kig - en to nds translation catalogue (1212 entries)

en: Circle by Center && Line
nds: Krink ut Merrn un Lien

en: A circle constructed by its center and tangent to a given line
nds: En Krink, fastleggt vun sien Merrn un en angeven Lien as Tangent

en: Construct a circle tangent to this line
nds: En Krink opstellen, de disse Lien tangeert

en: Select the line that the new circle should be tangent to...
nds: Söök de Lien ut, de de niege Krink anrögen schall...

en: Circle by Point && Segment (as the Diameter)
nds: Krink ut Punkt un Streek (as Dörmaat)

en: A circle defined by its center and the length of a segment as the diameter
nds: En Krink, fastleggt vun sien Merrn un en Streeklängde as Dörmaat

en: Construct a circle with the diameter given by the length of this segment
nds: En Krink mit en Dörmaat vun disse Streek ehr Längde opstellen

en: Select the segment whose length gives the diameter of the new circle...
nds: Söök de Streek ut, de ehr Längde dat Dörmaat vun den niegen Krink angifft...

en: Equilateral Triangle
nds: Liekkantig Dre'eck

en: Equilateral triangle with given two vertices
nds: Liekkantig Dre'eck mit twee angeven Höörnpünkt

en: Evolute
nds: Evoluut

en: Evolute of a curve
nds: Evoluut vun en Bagen

en: Evolute of this curve
nds: Evoluut vun dissen Bagen

en: Osculating Circle
nds: Smiegkrink

en: Osculating circle of a curve at a point
nds: Smiegkrink vun en Bagen an en Punkt

en: Osculating circle of this curve
nds: Smiegkrink vun dissen Bagen

en: Osculating circle at this point
nds: Smiegkrink an dissen Punkt

en: Select the point...
nds: Söök den Punkt ut...

en: Square
nds: Quadraat

en: Square with two given adjacent vertices
nds: Quadraat mit twee angeven Naver-Höörnpünkt

en: Vector Difference
nds: Vektorverscheel

en: Construct the vector difference of two vectors.
nds: Den Vektorverscheel vun twee Vektoren opstellen

en: Construct the vector difference of this vector and another one.
nds: Den Vektorverscheel vun dissen Vektor un en anner opstellen

en: Construct the vector difference of the other vector and this one.
nds: Den Vektorverscheel vun den anner Vektor un dissen opstellen

en: Construct the vector difference starting at this point.
nds: Den Vektorverscheel mit dissen Anfangpunkt opstellen

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the difference...
nds: Söök den eersten vun de twee Vektoren ut, vun de Du den Verscheel opstellen wullt...

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the difference...
nds: Söök den anner vun de twee Vektoren ut, vun de Du den Verscheel opstellen wullt...

en: Select the point to construct the difference vector in...
nds: Söök den Anfangpunkt för den Verscheel-Vektor ut...

en: Export to &Asymptote...
nds: As &Asymptote exporteren…

en: &Asymptote...
nds: &Asymptote…

en: Export as Asymptote script
nds: As Asymptote-Skript exporteren

en: Asymptote Options
nds: Asymptote-Optschonen

en: The file "%1" could not be opened. Please check if the file permissions are set correctly.
nds: De Datei "%1" lett sik nich opmaken. Bitte prööv, wat de Dateiverlöven richtig instellt sünd.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
nds: Optschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFrameCheckBox)
en: Show Extra Frame
nds: Bito-Rahmen wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAxesCheckBox)
en: Show Axes
nds: Assen wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show Grid
nds: Gadder wiesen

en: This is an XFig file, not a Cabri figure.
nds: Dit is en XFig-Datei, keen Cabri-Figuur.

en: This Cabri version (%1) is not supported yet.
    Please contact the Kig authors to help supporting this Cabri version.
nds: Disse Verschoon vun Cabri (%1) warrt noch nich ünnerstütt.
    Snack bitte de Kig-Schrievers an, wenn Du ehr bi de Ünnerstütten för disse Cabri-Verschoon hölpen wullt.

en: This Cabri file contains a "%1" object, which Kig does not currently support.
nds: Disse Cabri-Datei bargt en "%1"-Objekt, wat Kig opstunns nich ünnerstütt.

en: An error was encountered at line %1 in file %2.
nds: Bi't Inlesen vun de Datei "%2" geev dat en Fehler binnen Reeg %1.

en: The Dr. Geo file "%1" is a macro file so it contains no figures.
nds: De "Dr. Geo"-Datei "%1" is en Makrodatei un bargt keen Figuren.

en: There are no figures in Dr. Geo file "%1".
nds: De "Dr. Geo"-Datei "%1" bargt keen Figuren.

en: Dr. Geo Filter
nds: "Dr. Geo"-Filter

en: The current Dr. Geo file contains more than one figure.
    Please select which to import:
nds: De aktuelle "Dr. Geo"-Datei bargt mehr as een Figuur.
    Bitte söök de ut, de Du importeren wullt:

en: This Dr. Geo file contains a "%1 %2" object, which Kig does not currently support.
nds: Disse "Dr. Geo"-Datei bargt en "%1 %2"-Objekt, dat Kig opstunns nich ünnerstütt.

en: This Dr. Geo file contains an intersection type, which Kig does not currently support.
nds: Disse "Dr. Geo"-Datei bargt en Översniedentyp, den Kig opstunns nich ünnerstütt.

en: &Export to image
nds: As Bild &exporteren

en: &Image...
nds: &Bild...

en: Export as Image
nds: As Bild exporteren

en: Image Options
nds: Bildoptschonen

en: Sorry, this file format is not supported.
nds: Dit Dateiformaat warrt nich ünnerstütt, deit mi leed.

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
nds: Bi't Sekern na't Bild "%1" geev dat en Fehler.

en: &Export To
nds: &Exporteren as

en: The file "%1" could not be opened.  This probably means that it does not exist, or that it cannot be opened due to its permissions
nds: De Datei "%1" lett sik nich opmaken. Dat bedüüdt villicht, dat dat ehr nich gifft, oder dat se sik vun wegen ehr Verlöven nich opmaken lett.

en: Parse Error
nds: Inleesfehler

en: Not Supported
nds: Nich ünnerstütt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Resolution
nds: Oplösen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepAspectRatio)
en: &Keep Aspect Ratio
nds: Proportschonen &wohren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
nds: Hööchde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
nds: Breed:

en: This KSeg document uses a scaling transformation, which Kig currently cannot import.
nds: Dit KSeg-Dokment bruukt en Gröttümformen, de Kig opstunns nich importeren kann.

en: This KSeg file contains a filled circle, which Kig does not currently support.
nds: Disse KSeg-Datei bargt en vullmaakt Krink, wat Kig opstunns nich ünnerstütt.

en: This KSeg file contains an arc sector, which Kig does not currently support.
nds: Disse KSeg-Datei bargt en Bagenafsnitt, wat Kig opstunns nich ünnerstütt.

en: This KSeg file contains an arc segment, which Kig does not currently support.
nds: Disse KSeg-Datei bargt en Bagensegment, wat Kig opstunns nich ünnerstütt.

en: Export to &Latex...
nds: As &Latex exporteren...

en: Export as Latex
nds: As Latex exporteren

en: Latex Options
nds: Latex-Optschonen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Output format
nds: Utgaavformaat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Document options
nds: Dokment-Optschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pictureRadioButton)
en: Picture only
nds: Bloots Bild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, documentRadioButton)
en: Standalone document
nds: Enkeldokment

en: This file was created by Kig version "%1", which this version cannot open.
nds: Disse Datei wöör vun Kig (Verschoon %1) opstellt un lett sik mit disse Verschoon nich opmaken.

en: This file was created by Kig version "%1".
    Support for older Kig formats (pre-0.4) has been removed from Kig.
    You can try to open this file with an older Kig version (0.4 to 0.6),
    and then save it again, which will save it in the new format.
nds: Disse Datei wöör vun Kig (Verschoon %1) opstellt.
    De Ünnerstütten för Kig-Formaten öller as 0.4 wöör ut Kig wegmaakt.
    Du kannst versöken, wat sik disse Datei mit en öller Kig-Verschoon (0.4 bet 0.6)
    opmaken un wedder sekern lett, wat ehr in't niege Formaat sekert.

en: This Kig file has a coordinate system that this Kig version does not support.
    A standard coordinate system will be used instead.
nds: Disse Kig-Datei hett en Koordinatensysteem, dat disse Verschoon vun Kig
    nich ünnerstütt. Ansteed warrt en Standard-Koordinatensysteem bruukt.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support.Perhaps you have compiled Kig without support for this object type,or perhaps you are using an older Kig version.
nds: Disse Kig-Datei bruukt en Objekt vun den Typ"%1", dat disse Kig-Verschoon nich ünnerstütt. Villicht hest Du Kig ahn Ünnerstütten för dissen Objekttyp kompileert, oder Du bruukst mööglicherwies en öller Verschoon vun Kig.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which is obsolete, you should save the construction with a different name and check that it works as expected.
nds: Disse Kig-Datei bruukt en Objekt mit den Typ "%1". De is överhaalt. Seker Dien Konstrukschoon bitte mit en anner Naam un kiek, wat dat funkscheneert as verwacht.

en: &Export to SVG...
nds: As SVG &exporteren...

en: Export as SVG
nds: As SVG exporteren

en: SVG Options
nds: SVG-Optschonen

en: Sorry, something went wrong while saving to SVG file "%1"
nds: Bi't Sekern na de SVG-Datei "%1" geev dat en Fehler

en: Export to &XFig file
nds: As &XFig-Datei exporteren

en: &XFig File...
nds: &XFig-Datei...

en: Export as XFig File
nds: As XFig-Datei exporteren

en: KDE Interactive Geometry
nds: Interaktiv Geometrie mit KDE

en: (C) 2002-2005, The Kig developers
nds: © 2002-2005, de Schrieverslüüd vun Kig

en: Did a lot of important work all around Kig, including, but not limited to conics, cubics, transformations and property tests support.
nds: Hett wichtige Arbeiden rund Kig kloor maakt, ok, man nich bloots, Kegelsneed, kubsch Funkschonen, Ümformen un Ünnerstütten för Egenschappen-Proven.

en: Helped a lot with the implementation of the Locus object, there's quite some math involved in doing it right, and Franco wrote the most difficult parts.
nds: Hülp bi't Ümsetten vun't "Locus"-Objekt, wo recht en beten wat Mathematik för bruukt warrt; Franco hett dor de swoorst Delen vun schreven.

en: Responsible for the computation of the algebraic equation of a locus.
nds: Dreegt de Verantwoorden för't Utreken vun algebraasch Glieken för en geometersch Oort.

en: Contributed the Bézier curves and related icons.
nds: Hett de Bézierbagens un tohören Lüttbiller bistüert.

en: Contributed the 'asymptote' export filter.
nds: Hett den "Asymptote"-Exportfilter bidragen

en: Author of KGeo, where I got inspiration, some source, and most of the artwork from.
nds: Autor vun KGeo, vun den ik de Idee, wat Kode, un de mehrsten Billerarbeiden kregen heff.

en: Domi's brother, who he got to write the algorithm for calculating the center of the circle with three points given.
nds: Domi sien Broder, de den Algoritmus för't Utreken vun den Middelpunkt vun en Krink mit dree angeven Pünkt schreven hett.

en: Responsible for the nice application SVG Icon.
nds: Dreegt de Verantwoorden för dat moie SVG-Lüttbild.

en: Responsible for the new object action icons.
nds: Dreegt de Verantwoorden för de niegen Objektakschonen-Lüttbiller.

en: Could not find the necessary Kig library, check your installation.
nds: De nödige Kig-Bibliotheek lett sik nich finnen. Prööv bitte Dien Installatschoon.

en: Remove %1 Object | Remove %1 Objects
nds[0]: %1 Objekt wegdoon
nds[1]: %1 Objekten wegdoon

en: Add %1 Object | Add %1 Objects
nds[0]: %1 Objekt tofögen
nds[1]: %1 Objekten tofögen

en: &Set Coordinate System
nds: Koordinatensysteem &fastleggen

en: Show grid
nds: Gadder wiesen

en: Show axes
nds: Assen wiesen

en: Invert Selection
nds: Köör ümdreihen

en: &Delete Objects
nds: Objekten &wegdoon

en: Delete the selected objects
nds: De utsöchten Objekten wegdoon

en: Cancel Construction
nds: Konstrukschoon afbreken

en: Cancel the construction of the object being constructed
nds: Brickt de Konstrukschoon vun dat jüst opstellte Objekt af

en: Repeat Construction
nds: Konstrukschoon wedderhalen

en: Repeat the last construction (with new data)
nds: De verleden Konstrukschoon (mit anner Daten) wedderhalen

en: U&nhide All
nds: All &wiesen

en: Show all hidden objects
nds: All versteken Objekten wiesen

en: &New Macro...
nds: &Nieg Makro...

en: Define a new macro
nds: En nieg Makro fastleggen

en: Manage &Types...
nds: &Typen plegen...

en: Manage macro types.
nds: Makrotypen plegen

en: &Browse History...
nds: Vörgeschicht &dörkieken...

en: Browse the history of the current construction.
nds: De Vörgeschicht vun de aktuelle Konstrukschoon dörkieken

en: Zoom in on the document
nds: Ansicht grötter maken

en: Zoom out of the document
nds: Ansicht lütter maken

en: Recenter the screen on the document
nds: Ansicht op Schirmgrött topassen

en: View this document full-screen.
nds: Dit Dokment in'n Heelschirmbedrief wiesen.

en: &Select Shown Area
nds: Wiesrebeet &utsöken

en: Select the area that you want to be shown in the window.
nds: Söök dat Rebeet ut, dat binnen dat Finster wiest warrn schall.

en: S&elect Zoom Area
nds: Ansicht-Rebeet &utsöken

note: i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) ); a->setWhatsThis( i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) );
en: Set Coordinate &Precision...
nds: Koordinaten&nauigkeit fastleggen...

en: Set the floating point precision of coordinates in the document.
nds: De Fleetkomma-Nauigkeit för de Koordinaten binnen dat Dokment fastleggen.

en: Show &Grid
nds: &Gadder wiesen

en: Show or hide the grid.
nds: Gadder wiesen oder versteken

en: Show &Axes
nds: &Assen wiesen

en: Show or hide the axes.
nds: Assen wiesen oder versteken

en: Wear Infrared Glasses
nds: Infraroot-Brill bruken

en: Enable/disable hidden objects' visibility.
nds: Wiesen vun versteken Objekten an-/utmaken

en: Repeat Construction (%1)
nds: Konstrukschoon wedderhalen (%1)

en: Repeat %1 (with new data)
nds: %1 wedderhalen (mit niege Daten)

en: The file "%1" you tried to open does not exist. Please verify that you entered the correct path.
nds: Du wullt de Datei "%1" opmaken, man dat gifft ehr nich. Bitte prööv, wat Du den richtigen Padd ingeven hest.

