​មុំ​

en: Attach to this angle
km: ភ្ជាប់​ជាមួយ​មុំ​នេះ​

en: Show an Angle
km: បង្ហាញ​មុំ​

en: Hide an Angle
km: លាក់​មុំ​

en: vector
km: វ៉ិចទ័រ​

en: Select this vector
km: ជ្រើស​វ៉ិទ័រនេះ​

en: Select vector %1
km: ជ្រើស​វ៉ិចទ័រ​ %1

en: Remove a Vector
km: យក​វ៉ិចទ័រ​ចេញ​

en: Add a Vector
km: បន្ថែម​វ៉ិចទ័រ​

en: Move a Vector
km: ផ្លាស់ទី​វ៉ិចទ័រ​

en: Attach to this vector
km: ភ្ជាប់​ជាមួយ​វ៉ិចទ័រ​

en: Show a Vector
km: បង្ហាញ​វ៉ិចទ័រ​

en: Hide a Vector
km: លាក់​វ៉ិចទ័រ​

en: arc
km: ធ្នូ

en: Select this arc
km: ជ្រើស​ធ្នូ​នេះ​

en: Select arc %1
km: ជ្រើស​ធ្នូ​ %1

en: Remove an Arc
km: យក​ធ្នូ​ចេញ​

en: Add an Arc
km: បន្ថែម​ធ្នូ

en: Move an Arc
km: ផ្លាស់ទី​ធ្នូ

en: Attach to this arc
km: ភ្ជាប់​ជាមួយ​ធ្នូ

en: Show an Arc
km: បង្ហាញ​ធ្នូ

en: Hide an Arc
km: លាក់​ធ្នូ

en: Coordinate
km: កូអរដោនេ

en: X coordinate
km: កូអរដោនេ X

en: Y coordinate
km: កូអរដោនេ Y

en: point
km: ចំណុច

en: Select this point
km: ជ្រើស​ចំណុច​

en: Select point %1
km: ជ្រើស​ចំណុច​ %1

en: Remove a Point
km: យក​ចំណុច​ចេញ​

en: Add a Point
km: បន្ថែម​ចំណុច​

en: Move a Point
km: ផ្លាស់ទី​ចំណុច​

en: Attach to this point
km: ភ្ជាប់​ជាមួយ​ចំណុច​

en: Show a Point
km: បង្ហាញ​ចំណុច​

en: Hide a Point
km: លាក់​ចំណុច​

en: Construct the midpoint of this point and another point
km: សង់​ចំណុច​កណ្តាល​នៃ​ចំណុច​នេះ​និង ចំណុច​ផ្សេងទៀត​

en: Select the first of the two points of which you want to construct the midpoint...
km: ជាដំបូង​ជ្រើស​ចំណុច​ពីរ​ដែល​អ្នក​ចង់​សង់​ជា​ចំណុច​កណ្តាល​...

en: Select the other of the two points of which you want to construct the midpoint...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ពីរ​ផ្សេងទៀត​​​ដែល​អ្នក​ចង់​សង់​ជា​ចំណុច​កណ្តាល​...

en: Set &Coordinate...
km: កំណត់​កូអរដោនេ...

en: Redefine
km: កំណត់​ឡើង​វិញ

en: Set &Parameter...
km: កំណត់​ប៉ារ៉ាម៉ែត្រ​...

en: Set Coordinate
km: កំណត់​កូអរដោនេ​

en: Enter the new coordinate.
km: បញ្ចូល​កូអរដោនេ​ថ្មី  ។

en: Set Point Parameter
km: កំណត់​ប៉ារ៉ាម៉ែត្រ​ចំណុច

en: Choose the new parameter:
km: ជ្រើស​ប៉ារ៉ាម៉ែត្រ​ថ្មី​ ៖​

en: Change Parameter of Constrained Point
km: ផ្លាស់ប្តូរ​ប៉ារ៉ាម៉ែត្រ​នៃ​ជ្រុង​

en: Select the circle on which to transport a measure...
km: ជ្រើស​រង្វង់​ណាមួយ​សម្រាប់​បញ្ជូន​រង្វាស់​...

en: Select a point on the circle...
km: ជ្រើស​ចំណុច​លើ​រង្វង់​...

en: Select the segment to transport on the circle...
km: ជ្រើស​ចម្រៀក​សម្រាប់​បញ្ជូន​លើ​រង្វង់​...

en: Select a number/length as x coordinate of the point...
km: ជ្រើស​ប្រវែង/លេខ​ជា​កូអោដោណេ x របស់​ចំណុច...

en: Select a number/length as y coordinate of the point...
km: ជ្រើស​ប្រវែង/លេខ​ជា​គូអោដោណេ​ y របស់​ចំណុច...

en: Number of sides
km: ចំនួន​ជ្រុង

en: Perimeter
km: បរិមាត្រ​

en: Boundary Polygonal
km: ព្រំដែន​ពហុកោណ

en: Open Boundary Polygonal
km: ព្រំដែន​ពហុកោណ​ចំហ

en: Center of Mass of the Vertices
km: ចំនួន​សរុប​ចំណុច​កណ្តាល​នៃ​កំពូល​

en: Winding Number
km: ចំនួន​រមួល​

en: Inside Polygon
km: ផ្នែក​ខាងក្នុង​ពហុកោណ​

en: Open Polygonal Curve
km: ខ្សែ​កោង​ពហុកោណ​ចំហ

en: Associated Polygon
km: ពហុកោណ​ដែល​បាន​ភ្ជាប់

en: Closed Polygonal Curve
km: ខ្សែ​កោង​ពហុកោណ​បិទ​ជិត

en: polygon
km: ពហុកោណ

en: Select this polygon
km: ជ្រើស​ពហុកោណ​នេះ

en: Select polygon %1
km: ជ្រើស​ពហុកោណ​​ %1

en: Remove a Polygon
km: យក​ពហុកោណ​ចេញ​

en: Add a Polygon
km: បន្ថែម​ពហុកោណ

en: Move a Polygon
km: ផ្លាស់ទី​ពហុកោណ​

en: Attach to this polygon
km: ភ្ជាប់​ជាមួយ​ពហុកោណ​

en: Show a Polygon
km: បង្ហាញ​ពហុកោណ

en: Hide a Polygon
km: លាក់​ពហុកោណ​

en: closed polygonal curve
km: ខ្សែ​កោង​ពហុកោណ​បិទ​ជិត

en: Select this closed polygonal curve
km: ជ្រើស​ខ្សែ​កោង​ពហុកោណ​បិទ​ជិត​នេះ

en: Select closed polygonal curve %1
km: ជ្រើស​ខ្សែ​កោង​ពហុកោណ​បិទ​ជិត %1

en: Remove a closed polygonal curve
km: យក​ខ្សែ​កោង​ពហុកោណ​បិទ​ជិត​ចេញ​

en: Add a closed polygonal curve
km: បន្ថែម​ខ្សែ​កោង​ពហុកោណ​បិទ​ជិត

en: Move a closed polygonal curve
km: ផ្លាស់ទី​ខ្សែ​កោង​ពហុកោណ​បិទ​ជិត

en: Attach to this closed polygonal curve
km: ភ្ជាប់​ជាមួយ​ខ្សែ​កោង​ពហុកោណ​បិទ​ជិត​នេះ

