kig - en to mk translation catalogue (888 entries)

en: Circle by Center && Line
mk: Круг од центар и линија

en: A circle constructed by its center and tangent to a given line
mk: Круг конструиран од неговиот центар и тангента од дадена линија

en: Construct a circle tangent to this line
mk: Конструирај тангента на круг на оваа линија

en: Select the line that the new circle should be tangent to...
mk: Изберете ја линијата со која новиот круг ќе биде тангентиран...

en: Circle by Point && Segment (as the Diameter)
mk: Круг од точка и сегмент (како дијаметар)

en: A circle defined by its center and the length of a segment as the diameter
mk: Круг дефиниран од неговиот центар и должината на сегментот како дијаметар

en: Construct a circle with the diameter given by the length of this segment
mk: Конструирај круг со дијаметарот зададен со должината на овој сегмент

en: Select the segment whose length gives the diameter of the new circle...
mk: Изберете го сегментот чија должина го дава дијаметарот на новиот круг...

en: Equilateral Triangle
mk: Рамностран триаголник

en: Equilateral triangle with given two vertices
mk: Рамностран триаголник зададен со две темиња

en: Osculating Circle
mk: Оскулирачка кружница

en: Osculating circle of a curve at a point
mk: Оскулирачка кружница во оваа точка

en: Osculating circle of this curve
mk: Оскулирачка кружница на оваа крива

en: Osculating circle at this point
mk: Оскулирачка кружница во оваа точка

en: Select the point...
mk: Изберете ја точката...

en: Square
mk: Квадрат

en: Square with two given adjacent vertices
mk: Квадрат зададен со две спротивни темиња

en: Vector Difference
mk: Векторска разлика

en: Construct the vector difference of two vectors.
mk: Конструирај разлика на вектори од два вектори.

en: Construct the vector difference of this vector and another one.
mk: Конструирај разлика на вектори од овој вектор и уште еден.

en: Construct the vector difference of the other vector and this one.
mk: Конструирај разлика на вектори од другиот вектор и овој.

en: Construct the vector difference starting at this point.
mk: Конструирај ја разликата започнувајќи од оваа точка.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the difference...
mk: Изберете го првиот од двата вектори од кои сакате да ја конструирате разликата...

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the difference...
mk: Изберете го другиот од двата вектори од кои сакате да ја конструирате разликата...

en: Select the point to construct the difference vector in...
mk: Изберете ја точката во која ќе се конструира разликата на вектори...

en: The file "%1" could not be opened. Please check if the file permissions are set correctly.
mk: Датотеката „%1“ не може да се отвори. Проверете дали дозволите за датотеката се поставени точно.

en: This Cabri file contains a "%1" object, which Kig does not currently support.
mk: Cabri-датотеката содржи предмет „%1“ што Kig моментално не го поддржува.

en: The Dr. Geo file "%1" is a macro file so it contains no figures.
mk: Dr. Geo-датотеката „%1“ е макро-датотека што значи не содржи фигури.

en: There are no figures in Dr. Geo file "%1".
mk: Нема фигури во Dr. Geo-датотеката „%1“.

en: Dr. Geo Filter
mk: Филтер за Dr. Geo

en: The current Dr. Geo file contains more than one figure.
    Please select which to import:
mk: Тековната Dr. Geo-датотека содржи повеќе од една фигура.
    Изберете која да ја внесам:

en: This Dr. Geo file contains a "%1 %2" object, which Kig does not currently support.
mk: Оваа Dr. Geo-датотека содржи објект „%1 %2“ што Kig моментално не го поддржува.

en: This Dr. Geo file contains an intersection type, which Kig does not currently support.
mk: Оваа Dr. Geo датотека содржи тип на пресек што Kig моментално не го поддржува.

en: &Export to image
mk: &Изнеси во слика

en: &Image...
mk: &Слика...

en: Export as Image
mk: Изнеси како слика

en: Image Options
mk: Опции за сликата

en: Sorry, this file format is not supported.
mk: Форматот не е поддржан.

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
mk: Нешто не беше во ред при зачувувањето на сликата „%1“

en: &Export To
mk: &Изнеси во

en: The file "%1" could not be opened.  This probably means that it does not exist, or that it cannot be opened due to its permissions
mk: Датотеката „%1“ не се отвора. Ова најверојатно значи дека не постои или не може да биде отворена поради нејзините дозволи.

en: Parse Error
mk: Грешка при анализирањето

en: Not Supported
mk: Не е поддржано

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Resolution
mk: Резолуција

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
mk: Висина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
mk: Ширина:

en: This KSeg document uses a scaling transformation, which Kig currently cannot import.
mk: Овој KSeg-документ користи скалирачки трансформации, што Kig моментално не може да ги внесе.

en: This KSeg file contains a filled circle, which Kig does not currently support.
mk: Оваа KSeg-датотека содржи исполнет круг што Kig моментално не го поддржува.

en: This KSeg file contains an arc sector, which Kig does not currently support.
mk: Оваа KSeg-датотека содржи кружен исечок кој Kig моментално не го поддржува.

en: This KSeg file contains an arc segment, which Kig does not currently support.
mk: Оваа KSeg датотека содржи кружен сегмент што Kig моментално не го поддржува.

en: Export to &Latex...
mk: Изнеси во &Latex...

en: Export as Latex
mk: Изнеси како Latex

en: Latex Options
mk: Опции за Latex

en: This file was created by Kig version "%1", which this version cannot open.
mk: Оваа датотека била креирана со Kig верзија „%1“, која оваа верзија не може да ја отвори.

en: This file was created by Kig version "%1".
    Support for older Kig formats (pre-0.4) has been removed from Kig.
    You can try to open this file with an older Kig version (0.4 to 0.6),
    and then save it again, which will save it in the new format.
mk: Оваа датотека била создадена со Kig верзија „%1“.
    Поддршката за постарите формати на Kig (пред 0.4) е отстранета од Kig.
    Може да се обидете да ја отворите датотеката со постара верзија на Kig
    (0.4 до 0.6) и потоа да ја зачувате во нов формат.

en: This Kig file has a coordinate system that this Kig version does not support.
    A standard coordinate system will be used instead.
mk: Оваа Kig-датотека има координатен систем што оваа верзија на Киг не го поддржува.
    Наместо тоа ќе биде користен стандарден координатен систем.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support.Perhaps you have compiled Kig without support for this object type,or perhaps you are using an older Kig version.
mk: Оваа Kig-датотека користи објект од тип „%1“, што оваа верзија на Kigне го поддржува. Можеби го имате искомпилирано Kig без поддршка за овој тип објекти или можеби користите постара верзија на Kig.

en: &Export to SVG...
mk: &Изнеси во SVG...

en: Export as SVG
mk: Изнесување како SVG

en: SVG Options
mk: Опции за SVG

en: Sorry, something went wrong while saving to SVG file "%1"
mk: Нешто не беше во ред при зачувувањето на SVG-датотеката „%1“

en: Export to &XFig file
mk: Изнеси во &XFig-датотека

en: &XFig File...
mk: &XFig-датотека...

en: Export as XFig File
mk: Изнесување како XFig-датотека

en: KDE Interactive Geometry
mk: KDE Интерактивна геометрија

en: (C) 2002-2005, The Kig developers
mk: (C) 2002-2005, развивачите на Kig

en: Did a lot of important work all around Kig, including, but not limited to conics, cubics, transformations and property tests support.
mk: Направи многу важни работи за Kig, вклучително конуси, паралелопипеди, трансформации и поддршка за тестирање на параметрите.

en: Author of KGeo, where I got inspiration, some source, and most of the artwork from.
mk: Авторот на KGeo од каде добив инспирација, изворен код и поголем дел од изгледот.

en: Responsible for the nice application SVG Icon.
mk: Одговорен за убавата SVG-икона на апликацијата.

en: Responsible for the new object action icons.
mk: Одговорен за иконите за ново дејство врз објект.

en: Could not find the necessary Kig library, check your installation.
mk: Не можам да ја пронајдам Kig библиотеката која е потребна, проверете ја Вашата инсталација.

en: &Set Coordinate System
mk: &Постави координатен систем

en: Show grid
mk: Прикажи решетка

en: Show axes
mk: Прикажи оски

en: Invert Selection
mk: Обратен избор

en: &Delete Objects
mk: &Избриши предмети

en: Delete the selected objects
mk: Избриши ги одбраните документи

en: Cancel Construction
mk: Откажи ја конструкцијата

en: Cancel the construction of the object being constructed
mk: Откажи ја конструкцијата на предметот кој се конструира

en: U&nhide All
mk: От&скријај ги сите

en: Show all hidden objects
mk: Прикажи ги сите скриени објекти

en: &New Macro...
mk: &Ново макро...

en: Define a new macro
mk: Дефинирај ново макро

en: Manage &Types...
mk: Управувај со &типови...

en: Manage macro types.
mk: Управувај со макро типовите.

en: Zoom in on the document
mk: Зголеми го документот

en: Zoom out of the document
mk: Смали го документот

en: Recenter the screen on the document
mk: Одново центрирај го приказот на документот

en: View this document full-screen.
mk: Прегледај го документот на цел екран.