en: File Not Found
nds: Datei lett sik nich finnen

en: You tried to open a document of type "%1"; unfortunately, Kig does not support this format. If you think the format in question would be worth implementing support for, you can open a feature request in <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=kig&bug_severity=wishlist">KDE's bug tracking system</a>
nds: Du wullst jüst en Dokment vun den Typ "%1" opmaken, man Kig ünnerstütt dit Formaat nich. Wenn Du meenst, dat Formaat is so goot, dor schull Een en Ünnerstütten för inbuen, denn kannst Du Dien Wunsch binnen <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=kig&bug_severity=wishlist">KDE sien Fehlerpleegsysteem</a> künnigmaken.

en: Format Not Supported
nds: Formaat nich ünnerstütt

en: Kig does not support saving to any other file format than its own. Save to Kig's format instead?
nds: Kig ünnerstütt dat Sekern in anner Dateiformaten as sien egen nich. Wullt Du in't Kig-Formaat sekern?

en: Save Kig Format
nds: In Kig-Formaat sekern

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
nds: De Datei "%1" gifft dat al. Wullt Du ehr överschrieven?

en: Overwrite File?
nds: Datei överschrieven?

en: Hide %1 Object | Hide %1 Objects
nds[0]: %1 Objekt versteken
nds[1]: %1 Objekten versteken

en: Show %1 Object | Show %1 Objects
nds[0]: %1 Objekt wiesen
nds[1]: %1 Objekten wiesen

en: Zoom In
nds: Grötter maken

en: Zoom Out
nds: Lütter maken

en: Recenter View
nds: Ansicht na de Merrn utrichten

en: Select the rectangle that should be shown.
nds: Söök dat Rechteck ut, dat wiest warrn schall

en: Change Shown Part of Screen
nds: Wiest Schirmdeel ännern

en: Select Zoom Area
nds: Ansicht-Rebeet utsöken

en: Select the zoom area by entering the coordinates<br />of the upper left corner and the lower right corner.
nds: Giff de Koordinaten vun de Ecken baven links<br />un nerrn rechts för dat Ansicht-Rebeet in.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nds: &Bewerken

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nds: &Ansicht

note: i18n: ectx: Menu (objects)
en: &Objects
nds: &Objekten

note: i18n: ectx: Menu (new_point)
en: &Points
nds: &Pünkt

note: i18n: ectx: Menu (new_line)
en: &Lines
nds: &Lienen

note: i18n: ectx: Menu (new_circle)
en: &Circles && Arcs
nds: &Krinken un Krinkbagens

note: i18n: ectx: Menu (new_poligon)
en: Poly&gons
nds: &Veelecken

note: i18n: ectx: Menu (new_vector)
en: &Vectors && Segments
nds: &Vektoren un Streken

note: i18n: ectx: Menu (new_conic)
en: Co&nics && Cubics
nds: &Kegelsneed un kubsch Funkschonen

note: i18n: ectx: Menu (new_moreconics)
en: More Conics
nds: Mehr Kegelsneed

note: i18n: ectx: Menu (new_cubic)
en: Cu&bics
nds: &Kubsch Funkschonen

note: i18n: ectx: Menu (new_bezier)
en: &Bézier curves
nds: &Bézierbagens

note: i18n: ectx: Menu (new_angle)
en: &Angles
nds: &Winkels

note: i18n: ectx: Menu (new_transformation)
en: &Transformations
nds: Ü&mformen

note: i18n: ectx: Menu (new_differentialgeometry)
en: &Differential geometry
nds: &Differentschaalgeometrie

note: i18n: ectx: Menu (new_test)
en: T&ests
nds: &Proven

note: i18n: ectx: Menu (new_other)
en: &Other
nds: &Anner

note: i18n: ectx: Menu (types)
en: &Types
nds: &Typen

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nds: &Warktüüch

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

note: i18n: ectx: ToolBar (points_toolbar)
en: Points
nds: Pünkt

note: i18n: ectx: ToolBar (line_toolbar)
en: Lines
nds: Lienen

note: i18n: ectx: ToolBar (vectseg_toolbar)
en: Vectors && Segments
nds: Vektoren un Streken

note: i18n: ectx: ToolBar (circle_toolbar)
en: Circles && Arcs
nds: Krinken un Krinkbagens

note: i18n: ectx: ToolBar (conic_toolbar)
en: Conics
nds: Kegelsneed

note: i18n: ectx: ToolBar (bezier_toolbar)
en: Bézier Curves
nds: Bézierbagens

note: i18n: ectx: ToolBar (angles_toolbar)
en: Angles
nds: Winkels

note: i18n: ectx: ToolBar (transformation_toolbar)
en: Transformations
nds: Ümformen

note: i18n: ectx: ToolBar (tests_toolbar)
en: Tests
nds: Proven

note: i18n: ectx: ToolBar (rest_toolbar)
en: Other Objects
nds: Anner Objekten

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
nds: Ansicht

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nds: &Instellen

en: Do not show a GUI. Convert the specified file to the native Kig format. Output goes to stdout unless --outfile is specified.
nds: Keen Böversiet wiesen. Wannelt de angeven Datei na't Kig-Formaat üm. De Utgaav warrt na stdout (Standardutgaav) schreven, wenn nich "--outfile" angeven is.

en: File to output the created native file to. '-' means output to stdout. Default is stdout as well.
nds: Utgaavdatei för de opstellte Datei. "-" bedüüdt Utgaav na stdout (Standardutgaav), wat ok Standard is.

en: Document to open
nds: Dokment, dat Du opmaken wullt

en: Point by Numeric Labels
nds: Punkt ut numeersch Betekers

en: A point whose coordinates are given by two numeric labels
nds: En Punkt, fastleggt vun twee numeersch Betekers

en: Segment
nds: Streek

en: A segment constructed from its start and end point
nds: En Streek, fastleggt vun ehr Anfang- un Ennpunkt

en: Segment Axis
nds: Streekmerrnnormale

en: The perpendicular line through a given segment's mid point.
nds: De pielrechte Lien dör den Middelpunkt vun en geven Streek.

en: Line by Two Points
nds: Lien ut twee Pünkt

en: A line constructed through two points
nds: En Lien, fastleggt vun twee Pünkt

en: Half-Line
nds: Strahl

en: A half-line by its start point, and another point somewhere on it.
nds: En Strahl, fastleggt vun sien Anfangpunkt un en anner Punkt jichtenswo dor op

en: Perpendicular
nds: Pielrecht Lien

en: A line constructed through a point, perpendicular to another line or segment.
nds: En Lien dör en Punkt, de pielrecht to en anner Lien oder Streek steiht.

en: Parallel
nds: Parallele

en: A line constructed through a point, and parallel to another line or segment
nds: En Lien dör en Punkt, de parallel to en anner Lien oder Streek löppt

en: Circle by Center && Point
nds: Krink ut Merrn un Punkt

en: A circle constructed by its center and a point that pertains to it
nds: En Krink, fastleggt vun sien Merrn un en Punkt, de den Krink tohöört

en: Circle by Three Points
nds: Krink ut dree Pünkt

en: A circle constructed through three points
nds: En Krink dör dree Pünkt

en: Circle by Point && Radius
nds: Krink ut Punkt un Halfmaat

en: A circle defined by its center and the length of the radius
nds: En Krink, fastleggt vun sien Merrn un dat Halfmaat sien Längde

en: Construct Bisector of This Angle
nds: Den Halfwinkelstrahl vun dissen Winkel opstellen

en: Select the angle you want to construct the bisector of...
nds: Söök den Winkel ut, vun den Du den Halfwinkelstrahl opstellen wullt...

en: Angle Bisector
nds: Halfwinkelstrahl

en: The bisector of an angle
nds: De Halfwinkelstrahl vun en Winkel

en: Conic by Five Points
nds: Kegelsnitt ut fief Pünkt

en: A conic constructed through five points
nds: En Kegelsnitt dör fief Pünkt

en: Hyperbola by Asymptotes && Point
nds: Hyperbel ut Asymptoten un Punkt

en: A hyperbola with given asymptotes through a point
nds: En Hyperbel mit angeven Asymptoten dör en Punkt

en: Ellipse by Focuses && Point
nds: Ellips ut Brennpünkt un Punkt

en: An ellipse constructed by its focuses and a point that pertains to it
nds: En Ellips, fastleggt vun ehr Brennpünkt un en Punkt, de de Ellips tohöört

en: Hyperbola by Focuses && Point
nds: Hyperbel ut Brennpünkt un Punkt

en: A hyperbola constructed by its focuses and a point that pertains to it
nds: En Hyperbel, fastleggt vun ehr Brennpünkt un en Punkt, de de Hyperbel tohöört

en: Conic by Directrix, Focus && Point
nds: Kegelsnitt ut Leddlien, Brennpunkt un Punkt

en: A conic with given directrix and focus, through a point
nds: En Kegelsnitt dör en Punkt, mit angeven Leddlien un Brennpunkt

en: Vertical Parabola by Three Points
nds: Pielrecht Parabel ut dree Pünkt

en: A vertical parabola constructed through three points
nds: En pielrecht Parabel dör dree Pünkt

en: Cubic Curve by Nine Points
nds: Kubsch Bagen ut negen Pünkt

en: A cubic curve constructed through nine points
nds: En kubsch Bagen dör negen Pünkt

en: Polar Point of a Line
nds: Poolpunkt vun en Lien

en: The polar point of a line with respect to a conic.
nds: De Poolpunkt vun en Lien för en Kegelsnitt

en: Polar Line of a Point
nds: Poollien vun en Punkt

en: The polar line of a point with respect to a conic.
nds: De Poollien vun en Punkt för en Kegelsnitt

en: Cubic Curve with Node by Six Points
nds: Kubsch Bagen mit Knütt ut söss Pünkt

en: A cubic curve with a nodal point at the origin through six points
nds: En kubsch Bagen mit en Knüttpunkt an den Koordinatenborn dör söss Pünkt

en: Cubic Curve with Cusp by Four Points
nds: Kubsch Bagen mit Scheedpunkt ut veer Pünkt

en: A cubic curve with a horizontal cusp at the origin through four points
nds: En kubsch Bagen mit en kimmrecht Scheedpunkt an den Koordinatenborn dör veer Pünkt

en: Cubic Function by Four Points
nds: Kubsch Bagen ut veer Pünkt

en: A cubic function through four points
nds: En kubsch Bagen dör veer Pünkt

en: Directrix of a Conic
nds: Leddlien vun en Kegelsnitt

en: The directrix line of a conic.
nds: De Leddlien vun en Kegelsnitt

en: Angle by Three Points
nds: Winkel ut dree Pünkt

en: An angle defined by three points
nds: En Winkel, fastleggt vun dree Pünkt

en: Equilateral Hyperbola by Four Points
nds: Lieksieden Hyperbel ut veer Pünkt

en: An equilateral hyperbola constructed through four points
nds: En lieksieden Hyperbel, fastleggt vun veer Pünkt

en: Construct the midpoint of this segment
nds: De Merrn vun disse Streek finnen

en: Mid Point
nds: Middelpunkt

en: The midpoint of a segment or two other points
nds: De Merrn vun en Streek oder twee anner Pünkt

en: Vector
nds: Vektor

en: Construct a vector from two given points.
nds: En Vektor vun twee angeven Pünkt af opstellen

en: Vector Sum
nds: Vektorsumm

en: Construct the vector sum of two vectors.
nds: De Vektorsumm vun twee Vektoren opstellen

en: Line by Vector
nds: Lien ut Vektor

en: Construct the line by a given vector though a given point.
nds: En Lien na en angeven Vektor dör en angeven Punkt opstellen

en: Half-Line by Vector
nds: Strahl ut Vektor

en: Construct the half-line by a given vector starting at given point.
nds: En Strahl na en angeven Vektor mit en angeven Anfangpunkt opstellen

en: Arc by Three Points
nds: Krinkbagen ut dree Pünkt

en: Construct an arc through three points.
nds: En Krinkbagen dör dree Pünkt

en: Conic Arc by Center and Three Points
nds: Kegelsnittbagen ut dree Pünkt un sien Merrn

en: Construct a conic arc with given center through three points.
nds: En Kegelsnittbagen ut sien Merrn un dree Pünkt opstellen

en: Conic Arc by Five Points
nds: Kegelsnittbagen ut fief Pünkt

en: Construct a conic arc through five points.
nds: En Kegelsnittbagen ut fief Pünkt opstellen

en: Arc by Center, Angle && Point
nds: Krinkbagen ut Merrn, Winkel un Punkt

en: Construct an arc by its center and a given angle, starting at a given point
nds: En Krinkbagen mit en angeven Anfangpunkt ut den Middelpunkt un en angeven Winkel opstellen

en: Parabola by Directrix && Focus
nds: Parabel ut Leddlien un Brennpunkt

en: A parabola defined by its directrix and focus
nds: En Parabel, fastleggt vun ehr Leddlien un ehr Brennpunkt

en: Translate
nds: Verschuven

en: The translation of an object by a vector
nds: Verschuven vun en Objekt langs en Vektor

en: Reflect in Point
nds: An en Punkt spegeln

en: An object reflected in a point
nds: En Objekt an en Punkt spegeln

en: Reflect in Line
nds: An en Lien spegeln

en: An object reflected in a line
nds: En Objekt an en Lien spegeln

en: Rotate
nds: Dreihen

en: An object rotated by an angle around a point
nds: En Objekt, dreiht mit en Winkel rund en Punkt

en: Scale
nds: Skaleren

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of a segment
nds: En Objekt an en Punkt skaleren, de Proportschoon warrt dör de Längde vun en Streek angeven

en: Scale over Line
nds: An en Lien skaleren

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of a segment
nds: En Objekt an en Lien skaleren, de Proportschoon warrt dör de Längde vun en Streek angeven

en: Scale (ratio given by two segments)
nds: Skaleren (Proportschoon ut twee Streeklängden)

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of two segments
nds: En Objekt an en Punkt skaleren, de Proportschoon vun twee Streken ehr Längden leggt de niege Proportschoon fast

en: Scale over Line (ratio given by two segments)
nds: An en Lien skaleren (Proportschoon ut twee Streeklängden)