en: Show a closed polygonal curve
km: បង្ហាញ​ខ្សែ​កោង​ពហុកោណ​បិទ​ជិត

en: Hide a closed polygonal curve
km: លាក់ខ្សែ​កោង​ពហុកោណ​បិទ​ជិត

en: polygonal curve
km: ខ្សែ​កោង​ពហុកោណ

en: Select this polygonal curve
km: ជ្រើស​ខ្សែ​កោង​ពហុកោណ​នេះ

en: Select polygonal curve %1
km: ជ្រើស​ខ្សែ​កោង​ពហុកោណ​​ %1

en: Remove a polygonal curve
km: យក​ខ្សែ​កោង​ពហុកោណ​ចេញ

en: Add a polygonal curve
km: បន្ថែម​ខ្សែ​កោង​ពហុកោណ

en: Move a polygonal curve
km: ផ្លាស់ទី​ខ្សែ​កោង​ពហុកោណ

en: Attach to this polygonal curve
km: ភ្ជាប់​ជាមួយ​ខ្សែ​កោង​ពហុកោណ​នេះ

en: Show a polygonal curve
km: បង្ហាញ​ខ្សែ​កោង​ពហុកោណ

en: Hide a polygonal curve
km: លាក់​ខ្សែ​កោង​ពហុកោណ

en: triangle
km: ត្រីកោណ

en: Select this triangle
km: ជ្រើស​ត្រីកោណ​នេះ

en: Select triangle %1
km: ជ្រើស​ត្រីកោណ  %1

en: Remove a Triangle
km: យក​ត្រីកោណ​ចេញ

en: Add a Triangle
km: បន្ថែម​ត្រីកោណ​

en: Move a Triangle
km: ផ្លាស់ទី​ត្រីកោណ​

en: Attach to this triangle
km: ភ្ជាប់​ជាមួយ​ត្រីកោណ​នេះ

en: Show a Triangle
km: បង្ហាញ​ត្រីកោណ​

en: Hide a Triangle
km: លាក់​ត្រីកោណ​

en: quadrilateral
km: ចតុរ័ង្ស

en: Select this quadrilateral
km: ជ្រើស​ចតុរ័ង្ស​

en: Select quadrilateral %1
km: ជ្រើស​ចតុរ័ង្ស %1

en: Remove a Quadrilateral
km: យក​ចតុរ័ង្ស​ចេញ

en: Add a Quadrilateral
km: បន្ថែម​ចតុរ័ង្ស​

en: Move a Quadrilateral
km: ផ្លាស់ទី​ចតុរ័ង្ស​

en: Attach to this quadrilateral
km: ភ្ជាប់​ជាមួយ​ចតុរ័ង្ស​នេះ

en: Show a Quadrilateral
km: បង្ហាញ​ចតុរ័ង្ស​

en: Hide a Quadrilateral
km: លាក់​ចតុរ័ង្ស​

en: Construct a triangle with this vertex
km: សង់​ត្រីកោណ​តាម​កំពូល​នេះ 7

en: Select a point to be a vertex of the new triangle...
km: ជ្រើស​ចំណុច​កំពូល​នៃ​ត្រីកោណ​ថ្មី​...

en: Intersect this polygon with a line
km: ប្រសព្វ​ពហុកោណ ជាមួយ​បន្ទាត់​នេះ

en: Select the polygon of which you want the intersection with a line...
km: ជ្រើស​ពហុកោណ​ដែល​អ្នក​ចង់​ប្រសព្វ​ជាមួយ​បន្ទាត់​...

en: Intersect this line with a polygon
km: ប្រសព្វ​ជា​មួយ​បន្ទាត់នេះ​មាន​ពហុកោណ​មួយ

en: Select the line of which you want the intersection with a polygon...
km: ជ្រើស​បន្ទាត់​ដែល​​អ្នក​ចង់​ឲ្យ​ប្រសព្វ​ជា​មួយ​ពហុកោណ...

en: Intersect this polygonal curve with a line
km: ប្រសព្វ​ខ្សែ​កោង​ពហុកោណ​នេះ​ជាមួយ​បន្ទាត់

en: Select the polygonal curve of which you want the intersection with a line...
km: ជ្រើស​ខ្សែ​កោង​ពហុកោណ​ដែល​អ្នក​ចង់​ប្រសព្វ​ជាមួយ​បន្ទាត់​...

en: Intersect this line with a polygonal curve
km: ប្រសព្វ​បន្ទាត់​នេះ​ជា​មួយ​ខ្សែ​កោង​ពហុកោណ

en: Select the line of which you want the intersection with a polygonal curve...
km: ជ្រើស​បន្ទាត់​ដែល​​អ្នក​ចង់​ប្រសព្វ​ជា​មួយ​ខ្សែ​កោង​ពហុកោណ...

en: Intersect this polygon with another polygon
km: ប្រសព្វ​​ពហុកោណ​នេះ​​ជា​មួយ​ពហុកោណ​ផ្សេង

en: Select the polygon of which you want the intersection with another polygon...
km: ជ្រើស​ពហុកោណ​ដែល​អ្នក​ឲ្យ​ប្រសព្វ​ជា​មួយ​ពហុកោណ​​ពហុកោណ​ផ្សេង...

en: Intersect with this polygon
km: ប្រសព្វ​ជា​មួយ​ពហុកោណ​នេះ

en: Select the second polygon for the intersection...
km: ជ្រើស​ពហុកោណ​ទីពីរ​សម្រាប់​ការ​ប្រសព្វ​នេះ...

en: Construct the vertices of this polygon
km: សង់​ចំណុច​កំពូល​នៃ​អហុកោណ​នេះ​

en: Select the polygon of which you want to construct the vertices...
km: ជ្រើស​ពហុកោណ​មួយ​ណា​ដែល​អ្នក​ចង់​សង់​កំពូល​...

en: Construct the sides of this polygon
km: សង់​ផ្នែក​នៃ​ពហុកោណ​នេះ​

en: Select the polygon of which you want to construct the sides...
km: ជ្រើស​ពហុកោណ ដែល​អ្នក​ចង់​សង់​ជ្រុង...

