kig - en to nb translation catalogue (1201 entries)

en: Circle by Center && Line
nb: Sirkel ved sentrum og linje

en: A circle constructed by its center and tangent to a given line
nb: En sirkel konstruert ved sitt sentrum og en gitt linje som tangent

en: Construct a circle tangent to this line
nb: Konstruer en sirkel som tangerer denne linja

en: Select the line that the new circle should be tangent to...
nb: Velg linja som skal være tangent til den nye sirkelen …

en: Circle by Point && Segment (as the Diameter)
nb: Sirkel ved punkt og linjestykke (som diameter)

en: A circle defined by its center and the length of a segment as the diameter
nb: En sirkel definert ved sentrum og lengden av et linjestykke som diameter

en: Construct a circle with the diameter given by the length of this segment
nb: Konstruer en sirkel med diameter gitt ved lengden av dette linjestykket

en: Select the segment whose length gives the diameter of the new circle...
nb: Velg linjestykket med den lengden som gir diameter i den nye sirkelen …

en: Equilateral Triangle
nb: Likesidet trekant

en: Equilateral triangle with given two vertices
nb: Likesidet trekant med to gitte hjørner

en: Evolute of a curve
nb: Evolute til en kurve

en: Evolute of this curve
nb: Evolute til denne kurven

en: Osculating Circle
nb: Oskulerende sirkel

en: Osculating circle of a curve at a point
nb: Oskulerende sirkel til en kurve i et punkt

en: Osculating circle of this curve
nb: Oskulerende sirkel til denne kurven

en: Osculating circle at this point
nb: Oskulerende sirkel i dette punktet

en: Select the point...
nb: Velg punktet …

en: Square
nb: Kvadrat

en: Square with two given adjacent vertices
nb: Kvadrat gitt to nærliggende hjørner

en: Vector Difference
nb: Vektordifferanse

en: Construct the vector difference of two vectors.
nb: Konstruer vektordifferansen mellom to gitte vektorer.

en: Construct the vector difference of this vector and another one.
nb: Konstruer differensen mellom denne vektoren og en annen.

en: Construct the vector difference of the other vector and this one.
nb: Konstruer differensen mellom den andre vektoren og denne.

en: Construct the vector difference starting at this point.
nb: Konstruer vektordifferensen med start i dette punktet.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the difference...
nb: Velg den første av de to vektorene som inngår i differensen …

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the difference...
nb: Velg den andre av de to vektorene som inngår i differensen …

en: Select the point to construct the difference vector in...
nb: Velg startpunktet der differensvektoren skal konstrueres …

en: Export to &Asymptote...
nb: Eksporter til &Asymptote …

en: &Asymptote...
nb: &Asymptote …

en: Export as Asymptote script
nb: Eksporter som Asymptote-skript

en: Asymptote Options
nb: Asymptote-valg

en: The file "%1" could not be opened. Please check if the file permissions are set correctly.
nb: Fila «%1» kunne ikke åpnes. Se etter at filrettighetene er satt riktig.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
nb: Valg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFrameCheckBox)
en: Show Extra Frame
nb: Vis ekstra ramme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAxesCheckBox)
en: Show Axes
nb: Vis &akser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show Grid
nb: Vis rutenett

en: This is an XFig file, not a Cabri figure.
nb: Dette er en XFig-fil, ikke en Cabri-figur.

en: This Cabri version (%1) is not supported yet.
    Please contact the Kig authors to help supporting this Cabri version.
nb: Denne Capri-versjonen  (%1) støttes ikke ennå.
    Du bes kontakte Kig-utviklerne for å gi hjelp til å få støtte for denne Capri-versjonen.

en: This Cabri file contains a "%1" object, which Kig does not currently support.
nb: Denne Cabri-fila inneholder et «%1»-objekt, som Kig for tiden ikke støtter.

en: An error was encountered at line %1 in file %2.
nb: Det oppsto en feil under tolking av linje %1 fila %2.

en: The Dr. Geo file "%1" is a macro file so it contains no figures.
nb: Dr. Geo-fila «%1» er en makro-fil, så den inneholder ingen figurer.

en: There are no figures in Dr. Geo file "%1".
nb: Det er ingen figurer i Dr. Geo-fila «%1».

en: Dr. Geo Filter
nb: Dr. Geo-filter

en: The current Dr. Geo file contains more than one figure.
    Please select which to import:
nb: Gjeldende Dr.Geo-fil inneholder mer enn en figur.
    Velg hvilken som skal importeres:

en: This Dr. Geo file contains a "%1 %2" object, which Kig does not currently support.
nb: Denne Dr. Geo-fila inneholder et «%1 %2»-objekt, som Kig for tiden ikke støtter.

en: This Dr. Geo file contains an intersection type, which Kig does not currently support.
nb: Denne Dr. Geo-fila inneholder en skjæringstype, som Kig for tiden ikke støtter.

en: &Export to image
nb: &Eksporter til bilde

en: &Image...
nb: B&ilde …

en: Export as Image
nb: Eksporter som bilde

en: Image Options
nb: Bildeinnstillinger

en: Sorry, this file format is not supported.
nb: Dette filformatet er ikke støttet.

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
nb: Noe gikk galt ved lagring til bildet «%1»

en: &Export To
nb: &Eksporter til

en: The file "%1" could not be opened.  This probably means that it does not exist, or that it cannot be opened due to its permissions
nb: Klarte ikke åpne fila «%1». Dette betyr trolig at den ikke finnes, eller at den ikke kunne åpnes på grunn av rettighetene

en: Parse Error
nb: Tolkingsfeil

en: Not Supported
nb: Ikke støttet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Resolution
nb: Oppløsning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepAspectRatio)
en: &Keep Aspect Ratio
nb: Be&hold høyde/bredde-forhold

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
nb: Høyde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
nb: Bredde:

en: This KSeg document uses a scaling transformation, which Kig currently cannot import.
nb: Dette KSeg-dokumentet bruker en skalerende transformasjon, som Kig ikke kan importere ennå.

en: This KSeg file contains a filled circle, which Kig does not currently support.
nb: Denne KSeg-fila inneholder en fylt sirkel, som Kig for tiden ikke støtter.

en: This KSeg file contains an arc sector, which Kig does not currently support.
nb: Denne KSeg-fila inneholder en buesektor, som Kig for tiden ikke støtter.

en: This KSeg file contains an arc segment, which Kig does not currently support.
nb: Denne KSeg-fila inneholder et sirkelsegment, som Kig for tiden ikke støtter.

en: Export to &Latex...
nb: Eksporter til &LaTeX …

en: &Latex...
nb: &LaTeX …

en: Export as Latex
nb: Eksporter som LaTeX

en: Latex Options
nb: LaTex-innstillinger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Output format
nb: Utdataformat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Document options
nb: Dokumentvalg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pictureRadioButton)
en: Picture only
nb: Bare bilde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, documentRadioButton)
en: Standalone document
nb: Frittstående dokument

en: This file was created by Kig version "%1", which this version cannot open.
nb: Denne fila ble laget med Kig versjon «%1», som denne versjonen ikke kan åpne.

en: This file was created by Kig version "%1".
    Support for older Kig formats (pre-0.4) has been removed from Kig.
    You can try to open this file with an older Kig version (0.4 to 0.6),
    and then save it again, which will save it in the new format.
nb: Denne fila ble laget av Kig versjon «%1».
    Støtte for eldre Kig-formater (før 0.4) er tatt ut av Kig.
    Du kan forsøke å åpne denne fila med en eldre Kig-versjon
    (0.4 til 0.6), og så lagre den igjen, da blir den lagret i nytt format.

en: This Kig file has a coordinate system that this Kig version does not support.
    A standard coordinate system will be used instead.
nb: Denne Kig-fila har et koordinatsystem som denne Kig-versjonen ikke støtter. 
    Det blir brukt et standard koordinatsystem i stedet.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support.Perhaps you have compiled Kig without support for this object type,or perhaps you are using an older Kig version.
nb: Denne Kig-fila bruker et objekt av type «%1», som denne Kig-versjonen ikke støtter. Kanskje du har kompilert Kig uten støtte for denne objekttypen, eller kanskje du bruker en eldre Kig-versjon.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which is obsolete, you should save the construction with a different name and check that it works as expected.
nb: Denne Kig-fila bruker et objekt av den utdaterte typen «%1». Du bør lagre konstruksjonen med et nytt navn og kontrollere at den virker som ventet.

en: &Export to SVG...
nb: &Eksporter til SVG …

en: &SVG...
nb: &SVG …

en: Export as SVG
nb: Eksporter som SVG

en: SVG Options
nb: SVG-innstillinger

en: Sorry, something went wrong while saving to SVG file "%1"
nb: Noe gikk galt ved lagring til SVG-fila «%1»

en: Export to &XFig file
nb: Eksporter til &XFig-fil

en: &XFig File...
nb: &XFig fil …

en: Export as XFig File
nb: Eksporter som XFig-fil

en: KDE Interactive Geometry
nb: KDE Interaktiv geometri

en: (C) 2002-2005, The Kig developers
nb: © 2002–2005 Kig-utviklerne

en: Did a lot of important work all around Kig, including, but not limited to conics, cubics, transformations and property tests support.
nb: Gjorde mye viktig arbeid over hele Kig, blant annet støtte for kjeglesnitt, kubiske polynomer, transformasjoner og egenskapstester.

en: Helped a lot with the implementation of the Locus object, there's quite some math involved in doing it right, and Franco wrote the most difficult parts.
nb: Hjalp mye med implementeringen av geometrisk sted, det er en del matematikk involvert i å gjøre dette riktig, og Franco skrev de vanskeligste delene.

en: Responsible for the computation of the algebraic equation of a locus.
nb: Ansvarlig for beregning av den algebraiske ligningen for et geometrisk sted.

en: Contributed the Bézier curves and related icons.
nb: Bidro med Bézier-kurver og relaterte ikoner.

en: Contributed the 'asymptote' export filter.
nb: Bidro med exportfilter for  «asymptote».

en: Author of KGeo, where I got inspiration, some source, and most of the artwork from.
nb: Forfatter av KGeo, der jeg fikk inspirasjon, litt kildekode og det meste av grafikken.

en: Domi's brother, who he got to write the algorithm for calculating the center of the circle with three points given.
nb: Domis bror, som han fikk til å skrive algoritmen for å beregne sentrum av en sirkel med tre gitte punkter.

en: Responsible for the nice application SVG Icon.
nb: Ansvarlig for det fine SVG-ikonet.

en: Responsible for the new object action icons.
nb: Ansvarlig for de nye objekthandlingsikonene.

en: Could not find the necessary Kig library, check your installation.
nb: Fant ikke et nødvendig Kig-bibliotek, sjekk installasjonen.

en: Remove %1 Object | Remove %1 Objects
nb[0]: Fjern %1 objekt
nb[1]: Fjern %1 objekter

en: Add %1 Object | Add %1 Objects
nb[0]: Legg til %1 objekt
nb[1]: Legg til %1 objekter

en: &Set Coordinate System
nb: &Still inn koordinatsystem

en: Show grid
nb: Vis rutelinjer

en: Show axes
nb: Vis akser

en: Invert Selection
nb: Snu om utvalget

en: &Delete Objects
nb: &Slett objekter

en: Delete the selected objects
nb: Slett de valgte objektene

en: Cancel Construction
nb: Avbryt konstruksjonen

en: Cancel the construction of the object being constructed
nb: Avbryt oppbyggingen av det objektet som er under arbeid

en: Repeat Construction
nb: Gjenta konstruksjonen

en: Repeat the last construction (with new data)
nb: Gjenta siste konstruksjon (med nye data)

en: U&nhide All
nb: Vis &alle

en: Show all hidden objects
nb: Vis alle skjulte objekter

en: &New Macro...
nb: &Ny makro …

en: Define a new macro
nb: Definer en ny makro

en: Manage &Types...
nb: &Typehåndtering …

en: Manage macro types.
nb: Håndtering av makro-typer.

en: &Browse History...
nb: &Vis historien …

en: Browse the history of the current construction.
nb: Vis historien til den gjeldende konstruksjonen.

en: Zoom in on the document
nb: Forstørr dokumentet

en: Zoom out of the document
nb: Forminsk dokumentet

en: Recenter the screen on the document
nb: Sentrer skjermen på dokumentet

en: View this document full-screen.
nb: Vis dette dokumentet i full skjerm.

en: &Select Shown Area
nb: &Velg vist område

en: Select the area that you want to be shown in the window.
nb: Velg det område du vil ha vist i vinduet.

en: S&elect Zoom Area
nb: V&elg forstørret område

note: i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) ); a->setWhatsThis( i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) );
en: Set Coordinate &Precision...
nb: Sett koordinat&presisjon …

en: Set the floating point precision of coordinates in the document.
nb: Oppgi flyttallspresisjon for koordinater i dokumentet.

en: Show &Grid
nb: Vis &rutelinjer

en: Show or hide the grid.
nb: Vis eller skjul rutenettet.

en: Show &Axes
nb: Vis &akser

en: Show or hide the axes.
nb: Vis eller skjul aksene.

en: Wear Infrared Glasses
nb: Ta på infrarøde briller

en: Enable/disable hidden objects' visibility.
nb: Slå på/av visning av skjulte objekter.