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of two segments
nds: En Objekt an en Lien skaleren, de Proportschoon vun twee Streken ehr Längden leggt de niege Proportschoon fast

en: Apply Similitude
nds: Liekto-Afbillen anwennen

en: Apply a similitude to an object (the sequence of a scaling and rotation around a center)
nds: En Liekto-Afbillen op en Objekt anwennen (en Skaleren un en Dreihen rund en Middelpunkt)

en: Harmonic Homology
nds: Harmoonsch Homologie

en: The harmonic homology with a given center and a given axis (this is a projective transformation)
nds: De harmoonsch Homologie mit en angeven Merrn un en angeven Ass (Dit is en projektiv Ümformen)

en: Draw Projective Shadow
nds: Projekschoonschadden teken

en: The shadow of an object with a given light source and projection plane (indicated by a line)
nds: De Schadden vun en Objekt mit en angeven Lichtborn un Projekschoonflaag (dorstellt vun en Lien)

en: Asymptotes of a Hyperbola
nds: Asymptoten vun en Hyperbel

en: The two asymptotes of a hyperbola.
nds: De twee Asymptoten vun en Hyperbel.

en: Triangle by Its Vertices
nds: Dre'eck ut sien Höörnpünkt

en: Construct a triangle given its three vertices.
nds: En Dre'eck dör dree angeven Höörnpünkt opstellen.

en: Convex Hull
nds: Konvex Schell

en: A polygon that corresponds to the convex hull of another polygon
nds: En Veeleck, dat de konvexe Schell vun en anner Veeleck is

en: Bézier Quadratic by its Control Points
nds: Quadraatsch Bézierbagen ut sien Kuntrullpünkt

en: Construct a Bézier quadratic given its three control points.
nds: En quadraatsch Bézierbagen ut sien dree Kuntrullpünkt opstellen

en: Bézier Cubic by its Control Points
nds: Kubsch Bézierbagen ut sien Kuntrullpünkt

en: Construct a Bézier cubic given its four control points.
nds: En kubsch Bézierbagen ut sien veer Kuntrullpünkt opstellen

en: Rational Bézier Quadratic by its Control Points
nds: Ratschonaal quadraatsch Bézierbagen ut sien Kuntrullpünkt

en: Construct a Rational Bézier quadratic given its three control points.
nds: En ratschonaal quadraatsch Bézierbagen ut sien dree Kuntrullpünkt opstellen

en: Rational Bézier Cubic by its Control Points
nds: Ratschonaal kubsch Bézierbagen ut sien Kuntrullpünkt

en: Construct a Rational Bézier cubic given its four control points.
nds: En ratschonaal kubsch Bézierbagen ut sien veer Kuntrullpünkt opstellen

en: Parallel Test
nds: Parallel-Proov

en: Test whether two given lines are parallel
nds: Pröven, wat twee angeven Lienen parallel loopt

en: Orthogonal Test
nds: Pielrecht-Proov

en: Test whether two given lines are orthogonal
nds: Pröven, wat twee angeven Lienen pielrecht openanner staht

en: Collinear Test
nds: Kollineaar-Proov

en: Test whether three given points are collinear
nds: Pröven, wat dree angeven Pünkt kollineaar sünd

en: Contains Test
nds: Tohören-Proov

en: Test whether a given curve contains a given point
nds: Pröven, wat en angeven Bagen en angeven Punkt bargt

en: In Polygon Test
nds: "Binnen Veeleck"-Proov

en: Test whether a given polygon contains a given point
nds: Pröven, wat en angeven Veeleck en angeven Punkt bargt

en: Convex Polygon Test
nds: "Konvex Veeleck"-Proov

en: Test whether a given polygon is convex
nds: Pröven, wat en angeven Veeleck konvex is

en: Existence Test
nds: Dorwesen-Proov

en: Test whether a given object is constructible
nds: Pröven, wat sik en angeven Objekt opstellen lett

en: Distance Test
nds: Afstand-Proov

en: Test whether a given point have the same distance from a given point and from another given point
nds: Pröven, wat en angeven Punkt den sülven Afstand na twee anner angeven Pünkt hett

en: Vector Equality Test
nds: Vektorliekheit-Proov

en: Test whether two vectors are equal
nds: Pröven, wat twee Vektoren liek sünd

en: Point Projection
nds: Punktprojizeren

en: Project a point on a line
nds: En Punkt op en Lien projizeren

en: Python Script
nds: Python-Skript

en: Construct a new Python script.
nds: En nieg Python-Skript opstellen

en: Enter coordinates in the following format: "x;y",
    where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
nds: De Koordinaten in dit Formaat ingeven: "x;y",
    "x" steiht för de X-Koordinaat un "y" för de Y-Koordinaat.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"x;y"</b>,<br />where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
nds: Koordinaten in dit Formaat ingeven: <b>"x;y"</b>,<br />"x" steiht för de X-Koordinaat un "y" för de Y-Koordinaat.

en: Enter coordinates in the following format: "r; θ°",
    where r and θ are the polar coordinates.
nds: Koordinaten in dit Formaat ingeven: "r;θ°",
    "r" un "θ" sünd de Poolkoordinaten.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"r; θ°"</b>,<br />where r and θ are the polar coordinates.
nds: Koordinaten in dit Formaat ingeven: <b>"r; θ°"</b>,<br />"r" un "θ" sünd de Poolkoordinaten.

en: &Euclidean
nds: &Euklidsch

en: &Polar
nds: &Pool

en: Set Euclidean Coordinate System
nds: Euklidsch Koordinaten bruken

en: Set Polar Coordinate System
nds: Poolkoordinaten bruken

[ctx: Translators: Degrees]
en: Deg
nds: °

[ctx: Translators: Radians]
en: Rad
nds: rad

[ctx: Translators: Gradians]
en: Grad
nds: gon

en: A normal point, i.e. one that is either independent or attached to a line, circle, segment.
nds: En normaal Punkt, d.h. en Punkt, de vun keen anner afhangt oder en Lien, Krink oder Streek tohöört.

en: Point
nds: Punkt

en: Construct a text label.
nds: En Textfeld opstellen

en: Text Label
nds: Textfeld

en: Construct a Point by its Coordinates
nds: En Punkt ut sien Koordinaten opstellen

en: Point by Coordinates
nds: Punkt ut Koordinaten

en: Fixed Point
nds: Fast Punkt

en: Enter the coordinates for the new point.
nds: Bitte de Koordinaten för den niegen Punkt ingeven.

en: Construct a Numeric Value
nds: En numeersch Weert opstellen

en: Numeric Value
nds: Numeersch Weert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_defaultCheckBox)
en: &Use default coordinate precision
nds: &Standard-Koordinatennauigkeit bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_precisionLabel)
en: &Specify coordinate precision:
nds: &Koordinatennauigkeit angeven:

en: Insert the new size of this angle:
nds: Giff de niege Grött för dissen Winkel in:

en: Use this edit field to modify the size of this angle.
nds: Bruuk dit Ingaavfeld, wenn Du de Winkelgrött ännern wullt.

en: Choose from this list the goniometric unit you want to use to modify the size of this angle.<br />
    If you switch to another unit, the value in the edit field on the left will be converted to the new selected unit.
nds: Söök ut de List de Winkeleenheit ut, de Du för't Ännern vun dissen Winkel sien Grött bruken wullt.<br />
    Wenn Du na en anner Eenheit wesselst, warrt de Weert binnen dat Ingaavfeld automaatsch na de nieg utsöchte Eenheit ümreekt.

en: Could not open macro file '%1'
nds: Makrodatei "%1" lett sik nich opmaken

en: Kig cannot open the macro file "%1".
nds: Kig kann de Makrodatei "%1" nich opmaken.

en: This file was created by a very old Kig version (pre-0.4). Support for this format has been removed from recent Kig versions. You can try to import this macro using a previous Kig version (0.4 to 0.6) and then export it again in the new format.
nds: Disse Datei wöör vun en bannig ole Verschoon vun Kig opstellt (öller as 0.4). De Ünnerstütten för dit Formaat wöör ut de aktuellen Verschonen wegdaan. Du kannst versöken, wat sik dit Makro mit en öller Verschoon (0.4 - 0.6) importeren lett, un dat denn wedder in't niege Formaat exporteren.

en: Unnamed Macro #%1
nds: Nich nöömt Makro Nr.%1

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support. Perhaps you have compiled Kig without support for this object type, or perhaps you are using an older Kig version.
nds: Disse Kig-Datei bruukt en Objekt vun den Typ"%1", disse Kig-Verschoon ünnerstütt dat nich. Villicht hest Du Kig ahn Ünnerstütten för dissen Objekttyp kompileert, oder Du bruukst mööglicherwies en öller Verschoon vun Kig.

en: Radical Lines for Conics
nds: Wörtellienen för Kegelsneed

en: The lines constructed through the intersections of two conics.  This is also defined for non-intersecting conics.
nds: De Lienen dör de Snittpünkt vun twee Kegelsneed. Dit is ok för Kegelsneed fastleggt, de sik nich sniedt.

en: Moving Point
nds: Looppunkt

en: Select the moving point, which will be moved around while drawing the locus...
nds: Söök den Looppunkt ut, de wielt dat Teken vun den geometerschen Oort verschaven warrt...

en: Following Point
nds: Nalooppunkt

en: Select the following point, whose locations the locus will be drawn through...
nds: Söök den Nalooppunkt ut, vun den sien Steden de geometersche Oort teekt warrt...

en: Locus
nds: Geometersch Oort

en: A locus
nds: En geometersch Oort

en: Dependent Point
nds: Afhangen Punkt

en: Polygon by Its Vertices
nds: Veeleck ut sien Höörnpünkt

en: Construct a polygon by giving its vertices
nds: En Veeleck ut sien Höörnpünkt opstellen

en: ... with this vertex (click on the first vertex to terminate construction)
nds: ... mit dissen Höörnpunkt (klick op de eerst Höörn, wenn Du dat Opstellen afbreken wullt)

en: Construct a polygon with this vertex
nds: En Veeleck mit dissen Höörnpunkt opstellen

en: Select a point to be a vertex of the new polygon...
nds: Söök en Punkt as Höörn för dat niege Veeleck ut...

en: Open Polygon (Polygonal Line)
nds: Apen Veeleck (Veeleck-Lien)

en: Construct an open polygon
nds: En apen Veeleck opstellen

en: ... with this vertex (click again on the last vertex to terminate construction)
nds: ... mit dissen Höörnpunkt (Klick woller op de lest Höörn, wenn Du dat Opstellen afbreken wullt.)

en: Construct a polygonal line with this vertex
nds: En Veeleck-Lien mit dissen Höörnpunkt opstellen

en: Select a point to be a vertex of the new polygonal line...
nds: Söök en Punkt as Höörn för de nieg Veeleck-Lien ut...

en: Polygon
nds: Veeleck

en: Construct the vertices of this polygon...
nds: De Höörnpünkt vun dit Veeleck opstellen...

en: Vertices of a Polygon
nds: Höörnpünkt vun en Veeleck

en: The vertices of a polygon.
nds: De Höörnpünkt vun en Veeleck

en: Construct the sides of this polygon...
nds: De Sieden vun dit Veeleck opstellen...

en: Sides of a Polygon
nds: Sieden vun en Veeleck

en: The sides of a polygon.
nds: De Sieden vun en Veeleck

en: Regular Polygon with Given Center
nds: Regelmatig Veeleck mit angeven Merrn

en: Construct a regular polygon with a given center and vertex
nds: En regelmatig Veeleck ut en angeven Middel- un en Höörnpunkt opstellen

en: Construct a regular polygon with this center
nds: En regelmatig Veeleck mit dissen Middelpunkt opstellen

en: Construct a regular polygon with this vertex
nds: En regelmatig Veeleck mit dissen Höörnpunkt opstellen

en: Adjust the number of sides (%1/%2)
nds: Siedentall topassen (%1/%2)

en: Adjust the number of sides (%1)
nds: Siedentall topassen (%1)

en: Select the center of the new polygon...
nds: Söök de Merrn vun dat niege Veeleck ut...

en: Select a vertex for the new polygon...
nds: Söök en Höörnpunkt för dat niege Veeleck ut...

en: Move the cursor to get the desired number of sides...
nds: Söök mit den Wieser de Siedentall ut...

en: Bézier Curve by its Control Points
nds: Bézierbagen ut sien Kuntrullpünkt

en: Construct a Bézier curve by giving its control points
nds: En Bézierbagen ut sien Kuntrullpünkt opstellen

en: ... with this control point (click again on the last control point to terminate construction)
nds: ... mit dissen Kuntrullpunkt (Klick woller op den lesten Kuntrullpunkt, wenn Du dat Opstellen afbreken wullt.)

en: Construct a Bézier curve with this control point
nds: En Bézierbagen mit dissen Kuntrullpunkt opstellen

en: Select a point to be a control point of the new Bézier curve...
nds: Söök en Punkt as Kuntrullpunkt för den niegen Bézierbagen ut...

en: Rational Bézier Curve by its Control Points
nds: Ratschonaal Bézierbagen ut sien Kuntrullpünkt

en: Construct a Bézier curve by giving its control points and positive weights
nds: En Bézierbagen ut sien Kuntrullpünkt un positiv Wichten opstellen

en: ... assign this weight to last selected control point
nds: ... dit Wicht den tolest utsöcht Kuntrullpunkt towiesen

en: ... with this control point (click again on the last control point or weight to terminate construction)
nds: ... mit dissen Kuntrullpunkt (klick woller den lesten Kuntrullpunkt oder dat Wicht an, wenn Du dat Opstellen afbreken wullt.)

en: Construct a rational Bézier curve with this control point
nds: En ratschonaal Bézierbagen mit dissen Kuntrullpunkt opstellen

en: Select a point to be a control point of the new rational Bézier curve...
nds: Söök en Punkt as Kuntrullpunkt för den niegen ratschonalen Bézierbagen ut...

en: Select a numeric label to be a weight of last selected point...
nds: En numeersch Beteker as Wicht för den lesten Punkt fastleggen...

en: Construct the Radical Lines of This Circle
nds: De Wörtellienen vun dissen Krink opstellen

en: Construct the Radical Lines of This Conic
nds: De Wörtellienen vun dissen Kegelsnitt opstellen

en: Generic Affinity
nds: Bijektiv-affien Afbild

en: The unique affinity that maps three points (or a triangle) onto three other points (or a triangle)
nds: En eeneendüden Afbillen, de dree Pünkt op dree anner Pünkt afbildt. Kollineariteet un Proportschonen warrt wohrt, Winkels un Längden nich.

en: Generic Projective Transformation
nds: Eenfach projektiv Ümformen

en: The unique projective transformation that maps four points (or a quadrilateral) onto four other points (or a quadrilateral)
nds: En projektiv Ümformen, de veer Pünkt op veer anner Pünkt afbildt. Inzidenzen un Dubbelproportschonen warrt wohrt, Winkels un Längden nich.