en: Construct the convex hull of this polygon
km: សង់​រាង​ប៉ោង​ខាងក្រៅ​នៃ​ពហុកោណ​នេះ

en: Select the polygon of which you want to construct the convex hull...
km: ជ្រើស​ពហុកោណ ដែល​អ្នកចង់​សង់​មាន​រាង​ប៉ោង​ខាង​ក្រៅ​...

en: Project this point onto the circle
km: គ្រោង​ចំណុច​សម្រាប់​រង្វង់​

en: Select the point for the tangent to go through...
km: ជ្រើស​ជ្រុង​តង់ហ្សង់​កាត់តាម​...

en: Is this line parallel?
km: តើ​នេះ​ជា​បន្ទាត់​ប៉ារ៉ាឡែល​ឬ ?

en: Select the first of the two possibly parallel lines...
km: ជ្រើស​បន្ទាត់​ប៉ារ៉ាឡែល​ពីរ​ដំបូង​គេ​ដែល​អាច​ធ្វើ​ទៅ​បាន​...

en: Parallel to this line?
km: ប៉ារ៉ាឡែល​ទៅ​និង​បន្ទាត់​នេះ ?

en: Select the other of the two possibly parallel lines...
km: ជ្រើស​បន្ទាត់​ដែល​អាច​ប៉ារ៉ាឡែល​ពីរ​ផ្សេង​ទៀត...

en: These lines are parallel.
km: ទាំងនេះ​ជា​បន្ទាត់​ប៉ារ៉ាឡែល​​ ។

en: These lines are not parallel.
km: ទាំងនេះ​មិន​មែន​ជា​បន្ទាត់​ប៉ារ៉ាឡែល​​ទេ​ ។

en: Is this line orthogonal?
km: តើ​នេះ​ជា​បន្ទាត់​អរតូកូណាល់​ឬ ?

en: Select the first of the two possibly orthogonal lines...
km: ជ្រើស​បន្ទាត់​ដែល​អាច​អរតូកូណាល់​ទីមួយ​នៃ​បន្ទាត់​ពី...

en: Orthogonal to this line?
km: អរតូកូណាល់​និង​បន្ទាត់​នេះ ?

en: Select the other of the two possibly orthogonal lines...
km: ជ្រើស​បន្ទាត់​ដែល​អាច​អរតូកូណាល់​ពីរ​ផ្សេង​ទៀត...

en: These lines are orthogonal.
km: ទាំងនេះ​ជា​បន្ទាត់​អរតូកូណាល់ ។

en: These lines are not orthogonal.
km: បន្ទាត់​ទាំងនេះ​មិន​មែន​ជា​បន្ទាត់​អរតូកូណាល់​ទេ ។

en: Check collinearity of this point
km: ពិនិត្យ​កូលីនេអ៊ែរ​នៃ​ចំណុច​នេះ

en: Select the first of the three possibly collinear points...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ទីមួយ​នៃ​ចំណុច​បី​ដែល​អាច​កូលីនេអ៊ែរ...

en: and this second point
km: ហើយ​និង​ជ្រុង​ទី​ពីរ​នេះ

en: Select the second of the three possibly collinear points...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ទី​ពីរ​នៃ​ចំណុច​បី​ដែល​អាច​កូលីនេអ៊ែរ...

en: with this third point
km: ជាមួយ​និង​ចំណុច​ទី​បី

en: Select the last of the three possibly collinear points...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ចុង​ក្រោយ​នៃ​ចំណុច​បី​ដែល​អាច​កូលីនេអ៊ែរ...

en: These points are collinear.
km: ចំណុច​ទាំង​នេះ​មាន​អ័ក្ស​រួម ។

en: These points are not collinear.
km: ចំណុច​ទាំង​នេះ​មិន​មាន​អ័ក្ស​រួម ។

en: Check whether this point is on a curve
km: ពិនិត្យ​ថា​តើ​ចំណុច​នេះស្ថិត​លើ​ខ្សែកោង​ដែរឬ​ទេ​

en: Select the point you want to test...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ដែល​អ្នក​ចង់​ពិសោធ...

en: Check whether the point is on this curve
km: ពិនិត្រ​ថាតើ​ចំណុច​នេះ​ស្ថិត​លើ​ខ្សែកោង​នេះ​ដែរឬ​ទេ​

en: Select the curve that the point might be on...
km: ជ្រើស​ខ្សែកោង​ដែល​ចំណុច​ត្រូវ​ស្ថិតលើ​...

en: This curve contains the point.
km: មាន​ចំណុច​នៅ​លើ​ខ្សែ​កោង​នេះ ។

en: This curve does not contain the point.
km: មិន​មាន​ចំណុច​នៅ​លើ​ខ្សែ​កោង​នេះ​ទេ ។

en: Check whether this point is in a polygon
km: ពិនិត្យ​ថា​តើ​ចំណុច​នេះ​នៅ​ក្នុង​ពហុកោណ​ឬ​ទេ

en: Check whether the point is in this polygon
km: ពិនិត្យ​ថាតើ​ចំណុច​នៅ​ក្នុង​ពហុកោណ​នេះ​ឬ​​ទេ

en: Select the polygon that the point might be in...
km: ជ្រើស​ពហុកោណ​ដែល​ប្រហែល​ជា​មាន​ចំណុច​នៅ​ក្នុង​...

en: This polygon contains the point.
km: មាន​ចំណុច​នៅ​ក្នុង​ពហុកោណ​នេះ ។

en: This polygon does not contain the point.
km: ពហុកោណ​នេះ​ពុំ​ទាន់មាន​ជ្រុង​ទេ​ ។​

en: Check whether this polygon is convex
km: ពិនិត្យ​ថាតើ​ពហុកោណ​នេះ​ជា​ពហុកោណ​ប៉ោង​

en: Select the polygon you want to test for convexity...
km: ជ្រើស​ពហុកោណ​ដែល​អ្នក​ចង់គូស​ជា​ពហុកោណ​ប៉ោង​...

en: This polygon is convex.
km: នេះ​ជា​ពហុកោណ​ប៉ោង​ ។

en: This polygon is not convex.
km: នេះ​មិន​មែន​ជា​ពហុកោណ​ប៉ោង​ ។

en: Check if this point has the same distance
km: ពិនិត្យ​ជ្រុង​នេះ​មាន​ចម្ងាយ​ដូ​ចគ្នា​

en: Select the point which might have the same distance from two other points...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ដែល​មាន​ចម្ងាយ​ដូច​គ្នា​រវាង​ចំណុច​ទាំងពី​រ​ផ្សេងគ្នា​...

en: from this point
km: ពី​ចំណុច​នេះ

en: Select the first of the two other points...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ទីមួយ​នៃ​ចំណុច​ពីរ​ផ្សេង...

en: and from this second point
km: និង​ពី​ចំណុច​ទី​ពីរ​នេះ

en: Select the other of the two other points...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ផ្សេង​នៃ​ចំណុច​ពីរ​ផ្សេង​ទៀត...