en: Repeat Construction (%1)
nb: Gjenta konstruksjon (%1)

en: Repeat %1 (with new data)
nb: Gjenta %1 (med nye data)

en: The file "%1" you tried to open does not exist. Please verify that you entered the correct path.
nb: Fila «%1» som du forsøkte å åpne, finnes ikke. Se etter at du oppga riktig sti.

en: File Not Found
nb: Fant ikke fil

en: Format Not Supported
nb: Ikke støttet format

en: Kig does not support saving to any other file format than its own. Save to Kig's format instead?
nb: Kig støtter ikke lagring til andre formater enn sitt eget. Lagre til Kig-format i stedet?

en: Save Kig Format
nb: Lagre Kig-format

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
nb: Fila «%1» finnes fra før. Vil du skrive over den?

en: Overwrite File?
nb: Skrive over fil?

en: Hide %1 Object | Hide %1 Objects
nb[0]: Skjul %1 objekt
nb[1]: Skjul %1 objekter

en: Show %1 Object | Show %1 Objects
nb[0]: Vis %1 objekt
nb[1]: Vis %1 objekter

en: Zoom In
nb: Vis større

en: Zoom Out
nb: Vis mindre

en: Recenter View
nb: Sentrer visningen

en: Select the rectangle that should be shown.
nb: Velg rektangelet som skal vises.

en: Change Shown Part of Screen
nb: Endre vist del av skjermen

en: Select Zoom Area
nb: Velg vist område

en: Select the zoom area by entering the coordinates<br />of the upper left corner and the lower right corner.
nb: Velg område ved å oppgi koordinatene til øvre venstre hjørne og nedre høyre hjørne.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nb: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nb: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nb: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (objects)
en: &Objects
nb: &Objekter

note: i18n: ectx: Menu (new_point)
en: &Points
nb: &Punkter

note: i18n: ectx: Menu (new_line)
en: &Lines
nb: &Linjer

note: i18n: ectx: Menu (new_circle)
en: &Circles && Arcs
nb: &Sirkler && buer

note: i18n: ectx: Menu (new_poligon)
en: Poly&gons
nb: Poly&goner

note: i18n: ectx: Menu (new_vector)
en: &Vectors && Segments
nb: &Vektorer og linjestykker

note: i18n: ectx: Menu (new_conic)
en: Co&nics && Cubics
nb: Kjegles&nitt && tredjegradskurver

note: i18n: ectx: Menu (new_moreconics)
en: More Conics
nb: Flere kjeglesnitt

note: i18n: ectx: Menu (new_cubic)
en: Cu&bics
nb: Ku&biske polynomer

note: i18n: ectx: Menu (new_bezier)
en: &Bézier curves
nb: &Bézier-kurver

note: i18n: ectx: Menu (new_angle)
en: &Angles
nb: &Vinkler

note: i18n: ectx: Menu (new_transformation)
en: &Transformations
nb: &Transformasjoner

note: i18n: ectx: Menu (new_differentialgeometry)
en: &Differential geometry
nb: &Differensialgeometri

note: i18n: ectx: Menu (new_test)
en: T&ests
nb: T&ester

note: i18n: ectx: Menu (new_other)
en: &Other
nb: &Annet

note: i18n: ectx: Menu (types)
en: &Types
nb: &Typer

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nb: Verk&tøy

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nb: Hovedverktøylinje

note: i18n: ectx: ToolBar (points_toolbar)
en: Points
nb: Punkter

note: i18n: ectx: ToolBar (line_toolbar)
en: Lines
nb: Linjer

note: i18n: ectx: ToolBar (vectseg_toolbar)
en: Vectors && Segments
nb: Vektorer og linjestykker

note: i18n: ectx: ToolBar (circle_toolbar)
en: Circles && Arcs
nb: Sirkler og buer

note: i18n: ectx: ToolBar (conic_toolbar)
en: Conics
nb: Kjeglesnitt

note: i18n: ectx: ToolBar (bezier_toolbar)
en: Bézier Curves
nb: Bézier-kurver

note: i18n: ectx: ToolBar (angles_toolbar)
en: Angles
nb: Vinkler

note: i18n: ectx: ToolBar (transformation_toolbar)
en: Transformations
nb: Transformasjoner

note: i18n: ectx: ToolBar (tests_toolbar)
en: Tests
nb: Tester

note: i18n: ectx: ToolBar (rest_toolbar)
en: Other Objects
nb: Andre objekter

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
nb: Vis

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nb: &Innstillinger

en: Do not show a GUI. Convert the specified file to the native Kig format. Output goes to stdout unless --outfile is specified.
nb: Ikke vis en grafisk brukerflate. Konverter en oppgitte fila til Kigs eger format. Utdata skrives til sthandard ut hvis ikke --outfile er oppgitt.

en: File to output the created native file to. '-' means output to stdout. Default is stdout as well.
nb: Fil der Kig-data skal skrives. «-» betyr standard utdata. Det er også standardvalget.

en: Document to open
nb: Dokument som skal åpnes

en: Point by Numeric Labels
nb: Punkt ved merkelapp

en: A point whose coordinates are given by two numeric labels
nb: Et punkt hvis koordinater gis av to merkelapper

en: Segment
nb: Linjestykke

en: A segment constructed from its start and end point
nb: Et linjestykke konstruert ut fra start- og endepunkt

en: Segment Axis
nb: Midtnormal

en: The perpendicular line through a given segment's mid point.
nb: Normalen på et linjestykke gjennom midtpunktet på linjestykket.

en: Line by Two Points
nb: Linje gjennom to punkter

en: A line constructed through two points
nb: En linje konstruert gjennom to punkter

en: Half-Line
nb: Stråle

en: A half-line by its start point, and another point somewhere on it.
nb: En stråle ved sitt startpunkt og et annet punkt et sted på den.

en: Perpendicular
nb: Normal

en: A line constructed through a point, perpendicular to another line or segment.
nb: En linje konstruert gjennom et punkt, normalt på en annen linje eller linjestykke.

en: Parallel
nb: Parallell

en: A line constructed through a point, and parallel to another line or segment
nb: En linje konstruert gjennom et punkt, og parallell med en annen linje eller linjestykke

en: Circle by Center && Point
nb: Sirkel ved sentrum og punkt

en: A circle constructed by its center and a point that pertains to it
nb: En sirkel konstruert ved sitt sentrum og et punkt på omkretsen

en: Circle by Three Points
nb: Sirkel ved tre punkter

en: A circle constructed through three points
nb: En sirkel konstruert gjennom tre punkter

en: Circle by Point && Radius
nb: Sirkel ved punkt og radius

en: A circle defined by its center and the length of the radius
nb: En sirkel definert ved sentrum og lengden radien

en: Construct Bisector of This Angle
nb: Konstruer halveringslinja for denne vinkelen

en: Select the angle you want to construct the bisector of...
nb: Velg vinkelen du vil halvere …

en: Angle Bisector
nb: Vinkelens halveringslinje

en: The bisector of an angle
nb: Halveringslinja for en vinkel

en: Conic by Five Points
nb: Kjeglesnitt ved fem punkter

en: A conic constructed through five points
nb: Et kjeglesnitt konstruert gjennom fem punkter

en: Hyperbola by Asymptotes && Point
nb: Hyperbel ved asymptoter og punkt

en: A hyperbola with given asymptotes through a point
nb: En hyperbel med gitte asymptoter gjennom et punkt

en: Ellipse by Focuses && Point
nb: Ellipse ved brennpunkter og et punkt

en: An ellipse constructed by its focuses and a point that pertains to it
nb: En ellipse konstruert ved sine brennpunkter og et punkt på randen

en: Hyperbola by Focuses && Point
nb: Hyperbel ved brennpunkter og punkt

en: A hyperbola constructed by its focuses and a point that pertains to it
nb: En hyperbel konstruert ved sine brennpunkter og et punkt på hyperbelen

en: Conic by Directrix, Focus && Point
nb: Kjeglesnitt ved styrelinje, brennpunkt og punkt

en: A conic with given directrix and focus, through a point
nb: Et kjeglesnitt med gitt styrelinje og brennpunkt, gjennom et punkt

en: Vertical Parabola by Three Points
nb: Loddrett parabel ved tre punkter

en: A vertical parabola constructed through three points
nb: En loddrett parabel konstruert gjennom tre punkter

en: Cubic Curve by Nine Points
nb: Tredjegradskurve ved ni punkter

en: A cubic curve constructed through nine points
nb: En tredjegradskurve konstruert gjennom ni punkter

en: Polar Point of a Line
nb: Pol

en: The polar point of a line with respect to a conic.
nb: Polen til en linje med hensyn på et kjeglesnitt.

en: Polar Line of a Point
nb: Polaren til et punkt

en: The polar line of a point with respect to a conic.
nb: Polaren til et punkt med hensyn på et kjeglesnitt.

en: Cubic Curve with Node by Six Points
nb: Tredjegradskurve med knutepunkt ved seks punkter

en: A cubic curve with a nodal point at the origin through six points
nb: En tredjegradskurve med et knutepunkt i origo gjennom seks punkter

en: Cubic Curve with Cusp by Four Points
nb: Tredjegradskurve med spiss ved fire punkter

en: A cubic curve with a horizontal cusp at the origin through four points
nb: En tredjegradskurve med vannrett spiss i origo, gjennom fire punkter

en: Cubic Function by Four Points
nb: Tredjegradskurve med spiss ved fire punkter

en: A cubic function through four points
nb: En kubisk funksjon gjennom fire punkter

en: Directrix of a Conic
nb: Styrelinje til et kjeglesnitt

en: The directrix line of a conic.
nb: Styrelinja (direktrisen) til et kjeglesnitt.

en: Angle by Three Points
nb: Vinkel ved tre punkter

en: An angle defined by three points
nb: En vinkel definert ved tre punkter

en: Equilateral Hyperbola by Four Points
nb: Likesidet hyperbel ved fire punkter

en: An equilateral hyperbola constructed through four points
nb: En likesidet hyperbel konstruert gjennom fire punkter

en: Construct the midpoint of this segment
nb: Konstruer midtpunktet på dette linjestykket

en: Mid Point
nb: Midtpunkt

en: The midpoint of a segment or two other points
nb: Midtpunktet på et linjestykke eller mellom to punkter

en: Vector
nb: Vektor

en: Construct a vector from two given points.
nb: Konstruer en vektor av to gitte punkter.

en: Vector Sum
nb: Vektorsum

en: Construct the vector sum of two vectors.
nb: Konstruer vektorsum av to gitte vektorer.

en: Line by Vector
nb: Linje ved vektor

en: Construct the line by a given vector though a given point.
nb: Konstruer en linje av en gitt vektor gjennom et gitt punkt.

en: Half-Line by Vector
nb: Stråle ved vektor

en: Construct the half-line by a given vector starting at given point.
nb: Konstruer strålen med start i et gitt punkt, ved en gitt vektor.

en: Arc by Three Points
nb: Bue ved tre punkter

en: Construct an arc through three points.
nb: Konstruer en bue gjennom tre gitte punkter.

en: Conic Arc by Center and Three Points
nb: Bue ved sentrum og tre punkter

en: Construct a conic arc with given center through three points.
nb: Konstruer en bue med gitt sentrum gjennom tre gitte punkter.

en: Conic Arc by Five Points
nb: Bue ved fem punkter

en: Construct a conic arc through five points.
nb: Konstruer en bue gjennom fem punkter.

en: Arc by Center, Angle && Point
nb: Sirkel ved sentrum, vinkel og punkt

en: Construct an arc by its center and a given angle, starting at a given point
nb: Konstruer en bue med gitt sentrum, vinkel og startpunkt

en: Parabola by Directrix && Focus
nb: Parabel ved styrelinje og brennpunkt

en: A parabola defined by its directrix and focus
nb: En parabel definert ved sin styrelinje og brennpunkt

en: Translate
nb: Forskyv

en: The translation of an object by a vector
nb: Et objekts forskyvning ved en vektor

en: Reflect in Point
nb: Speil i punkt

en: An object reflected in a point
nb: Et objekt speilet i et punkt

en: Reflect in Line
nb: Speil i linje

en: An object reflected in a line
nb: Et objekt speilet i en linje

en: Rotate
nb: Roter

en: An object rotated by an angle around a point
nb: Et objekt rotert en vinkel om et punkt

en: Scale
nb: Skaler

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of a segment
nb: Skaler et objekt over et punkt, med forhold gitt ved lengden av et linjestykke

en: Scale over Line
nb: Skaler over linje

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of a segment
nb: Et objekt skalert over en linje, med forhold gitt ved lengden av et linjestykke

en: Scale (ratio given by two segments)
nb: Skala (forhold gitt ved to linjestykker)

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of two segments
nb: Skaler et objekt over et punkt, med forhold gitt ved lengden av to linjestykker

en: Scale over Line (ratio given by two segments)
nb: Skaler over linje (med forhold gitt ved to linjestykker)