en: &Select Shown Area
mk: &Одбери ја прикажаната површина

en: Select the area that you want to be shown in the window.
mk: Изберете ја површината која што сакате да биде прикажана на прозорецот.

en: S&elect Zoom Area
mk: Изб&ерете површина за зголемување

en: Show &Grid
mk: Прикажи &мрежа

en: Show or hide the grid.
mk: Прикажи ја или скриј ја мрежата.

en: Show &Axes
mk: Прикажи &оски

en: Show or hide the axes.
mk: Прикажи ги или скриј ги оските.

en: Wear Infrared Glasses
mk: Носи инфрацрвени очила

en: The file "%1" you tried to open does not exist. Please verify that you entered the correct path.
mk: Датотеката „%1“ која се обидовте да ја отворите не постои. Проверете дали ја внесотвте точната патека.

en: File Not Found
mk: Датотеката не е пронајдена

en: Format Not Supported
mk: Форматот не е поддржан

en: Kig does not support saving to any other file format than its own. Save to Kig's format instead?
mk: Kig не поддржува зачувување во друг формат на датотеки освен својот. Да зачувам во форматот на Kig?

en: Save Kig Format
mk: Зачувај во Kig формат

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
mk: Датотеката „%1“ веќе постои. Дали сакате да запишете над неа?

en: Overwrite File?
mk: Да запишам над датотека?

en: Hide %1 Object | Hide %1 Objects
mk[0]: Скриј %1 предмет
mk[1]: Скриј %1 предмети
mk[2]: Скриј %1 предмети

en: Show %1 Object | Show %1 Objects
mk[0]: Прикажи %1 предмет
mk[1]: Прикажи %1 предмети
mk[2]: Прикажи %1 предмети

en: Zoom In
mk: Зголеми

en: Zoom Out
mk: Намали

en: Recenter View
mk: Одново центрирај го погледот

en: Select the rectangle that should be shown.
mk: Изберете правоаголник кој треба да биде прикажан.

en: Change Shown Part of Screen
mk: Промени го прикажаниот дел од екранот

en: Select Zoom Area
mk: Одбери површина за зголемување

note: i18n: ectx: Menu (objects)
en: &Objects
mk: &Објекти

note: i18n: ectx: Menu (new_point)
en: &Points
mk: &Точки

note: i18n: ectx: Menu (new_line)
en: &Lines
mk: &Линии

note: i18n: ectx: Menu (new_circle)
en: &Circles && Arcs
mk: &Кругови и лаци

note: i18n: ectx: Menu (new_poligon)
en: Poly&gons
mk: Поли&гони

note: i18n: ectx: Menu (new_vector)
en: &Vectors && Segments
mk: &Вектори и сегменти

note: i18n: ectx: Menu (new_angle)
en: &Angles
mk: &Агли

note: i18n: ectx: Menu (new_transformation)
en: &Transformations
mk: &Трансформации

note: i18n: ectx: Menu (new_differentialgeometry)
en: &Differential geometry
mk: &Диференцијална геометрија

note: i18n: ectx: Menu (new_test)
en: T&ests
mk: Т&естови

note: i18n: ectx: Menu (new_other)
en: &Other
mk: &Друго

note: i18n: ectx: Menu (types)
en: &Types
mk: &Типови

note: i18n: ectx: ToolBar (points_toolbar)
en: Points
mk: Точки

note: i18n: ectx: ToolBar (line_toolbar)
en: Lines
mk: Линии

note: i18n: ectx: ToolBar (vectseg_toolbar)
en: Vectors && Segments
mk: Вектори и сегменти

note: i18n: ectx: ToolBar (circle_toolbar)
en: Circles && Arcs
mk: Кругови и лаци

note: i18n: ectx: ToolBar (angles_toolbar)
en: Angles
mk: Агли

note: i18n: ectx: ToolBar (transformation_toolbar)
en: Transformations
mk: Трансформации

note: i18n: ectx: ToolBar (tests_toolbar)
en: Tests
mk: Тестови

note: i18n: ectx: ToolBar (rest_toolbar)
en: Other Objects
mk: Други предмети

en: Do not show a GUI. Convert the specified file to the native Kig format. Output goes to stdout unless --outfile is specified.
mk: Не прикажувај графичка околина. Претвотри го означениот формат на датотеката во Kig формат. Ако не излезот ќе оди во stdout освен ако не е назначена датотека.

en: File to output the created native file to. '-' means output to stdout. Default is stdout as well.
mk: Излезот на датотеката е иста таква датотека, - се мисли на stdout. излез.

en: Document to open
mk: Документ за отворање

en: Segment
mk: Сегмент

en: A segment constructed from its start and end point
mk: Сегмент конструиран од неговата почетна и крајна точка

en: Segment Axis
mk: Оски на сегмент

en: The perpendicular line through a given segment's mid point.
mk: Нормалната права низ дадена средна точка на сегмент.

en: Line by Two Points
mk: Права низ две точки

en: A line constructed through two points
mk: Права конструирана низ две точки

en: Half-Line
mk: Полуправа

en: A half-line by its start point, and another point somewhere on it.
mk: Полуправа конструирана од нејзината почетна точка и друга точка која лежи на неа.

en: Perpendicular
mk: Нормала

en: A line constructed through a point, perpendicular to another line or segment.
mk: Права конструирана низ точка нормална на друга права или сегмент.

en: Parallel
mk: Паралела

en: A line constructed through a point, and parallel to another line or segment
mk: Права конструирана низ точка и паралелна на друга линија или сегмент

en: Circle by Center && Point
mk: Круг од центар и точка

en: A circle constructed by its center and a point that pertains to it
mk: Круг конструиран од неговиот центар и точка која се однесува на него

en: Circle by Three Points
mk: Круг низ три точки

en: A circle constructed through three points
mk: Круг конструиран низ три точки

en: Construct Bisector of This Angle
mk: Конструирај ја бисектрисата на овој агол

en: Select the angle you want to construct the bisector of...
mk: Изберете го аголот од кој сакате да ја конструирате бисектрисата...

en: Angle Bisector
mk: Аголна бисектриса

en: The bisector of an angle
mk: Бисектрисата на агол

en: Conic by Five Points
mk: Конус низ пет точки

en: A conic constructed through five points
mk: Конус конструиран низ пет точки

en: Hyperbola by Asymptotes && Point
mk: Хипербола од асимптоти и точка

en: A hyperbola with given asymptotes through a point
mk: Хипербола од дадени асимптоти низ точка

en: Ellipse by Focuses && Point
mk: Елипса од фокуси и точка

en: An ellipse constructed by its focuses and a point that pertains to it
mk: Елипса конструирана од фокусите и точка која се однесува на неа

en: Hyperbola by Focuses && Point
mk: Хипербола од фокуси и точка

en: A hyperbola constructed by its focuses and a point that pertains to it
mk: Хипербола конструирана од нејзините фокуси и точка која се однесува на неа

en: Conic by Directrix, Focus && Point
mk: Конус од директриса, фокус и точка

en: A conic with given directrix and focus, through a point
mk: Конус од дадена директриса и фокус, низ точка

en: Vertical Parabola by Three Points
mk: Вертикална парабола низ три точки

en: A vertical parabola constructed through three points
mk: Вертикална парабола конструирана низ три точки

en: Cubic Curve by Nine Points
mk: Парабола низ девет точки

en: A cubic curve constructed through nine points
mk: Парабола низ девет точки

en: Polar Point of a Line
mk: Поларна точка на права

en: The polar point of a line with respect to a conic.
mk: Поларна точка на права во однос со конусот.

en: Polar Line of a Point
mk: Поларна права на точка

en: The polar line of a point with respect to a conic.
mk: Поларна права во однос со конусот.

en: Cubic Curve with Node by Six Points
mk: Асимптота од шест точки

en: A cubic curve with a nodal point at the origin through six points
mk: Асимптота со врвна точка кај почетокот на шесте точки

en: Cubic Curve with Cusp by Four Points
mk: Асимптота со врв низ четири точки

en: A cubic curve with a horizontal cusp at the origin through four points
mk: Асимптота со хоризонтален врв на почетокот низ четири точки

en: Directrix of a Conic
mk: Директриса на конус

en: The directrix line of a conic.
mk: Директрисна права на конус

en: Angle by Three Points
mk: Агол низ три точки

en: An angle defined by three points
mk: Агол дефиниран со три точки

en: Equilateral Hyperbola by Four Points
mk: Рамнострана хипербола низ четири точки

en: An equilateral hyperbola constructed through four points
mk: Рамнострана хипербола конструирана низ четири точки

en: Construct the midpoint of this segment
mk: Конструирај ја средната точка на овој сегмент

en: Mid Point
mk: Средна точка

en: The midpoint of a segment or two other points
mk: Средна точка на сегмент или две други точки

en: Vector
mk: Вектор

en: Construct a vector from two given points.
mk: Конструирај вектор од две дадени точки

en: Vector Sum
mk: Збир на вектори

en: Construct the vector sum of two vectors.
mk: Конструирај го збирот на два вектори.

en: Line by Vector
mk: Вектор на права

en: Construct the line by a given vector though a given point.
mk: Конструирај ја правата на вектор низ дадена точка

en: Half-Line by Vector
mk: Вектор на полуправа

en: Construct the half-line by a given vector starting at given point.
mk: Вектор кој лежи на полуправа кој почнува од дадена точка.