en: Inversion of Point, Line or Circle
nds: Krinkspegeln

en: The inversion of a point, line or circle with respect to a circle
nds: En Punkt, Lien oder Krink an en Krink spegeln

en: Measure Transport
nds: Maatöverdregen

en: Transport the measure of a segment or arc over a line or circle.
nds: De Längde vun en Streek oder en Krinkbagen na en Lien oder Krink överdregen

en: Segment to transport
nds: Streek, de överdragen warrn schall

en: Arc to transport
nds: Bagen, den Du överdregen wullt

en: Value to transport
nds: Weert, den Du överdregen wullt

en: Transport a measure on this line
nds: Dat Maat na disse Lien överdregen

en: Transport a measure on this circle
nds: Dat Maat na dissen Krink överdregen

en: Start transport from this point of the circle
nds: Överdregen bi dissen Punkt op den Krink anfangen

en: Start transport from this point of the line
nds: Överdregen bi dissen Punkt vun de Lien anfangen

en: Start transport from this point of the curve
nds: Överdregen bi dissen Punkt vun den Bagen anfangen

en: Select a segment, arc or numeric label to be transported...
nds: En Streek, Bagen oder numeersch Beteker för't Överdregen utsöken...

en: Select a destination line or circle...
nds: Söök en Teellien oder -krink ut...

en: Choose a starting point on the line/circle...
nds: Söök en Startpunkt op de Lien/den Krink ut...

en: Intersect with this conic
nds: Mit dissen Kegelsnitt snieden

en: Intersect with this line
nds: Mit disse Lien snieden

en: Intersect with this cubic
nds: Mit dissen kubsch Bagen snieden

en: Intersect with this circle
nds: Mit dissen Krink snieden

en: Intersect
nds: Snittpunkt

en: The intersection of two objects
nds: De Snittpunkt vun twee Objekten

en: Intersect this Circle
nds: Snittpunkt vun dissen Krink...

en: Intersect this Conic
nds: Snittpunkt vun dissen Kegelsnitt...

en: Intersect this Segment
nds: Snittpunkt vun disse Streek

en: Intersect this Half-line
nds: Snittpunkt vun dissen Strahl

en: Intersect this Line
nds: Snittpunkt vun disse Lien

en: Intersect this Cubic Curve
nds: Snittpunkt vun dissen kubschen Bagen...

en: Intersect this Arc
nds: Snittpunkt vun dissen Krinkbagen...

en: Intersect this Polygon
nds: Snittpunkt vun dit Veeleck...

en: Intersect this Polygonal
nds: Snittpunkt vun dit Veeleck

en: with this Circle
nds: mit dissen Krink

en: with this Conic
nds: mit dissen Kegelsnitt

en: with this Segment
nds: mit disse Streek

en: with this Half-line
nds: mit dissen Strahl

en: with this Line
nds: mit disse Lien

en: with this Cubic Curve
nds: mit dissen kubschen Bagen

en: with this Arc
nds: mit dissen Krinkbagen

en: with this Polygon
nds: mit dit Veeleck

en: with this Polygonal
nds: mit dit Veeleck

en: Select the first of the points of which you want to construct the midpoint...
nds: Söök den eersten vun de Pünkt ut, vun de Du den Merrn finnen wullt...

en: Construct the midpoint of this point and another one
nds: Middelpunkt twischen twee Pünkt opstellen

en: Select the other of the points of which to construct the midpoint...
nds: Söök den tweten vun de Pünkt ut, vun de Du de Merrn finnen wullt...

en: Select the first object to intersect...
nds: Söök dat eerste Objekt för den Snittpunkt ut...

en: Select the second object to intersect...
nds: Söök dat twete Objekt för den Snittpunkt ut...

en: Tangent
nds: Tangente

en: The line tangent to a curve
nds: De Tangente an en Bagen

en: Tangent to This Circle
nds: Tangente an dissen Krink

en: Tangent to This Conic
nds: Tangente an dissen Kegelsnitt

en: Tangent to This Arc
nds: Tangente an dissen Krinkbagen

en: Tangent to This Cubic Curve
nds: Tangente an dissen kubschen Bagen

en: Tangent to This Curve
nds: Tangente an dissen Bagen

en: Tangent at This Point
nds: Tangente in dissen Punkt

en: Center Of Curvature
nds: Merrn vun en Böögde

en: The center of the osculating circle to a curve
nds: De Merrn vun en Smiegkrink an en Bagen

en: Center of Curvature of This Conic
nds: Merrn vun de Böögde vun dissen Kegelsnitt

en: Center of Curvature of This Cubic Curve
nds: Merrn vun de Böögde vun dissen kubschen Bagen

en: Center of Curvature of This Curve
nds: Merrn vun de Böögde vun dissen Bagen

en: Center of Curvature at This Point
nds: Merrn vun de Böögde in dissen Punkt

[ctx: Translators: Pixel]
en: pixel
nds: Pixels

[ctx: Translators: Inch]
en: in
nds: Toll

en: Which object?
nds: Welk Objekt?

en: Click the location where you want to place the new point, or the curve that you want to attach it to...
nds: Klicken op de Steed, na de Du den niegen Punkt setten wullt, oder op den Bagen, na den Du em tofögen wullt...

en: Now select the location for the result label.
nds: Söök nu de Steed för dat Resultaatfeld ut.

en: Here you can edit the name of the current macro type.
nds: Hier kannst Du den Naam vun den aktuellen Makrotyp bewerken.

en: Here you can edit the description of the current macro type. This field is optional, so you can also leave this empty: if you do so, then your macro type will have no description.
nds: Hier kannst Du de Beschrieven vun't aktuelle Makro bewerken. Dit Feld is optschonaal, un Du kannst dat ok leddig laten, man denn kriggt Dien Makro keen Beschrieven.

en: Use this button to change the icon of the current macro type.
nds: Bruuk dissen Knoop, wenn Du dat Lüttbild vun den aktuellen Makrotyp ännern wullt.

en: The name of the macro can not be empty.
nds: De Naam vun dat Makro mutt nich leddig wesen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Here you can modify the name, the description and the icon of this macro type.
nds: Hier kannst Du den Naam, de Beschrieven un dat Lüttbild vun dissen Makrotyp bewerken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_3)
en: Name:
nds: Naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_2_2)
en: Description:
nds: Beschrieven:

en: Start of the construction
nds: Konstrukschoon anfangen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Description of the current step:
nds: Beschrieven för den aktuellen Schritt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonFirst)
en: First step
nds: Eerst Schritt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonBack)
en: One step back
nds: Een Schritt torüch

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonNext)
en: One step forward
nds: Een Schritt vörut

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonLast)
en: Last step
nds: Lest Schritt

en: Name
nds: Naam

en: <unnamed object>
nds: <Objekt ahn Naam>

en: There are '%n' parts in the text that you have not selected a value for. Please remove them or select enough arguments.
nds: De Text bargt "%n" Delen, för de Du noch keen Weert utsöcht hest. Bitte maak se weg oder söök noog Argumenten ut.

en: argument %1
nds: Argument %1

en: Selecting argument %1
nds: Argument %1 warrt utsöcht

en: Change Label
nds: Textfeld ännern

en: Set Value
nds: Weert fastleggen

en: Enter value:
nds: Weert ingeven:

en: Select the position for the new numeric value...
nds: De Steed för den niegen numeerschen Weert utsöken...

en: One of the result objects you selected cannot be calculated from the given objects. Kig cannot calculate this macro because of this. Please press Back, and construct the objects in the correct order...
nds: Een vun de utsöchten Resultaatobjekten lett sik mit de angeven Objekten nich utreken, dorüm kann Kig dit Makro nich utreken. Bitte klick op "Torüch", un stell de Objekten in de richtige Reeg op...

en: One of the given objects is not used in the calculation of the resultant objects.  This probably means you are expecting Kig to do something impossible.  Please check the macro and try again.
nds: Vun de angeven Objekten warrt een nich för't Utreken vun de Resultaatobjekten bruukt. Dat bedüüdt villicht, dat Du wat vun Kig verwachtst, dat nich mööglich is. Bitte prööv dat Makro, un versöök dat denn nochmaal.

en: Given Objects
nds: Objekten angeven

en: Select the "given" objects for your new macro and press "Next".
nds: Söök de Objekten för Dien nieg Makro ut, un klick op "Nakamen".

en: Final Object
nds: Teelobjekt

en: Select the final object(s) for your new macro.
nds: Söök de Teelobjekten för Dien nieg Makro ut.

en: Enter a name and description for your new type.
nds: Giff en Naam un en Beschrieven för Dien niegen Typ in.

en: &Name:
nds: &Naam:

en: &Description:
nds: &Beschrieven:

en: &Icon:
nds: &Lüttbild:

en: Move %1 Object | Move %1 Objects
nds[0]: %1 Objekt verschuven
nds[1]: %1 Objekten verschuven

en: Redefine Point
nds: Punkt nieg fastleggen

en: Black
nds: Swatt

en: Gray
nds: Gries

en: Red
nds: Root

en: Green
nds: Gröön

en: Cyan
nds: Zyan

en: Yellow
nds: Geel

en: Dark Red
nds: Düüsterroot

en: &Hide
nds: &Versteken

en: &Show
nds: &Wiesen

en: &Move
nds: &Verschuven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: &Delete
nds: &Wegdoon

en: &Custom Color
nds: &Egen Klöör

en: Change Object Color
nds: Objektklöör ännern

en: Change Object Width
nds: Objektbreed ännern

en: Change Point Style
nds: Punktstil ännern

en: Change Object Style
nds: Objektstil ännern

en: Set &Name...
nds: &Naam fastleggen...

en: &Name
nds: &Naam

en: Set Object Name
nds: Objektnaam fastleggen

en: Set Name of this Object:
nds: Naam vun dit Objekt fastleggen:

en: %1 Object | %1 Objects
nds[0]: %1 Objekt
nds[1]: %1 Objekten

en: Kig Document
nds: Kig-Dokment

en: &Transform
nds: Ü&mformen

en: T&est
nds: &Proov

en: Const&ruct
nds: &Opstellen

en: &Start
nds: &Anfangen

en: Add Te&xt Label
nds: Te&xtfeld tofögen

en: Set Co&lor
nds: K&löör fastleggen

en: Set &Pen Width
nds: &Stiftbreed fastleggen

en: Set St&yle
nds: &Stil fastleggen

en: Set Coordinate S&ystem
nds: &Koordinatensysteem fastleggen

[ctx: More menu items]
en: More...
nds: Mehr...

en: Edit Script...
nds: Skript bewerken...

en: Enter Label Text
nds: Text ingeven

en: Enter the text for your label here and press "Next".
    If you want to show variable parts, then put %1, %2, ... at the appropriate places (e.g. "This segment is %1 units long.").
nds: Giff hier den Text för Dien Textfeld in un klick op "Nakamen".
    Wenn Dien Text variabel wesen schall, föög "%1", "%2", usw. na de tohören Steden in (a.B. "Disse Streek is %1 Eenheiten lang.").

en: Show text in a frame
nds: Text binnen en Rahmen wiesen

en: Select Arguments
nds: Argumenten utsöken

en: Now select the argument(s) you need.  For every argument, click on it, select an object and a property in the Kig window, and click finish when you are done...
nds: Söök nu de Argumenten ut, de Du bruken wullt. Klick op en Argument, söök binnen dat Kig-Finster en Objekt un en Egenschap ut, un klick op "Beennen", wenn Du fardig büst...

en: Macro
nds: Makro

en: Type
nds: Typ

en: Description
nds: Beschrieven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: &Edit...
nds: &Bewerken...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonExport)
en: E&xport...
nds: &Exporteren...

en: Are you sure you want to delete this type? | Are you sure you want to delete these %1 types?
nds[0]: Wullt Du dissen Typ redig wegdoon?
nds[1]: Wullt Du disse %1 Typen redig wegdoon?

en: Are You Sure?
nds: Büst Du seker?

en: Export Types
nds: Typen exporteren

en: Import Types
nds: Typen importeren

en: There is more than one type selected. You can only edit one type at a time. Please select only the type you want to edit and try again.
nds: Mehr as een Typ wöör utsöcht. Du kannst bloots een Typ op eenmaal bewerken. Bitte söök bloots den Typ ut, den Du bewerken wullt, un versöök dat denn nochmaal.

en: More Than One Type Selected
nds: Mehr as een Typ utsöcht

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, typeList)
en: Select types here...
nds: Söök hier de Typen ut...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, typeList)
en: This is a list of the current macro types... You can select, edit, delete, export and import them...
nds: Dit is en List mit de aktuellen Makrotypen... Du kannst se utsöken, bewerken, wegdoon un ex- un importeren...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: Edit the selected type.
nds: Utsöcht Typ bewerken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: Delete all the selected types in the list.
nds: All utsöcht Typen in de List wegdoon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonExport)
en: Export all the selected types to a file.
nds: All utsöcht Typen na en Datei exporteren

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonImport)
en: Import macros that are contained in one or more files.
nds: Makros importeren, de in een oder mehr Dateien vörhannen sünd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonImport)
en: &Import...
nds: &Importeren...

en: Construct an angle through this point
nds: Den Punkt för de eerste Winkelsiet setten

en: Select a point that the first half-line of the angle should go through...
nds: Söök en Punkt ut, dör den de eerste Winkelsiet lopen schall...

en: Construct an angle at this point
nds: De Höörn för den Winkel setten

en: Select the point to construct the angle in...
nds: Söök den Höörnpunkt för den Winkel ut...

en: Select a point that the second half-line of the angle should go through...
nds: Söök en Punkt ut, dör den de twete Winkelsiet lopen schall...

en: Set Si&ze
nds: &Winkel fastleggen

en: Toggle &Right Angle Mark
nds: &Rechtwinkel-Mark an-/utmaken

en: Resize Angle
nds: Winkelgrött ännern

en: Construct an arc starting at this point
nds: En Krinkbagen mit dissen Anfangpunkt opstellen

en: Select the start point of the new arc...
nds: Söök den Anfangpunkt vun den niegen Krinkbagen ut...

en: Construct an arc through this point
nds: En Krinkbagen dör dissen Punkt opstellen

en: Select a point for the new arc to go through...
nds: Söök en Punkt ut, dör den de niege Krinkbagen lopen schall...

en: Construct an arc ending at this point
nds: En Krinkbagen mit dissen Ennpunkt opstellen

en: Select the end point of the new arc...
nds: Söök den Ennpunkt vun den niegen Krinkbagen ut...

en: Construct an arc with this center
nds: En Krinkbagen mit dissen Middelpunkt opstellen

en: Select the center of the new arc...
nds: Söök de Merrn vun den niegen Krinkbagen ut...

en: Construct an arc with this angle
nds: En Krinkbagen mit disse Winkel opstellen

en: Select the angle of the new arc...
nds: Söök den Winkel vun den niegen Krinkbagen ut...

en: Construct a conic arc starting at this point
nds: En Kegelsnittbagen mit dissen Anfangpunkt opstellen

en: Select the start point of the new conic arc...
nds: Den Anfangpunkt vun den niegen Kegelsnittbagen utsöken...