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of two segments
nb: Et objekt skalert over en linje, med forhold gitt ved lengden av to linjestykker

en: Apply Similitude
nb: Legg på formlikhet

en: Apply a similitude to an object (the sequence of a scaling and rotation around a center)
nb: Legg på en formlikhet til et objekt ( i rekkefølge en skalering og en rotasjon om et senter)

en: Harmonic Homology
nb: Harmonisk homologi

en: The harmonic homology with a given center and a given axis (this is a projective transformation)
nb: Den harmoniske homologien med et gitt senter og en gitt akse (dette er en projektiv transformasjon)

en: Draw Projective Shadow
nb: Tegn projisert skygge

en: The shadow of an object with a given light source and projection plane (indicated by a line)
nb: Skyggen av et objekt med gitt lyskilde og projeksjonsplan (vist ved en linje)

en: Asymptotes of a Hyperbola
nb: Asymptoter til en hyperbel

en: The two asymptotes of a hyperbola.
nb: De to asymptotene til en hyperbel.

en: Triangle by Its Vertices
nb: Trekant ved dens spisser

en: Construct a triangle given its three vertices.
nb: Konstruer en trekant gitt dens tre hjørner.

en: Convex Hull
nb: Konveks omskriving

en: A polygon that corresponds to the convex hull of another polygon
nb: Et polygon som konvekst omskriver et annet polygon

en: Bézier Quadratic by its Control Points
nb: Annengrads Bézier ved sine styrepunkter

en: Construct a Bézier quadratic given its three control points.
nb: Konstruer en annengrads Bézier-kurve gitt de tre styrepunktene.

en: Bézier Cubic by its Control Points
nb: Tredjegrads Bézier ved sine styrepunkter

en: Construct a Bézier cubic given its four control points.
nb: Konstruer en tredjegrads Bézier-kurve gitt de fire styrepunktene.

en: Rational Bézier Quadratic by its Control Points
nb: Rasjonal annengrads Bézier-kurve ved styrepunktene

en: Construct a Rational Bézier quadratic given its three control points.
nb: Konstruer en rasjonal annengrads Bézier-kurve gitt de tre styrepunktene.

en: Rational Bézier Cubic by its Control Points
nb: Rasjonal tredjegrads Bézier ved sine styrepunkter

en: Construct a Rational Bézier cubic given its four control points.
nb: Konstruer en rasjonal tredjegrads Bézier-kurve gitt de fire styrepunktene.

en: Parallel Test
nb: Parallell-test

en: Test whether two given lines are parallel
nb: Test om to gitte linjer er parallelle

en: Orthogonal Test
nb: Ortogonal test

en: Test whether two given lines are orthogonal
nb: Test om to gitte linjer er ortogonale

en: Collinear Test
nb: Linjetest

en: Test whether three given points are collinear
nb: Test om tre gitte punkter ligger på en linje

en: Contains Test
nb: Inneholder-test

en: Test whether a given curve contains a given point
nb: Test om en gitt kurve inneholder et gitt punkt

en: In Polygon Test
nb: I polygon-test

en: Test whether a given polygon contains a given point
nb: Test om et gitt polygon inneholder et gitt punkt

en: Convex Polygon Test
nb: Konvekst polygon-test

en: Test whether a given polygon is convex
nb: Test om et gitt polygon er konvekst

en: Existence Test
nb: Eksistenstest

en: Test whether a given object is constructible
nb: Test om et gitt objekt lar seg konstruere

en: Distance Test
nb: Avstandstest

en: Test whether a given point have the same distance from a given point and from another given point
nb: Test om et gitt punkt har samme avstand fra to andre gitte punkter

en: Vector Equality Test
nb: Vektor likhetstest

en: Test whether two vectors are equal
nb: Test om to vektorer er like

en: Point Projection
nb: Punktprojeksjon

en: Project a point on a line
nb: Projiser et punkt på en linje

en: Python Script
nb: Python-skript

en: Construct a new Python script.
nb: Bygg et nytt Python-skript.

en: Enter coordinates in the following format: "x;y",
    where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
nb: Oppgi koordinater på denne formen: «x;y»,
    der x er x-koordinaten og y er y-koordinaten.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"x;y"</b>,<br />where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
nb: Oppgi koordinater på denne formen: <b>«x;y»</b>,  der x er x-koordinaten og y er y-koordinaten.

en: Enter coordinates in the following format: "r; θ°",
    where r and θ are the polar coordinates.
nb: Oppgi koordinater på denne formen: «r; θ°», 
    der r og θ er polarkoordinatene.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"r; θ°"</b>,<br />where r and θ are the polar coordinates.
nb: Oppgi koordinater på denne formen: <b>«r; θ°»</b>, der r og θ er polarkoordinatene.

en: &Euclidean
nb: &Kartesisk

en: Set Euclidean Coordinate System
nb: Angi kartesisk koordinatsystem

en: Set Polar Coordinate System
nb: Angi polart koordinatsystem

[ctx: Translators: Degrees]
en: Deg
nb: Grader

en: A normal point, i.e. one that is either independent or attached to a line, circle, segment.
nb: Et normalt punkt, dvs. et som enten er uavhengig eller er koblet til en linje, linjestykke, sirkel.

en: Point
nb: Punkt

en: Construct a text label.
nb: Lag en tekst-merkelapp.

en: Text Label
nb: Tekst-merkelapp

en: Construct a Point by its Coordinates
nb: Konstruer et punkt ved koordinater

en: Point by Coordinates
nb: Punkt ved koordinater

en: Fixed Point
nb: Fast punkt

en: Enter the coordinates for the new point.
nb: Oppgi koordinatene for det nye punktet.

en: Construct a Numeric Value
nb: Lag en tallverdi

en: Numeric Value
nb: Tallverdi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_defaultCheckBox)
en: &Use default coordinate precision
nb: Br&uk standard koordinatpresisjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_precisionLabel)
en: &Specify coordinate precision:
nb: Oppgi koordinatpre&sisjon:

en: Insert the new size of this angle:
nb: Sett inn ny størrelse for denne vinkelen:

en: Use this edit field to modify the size of this angle.
nb: Bruk dette redigeringsfeltet til å endre størrelse på denne vinkelen.

en: Choose from this list the goniometric unit you want to use to modify the size of this angle.<br />
    If you switch to another unit, the value in the edit field on the left will be converted to the new selected unit.
nb: Velg i denne lista den goniometriske enheten du vil bruke for å endre størrelse på denne vinkelen.<br />
    Hvis du bytter enhet, så vil verdien i redigeringsfeltet til venstre bli omregnet til den nye valgte enheten.

en: Could not open macro file '%1'
nb: Klarte ikke åpne makro-fila «%1»

en: Kig cannot open the macro file "%1".
nb: Kig kan ikke åpne makro-fila «%1».

en: This file was created by a very old Kig version (pre-0.4). Support for this format has been removed from recent Kig versions. You can try to import this macro using a previous Kig version (0.4 to 0.6) and then export it again in the new format.
nb: Denne fila ble laget på en svært gammel versjon av Kig (før 0.4). Støtte for dette formatet er tatt ut av nyere Kig-versjoner. Du kan forsøke å importere denne makroen med en tidligere utgave av Kig (0.4 til 0.6) og så eksportere den igjen i det nye formatet.

en: Unnamed Macro #%1
nb: Makro uten navn #%1

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support. Perhaps you have compiled Kig without support for this object type, or perhaps you are using an older Kig version.
nb: Denne Kig-fila bruker et objekt av type «%1», som denne Kig-versjonen ikke støtter. Kanskje du har kompilert Kig uten støtte for denne objekttypen, eller kanskje du bruker en eldre Kig-versjon.

en: Radical Lines for Conics
nb: Radikallinjer for kjeglesnitt

en: The lines constructed through the intersections of two conics.  This is also defined for non-intersecting conics.
nb: Linjene konstruert gjennom skjæringspunktene mellom to kjeglesnitt. Dette er også definert for kjeglesnitt som ikke skjærer hverandre.

en: Moving Point
nb: Bevegelig punkt

en: Select the moving point, which will be moved around while drawing the locus...
nb: Velg det bevegelige punktet, som vil bli flyttet rundt mens det geometriske stedet tegnes …

en: Following Point
nb: Følgepunkt

en: Select the following point, whose locations the locus will be drawn through...
nb: Velg følgepunktet, som det geometriske stedet vil bli tegnet gjennom …

en: Locus
nb: Geometrisk sted

en: A locus
nb: A-locus

en: Dependent Point
nb: Avhengig punkt

en: Polygon by Its Vertices
nb: Polygon ved dets hjørner

en: Construct a polygon by giving its vertices
nb: Konstruer et polygon ved å angi dets hjørner

en: ... with this vertex (click on the first vertex to terminate construction)
nb: … med dette hjørnet (trykk på første hjørne for å avslutte konstruksjonen)

en: Construct a polygon with this vertex
nb: Konstruer et polygon med dette hjørnet

en: Select a point to be a vertex of the new polygon...
nb: Velg et punkt som er hjørne i det nye polygonet …

en: Open Polygon (Polygonal Line)
nb: Åpent polygon (polygonal linje)

en: Construct an open polygon
nb: Konstruer et åpent polygon

en: ... with this vertex (click again on the last vertex to terminate construction)
nb: … med dette hjørnet (trykk igjen på det siste hjørne for å avslutte konstruksjonen)

en: Construct a polygonal line with this vertex
nb: Konstruer en polygonlinje med dette hjørnet

en: Select a point to be a vertex of the new polygonal line...
nb: Velg et punkt som er hjørne i den nye polygonlinja …

en: Construct the vertices of this polygon...
nb: Konstruer hjørnene i dette polygonet …

en: Vertices of a Polygon
nb: Hjørner i et polygon

en: The vertices of a polygon.
nb: Hjørnene til et polygon.

en: Construct the sides of this polygon...
nb: Konstruer sidene til dette polygonet …

en: Sides of a Polygon
nb: Kanter til et polygon

en: The sides of a polygon.
nb: Kantene til et polygon.

en: Regular Polygon with Given Center
nb: Regulært polygon med gitt sentrum

en: Construct a regular polygon with a given center and vertex
nb: Konstruer et regulært polygon med et gitt senter og hjørne

en: Construct a regular polygon with this center
nb: Konstruer et regulært polygon med dette senteret

en: Construct a regular polygon with this vertex
nb: Konstruer et regulært polygon med dette hjørnet

en: Adjust the number of sides (%1/%2)
nb: Juster antall kanter (%1/%2)

en: Adjust the number of sides (%1)
nb: Juster antall kanter (%1)

en: Select the center of the new polygon...
nb: Velg sentrum for det nye polygonet …

en: Select a vertex for the new polygon...
nb: Velg et hjørne på det nye polygonet …

en: Move the cursor to get the desired number of sides...
nb: Flytt pekeren for å få det antall sider du vil ha …

en: Bézier Curve by its Control Points
nb: Bézier-kurve ved sine styrepunkter

en: Construct a Bézier curve by giving its control points
nb: Konstruer en Bézier-kurve ved å angi dens styrepunkter

en: ... with this control point (click again on the last control point to terminate construction)
nb: … med dette styrepunktet (trykk igjen på det siste styrepunktet for å avslutte konstruksjonen)

en: Construct a Bézier curve with this control point
nb: Konstruer en Bézier-kurve med dette styrepunktet

en: Select a point to be a control point of the new Bézier curve...
nb: Velg et punkt som er et styrepunkt den nye Bézier-kurven …

en: Rational Bézier Curve by its Control Points
nb: Rasjonal Bézier-kurve ved sine styrepunkter

en: Construct a Bézier curve by giving its control points and positive weights
nb: Konstruer en Bézier-kurve ved å angi dens styrepunkter og positive vekter

en: ... assign this weight to last selected control point
nb: … tilordne denne vekten til det sist valgte styrepunktet

en: ... with this control point (click again on the last control point or weight to terminate construction)
nb: … med dette styrepunktet (trykk igjen på det siste styrepunktet eller vekta for å avslutte konstruksjonen)

en: Construct a rational Bézier curve with this control point
nb: Konstruer en rasjonal Bézier-kurve med dette styrepunktet

en: Select a point to be a control point of the new rational Bézier curve...
nb: Velg et punkt som er et styrepunkt den nye rasjonale Bézier-kurven …

en: Select a numeric label to be a weight of last selected point...
nb: Velg en numerisk etikett som skal være vekt for det sist valgte punktet …

en: Construct the Radical Lines of This Circle
nb: Konstruer radikallinjene for denne sirkelen

en: Construct the Radical Lines of This Conic
nb: Konstruer radikallinjene for dette kjeglesnittet

en: Generic Affinity
nb: Generisk affinitet

en: The unique affinity that maps three points (or a triangle) onto three other points (or a triangle)
nb: Den enentydige affiniteten som avbilder 3 gitte punkter (eller en trekant) på 3 andre gitte punkter (eller en trekant)

en: Generic Projective Transformation
nb: Generisk projektiv transformasjon

en: The unique projective transformation that maps four points (or a quadrilateral) onto four other points (or a quadrilateral)
nb: Den enentydige projektive transformasjonen  som avbilder 4 gitte punkter (eller en firkant) på 4 andre gitte punkter (eller en firkant)

en: Inversion of Point, Line or Circle
nb: Invertering av punkt, linje eller sirkel

en: The inversion of a point, line or circle with respect to a circle
nb: Den inverse av et punkt, linje eller en sirkel med hensyn på en sirkel

en: Measure Transport
nb: Måltransport

en: Transport the measure of a segment or arc over a line or circle.
nb: Transporter målet av et linjestykke eller bue over en linje eller sirkel.