en: The two distances are the same.
km: ចម្ងាយ​ទាំង​ពីរ​ស្មើ​គ្នា ។

en: The two distances are not the same.
km: ចម្ងាយ​ទាំង​ពីរ​មិន​ស្មើ​គ្នា​ទេ ។

en: Check whether this vector is equal to another vector
km: ពិនិត្យ​ថា​តើ​វ៉ិចទ័រ​នេះ​ស្មើ​វ៉ិចទ័រ​មួយ​ផ្សេង​ទៀត​ឬ​អត់

en: Select the first of the two possibly equal vectors...
km: ជ្រើស​វ៉ិចទ័រ​ទីមួយ​នៃ​វ៉ិចទ័រ​ពីរ​ដែល​អាច​ស្មើ​គ្នា...

en: Check whether this vector is equal to the other vector
km: ពិនិត្យ​ថាតើ​វ៉ិចទ័រ​នេះ ស្មើ​នឹង វ៉ិចទ័រ​ផ្សេងទៀត​

en: Select the other of the two possibly equal vectors...
km: ជ្រើស​វ៉ិចទ័រ​ផ្សេងទៀត​នៃ​វ៉ិចទ័រ​ពីរ​ដែល​អាច​ស្មើ​គ្នា...

en: The two vectors are the same.
km: វ៉ិចទ័រ​ទាំង​ពីរ​ដូចគ្នា ។​

en: The two vectors are not the same.
km: វ៉ិចទ័រ​ទាំង​ពីរ​មិន​ដូច​គ្នា​ ។​

en: Check whether this object exists
km: ពិនិត្យ​មើល​ថាតើ​មាន​វត្ថុ​នេះ​ហើយ​ឬនៅ

en: Select the object for the existence check...
km: ជ្រើស​វត្ថុ​សម្រាប់​ការ​ពិនិត្យ​ភាព​ស្ថិតស្ថេរ...

en: The object exists.
km: មាន​វត្ថុ ។

en: The object does not exist.
km: មិនទាន់​មាន​វត្ថុ​ទេ ។

en: Text
km: អត្ថបទ

en: label
km: ស្លាក​​

en: Select this label
km: ជ្រើស​ស្លាក​នេះ

en: Select label %1
km: ជ្រើស​ស្លាក​%1

en: Remove a Label
km: យក​ស្លាក​ចេញ

en: Add a Label
km: បន្ថែម​ស្លាក​

en: Move a Label
km: ផ្លាស់ទី​ស្លាក​

en: Attach to this label
km: ភ្ជាប់ជាមួយ​ស្លាក​នេះ​

en: Show a Label
km: បង្ហាញ​ស្លាក​

en: Hide a Label
km: លាក់​ស្លាក​

en: numeric label
km: ស្លាក​ជាលេខ

en: Select this numeric label
km: ជ្រើស​ស្លាក​ជាលេខ​នេះ

en: Select numeric label %1
km: ជ្រើស​ស្លាក​ជាលេខ ​%1

en: Remove a Numeric Label
km: យក​ស្លាក​ជាលេខ​ចេញ

en: Add a Numeric Label
km: បន្ថែម​ស្លាក​​ជាលេខ

en: Move a Numeric Label
km: ផ្លាស់ទី​ស្លាក​​ជាលេខ

en: Attach to this numeric label
km: ភ្ជាប់ជាមួយ​ស្លាក​ជាលេខ​នេះ​

en: Show a Numeric Label
km: បង្ហាញ​ស្លាក​​ជាលេខ

en: Hide a Numeric Label
km: លាក់​ស្លាក​​ជាលេខ

en: Numeric value
km: តម្លៃ​ជាលេខ

en: boolean label
km: ស្លាក​ប៊ូលីន

en: Select this boolean label
km: ជ្រើស​ស្លាក​ប៊ូលីន​នេះ

en: Select boolean label %1
km: ជ្រើស​ស្លាក​ប៊ូលីន %1

en: Remove a Boolean Label
km: យកចេញ​ស្លាក​ប៊ូលីន

en: Add a Boolean Label
km: បន្ថែម​ស្លាក​ប៊ូលីន

en: Move a Boolean Label
km: ផ្លាស់ទី​ស្លាក​ប៊ូលីន

en: Attach to this boolean label
km: ភ្ជាប់​ទៅ​ស្លាក​ប៊ូលីន​នេះ

en: Show a Boolean Label
km: បង្ហាញ​ស្លាក​ប៊ូលីន

en: Hide a Boolean Label
km: លាក់​ស្លាក​ប៊ូលីន

en: &Copy Text
km: ចម្លង​អត្ថបទ

en: &Toggle Frame
km: បិទបើក​ស៊ុម

en: Set &Font...
km: កំណត់​ពុម្ពអក្សរ...

en: Toggle Label Frame
km: បិទបើក​ស៊ុម​ស្លាក​

en: Change Label Font
km: ផ្លាស់ប្តូរ​ពុម្ព​អក្សរ​ស្លាក​

en: &Redefine...
km: កំណត់​ឡើង​វិញ ...

en: Change &Value...
km: ផ្លាស់ប្តូរ​តម្លៃ...

en: Enter the new value:
km: បញ្ចូល​តម្លៃ​ថ្មី ៖

en: Change Displayed Value
km: ផ្លាស់ប្ដូរ​តម្លៃ​ដែល​បង្ហាញ

en: Translate this object
km: បកប្រែ​វត្ថុ​នេះ

en: Select the object to translate...
km: ជ្រើស​វត្ថុ​សម្រាប់​បក​ប្រែ​...

en: Translate by this vector
km: បកប្រែ​តាម​វ៉ិចទ័រ

en: Select the vector to translate by...
km: ជ្រើស​វ៉ិចទ័រ​សម្រាប់​បកប្រែ...

en: Reflect this object
km: ឆ្លុះ​វត្ថុ​នេះ

en: Select the object to reflect...
km: ជ្រើស​វត្ថុ​សម្រាប់​ឆ្លុះ​...

en: Reflect in this point
km: ឆ្លុះ​និង​ចំណុច​នេះ

en: Select the point to reflect in...
km: ជ្រើស​ចំណុច​សម្រាប់​ឆ្លុះ...

en: Reflect in this line
km: ឆ្លុះ​និង​បន្ទាត់​នេះ

en: Select the line to reflect in...
km: ជ្រើស​បន្ទាត់​សម្រាប់​ឆ្លុះ...

en: Rotate this object
km: បង្វិល​វត្ថុ​នេះ

en: Select the object to rotate...
km: ជ្រើស​វត្ថុ​សម្រាប់​បង្វិល​...