en: Arc by Three Points
mk: Лак низ три точки

en: Construct an arc through three points.
mk: Конструирај лак низ три точки.

en: Arc by Center, Angle && Point
mk: Лак низ центар, агол и точка

en: Construct an arc by its center and a given angle, starting at a given point
mk: Конструирај лак со помош на неговиот центар и даден агол, започнувајќи од дадена точка

en: Parabola by Directrix && Focus
mk: Парабола од директриса и фокус

en: A parabola defined by its directrix and focus
mk: Парабола дефинирана од нејзината директриса и фокус

en: Translate
mk: Транслатирај

en: The translation of an object by a vector
mk: Транслација на предмет со вектор

en: Reflect in Point
mk: Пресликај се во точка

en: An object reflected in a point
mk: Предмет пресликан во точка

en: Reflect in Line
mk: Пресликај се во права

en: An object reflected in a line
mk: Предмет пресликан во права

en: Rotate
mk: Ротирај

en: An object rotated by an angle around a point
mk: Предмет ротиран од агол околу точка

en: Scale
mk: Зголеми/намали во размер

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of a segment
mk: Зголеми/намали во размер од точка, со размер зададен од должината на сегментот

en: Scale over Line
mk: Зголеми/намали во размер преку права

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of a segment
mk: Предмет зголемен/намален во размер преку права, со размер зададен од должината на сегментот

en: Scale (ratio given by two segments)
mk: Зголеми/намали во размер (во размер даден од односот на два сегменти)

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of two segments
mk: Зголеми/намали во размер преку точка од размерот даден од односот на два сегменти

en: Scale over Line (ratio given by two segments)
mk: Зголеми/намали во размер преку права (однос даден од размерот на два сегменти)

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of two segments
mk: Зголеми/намали во размер преку права, од односот даден од размерот на два сегменти

en: Apply Similitude
mk: Примени ја сличноста

en: Harmonic Homology
mk: Хармониска хомологија

en: The harmonic homology with a given center and a given axis (this is a projective transformation)
mk: Хармониската хомологија со даден центар и дадена оска (ова е проективна трансформација)

en: Draw Projective Shadow
mk: Цртај проетивна сенка

en: The shadow of an object with a given light source and projection plane (indicated by a line)
mk: Сенката на предмет со даден светлосен извор и проекциона рамнина (означена од права)

en: Asymptotes of a Hyperbola
mk: Асимптоти на хипербола

en: The two asymptotes of a hyperbola.
mk: Двете асимптоти на хипербола

en: Triangle by Its Vertices
mk: Триаголник од неговите темиња

en: Construct a triangle given its three vertices.
mk: Конструирај тријаголник зададен од неговите три темиња.

en: Convex Hull
mk: Конвексен врв

en: A polygon that corresponds to the convex hull of another polygon
mk: Полигон кој одговара со конвексниот врв на друг

en: Parallel Test
mk: Провери паралелност

en: Test whether two given lines are parallel
mk: Тестирај дали две дадени прави се паралелни

en: Orthogonal Test
mk: Провери ортогоналност

en: Test whether two given lines are orthogonal
mk: Провери дали две прави се нормални

en: Collinear Test
mk: Провери колинеарнотс

en: Test whether three given points are collinear
mk: Провери дали три дадени точки се колинеарни

en: Contains Test
mk: Провери содржаност

en: Test whether a given curve contains a given point
mk: Провери дали дадената крива содржи дадена точка

en: In Polygon Test
mk: Провери дали се содржи во полигон

en: Test whether a given polygon contains a given point
mk: Провери дали даден полигон содржи дадена точка

en: Convex Polygon Test
mk: Провери конвексност на полигон

en: Test whether a given polygon is convex
mk: Провери дали полигонот е конвексен

en: Distance Test
mk: Провери оддалеченост

en: Test whether a given point have the same distance from a given point and from another given point
mk: Провери дали дадена точка е оддалечена еднакво од друга

en: Vector Equality Test
mk: Проверка за еднаквост на вектори

en: Test whether two vectors are equal
mk: Проверува дали два вектори се еднакви

en: Python Script
mk: Python Скрипта

en: Construct a new Python script.
mk: Конструирај нова Python скрипта.

en: Enter coordinates in the following format: "x;y",
    where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
mk: Внесете ги координатите во следниов формат: „x;y“,
    каде x е x координатата, а y е y координатата.

en: Enter coordinates in the following format: "r; θ°",
    where r and θ are the polar coordinates.
mk: Внесете ги координатите во следниов формат:  „r; θ°“,
    каде r и θ се поларните координати.

en: &Euclidean
mk: &Евклидова

en: &Polar
mk: &Поларна

en: Set Euclidean Coordinate System
mk: Постави евклидов координатен систем

en: Set Polar Coordinate System
mk: Постави поларен координатен систем

en: A normal point, i.e. one that is either independent or attached to a line, circle, segment.
mk: Нормална точка т.е. точка које е е или независна или прикачена на права, круг или сегмент

en: Point
mk: Точка

en: Construct a text label.
mk: Конструирај натпис

en: Text Label
mk: Натпис

en: Construct a Point by its Coordinates
mk: Конструирај точка зададена со координати

en: Point by Coordinates
mk: Точка со координати

en: Fixed Point
mk: Фиксна точка

en: Enter the coordinates for the new point.
mk: Внесете ги координатите на новата точка

en: Insert the new size of this angle:
mk: Внеси нова големина на агол:

en: Use this edit field to modify the size of this angle.
mk: Користи го ова поле за уредување на големината на овој агол

en: Could not open macro file '%1'
mk: Не можам да ја отворам макро датотеката '%1'

en: Kig cannot open the macro file "%1".
mk: Kig не може да ја отвори макро датотеката „%1“.

en: This file was created by a very old Kig version (pre-0.4). Support for this format has been removed from recent Kig versions. You can try to import this macro using a previous Kig version (0.4 to 0.6) and then export it again in the new format.
mk: Оваа датотека беше создадена со многу стара верзија на Kig (pre-0.4). Поддршката за овој формат е отстранета од поновите Kig верзии. Можете да се обидете да го внесите ова макро користејќи постара верзија на Kig (0.4 to 0.6) и тогаш да го изнесете повторно во понов формат.

en: Unnamed Macro #%1
mk: Неименувано макро #%1

en: The lines constructed through the intersections of two conics.  This is also defined for non-intersecting conics.
mk: Линиите конструирани преку пресеците на ква конуси.  Ова е исто така дефинирано за пресеци кои не се сечат.

en: Moving Point
mk: Точка на движење

en: Select the moving point, which will be moved around while drawing the locus...
mk: Изберете точка за движење која ќе биде придвижена околу главната точка...

en: Following Point
mk: Следење точка

en: Select the following point, whose locations the locus will be drawn through...
mk: Изберете следечка точка низ чии локации ќе бидат исцртани главните точки

en: Locus
mk: Главни точки

en: A locus
mk: Главна точка

en: Dependent Point
mk: Зависна точка

en: Polygon by Its Vertices
mk: Полигон со неговите темиња

en: Construct a polygon by giving its vertices
mk: Конструирај полигон зададен со неговите темиња

en: ... with this vertex (click on the first vertex to terminate construction)
mk: ...со ова теме (кликнете на првото теме за да се заврши конструкцијата)

en: Construct a polygon with this vertex
mk: Конструирај полигон со ова теме

en: Select a point to be a vertex of the new polygon...
mk: Изберете точка која што ќе биде теме за новиот полигон...

en: Polygon
mk: Полигон

en: Construct the vertices of this polygon...
mk: Конструирај ги темињата на овој полигон...

en: Vertices of a Polygon
mk: Темиња на полигон

en: The vertices of a polygon.
mk: Темињата на полигон.

en: Construct the sides of this polygon...
mk: Конструирај ги страните на полигон...

en: Sides of a Polygon
mk: Страни на полигон

en: The sides of a polygon.
mk: Страните на полигон.

en: Regular Polygon with Given Center
mk: Регуларен полигон со даден центар

en: Construct a regular polygon with a given center and vertex
mk: Конструирај обичен полигон со даден центар и теме

en: Construct a regular polygon with this center
mk: Конструирај обичен полигон со овој центар

en: Construct a regular polygon with this vertex
mk: Конструирај обичен полигон со ова теме

en: Adjust the number of sides (%1/%2)
mk: Прилагоди го бројот на страни (%1/%2)

en: Adjust the number of sides (%1)
mk: Прилагоди го бројот на страни (%1)

en: Select the center of the new polygon...
mk: Одбери го центарот на новиот полигон...

en: Select a vertex for the new polygon...
mk: Одбери теме за новиот полигон...