en: Segment to transport
nb: Linjestykke som skal transporteres

en: Arc to transport
nb: Bue som skal transporteres

en: Value to transport
nb: Verdi som skal transporteres

en: Transport a measure on this line
nb: Transporter et mål på denne linja

en: Transport a measure on this circle
nb: Transporter et mål på denne sirkelen

en: Start transport from this point of the circle
nb: Start transport fra dette punktet på sirkelen

en: Start transport from this point of the line
nb: Start transport fra dette punktet på linja

en: Start transport from this point of the curve
nb: Start transport fra dette punktet på kurven

en: Select a segment, arc or numeric label to be transported...
nb: Velg et segment, bue eller numerisk etiktt som skal transporteres …

en: Select a destination line or circle...
nb: Velg et mål – en linje eller sirkel …

en: Choose a starting point on the line/circle...
nb: Velg et startpunkt på linja/sirkelen …

en: Intersect with this conic
nb: Skjær med dette kjeglesnittet

en: Intersect with this line
nb: Skjær med denne linja

en: Intersect with this cubic
nb: Skjær med dette kjeglesnittet

en: Intersect with this circle
nb: Skjær med denne sirkelen

en: Intersect
nb: Skjær

en: The intersection of two objects
nb: Skjæringen mellom to objekter

en: Intersect this Circle
nb: Skjær denne sirkelen

en: Intersect this Conic
nb: Skjær dette kjeglesnittet

en: Intersect this Segment
nb: Skjær dette linjestykket

en: Intersect this Half-line
nb: Skjær denne strålen

en: Intersect this Line
nb: Skjær denne linja

en: Intersect this Cubic Curve
nb: Skjær denne tredjegradskurven

en: Intersect this Arc
nb: Skjær denne buen

en: Intersect this Polygon
nb: Skjær dette polygonet

en: Intersect this Polygonal
nb: Skjær denne polygonallinja

en: with this Circle
nb: med denne sirkelen

en: with this Conic
nb: med dette kjeglesnittet

en: with this Segment
nb: med dette linjestykket

en: with this Half-line
nb: med denne strålen

en: with this Line
nb: med denne linja

en: with this Cubic Curve
nb: med denne tredjegradskurven

en: with this Arc
nb: med denne buen

en: with this Polygon
nb: med dette polygonet

en: with this Polygonal
nb: med denne polygonallinja

en: Select the first of the points of which you want to construct the midpoint...
nb: Velg det første av de to punktene der du vil konstruere midtpunktet …

en: Construct the midpoint of this point and another one
nb: Konstruer midtpunktet mellom dette punktet og et annet

en: Select the other of the points of which to construct the midpoint...
nb: Velg det andre av de to punktene der du vil konstruere midtpunktet …

en: Select the first object to intersect...
nb: Velg det første objektet som skal skjære …

en: Select the second object to intersect...
nb: Velg det andre objektet som skal skjære …

en: The line tangent to a curve
nb: Linja som tangerer en kurve

en: Tangent to This Circle
nb: Tangent til denne sirkelen

en: Tangent to This Conic
nb: Tangent til dette kjeglesnittet

en: Tangent to This Arc
nb: Tangent til denne buen

en: Tangent to This Cubic Curve
nb: Tangent til denne tredjegradskurven

en: Tangent to This Curve
nb: Tangent til denne kurven

en: Tangent at This Point
nb: Tangent i dette punktet

en: Center Of Curvature
nb: Krumningssenter

en: The center of the osculating circle to a curve
nb: Senteret for oskulerende sirkel til en kurve

en: Center of Curvature of This Conic
nb: Krumningssenter til dette kjeglesnittet

en: Center of Curvature of This Cubic Curve
nb: Krumningssentter til denne tredjegradskurven

en: Center of Curvature of This Curve
nb: Krumningssenter til denne kurven

en: Center of Curvature at This Point
nb: Krumningssenter ved dette punktet

[ctx: Translators: Pixel]
en: pixel
nb:  piksel

[ctx: Translators: Inch]
en: in
nb: tomme

en: Which object?
nb: Hvilket objekt?

en: Click the location where you want to place the new point, or the curve that you want to attach it to...
nb: Trykk på stedet der du vil plassere det nye punktet, eller kurven du vil feste det til …

en: Now select the location for the result label.
nb: Velg nå plassering for resultat-merkelappen.

en: Here you can edit the name of the current macro type.
nb: Her kan du endre navnet på denne makrotypen.

en: Here you can edit the description of the current macro type. This field is optional, so you can also leave this empty: if you do so, then your macro type will have no description.
nb: Her kan du endre beskrivelse for denne makrotypen. Dette feltet er valgfritt, så du kan la det stå tomt. Hvis du gjør det, så har makrotypen ingen beskrivelse.

en: Use this button to change the icon of the current macro type.
nb: Bruk denne knappen til å endre ikon for denne makrotypen.

en: The name of the macro can not be empty.
nb: Makronavnet kan ikke være tomt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Here you can modify the name, the description and the icon of this macro type.
nb: Her kan du endre navn, beskrivelse og ikon for denne makrotypen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_3)
en: Name:
nb: Navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_2_2)
en: Description:
nb: Beskrivelse:

en: Start of the construction
nb: Begynnelsen av konstruksjonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Description of the current step:
nb: Beskrivelse av gjeldende steg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonFirst)
en: First step
nb: Første steg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonBack)
en: One step back
nb: Et steg bakover

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonNext)
en: One step forward
nb: Et steg framover

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonLast)
en: Last step
nb: Siste steg

en: Name
nb: Navn

en: <unnamed object>
nb: <navnløst objekt>

en: There are '%n' parts in the text that you have not selected a value for. Please remove them or select enough arguments.
nb: Du har ennå ikke valgt verdier for '%n' deler i teksten. Ta bort disse eller velg nok argumenter.

en: Selecting argument %1
nb: Velger argument %1

en: Change Label
nb: Endre merkelapp

en: Set Value
nb: Sett verdi

en: Enter value:
nb: Oppgi verdi:

en: Select the position for the new numeric value...
nb: Velg posisjon for den nye tallverdien …

en: One of the result objects you selected cannot be calculated from the given objects. Kig cannot calculate this macro because of this. Please press Back, and construct the objects in the correct order...
nb: Et av resultatobjektene du valgte kan ikke beregnes ut fra de gitte objektene, derfor kan Kig ikke beregne denne makroen. Trykk Tilbake og konstruer objektene i riktig rekkefølge …

en: One of the given objects is not used in the calculation of the resultant objects.  This probably means you are expecting Kig to do something impossible.  Please check the macro and try again.
nb: Et av de gitte objektene brukes ikke i beregningen av de objektene som er resultater. Dette betyr trolig at du prøver å få Kig til å gjøre noe som er umulig. Sjekk makroen og forsøk igjen.

en: Given Objects
nb: Gitte objekter

en: Select the "given" objects for your new macro and press "Next".
nb: Velg de «gitte» objektene for den nye makroen og trykk «Neste».

en: Final Object
nb: Sluttobjekt

en: Select the final object(s) for your new macro.
nb: Velg målobjektet/objektene for den nye makroen.

en: Enter a name and description for your new type.
nb: Oppgi et navn og en beskrivelse for den nye typen.

en: &Name:
nb: &Navn:

en: &Description:
nb: &Beskrivelse:

en: &Icon:
nb: &Ikon:

en: Move %1 Object | Move %1 Objects
nb[0]: Flytt %1 objekt
nb[1]: Flytt %1 objekter

en: Redefine Point
nb: Omdefiner punkt

en: Black
nb: Svart

en: Gray
nb: Grå

en: Red
nb: Rød

en: Green
nb: Grønn

en: Cyan
nb: Cyanblå

en: Yellow
nb: Gul

en: Dark Red
nb: Mørkerød

en: &Hide
nb: Sk&jul

en: &Show
nb: &Vis

en: &Move
nb: F&lytt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: &Delete
nb: &Slett

en: &Custom Color
nb: &Selvvalgt farge

en: Change Object Color
nb: Endre objektfarge

en: Change Object Width
nb: Endre objektbredde

en: Change Point Style
nb: Endre punktstil

en: Change Object Style
nb: Endre objektstil

en: Set &Name...
nb: Sett &navn …

en: &Name
nb: &Navn

en: Set Object Name
nb: Sett objektnavn

en: Set Name of this Object:
nb: Angi navn på dette objektet:

en: %1 Object | %1 Objects
nb[0]: %1 objekt
nb[1]: %1 objekter

en: Kig Document
nb: Kig-dokument

en: &Transform
nb: &Transformer

en: Const&ruct
nb: Konst&ruer

en: Add Te&xt Label
nb: Legg til te&kstmerkelapp

en: Set Co&lor
nb: Sett &farge

en: Set &Pen Width
nb: Oppgi bredde på &pennen

en: Set St&yle
nb: Sett st&il

en: Set Coordinate S&ystem
nb: Sett koordinats&ystem

[ctx: More menu items]
en: More...
nb: Mer …

en: Enter Label Text
nb: Oppgi tekst for merkelapp

en: Enter the text for your label here and press "Next".
    If you want to show variable parts, then put %1, %2, ... at the appropriate places (e.g. "This segment is %1 units long.").
nb: Oppgi tekst for merkelappen her og trykk «Neste».
    Hvis du vil vise variable deler, så sett inn %1, %2 osv. på passende steder (f.eks. «Dette linjestykket er %1 enheter langt.»).

en: Show text in a frame
nb: Vis tekst i en ramme

en: Select Arguments
nb: Velg argumenter

en: Now select the argument(s) you need.  For every argument, click on it, select an object and a property in the Kig window, and click finish when you are done...
nb: Velg nå argumentet/argumentene du trenger. For hvert argument, trykk på argumentet, velg et objekt og en egenskap i Kig-vinduet, og trykk Ferdig når du er ferdig …

en: Macro
nb: Makro

en: Description
nb: Beskrivelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: &Edit...
nb: &Rediger …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonExport)
en: E&xport...
nb: E&ksporter …

en: Are you sure you want to delete this type? | Are you sure you want to delete these %1 types?
nb[0]: Er du sikker på at du vil slette denne typen?
nb[1]: Er du sikker på at du vil slette disse %1 typene?

en: Are You Sure?
nb: Er du sikker?

en: Export Types
nb: Eksporter typer

en: All Files (*)
nb: Alle filer (*)

en: Import Types
nb: Importer typer

en: There is more than one type selected. You can only edit one type at a time. Please select only the type you want to edit and try again.
nb: Det er valgt mer enn én type. Bare én type kan redigeres av gangen. Velg bare den typen du vil redigere og forsøk igjen.

en: More Than One Type Selected
nb: Mer enn én type er valgt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, typeList)
en: Select types here...
nb: Velg typer her …

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, typeList)
en: This is a list of the current macro types... You can select, edit, delete, export and import them...
nb: Dette er en liste over kjente makrotyper … du kan velge, redigere, slette, eksportere og importere dem …

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: Edit the selected type.
nb: Rediger den valgte typen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: Delete all the selected types in the list.
nb: Slett alle de valgte typene i lista.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonExport)
en: Export all the selected types to a file.
nb: Eksporter alle de valgte typene til en fil.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonImport)
en: Import macros that are contained in one or more files.
nb: Importer makroer som inneholdes i en eller flere filer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonImport)
en: &Import...
nb: &Importer …

en: Construct an angle through this point
nb: Konstruer en vinkel gjennom dette punktet

en: Select a point that the first half-line of the angle should go through...
nb: Velg et punkt som vinkelens første ben skal gå gjennom …

en: Construct an angle at this point
nb: Konstruer en vinkel ved dette punktet

en: Select the point to construct the angle in...
nb: Velg toppunkt for vinkelen …

en: Select a point that the second half-line of the angle should go through...
nb: Velg et punkt som vinkelens andre ben skal gå gjennom …

en: Set Si&ze
nb: Sett &størrelse

en: Toggle &Right Angle Mark
nb: Slå %rettvinkel-merke av/på

en: Resize Angle
nb: Endre vinkelstørrelse

en: Construct an arc starting at this point
nb: Konstruer en bue som begynner i dette punktet

en: Select the start point of the new arc...
nb: Velg startpunkt for den nye buen …

en: Construct an arc through this point
nb: Konstruer en bue gjennom dette punktet

en: Select a point for the new arc to go through...
nb: Velg et punkt på den nye buen …

en: Construct an arc ending at this point
nb: Konstruer en bue som slutter i dette punktet

en: Select the end point of the new arc...
nb: Velg endepunkt for den nye buen …

en: Construct an arc with this center
nb: Konstruer en bue med dette senteret

en: Select the center of the new arc...
nb: Velg sentrum for den nye buen …

en: Construct an arc with this angle
nb: Konstruer en bue med denne vinkelen

en: Select the angle of the new arc...
nb: Velg vinkel for den nye buen …

en: Construct a conic arc starting at this point
nb: Konstruer en bue som begynner i dette punktet

en: Select the start point of the new conic arc...
nb: Velg startpunkt for den nye buen …

en: Construct a conic arc through this point
nb: Konstruer en bue gjennom dette punktet