en: Rotate around this point
km: បង្វិល​ជុំវិញ​ចំណុច​នេះ​

en: Select the center point of the rotation...
km: ជ្រើស​ចំណុច​កណ្តាល​នៃ​ការ​បង្វិល​...

en: Rotate by this angle
km: បង្វិល​តាម​មុំ​នេះ

en: Select the angle of the rotation...
km: ជ្រើស​មុំ​នៃ​ការ​បង្វិល...

en: Scale this object
km: ធ្វើ​មាត្រដ្ឋាន​វត្ថុ​នេះ

en: Select the object to scale...
km: ជ្រើស​វត្ថុ​សម្រាប់​ធ្វើ​មាត្រដ្ឋាន​...

en: Scale with this center
km: ធ្វើ​មាត្រដ្ឋាន​ពី​ចំណុច​កណ្ដាល​នេះ

en: Select the center point of the scaling...
km: ជ្រើស​ចំណុច​កណ្ដាល​នៃ​ការ​ធ្វើ​មាត្រដ្ឋាន...

en: Scale by this length
km: ធ្វើ​មាត្រដ្ឋាន​តាម​ប្រវែង​នេះ

en: Select a length or a segment whose length is the factor of the scaling...
km: ជ្រើស​ប្រវែង ឬ​ចម្រៀកល​ដែល​ប្រវែង​របស់​គឺ​ជា​កត្តា​​នៃ​កា​រធ្វើ​មាត្រដ្ឋាន...

en: Scale this length...
km: ធ្វើ​មាត្រដ្ឋាន​ប្រវែង​នេះ...

en: Select the first of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
km: ជ្រើស​ប្រវែង​ដំបូង​ពីរ​ដែល​កាំ​របស់វា​គឺ​ជា​កត្តា​នៃ​ការ​ធ្វើ​មាត្រដ្ឋាន...

en: ...to this other length
km: ...ទៅ​ប្រវែង​ផ្សេង​នេះ

en: Select the second of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
km: ជ្រើស​ប្រវែង​ទី​ពីរចំនួន​ពីរ​ដែលកាំ​របស់​វា​គឺ​ជា​កត្តា​នៃ​ការ​ធ្វើ​មាត្រដ្ឋាន....

en: Select the object to scale
km: ជ្រើស​វត្ថុ​សម្រាប់​ធ្វើមាត្រដ្ឋាន​

en: Scale over this line
km: ធ្វើ​មាត្រដ្ឋាន​លើ​បន្ទាត់​

en: Select the line to scale over
km: ជ្រើស​បន្ទាត់​សម្រាប់​ធ្វើ​មាត្រដ្ឋាន​

en: Projectively rotate this object
km: បង្វិល​វត្ថុ​នេះ​ឲ្យ​លយ​

en: Select the object to rotate projectively
km: ជ្រើស​វត្ថុ​សម្រាប់​បង្វិល​ឲ្យ​លយ​

en: Projectively rotate with this half-line
km: បង្វិល​លយ​ជាមួយ​ពាក់កណ្តាល​បន្ទាត់​នេះ

en: Select the half line of the projective rotation that you want to apply to the object
km: ជ្រើស​បន្ទាត់​ពាក់​កណ្ដាល​នៃ​ការ​បង្វិល​ឲ្យ​លយ​ដែល​អ្នក​ចង់​អនុវត្ត​ទៅ​លើ​វត្ថុ

en: Projectively rotate by this angle
km: បង្វិលឲ្យ​​លយ​តាម​មុំ​នេះ

en: Select the angle of the projective rotation that you want to apply to the object
km: ជ្រើស​មុំ​នៃ​ការ​បង្វិល​ឲ្យ​លយ​ដែល​អ្នក​ចង់​អនុវត្ត​ទៅ​លើ​វត្ថុ

en: Harmonic Homology of this object
km: ភាព​ដូច​គ្នា​គណិតសាស្ត្រ​នៃ​វត្ថុ​នេះ

en: Select the object to transform...
km: ជ្រើស​វត្ថុ​សម្រាប់​ប្លែង...

en: Harmonic Homology with this center
km: ភាព​ដូចគ្នា​គណិតសាស្ត្រ​ជាមួយ​ចំណុច​កណ្តាល​នេះ

en: Select the center point of the harmonic homology...
km: ជ្រើស​ចំណុច​កណ្តាល​នៃ​ភាព​ដូចគ្នា​គណិតសាស្ត្រ​...

en: Harmonic Homology with this axis
km: ភាព​ដូច​គ្នា​គណិតសាស្ត្រ​ជា​មួយ​អ័ក្ស​នេះ

en: Select the axis of the harmonic homology...
km: ជ្រើស​អ័ក្ស​នៃ​ភាពដូចគ្នា​គណិតសាស្ត្រ...

en: Generic affinity of this object
km: ប្រភេទ​ដូចគ្នា​នៃ​វត្ថុ​នេះ​

en: Map this triangle
km: ផ្គូផ្គង​ត្រីកោណ​នេះ

en: Select the triangle that has to be transformed onto a given triangle...
km: ជ្រើស​ត្រីកោណ​ដែល​ត្រូវ​តែ​ប្លែង​ទៅ​ជា​ត្រីកោណ​ដែល​ឲ្យ...

en: onto this other triangle
km: ទៅ​ជា​ត្រីកោណ​នេះ​ផ្សេង​ទៀត

en: Select the triangle that is the image by the affinity of the first triangle...
km: ជ្រើស​ត្រីកោណ​ដែល​ជា​រូបភាព​ ដោយភាព​នៃ​ត្រីកោន​ទី ១...

en: First of 3 starting points
km: ចំណុច​ទី​មួយ​នៃ​ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម​បី

en: Select the first of the three starting points of the generic affinity...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ទី​មួយ​នៃ​ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម​បីនៃ​ប្រភេទ​ដូច​គ្នា...

en: Second of 3 starting points
km: ចំណុច​ទីពីរ​នៃ​ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម​បី

en: Select the second of the three starting points of the generic affinity...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម​ទីពីរ​នៃ​ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម​បី​នៃ​ប្រភេទ​ដូចគ្នា...

en: Third of 3 starting points
km: ចំណុច​ទីបី​នៃ​ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម ៣

en: Select the third of the three starting points of the generic affinity...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម​ទីបី​នៃ​ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម​បី​នៃ​ប្រភេទ​ដូចគ្នា...

en: Transformed position of first point
km: ប្លែង​ទីតាំង​នៃ​ជ្រុង​ដំបូង​គេ​

en: Select the first of the three end points of the generic affinity...
km: ជ្រើស​ចំណុច​បញ្ចប់​ទីមួយ​នៃ​ចំណុច​បញ្ចប់​បី​នៃ​ប្រភេទ​ដូចគ្នា...