en: Move the cursor to get the desired number of sides...
mk: Движете го покажувачот за да го добиете саканиот број на страни

en: Generic Affinity
mk: Обична сличност

en: The unique affinity that maps three points (or a triangle) onto three other points (or a triangle)
mk: Обичните сличности кои пресликуваат три точки (или триаголник) со три други точки (или триаголник)

en: Generic Projective Transformation
mk: Обична проективна трансформација

en: The unique projective transformation that maps four points (or a quadrilateral) onto four other points (or a quadrilateral)
mk: Единствената проективна трансформација која пресликува четири точки (или четиристран полигон) во други четири точки(или четиристран полигон)

en: Inversion of Point, Line or Circle
mk: Инверзија на точка, права и круг

en: The inversion of a point, line or circle with respect to a circle
mk: Инверзија на точка, права и круг со предност на кругот

en: Measure Transport
mk: Мерка за транспортирање

en: Transport the measure of a segment or arc over a line or circle.
mk: Транспортирај ја мерката на сегментот или лак преку линија или круг

en: Segment to transport
mk: Сегмент за транспортирање

en: Arc to transport
mk: Лак за транспортирање

en: Transport a measure on this line
mk: Транспортирај мерка на оваа права

en: Transport a measure on this circle
mk: Транспортирај мерка на овој круг

en: Start transport from this point of the circle
mk: Започни транспорт на оваа точка на кругот

en: Start transport from this point of the line
mk: Започни транспорт на оваа точка на правата

en: Start transport from this point of the curve
mk: Започни транспортирање на оваа точка на кривата

en: Intersect with this conic
mk: Пресечи со овај конус

en: Intersect with this line
mk: Пресечи со оваа линија

en: Intersect with this circle
mk: Пресечи со оваа кружнива

en: Intersect
mk: Пресек

en: The intersection of two objects
mk: Пресек на два предмети

en: Intersect this Circle
mk: Пресечи го овој круг

en: Intersect this Conic
mk: Пресечи го овој конус

en: Intersect this Line
mk: Пресечи ја оваа права

en: Intersect this Cubic Curve
mk: Пресечи ја оваа асимптота

en: Intersect this Arc
mk: Пресечи ја овој лак

en: Intersect this Polygon
mk: Пресечи ја овој полигон

en: with this Circle
mk: со овој круг

en: with this Conic
mk: со овој конус

en: with this Line
mk: со оваа права

en: with this Cubic Curve
mk: со оваа асимптота

en: with this Arc
mk: со овој лак

en: with this Polygon
mk: со овој полигон

en: Select the first of the points of which you want to construct the midpoint...
mk: Изберете ја првата од точките од кои сакате да конструирате средна точка...

en: Construct the midpoint of this point and another one
mk: Конструирај средна точка меѓу оваа точка и друга

en: Select the other of the points of which to construct the midpoint...
mk: Изберете ја другата од точките од кои сакате да најдете средна точка...

en: Select the first object to intersect...
mk: Изберете го првиот објект за пресек...

en: Select the second object to intersect...
mk: Изберете го вториот објект за пресек...

en: Tangent
mk: Тангента

en: The line tangent to a curve
mk: Правата, тангента на кривата

en: Tangent to This Circle
mk: Тангента на овој круг

en: Tangent to This Conic
mk: Тангента на овој конус

en: Tangent to This Arc
mk: Тангента на овој лак

en: Tangent to This Cubic Curve
mk: Тангента на оваа асимптота

en: Tangent to This Curve
mk: Тангента на ова крива

en: Tangent at This Point
mk: Тангента од оваа точка

en: The center of the osculating circle to a curve
mk: Центар на оскулирачкиот круг на крива

en: Center of Curvature of This Conic
mk: Центар на кривата на конус

en: Center of Curvature of This Cubic Curve
mk: Центар на криватга на асимптотата

en: Center of Curvature of This Curve
mk: Центар на закривувањето на оваа крива

en: Center of Curvature at This Point
mk: Центар на закривувањето на оваа точка

en: Which object?
mk: Кој предмет?

en: Click the location where you want to place the new point, or the curve that you want to attach it to...
mk: Кликнете ја локацијата каде што сакате да поставите нова точка или кривата која што сакате да ја прикачите...

en: Now select the location for the result label.
mk: Сега изберете ја локацијата на натписот со резултат.

en: Here you can edit the name of the current macro type.
mk: Тука може да го уредите името на тековниот тип макро.

en: Here you can edit the description of the current macro type. This field is optional, so you can also leave this empty: if you do so, then your macro type will have no description.
mk: Тука може да го уредувате описот на тековниот тип макро. Ова поле е незадолжително па може да го оставите празно: ако го направите тоа вашиот тип макро ќе нема опис.

en: Use this button to change the icon of the current macro type.
mk: Користете го ова копче за да ја промените иконата на тековниот тип макро.

en: The name of the macro can not be empty.
mk: Името на макрото не може да биде празно.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Here you can modify the name, the description and the icon of this macro type.
mk: Тука може да промените името, описот и иконата на овој тип макро.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_3)
en: Name:
mk: Име:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_2_2)
en: Description:
mk: Опис:

en: Name
mk: Име

en: There are '%n' parts in the text that you have not selected a value for. Please remove them or select enough arguments.
mk: Има '%n' делови во текстот за кои немате изберено вредност. Отстранете ги или изберете доволно аргументи.

en: argument %1
mk: аргумент %1

en: Selecting argument %1
mk: Избирам аргумент %1

en: Change Label
mk: Промени натпис

en: One of the result objects you selected cannot be calculated from the given objects. Kig cannot calculate this macro because of this. Please press Back, and construct the objects in the correct order...
mk: Еден од резултатите на предметите кои ги избравте не може да бидат пресметани од дадените предмети. Kig не може да го пресмета ова макро поради тоа. Изберете Назад и конструирајте ги предметите во правилен ред...

en: One of the given objects is not used in the calculation of the resultant objects.  This probably means you are expecting Kig to do something impossible.  Please check the macro and try again.
mk: Еден од дадените објекти не е искористен во пресметувањето на резултантните предмети.  Ова најверојатно значи дека очекувате Kig да направи нешто невозможно.  Проверете го макрото и обидете се повторно.

en: Given Objects
mk: Дадени предмети

en: Select the "given" objects for your new macro and press "Next".
mk: Изберете ги „дадените“ предмети за новото макро и притиснете „Следно“.

en: Final Object
mk: Конечен предмет

en: Select the final object(s) for your new macro.
mk: Изберете ги конечните објекти за новото макро.

en: Enter a name and description for your new type.
mk: Внесете име и опис за новиот тип

en: Redefine Point
mk: Одново дефинирај точка

en: &Hide
mk: &Криј

en: &Show
mk: &Прикажи

en: &Move
mk: &Придвижи

en: &Custom Color
mk: &Прилагодена боја

en: Change Object Color
mk: Смени ја бојата на предметот

en: Change Object Width
mk: Смени ја ширината на објектот

en: Change Point Style
mk: Смени го стилот на точки

en: Change Object Style
mk: Смени го стилот на објекти

en: Set &Name...
mk: Постави &име

en: &Name
mk: &Име

en: Set Object Name
mk: Постави име на предмет

en: Set Name of this Object:
mk: Постави име за овој предмет:

en: Kig Document
mk: Kig документ

en: &Transform
mk: &Трансформирај

en: T&est
mk: Т&естирај

en: Const&ruct
mk: Кон&струирај

en: Add Te&xt Label
mk: Додај Те&кстуален натпис

en: Set Co&lor
mk: Постави бо&ја

en: Set &Pen Width
mk: Постави &ширина на молив

en: Set St&yle
mk: Постави ст&ил

en: Set Coordinate S&ystem
mk: Постави координатен с&истем

en: Enter Label Text
mk: Внесување текст за натписот

en: Enter the text for your label here and press "Next".
    If you want to show variable parts, then put %1, %2, ... at the appropriate places (e.g. "This segment is %1 units long.").
mk: Внесете го тука текстот за натписот и притиснете „Следно“.
    Ако сакате да ги прикажете променливите делови, тогаш ставете ги %1, %2, ... на соодветните места (на пр. „Овој сегмент е долг %1 единици.“).

en: Show text in a frame
mk: Прикажи го текстот во рамка

en: Select Arguments
mk: Избор на аргументи

en: Description
mk: Опис

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: &Edit...
mk: &Уреди...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonExport)
en: E&xport...
mk: Из&неси...

en: Are you sure you want to delete this type? | Are you sure you want to delete these %1 types?
mk[0]: Дали навистина сакате да го избришете овој %1 тип?
mk[1]: Дали навистина сакате да ги избришете овие %1 типови?
mk[2]: Дали навистина сакате да ги избришете овие %1 типови?

en: Are You Sure?
mk: Дали сте сигурни?

en: Export Types
mk: Типови на извезување

en: Import Types
mk: Типови на внесување

en: There is more than one type selected. You can only edit one type at a time. Please select only the type you want to edit and try again.
mk: Повеќе од еден тип е одбран. Можите да уредувате по еден тип. Изберете само од типовите кои сакате да ги уредувате и обидете се повторни.

en: More Than One Type Selected
mk: Повеќе од еден тип е одберен

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, typeList)
en: Select types here...
mk: Изберете типови тука...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, typeList)
en: This is a list of the current macro types... You can select, edit, delete, export and import them...
mk: Ова е листа со тековните типови макроа... Може да ги избирате, уредувате, бришете, внесувате и изнесувате....