en: Select a point for the new conic arc to go through...
nb: Velg et punkt som den nye buen skal gå gjennom …

en: Construct a conic arc ending at this point
nb: Konstruer en bue som slutter i dette punktet

en: Select the end point of the new conic arc...
nb: Velg endepunkt for den nye buen …

en: Construct an conic arc with this center
nb: Konstruer en bue med dette senteret

en: Select the center of the new conic arc...
nb: Velg sentrum for den nye buen …

en: Number of control points
nb: Antall styrepunkter

en: Control polygon
nb: Styrepolygon

en: Cartesian Equation
nb: Kartesisk likning

en: Bézier Curve
nb: Bézier-kurve

en: Select this Bézier Curve
nb: Velg denne Bézier-kurven

en: Select Bézier Curve %1
nb: Velg Bézier-kurven %1

en: Remove a Bézier Curve
nb: Fjern en Bézier-kurve

en: Add a Bézier Curve
nb: Legg til en Bézier-kurve

en: Move a Bézier Curve
nb: Flytt en Bézier-kurve

en: Attach to this Bézier Curve
nb: Fest til denne Bézier-kurven

en: Show a Bézier Curve
nb: Vis en Bézier-kurve

en: Hide a Bézier Curve
nb: Skjul en Bézier-kurve

en: Bézier Quadratic
nb: Annengrads Bézier-kurve

en: Select this Bézier Quadratic
nb: Velg denne annengrads Bézier-kurven

en: Select Bézier Quadratic %1
nb: Velg annengrads Bézier-kurve %1

en: Remove a Bézier Quadratic
nb: Fjern en annengrads Bézier-kurve

en: Add a Bézier Quadratic
nb: Legg til en annengrads Bézier-kurve

en: Move a Bézier Quadratic
nb: Flytt en annengrads Bézier-kurve

en: Attach to this Bézier Quadratic
nb: Fest til denne annengrads Bézier-kurven

en: Show a Bézier Quadratic
nb: Vis en annengrads Bézier-kurve

en: Hide a Bézier Quadratic
nb: Skjul en annengrads Bézier-kurve

en: Bézier Cubic
nb: Tredjegrads Bézier-kurve

en: Select this Bézier Cubic
nb: Velg denne tredjegrads Bézier-kurven

en: Select Bézier Cubic %1
nb: Velg tredjegrads Bézier-kurve %1

en: Remove a Bézier Cubic
nb: Fjern en tredjegrads Bézier-kurve

en: Add a Bézier Cubic
nb: Legg til en tredjegrads Bézier-kurve

en: Move a Bézier Cubic
nb: Flytt en tredjegrads Bezier-kurve

en: Attach to this Bézier Cubic
nb: Fest til denne tredjegrads Bézier-kurven

en: Show a Bézier Cubic
nb: Vis en tredjegrads Bézier-kurve

en: Hide a Bézier Cubic
nb: Skjul en tredjegrads Bézier-kurve

en: Rational Bézier Curve
nb: Rasjonal Bézier-kurve

en: Select this Rational Bézier Curve
nb: Velg denne rasjonale Bézier-kurven

en: Select Rational Bézier Curve %1
nb: Velg rasjonal Bézier-kurve %1

en: Remove a Rational Bézier Curve
nb: Fjern en rasjonal Bézier-kurve

en: Add a Rational Bézier Curve
nb: Legg til en rasjonal Bézier-kurve

en: Move a Rational Bézier Curve
nb: Flytt en rasjonal Bézier-kurve

en: Attach to this Rational Bézier Curve
nb: Fest til denne rasjonale Bézier-kurven

en: Show a Rational Bézier Curve
nb: Vis en rasjonal Bézier-kurve

en: Hide a Rational Bézier Curve
nb: Skjul en rasjonal Bézier-kurve

en: Rational Bézier Quadratic
nb: Rasjonal annengrads Bézier-kurve

en: Select this Rational Bézier Quadratic
nb: Velg denne rasjonale annengrads Bézier-kurven

en: Select Rational Bézier Quadratic %1
nb: Velg rasjonal annengrads Bézier-kurve %1

en: Remove a Rational Bézier Quadratic
nb: Fjern en rasjonal annengrads Bézier-kurve

en: Add a Rational Bézier Quadratic
nb: Legg til en rasjonal annengrads Bézier-kurve

en: Move a Rational Bézier Quadratic
nb: Flytt en rasjonal annengrads Bézier-kurve

en: Attach to this Rational Bézier Quadratic
nb: Fest til denne rasjonale annengrads Bézier-kurven

en: Show a Rational Bézier Quadratic
nb: Vis en rasjonal annengrads Bézier-kurve

en: Hide a Rational Bézier Quadratic
nb: Skjul en rasjonal annengrads Bézier-kurve

en: Rational Bézier Cubic
nb: Rasjonal tredjegrads Bézier-kurve

en: Select this Rational Bézier Cubic
nb: Velg denne rasjonale tredjegrads Bézier-kurven

en: Select Rational Bézier Cubic %1
nb: Velg rasjonal tredjegrads Bézier-kurve %1

en: Remove a Rational Bézier Cubic
nb: Fjern en rasjonal tredjegrads Bézier-kurve

en: Add a Rational Bézier Cubic
nb: Legg til en rasjonal tredjegrads Bézier-kurve

en: Move a Rational Bézier Cubic
nb: Flytt en rasjonal tredjegrads Bézier-kurve

en: Attach to this Rational Bézier Cubic
nb: Fest til denne rasjonale tredjegrads Bézier-kurven

en: Show a Rational Bézier Cubic
nb: Vis en rasjonal tredjegrads Bézier-kurve

en: Hide a Rational Bézier Cubic
nb: Skjul en rasjonal tredjegrads Bézier-kurve

en: Construct a quadratic Bézier curve with this control point
nb: Konstruer en annengrads Bézier-kurve med dette styrepunktet

en: Select a point to be a control point of the new quadratic Bézier curve...
nb: Velg et punkt som er et styrepunkt den nye annengrads Bézier-kurven …

en: Construct a cubic Bézier curve with this control point
nb: Konstruer en tredjegrads Bézier-kurve med dette styrepunktet

en: Select a point to be a control point of the new cubic Bézier curve...
nb: Velg et punkt som er et styrepunkt den nye tredjegrads Bézier-kurven …

en: Construct a quadratic rational Bézier curve with this control point
nb: Konstruer en annengrads rasjonal Bézier-kurve med dette styrepunktet

en: Select three points and three numeric values as weights to construct rational Bézier curve...
nb: Velg tre punkter og tre tallverdier som vekter for å konstruere en rasjonal tredjegradskurve …

en: Select this value as weight
nb: Velg denne verdien som vekt

en: Construct a cubic rational Bézier curve with this control point
nb: Konstruer en tredjegrads rasjonal Bézier-kurve med dette styrepunktet

en: Test Result
nb: Testresultat

en: Select the curve...
nb: Velg kurven …

en: Select a point on the curve...
nb: Velg et punkt på kurven …

en: Surface
nb: Flate

en: Circumference
nb: Omkrets

en: Center
nb: Sentrum

en: Expanded Cartesian Equation
nb: Utvidet Kartesisk likning

en: Polar Equation
nb: Polar-likning

en: rho = %1   [centered at %2]
nb: rho = %1   [sentrert ved %2]

en: circle
nb: sirkel

en: Select this circle
nb: Velg denne sirkelen

en: Select circle %1
nb: Velg sirkel %1

en: Remove a Circle
nb: Fjern en sirkel

en: Add a Circle
nb: Legg til en sirkel

en: Move a Circle
nb: Flytt en sirkel

en: Attach to this circle
nb: Fest til denne sirkelen

en: Show a Circle
nb: Vis en sirkel

en: Hide a Circle
nb: Skjul en sirkel

en: Construct a circle through this point
nb: Konstruer en sirkel gjennom dette punktet

en: Construct a circle with this center
nb: Konstruer en sirkel med dette senteret

en: Select the center of the new circle...
nb: Velg sentrum for den nye sirkelen …

en: Select a point for the new circle to go through...
nb: Velg et punkt på den nye sirkelen …

en: With this radius
nb: med denne radien

en: Select the length of the radius...
nb: Velg radiens lengde …

en: Conic Type
nb: Kjeglesnitt-type

en: First Focus
nb: Første brennpunkt

en: Second Focus
nb: Andre brennpunkt

en: Hyperbola
nb: Hyperbel

en: Parabola
nb: Parabel

en: [centered at %1]
nb: [sentrert ved %1]

en: conic
nb: kjeglesnitt

en: Select this conic
nb: Velg dette kjeglesnittet

en: Select conic %1
nb: Velg kjeglesnitt %1

en: Remove a Conic
nb: Fjern et kjeglesnitt

en: Add a Conic
nb: Legg til et kjeglesnitt

en: Move a Conic
nb: Flytt et kjeglesnitt

en: Attach to this conic
nb: Fest til dette kjeglesnittet

en: Show a Conic
nb: Vis et kjeglesnitt

en: Hide a Conic
nb: Skjul et kjeglesnitt

en: Supporting Conic
nb: Støtter kjeglesnitt

en: First End Point
nb: Første endepunkt

en: Second End Point
nb: Andre endepunkt

en: conic arc
nb: bue

en: Select this conic arc
nb: Velg denne buen

en: Select conic arc %1
nb: Velg bue %1

en: Remove a Conic Arc
nb: Fjern bue

en: Add a Conic Arc
nb: Legg til bue

en: Move a Conic Arc
nb: Flytt en bue

en: Attach to this conic arc
nb: Fest til denne bue

en: Show a Conic Arc
nb: Vis en bue

en: Hide a Conic Arc
nb: Skjul en bue

en: Construct a conic through this point
nb: Konstruer et kjeglesnitt gjennom dette punktet

en: Select a point for the new conic to go through...
nb: Velg et punkt på det nye kjeglesnittet …

en: Construct a conic with this asymptote
nb: Konstruer et kjeglesnitt med denne asymptoten

en: Select the first asymptote of the new conic...
nb: Velg den første asymptoten til det nye kjeglesnittet …

en: Select the second asymptote of the new conic...
nb: Velg den andre asymptoten til det nye kjeglesnittet …

en: Construct an ellipse with this focus
nb: Konstruer en ellipse med dette brennpunktet

en: Select the first focus of the new ellipse...
nb: Velg første brennpunkt for den nye ellipsen …

en: Select the second focus of the new ellipse...
nb: Velg andre brennpunkt for den nye ellipsen …

en: Construct an ellipse through this point
nb: Konstruer en ellipse gjennom dette punktet

en: Select a point for the new ellipse to go through...
nb: Velg et punkt på den nye ellipsen …

en: Construct a hyperbola with this focus
nb: Konstruer en hyperbel med dette brennpunktet

en: Select the first focus of the new hyperbola...
nb: Velg første brennpunkt i den nye hyperbelen …

en: Select the second focus of the new hyperbola...
nb: Velg andre brennpunkt i den nye hyperbelen …

en: Construct a hyperbola through this point
nb: Konstruer en hyperbel gjennom dette punktet

en: Select a point for the new hyperbola to go through...
nb: Velg et punkt som den nye hyperbelen skal gå gjennom …

en: Construct a conic with this line as directrix
nb: Konstruer et kjeglesnitt med denne linja som styrelinje

en: Select the directrix of the new conic...
nb: Konstruer styrelinja for det nye kjeglesnittet …

en: Construct a conic with this point as focus
nb: Konstruer et kjeglesnitt med dette punktet som brennpunkt

en: Select the focus of the new conic...
nb: Velg brennpunkt for det nye kjeglesnittet …

en: Construct a parabola through this point
nb: Konstruer en parabel gjennom dette punktet

en: Select a point for the new parabola to go through...
nb: Velg et punkt som den nye parabelen skal gå gjennom …

en: Construct a polar point wrt. this conic
nb: Konstruer en pol mhp. dette kjeglesnittet

en: Select the conic wrt. which you want to construct a polar point...
nb: Velg kjeglesnittet du skal konstruere en pol til …

en: Construct the polar point of this line
nb: Konstruer polen til denne linja

en: Select the line of which you want to construct the polar point...
nb: Velg linja du skal konstruere polen til …

en: Construct a polar line wrt. this conic
nb: Konstruer polaren mhp. dette kjeglesnittet

en: Construct the polar line of this point
nb: Konstruer polaren til dette punktet

en: Construct the directrix of this conic
nb: Konstruer styrelinja for dette kjeglesnittet

en: Select the conic of which you want to construct the directrix...
nb: Velg kjeglesnitt du skal konstruere styrelinje til …

en: Construct a parabola with this directrix
nb: Konstruer en parabel med denne styrelinja

en: Select the directrix of the new parabola...
nb: Velg styrelinje for den nye parabelen …

en: Construct a parabola with this focus
nb: Konstruer en parabel med dette brennpunktet

en: Select the focus of the new parabola...
nb: Velg brennpunkt for den nye parabelen …

en: Construct the asymptotes of this conic
nb: Konstruer asymptotene til dette kjeglesnittet

en: Select the conic of which you want to construct the asymptotes...
nb: Velg kjeglesnittet du skal konstruere asymptotene til …