en: Construct a conic arc through this point
nds: En Kegelsnittbagen dör dissen Punkt opstellen

en: Select a point for the new conic arc to go through...
nds: En Punkt utsöken, dör den de niege Kegelsnittbagen lopen schall...

en: Construct a conic arc ending at this point
nds: En Kegelsnittbagen mit dissen Ennpunkt opstellen

en: Select the end point of the new conic arc...
nds: Den Ennpunkt vun den niegen Kegelsnittbagen utsöken...

en: Construct an conic arc with this center
nds: En Kegelsnittbagen mit dissen Middelpunkt opstellen

en: Select the center of the new conic arc...
nds: De Merrn vun den niegen Kegelsnittbagen utsöken...

en: Number of control points
nds: Tall vun Kuntrullpünkt

en: Control polygon
nds: Bézierbagen-Veeleck

en: Cartesian Equation
nds: Karteesch Glieken

en: Bézier Curve
nds: Bézierbagen

en: Select this Bézier Curve
nds: Dissen Bézierbagen utsöken

en: Select Bézier Curve %1
nds: Bézierbagen %1 utsöken

en: Remove a Bézier Curve
nds: En Bézierbagen wegdoon

en: Add a Bézier Curve
nds: En Bézierbagen tofögen

en: Move a Bézier Curve
nds: En Bézierbagen verschuven

en: Attach to this Bézier Curve
nds: Na dissen Bézierbagen tofögen

en: Show a Bézier Curve
nds: En Bézierbagen wiesen

en: Hide a Bézier Curve
nds: En Bézierbagen versteken

en: Bézier Quadratic
nds: Quadraatsch Bézierbagen

en: Select this Bézier Quadratic
nds: Dissen quadraatschen Bézierbagen utsöken

en: Select Bézier Quadratic %1
nds: Quadraatsch Bézierbagen %1 utsöken

en: Remove a Bézier Quadratic
nds: En quadraatsch Bézierbagen wegdoon

en: Add a Bézier Quadratic
nds: En quadraatsch Bézierbagen tofögen

en: Move a Bézier Quadratic
nds: En quadraatsch Bézierbagen verschuven

en: Attach to this Bézier Quadratic
nds: Na dissen quadraatschen Bézierbagen tofögen

en: Show a Bézier Quadratic
nds: En quadraatsch Bézierbagen wiesen

en: Hide a Bézier Quadratic
nds: En quadraatsch Bézierbagen versteken

en: Bézier Cubic
nds: Kubsch Bézierbagen

en: Select this Bézier Cubic
nds: Dissen kubschen Bézierbagen utsöken

en: Select Bézier Cubic %1
nds: Kubsch Bézierbagen %1 utsöken

en: Remove a Bézier Cubic
nds: En kubsch Bézierbagen wegdoon

en: Add a Bézier Cubic
nds: En kubsch Bézierbagen tofögen

en: Move a Bézier Cubic
nds: En kubsch Bézierbagen verschuven

en: Attach to this Bézier Cubic
nds: Na dissen Bézierbagen tofögen

en: Show a Bézier Cubic
nds: En kubsch Bézierbagen wiesen

en: Hide a Bézier Cubic
nds: En kubsch Bézierbagen versteken

en: Rational Bézier Curve
nds: Ratschonaal Bézierbagen

en: Select this Rational Bézier Curve
nds: Dissen ratschonalen Bézierbagen utsöken

en: Select Rational Bézier Curve %1
nds: Ratschonaal Bézierbagen %1 utsöken

en: Remove a Rational Bézier Curve
nds: En ratschonaal Bézierbagen wegdoon

en: Add a Rational Bézier Curve
nds: En ratschonaal Bézierbagen tofögen

en: Move a Rational Bézier Curve
nds: En ratschonaal Bézierbagen verschuven

en: Attach to this Rational Bézier Curve
nds: Na dissen ratschonalen Bézierbagen tofögen

en: Show a Rational Bézier Curve
nds: En ratschonaal Bézierbagen wiesen

en: Hide a Rational Bézier Curve
nds: En ratschonaal Bézierbagen versteken

en: Rational Bézier Quadratic
nds: Ratschonaal quadraatsch Bézierbagen

en: Select this Rational Bézier Quadratic
nds: Dissen ratschonalen quadraatschen Bézierbagen utsöken

en: Select Rational Bézier Quadratic %1
nds: Ratschonaal quadraatsch Bézierbagen %1 utsöken

en: Remove a Rational Bézier Quadratic
nds: En ratschonaal quadraatsch Bézierbagen wegdoon

en: Add a Rational Bézier Quadratic
nds: En ratschonaal quadraatsch Bézierbagen tofögen

en: Move a Rational Bézier Quadratic
nds: En ratschonaal quadraatsch Bézierbagen verschuven

en: Attach to this Rational Bézier Quadratic
nds: Na dissen ratschonalen quadraatschen Bézierbagen tofögen

en: Show a Rational Bézier Quadratic
nds: En ratschonaal quadraatsch Bézierbagen wiesen

en: Hide a Rational Bézier Quadratic
nds: En ratschonaal quadraatsch Bézierbagen versteken

en: Rational Bézier Cubic
nds: En ratschonaal kubsch Bézierbagen

en: Select this Rational Bézier Cubic
nds: Dissen ratschonalen kubschen Bézierbagen utsöken

en: Select Rational Bézier Cubic %1
nds: Ratschonaal kubsch Bézierbagen %1 utsöken

en: Remove a Rational Bézier Cubic
nds: En ratschonaal kubsch Bézierbagen wegdoon

en: Add a Rational Bézier Cubic
nds: En ratschonaal kubsch Bézierbagen tofögen

en: Move a Rational Bézier Cubic
nds: En ratschonaal kubsch Bézierbagen verschuven

en: Attach to this Rational Bézier Cubic
nds: Na dissen ratschonalen kubschen Bézierbagen  tofögen

en: Show a Rational Bézier Cubic
nds: En ratschonaal kubsch Bézierbagen wiesen

en: Hide a Rational Bézier Cubic
nds: En ratschonaal kubsch Bézierbagen versteken

en: Construct a quadratic Bézier curve with this control point
nds: En quadraatsch Bézierbagen mit dissen Kuntrullpunkt opstellen

en: Select a point to be a control point of the new quadratic Bézier curve...
nds: Söök en Punkt as Kuntrullpunkt för den niegen quadraatschen Bézierbagen ut...

en: Construct a cubic Bézier curve with this control point
nds: En kubsch Bézierbagen mit dissen Kuntrullpunkt opstellen

en: Select a point to be a control point of the new cubic Bézier curve...
nds: Söök en Punkt as Kuntrullpunkt för den niegen Bézierbagen ut...

en: Construct a quadratic rational Bézier curve with this control point
nds: En quadraatsch ratschonaal Bézierbagen mit dissen Kuntrullpunkt opstellen

en: Select three points and three numeric values as weights to construct rational Bézier curve...
nds: Söök dree Pünkt un dree numeersch Weerten as Wichten ut, vun de Du en ratschonaal Bézierbagen opstellen wullt...

en: Select this value as weight
nds: Dissen Weert as Wicht utsöken

en: Construct a cubic rational Bézier curve with this control point
nds: En kubsch ratschonaal Bézierbagen mit dissen Kuntrullpunkt opstellen

en: Test Result
nds: Proovresultaat

en: Select the curve...
nds: Söök den Bagen ut...

en: Select a point on the curve...
nds: Söök en Punkt op den Bagen ut...

en: Surface
nds: Böversiet

en: Circumference
nds: Ümfang

en: Radius
nds: Halfmaat

en: Center
nds: Merrn

en: Expanded Cartesian Equation
nds: Verwiedert karteesch Glieken

en: Polar Equation
nds: Poolglieken

en: rho = %1   [centered at %2]
nds: Rho = %1   [zentreert bi %2]

en: circle
nds: Krink

en: Select this circle
nds: Dissen Krink utsöken

en: Select circle %1
nds: Krink %1 utsöken

en: Remove a Circle
nds: En Krink wegdoon

en: Add a Circle
nds: En Krink tofögen

en: Move a Circle
nds: En Krink verschuven

en: Attach to this circle
nds: Na dissen Krink tofögen

en: Show a Circle
nds: En Krink wiesen

en: Hide a Circle
nds: En Krink versteken

en: Construct a circle through this point
nds: En Krink dör dissen Punkt opstellen

en: Construct a circle with this center
nds: En Krink mit dissen Middelpunkt opstellen

en: Select the center of the new circle...
nds: Söök de Merrn vun den niegen Krink ut...

en: Select a point for the new circle to go through...
nds: Söök en Punkt ut, dör den de niege Krink lopen schall...

en: With this radius
nds: mit dit Halfmaat

en: Select the length of the radius...
nds: Dat Halfmaat sien Längde fastleggen...

en: Conic Type
nds: Kegelsnitt-Typ

en: First Focus
nds: Eerst Brennpunkt

en: Second Focus
nds: Tweet Brennpunkt

en: Ellipse
nds: Ellips

en: Hyperbola
nds: Hyperbel

en: Parabola
nds: Parabel

en: [centered at %1]
nds: [zentreert bi %1]

en: conic
nds: Kegelsnitt

en: Select this conic
nds: Dissen Kegelsnitt utsöken

en: Select conic %1
nds: Kegelsnitt %1 utsöken

en: Remove a Conic
nds: En Kegelsnitt wegdoon

en: Add a Conic
nds: En Kegelsnitt tofögen

en: Move a Conic
nds: En Kegelsnitt verschuven

en: Attach to this conic
nds: Na dissen Kegelsnitt tofögen

en: Show a Conic
nds: En Kegelsnitt wiesen

en: Hide a Conic
nds: En Kegelsnitt versteken

en: Supporting Conic
nds: Stütt-Kegelsnitt

en: First End Point
nds: Eerst Ennpunkt

en: Second End Point
nds: Tweet Ennpunkt

en: conic arc
nds: Kegelsnittbagen

en: Select this conic arc
nds: Dissen Kegelsnittbagen utsöken

en: Select conic arc %1
nds: Kegelsnittbagen %1 utsöken

en: Remove a Conic Arc
nds: En Kegelsnittbagen wegdoon

en: Add a Conic Arc
nds: En Kegelsnittbagen tofögen

en: Move a Conic Arc
nds: En Kegelsnittbagen verschuven

en: Attach to this conic arc
nds: Na dissen Kegelsnittbagen tofögen

en: Show a Conic Arc
nds: En Kegelsnittbagen wiesen

en: Hide a Conic Arc
nds: En Kegelsnittbagen versteken

en: Construct a conic through this point
nds: En Kegelsnitt dör dissen Punkt opstellen

en: Select a point for the new conic to go through...
nds: Söök en Punkt ut, dör den de niege Kegelsnitt lopen schall...

en: Construct a conic with this asymptote
nds: En Kegelsnitt mit disse Asymptoot opstellen

en: Select the first asymptote of the new conic...
nds: Söök de eerste Asymptoot vun den niegen Kegelsnitt ut...

en: Select the second asymptote of the new conic...
nds: Söök de twete Asymptoot vun den niegen Kegelsnitt ut...

en: Construct an ellipse with this focus
nds: En Ellips mit dissen Brennpunkt opstellen

en: Select the first focus of the new ellipse...
nds: Söök den eersten Brennpunkt för de niege Ellips ut...

en: Select the second focus of the new ellipse...
nds: Söök den tweten Brennpunkt för de niege Ellips ut...

en: Construct an ellipse through this point
nds: En Ellips dör dissen Punkt opstellen

en: Select a point for the new ellipse to go through...
nds: Söök en Punkt ut, dör den de niege Ellips lopen schall...

en: Construct a hyperbola with this focus
nds: En Hyperbel mit dissen Brennpunkt opstellen

en: Select the first focus of the new hyperbola...
nds: Söök den eersten Brennpunkt vun de niege Hyperbel ut...

en: Select the second focus of the new hyperbola...
nds: Söök den tweten Brennpunkt vun de niege Hyperbel ut...

en: Construct a hyperbola through this point
nds: En Hyperbel dör dissen Punkt opstellen

en: Select a point for the new hyperbola to go through...
nds: Söök en Punkt ut, dör den de niege Hyperbel lopen schall...

en: Construct a conic with this line as directrix
nds: En Kegelsnitt mit disse Lien as Leddlien opstellen

en: Select the directrix of the new conic...
nds: Söök de Leddlien vun den niegen Kegelsnitt ut...

en: Construct a conic with this point as focus
nds: En Kegelsnitt mit dissen Punkt as Brennpunkt opstellen

en: Select the focus of the new conic...
nds: Söök den Brennpunkt vun den niegen Kegelsnitt ut...

en: Construct a parabola through this point
nds: En Parabel dör dissen Punkt opstellen

en: Select a point for the new parabola to go through...
nds: Söök en Punkt ut, dör den de niege Parabel lopen schall...

en: Construct a polar point wrt. this conic
nds: En Poolpunkt för dissen Kegelsnitt opstellen

en: Select the conic wrt. which you want to construct a polar point...
nds: Söök den Kegelsnitt ut, för den Du en Poolpunkt opstellen wullt...

en: Construct the polar point of this line
nds: Den Poolpunkt vun disse Lien opstellen

en: Select the line of which you want to construct the polar point...
nds: Söök de Lien ut, vun de Du den Poolpunkt opstellen wullt...

en: Construct a polar line wrt. this conic
nds: En Poollien för dissen Kegelsnitt opstellen

en: Construct the polar line of this point
nds: De Poollien vun dissen Punkt opstellen

en: Construct the directrix of this conic
nds: De Leddlien vun dissen Kegelsnitt opstellen

en: Select the conic of which you want to construct the directrix...
nds: Söök den Kegelsnitt ut, vun den Du de Leddlien opstellen wullt...

en: Construct a parabola with this directrix
nds: En Parabel mit disse Leddlien opstellen

en: Select the directrix of the new parabola...
nds: Söök de Leddlien vun de niege Parabel ut...

en: Construct a parabola with this focus
nds: En Parabel mit dissen Brennpunkt opstellen

en: Select the focus of the new parabola...
nds: Söök den Brennpunkt vun de niege Parabel ut...

en: Construct the asymptotes of this conic
nds: De Asymptoten vun dissen Kegelsnitt opstellen

en: Select the conic of which you want to construct the asymptotes...
nds: Söök den Kegelsnitt ut, vun den Du de Asymptoten opstellen wullt...

en: Construct the radical lines of this conic
nds: De Wörtellienen vun dissen Kegelsnitt opstellen

en: Select the first of the two conics of which you want to construct the radical line...
nds: Söök den eersten vun de twee Kegelsneed ut, vun de Du de Wörtellienen opstellen wullt...