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: Edit the selected type.
mk: Уредете ги избраните типови.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: Delete all the selected types in the list.
mk: Ги брише сите избрани типови во листата.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonExport)
en: Export all the selected types to a file.
mk: Ги изнесува сите избрани типови во датотека.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonImport)
en: Import macros that are contained in one or more files.
mk: Ги внесува макроата што се содржани во една или повеќе датотеки.

en: Construct an angle through this point
mk: Конструирај агол низ оваа точка

en: Select a point that the first half-line of the angle should go through...
mk: Изберете точка низ која ќе врви полуправата која е крак од аголот

en: Construct an angle at this point
mk: Конструирај агол на оваа точка

en: Select the point to construct the angle in...
mk: Изберете точка во која се конструира агол

en: Select a point that the second half-line of the angle should go through...
mk: Изберете точка низ која ќе врви полуправата од аголот...

en: Set Si&ze
mk: Постави гол&емина

en: Resize Angle
mk: Промени големина на агол

en: Construct an arc starting at this point
mk: Конструирај лак започнувајќи од оваа точка

en: Select the start point of the new arc...
mk: Изберете почетна точка за новиот лак...

en: Construct an arc through this point
mk: Конструирај лак низ оваа точка

en: Select a point for the new arc to go through...
mk: Изберете низ која точка ќе поминува новиот лак...

en: Construct an arc ending at this point
mk: Конструирај лак кој завршува на оваа точка

en: Select the end point of the new arc...
mk: Изберете крајна точка на новиот лак...

en: Construct an arc with this center
mk: Конструирај лак со овој центар

en: Select the center of the new arc...
mk: Одбери центар за новиот лак...

en: Construct an arc with this angle
mk: Конструирај лак со овој агол

en: Select the angle of the new arc...
mk: Обдерете агол за новиот лак...

en: Cartesian Equation
mk: Декартова равенка

en: Test Result
mk: Резултати од тестот

en: Select the curve...
mk: Изберете ја кривата...

en: Select a point on the curve...
mk: Изберете точка на кривата...

en: Surface
mk: Површина

en: Circumference
mk: Обем

en: Radius
mk: Радиус

en: Expanded Cartesian Equation
mk: Проширена декартова равенка

en: Polar Equation
mk: Поларна равенка

en: rho = %1   [centered at %2]
mk: rho = %1   [центрирано на %2]

en: circle
mk: кружница

en: Select this circle
mk: Одбери ја оваа кружница

en: Select circle %1
mk: Одбери кружница %1

en: Remove a Circle
mk: Отстрани кружница

en: Add a Circle
mk: Додај кружница

en: Move a Circle
mk: Помести кружница

en: Attach to this circle
mk: Прикачи на кружницата

en: Show a Circle
mk: Прикажи кружница

en: Hide a Circle
mk: Скриј кружница

en: Construct a circle through this point
mk: Конструирај кружница низ оваа точка

en: Construct a circle with this center
mk: Конструирај круг со овој центар

en: Select the center of the new circle...
mk: Изберете го центарот на новиот круг...

en: Select a point for the new circle to go through...
mk: Изберете точка низ која новата кружница ќе минува

en: Conic Type
mk: Тип на конус

en: First Focus
mk: Прв фокус

en: Second Focus
mk: Втор фокус

en: Ellipse
mk: Елипса

en: Hyperbola
mk: Хипербола

en: Parabola
mk: Парабола

en: conic
mk: конус

en: Select this conic
mk: Одбери го овој конус

en: Select conic %1
mk: Избери конус %1

en: Remove a Conic
mk: Отстрани конус

en: Add a Conic
mk: Додај конус

en: Move a Conic
mk: Помести конус

en: Attach to this conic
mk: Прикачи на овој конус

en: Show a Conic
mk: Прикажи конус

en: Hide a Conic
mk: Скриј конус

en: First End Point
mk: Прва крајна точка

en: Second End Point
mk: Втора крајна точка

en: Construct a conic through this point
mk: Конструирај конус низ оваа точка

en: Select a point for the new conic to go through...
mk: Озбери точка низ која новиот конус ќе минува...

en: Construct a conic with this asymptote
mk: Конструирај конус со оваа асимптота

en: Select the first asymptote of the new conic...
mk: Изберете ја првата асимптота од новиот конус...

en: Select the second asymptote of the new conic...
mk: Изберете ја втората асимптота на новиот конус...

en: Construct an ellipse with this focus
mk: Конструирај елипса со овој фокус

en: Select the first focus of the new ellipse...
mk: Изберете го првиот фокус на новата елипса...

en: Select the second focus of the new ellipse...
mk: Одбери го вториот фокус на елипсата...

en: Construct an ellipse through this point
mk: Конструирај елипса низ оваа точка

en: Select a point for the new ellipse to go through...
mk: Изберете точка низ која елипсата ќе минува...

en: Construct a hyperbola with this focus
mk: Конструирај хипербола со овој фокус

en: Select the first focus of the new hyperbola...
mk: Изберете го првиот фокус на новата хипербола

en: Select the second focus of the new hyperbola...
mk: Изберете го вториот фокус на новата хипербола

en: Construct a hyperbola through this point
mk: Конструирај хипербола низ оваа точка

en: Select a point for the new hyperbola to go through...
mk: Изберете точка низ која новата хипербола ќе минува...

en: Construct a conic with this line as directrix
mk: Конструирај конус со оваа линија како директриса

en: Select the directrix of the new conic...
mk: Изберете директриса за новиот конус...

en: Construct a conic with this point as focus
mk: Конструирај конус со оваа точка како фокус

en: Select the focus of the new conic...
mk: Изберете фокус за новиот фокус...

en: Construct a parabola through this point
mk: Конструирај парабола низ оваа точка

en: Select a point for the new parabola to go through...
mk: Оберете точка низ која новата парабола ќе минува...

en: Construct the polar point of this line
mk: Конструирај ја поларната точка на оваа права

en: Select the line of which you want to construct the polar point...
mk: Изберете линија на која што сакате да конструирате поларна точка...

en: Construct a polar line wrt. this conic
mk: Конструирај поларна права впишана во овој конус

en: Construct the polar line of this point
mk: Конструирај поларна линија на оваа точка

en: Construct the directrix of this conic
mk: Конструирај ја директрисата на овој конус

en: Select the conic of which you want to construct the directrix...
mk: Изберете го конусот од кој што сакате да ја конструирате директрисата...

en: Construct a parabola with this directrix
mk: Конструирај парабола со оваа директриса

en: Select the directrix of the new parabola...
mk: Изберете ја директрисата на новата парабола...

en: Construct a parabola with this focus
mk: Конструирај парабола со овој фокус

en: Select the focus of the new parabola...
mk: Изберете фокус за новата парабола...

en: Construct the asymptotes of this conic
mk: Конструирај ја асимптотата на овој конус

en: Select the conic of which you want to construct the asymptotes...
mk: Изберете конус од кој сакате да ги конструирате асимптотите...

en: Construct the radical lines of this conic
mk: Конструирај ги радијалните прави на овој конус

en: Select the first of the two conics of which you want to construct the radical line...
mk: Изберете го првиот од двата конуси од кои што сакате да ја конструирате радијалната права...

en: Select the other of the two conic of which you want to construct the radical line...
mk: Изберете го другиот од двата конуси со кои што сакате да ја конструирате радијалната права...

en: Switch Radical Lines
mk: Смени ги радијалните прави

en: cubic curve
mk: асимптота

en: Select this cubic curve
mk: Одбери ја оваа асимптота

en: Select cubic curve %1
mk: Изберете асимптота %1

en: Remove a Cubic Curve
mk: Отстрани асимптота

en: Add a Cubic Curve
mk: Додај асимптота

en: Move a Cubic Curve
mk: Помести асимптота

en: Attach to this cubic curve
mk: Прикачи на асимптота

en: Show a Cubic Curve
mk: Прикажии асимптота

en: Hide a Cubic Curve
mk: Скриј асимптота

en: Construct a cubic curve through this point
mk: Конструирај асимптота низ оваа точка

en: Select a point for the new cubic to go through...
mk: Изберете точка низ која ќе врви новата асимптота...

en: curve
mk: крива

en: Select this curve
mk: Одбери ја оваа крива

en: Select curve %1
mk: Одбери крива %1

en: Remove a Curve
mk: Отстрани крива

en: Add a Curve
mk: Додај крива

en: Move a Curve
mk: Помести крива

en: Attach to this curve
mk: Прикачи на оваа крива

en: Show a Curve
mk: Прикажи крива

en: Hide a Curve
mk: Скриј крива

en: Already computed intersection point
mk: Веќе пресметана пресечна точка

en: Intersect with this cubic curve
mk: Пресечи со оваа асимптота

en: Intersect with this arc
mk: Пресечи со овој лак

en: Invert with respect to this circle
mk: Смени со предност на кругот

en: Select the circle we want to invert against...
mk: Изберете го кругот со кој сакате да се изврши смена...

en: Compute the inversion of this point
mk: Пресметај ја смената на оваа точка

en: Select the point to invert...
mk: Изберете точка за инверзија...

en: Compute the inversion of this line
mk: Пресметај ја инверзијата на оваа линија

en: Select the line to invert...
mk: Изберете линија за инверзија...

en: Compute the inversion of this segment
mk: Пресметај ја инверзијата на овој сегмент

en: Select the segment to invert...
mk: Изберете го сегментот за инверзија...

en: Compute the inversion of this circle
mk: Пресметај ја инверзијата на овој круг

en: Select the circle to invert...
mk: Изберете круг за инверзија...