en: Transformed position of second point
km: ប្លែង​ទីតាំង​នៃ​ជ្រុង​ទីពីរ​

en: Select the second of the three end points of the generic affinity...
km: ជ្រើស​ចំណុច​បញ្ចប់​ទីពីរ​នៃ​ចំណុច​បញ្ចប់​បី​នៃ​ប្រភេទ​ដូចគ្នា...

en: Transformed position of third point
km: ប្លែង​ទីតាំង​នៃ​ជ្រុង​ទីបី​

en: Select the third of the three end points of the generic affinity...
km: ជ្រើស​ចំណុច​បញ្ចប់​ទីបី​នៃ​ចំណុច​បញ្ចប់​បី​នៃ​ប្រភេទ​ដូចគ្នា...

en: Generic projective transformation of this object
km: ការ​បម្លែង​ប្រភេទ​ភាព​លយ​នៃ​វត្ថុ​នេះ

en: Map this quadrilateral
km: ផ្គូផ្គង​ចតុរ័ង្ស​នេះ​

en: Select the quadrilateral that has to be transformed onto a given quadrilateral...
km: ជ្រើស​ចតុរ័ង្ស​ដែល​ត្រូវ​បាន​ប្លែង​ទៅ​ជា​ចតុរ័ង្ស​ដែល​បាន​ផ្តល់​ឲ្យ​...

en: onto this other quadrilateral
km: ​នៅ​លើ​ចតុរ័ង្ស​ផ្សេងទៀត​នេះ

en: Select the quadrilateral that is the image by the projective transformation of the first quadrilateral...
km: ជ្រើស​​ចតុរ័ង្ស​​ដែល​ជា​រូបភាព ដោយ​ការ​ប្លែង​វត្ថុ​របស់​ចតុរ័ង្ស​ទី ១...

en: First of 4 starting points
km: ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម​ទីមួយ​នៃ​ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម ៤

en: Select the first of the four starting points of the generic projectivity...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម​ទីមួយ​នៃ​ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម​បួន​នៃ​ប្រភេទ​លយ...

en: Second of 4 starting points
km: ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម​ទីពីរ​នៃ​ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម ៤

en: Select the second of the four starting points of the generic projectivity...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម​ទីពីរ​នៃ​ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម​បួន​នៃ​ប្រភេទ​ភាព​លយ...

en: Third of 4 starting points
km: ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម​ទីបី​នៃ​ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម ៤

en: Select the third of the four starting points of the generic projectivity...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម​ទីបី​នៃ​ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម​បួន​នៃ​ប្រភេទ​លយ...

en: Fourth of 4 starting points
km: ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម​ទីបួន​នៃ​ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម ៤

en: Select the fourth of the four starting points of the generic projectivity...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម​ទីបួន​នៃ​ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម​បួន​នៃ​ប្រភេទ​ភាព​លយ...

en: Select the first of the four end points of the generic projectivity...
km: ជ្រើស​ចំណុច​បញ្ចប់​ទីមួយ​នៃ​ចំណុច​បញ្ចប់​បួន​នៃ​ប្រភេទ​ភាព​លយ...

en: Select the second of the four end points of the generic projectivity...
km: ជ្រើស​ចំណុច​បញ្ចប់​ទីពីរ​នៃ​ចំណុច​បញ្ចប់​ពីរ​នៃ​ប្រភេទ​ភាព​លយ...

en: Select the third of the four end points of the generic projectivity...
km: ជ្រើស​ចំណុច​បញ្ចប់​ទីបី​នៃ​ចំណុច​បញ្ចប់​បី​នៃ​ប្រភេទ​ភាព​លយ...

en: Transformed position of fourth point
km: ប្លែង​ទីតាំង​នៃ​ជ្រុង​ទី​បួន​

en: Select the fourth of the four end points of the generic projectivity...
km: ជ្រើស​ចំណុច​បញ្ចប់​ទីបួន​នៃ​ចំណុច​បញ្ចប់​បួន​នៃ​ប្រភេទ​ភាព​លយ...

en: Cast the shadow of this object
km: ចោល​ស្រមោល​នៃ​វត្ថុ​នេះ​

en: Select the object of which you want to construct the shadow...
km: ជ្រើស​វត្ថុ​ដែល​អ្នក​ចង់​សង់​ស្រមោល...

en: Cast a shadow from this light source
km: ចោល​ស្រមោល​ពី​ប្រភព​ពន្លឺ​នេះ​

en: Select the light source from which the shadow should originate...
km: ជ្រើស​ប្រភព​ពន្លឺ​ដែលស្រមោល​គួរ​តែ​ចោល...

en: Cast a shadow on the horizon represented by this line
km: ចោល​ស្រមោល​ផ្តេក​ដែល​តំណាង​ឲ្យ​បន្ទាត់​នេះ​

en: Select the horizon for the shadow...
km: ជ្រើស​ស្រមោល​ផ្តេក​...

en: Transform this object
km: ប្លែង​វត្ថុ​នេះ​

en: Transform using this transformation
km: ប្លែង​ដោយប្រើ​ការបម្លែង​នេះ​

en: Apply a similitude to this object
km: អនុវត្ត​ភាព​ដូច​គ្នា​ទៅ​វត្ថុ​នេះ

en: Apply a similitude with this center
km: អនុវត្ត​ភាព​ដូច​គ្នា​ជាមួយ​ចំណុច​កណ្ដាល​នេះ

en: Select the center for the similitude...
km: ជ្រើស​ចំណុច​កណ្ដាល​សម្រាប់​ភាព​ដូច​គ្នា...

en: Apply a similitude mapping this point onto another point
km: អនុវត្ត​ភាព​ដូច​គ្នា​ដែល​ផ្គូផ្គង​ចំណុច​នេះ​ទៅ​និង​ចំណុច​មួយ​ផ្សេង​ទៀត

en: Select the point which the similitude should map onto another point...
km: ជ្រើស​ចំណុដ​ដែល​ភាព​ដូច​គ្នា​គួរ​តែ​ផ្គូផ្គង​​ទៅ​និង​ចំណុច​មួយ​ផ្សេង​ទៀត...

en: Apply a similitude mapping a point onto this point
km: អនុវត្ត​ភាព​ដូច​គ្នា​ដែល​ផ្គូផ្គង​ចំណុច​ទៅ​និង​ចំណុច​នេះ

en: Select the point onto which the similitude should map the first point...
km: ជ្រើស​ជ្រុង​ដែល​ដូច​គ្នា​ត្រូវ​តែ​ផ្គួរផ្គង​ទៅ​នឹង ជ្រុង​ដំបូង​គេ​...

en: Construct a vector from this point
km: សង់​វ៉ិចទ័រ​ពី​​ចំណុច​នេះ​

en: Select the start point of the new vector...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ចាប់​ផ្តើម​នៃ​វ៉ិចទ័រ​ថ្មី​...