en: Select the other of the two conic of which you want to construct the radical line...
nds: Söök den tweten vun de twee Kegelsneed ut, vun de Du de Wörtellienen opstellen wullt...

en: Switch Radical Lines
nds: Wörtellienen utmaken

en: Switch Conic Radical Lines
nds: Kegelwörtellienen an-/utmaken

en: cubic curve
nds: kubsch Bagen

en: Select this cubic curve
nds: Dissen kubschen Bagen utsöken

en: Select cubic curve %1
nds: Kubsch Bagen %1 utsöken

en: Remove a Cubic Curve
nds: En kubsch Bagen wegdoon

en: Add a Cubic Curve
nds: En kubsch Bagen tofögen

en: Move a Cubic Curve
nds: En kubsch Bagen verschuven

en: Attach to this cubic curve
nds: Na dissen kubsch Bagen tofögen

en: Show a Cubic Curve
nds: En kubsch Bagen wiesen

en: Hide a Cubic Curve
nds: En kubsch Bagen versteken

en: Construct a cubic curve through this point
nds: En kubsch Bagen dör dissen Punkt opstellen

en: Select a point for the new cubic to go through...
nds: Söök en Punkt ut, dör den de kubsche Bagen lopen schall...

en: curve
nds: Bagen

en: Select this curve
nds: Dissen Bagen utsöken

en: Select curve %1
nds: Bagen %1 utsöken

en: Remove a Curve
nds: En Bagen wegdoon

en: Add a Curve
nds: En Bagen tofögen

en: Move a Curve
nds: En Bagen verschuven

en: Attach to this curve
nds: Na dissen Bagen tofögen

en: Show a Curve
nds: En Bagen wiesen

en: Hide a Curve
nds: En Bagen versteken

en: Possibly trascendental curve
nds: Mööglich transzendent Bagen

en: Already computed intersection point
nds: Al utreekt Snittpunkt

en: Intersect with this cubic curve
nds: Mit dissen kubschen Bagen snieden

en: Intersect with this arc
nds: Mit dissen Krinkbagen snieden

en: Invert with respect to this circle
nds: An dissen Krink spegeln

en: Select the circle we want to invert against...
nds: Söök den Krink ut, an den Du spegeln wullt...

en: Compute the inversion of this object
nds: De Ümdreihen vun dit Objekt utreken

en: Select the object to invert...
nds: Dat Objekt utsöken, dat Du ümdreihen wullt...

en: Compute the inversion of this point
nds: Krinkspegeln vun dissen Punkt utreken

en: Select the point to invert...
nds: Söök den Punkt ut, den Du an den Krink spegeln wullt...

en: Compute the inversion of this line
nds: Krinkspegeln vun disse Lien utreken

en: Select the line to invert...
nds: Söök de Lien ut, de Du an den Krink spegeln wullt...

en: Compute the inversion of this segment
nds: Krinkspegeln vun disse Streek utreken

en: Select the segment to invert...
nds: Söök de Streek ut, de Du an den Krink spegeln wullt...

en: Compute the inversion of this circle
nds: Krinkspegeln vun dissen Krink utreken

en: Select the circle to invert...
nds: Söök den Krink ut, den Du an den Krink spegeln wullt...

en: Compute the inversion of this arc
nds: Krinkspegeln vun dissen Krinkbagen utreken

en: Select the arc to invert...
nds: Söök den Krinkbagen ut, den Du an den Krink spegeln wullt...

en: Slope
nds: Stiegen

en: Equation
nds: Glieken

en: Length
nds: Längde

en: Support Line
nds: Stüttlien

en: End Point
nds: Ennpunkt

en: line
nds: Lien

en: Select a Line
nds: En Lien utsöken

en: Select this line
nds: Disse Lien utsöken

en: Select line %1
nds: Lien %1 utsöken

en: Remove a Line
nds: En Lien wegdoon

en: Add a Line
nds: En Lien tofögen

en: Move a Line
nds: En Lien verschuven

en: Attach to this line
nds: Na disse Lien tofögen

en: Show a Line
nds: En Lien wiesen

en: Hide a Line
nds: En Lien versteken

en: segment
nds: Streek

en: Select this segment
nds: Disse Streek utsöken

en: Select segment %1
nds: Streek %1 utsöken

en: Remove a Segment
nds: En Streek wegdoon

en: Add a Segment
nds: En Streek tofögen

en: Move a Segment
nds: En Streek verschuven

en: Attach to this segment
nds: Na disse Streek tofögen

en: Show a Segment
nds: En Streek wiesen

en: Hide a Segment
nds: En Streek versteken

en: half-line
nds: Strahl

en: Select this half-line
nds: Dissen Strahl utsöken

en: Select half-line %1
nds: Strahl %1 utsöken

en: Remove a Half-Line
nds: En Strahl wegdoon

en: Add a Half-Line
nds: En Strahl tofögen

en: Move a Half-Line
nds: En Strahl verschuven

en: Attach to this half-line
nds: Na dissen Strahl tofögen

en: Show a Half-Line
nds: En Strahl wiesen

en: Hide a Half-Line
nds: En Strahl versteken

en: Construct a segment starting at this point
nds: En Streek mit dissen Anfangpunkt opstellen

en: Select the start point of the new segment...
nds: Söök den Anfangpunkt vun de niege Streek ut...

en: Construct a segment ending at this point
nds: En Streek mit dissen Ennpunkt opstellen

en: Select the end point of the new segment...
nds: Söök den Ennpunkt vun de niege Streek ut...

en: Construct a line through this point
nds: En Lien dör dissen Punkt opstellen

en: Select a point for the line to go through...
nds: Söök en Punkt ut, dör den de Lien lopen schall...

en: Select another point for the line to go through...
nds: Söök en anner Punkt ut, dör den de Lien lopen schall...

en: Construct a half-line starting at this point
nds: En Strahl mit dissen Anfangpunkt opstellen

en: Select the start point of the new half-line...
nds: Söök den Anfangpunkt vun den niegen Strahl ut...

en: Construct a half-line through this point
nds: En Strahl dör dissen Punkt opstellen

en: Select a point for the half-line to go through...
nds: Söök en Punkt ut, dör den de Strahl lopen schall...

en: Construct the axis of this segment
nds: De Ass vun disse Streek opstellen

en: Select the segment of which you want to draw the axis...
nds: Söök de Streek ut, vun de Du de Ass teken wullt...

en: Construct a line parallel to this line
nds: En parallel Lien to disse Lien opstellen

en: Select a line parallel to the new line...
nds: Söök en Lien ut, to de de niege Lien parallel wesen schall...

en: Construct the parallel line through this point
nds: De parallel Lien dör dissen Punkt opstellen

en: Select a point for the new line to go through...
nds: Söök en Punkt ut, dör den de niege Lien lopen schall...

en: Construct a line perpendicular to this line
nds: En pielrecht Lien to disse Lien opstellen

en: Select a line perpendicular to the new line...
nds: Söök en Lien ut, de pielrecht to de niege Lien steiht...

en: Construct a perpendicular line through this point
nds: En pielrecht Lien dör dissen Punkt opstellen

en: Set &Length...
nds: &Längde fastleggen...

en: Set Segment Length
nds: Streeklängde fastleggen

en: Choose the new length:
nds: Nieg Längde utsöken:

en: Resize Segment
nds: Streeklängde ännern

en: Construct a line by this vector
nds: En Lien ut dissen Vektor opstellen

en: Select a vector in the direction of the new line...
nds: Söök en Vektor in de Richt vun den niege Lien ut...

en: Construct a half-line by this vector
nds: En Strahl ut dissen Vektor opstellen

en: Select a vector in the direction of the new half-line...
nds: Söök en Vektor in de Richt vun den niegen Strahl ut...

en: locus
nds: geometersch Oort

en: Select this locus
nds: Dissen geometerschen Oort utsöken

en: Select locus %1
nds: Geometersch Oort %1 utsöken

en: Remove a Locus
nds: En geometersch Oort wegdoon

en: Add a Locus
nds: En geometersch Oort tofögen

en: Move a Locus
nds: En geometersch Oort verschuven

en: Attach to this locus
nds: Na dissen geometerschen Oort tofögen

en: Show a Locus
nds: En geometersch Oort wiesen

en: Hide a Locus
nds: En geometersch Oort versteken

en: Object Type
nds: Objekttyp

en: Object
nds: Objekt

en: Select this object
nds: Dit Objekt utsöken

en: Select object %1
nds: Objekt %1 utsöken

en: Remove an object
nds: En Objekt wegdoon

en: Add an object
nds: En Objekt tofögen

en: Move an object
nds: En Objekt verschuven

en: Attach to this object
nds: Na dit Objekt tofögen

en: Show an object
nds: En Objekt wiesen

en: Hide an object
nds: En Objekt versteken

en: Angle in Radians
nds: Winkel in't Bagenmaat

en: Angle in Degrees
nds: Winkel in Graad

en: Midpoint
nds: Middelpunkt

en: X length
nds: x-Längde

en: Y length
nds: y-Längde

en: Opposite Vector
nds: Gegenvektor

en: Angle
nds: Winkel

en: Sector Surface
nds: Sektorböversiet

en: Arc Length
nds: Krinkbagenlängde

en: Support Circle
nds: Stüttkrink

en: angle
nds: Winkel

en: Select this angle
nds: Dissen Winkel utsöken

en: Select angle %1
nds: Winkel %1 utsöken

en: Remove an Angle
nds: En Winkel wegdoon

en: Add an Angle
nds: En Winkel tofögen

en: Move an Angle
nds: En Winkel verschuven

en: Attach to this angle
nds: Na dissen Winkel tofögen

en: Show an Angle
nds: En Winkel wiesen

en: Hide an Angle
nds: En Winkel versteken

en: vector
nds: Vektor

en: Select this vector
nds: Dissen Vektor utsöken

en: Select vector %1
nds: Vektor %1 utsöken

en: Remove a Vector
nds: En Vektor wegdoon

en: Add a Vector
nds: En Vektor tofögen

en: Move a Vector
nds: En Vektor verschuven

en: Attach to this vector
nds: Na dissen Vektor tofögen

en: Show a Vector
nds: En Vektor wiesen

en: Hide a Vector
nds: En Vektor versteken

en: arc
nds: Krinkbagen

en: Select this arc
nds: Dissen Krinkbagen utsöken

en: Select arc %1
nds: Krinkbagen %1 utsöken

en: Remove an Arc
nds: En Krinkbagen wegdoon

en: Add an Arc
nds: En Krinkbagen tofögen

en: Move an Arc
nds: En Krinkbagen verschuven

en: Attach to this arc
nds: Na dissen Krinkbagen tofögen

en: Show an Arc
nds: En Krinkbagen wiesen

en: Hide an Arc
nds: En Krinkbagen versteken

en: Coordinate
nds: Koordinaten

en: X coordinate
nds: x-Koordinaat

en: Y coordinate
nds: y-Koordinaat

en: point
nds: Punkt

en: Select this point
nds: Dissen Punkt utsöken

en: Select point %1
nds: Punkt %1 utsöken

en: Remove a Point
nds: En Punkt wegdoon

en: Add a Point
nds: En Punkt tofögen

en: Move a Point
nds: En Punkt verschuven

en: Attach to this point
nds: Na dissen Punkt tofögen

en: Show a Point
nds: En Punkt wiesen

en: Hide a Point
nds: En Punkt versteken

en: Construct the midpoint of this point and another point
nds: Den Middelpunkt vun dissen Punkt un en anner Punkt opstellen

en: Select the first of the two points of which you want to construct the midpoint...
nds: Söök den eersten vun den twee Pünkt ut, vun de Du de Merrn finnen wullt...

en: Select the other of the two points of which you want to construct the midpoint...
nds: Söök den annern vun de twee Pünkt ut, vun de Du de Merrn finnen wullt...

en: Set &Coordinate...
nds: &Koordinaten fastleggen...

en: Redefine
nds: Nieg fastleggen

en: Set &Parameter...
nds: &Parameter fastleggen...

en: Set Coordinate
nds: Koordinaat fastleggen

en: Enter the new coordinate.
nds: Giff de niegen Koordinaten in.

en: Set Point Parameter
nds: Punkt-Parameter fastleggen

en: Choose the new parameter:
nds: Nieg Parameter utsöken:

en: Change Parameter of Constrained Point
nds: Parameter vun en afhangen Punkt ännern

en: Select the circle on which to transport a measure...
nds: Söök den Krink ut, na den dat Maat överdregen warrn schall...

en: Select a point on the circle...
nds: Söök en Punkt op den Krink ut...

en: Select the segment to transport on the circle...
nds: Söök de Streek ut, de op den Krink överdragen warrn schall...

en: Select a number/length as x coordinate of the point...
nds: En Tall/Längde as X-Koordinaat vun den Punkt fastleggen...

en: Select a number/length as y coordinate of the point...
nds: En Tall/Längde as Y-Koordinaat vun den Punkt fastleggen...

en: Select a point to project onto a line...
nds: Söök en Punkt för't Projizeren op en Lien ut...

en: Line where the projected point will lie...
nds: Lien, op de de projizeerte Punkt liggen warrt...