en: Compute the inversion of this arc
mk: Пресметај ја инверзијата на овој лак

en: Select the arc to invert...
mk: Изберете го лакот за инверзија...

en: Slope
mk: Опсег

en: Equation
mk: Равенка

en: Length
mk: Должина

en: line
mk: права

en: Select a Line
mk: Изберете права

en: Select this line
mk: Одбери ја оваа линија

en: Select line %1
mk: Одбери линија %1

en: Remove a Line
mk: Отстрани линија

en: Add a Line
mk: Додај линија

en: Move a Line
mk: Помести линија

en: Attach to this line
mk: Прикачи на оваа линија

en: Show a Line
mk: Прикажи линија

en: Hide a Line
mk: Скриј линија

en: segment
mk: сегмент

en: Select this segment
mk: Одбери го овој сегмент

en: Select segment %1
mk: Одбери сегмент %1

en: Remove a Segment
mk: Отстрани сегмент

en: Add a Segment
mk: Додај сегмент

en: Move a Segment
mk: Помести сегмент

en: Attach to this segment
mk: Прикачи на овој сегмент

en: Show a Segment
mk: Прикажи сегмент

en: Hide a Segment
mk: Скриј сегмент

en: half-line
mk: полуправа

en: Select this half-line
mk: Одбери ја оваа полуправа

en: Select half-line %1
mk: Одбери полуправа %1

en: Remove a Half-Line
mk: Отстрани полуправа

en: Add a Half-Line
mk: Додај полуправа

en: Move a Half-Line
mk: Помести полуправа

en: Attach to this half-line
mk: Прикачи на оваа полуправа

en: Show a Half-Line
mk: Прикажи полуправа

en: Hide a Half-Line
mk: Скриј полуправа

en: Construct a segment starting at this point
mk: Конструирај сегмент започнувајќи од оваа точка

en: Select the start point of the new segment...
mk: Изберете ја точката на започнување на новиот сегмент...

en: Construct a segment ending at this point
mk: Конструирај сегмент кој завршува со оваа точка

en: Select the end point of the new segment...
mk: Изберете крајна точка на новиот сегмент...

en: Construct a line through this point
mk: Конструирај права низ оваа точка

en: Select a point for the line to go through...
mk: Изберете точка низ која правата ќе поминува...

en: Select another point for the line to go through...
mk: Изберете друга точка низ која правата ќе минува...

en: Construct a half-line starting at this point
mk: Конструирај полуправа започнувајќи од оваа точка

en: Select the start point of the new half-line...
mk: Изберете почетна точка на новата полуправа...

en: Construct a half-line through this point
mk: Конструирај полуправа низ оваа точка

en: Select a point for the half-line to go through...
mk: Изберете точка низ која полуправата ќе минува...

en: Construct the axis of this segment
mk: Конструирај ја оската на овој сегмент

en: Select the segment of which you want to draw the axis...
mk: Изберете го сегментот од кој сакате да ги нацртате оските...

en: Construct a line parallel to this line
mk: Конструирај права паралелна на оваа права

en: Select a line parallel to the new line...
mk: Изберете права паралелна на новата права

en: Construct the parallel line through this point
mk: Конструирај паралелна права низ оваа точка

en: Select a point for the new line to go through...
mk: Изберете точка низ која новата права ќе минува...

en: Construct a line perpendicular to this line
mk: Конструирај права нормална на оваа права

en: Select a line perpendicular to the new line...
mk: Изберете права нормална на новата права

en: Construct a perpendicular line through this point
mk: Конструирај нормална права низ оваа точка

en: Set &Length...
mk: Постави &Должина...

en: Set Segment Length
mk: Постави должина на сегментот

en: Choose the new length:
mk: Изберете нова должина:

en: Resize Segment
mk: Промени ја големината на сегментот

en: Construct a line by this vector
mk: Конструирај права низ овој вектор

en: Select a vector in the direction of the new line...
mk: Изберете вектор во иста насока со новата права...

en: Construct a half-line by this vector
mk: Конструирај полуправа низ овој вектор

en: Select a vector in the direction of the new half-line...
mk: Изберете вектор во иста насока со новата полуправа...

en: locus
mk: Локус

en: Select this locus
mk: Одбери го овој локус

en: Select locus %1
mk: Одбери локус %1

en: Remove a Locus
mk: Отстрани локус

en: Add a Locus
mk: Додај локус

en: Move a Locus
mk: Помести локус

en: Attach to this locus
mk: Прикачи на локус

en: Show a Locus
mk: Прикажи локус

en: Hide a Locus
mk: Скриј локус

en: Object Type
mk: Тип на предмет

en: Object
mk: Предмет

en: Select this object
mk: Одбери го овој предмет

en: Select object %1
mk: Одбери го предметот %1

en: Remove an object
mk: Отстрани предметот

en: Add an object
mk: Додај предмет

en: Move an object
mk: Премести предмет

en: Attach to this object
mk: Прикачи на овој предмет

en: Show an object
mk: Прикажи предмет

en: Hide an object
mk: Скриј објект

en: Angle in Radians
mk: Агол во радијани

en: Angle in Degrees
mk: Агол во степени

en: Midpoint
mk: Средна точка

en: X length
mk: X должина

en: Y length
mk: Y ширина

en: Opposite Vector
mk: Спротивен вектор

en: Angle
mk: Агол

en: Sector Surface
mk: Површина на сектор

en: Arc Length
mk: Должина на лак

en: angle
mk: агол

en: Select this angle
mk: Одбери го овој агол

en: Select angle %1
mk: Одбери агол %1

en: Remove an Angle
mk: Отстрани агол

en: Add an Angle
mk: Додај агол

en: Move an Angle
mk: Премести агол

en: Attach to this angle
mk: Прикачи кон овој агол

en: Show an Angle
mk: Прикажи агол

en: Hide an Angle
mk: Скриј агол

en: vector
mk: вектор

en: Select this vector
mk: Одбери го овој вектор

en: Select vector %1
mk: Одбери вектор %1

en: Remove a Vector
mk: Отстрани вектор

en: Add a Vector
mk: Додај вектор

en: Move a Vector
mk: Премести вектор

en: Attach to this vector
mk: Прикачи на овој вектор

en: Show a Vector
mk: Прикажи вектор

en: Hide a Vector
mk: Скриј вектор

en: arc
mk: лак

en: Select this arc
mk: Одбери го овој лак

en: Select arc %1
mk: Одбери лак %1

en: Remove an Arc
mk: Отстрани лак

en: Add an Arc
mk: Додај лак

en: Move an Arc
mk: Премести лак

en: Attach to this arc
mk: Прикачи на овој лак

en: Show an Arc
mk: Прикажи лак

en: Hide an Arc
mk: Скриј лак

en: Coordinate
mk: Координата

en: X coordinate
mk: X координата

en: Y coordinate
mk: Y координата

en: point
mk: точка

en: Select this point
mk: Одбери ја оваа точка

en: Select point %1
mk: Одбери точка  %1

en: Remove a Point
mk: Отстрани точка

en: Add a Point
mk: Додај точка

en: Move a Point
mk: Премести точка

en: Attach to this point
mk: Прикачи на оваа точка

en: Show a Point
mk: Прикажи точка

en: Hide a Point
mk: Скриј точка

en: Construct the midpoint of this point and another point
mk: Конструирај ја средната точка меѓу оваа точка и друга

en: Select the first of the two points of which you want to construct the midpoint...
mk: Изберете ја првата од двете точки од кои сакате да ја конструирате средната точка...

en: Select the other of the two points of which you want to construct the midpoint...
mk: Изберете ја другата од двете точки од кои сакате да конструирате средна точка...

en: Set &Coordinate...
mk: Постави &координата...

en: Redefine
mk: Дефинирај одново

en: Set &Parameter...
mk: Постави &параметар...

en: Set Coordinate
mk: Постави координата

en: Enter the new coordinate.
mk: Внесете нова координата.

en: Set Point Parameter
mk: Постави параметар на точка

en: Choose the new parameter:
mk: Изберете нов параметар:

en: Change Parameter of Constrained Point
mk: Промени го параметарот на ограничувачката точка

en: Select the circle on which to transport a measure...
mk: Изберете ја кружницата на која сакате да транспортирате мерка...

en: Select a point on the circle...
mk: Изберете точка на кружницата...

en: Select the segment to transport on the circle...
mk: Изберете сегмент на кружницата за транспортирање...

