kig - en to mai translation catalogue (74 entries)

en: Square
mai: वर्ग

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
mai: विकल्प

en: Image Options
mai: चित्रक विकल्प

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Resolution
mai: विभेदन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
mai: उँचाइ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
mai: चओड़ाइ:

en: Show grid
mai: जाल देखाबू

en: Invert Selection
mai: उनटू चयन

en: Show &Grid
mai: जाल देखाबू (&G)

en: File Not Found
mai: फाइल नहि भेटल

en: Overwrite File?
mai: फाइल केर उप्पर लिखू?

en: Zoom In
mai: ज़ूम इन

en: Zoom Out
mai: ज़ूम आउट

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
mai: फाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
mai: सँपादित करू (&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
mai: दृश्य (&V)

note: i18n: ectx: Menu (new_other)
en: &Other
mai: आन (&O)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
mai: अओजार (&T)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
mai: मुख्य अओजार पट्टी

note: i18n: ectx: ToolBar (points_toolbar)
en: Points
mai: बिंदु

note: i18n: ectx: ToolBar (line_toolbar)
en: Lines
mai: रेखासभ

note: i18n: ectx: ToolBar (transformation_toolbar)
en: Transformations
mai: रूपांतरण

note: i18n: ectx: ToolBar (tests_toolbar)
en: Tests
mai: परीक्षण

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
mai: दृश्य

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
mai: जमावट (&S)

en: Document to open
mai: दस्ताबेज जकरा खोलनाइ अछि

en: Parallel
mai: समानांतर

en: Translate
mai: अनुवाद

en: Rotate
mai: घुमाबू

en: Scale
mai: मापक

en: Point
mai: बिन्दु

en: Polygon
mai: बहुभुज

en: Intersect
mai: प्रतिच्छेद करू

en: Tangent
mai: टान्जेन्ट

[ctx: Translators: Pixel]
en: pixel
mai: पिक्सेल

[ctx: Translators: Centimeter]
en: cm
mai: सेमी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_3)
en: Name:
mai: नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_2_2)
en: Description:
mai: विवरण:

en: Name
mai: नाम

en: &Name:
mai: नाम (&N):

en: &Description:
mai: विवरण (&D):

en: Black
mai: करिया

en: Gray
mai: ग्रे

en: Red
mai: लाल

en: Green
mai: हरिअर

en: Cyan
mai: नीलिमा

en: Yellow
mai: पिअर

en: Dark Red
mai: गहिर लाल

en: &Hide
mai: नुकाबू (&H)

en: &Move
mai: घसकाबू (&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: &Delete
mai: मेटाबू (&D)

en: &Name
mai: नाम (&N)

en: Macro
mai: मैक्रो

en: Type
mai: प्रकार

en: Description
mai: विवरण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: &Edit...
mai: संपादित करु (&E)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonImport)
en: &Import...
mai: आयात करू... (&I)

en: Test Result
mai: जाँच परिणाम

en: Surface
mai: सतह

en: Radius
mai: त्रिज्या

en: Center
mai: केंद्र

en: Ellipse
mai: दीर्घवृत्त

en: rho
mai: रो

en: Equation
mai: समीकरण

en: Length
mai: नमाइ

en: Object
mai: वस्तु

en: Move an object
mai: वस्तु घसकाबू

en: Angle
mai: कोण

en: angle
mai: कोण

en: point
mai: बिंदु

en: Text
mai: पाठ

en: label
mai: लेबल

en: &Copy Text
mai: पाठक नकल बनाबू (&C)

en: Enter Code
mai: कोड दाखिल करू