en: Number of sides
nds: Siedentall

en: Perimeter
nds: Ümfang

en: Boundary Polygonal
nds: Veeleck-Rand

en: Open Boundary Polygonal
nds: Apen Veeleck-Rand

en: Center of Mass of the Vertices
nds: Masszentrum vun de Höörnpünkt

en: Winding Number
nds: Ümlooptall

en: Inside Polygon
nds: Binnen en Veeleck

en: Open Polygonal Curve
nds: Apen Veeleckbagen

en: Associated Polygon
nds: Towiest Veeleck

en: Closed Polygonal Curve
nds: Slaten Veeleckbagen

en: polygon
nds: Veeleck

en: Select this polygon
nds: Dit Veeleck utsöken

en: Select polygon %1
nds: Veeleck %1 utsöken

en: Remove a Polygon
nds: En Veeleck wegdoon

en: Add a Polygon
nds: En Veeleck tofögen

en: Move a Polygon
nds: En Veeleck verschuven

en: Attach to this polygon
nds: Na dit Veeleck tofögen

en: Show a Polygon
nds: En Veeleck wiesen

en: Hide a Polygon
nds: En Veeleck versteken

en: closed polygonal curve
nds: slaten Veeleckbagen

en: Select this closed polygonal curve
nds: Dissen slaten Veeleckbagen utsöken

en: Select closed polygonal curve %1
nds: Slaten Veeleckbagen %1 utsöken

en: Remove a closed polygonal curve
nds: En slaten Veeleckbagen wegdoon

en: Add a closed polygonal curve
nds: En slaten Veeleckbagen  tofögen

en: Move a closed polygonal curve
nds: En slaten Veeleckbagen verschuven

en: Attach to this closed polygonal curve
nds: Na dissen slaten Veeleckbagen tofögen

en: Show a closed polygonal curve
nds: En slaten Veeleckbagen wiesen

en: Hide a closed polygonal curve
nds: En slaten Veeleckbagen versteken

en: polygonal curve
nds: Veeleckbagen

en: Select this polygonal curve
nds: Dissen Veeleckbagen utsöken

en: Select polygonal curve %1
nds: Veeleckbagen %1 utsöken

en: Remove a polygonal curve
nds: En Veeleckbagen wegdoon

en: Add a polygonal curve
nds: En Veeleckbagen tofögen

en: Move a polygonal curve
nds: En Veeleckbagen verschuven

en: Attach to this polygonal curve
nds: Na dissen Veeleckbagen tofögen

en: Show a polygonal curve
nds: En Veeleckbagen wiesen

en: Hide a polygonal curve
nds: En Veeleckbagen versteken

en: triangle
nds: Dre'eck

en: Select this triangle
nds: Dit Dre'eck utsöken

en: Select triangle %1
nds: Dre'eck %1 utsöken

en: Remove a Triangle
nds: En Dre'eck wegdoon

en: Add a Triangle
nds: En Dre'eck tofögen

en: Move a Triangle
nds: En Dre'eck verschuven

en: Attach to this triangle
nds: Na dit Dre'eck tofögen

en: Show a Triangle
nds: En Dre'eck wiesen

en: Hide a Triangle
nds: En Dre'eck versteken

en: quadrilateral
nds: Veereck

en: Select this quadrilateral
nds: Dit Veereck utsöken

en: Select quadrilateral %1
nds: Veereck %1 utsöken

en: Remove a Quadrilateral
nds: En Veereck wegdoon

en: Add a Quadrilateral
nds: En Veereck tofögen

en: Move a Quadrilateral
nds: En Veereck verschuven

en: Attach to this quadrilateral
nds: Na dit Veereck tofögen

en: Show a Quadrilateral
nds: En Veereck wiesen

en: Hide a Quadrilateral
nds: En Veereck versteken

en: Construct a triangle with this vertex
nds: En Dre'eck mit dissen Höörnpunkt opstellen

en: Select a point to be a vertex of the new triangle...
nds: Söök en Punkt as Höörnpunkt för dat niege Dre'eck ut...

en: Intersect this polygon with a line
nds: Dit Veeleck mit en Lien snieden

en: Select the polygon of which you want the intersection with a line...
nds: Söök dat Veeleck ut, dat Du mit en Lien snieden wullt...

en: Intersect this line with a polygon
nds: Disse Lien mit en Veeleck snieden

en: Select the line of which you want the intersection with a polygon...
nds: Söök de Lien ut, vun de Du de Översnieden mit en Veeleck hebben wullt...

en: Intersect this polygonal curve with a line
nds: Dissen Veeleckbagen mit en Lien snieden

en: Select the polygonal curve of which you want the intersection with a line...
nds: Söök den Veeleckbagen ut, den Du mit en Lien snieden wullt...

en: Intersect this line with a polygonal curve
nds: Disse Lien mit en Veeleckbagen snieden

en: Select the line of which you want the intersection with a polygonal curve...
nds: Söök de Lien ut, de Du mit en Veeleckbagen snieden wullt...

en: Intersect this polygon with another polygon
nds: Dit Veeleck mit en anner Veeleck Lien snieden

en: Select the polygon of which you want the intersection with another polygon...
nds: Dat Veeleck utsöken, vun dat Du de Översnieden mit en anner Veeleck hebben wullt...

en: Intersect with this polygon
nds: Mit dit Veeleck snieden

en: Select the second polygon for the intersection...
nds: Dat twete Veeleck för de Översnieden utsöken...

en: Construct the vertices of this polygon
nds: De Höörnpünkt vun dit Veeleck opstellen

en: Select the polygon of which you want to construct the vertices...
nds: Söök dat Veeleck ut, vun dat Du de Höörnpünkt opstellen wullt...

en: Construct the sides of this polygon
nds: De Sieden vun dit Veeleck opstellen

en: Select the polygon of which you want to construct the sides...
nds: Söök dat Veeleck ut, vun dat Du de Sieden opstellen wullt...

en: Construct the convex hull of this polygon
nds: De konvexe Schell vun dit Veeleck opstellen

en: Select the polygon of which you want to construct the convex hull...
nds: Söök dat Veeleck ut, vun dat Du de konvexe Schell opstellen wullt...

en: Project this point onto the circle
nds: Dissen Punkt op den Krink afbillen

en: Select the point for the tangent to go through...
nds: Söök den Punkt ut, dör den de Tangente lopen schall...

en: Is this line parallel?
nds: Is disse Lien parallel?

en: Select the first of the two possibly parallel lines...
nds: Söök de eerste vun de twee Lienen ut, de villicht parallel sünd...

en: Parallel to this line?
nds: Parallel to disse Lien?

en: Select the other of the two possibly parallel lines...
nds: Söök de anner vun de twee Lienen ut, de villicht parallel sünd...

en: These lines are parallel.
nds: Disse Lienen sünd parallel.

en: These lines are not parallel.
nds: Disse Lienen sünd nich parallel.

en: Is this line orthogonal?
nds: Steiht disse Lien pielrecht op en anner?

en: Select the first of the two possibly orthogonal lines...
nds: Söök de eerste vun de twee Lienen ut, de villicht pielrecht openanner staht...

en: Orthogonal to this line?
nds: Pielrecht op disse Lien?

en: Select the other of the two possibly orthogonal lines...
nds: Söök de anner vun de twee Lienen ut, de villicht pielrecht openanner staht...

en: These lines are orthogonal.
nds: Disse Lienen staht pielrecht openanner.

en: These lines are not orthogonal.
nds: Disse Lienen staht nich pielrecht openanner.

en: Check collinearity of this point
nds: Kollineariteet pröven vun dissen eersten Punkt, ...

en: Select the first of the three possibly collinear points...
nds: Söök den eersten vun de dree Pünkt ut, de villicht kollineaar sünd...

en: and this second point
nds: ... dissen tweten Punkt ...

en: Select the second of the three possibly collinear points...
nds: Söök den tweten vun den dree Pünkt ut, de villicht kollineaar sünd...

en: with this third point
nds: ... un dissen drüdden Punkt

en: Select the last of the three possibly collinear points...
nds: Söök den lesten vun de dree Pünkt ut, de villicht kollineaar sünd...

en: These points are collinear.
nds: Disse Pünkt sünd kollineaar.

en: These points are not collinear.
nds: Disse Pünkt sünd nich kollineaar.

en: Check whether this point is on a curve
nds: Pröven, wat disse Punkt op en Bagen liggt

en: Select the point you want to test...
nds: Söök den Punkt ut, den Du pröven wullt...

en: Check whether the point is on this curve
nds: Pröven, wat de Punkt op dissen Bagen liggt

en: Select the curve that the point might be on...
nds: Söök den Bagen ut, op den de Punkt villicht liggt...

en: This curve contains the point.
nds: De Punkt liggt op dissen Bagen.

en: This curve does not contain the point.
nds: De Punkt liggt nich op dissen Bagen.

en: Check whether this point is in a polygon
nds: Pröven, wat disse Punkt binnen en Veeleck liggt

en: Check whether the point is in this polygon
nds: Pröven, wat de Punkt binnen dit Veeleck liggt

en: Select the polygon that the point might be in...
nds: Söök dat Veeleck ut, binnen dat de Punkt villicht liggt...

en: This polygon contains the point.
nds: Dit Veeleck bargt den Punkt.

en: This polygon does not contain the point.
nds: Dit Veeleck bargt den Punkt nich.

en: Check whether this polygon is convex
nds: Pröven, wat dit Veeleck konvex is

en: Select the polygon you want to test for convexity...
nds: Söök dat Veeleck ut, dat villicht konvex is...

en: This polygon is convex.
nds: Dit Veeleck is konvex.

en: This polygon is not convex.
nds: Dit Veeleck is nich konvex.

en: Check if this point has the same distance
nds: Pröven, wat disse Punkt den sülven Afstand hett...

en: Select the point which might have the same distance from two other points...
nds: Söök den Punkt ut, de villicht den sülven Afstand vun twee anner Pünkt hett...

en: from this point
nds: ... vun dissen Punkt ...

en: Select the first of the two other points...
nds: Söök den eersten vun de twee anner Pünkt ut...

en: and from this second point
nds: ... un vun dissen tweten Punkt

en: Select the other of the two other points...
nds: Söök den annern vun de twee anner Pünkt ut...

en: The two distances are the same.
nds: De twee Afstänn sünd liek.

en: The two distances are not the same.
nds: De twee Afstänn sünd nich liek.

en: Check whether this vector is equal to another vector
nds: Pröven, wat disse Vektor liek as en anner Vektor is

en: Select the first of the two possibly equal vectors...
nds: Söök den eersten vun den twee Vektoren ut, de villicht liek sünd...

en: Check whether this vector is equal to the other vector
nds: Pröven, wat disse Vektor liek as en anner Vektor is

en: Select the other of the two possibly equal vectors...
nds: Söök den annern vun de twee Vektoren ut, de villicht liek sünd...

en: The two vectors are the same.
nds: De twee Vektoren sünd liek.

en: The two vectors are not the same.
nds: De twee Vektoren sünd nich liek.

en: Check whether this object exists
nds: Pröven, wat dat dit Objekt gifft

en: Select the object for the existence check...
nds: Söök dat Objekt ut, dat sien Dorwesen Du pröven wullt...

en: The object exists.
nds: Dat gifft dat Objekt.

en: The object does not exist.
nds: Dat gifft dat Objekt nich.

en: label
nds: Textfeld

en: Select this label
nds: Dit Textfeld utsöken

en: Select label %1
nds: Textfeld %1 utsöken

en: Remove a Label
nds: En Textfeld wegdoon

en: Add a Label
nds: En Textfeld tofögen

en: Move a Label
nds: En Textfeld verschuven

en: Attach to this label
nds: Na dit Textfeld tofögen

en: Show a Label
nds: En Textfeld wiesen

en: Hide a Label
nds: En Textfeld versteken

en: numeric label
nds: Numeersch Beteker

en: Select this numeric label
nds: Dissen numeerschen Beteker utsöken

en: Select numeric label %1
nds: Numeersch Beteker %1 utsöken

en: Remove a Numeric Label
nds: En numeersch Beteker wegmaken

en: Add a Numeric Label
nds: En numeersch Beteker tofögen

en: Move a Numeric Label
nds: En numeersch Beteker verschuven

en: Attach to this numeric label
nds: Na dissen numeerschen Beteker tofögen

en: Show a Numeric Label
nds: En numeersch Beteker wiesen

en: Hide a Numeric Label
nds: En numeersch Beteker versteken

en: Numeric value
nds: Numeersch Weert

en: boolean label
nds: Boolsch Beteker

en: Select this boolean label
nds: Dissen boolschen Beteker utsöken

en: Select boolean label %1
nds: Boolsch Beteker %1 utsöken

en: Remove a Boolean Label
nds: En boolsch Beteker wegmaken

en: Add a Boolean Label
nds: En boolsch Beteker tofögen

en: Move a Boolean Label
nds: En boolsch Beteker verschuven

en: Attach to this boolean label
nds: Na dissen boolschen Beteker tofögen

en: Show a Boolean Label
nds: En boolsch Beteker wiesen

en: Hide a Boolean Label
nds: En boolsch Beteker versteken

en: &Copy Text
nds: Text &koperen

en: &Toggle Frame
nds: Rahmen &an-/utmaken

en: Set &Font...
nds: &Schriftoort fastleggen...

en: Toggle Label Frame
nds: Textfeldrahmen an-/utmaken

en: Change Label Font
nds: Beteker-Schriftoort wesseln

en: &Redefine...
nds: &Nieg fastleggen...

en: Change &Value...
nds: W&eert ännern...

en: Enter the new value:
nds: Den niegen Weert ingeven:

en: Change Displayed Value
nds: Wiest Weert ännern

en: Translate this object
nds: Dit Objekt verschuven

en: Select the object to translate...
nds: Söök dat Objekt ut, dat Du verschuven wullt...

en: Translate by this vector
nds: Langs dissen Vektor verschuven

en: Select the vector to translate by...
nds: Söök den Schuuvvektor ut...

en: Reflect this object
nds: Dit Objekt spegeln

en: Select the object to reflect...
nds: Söök dat Objekt ut, dat Du spegeln wullt...

en: Reflect in this point
nds: In dissen Punkt spegeln

en: Select the point to reflect in...
nds: Söök den Punkt för't Spegeln ut...

en: Reflect in this line
nds: An disse Lien spegeln

en: Select the line to reflect in...
nds: Söök de Lien ut, an de Du spegeln wullt...

en: Rotate this object
nds: Dit Objekt dreihen

en: Select the object to rotate...
nds: Söök dat Objekt ut, dat Du dreihen wullt...

en: Rotate around this point
nds: Rund dissen Punkt dreihen

en: Select the center point of the rotation...
nds: Söök den Dreihmiddelpunkt ut...

en: Rotate by this angle
nds: Över dissen Winkel dreihen

en: Select the angle of the rotation...
nds: Söök den Dreihwinkel ut...

en: Scale this object
nds: Dit Objekt skaleren

en: Select the object to scale...
nds: Söök dat Objekt ut, dat Du skaleren wullt...

en: Scale with this center
nds: Mit dissen Middelpunkt skaleren

en: Select the center point of the scaling...
nds: Söök den Middelpunkt för't Skaleren ut...

en: Scale by this length
nds: Mit disse Längde skaleren

en: Select a length or a segment whose length is the factor of the scaling...
nds: En Längde utsöken oder en Streek, de ehr Längde de Fakter för't Skaleren is...

en: Scale this length...
nds: Disse Längde skaleren...

en: Select the first of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
nds: De eerste vun twee Streken utsöken, de ehr Proportschoon de Fakter för't Skaleren is...

en: ...to this other length
nds: ... op disse annere Längde

en: Select the second of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
nds: De twete vun twee Streken utsöken, de ehr Proportschoon de Fakter för't Skaleren is...

en: Select the object to scale
nds: Söök dat Objekt ut, dat Du skaleren wullt

en: Scale over this line
nds: An disse Lien skaleren

en: Select the line to scale over
nds: Söök de Lien ut, an de Du skaleren wullt

en: Projectively rotate this object
nds: Dit Objekt projektiv dreihen

en: Select the object to rotate projectively
nds: Söök dat Objekt ut, dat Du projektiv dreihen wullt

en: Projectively rotate with this half-line
nds: Projektiv an dissen Strahl dreihen

en: Select the half line of the projective rotation that you want to apply to the object
nds: Söök den Strahl vun de projektive Dreihen ut, de Du op dat Objekt anwennen wullt

en: Projectively rotate by this angle
nds: Projektiv rund dissen Winkel dreihen

en: Select the angle of the projective rotation that you want to apply to the object
nds: Söök den Winkel vun de projektive Dreihen ut, de Du op dat Objekt anwennen wullt

en: Harmonic Homology of this object
nds: Harmoonsch Homologie vun dit Objekt

en: Select the object to transform...
nds: Söök dat Objekt ut, dat Du Ümformen wullt...