en: Construct a vector to this point
km: សង់​វ៉ិចទ័រ​ទៅ​ចំណុច​នេះ

en: Select the end point of the new vector...
km: ជ្រើស​ចំណុច​បញ្ចប់​នៃ​វ៉ិចទ័រ​ថ្មី...

en: Construct the vector sum of this vector and another one.
km: សង់​ផលបូក​វ៉ិចទ័រ​នៃ​វ៉ិចទ័រ​នេះ និង​មួយ​ផ្សេង​ទៀត ។

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the sum...
km: ជ្រើស​វ៉ិចទ័រ​ទីមួយ​នៃ​វ៉ិចទ័រ​ពីរ​ដែល​អ្នក​ចង់​សង់​ផលបូក...

en: Construct the vector sum of this vector and the other one.
km: សង់​ផលបូក​វ៉ិចទ័រ​នៃ​វ៉ិចទ័រ​នេះ​និង​មួយ​ផ្សេង​ទៀត ។

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the sum...
km: ជ្រើស​វ៉ិចទ័រ​ផ្សេង​ទៀត​នៃ​វ៉ិចទ័រ​ពីរ​ដែល​អ្នក​ចង់​សង់​ផលបូក...

en: Construct the vector sum starting at this point.
km: សង់​វ៉ិចទ័រ​ផលបូក​ដោយ​ចាប់​ផ្ដើម​នៅ​ចំណុច​នេះ ។

en: Select the point to construct the sum vector in...
km: ជ្រើស​ចំណុច​ដែល​ត្រូវ​សង់​វ៉ិចទ័រ​ផលបូក...

en: Select the argument objects (if any)
    in the Kig window and press "Next".
km: ជ្រើស​វត្ថុ​អាគុយម៉ង់ (ប្រសិនបើ​មាន)
    នៅ​ក្នុង​បង្អួច​របស់ Kig ហើយ​ចុច "បន្ទាប់" ។

en: Enter Code
km: បញ្ចូល​កូដ

en: Now fill in the code:
km: ឥឡូវ ចូរ​បំពេញ​កូដ ៖

en: Now fill in the Python code:
km: បំពេញ​កូដ Python ឥឡូវ​នេះ ៖

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script and click the Finish button again.
km: កម្មវិធី​បកប្រែ​ Python បាន​ចាប់​យក​កំហុស​កំឡុង​ពេល​ប្រតិបត្តិ​នៃ​ស្គ្រីប​របស់​អ្នក​ ។​សូម​ជួសជុល​ស្គ្រីប​ហើយ ចុច​លើ​ប៊ូតុង​បញ្ចប់​ម្តងទៀត​ ។

en: The Python Interpreter generated the following error output:
    %1
km: កម្មវិធី​បកប្រែ​ Python  ត្រូវ​បាន​បង្កើត​តាម​ទិន្នផល​កំហុស​ដូច​ខាងក្រោម​ ៖​
    %1

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script, and click the Finish button again.
km: ស្គ្រីប​របស់​អ្នក​ហាក់បី​ដូចជា​មាន​កំហុស ។ កម្មវិធី​បកប្រែ​ Python បាន​រាយការណ៍​ថា​គ្មាន​កំហុស​ ប៉ុន្តែ​ស្គ្រីប​មិន​បាន​បង្កើត​វត្ថុ​ដែល​ត្រឹមត្រូវ​នូវ​ឡើយ​​ ។ សូម​ជួសជុល​ស្គ្រីប​ ហើយ​ចុចលើ​ប៊ូតុង​បញ្ចប់​ម្តងទៀត​ ។​

en: Edit Python Script
km: កែ​សម្រួល​ស្គ្រីប​ Python

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script.
km: កម្មវិធី​បកប្រែ​ Python បាន​ចាប់​យក​កំហុស​កំឡុង​ពេល​ប្រតិបត្តិ​នៃ​ស្គ្រីប​របស់​អ្នក​ ។​ សូម​ជួសជុល​ស្គ្រីប​ហើយ ចុច​លើ​ប៊ូតុង​បញ្ចប់​ម្តងទៀត​ ។

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script.
km: ស្គ្រីប​របស់​អ្នក​ហាក់បី​ដូចជា​មាន​កំហុស ។ កម្មវិធី​បកប្រែ​ Python បាន​រាយការណ៍​ថា​គ្មាន​កំហុស​ ប៉ុន្តែ​ស្គ្រីប​មិន​បាន​បង្កើត​វត្ថុ​ដែល​ត្រឹមត្រូវ​នូវ​ឡើយ​​ ។ សូម​ជួសជុល​ស្គ្រីប​ ហើយ​ចុចលើ​ប៊ូតុង​បញ្ចប់​ម្តងទៀត​ ។​