en: Construct the radical lines of this conic
nb: Konstruer radikallinjene til dette kjeglesnittet

en: Select the first of the two conics of which you want to construct the radical line...
nb: Velg det første av to kjeglesnitt du skal konstruere radikallinja til …

en: Select the other of the two conic of which you want to construct the radical line...
nb: Velg det andre av to kjeglesnitt du skal konstruere radikallinja til …

en: Switch Radical Lines
nb: Bytt radikallinjer

en: Switch Conic Radical Lines
nb: Bytt kjeglesnitt-radikallinjer

en: cubic curve
nb: tredjegradskurve

en: Select this cubic curve
nb: Velg denne tredjegradskurven

en: Select cubic curve %1
nb: Velg tredjegradskurven %1

en: Remove a Cubic Curve
nb: Fjern en tredjegradskurve

en: Add a Cubic Curve
nb: Legg til en tredjegradskurve

en: Move a Cubic Curve
nb: Flytt en tredjegradskurve

en: Attach to this cubic curve
nb: Fest til denne tredjegradskurven

en: Show a Cubic Curve
nb: Vis en tredjegradskurve

en: Hide a Cubic Curve
nb: Skjul en tredjegradskurve

en: Construct a cubic curve through this point
nb: Konstruer en tredjegradskurve gjennom dette punktet

en: Select a point for the new cubic to go through...
nb: Velg et punkt den nye tredjegradskurven skal gå gjennom …

en: curve
nb: kurve

en: Select this curve
nb: Velg denne kurven

en: Select curve %1
nb: Velg kurven %1

en: Remove a Curve
nb: Fjern en kurve

en: Add a Curve
nb: Legg til en kurve

en: Move a Curve
nb: Flytt en kurve

en: Attach to this curve
nb: Fest til denne kurven

en: Show a Curve
nb: Vis en kurve

en: Hide a Curve
nb: Skjul en kurve

en: Possibly trascendental curve
nb: Muligens transcendental kurve

en: Already computed intersection point
nb: Skjæringspunkt allerede beregnet

en: Intersect with this cubic curve
nb: Skjær med denne tredjegradskurven

en: Intersect with this arc
nb: Skjær med denne buen

en: Invert with respect to this circle
nb: Inverter med hensyn på denne sirkelen

en: Select the circle we want to invert against...
nb: Velg sirkelen det skal inverteres mot …

en: Compute the inversion of this object
nb: Beregn det inverse til dette objektet

en: Select the object to invert...
nb: Velg objektet som skal inverteres …

en: Compute the inversion of this point
nb: Beregn det inverse til dette punktet

en: Select the point to invert...
nb: Velg punktet som skal inverteres …

en: Compute the inversion of this line
nb: Beregn den inverse til denne linja

en: Select the line to invert...
nb: Velg linja som skal inverteres …

en: Compute the inversion of this segment
nb: Beregn det inverse til dette linjestykket

en: Select the segment to invert...
nb: Velg linjestykket som skal inverteres …

en: Compute the inversion of this circle
nb: Beregn den inverse av denne sirkelen

en: Select the circle to invert...
nb: Velg sirkelen som skal inverteres …

en: Compute the inversion of this arc
nb: Beregn den inverse av denne sirkelbuen

en: Select the arc to invert...
nb: Velg sirkelbuen som skal inverteres …

en: Slope
nb: Helling

en: Equation
nb: Likning

en: Length
nb: Lengde

en: Support Line
nb: Støttelinje

en: End Point
nb: Endepunkt

en: line
nb: linje

en: Select a Line
nb: Velg en linje

en: Select this line
nb: Velg denne linja

en: Select line %1
nb: Velg linja %1

en: Remove a Line
nb: Fjerne en linje

en: Add a Line
nb: Legg til en linje

en: Move a Line
nb: Flytt en linje

en: Attach to this line
nb: Fest til denne linja

en: Show a Line
nb: Vis en linje

en: Hide a Line
nb: Skjul en linje

en: segment
nb: linjestykke

en: Select this segment
nb: Velg dette linjestykket

en: Select segment %1
nb: Velg linjestykke %1

en: Remove a Segment
nb: Fjern et linjestykke

en: Add a Segment
nb: Legg til et linjestykke

en: Move a Segment
nb: Flytt et linjestykke

en: Attach to this segment
nb: Fest til dette linjestykket

en: Show a Segment
nb: Vis et linjestykke

en: Hide a Segment
nb: Skjul et linjestykke

en: half-line
nb: stråle

en: Select this half-line
nb: Velg denne strålen

en: Select half-line %1
nb: Velg stråle %1

en: Remove a Half-Line
nb: Fjern en stråle

en: Add a Half-Line
nb: Legg til en stråle

en: Move a Half-Line
nb: Flytt en stråle

en: Attach to this half-line
nb: Fest til denne strålen

en: Show a Half-Line
nb: Vis en stråle

en: Hide a Half-Line
nb: Legg til en stråle

en: Construct a segment starting at this point
nb: Konstruer et linjestykke som begynner i dette punktet

en: Select the start point of the new segment...
nb: Velg startpunkt på det nye linjestykket …

en: Construct a segment ending at this point
nb: Konstruer et linjestykke til dette punktet

en: Select the end point of the new segment...
nb: Velg endepunktet på det nye linjestykket …

en: Construct a line through this point
nb: Konstruer en linje gjennom dette punktet

en: Select a point for the line to go through...
nb: Velg et punkt linja skaal gå gjennom …

en: Select another point for the line to go through...
nb: Velg et annet punkt som linja skal gå gjennom …

en: Construct a half-line starting at this point
nb: Konstruer en stråle som begynner i dette punktet

en: Select the start point of the new half-line...
nb: Velg startpunkt på den nye strålen …

en: Construct a half-line through this point
nb: Konstruer en stråle gjennom dette punktet

en: Select a point for the half-line to go through...
nb: Velg et punkt som strålen skal gå gjennom …

en: Construct the axis of this segment
nb: Konstruer midtnormalen på dette linjestykket

en: Select the segment of which you want to draw the axis...
nb: Velg linjestykket du vil tegne midtnormalen på …

en: Construct a line parallel to this line
nb: Konstruer en parallell til denne linja

en: Select a line parallel to the new line...
nb: Velg en linje parallell til den nye linja …

en: Construct the parallel line through this point
nb: Konstruer parallellen gjennom dette punktet

en: Select a point for the new line to go through...
nb: Velg et punkt den nye linja skal gå gjennom …

en: Construct a line perpendicular to this line
nb: Konstruer en normal til denne linja

en: Select a line perpendicular to the new line...
nb: Velg en linje normal til den nye linja …

en: Construct a perpendicular line through this point
nb: Konstruer en normal gjennom dette punktet

en: Set &Length...
nb: Oppgi &lengde …

en: Set Segment Length
nb: Oppgi linjestykkets lengde

en: Choose the new length:
nb: Velg ny lengde:

en: Resize Segment
nb: Endre størrelse på linjestykke

en: Construct a line by this vector
nb: Konstruer en linje langs denne vektoren

en: Select a vector in the direction of the new line...
nb: Velg en vektor i retningen til den nye linja …

en: Construct a half-line by this vector
nb: Konstruer en stråle langs denne vektoren

en: Select a vector in the direction of the new half-line...
nb: Velg en vektor i retningen til den nye strålen …

en: locus
nb: geometrisk sted

en: Select this locus
nb: Velg dette geom. sted

en: Select locus %1
nb: Velg geom. sted %1

en: Remove a Locus
nb: Fjern et geometrisk sted

en: Add a Locus
nb: Legg til et geometrisk sted

en: Move a Locus
nb: Flytt et geometrisk sted

en: Attach to this locus
nb: Fest til dette geometriske stedet

en: Show a Locus
nb: Vis et geometrisk sted

en: Hide a Locus
nb: Skjul et geometrisk sted

en: Object Type
nb: Objekttype

en: Object
nb: Objekt

en: Select this object
nb: Velg dette objektet

en: Select object %1
nb: Velg objekt %1

en: Remove an object
nb: Fjern et objekt

en: Add an object
nb: Legg til et objekt

en: Move an object
nb: Flytt et objekt

en: Attach to this object
nb: Fest til dette objektet

en: Show an object
nb: Vis et objekt

en: Hide an object
nb: Skjul et objekt

en: Angle in Radians
nb: Vinkel i radianer

en: Angle in Degrees
nb: Vinkel i grader

en: Midpoint
nb: Midtpunkt

en: X length
nb: X-lengde

en: Y length
nb: Y-lengde

en: Opposite Vector
nb: Motsatt vektor

en: Angle
nb: Vinkel

en: Sector Surface
nb: Sektor-flate

en: Arc Length
nb: Buelengde

en: Support Circle
nb: Støttesirkel

en: angle
nb: vinkel

en: Select this angle
nb: Velg denne vinkelen

en: Select angle %1
nb: Velg vinkel %1

en: Remove an Angle
nb: Fjern en vinkel

en: Add an Angle
nb: Legg til en vinkel

en: Move an Angle
nb: Flytt en vinkel

en: Attach to this angle
nb: Fest til denne vinkelen

en: Show an Angle
nb: Vis en vinkel

en: Hide an Angle
nb: Skjul en vinkel

en: vector
nb: vektor

en: Select this vector
nb: Velg denne vektoren

en: Select vector %1
nb: Velg vektor %1

en: Remove a Vector
nb: Fjern en vektor

en: Add a Vector
nb: Legg til en vektor

en: Move a Vector
nb: Flytt en vektor

en: Attach to this vector
nb: Fest til denne vektoren

en: Show a Vector
nb: Vis en vektor

en: Hide a Vector
nb: Skjull en vektor

en: arc
nb: bue

en: Select this arc
nb: Velg denne buen

en: Select arc %1
nb: Velg bue %1

en: Remove an Arc
nb: Fjern en bue

en: Add an Arc
nb: Legg til en bue

en: Move an Arc
nb: Flytt en bue

en: Attach to this arc
nb: Fest til denne buen

en: Show an Arc
nb: Vis en bue

en: Hide an Arc
nb: Skjul en bue

en: Coordinate
nb: Koordinat

en: X coordinate
nb: X-koordinat

en: Y coordinate
nb: Y-koordinat

en: point
nb: punkt

en: Select this point
nb: Velg dette punktet

en: Select point %1
nb: Velg punkt %1

en: Remove a Point
nb: Fjern et punkt

en: Add a Point
nb: Legg til et punkt

en: Move a Point
nb: Flytt et punkt

en: Attach to this point
nb: Fest i dette punktet

en: Show a Point
nb: Vis et punkt

en: Hide a Point
nb: Skjul et punkt

en: Construct the midpoint of this point and another point
nb: Konstruer midtpunktet mellom dette punktet og et annet punkt

en: Select the first of the two points of which you want to construct the midpoint...
nb: Velg det første punktet av de to der du skal konstruere midtpunktet …

en: Select the other of the two points of which you want to construct the midpoint...
nb: Velg det andre punktet av de to der du skal konstruere midtpunktet …

en: Set &Coordinate...
nb: Sett &koordinat …

en: Redefine
nb: Omdefiner

en: Set &Parameter...
nb: Sett &parameter …

en: Set Coordinate
nb: Sett koordinat

en: Enter the new coordinate.
nb: Oppgi ny koordinat.

en: Set Point Parameter
nb: Sett punkt-parameter

en: Choose the new parameter:
nb: Velg ny parameter:

en: Change Parameter of Constrained Point
nb: Endre parameter til punkt med føring

en: Select the circle on which to transport a measure...
nb: Velg sirkelen som et mål skal transporteres på …

en: Select a point on the circle...
nb: Velg et punkt på sirkelen …

en: Select the segment to transport on the circle...
nb: Velg linjestykket som skal transporteres på sirkelen …

en: Select a number/length as x coordinate of the point...
nb: Velg et tall (en lengde) som x-koordinat for punktet..