en: Number of sides
mk: Број на страни

en: Perimeter
mk: Периметар

en: Center of Mass of the Vertices
mk: Центар на маса на темињата

en: Winding Number
mk: Број на цели кругови

en: polygon
mk: полигон

en: Select this polygon
mk: Одбери го овој полигон

en: Select polygon %1
mk: Одбери полигон  %1

en: Remove a Polygon
mk: Отстрани полигон

en: Add a Polygon
mk: Додај полигон

en: Move a Polygon
mk: Помести полигон

en: Attach to this polygon
mk: Прикачи на овој полигон

en: Show a Polygon
mk: Прикажи полигон

en: Hide a Polygon
mk: Скриј полигон

en: triangle
mk: триаголник

en: Select this triangle
mk: Одбери го овој триаголник

en: Select triangle %1
mk: Одбери триаголник %1

en: Remove a Triangle
mk: Отстрани триаголник

en: Add a Triangle
mk: Додај триаголник

en: Move a Triangle
mk: Помести триаголник

en: Attach to this triangle
mk: Прикачи на овој триаголник

en: Show a Triangle
mk: Прикажи триаголник

en: Hide a Triangle
mk: Скриј триаголник

en: quadrilateral
mk: четиристран

en: Select this quadrilateral
mk: Одбери го овој четиристран

en: Select quadrilateral %1
mk: Одбери четиристран %1

en: Remove a Quadrilateral
mk: Отстрани четиристран

en: Add a Quadrilateral
mk: Додај четиристран

en: Move a Quadrilateral
mk: Помести четиристран

en: Attach to this quadrilateral
mk: Прикачи на овој четиристран

en: Show a Quadrilateral
mk: Прикажи четиристран

en: Hide a Quadrilateral
mk: Скриј го четиристраниот

en: Construct a triangle with this vertex
mk: Конструирај триаголник со ова теме

en: Select a point to be a vertex of the new triangle...
mk: Изберете точка која што ќе биде теме на триаголникот

en: Intersect this polygon with a line
mk: Сечи го полигонот со права

en: Select the polygon of which you want the intersection with a line...
mk: Изберете полигон кој што сакате да го сечете со права

en: Construct the vertices of this polygon
mk: Конструирај ги темињата на овој полигон

en: Select the polygon of which you want to construct the vertices...
mk: Изберете го полигонот од кој што сакате да ги конструирате темињата...

en: Construct the sides of this polygon
mk: Конструирај ги страните на овој полигон

en: Select the polygon of which you want to construct the sides...
mk: Изберете го полигонот од кој сакате да ги конструирате страните...

en: Construct the convex hull of this polygon
mk: Конструирај го конвексниот дел од полигонот

en: Select the polygon of which you want to construct the convex hull...
mk: Изберете го полигонот од кој сакате да го конструирате конвексниот дел...

en: Project this point onto the circle
mk: Проектирај ја точката во кружницата

en: Select the point for the tangent to go through...
mk: Изберете ја точката низ која тангентата ќе врви...

en: Is this line parallel?
mk: Дали е оваа права паралелна?

en: Select the first of the two possibly parallel lines...
mk: Изберете ја првата од двете можно паралелни прави...

en: Parallel to this line?
mk: Паралелна на оваа права?

en: Select the other of the two possibly parallel lines...
mk: Изберете ја другата од дбете можни паралелни прави...

en: These lines are parallel.
mk: Овие прави се паралелни.

en: These lines are not parallel.
mk: Овие прави не се паралелни.

en: Is this line orthogonal?
mk: Дали е оваа права нормална?

en: Select the first of the two possibly orthogonal lines...
mk: Изберете ја првата од двете можно паралелни прави...

en: Orthogonal to this line?
mk: Нормална на оваа права?

en: Select the other of the two possibly orthogonal lines...
mk: Изберете ја другата од двете можно нормални прави...

en: These lines are orthogonal.
mk: Овие прави се ортогонални

en: These lines are not orthogonal.
mk: Овие прави не се ортогонални.

en: Check collinearity of this point
mk: Провери колинеарност на оваа точка

en: Select the first of the three possibly collinear points...
mk: Изберете ја првата од трите можни колинеарни точки...

en: and this second point
mk: и втората точка

en: Select the second of the three possibly collinear points...
mk: Изберете ја втората од трите можни колинеарни точки...

en: with this third point
mk: со третата точка

en: Select the last of the three possibly collinear points...
mk: Изберете ја последната од трите можни колинеарни точки...

en: These points are collinear.
mk: Трите точки се колинеарни.

en: These points are not collinear.
mk: Трите точки не се колинеарни.

en: Check whether this point is on a curve
mk: Провери дали оваа точка е на крива

en: Select the point you want to test...
mk: Изберете ја точката која што сакате да ја проверите...

en: Check whether the point is on this curve
mk: Провери дали точката е на кривата

en: Select the curve that the point might be on...
mk: Изберете ја кривата на која точката може да биде

en: This curve contains the point.
mk: Кривата ја содржи точката

en: This curve does not contain the point.
mk: Кривата не ја содржи точката

en: Check whether this point is in a polygon
mk: Провери дали точката е во полигон

en: Check whether the point is in this polygon
mk: Провери дали точката е во овој полигон

en: Select the polygon that the point might be in...
mk: Изберете го полигонот на кој можеби се наоѓа точката...

en: This polygon contains the point.
mk: Овој полигон ја содржи точката

en: This polygon does not contain the point.
mk: Овој полигон не ја содржи точката.

en: Check whether this polygon is convex
mk: Провери дали полигонот е конвексен

en: Select the polygon you want to test for convexity...
mk: Изберете го полигонот кај кој сакате да провери

en: This polygon is convex.
mk: Полигонот е конвексен.

en: This polygon is not convex.
mk: Полигонот не е конвексен.

en: Check if this point has the same distance
mk: Провери дали точката е еднакво оддалечена

en: Select the point which might have the same distance from two other points...
mk: Изберете точка која можеби е еднакво оддалечена од две други точки...

en: from this point
mk: од оваа точка

en: Select the first of the two other points...
mk: Изберете ја првата од двете други точки...

en: and from this second point
mk: и од втората точка

en: Select the other of the two other points...
mk: Изберете ја другата од двете други точки...

en: The two distances are the same.
mk: Двете растојанија се еднакви.

en: The two distances are not the same.
mk: Двете растојанија не се еднакви.

en: Check whether this vector is equal to another vector
mk: Провери дали вектор е еднаков со друг вектор

en: Select the first of the two possibly equal vectors...
mk: Изберете го првиот од двата вектори...

en: Check whether this vector is equal to the other vector
mk: Провери дали векторот е еднаков со друг вектор

en: Select the other of the two possibly equal vectors...
mk: Изберете го другиот од двата вектори...

en: The two vectors are the same.
mk: Двата вектори се исти...

en: The two vectors are not the same.
mk: Двата вектори не се исти

en: Text
mk: Текст

en: label
mk: натпис

en: Select this label
mk: Одбери го овој натпис

en: Select label %1
mk: Одбери натпис %1

en: Remove a Label
mk: Отстрани натпис

en: Add a Label
mk: Додај натпис

en: Move a Label
mk: Помести натпис

en: Attach to this label
mk: Прикачи го овој натпис

en: Show a Label
mk: Прикажи натпис

en: Hide a Label
mk: Скриј натпис

en: &Copy Text
mk: &Копирај текст

en: &Toggle Frame
mk: &Пушти рамка

en: Toggle Label Frame
mk: Пушти рамка на натписот

en: &Redefine...
mk: &Дефинирај одново...

en: Translate this object
mk: Транслатирај го овој објект

en: Select the object to translate...
mk: Одбери го објектот за транслатирање...

en: Translate by this vector
mk: Транслатирај со овој вектор

en: Select the vector to translate by...
mk: Изберете го векторот со кој се транслатира...

en: Reflect this object
mk: Пресликај го овој предмет

en: Select the object to reflect...
mk: Изберете го предметот за пресликување...

en: Reflect in this point
mk: Пресликајте ја оваа точка

en: Select the point to reflect in...
mk: Изберете ја точката во која се пресликува...

en: Reflect in this line
mk: Пресликајте ја оваа права

en: Select the line to reflect in...
mk: Изберете ја линијата во која се пресликува

en: Rotate this object
mk: Ротирај го овој предмет

en: Select the object to rotate...
mk: Изберете го предметот за ротирање...

en: Rotate around this point
mk: Ротирај околу оваа точка

en: Select the center point of the rotation...
mk: Изберете ја централната точка на ротацијата...

en: Rotate by this angle
mk: Ротирајте за овој агол

en: Select the angle of the rotation...
mk: Изберете го аголот за ротација...

en: Scale this object
mk: Скалирај го овој објект

en: Select the object to scale...
mk: Изберете го објектот за скалирање...

en: Scale with this center
mk: Скалирај со овој центар

en: Select the center point of the scaling...
mk: Изберете ја централната точка за скалирање...

en: Select the object to scale
mk: Изберете сегмент за скалирање

en: Scale over this line
mk: Скалирај преку оваа права

en: Select the line to scale over
mk: Одбери линија за преку која се скалира

en: Projectively rotate this object
mk: Проективно ротирај го овој објект

en: Select the object to rotate projectively
mk: Одбери предмет за проективно ротирање

en: Projectively rotate with this half-line
mk: Проективно ротирај со оваа полуправа

en: Select the half line of the projective rotation that you want to apply to the object
mk: Изберете ја полуправата од проективната ротација која што сакате да ја примените на предметот

en: Projectively rotate by this angle
mk: Проективно ротирај го овој агол

en: Select the angle of the projective rotation that you want to apply to the object
mk: Изберете го аголот од проективната ротација кој што сакате да го примените на предметот

en: Harmonic Homology of this object
mk: Хармонска хомологија на овој објект

en: Select the object to transform...
mk: Изберете го предметот за трансформација...

en: Harmonic Homology with this center
mk: Хармонска хомологија со овој центар

en: Select the center point of the harmonic homology...
mk: Изберете ја централната точка на хармониската хомологија...