en: Harmonic Homology with this center
nds: Harmoonsch Homologie mit dissen Middelpunkt

en: Select the center point of the harmonic homology...
nds: Söök den Middelpunkt vun de harmoonsche Homologie ut...

en: Harmonic Homology with this axis
nds: Harmoonsch Homologie mit disse Ass

en: Select the axis of the harmonic homology...
nds: Söök de Ass vun de harmoonsche Homologie ut...

en: Generic affinity of this object
nds: Dit Objekt bijektiv-affien afbillen

en: Map this triangle
nds: Dit Dre'eck afbillen ...

en: Select the triangle that has to be transformed onto a given triangle...
nds: Söök dat Dre'eck ut, dat Du na en angeven Dre'eck ümformen wullt...

en: onto this other triangle
nds: ... na dit anner Dre'eck

en: Select the triangle that is the image by the affinity of the first triangle...
nds: Söök dat Dre'eck ut, wat dat bijektiv-affien Afbild vun't eerste Dre'eck is...

en: First of 3 starting points
nds: De eerste vun dree Orginaalpünkt

en: Select the first of the three starting points of the generic affinity...
nds: Söök den eersten vun de dree Orginaalpünkt för de affine Afbillen ut...

en: Second of 3 starting points
nds: De twete vun dree Orginaalpünkt

en: Select the second of the three starting points of the generic affinity...
nds: Söök den tweten vun dree Orgiaalpünkt för de affine Afbillen ut...

en: Third of 3 starting points
nds: De drüdde vun dree Orginaalpünkt

en: Select the third of the three starting points of the generic affinity...
nds: Söök den drüdden vun de dree Orginaalpünkt för de affine Afbillen ut...

en: Transformed position of first point
nds: Bild-Positschoon vun den eersten Punkt

en: Select the first of the three end points of the generic affinity...
nds: Söök den eersten vun de dree Bildpünkt för de affine Afbillen ut...

en: Transformed position of second point
nds: Bild-Positschoon vun den tweten Punkt

en: Select the second of the three end points of the generic affinity...
nds: Söök den tweten vun dree Bildpünkt för de affine Afbillen ut...

en: Transformed position of third point
nds: Bild-Positschoon vun den drüdden Punkt

en: Select the third of the three end points of the generic affinity...
nds: Söök den drüdden vun de dree Bildpünkt för de affine Afbillen ut...

en: Generic projective transformation of this object
nds: Dit Objekt projektiv ümformen

en: Map this quadrilateral
nds: Dit Veereck afbillen ...

en: Select the quadrilateral that has to be transformed onto a given quadrilateral...
nds: Söök dat Veereck ut, dat Du na en angeven Veereck ümformen wullt...

en: onto this other quadrilateral
nds: ... na dit anner Veereck

en: Select the quadrilateral that is the image by the projective transformation of the first quadrilateral...
nds: Söök dat Veereck ut, wat de projektive Ümformen vun dat eerste Veereck is...

en: First of 4 starting points
nds: De eerste vun veer Orginaalpünkt

en: Select the first of the four starting points of the generic projectivity...
nds: Söök den eersten vun de veer Orginaalpünkt för de projektive Ümformen ut...

en: Second of 4 starting points
nds: De twete vun veer Orginaalpünkt

en: Select the second of the four starting points of the generic projectivity...
nds: Söök den tweten vun veer Orginaalpünkt för de projektive Ümformen ut...

en: Third of 4 starting points
nds: De drüdde vun veer Orginaalpünkt

en: Select the third of the four starting points of the generic projectivity...
nds: Söök den drüdden vun veer Orginaalpünkt för de projektive Ümformen ut...

en: Fourth of 4 starting points
nds: De veerte vun veer Orginaalpünkt

en: Select the fourth of the four starting points of the generic projectivity...
nds: Söök den veerten vun de veer Orginaalpünkt för de projektive Ümformen ut...

en: Select the first of the four end points of the generic projectivity...
nds: Söök den eersten vun veer Bildpünkt för de projektive Ümformen ut...

en: Select the second of the four end points of the generic projectivity...
nds: Söök den tweten vun veer Bildpünkt för de projektive Ümformen ut...

en: Select the third of the four end points of the generic projectivity...
nds: Söök den drüdden vun veer Bildpünkt för de projektive Ümformen ut...

en: Transformed position of fourth point
nds: Bild-Positschoon vun den veerten Punkt

en: Select the fourth of the four end points of the generic projectivity...
nds: Söök den veerten vun de veer Bildpünkt för de projektive Ümformen ut...

en: Cast the shadow of this object
nds: Den Schadden vun dit Objekt smieten

en: Select the object of which you want to construct the shadow...
nds: Söök dat Objekt ut, vun dat Du den Schadden opstellen wullt...

en: Cast a shadow from this light source
nds: En Schadden vun dissen Lichtborn smieten

en: Select the light source from which the shadow should originate...
nds: Söök den Lichtborn ut, vun den de Schadden kamen schall...

en: Cast a shadow on the horizon represented by this line
nds: En Schadden na de Kimm smieten, de vun disse Lien dorstellt warrt

en: Select the horizon for the shadow...
nds: Söök de Kimm för den Schadden ut...

en: Transform this object
nds: Dit Objekt ümformen

en: Transform using this transformation
nds: Mit disse Akschoon ümformen

en: Apply a similitude to this object
nds: En Liekto-Afbillen op dit Objekt anwennen

en: Apply a similitude with this center
nds: En Liekto-Afbillen mit dissen Middelpunkt anwennen

en: Select the center for the similitude...
nds: Söök den Middelpunkt för de Liekto-Afbillen ut...

en: Apply a similitude mapping this point onto another point
nds: En Liekto-Afbillen anwennen, de dissen Punkt op en anner Punkt afbildt

en: Select the point which the similitude should map onto another point...
nds: Söök den Punkt ut, den de Liekto-Afbillen na en anner Punkt afbillen schall...

en: Apply a similitude mapping a point onto this point
nds: En Liekto-Afbillen anwennen, de en Punkt op dissen Punkt afbildt

en: Select the point onto which the similitude should map the first point...
nds: Söök den Punkt ut, op den de Liekto-Afbillen den eersten Punkt afbillen schall...

en: Construct a vector from this point
nds: En Vektor vun dissen Punkt af opstellen

en: Select the start point of the new vector...
nds: Söök den Anfangpunkt vun den niegen Vektor ut...

en: Construct a vector to this point
nds: En Vektor na dissen Punkt opstellen

en: Select the end point of the new vector...
nds: Söök den Ennpunkt vun den niegen Vektor ut...

en: Construct the vector sum of this vector and another one.
nds: De Vektorsumm vun dissen Vektor un en annern opstellen

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the sum...
nds: Söök den eersten vun de twee Vektoren ut, vun de Du de Summ opstellen wullt...

en: Construct the vector sum of this vector and the other one.
nds: De Vektorsumm vun dissen un den annern Vektor opstellen

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the sum...
nds: Söök den annern vun de twee Vektoren ut, vun de Du de Summ opstellen wullt...

en: Construct the vector sum starting at this point.
nds: De Vektorsumm mit dissen Anfangpunkt opstellen

en: Select the point to construct the sum vector in...
nds: Söök den Punkt ut, woneem Du den Summ-Vektor opstellen wullt...

en: Select the argument objects (if any)
    in the Kig window and press "Next".
nds: De Argument-Objekten in't Kig-Finster utsöken (wenn nödig)
    un op "Nakamen" klicken.

en: Enter Code
nds: Kode ingeven

en: Now fill in the code:
nds: Giff nu den Kode in:

en: Now fill in the Python code:
nds: Giff nu den Python-Kode in:

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script and click the Finish button again.
nds: De Python-Interpreter hett en Fehler bi't Utföhren vun Dien Skript opfungen. Bitte richt dat Skript, un klick denn nochmaal op den Knoop "Fardig".

en: The Python Interpreter generated the following error output:
    %1
nds: De Python-Interpreter het disse Fehlerutgaav opstellt:
    %1

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script, and click the Finish button again.
nds: As dat lett gifft dat en Fehler binnen Dien Skript. De Python-Interpreter hett keen Fehlers meldt, man dat Skript stellt keen gellen Objekt op. Bitte richt dat Skript, un klick denn nochmaal op den Knoop "Fardig".

en: Edit Python Script
nds: Python-Skript bewerken

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script.
nds: De Python-Interpreter hett en Fehler bi't Utföhren vun Dien Skript opfungen. Bitte richt dat Skript.

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script.
nds: As dat lett gifft dat en Fehler binnen Dien Skript. De Python-Interpreter hett keen Fehlers meldt, man dat Skript stellt keen gellen Objekt op. Bitte richt dat Skript.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can control a kig construction by means of a "pykig" 
    python script, that can be executed with the command 
    <code>pykig.py</code>.  Here is a nice example 
    (<code>hexagons.kpy</code>) you can try:
    <code><pre>
    kigdocument.hideobjects()
    def hexagons (c, v, n):
      hexagon = PolygonBCV (c, v, 6)
      if n &lt;= 0:
        hexagon.show()
        for i in range(6): 
          PolygonSide (hexagon, i, True)
        return
      cnew = MidPoints (c, v)
      hexagons (cnew, v, n-1)
      for k in [2,4]:
        v1 = PolygonVertex (hexagon, k)
        cnew = MidPoints (c, v1)
        hexagons (cnew, v1, n-1)
    hexagons (Point(0,0), Point(1,0), 5)
    </pre></code>
nds: <p>Du kannst en Kig-Konstrukschoon mit en "pykig"-Pythonskript
     stüern. Dat lett sik mit den Befehl <code>pykig.py</code> opropen.
    Hier en smuck Bispill (<code>hexagons.kpy</code>), dat Du
    utproberen kannst:
    <code><pre>
    kigdocument.hideobjects()
    def hexagons (c, v, n):
      hexagon = PolygonBCV (c, v, 6)
      if n &lt;= 0:
        hexagon.show()
        for i in range(6): 
          PolygonSide (hexagon, i, True)
        return
      cnew = MidPoints (c, v)
      hexagons (cnew, v, n-1)
      for k in [2,4]:
        v1 = PolygonVertex (hexagon, k)
        cnew = MidPoints (c, v1)
        hexagons (cnew, v1, n-1)
    hexagons (Point(0,0), Point(1,0), 5)
    </pre></code>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can repeat the latest construction simply by pressing the key
    'Z'; this comes in very handy if you need to construct a sequence
    of objects with the same construction, especially if there is
    no shortcut for that construction.</p>
nds: <p>Du kannst de verleden Konstrukschoon eenfach mit de "Z"-Tast
    wedderhalen. Dat is denn goot, wenn Du en Reeg lieke Objekten
    opstellen muttst, för de dat keen Tastkombinatschoon gifft.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>One of the most powerful tools in Kig are the menus that you can
    enter by right-clicking on an object, or on some empty space in the
    document.  You can use them to give objects names, change their colors
    and line styles, and lots of other interesting things.</p>
nds: <p>Een vun de deegsten Warktüüch vun Kig sünd de Menüs, op de sik mit
    en Rechtsklick op en Objekt oder op jichtenseen free Steed binnen dat
    Dokment togriepen lett. Se laat sik för't Angeven vun Objektnaams, för't
    Ännern vun de Klören un Lienstilen un för anner intressant Saken bruken.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can construct new points without using the menu or the toolbar, simply
    clicking somewhere on the Kig document with the <em>middle mouse
    button</em>.</p>
nds: <p>Du kannst nieg Pünkt ok ahn Menü oder Warktüüchbalken opstellen, wenn
    Du mit den <em>Middelknoop</em> vun de Muus eenfach op jichtenseen
    Steed binnen dat Kig-Dokment klickst.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig can open several file formats: its files (<code>.kig</code> files),
    <em>KGeo</em> files, <em>KSeg</em> files, and, partially, <em>Dr. Geo</em>
    and <em>Cabri&#8482;</em> files.</p>
nds: <p>Kig kann en Reeg vun Dateiformaten opmaken: Sien egen Dateien 
    (<code>.kig</code>-Dateien), <em>KGeo</em>-Dateien, <em>KSeg</em>-Dateien,
    un deelwies <em>Dr. Geo</em>- un <em>Cabri&#8482;</em>-Dateien.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig has more than 20 objects and 10 transformations with more than 80 
    constructions you can use in your documents: open the <em>Objects</em> 
    menu to see them all.</p>
nds: <p>Kig bargt mehr as 20 Objekten un 10 Ümformen mit mehr as 80
    Konstrukschonen, de Du opstellen un binnen Dien Dokmenten bruken kannst:
     Maak dat Menü <em>Objekten</em> op, wenn Du se all ankieken wullt.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can use the selected objects to start the construction of an object
    which requires the selected objects as arguments. For example, if you have two
    points selected, you can choose <em>Start->Circle by Three Points</em> from the
    popup menu to start constructing a circle by three points.</p>
nds: <p>Du kannst markeert Objekten bruken, wenn Du en Objekt opstellen wullt, dat
    de utsöchten Objekten as Argumenten bruukt. Wenn Du a.B. twee Pünkt markeert
    hest, kannst Du binnen dat Opdukmenü <em>Start->Krink mit dree Pünkt</em>
    utsöken, un en Krink mit disse dree Pünkt opstellen.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you have more than one object under the mouse, and you want to select any
    of them, you can click with the <em>left mouse button</em>, while holding the
    <em>Shift</em> key, to get a list of the objects under the mouse cursor which
    you can then select from.</p>
nds: <p>Wenn Du mehr as een Objekt ünner den Wieser hest, un dor
    een vun utsöken wullt, holl de <em>Ümschalt</em>-Tast drückt
    un klick de Objekten mit de <em>linke Muustast</em> an: En
    Köörlist mit all Objekten ünner den Blinker warrt wiest.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>When you construct a locus, you can click on it with the <em>right</em> mouse
    button and select <em>cartesian equation</em> to see its cartesian equation, 
    whenever it is an algebraic curve of low degree.</p>
nds: <p>Wenn Du en geometersch Oort opstellst, kannst Du em mit de <em>rechte</em>
    Muustast anklicken un <em>Karteesch Glieken</em> kören, wenn Du em sien 
    Karteesch Glieken ankieken wullt un dat en siet algebraasch Bagen is.</p>