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can control a kig construction by means of a "pykig" 
    python script, that can be executed with the command 
    <code>pykig.py</code>.  Here is a nice example 
    (<code>hexagons.kpy</code>) you can try:
    <code><pre>
    kigdocument.hideobjects()
    def hexagons (c, v, n):
      hexagon = PolygonBCV (c, v, 6)
      if n &lt;= 0:
        hexagon.show()
        for i in range(6): 
          PolygonSide (hexagon, i, True)
        return
      cnew = MidPoints (c, v)
      hexagons (cnew, v, n-1)
      for k in [2,4]:
        v1 = PolygonVertex (hexagon, k)
        cnew = MidPoints (c, v1)
        hexagons (cnew, v1, n-1)
    hexagons (Point(0,0), Point(1,0), 5)
    </pre></code>
km: <p>អ្នក​អាច​ត្រួតពិនិត្យ​កា​រស្ថាបនា​តាម​មធ្យោបាយ​របស់​ស្គ្រីប python "pykig" 
    ដែល​អាច​ត្រូវ​បាន​ប្រតិបត្តិ​ជា​មួយនឹង​ពាក្យ​បញ្ជា
    <code>pykig.py</code> ។ នេះ​ជា​ឧទាហរណ៍​ដ៏​ល្អ​មួយ
    (<code>hexagons.kpy</code>) ដែល​អ្នក​អាច​សាកល្បង​បាន ៖
    <code><pre>
    kigdocument.hideobjects()
    def hexagons (c, v, n):
      hexagon = PolygonBCV (c, v, 6)
      if n &lt;= 0:
        hexagon.show()
        for i in range(6): 
          PolygonSide (hexagon, i, True)
        return
      cnew = MidPoints (c, v)
      hexagons (cnew, v, n-1)
      for k in [2,4]:
        v1 = PolygonVertex (hexagon, k)
        cnew = MidPoints (c, v1)
        hexagons (cnew, v1, n-1)
    hexagons (Point(0,0), Point(1,0), 5)
    </pre></code>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can repeat the latest construction simply by pressing the key
    'Z'; this comes in very handy if you need to construct a sequence
    of objects with the same construction, especially if there is
    no shortcut for that construction.</p>
km: <p>អ្នក​អាច​ធ្វើ​ការ​ស្ថាបនា​ចុងក្រោយ​ឡើង​វិញ​តាមធម្មតា ដោយ​ចុច​គ្រាប់​ចុច
    'Z'; វា​មក​យ៉ាង​ងាយសម្រួល ប្រសិនបើ​អ្នក​ត្រូវ​ការ​ស្ថាបនា​លំដាប់​វត្ថុ​ដែល​មាន​ការ​ស្ថាបនា​ដូច​គ្នា ជា​ពិសេស​មិនមានផ្លូវ​កាត់​សម្រាប់​ការ​ស្ថាបនា​នោះ​ទេ ។</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>One of the most powerful tools in Kig are the menus that you can
    enter by right-clicking on an object, or on some empty space in the
    document.  You can use them to give objects names, change their colors
    and line styles, and lots of other interesting things.</p>
km: <p>ឧបករណ៍​ដែល​មាន​ឥទ្ធិពល​បំផុត​មួយ​នៅក្នុង​កម្មវិធី Kig គឺ​ម៉ឺនុយជាច្រើន ដែល​អ្នក​អាច
    បញ្ចូល​បាន​ដោយចុច​លើ វត្ថុមួយ ឬ នៅលើ​ចន្លោះ​ទំនេរ​ណា​មួយ​នៅក្នុង
    ឯកសារ ។  អ្នក​អាច​ប្រើ​ពួកវា​ ដើម្បី ផ្ដល់ឈ្មោះ​ឲ្យ​វត្ថុ ប្ដូរពណ៌​វត្ថុ
    និង រចនាប័ទ្ម​បន្ទាត់ ហើយ​និង វត្ថុ​ដែល​គួរ​ឲ្យ​ចាប់​អារម្មណ៍​ជាច្រើនទៀត ។</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can construct new points without using the menu or the toolbar, simply
    clicking somewhere on the Kig document with the <em>middle mouse
    button</em>.</p>
km: <p>អ្នក​អាច​បង្កើត​ចំណុចថ្មី​ ដោយ​មិនចាំបាច់ប្រើ​ម៉ឺនុយ ឬ របារ​ឧបករណ៍ទេ
    គឺគ្រាន់តែ​ចុច​នៅកន្លែងណាមួយ​នៅលើ​ឯកសារ Kig ដោយប្រើ <em>ប៊ូតុង​កណ្ដុរ
    កណ្ដាល</em> ។</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig can open several file formats: its files (<code>.kig</code> files),
    <em>KGeo</em> files, <em>KSeg</em> files, and, partially, <em>Dr. Geo</em>
    and <em>Cabri&#8482;</em> files.</p>
km: <p>Kig អាច​បើក​ជា​ទ្រង់ទ្រាយ​ឯកសារ​បាន​ច្រើន ៖ ឯកសាររបស់វាគឺ (ឯកសារ<code>.kig</code>),
    ឯកសារ​<em>KGeo</em>, ឯកសារ​<em>KSeg</em> និង​  ឯកសារ​មួយ​ចំនួន<em>Dr.Geo</em>
    និង ឯកសារ​<em>Cab ri&#8482;</em> ។</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig has more than 20 objects and 10 transformations with more than 80 
    constructions you can use in your documents: open the <em>Objects</em> 
    menu to see them all.</p>
km: <p>Kig មាន​វត្ថុ​ច្រើនជាង ២០ និង​ ការ​បម្លែង ១០ ជា​មួយ​នឹង​ការ​​សាង​សង់​​ច្រើនជាង ៨០ ដែល​អ្នក​ប្រើ​ប្រើនៅ​ក្នុង​ឯកសារ​របស់​អ្នក ៖ បើក​ម៉ឺនុយ <em>វត្ថុ</em> 
    ដើម្បីមើល​ពួកវា​ទាំងអស់ ។</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can use the selected objects to start the construction of an object
    which requires the selected objects as arguments. For example, if you have two
    points selected, you can choose <em>Start->Circle by Three Points</em> from the
    popup menu to start constructing a circle by three points.</p>
km: <p>អ្នក​អាច​ប្រើ​វត្ថុ​ដែលបានជ្រើស​ដើម្បី​ចាប់ផ្ដើម​បង្កើត​វត្ថុ
    ហើយ​​ទាមទារ​ឲ្យ​វត្ថុដែលបានជ្រើស​នោះ​ជា​អាគុយម៉ង់ទៀត​ ។ ឧទាហរណ៍ ប្រសិន​បើអ្នក​បានជ្រើស​ចំណុច​ពីរ
    អ្នក​អាច​ជ្រើស​ <em>ចាប់ផ្ដើម->រង្វង់ដោយប្រើ​បី​ចំណុច</em> ពី​
    ម៉ឺនុយ​លេចឡើង ដើម្បី​ចាប់ផ្ដើម​ធ្វើការគូស​រង្វង់ដោយ​ប្រើ​បីចំណុច ។</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you have more than one object under the mouse, and you want to select any
    of them, you can click with the <em>left mouse button</em>, while holding the
    <em>Shift</em> key, to get a list of the objects under the mouse cursor which
    you can then select from.</p>
km: <p>ប្រសិន​បើអ្នក​ដាក់​កណ្ដុរ​នៅលើ​វត្ថុ​ពីរ ឬ​ច្រើន ហើយអ្នក​ចង់​ជ្រើស​វត្ថុណាមួយ
    អ្នកអាច​ចុច​គ្រាប់ចុច <em>ប្ដូរ (shift)</em> និង​
    ចុច​<em>ប៊ូតុងកណ្ដុរ​ខាងឆ្វេង</em> ដើម្បី​យក​បញ្ជី​វត្ថុ​ដែលនៅក្រោម​ទស្សន៍ទ្រនិច​កណ្ដុរដែល
    នៅពេល​នោះ អ្នកអាច​ជ្រើស​វា​បានហើយ ។</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>When you construct a locus, you can click on it with the <em>right</em> mouse
    button and select <em>cartesian equation</em> to see its cartesian equation, 
    whenever it is an algebraic curve of low degree.</p>
km: <p>នៅពេល​អ្នកសង់ locus អ្នក​អាច​ចុច​លើ​វា​ដោយ​ប្រើ​ប៊ូតុង​កណ្ដុរ​​ <em>ស្ដាំ</em> 
    និង​ជ្រើស <em>សមីការ cartesian​</em> ដើម្បីមើល​សមីការ cartesian របស់វា
    នៅពេល​ណា​ដែល​វា​ជា​ខ្សែកោង​គណិត​របស់​ដឺក្រេ​ទាប ។</p>