en: Harmonic Homology with this axis
mk: Хармониска хомологија со оваа оска

en: Select the axis of the harmonic homology...
mk: Изберете ја оската на хармониската хомологија...

en: Generic affinity of this object
mk: Обичен сродност на овој објект

en: Map this triangle
mk: Мапирај го овој триаголник

en: Select the triangle that has to be transformed onto a given triangle...
mk: Одбери го триаголникот кој треба да биде трансформиран во даден триаголник

en: onto this other triangle
mk: во овој друг триаголник

en: Select the triangle that is the image by the affinity of the first triangle...
mk: Изберете го триаголникот кој е сроден со првиот

en: First of 3 starting points
mk: Првите три почетни точки

en: Select the first of the three starting points of the generic affinity...
mk: Изберете ја првата од трите почетни точки на обичната сродност...

en: Second of 3 starting points
mk: Втората од трите почетни точки

en: Select the second of the three starting points of the generic affinity...
mk: Изберете ја втората од трите почетни точки на обичната сродност...

en: Third of 3 starting points
mk: Трета од трите почетни точки

en: Select the third of the three starting points of the generic affinity...
mk: Изберете ја третата од трите почетни точки на обичната сродност...

en: Transformed position of first point
mk: Трансформирана позиција на првата точка

en: Select the first of the three end points of the generic affinity...
mk: Изберете ја првата од трите крајни точки на обичната сродност...

en: Transformed position of second point
mk: Трансформирана позиција на втората точка

en: Select the second of the three end points of the generic affinity...
mk: Изберете ја втората од трите крајни точки на обичната сродност...

en: Transformed position of third point
mk: Трансформирана позиција на третата точка

en: Select the third of the three end points of the generic affinity...
mk: Изберете ја третата од трите крајни точки на обичната сродност...

en: Generic projective transformation of this object
mk: Обична проективна трансформација на овој предмет

en: Map this quadrilateral
mk: Мапата е четиристрана

en: Select the quadrilateral that has to be transformed onto a given quadrilateral...
mk: Изберете го четиристраниот полигон кој треба да биде трансформиран во даден четиристран полигон...

en: onto this other quadrilateral
mk: во друг четиристран полигон

en: Select the quadrilateral that is the image by the projective transformation of the first quadrilateral...
mk: Изберете го четиристраниот полигон кој е слика од проективната трансформација од првиот четиристран полигон...

en: First of 4 starting points
mk: Првата од четирите почетни точки

en: Select the first of the four starting points of the generic projectivity...
mk: Одбери ја првата од четирите почетни точки на обичната проективниост...

en: Second of 4 starting points
mk: Втора од четирите почетни точки

en: Select the second of the four starting points of the generic projectivity...
mk: Одбери ја втората од четирите почетни точки на обичната проективниост...

en: Third of 4 starting points
mk: Трета од четирите почетни точки

en: Select the third of the four starting points of the generic projectivity...
mk: Одбери ја третата од четирите почетни точки на обичната проективниост...

en: Fourth of 4 starting points
mk: Четврта од четирите почетни точки

en: Select the fourth of the four starting points of the generic projectivity...
mk: Одбери ја четвртата од четирите почетни точки на обичната проективниост...

en: Select the first of the four end points of the generic projectivity...
mk: Одбери ја првата од четирите почетни точки на обичната проективниост...

en: Select the second of the four end points of the generic projectivity...
mk: Одбери ја втората од четирите почетни точки на обичната проективниост...

en: Select the third of the four end points of the generic projectivity...
mk: Одбери ја третата од четирите почетни точки на обичната проективниост...

en: Transformed position of fourth point
mk: Трансформирана позиција на четвртата точка

en: Select the fourth of the four end points of the generic projectivity...
mk: Изберете ја четвртата од четирите точки на обичната проеткивноста...

en: Cast the shadow of this object
mk: Фрли ја сенката на овој објект

en: Select the object of which you want to construct the shadow...
mk: Изберете објект од кој сакате да ја конструирате сенката...

en: Cast a shadow from this light source
mk: Фрли сенка од овој светлосен извор

en: Select the light source from which the shadow should originate...
mk: Изберете го светлинскиот извор од кој сенката потекнува...

en: Cast a shadow on the horizon represented by this line
mk: Фрли сенка на хоризонтот претставен со оваа линија

en: Select the horizon for the shadow...
mk: Изберете хоризонт за сенката...

en: Transform this object
mk: Трансформирајте го овој објект

en: Transform using this transformation
mk: Трансформирај со трансформација

en: Apply a similitude to this object
mk: Примени ги сличностите на овој објект

en: Apply a similitude with this center
mk: Примени сличност со овој центар

en: Select the center for the similitude...
mk: Изберете го центарот на сличноста...

en: Apply a similitude mapping this point onto another point
mk: Примени сличност која покажува од оваа точка во друга точка

en: Select the point which the similitude should map onto another point...
mk: Изберете ја точката чии сличности дреба да се пресликаат во друга точка...

en: Apply a similitude mapping a point onto this point
mk: Примени сличност од друга точка на оваа точка

en: Select the point onto which the similitude should map the first point...
mk: Изберете ја точката на која сличноста треба да се преслика од првата точка...

en: Construct a vector from this point
mk: Конструирај вектор од оваа точка

en: Select the start point of the new vector...
mk: Изберете почетна точка на новиот вектор...

en: Construct a vector to this point
mk: Конструирај вектор од оваа точка

en: Select the end point of the new vector...
mk: Изберете крајна точка на новиот вектор...

en: Construct the vector sum of this vector and another one.
mk: Конструирај го збирот од овој вектор и друг.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the sum...
mk: Изберете го првиот од двата вектори од кои што сакате да го конструирате збирот...

en: Construct the vector sum of this vector and the other one.
mk: Констриурај го збирот на овој вектор и друг вектор.

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the sum...
mk: Изберете го другиот од двата вектори од кои што сакате да го конструирате збирот...

en: Construct the vector sum starting at this point.
mk: Конструирај го збирот на вектори почнувајќи од оваа точка.

en: Select the point to construct the sum vector in...
mk: Изберете ја точката во која се конструира збирот на векторите

en: Enter Code
mk: Внесување код

en: Now fill in the code:
mk: Сега внесете го кодот:

en: Now fill in the Python code:
mk: Сега пополнете го Python кодот:

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script and click the Finish button again.
mk: Python интерпретерот начека грешка при извршувањето на Вашата скрипта. Поправете ја скриптата и кликнете го копчето Крај порвторно.

en: The Python Interpreter generated the following error output:
    %1
mk: Python интерпретерот го создаде следниов излез со грешка:
    %1

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script, and click the Finish button again.
mk: Изгледа дека има грешка во Вашата скрипта. Python интерпретерот не пријави грешки, но скриптата не создава валиден предмет. Поправете ја скриптата и кликнете Крај повторно.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>One of the most powerful tools in Kig are the menus that you can
    enter by right-clicking on an object, or on some empty space in the
    document.  You can use them to give objects names, change their colors
    and line styles, and lots of other interesting things.</p>
mk: <p>Една од најмоќните алатки во Kig се менијата во кои може
    да влезете со десно кликнување на објект или на празно место во
    документот. Може да ги употребите за да им давате имиња на објектите, да ги промените нивните бои, да додавате стилови на линиите и многу други интересни работи.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can construct new points without using the menu or the toolbar, simply
    clicking somewhere on the Kig document with the <em>middle mouse
    button</em>.</p>
mk: <p>Може да конструирате нови точки без користење на менито или алатникот, едноставно
    со кликање некаде на Kig-документот со <em>средното копче на
    глушецот</em>.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig can open several file formats: its files (<code>.kig</code> files),
    <em>KGeo</em> files, <em>KSeg</em> files, and, partially, <em>Dr. Geo</em>
    and <em>Cabri&#8482;</em> files.</p>
mk: <p>Kig може да отвори повеќе формати на датотеки: сопствените датотеки (<code>.kig</code>-датотеките),
    <em>KGeo</em>-датотеките, <em>KSeg</em>-датотеките и нецелосно, <em>Dr. Geo</em>
    и <em>Cabri&#8482;</em> датотеките.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can use the selected objects to start the construction of an object
    which requires the selected objects as arguments. For example, if you have two
    points selected, you can choose <em>Start->Circle by Three Points</em> from the
    popup menu to start constructing a circle by three points.</p>
mk: <p>Може да ги користите избраните предмети за да започнете конструкција на предмет кому селектираните објекти му се потребни како атрибути. На пример, ако имате две 
    избрани точки, може да изберете <em>Започни->Круг од три точки</em> од 
    скок-менито за започнување на конструкција на круг низ три точки.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you have more than one object under the mouse, and you want to select any
    of them, you can click with the <em>left mouse button</em>, while holding the
    <em>Shift</em> key, to get a list of the objects under the mouse cursor which
    you can then select from.</p>
mk: <p>Ако имате повеќе од еден објект под глушецот и сакате да изберете кој било од
    нив, може да кликнете со <em>левото копче на глушецот</em> додека го држите притиснато копчето
    <em>Shift</em> за да добиете листа на предмети под покажувачот на глушецот од која
    тогаш ќе можете да одберете предмет.</p>