en: Select a number/length as y coordinate of the point...
nb: Velg et tall (en lengde) som y-koordinat for punktet …

en: Select a point to project onto a line...
nb: Velg et punkt å projisere på en linje …

en: Line where the projected point will lie...
nb: Linje der det projiserte punktet vil ligge …

en: Number of sides
nb: Antall kanter

en: Perimeter
nb: Omkrets

en: Boundary Polygonal
nb: Omsluttende polygonallinje

en: Open Boundary Polygonal
nb: Åpen omsluttende polygonallinje

en: Center of Mass of the Vertices
nb: Tyngdepunkt for hjørnene

en: Winding Number
nb: Vindingstall

en: Inside Polygon
nb: Inne i polygon

en: Open Polygonal Curve
nb: Åpen polygonallinje

en: Associated Polygon
nb: Tilknyttet polygon

en: Closed Polygonal Curve
nb: Lukket polygonallinje

en: Select this polygon
nb: Velg dette polygonet

en: Select polygon %1
nb: Velg polygon %1

en: Remove a Polygon
nb: Fjern et polygon

en: Add a Polygon
nb: Legg til et polygon

en: Move a Polygon
nb: Flytt et polygon

en: Attach to this polygon
nb: Fest til dette polygonet

en: Show a Polygon
nb: Vis et polygon

en: Hide a Polygon
nb: Skjul et polygon

en: closed polygonal curve
nb: lukket polygonalkurve

en: Select this closed polygonal curve
nb: Velg denne lukkede polygonalkurven

en: Select closed polygonal curve %1
nb: Velg lukket polygonalkurve %1

en: Remove a closed polygonal curve
nb: Fjern en lukket polygonalkurve

en: Add a closed polygonal curve
nb: Legg til en lukket polygonalkurve

en: Move a closed polygonal curve
nb: Flytt en lukket polygonalkurve

en: Attach to this closed polygonal curve
nb: Fest til denne lukkede polygonalkurven

en: Show a closed polygonal curve
nb: Vis en lukket polygonalkurve

en: Hide a closed polygonal curve
nb: Skjul en lukket polygonalkurve

en: polygonal curve
nb: polygonal kurve

en: Select this polygonal curve
nb: Velg denne polygonale kurven

en: Select polygonal curve %1
nb: Velg polygonal kurve  %1

en: Remove a polygonal curve
nb: Fjern en polygonal kurve

en: Add a polygonal curve
nb: Lagg til en polygonal kurve

en: Move a polygonal curve
nb: Flytt en polygonal kurve

en: Attach to this polygonal curve
nb: Fest til denne polygonale kurven

en: Show a polygonal curve
nb: Vis en polygonal kurve

en: Hide a polygonal curve
nb: Skjul en polygonal kurve

en: triangle
nb: trekant

en: Select this triangle
nb: Velg denne trekanten

en: Select triangle %1
nb: Velg trekant %1

en: Remove a Triangle
nb: Fjern en trekant

en: Add a Triangle
nb: Legg til en trekant

en: Move a Triangle
nb: Flytt en trekant

en: Attach to this triangle
nb: Fest til denne trekanten

en: Show a Triangle
nb: Vis en trekant

en: Hide a Triangle
nb: Skjul en trekant

en: quadrilateral
nb: firkant

en: Select this quadrilateral
nb: Velg denne firkanten

en: Select quadrilateral %1
nb: Velg firkanten %1

en: Remove a Quadrilateral
nb: Fjern en firkant

en: Add a Quadrilateral
nb: Legg til en firkant

en: Move a Quadrilateral
nb: Flytt en firkant

en: Attach to this quadrilateral
nb: Fest til denne firkanten

en: Show a Quadrilateral
nb: Vis en firkant

en: Hide a Quadrilateral
nb: Skjul en firkant

en: Construct a triangle with this vertex
nb: Konstruer en trekant med dette hjørnet

en: Select a point to be a vertex of the new triangle...
nb: Velg et punkt som er et hjørne i den nye trekanten …

en: Intersect this polygon with a line
nb: Skjær dette polygonet med en linje

en: Select the polygon of which you want the intersection with a line...
nb: Velg polygonet som skal skjæres med en linje …

en: Intersect this line with a polygon
nb: Skjær dette polygonet med en linje

en: Select the line of which you want the intersection with a polygon...
nb: Velg linja som skal gjennomskjære polygonet …

en: Intersect this polygonal curve with a line
nb: Skjær denne polygonalkurven med en linje

en: Select the polygonal curve of which you want the intersection with a line...
nb: Velg den polygonalkurven som skal skjæres med en linje …

en: Intersect this line with a polygonal curve
nb: Skjær denne linja med en polygonalkurve

en: Select the line of which you want the intersection with a polygonal curve...
nb: Velg linja som skal skjæres med en polygonalkurve …

en: Intersect this polygon with another polygon
nb: Skjær dette polygonet med et annet polygon

en: Select the polygon of which you want the intersection with another polygon...
nb: Velg polygonet som skal gjennomskjæres av et annet polygon …

en: Intersect with this polygon
nb: Skjær med dette polygonet

en: Select the second polygon for the intersection...
nb: Velg det andre objektet som skal skjæres …

en: Construct the vertices of this polygon
nb: Konstruer hjørnene til dette polygonet

en: Select the polygon of which you want to construct the vertices...
nb: Velg polygonet du skal konstruere hjørnene til …

en: Construct the sides of this polygon
nb: Konstruer kantene til dette polygonet

en: Select the polygon of which you want to construct the sides...
nb: Velg polygonet du skal konstruere kantene til …

en: Construct the convex hull of this polygon
nb: Konstruer konveks omskriving til dette polygonet

en: Select the polygon of which you want to construct the convex hull...
nb: Velg polygonet du skal konstruere omskrivingen til …

en: Project this point onto the circle
nb: Projiser dette punktet på sirkelen

en: Select the point for the tangent to go through...
nb: Velg punktet tangenten skal gå gjennom …

en: Is this line parallel?
nb: Er denne linja parallell?

en: Select the first of the two possibly parallel lines...
nb: Velg den ene av to muligens parallelle linjer …

en: Parallel to this line?
nb: Parallell til denne linja?

en: Select the other of the two possibly parallel lines...
nb: Velg den andre av to muligens parallelle linjer …

en: These lines are parallel.
nb: Disse linjene er parallelle.

en: These lines are not parallel.
nb: Disse linjene er ikke parallelle.

en: Is this line orthogonal?
nb: Er denne linja ortogonal?

en: Select the first of the two possibly orthogonal lines...
nb: Velg den ene av to muligens ortogonale linjer …

en: Orthogonal to this line?
nb: Ortogonal til denne linja?

en: Select the other of the two possibly orthogonal lines...
nb: Velg den andre av to muligens ortogonale linjer …

en: These lines are orthogonal.
nb: Disse linjene er ortogonale.

en: These lines are not orthogonal.
nb: Disse linjene er ikke ortogonale.

en: Check collinearity of this point
nb: Se om dette punktet ligger på en linje

en: Select the first of the three possibly collinear points...
nb: Velg det første av tre punkter muligens på en linje …

en: and this second point
nb: gjennom dette andre punktet

en: Select the second of the three possibly collinear points...
nb: Velg det andre av tre punkter muligens på en linje …

en: with this third point
nb: og dette tredje punktet

en: Select the last of the three possibly collinear points...
nb: Velg det siste av tre punkter muligens på en linje …

en: These points are collinear.
nb: Disse punktene ligger på en linje.

en: These points are not collinear.
nb: Disse punktene ligger ikke på en linje.

en: Check whether this point is on a curve
nb: Se etter om dette punktet ligger på en kurve

en: Select the point you want to test...
nb: Velg det punktet du vil prøve …

en: Check whether the point is on this curve
nb: Se etter om punktet er på denne kurven

en: Select the curve that the point might be on...
nb: Velg kurven som punktet kanskje ligger på …

en: This curve contains the point.
nb: Denne kurven inneholder punktet.

en: This curve does not contain the point.
nb: Denne kurven inneholder ikke punktet.

en: Check whether this point is in a polygon
nb: Se etter om dette punktet ligger i et polygon

en: Check whether the point is in this polygon
nb: Se etter om punktet er i dette polygonet

en: Select the polygon that the point might be in...
nb: Velg polygonet som punktet kanskje ligger i …

en: This polygon contains the point.
nb: Dette polygonet inneholder punktet.

en: This polygon does not contain the point.
nb: Dette polygonet inneholder ikke punktet.

en: Check whether this polygon is convex
nb: Se etter om dette polygonet er konvekst

en: Select the polygon you want to test for convexity...
nb: Velg det polygonet du vil prøve for konveksitet …

en: This polygon is convex.
nb: Dette polygonet er konvekst.

en: This polygon is not convex.
nb: Dette polygonet er ikke konvekst.

en: Check if this point has the same distance
nb: Se om dette punktet har samme avstand

en: Select the point which might have the same distance from two other points...
nb: Velg punktet som kanskje har samme avstand fra to andre punkter …

en: from this point
nb: fra dette punktet

en: Select the first of the two other points...
nb: Velg det første av de to andre punktene …

en: and from this second point
nb: og fra dette andre punktet

en: Select the other of the two other points...
nb: Velg det andre av de to andre punktene …

en: The two distances are the same.
nb: De to avstandene et like.

en: The two distances are not the same.
nb: De to avstandene er ikke like.

en: Check whether this vector is equal to another vector
nb: Se om denne vektoren er lik en annen vektor

en: Select the first of the two possibly equal vectors...
nb: Velg den ene av to muligens like vektorer …

en: Check whether this vector is equal to the other vector
nb: Se etter om denne vektoren er lik den andre vektoren

en: Select the other of the two possibly equal vectors...
nb: Velg den andre av to muligens like vektorer …

en: The two vectors are the same.
nb: De to vektorene er den samme.

en: The two vectors are not the same.
nb: De to vektorene er ikke den samme.

en: Check whether this object exists
nb: Sjekk om objektet finnes

en: Select the object for the existence check...
nb: Velg objektet for eksistenstest …

en: The object exists.
nb: Objektet finnes.

en: The object does not exist.
nb: Objektet finnes ikke.

en: Text
nb: Tekst

en: label
nb: merkelapp

en: Select this label
nb: Velg denne merkelappen

en: Select label %1
nb: Velg merkelappen %1

en: Remove a Label
nb: Fjern en merkelapp

en: Add a Label
nb: Legg til en merkelapp

en: Move a Label
nb: Flytt en merkelapp

en: Attach to this label
nb: Fest til denne merkelappen

en: Show a Label
nb: Vis en merkelapp

en: Hide a Label
nb: Skjul en merkelapp

en: numeric label
nb: merkelapp

en: Select this numeric label
nb: Velg denne merkelappen

en: Select numeric label %1
nb: Velg merkelappen %1

en: Remove a Numeric Label
nb: Fjern en merkelapp

en: Add a Numeric Label
nb: Legg til en merkelapp

en: Move a Numeric Label
nb: Flytt en merkelapp

en: Attach to this numeric label
nb: Fest til denne merkelappen

en: Show a Numeric Label
nb: Vis en merkelapp

en: Hide a Numeric Label
nb: Skjul en merkelapp

en: Numeric value
nb: Tallverdi

en: boolean label
nb: bolsk merkelapp

en: Select this boolean label
nb: Velg denne bolske  merkelappen

en: Select boolean label %1
nb: Velg den bolske merkelappen %1

en: Remove a Boolean Label
nb: Fjern en bolsk merkelapp

en: Add a Boolean Label
nb: Legg til en bolsk merkelapp

en: Move a Boolean Label
nb: Flytt en bolsk merkelapp

en: Attach to this boolean label
nb: Fest til denne bolske merkelappen

en: Show a Boolean Label
nb: Vis en bolsk merkelapp

en: Hide a Boolean Label
nb: Skjul en bolsk merkelapp

en: &Copy Text
nb: &Kopier tekst

en: &Toggle Frame
nb: S&lå ramme av/på

en: Set &Font...
nb: Oppgi skri&ft …

en: Toggle Label Frame
nb: Slå merkelappramme av eller på

en: Change Label Font
nb: Endre font for merkelappen

en: &Redefine...
nb: &Omdefiner …

en: Change &Value...
nb: Endre &verdi …

en: Enter the new value:
nb: Oppgi ny verdi:

en: Change Displayed Value
nb: Endre den viste verdien

en: Translate this object
nb: Forskyv dette objektet

en: Select the object to translate...
nb: Velg objektet som skal forskyves …

en: Translate by this vector
nb: Forskyv med denne vektoren

en: Select the vector to translate by...
nb: Velg forskyvningsvektoren …

en: Reflect this object
nb: Speil dette objektet

en: Select the object to reflect...
nb: Velg objektet som skal speiles …

en: Reflect in this point
nb: Speil i dette punktet

en: Select the point to reflect in...
nb: Velg punktet det skal speiles i …

en: Reflect in this line
nb: Speil i denne linja

en: Select the line to reflect in...
nb: Velg linja det skal speiles i …

en: Rotate this object
nb: Roter dette objektet

en: Select the object to rotate...
nb: Velg objektet som skal roteres …

en: Rotate around this point
nb: Roter om dette punktet

en: Select the center point of the rotation...
nb: Velg sentrum for rotasjonen …

en: Rotate by this angle
nb: Roter denne vinkelen

en: Select the angle of the rotation...
nb: Velg vinkelen det skal roteres …

en: Scale this object
nb: Skaler dette objektet

en: Select the object to scale...
nb: Velg objektet som skal skaleres …

en: Scale with this center
nb: Skaler med dette senteret

en: Select the center point of the scaling...
nb: Velg sentrum for skaleringen …

en: Scale by this length
nb: Skaler med denne lengden

en: Select a length or a segment whose length is the factor of the scaling...
nb: Velg en lengde eller et linjestykke som har lengde lik skaleringsfaktoren …

en: Scale this length...
nb: Skaler denne lengden …

en: Select the first of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
nb: Velg det første av to linjestykker hvis forhold er lik skaleringsfaktoren …

en: ...to this other length
nb: .. til dette andre linjestykket

en: Select the second of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
nb: Velg det andre av to linjestykker hvis forhold er lik skaleringsfaktoren …

en: Select the object to scale
nb: Velg objektet som skal skaleres

en: Scale over this line
nb: Skaler over denne linja

en: Select the line to scale over
nb: Velg linja det skal skal skaleres over

en: Projectively rotate this object
nb: Projektivt roter dette objektet

en: Select the object to rotate projectively
nb: Velg objektet som skal roteres projektivt

en: Projectively rotate with this half-line
nb: Projektivt roter med denne strålen

en: Select the half line of the projective rotation that you want to apply to the object
nb: Velg strålen for den projektive rotasjonen du vil gi objektet

en: Projectively rotate by this angle
nb: Projektivt roter med denne vinkelen

en: Select the angle of the projective rotation that you want to apply to the object
nb: Velg vinkelen for den projektive rotasjonen du vil gi objektet

en: Harmonic Homology of this object
nb: Harmonisk homologi av dette objektet

en: Select the object to transform...
nb: Velg objektet som skal transformeres …

en: Harmonic Homology with this center
nb: Harmonisk homologi med dette senteret

en: Select the center point of the harmonic homology...
nb: Velg sentrum for den harmoniske homologien …

en: Harmonic Homology with this axis
nb: Harmonisk homologi med denne aksen

en: Select the axis of the harmonic homology...
nb: Velg aksen for den harmoniske homologien …

en: Generic affinity of this object
nb: Generisk affinitet av dette objektet

en: Map this triangle
nb: Avbild denne trekanten

en: Select the triangle that has to be transformed onto a given triangle...
nb: Velg trekanten som skal avbildes på en gitt trekant …

en: onto this other triangle
nb: på denne andre trekanten

en: Select the triangle that is the image by the affinity of the first triangle...
nb: Velg trekanten som er avbildning ved formlikhet av den første trekanten …

en: First of 3 starting points
nb: Det første av 3 startpunkter

en: Select the first of the three starting points of the generic affinity...
nb: Velg det første av de tre startpunktene til den generiske affiniteten …

en: Second of 3 starting points
nb: Det andre av 3 startpunkter

en: Select the second of the three starting points of the generic affinity...
nb: Velg det andre av de tre startpunktene til den generiske affiniteten …

en: Third of 3 starting points
nb: Det tredje av 3 startpunkter

en: Select the third of the three starting points of the generic affinity...
nb: Velg det tredje av de tre startpunktene til den generiske affiniteten …

en: Transformed position of first point
nb: Transformert posisjon for første punkt

en: Select the first of the three end points of the generic affinity...
nb: Velg det første av de tre endepunktene for den generiske affiniteten …

en: Transformed position of second point
nb: Transformert posisjon for andre punkt

en: Select the second of the three end points of the generic affinity...
nb: Velg det andre av de tre endepunktene for den generiske affiniteten …

en: Transformed position of third point
nb: Transformert posisjon for tredje punkt

en: Select the third of the three end points of the generic affinity...
nb: Velg det tredje av de tre endepunktene for den generiske affiniteten …

en: Generic projective transformation of this object
nb: Generisk projektiv transformasjon av dette objektet

en: Map this quadrilateral
nb: Avbild denne firkanten

en: Select the quadrilateral that has to be transformed onto a given quadrilateral...
nb: Velg den firkanten som skal avbildes på en annen gitt firkant …

en: onto this other quadrilateral
nb: på denne andre firkanten

en: Select the quadrilateral that is the image by the projective transformation of the first quadrilateral...
nb: Velg den firkanten som er avbildningen av den første firkanten ved projektiv transformasjon …

en: First of 4 starting points
nb: Det første av 4 startpunkter

en: Select the first of the four starting points of the generic projectivity...
nb: Velg det første av fire startpunkter for den generiske projektiviteten …

en: Second of 4 starting points
nb: Det andre av 4 startpunkter

en: Select the second of the four starting points of the generic projectivity...
nb: Velg det andre av fire startpunkter for den generiske projektiviteten …

en: Third of 4 starting points
nb: Det tredje av 4 startpunkter

en: Select the third of the four starting points of the generic projectivity...
nb: Velg det tredje av fire startpunkter for den generiske projektiviteten …

en: Fourth of 4 starting points
nb: Det fjerde av 4 startpunkter

en: Select the fourth of the four starting points of the generic projectivity...
nb: Velg det fjerdee av fire startpunkter for den generiske projektiviteten …

en: Select the first of the four end points of the generic projectivity...
nb: Velg det første av de fire sluttpunktene for den generiske projektiviteten …

en: Select the second of the four end points of the generic projectivity...
nb: Velg det andre av de fire sluttpunktene for den generiske projektiviteten …

en: Select the third of the four end points of the generic projectivity...
nb: Velg det tredje av de fire sluttpunktene for den generiske projektiviteten …

en: Transformed position of fourth point
nb: Transformert posisjon for det fjerde punktet

en: Select the fourth of the four end points of the generic projectivity...
nb: Velg det fjerde av de fire sluttpunktene for den generiske projektiviteten …

en: Cast the shadow of this object
nb: Kast skyggen av dette objektet

en: Select the object of which you want to construct the shadow...
nb: Velg objektet du vil konstruere skyggen av …

en: Cast a shadow from this light source
nb: Kast skygge fra denne lyskilden

en: Select the light source from which the shadow should originate...
nb: Velg lyskilde som skal kaste skyggen …

en: Cast a shadow on the horizon represented by this line
nb: Kast skygge på planet definert ved denne linja

en: Select the horizon for the shadow...
nb: Velg horisont for skyggen …

en: Transform this object
nb: Transformer dette objektet

en: Transform using this transformation
nb: Bruk denne transformasjonen

en: Apply a similitude to this object
nb: Legg til en formlikhet til dette objektet

en: Apply a similitude with this center
nb: Legg til formlikhet med dette senteret

en: Select the center for the similitude...
nb: Velg sentrum for formlikheten …

en: Apply a similitude mapping this point onto another point
nb: Legg til en formlikhet som avbilder dette punktet på et annet

en: Select the point which the similitude should map onto another point...
nb: Velg punktet som formlikheten skal avbilde på et annet punkt …

en: Apply a similitude mapping a point onto this point
nb: Legg til en formlikhet som avbilder et punkt på dette punktet

en: Select the point onto which the similitude should map the first point...
nb: Velg punktet som formlikheten skal avbilde det første punktet på …

en: Construct a vector from this point
nb: Konstruer en vektor fra dette punktet

en: Select the start point of the new vector...
nb: Velg startpunktet for den nye vektoren …

en: Construct a vector to this point
nb: Konstruer en vektor til dette punktet

en: Select the end point of the new vector...
nb: Velg endepunktet for den nye vektoren …

en: Construct the vector sum of this vector and another one.
nb: Kontstruer summen av denne vektoren og en annen vektor.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the sum...
nb: Velg den første av de to vektorene som inngår i summen …

en: Construct the vector sum of this vector and the other one.
nb: Konstruer vektorsummen av denne vektoren og den andre.

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the sum...
nb: Velg den andre av de to vektorene som inngår i summen …

en: Construct the vector sum starting at this point.
nb: Konstruer vektorsummen med start i dette punktet.

en: Select the point to construct the sum vector in...
nb: Velg startpunktet der vektorsummen skal konstrueres …

en: Select the argument objects (if any)
    in the Kig window and press "Next".
nb: Velg argumentobjektet (om det er noe)
    i Kig-vinduet og trykk «Neste».

en: Enter Code
nb: Oppgi kode

en: Now fill in the code:
nb: Skriv inn koden nå:

en: Now fill in the Python code:
nb: Skriv inn Python-koden nå:

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script and click the Finish button again.
nb: Python-tolkeren fanget opp en feil under kjøring av skriptet.Rett skriptet og trykk Ferdig igjen.

en: The Python Interpreter generated the following error output:
    %1
nb: Python-tolkeren ga følgende feilmelding:
    %1

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script, and click the Finish button again.
nb: Det ser ut til å være en feil i skriptet ditt. Python meldte ikke om noen feil, men skriptet lager ikke et gyldig objekt. Rett skriptet og trykk Ferdig igjen.

en: Edit Python Script
nb: Rediger Python-skript

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script.
nb: Python-tolkeren fanget opp en feil under kjøring av skriptet. Rett opp skriptet.

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script.
nb: Det ser ut til å være en feil i skriptet ditt. Python meldte ikke om noen feil, men skriptet lager ikke et gyldig objekt. Rett opp skriptet.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can control a kig construction by means of a "pykig" 
    python script, that can be executed with the command 
    <code>pykig.py</code>.  Here is a nice example 
    (<code>hexagons.kpy</code>) you can try:
    <code><pre>
    kigdocument.hideobjects()
    def hexagons (c, v, n):
      hexagon = PolygonBCV (c, v, 6)
      if n &lt;= 0:
        hexagon.show()
        for i in range(6): 
          PolygonSide (hexagon, i, True)
        return
      cnew = MidPoints (c, v)
      hexagons (cnew, v, n-1)
      for k in [2,4]:
        v1 = PolygonVertex (hexagon, k)
        cnew = MidPoints (c, v1)
        hexagons (cnew, v1, n-1)
    hexagons (Point(0,0), Point(1,0), 5)
    </pre></code>
nb: <p>Du kan kontrollere en kig-konstruksjon ved hjelp av pythonskriptet «pykig» 
    som kan kjøres med kommandoen
    <code>pykig.py</code>.  Her er et fint eksempel 
    (<code>hexagons.kpy</code>) du kan prøve:
    <code><pre>
    kigdocument.hideobjects()
    def hexagons (c, v, n):
      hexagon = PolygonBCV (c, v, 6)
      if n &lt;= 0:
        hexagon.show()
        for i in range(6): 
          PolygonSide (hexagon, i, True)
        return
      cnew = MidPoints (c, v)
      hexagons (cnew, v, n-1)
      for k in [2,4]:
        v1 = PolygonVertex (hexagon, k)
        cnew = MidPoints (c, v1)
        hexagons (cnew, v1, n-1)
    hexagons (Point(0,0), Point(1,0), 5)
    </pre></code>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can repeat the latest construction simply by pressing the key
    'Z'; this comes in very handy if you need to construct a sequence
    of objects with the same construction, especially if there is
    no shortcut for that construction.</p>
nb: <p>Du kan gjenta den siste konstruksjonen ved ganske enkelt å trykke på tasten
    «Z». Dette er hendighvis du skal lage en rekke
     objekter med den samme konstruksjonen, særlig hvis det ikke finnes
     noen snarvei for den konstruksjonen.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>One of the most powerful tools in Kig are the menus that you can
    enter by right-clicking on an object, or on some empty space in the
    document.  You can use them to give objects names, change their colors
    and line styles, and lots of other interesting things.</p>
nb: <p>Et av de kraftigste verktøyene i Kig er menyene, som du kan 
    gå inn i ved å høyreklikke enten på et objekt eller et tomrom i 
    dokumentet.  Du kan bruke dem til å sette navn på objektene, endre
    deres farger og linjestiler, og mange andre interessante ting.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can construct new points without using the menu or the toolbar, simply
    clicking somewhere on the Kig document with the <em>middle mouse
    button</em>.</p>
nb: <p>Du kan konstruere nye punkter uten å bruke menyen eller verktøylinja, bare 
    trykk <em>midtre museknapp</em> et sted i dokumentet.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig can open several file formats: its files (<code>.kig</code> files),
    <em>KGeo</em> files, <em>KSeg</em> files, and, partially, <em>Dr. Geo</em>
    and <em>Cabri&#8482;</em> files.</p>
nb: <p>Kig kan åpne flere filformater: sitt eget (<code>.kig</code>-filer),
    <em>KGeo</em>-filer, <em>KSeg</em>-filer, og delvis <em>Dr. Geo</em> og <em>Cabri&#8482;</em>-filer.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig has more than 20 objects and 10 transformations with more than 80 
    constructions you can use in your documents: open the <em>Objects</em> 
    menu to see them all.</p>
nb: <p> Kig har mer enn 40 objekter og 10 transformasjoner du kan konstruere og bruke
    i dokumentene dine: Åpne <em>Objekter</em>-menyen for å se alle.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can use the selected objects to start the construction of an object
    which requires the selected objects as arguments. For example, if you have two
    points selected, you can choose <em>Start->Circle by Three Points</em> from the
    popup menu to start constructing a circle by three points.</p>
nb: <p>Du kan bruke de valgte objektene til å begynne å konstruere et objekt 
    som trenger de valgte objektene som argumenter. Hvis du for eksempel
    har to valgte punkter, kan du velge <em>Start->Sirkel ved tre punkter</em> fra
    sprettoppmenyen for å begynne å konstruere en sirkel gjennom tre punkter.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you have more than one object under the mouse, and you want to select any
    of them, you can click with the <em>left mouse button</em>, while holding the
    <em>Shift</em> key, to get a list of the objects under the mouse cursor which
    you can then select from.</p>
nb: <p>Hvis du har mer enn ett objekt under musepekeren og du vil velge ett av dem,
    så kan du trykke <em>venstre museknapp</em> mens du holder nede 
    <em>Shift</em>-tasten, for å få opp en liste over objekter under musepekeren som
    du så kan velge i.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>When you construct a locus, you can click on it with the <em>right</em> mouse
    button and select <em>cartesian equation</em> to see its cartesian equation, 
    whenever it is an algebraic curve of low degree.</p>
nb: <p>Når du konstruerer et geometrisk sted, kan du trykke <em>høyre</em> museknapp på det
    og velge <em>kartesisk likning</em> for å få se stedets kartesiske likning,
    når det er en algebraisk kurve av lav grad.</p>
